met den en den CABLE BUITENBAND Bij alle rijwielhandelaren f6.- en f3.25 INGEZONDEN. Ons vroolijk Hoekje. ZOO NEEN, DOET HET DAN TERSTOND BEVERWIJK. 5PAARNDAM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNNVOUDE. KUNST EN KEHMIS~ Rood broeiglas. Ook in Arasterdam. Openluchttheater te Valkenburg. BP-BA'ADLOOZE telefoon*r ïmtt MNDEL EN NIJVERHEID. Door de malaise. Nederlandsch fabrikaat. Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie. SPORT EN SPEL De Conferentie te Londen. Ierland. Uit de Italiaansche politiek. Uit Portugal. De stakingsbeweging in Spanje. Amnestie voor een communisten leider. Een arrestatie. tl Augustus. De uitzettingen uit den Elzas. Verhooging van den broodprijs in Oostenrijk. Aardbeving in Tyrol. De toestand van Northcliffe. De schipbreuk van de „Raleigh". Bomontploffing. De typhoon. Training op langen afstand. Voor de» Inhoud dezer rubriek stelt êt Redactie zioh niet aansprakelijk. N.V. „DE TIJDGEEST".* Hebt gij reeds kennis gemaakt MICHELIN Burge, rijke Stand. Geboren: Simon, z. van Klaas Leguit en Maart je van den Broek. Maartje, d. van Klaas de Boer en Johanna Kraayer. Jansje, d. van Pieter Hendriks en Guurlje Berghuis. Ondertrouwd: Klaas Breek, weduwnaar van Cath. Piekel, wonende te Alkmaar en Geertje de Wit. Getrouwd: Willem Swart van Heemskerk en Maartje Krijgsman. Overleden: Maartje Kuiper, oud 66 jaar, echtg. van S. v. Zaanen. Processie Heilto. Een zeventigtal Krom- meniërs sloten zich aan bij de processie van Amsterdam. Aandoenlijk, die duizend Katholieken uit den trein te zien komen te Olstdom, 't genadeoord van de H. Maagd Maria. De Amsterdammers kwamen goed voor den dag: lieve bruidjes, schitterende vaandels, een harmoniegezelschap ter be geleiding van de geestelijke liederen, in een woord alles tot in de puntjes ver zorgd. Een drietal predikanten hielden roeren de predikaties en leidden het geheel voor treffelijk. Jammer, dat het 's middags om twee uur begon te regenen, zonder einde. De schoonp oefeningen van den Kruisweg in de buitenlucht vielen daardoor zoowel fi guurlijk als letterlijk In 't water. Het slechte weer was oorzaak, dat ie der verlangde naar het uur van vertrek. Treffend te zien het vrome bidden om Maria's voorspraak af te smeeken, aan doenlijk te hooren hef gemeenschappelijk zingen: in één woord, het meegaan naar Heiio geeft een dag van innig zielsgenot. We hopen en wenschen dan ook. dat een vogende maal meerderen zich zullen aan sluiten. ff. K. Volksbond afd. Beverwijk. Zon dag a.s. vertrekken de R K. mannen en jongelingen naar het genadeoord Heiio. Het bestuur rekent op een groote deelna me. De WelEerw. Heer Bekkers zal on der de H. Hoogmis een predikatie hou den. In de middagoc^eningen zal de Wel Eerw. Zeergel. Heer Kuijs, professor aan het seminarie Hageveld een toespraak houden bij St. Willibrordus, en een predi katie op den Kruisberg. Vertek per tram naar Heiio 8.56 uur, terwijl de fietsers worden verzocht om 8.30 uur present te zijn aan de Schans. P. K. Kring. Donderdagavond hield de R. K. Kring bij Mol een feestavond voor de leden en hunne damer. Te 8 ure open de de voorzitter, de heer van Breda, op ge bruikelijke wijze de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer Chris Jansen van Amsterdam, den feestredenaar van dezen avond. De heer Jansen, daarna het woord ver krijgende, wierp een terugblik in het ver- 'ledene, de verkiezingen van dit jaar. Het is u allen bekend, aldus de spreker, dat de verkiezingen goed zijn geslaagd, beter dan wij hadden mogen verwachten. Dat heb ben wij te danken aan onze vrouwen. Ook hier ter plaatse is goed gestemd, als men weet, dat bjj enkel mannenkiesrecht op zijn hoogst 42 stemmen werden uitge bracht en nü, bij deze verkiezingen, 119 stemmen. Wat zeggen deze cijfers? Dat hier hard is gewerkt, waartoe uwen geacht envoo-''1'"- --«r -pol heeft bijge dragen. Uitvoerig zette spr. uiteen het so cialisme en liberalisme en spoorJc ten slotte allen aan Roomsch te zijn en te blij ven in merg en been, ons Roomsch begin sel t' ,i. ..pngccrcn. niet alleen in het huis gezin, maar ook daar buiten, dan is de tokomst ons. Een langdurig applaus volgde op deze g]o«- 'v IV DeaR. K. Mandolineclub welke eenige nummertjes ten beste gaf, zorgde voor de noodige afwisseling, terwijl de aanwezigen zelf uit volle borst enkele liedjes zongen; o. a. „Aan U, o Koning der Eeuwen ^n „Roomsche Blijdschap", e.d. Door het Bestuur werd den aanwezigen eenige versnapering en verversching aan geboden, hetgeen de feestvreugde zeer ver hoogde. Te elf uur kondigde de voorzitter het einde aan, dankte den geachten spreker van dezen avond, alsmede de Mandoline club voor hunne welwillende medewer king ensloot met den Chr. groet de goed geslaagde feestavond. Welvoldaan keerden allen huiswaarts. De R. K. Kring mag zeer zeker met genoe gen op dezen avond terug zien. Onteigening in verband met de verbree ding van het Noordzeekanaal. De Bur gemeester maakt bekend, dat ter secreta rie voor ieder, die dit verlangt, ter lezing is nedergelegd een afdruk van het Konink lijk Besluit van 26 Mei 1922, no. 245, tot aanwijzing van de peroeelen, welke krach tens de wet van 26 April 1919 (Staatsblad 184) voor de verruiming van het Noord- zee-kanaal, tusschen het stoompontveer te Vel sen en de scheiding met het stadswater van Amsterdam, moeten worden onteigend. Volksfeest. De Kring Spaamwoude houdt haar jaanlijksch volksfeest op 24 Augustus a.s. op het terrein van den heer Dijkzeul bij den Stompetoren. De feeste lijkheden zullen bestaan uit ringrijden met paard en tilbury, rijwielrijden, tobbesteek spel, balspel, zakloopen en roosjek^Sppen. Op het terrein zullen worden toegelaten oen danstent tevens consumptietent, een draaimolen, oen visch- vermaak- en werp- tent, alsmede een slagmachine, fruitwa- gen, ijswagen, koekkraam en een paling- disch. Het feest zal aanvangen 'smorgens 10 uur en wordt opgeluisterd door mu ziek. Als het weer nu maaT meewerkt, dan kan het een gezellig feest worden. De volgende proef, die de bekende ster renkundige Camille Flammarion nam, toont den invloed van de kleur van het glas op den groei der planten. Hij nam 4 groepen planten van kruidje-roer-mij- niet, de eerste plaatste hü in een gewo nen broeibak, de tweede in een met blauw glas, de derde en de vierde in bakken, die met groen en rood glas bedekt waren. Hij wijdde aan elk der groepen gelijke zorg, ook de lichtsterkte was voor alle dezelfde. Na twee maanden waren de plantjes on der de blauwe glazen nog in denzelfden toestand, zij leefden, waren gezond, maar zij waren niet gegroeid en hadden stil ge staan in ontwikkeling. In het groene licht waren zij wel gegroeid, zelfs sterker dan haar tijdgenooten in het witte licht, maar haar toestand was toch niet bevredigend, want hoewel hoog opgeschoten waren zij zwak. In de roode kas scheen er een won der gebeurd; de zaaiplantjes waren in reu zen veranderd; zij waren vijftien maal grooter dan haar tijdgenooten in de blau we kas en viermaal grooter dan de plan ten in de gewone kas. Bovendien brachten zij reeds bloemen voort, hetgeen bij geen der andere planten het geval was, :ok de gevoeligheid was tot een verbazende hoog te gestegen. Hij nam nog proeven met andere ge wassen, o.a. met jonge eikeboompjes: ook deze maakten in de blauwe kas slechts weinig nieuwe bladeren, maar de oude bladeren vielen in den herfst niet af, zoo als wel het'geval was met de talrijke goed ontwikkelde bladeren onder rood glas. Daaruit blijkt, dat blauw licht het verval en den achteruitgang evenzeer verdraagt, als dat van groei en ontwikkeling, terwijl rood glas den groei krachtig bevordert. Intusschen wordt rood broeiglas voor kassen en warenhuizen in de practijk nog weinig gebruikt. Momenteel zijn in Duilschland nieuwe proefnemingen daarover gaande. De opvoering van het zedelooze stuk „Reigen" is ook te Amsterdam verboden. De voorstelling van „Hamlet" blijft in het Openlucht-theater te Valkenburg volle tribunes trekken. Daarom heeft de directie van „Valkenburg Omhoog" en die der „Haghespelers" besloten ook nog een voor stelling van Shakespeare's „Macbeth" voor te bereiden. De omgeving van rotsen en grotten leent zich voor dit spel. Evenals van „Hamlet" zullen van „Macbeth" avondvoorstellingen gegeven worden met toortsverlichting .behalve de in de spelon ken aangebrachte electrische lichtbronnen. De eerste voorstelling van „Macbeth" is Zaterdagavond te verwachten. Het geheele gezelschap der „Haghespelers" treedt in deïi voorstelling op. 'O1 y i o i c i |iII Ir Tot op heden de gelegenheid tot in schrijving duurt echter nog veertien dagen hebben zich ongeveer 500 deelnemers aan de Jaarbeurs te Utrecht in Septem ber, opgegeven. Men verwacht evenwel dat het aantal deelnemers ac 700 zeker niet te boven zal gaan. De voorjaarsbeurs van dit jaar lelde nog 900 deelnemers. Het terrein buiten hel laarbeursgebouw, dat gewoonlijk in beslag wordt genomen door stands zal daardoor tn September slechts klein zijn. In de aflevering van 5 Augustus treffen wij .oa. aan: Een uiteenzetting op welke wijze het z— vaartkundig onderwijs hier te lande is ge regeld. Evenals in de vorige artikelen, aan het vakonderwijs gewijd, zullen zij, die voor een beroepskeuze staan, en in verband hiermede moeten beslissen welk vakon derwijs zij zullen volgen, waardevolle ge gevens in dit artikel vinden. De Nederlandsche Suikerindustrie" geeft 'n belangwekkend overzicht omtrent dezen tak der vaderlandsche nijverheid, en ook van historische inleiding zal de lezer met belangstelling kennis nemen. Eén aantal goede afbeeldingen geeft een indruk omtrent de Nederlandsche textiel nijverheid. „Van alles wat" en „Van en voor de Vrouw" houden de gebruikelijke korte be langwekkende mededeelingen in. Van de officieele mededeelingen zij ten slotte nog genoemd: „Het controlemerk der Vereeniging", „Arbeidsbemiddeling voor werkgevers en werknemers", „Exportrubriek" en de op gave van fabrieken, door de directies ter bezichtiging gesteld ten behoeve van leer lingen van onderwijs. Van 14 tot en met 19 Augustus wordt in den Dierentuin te 'sHage een tentoonstel- ling gehouden, die de Nederlandsche Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliers organiseert. Er worden ruim 170 inzendingen ver wacht. Men is druk bezig in de groote zaal met timmeren en schilderen, olies wordt in 2 kleuren, groen en blauw ge houden, zoodat de zaal, wanneer de ten toonstelling gereed is, een artistieken in druk zal kunnen geven. Men denke niet, dat deze tentoonstelling alleen voor vakmenschen belang l.eeft. Er komt een historische afdeeling en een af- deeling vakonderwijs, terwijl verschillende vermakelijkheden aan de expositie verbon den zullen zijn. Ons bondsorgaan, het officieele blad, is voor een groot deel deze week aan de be langrijke gebeurtenis in de schoenmakers- wereld gewijd. We lezen er in, dat vele le den van den Bond, uit verschillende deelen des lands, een uitstapje naar hier zullen maken. Dat dan ook de fraaie vakschool voor schoenmakers waarvan het blid een beschrijving met mooie foto's geeft bezocht zal worden, spreekt vanzelf. DE GORDON BENNET-BEKER. Do volgende landingen zijn gemeld: De Franschmau Dubois met La Sa- voie ie geland Rossbaoh in 'Noord-Oos tenrijk; de Italiaan Valle met „Triom- phale IX" op 15 K.M. ten Westen van Wiener-Neustadt (Oostenrijk); do Zwit- LONDEN, 10 Augustus. De toestand met betrekking tot de conferentie der ge allieerden is vandaag ongeveer niet ver anderd. Het Engelsche kabinet is vanmiddag bij eengekomen iri een bijzondere vergadering, die twee uren heeft geduurd. Het heeft de politiek, die aanvaard is door te En gelsche afgevaardigden op de conferentie en op de bijeenkomst van deskundigen, bekrachtigd en goedgekeurd. Men verwacht, dat de voltallige confe rentie morgen zal vergaderen. Dan zal het rapport der deskundigen, dat vandaag zorgvuldig is onderzocht, formeel worden ingediend. Naar reeds is medegedeeld, blijkt het uit het rapport, dat Frankrijk de eenige minderheid uitmaakt, wat betreft het rap port over de voorstellen van Poincaré. Aangezien deze voorstellen hans aan de orde zijn, moet alle alternatief buiten be spreking blijven, totdat daaromtrent is be schikt Desniettegenstaande zijn alle leden van de conferentie uiterst verlangend, tot een of andere overeenstemming te komen. Lloyd George heeft vandaag afzonder lijke besprekingen gehouden, zoowel met de Belgische als de Italiaansche afgevaar digden. De leden van het Engelsche kabinet, die thans op de vergadering van het kabinet aanwezig waren blijven te Londen. Een nota der Engelsche regeering- LONDEN, 10 Aug. Havas verneemt, dat het Britsche kabinet aan de delegaties een nota zal overhandigen, waarin wordt verklaard, dat Engeland het voorstel be treffende de heffing van 26 pCt. van den Duitschen uitvoer aanvaardt alsmede dat inzake de inbeslagneming van de opbrengst der douanen. De nota zou onder zekere reserve de la tere controle voorstellen over de mijnen in het Ruhrgebied en de staatsbosschen aan den linker Rijnoever, doch alleen voor het geval dat Duitschland opzettelijk in ge breke zou blijven. In de nota zal voort worden te kennen gegeven, dat Engeland zich ten stelligste verzet tegen de instelling van een douane- grens aan den Rijn en om het Ruhrgebied. Reeds op 9 dezer stelde Thomas in 'n on derhoud voor de controle der mijnen en boschen als eventueele sanctie te reser veeren, doch Poincaré weigerde, met het oog op het feit, dat Duitschland niet ge looft aan de toepassing van veronderstel de maatregelen. Het is niet waarschijnlijk, dat Poincaré de Britsche oplossing accepteert, welke slechts de verbetering betreft van twee middelen van betaling, die reeds vroeger waren aanvaard, zonder dat een nieuwe waarborg wordt verkregen, ten minste in de eerstvolgende periode. Bij de poging tot het vinden van een compromis, die morgenochtend zeker zal worden gedaan, zal er waarschijnlijk naar worden gesteefd om te verkrijgen, dat Lloyd George het onmiddellijk in werking treden aanvaardt van de vier eerste door Poincaré aanbevolen maatregelen, n.l. de heffing op den uitvoer, de inbeslagneming van de opbrengst der douanen, de con trole over de mijnen en die over de bos- schen. Men blijft hopen op een compromis op dezen grondslag. LONDEN, 10 Auguska. Da stid Cork, de laatste burcht van de aanhangers van do Valera, is door hen ontruimd. De stad was weken lang in handen van de ongoregelden geweest, en was vol komen geïsoleerd. Het landen van de Vrijstaatsche troe pen op drie punten in de buurt van de stad maakte de positio der rebellen onhoudbaar. LONDEN, 10 Augustus. De bladen publiceeren een bericht uit Dublin, lui dende. dat de opstandelingen de stad Oork hebben ontruimd, waar de kazer nes, de krantenbureaux en andere ge bouwen zijn opgeblazen. LONDEN, 10 Augustus. Er zijn van daag passagiers te Liverpool uit Cork aangekomen die zeggen, dat de repu blikeinen met machine- en gewone ge weren schieten, uit de hooge heuvels aan weerszijden van de rivier, op de oprukkende nationale troepen. Het re- geeringsgebouw, en andere gebouwen, staan in brand. Naar verluidt zijn de bruggen, die de binnenlanden met Cork verbinden, vernietigd. Men zegt, dat de Valera is gezien in een auto te Oork. LONDEN, 10 Augustus. De Evening News verneemt uit Cork: De vrijstaat sche troepen, die op drie punten, in het Oosten, het Zuiden en het Westen van Cork zijn geland, stuiten op een hardnekkig verzet van de opstandelingen. De slag, die moet beslissen over het lot van Cork, is de grootste in den huldigen burgeroorlog Ofschoon de op standelingen een zorgvuldig voorbereide landing verwachten, en gisteren een stoomboot in het kanaal voor de haven van Cork tot zinken hebben gebracht, staan de vrijstaters thans op 10 mijl van de stad.De opstandelingen liebbert een voltallig escadron om tegenover de vrijstaters te stellen. Telegrammen uit Neury zeggen, dat de republikeinen het grondgebied van Ulster zijn binnengedrongen, en de po litiepost te Bessbrock, een station van de Great Northern Railway, hebben overmeesterd. Het Sussex-regiment van de Ulster Specials werd ontboden, maar kwam te laat. Er zijn geen verliezen geleden. ROME, 10 Augustus. De Kamer heeft bij appèl nominaal een motie van ver- -ètrouwen in de regeering aangenomen met 247 tegen 121 stemmen. LISSABON, 10 Augustus. De opwin ding, die thans te Lissabon heerscht, is veroorzaakt door het invoeren van twee soorten brood waaruit blijkt hoe zeer de broodprijs gestegen is. Het parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan het bezoek van den presi dent van de republiek aan Brazilië. BERLIJN, 10 Aug. Het to nemen der staking:bewegir.g heeft geleld tot aftre den van den minister van Binnenland- sohe Zaken. MADRID, 10 Aug. Na afloop van een onderhoud tusschen den minister president en het stakingscomité, her vatten het gansohe personeel der poste rijen onmiddellijk het werk. BERLIJN, 10 Aug. De communisten- leider Kempin, die bij het oproer in Maart 1921 den opstand in de Leuna- fabriek organiseerde en daar over ze venduizend aarbeiders het bevel voerde en wegens hoogverraad tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld was, is, naar verschillende bladen melden, ingevolgla de rijks-amnestiewet uit de gevangenis Sonnenberg ontslagen. HALLE a.,'d. SAALE, 10 Aug. De vroegere particuliere secretaris van den Beierschen minister-president Kurt Eis ner, werd op grond van een bevel tot aanhouding van de volksrechtbank te München gearresteerd. Hij zal naar Beieren worden gebracht. De reden voor de arrestatie is onbekend. BEBLIJN, 10 Aug. De Rijks-presi dent heeft naar aanleiding van den jaar dag der grondwet een manifest uitge vaardigd, waarin hij o.a. wijst op de beteekenis van den llen Augustus als grondslag voor de toekomst van het Duitiche volk. Verder zegt hij o.m.On- iier de zwart-rood-gouden vlag moet het lied „Deutschland, Leutsehland übsr al les" het gezang van eenheid, recht en vrijheid zijn, niet de uitdrukking van nationale zelfverheffing, maar de fees telijke uitdrukking van vaderlandsche ge voelens. Alle feestdagen van den Staat zijn voor langen tijd dagen van gameen- schappelijke zorgen. Ontelbare lairdgenoo- ten lijden onder de vreeselijke econo- mi oho gevolgen der jongste gebeurte nissen. Duitfohlands wetenschap en kunst worden ernstig bedreigd. Zware stor men gingen over' het hoofd der jonge Duitfche republiek. Onze eenheid, ons rcoht, onze vrijheid worden nog steeds bedreigd, doch wij willen niet vertwij felen, het vaste geloof aan de redding yan Duitschland en de wereld zal ons niet verlaten. Het manifest besluit met een „Hooh!" op de Duitsche republiek, het vader land en het volk. STRAATSBURG, 10 Aug. Morgenoch tend zullen 500 ongewensehte personen in F.lza'-Lotharingen aanzegging krijgen, dat zij uit het land zullen worden ge zet. Zaterdagavond moet dit bevel zijn uitgevoerd. WEENEN, 10 Aug. Naar verluidt is voor de volgende week een reusachtige verhooging van den broodprijs tot 3000 kronen per brood te wachten! INNSBRUCK, 10 Aug. Hedenmorgen te 10.55 werd te Innsbruck een lichte, eenige seoonden aanhoudende aardschok waargenomen. LONDEN, 10 Aug. De toestand van lord Northcliffe is nog steeds zeer ern stig, maar niet verergerd. ST- JOHNS, (Newfoundland), 10 Aug. De geheele equipage van de „Raleigh" is op een onbewoond gedeelte der kust geland en wordt naar Halifax gebracht. RIJSEL, 10 Aug. In de buurt van het fort Oerefontaine bij Maubeuge heeft tijdens het vervoer per kar van vroeger afgeschoten en weder opgegra ven granaten een geweldige ontploffing plaats gehad. Er worden vijf man ver mist. Een lijk, stukken van mannelij ke lichamen en twee lijken van paar den werden te voorschijn gebracht. Uit Hongkong wordt bericht dat de laatste typhoon behalve Swatow nog 10 andere steden heeft geteisterd die voor een deel verwoest zijn. Men demkt dat 50.000 personen zijn omgekomen. Tot nu toe zijn 28.000 lijken gevonden. ser Armbruster met de Helvetia, bij Kirchschleg in Oostenrijk, Ansermier met de „Genöve" bij Forst in Beieren; Bie- naimée met de „Picardie" bij Mor (Hon garije); Reed met de „Navy" in Beie ren; Guglichmctti met de „Aerostiere III" bij Salome (Tsjecho-Slowakië); La- brousse met de „Ville de Bruxelles" bij Stanamanger in Hongarije; Muller met de „Zürich" bij Salzburg; de Ameri kaan Westover met de Army te Zeng- oven in Hongarije. Dit is de verste van de tot nu toe bekende. Op den Nieuwen Zeeweg is gisteravond geloopen van het Waterkraantje af tot aan de politiepost aan het .einde .van de Zeeweg en terug. d.I. pl.m. 9000 Meter door A. Alleman in 36)4 minuut en door P.- Hooydonk in 37 minuten, beide leden van de R. K. V. V. „Zwaluwen". De ster ke tegenwind in aanmerking genomen, is dit werkelijk een mooi resultaat. DE TUINWEPIJD VAN „SINT BAVO." Geacht© Redactie. Naar aanleiding van het bericht in uw blad d.d. 5 Aug. j.l, omtrent den uitslag vau den tumwedstrjjd, uitgeschre ven door de R. K. Woningbouw-veresni- ging St. Bavo te Schoten, zag ik gaarne onderstaand stukje geplaatst. Het Rijkspersoneel, wien van Rijkswege een woning van bovengenoemde bouw vereeniging werd toegewezen, werd wel de verplichting opgelegd een bedrag te storten van f 25, in de kas dier vereeni ging, evenals voor het lidmaatschap dier bouwvereeniging vereiseht wordt, doch hiermede schijnt dit Rijkspersoneel geen lid te zijn of liever, heeft geen recht om mede te spreken hoe de gelden der vereeniging besteed zullen worden, ter wijl toch dit Rijkspersoneel ook dezelfde hooge huurprijzen moet verwonen. Zoo ook werd geen der tot dit Rijksper soneel behoorenden er in gekend toen op een der vergaderingen van deze bouwvereeniging besloten werd gelden be schikbaar te stellen voor prijzen voor den uitgeschreven tuinwedstrijd. Mij dunkt, dat zelfs de kleinste uit gaven, ook voor deze prijzen achterwege moesten blijvep, waar de bewoners zich verplicht zien zelf een afscheiding om hunne achtertuinen te maken, aangezien de hegplanten, welke als afscheiding ge plant werden, geen afscheiding van een erf zijn, doch wel tot versiering van een afscheiding kunnen dienen. j Gaarne had ik dus gezien, dat deze gelden anders waren besteed, dooh daar het Rijkspersoneel, bovengenoemd, geen zeggingschap in deze heeft of schijnt te hebben, zijn zij niet in de gelegenheid geweest het bestuur hierop te wijzen. Ik hoop int het bestuur der bouwver eeniging de onredelijkheid hiervan mag inzien, zoodat het Rijkspersoneel aan wie een woning vaal St. Bavo werd toege wezen, ook op de vergaderingen wordt verzocht, of wat nog beter is, dat dit personeel zijn 25 gulden terugontvangt U dankend voor de plaatsruimte, vere blijf ik Hoogachtend, Een der Rijksambtenaren. Schoten, 9 Augustus 1922. NASCHRIFT. Het Bestuur der Woningbouwvereeni- ging „St. Bavo" deelde ons als zijn meening mede, dat het beter geweest ware indien inzender met zijn klachten bij het bestuur zou zijn gekomen, in- plaats van ingezonden stukken in dag bladen te schrijven. Nimmer heeft het bestuur geweigerd rekening te houden met wenschen en bezwaren en zou dit ook in dit geval niet gedaan hebben. Het bedrag van f 25, waarover in zender spreekt, wordt niet gestort in de kas der vereeniging, maar is een waarborgsom voor het netjes bewonen van de huizen en voor het eventueel doen verrichten van reparaties aan de woningen, die voor rekening zijnde van den huurder, niet door dezen aangebracht worden. Die waarborggelden worden apart beheerd. Van teruggeven der f 25 aan Rijks personeel, aldus het bestuur, kan dus heelemaal geen sprake zijn. Rijkspersoneel, dat een woning aan gewezen krijgt,wordt als huurder be schouwd en kan geen lid der vereeni ging worden. Alleen zij, die aan be paalde vereischten voldoen, kunnen lid der vereeniging worden. Dat is ook billijk en inzender zal dat toegeven bij nadere beschouwing. Zoo niet, dan is Tiet bestuur gaarne tot na dere inliohtingen bereid. Er is niemand die inzender verplioht de afscheiding der achtertuinen to maken. Wil hij het doen, dan geschiede het voor eigen rekening. De uitgetrokken gelden zijn, ook bezien uit een oogpunt van onderhoud der hui zen, uitmuntend besteed. GELIJKSTELLING VAN HET WERKPLAATSPERSONEEL MET PARTICULIEREN. Gelijkstelling! Allijd is het een woord geweest, waarom zich heftige tooneelen afspeelden. Altijd is het ge weest een vaan voor het werkplaats- personeel. Allijd verscheen het in medio proelii, in het midden van den strijd .Der directie was het altijd een spook, een schandelijke wensch, aan welles vervulling niet eens moest ge dacht worden. Voor de vurige strij ders onder het werkplaatspersoneel was het altijd een aanvoerder in het gevecht om het leven der gezinnen. Voor de zwakkeren een aansporing om er zich onder te scharen in vitam victoriae, op den weg ter overwin ning. De strijd was zwaar, maar het recht zegevierde. Thans staat dat vaan verlaten. Of liever gezegd, stond verlaten. Thans heeft de heer Kalff het in zijn bande lier verheven en onder het zwaaien van datzelfde vaan, houdt heel de di rectie zich ten opmarsch gereed. Gelijkstelling I Vroeger het vaan van het werkplaatspersoneel, thans het stokpaardje der directie. Als wij dit alles even nagaan en de vroegere toestanden van het werk plaatspersoneel hooren van ouderen- van-dagen, van menschen, grijs gewor den in den dienst van het modem verkeer, dan dringt zich onwillekeurig de vraag aan ons op, is die gelijk stelling rechtvaardig, rust die op goede gronden, ja of neen? Gemakkelijk te beantwoorden is het zeker niet. Maar, mij dunkt, de moeilijkheid verdwijnt voor een zeer groot ge deelte, als wij er het oude, beproefde, simpele woordje „waarom' voor plaatsen. lo. Waarom wilde nu vroeger het werkplaatspersoneel gelijkstelling, ter wijl de directie deze verwierp? 2o. en waarom bestrijdt het werk plaatspersoneel thans diezelfde gelijk stelling, terwijl de directie die tot haar stokpaardje verkoren heeft? Vroeger (d.w. z. nog geen tien jaar geleden) streden de spoorwegmannen voor gelijkstelling, omdat zij niet min der behoefden te verdienen dan een particulier en ook, omdat zij van dit standpunt uitgingen, dat een vuur werker, wagenmaker, of wat ge ook wilt, een vuurwerkei's- of wagenma- kersloon moet verdienen, of hij bii een particulier of bij de Nedert. Spoorwegen werkt. Lichter of vrijer is het werk bii de laatsten zeker niet. Hadden dan die menschen geen geljjk om er tegen op te komen, als zij met een loon naar. huis, gestuurd Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A G. Mulié. Donderdag 10 Augustus 1922. Prijs van t 2000 20129 Prijzen van I 90.- eigen geld.) 33 2308 4478 8358 1005211715 13425 1628518155 121 30 4605 67 10347 11939 13561 16327 18356 213 2693 4702 8475 Ü4 12310 13699 16770 18836 357 2789 5224 8748 10452 73 14485 16815 19626 425 97 5689 84 1C579 76 14546 73 41 1152 3312 5798 8875 10740 12668 14919 16938 19770 1646 27 6082 8977 10947 86 15076 73 19935 1731 69 6759 9C64 11353 12778 15104 17001 20412 2043 3856 7023 9229 11424 12805 15290 35 63 2213 4030 7359 9430 11500 31 15974 17310 ',mr\K 76 4102 8147 9855 85 13016 16147 I7I25S Vorige lijst stond 19878 m.z. 19879 KOOKSTER TOT DEN EINDE. Als je van koken spreekt, zei een reiziger, dat kon mijne schoonmoeder uitstekend. Zij besteedde er de grootste zorg aan. En leeft zjj niet meer! Helaas neen! De Kannibalen in Afri ka hebben haar opgegetenl Wat je zegtl 't 1st maar al te waar. En toen de Kannibalen haar in den ketel gestopt had den en zij begon te koken, waren hare aatste woorden nog met zwakke stem: „Vergeet niet er zout en peper bij te- doenl" werden van f 10—f 14, om daar een vrouw en wie weet hoeveel kinderen mee in het leven te houden? Moet dat soms billijk heeten? Is het te verwonderen, dat die men schen het met de directie niet eeng waren en streden om hun bestaan t Maar waarom dan thans diezelfde gelijkstelling - verworpen? De arbeiders verdienen thans te veel en daar hoor je ze niet over, aldus wordt er geredeneerd. Welja, dat ontbreekt er nog maar aan. Wij leven in een tijd van malaise, een tijd van loonsverlaging. Daar zal de directie een handje aan mede helpen. Maar hier laat de directie zich toch wel te veel in de kaart kijken I Als er geen malaise is, gaat dan het loon ook omhoogZeg maar niets, doch gedenk den tijd van vóór den oorlog. Wordt het nu misschien duidelijker, waarom wij thans de gelijkstelling ver werpen? Als de arbeider iets wil ver krijgen, dan moet het altijd met ge weld gaan. Dat hebben wij gezien in den tijd van 10—17 November 1918, ia den tijd van Troelstra's flater. Wij, rechtschc arbeiders, willen de revolutie niet. Maar, terg den slapen- den leeuw van het arbeidende volki niet. Zijn ontwaken zou vreeselijk kun nen zijn .En als die vuige revolutie draak zijn dreigenden kop opsteekt, waar zullen wij dan de kracht van daan halen om het kapitaal te be schermen? 1 Weest voorzichtig, directie! Als de storm der omwenteling dreigt, dan zijn alle arbeiders noodig om dien af te weren. Wilt ge gelijkstelling, goed. Wij be hoeven niet meer te verdienen dan een particulier. Maar dan ook 'n loon zonder malaisedrulc. Wilt ge dit doen, dan zal er eer 10»/» op het bestaande loon moeten, dan er af. J. v. d. Hi Haarlem, 9 Aug. 1922. VOGELENZANG, 6 Augustus 1922, Aan den Hoofdredacteur der N. Haarl. Courant, Mijnheer! Uw poitieke stukken voorkomende in No's, van 28 Juli, 31 Juli en 1 Augustus gelezen hebbende, rjjst er bij mij onwille- kerig een vraag op. Reeds lang hebben we berichten over loonsverlaging of verlengde arbeidsduur kunnen lezen, en inderdaad wegens de groote staatsschuld kon ik mij indenken, dat er van alle kanten ernstig naar bezuiniging moet worden gestreefd. Want zooals de toestand in Duitschland is, zal hier begrijpelijkerwijze door geen onzer verlangd worden. En daarom, om dat het Nederlandsche volk, zich aan an dere landen spiegelt is het mijn vaste over tuiging dat allen zullen medewerken, als allen maar mede werken. En zoo U, schrijft: bezuiniging beteekent verminde ring van personeel b(j de Openbare, dien sten, loonsverlaging van Ambtenaren en beambten, beperking van sociale wetge ving, enz enz. ben ik volkomen met tx eens. Maar daar bet in vele gevallen, en vooral in dit zeer veel zeggende geval, zoo zeer gewenscht, en ook geëischt zat worden, dat er van booger af een voor beeld wordt gegeven, het welk m.i. doel treffend zou werken, is hier een groot ge mis. Want, en hier vraag, ik uw antwoord s.v.p., hoe grievend is het vooral voor de loonlrekkende, dat de z.g. schadeloosstel ling voor kamerleden dit jaar nog is ver hoogd met '2000, enz. Is dat niet erger lijk en aanstootelijk, is dat bezuiniging?i Spreekt daar ook het ware Roomsche gevoel? Want de Katholieke kamerleden wilden toch ook zeggen dat 3000 tel weinig was, zooiets heb ik tenminsié in uw blad kunnen opmerken. En kunnen ze het voor f 3000 niet doen, wel dan staan er duizend anderen klaar, die mis schien om 's lands belangen te behartigen niet op een hoogere schadeloosstelling hebben aangedreven. En is het niet het zelfde alsdat een arbeider die 30 per week verdiend 50 zou verlangen. Neen, dat kan mijn goedkeuring niet wegdra gen, en zeker velen met mij zullen hier omtrent de zelfde gedachte hebben. Doch ik schrijf echter geheel niet uit persoon lijk belang en 't is mij nog minder te doen om bij u of een ander ongenoegen op te wekken, maar daar ik met hart en ziel Roomsch ben, spreekt mijn gévoel van rechtvaardigheid. Gaarne zou ik hierom trent eenig antwoord van u ontvangen, waarvoor bij voorbaat mijn gepaste dank. Hoogachtend, Mej. V. M. VERDEGAAL—MEIER. Naschrift Wij willen er de inzend ster aan herinneren, dat wij, vóór dat de desbetreffende voorstellen bij de Grond wetsherziening aan de orde kwamen, tot tweemaal geschreven hebben, een ver hooging van de schadeloosstelling voor Kamerleden ongewenseht te achten en juist op de gronden als hierboven aan gehaald. In zooverre zijn wij het dus eens. Overigens hopen wij, dat liet beheer der Nederlandsche Spoorwegen in 't thans hangende loonconflict eens de gelegenheid vindt om te bewijzen, dat de zoo zeer wenschte bezuiniging en versobering ze ker algemeen moet worden doorgevoerd, maar van boven af moet beginnent Redaotia. (Ongecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2