i ten leeraar, den veelzijdigen geleerde als Vicaris-Generaal onder haar burgers te mogen rekenen. Het „Vicarishuis" in de Jansstraat, waar nu de R. K. Lees- gaal is gevestigd, was ruim 11 jaren de woning van onzen bisschop. Licht, kalm en rustig waren de jaren voorbij gegaan als kapelaan en leeraar 1 De zware, drukkende arbeid van Vicaris- Generaal van het meest bevolkte en ge wichtigste der Nederlandsche Bisdommen Ving aan Hoe de Hoogwaardige Vicaris In zijn stille woning den ganschen dag werkte, doo r een wandeling des middags onderbroken, weten allen, die hem van nabij kenden. Om slechts een klein deel van dien arbeid te noemen, vermelden wij dat onder het bestuur van Mgr. Botte- manne 24 parochiën werden opgericht, tallooze kerken, scholen en gestichten gebouwd. De man, die dit alles voorbe reidde, krachtig steunde en tot stand bracht, was de onvermoeide Vicaris van ons Bisdom. Voor ons Haarlemmers echter spreekt het meest duidelijk de prachtige St. Bavo-kathedraal, door Joseph Cuijpers zoo geniaal ontworpen, welke Mgr. Cal- lier door zijn wondermooien kunstzin heeft verrijkt met een diepe, treffende symboliek, die zich in alle lijnen van muren, bogen gewelven en transen openbaart. De heerlijkheid van dezen tempel, die door zijn pracht van vormen In lijnen in hout, steen en metaal, door de eenheid der conceptie, door den rijk dom zijner symboliek, de bewondering afdwingt van ieder, die er binnentreedt, zal ook bij den nazaat den naam van Mgr. Callier in dankbare zegening doen voort leven. Het woord van den Prediker (50. V. 1.): „Hij was een Hoogepriester, die in de dagen zijns levens het huis Gods stutte en den tempel versterkte", werd in hem bewaarheid. Dit woord zou echter in nog hoogeren, dieperen zin op hem van toepassing worden. verloor Haarlem's Bisdom zijn grooten Kerkvoogd. Meer dan vier maanden bleef de Bis schoppelijke troon onbezet. Den 20sten Juli immers riep God de Heer zijn Stedehouder op aarde, het Licht aan den hemel, Paus Leo XIII tot zich en den 4den Augustus d.a.v. schonk Hij aan zijn Bruid, de H. Kerk, een nieuwen opvolger van St. Petrus gerept, vrij van alle dwaling en van ge varen tot dwaling te houden, hoe hij de zielen der menschen, uit wie Gods Kerk gebouwd wordt, wist te heiligen. Wie herdenkt niet innig dankbaar den Paus der veelvuldige, dagelijksche H. Commu nie Onsterfelijk blijft zijn nagedachtenis de eeuwen doorImmers Hij heeft de kinderen rein gehouden in geloof en kuischheid, door zoo jeugdig en zoo klein, maar ook zoo schuldeloos en rein, hen te vereenigen met Hem, „Die weidt te midden der Leliën", met Jesus in het H. Sacrament des Altaars. Door den Geest Gods geleid, werd door dien Stedehouder tot Herder van ons Bisdom de Man verkoren, die zelf eene zuivere wedergave zijn zou van Dien grooten Opperpriester. Den 11 den September gaf Paus Pius Den 28sten October werd Mgr. A. J. Callier door Mgr. H. van de Wetering, geassisteerd door Mgr. P. Leijten, Bis schop van Breda, en door den Hoogw. Heer Mgr. Hollmann, Magister Generaal van het H. Kruis, in onze kathedraal van St. Bavo plechtig tot Bisschop gewijd. Het wapen en de wapenspreuk, welke de nieuwe Bisschop zich verkoos, gaven reeds een vooraanduiding van de on- vooraleer de akker zijner Kerk gezuiverd was van alle onkruid en gewas, dat den Hemelschen bloei zou kunnen belemme ren of schaden. Met welk een onverpoosden ijver zorgde Hij voor de beide seminaries, waar zijn toekomstige „coöperatores", Zijn medewerkersin het H. Ambt, werden opgeleid Zijn clergé moest, van alle smet van dwaling vrij, de ware en meest hooge wetenschap bezitten. In dit stre ven was onze Bisschop onverzettelijk. Voor zijn seminaries was Hem nooit iets te veelBedenken wij toch eens, hoe Hij nog, ruim 70 jaar oud, het plan opvatte, een nieuw Klein-Seminarie te bouwen, en dit, ondanks den meest be narden tijd, waarin ook ons vaderland verkeert, tot stand gaat brengen Het nieuwe Klein-Seminarie is noodig voor het Bisdom 1 Het moet er komen De katholieken van Haarlem's Diocees hebben hun Bisschop begrepenZij schonken hun gaven en, zoo God wil, zal einde 1923 op het „oude Clooster" te Heemstede, op ouden Roomschen grond, het monumentale en uiterst praktische Seminarie, door J. Stuyt ontworpen, worden ingewijd. Alleen de kapel zal ontbreken! De kos ten van den bouw zonder de kapel waren reeds zoo groot, dat Mgr. niet bij machte was het bedehuis te stichten, hetgeen immers een bedrag van minstens 200.000 vergen zou. Vele duizenden ontbreken nog 1 Ver blijden wij allen, priesters en leeken, Monseigneur op dezen dag met een milde feestgave, door rijkelijk bij te dragen in de collecte, welke heden op last van den Hoogwaardigen Vicaris in alle kerken en kapellen voor dit schoone doel gehou den wordt, opdat toch de zoo hoog noo- dige woning Gods in het Seminarie kan worden opgetrokken 1 Doch niet alleen zijn priesters, niet en kel de Seminaries, maar ook het lager- en middelbaar onderwijs had Mgr. Calliers weerstaanbare energie, waarmede hij zijn Episcopaat begon en het onder God's zegen nu reeds bijna 19 jaren voortzet. Zien wij slechts het schip, een kleine loodskotter, „Kraak" genaamd (zinspe ling tevens op den naam Zijner moeder, „de Krake"), zich onbevreesd wagend op de hooge golven der niet rustende zee. Daaronder Jacobus' woord: „In fide nihil haesitans", „In Geloof, d. w. z. door het Geloof onwrikbaar vertrou wend, niet wankelend." Verspreidde van uit Rome de Stede houder Gods als het groote Brandende Vuur licht en warmte over heel de Katho lieke wereld, Haarlem's Bisschop, een evenbeeld van dien glorieusen Opper herder, werd een licht en een vuur voor ons Diocees. Niet wankelend, greep Hij onverschrokken de dwalingen aan van den modernen tijd, die niet alleen de maatschappij, maar ook de Kerk belaag den en ondermijnden, en rustte niet arbeidsveld. Mijnheer Callier werd nog niet pastoor Benoeming na benoeming ging Hage- veld voorbij. Waarvoor heeft Mgr. Botte- manne hem bestemd Ziedaar de vraag, die zoovelen in het Bisdom stelden. Op 7 Maart 1892 riep de Heer des Le vens en des Doods zijn vromen, trouwen dienaar, Mgr. J. F. Vregt, Vicaris-Gene raal van Haarlem's Diocees, ter eeuwige belooning. In den morgen van den 18den Maart d.a.v. voer Mgr. Bottemanne onverwachts naar Hageveld, wachtte tot Mijnheer Callier zijn lessen had ge ëindigd, riep hem tot zich en benoemde hem tot zijn Vicaris-Generaal, Mede bestuurder van het Bisdom Haarlem Wel zelden zal een benoeming in ons Bisdom door priesters en seminaristen met zulk een verrassing en vreugde zijn begroet. Onze stad Haarlem had nu het voor recht, den vromen priester, den eminen- Ruim 11 jaren reeds stond de Hoog waardige Vicaris Mgr. Bottemanne in het bestuur van Haarlem's Bisdom ter zijde. De krachtige Prins der Kerk, de kloeke Kerkvorst, de forsche Regeerder, die bijna 20 jaren tot zegen zijner kudde den herdersstaf voerde, voelde het einde zijner dagen naderen en Vrijdag den 22en Mei 1903, des namiddags ten half drie, in den persoon van den Kardinaal van Venetië Joseph Sarto, die den naam aan nam van Pius X. Welk een glorieuzen tijd hebben wij mogen meemaken. Leo XIII, de Paus der wetenschap en kunsten, de Paus, die de sociale kwesties der volkeren voor immer in zijn onsterfelijk „Rerum No varum" een oplossing schonk, die de Bruid van Jesus, de Kerk, tot bloei bracht in Oude en Nieuwe wereld, die Haar de plaats, welke Haar toekwam, door zijn weergaloos talent overwon Na Hem kwam het Brandende Vuur, Pius X. Wie onzer herinnert zich niet, hoe deze Groote onder de groote Pausen zich opwierp, om het innerlijk leven der Kerk te versterken, om het Geloof on- X zijn Breve, waarbij Augustinus Jose- phus Callier tot Bisschip van Haarlem werd benoemd Groot was de vreugde van priesters en leeken, toen 25 Septem ber d.a.v. de officieele tijding binnen kwam van Mgr. Callier's benoeming. Godzelf had door zijn plaatsvervanger den man aangewezen, dien allen in deze streken hadden verwacht en verbeid. 'K ',vv<-:V:*:v. •.■.■■■.V-.J.vtf. nX' Interieur der R.-K. Kerk te Vlissingen De R.-K, Kerk te Volendam. Interieur van „de Posthoorn", Haarlemmerstraat, Amsterdam. Voorgeval v. h. oude Vicarïsmuis aast de Jansstraat (thans R.-K. Leeszaal). Voorgevel ven „de Posthoorn" te Amsterdam. Het geboortehuis van Mgr. Callier te Vlissingen. Het Hoogwaardig Kapplitel van Haarlem in den zomer van 1896. Zittend van links naar rechts: Prof. J. de Bruijn; Mgr. H. Poppen; Z. D H, Mgr. C. Bottemanne; Mgr. A, J Brouwer en B- Dankelman. Staande van links uaar rechts: Praeses M. Lans; Past. P. L. Thunnissen; Vic Gen. A. J. Callier en Mgr. J. Heijligers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3