BUITENLAND. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad - 11 Augustus 1922 GEM. BUITENL. BERICHTEN. binhenlandsgh nieuws. KERK EN SCHOOL y De diensttijd bil de Duitsche spoor wegen. Tumult In de Italiaansche Kamer. De Duitschers en de Antwerpsche haven. De typhoon te Swatow. 1250 niéuwe vliegmachines. Koningin Wilhelmina naar Noor wegen? T- 'toonstelling „Het Kantoor". Uit onze Oost. Een aanslag. Chesterton's overgang tot de R.-K. Kerk. Een nieuw Missie-veld. Pauselijk Liefdewerk van de« H. Petrus. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De toestand in Ierland. 1Oogst en honger in Rusland. FEUILLETON 48 Vele artikelen van het reglement golden voor hen niet. Bovendien kreeg een zuster elke maand nog een kleine vergoeding. Jeanne nam het voorstel dankbaar aan. Zij hoopte, dat haar nieuwe betrekking haar eens de zoo lang gezochte gelegenheid zou bie den om te ontsnappen. Na een jaar werd de weduwe van Pierre Fortier hoofdverpleegster. Een kamer, grenzende aan de apotheek, waarover een der zusters van Vincen- tius k Paulo het toezicht had, werd haar als verblijf aangewezen. De zuster zelf had een kamer tegenover de apotheek. De inwendige dienst bracht mee, dat de hoofdverpleegster vaak het gedeelte van het gebouw voor de zieken bestemd moest verlaten om naar de hoofddirectie te gaan, of naar de cantine of anderszins. Zij kon zich vrij in de gangen be wegen. Wegens haar kleeding ston den alle deuren voor haar open, dat wil zee«en in het gebouw. Grootvorst Cyril, troonpreten dent. De Engelsche gezant te Washington. Op zekeren dag meende Jeanne de oplossing van het vraagstuk, dat haar al zoo geruimen tijd bezighield, gevonden te hebben. Het .scheen haar toe, dat het uur der ontsnapping naderde. Sinds zij bij de ziekenverpleging was, had zij opgemerkt, dat de zus ters op Zondagen niet tevreden waren et den dienst in de kapel van het hoofdgebouw, maar bovendien om zes uur nog naar de parochiekerk gingen, om daar een tweede mi jj te wonen. Zij kwomen dan omstu-. s acht uur terug. Zuster Philometui, die in de apotheek was, een vrouw van ongeveer vijftig jaer, kwam steeds wat later dan de andere en kwam ook vóór de andere terug om tegenwoordig te zijn bij het bezoek van den dokter. Ik moet zien, dat ik in haar plaats het gebouw verlaat...., dacht Jeanne. Toen zij eenmaal dat plan had opge vat, overlegde zij, hoe het ten uityoer te brengen. De arme vrouw bewaarde het weinige geld, dat zij verdiende als een schat. Zij had sinds haar komst in de ziekenafdeeling al een aardig duitje opgespaard. Dat geld moest dienen, om spoedig uit de voeten te komen, wanneer zij haar vrijheid zou hebben teruggekregen. Het was in het begin van het jaar 1880, 18 Januari op een Zaterdag. Jeanne was besloten den volgenden dag haar kans te wagen. Zuster Philo- mena, die een zwakke maag had, dronk eiken avond, vóór zij ging sla pen een glas wijn op voorschrift van den dokter en at daarna een stukje brood. Jea ine wist dat. Zij had de zuster al vaak haar glas zien klaar ma ken. Dat glas zou een groote rol gaan spelen in het ontvluchtingsplan van Jeahne. Sedert drie jaar aan den dienst der ziekenverpleging verbonden, kende Jeanne alle ffeschjes die in de apotheek stonden. Op het oogenbiik dat de zuster zich naar de zaal begaf om te gaan eten, ging de hoofdverpleegster naar de apotheek, stapte regelrecht op een vak af, waarin een kle n fleschje stond, waarvan het etiket vermeldde Laudanum van Sydenham, keerde daarop terug naar de katner van de zuster. Op een tafel stond de half ge vulde flesch met kinawijn. Zonder te aarzelen goot Jeanne ongeveer de helft van het fleschje in den kinawijn Dat is meer dan voldoende om haar te doen doorslapen en zonder dat haar gezondheid schade lijdt mompelde de gevangene. Zij zette alles weer op zijn plaats en ging naar de ziekenzaal, waar allerlei bezigheden haar wachtten. De avond duurde haar eindeloos lang. Eindelijk sloeg het tien uur. Bijna terzelfder tijd verscheen zuster Philomena haar glas in de hand houdende. Het is morgen Zondag, zelde zij. Ik zal de mis gaan hooren in de parochie kerk. Ik moet vroeg klaar zijn. Je wilt mij morgen wel wekken, niet waar Ja wel zuster. De zuster dronk haar glas tot den 1 atsten druppel Jeeg en ging daarna naar haar kamer. Jeanne, die nu zeker wist, dat zij gedronken had, maakte nog de ronde in de ziekenzaal en ging daarna eveneens naar haar kamer. Zij opende het raam en drukte haar verhit voorhoofd tegen de ijzeren staven. Het was een donkere nacht. Sneeuwvlokken dwarrelden door de lucht. De gevangene glimlachte. Dat is juist het weer, dat ik moet hebben, zeide zij zacht bij zich zelf. Zij legde zich gekleed te bed. Traag gingen de uren voorbij. Het sloeg ein delijk vijf uur. Zij stond onmiddellijk op, stak 'n lantarentj aan en ging naar de kamer van zuster Philomena, die met gevouwen handen, in een diepen slaap was gedompeld. Zonder een oogenbiik tc verliezen ging Jeanne naar de kamer der overste, die gereed stond om weg te gaan. - Moeder,"zeide zij, moeder Philo mena zendt mij naar u. Zij is bezig met een patient en verzocht u niet op haar te wachten. Zij zal straks, als ze gereed is, ter kerke gaan. Goed, kind, dank je wel. Zeg haar, dat wij niet op haar wachten. Jeanne keerde daarop terug en vond de 'er nog in denzelfden die pen slaap verzonken. Daarn ontdeed zij haar van een gedeelte harer kleeren en met een bewonderenswaardige vlugheid, stak zij zich in de kleedij van zuster Philomena. Daarna deed zij in den zak van haar japon een zorgvuldig toegeknoopten zakdoek, waarin haar bescheiden fortuin was geborgen. En nu, zeide zij bij zich zelf, met Gods zegen vooruit Zooals gewoonlijk gingen de zusters vat] Vincentius k Paulo gezamenlijk naar dcgiparochiekerk des Zondags. Ze kwamen dan bijeen in een kleine zaal bij den uitgang. ik zie zustc" Philomena niet, zeide een jonge zuscer. Wij zullen niet op haar wach ten, antwoordde de overste. Zij is bezig met een patient en zal wat later komen. De zusters, de sneeuw trotseerend.die nu in dikke vlokken neerviel, staken de binnenplaats over en kwamen aan den straatweg,fwaar een portier de buitendeur voor hen opende. Tien minuten later klopte Jeanne aan dezelfde deur. De portier zag'n zuster Juist, zeide hij, dat is zuster Philomenaik weet er van. Slecht weer, zusterZoo'n wandeling door de sneeuw in den vroegen morgen valt niet mee. De zuster, die door de neergeslagen kap het grootste gedeelte van haar ge laat onzichtbaar had gemaakt, sloeg het hoofd neer zonder te antwoorden. Een oogenbiik later werd de deur ach* ter baar gesloten Jeanne was vrij. zal worden opgevolgd door Sir Earner Gouin, een Canadees. De „Times" tee kent bierbij aan, dat men inziet dat de natuurlijke ontwikkeling van de rijks betrekkingen zoude wijzen op de keus® van een Canadees als Britsch gezant in de Vereenigde Staten en zegt, dat een zoodanige benoeming de diplomatieke eenheid van bet rjjk in stand zon hou den. Zooals men weet streeft Canada reeds sedert lang naar een eigen diplomatieke vertegenwoordiging te Washington. De Britsche regeering zou met de benoeming van Sir Lomer Gouin derhalve OP tac tische wijze, zoowel Brittanië als Ca nada willen dienen. Wij' vernemen uit goede bron, dat het voorgenomen aftreden van Sir Auckland Geddes zou berusten op ontstemming van de Engelsche regeering over het feit, dat hij de regeering niet voldoende had ingelicht omtrent de stemming in Ame rika in verband met de nota inzake het wederkeerig kwijtschelden van de intergeallieerde sohulden. De rijksverkeersminister in Duitschland heeft de nieuwe voorschriften omtrent den dienstduur in werking gesteld. Zij brengen een reeks principieele nieuwig heden, speciaal op het gebied der voor malige Pruisische staatsspoorwegen, en de directie verwacht van den nieuwen toestand een aanzienlijke besparing- Er. zal in het vervolg principieel onderscheid gemaakt worden tusschen werkelijk ver richten arbeid, het aanwezig zijn op de plaats van den arbeid (Dienstbereitscbaft) en rusttijden, d. w. z. tijden, gedurende welke het geoorloofd is zich van het werk te verwijderen. Deze onderschei ding maakt het niet alleen mogelijk, den achturigen werkdag toch volkomen on aangetast te laten, zij neemt dezen zelfs als alleen geldigen normalen maatstaf aan. Elke dienstverrichting wordt op zich zelf berekend, en het totaal der dienst verrichtingen op één dag vormt de hoe veelheid werkelijk verrichten arbeid. O111 eindeloos gel war te voorkomen, wor den hierbij ar Gidstijden van minder dan 5 minuten voor 5 minuten geteld. „Dienstbereitschaft" wordt verschillend berekend, b.v, voor locomotief personeel op de locomotief met 80 pet., bij stations- en treinpersoneel met SO pet., en voor het baanwachterspersoneel met 33 1/3 pet. De lengte van den arbeidsdag ls naar boven begrensd en wordt voor het overige berekend naar den werkelijk ver richten arbeid. Het personeel heeft per jaar recht op minstens 52 vrije dagen van min stens 32 uur; 17 van die vrije dagen moeten op een Zondag vallen. Bij de discussie over de rogeerings- verklaring zijn in de Italiaansche Ka mer heftige incidenten voorgevallen. De communistische afgevaardigde Perossi be pleitte de staking der openbare diensten als het beste wapen tegen den staat. De fascisten protesteerden luide en som meerden Perossi te zwijgen, terwijl de fascist Giunta den spreker zelfs met de revolver dreigde. De president moest de zitting opheffen. Bij de heropening be antwoordde Pacta op krachtige wijze Pe rossi. Hij ^erd door de heele Kamer, met uitzondering van uiterst links, lui de toegejuicht. Verschillende agenten van Duitsche scheepvaartlijnen hebben verzoeken inge diend om in de haven van Antwerpen een bevoorrechte plaats voor de schepen der door hen vertegenwoordigde lijnen te erlan gen. Hoe groot de werkzaamheid der Duit schers te Antwerpen is, blijkt nat het feit, dat er reeds 28 geregelde diensten van Duitsche schepen tegen 22 van Fransche zijn gevestigd. Gedurende het eerste half jaar van 1922 bedraagt de Duitsche ton- nenmaat in de Antwerpsche haven al reeds 17000 ton méér dan over het geheele jaar 1921. Voornamelijk de Stannesmaatschap- pijen zijn zeer werkzaam. In Antwerpsche scheepvaartkriaigen ts men niet zoo zeer afkeerig van handel met Duitschland, daar men hoopt, aldus het transAtoverikeer in granen, dat na den oor log naar Rotterdam is overgebracht, weer voor Antwerpen terug te winnen. Maar van een bevoorrechte positie der Duitschers wil men uit den aard niets weten. Het is eerst thans mogelijk een denk beeld te geven van de verschrikkelijke ver woesting, die tornado te Swatow heeft aangericht. De vloedgolf, die er op volglde, sloeg de schepen van hun ankers en zette ze ver het land in neer. Een jonk is recht door een Petroleum-tank van de Asiatic- Petroleum-Company gejaagd. Geen en kel gebouw bood weerstand aan den woedenden orkaan. De haven is versperd van de lijken, die een ondiragelijken stank verspreiden. Volgens de „Public Ledger" te Philadel phia hebben leger- en vlootdeskundigen een gemeenschappelijk rapport opgsteld van Bet Congires mei Kef aïvïeS Snif «lufcenS vliegmachines voor het leger te doen aan bouwen buiten en behalve de 250, die reeds voor de vloot zullen worden aangebouwd. De vliegmachines voor het leger zouden tusschen de Atlantische en die Stille Oceaan- kusten moeten worden verdeeld met re serves op strategische punten in het bin nenland. Voor deze nieuwe luchtmacht zouden 2600 officieren en 40.000 ander personeel noodig zijn. 'on schuld of roem. Méline oud-minister-pnerident, oud-mi ndster van landbouw, oud-Kamerlid, enz., heeft, naar wij gisteren mededeelden, zijn vijftig jarige politieke loopbaan herdacht. Naar aanleiding van dit feest spreekt Clé ment Vautd in het „Journal" met droeven spot over de dagen, toen men nog geluk kig was onder het bewind van Méline. In die dagen zucht hij, waren er nog geen auto's. De omnibus PanthéonCourooiles deed op een slakkengangetje zijn legenda risch traject De „aapjes" brachten ons van de Porte de Villiers tot de Bastille voor 35 sous. En er werden geen twee of drie personen dag te pletter gereden. Op straat beu .ut ten de Parijzenaars elkaar niet met dte clleboogen en in sigarenwinkels hield de meneer, die zich zoo juist van den opsteker had bediend, u dezen hoffelijk voor. De metro, de groote school voor" ploertigheden, bestond nog niet. Het leven was gemakkelijk, er waren minder zenuw lijders. minder geagitoerden en minder gekken dan tegenwoordig. Vautel herinnert nog aan tal van goede dingen uit vroeger jaren, en besluit: Nie mand zag de toekomst bezorgd in. De Turksohe fondsen hielden zich goed, de Russen betaalden hun coupons, en de Fran sche rente stond op 104 francs. Wij waren niet met roem overdekt, maar evenmin met schulden 1 Vertegenwoordigers van de werkgevers in Engelsche scheepvaartbedrijf en de kole. i'emmers in het noordoosten van Engeland confereerden gisteren over de kwestie van het driieploegenstelsel in plaats van het tweeploegenstelsel tot het verhel pen van de opstopping in de havens. De vertegenwoordigers der arbeiders deden een tegenvoorstel, doch de conferentie eindig de zonder dat partijen tot overeenstemming kwamen. De Engelsche steenkoolproductie was gedurende de week eindigende 29 dezer 4.989.000 ton tegenover 4.390.000 in de voorafgaande week en 4.592.500 in dezelfde weck van 1921. Dun en O'Sullivan, de moordenaars van maarschalk Wilson zijn gistermorgen ge- executeerd. In de mijnen van Carmaux heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij twee per sonen werden gedood en vijf gewond. In de Santé-gevangenis zijn vier ge vangenen, die wegens politieke misdrijven zijn veroordeeld en een speciaal regime ge nieten, in „hongerstaking" gegaan om te protesteeren tegen het feit dat twee hun ner kameraden: Coudom, wegens spionnage en Jeanne Morand wegens handeldrijven met den vijand veroordeeld, niet als poli tieke gevangenen worden 'beschouwd. Dinsdag was het aoht dagen dat zy reeds vasten. Aanvankelijk had Coudom ook ge weigerd voedsel tot zich te nemen, doch begin dezer week is hij voor zijn eetlust gezwicht. De Duitsche minister van landsverde diging, Gessier, heeft het leger kennis ge geven van zijn verzoek aan dien Rijkspre sident om, naar aanleiding van de interpel laties in den Rijksdag over de minder loya le houding van de rijksweer, een enquête- commisie te benoemen, als een geschikt middel om een einde tc maken aan de „leugenpropaganda" tegen de weermacht. aWij behoeven ons niet te laten beschim pen en vreezen geen onderzoek." In Beieren heeft intusschen, volgens 3e „Mongenpost", generaal v. Möhl den leden van de rijksweer verboden zich met leden van de enquêtecommissie in verbinding te stellen. De correspondent van het „HMd." te H eising fors meldt: Het „Russische phila- te-liistische bureau van het postcommdssa- riaal" heelt besloten een kunstig uitge- voerden poszegel uit te geven naar aan leiding van het vijfjarig jujuilcum van de Octoberrevolutie. De ontwerpen moeten voor 10 Aug. ingeleverd zijn; zij moeten de idee der Russische republiek tot ui ting brengen. De eerste prijs is een mil liard roebel, de tweede 300 millioen, de derde 200 millioen. De bladen in Christiana melden, dat Ko ningin Wilhelmina van Nederland de vol gende maand Christiana zal bezoeken, na haar bezoek aan Kopenhagen. In .iet eere-comité van de internationale tentoonstelling van kantoor-inrichtingen en adminisratie-systemen, 722 October in het Paleis voor Volksvlijt te houden, hebben zitting de heeren: dr. F. E. Post- huma, oud-minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, rpesident-directeur van Centraal Bobeer, Amsterdam, ecre-voorzit- ter: dr. J. van Beurden, Heeswijk; J. Bröcker. dir. N. V. Handelsmatschappij v. h. T. Nieveler, voorz. R.K. Bond van Meu belmakers- en Behangerspatroons, Amster dam; A. Donker, dir. Stoomvaart-Maat schappij „Noordzee", Amsterd. :Ch. Fren, eken. voorzitter R. K. Middenstandsbond. Oosterhout: Ed. Gerzon, lid van de Kamer van Koophandel, Amsterdam; mr. J. A. G. M. van HeftenSerg Hubar, dir. Nationaal Hanze-bureau, Den Haag; dr. J. Hoeksma, dir. Eerste Openbare Handelsschool, Am sterdam; Ch. M. Jansen, directeur Centraal Hanzebureau, Amsterdam; A. B. A .van Ketel, alg. adviseur der Hanze Adviesbu- reaux, oud-hoofddirecteur der Nationale Bankvereeniging, Overveen; H. H. Kok Bzn., voorzitter van den Ned. Debitanten- bond, Zwolle; S. S. Korthuis, voorzitter van de Federatie der Wergkeversorganisa- ties ia het Boekdrukkesbedrijf, Den Haag; P. Leeuwenberg, dir. rijwielfabriek „Sim plex", lid van de Kamer van Koophandel, Amsterdam; Corn. Loeff, dir. alg. Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, Amsterdam; K. Meima, voorzitter van den Chr. Handeldrijvenden en Industriecien Middenstand in Nederland, 'Mioek; A. Ples- man, ril- Kon. Luchtvaart lij. voor Ne- derlan en Koloniën, De;i Haag; L. Ron- ner, dii. Amsterdamsche Grafische School Amsterdam; Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veree- nigingen van den Handeldijvenden en van den Industrieelen Middenstand .Rotter dam; ir. J. A. Stoop, voorzitter van de Ned. Vereeniging voor Tentoonstellingsbe- langen, Den Haag; C. G. Vattier Kraanc, dir. N. V. Blauwhoedenveem-Vriesseveem, Amsterdam; C .J. Voortman, oud-directeur Tweede Openbare Handelsschool, Amster dam; mr. B. H. Vos, dir. Nationaal Grond bezit, Den Haag; mr. A. I. M. J. Baron v Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den Middenstandsbond, te Utrecht. Aneta seint nit Weltevreden: Sergeant van Wocrkom is op het station te Langsar (Atjeh) onverwachts aangeval len door een Atjeher en met een rentjong gevaarlijk gewond in de rechterzijde. De aanvaller leed aan godsdienstover spanning. De tot het Katholicisme bekeerde be kende Engelsche schrijver G. K. Ches terton is, naar de „Msb." meldt, in den schoot der Katholieke Kerk opgenomen door Father Joh O'Connor van de or de der Oratorianen. •Chesterton is in 1874 in de nabijheid van Lo geboren en nu dus 48 jaar oud. Hij werd op de St. Paul-school te Londen opgeleid, waar hij alle tradities omverwierp door zijn gedicht op de Maagd Maria. Reeds in zijn schoolja ren werd hij een apostel van vrijheid genoemd, later een van orthodoxie, Chesterton's broeder Cecil is al ver scheidene jaren geleden katholiek ge worden. Hij is in den oorlog .gevallen en vooral sedert rijn dood heeft Ches terton rich voortdurend met de ideëen en inzichten rijns broeders bezig ge houden. I Pater Norbertus Poelman van de pa ters der H.H. Harten, deelt ons mede: Bij decreet van 25 Juni 1913 werd de apcstol'sehe Pre'eduur van CotNieuw- Guinea, die tot dan toe bediend werd door de Missionarissen van hot Godde lijk Woord, in tweeën gesplitst, waarvan het Noord-Westelijk gedeelte werd toe vertrouwd aan de Duitsche provincie van de Paters der H.H. Harten (Picpus). In 1914 was alles in orde gebracht en de Missionarissen stonden gereed voor de afreis, toen de oorlog alles jammerlijk in duigen wierp. Zooals men gemakkelijk begrijpen zal, was het in de oorlogsjaren, vooral voor de Duitschers, onmogelijk, Missionaris sen uit te zenden en deze onmogelijk heid bleef ook na den oorlog gehand haafd door een bepaling der GeallieerT den, waardoor de Duitsche MGrionn-i?- sen om zoo to zoggen totaal worden uitgesloten van den Missie-arbaii i:i 't buitenland. Daarom heeft de Propaganda do Hol- landsche afdeeling van do Pators der H.H. Harten belast met dit nieuwe Mis sie-veld en den HoogEerw. Pater Theo- doeius Herckenrath uit Oosterbeek be noemd tot Apostolisch Prefect van dit distriot De HoogEerw. Profeet werd geboren 'te Velp bij Arnhem, don 26 Maart 1888, trad in 1907 in de Congregatie dor II.H. Harten en was sinds 1914 werkzaam als Missionaris in da Missie van Ha waii. Do nieuwe prefectuur strekt zioh uit vanaf do westgrens der vroegere Duit sche bezitting tot aan 142 gr:ul-n 22 min. oosterlengte, tot vlak Mj Ei tare, waar de Missionarissen van Steil een Missie-post hobben; zij is ■•iegou op ongeveer 8 tot 5 graden zuiderbreedte en heeft een kustlengtc van 150 en een diepte van 200 tot 250 K.M., dus een oppervlakte, die ruim zoo groot is als die van Nederland. Het binnenland is zoo goed als on bekend, zodoat moeilijk is vast te stel len hoeveel inwoners het tolt; dat zal de toekomst mooten uitwijzen. De bevolking schijnt te behooren tot het bekende Papoea-ras en als wij ver trouwen kunnen op hetgeen ontdekkings reizigers schreven, moot zij grootendoels bestaan uit zeer verwilderde volksstam men, die nog een lekkernijtje maken van mensehenvieesch. De nieuwe Prefect zal reeds vóór den winter vertrekken in gezelschap van. eenige jonge Missionarissen. Voorloopig zal do karavaan niet tal rijk zijn, want Z-HoogEorw. meent bo ter te doen thans nog geen Zusters mede to nemen, daar hij niot weet, wat hij vinden zal ©n of hij in staat zal zijn, kost en onderkomen te verschaffon voor deze medehelpsters. Hij wil eerst het land verkennen en bij de Missionarissen van het Goddelijk Woord, die reeds sinds 1896 in Nieuw- Guinea werkzaam zijn, de noodige ge- •evens inwinnen, het volk, de zoden en voonten bestede-ren, de taal n«n'» ren, uiu dan, na ccnsgc-i tijd, alle* t. ..un- non inrichten volgens den eiseh dor om standigheden. „Een nieuw Missie-veld!" dat be tee kent: een leven van opoffering en ont bering, een leven van harden strijd en. tallooze ontgoochelingen. Daarom smeeken u de Missionarissen nu reeds om den geestelijken steun van uw gebod. Uw gebed moet het terrein voorbereiden, waar de Missionaris straks het Godszaad zal uit strooien. „Een nieuw Missie-veld!" dat be toe kent: gebrek aan alles en alles! Daar om vragen zij ook om nw financieel-n steun, want ook dien kunnen rij niet missen. Het adres van don nieuwen Prefect is: PATERS DER H.H. HARTEN, GINNEKEN. Het seminarie van Wladiwostock doop Nedf' gered. Wij ontvangen -rstannd schrijven van den Zeereenv. itcclor Tr. M. P. Bek kers, nationaal dir. voor Nederland van bovengenoemd liefdewerk: De groote waarde van dit Liefdewerk voor de Geloofsprediking is dezer dagen duidelijk door het volgende fefit geïllu streerd. Van de 41 beurzen en de 28 weldoeners, die dit Liefdewerk thans in Nederland telt, en waardoor de opleiding van reeds 69 seminaristen in de missiën verzekerd wordt heeft de Centralq Raad te Rome o.a. vier beurzen en twee weldoeners-contributies toegewezen aan hei Seminarie te Wladi wostock. Dit is het Seminarie van het Apostolisch Vicariaat van Siberië, dat in 1921 met 149,689 katholieken, door den Paus werd opgericht Dit Seminarie is do eenige hoop der Siberische kerk, want al leen daaruit kan dit Vicariaat op het oogenbiik priesters trekken. Daar dit Se minarie zonder jniddelen was, verzocht de Congregatie der Propaganda aan ons Lief dewerk het bijzonder te' gedenken. De storting van een kapitaal van f 10.000 (vier beurzen) en de verzekering eener toe lage van jaarlijks f500 (twee weldoeners- contributies) heeft ons het volgende troost rijke bericht van den Centralen Raad be zorgd. „Nederland heeft het Seminarie van Wla diwostock gered. De bestuurder was om den miserabelen financicelen toestand zoo ontmoedigd dat hij het wilde sluiten; de providentieele bijdragen uit Nederland heb ben hem den moed teruggeschonken, en nu gaat hij weder met volle zeilen vooruit. Door het Seminarie van Wladiwostock te redden, heeft Nederland de Kerk in Siberië gered en haar dus een allergrootsten dienst bewezen. Als het Nederlandsche S. P. L. aldus de Centrale Raad niets anders gedaan had en niet anders meer zou doen, zou het reeds de hoogste verdiensten hebben. Wij zijn echter met dit laatste niet tevre den. De wetenschap een goed en noodig werk te doen, prikkelt immers tot meer jjver. Daarom mag dit bericht een aanleiding zijn om nogmaals de aandacht tc vestigen op drie punten: lo. De Paus hoeft herhaaldelijk en met aandrang gevraagd dat het Pauselijk Lief dewerk- van den H. Petrus tot opleiding van inlandsche priesters in de missiën, evenals de „Voortplanting" en de „Kinds heid" overal zal worden ingevoerd. 2o. Dit Liefdewerk neemt als beuirzen- stiehlers aan, allen die f 2500 in eens stor ten (daardoor wordt de opleiding van één seminarist geregeld verzekerd)als wel doeners hen, die op f 250 jaarlijks bijdra gen (en alsook dus een seminarist onder houden);'en als leden allen, die minstens f 0.50 's jaars bijdragen. Behalve deze gel delijke bijdragen vraagt het af en toe een gebed voor de inlandsche priesterschap in de missiën. 3o. De adressen waar men zich kan op geven voor de stichting eener plaatselijke afdeeling, of ah zeiatepr, beursstichter, of lid zijn: Rector Th. M. P. Bekkers, te Voorscholen, Nationaal Directeur voor Ne derland, postr. 8725, en te volgende der diocesane Directeuren, oer Utrecht: Kape laan A. de Wit, Walburgsplein 1, Arnhem, postr. 63879; voor Breda Mgr. J. van Oeirs Vicaris-Generaal, Breda, postr. 30119; voor' Haarlem, Rector P. W. de Wolf, St. Joan nes de Deo, Haarlem, postr. 75086; voor 'i- Hertogenbosch Rector A. Vingcrhoets te Tilburg, postr. 63684; voor Roermond Prof. Dr. G. Lemmens te Roermond, postT. 66579. Aan deze adressen zijn ook te verkrijgen de keurig geïllustreerde vlugschriften, in- whrijvingsbiljetten en kwitanties en alle verlangde inlichtingen over het liefde work. Gezien den ernst van den toestand, heeft men de bijeenkomst der conferentie ter bespreking van het verslag der deskundi gen gisteren tot een laat uur uitgesteld. De bedoeling was thans weer bijeen te kom. i en den dag van gisteren te wijden aan ruggespraak van de afgevaardigden met hunne regeeringen en het zoeken van een uitweg. Een hoopgevende loop van zaken is in dit verband, dat men verzekert, dat de Belgen voorstellen hebben, welke zij hebben opgesteld in overleg met de Engel sche en andere deskundigen. De Engelsche bladen beschouwen den toestand als hoogst ernstig en wenschen een breuk met Frankrijk over de vergoe dingskwestie vermeden te zien. Verschei- dencn hunner spreken er hun leedwezen over uit, ^at het afwijzen van Poincaré's voorstellen door verschillende Fransche dagbladschrijvers zou worden toegeschre ven aan partijdigheid voor Duitschland. Engeland is het volkomen met zijn bond- genooten eens, dat Duitschland een be hoorlijke schadeloosstelling moet betalen. Al heeft Engeland niet als Frankrijk op de Duitsche betalingen gerekend om zijn begrooting in evenwicht te brengen, zijn verliezen in en na den oorlog zijn volko men met die van Frankrijk te vergelijken en het bezit krachtige argumenten om zijn eigen vorderingen in veiligheid te brengen, afgezien nog van de loyaliteit voor haar veelbeproefde bondgenooten bij het in Veiligheid brengen der hunne. Wanneer de inzichten van Engeland en de overige bondgenooten in deze aangelegenheid af- iwijken van de Fransche, is dit alleen een gevolg van de meening, dat de Franschen niet den juisten weg bewandelen om zoo- Veel mogelijk binnen te halen van een lijdelijk insolvent schuldenaar. De Belgen bemiddelaars. Aan de Petit Parisien wordt uit Londen gemeld, dat het bemiddelingsvoorstel, ■waarin de Belgische delegatie heeft mede gewerkt, aan het oordeel van de Engelsche delegatie onderworpen wordt, die het on getwijfeld heden zal onderzoeken. Meening der Duitsche pers. De Duitsche pers merkt op, dat tot dus ver nog elke Ententeconferentie is geëin digd met een vergelijk dat voor economi sche vraagstukken een politieke oplossing trachtte te vinden. Zij betwijfelt derhalve, dat het ditmaal tot een breuk in do En tente zal komen en verwacht, dat de actie Van Theunis tot een compromis zal leiden, 'dat wel, evenals vroeger, ten koste van Duitschland zal komen. De Fransche ministerraad keurt Poincaré's houding goed. De Fransche ministerraad heoft, na over 'den bultenlandschen politieken toestand te hebben beraadslaagd, met algemeene stem men de houding van Poincaré goedge keurd. Landingen der Vrijstaters. Een telegram nit Dublin meldt, dat de na tionale troepen te Cork, Youghal en Union- hall, bij Sfcibbereen, ten Westen van Cork, zijn geland. De pier van Unionhall werd door de rebellen beschadigd, doch de sche pen, die de troepen vervoerden; kwamen bij vloed aan. De troepen werden door de booten aan wal gebracht. De eerste groep, in twee booten raakte onder het vuur der Zebellen, die het kuslwachtstotion bezet- hielden, doch de troepen bereikten met suc- jcei de stellingen en zuiverden spoedig het aangrenzende gebied. De landing op de kust van Cork was klaarblijkelijk een deel van oen beweging om de rebellen die van de linie Waterford- Limerick terugtrokken, in de achterhoede aan te vallen. Volgens de „Times" bestonden de strijd krachten, die te Cork geland zijn, uit 1500 man met artillerie. Zij waren van Dublin in vier schepen vervoerd. De strijd is reeds begonnen. De Iersehe regeering bewaart het stilzwijgen over de operaties, doch men gelooft dat een groot deel van de gelande troepen bestond uit manschappen, die vroe ger deel hebben uitgemaakt, van de Ier- «che regimenten. De strijd in Limerick. Officieel wordt gemeld, dat de laatste twee belwerken der rebellen in het graaf schap Limerick, n.l. Abbeyfeele en Drum- coüogher. in de handen der Vrijstaters zijn gevallen. Cork onvèilig voor de scheepvaart. De Admiraliteit heeft bericht ontvangen dat pp de kust tusschen Cork en Queen- istown wepdt geschoten en voorts dat het Schepen niet aan te raden valt, Cork binnen te Iqopen daar volgens bericht van den havenmeester te Cork in de rivier mijnen liggen, ofschoon dit volgens de Admirali teit niet waarschijnlijk is. Naar do correspondent van het „Hbld." Ie Helsingfors meldt, heerscht over het algemeen in de Russisch© pers groote te vredenheid over den goeden oogst van dit •jaar. Door leidend© journalisten wordt relfs reeds gesproken van do ,,liquidati© vaa den honger," terwijl reeds do mo gelijkheid van uitvoer van Russisch graan wordt overwogen. De volkscommissaris voor do levensmiddelonverzorging, die zioh in de ,,Iswestia" bijzonder optimis tisch uitlaat, veronderstelt, dat er voor uitvoer een overschot van 150 tot 200 millioen poed ter beschikking zal, zijn. Maar hij zou het intusschen toch prak- tischor vinden dit graan voor geval van nood maar vast to houden. Intusschen komen er in de Sovjetpers ook vei billende berichten voor, welk© een minder optimistischen kijk geven op don toestand, Het zelfde officieuse Mos- kouer orgaan bevat oen samenvattende mededeeling uit do hongergebieden met hot opschrift: ,,In het loopende jaar zal do honger niet geliquideerd worden." Uit het land der Baschkiren wordt aan het orgaan geschreven: Negentig pro cent van de bevolking lijdt honger. De sterfte is ongeloofelijk. Alle voorraden van het gewone voedsel vervangend© mid delen zijn uitgeput. De door don honger uitgeputte bevolking loeft van honden, katten en afval." Hieruit blijkt, voegt 't blad er aan toe, dat do oogst in deze op landbeuwgebied weinig ontwikkelde streak dep honger niet overwinnen kan. Uit hot gouvernement Wjatka wordt het blad een nieuwe hongersnood voor hot volgend jaar voorspeld. Ook hier loeft do bevolking van afval, boombast enz. D© vole regen benadeelt ten zeerste den groei van het uitgezaaide graan. Volgens de „Iswestia" zijn de berich ten over het afnemen van den honger in don Krim onjuist. Ongeveer 400.000 menschen, van wie de helft kinderen, lijden hier honger. Geconstateerd wordt, dat nog geen buitenlandsche organisatie, afgezien van een Nederlandsche zending, den Krim te hulp is gekomen. De oogst van dit jaar zal slechts een deel der be volking kunnen voeden: 280.000 men schen moeten hier tot den oogst van '23 aan voedsel geholpen worden. In do Iswestia" van 27 Juli wordt gesproken van „verschillende andore stre ken," welke er evenzoo voorstaan, zon der dat het blad nadere aanduidingen geeft. Volgens den correspondent ziet het er intusschen in vele deelen van do Oekrajine nog steeds uit als een hon- gerhel. Do vernietiging van het geheele materiaal heeft het boerenbedrijf vaak zoo belemmerd, dat het goede oogstweer van weinig nut is voor de bevolking. Daarbij komen uit verschillende defelen van hot land berichten van een hevigen strijd, wolken de bevolking voeren moot tegen in geweldige massa's voorkomende schadelijke insecten. In het bijzonder wor den vlasakkers en groentetuinen getrof fen. Aangezien uit de meest verschillende deelen van het rijk deze insectenplaag gemeld wordt en anderzijds groote dee len van den oogst prijsgegeven moeten worden wegens gebrek aan arbeidskrach ten, en het noodige materiaal, moet worden aangenomen, dat Rusland, niet tegenstaande het gunstige oogstjaar slechts tot op zekere hoogte op .adem zal kunnen komen. In groofe deelen van het land, zal nog evenals tot dusver hon ger worden geleden. Te spreken over do mogelijkheid om uit te voeren, zooals de volkscommissaris voor de voeding -doet, is misdadig. Zooals bekend is, produ ceerde Rusland voor den oorlog per hoofd der bevolking minder graan dan bijv. Duitschland. Wanneer het uit voerde geschiedde dat ten kosto van do bevolking, die ondervoed bleef. Dit werd door de Bolsjewiki de regeering van den tsaar als een misdaad aangerekend. Niet temin spreken zij thans reeds van uit voer van graan, terwijl de oogst nog niet eens twee derdo belooft op te bren gen van dien van 1913. Intusschen mag de naar verhouding goede oogst van dit jaar, welke in het algemeen den economischen toestand van Sovjet-Rusland wel zal verbeteren, niet geloochend en betwijfeld worden, besluit de correspondent, zooals dat nog veel vuldig in de persberiohten over Rusland geschiedt. Do Fransche bladen bevatten een com muniqué van grootvorst Oyril van Rus land, kleinzoon van tsaar Alexander II en neef van tsaar Nicolaas II, waarin dezo verklaart krachtens het eerstgeboor- te-recht de oudste der familie Roma- nof te -zijn. Hij roept zich zelf daar om tot wachter van den troon uit, welke op het oogenbiik vacant is, en spreekt de hoop uit, dat tsaar Nioolaas nog in leven moge zijn en wederom tot het gezag zal terugkeeren. In geval tsaar Nioolaas, de tsarovitsj en grootvorst Michel dood mochten zijn, zal groot vorst Cyril zich tot de Zemsky Sobor (de Staten-Generaal) wenden ter beves tiging fijner rechten. Hij zegt voorts zich er rekenschap van te geven, dat het roode leger slechts aan de oppervlakte bestaat, en dat het heil van Rusland van binnenuit moet komen. Daar hij elke vijandschap tus schen de gewapende macht in Rusland broederstrijd acht, zou hij gaarne groot vorst Nicolaas aan het hoofd van hst geheele leger zien. De Engelsche bladen melden, dat er sprake van is dat Sir Auckland Geddes als gezant te Washington aftreedt en (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5