I 1 I I NIEUWE HAARLEMSCHE G0URAN1 TSTE NIEUWS tm y BINNENLANP IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT DE KABINETSFORMATIE. GEM5N6D NIEUWS. Motorongeluk te Zaandam. SPORT EN SPEL Wedloop op den Zeeweg. De staking In het sleepvaart- bedrljf. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROO- TEN. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST II DOOR TE ADVERTEEREN IN DE fg VAN ONZE AADLOOZC TELEFOON«ËÉT ;t§ d De Conferentie te Londen. De Engelsehe havenarbeiders. Ierland. Na de moord op Ralhenau. VRAGENBUS. Het reizen in Duitschiand. Woudbratid in Algiers. Geestelijken ter dood veroordeeld. De verjaardag der Duitsche grondwet. Beieren en het Rijk. Bloedige botsing met communis ten. Een duel om een postzegel. Antw. Mevrouw, dient B schadeloos te UIT OEN OMTREK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. IJMUIDEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. De slachtoffers van Zandvoort. Wat dan ta doen in een dergelijk geval* N.V. Pi DRUKKERIJ lal IDE SPAARNESTAD feral nassaulaan 49 [grf KOPERDIEPDRUK CHEMIGRAFIE BOEKDRUK HEEMSTEDE. BEVERWIJK. De Haagsche correspondent van het „Hbld." meent het volgende met vol doende stelligheid te kunnen mcde- deelen over de Kabinetsformatie: „Van den aanvang af is de positie der rechterzijde vrijwel beheerscht geworden door den heer Colijn. Ter stond na de verkiezingen, en zelfs reeds daarvoor, hebben wij gehoord, dat de heer Colijn een bezuinigings plan had van meer dan 100 millioen en dat hij het uitvoeren van dat plan als conditio sine qua non stelde voor zijn steun aan eenig kabinet. Wij heb ben daarover toen geen zekerheid kunnen krijgen, maar het is ons se dert dien van zóó verschillende zij den bevestigd, dat wij het nu wel als zeker mogen aannemen. Alleen is het bedrag der totale bezuiniging, dat wij laatstelijk hoorden noemen, heel wat dichter btj de 200 dan bii de 100 millioen. Het kabinet schijnt het plan-Colijn in het algemeen te hebben aanvaard en te hebben opgenomen in het pro gram, dat het nu aan de partijen heeft voorgelegd. Het is echter de vraag, of de partijen van rechts (met name de A.-R. en C.-H.) de bezuiniging, die de regef ing in het uitzicht stelt, voldoende vinden en vooral, of ze de spoedige uilvoering ervan gewaarb- borgd achten. Waf dit laatste belangt, hebben wij goede redgfc om aan te nemen, dat de heer Colijn den eiscli stelt, dat een zeker deel van de be zuiniging vóór 1 Jan. 1923 wetteljjk moet zijn verzekerd. Gebeurt dit niet, dan zullen de anti-revolutionnairen (en waarschijnlijk ook wel de christe- lijk-historischen) zich tegenover het kabinet tot niets verplicht achten. Het Ministerie zou dan alleen op Roomschen kunnen rekenen.... en dan nog behoudens de mogelijkheid van afvalligheid der bezuinigingselementen welke ook in die fractie zijn te vin den. Het mag betwijfeld worden of het Ministerie onder zulks onzekere vooruitzichten zou willen optreden. Treedt het op, dan mag men dus als zeer waarschijnlijk aannemen, dat een omvangrijk bezuinigingsplan is aanvaard en in uitvoering verzekerd. Het tegendeel zou anders bij de be- grootingsbehandeling weldra blijken." Te Zaandam kwam Vrijdagmiddag de heer J. H., opzichter bij de Ar tillerie-Inrichtingen, toen hij van de Stationsstraat de Westzijde in wilde rijden, in botsing met een van den tegenovérgestelden kant komende aur tomobiel, met 't gevolg dat de heer H. door den schok van zijn motor viel en zich zoodanig verwondde, dat hij per brancard naar de gemeentelijke kiiniek moest worden vervoerd. De chauffeur reed den goeden kant van den weg en niet te hard, zoodat deze aan het ongeluk geen schuld had. De haringen van 1922 zi|n gezond. Kort geleden verluidde, dat er een ziekte was uitgebroken onder de vis schen in de Noordzee, waardoor spe ciaal haringen werden aangetast. Het bericht scheen te berusten op een verslag over de werkzaamheden van het Laboratorium voor de Zee- visscherij van Lancashire, de univer siteit te Liverpool en de zeevisch- kweckerij te Piel. Deze publicatie had echter betrekking op de werkzaam heden in 1921 verricht en niet op die van dit jaar. Het Engelsehe ministe rie van Landbouw en Visscherfj deelt volgens de „Morning Post" thans mee, dat er absoluut geen grond bestaat voor de berichten, dat onder de vis- hchen in de Noordzee in dit jaar of verleden jaar een ziekte heeft ge- heerscht. Verleden jaar was de kwa liteit der. Noordzeeharing betrekkelijk slecht, rtaar dit was niet het gevolg van een ziekte, maar van climatologi- sche omstandigheden. De haringen, die in dit jaar gevangen zijn, zijn van uitstekende kwaliteit. Evenals an dere dieren zijn visschen vatbaar voor verschillende ziekten. Het is te be treuren, zegt het ministerie, dat het rapport van een onderzoek van on geveer twintig visschen, gevangen in den lijd van zes maanden in verschil lende havens, ten behoeve van de studie van visch,ziekten, aanleiding heeft gegeven tot deze ongegronde geruchten. Donderdag 10 Aug. had er een wedloop op den Zeeweg plaats. Vanaf het kraantje (Duinlust) tot aan de politiepost en terug. Er waren 9 loopers, die aan den start deelnamen. Om de2 min. vertrok er één. De uitslag luidde: Nr. 1 Fabels in 36 min. nr. 2 Lenterman in 37 min.; nr. 3 de 13- jarige G. Joosten in 37.5 min.; nr. 8 J. A. Jonkman in 36 min.; nr. .1 I. Ramakers viel de laatste 50 meter uit. Nummers 4, l 6. 6 7, vielen op dehelfl van den heenweg al uit Woensdag 16 Aug. heeft er weer een wedloop plaats. J. A. Jonkman zal dan een po^fing doen om het in minddii dan 36 win. ta loopen. VISOHWiEBSTRIJD. Aan den visch wedstrijd, uitgeschreven door den Rond van Hengelsportliefheb bers voor Haarlem en Omstreken, wolkla plaats vindt op Zondag 13 Aug. ais. tusschen Heemstede ea Bennebroek, no men de volgende vischcollegea deel: De Morgenstond, Heemstede, Het Baarsje, Schoten; De Dageraad, Schoten; DeLus- tige Hengelaar; Vereonigde Vissohersen Vischlustt allen Haarlem. Over de Donderdag gehouden stem mingen in de etakersvergaderingen ver neemt de „N. R. Ot." nog, dat te Rot terdam een aanzienlijke meerderheid zich uitgesproken had voor opheffing van de staking. Het aantal stommen tegen op heffing te Ruhrort moet den doorslag gegeven hebben. Gisterochtend hebben de werkgevers in hot Rijnsleepvaartbedrijf vergaderd ter bespreking van den huidigen stand van zaken; een bepaald ^besluit ie evenwel niet genomen. 'O i ii11 LONDEN, 11 Aug. Vandaar is er geen bijeenkomst van de geallieerde conferentie gehouden. De dag is uitsluitend besteed aan diepgaande besprekingen van de Engelsehe onlwerp-voorsfellen. De bespreking werd vanochtend begon nen aan de ontbijttafel in de 'ambtwoning van den premier in Downingstreet, en on afgebroken voortgezet tot 1 uur, tusschen Lloyd George, Poincaré en Theunis. Vanmiddag om 4 uur worden deze on- formeele gesprekken hervat, en werden de voorstellen drie uren lang nader besproken. Sehanzer kwam by Lloyd George legen het einde van de besprekingen. Naar verluidt is het Engelsch ontwerp uitsluitend gebaseerd op de bevindingen der commissie van deskundigen, aan welke de oorspronkelijke Fransche voorstellen Maandag waren onderworpen, en wier rap port aan de conferentie niet uitsluitend ne gatief was. Zekere wijzigingen zijn bij de besprekin gen voorgesteld, en de commissie van fi nancieel© deskundigen is weer bijeengeroe pen cm die te onderzoeken. Zij komt vanavond laat bijeen. De con ferentie zal niet weer vergaderen, voor het rapport van de commissie klaar is. Ofschoon er geen aanwijzing is, dat er overeenstemming in het gezicht is, kan men aan den anderen kant niet ontkennen, dat er vooruitgang gemaakt is. LONDEN, 11 Augustus. Er zijn Britsche voorstellen ingediend tegenover die van Poincaré. Men meent, dat overeenstemming bereikt is op verscheidene punten. LONDEN 11 Augustus. Naar aanleiding van dc beweringen van Belgische en Fran sche zijde over een overeenstemming tus schen de Britsche en Fransche premiers op zeekre punten, wordt van Britsche zijde met nadruk verklaard, dat de voorstellen een geheel vormen, dat aangenomen óf verworpen moet worden en dat het dus misleidend is te spreken over overeen stemming op het eene of het andere punt. Op weg naar overeenstemming. BRUSSEL, 11 Augustus. Volgens uit Londen ontvangen berichten is de indruk in confenentickringen veel beter dan gis teren. Men moet nu veel dichter bij een oplossing zijn. Bevestigd wordt, dat er op vier punten overeenstemming is bereikt en dat men op weg is naar een algemeene overeenstemming. LONDEN, 11 Augustus. Do voorioopige voorwaarden van do regeling in het ha vens rbeidersgisschil zijn bekend gemaakt. Een vermindering der loonen met een shil ling per dag van 2*Ortober af is voorzien, met verdere vermindering met een shilling per dag van 4 Juli van het volgend jéar af. Men veronderstelt, dat de levensduurte dan weder verminderd zal zijn met 10 punten. De 44-urige werftweek en een gegaran deerd minimum loon worden gehandhaafd. De stukwerkloonen worden eveneens ver laagd, ook in twee periodes, telkens met 5 percent LONDEN, 11 Augustus. Uit de te Dublin ontvangen berichten blijkt, dat in elk ge val het grooiste deel van de ongeregelden de stad Cork heeft ontruimd, en dat de nntionalen bezig zijn, die te bezetten. De ongeregelden hebben echter, voor dat zij aftrokken, in den wilde weg vernielin gen uitgevoerd, en alle militaire- en politie kazernes, en blijkbaar andere negeeringsge- bouwen, in brand gestoken. LONDEN, 11 Augustus Uit Dublin wordt gemeld, dat de nationale (roepen Clonmel, Cahir en Dungarvan bezet hebben. Bij de branden te Cork zijn tal van groote gebouwen uitgebrand, waaronder het marine-hoofdkwartier. Er komen be richten van zware gevochten, maar men denkt, dat de ongeregelde troepen de stad reeds ontruimd hebben. LONDEN, 11 Aug. Te Waterford is oen betrouwbaar bericht ontvangen, dat Cork Donderdagavond laat door de natio nale troepen is genomen. Het laatste be richt is, dat het overal in de stad rustig is. FRANKFORT a. d. M., 11 Augustus. Vol gens een bericht van de Frankfortsche po litie is EVnst von Salomon, die verdaent wordt van deelneming aan de voorberei dingen tot den moord op Rathenau, hier gearresteerd. Vr I. Uit hoeveel klokken bestaat het carillon hier ter «tcde? (in de Groote Kerft) II. Hoe zwaar is de gehaele verzameling klokken? III. Hoeveel weegt de zwaarste? IV. Wordt het bespeeld door. een bei aardier of uitsluitend mechanisch? Antw. L Uit 32 klos ken; 2 en 3 Ons niet bekend; 4 Hel wordt bespeeld door den heer H. W. Hofmeester, Voorhelmstr., die u waarschijnlijk ook wel meerdere in lichtingen zal kunnen verschaffen. Yr. Kunt U mij het adres opgeven van dc fabriek van de cigaretten Pleijer? Antw. Dergelijke handelsadressen wor den in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Kunt gij mij ook een adres opgeven voor den haarverfkam? Antw. Dergelijke adressen worden in de ze rubriek niiiet opgegeven. LONDEN. 11 Augustus. Het ministerie van builenlandsche zaken maakt bekend aan reizigers naar of door Duitschiand, dat zij niet zonder uitvoervergunning van de bevoegde Duische autoriteiten artikelen met zich uit Duischland mogen meenemen. Behalve artikelen, die werkelijk door hen in Duitsohland zijn gebracht, of artikelen, die door hen in Duitschiand zijn gekocht voor persoonlijk gebruik of als souvenirs of geschenken. Ook worden de reizigers gewaarschuwd, dat zij uit Duitschiand niet meer mogen uitvoeren dan 20.000 mark in Duilsche munt of een even groot bedrag in builen landsche munt of geldswaardige papieren, behalve tegen vertoon van een certificaat, geleekend door de Duische belasing-amb tenaren, waaruit blijkt, dat een dergelijk bedrag in Duitschiand was ingevoerd, niet langer dan een maand te voren, of tegen vertoon van een uitvoervergunning, afge geven door het Duilsche ministerie van financiën. Verder mogen er geen munten van welke soort ook uit Duitschiand worden uitge voerd, zonder een uitvoervergunning of certificaat van invoer. Evenmin mogen er Russische roebels, papieren of metalen worden ingevoerd in of uitgevoerd uit Dutschland zonder toe stemming van den Rijksbank. BONE, 11 Aug. Sedert zes dagen woedt een brand in de bergwouden van de streek tusschen Bone en de Tunische grens. Er is reeds een oppervlakte van 20.000 H.A. vernield. De brand zou aan kwaadwil ligheid moeten worden toegeschreven. RIGA, 11 Aug. Volgens een telegram uit Omsk zouden negen geestelijken zijn- ter dood veroordeeld. BERLIJN, 11 Aug. Op dezen verjaardag van de grondwet is Berlijn in republikein- sche vlaggen tooi. Bij de viering in den Rijksdag was het Rijksministerie geheel te genwoordig, ook de vertegenwoordigers der Duilsche staten, enz. De president van den staat Baden Hummel heeft de feest rede gehouden, waarin hij namens Zuid- Duitschiand trouw heeft betuigd aan den republikeinschcn regeeringsvorm, en ge wezen op de democratische en sociale Ideeën in de grondwet neergelegd. Deze ideeen zou het Duitsche volk nooit weer opgeven, want daardoor alleen kon het een nieuwe toekomst scheppen voro Duitschiand. Geen oogenblik, meende de spreker kon mer geschikt zijn dan het te genwoordige, om alle krachten bijeen te brengen van het volk, en met groote vol doening wees hij er op, dat in de laatste paar dagen tusschen het Rijk en Beieren volle overeenstemming was bereikt. BERLIJN, 11 Aug. De onderhandelingen tusschen de Rijksregeering en de vertegen woordigers der Beiersche regeering zijn hedenmorgen in een slotzitting beëindigd. Het resultaat der onderhandelngen werd in een protocol samengeval. dat voor de Rijksregeering door den rijkskanselier en voor de Beiersche staatsregeering door den minister-president graaf Lerchenfeld geteekend werd. De vertegenwoordigers der Beiersche regeering zijn des morgens naar Miinchen vertrokken. Het protocol zal aan den Beierschen ministerraad wor den voorgelegd, die de definitieve beslis sing voor Beieren moet nemen. Voor de Rijksregeering heeft het kabinet er reeds zijn goedkeuring aan gehecht. BERLIJN, 11 Aug. In Hamburg hadden bloedige botsingen plaats tusschen de com munisten en de politie wegens het opvoe ren van de film „Todesreigen in Rusland", welke de communisten wilden verhinde ren. Derlien poliliebeambten werden zvjaar gewond. BUENOS AIRES, 10 Aug. In de Kamer oefende de afgevaardigde Sanchez So- rondo critiek op de officieele machtiging voor de uitgifte van postzegels met de beeltenis van den president de Alvear. De minister van Binnenlandsche zaken Iri- goyen nam hierop zijn ontslag en zal du- elleeren met Sorondo. stellen. Het bedrag onderling overeen te 5: omen. Vr. Kunt u mij een middel opgeven om zwammen of paddestoelen uit 'n vertrek te verwijderen? Wij hebben reeds met carbolcum gepro beerd. Antw. Uw aanduiding is wel wat vaag. Waar zitten de zwammen? Consulteer eens een goeden timmerman of metselaar, Vr. Kunt U mij te Haarlem of te Leiden ook naam en adres opgeven van een dok ter, specialist voor genezing van ziekten in beenen? Antw. Adressen van dokters worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. va-n M. T. te V. Antw. De aanslag is juist. Vr Ik heb kuikens, die elkander kaal pik ken. Wat is daaraan te doen? Antw. Het beste is de aluminimum sna- velring. Vraag uwen leverancier. Vr. Ik heb naar den inspecteur der belastin gen geschreven om ontheffing van mijn belasting. Daarop is afwijzend beschikt. Waar kan ik mijn nu vervoegen? Antw. U kunt van die uitspraak dn be roep gaan bij den Raad van Beroep voor de Directe belastingen. Secretaris is Jhr. Mr. F. W. v. Styrum, Nieuwe Gracht 9, Haarlem. Vr Ik ben drie maanden in een werk huis waar ik alle weken een halven dag ga werken. Nu is die familie voor zes weken uit. Moet mevrouw mij nu dien tijd uitbe talen? Burgerlgh Armbestuur. De aan beveling ter benoeming van een lid van het Burgerlijk Arinbestuur (vacature A. Meiland) luidt als volgt: 1. A. Stok man; 2. P. G. van Seggelen, beiden, wonende te Zuid-Schalkwijk. College van Zetters. In de va cature J. 0. Dijksen wordt ter be noeming voorgedragen 1. J. 0. Dijk sen en 2. J. W. v. d Berg en in de vacature J. P. van Warmerdam 1. J. P. van Warmerdam en 2. 0. Petri. Onderwgs. De heer W. K. Slik, onderwijzer aan de Chr. School te Half weg, is benoemd tot Hoofd der öhr. School te Koejjjras, bij den Helder. Arbeidsbemiddeling. De heer W. K. Slik te Halfweg heeft ontslag ge vraagd uit zijne betrekking van cor respondent der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheids verzekering. Drankwet. Door B. en W. is aan mej. 0. 0. Glas, geboren Schenke, ver lof verleend tot verkoop van alcohol vrijen drank in het perceel Amsterdam - sehe vaart no. 9. i Ruiten-vernielers. Het is meer dan schandelijk, zooveel ruiten hier dage- lijksch moedwillig vernield worden. Tij dens de vacantie van den concierge der Ambachtsschool zijn in het schoolgebouw 50 ruiten vernield, en in totaal zijn er nu in dit gebouw 90 kapot. Bij mej. T. aan de Bik- en Arnoldkade werd deze weck ook een ruit ingegooid, ipaar hier kon tegen den dader G. B. 'uit de Hoeksteeg, proces-verbaal worden opgemaakt. In de vischrookerij van H. S. achter de Visscherijschool werd ook een ruit inge worpen. Deze man kwam - zich beklagen dat hij in zijn werk steeds bemoeilijkt wordt, men gooit naar zijn werkplaats met steenen en scheldt hem uit. De poitie moest deze week ook 's nachts nog assistentie verlcenen, .toen bij zekere W. in de Pres. Steynstraat iemand in overpannen toestand een ruit had inge gooid. Ook in Vescroord is het erg, daar zijn in de leegstaande pastorie der Ned. Herv. Gem. tal van ruiten vernield. Desertie. Van den logger Vooruit K.W. 151 zijn tweeopvarenden gedeser teerd en weer naar hun woonplaats, Eg- mond teruggekeerd. Tegen hen, J. V. en V. G. genaamd, is proces-verbaal opge maakt. Valsche naam. Tegen B. G. K. was proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van art. 117 der Politie-verorde- ning. Hij kreeg, wegens het opgeven van een valschen naam, er nog een tweede proces-verbaal bij. Een jubileum. Het is 20 Augustus 25 jaar geleden, dat de heer J. Bralter te Vclseroord in dienst kwam bij de fiir- ma Wed. S. J. Groen alhier. De heer Bral ter is de oudslemachimst in dienstjaren op de IJmuider visschersvloot. Hij maakt deel uit van de bemanning van den eersten stoomtrawler, die van hier ter visschérij vertrok. Na anderhalf jaar als eerste stoker ge varen te hebben en twee nieuwe trawlers te hebben uitgehaald, werd de heer Bral ter-machinist op den stoomtrawler Betsy. De firma Groen kreeg twee TJslandstoo- mers in de vaart en de heer Bralter werd op een daarvan geplaatst, n.l. op de Dub belman T.T. M. 15. Daarmede heeft hij 12 jaar gevaren en 40 reizen naar IJs land gemaakt. Van de 40ste reis kwam hij echter zonder schip thuis, want de Dub belman liep op de rotsen in een storm en verging daar bij een stroom van 9 En gelsehe mijlen. Anders heeft de heer Bral len in die 25 jaar geen rampen gehad en hij hoont nog menig reisje te mogen mee maken. Slagzijde. Het gistermiddag van de Oostzee alhier binnengekomen, te Nantes thuisbehoorende Fansche stoomschip Sau- mur, had zeer zware slagzijde over bak boord, wegens overgaan van de hout deklast, veroorzaakt door slecht vjreer. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden P. R.. die gesignaleerd stond in het Alg. Poliiieblad, De visehbnndcl. Alhier is opgericht de Nieuwe Reigische Expeditie, genaamd Ver- eenigde Vischexporteurs. De bedoeling is de bevordering van den export van visch naar België en van goedkoope vervoerge- legenheid daarheen. Verduistering. Door mej. L. uit de Prins Hendrikstraat is aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van 51 door een gewezenknecht. Gevonden voorwerpen. Een dames- parapluie. een gouden broche, een ceintuur met gesp. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij het aanbrengen en in wal son vam eem deklaag van basalt op den Rijksweg ArnhemPruisische grens, volgens be stek no. 167 G, van der Plaa, ta IJmui den. Het bestuur van de Zantvoortsche Reddings-Brigade deelt aan het „Hbld." het volgende mede ter weerlegging van hetgeen een Amsterdamsch medicus hoeft medegedeeld omtrent de onvolle digheid der reMmgsmiddc'en. De vereeniging zegt o.a.: „De Zandvoortsche Reddingsbrigade heeft tot voorbij het officieel© badter- rein kastjes geplaatst met reddingslij- nen en reddingsboeien, maar beschikt niet over voldoende menschen en mate riaal om toezicht te houden eenige kilo meters ver buiten genoemd terrein. De leden der jonge vereeniging doen uit stekend hun best. hebben zwemlessen ge nomen in Stoop's B"dinriohting te Bloe- mendaal, een cursus der eerste hulp bij ongelukken van dr. Varekamp, den me- dikchen leider der vereeniging, gevolgd en tevens demonstratieoefeningen in zee gehouden waarbij het redden van dren kelingen hoofdzaak was. Maar het spreekt van zelf, dat de leden niet allen vrij zijn des Zondags, velen een stuk brood moeten verdienen, maar last not least valt de schuld van de drenkelingen geheel op henzelf. Velen gaan zwemmen en ba den en kampeeren op het z.g. stille strand, waar de gemeente absoluut geen zegg'ngskvaoht h"eft, d.i. buiten da strandpalen 64 (benoorden het Grand- IIotel) en 68 (ten Zuiden van den Zuid- Boulevard)". „De reddingsbrigade plaatst zooveel mogelijk do bekende kastjes waarin red dingsgordels met reddingsvest. De lijn daarvan is echter 150 M. en kan natuur lijk geen dienst doen bij een drenkeling die minstens drie 6. vierhonderd meter ver in zee is. De bootjes waarvan spra ke is gaan steeds van de kust uit naar zee om na driekwart uur ongeveer terug te keeren met de gasten die een plezier tochtje maken. Zien deze iemand ver in zee dan denken ze er in het geheel niet aan om naar dezen toe te gaan, over tuigd als de bemanning der boot is, dat ze in dit geval te maken heeft met een uitstekend zwemmer, die hen zou uit lachen als ae naar hem toekwamen. En nu wat betreft* het streng de hand hou den aan het verbod van zwemmén buiten het officieele badgebied. In de politie verordening yoor de gemeente Zandvoort was onder artikel 101 het volgende be paald: „Met boete van ten hoogste f 3 wordt gestraft: a. Ieder, die in ze© i» tusschen strandpaal 64 en 68 baadt zonder zwembroek, badhemd of badmantel of zonder gebruikmaking van een bad koets; b. ieder, die buiten de als standplaats voor bad- en ontkleedkoetsen door bur gemeester en wethouders aangewezen plaatsen in zee baadt." Eenige tijd geleden werd aan de plaat selijke autoriteiten medegedeeld, dat prooessenverbaal op grond van voren staande artikel opgemaakt door een amb tenaar met de vervolging belast niet meer zouden worden vervolgd, op grond, dat de gemeente niet de bevoegdheid ha het zwemmen in zee te verbieden, daar zij wel als pachteres van het strand, doch niet van de zee kon worden aan gemerkt. In verband daarmede is het bestaande artikel vervangen door een nieuw luidende: ,^Iet geldboete van ten hoogste f 25 of heohtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die zich zonder gebruikmaking van een badkoets op het strand in pacht bij de gemeente Zandvoort ontkleedt of zich in badcostuum of alleen gekleed met zwembroek óp het strand vertoont. Deze bepaling is niet van toepassing op hem of haar, die dadelijk van uit een bad koets of van gemeentewege aldaar ge plaatste badtenten in badcostuum of al leen gekleed met een zwembroek in zee gaat of op hem of haar, die zich dade lijk van uit zee naar een badkoets of vorenbedoelde van gemeentewege geplaat ste badtenten begeeft." Laatstgenoemde verordening is op 1 Augustus j.l. in werking getreden. Er blijkt echter duidelijk uit dat de ge meente niet meer het recht bezit om buiten het door haar van den Staat der Nederlanden gepachte strand het zwem men in zee te verbieden. Aan de ver ordening die het vorig jaar nog van kracht was werd streng de hand ge houden wat wel een bewijs is daar er het vorige jaar tegen 1!)3 personen ter zake overtreding dezer verordening pro cesverbaal werd opgemaakt, terwijl het aantal die met een waarschuwing vrij kwamen gerust vertiendubbejd kan wor den. Ook dit jaar is er altijd streng opgetreden." Uit het bovenstaande blijkt, zegt het „Hbld.", dat tusschen de strandpalen 64 en 68 alleen van het bad kan worden genoten, als men gebruik maakt van een koets o tent. Maar buiten die palen heeft de gemeente niets te zeggen. Er is dus geen „vrij strand", dat onder directe contróle van de ZanAvoortech© politie staat. Dat is een fout, waaraan natuurlijk de brigade geen schuld heeft, maar welke aantoont, dat aan het strand wel wat te veel wordt verboden. Als men weet dat een groot aantal menschen toch zullen gaan zwemmen zonder een tent of koet» te gebruiken, is het beter daarvoor een bepaald ge deelte open te stellen en daar ook vei ligheidsmaatregelen te treffen. Met een verbod jaagt men die zwemmers naar gevaarlijke plaatsen, waar geen toezioht is. Gevaren by het Memmen int nee. In een gesprek, dat het „Hbld." de zer dagen had met een onzer bekende zwemmers, den heer Aug. Meijer, een, die zelf eenige malen zoo gelukkig is geweest een drenkeling uit zee aan land te helpen, bleek wel duidelijk, dat er bebalve de genoemde gevaren, nog een gevaar is, waarop noodzakelijk wel oans de volle aandacht mag worden geves tigd. En wel, dat eeen zwemmer, die be merkt dat hij door stroom, ebbe of vloed van zijn punt van uitgang wordt weg- rechtsstreeks weer te benaderen. Dat is hem onvermijdelijk noodlottig. Een normaal zwemmer immers bereikt een snelheid van omstreeks 2V> K.M. per uur. Staat er een tegenstroom (ebbe en vloed zijn ook stroom) van omstreeks 4 K.M. per uur, dan is 't een eenvoudig rekensommetje, dat, daartegen op, de zwemmer niet vóór, doch achteruit gaat. Verder weg steeds van het punt, dat hij wenecht te bereiken. j TELEFOON NOS. 1420, 2741 EN 1748 1HAARLEM Heel eenvoudig. Meezwemmen met den stroom schuinsweg naar het strand. Dan bereikt men dit wellicht eenige hon derden meters zuidelijk of noordelijk of noordelijk van het punt van uitgang. Maar.... men komt er. En is veilig! De poging om rechtstreeks terug ta keeren, zal mislukken! De zwemmer, hoa goed hij overigens ook met het water vertrouwd moge zijn, wordt daardoor moedeloos: zijn krachten nemen af en hij verdrinkt zonder pardon. Het is natuurlijk mogelijk, dat on danks de toepassing van bovengenoemde» maatregel, een ongeluk nog niet uit blijft. Maar een middel om er aan ta ontkomen is het zeker 1 En de heer Aug; Meijer, die zelf veel en gaarne in zee zwemt, voegde er aan toe, dat feitelijk in ieder badkoetsje da volgende waarschuwing zeker niet over bodig zou zijn. „Zijt gij te vèr in zee gegaan en merkt gtmd gep negqcmjg toom jeuruna 'pI90A°3 gij dat gij uw pogingen om terug ta zwewwen door den stroom verder wordt teruggedreven, tracht dan met den strooi» mee eohuinsweg het strand te berei ken. (Ongecorrigeerd)! Muziekuitvoering in Groenendaal. Het was gisiterenavond voor muziiekliefheb-' bers in-Groenendaal weer een avond vol kunstgenot. Onder het loof der mooia beuken klonken weer heerlijk de klanken der muziiek van de Haarlem sche Orkest vereniging. Begunstigd door het mooia weer werd door het groot aantal men- schen, dat was opgekomen volop geno ten. Mochten bij een vorig concert enkele ontevredenen naar huis zijn gekeerd door dat ze veel last tijdens de uitvoering had den ondervonden van het rijverkeer, nu diient wel een woord van lof, dat deze klachten niet meer kunnen worden ge maakt. De rijweg vanaf den Heerenweg was gedurende de uitvoering gesloten voor het rijverkeer, terwijl op dén weg en daarachter voor het publiek een flink aan. ta banken was geplaatst, waarvan geen plaatsje onbezet is gebleven. Alles had een keurig en ordelijk verloop en een woord van hulde aan onzen Burgemees ter Jhr. van Doorn, di< weer teruggekeerd is van verlof, is hier zeker op zijn plaats. Vele muziekliefhebbers zijn hem dank baar voor deze uitstekend getroffen maat regelen bij de uitvoering van dit concert. Van het begin tot het einde zagen wij hem weer zelf actief deelnemen aan alle regelingen. Denbeer Gerharz was dan ook wel zeer ingenomen met de rust die heerschte tijdens deze uitvoering. Nog dient vermeld, dat door de Heemsteed, sche Handelsldrukkerij van G. van Wouw^ werd zorg gedragen voor gratis versprei ding van een keurig uitgevoerd program ma dezer uitvoering, waarmede velen ecu groote dienst is bewezen. Examen Boekhouden. Voor het di ploma boekhouden-Mercurius slaagde on ze plaatsgenoot de heer J. Bijman, werk zaam ten kantore van Notaris Mr. Boer lage, alhier. Politienieuws. Tegen J. J .C., K, K.< S. S. en J. N. werd proces-verbaal opge maakt wegens t het rijden zonder licht. Een drietal bestuurders werden bekeurd voor de volgende die feiten: te groot» snelheid, niet kunnen vertoonen van num mer en rijbewijs en gebruik van mechani sche fluit binnen de kom der gemenle. Ongelukken. Deze week kwamen hiee nogal .ongelukken voor. Behalve het be reids door ons vermelde auto-ongeval aart d. L. overkomen, vernamen wij nog vanl een juffrouw, die door een wielrijder te gen den grond werd gekwakt en een zware hoofdwonde opliep; van een fietsende jongen, die bierfleschjes vervoerde en bij een val in de scherven plofte, zoodoende zijn linkerhand bloedig bezeerend, ten slotte van een geval, waarin 'n jochie, dat bij C. V. achterop de fiets zat, met zijn voetje in de spaken geraakte, die om het beentje te bevrijden uit elkaar gebroken moesten worden. Burgerlijke Stand - Van 28 Julï tot en met 10 Augustus. Ondertrouwd a C. Weeten en O. M. A. Rijnders. - J. J. v. Eerden en M. de Jong A. Bakker en A. Hoof. Getrouwd0. M. Eey en E. J. Ding ier. J. L. E. Post en M M. Koehx; Geboren: d. van E. 0. de ReusMul ders. z. van T. BoerkoelGapendaal, z. van 0. SchoonenbergBerg. d. van W. M. BrasBakker. z van B. KortBaars. li. z van M. Rohegt -Soboone. z. van J. Wl Willemse- Versteeg. van A. de Vnesv. d Wel. d. van A. Nieuwenhuüzen— Beukman. d. van L. M. Bakker— Koster. Overleden: J. v. Zelf 70 j. wedr. vl E. Warmeohoven. W. Huijbers, 30 j, (overleden to Haarlem.) Terugtransport naar Breslau Blij kens schrijven van het secretariaat van het Ned. R.K. Huisvesting-oomité, kring Beverwijk, gaat er omstreeks 1 Septem ber een transport kinderen terug naar Breslau. Opgaven worden vóór 16 Aug ingewacht Groenelaan 64, Beverwijk. Historische verzameling. Door dert heer S. van Dorp, boekhandelaar te IJmuiden, is geschonken voor de histori sche verzameling der gemeente een nieuwe serie prentbriefkaarten van IJmuiden en omgering,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2