Maandag 14 Augustus 1922 45sto Jaargang No. 1420 UIT DEN OMTREK Wegens den Feestdag van Maria- Hemelvaart, zal dit blad morgen niet verschijnen. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder een extra feestnummer van drie bladen. Bericht. Aan de Eerwaarde Geestelijkheid en de Geloovigen in ons Bisdom HAARLEM. De receptie bij Monseigneur. ^$len nproot yanUd, teeüuusLwLen van Hef zilveren Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer H. J. I. Wentzel. Douchebaden. Uitbreiding van den dienst Eénmanswagen. Personalia. Lijk opgehaald. Een Jonge pauw. Geheime distilleerderij. Bloembolleninzending te Göte- borg. Boekenrode. Koninklijke Letterlievende Ver- eeniging „J. J. Cremer". Jaap Eden. Gevonden voorwerpen. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de Raad in openbare vergade ring bijeen. De heer Speelman was met kennisgeving afwezig. Aangezien de notulen van de laatst gehouden vergadering destijds niet gereed waren, werden de heeren nu op een dubbele portie van deze trac- tatie vergast. Bij afwezigheid van den secretaris las de voorzitter de eerste, en wethouder Warnaar de tweede. Om 7.15 aangevangen nam deze in teressante bezigheid te 8.15 een einde. Bij de ingekomen stukken was o.a. een verzoek van den heer J. Pereboom om „Rusthoff" nog voor twee jaar met één optie jaar aan hem te willen verhuren. De meerderheid en B en W. adviseerde de bestaande overeen komst voor één jaar te verlengen. De minderheid wilde geven één jaar verlenging met één optie jaar, maar wilde in "dit geval de huurprijs met 100 per jaar verhoogen. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen, zoodat deze zaak in een volgende vergadering weer aan de orde komt. De VOORZITTER deed enkele mededeelingen betreffende de gehou den confer, met de gemeentebesturen van Lisse en Hillegom waaruit bleelo dat men inzake de waterleiding steeds diligent blijft. Wij kregen echter niet den indruk dat de vervulling van dit ideaal al veel nader is gekomen. Ook deelde de VOORZITTER mede dat hij in Den Haag tegenover Ged. Staten het Raadsbesluit inzake het verzoek van de Ver. voor Herv. Chr. Onderwijs heeft verdedigd. In deze is nog geen officieele beslissing ge vallen. De persberichten dienaan gaande waren dus wat voorbarig. Verder werd meegedeeld dat de door den Raad genoemde Commissie tegenover Ged. Staten het standpunt van den Raad wat betreft de woning van den Burgemeester heeft uiteenge zet. Van Ged. Staten is echter bericht ingekomen dat zij hun meening hand haven, wat voor onzen burgervader nóg weer eens een douceurtje van pl. m. 250 beteekent. De heer V. ZONNEVELD wil zich niet aan het oordeel van Ged. Staten onderwerpen. Ook wethouder War naar spreekt der zijn ontstemming over uit dat Ged. Staten zonder eenige omschrijving van redenen voet bij stuk houden. Van de gemeentelijke autonomie schiet op zoo'n manier niets over. Over het voorstel van den heer v. Zonneveld om niet op het voor stel van Ged. Staten in te gaan, sta ken de stemmen. Als leden van de Commissie voor onderzoek der gemeenterekening 1921 worden benoemd de heeren Bader, Speelman en Van Zonneveld. Na berpreking met het gemeente bestuur van Lisse stellen B. en W. voor de ontworpen verordening voor de in te voeren vleeschkeur, ongewij zigd aan te nemen. Het salaris van den keurmeester hangt af van de tarieven. Blijkt dit salaris te hoog te worden, dan kunnen door de gemeen tebesturen na een half jaar de tarie ven worden verlaagd. Met algemeen stemmen wordt besloten de ontworpen regeling als proef een half jaar te laten werken. De VOORZ. deelt nog mede, dat de heer Van der Meij zijn inrichting aan de Hortuslaan tegen een matige vergoeding voor noodslachtingen be schikbaar heeft gesteld. Na onderzoek door B. en W. is gebleken dat het terreintje in de over plaats „Rusthoff' dat reeds op de vo rige vergadering was besproken, wel geschikt is voor den bouw van drie woningen. Op voorwaarde dat binnen twee jaar wordt gebouwd en dat de bouwplannen nog nader ter goedkeu ring aan B. en W. worden voorgelegd, wordt besloten dit perceel te verkoo- pen aan den heer L. Bisschop alhier. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. inzake een nieu we schoolgeldregeling, dat in de vorige vergadering was toegezegd. Ongeveer over de geheele linie worden de tarieven in dit voorste! verlaagd, al zijn B. en W. niet geheel meegegaan met het voorstel der plaat selijke Schoolcommissie. Indien deze nieuwe regeling wordt aangenomen zal de totale opbrengst der school gelden pl. m. 4000.— per jaar min der bedragen. Dit voorstel werd door den heer V. ZONNEVELD op zeer krachtige en zakelijke wijze bestreden. Hij wees er op dat B.enW. vergelijkingen ma ken tusschen Sassenheim en Voor hout en Noordwijkerhout. Deze ver gelijkingen gaan echter niet op, daar liet onderwijs te Sassenheim in alle opzichten op veel hooger peil staat dan in de andefe genoemde plaatsen. Men moet Sassenheim liever vergelij ken met Lisse en Hillegom, en als men dat doet ziet men dat daar meer wordt bef n hier door B. en W. wordt vo: .„.ciu. In steden zijn de schoolgelden nog hoo er. Vooral bij de toch reeds hooge belastingen en de ongunstige financieele vooruit zichten wil hij de lasten voor de ge meente niet verzwaren. De heer V. D. GEEST bracht B.e en W. dank vioor de verlichting din door hun voorstel aan alle klasse wordt gebracht. Het voorstel van B. en W. werd verder nog door den heer Bader en den Burgemeester verdedigd. Laatstgenoemde wees er op dat de Hoofden der scholen zeer sterk op verlaging aandrongen. Hij meende dat vroeger door de ouders die hun kinderen naar de Bijzondere Scholen zonden niet meer schoolgeld was be taald dan thans wordt gevraagd. Hij achtte het niet billijk dat de lasten na de gelijkstelling zwaarder zouden worden. Zeer terecht wees de heer v. ZON NEVELD er echter op dat het niet aangaat de tarieven van voor den oorlog als basis te nemen. Het geld is veel in waarde verminderd. Toen verdienden de arbeiders 12.per week, nu 25.—. Het gaat er niet om of de schoolgelden gemakkelijk be taald kunnen worden maar of het mogelijk is dat ze betaald worden. Voor de laagste klassen wil spr. ten slotte met B. en W. meegaan, maar zag dan gaarne voor de hoogste klas sen, de tarieven in alle geval wat ver hoogd. De overige leden lieten den heer v. Zonneveld echter alleen staan, zoodat eindelijk de door B. en W. ontworpen regeling met algemeene stemmen wordt aangenomen. Op de voordracht van het college van Zetters werden geplaatst de hee ren Roest en Roozen, beiden aftredend en de heeren Kiebert en C. Rijns burger. Bij de rondvraag klaagde de heer LEKKERKERKER over het fietsen van jongens op de trottoirs. De Voorz. zeide reeds een ontwerpverordening klaar te hebben. De heer VAN ZONNEVELD ver zocht den Voorzitter of de ontwerp verordening op het vehten, die hem ongeveer 1 y2 jaar geleden was be loofd, reed gereed was. De heer V. D. GEEST informeerde door wiens rekening het onderhoud ver schoeiïngen en stoepen aan den ouden haven is. Deze zaak zal nader worden onderzocht. De heer BADER wees er tenslotte op dat de Gemeente heel wat geld is uitgespaard, doordat de kiezerslijsten niet zijn gedrukt, maar door het per soneel ter secretarie getypt. Hij stelt voor hen die hieraan hebben gewerkt, een douceurtje te geven.De Raad kan zich hiermee wel vereenigin en laat deze zaak verder aan B. en W. over. Hierna geheime zitting. NIEUW-VENNEP. NOORDWIJK. Burg. Stand van 411 Aug. 1922. Geboren: 7 Aug. Jacob, z. van J. v. d. Wiel en L. A. Barnhoorn. 6 Aug. Maria, Alida Cornelia, d. van J. P Bierman en A. v. d. Nouland. 9 Aug. Cornells Jacob, z. van C. J de Grauw en E. B. Harkink. 8 Aug. Jacoba WillielmLna, d. van P. D. Bar- delmeijer en G. A. Boot. 9 Aug. Adrianus Gerardus, z. van J. B. M. Martens en P. Augustinus. i Ondertrouwd: Jan Kaptein, 35 j., wedn. van G. Barnhoorn en Cornelia Plomp, 30 j. Arie Duindam, 23 j., le Noordwij'k en Jannetje de Vreugd, 22 j., te katwijk. Overleden: 4 Aug. Jan v. d. Schalk, 84 j., wedn. van A. Waasdorp. 6 Aug. Volkert Franciscus Vink, 2 m., z. van H. Vink en H. Versteege. 6 Aug. Adrianus de Mik, 17 j., z. van I. de Mik en G. de Bruin, wonendei te Den Haag. NOORDWIJKERHOUT. 1872 15 Augustus 1922 AAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER Bisschop van Haarlem OP ZIJN GOUDEN PRIESTERFEEST —o Laat trotsche landveroveraren, Hun naam, ten vloek, des wereldronds, Voor de vergelheid bewaren, Gegrift in 't onverdelgbaar brons. Laat vrij hun marmerzuilen stichten, Zich standbeeld en gedenknaald richten En konden aan 't verbaasd heelal. Wij zijn de sterf lijkheid ontheven, De dwingland heeft geen eeuwig leven, Zijn lofzang keert in hoongeschal. Maar wie, als onze Bisschop, steeds tevreden, Voor 't heil -des volks, te vaak vertreden. Zichzelf geheel ten offer bracht. Die steeds een minnend vaderharte, Gevoelig voor der kind'ren smarte, In d'ed'len boezem ommedroeg. In aller nood en lijden deelde. Met zachte hand de wonde heelde, Waar ook de rampspoed pijnlijk sloeg. Hem is d'onslerf'lijkheid; hem wachten Na 'Hoflied van den tijdgenoot, De hymnen van de nageslachten, Hij, hij alleen, is waarlijk groot. Zijn naam zal tijd en stormen tarten In duizend, duizend dank'bre harten, Staat Hij voor eeuwig ingegrift. En in een aureool van glorie Toont hem de richtende historie, Den nazaat eens in gulden schrift. St. Bavogesticht, F. DE VROEGE. Noordwijkerhout. BEVERWIJK. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrlkante i. Koningstraat 10 Haarleia- ZANDVOORT. SCHOTEN. HEEMSKERK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. LISSE. SANGUINOSE Ue abonnementsprijs na draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. 3.67K Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnuni.ners: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advert entiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel "Hag- en Aanbod- advcrtenh'ën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Bij dit nummer vinden onze lezers een geïllustreerd blad, ter herdenking van het 50-jarig priesterfeest van onzen Doorluoh- tigen Bisschop Mgr. A. J. Callier. Wij ver trouwen, dat velen er prijs op zullen stel len, dit nummer zoowel om de interes sante foto's ais de lezenswaardige bijdra gen te bewaren. Daarom deze opmerking: Ons feestnummer zelf was Teeds ter perse, toen ons nog eenige inzendingen bereikten, welke wij alsnog gaarne wilden opnemen, zooals een artikel van den heer Jos Cuy- pers, die in het buitenland vertoefde en van den Hoog Eerw. Heer A. Waare, De ken van Beverwijk. Wij hebben deze feestgaven met een teekening van de kathe draal op een afzonderlijke pagina ge plaatst, welke men als blijdzijde 7 van hel derde blad zelf in het feestnummer kan inlasschen. Het zal U niet verwonderen, dat wij, bij het naderen van het Gouden Priester feest van onzen Hoogwaardigen Bisschop, gemeend hebben een kort woord tot U te mogen richten. Wij behoeven U niet te herinneren, welk een weldaad God ons allen Bewezen heeft door nu reeds bijna negentien ja ren aan het hoofd van ons Diocees te plaatsen eenen Herder, die, vol ver trouwen op God, in het minst niet geaar zeld heeft, door woord en voorbeeld zich te verzetten tegen alles, wat schade brengt aan Zijne dierbare Kudde, en te bevorderen en op te bouwen, wat tot geestelijk heil strekt der hem toever trouwden. Wanneer dan ook op 15 dezer het priestergoud de slapen zal sieren van onzen Vader in Christus, dan zullen wij allen medejuichen met den verheven Ju bilaris en uit de volheid onzer harten dankzeggen, aan den Heer onzen God. Die plicht van dankbaarheid zullen wij op den jubeldag het best vervullen door meer dan anders veel en vurig te bidden voor onzen Bisschop, die, hoe ook met eere gekroond, toch den zwaren en hoogst verantwoordelijken last draagt der verzor ging van ons aller zielen en die omdat hij in overheid is gesteld zeer streng door God zal geoordeeld worden. Maar hiermede mogen wij ons niet te vreden stellen: als goede kinderen zulle: wij behalve ons gebed ook gaarne nog een stoffelijk geschenk aanbieden aan on zen Vader op zijn heerlijk feest. Wij kennen het hartsverlangen van den Gouden Jubilaris, die, voor zichzelven geen wenschen koesterend, niets vuriger verlangt dan zijn nieuw Seminarie gehee te kunnen afbouwen. Met de meeste erkentelijkheid het zij hier openlijk verklaard herinnert Z. D H. de veelvuldige en groote offers reeds gebracht: velen uwer zijn ook bij dit jubelfeest in de gelegenheid gesteld, van hun vrijgevigheid te doen blijken. Maar toch weten wij ook, dat lang niet weinigen nog eene gelegenheid hebben moeten afwachten, om bij dit eenig Ju- bilé daadwerkelijk hunne dankbare lief de te toonen en dat bijna allen gaarne als nieuwe feestgave het reeds geschonken offer willen aanvullen en vermeerderen. Alle deze overwegingen hebben bij ons de overtuiging gevestigd, dat wij een U allen aangename taak vervullen, wanneer •wij bij dezen voorschrijven: ten eerste, dat op Dinsdag a.s. (het Feest van Maria's Opneming ten hemel) na de gelezene H. H. Missen de Litanie van O. L. Vr. van Lorette door den Priester met de geloovigen zal gebeden worden tot intentie van Z. D. H„ terwijl na de Hoogmis de dankhymne Te Deum Laudamus zal gezongen worden; ten tweede, dat in alle H. H, Missen op dien 'ag de Imperata pro, Episcopo (tam- quam pro re gravi) zal gebeden of gezon gen worden en ten derde, dat in alle kerken van ons Bisdom en in de Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op 15 dezer eene Collecte met open schaal onder alle H.H. Missen zal gehouden worden voor het bo ven omschreven doel. En zal dit ons schrijven Zondag 13 Augustus a.s. op de gebruikelijke wijze van den Kansel worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem, 29 Juli 1922. M. P. J. MöLLMANN, Vicaris-Generaal. Aan den vooravond van het gouden priesterfeest van onzen Bisschop mogen •wij deze opwekking zeker nog wel eens afdrukken. Wij meenen niet beter te kunnen doen om dit schrijven van den HoogEerw. Heer Vicaris Generaal te ondersteunen dan te verwijzen naar het feestnummer, .hetwelk bij de courant van vandaag is gevoegd en waarin men een afbeelding en beschrijving van de kapel van het nieuwe seminarie vindt. Do lezing daar van zal van zelf weer stemming tot dankbaarheid aan den Herder, Die met zovocel zorg waakt voor de opleiding der priesters, dat is de eer van God en de bevordering van het zieleheil; een ankbaarheid, die zich zal uiten in een vurig gebed en verwezenlijking van den hartewensch van den goeden jubilaris, door milde bijdrage aan de collecte op en dag van morgen. REDACTIE. organisaties uit Haarlem en omstreken had aan de uitnoodiging tot een ver gadering in ,,Sint Bavo" gisterenavond gevolg gegeven. Na eenige bespreking kwam men o.m. tot de conclusie dat aanbevolen moest worden dat niet meer dan één hoog stens t wee vertegenwoordigers van elk bestuur aan de receptie dienen deel te nemen. Mede werd vastgesteld dat na mens de verschillende organisaties uit Haarlem het woord zal worden gevoerd door het Plaatselijk Comité der K.S.A. De ZeerEerw. Heer pastoor H. J. I. Wentzel viert a.s. Dinsdag 15 Augus tus zijn zilveren Priesterfeest. Te half 11 zal de jubilaris een plechtige H. Mis opdragen, waaronder do WelEerw. heer v. Mierlo, kapelaan te Den Haag, een predikatie zal houden. Te kwart over één zal in tegenwoordigheid van de da- gelijksche besturen der kerkelijke cor- poratiën uit de parochie het feestge schenk der parochianen worden aange boden. Van 2 uur tot half 4 zal er receptie zijn voor de particulieren. Te half 8 wordt een plechtig Lof opge dragen waaronder de jubilaris een tos- spraak zal houden. Na het Lof zal het Te Deum gezongen worden. Woensdag zal de huldiging door de schoolkinderen plaats hebben, 's Morgens 9 uur wordt een II. Mis opgedragen waarbij allo kinderen aanwezig zullen zijn, waarna de huldiging van den pas toor in de oude kerk plaats heeft, 's Mid dags half 3 is er kinderfeest. Vrijdagavond half 8 zal de huldiging door de jongens en meisjes van het patronaat geschieden in tegenwoordig heid van de ouders dor patronaats kinderen. In de afgeloopen week zijn in het douchebadhuis aan de Koudenhorn 302. in dat aan het Leidsche plein 502, en in dat aan de Schotersingel 910 baden ge nomen. Met ingang van heden, -5Ü* zal ook op de tramlijn VerwulftOverveen het 1 maijs bedieningssysteem worden in gevoerd. In afwijking van den thans op deze lijn geldenden regel zal dus voortaan ook hier, evenals op de lijnen ceintuur baan, Bloemendaal en StationspleinOver veen zoowel worden in- als uitgestapt over het voorbalcon, terwijl de vracht bij het instappen in de betaalkas van den conduc teur-wagenvoerder is te voldoen. Heden 14 Auguslus, is de heer W. Biere den dag herdenken, dat hij \2% jaar aan de N.V. Drukkerij De Spaarne- stad werkzaam is. Voor de te Haarlem gehouden exa- examen Fransch L. O. slaagde mej. J. Friedman, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen boekhouden M. O. slaagden de heeren L. W. F. Nix, olhier en R. Verber- ne te Heemstede. Voor de te Haarem gehouden exa mens Hoofdacte slaagden de heeren: J. H. van Dalen, IJmuiden; H. Schoon, Pur- merend: P de Ruyter, Egmond aan Zee; J. F. W. Vogt, Amsterdam; H. Wilbrink, Nieuwe Niedorp. De stoomhopper „Maasmond" heeft ter hoogte van Wijk aan Zee opgevischt en te IJmuiden aangebracht, het in goe den staat verkeerend lijk van oen mans persoon, gekleed in donker badeostuum, vermoedelijk een der bij Zandvoort ver ongelukten. Het had geene bijzondere kenteekenen. De pauwenfamilie in onze hertenkamp is met een flinke nieuwe jonge pauw vermeerderd. De reden dat dit zoo wei nig voorkomt, is dat de hertenkamp niet geschikt is voor de pauw om te broeden wegens te veel belangstelling van het publiek en ook van de herten. De justitie heeft te Weesp beslag ge legd op de benoodigdheden voor een clandestiene branderij in het fabrieks gebouw „De Leeuw" te Woesp. Hierbij moeten veel personen zijn betrokken uit Amsterdam, Haarlem en Weesp. Zooals men weel, zal de Algemeene Vereeniging voor Bl.-Culliuir trachten op de in Mei 1923 le Göleborg te hou den tentoonstelling een aanplanting tot stand brengen van Darwin- en Late Tulpen, als collectieve reclame van het Bloembollenvak. Naar het Weekbl. voor BI. 0. ver neemt, zijn de gelden, voor déze inzen ding noodig, nog niet bij elkaar. De Zweedscho handelaren zijn bereid een groot deel bijeen te brengen, maar wij zen er terecht op dat het niet alleen van hun kant kan en mag komen. Het algemeen belang is bij deze colec- tieve reclame ten nauwste betrokken en het gaat niet aan, b.v. de Hollandsche kweekers zich aan deelnoming onttrek ken. Het voorstel is gedaan om de helft der kosten te doen dragen door z.g. niet direct-belanghebbenden, en dit lijkt alleszins billijk. Getracht wordt nu de benoodigde gel den voor de leden bijeen te krijgen. Vermeld is dat het buitengoed Boe kenrode was aangekocht door mr. dr. W. P. van Leeuwen. Uit de beste bron vernemen wij thans, zegt het „Hbld/ dat dit bericht uit de lucht gegrepen ia. De heer A. Hamann heeft gemeend te moeten bedanken als secretaris der Kon. Letter]. Vereeniging „J. J. Cremer". Als blijk van erkentelijkheid voor de vele diensten aan „Cremer" bewezen, werd de heer Hamann benoemd tot Lid van Verdienste. Het Secretariaat is voorloopig opgedra gen aan den heer K. Bakker, Ripperda- straat 5. In de, op 31 Juli 1.1. gehouden vergade ring van bovengenoemde vereeniging, werd den leden medegedeeld dat de uit voeringen dezen winter gegeven worden in den ouden schouwburg aan den Jans- weg. Uit een brief van den medicus, die Jaap Eden in hel Prov. Ziekenhuis te Santpoort heeft behandeld, haaljt de Haagsche Post aan: „De toestand van Eden is thans zoo dat terugkeer in de maatschappij niet on mogelijk is en op den duur zelfs overwo gen moet worden, of het wenschelijk is, hem langer hier te houden. In de inrichting hier is Eden sinds on geveer 6 maanden aan den arbeid en heeft daar getoond onder goede leiding een flinke arbeidskracht te zijn." Terug te bekomen bij: J. de Ivoe, Lange Hofstr. lrood, band van kinder wagen; P. Cornet, Berckheijdestr. 30zw., grijze dameshandschoenen; De Korte, ten Catestr. 20, hondenhalsband met pen ning; B. Hartog, Berckheijdestr. 26, grijze handschoenGemeente Reiniging, bruine hondA. Gigengack, Nieuwe Groenmarkt 7, kinderportemonnaie; L. Weijken, Rustenburgerlaan 46, zakspie- geltjo en portretten; A. Bosse, Bartel- jorisstr. 12, damestaschje met abonne ment; J. Huibens, Smedestr. 15rood, windscherm van auto; „Kennel Fau na", Parklaan 119, katjes (2 zw. en 2 gr-) HEVIGE BRAND. Donderdagavond te half elf werd brand ontdekt door eenige personen in het si garenmagazijn en de -fabriek van de hee ren gebr. Huybers, alhier. In allerijl waarschuwden zij een der firmanten; ook werd direct de brandweer gealar meerd. Het vuur, dat daar binnen een massa licht brandbare stoffen vond, n.l. eenige balen oude tabaksteelen, een groote voor raad tabak, sigaren, hout, enz., woedde zeer hevig, zoodat in een paar uur tijds alles tot den grond toe afbrandde. Niets kon worden gered. De percoe- len voor de fabriek, van de heeren W Kroes, C. Kempenaar en Joh. Verkuyl verlteeerden eenigen tijd in een hache lijke positie, doordat de spuit (onze be roemde dorpsspuit, die altijd zoo goed spuit als er geen brand is) geen vol doende water kon krijgen en omdat de slangen te droog waren en lek.- Gelukkig was er weinig wind. Omtrent de oorzaak tast men geheel in het duister. Mogelijk is de brand in do droogkamer, waar altijd een kachel brandt, ontstaan. Alles is laag verzekerd, en gedeelte lijk onverzekerd. Mede verbrandde voor 300 gulden aan banderolles, en oen persmachino van 300 gulden. De inboedel was op bourspolis verzekerd. Het perceel, dat verbrandde was eigendom van den heer Joh. Ver kuyl alhier. Raadsvergadering. De Raad vergader de Vrijdagavond. Afwezig de heer Steen- voorden, die bericht van verhindering ge zonden had. Voorzitter de burgemeester. Op de notulen geen bemerking. In het college van zetters werden de volgende dubbeltallen opgemaakt: 1. J. Braun en J. L. Langendijk; 2. Th. J. Co melisse en N. Brantjes. In de adviescommissie v. d. Werkloos heidsverzekering benoemt de Raad Nuyens en J. Spanjaard. De Raad heeft geen bezwaar tegen ont heffing van een artikel der bouwverorde ning voor den bouw der R.-K. Kerk. De vijfde suppletoire begrooting wordt nader vastgesteld. Tegen de voorgestelde wijziging contract levering electrische energie geen bezwaar. Gelijk lot ervaart de voorgestelde wijzi ging der steunregeling voor uitgetrokken werkloozen. Als aan de orde is gesteld de vaststelling der vergoeding voor een boventallig on derwijzer aan de Christ School, sleld de beer v. Helden een vraag naar het aantal leerlingen en onderwijzers, die blijkens verklaring van wethouder Zwager aan dé zaak niet afdoet. De vergoeding wordt als advies B. en W. vastgesteld. B. en W. bieden de rekening van 1921 aan ter onderzoek aan eene Raadscommis sie bestaande uit de heeren Braun, Bran tjes, Sluis en Buizing. De voorzitter deelt den Raad mede, dat de Commissie en de Directrice Fröbel school bezwaar maken tegen het beschik baar stellen der school voor oefeningen van de worstelclub. D. O. K. B. en W. stellen voor op dit besluit terug te komen, omdat de gezond heid en het onderwijs der kinderen voor alles gaan. De heer Sluis vraagt een ander lokaal. De voorzitter zegt dat er geen is. De heer Tijssen vindt de bezwaren on zin. De heer Eijking waarschuwt den Raad zich niet als wassen neus te laten gebrui ken en het besluit le handhaven. De heeren Tijssen en v. Helden gelooven niet dat de oefeningen aan de gezondheid der kinderen schaden. Weth. Gorter toont aan. dat het niet doenlijk is de vloeren na gebruik door D. O. K. telkens zoo grondig te reinigen als noodig is voor de gezondheid der kleu ters, die daarop spelen. Als het voorstel van den heer v. Helden in stemming komt, staken de stemmen, zoodat er in de volgende vergadering op nieuw gestemd moet worden. Op diens verzoek wordt de heer v. Lin- gen eervol ontslagen als hoofd der O. L. school met dankzegging voor de bewezen diensten. Een subsidie-aanvrage van het Wit-Gele Kruis wordt bij de begrooling behandeld. De Raad beschik lafwijzend op een sub sidie-aanvrage van Pro Juventute voor 1922. De bijdrage, d iede Ned. R.-K. Politie bond voor de oprichting van zijn vak school vraagt, wordt voor 1922 geweigerd. Voor wat 1923 betreft komt de aanvrage bij de begrooting ter sprake. De Bev. Esperanto-vereeniging vraagt een schoollokaal. B. en W. stellen voor de aanvraag naar hen te renvoyeeren ter afdoening met dien verstande, dat zoodra mogelijk een lokaal ter beschikking wordt gesteld. De heer v. Helden wil toch maar liever het verzoek inwilligen, en uit daarmde een wantrouwen jegens B. en W., waarvoor Weth. Zwager hem even recht zet. Als de heer Tijssen de goede bedoeling van B. en W. verduidelijkt, roept de heer v. Helden hem daarvoor tot deroode orde, den heer Tijssen waarschuwend dat hij de S.D.A.P. niet in de wielen heeft te rijden het laatste, jaar dat hij hier zit. Datde heer v. Helden de lachers niet op zijn hand had, beweest den uitslag dmc «fcCR» Barometerstand 7.63. Vooruit. OPGAVE VAM; ming voorstel-v. Helden waarbij dei ai- leen bleef staan. (111). Hel voorstel B. en W. wordt aan( no nen. eer de behandeling van het verzoek' in- zaue Je Nijverheidsavondschool vooi meis jes will enwij kortheidshalve alleen ver melden dat het standpunt van B. en W, door allen werd overgenomen. Volgde nog een heel interessante ge- dachtenwisseling over de muziektent, waaruit te onthouden is dat B. en W. part noch deel hebben gehad aan de strubbe ling, die oorzaak was van het feit, dat de Hamoniekaped niet ir de tent, doch daar naast haar concert gat. Dit was een kwes tie tusschen commissie en kapel. Tenslotte wordt door B. en W. en den Raad ten volle ingestemd met het voorstel van den heer Hijssen om B. en W. te machtigen de tent over te nemen en details met de commissie i- oprichting nader te regelen. Op het verzoek der ouder-commissie om f 50 voor de opvoering van een school- film wordt ondanks pleidooi door den heer Sluis afwijzend beschikt. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen Hoogduitsch akte A. slaagde de heer A. M. Ubbelohde, alhier. Jubileum. Woensdag 16 Aug. zal het 25 jaar geleden zijn, dat den heer J. Zwemmer als post- en telegrambe steller werd benoemd bij don Ned. Post en Telegraafdienst alhier. Volksconcert. A.s. Dinsdag, 15 Aug., geeft de muziekkapel „Zandvoort" om acht uur, het tweede volksconcert op het podium, staande aan de Oranje-' straat alhier. Burgerlyhe Stfflnd. Geboren: Corne lia Marinus, z. v. B. Schelvis en E. Duivenvoorden. Willem Augustus Al- phonsus, z. v. W. A. Zeeker en M, V. D. M. Bruckwilder. Berber, d v, A. Maandaag en L. Smit. Morgen viert de Zeereerw. Heer Pas toor H. J. I. Wentzel zijn zilveren prie- terfeest. Reeds werd in onze courant het uitvoerig welvoorzien programma der viering gepubliceerd, waaruit bleek dat de deelneming zeer groot beloot te wor den. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de geloovigen het feest van hun herder hartelijk zullen meevieren. Sinds 1915 is de jubileerende priester pastoor der parochie van de H. H. Eli sabeth en Barbara. De vereeniging „Koninginnedag" te Heemskerk die in de plaats van de sedert 1907 afgeschafte kermis in de plaats gekomen is en die van 30 Mei j.l. tot 3 Aug. jdi.a.v. te water gelegen heeft immers besloot de raad op eerstge noemde datum de kermis weer in te voeren om eenigen tijd later dit besluit te herroepen, heeft zich voorge stie haar jaarlijksch volksfeest te doen houden op 31 dezer. Ouder gewoonte zal dit feest haar gewone verloop heb ben. Des voormiddags optocht van alle schoolkinderen. Daarna volksspelen voor jongens en volwassenen, gepaard gaande met het gebruikelijke ringrijden met paard en kar. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. O. SpruitVerhagen, d. v. G. E Vink Stut. OndertrouwdW. Durge en 0. de Jong. J. J. .Waagmeester en M. Witkamp. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van do R..K, Vereeniging van Gouwpatroons, alhier gevestigd. I ZUIVER PLANTAARDIG TONICUM «i is een ongeëvenaarde bron van kracht en energie voor ieder, die geestesarbeid te verrichten heeft, onverschil lig van welken aard. De SANGUINOSE verhoogt de werkkracht van den gezon den mensch en geeft aan alle oververmoeiden en uitgeput- ten de verloren zenuwkracht terug SANGUINOSE wordt ver kocht in groene flacons van ruim 300 gr. inhoud. Sanguinose kost per fl. 2.-, 6 fl. 11.-, 12 fl. 21.-. Wacht U voor namaak. Verkrijgbaar bij de meeste apothekers en goede drogisten, VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4 den Haag I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1