f a;m9, - v «r, W i ;ii i f Bladzijde 2, LAUDEMUS VIROS GLORIOSOS. Heden stijgt van Texel tot aan de Wester-Schelde, over Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, uit de kapellen en kleine kerken der dorpen, uit de grocte bedehuizen der wereldsteden, uit ae woning der eenvoudigen, zoowel als uit de huizen der aanzienlijken, een danklied omhoog ten hemel om God te danken voor zijn Opperherder, dien Hij schonk aan Huariem's Kerk en die heden den gouden oogst verzamelt zijner 50 zegenrijke priesterjaren. Het Roomsche volk der provinciën van heel het Westerstrand wil blijde en dankbaar herdenken, hoe Hij, Dien nu de gouden priesterkroon siert, vanaf den dag, waarop de volheid van het priesterschap met het bestuur van Haar lem's diocees Hem werd geschonken, met voorbeeldige wijsheid en vaderlijke kracht zijn kudde heeft geleid, bewaard en gezegend. Allen, die Jezus' Kerk liefhebben en Haar trouw zijn, juichen heden, nu Hij, Die door den H. Geest werd aange steld de H. Haarlemsche Kerk te bestie ren, nog ongebogen, in mannelijke kracht, met forschen greep het roer omknelt en ons, kinderen zijner vaderlijke zorg, door de woelende golven, over de stor mende wereldzee, heenvoert naar de veilige, stormvrije haven der eeuwigheid. Wij weten, dat de hooge Feesteling, indien wij Hem tevoren hadden geraad pleegd, ons verboden zou hebben, zijn lof te verkondigen. Hij zou ons zeker ge wezen hebben op de vermaning van den H. Bisschop Maximus (Hom. 59.)„Prijs na dit leven, verheerlijk na de voltooiing des levens." Ons Roomsche volk echter vraagt van ons, in zijnen naam zijn Doorluch- tigen Kerkvoogd dank te zeggen voor den zwaren arbeid, dien Hij heeft gedra gen, voor de vele groote werken, die Hij tot stand bracht tijdens zijn priester leven, maar vooral gedurende zijn zegen rijk Episcopaat. De kinderen beroepen zich op de aanmoediging van den Prediker: „Laat ons de roemrijke mannen prijzen." De eere des vaders is ook de eere der kinde ren. De korte beschouwing van het vrucht- baar leven van onzen Vader in Christus Mgr. Augustinus Josephus Callier zal den band tusschen Bisschop en Zijn kin deren nog inniger maken, gehoorzaam heid aan zijn vaderlijken raad, verma ning en bevel vermeerderen, zij zal bij het Christenvolk de liefde voor Jesus' Kerk, door zulk een opvolger der Apos telen bestuurd, in hooger gloed doen ont branden. Uit het vroom en braaf geslacht der Calliers, die in storm en ongetij de sche pen uit de Noordzee opvingen en binnen loodsten naar de haven van Antwerpen, werd onze Bisschop den 29sten Mei 1849 te Vlissingen geboren. De families, waar uit de priesters voortkomen, zijn de beste van de kerk. Welke brave, zorgzame, geloofstrouwe ouders moet dan wel niet hebben bezeten onze Doorluchtige Fees teling Zoo dikwerf Hij stond aan het strand der zee, of Zijn vader, die bij dag en nacht de trotsche zeekasteelen door de moeilijk te bevaren Scheldemonding naar Ant werpen geleidde, wegbracht naar de ha ven, zal het voor de jeugd zoo bekoorlijke loodsleven, met zijn gevaren en treffende gebeurtenissen, Hem zeker hebben ge troffen. Maar aan het strand vertoonde zich als aan Tiberias' Meer de Heer en wees Hem een andere zeeeen zee van zielen. De roeping van St. Petrus werd ook de Zijneop de wereldzee redding te brengen en leiding te geven aan zielen, 4iie in nood zijn, En gelijk Petrus trok Hij de schepen aan land en volgde Jesus. De seminaries Hageveld en Warmond, die hem in wijsheid en wetenschap, in deugd en volmaaktheid, opleidden, heb ben maar zelden een leerling, met de gaven van onzen Bisschop toegerust, binnen hunne muren mogen huisvesten. Toen dan ook op 15 Augustus 1872 aan Augustinus Josephus Callier door Mgr. Andreas Schaepman te Utrecht het H. Priesterschap werd toegediend, had het seminarie Warmond een priester ge schonken aan Haarlem's Diocees, die zijn sieraad, zijn roem zou uitmaken, die eens in den meest woeligen, stormachti- gen tijd onverschrokken, doelbewust, met niet te breken energie, het geloovig volk van de drie provinciën der Noord zee als Kerkvoogd zou besturen. De eerste plaats, waar de jeugdige priester zijn arbeid begon, was het vis- schersdorp aan de Noordzee Volendam. De 60- en 70-jarigen aldaar weten nog te gewagen van den kapelaan, die de zee, haar werk en bedrijf, kende als de zielen Onbevlekt Ontvangen te Amsterdam De groote kennis, die hij in weinig tijds aangaande Amsterdam, zijn bewoners en vooral der groote, moeilijk te bewer- In 1875 riep hem zijn Bisschop in de St. Jacobus-parochie te 's-Gravenhage. Den 13den October van hetzelfde jaar werd kapelaan Augustinus Josephus Cal- Brouwer heeft de Doorluchtige Feeste ling daar bijna 17 jaren aan de opleiding der toekomstige priesters gearbeid. Heeft Dr. Schaepman z.g. eens ver haald, dat prof. v. Vuuren hem de herse nen opensloeg, en verklaarde prof. v. Hinsbergh van den Doctor zelf, hoe deze met zijn genialiteit de hoofden van zijn seminaristen openbrak, met evenveel recht mogen wij zeggen, dat de leeraar lossloeg en hen tot gedegen wetenschap leidde. Zeer vele priesters van ons Diocees herdenken nog dankbaar de interessante lessen, vooral der Poësis en Rhetorica, waarbij de schitterende gaven van den leeraar de harten zijner toehoorders aan het trillen bracht. Vanaf den dag waarop hij zijn leeraars ambt aanvaardde, was „Mijnheer Callier" voor de studenten de man, tot wien allen met grooten eerbied en ontzag opzagen. Zóó ver stond de leeraar door persoon en gaven boven Zijn leerlingen uit, dat deze het niet waagden, ooit maar in het geringste door rumoer of jeugdig-onbe zonnen daden den docent te storen. In de klas van Mijnheer Callier heerschte immer volmaakte orde en rust. Doch ook de leeraar waardeerde zijn discipelen. In de 3de klasse van het Klein seminarie, Grammatica genaamd, open de hij zijn lessen met de alleszeggende woorden: „Mijne Heeren", en in dien toon ontvingen de „Heeren" der Syn taxis, Poësis en Rhetorica de lessen van hun gevierden meester. De priesters, die het geluk hebben ge had, hun studiën voor een groot deel onder zijn leiding te hebben mogen vol tooien, gewagen nog steeds van die his torische wandelingen die zij met hun leeraar in „Columbia", een groot bosch bij het seminarie gelegen, in de vrije uurtjes maakten. Welk een man van universeele kennis 1 De „Heeren" hoof den van boomen, planten en bloemen, van vogels, visschen en heel het dieren rijk de wonderen der schepping, van zon, maan en sterren, van bergen en zeeën, ontrolden zich voor hunnen geestj klaar en eenvoudig, bevattelijk voor allen, werd hun de bouw en werking van machi nes, de fabrikatie van gas, het ontstaan en de werking van electriciteit uitgelegd Is het wonder, dat de Heeren verlangend uitzagen, of Mijnheer Callier vandaag „Columbia" geven zou Tegen den Vastentijd van het jaar 1888 vernam de Haarlemsche Clergé, dat de studenten van Hageveld, onder leiding van prof. Callier, Vondel's treur spel „Joseph in Dothan" zouden op voeren 1 1). Vondel's treurspelen weer opgevoerd In Vondel zat geen actieZijn drama's Waren niet te spelen 1 Mijnheer Callier heeft achtereenvol gens Vondel's „Joseph in Dothan"j „Lucifer", „Peter en Pauwels" en „Noafcn ten tooneele gevoerd I En na ruim 30 jaren is de machtige Indruk niet weggevaagd, dien deze spe len, zoo meesterlijk voorbereid, onder, nomen en geleid, op de toehoorders maakten. Na Vondel werd door één van Calde- ron's meesterwerken, „Droomen zijn somtijds openbaringen Gods", glansrijk bewezen, dat ook Spanje's grootste treurspeldichter, met zijn heerlijke, gods- dienstzinnige drama's, de toehoorders tot geestdriftige bezieling kon opwekken. Blijft voor hen, die deze voorstellingen bijwoonden, Mgr. Callier's leiding bij Hageveld's treur- en blijspelen onverge telijk, nog minder zullen de acteurs, die het geluk hebben gehad onder Mgr. te oefenen en te spelen, hem vergeten 1 Wie herinnert zich niet, hoe bij de repe tities de acteur van het geïmproviseerde tooneel geroepen werd, de leeraar kalm het podium betrad en de rol ging uit voeren. Als dan de leerlingen den meester vol bewondering hadden gezien en ge hoord, klonk het heel bescheiden j „Zie, zóóiets moet het worden." Hoe Mgr. Callier in die dagen èn in geartikuleerde uitspraak èn in decla matie voor allen een onbereikbaar ide aal was, zullen de Haarlemmers best begrijpen, als zij op den lsten Pinkster dag onzen Bisschop zien en hooren op den mooien kansel van St. Bavo's ka thedraal. 16 jaren reeds had Hageveld het geluk, zijn gevierden leeraar te bezitten. Reeds was geruimen tijd het tijdstip voorbij, waarop Hageveld's leeraren het Semi narie verwisselen voor het pastoreele I). Als een aardige bijzonderheid dee- en wij mede, dat bij de opvoering van dit treurspel de voornaamste en grootste rol, van „Ruben", werd vervuld door den tegenwoordigen Vicaris-Generaal Mgr. Möllmann, destijds student de# Philosophic - yM 3 der menschen. Na een kortstondige werk zaamheid in het geloovige Roomsche dorp wachtte hem de zorg der „Jorda- ners" in de parochie van O. L. Vrouw ken parochie zich verwierf, bewijst, dat hij ook daar in noesten arbeid zijn persoon en zijn gaven tot heil der zielen besteedde. lier benoemd tot leeraar aan het seminaria Hageveld. Onder de HoogEerwaarde Regenten, G. F. Drabbe, H. J. J. Prenger en A. J. 1 WKÊÊm «V :r Mox in scliola Hageveldeosi elevat scienfia, pfefate. fa V ■'♦jatWmCT Mgr. Callier als leeraar te Hageveld te midden zijner leerlingen. (Foto van 1865) Eccl. 44. V. I. Laat ons de roemrijke mannen prijzen. Student In „Hageveld." 7de klasse. Priester gewijd in 1872. t i i 1 V' V' X S.& <<5, 4 V V v -".v'-i1 v V l v Bij bet Zilveren Priesterfeest. Exinde altiora ingressus nulli non profuit consilio, exemplo. Hageveld 1892. Mgr. A. J. Callier benoemd tot Vicaris Generaal Mrt. 1892, Van links naar rechts, zittend: A. Waare;Droog; Regent Brouwer: Vicaris A. J. Callier; Prof. de Rijk; Snickers; van links naar rechts staande: H. Holierhoek; Th, Beijseas; W. P, Jansen; A. Vergeer; Loots en L. Hageraats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2