Ïelêgraïiscïï Wesrlierïchf. Z. D. H. Mgr A. J. CALLIER benoemd tot Commandeur Nederl. Leeuw Het 60-jarig Priesterfeest van Mgr. J. J. Graaf. Pluhnveetentoonstelling. Zilveren Priesterfeest van Pastoor H. J. I. Wentzel. Hoogepriester op Tiet Altaar. In dit plechtig oogenblfk leggen wij als geestelijk geschenk aan uwe voeten naast ons gebed, onze hernieuwde be loften van diepen eerbied en onvoor waardelijke gehoorzaamheid. Maar dit is ons niet genoeg: wij wilden zoo gaarne U vandaag ook op stoffelijke wijze toonen, dat wij mede leven met onzen Bisschop: dat wij krachtig willen steunen, wat Hij heeft ondernomen. Allen dan ook: priesters, religieu- sen en geloovigen hebben bijgedragen uitsluitend voor één doel: den bouw der nieuwe Seminariekapel. Onder onze clergé werd een feest commissie gevormd, die U hier ver tegenwoordigd ziet; onze goede Reli- gieusen waren op een wenk onzer zijds aanstonds bereid, krachtig mede te werken; al onze Roomsche organi saties wei-den gemobiliseerd! En het resultaat? Monseigneur, met groote vreugde kan ik Li mededeelen, dat uwe Pries ters, uwe Religieusen, Zusters en Broe ders, geholpen door eenige welwil lende Besturen en enkele particulie ren, in contanten en in vaste toe zeggingen hebben bijeengebracht de som van ruim negen en negentig dui zend gulden, terwijl dan nog straks de Diocesane Organisalie's zicli zullen uitspreken en terwijl heden ik twij fel er niet aan op de open schaal, die in alle kerken voor hetzelfde doel rondging, rijkelijk zal geofferd zijn. Monseigneur, moogt gij na deze me dedeel! ngen in zeer ernstige overwe ging nemen den afbouw ook van Hage- velds' Kapel, die dan zou kunnen wor den het monument, opgericht door ons aller liefde bij uw Gouden Pries terfeest! Suffen zijn öfganïsafië sTöftd és Sprak cTë hoop uit dat de organisaties trouw zullen blijven aan haar vaandels. Ik wensch niets liever, zoo besloot Mgr. zijn toespraak, dan dat de organisaties zuilen groeien in ledental en katholiciteit. Ik ben trotsch op Mijn organisaiën! en daarom dank Ik u vogr uw komst en dank Ik u voor uw offer. De afgevaardigden kregen nu gelegen heid Mgr. persoonlijk geluk te wenschen. De Plaatselijke Organisaties. Dan werden de organisaties uit Haarlem en Omstreken ontvangen. Toespraak Mej. Peeters, Namens allen sprak Mej. Peeters als volgt: Monseigneur, Met een hart vol vreugde heb ik de vereerende opdracht aanvaard, om U op dezen grooten dag de hulde te brengen van Roomsch Haarlem, van het georgani seerde Katholiek Haarlem, uwe stad. Hier staan voor U, Monseigneur, de af gevaardigden van alle vereenigingen, elk in 't bijzonder opkomend en strijdend voor hare eigen hoogste belangen, maar vast aaneengesloten, één geworden, in de liefde en vereering voor den Hoogepries ter haar door God gegeven. Wij weten het, Monseigneur, hoe Uw nederig priesterhart aan God, aan God alleen de eer geeft het heerlijke werk door U verricht, gedurende 50 jaren, maar wij Uwe kinderen, die U zoo hoog vereeren. zoo gaarne gehoorzamen zelfs als het pijn doet wij, Monseigneur, terwijl wij God danken voor den zegen ons in U geschonken, wij kunnen en wil len de gevoelens, die in ons gekomen, niet terugdringen naar ons hart; wij willen ze uiten, zij het in een zwak woord, op dezen Uwen jubeldag. Wat zouden wij heden gaarne de b e- 1 o f t e van groote, groote genaden van den Hemel voor U afsmeeken, ja, af dwingen Monseigneur, genaden voor U zelf en voor Uw bemind diocees; hoe gaarne zouden we U onze wenschen ken baar maken. Dat gaat nictt Maar luister, dierbare Vader, één van die smeekbeden willen we U toch zeg gen. Wij weten toch nu, door uw eigen be kentenis, door woorden van uw lippen afgeluisterd hoe U. D. H. reeds als jong priester geen vuriger, volhardender ge bed tot God opzond, dan dat voor de bekeering onzer dwalende broeders; wij weten nu dat gedurende geheel uw priesterleven, uw hart gedorst heeft naar zielen voor God. Welnu, Monseigneur, juist in de don kerste aller tijden, die we nu beleven, blijkt God toch wel dichter bij óns, dan ooit te voren, er gaat een smachten een hijgen door de wereld naar het eeuwige licht. Jezus zou zeker ook van onzen tijd zeggen: „De velden staan wit voor den oogst." „Voor den oogst' Monseigneur, dit is onze bede: Moge de goede'God U. D. H. de buitengewone genade schenken voor Uw heengaan deze oogst van zielen nog honderdvoudig binnen te halen door hei lige priesters, onder uw leiding opgevoed; priesters, die ontstoken door den liefde gloed, steeds brandend in Uw apostolisch hart, geen gjuotere vreugde kennen dan de dwalenden te zoeken en te leiden in de schaapskooi van Jezus. Moge het heerlijk werk voor de bekee ring van Nederland, dat met zooveel geestdriftige vreugde en ijver door Uw geest en Üw gezag in Uw bisdom onder nomen is, het groote werk om kinderen en menschen aan Jezus' H. Hart te bren gen, groeien en bloeien en de schoonste vruchj zijn van Uw zoo rijk door God gezegend 50-jarig priesterleven. Moge dan Uw kostbaar leven nog met vele gelukkige jaren Verlengd worden, Monseigneur, en daarom stijgt uit ons aller hart heden tot God omhoog, de vurige, in nige bede: God spaar tot in lengte van dagen, het leven van onzen beminden Opperherder, Monseigneur Callier. tfSg'J Sifil GêïffirJtfS-MaJeTIa té Halfweg'; R. K. Vrouwenbond; Martha-ve.eeaiging; Voor Eer en Deugd; Comité der K. S. A.; Retraitefonds van den Ned. R. K. Volksbond; R. K. Transportarbeiders! „St. Bonifacius," verschil'eide fchoolbe turen; 't Rosa-patronaat; het Agne3-patronaat; R. K. Jongenspatronaten; Vereen, tot vereering van het H. Sacrament; Haarl. Bond van Meisjespatronafen; R. K. kies vereniging; Geloof en Wetenschap; Eer bied in Gods Huis; Haarlemsche Hanze; R. K. Kring; Voetbalclub De Damiaten; R. K. Commissie voor lichamelijke op voeding; R. K. Pol. Propaganda-club; R. K. Overheidspersoneel afd. Haarlem K. S. A. te Heemstede; Liefdewerk oud- Papier; R. K. Bouwvakpatroons; R. K. Vereen, voor Groote Gezinnen; Schil derspatroons „Sint Lucas"; de R. IC. Houtbewerkers; da R. K. Meufe'makprs; R. K. Esperantisten. Van de particulieren vermelden •wij; de Algemeene Overste der Congre gatie van Roozendaal; de Algemeene Overste van de St. Hippolytus-Stich- ting te Delft; de Algemeene Overste der Zusters te Bennebroek; de heeren L. B. van Dijk, lid der Tweede Kamer; Dr. H. v. d. Berg, J. H. Visser, M. L. A. Klein, W. J. B. van Liemt, J. Castricum, leden van den Haarlemschen Raad; Jan Stuyt, Jhr. von Fisenne, president van den Hoofdraad der Sint Vincentius'-Ver- eeniging; A. Lindner, president der Sint Vincentius-Vereeniging te Amster dam'; Willem Diepenbrock, van de ver- eeniging tot samenstelling van Nederl. Bedevaarten. Z. Excellentie was door ambtsbezig heden verhinderd persoonlijk te kamlan gelukwenschen. Een vijfhonderd telegram men werden ontvangen, w.o. van Zi.Bm. Kardin. v. Rossum, H.H.D D H,H, de Bis schoppen van Nederland en van de drie katholieke ministers. Voorts van kardL naai Schnlte, Keulen. Van Z.H. den Paus ontving de jubi laris een portret met eigenhandig ge schreven onderschrift; evenzoo van kar dinaal Czernooh, primaat van Hongarije. De belangstelling ook van andersden kenden ondervonden, was zeer gr ot. Zoo zagen we onder de bloemstukicon er een van de inwoners van het re formeerde Diaconiehuis aan de Jansstraat. Het Plechtig Lof. In onze jongensjaren hebben we wel eens van een bouwplaat het bouwwerk der nieuwe Sint Bavo nagemaakt. En wanneer dat werk van huisvlijt dan ge reed was, werd niet zelden op een win teravond daarbinnen in licht ontstoken en de huiskamer in duisternis gebracht. Het hel verlichte kerkgebouw was dan een sprookje gelijk, veel mooier, in onze oogen, dan de kathedraal in werkelijk heid. Aan deze gebeurtenis dacht onwillekeu rig hij, die gisterenavond het plechtig Lof in Sint Bavo ging bijwonen en reeds van buitenaf het heele kerkgebouw in stra lend licht zjg. Vanuit den koepel en alle vensters goot het electrisch licht zijn schijnsel naar buiten, maar treffend was het daarbinnen, waar alles als in zonne gloed baadde. Het Lof. Des avonds 8 uur werd door den Hoog- eerw. Heer Mgr. Tb. J. A. Bosman een plechtig lof geecelebreerd, hierbij geas sisteerd door den Zeereerw. Heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Vijfhuizen en den Eerw. Heer P. Bottelier, theologant van Warmond. Do overige assistentie werd eveneens door theologanten van Warmond verricht. De kerk was evenals des mor gens geheel gevuld. De verschillende go- zangen werden alle keuriguitgevoerd. O.m. werd gezofigen de lofzang „Te Deum" van 01. Knoop. De plechtigheid werd besloten met het zingen van „Room sche Blijdschap". overige gedeelte der kerk een feestelijk aanzien dankte aan de keurige bloemen manden, die in de bogen waren aange bracht. Een groot aantal geloovigen woonde de plechtigheid bij. Bij het begin der plechtigheid voerde het parochiale zang koor den „Veni Creator" van J. F. Wolff uit, terwijl gedurende de H. Handeling op zeer verdienstelijke wijze Loots' „Missa in honorem S. Mariae Magdale- nae" werd ten gehoore gebracht. Na het Evangelie besteeg de Wel Eerw. Heer C. W. v. Mierlo, oud-kapelaan van den jubilaris, den kansel om de feest rede uit te spreken. De gewijde' redenaar zal zich van de vereerende taak, op dit jubilé de feestrede te mogen houden, kwijten, door de pa rochianen eenige gedachten voor të hou den omtrent de hooge waardigheid van het priesterschap, en doet dit aan de hand van Paulus' woord (de Priester is) „uit de menschen genomen en voor de menschen aangesteld, om voor hen te doen, wat bij God te doen is", eene ge dachte door Paus Pius X z. g. uitgewerkt in zijne Encycliek over de waardigheid van het Priesterschap, welke hij begon met de woorden „Het Priesterschap is niet om wille van den Priester zelf, maar om wille van de geloovigen door God geschonken." Uit Paulus' woorden volgt vooreerst, dat de Priester is de vertegenwoordiger van het Christenvolk bij God. In naam van het volk moet de priester God eeren en danken, offeren en bidden. Dat doet hij in het breviergebed, en bijzonder in de H. Mis. Als een andere Mözes heft hij de armen ten hemel, biddend voor, het volk, als een andere Aéron treedt hij voor God's Aanschijn om Hem door het wierook-offer te eeren en tegelijk zijn Zegen af te smeeken. Hij is in den waren zin volksvertegenwoordigervertegen woordiger van jong en oud. kind en grijs aard, rijken en armen, mannen en vrou wen, het geheele Christenvolk. Maar daartegenover is de priester ook de afgezant van God bij het volk. Hij deelt de Goddelijke gunsten en genaden, die God te zijner beschikking stelt, onder de menschen uit, zoodat Paulus den priester noemt :„dienaar Gods en uitdeeler van Gods geheimenissen." God heeft zijn Almacht gelegd in de handen van zijn afgezant onder het Christen-volk, die in zoovele levens omstandigheden den mensch tot God brengt. Door het Doopsel schenkt de Priester den mensch de door de erfzonde verloren heiligmakende genade terug heeft de persoonlijke zonde den mensch later het kindschap Gods weer ontno men, dan voert de Priesterlijke hand den zondaar weer tot God terug onder het uitspreken van de heilige woonden der vergiffenis. Voert de priester zoo eenerzijds de menschen tot God, ook draagt de priester God onder de menschen. Steeds weer op nieuw doet bij Christus op zijn macht woord uit den hemel nederdalen op het altaar, en brengt Hem van het Altaar aan de Communiebank in de zielen. Christus' troost, ja, den troostenden Christus brengt hij aan de zieken, aan de stervenden in hun laatste ure. De priester is ook de middelaar, die de ziel uitgeleide doet uit het aardsche le ven hij geeft haar zijn gebed mede, wanneer zij voor God verschijnen gaat, hij bidt aan de geopende groeve, en bidt in zijn H. Missen om rust en vrede voor haar, om verlichting van de tijdelijke zondestraf. Zooals Christus zeif zijn Waarheid brengen kwam, brengt en bewaart de priester de H. Waarheden, het Geloof bij het volk, én is daardoor, als zijn Meester, het zout der aarde en het Licht der We reld". Gelukkig het volk, dat zijne pries ters beschouwt, zooals God zelf ze be schouwt en als hoedanig hij ze aanstelt als Gods dienaars onder de menschen. Ongelukkig het volk, dat den priester moest missen, zooals onze voorvaderen in de tijden der vervolging toen zij baden en zongen „Ach, Lieve Heer, „Zie toch neer „Op Uw schaapkes zwak en teer „En geef ons herders weer Laten wij God, aldus spr., op dezen dag danken Voor de weldaad van het priesterschap, voor de zegeningen, door bemiddeling der priesters ontvangen, bijzonder voor die, welke deze parochie dc laatste jaren ontving door den priester voor héér aangesteld. Wij zijn, richtte spr. zich tot den jubilaris, met U God dankbaar voor Uwe uitverkiezing, voor de 25 jaren, die gij hebt mogen werken als Gods dienaar en de uitdeeler Zijner geheimenissen. Ga dan in Uw offer van heden, God Uw dank brengen, wij danken mede, en bidden, dat gij nog in lengte van jaren Uw zegenrijk priesterwerk moogt voort zetten. Na deH. Mis voerden koor en solisten de bekende Cantate „Hulde aan het Priesterschap" van J. Haagh C. Ss. R. uit. Te kwart over 1 verzamelde zich het Kerkbestuur, dat met de Eerw. kapelaans der parochie het feestcomité uitmaakte, met de dagelijksche besturen der diverse kerkelijke corporaties der parochie,waar onder ook het voltallig armbestuur, in dé zaal der Pastorie. Bij monde van kap. Burwinkel werd den pastoor het feestgeschenk der paroch- chie aangeboden, zijnde een belangrijke som gelds voor het reeds aangeschafte orgel. Spreker huldigde past. Wentzel als priester in zijn 25-jarige loopbaan, en als pastoor der parochie St. Elisabeth en Barbara, vooral om zijn ijver voor verfraaiing van Gods huis. Spr. maakte zich dan ook tot tolk der parochianen, die waardeerend wat hun pastoor in dat opzicht verrichtte, hunne bijdragen hadden verzameld om hem- daarin te steunen. Ten slotte wenschte spr. den pastoor toe, dat het vertrouwen tusschen volk en priester, zoo noodig voor vruchtbaar priesterlijk werk, in steeds stijgende mate hem ten deel zou vallen. De Pastoor dankte in zijn wederwoord allen die hadden meegewerkt om zijn feest tedoe'n slagen en op te luisteren gaarne aanvaardde hij het geschenk der paro- cianen,-en zag daarin een bewijs van hoog achting en eerbied voor zijn persoon en waardigheid. Een voor een werd hij als dan door de aanwezigen gecomplimen teerd, waarna in een ander vertrek der pastorie de verschillende cadeaux wer- de bezichtigd. Om 2 uur begpn de re ceptie voor particulieren, talrijke geeste lijken, waaronder de H. E. Heer Vicaris- Generaal, kwamen Past. Wentzel geluk- wenschen, een menigte van parochianen stroomde af en aan en zeer vele schrifte lijke gelukwenschen en telegrammen ge tuigden, van meeleven met dit zilveren priesterfeest. Onder meer kwamen ook deputaties, van „Geloof en Wetenschap" en van het Comité tot oprichting eener R. K. H. B. S. pastoor Wensel complimenteeren. Ten 7 uur celebreerde past. Wentzel eén plechtig Lof met assistentie, waar onder het zangkoor verschillende meer stemmige muziekstukken ten gehoore bracht. Na den Magnificat beklom de pastoor den kansel om zijn in groote ge tale opgekomen parochianen toe te spre ken. Medegedeeld door het Kon. Meleorölc- giscli Insliluul te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Augustus 1922. Hoogste barometerstand 767,8 m.M. tel Dyon. Laagste barometerstand 749,5 m.M. tel Vestmanoer. Verwachting van den avond van 16 tof den avond van 17 Augustus: matige zuidelijke tot westelijke wind, toenemen de bewolking, waarschijnlijk regen of on weer, aanvankelijk warmer. Antwoord van Mgr. Callier. Mgr. antwoordde hierop ongeveer als volgt: Quid Retfibuam Domino? Wat zal Ik den Heer wedergeven? heb Ik ook dezen mofgen reeds gevraagd en Ik verheugde er Mij over dal en waren opgeko men om met Mij God te danken voor het veie, dat Mij geschonken is. Maar wel had Ik allereerst reden daarbij te denken aan het feit, dat zoovéél priesters, véél meer dan Ik had verwacht, zijn gekomen om met de Geloovigen God le danken voor wat Mij in die 50-jaren van Mijn priester schap aan groote genaden is geschonken. Ik ben daarom zoo dankbaar voor uw komst omdat gij waarlijk zijt de collabo- ratores, de medewerkers van uw bisschop. Ik dank u hartelijk voqr de gebeden, die gij voor Mij hebt gestort om God te dan ken. Ik dank u ook voor het schitterend geschenk. Dat geschenk is waarlijk kostbaar. Het ging Mij zoo aap het hart, dat Ik een seminarie zou bouwen, zonder tempel, zonder waardig Huis voor d#n Goeden God, maar rru het geschenk zoo mild is, al ontbreekt er nog wat aan het bedrag, nu zal de kapel er ook wel komen (vroo- lijkheid.) Laten wij hopen dat de kapel er spoedig is en dan hoop ik dat bij de inge bruikneming er minstens evenveel pries ters zullen tegenwoordig zijn als hier en Ik hoop dat wij elkander daar allemaal zullen terugzien. Daarna werden de aanwezigen toegela ten tot het kussen van den ring. Hierna werden de religieusen, zusters en broeders, ontvangen. Met ieder hunner onderhield Mgr. zich eenige oogenblikksn. Autoriteiten. Dap werden de wereldlijke autoriteiten ontvangen: de Commissaris der Koningin, Mr. dr. A. Roëll, de burgemeester van Haarlem, de- heer Wesska, secretaris, de heeren Mr. A. Bruch en Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Dr. J. F. M. Sterck, inspectèur bij het Lager Onderwijs in het district Haarlem, e.a. In een der zalen waren tentoongesteld verschillende geschenken, die Mgr. ont vangen had. Kostbare misgewaden en voorwerpen voor huishoudelijk gebruik. Om half vier werden de Diocesane or- ganisities gezamenlijk ontvangen. Toespraak Rector Jansen. Namens allen voerde Rector Jansen het woord. U begrijpt Mgr., U begrijpt, dat het niet anders kan dat bij den jubel op dezen dag de Diocesane organisaties niet achter konden blijven, dat zil bij den jubel van hun bisschop moesten zeggen wat er in haar leeft ten opzichlc van hun bisschop. In de 2li jaar van Uw bisschoppelijk be stuur hebt Gij getoond welk een groote voorliefde Gij hebt voor de organisaties. Wanneer in het veld de banieren met het kruis in top wapperen, dan wil dat zeg gen dat de Katholieken niet meer verbor gen Willen blijven, maar dat zij naar bui ten willen toonen wal ze zijn, eerlijk en fier willen vtoonen wat er in haar leeft. Gij, Mgr. verstaai zoo goed de bracht, die ligt in 't opwekkend woord. Als gij spraakt vsm Mijn Volksbond, Mijn Hanze, dan wist Gij wel dat zij dat zoo gaarne hoo- ren, want ze willen zoo graag de uwen zijn en ze zijn er u zoo dankbaar voor en zij zullen die dankbaarheid blijven toonen door uw woord te volgen, door uwe leiding te volgen, die de leiding is van het hoogste kerkelijk gezag. Het zijn vereenigingen van middenstanders, v.an arbeiders, van gezellenvereenigingen, door u zoo geprezen, vereenigingen van allerlei slag en stand, die hier zi'in snamgekomen om u te bejubelen en dank te zeggen. Het is straks al verteld. Ook zij willen bijdra gen in het geschenk dat u zoo dierbaar is. Het ging wel niet gemakkelijk, want men mocht de organen niet gebruiken omdat het moest worden stil gehouden, maar edelmoedig is er geofferd. Volksbond en Vrouwenbond geven ieder 10.000, de Hanze, die reeds hel altaar schonk, geeft 50O0 en dat bedrag zal nog wel honger worden. Ook andere vereenigingen droegen bij, zpodat door de organisaties totaal be schikbaar wordt gesteld een 'bedrag van 80.000. Die kapel zal er dus wel komen. De organisaties zijn blij iels te hebben kunnen doen voor U en mocht U 'p nog eens noodig hebben, u unt op haar hulp rekenen. De organisaties zeggen u harte lijk dank en feliciteeren u met uw jubi leum. Dankwoord van Mgr. In Zijn dankwoord we»s\ Mgr. er op hoe gelukkig 't is. dal dc R.K organisaties zijn tot stand gekomen. Dat zij op den wensch van het Episcopaat zich organi- seeren, is voor Mgr. reeds een rede tot groote dankbaarheid. Maar bovenal is Mgr. geluiikig omdat het kruis hoven de banieren wappert.. Het is de bisschop tfie de geloovigen met het kruis teekent. Dat is het eenige sacrament dal de Bisschop toekent: Hel Vormsel, waar in Hij de geloovigen met het kruis teekent om dat kruis op hel voorhoofd te dragen. Er was gesproken vnn. offervaardigheid der organisaties. Mgr. wees er op dat of fers brengen juist het kenmerk is van echt Roomsch. zijn. Mgr. zou wenschen dat geen enkele Arbeider, geen enkele Mid- **»keie Katholiek meer Antwoord van Mgr. Mgr. wees er op, dat mej. Peeters haar woorden te zwak genoemd heeft. Dat is niet zoo, maar wel zijn zij weer zwak in verhouding tot de daden der R.-K. orga nisaties, zeide Mgr. en dankte voor de geuite wenschen en betoonde belangstel ling. Jaren geleden, zoo herinnerde Mgr. zich in de Camera Obscura gelezen le hebben over het meniste Haarlem. Mgr. durft nu wel bijna spreken van het katho lieke Haarlem, want geen geloof, om het zoo eens te zeggen, kan bogen op zulke organisaties als het onze. De organisaties zijn de helpsters van den Bisschop. Een bisschop kan eens op een vergadering spreken, kan eens in het jaar een brief schrijven, maar de organisaties kunnen daadwerkelijk hulp verleenen. Dat is de vervulling van het Woord van Christus, Die uitzond de Apostelen om den Vader te leeren kennen. Onze kalhoKeke organi saties kunnen den goeden geest kweeken. Ik dank u hartelijk, aldus Mgr., voor zooveel ijverige medewerking, vooral de bestuurders en bestuursters der organisa ties, die zooveel doen wat Ik onmogelijk alleen af kan. Het is Mijn beste wensch, dat de organisaties toenemen in tal en in verdiensten voor Onzen Lieven Heer. Rector Kok stelde de verschillende af gevaardigden voor. Ten slotte was van 4 uur af voor par ticulieren gelegenheid om Mgr. te felici teeren. Er werd druk van de receptie gebruik gemaakt. Wie ter receptie gingen. Van de organisaties, wier afgevaardig den Mgr. kwamen gelukwenschen ver melden wij de volgende Diocesane en lan delijke vereenigingen: Het R. K. Juvenaat; Bond van R. K. Meisjespatron'aten en meisjesvereemgin- gen; Dioc. R. K. Werkgeversvereeniging; Ned. R. K. Volksbond; Federatie van Ned. R. K. Volks- en Werkliedenbonden; Sint Jozefsgezellen-Vereeniging; Dioce saan Comité der K. 8. A.; Voor Eer en Deugd; Kruisverbondhet Comité voor de Katholiekendagen in het bisdom Haar lem; R. K. Vrouwenbond; L. T. B. Hoofden van R. K. Scholen; Hanzebond; R. K. Vrouwenbond; Vereen, voor Be scherming van Meisjes; Mariabond; R. K. Voetbalbond; R. K. Bijzondere Scholen; Sint Franciscus-Lïefdewerk; D. H. V. B.; Ned. R. K. Politiebond; H. Familie; R. K. Tooneelbond; patronaten van Am sterdam; Bond van R. K. Openbare on derwijzers; de R. K. Landarbeidersbond „Sint Deusdedit." Van de plaatselijke organisaties: Bestuur R. K. Leeszaal en Bibliotheek; H. Familie; R. K. Onderofficieren; Al- bordingk Thrijm; R. K. Vrouwenbond Halfweg; R. K. Volkszang, Halfweg en de Sint Elisabeth's Vereaniging te Half weg; A. R. K. A. te Haarlem; de Sint Vincentiusvereeniging; regenten van St. Jaeobs-Godshuis; Sint Elisabeth's Ver- eeniging; Kerkbestuur van O. L. Vrouw; de handelsreizigersvereeniging „St. Chris- toffei; St. Jozefsgezellen-vereen. to Half- De „Staatscourant" meldt: Bij K. B. is benoemd tot comman deur in de Orde van den Nederlandt- schen Leeuw A. J. Callier, bisschop van Haarlem. In alle stilte en eenvoud, zooals hij ook als zijn uitdrukkelijke!! wensch te kennen had gegeven, is gisteren n „Huize Duinrust" te OverVeen doo> Mgr. J. J. Graaf, zijn 60-jarig priester- jibileum gevierd. Doch hoewel de wijd vermaarde jubilaris geen rucht baarheid aan zijn feest wilde gegeven zien, toch hebben ontelbaar velen van hun belangstelling doen blijken. Den geheelen dag door stroomde het tele grammen, brieven en dergelijke be lwijzen van sympathie, terwijl voorts een zeer groot aantal fraaie bloemstuk ken den jubilaris gewerden. Des morgens om 10 uur droeg deze in de fraai versierde kapel een stille H. Mis van dankbaarheid op, bijge woond door vele inwonenden van het gesticht en opgeluisterd door eenige kerkelijke gezangen uitstekend uit gevoerd door het zusterkoor, dat voor de H. Mis den lofzang „Veni Creator" ten gehoore bracht. 0_m half 12 hield de jubilaris re ceptie voor de inwonenden, die bijna allen hem kWamen gelukwenschen. Eenige fraaie bloemen- en fruitmanden werden hem door zusters en inwonen den aangeboden, waarvoor Mgr. eeni ge hartelijke woorden van dank bracht. Later op den dag kwamen nog ver- scheidenen Mgr. persoonlijk geluk wenschen. MUSSCHENPLAAG. In de Over-Betuwe, waar men voor eenige jaren zeer goede resultaten heeft gehad met de verdelging van de huismusch gaat men daarmede op nieuw beginnen. De Afdeeling O.B. van de Geld. Mij van Landbouw heeft besloten de musschenbestrijding op nieuw ter hand te nemen. Er zijn land bouwers die voor honderden guldens schade hebben aan door musschen opgevreten veldgewassen. Vooral de tarwe heeft het moeten ontgelden en pp sommige perceelen, vooral in de buurt van boomen en elzenheggen, is de aar geheel leeggehaald. Naar wij vernemen is do heer J. H. van den Broeke benoemd tot keurmees ter van het pluimvee op .de landbouw tentoonstelling te Alkmaar, pp .13, 14, 15 en 16 Sept. a.s. Op den gouden jubeldag van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem vierde de Bisschoppelijke stede eveneens het zil veren priesterfeest vafi den Z. E. Heer H. J. I. Wentzel, Pastoor der parochie der H.H. Elisabeth en Barbara, in het Schoterkwartier. Op dezen dag hebben de parochianen op ondubbelzinnige wfjze van hun liefde voor hun herder blijk gegeven. Op smaakvolle wijze was het geheele Priesterkoor met een macht van groen en bloemen schitterend versierd, waar te half elf de jubilaris, geassisteerd door zijn beidé kapelaans de W.Eerw. Heeren F. A. Burwinkel en G. H. J. Goes eene plechtige H. Mis opdroeg, terwijl ook het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2