BINNENLANDSE NIEUWS, Wachtgeld burgerlijke rijksambte naren. De handelsbeweging in Juli. Permanent Ho! van Internationale Justitie. Hulp aan Rusland. De Duitsche Kroonprins. Officieel. Allef berichten,Overslagen en offi- cieele mededeelingen, deze rubriek betreffende, gelieve men uiterlijk Zon dagavond vóór 9 uur te bezorgen aan het adres van den heer P. J. Blesgraaf, Bakenessergracht no. 32, Haarlem. GEEL-WIT. Secretaris J. P. van den Aardweg, Westerstraat 71, Haarlem. Woensdag, 16 Augustus om 8 uur Jaarvergadering in het St. Bavo- Patronaat, Leidschevaart. Deze vergadering is alleen toegan kelijk voor de leden boven 16 jaar. Aan alle leden zijn toegangsbewij zen gezonden voor het R. K. Sport park op 20 Augustus. Om overgroote drukte in het kfeedhuis te voorkomen, gaan de voetballers niet in club-cos- tuum met de stoet mede, doch in hun gewone kleeding. leder zorge om half twee aanwezig te zijn. Declaraties. De declaraties van de afgevaardig den voor de algemeene vergadering moeten vóór 15 Augustus a.s. bij ondergeteekende zijn ingediend. Krachtens besluit van de algemeene vergadering mag slechts voor 1 afge vaardigde per vereeniging gededecla- reerd worden. De kosten, welke in rekening gebracht mogen worden zijn reiskosten 3e klasse en maximum 2 verblijfkosten. Het totaalbedrag wordt over de gezamenlijke aangesloten vereenigin- gen omgeslagen. Zij, die hun declaratie na 15 Augus tus indienen, verliezen aanspraak op vergoeding, worden echter desniette min voor hun aandeel aangeslagen. Men gelieve hiervan goede nota te^ne- men. Bekercompetitie. De finale voor den Bisschopsbeker zal plaats vinden op 20 Augustus a.s. op het terrein der vereeniging „S.J. C." te Noordwijk. Sportbloempje. De vereenigingen, gevestigd op plaatsen, waar nog niet het Federatie- Dloempje ten verkoop is aangeboden, worden verzocht hiervan thans zoo spoedig mogelijk werk te maken. Inlichtingen worden desgewenscht ver strekt door den Voorzitter, den heer H. Putter of door den heer G. Kruijver, Bloemgracht 16, Zaandam. Boeten. No. 1 A.W. 10.— wegens het niet zenden van een afgevaardigde ter algemeene vergadering op 30 Juli hL' No. 2 Haastrecht 10.— wegens idem. No. 3 Kinheim 10.— wegens idem. No. 4 Unity 10.— wegens idem. No. 5 S.J.C. 2.50 wegens het niet tijdig inzenden van afrekening der gehouden seriewedstrijden. (Ie week verzuim). No. 6 N.V.C. 2.50 wegens idem. No. 7 S.M.C. 2.50 wegens idem. No. 8 Doss, 2.50 wegens idem. No. 9 N.E.A. 2.50 wegens idem. Bisschopsbeker. Finale. D.O.N.K. 1—H.B.C. 1 terr. S.J.C., Noordwijk. Grensrechters P. v. Duin en C. Broekhof. R. K. Sportpark voor Haarlem. In verband met de huldiging van Monseigneur den Bisschop is er op Zondag 20 Augustus geen gelegenheid om te cricketten of te voetballen in het R. K. Sportpark voor Haarlem. Om overgroote drukte in het kleed huis te voorkomen, gaan de voet ballers niet in clubcostuum met de stoet mede, doch In hun gewone klee ding. Ieder zorge om half twee aan wezig te zijn. Gelden. De clubs, welke hun gelden, aan den Bond verschuldigd, nog niet voldeden, worden nogmaals opmerk zaam gemaakt, dat geen indeeling zal plaats vinden zoolang dit niet ge schied is. Met ingang van 1 Augustus zal opgave van binnengekomen gelden gedaan worden in het officieel orgaan. De vereenigingen worden verzocht deze opgaven te controleeren en mocht een door hen ingezonden bedrag daarop niet voorkomen, hiervan aan ondergeteekende melding te maken. Van 1 tot en met 6 Augustus werd ontvangen van „Excelsior 27.90. „De Meer" 1.50. Bestuursleden. Van den heer E. A. Leenderts, te Schiedam werd bericht ontvangen, dat hij zijne benoeming als bestuurslid van den D. H. V, B. aanneemt. Ledenlijsten. Herinnerd wordt, dat de Inschrijf- billetten voor de nieuwe competitie, alsmede de ledenlijsten in duplo vóór 15 Augustus moeten zijn ingezonden. I I „AMICITIA"-NIEUWS. i I Zondag 6 Augustus J.l. hield „Ami- dtia" haar eerste jaarvergadering, waarbij de Z.Eerw. heer Pastoor Wil- lenborg, door zijn tegenwoordigheid, blijk gaf van zijn belangstelling. Aan gezien het voorloopig bestuur aftrad, werd een nieuw bestuur gekoizen, het welk nu bestaat uit de heeren: J. G. Gottmer Jr., voorzitter; .T, H. P. Nieu- wemhuie Jr. secretaris; H, Schoo pen „HET PUBLIEK EN DE MATCH", Nu over eenige maanden de Com petitie weder in volle glorie zal zijn, men tusschen 12 en 2 uur des Zon dagsmiddags de leden onzer vereeni gingen weder ziet optrekken naar de groene velden, ter beoefening der voetbalsport, komen mij onwillekeu rig in de gedachten verschillende voorvallen, welke ik op de diverse voetbalterreinen, tijdens de laatste competitie bezocht, moest aanhooren en aanschouwen. Er wordt b.v. een wedstrijd gespeeld, en al spoedig blijkt dat het bezoekende elftal de 2 kost bare puntjes mede naar huis zal ne men. Het kijkende publiek is teleur gesteld, vergeet dikwijls, dat de sterk ste moet winnen, en daar begint het lieve leventje, welke over de voetbal sport zoovele monden en pennen in beweging brengt. Eerstens de scheids rechter, welke het genoegen heeft een dergelijke wedstrijd te leiden. „O 1 maar die kan er heelemaal niets van, is dat nu een leiding Die man 4fad beter thuis kunnen blijven," enz. enz. Wanneer dan een speler van het winnende elftal per ongeluk iemand anderste boven loopt, óf z'n tegenman pp een andere geoorloofde manier óp zijde zet, dan heeft die man het gedaan.Na denwedstrijd veel gekanker in eigen boezem. „Wanneer jij dat niet had gdaan, en wanneer dat niet had plaats gevonden, nu, dan hadden wij gewonnen." Waarde sportvrien den, gij allen weet h«t, dat ik niet overdrijf, het is helaas maar al te vaak voorgekomen. Moet dat ook nu a.s. winter weder zoo zijn Het bestuur van een vereeniging kan hier zooveel goeds in verrichten, wanneer men zoo nu en dan eens over Het terrein loopt, en dan de ergste opposanten eens een beetje kalmeert. Begrijpen wij eens goed, wat een on aangename indruk dergelijke voorval len maken op een gewoon toeschouwer, welke zoo eens uit belangstelling komt kijken, en dan terecht komt tusschen en groepje van de hierboven nader omschreven menschen. Vooral nu den laatsten tijd over de voetbalsport, in beoefening bij de katholieken, zooveel wordt geschreven, moeten alle ver eenigingen het voorbeeld geven. Is men eens niet tevreden met de be slissing van een scheidsrechter, welnu, laat dan in ernstige gevallen, als b.v. het toekennen van een in off-side stand gemaakte goal of niet toeken nen van een penalty, het Bestuur der vereeniging of captain van het elftal de scheidsrechter hierover aanspre ken, of in protest gaan, maar laten de „kijkers" zich er buiten houden, want hun houding maakt toch niet den minsten indruk ip de scheidsrechters. Wel kan het voor de vereeniging, op welks terrein zich het publiek bevindt, nadeelige gevolgen hebben. De H.H. Bestuurderen waken voor dergelijke onaangename voorvallen, in het ko mende seizoen, flink optreden tegen dezulken kan niet anders als onze geheele Katholieke beweging ten goe de komen. „TIEP". De nieuwe Competitie. VOETBAL. Nederlagenwedstrijden E. D. O. E. D. O. I—V. V. A. I. 4—0. MARKTMIEUWS. BREUKELEN, 11 Aug. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aange voerd: 115 wagens, met te zamen 4770 stuks kazen, gewicht pl.m. 53.390 K.G. Prijs le soort f 40—42.50, 2e f 3639, gestempelde f 3846 per 50 K.G. DELFT, 12 Aug. Kaas. Ter markt waren 36 stapels komijnenkaas. Prijs f 0.48—0.69 per K.G. GELDERMALSEN, 11 Aug. Fruit. Ter vejling besteedde men heden voer i Noord-Hollandsche suikerperen le srt. 5%8% c.dubbele dirkjesperen le srt. 69c. kruidperen le srt. 9% c.handperen 4 c. docteur Jules Guyot 1016% c. tafelappelen 4% 6c.kruideniersperen le srt. 33 37 c.Clapp's Favorite le srt. L7% 33 c.suikerperen Ie srt. 610% c.j keizerinnen le srt. 7%8% c.Poire Madame le srt. 78 c.Gamerensche Zuren le srt. 712 c.dirkjesperen le srt. 68% c.heerenperen le srt. 67% c.witte pruimen le soort 4061 c.krozen 1719% c. Glas appels le soort 5%—8 c.Graven- steiners le soort 7.7% c.eierprui- men 20 c.Zwaanhafzen le soort 77% c. Jutteperen le soort 1926 c. Charlemowsky le soort 12%18% c. Stoofperen 6% c. Donkere Kro zen 18J^ c.blauwe pruimen 1736 c. Koningsappelen 6 c. Kruidperen el soort 9% c. Gijs Jannen 8% c. j Bloemzoet "7%8% c. Varkens- pruimen 6% c. Dikstelen le soort 77% c. Abrikoospruimen 17%— 31 c.Reine Victoria 12 c.Schus- krozen 11%18% c.Boterperen la soort 11% c.Parelappels le srt. 6— 7% c. roode suikerperen le srt. 8 c. 3 Engelsche krozen 30 c. Dubbele witte pruimen 38—57 c. Keizer Alexander 713 c. Goudballen le soort 7%— 8 c. Wijnappelen le soort 9.Fran sche wijnperen 9%Z sche wijnperen 9%11% c.Peren van Asch le soort 8—8% c.Cox Pomona 7% c. Bon Chrétien Willi ams 11% c.Jellow Transparant la soort 38 c. dito 2e soort 12% c. 3 Gamerensche zuren, extra 13%16% c.Codlin Keswick, extra" 8%— 9% c.Suikerperen, extra 10% c. 3 alles per Kilogram. Capp's Favorite 4 c. Perziken 1—7% c.Abrikozen 1—2% c. alles per stuk. AMSTERDAM, 12 Aug. Aardappe len. (Ber. v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 3.50—3.75, id. Eigenheimers f 2—2.25, id. blauwe Eugenheimers f 2.402.50, id. Muizen f 1.60. Noord- Hollandsche blauwe f 2.80—3, id, bonte f 3—3.25, id. muizen f 2.10— 2.45, JJpolder Eigenheimers f 2—2.25 blauwe Eigenheimers f 2.502.60, Hillegommer Zandaardappelen f 4.80 5, Schoolmeesters f 2, Westlandsche ronde f 4.50—5, Westlandsche mui zen f 4.50—5, alles per H.L. LUCHTVERKEER. De Izwestia bericht, dat de cholera- epidemie in Zuid-Oost Rusland zich steeds uitbreidt. In het Don-district zijn in de laatste week van de Juli maand 1800 ziektegevallen vastgesteld, in het Koebano- Tsjemomoryski-dislrict 1789, in Odessa 391 en Astrakan 49 gevallen. Te Omsk, Barnaul en andere steden van Siberië neemt de ziekte steeds toe. Afgaande op mededeelingen van het volkscommissariaat van gezondheid zijn van t Januari tot 25 Juli 27.345 ziekte- gevalen vastgesteld, waarvan in Oekrai- ne 15.000, in centraal Rusland 6.200 en in het Kaukasusgebied 1034 gevallen. De Indépendance Beige meldt, dat de douanen te Arlon aan het postkantoor aldaar een juweel van onschatbare waar de hebben aangehouden, waarvan de ver zending een inbreuk op de douane-wetten vormde. Het was een schitterende peervormige smaragd, 4 c.m. lang en 2% c.m. breed, op ouderwetsche wijze geslepen, en omge ven door 20 briljanten, in oud zilver ge monteerd. Boven dit juweel, die als han ger is gemonteerd, is een briljant van 5 bii 8 m.m. HHet juweel zou afkomstig zijn van de familie Romanof en andere groote Rus sische families. Dit punt Is overigens vastgesteld door 't parket, dat een onder zoek heeft ingesteld. De beschrijving van dit juweel is naar alle hoofdsteden van Europa gezonden. Het was door de af zenders hij de douane aangegeven voor 180.000 frank. De motorboot Gaarden van de fir ma Krupp is bij Gjedsseriff in de Oost zee ten gevolge van een hevigen storm vergaan. De kapitein en 8 man kwamen in de golven om. De andere manschappen waren erin geslaagd, over boord te sprin gen, en rich aan de drijvende reddings boot vast klampen, 's Avonds werden de schipbrr kelingen door een Zweedsche stoomboot ontdekt, die hen nanr Sasnitz bracht. Te Hannover zijn Schupo-agenten en rijksweersoldaten aan den slag geweest, tot groote vreugde van het straatschuim dat aan heide zijden aan den strijd deel nam. Het relletje ontstond doordat een Schupo-agent een fietsend rijksweersol- daat wegens een overtreding wilde bekeu ren. Verschillende andere soldaten kwa men hun collega te hutn en toen werd er flink gevochten. De politieversterking die met vrachtauto's ter plaatse verscheen werd door de menigte met gejoel ontvan gen. Tal van personen werden gearres teerd. In ,,St. bl." no. 479 ie opgenomen! de regeling der toekenning van wacht geld aan burgerlijke rijksambtenaren. Aan een burgerlijk rijksambtenaar in vasten dienst, wien eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing zijner betrek king of wegens verandering in de rich ting van het dienstvak, waarbij hij werk zaam is en waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden, wordt met ingang van den dag van ont slag, voor zoover hij alsdan niet uit an deren hoofde in de termen valt om pen sioen te genieten, ten laste van het li chaam, voor welks rekening zijn bezol diging laatstelijk kwam, een wachtgeld toegekend op den voet der bepalingen- van dit besluit. Een zoodanig waohtgeld kan ook wor den toegekend aan den burgerlijken rijks ambtenaar, die ontslag vraagt, nadat het voornemen hem is medegedeeld om zijn betrekking op te heffen, of de inrich ting van zijn dienstvak zoodanig te ver anderen, dat zijn werkzaamheden over bodig zullen worden. Onder burgerlijke rijksambtenaren ver staat dit besluit hen, wier bezoldiging wordt geregeld bij het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, alsmede de ambtenaren bij de Landbouw Hoogeschool en de Veeartsenijkuriige Hoogeschool, voor zoover ten aanzien van de in dit lid bedoelde personen de toe kenning van wachtgeld niet bij de wet is of wordt geregeld. In vasten dienst worden mede geacht te zijn de ambtenaren, die krachtens wet of algemeenen maatregel van be stuur voor een bepaalden tijd zijn aan gesteld, doch als regel zullen worden herbenoemd. Met betrekking tot den duur en het bedrag van het wachtgeld worden de burgerlijke rijksambtenaren onderscheiden in: a. hen, die een ambt bekleeden, dat een hoofdbetrekking vormt en uit hoofde van den aard hunner bekwaamheden re delijkerwijze geacht moeten worden een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een rede lijken termijn te kunnen verkrijgen; b. do overigen. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld tader a, wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurende een tijd vak, gelijk aan zijn diensttijd, ten be drage van: a. indien hij ten tijde van heit ontslag kostwinner is van een gezin, gedurendo de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde, gedurende de volgende drie maanden 85 ten honderd en daarna 70 ton honderd van de laat stelijk door hem genoten wedde; b. in do overige gevallen, gedurende de eerste drie maanden do laatstelijk door hem genoten wedde, gedurende de volgendo drie maanden 75 ten honderd en daarna 60 ten honderd van de laat stelijk door hem genoten wedde. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld onder b, wordt hot genot van wachtgeld toegekend gedurendo drie maanden, vermoorderd voor hem, die ten .tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hom volbrachten diensttijd tot eon maximum van in totaal een ja-ar. Het wachtgeld voor de ia deze bedoelde ambtenaren .bedraagt gedurende de eer ste drie maanden het bedrag van de laatstelijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daar van. In buitengewone gevallen kan het wacht, geld tot een bedrag van ten hoogste 70 ten honderd van het laatstelijk, genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der vorenomischreven termij nen worden voortgezet. Onder diensttijd wordt voor de toepas sing van dit besluit verstaan de aan bet ontslag voorafgaande tijd, die in aanmer king komt voor pensioen, met a. diensttijd, voor het bereiken van den vollen leeftijd van 18 jaren vervuld, buiten aanmerking blijft; b. diensttijd in een nevenbetrekking slechts in aanmerking komt, indien het wachtgeld uit hoofde van ontslag uit die betrekking wordt toegekend; «t indien dg diensttijd wegens ontleend ontslag onderbroken is geweest, de' tijd vóór de onderbreking slechts medeel, in dien de onderbreking minder dan een jaar heeft geduurd; d. alle diensttijd slechts eenmaal wordt medegeteld. Wanneer de op wachtgeld-gestelde in komsten gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, na het ontslag ter hand genomen, word zoodra en zoolang het wachtgeld vermeerderd met die inkom sten de laatstelijk genoten wedde zou over schrijden, het wachtgeld met bedrag dier overschrijding verminderd. Indien de op wachtgeld gestelde een hem aangeboden ambt of betrekking, die hem naar het oordeel van den betrokken Minis ter in verband met zijn persoonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze kan wor den opgedragen, weigert te aanvaarden of ook anderszins, in dien hij in de gelegen heid komt om op een wijze, die in verband met zijn persoonlijkheid en omstandighe den nanr het oordeel van den betrokken Minister voor hem passend kan worden geacht, inkomsten te verkrijgen, daarvan geen gebruik maakt, dan vervalt het wacht geld voor het bedrag, waarmede het wacht geld vermeerderd met de verzuimde in komsten de laatstelijk genoten wedde zou hebben overschreden. Het wachtgeld vervalt, zoodra de op wnchtgeldgestelde uit anderen hoofde dan de opheffing zijner betrekking in de ter men komt om pensioen te genieten. Indien de op wachtgeld-gestelde amb tenares In het huwelijk treedt, dan vervalt voor den duur van dat huwelijk hel wachtgeld. Bij K. B. wordt een commisie van drie personen ingesteld, wier advies, indien de belanghebbende dit wenschtf wordt inge wonnen over door hem ingebrachte be zwaren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den Invoer (zonder goud en zilver) in Juli 1922 heeft bedragen 164 mill, gulden, die van den uitvoer 105 moll. gld. In Juni 1922 beliep de invoer 151 mill. gld. en de uitvoer 101 mill. gld. Voor Juli 1921 zijn deze cijfers resp. 171 en 105 mill. gld. Tegenover Juni 1922 vermeerderde zoowel de in- als uit voer n.l. met resp. 13 en 4 mill. gld. Ver- geloken met Juli 1921 Mep de invoer te- rug met 7 mill. gld. en bleef de uitvoer gelijk. Het invoer-saldo bedroeg in Januari 66, in Februari, 68, in Maart 67, in April 74, in Mei 86, in Juni en in Juli 1922: 59 mill, gulden. i>e waardevermeerdering van den invoer van Juli tegenover dien van Juni betreft voornamelijk de goederengroepen „Hout en fabrikaten van hout" (4.5 mill, gld.), „Andere, niet onder een bepaalde groep vallende goederen' (3.3 mill, gld.) en „Plantaardige voortbrengselen (2.6 mill, geld.). De verdere toename is over verschil lende goederengroepen verdeeld, terwijl bij vier groepen een kleine vermindering is waar te nemen. De toename van de uitvoerwaarde van Juli tegenover die van Juni valt' hoofdza kelijk op de groep „Plantaardige voort brengselen," welke met 5 mill. gld. steeg. De groep „Voedings- en genotmiddelen" liep in waarde terug n.J. met ongeveer 2,5 millioen gulden. schokt, aangezien men niet geloofde, dat Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft advies uitgebracht over de haar door den raad van den Volkenbond voorgelegde vraag, of de bevoegdheid van de Incrnationale Arbeidsorganisatie zich uitstrekt tot de regeling van de arbeids voorwaarden der personen, die werkzaam zijn in den landbouw. Het Hof geeft na een uitvoerige motiveering op deze vraag een bevestigend antwoord. Verder heeft het Hof advies uitgebracht over de vraag: Valt het onderzoek van voorstellen voor de Organisatie en de ont wikkeling van de metheden van landbouw productie en het onderzoek van alle an dere vraagstukken van denzelfden aard binnen de bevoegdheid van de Internatte-' nale Arbeidsorganisatie? Het Hof komt tot de slotsom, dat de vraag deze is, of, afge zien van de bepaalde punten, ten aanzien waarvan het Verdrag van Versailles uit drukkelijk de bevoegdheid van de Inter nationale arbeidsorganisatie vaststelt, het onderzoek zelf van de middelen van pro ductie binnen de bevoegdheid van deze organisatie valt. Op deze vraag geeft het Hof een ontkennend antwoord. Enkele personen in ons land hebben het initiatief genomen, nadat zij zioh hebben vergewischt van de instemming van dr. Nansen, met hun plannen te trachten met medewerking van vooraan staande personen een maatschappij op te richten, ten doel hebbende, op be scheiden schaal eon proef te nemen om in een gunstig gelegen dorp in het Russische hongergebied, langs commer- cieelen weg tot herstel daarvan te ko men. Ook met de sovjet-regeering zijn onderhandelingen aangeknoopt, die tot dusver een gunstig beloop hebben. In het uitgewerkte plan is een combina tie getroffen, tusschen liefdadigheid ein zakelijkheid. Prof. N. van Wijk, voorzitter van het Nederlandsche comité tot hulpver leening aan Russische mannen en vrou wen van wetensohap, is door den Oekraïniechen historious Hruschewskyj gewezen qp den nood van de Oekraïni- sche geleerden en op de mogelijkheid hun te helpen, doordat er oontaet be staat met Kief en öharkof van Wee- nen uit, waar prof. Hrusoherwskyj's co mité gevestigd is. Het Nederl. Oomitê belast zich mot het in ontvangst nemen en doorzenden van geld, dat men voor dit speciale doel wil offeren. De Nederlander Wicher Harmsen, dip in Rusland is ter dood veroordeeld en reeds zou zijn terechtgesteld, is uit Vriozonveen afkomstig. Hij was iemand van tegen de veertig. Een Duifech cosreepondentiebureau be weert dat de gewezen kroonprins opniieuw stappen hoeft gedaan ten einde naar Duitechland te mogen terugkeeren. Dp rijksregeering moet zich eenigon tijd geleden al mot hot verzoek hebben be ziggehouden, maar de zaak voorloopig hebben geschorst naar aanleiding van den moord op Rathonau. Tegen den te rugkeer van den kroonprins zon de rijksregeering zioh niet verzetten, mits do kroonprins zich ver van Berlijn zou vestigen eu aan het politieke loven geen deel zou nemen. Voor de persoon lijke veiligheid van don prins wil de rijksregeering de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Het bericht zegt verder, dat Nederland zich niet tegjan het vertrek van den kroonprins zal kunnen verzetten en dat er voor dei rijksregeering geen aanleiding bestaat in deze kwestie nog met de entente te onderhandelen. De terugkeer van den kroonprins zou vermoedelijk tegen het einde van den herfst plaats vinden. R. K. H. V. B. ningmeester en W. N. A. Nieuwenhuis 2e secretaris en commissaris. De voorzitter bracht allereerst hulde aan het zeer verdienstelijk werk van den afgetreden secretaris, den heer 1 Bijvoet Jr., die zich wegens vertre. naar het buitenland niet meer herkileis- baar stelde en sprak do hoop uit, dat de nieuw gekozen secretaris een even grooten steun voor zijn club mocht we zen. Hierna droeg de voorzitter de kampioensmedaille van Amjcitia's le elftal af en wees er tevens op, dat men in hot afgeloopen seizoen wel be grepen en getoond had. wat Amicitia beteekent; hij hoopte dat zij bij het einde van dit seizoen wederom mat de kampioenstitel, maar nu uit de 2e klasse, mocht treden. Ook stelde de voorzitter het eerste elftal als voorbeeld voor de lagere elftallen, omdat daarin altijd de echten, gezelligen en goeden clubgeest heeft geheerscht, die helaas thans bijl zoovele vereenigingen wordt gemist. De pastoor memoreerde, dat het dia uitdrukkelijke wensoh van het episcopaat is, dat de maatschapelijke vereenigingem zich zouden aansluiten bij een geestelijke vereeniging, waarvoor de Derde Orde, in deze Parochie, de aangeweziem ver eeniging is. Vele leden gaven dan ook aan dien wensch gevolg, door zich op te geven als lid dier orde. Eventueel te voeren correspondentie, aangaande „Amicitia", aan den secret., J. H. P. Nieuwemhuis Jr., Bloemen- daalscheweg 48, Bloemendaal. ATHEETIEK-WEDSTRIJDEN VAN RR. K. A. V. V. „WILSKRACHT." Daar de oorspronkelijke tienkamp door bovengenoemde vereeniging uitgeschreven, voor zoo goed als alle deelnemers te zwaar is, hoeft zij dozen kamp omgezet in persoonlijke wedstrijden, waaraan ieder vrij kan deelnemen op de nummers: Speerwerpen; Discuswerpen; Kogelstoo- ten; 100 M. hardloopen; 3000 M. hard- loopon; 110 M. hardloopen;Polstok-hoog springen; Vèrspringen met aanloop. Het inschrijvingsgeld per persoon voor alle nummers bedraagt f 0,50. De in schrijvingen moeten vóór 22 Augustus a.s. in hot bezit zijn van L. P. Bergs- ma, Baarsjeswog 72E., Amsterdam. R. K. V. V. GEEL-ZWART. Secr. J. Diependaal, p.a. Snoeks, Harmenjansweg 37, Haarlem. Vrienden de competitie nadert met rassche schreden, als bewijs dat het be stuur het ook begrijpt diene do ver schillende vergaderingen die zij orga niseert en zelf houdt, een ledenvergade ring, dan verschillende bestuursvergade ringen, dan commissie voor onderzoek. In verband met de indeeling der nieuwe competitie die door het Bondsbestuur de zer dagen in behandeling zal worden ge nomen, worden de vereenigingen dringend aangeraden vóór a.s. Vrijdag 18 Augustus hunne wenschen met betrekking tot die in deeling, kenbaar te maken aan den secre taris van het bestuur van het district Haar lem, den heer P. J. Blesgraaf, Bakenesser gracht 32 Haarlem. Dit moet ook geschieden door de ver eenigingen, die dergelijke wenschen al aan het Bonas-bestuur hebben kenbaar ge- maakt. Voorts wordt eveneens vóór a. s. Vrijdag de inschrijving voor de Districts- (Juniore) Competitie verwachtl H. B. 0. Secretariaat: Zuid Brouwerstraat 42, Haarlem. EINALE BISSOHOPSBEKER. De finale om bovengenoemde beker, welke gaat tusschen ons le elftal en D. O. N. K. zal plaats hebben a. s. Zondag op het prachtig ingerichte ter rein der S. J. C. te Noordwijk. De supporters die onze wakkere le elftallers, (welke het thans de 2e maal in successie gelokt is, de eindstrijd te be reiken) per auto willen vergezellen, wor den verzocht zich ten spoedigste, in elk geval vóór Donderdag ten huize van den voorzitter te willen melden. Do kosten bedragen ongeveer f 2,25 per persoon ten hoogste. Uitstekende Hato. Komt allen! Dan komt de beker ook! R. K. V.V. „ZWALUWEN." Secretaris H. v. d. Drift, Spaamdam- merstraat 100. Deze week geen vergadering v. d. elf tal-commissie. Woensdagavond om 8 uur Bestuursver gadering. Vrijdagavond om 8 uur Ledenvergade ring in de zaal van het gebouw der St. Jozefs Gezellen Vereenigining Jansstraat 59. De agenda zal nog worden nagestuurd. Zooals de meeste leden reeds zullen ge lezen hebben, loopt ons lid A. Alleman morgenavond om 8 uur op den Zeeweg, tegen den heer Neeskens van H. B. C. Het Bestuur wekt de leden op, om zoo veel mogelijk getuige te zijn van dezen uitdagingsloop, aangezien, een en ander, gezien de prestaties van beide loopers, het «en zeer interessante strijd belooft te worden. De leden welke in een der nummers Athletiek van „Wilskracht" wenschen me de te doen, kunnen zich opgeven bij den secretaris, vergezeld van 0.50. Het behoeft geen nader betoog, dat het Bestuur ook deze Athletiek-wed.strijd bij zonder bij de leden aanbeveelt. De start voor den wedloop heeft plaats vanaf het Ververschlngshuis van den heer G. Hoffschlag, aan 't begin van den Zee weg. Het 's morgens reeds dreigende weer veranderde in een hardnekkige regen, welke gelukkig tegen den middag op hield. Het E. D. O. terrein heeft thans een ander aanzien gekregen. Een breede straat welke thans gereed Is, leidt van de Kleverlaan tot het E. D. O.-terrein. Het gratis kijken is thans afgeloopen. De ijverige E.D.O.-leden hebben daar een hekwerk getimmerd, hetwelk alleszins af doende is. Te kwart voor drie fluit de heer Wes terbeek de volgende elftallen in het veld: V. V. A.: Spanjaard Harring Dassen Steur, Dulfer, Ostendorf v. Ouderaarde, Hoyer, Henke, Tacke, Mathieu E. D. O.i De Kiefte Sparreboom, Boerê J. Perukel J. v, d. Laan, C. v. d. Laan, Steffens, S. v. d. Laan, Perukel, Tanes, v. d. Hurk. V. V. A. verschijnt met 3 invallers, pro beert echter Tacke, een Oostelijke spe ler. Edo is volledig. Daar V. V. A. de zelfde kleeding had als Edo, verschij nen dezen In rooden shirt en zwarten broek. De eerste aanvallen zijn voor Edo. Een pracht voorzet van Steffens mist Ta- nes. V. V. A. doet haar best het spel te verplaatsen, wat haar gelukt. Een schot van Tacke houdt de Kiefte goed. Het Edo-spel wordt steeds beter en het wordt een geheel, wat tengevolge heeft, dat de V. V. A.-aanvallen steeds minder wor den, en het V. V. A.-doel gevaarlijke mo menten beleefd. Een aanval van Edo lokt den keeper uit zijn doel, Chris schiet echter over. Direct daarop moet de Kiefte. handelend optreden, wat hem goed afgaat. Dan komt het verwachte doelpunt. Polly zet voor, V. V. A. werkt weg, J. v. d. Laan vangt echter op en geeft door aan Steffens, welke geen fout maakt, en Edo heeft de leiding. Als V. V. A. aftrapt, gaat zij met een sneltrein vaartje op de Kiefte af; het schot faalt "echter. Edo is thans volop in de meer derheid en voortdurend bestookt zij het V. V. A.-doel. Tanes schiet ineens op doel, maar de keeper houdt het schot uitstekend. Dan krijgt V. V. A. hat te benauwd en Dassen bewerkt den bal met de hand. De bal laat J. Perukel met een zacht rolletje in de keepers handen komen. Nog voor rust brengt E. D. O. de stand op 20. Simon breekt door, geeft over aan Tanes en Spanjaard moet visschen. Na rust ver hoogd E. D. O. de score door Steffens. V. V, A. doet al haar best de eer te redden, de E. D. O.-achterhoede weet echter van geen wijken en zet steeds de voorhoede aan het werk, waar Tanes nog eenmaal gebruik maakt, door den stand op 40 te brengen. Hierin komt geen verandering en heeft E. D. O. verdiend gewonnen. V. V. A. was niet opgewassen tegen E. D. 0„ hoewel de verdediging niet slecht was. Wat E. D. O. betreft, met zulk een ploeg kan zij gerust de com petitie ingaan, FEIJENOORD-WEENER ASSO CIATION. De wedstrijd tusschen Feijenoord en' Weener Association F. K. eindigde in een 31 overwinning voor de Weeners, AMSTERDA—ROTTERDAM 1—1. Zaterdagmiddag werd in het Stadion bovengenoemde stedenwedstrijd gespeeld. Het vertoonde sel verhief zich niet boven het middelmatige. De uitslag werd 1—1. Naar de ,,Crt." verneemt heeft do heer Verwoerd, die door de vereeniging van 2e en 3e klassers candidaat werd gesteld voor het vice-voórzittersambt, ta kennen gegeven dat hij deze candida- tuur niet wenscht te aanvaarden. Da heer Verwoerd acht deze laats door deni heer Herschman thans goed bezet. W, F. O.—BLOEMENDAAL 2—2. In het fraaie Sportpark te Worm er- veer opende W- F. 0. het seizoen met een vriendschappelijke ontmoeting tegen Bloemendaal. Ondanks het feit dat beide ploegen eenige invallers telden werd het een. aardigen wedstrijd, waarvan het gelijke spel de verhouding volkomen weergaf. Met half-time had Bloemendaal met 20 de leiding. Na half-time was W, F. C. over het geheel genomen iets meer in den aan val. De Wormerveerders hadden than* tweemaal sueoes. Met 22 kwam het einde van dezq geannimeerde ontmoetings. DE GORDON BENNETT-BEKER. De Fransche ballon Anjou, bestuurd door Cormier is geland te Lesbethen bij Salzburg. Barbanti met de Triomphale VII kwanl neer 50 K.M. van Weenen. De Amerikaan Honeywell in de Onclsi Sam is te Tatio in Georgië, op 40 K.M. ten Westen van Boedapest geland na 1060 K.M. te hebben afgelegd. De overwinning is aan hem of aan den Belg Demuyter. Deze is met den ballon Belgica in Roemenië geland na een raid van 1300 K.M. Hiervoor zijn de berichten echter niet eensluitend. Gemeld wordt dat de ballon na landing is ontsnapt en zon der bemanning weggedreven. In dat geval zou Demuyter worden gedisqualificeerd. GOUDA. Bloemenveiling 11 Aug. J Erica's 16 cent per stuk; Dahlia's 10— 45 cent; Gladiolen 1044 cent; Gera nium 20—22 cent; Rozen 10—40 cent; Zinnia 8—12 cent; Plox 4—10 cent; Asters 4—14 cent; Violieren 40 cent; Anjers 10—14 ct.; Scabiosa 34 ct, p. 10 stuks; Leeuwenbek 1—4 ct. .pen bos. Het nieuwste is een commissie voor het eigen terrein, het was nog wel een ge heim, voor een niet Geel-Zwartspeler, maar zij weten dat maar al to goed en dat zullen zij aanstaande Woensdag avond om 8 uur in de R. K. Volksbond, Smedestraat, laten blijken door spijkers met koppen te slaan. Het is moeilijk een begin, maar alles kan, dat heeft het 3de getoond, door te winnen van R. K. V. V. Leiden 3, met 40 verleden week Zondag en gisteren, het eerste, door te winnen van R. K. V. V. Zilk met 73 voorwaar een sterk staaltje, verleden jaar met gelijk spel, nu met ik zal het maar niet schrijven, maar een mooie over winning. Dus tot Woensdagavond, komt allen vroég, dan kunnen wij op tijd naar huis. NOORD NEDERLAND NOORD-Di .TSCHLAND. Voor den wedstrijd Noord-Nederland—» Noord-Duitschland, op den 27sten Augus tus a.s. te Groningen in het Be Quick- Stadion plaats te vinden, werd het volgen de Duitsche elftal samengesteld: doels Pohl, achter: Werner Müller, midden; Wessel, Mahnke, Krause, voor: Schulz, Jager, Harder, Schneider en Eesser. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Te Clermont-Ferrand worden wedstrij den gehouden voor vliegtuigen zonder mo«. tor. Er werden verschillende gunstige re sultaten verkregen. Tot nu toe heeft Bos- soutrot het record voor langsten duur met 1 min. 27 sec. De Zwitser Chardom deed 7 vluchten civ wel van 38 sec., 65/45 sec., 1 min. 10 sec.< 58 sec., 1 min. 14 sec., 51 sec. en 51 sec- Bossoutrot vloog 1 min. 23 sec. en t min. 27 sec. met zwenkingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6