ta m Woensdag 16 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14222 Het 50-jarig Priesterfeest van Z. D. H. Mgr. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. D« hbonnemenïsprijs draagt voo: Haarlem ea i 1 Z. D. H. benoemd tot Commandeur In de orde van den Ned. Leeuw- Van de Seminarie-kapel was tot gisteren bijeen ongeveer f130000. V" -v' o V Cit >4^ v-i'- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. De Receptie. - Agentschappen: Per Kwartaal 3-25 Per Week <>-25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5734 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem- JTelefoonnun.mers: 1426, 2741 en 1?48. Postrekening No. 6970 HAARLEMSCHE Sdverfenfien 36 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertenties tusscben den tekst al» ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het gouden priesterjubeltij van onzen Sisschop nog eens in gedachten te her leven, is ook voor den verslaggever een Innige vreugd. Haec dies! Deze schoone Mariadag, dubbel zwaar Van priestergoud en gouden zonneglans, zal voor Haarlem na lange jaren nog on- Vergeten zijn. Laten wij ons dadelijk verplaatsen in de jubelstemming, welke allen beving, die gisterenmorgen voortschreden onder de wijde, hooge hallen van onze wonder mooie kathedraal, waarvan de muren en gewelven gisteren hun eigen loflied aan hun bouwheer schenen te zingen door hun nieuwe schoonheid, welke plebaan Wes- terwoudt door zijn kunstzinnige versie ring openbaarde. Wisten wij, Haarlemmers, dat onze kathedraal zóp mooi is? Laten wij niet reppen van de maanden lange voorbereiding tot dit feest, zoo minutieus verzorgd in alle onderdeden, zooals nu bleek en toch zoo stil, (omdat het een verrassing moest blijven!) dat het ons wel eens hard viel daarvan niets te mogen vertellen in onze courant. —In de stad. Reeds Maandagavond boog uit menige pui het dundoek als een kleurige heraut, verkondend het a.s. bisschopsfeest en veler oogen richtten zich naar den koepel van Sint Baaf, die daar lichtte in onge- wonen lichtglans. Er werd generale repe tities van den zang gehouden voor het feest van Dinsdag en tevens werd de schitterende electrische verlichting ge probeerd. In den verren omtrek werd al dus het Bisschopsfeest aangekondigd. En Dinsdagmorgen bolden honderden vlaggen in den stijven Noorderwind langs Haarlem's straten; ja, de Haarlemmers hebben goed gevlagd, ter eere van hun bisschop! De firma Rietfort op den hoek van de Nieuwe Gracht en Kruisweg had in een keur van groen en bloemen, geflankeerd door 'rijke kerkgewaden, het borstbeeld van Mgr. Callier te pronk gezet. En onder een nog sombere strakke lucht, die echter veel schoons op den dag beloofde, stroomden duizenden geloovi- gen ten Kathedrale, om daar met hun bisschop God te danken. Ic de Kathedraal. De versiering. fiee<ls onder de H. Mis van acht uur veroverden bezoekers zich plaatsen op stoelen en in banken, die zij niet meer voor het einde der plechtigheid zouden afstaan, en om 9 uur, een half uur dus voor den aanvang der plechtigheid, vul den reeds duizenden en duizenden het massale kerkgebouw. De aanblik was om nooit te vergeten. Het parochiale altaar, vóór het priester koor, was gemaskeerd, weggewerkt door groen en bloemen. Op dezen dag verloor Sint Bavo zijn karakter van parochie kerk geheel en moest allereerst zijn: Ka thedraal, de kerk van den Bisschop, de kerk van het bisdom. De firma J. N. Barnhoorn van Overveen, had op deze plaats een voornaam middenstuk gebouwd een zacht-groen, natuurlijk gazon met bloemperken, waarin leliën en rozen en heliotropen, op losse manier verwerkt, opbloeiden en al hun luister bijzetten aan het feest. Zoo was Sint Baaf, wat zij ook eigen lijk is: Kathedraal. Vanuit de rozetten in den top der ge welven en in den hoogen koepelnok en in alle kapellen en nissen straalde de zachte glans van duizend kaars sterke getemperde electrische lampen. De firma Gebr. Bosse had hier in enkele dagen een mooi staatje van electrischen gelei- dingaanleg gewrocht, zoodat de kathe draal den glans weerkaatste van ruim twintig duizend kaars electrisch licht. En in het hoogkoor, dat door de fir ma's Randoe uit Haarlem en Lasance uit Amsterdam met vorstelijke kleurige ta pijten was belegd had de firma Preyde, Flora s tooVerstaf gezwaaid. In de triforia van den kooromgang wuifden palmen en schitterden dahlia's, violieren en smet- telooze leliën in een zee van goud licht, dat do°r tallooze verdoken electrische lamPen s zonneglanzen in de bogen werd geworPen> terwijl het zachte afhangend groen dc frotsche lijnen van het koor nog meef ac£eutueerde. Met fraaie planten- groepen bi) de zwartgranieten pilasters, waartussnhen rtjZCn en dahlia's en fraaie bloeB>stukken boven de Kanunnikenban- ken 'vveï4 deze schitterènde, sober ge houden 0eöiversiering volmaakt. Eu jn deze schitterende omgeving trok alles v,'a' onzen bisschop earen wilde zich sa®en; In koogkoor de clergë van het Bisdom in de kanunnikenbanken de Voornaamste gasten. Daar zat allereerst de Zeer-kkfW- heer Cornelius, een pa ter Franciscaan uit Eecloo België), Gigen broeder van Monsigneur, daar had °ok plaats genomen kolonel F. J. H. ■®vers, hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot in het schitterend tenue van eere- kapeiaan der Malthezer-ridders; daar z'i- ton voort* de HoogEerw. heeren paters ■Provinciaal van verschillende klooster- °iden: pat®5" Paulus Stein O. F. M., Provinciaal der Franciscanen, pater Dr. ^ymakers provinciaal der Jezuïten, ■prt&r van Bijn, provinciaal der paters ^güstijnen. de HoogEerw. heeren ka- jUt|niken, v°or zoover zij niet assisteer- hij den Dienst: Mgr. Stoffels. 6ken van Haarlem, Mgr. Wijtenburg, ®ud-deken vj"1 den Haag, Mgr. Thier, deL&U van Botterdam, Mgr. Dr. A. H. B' Hansen, directeur van het Ned. Hist- lnstituut t0 Bomei deken Zondag van V°^lenzang. dek«n Waare, van Bever- vijk, deken Schraag, van Schiedam, deken Kollenberg, van Burmerend, deken Boom, van Ouderkerk. Begent Ebbinkhuysen, J. M. M. f[ÖpPener, Begent der kweek school te Beverwtjk en ve'.e anderen. Da HoogEerw. Pa*er Kronenburg, provin- Haal der Bedempt°ris{erl Dad. zich laten ^orontsohuldig611'. daar hij verhinderd was w?°r de komst in ons land van Z.Em. Ordinaal vaB Eossum. Ea in dubbele ken in witte rochette op het hoogkoor plaats genomen en voor eiken priester knielde een koorknaap in roode toga. Het was ontroerend schoon. Wij schreven dat de Bisschop om ringd was door allen, die hem eeren wilden. En dat was zoo. In de Sacramentskapel knielden de vertegenwoordigers van de Diocesane en plaatselijke organisat'es en hun vaandels en banieren rijden zich om de pijlers van middenschip en zijbeuken en sier den de kolommen van het hoogkoor. Daar waren vaandels uit Haarlem en omstre ken, uit Amsterdam, Rotterdam, don Haag, Delft, Leiden, Zaandam, Nieuwen- dam en andere plaatsen. Ook de we reldlijke autoriteiten gaven door hun te genwoordig blijk van medeleven in dit bisschoppelijk feest. We zagen in de voor ste rijen, behalve de familieleden van Mgr., den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Mr. Dr. A. Roëll, den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk en echtgenoote, Mr. A. Wesstra, secretaris der gemeen te Haarlem, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, en Mr. A. Bruch, wethouders, voorts de leden der Tweede Kamer, de heeren Michielsen en Fruytier, het lid der Provinciale Staten, den heer Th. G. G. Hooy, het lid van Gedep. Staten den heer J. N. Hendrix,* de leden van den gemeenteraad de heeren Dr. v. d. Berg, M. L. A. Klein, en J- H. Visser. Verder de heeren Jos. Cuypsrs, die als architect der Kathedraal wel moet ge noten hebben van de indrukwekkende versiering; Jan Stuyt, archit et van het nieuwe seminarie en Dr. Proot, lijfarts van Mgr. En achter alle deze min of meer officiëele personen duizenden gs- loovigen. De Tribune achter in de kerk was afgescheiden in twee helften, waar van de eene bestemd was voor genoodigde onderwijzers en onderwijzeressen, de an dere voor de religieusen uit Haarlem en omstreken. Daar zag men, behalve onze bekende school- en z'ekenhuis-zus- ters, onze „Juliaantjes" en ook de Zus ters van het Bloemendaalsche Bethanie in hun witte gewaden en wat deden die weesmeisjes, wier figuur silhouetteerde in de ronde vensteropening van de ma- jestueuse rozette, het mooi. Een grootsch. gezicht was het die, tot den nok ge vulde kathedraal. Wat verstaat onze goede Plebaan de kunst onze indrukwekkende liturgische, plechtigheden nieuwen luisier bij te zet-' ten. Wat zullen velen hem dankba.tr zijn dat hij hun de schoonheid van het Roomsche kerkgebouw in zulk een glans hééft laten zien. „Mijn Kathedraal" noemt Mgr. onze Sint Bavo zoo gaarne en Mgr. heeft gisteren „zijn Kathedraal" in al den rijkdom van haar plastieke schoonheid gezien. Dat was het werk van den Plebaan, die de versiering tot in onderdeelen heeft gevolgd. De Plechtigheid. En plots zwellen de tonen van het orgel op te midden van het geruisch en gesuis en geschuive! dat duizenden menschen die in spanning wachten, veroorzaken. Zilveren zang van kinderstemmen, rein en fijn welt op: „Hosanna." Het is half tien. Mgr. is in aantocht. Een eerewacht van meer dan 160 koor knapen in roode toga met witte superpli vormt in het middenpad een haag, die zachtkens palmen wuift, terwijl Mgr. al zegenend voortschrijdt en heel de grootc menigte deinsend neerknielt om den bis schopszegen te ontvangen. Juichend zingt het koor den Bisschop tegemoet: Hosanna! Zwaait uw palmen, kinderscharen, laat uw lied ten hemel varen. Kom, o volk, uw Bisschop groeten, juichend in dit blij ontmoeten. Hosanna! Goudomsrlansd gaat hij verschijnen in het midden van de zijnen: Kom, Sint Baaf, met d'engelen reden hem te gulden Mis geleden. Hosanna! Zegen ons met miilde handen Zeeg'ne God nw offerande: Stijg' ten alaar in ons midden, laat ons danken, laat ons bidden. Hosanna! Wij meenen diepe ontroering te bespeu ren op het gelaat rian onzen Bisschop. 'In plechtigen stoet van koorknapen, se minaristen, priesters en assistenten bij den H. Dienst trekt de stoet tot bij het hoofd koor. Daar zondert Mgr. zich af, en gaat, slechts vergezeld van Mgr. Möllmann, Mgr. Bosman en Mgr. Taskin een wijle in naabidding neerknielen voor de sacra mentskapel om, dan het hoofdkoor te betreden, waar de plechtigheden een aan vang nemen met het omhangen der litur gische gewaden. De Schola Cantorum, seminaristen van Warmond, ringen onder leiding van hun bisschop het: Sacerdos et Pontifex toe; het zang koor, versterkt met zangers van alle kerk koren in Haarlem, zingt daarop treffend het Ave Maria van Fr. Witt. En nadat ook da assistenten hun pur peren gewaad hebben verwisseld voor het op dezen daag zoo passende goud- brocaat, begint het H. Misoffer onder ademlooze stilte. Mgr. Möllmann, vicaris-generaal van het Bisdom, assisteerde als presb.yter- assistens; diakens van de Mis zijn Mgr. Bosman, Proost van het Kapittel (dia ken) en Mgr. Taskin, praeses van War mond (sub-diaken)troondiakens de eere kanunnik Deken Dessens en Prof. Aen- genent; de overige funciies verdeeld on der de Zeereerw. heeren rector Kok, rector da Hoef, rector Sondaal, pastoor Sandfort, pastoor Boogmans, rector Aal- berse, pastoor Reynenberg en pastoor Schrandt, allen uit Haarlem. Heel zacht ruischen dan harmonium klanken over de bogen van het hoofd koor en de Schola Oantorum jubelde in Gregoriaanschen zang het „Goudea- mus" uit „Gaudeanus" „Verheugen wij ons". Hoe toepasselijk is deze zang op dit feestgetij. Maar plots viel dan het Kathedraal orgel in, bespeeld door den heer Henri Pielage, en machtig klonk het „Kyrië" van Ph. Loots' Missa Eestiva. Opeens lichtten, na dezen smeekzang, alle electrische lichten in het hoogkoor op, een wijde, volle zee van blank, wit licht valt af op de witte leliën en roode violieren en vult de bogen; cfc toppen van koorhek en kanunnikenbahk rijn getooid als met vurige rozen. Pauselijken Zegen te geven met vollen aflaat. Hierna gaf Mgr. aan de geknielde menigte, op de gebruikelijke wijze den Pauselijken Zegen. Het H. Misoffer werd daarop voortge zet met de heerlijke aandoenlijke H. Com munie; het smeekgebed van Pater Noster en den ruischenden zang van het Agnus Dei, wiegend op van wierrook zwangere luchten. Na de H. Mïs even nog een aandoen lijke plechtigheid. Mgr. vormde twee oud-oom-zegstertjes van hem. Onder de dankzegging van Z. D. H. voerden de zangers in de kapel het „Jesu, dulcis memoria" uit van B. Kothe. Dat was een machtig mooi en treffend mo ment. De eerewacht van koorknapen vormde weer een haag om Mgr. uitgeleide te doen. Zegenend, verliet Mgr. de kathedraal, der naburige huizen en vanuit electrische masten en lantaarnpalen bleek de belang stelling voor deze aubade- Op den kerkomgang had de fanfare der Sint Jozefsgezellen plaats genomen. Twee herauts wachtten op de tribune om de komst van Mgr. door bazuin.' liai aan te kondigen. Vier andere herauten met op hun borst de schilden der steden waarvan Mgr. een burger was of is n.f. Vlissingen, Amsterdam, den Haag en Haarlem, hadden post gevat in den Angelus-toren om het singnaal hunner makkers beneden over te nemen en ver der te brengen. Even over het aangegeven uur ver scheen Mgr., omringd door het hoog waardig kapittel, waarvan verschillende leden het paars habijt droegen, en nam plaats op den troon te midden van zijn familieleden. Een groot aantal Eerw. hee ren Geestelijken had eveneens plaats ge nomen op de tribune. f. mam De Kathedraal van boven uit een der nissen gezien op het oogenblik, dat Mgr. Callier den Pauselijken zegen geeft. Dat is het oogenblik, waarop Mgr. rijn lofzang aan God aanheft: .Gloria in Excelsis". En het koor zette den zang door en zwellend en bruischend, en donderend en ruischend, klonk af wisselend de forsohe mannenzang, onder leiding van den heer P. J. van Kessel, zoodat de toehoorders er koud van wer den, tot alle forschheid van zan|r zich weer oploste in de smeekbede van den Bisschop: „Dominus Vcbiscum". Na het Evangelie verscheen Mgr. in al den glans van rijn bisschoppelijke waardigheid op den ambo en sprak on geveer als volgt: Toespraak van Mgr. A. 'J. Callier. Ik ben uitermate getroffen en var- heugd, dat gij in zoo groot aantal hier rijt samengekomen om met Mij God dank te zeggen voor alles wat Hij Mij in de 50 jaren van Mijn priesterschap gegeven heeft. Welk een eer, priester te rijn. Maar ook welk een verantwoor delijkheid. Telkens als Ik als priester het H. Misoffer opdraag en het H- Lichaam en Bloed nuttig, moet Ik tot God zeggen: „Quid Retribuam Domino". Wat zal Ik den Heer weergeven voor al hetgeen Ik van Hem ontvangen heb en hoeveel meer ben Ik aan God ver schuldigd nu Ik mot 50 jaren priester schap zoo hoogst begenadigd ben geweest. Daarom kan Ik God niet genoeg dan ken voor alles wat Hij aan Mij ge daan heeft en daarom dank Ik ook u, dat gij rijt gekomen om met Mij God dank te brengen. J Maar dank zeggen is niet genoeg, Mijne geliefden. Het is slechts 't klein ste bewijs van dankbaarheid. Daarvoor is noodig, dat wij aan Gods genade be antwoorden. En als Ik denk aan de vele heilige mannen ea vrouwen die ge meend hebben door hun vele daden van heiligheid nog niet genoeg aan Gods genaden te hebben beantwoord, dan moet Ik wel overtuigd rijn dat Ik niet ge noeg heb beantwoord aan de Genaden, die God Mij in Mijn langdurig leven heeft geschonken. Daarom vraag Ik u allen voor Mij te bidden, opdat God Mij genadig rij. Opdat Ik ten volle moge volbrengen, wat Hij van Mij ver langt en aldus moge beantwoorden aan Zijne buitengewone gaven. Om eenigszins goed te maken de vele gebreken, die Mij aankleven en als Mijn gebed geen voldoende dankbaarheid heeft; om eenigszins te vergoeden al de gebeden, die gij voor Mij stort en waarvoor Ik u niet genoeg dankbaar rijn kan, verheug Ik Mij, dat Ik u door een bijzondere gunst van Z.H. den Paus iets terug kan geven. Mij is door Z.H. den Paus de gunst verleend u op dezen dag dep gaande voorbij de Mariakapel door het zijpad rechts naar achteren om langs het linkerzijpad de parochiale sacristie te be reiken. Onderwijl zong het zangkoor en de ge- loovigen het volgende feestlied op de wijze van: Aan U, O Koning der Eeuwen, gedicht door Deken Dessens. Nu vijftig priesterjaren U het gemijterd hoofd Met eene kroon versieren, Die diamant verdooft; Nu Haarlem's Kerk haar Bisschop In gouden luister ziet Van vijftig priesterjaren, Rijst blij ons jubellied. O Vader wat een zegen Voor tijd en eeuwigheid, Werd U voor half een eeuwkring Op dezen dag bereid. Als Gods gezalfde priester Zijt Gij toen opgegaan, Om eens als Hoogepriester Voor God en Volk te staan. Sint Bavo's kind'ren zingen Van oost, west, noord en zuid, Voor al Uw zorg en arbeid Hun dank nu jub'lend uit. Zij smeeken voor den Bisschop, Dien hun Gods goedheid gaf. Gods licht, Gods kracht, Gods wijsheid In milde stroomen af. Waar met Uw staf Gij voorgaat, Daar volgen we op den voet En luist'ren naar Uw roepstem, O Herder, sterk en goed. Geleid met vaste hand ons Naar 's Hemels schaapskooi heen, Ons weidend op Gods weide Nog jaren achtereen. De huldiging buiten de Kathedraal. Aan de zuidzijde van de Kathedraal verzamelde zich nu al spoedig een dui zendkoppige menigte. Alweer door de goede zorgen van Plebaan Westerwoudt was hier een groot terrein afgepaald, om daarin de kinderen van Haarlem en omgeving, leerlingen der drie en vier hoogste klassen der scholen te ontvangen. Masten met wimpels en vlaggen en groen-slingers paalden de ruimten af. Boven den tuin der pastorie was een ruime tribune opgericht en daarop een troon, gedrapeerd door de firma Randoe. Onderwijl Mgr. het ontbijt nuttigde la Je pastorie, stelde de groepen kinderen, mder leiding der onderwijzeressen, on dertusschen zich op. Daarachter plaatsten rich in halven cirkel de ruim honderc vaandels en banieren van vereenigingen, <!fe in de kerk waren geplaatst geweest een kleurig; kostbare omlijsting van een risch, druk gewemel van kinderen, waar- de meisjes o, aardige attenttei witte en paarse bouquetten in de hand en paarse strikken in het haar hadden. Een geweldige massa hoofden vormde het ach terplan van dit geheel. En vanuit vensters Mgr. werd door de jeugd en de dui zenden toeschouwers ontvangen met een ovatie. De fanfare liet rich van haar beste zij de hooren en dan beklom de heer J. J. van Kessel den dirigeerstoel. Met bege leiding van koperwerk bracht de kinder schaar haar aubade. Frisch en krachtig klonk het uit den mond van ruim twee duizend kinderen: Gegroet, Monseigneur, van Uw kind'ren, Uw Bisdom, dat juicht in ons lied. Gegroet op den dag, die zoo stralgnd Het goud van Uw Priesterschap zietl Met goud is gekroond nu de Wijsheid, Die God uit den hoogen U zendt. /Gesierd met een krans is de sterkte Van 't Geloof, dat geen weifelen kent, In honderde kerken wordt heden, Een dankoffer Gode bereid Voor U, die zoo talrijke tempels Met 't heiligend kruis hebt gewijd; En gansch een geslacht, door Uw handen Gezalfd met den Heiligen Geest, Deelt, sterk door het ge'oof, in den jubel, Die juicht op Uw Priesterlijk feest. Een leger van mannen en vrouwen fievormd en geschoold door Uw werk, Geleid door het kruis der banieren. Staat hier als de weermacht der Kerk; Zij voeren tot U hunne kind'ren, Opdat hen Uw zegen behoud', Uw zegen op hen en hun scholen Door herderlijk zorgen gebouwd! Uw Priesters, volhardend in trouwe, Tot arbeid en offer bereid, Zij sterken hun kracht aan Uw voorbeeld, Dat biddend en werkend hen leidt, Zij smeeken voor jaren vol zegen Met al Uwe zonen te zaam: „Hij sta en Hij wei le in sterkte Tot roem van Gods Heiligen Naam." Mgr. zag er bijzonder opgewekt uit in deze oogenblikken. Dan werden de vaandeldragers door Plebaan Westerwoudt die alles keurig regelde, opgeroepen dm te defileeren. Onder de tonen van een opwekkenden marsch defileerden de organisaties, ver tegenwoordigd door haar banieren. Soms gaf het aanleiding tot koddige momenten als de frissche Noorderbries een vaandel te pakken kreeg en den drager er van veel last bezorgde. Voor Mgr. bracht elk vaandel het vaandel-6aluut. Het was een grootsche manifestatie. Namens Mgr. bracht plebaan Wester woudt, gewapend met een scheepsroeper dank aan de jeugd voor de gebrachte aubade en aan de organisaties ,,die trouw de wacht houden rondom de jeugd. De heer v. Kessel werd uitmenoodigd hij Mgr. te komen. Deze onderhield rich eenige oogenblikken met hem. En dan schalde tot besluit uit duizen den monden het „Roomsche Blijdschap Barometerstand 768 m.M. Vooruil OPGAVE VAN; gezongen gezamenlijk door Mgr., de gees telijkheid en de verzamelde Katholieken, een symbool van de eenheid die allen tesamen houdt. Een aardig moment was nog toen Ple baan Westerwoudt de toeschouwers voor stelde „Pater Cornelius, een eigen broer van den jubilaris" en „tante Charlotte, een eigen zuster van Mgr." Beiden werden met ovaties begroet. Langzaam gingen de duizenden uiteen en men vertelde en verzekerde elkaar, dat het „schitterend", dat het „indruk wekkend", dat het iets „onvergetelijks" was geweest. En zoo was het! In het Bisschoppelijk paleis werd des middags van half drie tot vijf uur een drukke reoeptie gehouden. Honder den hebben van de gelegenheid gepro fiteerd. Mgr. persoonlijk geluk te wen- schen. Door de firma's Duyn en Van Em merik waren eenige zalen voor deze gelegenheid gedrapeeerd en met planten- versiering opgesmukt. Receptie der geestelijkheid. Om half drie werd de geestelijkheid van het Bisdom ontvangen. Maar (Je komst van Mgr. werd even vertraagd door de plotselinge komst van Mgr. Or- senigo, pauselijk internuntius in Den Haag, die, met zijn secretaris, Z. D. H. persoonlijk kwam gelukwenechen. Bij de reoeptie der geestelijkheid voer de Mgr. Möllmann het woord en sprak als volgt: Toespraak Mgr. Möllmaim, l j Monseigneur Toen wij hedenochtend in den In troïtus werden aangespoord, ons te verheugen in den Heer over de ver heffing der H. Moedermaagd, moes ten wel onze gedachten tevens uit gaan naar den hoogen Feestdag, dien wij priesters zoo innig met u medevieren, Uw Gouden Priesterfeest. Veel meer dan de geloovigen besef fen wij, die met U het H. Priester schap deelen, wat overvloed van wel daden God een halve eeuw lang over U uitstortte, hoe in U ten volle bewaar heid werd, wat bij uwe heilige wij ding werd gebeden: „dat God Zijn hemelsche gaven over U zou verme nigvuldigen; dat Hij U zou achtervol gen met de voortdurende gulheid Zij ner geschenken". Het is dan ook natuurlijk, dat o/ize feesttoon hooger en dieper klinkt dan die der geloovigen en dat wij uw eigen priesters, seculiere eu reguliere voor ons het recht durven op- eischen, U, D.H. vóór alle anderen plechtig onzen gelükwensch aan te bieden. Ons recht, maar ook onze plicht: want onze wensch moet samenvloeien met eene vurige dankzegging aan den goeden God, Wiens Voorzienigheid aan Haarlem's Bisdom een herder gaf. die, zoolang hij priester was, priesters vormde, priesters bestuurde! Zeventien der eerste twintig jaren van uw priesterlijk leven velen onzer herdenken het met groote er kentelijkheid was het uw dagelijk- sche zorg, de jeugdige levieten op te voeren tot wetenschap en deugd, ter wijl in de volgende dertig jaren de leiding, het bestuur, de verzorging uwer Priesters de voornaamste plicht was van uw verheven Ambt. In hoogeren zin meer nog dan door het stichten uwer kathedraal en door den bouw van het nieuwe Semi narie achten wij op U.D.H. toepas selijk de schoone Schriftuurwoorden: „Ziedaar de Hoogepriester, die in zijn leven steun gaf aan het huis (Gods) en die in zijne dagen „den tempel" de uitverkoren dienaren van het H. Altaar heeft versterkt". Voor dit alles, Monseigneur, op uw Gouden Feest onzen diepgevoelden dank! Het is ons onmogelijk, heden wenschen te uiten, die niet tegelijk strekken tot ons eigen geestelijk heil. Blijf sterk naar geest en lichaam nog lang ons weiden in Gods kracht! „Ovilis ille Pastor et Rector gregis", bereid ons door uw herderlijk woord het levensvoedsel! Open ons door uw voorbeeld de heilige bron nen, waarin wij de frischheid drinken, om als „cooperatores providi" onder en met U opgewekt te kunnen ar beiden! „Vitae recludit pascua et fon- tes sacros". Waarechuw ons voor onze vijanden en dat niemand onzer zich van U, den Herder, vervreemde. „Ovesque servat creditos, ar eet lu- pos"„Wat zullen wij U aan bieden Monseigneur, van nu af zal onze dagelijksche bede pro Antistiete nostra Augus-tino nog met meer aandrang gefluisterd worden tot den goddelijkfia v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1