De handelsbeweging In Juli. LUCHTVERKEER. MARKTN9EUWS. GOUDA. Bloemenveiling 11 Aug. —4 Erica's 16 cent per stuk; Dahlia's 10-~ 45 cent; Gladiolen 10—44 cent; Gera nium 20—22 cent; Rozen 10—40 centj Zinnia 8—12 cent; Plos 4—10 cent; Asters 414 cent; Violieren 40 cent; Anjors 10—14 ct.; Scabiosa 3—4 ct. p. 10 stuks; Leeuwenbek 14 ct. pen bos. BREUKELEN, 11 Aug. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aange voerd: 115 wagens, met te zamen 4770 stuks kazen, gewicht pl.m. 53.390 K.G. Prijs le soort f 40—42.50, 2e f 3639, gestempelde f 3846 per 50 K.G. DELFT, 12 Aug. Kaas. Ter markt waren 36 stapels komijnenkaas. Prijs f 0.48—0.69 per K.G. GELDERMALSEN, 11 Aug. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voer i Noord-Hollandsche suikerperen le srt. 5148c.dubbele dirkjesperen le srt. 69% c. kruidperen le srt. 9 c.handperen 4 c. docteur Jules Guyot 1016% c. tafelappelen 4% 6% c. kruideniersperen le srt. 33 37"c. Clapp's Favorite le srt. 17% 33 c.suikerperen le srt. 610% c.; keizerinnen le srt. 7%8% c. Poire Madame le srt. 78 c.Gamerensche Zuren le srt. 712 c. dirkjesperen le srt. 68% c. heerenperen le srt. 67% c.witte pruimen le soort 4061 c. krozen 1719% c. Glas appels le soort 5%8 c.Graven- steiners le soort 7—7% c.eierprui- men 20 c.Zwaanhalzen le soort 7-7% c. Jutteperen le soort 1926 c.Charlemowsky le soort 12%18% c.Stoofperen 6% c. Donkere Kro zen 18% c. blauwe pruimen 1736 c. Koningsappelen 6 c. Kruidperen el soort 9% c.Gijs Jannen 8% c. j Bloemzoet 7%8% c. Varkens- pruimen 6% c.Dikstelen le soort 77% c. Abrikoospruimen 17%— 31 c.Reine Victoria 12 c.Schus- krozen 11%18% c. Boterperen le soort 11% c.Parelappels le srt. 6— 7% c. roode suikerperen le srt. 8 c. 3 Engelsche krozen 30 c. Dubbele witte pruimen 3857 c.Keizer Alexander 713 c. Goudballen le soort 7% 8 c. Wijnappelen le soort 9. Fran sche wijnperen 9%Z sche wijnperen 9%11% c.Peren van Asch le soort 88% c.Cox Pomona 7% c. Bon Chrétien Willi ams 11% ct; Jellow Transparant le soort 38 c. dito 2e soort 12% c. Gamerensche zuren, extra 13%16% c.Codlin Keswick, extra 8%— 9% c.Suikerperen, extra 10% c. j alles per Kilogram. Capp's Favorite 4 c. Perziken 17% c.Abrikozen 12% c. alles per stuk. AMSTERDAM, 12 Aug. Aardappe- len. (Ber. v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 3.503.75, id. Eigenheimers f 22.25, id. blauwe Eugenheimers f 2.402.50, id. Muizen f 1.60. Noord- Hollandsche blauwe f 2.80—3, id. bonte f 3—3.25, id. muizen f 2.10— 2.45, IJpolder Eigenheimers f 22.25 blauwe Eigenheimers f 2.502.60, Hillegommer Zandaardappelen f 4.80 —5, Schoolmeesters f 2, Westlandsche ronde f 4.505, Westlandsche mui zen f 4.50—5, alles per H.L, SIHNENLANDSCB3 NIEUWS. Wachtgeld burgerlijke rijksambte naren. G, indien dg diensttijd jyegens ontleend Permanent Hof van Internationale Justitie. Hulp aan Rusland. De Duitsche Kroonprins. ontslag onderbroken is geweest, de' tijd vóór de onderbreking slechts medeel, in dien de onderbreking minder dan een jaar heeft geduurd; d. alle diensttijd slechts eenmaal wordt medegeteld. Wanneer dé op wachtgeld-gestelde in komsten gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, na het ontslag ter hand genomen, word zoodra en zoolang het wachtgeld vermeerderd met die inkom sten de laatstelijk genoten wedde zou over schrijden, het wachtgeld met bedrag dier overschrijding verminderd. Indien de op wachtgeld gestelde een hem aangeboden ambt of betrekking, die hem naar het oordeel van den betrokken Minis ter in verband met zijn persoonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze kan wor den opgedragen, weigert te aanvaarden of ook anderszins, in dien hij in de gelegen heid komt om op een wijze, die in verband met zijn persoonlijkheid en omstandighe den naar het oordeel van den betrokken Minister voor hem passend kan worden geacht, inkomsten te verkrijgen, daarvan geen gebruik maakt, dan vervalt het wacht geld voor het bedrag, waarmede het wacht geld vermeerderd met de verzuimde in komsten de laatstelijk genoten wedde zou hebben overschreden. Het wachtgeld vervalt, zoodra de op wachtgddgestelde uit anderen hoofde dan de opheffing zijner betrekking in de ter men komt om pensioen te genieten. Indien de op wachtgeld-gestelde amb tenares in het huwelijk treedt, dan vervalt voor den duur van dat huwelijk hel wachtgeld. Bij K. B. wordt een commisie van drie personen ingesteld, wier advies, indien de belanghebbende dit wenscht, wordt inge wonnen over door hem ingebrachte be zwaren. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer (zonder goud en zilver) in Juli 1922 heeft bedragen 164 mill, gulden, die van den uitvoer 105 moll. gld. In Juni 1922 beliep de invoer 151 mill. gld. en de uitvoer 101 mill. gld. Voor Juli 1921 zijn deze cijfers Tesp. 171 en 105 mill. gld. Tegenover Juni 1922 vermeerderde zoowel de in- als uit voer nJ. met resp. 13 en 4 mill. gld. Ver geleken met Juli 1921 liep de invoer te rug met 7 mill. gld. en bleef de uitvoer gelijk. Het invoer-saldo bedroeg in Januari 66, in Februari, 68, in Maart 67, in April 74, in Mei 86, in Juni en in Juli 1922: 69 mill, gulden. De waardevermeerdering van den invoer van Juli tegenover dien van Juni betreft voornamelijk de goederengjroepen „Hout en fabrikaten van hout" (4.5 mill, gld.), ..Andere, met onder een bepaalde groep vallende goederen' (3.3 mill, gld.) en „Plantaardige voorlb/nengaslen (2.6 mill, geld.). De verdere toename is over verschil lende goederengroepen verdeeld, terwijl bij vier groepen een kleine vermindering is waar te nemen. De toename van de uitvoerwaarde van Juli tegenover die van Juni valt hoofdza kelijk op de groep „Plantaardige voort brengselen," welke met 5 mill. gld. steeg. De groep „Voedings- en genotmiddelen" liep in waarde terug n.1. met ongeveer 2,5 millioen gulden. schokt, aangezien men niet geloofde, dat De Izwestia bericht, dat de cholera- fpidemie in Zuid-Oost Rusland zich rteeds uitbreidt. In het Don-district zijn n de laatste week van de Juli maand 1800 tiektegevallen vastgesteld, in het Koebano- rsjcrnomoryski-district 1789, in Odessa 591 en Astrakan 49 gevallen. Te Omsk, Barnaul en andere steden van Siberië neemt de ziekte steeds toe. Afgaande op mededeelingen van het volkscommissariaat van gezondheid zijn van 1 Januari tot 25 Juli 27.345 ziekte- gevalen vastgesteld, waarvan in Oekraï ne 15.000, in centraal Rusland 6.200 en In het Kaukasusgebied 1034 gevallen. De Indépendanee Beige meldt, dat de douanen te Arlon aan het postkantoor aldaar een juweel van onschatbare waar de hebben aangehouden, waarvan de ver zending een inbreuk op de douane-wetten Vormde. Het was een schitterende peervormige smaragd, 4 c.m. lang en 2M c.m. breed, op ouderwefsche wijze geslepen, en omge ven door 20 briljanten, in oud zilver ge monteerd. Boven dit juweel, die als han ger is gemonteerd, is een briljant van 5 bij 8 m.m. HHet juweel zou afkomstig zijn van de familie Romanof en andere groote Rus sische families. Dit punt is overigens vastgesteld door 't parket, dat een onder zoek heeft ingesteld. De beschrijving van dit juweel is naar alle hoofdsteden van Europa gezonden. Het was door de af zenders bij de douane aangegeven voor 180.000 frank. De motorboot Gaarden van de fir ma Krupp is bij Gjedsseriff in de Oost zee ten gevolge van een hevjgen storm vergaan. De kapitein en 8 man kwamen In de golven om. De andere manschappen waren erin geslaagd, over boord te sprin gen en zich aan de drijvende reddings boot vast te klampen, 's Avonds werden de schipbreukelingen door een Zweedschc stoomboot ontdekt, die hen naar Sasnitz bracht. Te Hannover zijn Schupo-agenten en rijksweersoldaten aan den slag geweest, tot groote vreugde van het straatschuim 'dat aan beide ziiden aan den strijd deel nam. Het relletje ontstond doordat een Schupo-agent een fietsend rijksweersol- daat wegens een overtreding wilde bekeu ren. Verschillende andere soldaten kwa men hun collega te hulp en toen werd er flink gevochten. De politieversterking die met vrachtauto's ter plaatse verscheen, werd door de menigte met gejoel ontvan gen. Tal van personen werden gearres teerd. NOORD NEDERLAND— NOORD-DUITSCHLAND, Voor den wedstrijd Noord-Nederland-< Noord-Duitschland, op den 27sten Augus» tus a.s. te Groningen in het Be Quick< Stadion plaats te vinden, werd het volgen» de Duitsche elftal samengesteld: doelt Pohl, achter: Werner Müller, midden: Wessel, Mahnke, Krause, voor: Schulz, Jager, Harder, Schneider en Eesser. FEIJENOORD-WEENER ASSO CIATION. De wedstrijd tusschen Eeijenoord ent Weener Association F. K. eindigde ia een 31 overwinning voor de Weeners. AMSTERDA—ROTTERDAM .1—1. Zaterdagmiddag werd in het Staxiion bovengenoemde stedenwedstrijd gespeeld. Het vertoonde sel verhief zich niet boven het middelmatige. De uitslag werd 1—1. Naar de ,,Crt." verneemt heeft da heer Verwoerd, die door de vereeniging van 2e en 3e klassers candidaat werd gesteld voor het vice-voorzittersambt, ta kennen gegeven dat hij deze candida- tuur niet wenscht te aanvaarden. Da heer Verwoerd acht deze laats door daa heer Herschman thans goed bezet. W» E. 0.—BLOEMENDAAL 2—2. In het fraaie Sportpark te Wormer- veer opende W. F. 0. het seizoen met een vriendschappelijke ontmoeting togen Bloemendaal. Ondanks het feit dat beide plbeges eenige invallers telden werd het een aardigen wedstrijd, waarvan het gelijke spel de verhouding volkomen weergaf. Met half-time had Bloemendaal met 20 de leiding. Na half-time was W. F. 0. over het geheel genomen iets meer in den aan val. De Wormerveerders hadden thans tweemaal succes. Met 22 kwam het einde van deza geannimeerde ontmoetings. DE GORDON BENNETT-BEKER. De Fransche ballon Anjou, bestuurd door Cormier is geland te Lesbethen bij Salzburg. Barbanti met de Triomphale VII kwam neer 50 K.M. van Weenen. De Amerikaan Honeywell in de Oncle. Sam is te Tatio in Georgië, op 40 K.M. ten Westen van Boedapest geland na 1060 K.M. te hebben afgelegd. De overwinning is aan hem of aan den Belg Demuyter. Deze is met den ballon Belgica in Roemenië geland na een raid van 1300 K.M. Hiervoor zijn de berichten echter niet eensluitend. Gemeld wordt dat de ballon na landing is ontsnapt en zon der bemanning weggedreven. In dat geval zou Demuyter worden gedisqualificeerd. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Te Clermont-Ferrand worden wedstrij den gehouden voor vliegtuigen zonder mo tor. Er werden verschillende gunstige re sultaten verkregen. Tot nu toe heeft Bos- soutrot het record voor langsten duur met 1 min. 27 sec. De Zwitser Chardom deed 7 vluchten en wel van 38 sec., 65/45 sec., 1 min. 10 sec.. 58 sec., 1 min. 14 sec., 51 sec. en 51 sec, Bossoutrot vloog l min. 23 sec. en J min. 27 sec. met zwenkingen. In ^St. hl." no. 479 is opgenomeri Öe regeling der toekenning van wacht geld aan burgerlijke rijksambtenaren. Aan een burgerlijk rijksambtenaar in vasten dienst, wien eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing zijner betrek king of wegens verandering in de rich ting van het dienstvak, waarhij hij werk zaam is en waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden, wordt met ingang van den dag van ont slag, voor zoover hij alsdan niet uit an deren hoofde in de termen valt om pen sioen te genieten, ten laste van het li chaam, voor welks rekening zijn bezol diging laatstelijk kwam, een wachtgeld toegekend op den voet der bepalingen van dit besluit. Een zoodanig wachtgeld kan ook wor den toegekend aan den burgerlijken rijks ambtenaar, die ontslag vraagt, nadat het voornemen hem is medegedeeld om zijn betrekking op te heffen, of de inrich ting van zijn dienstvak zoodanig te ver anderen, dat zijn werkzaamheden over bodig zullen worden. Onder burgerlijke rijksambtenaren ver staat dit besluit Een, wier bezoldiging wordt geregeld bij het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, alsmede de ambtenaren bij de Landbouw Hoogeschool en de Veeartsonijkundige Hoogeschool, voor zoover ten aanzien van de in dit lid bedoelde personen de toe kenning van wachtgeld niet bij de wet is of wordt geregeld. In vasten dienst worden mede geacht to zijn de ambtenaren, die krachtens wet of algemeenen maatregel van be stuur voor een bepaalden tijd zijn aan gesteld, doch als regel zullen worden herbenoemd. Met betrekking tot den duur en het bedrag van het wachtgeld worden de burgerlijke rijksambtenaren onderscheiden in: a. hen, die een ambt bekleeden, dat een hoofdbetrekking vormt en uithoofde van den aard hunner bekwaamheden re delijkerwijze geacht moeten worden een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een rede lijken termijn te kunnen verkrijgen; b. de overigen. Aan oen burgerlijk rijksambtenaar, als bedoold onder a, wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurende een tijd vak, gelijk aan zijn diensttijd, ten be drage van: a. indien hij ten tijde van hot ontslag kostwinner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde, gedurende de volgende drie maanden 85 ten honderd en daarna 70 ton honderd van de laat stelijk door hem genoten wedde; b. in de ovorige gevallen, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde, gedurende de volgende drie maanden 75 ten honderd en daarna 60 ton honderd van de laat stelijk door hem genoten wedde. Aan een bnrgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld onder b, wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurende drie maanden, vermeerderd voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrachten diensttijd tot een maximum van in totaal een jaar. Het wachtgeld voor de in deze bedoelde ambtenaren bedraagt gedurende de eer ste drie maanden het bedrag van de laatstelijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daar van. In buitengewone gevallen kan het wacht geld tot een bedrag van ten hoogste 70 ten honderd van het laatstelijk, genoten •wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der voren omschreven termij nen worden voortgezet Onder diensttijd wordt voor de toepas sing van dit besluit verstaan de aan het ontslag voorafgaande tijd, die in aanmer king komt voor pensioen, met a. diensttijd, voor het bereiken van den vollen leeftijd van 18 jaren vervuld, buiten aanmerking blijft; b. diensttijd in een nevenbetrekking 'slechts in aanmerking komt, indien het wachtgeld uit hoofde van ontslag uit die betrekking wordt toegekend; ITet Permanente Hof van Internationale Justitie heeft advies uitgebracht over de haar door den raad van den Volkenbond voorgelegde vraag, of de bevoegdheid van de Inernationale Arbeidsorganisatie zich uitstrekt tot de regeling van de arbeids voorwaarden der personen, die werkzaam zijn in den landbouw. Het Hof geeft na een uitvoerige motiveering op deze vraag een bevestigend antwoord. Verder heeft het Hof advies uitgebracht over de vraag: Valt het onderzoek van voorstellen voor de Organisatie en de ont wikkeling van de metheden van landbouw productie en het onderzoek van alle an dere vraagstukken van denzelfden aard binnen de bevoegdheid van de Internatio nale Arbeidsorganisatie? Het Hof komt tot de slotsom, dat de vraag deze is, of, afge zien van de bepaalde punten, ten aanzien waarvan het Verdrag van Versailles uit drukkelijk de bevoegdheid van de Inter nationale arbeidsorganisatie vaststelt, het onderzoek zelf van de middelen van pTo- ductie binnen de bevoegdheid van deze organisatie valt. Op deze vraag geeft het Hof een ontkennend antwoord. Enkele personen in ons land hebben het initiatief genomen, naxiat zij zioh hebben vergewischt van do instemming van dr. Nansen, met hun plannen te trachten met medewerking van vooraan staande personen een maatschappij op te richten, ten doel hebbende, op be scheiden schaal een proef te nemen om in een gunstig gelegen dorp in het Russische hongergebied, langs oommer- cieelen weg tot herstel daarvan te ko men. Ook met de sovjet-regeering zijn onderhandelingen aangeknoopt, die tot dusver een gunstig beloop hebben. In het uitgewerkte plan is een combina tie getroffen, tusschen liefdadigheid en zakelijkheid. Prof. N. van Wijk, voorzitter van het Nederlandsche comité tot hulpver leening aan Russische mannen en vrou wen van wetenschap, is door don Oekraïnisohen historicus Hruschewskyj gewezen op den nood van de Oekraïni- scho geleerden en op de mogelijkheid hun te helpen, doordat er contact be staat met Kief en Oharkof van Wee nen uit, waar prof. Hruschewskyj's co mité gevestigd is. Het Nederl. Oomité belast zich met het in ontvangst nemen en doorzenden van geld, dat men voor dit speciale doel wil offeren. De Nederlander Wicher Harmsen, die in Rusland is ter dood veroordeeld en reeds zou zijn terechtgesteld, is uit Vriezenveen afkomstig. Hij' was iemand van tegen de veertig. Een Duitsch correepondentiebureau be weert dat do gewezen kroonprins opnieuw stappen heeft gedaan ten einde naar Duitschland te mogen terugkeeren. De rijksregeering moet zich eenigen tijd geleden al met het verzoek hebben be ziggehouden, maar de zaak voorloopig hebben geschorst naar aanleiding van den moord op Rathenau. Tegen den te rugkeer van den kroonprins zou de rijksregeering zich niet verzetten, mits de kroonprins zich ver van Berlijn zou vestigen en aan het politieke leven geen deel zou nemen. Voor de persoon lijke veiligheid van den prins wil de rijksregeering de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Het bericht zegt verder, dat Nederland zioh niet togfon hot; TerU'ek vaa den kroonpting zal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6