Onschuldig veroordeeld BUITENLAND. Tweede Blad 14 Augustus 1922 Vreemde missiën: Een actie-program. Griffith t. Ierland. De toestand in Portugal. De staking in Amerika. De uitzettingen uit den Elzas. Beieren en het Rijk. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De moordenaars van Scheidemann. FEUILLETON v. Dus, 'tis afgesproken. Zoodra alles is verkocht en dat zal niet zoo lang duren, omdat ge reeds aanbiedingen hebt, kunnen we vertrekken. Ga je met ons mee, neef Ovid:? We zullen zienwe zullen zien, nichtje, antwoordde Ovide, tchamper lachend. Mary werd ongeduldig. Doe maar wat je wilt, zeide zij onverschillig. Ik zie aan je, dat je alles zult doen om mijn plannetje in de war te sturen en toch zal het door gaan, versta je, ondanks je tegenwer king. Ik wil naar Frankrijk. Ik heb de Fransche lucht noodig en als vader weigert er heen te gaan, zou ik sterven Je ziet wel, dat hij niet zal weigeren. In een week zullen we vertrekken, t Opgewonden verliet het jonge meisje Elotseling de zaal. Paul Harmant leef met Ovide alleen. Wat denk je te doen met deze gril van Mary vroeg de laatste. Waarin dan bestaat mijn voorstel ter bekeering der heidenwereld tot Christus Het bestaat uit twee deelen. Ja- Wat een zwakke vaderriep Ovide uit, de schouders ophalend. Je dochtertje mag er zich werkelijk op beroemen, dat ze met je doet, wat ze wil. i Mary heeft feitelijk gelijk.... antwoordde Jacques. Ik heb voor Amerika genoeg gedaan. Ik ga nu in mijm geboorteland de resultaten van mijn werken en zoeken in toepassing brengenWe gaan naar Frankrijk. Davidson heeft mij het adres van een ernstig kooper aan de hand gedaan Ik ga hem opzoeken en zal hem de fabriek verkoopen, voor den prijs, dien hij biedt. Dan heb ik nog een woordje te zeggen, neef.... zei Ovide plotseling. Wel nu, ik luister... Neen, niet hier. Waarom niet Wat ik je te zeggen heb, mag door niemand gehoord worden.... zeide Ovide, Paul Harmant keek zijn gewaanden neef wantrouwend aan. studiën. Grootere bisdommen zouden hun eigem mssie-semiranies kunnen onder houden of de studenten voor de hoogere studiën b.v. te Rome bijeenbrengen. De behoefte aan professoren maakt het aldus bijeenbrengen van leerlingen verkieslijk. Dat zul je wel hooren, maar la ten we dan naar 't kantoor gaan. Het zal niet zoo lang lang duren. De rijke industrieel toonde zich eenigszins gestoord, maar zwichtte toch op het aandringen van Ovide. Ga maar mee, zeide hij. Toen ze in het kantoor waren, nam Jacques het woord. Nu zijn we alleen. Ga nu je gang maar. Ik heb de deur in 't slot ge draaid. Ja, laten we nu eens samen pra ten, zeide Ovide, die schrijlings op een stoel ging zitten. Je bent dus besloten Amerika te verlaten Ja- In orde. En wat zul je nu met mij doen Je gaat met ons mee. Heel aardig, maar daar heb ik niet veel zin in. Terugkeeren naar een land, waar ik moeilijkheden krijg met de politie. Dank je, Je bedoelt zeker dat bevel tot inhechtenisneming, dat vroeger tegen je uitgevaardigd is Maak je daarover niet bang.,... Dat is verjaard... waar Hij wti en Die de dooden ten leven kan opwekken. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Dat weet ik, maar toch blijf ik liever in Amerika. Wel nu, wie belet je dat te doen lk zal met den kooper je inkomen vaststellen.Ik zal zorgen, dat je een ruim inkomen krijgt en bovendien percenten. Is dat in orde? Neen, antwoordde Ovide, terwijl hij een cigaret rolde. Nu wat wil je dan Je fabriek koopen. Jacques Guraud keek zijn gewaan den neef lachend aan. Jongen 1 lk dacht dat je geen cent hadt, omdat je bijna dagelijks een beroep doet op de kas om je speelschulden te betalen. En als ik je nu hoor, ben je in plaats van platzak er in geslaagd ongeveer een millioen te reserveeren Proficiat, neef „Ik bezit geen cent. Ik heb gisteren avond nog twee honderd dollar ver loren, die je me straks moet geven en toch word ik kooper van je fabriek." „Maak me dan eens duidelijk hoe." „Dat is al erg duidelijkWij maken eenvoudig een acte van ver koop opJe teekent een kwitantie van een millioen, ontvangen van mij, en je geeft me veertig duizend dollar bedrijfskapitaal. Voor dien prijs kun je op mijn stilzwijgen rekenen." Jacques sprong op. „Je stilzwijgen riep hij uit. „Waar over moet je zwijgen Ik heb niets te verbergen en vrees nog minder. „Ben je daarvan zoo zeker? Denk eens goed na, neef, onderzoek je ge weten eens en je zult tot de ontdekking komen, dat je alleen naar Frankrijk kunt terugkeeren, wanneer ik mijn mond houd." De industrieel begreep geenszins wat die bedreigingen moesten be- teekenen. „Wat bedoel je eigenlijk vroeg hij met een eenigszins bevende stem. „Dat Jacques Garaud, wanneer men hem kende, heel verkeerd zou doen terug te keeren naar het land, dat getuige is geweest van zijn helden daden. Toen de gewezen meesterknecht zoo onverwacht dien naam Jacques Ga raud hoorde uitspreken kon hij zich niet meer beheerschen en wierp zich op Ovide. „Welken naam heb je daar genoemd, brulde hij, hem bij de schouders grij pende. „Wel drommels, je eigen naam antwoordde Ovide kalm. „Kom, val- sclie neef, laat nu je masker maat vallen Je heet Jacques Garaud, jt hebt de fabriek te Alfortville in brand gestoken, je hebt je patroon, ingenieuf Labroue, bestolen en vermoord... Daarna heb je met behulp van eet valsch zakboekje een nieuwen naait aangenomen en ben je Paul Harmard geworden, die jaren geleden reeds ia het ziekenhuis te Genève is overleden/ Jacques week terug, wankelend als een dronkaard. „Wie beweert dat vroeg hij. Ik." ^Waarop grondt je die bewering „Onder meer op de overlijdensactt van neef Paul Harmant." „Dat is een leugen." „Kom, kom, speel nu niet lang*» den dommeik weet alles, begrijp absoluut alles 1 Maar dat neemt ni« weg, dat je toch naar Frankrijk kun* gaan, mits ik zwijg, want dan zal ni£> mand op de gedachte^ komen, dat lè een serie misdaden op je geweten hebt en in jou plaats de ongelukkige Jeanilf Fortier hebt laten veroordeeïen." EWordt vepvolgdj j gesteld is de commissie van herstel ifa voorwaarden te laten overwegen, wtelke gesteld zullen worden voor de komenlj periode inzake de betalingen in specie. Deze zullen worden genomen van 26 percent op den uitvoer. Het is niet moeilijk, zegt de „Daily Telegraph", in te zien, dat deze heffing in goud of een equivalent daarvan den best moge- lijken grondslag zou vormen voor den dienst van de gewenschte interaationalie leening. In officieels kringen legt men er den nadruk op, dat, al mag er op zekere punten overeenstemming bereikt zijn, dit geen veilig standpunt biedt om den toe stand te beschouwen. Men moet elk plan als een geheel beschouwien. Men merkt hierbij op, dat er op zekere punten uit den aard der zaak van den beginne af geen verschil van meening hooft be staan. Hiertoe behoort de 26 procent op den Duitschen uitvoer. Zaterdagavond werd gemeld: Reuter verneemt dat de kabinetsraad vanochtend met algemeene stemmen zijn volledige steun aan Lloyd George heeft gege ven, met betrekking tot de onderhan delingen door het moratorium voor Duitschland, en heeft besloten die aan gelegenheid geheel aan hem over te laten. Aangezien de commissie van deskun digen nog steeds de punten onderzcfekt, die aan haar zijn onderworpen, zal de conferentie niet eerder dan Maandag bijeenkomen. Later werd gemeld: Reuter verneemt, dat de commissie van deskundigen op het doode punt is gekomen wat be treft het toezicht op de mijnen en bosschen in Duitschland. Die kwestie moet thans worden onderworpen aan de eerste ministers. De kloof tusschan de geallieerden is wijder dan ooit. De Eransohen dringen er op aan, dat het moratorium moet eindigen op 31 December 1922, de Ita lianen stellen eind 1923 voor, terwijl Engeland en Belgiö voorstanders zijn van een langer periode. De Duitsche Staatssecretaris Bergmann is naar Londen vertrokken. Zijn reis heeft naar men zegt, een particular karakter. Arthur Griffith, de president van den ïersohen vrijstaat is Zaterdagochtend aan hartverlamming overleden. Griffith werd tien dagen geleden ziek aan influenza. Dit werd verergerd door een inwendige ziekte. Hij werd Woensdag geopereerd, welke operatie goed scheen af- geloopen, aangezien hij weer gewoon op de been was. Gisteren kwamen er echter complicaties, en vanochtend overleed hij aan hemorraghie in de hersenen. Zijn dood heeft Dublin geweldig ge schokt, aangezien mij niet geloofde, dat zijn ziekte ernstig was. Lloyd George heeft aan Collins en me vrouw Griffith, een telegram gestuurd, om hun zijn sympathie uit te spreken voor het zware verlies, dat Ierland geleden heeft door den dood van Griffith, en waar in hij zijn bewondering uitspreekt voor diens oprechtheid en vaderlandsliefde, en zegt, dat hij gelooft, dat Ierland zijn na gedachtenis altijd zal vereeren als die van een van zijn meest trouwe, begaafde en dappere zonen. De aanval van ongeregelden op het post kantoor te Dublin toont, dat het doel er van was, de telegraaf en andere verbindin gen met Engeland te vernielen. Het ver trek, waar de toestellen staan, werd met petroleum besprenkeld en in brand gesto ken, maar de vrijstaatsche troepen hebben het vuur spoedig gedoofd. De toestellen hebben weinig schade geleden. De val van Cork. De burgers van Cork hebben de binnen rukkende vrijstaatsche troepen opgetogen ontvangen. De eerste dier troepen kwam, terwijl er nog vele ontploffingen plaats vonden. Vele branden, die door de terug trekkende rebellen waren aangestoken, branden nog voort. Ofsohoon, naar men zegt, op sommige punten gevechten van man tegen man hebben plaats gehad, zijn de opstandelingen klaarblijkelijk in wan orde gevlucht voor de nationalistische troepen en hebben drie bruggen en zes ka zernes in brand gestoken. Terwijl zij vluchtten hebben de opstandeEngen zes dooden en twintig gewonden verloren, be halve vijftig gevangenen. De nationale troepen achtervolgden de vluchtende rebel len. Ofschoou de staking aan het afnemen is, zijn er Vrijdag te Lissabon nog ver scheidene bommen geworpen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De hoofdcommissaris van politie is ge storven. Het gerucht loopt, dat hij zelf moord gepleegd zou hebben. De bond van spoorwegmannen zou gis teren antwoord geven op het voorstel van Harding, ter regeling van de spoorwegsta king. Volgens een van de leden zou dat antwoord neerkomen op een voorwaarde lijke aanvaarding. De Fransche nota over de uitzetting uit Elzas-Lotharingen van 500 Duit- sohers is te Berlijn aangekomen. De re geering heeft haar in onderzoek genomen. De uitgezetten mogen enkel handbagage meenemen en als geld niet meer dan tienduizend mark of de tegenwaarde" daarvan voor een echtpaar en vijfduizend mark voor ongehuwde personen. Het ge- heele persoonlijke vermogen en huisraad der uitgezetten is in beslag genomen. Het ministerie van binnenlandsche za ken zorgt in samenwerking met het Roode Kruis en met den hulphond voor El zas-Lotharingen zooveel mogelijk vw het onderbrengen der uitgezetten. 'J Het Beierscho kabinet heeft Zaterdag dag de te Berlijn getroffen regeling in het algemeen goedgekeurd. De coalitie partijen zijn het echter nog niet geheel eens met den inhoud van het door beide regeeringen onderteekende protocol. Zij zullen uiterlijk Woensdag hun definitief besluit mededeelen. Naar men weet moet do Beiersche verordening tegen de wet ter bescherming der republiek Vrijdag a.s. zijn ingetrokken. De daders van den aanslag op Schei demann zijn naar Cassel overgebracht en dam- in de gevangenis opgeslo ten. Zij hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Zij hadden de daat sedert geruimen tijd voorbereid. Kort voor Pinksteren waren zij te Cassel gekomen en van dat oogen- blik af hadden zij de woning van den burgemeester bewaakt.Toen Schei demann op den dag van den aanslag de tram naar "Wilhelmshöhe nam, volgden zij hem. Oehlsclilaeger, een dei- daders, droeg de spuit met Prui sisch blauw en had ook een revolver bij zich. Hustert, de tweede gearres teerde, heeft den aanslag gepleegd. Na den aanslag zijn de daders te voet naar een dorp in de omstreken ge wandeld. Daar hebben zij den nacht doorgebracht. In een vorig nummer is gemeld, dat te Frankfort aan de Main een zekeren Ernst von Salomons gearres teerd is onder beschuldiging bij den moord op Rathenau een rol te heb ben gespeeld. De arrestatie heeft d' volgende vóór-geschiedenis: De Ber- lijnsche politie was te weten geko men, dat aan de besprekingen, welke de moordenaars kort voor den moord in een pension in het centrum van Berlijn hadden, ook een zekere Erich von Schroeder tegenwoordig was ge weest. Deze had zelfs beloofd te zor gen voor een chauffeur, welke de au tomobiel der moordenaars zou bestu ren. Hij reisde dientengevolge naar Kiel maar had hier geen succes. La ter trok hij daarop naar Hamburg en daar heeft hij iemand ontdekt, die be reid was als chauffeur bij den aan slag op te treden. De politie, die ver moedde, dat deze von Sch roeder on der onder een valschen naam was op getreden was te weten gekomen, dat Schroeder te Hamburg op straat een ouden schoolkameraad had ontmoet. Zij slaagden erin dezen schoolkame raad te vinden en vernam nu, da# Schroeder eigenlijk Ernst Salomons heette. Ernst Salomons is de zoon van een sedert lange jaren over leden officier bij de politie te Frank* fort en heeft deel uitgemaakt van verschillende vrijkorpsen en ook van de beruchte Baltische brigade. Ook heeft hij zich destijds aange sloten bij de troepen, die in het Roen- gebied tegen het roode leger te velda hokken. Na in 1920 een tijdlang als koopman en verzekeringsagent te hebben ge werkt, ging hij vervolgens als lid dear zelfverdediigingsorganisatie naar Opper-t Silezië. Hij noemde zich von Sch roe* der. Na den moord op Rathenau ver anderde hij zijn naam nogmaals en noemde zich toen von Schewe. De gezworenen te Offenburg heb» ben een gewezen oppasser van von Killinger, die brieven van von Killin- ger aan het Openbaar Ministerie had) gegeven en daarvan 1500 mark vooi» zijn onderhoud had bekomen het-» geen later bedriegerij bleek te zijn veroordeeld tot 4 maanden gevang©» nisstraf., Volgens bericht uit Essen zou gebla» ken zijn, dat de Franschen en Belgen er in het bezette gebied behalve de gewone postcensuur ook nog een geheime post» censuur op na houden, die een soort han» dels-spionnage zou bedrijven. Uit Berlijn wordt thans bevestigd, dat de entente-regeeringen een gezamen lijke nota aan de Duitsche rijksregeering gericht hebben om te protesteeren tegen de uitlatingen van von Kahr, gewezen Beiersch minister-president en vort Schweyer, tegenwoordig Beiersch ministe» van binnenlandsche zaken. Beiden zouden tot het niet uitvoeren van het verdrag van Versailles hebben aangespoord. Tevens protesteert de no. ta tegen de Duitsche propaganda, die ifl Tirol zou worden gevoerd. Het staat nog niet vast of de nota, waar niet om ante woord gevraagd wordt, te Berlijn zal won. den openbaar gemaakt. Volgens de Krasnja Gazeta zijn ten» gevolge van personeel-inkrimping in dij eerste helft van Juli alleen te St. Peters» burg 2256 arbeiders en ambtenaren onte slagen, waarvan 665 wwkxaam waren og staatsinstellingen. t Het gebeurt slechts zelden dat een missionaris te velde rechtstreeks deel neemt aan de actie achter het missie-front Bedelbrieven zijn hoofdschotel der missie- lectuur, die door den missionaris zelf ten berde wordt gebrachthier of daar in een wetenschappelijk tijdschrift een studie over land en volk, en daarmee basta. Zoo'n krijger in de voorste linie weet de leiding achter het front veilig in de handen van daartoe meer bevoegden. Dit neemt niet weg, dat hij met levendige belangstelling de missieactie gadeslaat en deze voor hem dikwijls een onderwerp van studie vormt. Het resultaat van zulk een studie ont vouwt Mgr. R. Sykes S. J., de te vroeg ontslapen Apost. Prefect van Zambesi, Centraal Afrika, in „The Ecclesiastical Review" van Jan. '21. Ik wil het hier verkort weergeven. Indien wij waarlijk katholiek zijn, zegt Mgr. R. Sykes, moeten wij niet tevreden zijn met nauwe grenzen. Ons streven beperken tot ons eigen land is nationa lisme in geestelijke zaken. Wij moeten bedenken dat wij tot taak hebben de geheele wereld te veroveren voor Chris tus. Lagere ambitie mag ons dus niet bevredigen. De Katholieke Kerk is de erfgename der eeuwen en wij mogen niet door lafheid, vreesachtigheid, onverschil ligheid of traagheid ons de erfenis laten ontgaan waarop wij aanspraak hebben. Het is de tijd voor een georganiseerde poging om Azië en Afrika tot Christus te brengen. Wij mogen niet langer wach ten. Het is niet eervol voor ons katholie ken, dat bijna twee duizend jaar na den dood van den Goddelijken Stichter van onzen godsdienst zulk een groot gedeelte van het menschdom Hem nog niet kent. Het is tijd, dat wij ons bewust worden van een taak van het grootste gewicht, die geen uitstel lijden kan tijd, dat de ge heele katholieke wereld tot het besef kome, dat, indien de Katholieke Kerk niet voor haar erfdeel opkomt, de sekten zullen wegkapen wat haar rechtens toe behoort. Het is tijd, dat het vlammend Kruis de wereld worde rondgedragen en dat iedere stad en vlek en dorp worde te wapen geroepen tegen het heidendom in zijne vele vormen. De teekenen zijn duidelijk voor een ieder die lezen kan. Het bloedvergieten is ten einde. De volkeren zijn vreedzaam uit louter moeheid en zien uit naar de dingen die des vredes zijn. Daartoe be hoort het Missiewerk. Een vreedzame verovering gaat volgen op den kanonnen- oorlog. Het is niet moeilijk te zien wel ken keer de dingen gaan nemen.De Chris ten sekten zijn op hare hoede. Wij lezen allen met blijdschap hoe edelmoedig de katholieken der Vereenig- de Staten thans bijdragen voor Het Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs Saar wat is het nog vergeleken bij het geen de Amerikaansche sekten doen Men wordt er duizelig van, wanneer men leest wat 'n tientallen millioenen dollars de Methodisten, Baptisten en anderen voor hun zendingswerk bijeen brengen. Men zal opmerken, dat zielen niet ge kocht worden met dollars. Dat kan waar zijn, maar zulk een bewijsvoering gaat helaas niet op. Vooreerst kan men de waarde, die iemand aan iets hecht, af meten naar de som die hij er voor over heeft, mag men hieruit niet afleiden, dat genoemde sekten groote waarde hech ten aan het zendingswerk En ten twee de hoewel bekeeringen tot het Chris tendom niet rechtstreeks met geld ge kocht worden, gaat het toch ook niet zonder geldimmers, zelfs katholieke missionarissen moeten gevoed en ge kleed worden (al zijn hunne behoeften nog zoo bescheiden)zij moeten kerken en scholen, kloosters en woonhuizen bouwen, en dat alles kost geld. Ik ken de edelmoedigheid der katho lieken maar toch moet ik bekennen de meening te zijn toegedaan, dat wij ka tholieken bij die sekten achterstaan in goedgeefschheid 'ten opzichte der buiten- landsche Missiën. Is de dwaling dan meer waard dan het Geloof Mag een onvol maakt Christendom hooger geschat worden dan het Geloof dat de Christe lijke Openbaring en al hare volheid en schoonheid bevat Werkelijk, ik ben er van overtuigd dat de edelmoedigheid, die wij bij sekten ontmoeten, niet be reikt kan worden zonder opoffering, groote opoffering in menig geval, min stens lofwaardige opoffering in elk geval. Ik kan niet gelooven, dat zulke reusach tige sommen worden bijeen gebracht, zonder dat de rijken hun inkomen be langrijk besnoeien, zonder dat de werk lieden wat van hun loon terzijde leggen. Bovendien schijnt het, dat allen bijdra gen naar vermogen en dat een ware be geestering hen tot zulke offers in staat maakt. Welnu, dezelfde begeestering vervult immers ook de katholieken Zij behoeft slechts te worden aangewakkerd. Er zijn geen roemrijker bladzijden in de geschie denis, geen heldendaden zoo edel als het leven en streven der katholieke missio narissen. Wat een vruchtbare bron van begeestering wordt ons hier geboden, indien wij er slechts een verstandig gebruik van maken Is er in de geheele na-Apostolische geschiedenis iets meer ontroerends en betooverends dan het leven en de werken van een St. Franciscus Xaverius en der andere groote missie-heiligen en aposte len Me dunkt dat onze katholieke schrij vers en sprekers er op rekenen kunnen in deze richting steeds een rijke bron van begeestering te zullen aanboren. Dit alles is echter slechts een in leiding tot het eigenlijke onderwerp van jpjn betoog, van mijn actie-program. k. Op de eerste plaats een bijzondere, vereende smeekbede tot den H. Geest, geen terloopsche of plaatselijke bewe ging, doch een allen omvattend, aan houdend smeektij. Wij vergeten, soms, dat de H. Geest de voornaamste Patroon der Missiën is. Hij daalde neder op Pinksterdag om het aanschijn der aarde te hernieuwen. Hij vervulde de Aposte len en hunne leerlingen met die heilig heid, dien moed, die wetenschap, waar mede zij in korten tijd het heidendom wegvaagden uit Europa. Zonder Zijne hulp is de missionaris hulpeloos. De H. Geest geeft den aspirant-missionaris zijne roepingHij houdt deze roeping levendig in zijn hart gedurende de lange jaren van studie en voorbereiding, van moed en hoop, en vervult hem met grootmoedigheid. En wanneer de mis sionaris zijn werk in het heidensch land begint, moet hij tot den Grooten Geest Gods opzien om troost in zijne beproevingen, steun in zijne teleur stellingen, verfrissching en bemoedi ging in zijne afmatting en eenzaamheid. Het was de Geest Gods die hem zond en tot dezen H. Geest moet de missio naris zich altijd richten als tot de bron en oorsprong van geheel zijn streven. Telken jare lezen we van „tongen als van vuur," die boven de apostelen ver schenen toen zij vervuld werden met den H. Geest in de opperzaal te Jerusalem en de gave der talen ontvingen. Deze uitwendige openbaring der nederdaling van den H. Geest behoeft thans niet hernieuwd te worden doch dezelfde wondervolle resultaten zullen volgen, indien wij den H. Geest afbidden over de harten van menschen, wier eenig streven is om Zijn woord te verkondigen. Wij staan verstomd over Zijne Pinkster bezoeking en de wonderen die er op volg den. Maar Hij blijft met Zijne Kerk voor eeuwig. Hij is even machtig in de harten der menschen als in den tijd der Apostelen. Gods arm is niet verkort, Zijne macht niet verminderd. Maar als voorbereiding voor onzen grooten veld tocht in de missielanden moeten wij in ieder katholiek hart, in iedere katho lieke kapel, in iedere katholieke kerk, de geheele Christenheid door, openlijk, eensgezind, gezamenlijk den H. Geest smeeken om wederom in de wereld te komen en haar aanschijn te hernieuwen. Een voortdurende, vereende poging, de geheele wereld door, dagen lang vol gehouden, dagen waarop de H. Mis van den H. Geest gelezen worde en Zijn lof uitgesproken en gezongen en verkon digd en aller gebed vereenigd tot een groote algemeene smeekbede, zou mis schien gevolgd worden door even groote gebeurtenissen als die, welke volgden op Zijne zichtbare nederdaling over de Apostelen. Het tweede deel van het program van Mgr. Sykes bestaat uit organisatie. Ieder opbouwend plan moet worden vastgelegd in een stelsel. Dat heeft God de Schepper eveneens gedaan. Zou niet iedere parochie in de landen, waar het „Jus Commune" van kracht is, de opleiding van een missionaris op zich kunnen nemen Mgr. Sykes is niet blind voor de opwerping, dat sommige bis dommen zelf nog een soort missievelden zijn en dus de bisschoppen goed zouden doen met hetzelfde plan toe te passen teneinde hun eigen bisdom van pries ters te voorzien. Maar zijn er dan niet meer dan duizend bisdommen in de we reld en in hoevele daarvan staan de za ken zoo slecht In hoeveel daarvan zullen de toestanden zoo slecht blijven? En de voordeelen zijn zeer groot. Hoe- vele parochies er in de geheele katholieke wereld zijn, is moeilijk uit te maken, maar indien iedere parochie ook maar één aspirant-missionaris leverde, wat een geweldig aantal apostelen zoude spoedig beschikbaar zijnEn welk eene rechtstreeksche belangstelling voor het missiewerk zou hierdoor worden aange kweekt 1 Het zou een stuk katholiek leven worden, een: parochieel werk, iets dat te zien zou zijn, dat besproken kon worden. Ook hiertegen wordt veelal een op werping gemaakt, n.l. dat de andere parochiëele liefdewerken er onder zou den lijden. En toch is deze opwerping ten eenenmale ongegrond. Wanneer de opleiding van een priester-missionaris parochieel werk wordt, dan zullen de andere parochiëele werken er wel bij varen. Dat is de uitgesproken bevinding van iederen priester, die den moed heeft gehad om de proef op de som te nemen. Als dit program kon ten uit voer worden gelegd, dan zouden we een flink stuk heidendom kunnen bekeeren: nu kunnen we alleen een tipje opslaan van het doodskleed dat de heidenlanden bedekt. De Kerk moet hare werkzaamheid ver menigvuldigen, „uit deze steenen kin deren Abraham's verwekken." In den boezem der Kerk ligt de Godsgeschonken kiem der uitbreiding. De Kerk heeft van God de geschiktheid ontvangen om aan alle mogelijkheden het hoofd te bieden, altijd te zijn opgewassen tegen hare taak. In de borst harer heiligen en lei ders gloeit steeds de geestdrift voor het goddelijkste aller werken, een geestdrift, die kan opflikkeren tot een brand, welke de heele aarde in vlam zet en verlicht, aarde in vlam zet en verlicht. Hiertoe is echter een reusachtig, we reldomvattend organisatieplan eerstever- eischte. In ieder bisdom of minstens kerk- province zou Mgr Sykes een missie-se minarie wenschen voor lagere en hoogere Wat moet ik doen Je hebt alles gehoord. Als ik weiger, zal ze ziek wordenZij zou sterven Dus, je gaat over acht dagen weg In ieder bisdom zou een priester-po- curator, die over den noodigen tact en enthousiasme beschikt, voor het werk moeten worden afgezonderd. Dat enthou siasme is er nog niet overal, moet dus worden aangekweekt. Ja, hier en daar zou hij nog met apathie te kampen heb ben. Er zijn nog veel menschen die geen kennis hebben genomen van het Testa ment van onzen Lieven Heeranderen moeten hiervan nog uitleg hebben zij be grijpen nog niet volkomen, dat het Hem onzettend ernst was, toen Hij zeide „Gaat uit in de gansche wereld en ver kondigt het Evangelie aan alle schepse len Op het program van Mgr. Sykes staat verder een „verzendhuis" van priesters, die hunne studiën voltooid hebben. En het geheele plan is natuurlijk afhankelijk van de goedkeuring der Kerkelijke Over heid. Tot zoover Mgr. Sykes. Hij schreef voornamelijk voor de Vereenigde Staten, waar de missie-actie nog niet tot dien heerlijken bloei gekomen is, dien Neder land te aanschouwen geeft. Vandaar dat hij agenda op zijn program heeft staan, die bij ons reeds tot de acta behooren. Immers in het tweede gedeelte van zijn program spreekt hij de hoop uit, dat iede re parochie der Christenheid minstens één priester-missionaris zal opleiden. Welnu, Nederland telt op het oogenblik reeds ongeveer evenveei priester-missio narissen-te-velde als het parochies telt. Indien ale katholieke landen en streken percentsgewijze evenveel missionarissen leverden als Nederland, dan zou het Ka tholieke Missiewerk spoedig beschikken over ruim honderd duizend priesters- missionarissen, in plaats van de ruim twaalf duizend, die thans onder zijn stan daard strijden. Doch juist daarom moet elke streven ons sympathiek zijn, dat er op gericht is om het aantal priesters-mis sionarissen te vermeerderen. Het Missie werk is reeds een stuk van ons katholiek leven geworden. Talrijke beurzen zijn reeds door parochies in Nederland ge sticht ter opleiding van Nederlandsche of iniandsche priesters-missionarissen. Het Liefdewerk van St. Petrus heeft ten on zent reeds burgerrecht verkregen. Ons rest op den Ingeslagen weg edelmoedig voort te gaan. De heele Katholieke wereld is er getuige van dat wij niets verliezen bij onze geestdrift voor het Missiewerk. Immers diezelfde geestdrift komt in gehïel ons politiek, sociaal en liefdadig streven tot uiting. Het Missiewerk is ten onzent werkelijk een bron van geestdrift geworden, die onze broeders in andere landen ons benijden. Mgr. Sykes meent, dat door een vurig smeektij tot den H. Geest ook voor de andere landen der Christenheid de zege ningen verhoopt kunnen worden, die wij zonder eenige verdienste van onzen kant ontvangen hebben. Eer het echter zoo ver is als hier, moet er nog heei wat veranderen. En hier kan het ook nog beter gaan. Ook iedere Ne derlandsche katholiek moet het als een scherp verwijt voelen, dat buiten de vaste tred weerklinkt van een niet- katholiek leger, dat ter wereld-verovering uitrukt, terwijl hij behagelijk in zijn leunstoel neerzit. Missie-kruistocht is een geliefkoosd woord geworden en menigeen zou mis schien denken dat hij reeds aan den gang is. Wie echter eenig begrip heeft van de begeestering der Kruisvaarders zal moe ten toegeven, dat we thans zoover nog niet zijn, dat wij ons nederig pogen nog niet mogen vergelijken met de helden daden onzer vaderen. Wel kunnen ook wij echte Kruis vaarders worden. Ons ideaal is nog hoo ger dan dat der middeleeuwen. En zijn ook wij niet van adel en Christelijkcn stam? Maar het „God wil het" wordt nog zoo zwakjes gehoord op de wereld. En tochDeze eeuw zal de missie landen omzetten in beschaafde landen. En zullen wij ze omzetten in Christelijke landen volgens de leuze„De Evan gelisatie der wereld in dit ons geslacht?" Maar dan moeten wij niet worden, een geslacht van weelde en verwijfdheid, van zelfzucht en hebzucht, een geslacht dat naar cinema's loopt en bang is om te werken, een geslacht dat zoo verstoffe- lijkt is, dat het aan redelooze dieren ge lijk wordtDan zal dit ons geslacht vèr in gebreke blijven om de wereld te evan- geliseeren neen, dan zal dit ons geslacht voortgaan met de wereld weg te voeren van God en de hemelsche dingen. Wij katholieken moeten opnieuw wor den „Ridders zonder vrees of blaam." Wij moeten ons hecht aaneensluiten. De wereld tot Christus bekeeren is onmoge lijk zonder de medewerking van ieder deel van het mystieke lichaam van Christus, de Kerk. Moet niet het geheele lichaam de schouders schragen, waarop God de taak der wereidbekeering gelegd heeft Mag in dat heerlijk geproportio neerd lichaam de functie van het eene lidmaat dan vreemd zijn aan de functie van het andere, terwijl eenzelfde god delijk levenssap het geheele stelsel door vloeit De Katholieke Kerk hier en daarginds is éénéén, niet zooals de balken van het Kruis, maar zooals de ledematen van den Gekruiste. Daarvan moeten wij ons weer ten volle bewust worden. Daarom moeten wij den H. Geest in een vurig smeektij bidden. Dan zuilen, gelijk de storm in het Visioen van den Profeet, Apostelen komen van de vier winden en nieuw leven gieten in de doode beenderen van een wereld die in slaap gedompeld ligt. Dit lijkt onmogelijk in onze weeke, slappe wereld, maar is niet onmogelijk voor den grooten Geest Gods, die ademt Wat hebt ge mij voor gewichtigs te vertellen vroeg hij. In dezen grooten Kruistocht, In dezen roemrijken veroveringstocht moeten Europa en Amerika schouder aan schou der staan om Afrika en Azië te redden uit het heidendom. Waar zal Nederland's plaats zijn In de voorste rij Dat mag wel, want onze daden ten opzichte der Katholieke missie wegen nog niet op tegen de wandaden der 16de en 17de eeuw. Ons volk moet heiaas met St. Pau- lus zeggen „Ik ben de minste der Apos- stelen en niet waardig een Apostel ^ge noemd te worden, omdat ik de Kerk Gods vervolgd heb." Zorgen we dan, dat we ook eens met hem mogen zeggen „Door de genade Gods echter ben ik wat ik ben, en Zijne genade is in mij niet vergeefsch geweest, maar ik heb overvloediger gewerkt dan zij allen niet ik echter, doch de genade Gods met mij." (I Cor. XV 10) J. THOONEN, Missiehuis Roosendaal. C. S. Jos. Do commissie van deskundigen is Vrij dagavond niet met het onderzoek der gewijzigde voorwaarden voor een mora torium aan Duitschland gereed gekomen en heeft Zaterdagochtend haar werk voortgezet. De Daily Telegraph zegt: „Het is na de gebeurtenissen van Vrijdag mogelijk wat meer hoop te koesteren, al kan men niet zeggen, dat men tot een vergelijk genaderd is, een gevoel van vertrouwen nog volkomen misplaatst zijn zou en men niet meer kan verklaren, dan dat de gedrukte atmosfeer, toen de eerste mi nister zijn langdurig onderhoud metPoin- caré en Theunis eindigde, wat was af genomen. De eerste ministers hebben punt voor punt de tegenvoorstellen van het Engelsche kabinet nagegaan. Men moet daaruit echter niet de gevolgtrekking maken, dat Poincaré's eigen plan ten gunste van het Engelsche terzijde is ge steld. Hij is in een bespreking onzer voorstellen getreden zonder op zijn be slissing vooruit te loopen en kan nog op aanvaarding van zijn eigen plan blijven aandringen, maar mij moeten aannemen, dat hot waarlijk redelijke en practische karakter der Engelsche voorstellen zijn uitwerking moet hebben gehad. Deze vormen zoo'n wezenlijke concessie aan de Fransche zienswijze en de voor deelen ervan op zakelijke gronden als een stelsel ter verkrijging van een we zenlijke en tastbare betaling van Duitsch land zijn zoo groot, dat moeilijk is aan te nemen, dat zij terzijde zouden wor den geschoven. De gegevens voor een compromis zijn er thans." De bladen stemmen algemeen over een in hun weergeven van de Engel sche tegenvoorstellen, welke evenwel nog niet officieel zijn meegedeeld. Men ver zekert, dat zij 10 artikelen tellen. Het eerste stelt voor, dat de Duitsche Rijks bank zal worden bevrijd van het staats toezicht en onder opzicht der geallieerden zal worden gesteld. Het tweede ziet de maatregelen on der het oog, welke de waarborgcommissie zal moeten nemen tot inkrimping van Duitschlands vlottende schuld. Het derde en vierde hebben betrekking op de hef fing van de 26 percent van den Duit schen uitvoer en op 't innen der douane rechten. Deze onderwerpen, zoo zegt men, zijn ten volle door de deskundigen be handeld, zoodat er verder weinig tech nisch overleg over noodig was. De Daily Telegraph zegt, dat Engeland de waar borgcommissie naar Berlijn zou willen overbrengen, waar Frankrijk zich tegen verzet, terwijl Theunis het bemiddelings voorstel heeft gedaan om te bepalen, dat er altijd twee leden van de commissie van herstel te Berlijn zullen moeten zijn. Het vijfde artikel bevat voorstellen voor toezicht op de Duitsche iukomsten en uitgaven door twee sub-commissies van herstel. Het zesde houdt zich bozig met de Duitsche wetgeving op de kapitaals- vlucht. Men zegt, dat er op deze pun ten, waarvan de deskundigen de bij zonderheden hebben uitgewerkt, betrek kelijk overeenstemming heerscht. De voornaamste bespreking en de voornaam ste moeilijkbeden zouden de artt. 7 au 8 betreffen, welke betrekking hebben op het toezicht van de staatsmijnen en bosschen in bezet Rijnland. Men zegt, dat de Engelschen, hoewel zij toegeven dat er toezicht moet zijn, niet zoover willen gaan als de Eransohen. Er zijn ook wettelijke moeilijkheden, welke de deskundigen hebben moeten trachten op te lossen. Art. 9 betreft de maatregelen te ne men voor het toezicht op en het in evenwicht brengen van de Duitsche be grooting door de waarborgcommissie in verband met de stabilisatie van de mark. Men zal zich herinneren, dat de waarborgcommissie heeft voorgesteld, dat de inkomsten en uitgaven door twee harer agenten zouden worden nagegaan. Art. 10 betreft het toestaan van een marotorium aan Duitschland tot aan het eind van 1922, op voorwaarde dat de Duitsche regeering haar ver plichtingen jegens de commissie van her stel nakome. De „Daily Telegraph" zegt, dat voor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5