Kerkel. Kunst - V. OVEN,Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles BUITENLAND Onschuldig veroordeeld 12 Augustus 1922 Vierde Blad DE CONFERENTIE TE LONDEN. De hongersnood in de Oekrajine. Beieren en het Rlik. De Italiaansche Kamer op reces. Uw land en ook het mijne Zonder het Je bent volkomen vrij, om «r over te kennen, aanbid Ik dat land. Ik wil te denken, zooals je wilt. Het staatje het zien.... ik wil er leven en sterven vrij hier in New IJork te blijven. Ik Wat spreek je van sterven, lieve- wil u ook lieelemaal niet meenemen, ling?.... riep Jacques uit, terwijl hij Maar jè wil weg..£ls ik niet wegga, het blonde kopje van Mary naar zicli ga ik dood. toe trok en het tegen zijn borst drukte. Al weer, mompelde de vader. O, geloof me, ik heb er nog geen Wat heb je van morgen toch sombere zin in 1 zeide het jonge meisje lachend., gedachten in je hoofd 1 ik heb er nog geen zin in, integendeel. Ik weet nietik heb niets Hier zou ik jong sterven, want ik bijzonders in mijn hoofdmaar ik verveel me. Ik vind Amerika een naar verveel me hier zoo..de verveling land. Parijs trekt me aan.... Parijs doodt medat is alles. de stad der wonderenIk geloof, Mary barstte in tranen los. Jacques dat ik te Parijs gemakkelijker zalGaraud nam ze in zijn armen en tracht ademen dan hierte ze tot bedaren te brengen. Maar kindje, er is niets dat ons Kalm, kalm, meisjezeide belet, om dadelijk naar Frankrijk te hij. ik bid je wees kalm..je zult je gaan, naar Parijs en er twee of drie zin hebbenWij zullen naar Frank- maanden door te brengen. rijk gaan. Maar wat moeten we in Pa- O, neen, neen, dat bedoel ik nietrys doen zei Mary opgewonden, ik houd niet Wij zullen 'n leven leiden in over- van halve maatregelen. U moet uw eenstemming n»et je groot vermogen, zaken hier aan kant doen en daarna Wij nemen een hotel in 't voornaamste gaan wij naat Frankrijk, zonder aan gedeelte van de stad, Wij gaan naar terugkomen te denken. den schouwburgWij zullen veel OvideSoliveau kwam tusschenbeide menschen ontvangen. Die fabriek verkoopen zei Maar kindje, ik geloof, dat we hij op spottenden of liever uitdagenden beiden gauw genoeg zulle» hebben van toon. Amerika verlaten.,.. Maar zoo'n leven! dat is krankzinnigNooit., Ja, maar ik denk er anders ov er Ik heb dan geen werk meer, geen bezigheden - Wilt je dan nog werken Waar voor, je bent toch rijk genoeg 't Is niet voor het geld, maar voor 't werk, zie je, dat is mijn leven. Mary keek haar vader glimlachend aanWel nu, wat weerhoudt je om hier je fabriek te verkoopen en inFrank rijk precies dezelfde op te richten Je bent de grootste mecanicien en een der eerste uitvinders van de Vereenig de StatenDe naam van Paul Har- mant is beroemdIk zou willen, dat je in je geboorteland dezelfde posi tie hadt.. je naam neem je mee en spoedig zul je in Frankrijk even be roemd zijn als in Amerika. Jacques Garaud had geluisterd met gefronste wenkbrauwen. Je bouwt in Frankrijk ten reus- achtige fabriek, net zoo mooi,als die in New-IJork. Daarin zult ge je nieuwe uitvinding van spoorwegrem- nien expioiteeren. Die zullen opgang maken. Daardoor zult ge de aandacht van 't gouvernement op je vestigen. Ge zult gedecoreerd worden. Wat zou ik daarover in mijn schik en hoe trotsch zou ik niet op je zijn, vadertje I 49 XV. De gewezen meesterknecht, thans groot-industrieel en verscheidene ma len miliionnair, Jacques Garaud was drie en vijftig jaar geworden. Zijn dochertje Mary, in wie al zijn genegen heid zich oploste, was achttien jaar. Het was een blond meisje, mooi, maar de bleeke wangetjes, de kringen om de oogen wettigden het vermoeden, dat zij de kiem in zich droeg van dezelfde ziekte, die haar moeder, waar van zij het evenbeeld was, zoo vroeg tijdig had ten grave gesleept. Deze ziekte evenwel had reeds zichtbare uitwerking gehad op het fijne en gracieuse lichaam van Mary zij leefde in een voortdurende bedrei ging en de vader, die het gevaar niet wilde zien, sloot daarvoor de oogen. Van haar vader kon Mary alles ge daan krijgen. Het was voldoende iets te wenschen, om gehoorzaamd te worden. En, hare wenschen waren vele. Na den dood van James Mortimer "beslissing waarfoor 3e geest, ïn 'den Wel ken de betwiste teksten werden opge steld, verloochend werd en waardoor de hoop, ontstaan ingevolge de beloften van 1919, zou worden teleurgesteld. Maar wij zijn overtuigd dat derge lijke beslissing niet zal genomen wor den. Het internationale Hooggerechtshof ie te zeer doorgedrongen van zijne groote verantwoordelijkheid, dan dat het zich zou beperken bij eene eenvoudige uit legging van de overigens betwistbare let ter van het verdrag. Het zal integendeel zich vooral steunen op den geest, waar mede de Hooge Oontracteerende Par tijen bezield waren; het zal, vóór geheeel de wereld, de verplichting van het hou den van het gegeven woord willen be vestigen. Wij meenen dus niet alleen te spro ken in het belang der landarbeiders, maar evenzeer te handelen in den geest van vrede en rechtvaardigheid die de zittingen van het Hooggerechtshof be- heerscht, door aan dit laatste nadruk kelijk te vragen zich uit te spreken voor de bevoegdheid der Internationale Or ganisatie van den Arbeid in vraagstuk ken, den landarbeid betreffend. Boitsfort bij Brussel, den 26 Juni 1922. Voor de Internationale Fe deratie van Christelijke Landarbeidersbonden. (w. g.) CARELS Secretaris. De landarbeiders1 hebben er Inder daad nooit een oogenblik aan getwij feld, dat de in deel XIII van het Verdrag voorziene maatregelen ook hen betroffen. De ongerechtigheden, de ellenden, de ontberingen, in dat deel aangehaald, bestonden voor hen in hoogere mate dan voor de andere arbeiders, en zoo de hervormingen, in dat deel dringend genoemd, in vele landen voor de nijverheidsarbeiders reeds een feit waren, met de land arbeiders was het veelal anders ge steld. Deze Iaatsten voelden zich evenwel leden van de arbeidersklasse. In bijna alle landen waren hunne vakvereni gingen aangesloten aan de Nationale arbeddersvakverbonden. Zij stelden volle vertrouwen in de vertegenwoor digers dezer vakverbonden, die meestal gehoord werden bij de voorbereiding van het Verdrag. De afgevaardigden der Vakverbon den vertegenwoordigden dus zoowel de landarbeiders als de industrieele arbeiders. Het ware hun onmogelijk geweest eene sociale bescherming te aanvaarden, waarvan de landarbei ders zouden uitgesloten zijn. In den schoot van hunne organisatie zou den zij de verantwoordelijkheid eener dergelijke houding niet op zich heb ben kunnen nemen. Dit is zooveel te meer waar daar in verschillende landen, waar de landbouw overheerschend is, de land arbeiders-organisaties eene groote ge talsterkte en een overwegenden ze delijken invloed hebben in den schoot der algemeene arbeidersorganisatie. Dat is trouwens niet meer dan een ander opzicht van de opmerking, op de derde Internationale Arbeiderscon ferentie gedaan door den heer Res- trepo, vertegenwoordiger van Colom bia, opmerking vervat in de volgen de bewoordingen „Van Groenland tot Chili bestaat Amerika uit jonge staten, die allen in hoofdzaak landbouwlanden zijn, uitgezonderd dan de nijverheid der Vereenigde Staten, maar deze zijn hier niet vertegenwoordigd. Deo landarbeid schrappen van ons program, dat ware ons, vertegen woordigers dier landen, toeroepen: Gaat er van doorl Gij hebt hier niets te verrichten. Aldus mochten de landarbeiders ver trouwen hebben. Het ware te zeer tegenstrijdig ge weest met de gezonde rede, hen uit te sluiten van eene internationale be scherming die vóór alles den socia len vrede beoogt. Hun vertrouwen werd overigens niet teleurgesteld. De vertegenwoor digers der arbeiders konden aan hun ne collega's uit den landbouw de vol ledigste verzekeringen geven voor wat betreft de bescherming der belangen van de landarbeiders. Het zal niet noodig zijn te doen uitkomen dat bij de voorbereiding der verdragen ge noegzaam gebleken is dat alle deelne mers vast besloten waren aan de land arbeiders eene degelijke bescherming te verleenen, overeenstemmend met die, welke voor de nijverheidsarbei ders was voorzien. Het zou trouwens daartoe kunnen vol staan de bewijzen aan te halen in die orde van gedaohten op de dèrde Inter nationale Arbeidsconferentie aangevoerd door den heer Jouhaux, Fransche Ar beidersvertegenwoordiger (zitting van 26 October, voorloopig verslag blz. 6-7). Men veroorloove ons er eene enkele van aan te halen, namelijk den brief van den heer Clemenoeau aan den heer Graaf von Brookdorf-Rantzau, waarin wordt De Paus heeft een herderlijken brief gericht aan de Italiaanecche bisschop pen, waarin hij zijn diepe teleurstelling uitspreekt over het feit, dat het volk, in plaats van samen te werken tot het herstel van de oorlogsverwoestingen, zich in een wreede worsteling inwendig ver scheurt, waarmee het gezag van het land in het buitenland teloor gaat en eco nomische en moreele wanorde in het buitenland ontstaat. „De volken, zegt de Paus, moeten terugkeeren tot het eer biedigen van de goddelijke wet. Naasten liefde moet hen bezielen. Die bezieling zal de eendracht voortbrengen." De Paus herinnert er vervolgens de bisschoppen aan, dat hun herderlijk werk ook een taak van bevrediging in zich sluit en verzoekt bun zoodanig te handelen, dat de eendracht in de hoofden weerkeert. tegengehouden bij werkeloosheid zooals er wellicht nooit te voren een gekend is, dan wordt zooiets misdadig. Als Rijnland een eerlijke zaak voorstaat, kan dat College de reden bekend maken en zal zijn handeling ook begrepen wor den; doet het dat niet, dan mag niet gerust worden voor men van hoogerhand dat College tot de orde roept Straks lopen in de onmiddellijke nabij heid: Aalsmeer, Kudelslaart, Roelof- arendsveen, Haarlemmermeer, enz. enz., duizenden Ijverige werklieden werkeloos rond en van den anderen kant zou het verrichten van nuttigen arbeid belemmerd worden. Dat zou toch te bar zijn. A. J. L. EEN PUZZLE. I In de „Maasbode" van Donderdag S Augustus laat P. N. een noodkreet hoo- reen. „De Streek" voor korten tijd een onzer bloeiende tuinbouwstreken, ver keert in groeten nood. Arbeider nooh Patroon kunnen een be staan meer vinden, als 't zóó doorgaat. De aardappelen moeten voor 21/3 oent per K.G. verladen worden waarvoor ze natuurlijk niet geteeld kunnen worden. In Zeeland en N.-Brabant hebben landbouwers reeds besloten geen aard appelen meer af te leveren benedon 2 cent per K.G. omdat de kosten er niet uitkomen. En met de groenten staat het al pre cies zoo. Het spreekt wel van zelf, dat zij die hun krachten geven om de producten onder het bereik van den consument te brengen, een nuttig werk verrichten en dus reoht op bestaan hebben, maar de vraag rijst toch of er nu niets op te vinden is, die verplaatsing te doen ge schieden zonder dat de prijzen daardoor zoo geweldig verhoogd worden. Daar moet ten slotte toch een weg op gevonden wordenwanneer op de vei ling een volksvoedsel als aardappelen Voor 2 21/2 cent per K.G. moet wor den afgeleverd on do consument be taalt 9 12 cent per K.G, dan ha pert er bier of daar wat, want dat is geen verhouding. De volksgewoonten maken de oplos sing van de puzzle niet gemakkelijk en toch moet er o.i. naar gestreefd wor den, hetzij dat de bouwers meer reoht- streeks contact met de consumenten zoe ken, hetzij de tusschenhandel zelf door organisatie er iet3 op vindt, of wel dat onze Coöperaties zich meer op dat terrein begeven, maar er moet iets kun nen gevonden worden, om die wanver houding weg te nemen, waardoor te vens een zeer belangrijk bedrijf n.l. het tuinbouwbedrijf voor ondergang bewaard blijft. A. J. L. Uitzicht op een compromis. Draadloos wordt gemeld, dat da vooruit- zichten op een compromis betreffende de voorwaarde, waarop een moratorium wnrc te verleenen, gisterenmogen veel hoopvoller waren .Poincaré en Theunis ontbeten met Lloyd George in Downing Street, waarna een onderhond volgde, dat zoo lang duur de. dat de bijeenkomst van de conferentie, bepaald op elf uur, moest worden uitge steld, hoewei z(j, waarschijnlijk gisteren nog zon woraen gehouden. Bij alle delega ties openbaart zich het verlangen om tol «enige schikking te komen. In welk verband de aandacht wordt geves tigd op de voorwaarde van hel huidige mo ratorium, welke voorwaarden zijn opge steld op aanbeveling van de waarborgcom- missie en door da commissie van herstel in het voorjaar aan Duitschland zijn meege deeld. Duitsohland echter is in gebreke ge bleven ze geheel te vervullen. Of het gewenscht zou zijn een verder moratorium toe te staau onder voorwaar den. welke een volkomen naleving zouden waarborgen van voorwaarden, gegrond op die welke de commissie van herstel in het voorjaar heeft bepaald, is het punt, waar over de informeele besprekingen waar schijnlijk loopen. Mocht tenslotte dé op lossing van de moeilijkheden in die rich ting worden gevonden, dan veronderstelt men dat de verdere regeling zal worden overgelaten aan de commissie van herstel. (Zie voor het verloop van de besprekin gen van gisteren verder onder de Tele grammen), De correspondent van de „Times" te Dublin bevestigt in een telegram, om één uur in den ochtend verzonden, het be richt, dat alle militaire en politiekazer nes te Cork in brand staan. Dit bericht was gebracht door een regeeringsvlieger, die boven de stad was geweest. De Vrij- staters hebben hun positie bij Passage West geconsolideerd; het eigenlijke Cork hebben zij nog niet omsingeld. Een vlie ger vloog op een hoogte van nog geen 200 meter over Cork. Het geweervuur, dat tegen hem werd afgegeven, was zóó onbeduidend, dat hij zijn tocht naar eigen willekeur voortzette. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontving over den toestand in de Oekrajine het volgende bericht: De heer Jean de Lübersac, een Fransch economisch deskundige, die kort geleden door dr. Nansen naar de Oekrajine werd gezonden, heoft bij zijn terugkomst een rapport uitgebracht over de beklagens- waardigen toestand in de groote steden Kiejcf, Charkof en Odessa. Vluchtelingen uit de hongerdistricten komen met duizen den te Kiejef aan en daar de slad geen middelen heeft om hen bij te staan, zijn zij genoodzaakt in het station te blijven zonder eenige hulp. lederen dag worden de lijken van degenen die van honger om gekomen zijn, uit het station weggehaald. Te Charkof, zetel van het gouvernement van de Oekrajine is de toestand nog erger. Honderden kinderen dwalen rond op de perrons zonder dat iemand zich om hun ellende bekommert. Het einde is dat zij op den grond vallen en ter plaatse sterven zonder eenige hulp te bekomen. Er zijn in dit slation gewoonlijk 7 4 8000 vluchtelin gen. De autoriteiten te Charkof zijn ge noodzaakt geweest de ziekenhuizen te slui ten bij gebrek aan medicamenten en le vensmiddelen. De toestand is dezelfde te Odessa, en langs de gchccle lijn van Charkof tot Odessa. De wagens, die de dooden verzamelen, doen er bijna een week over om de ktad rond te gaan, waar door de lijken dikwijls 4 dagen achtereen in de straten blijven liggen, voordat zij in de gemeenschappelijke grafkuilen worden geworpen. Vele lijken zijn bij het oprui men reeds half door de ratten of door de uithongerende bevolking verslonden. De gehcele streek tusschen Odessa en Poltawa, welke een der rijkste was van de Oekra jine is totaal onbebouwd. Alle huizen zijn verlaten, nadat het stroo der daken door de boeren was opgegeten. Sommige steden in de Oekrajine hebben meer dan 85 pCt. van hare bevolking verloren. De gevallen van menschen eten komen zoo veelvuldig voor, dat de autoriteiten deze niet meer vervolgen. Frankrijk's houding bij een epentueele breuk der Entente. Saant-Brice betoogt in het „Journal," dat de Lngelschen op het oogenblik trach ten de Franschen te intimideeren. Hij meent dat de Engelschen nog méér dan de Fran schen een breuk der Entente vreezen. Wat zou het onmiddellijk gevolg er van zijn? Dat Frankrijk zijn vrijheid van aclie zou hervatten en onverwijld het geheele pro gram van Poincaré zou toepassen. Het heeft er de middelen toe, en Engeland beeft niet de middelen om dit te beletten. Wij kunnen aIleen optreden, aldus Saint- Brice, daar de voornaamste der voorge stelde maatregelen in het bezette gebied van den linker-Rijnoever van toepassing zijn. Het instellen van een controle op het Huhrgebied zou slechts een geringe krachts inspanning vercischcn. Hoe zouden onze geallieerden ons kunnen tegenhouden? Wij zonden volkomen loyaal gehandeld hebben door hen van onze plannen op de hoogte hebben gesteld, hen te hebben voorge steld zich bü ons aan te sluiten, en hun in duidelijke bewoordingen onzen onwrik- baren wil te hebben getoond. Wie zou na dit alles een waren strijd willen aanbinden om ons le beletten tegen een debiteur, die te kwader trouw is, op te treden?Bedreigin- gen van dien aard kunnen mondeling of schrifte wórden geuit. Maar wanneer het er om gaat lot daden over te gaan, is het een andere zaak. „Het past te meer er op te wijzen dat in vel® Staten een groot getal arbeiders in den landbouw gebezigd worden, en dat vele ervan niet in beroepsvereenigingen zijn georganiseerd. Het komt du» weu- schelijk voor, dat zij door hunne regee ringen op de conferentie kunnen ver tegenwoordigd worden." Weliswaar wordt in de nota, door de Fransche Regeering aan de Derde In ternationale Arbeidsconferentie gericht, met betrekking tot het Vredesverdrag gezegd, dat „d« voorbereidende werk zaamheden, daar zij niet werden open baar gemaakt, ook niet als grondslag kunnen dienen voor de uitlegging van dit diplomatisch stuk." Wij wenschen dit argument niet on der juridisch opzicht te bespreken. Maar van het standpunt der billijkheid schijnt het ons niet mogelijk thans de landar beiders te berooven van eene bescher ming die hun, in den geest van allen die aan de voorbereiding der Verdra gen hebben medegewerkt, door de plech tige verbintenis van Versailles moest worden toegekend, en aldus de toen ge geven verzekeringen te verloochenen. Het gezag der Internationale licha men kan ten slotte enkel steunen op het vertrouwen dat de volkeren in den geest van rechtvaardigheid en billijk heid waarmede die lichamen bezield moeten zijn. Dit vertrouwen zou on vermijdelijk worden geschokt door eene De laaste dagen heeft de üuitsche re- geering zich bijna uitsluitend met de Bei- ersche kwestie bezig gehouden. Gemeen schappelijke besprekingen der leden van de rijksregeering met de Beiersche regeerings- commissie wisselden af met zittingen van het rijkskabinet en vergaderingen der Bei ersche commissie, die Donderdag tot laat in den avond voortduurden. De besprekin gen zijn thans, naar verluidt, zoo goed als beëindigd. Er werd gisteren in de rijkskan selarij alleen nog een slotzitting gehouden .waarin het overoengekomcni. schriftelijk zou worden geformuleerd. Om trent den aard der overeenkomst zijn nog De Italiaansche Ivamer heeft met 242 tegen 65 stemmen de voorloopige twaalf-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3