de mmmm KIPPENHOUDERS. C. H. V. OCHTENDVOEDER J. TER WAL a Berko Berko Albert de Vries Dag en Nacht geopent INGEZONDEN. VAN ALLES WAT. AMSTERDAMSTRAAT, Hoek ZuidoolMraat. |Paiktal2l ItllïOOH 2203 KNIPT DIT UIT. BIMMEKLAMDSOH NIEUWS, Ontslag aan een chocoladefabriek. Reddingswezen. Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. Wetboek van strafvordering. De Minister van Onderwijs. UIT ONZE OOST. Geen uitzending van werkkrachten LUCHTVERKEER. Vliegen zonder motor. ORDE EN ARBEID. De stalling in het Rijnsleepvaart- beürijf. KERK EN SCHOOL. 500-ipri" jubiié. Spreekonderwijs op school. GEMENGD NIEUWS. In Nederland geïnterneerde Belgen. Een windhoos. Een gevaarlijke diefstal. Een schip gezonken. De vuurbol. Het nieuwe Ziekenhuis te Leiden. Schade door een wervelwind. RECHTSZAKEN. Een duistere zaak. Verstoring van raadsvergade ringen. Faillissëmenten In Nederland. Voor dea Inhoud dezer rubriek stelt Redactie zloh niet aansprakelijk. De Katholieke Internationale en de Wereldtaal. MARKTMIEUWS. te Utrecht verleent CREDIET, op korten termijn, onder zake lijke of persoonlijke zeker heid, J. A. J. VALLENTG0ED te Halfweg, en H. H. VAN ASCH te Haarlem N. v. d. Laanstraat 6. Wilt Gij volop Eieren, voedert Uw hoenders dan met uit de beste grondstoffen door ons zelf bereid volgens voorschrift van Piuimveekundigen. Veel goedkooper dan andere Ochtendvoeders. Verkrijgbaar in verzegelde zakjes van 5 Kg. af 1.40 en 2y2 Kg. a f 0 75. Bij groote kwantums speciale prijzen. Graanmaalderij „Volharding" Houtmarkt 19 - Telefoon 1932. Heden ontvangen een groote partij BERKO'S. De nieuwste BERKO voor f 10.50. 2 stuks voor f 20BULLI LAMP f 8.—. AEIe BERK0-0NDER- DEELEN verkrijgbaar. Verlaagde tarieven Automobielen 35 cent per K.M. Zoowel open als gesloten wagen? Vraagt prijs voor verre ritten. Aanbevelena Bismarck, dat de zich onderscheidden heid inzake de taal en de zeden van de volken, waaronder zij leven. Indien Bismarck terugkwam, zou hij zijn oordeel niet behoeven te wijzigen, meent hij. Te Brussel is Alexander Delcom- mnne overleden, een populaire figuur, die eep romantisch leven achter zich heeft en veel voor de ontwikkeling van den Kongo heeft gedaan. Del commune was Waal van oorsprong doch trok reeds op jongen leeftijd met zijn ouders naar Portugal. In 1873 ging hij met eenige Portugeesche zeevaarders in een zeilschip er op uit, om de west kust van Afrika te verkennen. Het schip werd bij een storm op St. He lena geworpen, van waar De'commune de monding van de Kongo-rivier wist te bereiken. Zonder zich om de gevol gen te bekommeren, plantte de avon turier de Belgische vlag op het nieuw- betreden gebied. In de kabinetten der diplomaten was men niet weinig ver baasd over deze daad, en Frankrijk zond zelfs een torpedojager naar Kongo. Diplomatieke wrijvingen schrikten Del commune evenwel niet af. Hij ondernam op eigen gezag een reis door de bin nenlanden, en ontdekte het Katanga- meer en de Lomanibronnen. Teruggekeerd in zijn geboorteland schreef hij verschillende werken, o.a. „twintig jaar leven in Afrika" 3et proces tegen het oud-Kamerlid Tan België, De Beucke!ae-e, oud-strijder van activisme beschuldigd, neemt, naar men in de verslagen kan lezen, een merkwaardige wending. Alle getuigen h charge legde gunstige getuigenis en voor den beklaagde af,, en tot dusver is nog geen spoor van „landverraad" gevonden. De anti-Vlaamsche bladen binden dan ook langzamerhand in en spreken niet meer van het verraad van De Beucke- Iaere. De Standaard" geeft een bloemlezing van de opschriften dezer bladen, welke aantoonen, dat men aldaar zijn oordeel wijzigt. In Fiers, een dorpje bij Roubaux, wacht een weduwe al acht jaren op het pensioen, die haar rechtens toekomt door het sneuvelen van haar man in den oorlog. Den 4en September 1914 kwam de man om het leven, en sedert dien doet de weduwe pogingen het haar toekomend pensioen te erlangen. De ko lonel van het regiment, waarin haar man diende, de prefect, het Kamerlid van haar arrondissement, de procureur der Republiek, de minister van oorlog, allen hebben zij dossiers ter inzage gehad, doch tot dusver zonder prr> ':sch resultaat. Het toppunt is dat de arme uw duizend francs op de spaarbank heeft staan, dio ze er niet afhalen kan, om dat... haar man nog niet geteekend heeft. De ratten knabbelen aan de zes milliard Mark in de kelders der Natio nale Bank te Brussel! Aldus luidt een bericht in de bladen. Nog enkele jaren en de ratten zullen den geheelen stapel Marken, die voor 1.2-5 francs zijn overgenomen, verslonden hebben. -- Do onderhandelingen tot het slui ten van een verdrag tusschen de Ver- eenigde Staten en Duitschland, waarbij een commissie wordt ingesteld, die uit spraak zal doen ten aanzien van de uit den oorlog voortvloeiende uitspra ken, zijn met succes ten einde gebracht. De „Adriatic," een stoomschip van de „White Star," maakt melding van een ernstige ontploffing in een ruim op 300 mijl afstand van Portland (Maine). Ex-keizerin Zita van Oostenrijk is met, haar kinderen in Bilbao aangeko men or.i zich van daar naar Lequeito te begeven, waar zij do zomermaanden ver der zal doorbrengen in een kasteel dat een Sp.aansche adelijke familie te harer beschikking heeft gesteld. Fransche diplomaten f heeft de afmetingen 14.20 door hun onwetend- 1.65 M. bij een diepgan Op een enkele uitzondering na, hebben de arbeiders der Cacoa-fabriek „Java" te Oosthuizen (N.-H.) allen ontslag ge kregen. De secretaris der N. Z. Holl. Redding- maatschappij, Amslel h 12 te Arasterdam, deelt mede, dat do ;n ,tji'reddingboot „0. A. den Tex" op den 14den Augustus e.k. zal worden gestationneerd te Har- lingen. Deze boot is in 1916 gebouwd door de firma W. F. 8toel on Zn. te Alkmaar. Het is eene boot van gegalva niseerd staal. De afmetingen zijn 11.85 maal 3 maal 1.40 M. bij een diepgang van 0.8 M. Zij is door onderverdoeling in een 15-tal waterdichte afdeetingen practisch onzinkbaar gemaakt. De motor is een 3 cylinder 24 P.K. Brons-motor. De schroef beweent in een tunnel. Het vaor'uig wa3 tot dusverre ge?tationneerl te Rottum. Door de stationneering te Harlingcn wordt 'n verbetering gebracht in den toestand van 't Reddingswezen ter Westkust van Friesland met de duizen den schepen die daarlangs varen. Tot «hipper is aangesteld de heer J. de long te Harlingen. To Rottum wordt de „0. A. den Tex" (ervangen door de motor-reddingboot „Hilda," thans nog in aanbouw te Delft- üjl op de werf „Farmsum" ,v.h. Gebr. Siestern. Deze boot eveneens van staal maal 3.90 maal bij een diepgang van 0.9 M. De motor is een 3 cylinder 48 P.K. Brons-motor. De boot is -loor onderver deeling in een groot aantal waterdichte afdeelingen practisch onzinkbaar ge maakt. De proeftochten met deze boot zullen begin September aanvangen. De schipper is de bekende schipper die voorheen de „O.A. den Tex" comman deerde. de heer M. Toxopeus. De Nederlandsche Tentoonstelling te Kopenhagen werd in de maand Juli door meer dan 200.000 betalende personen be zocht. De belangstelling voor deze ten toonstelling blijft onverminderd. Zondag 6 Augustus bedroeg het aantal betalende bezoekers 13.227. Naar wij vernemen is binnenkort het Kon. Besluit te verwachten, waarbij be paald wordt, dat het nieuwe wetboek van Strafvordering met 1 September a.s. in werking zal treden. („Vad.") Volgens de Res.-Bode is er van af treden van dr. Visser als Minister van Onderwijs geen sprake, zoodat het be richt over een a.s. benoeming ajs zoo danig van dr. Möller eiken grond mist. Uit Weltevreden wordt d.d. 10 Augus tus geseind: De Indische regeering gaf den mi nister van Koloniën in overweging aan de directies van employés uitzendende maatschappijen te verzoeken, voorloopig uitzending zooveel mogelijk te stakèn in het belang van de bestrijding der werk loosheid en hun vertegenwoordigers op te dragen, te trachten het benoodigd personeel in Inrlië te engageeren. De re geering verzocht voorts in de groote dag bladen in Holland waarschuwingen te plaatsen, dat momenteel Tndië overcom pleet heeft aan werkkrachten op ver schillend gebied, weshalve het raadzaam is, te voren zich te overtuigen, of een werkkring disponibel is. Te Clermont-Ferrand (Frankrijk) wor den wedstrijden gehouden voor vlieg tuigen zonder motor. Er werden ver schillende gunstige resultaten verkregen. Tot nu toe heeft Bossoutrot het record voor langsten duur met 1 min. 27 sec. De Zwitser Chardom deed 7 vluchten en we! van 38 sec., 56 4-5 sec., 1 min. 10 sec., 58 sec., 1 min. 14 sec., 51 sec. en 51 sec. Bossoutrot vloog 1 min. 23 sec. en 1 min. 27 sec. met zwenkingen. Omtrent deze staking die, zooals we bereids meldden, niet is opgehe ven, wordt nog het volgende meege deeld: Nadat Van de werkgevers in het Rijnsleepvaartbedrijf een schrijven was ontvangen, waarin dezen toezeg ging deden de loonen, zooals deze waren voor de staking te blijven be talen en dat zij bereid waren voor een contract te sluiten met den Centr. Bond van Transportarbeiders, had op verzoek van laatstgenoemde organi satie een bespreking plaats met de commissie tot regeling van de loon en arbeidsvoorwaarden in het Rijn- scheep- en Sleepvaartbedrijf en de vaart 'op België. De voorstellen van de rceders werden aanvaard onder voorbehoiid, dat de leden, die bij de staking betrokken waren, daarover nog zouden beslissen. Donderdagmid dag zijn te Rotterdam, Dordrecht en Ruhrort zeer druk bezochte vergade ringen gehouden, waarinde voorstel len besproken werden. De uitslag van de daaroveg gehouden stemming was, dat ruim 200 voor de aanvaarding der voorstellen en ongeveer 500 te genstemden. De staking zal dus on veranderd worden voortgezet. Deze uitslag zou hedenmorgen aan de werkgevers worden medegedeeld, die geëischt hadden, dat heden vóór 12 uur de staking zou opgeheven worden. Nu de Duitsche reeders ook de eischen van den Duitschen Trans portarbeidersbond hebben verworpen en dus daar ook vermoedelijk tot een actie zal overgegaan worden, hebben de vakorganisaties daar gevraagd, hoe de Hollandsche vakgenooten te genover deze actie zullen staan. De hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Transportarbeiders, Van Krieken, is Donderdagmiddag naar Duitschland vertrokken. van spreekonderwijs èp de scholen. Hij zegt dat het voor de spraakgebrekkigen heel dikwijls een onmogelijkheid is zich in de maatschappij die plaats te veroveren, welke zij het liefst zouden innemen en waartoe zij door hun overige eigenschap pen geroepen schijnen, waardoor de sa menleving krachten ziet verloren gaan, die zij niet kan missen. In het belang van beide moet de regeering hier ingrijpen, aldus de schr. Tot heden deed zij nog niets voor deze misdeelden; men laat de 1500020000 spraakgebrekkigen maar aan hun lot over. En toch zou het zoo vanzelfsprekend zijn, dat zij er wel iets voor deed. Men heeft wel maatregelen ge troffen ten behoeve van doofstommen, blinden, zwakzinnigen, ofschoon dezen nooit volwaardige leden van de maatschap pij kunnen worden en men alleen hun lot kan verzachten. Spraakgebrekkigen kun nen bij doelmatige behandeling, althans voor het overgroote deel, tot normale men- schen worden opgevoed, die in staat zijn precies hetzelfde te presteeren als ieder ander. Het geld voor hen uitgegeven zou dus wel besteed zijn. De heer Reinink zegt het voorts onbe grijpelijk te achten dat de minister bij het vaststellen van programma's der lagere scholen en die der kweekscholen, het vak spreekonderwijs niet heeft geplaatst. Zon der de onderwijshosrooling zwaar te be lasten, had de minister van O. K. en W., enkel door het verplichtend stellen van hel spreekonderwijs op de 1. s. een groot deel van de spraakgebrekkigheid inet al de ern stige gevolgen daaraan verbonden, kunnen voorkomen. Waarschijnlijk 50 pCt. der ge vallen. Woensdag 23 Augustus a.s. zullen de Eerw. Zusters Augustinessen van het klooster „Domnielrode." te St. Oedenrode (N.-B.), die meer <®m eene eeuw aldaar gevestigd zijn, op plechtige wijze het 500- jarig jubilé vieren der stichting harer orde. 15.00020,000 spraakgebrekkigen. In het „Tijdschrift voor Buitengewoon Onderwijs" wijst de heer Jt. Reinink, spraakleeraar te Groningen, op het nut Een officieele Belgische statistiek ver meldt, dat er geduende den oorlog in Nederland 407 Belgische officieren en 33,064 soldaten waren geïnterneerd, waar van 11 officieren en 457 soldaten zijn over leden. Op den Bussumer grindweg nabij de grens der gemeente Bussum is een wind hoos waargenomeh. Werklieden, die da'ar Ier plaatse aan den arbeid tvaren, gingen plat op den grond liggen toen zij zagen dat in hun nabijheid een boom ontwor teld en een groote verhuiswagen omver gegooid werd. De verhuiswagen, welke niet geladen was, werd door den sterken wind nog gedeeltelijk uit eikander gerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men schrijft uil Groesbeek aan de Geld.: Voor de vernieling der loopgraven, in dertijd door de Duitschers nabij de grens aangelegd, worden picrine-patronen ge bruikt. Een 8-tal dezer patronen werd ver mist. Een zekere P., alhier, bij de vernie ling werkzaam, werd verdacht zich het ge vaarlijke goed te hebben toegeëigend en inderdaad werden bij huiszoeking 4 patro nen in zijn woning gevonden. De man werd gearresteerd en naar Arnhem over gebracht. De schipper M. B. van St. Filipsland lag met zijn schip „De Vijfjes" nabij de brug te Spijkenisse voor anker. Dit geraakte door onbekende oorzaak los en dreef met de mast tegen de brug. De schok was zoo hevig, dat het schip lek sloeg en zonk. Door het schreeuwen van den brugwach ter v. B. werden de opvarenden, de schip per, zijn vrouw en kind van 7 jaar wak ker. Half gekleed wisten zij van het schip af te komen en werden bij den brugwach ter thuis van droge kleeren voorzien. Het schip, dat geladen was met steenkool en bestemd voor Bergen op Zoom, is laag verzekerd. De Dinsdagavond te Doetinchem neerge komen vuurbol blijkt bij onderzoek toch nog meer schade te hebben aangericht dan aanvankelijk werd vermoed. Donderdagmorgen toch is gebleken, dat de daken van twee aangrenzende wonin gen zeer geleden hadden. Vele dakpannen bleken vernield en weggeslingerd te zijn. Een schoorsteen was geheel uit zijn ver band gerukt. Vanwege het metereologisch instituut te De Bilt zijn te Doetinchem gegevens ver zameld aangaande het verschijnsel. Men schrijft uit Leitien aan „De Tijd": Wanneer men tegenover het station dat uitgestrekte gebouwen-complex ziet staan, bestemd te eenigertijd het oude Acade misch Ziekenhuis te vervangen, vraagt men zich onwillekeurig af: is die reeks groote gebouwen, minstens een dozijn, nu noodig of niet? Men zou haast zeggen van neen, want al sinds geruimen tijd wordt er niet noe menswaard aan gewerkt. In het machine gebouw vlak bij het station ziet men een paar mannetjes bezig en wellicht zijn er ook hier en daar wat aan het timmeren, zoo niet overal dan toch wel aan dat laatste gebouw ginds, dat nog' lang niet onder de kap is. De afstand belet juiste waarneming, terwijl een wandeling over het groote terrein natuurlijk niet mogelijk is: Verboden toegang. Vooral bij het regenweer, dat we den laatslen tijd hebben, doet het zonderling aan, die kostbare gehouwen daar zoo te zien staan: ongeverfd en zonder ruiten. Daar worden ze toch zeker niet beter van. Indien er dan al geen geld mocht we zen om dat ziekenhuis achter ekander af te houwen dan zou het toch wel econo misch zijn, om het althans glasdicht te maken en in de grondverf te zetten, op dat ons wispeltuirg klimaat èr minder ongunstig op ijnwerke. Dit ware ook zui nigheid! Te Zaandam heeft Vrijdagmorgen on geveer 10 uur een wervelwind groote schade toegebracht aan den moestuin van den warmoeziej, den heer W. Schip per aan de Tuinstraat. Meer dan 50 ramen van broeikasten werden door den windhoos opgenomen en op grooten af stand neergeworpen. Sommige van de ze ramen werden tot een hoogte van den haan van den toren der Bullekerk opgevoerd. Ook de kanteloepplanten werden beschadigd, verscheidene geheel ontworteld. Den 16en Juli werd te Barneveld uit een kastje cp het directiekantoor van de Coöp. Stoomzuivelfabriek De Eendracht een be drag ontvreemd van ruim 850, bestemd voor uitbetaling aan de boeren. Hel kastje was geopend door middel van een mes. Den volgenden morgen werd de directeur, de heer Mastenbroek, den diefstaf gewaar, en werd als verdacht van dit misdrijf de assistent-directeur gearresteerd. Deze had weliswaar de sleutel vali het kastje in zijn bezit en had ook het geld in het kastje weggeborgen, maar daar hij den vorigen avond na afloop van de fabrieksuren weer op het terrein van de fabriek gezien was en men bevond dat de moeten in het hout heel wel afkomstig konden zijn van be- kla^igdes mes, terwijl zijn huissleutel paste op de fabrieksdeur, kreeg men achterdocht tegen hem, en werd hij achter slot en gren del gez^f. Beklaagde bleef evenwel, naar het Utr. Dbl. meldt, zijn schuld ontkennen, in welke houding hij gistermorgen ter terechtzitting te Utrecht volhardde. Ofschoon hij aanvankelijk voor den rijks veldwachter ontkend had des avonas op 't fabrieksterrein te zijn geweest, bleek uit het getuigenverhoor, dat hij des avonds een kistje boter van de fabriek ha<j afge haald. De directeur moest verklaren, dat hij vroeger ook nooit iets van oneerlijkheid bij beklaagde bemerkt had. Van uit de gevangenis had hij een brief aan zijn vrouw geschreven, waarin hij be rouwvol bekende gedwaald te hebben en dat dat deze geschiedenis hem een tot hiertoe en niet verder toeriep. Toen de president vroeg, wat beklaag de met deze uitdrukkingen bedoelde, ant woordde hij, dat ze louter en alleen sloe gen op zijn geestelijk leven waarin hij niet op 't goede pad was geweest. De officier van justitie betoogde, dat alleen beklaagde wist waar het geld lag, en dat hij het mes gebruikt zou hebben ofschoon hij het kastje met een sleutel kon openen, om de buitenwereld te mis leiden. Spreker eischte 1 jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger, mr. Hogenbrug, was aanvangelijk overtuigd, dat beklaagde en niemand anders het misdrijf kon hebben gepleegd. Na langdurige gesprek ken met beklaagde in de C9l is plei ter echter tot de vaste overtuiging gl>- komen, dat beklaagde onschuldig is. Beklaagde had geen schulden, de laat ste schuld had hij een maand tevoren betaald. Onmiddellijk nadat beklaagde 't fabrieksterrein verlaten had, heeft hij een half uur staan praten met een juf-' frouw in de buurt, die geen enkel toe ken van zenuwachtigheid bespeurde. Ook het mos bewijst niets, want in Barne veld gebruikt hjjna iedereen zulke mos sen, z.g. Joopgravenmessen die uit Duitschland afkomstig zijn. Pleiter vroeg met klem en aandrang vrijspraak en beklaagde's onmiddellijke invrijheidsstelling. Nadat de rechtbank eenige oogenblik- ken in raadkamer is geweest, deelde de president mede, dat zij onmiddellijk von nis velt, beklaagde vrijspreekt en zijn onmiddellijke invrijheidsstelling gelast In het laatst van het vorig jaar wer den de raadsvergaderingen te Amster dam zoo nu en dan verstoord. De daders werden indertijd veroordeeld door de rechtbank tot een dag hechtenis. Een tweetal ging van dat vonnis in hooger beroep. Het Amsterdamsche Hof beeft heden arrest gewezen en het vonnis der rechtbank bevestigd. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Aug. in Nederland uilgesproken 49 faillissemen ten tegen 61 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Aug. 1922 1743 faillissementen tegenover 1278 over hetzefde tijdperk van het vorige jaar. Hooggeachte Redactie, Gaarne zag ik aan hiernavolgend schrij ven eenige ruimte beschikbaar gesteld in Uw geëerd Blad. De plannen tot stichting eener „Katho lieke Internationale" schijnen door het dezer dagen geopend Internationaal Werkcongres in Luxemburg een eenigszins vasten vorm te zullen gaan aanne men. Eene zeker alleszins heugelijke ge- heurtenis! 't Spreekt vanzelf, dat reeds geduren de de perioden van stichting dier Inter nationale door velen de wenschelijkhcid en noodzakelijkheid eener door haar te aanvaarden officieele wereldtaal ten stel ligste zal worden betoogd. Ook dat valt toe te juichen. Wordt dan verder aan eene Delegatie van taalkundig-competente, onbevooroor deelde en onpartijdige wetenschappelijken uit alle landen der Aarde door de „K. I.", namens alle voorstanders der wereldtaai- idée, de taak opgedragen, op wetenschap pelijke gronden te onderzoeken, welke taal 't zij eene natuurlijke, 't zij eene afge leide, 't zij eene kunstmatige het best aan de algemeen gestelde eischen voldoet; wordt dan voorts ook den aanhangers van alle oorspronkelijke richtingen der wereld taal-wetenschap gelegenheid geschonken, hunne denkbeelden betreffende eene we reldtaal, voor deze Delegatie te komen toe lichten en verdedigen, wordt dan ein delijk overeenkomstig' de verkregen re sultaten verder voortgebouwd, dan in derdaad wordt de goede weg gevolgd en staat het eindsucces a priori vast Helaas! Het is reeds zoo oed als zeker, dat dank zij het waanzinnig drijven van en kele invloedrijke hvper-fanatieke Espe- ranto-adorators het Espo, zonder het ge ringste scientificaal voor-onderzoek, blinde lings door de „K. I." als officieele wereld taal zal worden geaccepteerd, indien niet bijtijds door alle geestverwanten tegen een dergeliiken ontijdigen maatregel, tegen een dergelijken droevigen, door niets te recht vaardige^ wllekeur allerkrachtigst worde opgetreden. Inderdaad: het blindelings accepteeren van eene bepaalde taal als officieele 't zij dan Espo of eenig ander systeem zal eene ramp beteekenen voor de ont wikkeling der „K. L" Immers: de duizenden en nogmaals dui zenden Katholieke wetenschappelijken, die in Espo allerminst de internationale taai der toekomst zien, of -die andere systema als zoodanig begeeren, zullen geenszins geneigd blijken, eene, door ernstige studie bevochten, innige overtuiging op eenmaal blijmoedig prijs te geven, alleenlijk, dewijl een aantal. grootendeels taalkundig absoluut inromoetente, Espo-glorificators heeft goedgedacht. nopens het Esperanto te deel arceren: „dit is de eenig rechtzin nige Leer; al het overige het«zij ver vloekt!" En bet gevolg? Verbittering en eindetooze tweedracht. met als dreigend slot: tronstelooze misluk king van een verheven ideaal! Dat moet voorkomen worden. Men begriioe mii wèl. Ik heb niets tegen het Espo als systeem, d.w.z. ik ontken geenszins de „Existenberechtigung" van Zamenhof*s vinding, evenmin als ik het bestaansrecht zou durven ontzeggen aan elk ander op origineele orincipen berus tend stolsel (bijv. „Tdo", „Interiineua", ..Occidental", „Reform-latin", etc.) Maar dat bestaansrecht is voor alle bewuste spstema voorloopig nog volmaakt gelijk, en de „K. Ibehoort zich derhalve al- lerstrikst te onthouden van eiken vorm van bevoorrechting\ van een bepaald stel sel, zelfs al hebben de hoogste kerkelijke autorileiten hunne onvoorwaarlelüke sym pathie aan dat stelsel gehecht. Men be denke. dat zelfs de hoogste kerkelijke waardigheid nog geenszins onfeilbaarheid in zake het oplossen van philologische strijdvragen waarborgt. Men houde het hoofd koel. Men wijze mij nu eens niet on de ..honderdduizen den'" of zelfs ..miiiioenen" Esperantisten fin werkelijkheid ten hoogste, over geheel de wereld. 25.000, waarvan er nog maar uiterst weinigen de taal waarlük voldoen de beheerschen: het Ido staat er weinig zwakker voor, evenals de gezamenlijke Latijnsche groenen; het Volapük van on zen onvergetelijken Schleijer had minstens dubbel zoovele aanhangers). Men scherme nu eens niet met namen van allerhande autoriteiten of met walgeüike phrasen over „frateco", „wereldvrede" e. d. De geheele zaak gaat in beginsel over eene louter-taalkundige kwestie, en heeft met Katholicisme noch met dogmatiek ook maar voor eene iota uit te staan. Men dwale niet af. Men volge den na tuurlijken weg, en drinee daar ook in de zen bii de komende „K. I." op aan. Men stelle het gpval zoo zuiver mogelük en dat kan, mits men wetenschanpelük blijft, en ziine persoonlijke gevoelens streng in teugel houdt. Mose dat, op het Luxemburger Congres ook Mgr. Metzger fdie zich met ziine „I. K.a." reeds al eens zoo leeliik heeft verpa- lonpeerd) heseffen De wordende ,.K. I." blijve vrii van moordende geestdrijverij, or> welk geh'ed dan ook! Het is miïne innieste begeerte, dat de, voor het triomfeeren der wereldtaal-gedaeh te zoo noodzakelijke, éénheid bereikt wor de. Maar die éénheid worde slechts aan vaard als de vnlriipe vrucht eener door de onveranderlijke wetten der Logica voorgeschrevene tactiek! Dan eerst ml de verheven1 idee zeker alom luisterrijk ze gepralen! Daarom roep iik alle geestver wanten. w5t richting op taal-wetcnschappe- lök gebied ook toegedaan, op, ter berei king van het door ons allen zoo vurig gekoesterd gémeensehanpelük ideaal, te streven naar de totstandkoming der hier boven reeds genoemde Internationale we- tenschappelüke Delegatie van neutrale competen. De tijd is er (thans riip voor! Gaarne zal ik. met degenen, die zich voor 't hiervoor uitgesproken denkbeeld inte- rpssppren. verdpr van gedachten wisselen. U. Hoog.eearhfe Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte. Uw zeer dienstw., JAC. VAN DIEMEN, Auteur van „Nove-Latina", „Reform- latin", Leider der „Nieuw Latijn- groep", in Nederland. Waarland, Ha renkarspel N.-H. Tijdelijk: Haarlem, Koolsleeg 3. BIJ TAXATIE. „Zeg eens kastelein," vroeg oniangi iemand in zekere herberg, „hoe contro leert gij hetgeen wordt gedronken? Di« heeren daar drinken onophoudelijk, maar niemanl betaalt en zoo ik ziie, hebt ge niets opgeschreven." Ja, ziet ge, mijnheer," antwoordde de dikke waard, die ondanks zijn dikheid en zijne enorme vadzigheid een scherpzinnig man schen te zijn, „ik taxeer mijne klan ten als zij naar huis gaan. Want ik heb vele en goede klanten, die niet vervaard zijn van twintig glazen b:er of een tiental glaasjes Schiedammer." En welken maatstaf nam nu deze kas telein om de drinkebroers te taxeeren? Als 's avonds of liever in den nacht d» klanten naar huis willen, komt de brava man, die nog al eens den vrome uiithan- gen wil, door zijne dochter gewaarschuwd naar het buffet en ziet met een kenners oog zijne stamgasten aan. Dan neemt hij het krijt in de dikke vingeren en schrijft hij op de toonbank: Gerritsen 12 potjes gersten en 5 klare 12 maal 6 is 72 en 5 maal 5 is 25, 25 en 72 maakt 97 cent En meneer Verweij- den (na den klant van het hoofd tot de voelen gemeten te hebben) 8 gersten en 8 klare en U meneer Jansen hebt gehad, enz. Hij vergist zich bij dat schatten niet ge makkelijk. Soms moet hij er wel eens del vraag bijvoegen: Och, waarde heer, loop eens even vani hier naar het biljart. RECLAME. Op een kerkhof te New-York bevind! zich een grafsteen met het volgende in schrift: „Hier zal eenmaal rusten Charles Finst, thans echter staat hij nog aan het hoofd van zijn beroemd Hoedenmagazijn 6e Ave nue No. 137. Gast: Zeg, kastelein, tien minuten geleden wa mijn jas er nog, en nu is zij weg! Kastelein: Waarom bent u dan nie| opgestapt, toen zij er nog was? ALKMAAR, 11 Aug. Kaas. Ter markt waren 164 stapels, wegende 120.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 50, commissie f 50, middelbare f boerenkaas kleine f 51, commissie f 45, middelbare f Han del matig. AMSTERDAM, 11 Aug. (Ber. v. Jac. Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 4, id. Eigenheimers f 2.502.60 Frie- sche blauwe borgers f 3, Noord-Holland- sche blauwen f 3, id. bonten f 3.25, id. muizen f 2.102.80, IJpolder Eigen heimers f 2—2.25, id- blauwe Eigenhei mers f 3, Schoolmeesters f 2.80, West- landsche ronden f 4.80 5, Westlandsche muizen f 4.805 per H.L. LEEUWARDEN, 11 Aug Boter. Aan voer 24/8 en 125/16 v. Fabrieks- f 1.65 218, noteering v. d. commissie f 2.20 pér K.G. Kaas. Sleutelkaas f 0.18—0.60, Nagelkaas f 0.12—0.32, Goudsche f 0.66 —0.77, Edammer f 0.28—0.64. Aanvoer 45 837 K.G. AMSTERDAM, 11 Augustus. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene). Presoce de Trevon 181, Seigneur d'Esperen f 1822, Clapp's favo rite 16—30, Zwaanshalzen f 8—12, Mooi Neeltjes f 810, Madame Mathou f 10— 14. Dubb. Dirkjesperen 1216, Dirkjes peren f 1012, N. H. Suikerperen f 10—i 13. Haantjesperen f 812, Kruidenierspe ren 2430, Oomskinderen f 2430, Goudsballen f 1114, Madame Tryfe 18 22, Poire Madame f 2428, Beurre Gif- far f 1418, Yellow Tiransperant extra! f 2534, idem I f 1420, Zure Kruilin-, gen f 8—13, Mr. Gladstone f 12—15, Go- dlin Weswick f 1014, Tulpappelen f 10 12, Bessen Polefic 80102, Bessen f 4452, blauwe pruimen f 4656, roodel pruimen f 6264, Reine claude f 6876, Mrre.'Jen 46—84, por 100 Kilogram, Frambozen f 11.12 per K.G. Perziken: I 0.16—0.26 idem II f 0.06—0.12, Me loenen 0.360.74, per stuk. Komkom mers f 1.504, Bloemkool 1/ 1214.20, idem II f 4.90—8.30 per 100 stuks; Aard appelen f 22.50, Drielingen f 23,20, Tomaten f 10—13, Spercieboonen dubbel f 7.509, idem enkel 16—22, Snijboo-, nen 16—22, Augurken fijn f 3462, Augurken basterd f 1623 per 100 K.G, Limburg,sch Fruit. Stoofperen f 711, Groote blauwe pruimen f 4056, groote ronde pruimen f 6478* reine claude f 5U 38, Yellow Transperant f 1618, krui. dendersperen 2028, Dubb. Dirkjesperen' f 1012 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f 59.50, Gladiolen 1.504, Am. Anjers f 68, Violieren. f 58.50, Snijgroen f 58.50, Dalias f 4 8. Lelies f 1624 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 11 Aug. Vee. Aangevoerd 230 stieren 120700; 370 vette koeien 225470, per K.G. 1,10—. 1,30; 968 melk- en kalfkoeien 200i 520; 190 vette kalveren 3085; 105 pin ken 60150; 246 praskalveren 30—65 102 nuchtere kalveren f 1016; 795 vette schapen 2455; 685 weideschapen 14' 28; 643 lammeren 916; 535 vette varkens 85190, per K.G. 0,880,96; 110 magere varkens 3595 445 vette: biggen 3560; 126 kleine biggen 15—- 26; 10 paarden, 58 bokken. Melk-, kalf- en vette koeien van goede kwaliteit wel prijshoudend, overigens flau wer; Stieren iets lager; Graskalveren voor; den slacht iels beter; Koekalveren met tra- gen handel; Kalveren iets duurder; Var kens met levendieen handel, Zouters flau wer 9092 ct., voor Londen 8084 per K.G.; Slachtschapen vrijwel prijshoudend. LEIDEN 11 Aug. Veemarkt. Aange voerd 423 runderen; 128 kalveren; 1602 schapen, 81 stieren, prijs f 150630; 127] kalf- en melkkoeien, 200470; 42 vare koeien, 130275; 173 vette ossen en koeien 250590, per K.G. 0.951.30; '81 vette kalveren, 30135, p. K.G. 0.601; 47 nuchtere kalveren, 917; 314 vetle schapen, 3955, per K.G. 1.141.28; 1288 weideschapen, 27-^ 38; 466 magere varkens, 2555, pet; K.G. 0.76—0.80; 458 biggen, 8—19, 4 paarden 90175; 16 veulens, 20— 60; 10 bokken of geiten 212. Kaasmarkt. Aangevoerd 135 partijen. IS soort Goudsche kaas p. 50 K.G. 4244,- 2e soort 3840, le soort Leidsche kaas 42—44. 2e soort 35—40. Handel ma tig. Aan de Stadswaag gewogen 102 par tijen. 4364 stuks, 33.033 K.G. ZWOLLE, 11 Aug. Huiden. Gedu-, rende deze week werden de volgende prijzen besteed: oe- en koehuiden, pee l/2 K.G. 22 cent, stieren 17 cent, pin ken 25 cent. De handel was kalm. ZWOLLE, 11 Aug. Boter. Aange voerd 80/8 v., 20/16 v. en 340 stuk ken, samen 1970 K.G. Prijs 1/8 v. f41 44V2, per K.G. f 2.302.40 Vee. Aanvoer 724 runderen, 130 gras kalveren, 45 nuchtere kalveren, 303 schapen, 357 varkens en 991 biggen. Men besteedde voor vette koeien 90 125 ct., dito kalveren 100400 ct., dito varkens 90—94 ct. per K.G., schapen f 1540 per stuk. De handel in neuren de en verscbgekalfde koeien en vaarsen was vlugin vette koeien en kalveröo redelijk, schapen prijshoudend. Vertegenwoordigd door de Heeren Wegens de JaarBijksche vacantie van het Personeel, zullen pj rfmBwl! dEh HfjT /QM 40b 1 £81 CR SK de Fabriek en Kantoren dor N.V. D. HOGENB5RK ZOON's W Cï 9 CS I !Jzer- en Slaal-Bndustrie, Spaarndammerweg, Schoten, van af 12 Aug. tot 16 A«9- GESLOTEN zijn. De Directie. De bedevaart zal dit jaar plaats hebben 12—14 SEPTEMBER Zie programma en billetten in de kerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 4