SlfiÏÏÉlP lil H vft'flM*' I 1 mm Bladzijde 4. aanhoudende, trouwe zorg. Hoeveel scho len voor lager- en middelbaar onderwijs werden in ons Bisdom onder zijn Ponti ficaat opgerichtBijna alle „buiten"- parochies heböen hare eigen Roomsche scholen en ook in de steden groepeeren zich reeds de parochiale scholen rondom de kerken. Haarlem vooral mag. in waarheid Mgr. Callier in dezen wel bij zonder dankbaar zijn. Hier immers behoeft geen enkel Roomsch kind te wachten op «en plaats in d«t Room sche schooi Als straks de St. Jan-parochie in de Amsterdamstraat haar jongens school heeft verkregen, is heel de Haar- lemsche Roomsche jeugd van goed ka tholiek onderwijs verzekerd Gedurende Zijn Episcopaat drong onze Bisschop aanhoudend aan op het vesti gen van R. K. Gymnasia, Hoogere Bur gerscholen en Handelsscholen in de groote steden. En zie 1 Het daghet in het Oosten Wordt binnenkort de R. ,K. Universi teit voor heel het Roomsche volk van Nederland gesticht, dan zal onder de namen harer Fundatoren de Zijne met hooge eere worden genoemd. Hoe zette Mgr. Callier de vermaning van St. Paulus aan zijn leerling Timo- theus, „Predik het woord, dring aan ten geschikten en ongeschikten tijde, over tuig, smeek, berisp in alle geduld en in reinheid van leer", in de levende daad om, door zijn onvermoeiden strijd tegen het gemengde huwelijk. Bijna in iedere Vastenbrief, haast in elke toespraak waar schuwt de Bisschop Zijn geloovigen tegen dit voor geloof en zeden zoo gevaarlijke huwelijk. Mogen we op Hem ook niet van toe passing brengen het woord van den Predi ker 44:,,Aan Hem is niemand gelijk ge worden in het bewaren van de wet des Allerhoogsten" Met welk een gloeien- den, Paulistischen ijver viel Hij op hen aan, die, zooals Paulus zegt, „de gezonde leer niet verdragen, maar naar hun lage lusten zich meesters verkiezen". Hoe klonk zijn waarschuwend woord zonder aanzien van personen- en hoe wist hij practische maatregelen te treffen tegen de onzedige kleeding en de zondige ver maken. Geen krachtiger protector bezit de nog jonge, maar krachtige, strijdbare phalanx „Voor Eer en Deugd". Paulus' bevel aan dienzelfden H. Timo- theus, „Gij echter wees waakzaam in alles en volbreng het werk van den Evan- geilst, vervul uw bediening", klonk niet vergeefs tot Hem. Want zie, hoe de op komende jeugd van beiderlei kunne in de zich bij den dag vermeerderende Pa tronaten wordt bewaakt en bewaard, hoe de ongereptheid in geloof en de rein heid in zeden bij de jongemannen en maagden in de Congregaties worden be veiligd en versterkt, hoe de mannen en vrouwen onder de schutse der ,,H. Fa milie" en onder den regel der „Derde Orde" worden bezield tot de vorming van een geloovig, Roomsch en heerlijk kuisch geslacht, hoe, door het liefdewerk der Retraite, aan hen, die staan, aan hen, die wankelen, aan hen, die vielen, de blijde boodschap des waren vredes wordt verkondigd. Ook de maatschappelijke nooden, de standsbelangen, kortom de geheele sociale vraag, ontging de aandacht niet van Z'n apostolischen geest. Hij omvatte allen in Zijn Vaderlijke zorg _u liefde: de R. K. Volksbond, dien Hij van stad tot stad, van dorp tot dorp zoo krachtig propageerde, de Vakorganisaties der werklieden, wien Hij ten bewijze zijner zorg elk een zijner priesters als raadsman schonk, de Middenstand, die Hem, naar Hij z^lf getuigde, zoo na aan het harte figt, zoowel als de vereenigingen der werk gevers in het klein- en grootbedrijf, zullen Hem eenparig moeten loven en danken voor zijn hooge wijsheid en strenge, strikte rechtvaardigheid. Dezelfde Liefde Gods, waarvan Paulus, de Apostel der volkeren, zegt, dat deze hem voortdrijft, jaagt ook onzen Bis schop, ondanks het klimmen der jaren, voort op het jachtveld der zielen. In waarheid is Hij een „Venator animarum", een zielenjager 1 Geen priesters genoeg Hij opent zijn Diocees voor de ordens- priesters, die op de meest bedreigde pun ten in stad of dorp, in kerk en klooster zielen zullen redden en voeren ten eeuwi gen leven. Hij wijst ze een arbeidsveld aan onder de protestantsche bevolking aan de Maas, in Feyenoord en Katendrecht, brengt ze in Amsterdam in het hartje der „Jor- daan", geeft ze een klooster temidden van een bijna uitsluitend ongeloovige omgeving in Noord-Holland, bouwt kerk en klooster onder de Jansenisten van Egmond. „Bid en werk", heeft de Meester ge- zeed. Bij den arbeid mag het gebed dus fffcg R1 mmmm Blllllil niet worden ingeboet In een stad als Am sterdam laat Hij een schaar vanjklooster- vrouwen komen, die in de strengste boet vaardigheid en grootste versterving, dag en nacht bidden, en levende offeranden worden, om de straffende hand Gods tegen te houden en den Hemelschen dauw der genaden over het werk der priesters af te smeeken. Zijn liefde voor de zielen kent geen grenzen. Immers, wie heeft zoo krachtig als Hij het Genootschap tot voortplan ting des Geloofs, de H. Kindsheid, in een woord alle werken, die de uitbreiding van het geloof over de wereld beoogen en na streven, bevorderd door Zijn persoon, gesteund met Zijn gaven God alleen weet, wat deze „Vir misericordiae", Man der barmhartig heid, gedaan heeft voor de zielen, die in de duisternissen en in de schaduwen des doods zijn gezeten Ten slotte moet het licht nog vallen op het wellicht grootste werk, door Mgr. Callier tot stand gebracht, n.l. de stichting, de bevorde ring, uitbreidingen ver volmaking der Katho lieke Pers. Die de Pers bezit, is meester van het volk. Heeft de vrijmetselarij niet reeds voor 50 jaren het parool gegeven, om in ieder land, in elke plaats een liberale of een zoogenaamd neutra le, maar inderdaad an- ti-katholieke Pers te stichten Zoo werd het zekerst de Godsdienst aan de harten der men- schen ontnomen. Zie slechts, hoe Frankrijk, de oudste dochter der Een mooi Kerk, machteloos, weer loos staat tegen den vijand, daar zij het wapen mist van een machtige, goed georganiseerde Roomsche Pers! Zie Oostenrijk, Italië en Spanje, zie Duitsch- land en België, waar de verhoudingen wel beter zijn, maar toch het Room sche dagblad niet wedijveren kan met de liberale en zoogenaamd neutrale bladen We bezaten een locale Pers, doch deze kon zich niet meten met haar tegenstan ders. Vooral het grootdagbladbedrijf was voor ons, Roomschen, geheel verloren terrein. Een katholiek, die zaken leidde, was als vanzelf tot abonnement op neutrale dagbladen, met hun ochtend- en avond-edities, gedwongen. Een Roomsch dagblad, dat den strijd kon aanbinden met een Nieuwe Rotter- datnsche Courant, Algemeen Handels blad of Telegraaf, dat inderdaad even goed ingelicht en technisch uitgerust ware, ziedaar een wensch, door heel het R. K. volk van Nederland zoo dikwerf geslaaktEn nu komt de belangrijkheid van onzen Bisschop naar voren, hier wordt hij, niet alleen voor Haarlem, maar voor geheel ons Holland, de Man, die niet gerust heeft, vooraleer er in Nederland een katholiek dagblad uit kwam, dat in geen enkel opzicht voor zijn tegenstanders zou onderdoen, dat des morgens en des avonds alle handels- en beursberichten even volledig en even vlug zou geven, als de bestaande och tend- en avondbladen Het is slechts weinigen bekend, hoe Mgr. de stichting van de Maasbode als Grootblad heeft voorbereid en gesteund, hoe zijn reddende hand in moeilijke tij den uitkomst bracht, hoe hij met zijn niet te breken stalen energie de directie bemoedigde, haar aandreef en „De Maas bode" tot ongekenden bloei heeft weten te brengen Als wij nu een R. K. dagblad bezitten, dat in alles de concurrentie van de niet- katholieke grootbladen kan trotseeren, als wij des morgens in boot, trein of tram uit de Roomsche courant even goed, ja dikwijls beter, het laatste nieuws lezen, dan is dit voor een groot deel te danken aan den durf en de volhardende energie van Mgr. Callier. Hoeveel onberekenbaar goe«(s daar door in de katholieke huisgezinnen werd gesticht, hoeveel geesten, die anders in Liberalisme of Radicalisme zouden zijn verdwaald, daardoor voor het katholicis me zijn behouden, hebben de laatste verkiezingen wel zonneklaar bewezen. De Groot-pers hielp hij uit al zijn macht maar ook de kleine Broeders vergat hij niet. Zoo is nu over heel het Bisdom een bloeiende R. K. pers verspreid, zoodat in stad en lana geen enkel katholiek, uit welken stand ook geboren, een niet- ka tholiek blad behoeft ter hand te nemen. Wij, directie en redac tie van de NieuweHaar- lemsche Courant en on ze andere dag-, week en maandbladen, bren gen onzen Bisschop on ze eerbiedige, dankbare hulde. In dit korte levens beeld is onze eerbied waardige kerkvoogd nog niet ten voeten uit geteekend Zooveel moest hier verzwegen blijven aan= gaande het karakter eit de levenswijze van Haar lem's kerkvorst. Laat ons dit hier slechts openlijk getuigen, dat hoe vaker en hoe langer men met Mgr. ver keert, zijn persoon lijkheid uitnemender, zijn karakter fijner, zijn gaven schitterender blijken, kortom, Mgr. Callier ons dierbaarder wordt. Vermelden wij tenslotte als aanvulling nog, dat gedurende zijn pontificaat 42 parochiën werden opgericht en 55 kerken geconsacreerd, dat Mgr. 321 priesters wijdde en aan 302.000 zielen het H. Sacrament des Vormsels toedien de. Die deze maar oppervlakkige levens schets aandachtig heeft gevolgd, zal wel moeten verklaren, dat inderdaad een gigantischen arbeid door hem is geleverd, dat de dankbaarheid zijner diocesanen geen grenzen kennen mag. H i f Monseigneur, uit naam van al uw ge loovigen van Texel tot aan Zuid-Beve land en Walcheren brengen wij U onzen innigsten dank. God alleen kan U loonen, voor hetgeen Gij voor ons heilig, kost baar, dierbaar Geloof, voor de reinheid in zeden, voor onderwijs en sociale wer ken, voor de R. K. Dagbladpers, voor priesters, zoowel als voor leeken, ge zwoegd, geleden hebt en gestreden Uw gouden priesterkroon is gesmeed in de smidse van den arbeid, het metaal gewonnen uit uw geloof, uw offers en gebeden Wij kunnen U slechts troosten en ver blijden door onze gehoorzaamheid. In het bijzonder namens Haarlem's katho lieken leggen wij de belofte onzer onver anderlijke getrouwheid, de verzekering van onzen onbegrensden eerbied en innigsten dank aan uwe voeten. Moge God U voor uw Diocees nog me nig jaar sparen in deze tijden vooral zijn uw krachtige hand, uw onversaagde moed, uw fijn en scherp doorzicht, voor ons onontbeerlijk. Ad muitos annos God behoude U ons nog vele jaren. Mocht, Monseigneur, dit overzicht uws levens U, die alleen God en het heil der onsterfelijke zielen beoogde, mishagen, wil dan bedenken, dat het de Prediker zelf is, Die ons beveelt Sapientiam ipsorum narrent populi et. laudes eorum nunciet Ecclesia. Van Zijn wijsheid zullen gewagen de volkeren en Zijn lof zal de Kerk ver kondigen. Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid Monseigneur A. J. CALLIER Eerbiedige hulde aan U, Monseigneur, op dezen glorievollen dag van Uw gouden Priesterjubilé. Met de ontelbare jubel klanken, dank- en smeekgebeden, die uit duizenden en nogmaals duizenden harten en monden opstijgen tot voor den troon des Allerhoogsten, wil, Monseigneur, ook die van mij goedgunstig aannemen. Door luchtige Jubilaris, wij vereeren en huldi gen U als den hoogverheven Priester, zoo schoon en treffend geteekend door en met het devies van Uw Bisschoppelijk Wapen: „in fide nihil haesitans" als den Man Gods die in onwrikbaar vertrouwen op Uwen Goddelijken Opperpriester geen weifelen, geen aarzelen kent. In Uwe jeugdige jaren van voorberei- ding op de seminarie's Hageveld en War mond wij mochten het immers dage lijks aanschouwen begon die edele eigenschap reeds te ontluiken; tot hoogere groei en bloei schoot zij op tijdens Uw Professoraat op het Seminarie Hageveld in de opleiding der jeugdige studenten naar het H. Altaar, totdat ze haren vollen wasdom bereikte in de jaren van Uw Hoogwaardig Vicariaat en vooral en bovenal van Uw Doorluchtig Episcopaat, ja dèn en vooral dan, Monseigneur, zijn de schitterendste bewijzen van het :,,in fide nihil haesitans" als voor 't grijpen de trotsche en majestueuzeKathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem, door U ge bouwd de vele en belangrijke parochies door Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid opgericht, nu weer de bouw van het klein Seminarie Hageveld met zijn luistervolle kapel te Heemstedede R. K. Volks bonden met de vele en verschillende ver takkingen, die allen groei en bloei te dan ken hebben aan Uw wijze en krachtige lei ding; het R.K. onderwijs door Uwe onver moeide stuwkracht zoo hoog opgevoerd. Wij mogen hier noemen de meer di recte devoties, de devotie tot het H. Mi rakel van Amsterdam, de Eucharistische Bonden, de devotie tot O.L.Vr. ter Nood te Heiloo, de Vereering van onze Holland- sche Martelaren, de H. Martelaren Van Gorcum voor de bekeering van de on- katholieken van Nederland, de weder opleving van de godsvrucht tot den H. Adelbertus te Rinnegom, de gesloten retraiten, de fondsen tot ondersteuning van de aanwezige en toekomstige semi naristen hoe luide spreekt uit dat alles de verheven adel van Uw Hoogepriester- lijk hart en hoe schitterend teekent dat alles Uw onwrikbaar en rotsvast ver trouwen dat geen weifelen kent. Hul de, eerbiedige hulde, Monseigneur, op Uw gouden Priesterjubilé voor zooveel rijken en vruchtbaren arbeid tot heil van Uw Diocees. Moge het U gegeven zijn, Monseigneur, nog menig jaar de gouden Priesterkroon te dragen in Uw Bisschops Stad en moge dan eenmaal mèt Uw Bisschoppelijk karakter de gouden Priesterkroon Uw schoonste en heerlijkste sieraad zijn in het hemelsch Jeruzalem. Met gevoelens van hoogachting en diepen eerbied Uw klasgenoot J. F. B. VAN DELFT Bergen 15 Aug. 1922. Em. Pastoor. )e voorgevel van 't bisschoppelijk paleis. M V 4 flgSgij? :,'J 8 '\V% 7>;M f- i-Z 'ÉjÊfë,i 'wV m Kiekjes uit het bisschoppelijk paleisde bibliotheek. '"i portret van Mgr. Callier, kort na de bisschopswijding T;',. 1872 15 Augustus 1922 Kiekjes uit het bisschoppelijk paleisde groote zaal. De hal in het bisschopshuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 4