Z. D. H. Mgr. A. J. CALLIER benoemd tot Commandeur Nederl. Leeuw UIT DEH OMTREKt' HAARLEM. Verkiezing lid Kamer van Koop handel en Fabrieken. De stroomprijzen van het N. E. N. Examen Hoofdakte. Geguncr. L Kennisgeving. Geen vergunning. Tramontsporing. Borgerllike Stand. Het Schaaktournooi te Londen. Programma Frans Hals. Gevonden voorwerpen. Bekerwedstrijd. Mr. M. Slingenberg. Ned. Bond tot redden van dren kelingen. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. noordwijkerhout. hillegom. Hoogepriester op het Altaar. In flit plechtig oogenbiik leggen wij als géestelijk geschenk aan uwe voeten naast ons gebed, onze hernieuwde be loften van diepen eerbied en onvoor waardelijke gehoorzaamheid. Maar dit is ons niet genoeg: wij wilden zoo gaarne U vandaag ook op stoffelijke wijze toonen, dat wij mede leven met onzen Bisschop: dat wij krachtig willen steunen, wat Hij heeft ondernomen. Allen dan ook: priesters, religieu- sen en geloovigen hebben bijgedragen uitsluitend voor één doel: den bouw der nieuwe Seminariekapel. Oi^der onze clergé werd een feest commissie gevormd, die U hier ver tegenwoordigd ziet; onze goede Reli- gieusen waren op een wenk onzer zijds aanstonds bereid, krachtig mede te werken; al onze Roomsche organi saties werden gemobiliseerd! En het resultaat? Mon^igneur, met groote vreugde kan ik U mededeelen, dat uwe Pries ters, uwe Rcligieusen, Zusters en Broe ders, geholpen door eenige welwil lende Besturen en enkele particulie ren, in contanten en in vaste toe zeggingen hebben bijeengebracht de som van ruim nepen en negentig dui zend gulden, terwijl dan nog straks de Diocesane Organisatie's zich zullen uitspreken en terwijl heden ik tw,ii- fel er niet aan op de open schaal, die in alle kerken voor hetzelfde doel rondging, rijkelijk zal geofferd zijn. Monseigneur, moogt gij na deze rae- dedeelingen in zeer ernstige overwe ging nemen den afbouw ook van H-age vejds' Kapel, die dan zou kunnen wor den het monument, opgericht door ons aller liefde bij uw Gouden Pries terfeest! Antwoord vim Mgr. Collier. Mgr. antwoordde hierop ongeveer als tolgt: Quid Retribuam Domino? Wat zat Ik den Heer wedergeven? heb Ik ook dezen morgen reeds gevraagd en Ik verheugde er Mij over dat zoovelen waxen opgeko men om met Mij God te danken voor het vele, dat Mij geschonken is. Maar wei had Ik allereerst reden daarbij te denken aan het feit, dat zooveel priesters, véél meer dan Ik had verwacht, zijn gekomen om met de Geloovigen God te danken voor wat Mij in die 50-jaren van Mijn priester schap aan groote genaden is geschonken. Ik ben daarom zoo dankbaar voor uw komst omdat gij waarlijk rijt de collabo- ratores, de medewerkers van uw bisschop. Ik dank u hartelijk voor de gebeden, die gij voor Mij hebt gestort om God te dan ken. Ik dank u ook voor het schitterend geschenk. Dat geschenk is waarlijk kostbaar. Het ging Mij zoo aan het hart, dat Ik een seminarie zou bouwen, zonder tempel, zonder waardig Huis voor den Goeden God, maar nu het geschenk zoo mild is, al ontbreekt er nog wat aan het bedrag, nu zal de kapel er ook wel komen (vroo- lijkheid.) Laten wij hopen dat de kapel er spoedig is en dan hoop ik dat bij de inge bruikneming er minstens evenveel pries ters zullen tegenwoordig zijn als hier en Ik hoop dat wij elkander daar allemaal zullen terugzien. Daarna werden de aanwezigen toegela ten tot het kussen van den ring. Hierna werden de religieusen, zusters en broeders, ontvangen. Met ieder hunner onderhield Mgr, zich eenige oogenbiikken. Autoriteiten. Dan werden de wereldlijke autoriteiten Ontvangen: de Commissaris der Koningin, Mr. dr. A. Roëll, de burgemeester van Haarlem, de heer Wesstra, secretaris, de heeren Mr. A. Bruch en Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Dr. J. F. M. Sterck, inspecteur bij het Lager Onderwijs in het district Haarlem, e.a. In een der zalen waren tentoongesteld Verschillende geschenken, die Mgr. ont vangen had. Kostbare misgewaden en voorwerpen voor huishoudelijk gebruik. Om half vier werden de Diocesane ór- ganisities gezamenlijk ontvangen. Toespraak Rector Jansen. Namens allen voerde Reetor Jansen bet woord. U begrijpt Mgr., U begrijpt, dat het niet anders kan dat bij den jubel op dezen dag de Diocesane organisaties niet achter konden blijven, dat zij bij den jubel van hun bisschop moesten zeggen wat er in haar leeft ten opzichte van hun bisschop. In de 20 jaar van Uw bisschoppelijk be- •tuur hebt Gij getoond welk een groote Voorliefde Gij hebt voor de organisaties. Wanneer in het veld de banieren met het kruis in top wapperen, dan wil dat zeg gen dat de Katholieken niet meer verbor gen willen blijven, maar dat zij naar bui ten willen toonen wat ze zijn, eerlijk en fier willen toonen wat ef in haar leeft. Gij, Mgr. verstaat zoo goed de kracht, die ligt in 't opwekkend woord. Als gij spraakt van Mijn Volksbond, Mijn Hanze, dan wist Gij wel dat zij dat zoo gaarne hoo- ren, want ze willen zoo graag de uwen zijn en ze zijn er u zoo dankbaar voor en zij zullen die dankbaarheid blijven toonen door 'uw woord te volgen, door uwe leiding te volgen, die de leiding is van het hoogste kerkelijk gezag. Het zijn vereenigingen van middenstanders, van arbeiders, van gezellenvereenigingen, door u zoo geprezen, vereenigingen van allerlei slag en stand, die hier zijn saamgekomen om u te bejubelen en dank te zeggen. Het is straks al verteld. Ook zij willen bijdra gen in het geschenk dat u zoo dierbaar is. Het ging wel niet gemakkelijk, want men mocht de organen niet gebruiken omdat het moest worden stil gehouden, maar edelmoedig is er geofferd. Volksbond en Vrouwenbond geven ieder 10.000, de Hanze, die reeds het altaar schonk, geeft 5000 en dat bedrag zal nog wel hooger worden. Ook andere vereenigingen droegen bii, zoodat door de organisaties totaal be schikbaar wordt gesteld een bedrag van 30.000. Die kapel zal er dus wei komen. De organisaties zijn blij iets te hebben kunnen doen voor U en mocht U ze nog eens noodig hebben, u kunt op Jbaar hulp rekenen. De organisaties zeggen u harte lijk dank en feliciteeren u met uw jubi leum. v Dankwoord van Mgr. In Zijn dankwoord wees Mgr. er op boe gelukkig 't is. dat de R.K organisaties zijn tot stand gekomen. Dat zij op den wensch van het Episcopaat zich organi- seeren, is voor Mgr. reeds een rede tot groote dankbaarheid. Maar bovenal is Mgr. gelukkig omdat het kruis boven de banieren wappert.. Het is de bisschop die de geloovigen met het kruis teekent. Dat is het eenige sacrament dat de Bisschop toedient: Het Vormsel, waar in Hij de geloovigen met het kruis teekent om dat kruis op het voorhoofd te dragen. Er was gesproken van offervaardigheid der organisaties. Mgr. wees er op dat of fers- brengen juist het kenmerk is vari echt Roomsch zijn. Mgr. zou wenschen dat geen enkele Arbeider, geen enkele Mid denstander, geen enkele Katholiek meer traliën' zijn organisatie! "sTön3 en' 'sprak dë hoop uit dat de organisaties trouw zullen blijven aan haar vaandels. Ik wensch niets liever, zoo besloot Mgr. zijn toespTaak, dan dat de organisaties zullen groeien in ledental en katholiciteit. Ik ben trotsch op Mijn organisaiën! en daarom dank Ik u voor uw komst en dank Ik u voor uw offer. De afgevaardigden kregen nu gelegen heid Mgr. persoonlijk geluk te wenischen. De Plaatselijke Organisaties. Dan werden de organisaties uit Haarlem en Omstreken ontvangen. Toespraak Me|. Peeters. Namens allen sprak Mej. Peeters als volgt: Monseigneur, Met een hart vol vreugde heb ik de vereerende opdracht aanvaard, om U op dezen grooten dag de hulde te brengen van Roomsch Haarlem, van het georgani seerde Katholiek Haarlem, uwe stad. Hier staan voor U, Monseigneur, de af gevaardigden van alle vereenigingen, elk in 't bijzonder opkomend en strijdend voor hare eigen hoogste belangen, maar vast aaneengesloten, één geworden, in de liefde en vereering voor den Hoogepries ter haar door God gegeven. Wij weten het. Monseigneur, hoe Uw nederig priesterhart aan God, aan God alleen de eer geeft het heerlijke werk door U verricht, gedurende 50 jaren, maar wij Uwe kinderen, die U zoo hoog vereeren, zoo gaarne gehoorzamen -■ zelfs als het pijn doet wij, Monseigneur, terwijl wij God danken voor den zegen ons in U geschonken, wij kunnen en wil len de gevoelens, die in ons gekomen, niet terugdringen naar ons hart; wij willen ze uiten, zij het in een zwak yoord, op dezen Uwen jubeldag. Wat zouden wij heden gaarne de b e- 1 o i t e van groote, groote genaden van den Hemel voor U afsmeeken, ja, af dwingen Monseigneur, genaden vóór U zelf en voor Uw bemind diocees; hoe gaarne zouden we U onze wenschen ken baar maken. Dat gaat niet! Maar luister, dierbare Vader, één van die smeekbeden willen we U toch zeg gen. Wij weten toch nu, door uw eigen be kentenis, door woorden van uw lippen afgeluisterd, hoe U. D. H. reeds als jong priester geen vuriger, volhardender ge bed tot God opzond, dan dat voor de bekeering onzer dwalende broeders; wij weten nu dat gedurende geheel uw priesterleven, uw hart gedorst heeft naar zielen voor God. ~Welnu, Monseigneur, juist in de don kerste aller tijden, die we nu beleven, blijkt God toch wel dichter bij ons, dan ooit te voren, er gaat een smachten een hijgen door de wereld naar het eeuwige licht. Jezus zou zeker ook van onzen tijd zeggen: „De velden staan wit voor den oogst." „Voor den oogst'Monseigneur, dit is onze bede; Moge de goede God U. D. H. de buitengewone genade schenken voor Uw heengaan deze oogst van zielen nog honderdvoudig binnen te halen door hei lige priesters, onder uw leiding opgevoed; priesters, die ontstoken daor den liefde gloed, steeds brandend in Uw apostolisch hart, geen grootere vreugde kennen dan de dwalenden te zoeken en te leiden in de schaapskooi van Jezus. Moge het heerlijk werk voor de bekee ring van Nederland, dat met zooveel geestdriftige vreugde en ijver door Uw geest en Uw gezag in Uw bisdom onder nomen is, het groote werk om kinderen en menschen aan Jezus' H. Hart te bren gen, groeien en bloeien en de schoonste vrucht zijn van Uw zoo rijk door God gezegend 50-jarig priesterleven. Moge dan Uw kostbaar leven nog met vele gelukkige jaren verlengd worden, Monseigneur, en daarom stijgt uit ons aller hart heden tot God omhoog, de vurige, in nige bede: God spaar tot in lengte van dagen, het leven van onzen beminden Opperherder, Monseigneur Callier. Antwoord van Mgr. Mgr. wees er op, dat mej. Peeters haar woorden te zwak genoemd heeft. Dat is niet zoo, maar wel zijn zij weer zwak in verhouding tot de daden der R.-K. orga nisaties, zeide Mgr. en dankte voor de geuite wenschen en betoonde belangstel ling. Jaren geleden, zoo herinnerde Mgr. zich in de Camera Obscura gelezen te hebben over het meniste Haarlem. Mgr. durft nu wel bijna spreken Van het katho lieke Haarlem, want geen geloof, om het zoo eens te zeggen, kan bogen op zulke organisaties als het onze. De organisaties zijn de helpsters van den Bisschop. Een bisschop kan eens op een vergadering spreken, kan eens in het jaar een brief schrijven, maar de organisaties kunnen daadwerkelijk hulp verleenen. Dat is de vervulling van het Woord van Christus, Die uitzond de Apostelen om den Vader te leeren kennen. Onze katholieke organi saties kunnen den goeden geest kweeken. Ik dank u hartelijk, aldus Mgr., voor zooveel ijverige medewerking, vooral de bestuurders en bestuursters der organisa ties, die zooveel doen wat Ik onmogelijk alleen af kan. Het is Mijn beste wensch, dat de organisaties toenemen in tal en in verdiensten voor Onzen Lieven Heer. Rector Kok stelde de verschillende af gevaardigden voor. Ten slotte was van 4 uur af voor par ticulieren gelegenheid om Mgr. te felici teeren. Er werd druk van de receptie gebruik gemaakt. Hel Plechtig Lof. In onze jongensjaren hebben we wel eens van een bouwplaat bet bouwwerk der nieuwe Sint Bavo nagemaakt. En wanneer dat werk van huisvlijt dan ge reed was, werd niet zelden op een win teravond daarbinnen in licht ontstoken en de huiskamer in duisternis gebracht. Het hel verlichte kerkgebouw was dan een sprookje gelijk, vee! mooier, 6n onze oogen, dan de kathedraal in werkelijk heid. Aan deze gebeurtenis dacht onwillekeu rig hij, die gisterenavond het plechtig Lof in Sint Bavo ging bijwónen en reeds van buitenaf het heele kerkgebouw in Stra lend licht ztg. Vanuit den koepel en alle vensters goot het electrisch licht zijn schijnsel naar buiten, maar treffend was het daarbinnen, waar alles als in zonne gloed baadde. Het Lof. Des avonds 8 uur werd door den Hoog- eerw. Heer Mgr. Th. J. A. Boeman een plechtig lof geecelebreerd, hierbij geas sisteerd door den Zeereerw. Heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor to Vijfhuizen en den Eerw. Heer P. Bottelier, theologant van Warmond. De overige assistentie werd eveneens door theologanten van Warmond verricht. De kerk was evenals des mor gens geheel gevuld. De verschillende ge zangen werden alle keurig uitgevoerd. O.m. werd gezongen de lofzang „Te Deum" van 01. Knoop. De plechtigheid werd besloten met het zingen van ^Room sche Blijdschap" li ÜM, f zat. Bij K. B. is benoemd tot comman deur in de Orde van den Nederlandl- schen Leeuw A. J. Callier, bisschop van Haarlem. HET 60-JARIG PRIESTERFEEST VAN MGR. J. J. GRAAF. In alle stilte en eenvoud, zooals hij ook als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen had gegeven, is gisteren in „Huize Duinrust" te Overveen door Mgr. J. J. Graaf, zijn 60-jarig priester- jibileum gevierd. Doch hoewel de wijd vermaarde jubilaris geen rucht baarheid aan zijn feest wilde gegeven zien, toch hebben ontelbaar velen van hun belangstelling doen blijken. Den» geheelen dag door stroomde het tele grammen, brieven en dergelijke be wijzen van sympathie, terwijl voorts een zeer groot aantal fraaie bloemstuk ken den jubilaris gewerden. Des morgens om 10 uur droeg deze in de fraai versierde kapel een stille H. Mis van dankbaarheid op, bijge woond door vele inwonenden van het gesticht en opgeluisterd door eenige kerkelijke gezangen uitstekend uit gevoerd door het zusterkoor, dat voor de H. Mis den lofzang „Veni Creator" ten gehoore bracht. Om half 12 hield de jubilaris re ceptie voor de inwonenden, die bijna allen hem kwaOien gelulcwenschen. Eenige fraaie bloemen- en fruitmanden werden hem door zusters en inwonen den aangeboden, waarvoor Mgr. eeni ge hartelijke woorden van dank bracht. Later op den dag kwamen nog ver- scheidenen Mgr. persoonlijk geluk wenschen. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR H. J. I. WENTZEL. Op den gouden jubeldag van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem vierde de Bisschoppelijke stede' eveneens het zil veren priesterfeest van den Z. E. Heer H. J. I. Wentzel, Pastoor der parochie der H.H. Elisabeth en Barbara, in het Schoterkwartier. Op dezen dag hebben de parochianen op ondubbelzinnige wijze van hun liefde voor hun herder blijk gegeven. Op smaakvolle wijze was het geheele Priesterkoor met een macht van groen en bloemen schitterend versierd, waar te half elf de jubilaris, geassisteerd door zijn beide kapelaans de W.Eerw. Heeren F. A. Burwinkel en O. H. J. Goes eene plechtige H. Mis opdroeg, terwijl ook het overige gedeelte der kerk een feestelijk aanzien dankte aan de keurige bloemen manden, die in de bogen waren aange bracht. Een groot aantal geloovigen woonde de plechtigheid bij. Bij het begin der plechtigheid voerde het parochiale zang koor den „Veni Creator" van J. F. Wolft uit, terwijl gedurende de H. Handeling op zeer verdienstelijke wijze Loots' „Missa in honorem S. Mariae Magdaie- nae" werd ten gehoore gebracht. Na het Evangelie besteeg de Wel Eerw. Heer C. W. v. Mierlo, oud-kapelaan van den jubilaris, den kansel om de feest rede uit te spreken. De gewijde redenaar za! zich van de vereerende taak, op dit jubilé de feestrede te mogen houden, kwijten, door de pa rochianen- eenige gedachten voor te hou den omtrent de hooge waardigheid vap het priesterschap, en doet dit aan dé hand van Paulus' woord (de Priester is) „uit de menschen genomen en voor de menschen aangesteld, om voor hen të doen, wat bij God te doen is", eene ge dachte door Paus Pius X z. g. uitgewerkt in zijne Encycliek over de waardigheid van het Priesterschap, welke hij begon met de woorden „Het Priesterschap is niet om wille van den Priester zelf, maar om wille van de geloovigen door God geschonken." Uit Paulus' woorden volgt vooreerst, dat de Priester is ,de vertegenwoordiger van het Christenvolk bij God. In naam van het volk moet de priester God eeren en danken, qfferen en bidden. Dat doet hij in het breviergebed, en bijzonder in de H. Mis. Ais een andere Mozes heft hij de armen ten hemel, biddend voor het volk, als een andere Aéron treedt hij voor God's Aanschijn om Hem door het wierook-offer te eerën en tegelijk zijn Zegen af te smeeken. Hij is in den waren zin volksvertegenwoordiger vertegen woordiger van jong en oud. kind en grijs aard, rijken en armen, mannen en vrou wen, het geheele Christenvolk. Maar daartegenover is de friester ook de afgezant van God bij het volk. Hij deelt de Goddelijke gunsten en genaden, die God te zijner beschikking stelt, onder de menschen uit, zoodat Paulus den priester noemt :„dienaar Gods en uitdeeler van Gods geheimenissen." God heeft zijn Almacht gelegd in de handen van zijn afgezant onder het Christen-volk, die in zoovele levens omstandigheden den mensch tot God brengt. Door het Doopsel schenkt de Priester den mensch de door de erfzonde verloren heiiigmakende genade terug heeft de persoonlijke zonde den mensch later het kindschap Gods weer ontno men, dan Voert de Priesterlijke hand den zondaar weer tot God terug onder het uitspreken van de heilige woorden der vergiffenis. Voert de priester zoo eenerzijds de menschen tot God, ook draagt de priester God onder de menschen. Steeds weer op nieuw doet bij Christus op zijn macht woord uit den hemel nederdalen op het altaar, eb brengt Hem van het Altaar aan de Communiebank in de zielen. Christus' troost, ja, den troostenden Christus brengt hij aan de zieken, aan de stervenden in hun laatste ure. De priester Is ook de middelaar, die de ziel uitgeleide doet uit het aardsche le ven hij geeft haar zijn gebed mede, wanneer zij voor God verschijnen gaat, hij bidt aan de geopende groeve, en bidt in zijn H. Missen om rust en vrede voor haar, om verlichting van de tijdelijke zondestraf. Zooals Christus *elf zijn Waarheid brengen kwam, brengt en bewaart de priester de H. Waarheden, het Geloof bij het volk, en is daardoor, als zijn Meester, het zout der aarde en het Licht der We reld". Gelukkig het volk, dat zijne pries ters beschouwt, zooals God zelf ze be schouwt en ais hoedanig hij ze aanstelt als Gods dienaars onder de menschen. Ongelukkig het volk, dat den priester moest missen, zooals onze voorvaderen in de tijden der vervolging toen zij baden en zongen „Ach, Lieve Heer, „Zie toch neer „Op Uw schaapkes zwak en teer „En geef ons herders weer Laten wij God, aldus spr., op dezen dag danken voor de weldaad van het priesterschap, voor de zegeningen, door bemiddeling der priesters ontvangen, bijzonder voor die, welke deze parochi4 de laatste jaren ontving door den priester voor héér aangesteld, Wü zijn, richtte spr. zich tot den jubilaris," met o God dankbaar voor Uwe uitverkiezing, voor de 25 jaren, die gij hebt mogen werken als Gods dienaar en de uitdeeler Zijner geheimenissen. Ga dan in Uw offer van heden, God Uw dank brengen, wij danken mede, en bidden, dat gij nog in lengte van jaren Uw zegenrijk priesterwerk moogt voort zetten. Na de H. Mis voerden koor en solisten de bekende Cantate „Hulde aan het Priesterschap" "van J. Haagh C. Ss. R. uit. Na het ontbijt vereenigden zich in de pastorie de par. Kerk- en Armbesturen en de besturen der kerkelijke corporaties in de parochie, en werd den jubilaris in tegenwoordigheid zijner familie bij monde van den voorzitter der feestcommissie, den Wel Eerw. Hr. F. A. Burwinkel, het feestgeschenk der parochianen aan geboden, nl. eene som gelds ter bekosti ging van het orgel, dat in de kerk ge plaatst wordt, en dat ongelukkigerwijze op dezen dag nog niet gereed kon zijn. Hierna had eene zeer druk bezochte receptie plaats, gedurende welke een gróóte menigte parochianen van hunne belangstelling bëwijs kwamen geven. Na deH. Mis voerden koor en solisten de bekende Cantate „Hulde aan het Priesterschap" van J. Haagh C. Ss. R. uit. Te kwart over 1 verzamelde zich b Kerkbestuur, dat met de Eerw. kapel; r n der parochie het feestcomité uitmaal met de dagelijksche besturén der divus kerkelijke corporaties der parochie,Wa; onder ook het voltallig armbestuur, in de zaal der Pastorie. Bij monde van kap. Burwinkel werd den pastoor het feestgeschenk der paree: chie aangeboden, zijnde een belangrijke som gelds voor het reeds aangeschafte orgel. Spreker huldigde past. Wentzel als priester in zijn 25-jarige loopbaan, en als pastoor der parochie St. Elisabeth en Barbara, vooral om zijn ijver voor verfraaiing van Gods huis. Spr. maakte zich dan ook tot tolk der parochianen, die waardeerend wat hun pastoor in dat opzicht verrichtte, hunne bijdragen hadden verzameld om hem daarin te steunen. Ten slotte wenschte spr. den pastoor toe, dat het vertrouwen tnsschen volk en priester, zoo noodig voor vruchtbaar priesterlijk werk, in steeds stijgende mate hem ten deel zou vallen. De Pastoor dankte in zijn wederwoord allen die hadden meegewerkt om zijn feest tedoen slagen en,op te luisteren gaarne aanvaardde hij het geschenk der paro- cianen, en zag daarin een bewijs van hoog achting en eerbied voor zijn persoon en waardigheid. Een voor een werd hij als dan door de aanwezigen gecomplimen teerd, waarna in een ander vertrek der pastorie de verschillende cadeaux wer- de bezichtigd. Om 2 uur begon de re ceptie voor particulieren, talrijke geeste lijken, waaronder de H. E. Heer Vicaris- Generaal, kwamen Past. Wentzel geluk- wenschen, een menigte van parochianen stroomde af en aan en zeer vele schrifte lijke gelukwenschen en telegrammen ge tuigden van meeleven met dit zilveren priesterfeest. Onder meer kwamen ook deputaties van „Geloof en Wetenschap" en van het Comité tot oprichting eener R. K. H. B. S. pastoor Wensel complimenteeren. Ten 7 uur celebreerde past. Wentzel een plechtig Lof met assistentie, waar onder het zangkoor verschillende meer stemmige muziekstukken ten gehoore bracht. Na den Magnificat beklom de pastoor den kansel om zijn in groote ge tale opgekomen parochianen toe te spre ken. Sp. herinnerde aan de woorden, door Kap. v. Mierlo des morgens gesproken, dn hoe de parochianen reeds bij zijn komst in deze parochie vóór ongeveer 7 jaren hun getoond hadden door hun belang-/ stelling en eerbied, de waardigheid van het priesterschap door kap. v. Mierlo geschetst, te begrijpen. Op dezen dag, dien zij tot een onvergetelijken voor hem hebben gemaakt, hebben de parochianen opnieuw het bewijs daarvan geleverd, en de Pastoor dankte hartelijk voor het belangrijke bedrag, door de parochie bijeengebracht, dat hij, als dienaar Gods ook tot Godes eer zou aanwenden om daarmede gedeeltelijk het nieuwe orgel te bekostigen, en daardoor de godsdienst plechtigheden op te luisteren. Ook breekt spr. dank voor de groote belangstelling en sympathie, dezen dag onervonden en voor de verschillende andere geschenken, en de gebeden der parochianen. De zorgvolle herder sprak dan over de afgedwaalde schapen zijner kudde, die tot den éénen schaapstal nog moeten worden teruggevoerd, en verzoekt de parochianen hem daarbij te helpen en te steunen idoor hun gebed eb hun voor beeld, opdat, wanneer binnen afzienbaren tijd eene H. Missie zal worden gehouden, deze rijke vruchten dragen moge. Te dier intentie verzocht hij bijzonder veel vuldige bijwoning van het Donderdag avond-Lof. Nadat het Te Deum gezongen was, en hét Lof met den zegen met het Aller heiligste besloten, werd andermaal de Priestercantate uitgevoerd. Op waardige wijze heeft de parochie van St. Elisabetj en Barbara het zilveren jubilé van haren pastoor herdacht. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat formulieren van candi- daatstelling en aanvaarding candidatuur voor de op 1 September a.s. te houden verkiezing van één lid van bovengenoem de kamer voor de kiezers kosteloos ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie (10e afdeeMng.) Men meldt ons: In verschillende gemeenten van Noord- Holland -werd voor en na aange drongen op verlaging der sttoomprijzen van 't P.E.N., dat aan de gemeenten de eiectrische energie levert. De Vereen, van directeuren van Eiectrische bedrijven in Nederland heeft nu tarieven ontworpen, die men algemeen gevolgd wenscht te zien. De afd. N. Holland van de Vereeniging van Ned. gemeenten heeft nu voor hare op 28 Augsutus a.s. ten Randhuize van Amsterdam te houden vergadering het vol gende voorstel aan de orde gesteld: met ingang van t Juli 1922 j.i. te aanvaarden de tarieven volgens bovengenoemd ont werp (in nader óverleg met de Statencom missie voor het P,E,N,) echter, zóó, dat het gemiddelde K.W. bedrag de 140 niet te boven gaat. Ook wenschen de betrok ken gemeenten eene doeltreffende afvaar diging in het college van Toezicht. i Haarlem. Geëxamineerd 13 vrouwelijke candidaten: geslaagd de dames A. A. B. i'Temen t, E. Dirkse, H. P. Takes, R. E. '.ioskam, M E. J. van Oyen, allen van Am sterdam; M. C. A. Bekker, Heemstede, en M, A. yan Dille wijn, Sloterdijk, Aan de firma W. J. Knapé en J. Droog Jr. te Haarlem is opgedragen het Stuca- doorswerk van de nieuwe R.K. School te Driehuizen (Gem. Velsen). De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen de zer Gemeente, dat het op den 9en Augus tus j.l. executoir verklaard kohier nr. 12 afd. 8 op de Personeele Belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herin- werd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Proces-verba al is opgemaakt tegen den tapper K., die verlofhouder is en in zijn lokaliteiten sterken drank verkocht. Een vijftal flesschen met verschillende dranken is in beslag genomen. Gisterenmorgen omstreeks half 12 is een E. N. E. T.-wagen op het Spaame nabij de Korte Veerstraat uit de rails geloopen. Het tramverkeer ondervond on geveer 3 kwartier vertraging. Geboren: 10 Augustus, z. van J. M. Clous-Geukers. z. van C, Bak-de Vos. z. van N. v. d. Wateren-v, d. Galiën. 11 Augustus, z, van M. v. d. Vossen- Verheijde. z. van A. B. M. Kleton-v. Lit. z. van K. Lieshout-Weber. z. van J. H. Rootlieb-v. Norden. 12 Augustus, z. van S. C. Presburg-Koehof. d, van M. C. Hos-v. d. Aar. z. van C. M. J. Keizer-Alphenaar. z. van W, C. Buschman-Steenvoorden. z. van M. E. Braspenning-Turkenburg, 13 Augustus, d. van A. J. Overdam-v. Duijn. z. van C. Biere-Schoen. z. van E. v. Heerden- Florusse, 14 Augustus d. van M. Brands-Husslage. z. van F. J. M. v. d. Pot-Hut. d. van T. J. Melchior-Kienjet. Overleden: 11 Augustus, C. v. Veen, 85 j., Hazepaterslaan. J. J. v. Cruijningen, 74 j.. Kamperstraat. 13 Augustus, D. J. M., 15 j„ z. v. J. T, v. Bemmelen, Gr. Houtstraat. 14 Augustus, J. C., 2 mnd., z. v. W. F. v. Deelen, Kamperlaan. De stand is thans: 1. Oapablanca 7Va pt. 2. Vidmar 6i/s pt. x3 Aljeohin 6V2 pt. 4. Rubinstein 6 pt. 5. Tartakower 51/2 pt. 6, Eeti 5 pti. 7. Yates 41/2 pt. en Marcckzy 4J/2 pt. 1 9. Bogolynhof 4 pt. Atkins 4 pt. 11. Snosko Borofsky 3Vs pt. 12 Morrison 3 pt. en Euwe 3 pt 14. Watson 21/2 pt. 15. Wahl- tuch 2 pt. 16 Marotti 0 pt. plus een -afgebroken partij. van de Muziek in Den Hout; op Woensdag 16 Augustus 1922, 8 uur: I. 1. „Frischer Muth, leichtes Blut", F. v. Blon. 2L Ouverture „Nakiris Hochzeit", P. Lincke. 3. „Hochzelts-Reigen", Walzer, B. Bilse. 4. Fantasie a. d. Operette „Die 1 'Geisha", S. Jones. II. 5. Ouverture „Dichter und Bauer", F. v. Süppéi 6. Fragments de l'Opera „Traviata", G. Veridi. 7. „BalletE gyp tien", A. Luigini. Omtrent een Erans Hals, onlangs in het bezit van de firma Knoedler te Londen gekomen, verneemt de N. E. Ort. het volgende: Het schilderij, een vrouwenportret, een typisch oud-HolIandsche figuur uit een patriciërsgeslacht, te oordeelen naar de rijke kleeding, is het eerst opgemerkt door Alec Martin ten huize van den markies van Cholmondeley, (Oholmonde- ley Castle, Maplas, Cheshire), in wiens familie het sedert lang als „portret eener onbekende dame" te boek stond. Het doek, groot 83 X 65 c.M., gemerkt Aetas 62 1650, schijnt wel een der beste werken, door Erans Hals gedurende die periode geschilderd. De vrouwenfiguur is zittend weerge geven. De uitdrukking van het gelaat ie krachtig, doordringend, en volkomen in overeenstemming met leeftijd en betee- kenis der persoon. De handen, over elkaar heen geslagen, houden een paar witte handschoenen met rood en goud geborduurden rand. Buitengewoon fijn is de tegenstelling tusschen witte kap, kraag en manchetten, tegenover het met bont afgezette kleed, waartusschen de gouden tressen van het keurslijf te voorschijn komen. Dank zij de bijeenverzamelde gege vens van het geslacht Cholmondeley en een inmiddels aangevangen' onderzoek in de Hollandsche arcchieven, zal, naar men mag verwachten, de persoon eerlang geen onbekende meer voor ons zijn. Terug te bekomen bijG. Meyer, Hee rensingel 42, Autoped. Lugtiig, Teyler- straat 42, kinderamband. W. v. d. Vijgh, Damaststraat 9, bruin lesren handschoen. Kennel Fauna, Parklaan 119: Zwart hondje, gebracht door O. Godijn, Hee ren weg 189. Zwart-bruïn hondje, ge bracht door J. Schouten, Korte Heeren- vest 16. Wit katje, gebracht door J. Hoes, T. v. Berkhoutstraat 16. Grijs-wit ketje, gebr. door C. Tibboel, Glasblazer straat 27. Wit-grijs katje, gebracht door K. Westra, Alb. Thymstraat 11. Zwart katje, gebracht door E. Lacet, Breestraat 5 rood. Bonte kat, gebracht door Salinen, Anthoniestraat 51 L. H. v. Westerhoven. Oranjeboomstraat 85, grijs jongensjasje. G. v. Bilderbeek, Saenredamstraat 49 ,rood, lampeketting. A. Bottema, Nassau- laan 34 j., manchetknoop. G. Veller, We verstraat 1, matrozenkraag. S. Mok, Spaamwouderstraat 9 D., manchetknoop (paarlemoer), v. d. Lugt, Raamsingel 35, pakje band. N. Deen, Teyierstraat 22 Bruinedamcsputsmouna e D. N colai Zuidpolderstraat 16, zwarte heerenporte- monnaie. O. v. Stijn, 2e Zuid1 Polderstraat 48, rijwielpomp. A. v. Kordelaar, Assen- elverstraat 43, rozenkrans in étui. D. J. Bos, Euychaverstraat 24 rood, rozenkrans in étui 0. v. Lunenburg, Saenredamstraat 82, rozenkrans. M. Hoogers, Z.B. Spaar- ne 34, huissleutel. J. Govers, Grebber- strssst 59, grijze damestasch. M. de Korte, Ho.frcanstraat 11, tienrittenboekje. Zondag heeft de Bond van Hengelsport liefhebbers voor Haarlem en Omstreken een wedstrijd georganiseerd voor vereeni gingen, aangesloten bij den Bond. Als eersten prijs was beschikbaar ge steld een wisselbeker; de 2e, 3e en 4e prijswinnaars ontvingen ieder een zilve ren medaille. Na spannenden strijd bleek na afloop, dat het vischcollege „Het Baarsje" te Schoten met niet minder dan 232 stuks den beker voor een half jaar in haar bezit krijgt, Tweede prijs „De Lustige Hengeaar" te Haarlem, met 164 stuks; 3e prijs „Dageraad", te Schoten, met 162 st„ 4e pr. „Vischlust", met 79 st Om den 2en en 3en prijs heeft het dus nog al gespannen. De wethouder van Openbare Werken, mr. M. Slingenberg, is met verlof. Evenair mr. Bomans hoopt hij begin Septembe! zijn werkzaamheden weer te hervatten. Voor de te Haarlem gehouden examens van den Ned. Bond slaagden de volgende candidaten. Diploma A. 9 candi daten. Geslaagd ziin: Mej. E. C. de Klerk de heeren H.Wan der Weerd, N. J. Zwar ten, A. G. Geerts. Diploma B. A. H, d& Bruin Jr.. én A Wapstra. (2 cand.). Die ploma C. 3 candidaten. Geslaagd: Mej. A Meijer, de heer A. Schreuder Personalia. De heer J. C. C. Vooft velt, directeur der gemeentewerken alhier, komt voor op de voordracht, door B. en W. van Gouda opgemaakt tot benoeming van directeur der gemeentewerken in di- gemeente. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij: Spaarling, Rustenburchérweg 10, een gummizakje inh. toiletbenoodigd- heden; G. van Eek, Boschlaan 3, twee zwembroeken en een handdoek; Van Galen, Noorder Tuindorplaan 9a, Over veen, eenig rijwieigereedschap; L. Boor- sma, Van Stoberglaan, Aerdenhout, een zweep; D. Toebes, Bontveldweg 24, Aer denhout, een ceintuur; E. van Soest, Oos- ter de Bruinstraat 77, Haarlem, een vul pen; Wed. G. v. Kessel, Tuindorplaan 12, Overveen, een broche; aan het bureau vani politie te Overveen, een padvindershoed, een glacé handschoen, een wollen sjaal, een paar motor-handschoenen, een hou ten pijp, een pakje inh. eenige haakpen nen, een komwieltje, een beschreven briefkaart zonder adres een cein tuur van een regenjas, een hondenzweep^ een ceintuur ven damesmantel. C. N. R., wonende te Schoten, heeft aangifte gedaan van het ver missen van twee houten balken van een bouwterrein alhier. Gevonden voorwerpen. Terug ta bekomen bij; Gussenhoven, Meester- lottelaan, een poesje; S. Planting, Doodweg. 5, een hondenpenning; P, Lammers, Gasthuisstraat 42, Haarlem, een armbandhorloge; V. d. Akker, Voorweg 11, een dameshorloge in arm band; Bureau van Politie, Raadhuis, een grijze jas en gekleurd overhemd; Bureau van Politie, Boekenrodestraat; 9, een kinderkousje. Burgerlijke Stand. Geboren; z. v- H- van der Ploeg-Smit. z. v. A M, van den BurgrMeijand.d, v. P. Kap- tein-Groenen. z. v. J. v Berkel-Bon, Ondertrouwd; B. A. de Groot en Oorn. Smit. H. Kemming en P. A- Dui venvoorde. L. J. Heijstek en K. Bek kers. L. H. Smit en JO Spigt, Getrouwd: J. B. Eenger en P. A- Peters. G. G. Mesman en J. Mi van Duin. Overleden: Johannes Kooiman, 80 te Linschoten. Neeltje Duivenvoorden, 59 j., wed. van O. van Stijh. „Herwonnen Levenskracht. Giste ren werd alhier door het plaatselijk co mité van „Herwonnen Levenskracht" dó speldjesdag gehouden voor de t. b. c- bestrijding. Eeeds vroeg in den morgenl waren in de beide parochies de ver koopstertjes, 22 in getal, in de weer en! bestormden de .kerkgangers met hun speldjes. Jammer was het dat het weet niet meer meewerkte, daar het bijna den geheelen voormiddag regende en er zoodoende weinig verkeer in het dorp was. Dit was zeker van invloed geweest op den verkoop. Ofschoon echter de to tale opbrengst nog niet bekend is, werd! ons toch reeds van bevoegde zijde ver zekerd dat deze bevredigend is te noe men. De dader opgespoord. Het is aan dó politie alhier gelukt den dader op te spo ren van den diefstal van gouden siera den aan de Leidschestraat gepleegd. De schuldige heeft bekend; hij beleende de sieraden bij een caféhouder te Leiden. Onze industrie. De bekende zand- steenfabriek „Arnoud" alhier, breidt zich voortdurend uit. Als de thans geprojec teerde plannen zijn uitgevoerd, is zij de grootste inrichting van dien aard hier ta lande. Tegen de Aaltjesziekte. Door dep heer P. N. Jonkheer alhier wordt een in richting gesticht voor de behandeling yan bloembollen tegen de gevreesde Aalbes, ziekte. De heer Jonkheer heeft deze ziek te met groote nauwkeurigheid bestudeerd en de middelen weten te beamen °m deze zoo gevreesde ziekte onder de bollen te bestrijden en te vernietigen. De heer Jonkheer heeft zulke verrassende resul- taten bereikt, dat de door hem te stichten inrichting zeker velen ten goede zal komen. Gasbedrijf. De rekening van het ge« meente gasbedrijf over 1921 wijst een netto winst aan van 4264,24, na een afschrijving van 15845,80. Er is in 1921 geleverd over 511 meters 475.423 Mil lichtgas en 21.127 M3 werkgas. Langs den weg. Het verkeer langs de hoofdwegen neemt yoortdurend toe. Er wordt dan ook steeds meer geklaagd over het verkeer met rijwielen, motors en auto's en evenzeer over de te smalle wegen. Alles wacht op de verbreeding van den Rijksweg, hetgeen moeielijk is en kostbaar. De Rijksfinantiën zullen voor- loopig zulk een kostbare uitgave wel niet gedogen. De klagers hebben in dezen ech ter zelf óók schuld. Als men rechts hield en altoos naar rechts uitweek zou men zich heel wat gemakkelijker bewegen. Als men bovendien steeds de trottoirs en voetpaden gebruikte was men weer een stap verder in de richting der veiligheid. De voetpaden en trottoirs zijn toch juist voor de voetgangers en alléén voor hen. Voortdurend ziet men de menschen op de drukste gedeelten der wegen in groepjes of rijtjes midden op den rijweg. Dat is zeer onverstandig en gevaarlijk. Slechts zelden zal een motor- of autorijder opzettelijk een ongeluk toebrengen, doch ook deze menschen, die bovendien een flink kwan tum belasting betalen, hebben toch ooit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2