'fflfëm Pff I Vrijdag 11 Augustus 1922 45st® Jaargang No. 14218 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Een verkeerd argument. Alleen 46 Groote Houtstraat 46 SPORT EN -SPEL ATHLETiEK. UIT DEN OMTREK AX f STADSNIEUWS. AGENDA. R.-K. Kamer-Centrale Leiden. Drukkerij St. Jacobs Godshuis. Nieuwe zaak. Personalia. Examen Hoofdakte. Ongelukje. R.-K. Huisvestingscomité. Verlof Drankwet. Jubiieum. Verdronken. OPROEP. Alle besturen van Haarl. R.K. organïsatie's worden he den avond verwacht id Sint Bavo, negen uur. Receptie Mgr. GALLIER, Uit huis gezet. Niet doorgegaan. Brug beschadigd. J. C. Bender C.Cz. f _De Commissaris der Koningin. Gevonden voorwerpen. Van onze Rechtbank. L. PAANAKKER S SCHOENMAGAZIJN Voor a. s. Zaterdag Speciaal lage aanbiedingen. Aanbesteding. Burgerliike Stand. AMSTERDAMSCHE BEURS. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. NOORDW1JK. BENNEBROEK. LISSE. HEEMSKERK. UMUT~m BEVERWIJK. i KROMMENIE. LmJ SL4 Nu nog eer Standbeeld.- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. I D« aboanemenTsprija bv« draagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Per Weekƒ025 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, J 2741 en 1748. Postrekening No, 6970 KdverTenïiën 35 cent» per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschcn den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. f Er wordt den Iaatsten tijd bij de wrijving, welke er begrijpelijkerwijze Iheerscht nu met de economische ma laise een loondaling in de lucht zit, in kringen onzer christelijke, werk nemers een argument naar voren ge schoven, dat men bij nader inzien goed zal doen niet te gebruiken en teker niet in den vorm, waarin het gebezigd wordt en om de waarde, welke men er aan gehecht wcnscht te zien. Nu bij het conflict tusschen directie en personeel der Sporwegen, dit argument weer naar voren wordt gebracht wij plaatsen heden nog een ingezonden stuk, waarin die stem wordt gehoord willen wij er even voor waarschuwen. Men redeneert dan aldus: In Novem ber 1918 hebben de christelijke ar beiders de revolutie tegengehouden. Daarop is een verbetering van de loonschaal ingetreden. De kapitaalbe zitters en ondernemers zijn dus ver-i plicht hun beschermers van 1918 thans te behoeden voor de gevolgen van de malaise; anders.... en men zinspeelt dan op de mogelijkheid van een tweede revolutiepoging met minder be- reidwilligheid der christelijke arbei ders om die tegen te gaan. Laten wij voorop zetten, dat dit ar gument in den loonstrijd, welke thans weer op heel de arbeidsmarkt aan den gang is, niet algemeen, niet door de leiders der christelijke werknemers organisaties wórdt gebruikt; dat het meerendeel der Katholieke en protcs- tantsch christelijke arbeiders ons ook te verstandig, te principieel ontwik- keld lijkt, om deze redeneëring als bewijsvoering te laten gelden. Maar degenen, die dat wel doen willen, zou den wij willen verzoeken dit „argu ment" voortaan achterwege te laten en wel op de volgende gronden; Wanneer men aan de christelijke organisaties i n 1918 zou gevraagd heb ben: waarom bestrijdt gij de revo- lutie? Op hoop van materieel voor deel? Dan zouden zij deze veronder- stelling, en terecht, met verontwaar diging hebben afgewezen. Maar dan moet ook thans de fiere houding uit Üe Novemberdagen niet als argument, nog minder als dreigement in den loonstrijd gebezigd worden. Immers, de christelijke arbeiders hebben zich in November 1918 principieel tegen fTroe/lstra's en Wijnkoop's onderneming verzet, omdat zij. zijn mannen van recht en van orde, omdat zij vol gens hun beginsel er van overtuigd eijn, dat verbetering der maatsehapjjij' niet door geweld, omwenteling én omverwerping van het wettig gezag ipag geschieden. Welnu, een beginsel hangt niet aan tijdsomstandigheden, niet aan hoog-of laagcönjüctuur Men kan niet zeggen: vandaag bestrijd ik de revolutie uit princiep en morgen loop ik met de oproermakers mee, of houdt mij afzijdig, omdat mijn loon met 10 pet. naar beneden is gegaan. En behalve het beginsel, zegt ook het nuchter redeneerend verstand, dat zoo iets onhoudbaar is. Waarom keert zelfs de moderne vakactie zich- hoe langer hoe meer van stakingen af en aan de roode politieke beweging den rug toe? Ómdat men ook daar begint in te zien niet Rusland als afschrikwekkend voorbeeld dat strijd slechts nadeel brengt aan beide partijen en dat van omwentelingen algemeene verarming 'en hongersnood het loon is. Bovendien de redeneering: „de christelijke arbeiders hebben in 1918 het- kapitalisme beschermd, dan riioët (het kapitalisme hun nu ook redden of maar vergaan", is een stelling, die ons voor onze sociale ontwikkeling al heel gevaarlijk lijkt. En voor de arbeiders zelf niet het minst. Het tegenhouden der revolutie was niet een bescherming van het kapitalisti sche stelsel; het was gelukkig veel meer, n.m.l. het handhaven der orde, de bescherming onzer grondwettelijke rechten, het schragen van altaar en troon. Men zou al heel verkeerd doen met de daad van 1918 als de bescherming van „het kapitalistische stelsel" voor te stellen. De tegenwoordige produc tiewijze, met dien naam aangeduid, behoeft de bewondering van onze christelijke werknemers niet te heb ben; niemand, die dat vraagt. Integen deel, hoeveel stemmen van gezag gaan er den Iaatsten lijd in Katholieke krin gen, ook in kerkelijke kringen niet op, om langs ordelijken en gelei- leidelijken weg tot een andere, meer rechtvaardige wijze van voortbrenging en verdeeling der goederen te komen? 't Is dus het eigen belang van onze arbeiders zélf hun principieelen strijdvóór recht en orde en tegen revolutie niet te vertroebelen door de voorstelling alsof liet ging ter bescher ming van „het kapitalisme". Kan het .op den weg van onderen liggen om er den ondernemers nu en dan aan te herinneren: „denkt er om uw plicht te doen tegenover de man nen, die inwoelige lijden pal bleven staan", het kan niet op den weg der arbeidersbeweging zelf liggen daaruit een argument té - slaan in een loon strijd. Integendeel! zulk een beroep moet als argument met fierheid wor den afgewezen. 'Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zittingen. Sociëteit „St. Bavo. 8 uur Rederij kers 8 uur Schilderspatroons. Hotel-café „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. ft.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, IDonderdag van 10—12 uur. Jï. K. Arbeidersbeurs voor mannen. .Taco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen room, ran B19 uur. nam. ran 96 uur. Zaterdags alleen van 919 uur. K. Arbeidsbeurs ooor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam.'ran 2—4 en van 89. "Bisschoppelijk Museum. Jansslraat Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat fit39-141. Middag- en Avondconcert U.K. Leeszaal en Bibliotheek. Jansstraat 49 Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feest dagen. St. Elisabeth's Vereentging Jansstr. '49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Heemstede, Grocnendadl. Heden (Vrij dag) avond, te 7 uur, Concert door de Haarlemsche Orkestvereeniging. De algemeene vergadering van de R. Iv. Kamer-Centrale Leiden zal worden gehou den op Doensdag 13 September 1922, des namiddags iy2 uur in het Bondsgebouw ;(Steenschuur) Leiden. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3 Rondvraag. {Deze vindt hier plaats, wijl het oude be stuur er bij betrokken is, terwijl bij het einde der agenda het nieuwe bestuur de leiding heeft).' 4. Bestuursverkiezing. (De candidaten zijn reeds medegedeeld. De af gevaardigden zullen goed doen te voren met elkaar te beraadslagen, welke 13 can didaten de personen hunner keuze zijn. Op een stembiljet moeten 13 namen staan Red.) 5. Aanwijzing voorzitter en secre taris. 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 7. Sluiting. Ecnigen tijd geleden deelden wij mede, <dat aan een groot deel van het personeel der drukkerij „Sint Jacobs Godshuis" ont slag was aangezegd. De directie van ge- noemde drukkerij deelt ons mede, dat thans een zoodanige verandering in den tostand is ingetreden dat deze ontslagaan zegging weder is ingetrokken. Zaterdagmorgen zal on den Leidsche- vaartweg 144, geopend worden het sigaren magazijn „Onder den St. Bavo" welk ma gazijn geëxploiteerd zal worden door den heer P. H. Verhoog. Komt allen eens een kijkje nemen!! De heer Leendert Boer herdacht he den den dag, waarop hij 12)4 jaar lang als bediende if de sociëteit de Vereeniging .werkzaam is geweest, Te Den Haag werd geëxamineerd en slaagde voor het Nijverheids Onderwijs alk- te Nf. de heer G. J. van 't Viie te Haarlem. Voor het examen Engel sch Lag. On derwijs, slaagde te Den Haag o.m. mej. C. E. Bakker, te Haarlem, E. A. A. Cetise te Velsen, en J. Huisman te Heemskerk, vertrekken. HAARLEM, 9 en 10 Augustus. Geëxami neerd 14 candidaten. Geslaagd de heeren: J. H. van Dalen, Purmerend; H. Schoen, IJmuiden; P. de Ruijter, Egmond aan Zee; J. F. W. Vogt, Amsterdam; H. Wilbrink, Nieuwe Ndedorp. Vanmorgen geraakte een juffrouw, die per fiets nabij het Verwulft passeerde, in de klem doordat" een auto passeerde. Ze nuwachtig geworden kwam zij met haar fietsbanden waarschijnlijk inde 'tramrails terecht, waardoor zij viel en een wond aan het hoofd bef,wam. Binnengedragen in een nabij gelegen perceel werd zij door een ge neesheer verbonden en kon weldra weer Uit Weenen is bericht ontvangen dat in Augustus en September geen kindertreinen naar Hoiand zullen komen en dat er slechts 1 trein van Holland naar Weenen vertrekken zal n.l. op 4 September. Bericht van vertrekkende kinderen wordt ten spoe digste ingewacht aan het adres van den secretaris van het comité, Jansweg 38, Tel. 2716. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van D. Schouten om ver lof ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van ontsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse- van. ver koop in het perceel Kleine Houtstraat no. 124. De heer Leendert Boer was gisteren 12J/2 jaar bediende aan\de Sociëteit „Vereeniging". Hij is zieft. De Direc teur van het Gemeentelijk Concert gebouw heeft hem thuis opgezocht en een couvert met inhoud overhandigd. Ook de collega's gaven een cadeau. Het geschenk van het Bestuur zal hem worden gegeven, wanneer de jubila ris hersteld is. Gistermiddag is te Velsen een droèvig on geval gebeurd. Aan den lossteiger bij de stoomponten lag het schip van schipper Kok uit Haarlem, die hier een lading turf loste. In een onbewaakt oogemblik is het 2-jarig dochtertje van den schipper te wa ter gevallen. Spoedig bemerkte men hel en werd de kleine gered. Dr. de Weërdl alhier was dadelijk ter plaatse en is drie kwartier lang bezig ge weest met te trachten de levensgeesten we der op te wekken. De pogingen mochten helaas niet baten, de kleine bleek overleden Ie zijn. Men kan zich die verslagenheid der ouders voorstellen, Bespreking 1 Een gezin, wonende in de Oodkonde- straat 14, is uit zijn woning gezet. De meubelen werden ondergebracht bij buren. Toen do leden van de H.O.Vt Woens dagavond voor het te geven ooncert in de muziektent arriveerden, bleken er noch stoelen, noch lessenaars te zijn klaargezet. Aangezien de heeren natuur lijk niet staande spelen konden, moest het concert afgelast worden. Honderden belangstellenden konden teleurgesteld huiswaarts keeren. Het is binnen korten tijd nu al de tweede maal dat zulk een misverstand plaats hoeft. Woensdagmiddag half twee i9 de Gra- vesteenenbrug door een motor-vracht boot aangevaren,' zoodat 't verkeer over die brug gestremd werd. Na een operatie, die zeer goed ge slaagd was en welker verloop ook góed liet aanzien is, aldus meldt de „Stand." vrij onverwachts in het Di- aconessonhuis te Haarlem overleden da heer J. 0. Bender C.Gzn. Tal van .vereenigingen, oa. 't ..Rust huis Hebron" te Hilversum, telden hem onder hun. bestuurders; terwijl de Bond van orgelhandelaren hem eenige jarem als voorzitter mocht bezitten. De bekende Orgel- en Pianohandel aan het Damrak te Amsterdam, werd een vijf en twintig jaar ongeveer terug door hem opgericht als zelfstandige tak van de te Leiden door zijn vader gevestig de 'zaak. 1 1 De begrafenis had heden te 1 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede plaats. j Do Commissaris der Koningin zal we gens afwezigheid voorloopig verhinderd "=ün audiëntie te verleenen. De eerstvolgende gewone audiënties zullen plaats hebben te Amsterdam op Vrijdag 8 September e.k. en ta Haar lem op Donderdag 14 September 4,akv. S. Buis, Sa en rad am straat 33rd, Bril; .T. Waasdorp, Frans Halsstraat 57rd, Bruine ceintuur: Mej. Röoker, Iordenstraat 39, Grijze ceintuur; H. Borree, N. Beetssfraat lzw., Wit collier; D. J. C. v, Batenburrg, Bakenessergracht 51, Face A main; P. Lambcoy, Westerstraat 63, Rijwielgereed- schapje; Politiebureau Smedestraat, Hand wagen; Kennel Fauna, Parklaan 119, Zw. hondje gebracht door G. Drogtrop. de Clerqstraat 132; Zwart-wit katje, gebracht door Comoeta, Frankestraat; Grijze kat, gebracht door Prins, Ripperdapark 23; Zwart katje, gebracht door Pappe, Brou werskade 77; Zwart katje, gebracht door Dumaine, Kruisstr. 37; P. Nollen, Engl- straat 27, R. K. Kerkboekje; H. Dikman, L. Anastraat 55, Manchetknoop; G. Wien> Heerensingel 129j-, Kussen van kinderwa gen;; G. Kampfens, Holsteynstraat 5rd, sierkleedje; J. Beerenhout, Gen. Joubert- straat 11, Grijze jongensregenjas; Kraak man, Schrcveiiusstraat 8rd, Damesring- P. Meel, Spaarnwouderstraat 69, Blouse en linnen boorden: Soufren, T. van Berk houtstraat 16rd, Leesboek; Reemer, R°'- landstraat 2e, Bos sleutels; Tanes, Smede straat hoek L. Wijngaardstraat, Gele rrian- telceintüur; L. Zwikkèr, Casteleynstraat 21, Bruine ceintuur (kralen) M. Suwijn, de Maasstraat 14, Hond (teef; geel met zwart); G, M, v. d. Kauw, B. Hucfstraat 34, Dameshorloge: Konst, Gasthuislaan 132rd, Nolitieboekje. B Zwitser, Baljuw laan lc, Bruine pórtemonnaie: G. v.' d. Berg. Hofdijkplein 35. Zwarte damespor- temqnnaie; P de Beer. Schermerslraat 24rd. Portemonnaie: J., Stoffers, Bakker straat A 109. Hilversum,,» Gladde ring (Re- merkt): B. Withagen, Kruisweg 18-20, Tennisschoen; Poitiebureau Smedestraat, Zilverbon. Verzet tegen de politie. Slechts enkele zaakjes werden van morgen behandeld, benevens een enkele uitgesteld, 't Eerst 't liep al tegen twaalven moesten twee personen in 't beklaagden bankje plaats nemen en wel de 31-jarige Zaandammer F. 0. W. en de 44-jarige Amsterdammer A. P. Op 5 Juni j.l. (Pinkstermaandag) wilde een agent van politie W. arresteeren, doch deze deelde hierbij flinke klappen uit. 't Bleek, dat hij niet nuchter was dien dag. Toen W. zich verzette kwam P. hem te hulp, en doelde eveneens den agent eenigó slagen toe. Ook P. bleek een Baochusvriend te zijn. W. kon zich van 't geval niets meer herinneren. Het O. M. wees er op, dat beiden meer veroordeeld zijn wegens wederspan- nigheid en eischte 14 dagen gevangenis straf. In 't gelaat geslagen Vervolgens moest zich verantwoorden W. K., 25 jaar, los werkman té Assen delft, die een ander om een kwestie op 't gezicht geslagen had. Gevolg: een blauw oog. 't Bloek dat het ging over een fiets van een broer van bekl., welke fiets gestald was en waarvoor f 0.20 ge vraagd was bij het stallen, maar later bij het terughalen der fiets, vroeg de eigenaar der stalling f 0.30. Ook bleek het, dat bekl. dien dag dronken was geweest. Get. verklaarde, dat na twaalf uur 's middags het stalgeld verhoogd was. Eisch: f 20 sube. 10 -d.- h. Men seint ons uit Den Haag: De zaak van de penningmeester der Haarlemsche Coöperatieve Voorschotver- eeniging en Spaarbank, beklaagd van ver duistering ten nadeele dier instelling, komt 22 Augustus voor de Haagsche rechtbank. Heden is alhier aanbesteed de voorzie ning van het boord en het weder op de hoogte brengen van een gedeelte van den oostelijken dijk van het Mcrwedekanaal in Noordhalland. Raming 40.000. Hoogste inschrijver was de firma C. H. v. Unen en J. de Wijs, Amsterdam voor 47.000; laagste H. Kremer, Amsterdam voor 34995. Bevallen: 9 Aug. S. C. RiegeRoest, z.; 10 Aug. W. M. A. Hirs—-v. Dam, z.; A. Bax't Hoen, z.; 11 Aug. P. M. Weslra Hamelink, d. Overleden: 9 Aug. C de GraaffBouw man, 87 j.., Jansstraat; 10 Aug. A. S. 9 rund. z. van L. v. Bergen, Klein Heilig land; A. M. BraspenningMeijer, 84 j., K. Annastraat. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87)4, 6 pet. ïndië 95. Culturen. Koloniale Bank 11214, In dische Baulk 90)4, Vorstenlanden 147, H. V. A. 342K. Industrieele waarden. Jurgens 41)4. Oliewaarden. Koninklijke 405, Con sols 125, Orion 38. Tabakken. Deli Mij. 186, Besoeki 23, Rotterdam Deli 16, Senembah 275. Rubbers. Amsterdam Rubber 58 X, Deli Batavia 34)4, Nederl. Rubber 36, Rett. Tapanoeli 9)4. Scheepvaartwaarden. HoM. Am. Lijn 108, Holl. Boot 17, Kon. Holl. Lloyd 10, Japanlijn 70, Paketvaart 82)4, Scheepvaart Unie 87, Marine 14)4. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 73)4, Steel 104, Smelting 62)4, Anaconda 109, Cigar 80, Atchison Tope- ka 108, .Voting Rails 27)4, Denver 1)4, Southern Pacific 97, Union Pacific 151, 6 pet. N. W. S. 99%, 7 pet. Indië 102. Hardloopen op den Zeeweg. A.s. Dinsdagavond om 8)4 uur loopen dp den Zeeweg de heeren S. Alleman van de Zwaluwen, tegen J. Neeskens van H. B. C. over 9000 Meter. Uitdager is de heer A. Alleman, die 1.1. Woensdagavond ondanks den sterken, te genwind toch nog een tijd van maakte van 36)4 minuut. EEN NIEUW NEDERL. REÓJRD. Buiten aller verwachting om wist de Haarlemmer A. Paulen op Zondag 6 Aug. j.l. bij den wedstrijd Holland West-Duitschland het Ned. Record over de 1500 M. niet onbelangrijk ta verbete ren en te brengen van 4 min. 17 4/5 sec. op 4 min. 13 sec.. Het oude record stond sinds 25 Juni op naam van Jaques Keijser, een oud lid van Pro Patria, Rotterdam. H. E. 0. Naar wij vernemen, zal het elftal van II. F. 0. het volgende seizoen als volgt zij n samengesteld DoelR. Kaars Seypesteinachter E. Kervel en Ben Verwey; midden Tan- orolle, Kuypers en W. Reydon\ook W. Cohen Tervaart, A. van Beekum, Zwang, N. N. en P. Erancken. 20 Augustus .zal H. E. 0. te Deventer zijn openings-wedstrijd -van het seizoen spelen tegen U. D. Voorts kunnen we melden dat H. F. 0. is toegetreden tot de N. A. U. Gevonden voorwerpenTerug te be komen bijS. Keesman, Adr. Loos- jesstr. 1, Haarlem, een gouden broche; R. Goedhart, Raadhuisstr. 81, een zil veren armbandhorlogeB. van Kampen, Heemstedeplein 4, een Enge'sche sleutel; Mevr. Donker, Mildenlasn 68, een zil veren speldH. Klaver, Raadhuisstr. 42, een stuk leer. Voor het examen Fran,sch M. O. akte A. is te den Haag geslaagd mej. E. van Teuteren, alhier. Bevallen: K. HufDobbelstein, z.; G. C. KoopBonkamp, d.; J. van KleeffJans sen, d.; M P- ChristoffelsVendel, 3 d. Heden vierde onder groote belangstel ling zijn 70sten verjaardag de heer 0. J. L. van der Meer, een on""- meest verdienstelijke ingezetenen. De hoer van er Meer is onder meer lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, lid van den gemeenteraad en wethouder van Noordwijk, voorzitter der Gezondheids- Commissie. zetelende te Katwijk. Ieder, die van nabij békead is met welke toewijding en opgewektheid deze jubilaris deze bovenvermelde functies waarnaamt zal dezen symypathieken grijs aar nog een langdurige werkzaamheid in het openbare leven toewensehen. De Roode Kruis-Commissie voor den over het geheele land op 30 Sep tember e.k. te houden Roode Kruisdag heeft zich voor onze gemeente als volgt geconstitueerd Jhr. W. van Panhuys, bur gemeester, voorzitter, C. J. L. van der Meer en H. Liefferink. leden, A. G. Delen, secretaris. Naar wij thans met zekerheid verne men, is het volksfeest nu definitief vast gesteld op 20 September en wel op het land van den heer Mooi aan den Zwar ten Weg. Gistermorgen te ongeveer 10 uur kwa men een viertal dames en hoeren uit Amsterdam per rijwiel door Bennabroek, toen, even over de brug, uitwijkende voor paard en rijtuig van den hear Liefhebber, een der dames met haar rijwiel kwam te slippen en ongelukkigerwijze daardoor in de Bennebroekervaart terecht kwam. Een der heeren sprong de dame direct na en bracht haar weer op het droge. De dame kw.am er met den schrik en een nat pak af. Na bij den heer v. Rooijen wat op dreef gekomen en van droge kleeren voorzien te zijn. keerden het gezelschap weer naar huis terug. Het uitstapje was werkelijk in het water gevallen. Op Dinsdag 15 Augustus a.s. wordt vanwege onze Volksbondsafdeeling een bodevaart gehouden naar St. Jeroen. Na de H. Mis zal een bezoek worden ge bracht aan het Martelveld waar alsdan een Pater van Velserend de predikatie zal h ouden. Men vertrekt 's morgens om kwart voor vieren vanaf het Bondsge bouw. De commissie rekent op een groo te deelname. De gezamenlijke ca dbcion uit Heems kerk e.o. bedroegen aan gewicht dit jaar aan de veilingen ruim 2 millioen K.G. tegen verleden jaar ruim 6 millio n K..G De ontvangst bedroeg dit jaar f 1.158.297.07 tegen f2.070 000 verleden ijaar. In 1920 bedroeg per K.G. de door- sneeprijs f 0.61, dit jaar f 0.,57. Nochthans staat zooals we al eerder gemeld hebben het aardbeien jaar van 1922 met een zwarte kool aangeteekend door de hooge prijs een gevolg van de slechte oogst was. Koninginnedag. De Koninginnedag zal hier wel feestelijk gevierd worden. Er zal evenals verleden jaar een etalage-wedstrijd worden gehouden, waarvoor zich reeds meer dan 50 deelnemers hebben opgege ven. Van 1012 uur is er ringsteken op rijwielen, zoowel voor kinderen als vol wassenen. Des middags half twee beginnen de volks spelen voor jongens en meisjes van 1318 jaar, n.l. masttdimmen. tobbe-ringsteken, hindernisloopen, turfrapen en vlaggetjes- steken. Daarna is er weer een groote op tocht, waaraan mooie prijzen zijn verbon den, evenals aan de volksspelen. Het be looft dus weer eèn mooie feestdag te wor den. Als het Oranjezonnetje ons nu maar niet in den steek laat. Raadsvergadering. De gemeenteraad komt Vrijdag 11 Augustus te half acht des avonds in openbare vergadering bijeen ter behandeling der navolgende agenda: 1. Opmaken dubbellallen collegle van zetters. 2. Benoeming twee leden adviescom missie werkloosheidsverzekering. 3. Ontheffing bouwverordening R. K. kerk. 4. Nadere vaststelling vijfde suppletodre begrooting 1922. 5. Wijziging contract levering electri- sche energie. 6. Voorstel wijziging steunregeling uit getrokken werkloozen. 7. Vaststelling toekennen vergoeding bo ventallige onderwijzer Chr. School. 8. Zesde suppletoire begrooting 1722. 9. Aanbieding rekening 1921. 10. Mededeeling en ingekomen stukken. 11. Belastingzaken. Eind goed, ales goed. Donderdagmor gen kwam dokter Lijnkamp van Wijk aan Zee gereden in de auto van den heer H., die zelf ohauffeurdc, toen plots op den Zeeweg de wagen slipte tengevolge vande gladheid der beregende straat. Het gevaar te sloeg een balven zwaai om, terug met den kop naar Wijk aan Zee en tuimelde leen langs zij in de droge sloot langs den weg. De beide inzittenden buitelden en tolden over elkaar, maar bekameb, wonder genoeg geen letsel, hoewel toch ter plaatse, waar dokter Lijnkamp gezeten had, een dikke tak door de overkapping was geschoten. Uren nadien was men nog bezig het ontredderde voertuig op te vij zelen. De Oudercommissie. De Oudercom missie der Openbare Lagere school alhier heeft den Raad een reuuest doen toeko men. waarin zij verzoekt haar op den eersikomenden ouderavond in de gelegen heid te stellen de schoolfilm te vertooncn, die door de gemeente 's-Gravenhage gratis ter beschikking wordt gesteld. Ongeluk. De werknemers profiteeren deze week van l.unn-> vrije dagen en bij na iedgre Krommenieër brengt dan vol gens traditie een bezoek aan Wijk aan Zee. Een clubje was er gezellig met paard en rijtuig wel oudenvelsch maar toch knus, naar toe gegaan. Zeer laat in den avond, ja 't was reeds nacht, arriveerde men op de plaats van bestemming en voor afscheid zouden zij nog „een koppie doen". De koetsier, van gedachte, dat om half twee een doodmoe paard weinig last-meer zal hebben van het anders zoo drnkke vervoer, liet zijn rossinant en vehikel on beheerd op straat achter en genoot binnen ook van de pret. Deze werd echter plot seling gestoord door een onverwacht ge luid. Men stormde naar buiten en.... o schrik! paard en rijtuig lagen in de Durk- sloot. Gelukkig woonde een timmerman, met eenige handige zoohs, dichtbij en spoedig werd bij hem hulp gevraagd en gekregen. Met behulp van takel en sterke touwen hadden de Gebr. Rouwendaal het paard spoedig op het droge, maar met het rijtuig, op zij liggende, ging het niet zoo vlot. 's Nachts om half drie was het heele zaakje bered en kon de koetsier zijn tocht vervolgen, wat hij ook deed, want, al had men bmnen ook gezongen „houdt er den moed maar in, de lol was er nu af. Intusschen een woord van dank aan de fcFrr fcs De gemeenleraaa becH iu haar zit ting van Woensdag de Oosterstraat omgedoopt yn H»gtzaamstraat, na;"" wijlen het socialistisch raadslid Nagt- zaam en ter meerdere eer en glorie van de S. D. A. P. Het was te verwachten, dat deRard dit voorstel zonder veel verzet zou accepteeren, alhoewel daaruit aller minst moet worden opgemaakt o. i. dat alle raadsleden voor het voorstel warm liepen. Na deze wel wat erg gemakkelijke overwinning, gaan de S.D.A.P.'ers op wat anders zinnen. En zoo wordt het denkbeeld nu ge ventileerd om voor Naglzaam een mo nument te stichten op een openbaar plein: een bank, een naald, een fon tein of Iets dergelijks. Dat wordt nu weer een dankbaar reclame-object gedurende eenige ja ren. En is dat verkregen, dan wordt het waarschijnlijk tijd dat Louwtje Cos- ter van zijn voetstuk aftreedt en zijn plaats aan Nagtzaam inruimt. Waarom niet? Of Frans Hals? Of hebben we niet het Kenaupark waar een spiksplinternieuw standbeeld niet zoo kwaad zou staan? We zijn benieuwd waar de SD.A.P. haar nuchteren zin zal terugvinden. Barometerstand 7.70 m.M. Vooruit. OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Aug. 1922. Hoogste barometerstand 769,5 meM. Ie Iledaix. Laagste barometerstand 756,3 m.M. te Sey disfjord. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Aug.: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, iets warmer overdag. VERBRAND. ZWOLLE, 11 Aug. Een kindje van 11 maanden, wonende in de Commissicstrant te Zwolle kreeg door een ongelukkig toe val een brandend petroleumstel over zich heen. Met ernstige brandwonden werd hei kindje naar het ziekenhuis vervoerd. Het is daar aan de bekomen brandwonden overleden. kranige helpers, die, terwijl de Krommc- nieërs in Morpheus armen lagen uitge strekt, en dus niel wetende wat onheil er in hun dorp gebeurde, zich werkelijk veel moeite geiroost hebben voor hunne medeburgers. Gelukkig was niemand in 't rijluig, want hij was er zeker slecht afge komen. Over de aanleidende oorzaak van het ongeval tast mei' lot dusver in 't duister. Slecht afgeloopen Een zekere P. H., koetsier bij de grossiers de heeren Dra! en Groot, wilde een vallende baal suiker van 100 K.G. grijpen, maar tastte eenigs- zins mis en kwam half en half onder den zak terecht. Oogenschijnlijk zonder n;i- deelige gevolgen, maar kort daarna voel de de jonge man hevige pijn in den rug. Vermoedde de geneesheer dat er een spier onder 't schouderblad was gescheurd, hel geval schijnt erger te ziin, de pijn bliift toenemen, zoot'at de ongelukkige slcch!®, als een afgeleefde grijsaard voortstrompe len knn. Bes.nten is een nader onderzoek in 't St. Elilsabeth's Gas'huis te Alkmaar, waar door middel van Röntgenstralen iiü- gemaakt zal worden, of de wervelkolom ook beschadigd is. We hopen bet besie. Danstent. De heer N. Koos had achter de oscoop een danstent gebouwd om in de zomermaanden bals te geven. De ani mo voor die gelegenheid schijnt echter niet groot te zijn. zoolat we gerust van een mislukking kunnen spreken. Velen mopperen ook: „boe is 't mogelijk, dal hier een danstent mag komen, terwijl de Gemeentebesturen van Zaandam en Woi merveer door de opgedane ervaringen de dansgelegenheden hebben opgedoekt." De overheid zal aan deze zaak weinig behoeven te doen, want ze bloedt vanzelf dood. Nationale wedstrijd van den Nederl. Kolf bond De nationale wedstrijd wekt hier heel wat belangstelling. Onze Burge meester de Edelachth heer H. de Klerk, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard, terwijl reeds negen fraaie medailles, als mede een kunstvoorwerp ter beschikking 1 van de jubileercnde Kolfclub „Onder Ons" alhier, zijn gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1