H bemsnsd raws. IR6EZDHBEEI. UIDBOBW EN flSSCHEKM. De noeiiderclioiera opnieuw uitge broken. De Brink- te Laren bedreigd. Het appelen- en perengewas. Hij wilde hei geld hebben KORTE BERICHTEN. Sigaretten in beslag genomen. KUNST EN KENNIS. tegenwoordigers van het internationaal Arbeidsbureau te Genève, het Roode Kruis, den Bond van Intern. Ver- eenigingen te Brussel, regeeringsafge- HANDEL EN NIJVERHEID. KERK EN SCHOOL Het zilveren priesterfeest van Deken Van Dam. 40-jarlg Priesterfeest Mgr. Dr. Ariëns. RAADLOCZE TELEFOOM^H^ Üi&.'S» 'ëj «s, ills' l DE CONFERENTIE TE LONDEN. De werkloosheid in Engeland. De staking in de Amerikaansche mijnen. d'Annunzio. De toestand in Ierland. De nood in Weenen. In een ravijn gestort Weer een aardschok. Een nieuwe veroordeeling van Russische geestelijken. Een motie van vertrouwen N.V. GÜ DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD KOPERDIEPDRUK CHEMIGRAFIE BOEKDRUK EEN VERKEERD ARGUMENT. Mijnheer de Redacteur, Wees s.v.p. zoo goed, naar aanleiding fan het hoofdartikel in de Nieuwe Haarl. Courant van 11 Aug. 1.1., onder boven- staanden titel, het volgende te plaatsen, bij voorbaat mijn' hartelijken dank. Daarin wordt gezegd: „Men redeneert dan aldus: in 1918 hebben wij, christelijke arbeiders, de revolutie tegengehouden; daarop is een verbetering van de loon schaal ingetreden. De kapitaal-bezitters en ondernemers zijn dus verplicht hun be schermers van 1918 thans te behoeden voor de gevolgen van de malaise, anders- en men zinspeelt dan op een tweede re volutiepoging, met minder bereidwillig heid der Christelijke arbeiders om die tegen te gaan. Laten wij voorop zetten, dat dit argument in den loonstrijd, welke thans weer op heel de arbeidsmarkt aan den gang is, niet algemeen, niet door de leiders der christelijke werknemers orga nisaties. wordt gebruikt." Ja, mijnheer de redacteur daarin heeft u volkomen gelijk. Maar daarom hebben die leiders al zoo menig hard woord moe ten aanhooren op vergaderingen en bij eenkomsten, van zoo menig lid, die de fout zoekt, waar zij niet te vinden is. Ook de leiders der christelijke organisa ties kunnen bet niet helpen, dat het op het oogenblik dreigt, den verkeerden kant op te gaan, en wanneer zij als lei ders zulks niet tegenwerkten, dan was de toestand vrij wat meer critiek. Wan neer de christelijke arbeiders in 1918 zijn pal blijven staan, dan hebben zij dit niet gedaan op hoop van materieel voordeel. Want dan was er zeker voor hen in die dagen meer te plukken geweest. Maar dan hebben zij getoond, dat zij met een klein beetje menschwaardiger bestaan tevreden waren. Maar ook de werkgevers hebben getoond, hetgeen zij gaven, dat zulks kon gegeven wörden, al was het dan vóór dien tijd niet gebeurd. En dan, wat is er niet gesympathiseerd met het nut van de christelijke organisatiesl Er werd gespro ken van een solidariteitsprogram met medezeggenschap enz. Alles zou met de vakbesturen worden besproken; maar thans is 1918 voorbij. En thans zien wij* dat christelijke patroons meermalen een loonsverlaging hebben doorgevoerd, zon der er een organisatie in te kennen. Heb ben wij niet gezien, dat R.-K. patroons hun eigen organisatie hebben ontbonden? Om meer vrijheid van handelen te heb ben, in overeenstemming met de tijds omstandigheden. En zoo gaat het even eens met het werkplaatspersoneel der Ned. Spoorwegen. De loonen van de werk plaatsen zijn opgebouwd door den loon- raad, in overeenstemming met de loonen •van de lijn, in onderling overleg met de Directie en in overeenstemming met het Rijk. Van daar dat de loonraad de voor stellen van de Directie heeft verworpen. Niet omdat zij tegen loonsverlaging was, maar omdat zij het onderlinge verband niet uit elkaar wilden rukken. Vandaar dan ook de oppositie tegen den Minister i van Waterstaat en Spoorwegen, en dat nog niet alleen, maar de wijze, waarop zulks is geschied. De verschillende vakbesturen zijn bij den Minister geweest Zij hebben alle be zwaren naar -voren gebracht. Zij hebben gewezen op het feit, dat er zooveel te bezuinigen zou zijn zonder aan de loo nen te tornen en zij hébben dan ook den indruk gehad dat het nog wel los zou loopen. Maar helaas, de loonsverlaging is ingevoerd en de vakbesturen hebben taal nog teeken gehad. Is het dan te verwonderen, dat de ka tholieke arbeiders dagelijks te hooren krijgen: jullie hebt in 1918 de paarden van den wagen gespannen en de ezels er voor gezet? Zeker, mijnheer de redacteur. Wij weten dat op dit oogenblik de spoorwe gen niet rendeeren, maar waar moet het heen, als er wordt gesproken van een 30 pet. loonsverlaging? Waar blijven dan de laagst bezoldigden, die een huisgezin tot hun last hebben? Het is toch een tak van dienst voor het algemeen belang. En is er dan ooit iemand geweest, die gezegd heeft, dat onderwijs kost jaarlijks millioenen, dus de onderwijzers tracte- menten moeten worden gebracht in over eenstemming met jet gehcsl? Dito met politie, justitie, oost enz.? Verder zouden wij nog wel heel wat critiek kunnen aanhalen over de N. K. P naar aanlei ding van de bestrijding en de toekomst. Maar wij zullen de politiek zooveel mo gelijk buiten beschouwing laten, al loo pen dan beide wegen ineen en we blij ven zooveel mogelijk bij ons opstel: „Een verkeerd argument en de vakbeweging" En dan, mijnheer de redacteur, geef ik u de verzekering, dat er bij de werklieden de vaste overtuiging bestaat, dat er door se werkgevers wordt aangestuurd op een voestand van voor den oorlog ja, mis schien nog slechter. Deze overtuiging be staat niet bij een enkele, maar zoowat over geheel .de linie. Neen, het is maar een enkele, die zijn greep doet naar dat Z\ar-j waPen' dat in den regel voor de arba'ders zoo lastig te hanlceren is, na melijk de pen, om op paier te brengen netgeen in zijn ziel omgaat. En wanneer men leest dat een Mr. Verkouteren met A-Zinn 'u'st®rt naar een jonge dame die 100 jaar te laat geboren is (mejuf frouw van den Dorp of mevrouw van den Dorp) en men hoort de loon-theorie van Mr. li. I elster, dan vraagt men zich in ernst af: waar gaat dat heen? Wat zal de toekomst ons baren? Het is allerminst de bedoeling om een scheeve voorstelling recht te praten, maar het gaat er hier om, de gemeenschap kennis te geven van den stand^ van zaken, zooals hij in werkelijk heid is. En zoude men den schrijver van net ingezonden stukje, waarover de kwestie loopt een klein verwijt kunnen maken, laten wij dan bedenken, dat ge zien de omstandigheden zulks zeker te verklaren en te begrijpen is en wanneer zulks werd begrepen en overeenkomstig et begrijpen gehandeld, dan zou zulks zeker ten goede komen aan onze gehee- fe samenleving. J- J.< lid Spoor en tram. h" 3 8 c h r i f t. Wij vóelen het met inzender mee, welk een moeilijken tijd de arbeidersbeweging op het oogenblik doormaakt. Zooals onze medewerker on der de Zaterdagsche rubriek „Uit het So- cia.e Leven" herhaaldelijk uiteenzet, is in j7en somberen tijd meer dan ooit eeii krachtige, principieele vakorganisatie noodig. Maar daarom juist waarschuwden wij voor het gebruik van een verkeerd apen, hetwelk wij op het oogenblik zien als'r,6"0" en waarmee men zijn positie maaP"nCJPlee c organisatie niet versterkt, van denrZW j Het doet ons genoegen leidens deTZvnkkr te ,vernemcn' dat de eveneens vooXt^ ,glng in eigen kriné de argument" w» £egen hetT "verkeer"' neer d» Sarsch™cii. Juist wan tend met' fe vakbeweging uitslui- het haar l g m 'i u WaPenen strijdt, zal net naar gemakkelijker vallen op te ko men tegen misstanden als door den *°- achten inzender bedoeld. Redactie. eren. nniigeraste TaKKcn zij,, wu zeer ge makkelijk te herkennen. Tot zelfs het jonge schot kan er mee besmet zijn. In hevige mate aangetast, is een tak geheel bedekt met een op watten gelijkende laag van z.g.n. wasdraden. Daaronder zitten de luizen, die de groei ten zeerste bejnadeelen en door het steken en zuigen, kankerachtige knobbeltjes veroorzaken: Doordat ze nu zoo goed opvallen, is het bestrijden best uitvoerbaar. Vooral bij kleine boomen is het te doen. Een goedkoop en afdoend en voor de boomen onschadelijk middel is brand spiritus. Met een stijf kwastje bestrijke men de aangetaste plaatsen en herhale dit, zoo noodig, over eenige dagen. Op ópen plaatsen, aan 't dikkere hout, waar geen blad of vrucht het werk belemmert, kan ook met petroleum of carbolineum gesmeerd worden, op die plaatsen nog wel zoo goed. Monilia is zeer besmettelijk en het rotten van appels of peren wordt in vele gevallen door deze ziekte veroorzaakt. Afplukken en vernietigen is 't eenige wat we nu doen kunnen. Niets onder de boomen laten liggen, daar dit de be smetting niet uitsluit. (Flor.) nrwiz AAW urof DENK AAN HET BESTRI IDEN ZIEKTEN EN ONGEDIERTE. Bloedlsis een der gevaarlijkste Snden van «e appelboomen en daarom mag hei fcersryden nooit verzuimd VAN vij- ron wor Li»r..ine-nood. De trein welke 12.20 's nachts uit Den Haag te Leiden moest aankomen, kwam één dezer dagen ongeveer een half uur te laat binnen. De oorzaak van dit oponthoud was, vllgens *dc Ned. dat even voorbij Den Haag een persoon verkéerende onder den in vloed van sterken drank, aan de nood rem had getrokken. Hij verlangde voor de hoofdpijn een aspirinepoeder. De trein ging terug naar Den Haag, waar de abnormale reiziger uit den trein werd gezet en proces-verbaal werd opgemaakt. Een gevonden brillant. In de maand September 1921 werd. in een eerste rangs hotel te Berlijn een zeer waardevolle brillant gevonden vermoedelijk een Nederlander toebe hoorende, die gedurende dien tijd in het hotel vertoefde De brillant is ter beschikking van den egnaa Mededeelingen of ver zoeken om inlichtingen moeten ge richt worden aanKriminal Kom- missSg Gennat Polizei Prüsidium Berlin. Een opïchfer gearreseer d. De Rotterda msche recherche heeft den 23-jarigen W. L. te Den Haag aan gehouden. Deze had zich voor e enigen tijd laten insluiten in het perceel Obrecht- straat 336, aldaar, en toen, behalve eenige papieren van waarde, ook een schuld bekentenis gestolen ten name van zeke ren R. ren J. R. te Antwerpen. Toep hij het adres van dezen wist, trachtte hij daar van gebruik te maken en R. op te lichten Den heer R. werd geschreven dat hij als eenig erfgenaam ws aangewezen van een "overleden familielid, waarvoor zijn overkomst noodig was. R. gaf gevolg aan deze uitnoodiging en werd te Rotter dam opgewacht door L., die zich voor noterisklerk uitgaf. Samen zouden zij naar den notaris gaan, doch aangezien L. eerst nog naar sGouda moest, besloten beiden den volgenden ochtend de zaa k af te wikkelen. Des midddags échter zond L. aan het adres van zijn slachtoffers t e Antwerpen een telegram, luidende „alle in ord.\ zendt dadelijk 1200 francs." De Antwerpenaar, de zaak toch niet geheel vertrouwende, ging eerst bij n gen mden notaris informeeren, die hem vertelde nergens van af te weten. Het gevolg was, dat de oplichter L. zijn po ging mislukt zag en door de politie in bewaring werd gesteld. In verband met den gepleegden diefstal is hij naar den Haag overgebracht. Een aanklacht. Men schrijft aan de „Standaard" uit Gouda De Inspecteur van Politie te Goucja heeft een aanklacht ingediend tegen den heer K. R. v. Staal, redacteur van het S. D. Goudsche V/eekblad, wegens smaadschrift. Genoemde heer en de heer L. Over hand, Soc. Dem. Gemeenteraadslid zijn nog steeds de leiders van de sta king in de wasch-industrie. Behalve werkwilligen worden ook wel anderen, als familieleden, thuisgebracht. Dit gebeurde ook 26 Juli, toen een dame in één der winkels moest binnenvluch ten. De Insp. van Politie heeft toen de hinderlijke begeleiding doen uiteen gaan en ook den heer Van Staal gelast zich te verwijderen. Deze heeft toen de „vrijheid" gehad, den Burgemeester op te bellen en hem mee te deelen, dat volgens zijn ver moeden de Inspecteur niet normaal was. Hij verzocht te onderzoeken of hier door eén heel of half beschonken in specteur rustig huiswaarts keerende burger swerden gemolesteerd. In het Goudsche Weekblad is het toen zóó gezegd door den geer Van Staal, dat men het als een feit ging beschouwen. De woorden zijn niet in getrokken. Nu is door den heer Inspecteur een aanklacht wegens smaadschrift inge diend bij de Justitie. NOODLOTTIG ONGEVAL. De 54-jarige expeditieknecht H. G. te Rotterdam, kreeg, terwijl hij werk zaam was op het terrein van pand St. Job een baal van 70 K.G. die, va ruim 25 meter hoogte viel, op het hoofd. De man zakte in elkaar en bleef bewusteloos liggen. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar bleek dat hij de ruggestreng gebroken had. In hoogst zorgwekkenden toestand werd hij op genomen. DRAADLOOZE INSTALLATIE IN BE SLAG GENOMEN. Den laatsten tijd ondervonden de banken te Leiden nogal hinder bij het opnemen van draadlooze beursberich ten. De politie te Leiden is er thans in geslaagd, de oorzaak hiervan op te sporenze heeft in samenwerking met de rijkstelegraaf, beslag gelegd op een verzendstation voor draadlooze telegonie, dat eenige jongens boben op een perceel aan de Hooglandsche Kerkgracht te Leiden hadden inge richt. In ons land is ue noendercholera weer uitgebroken. De epidemiën te Rolde en Landsmeer liggen nog versch in het geheugen. Van welingelichte zijde cjeelt men het volgende mede aan het N. v. d. D.: Vermoedelijk worden via België de laatste dagen kippen uit Italië ingevoerd, die in het Zuiden des lands voor lage prijzen aan den man worden gebracht. Blijkbaar zijn de ervaringen die men vóór den oorlog met den in voer van hoenders uit Italië heeft opgedaan, van weinig nut geweest, en ziet de kippenhouder om een direct klein geldelijk voordeel te behalen, het groote gevaar voor besmetting met cholera nog steeds over het hoofd". Zoodra evenwel bekend was, dat koop lieden huis aan huis deze Italiaansche kippen een gewone raslooze bonte kip verkochten, werd door den Rijks voorlichtingsdienst voor pluimvee teelt poolshoogte genomen, en werd al spoedig door den hoofdassistent Rijkspluimveeteeltconsulent voor Bra bant en Limburg in het dorp Horst cholera geconstateerd. Onmiddellijk werden maatregelen genomen. De' Rijksserum-Inrichting verschafte se rum en entstof, zoodat de besmette hoenderstapels konden worden inge spoten, terwijL getracht werd, zooveel mogelijk alle gezonde hoenders van omliggende boerderijen te enten. Uit gebreide telegrafische rapporten wer den verzonden, ten einde in breeden kring bekendheid aan het uitbreken van deze ziekte te geven, zodat ge gronde hoop bestaat, dat de ziekte tot staan zal worden gebracht. Nadere bijzonderheden daaromtrent ontbre ken vooralsnog, doch men zij nu ge waarschuwd geen hoenders te koopen van kooplieden die men niet kent. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat men zal trachten, de geïmporteerde dieren die blijkbaar in flink aantal zijn aangevoerd elders te plaatsen en da' zij over het geheele land zullen worden verzonden. Zoodra iets naders bekend is, zullen direct mededeelingen worden verspreid. j Het eerig' afdoende' bestrijdings middel tege.i het uitbreken van hoen- der-cholera is, het sluiten der grenzen voor dieren van een bepaalde en be kende herkomst, die gevaar voor be smetting opleveren. Het fraaie geboomte op de Laarder Brink is aangetast door een nog niet be- keTlde plantenziekte. In de toppen van de verschillende reuzeniepen Is de ver woesting reeds duidelijk waar te nemen. De vernielingsoorzaak is waarschijnlijk een insect,-dat evenals de beruchte den nenscheerder bast en spint doorboort en ronde gaten veroorzaakt. Het is te hopen, dat een voorbehoedmidddel om denBrink van Laren,, het sieraad van dit Gooische dorp, bijna èenig in Nederland, zijn prach tige Ioofboomen te doen behouden, ge vonden worde. Het appelen- en perengewas in cie Betuwe zal dit jaar niets te wenschen laten de vooruitzichten betreffende den oogst van hard fruit zijn zeer gunstig, en het beschot mag buiten gewoon genoemd worden. De prijzen, die op het hout werden gegeven bij publiekeu verkoop varieeren van 3 tot 6 cent naar schatting. Opmerkelijk is het, dat de laatste verkoopingen min der opbrachten dan de aanvankelijke verwachtingen waren. Gelukkig heeft de bona»fide handel zich weer van de meeste partijen meester gemaakt. Wij vernamen tenminste dat de zgn. „scharrelaars", die de laatste jaren bij de fruitverkoopingen op het hout maar in het wilde hadden opgeboden, van de verkoopingen zijn thuisge bleven. Toch is nog met eenige reden te gelooven dat de in voorkoop bestede prijzen nog te hoog zullen blijken. Er is zulk een overvloed van hard fruit te verwachten, waarbij nog komen de buitenlandsche aanvoeren, dat het aanbod iu den komenden herfst de vraag wellicht zal overtreffen.. In ieder geval zal men wel heel goedkoop fruit kunnen eten. Een inwoner van een dorp in Noord- Holland kwam onlangs bij den burge meester met verzoek om op de een of andere wijze aan kleeren te worden geholpen voor zijn zoorf die tubercu leus is. De burgemeester, zoo vertelt het „Hbld." was bereid de gevraagde medewerking te verleenen en liet een lijst circuleeren voor het inzamelen van gelden. De opbrengst bedroeg 125. Voor dit bedrag zouden kleeren en schoe nen gekocht en aan den zieken jon geling gegeven worden. De vader was echter van meening, dat hij zelf de goederen wel kon koopen en verlangde het geld in handen. De burgemeester stond dit niet toe, daar de vader im mers om kleeren had gevraagd. Toen de man het geld bleef opeischen, zijn op last van den burgemeester de gif ten weer aan de gevers teruggegeven. Te Aardenburg zijn door de politie bij verschillende winkeliers sigarettap in beslag genomen, op grond dat er in één soort zich Marken bevinden en in een andere soort bons, die bij een zekere hoeveelheid recht geven op cadeaux. j <-O 1 ÉSPERANTO-CÓNGRES TE HEL- SINGFORS. Men schrijft ons uit Helsingfors Den 9den Aug. werd in het Nationaal Finsche Theater te 'Helsingfors het 14de Intern. Esperanto Congres ge opend. Het congres telt ongeveer 1000 deelnemers van meer dan 30 ver schillende nationaliteiten, onder wie 15 Nederlanders zijn. Gedurende de openingszitting werden toespraken ge houden door den minister van onder wijs Loimaranta, den ex-minister Prof. dr. Setala en den bekenden Esperanto- redenaar dr. Privat uit Genève. Bui tengewonen bijval oogstte een voor dracht van den Hongaarschen dichter dr. Kaloscay. Verder spraken ver vaardigden of vertegenwoordigers van ninisters van Albanië, Brazilië, Bul garije, Tsjecho-Slowakije, Estland, Duitschland, Lithauen, Spanje,Neder land (ir. Isbrücker voor den minister van onderwijs), Rusland en Uruguay. Handel met Groot-Brittannie In verband met het feit, dat op 1 Augustus j.l. het Britsche Lagerhuis alle voorgestelde „orders" tot heffing van 33»/a procent valutarechten op wollen, katoenen en zijden handschoe nen, op glaswerk voor huishoudelijk gebruik (hieronder vallen flesschen niet), op verlichtingsglaswerk en op geëmailleerde of aluminium, potten en pannen afkomstig uit Duitsch land heeft aangenomen, wordt aan Nederlandsche fabrikanten van ge noemde artikelen, die belang hebben bij den export hunner voortbrengselen naar Groot-Britannië in overweging gegeven, zich zoo spoedig mogelijk tot de afd. Handel vam het Departement van Landbouw, Nijverheid en Han del. Bezuidenhoutsche weg 30, te 's Gravenhage, te wenden. Dinsdag j.l. vierde de HoogEerw. heer H. A. Tb. van Dam, deken van 's Hage, onder vele blijken van belangstelling zijn zilveren priesterfeest. Bij die gelegen heid ontving de jubilaris prachtige ge schenken van zijn parochianen, bestaan de uit een prachtig Smyrna-tapijt, fraaie venstergordijnen en de restauratie der waardevolle schilderijen in deze zaal. Do aanbieding d^er geschenken had reeds plaats' den dag te voren, Maandag. Op den dag zelf, dus op Dinsdag droeg de HoogEerw. heer Deken een plechtige H. Mis op in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat. Do familie van den Eerw. jubilaris was binnen het priesterkoor geze'en; het kerkgebouw was geheel met geloovigen gevuld. Na het H. Evangelie beklom de Zeer- Eerw. pater A. van Dam O.s.s.R., broe der ®van den jubilaris, den kansel tot het houden van de feestpredikatie. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen da woorden van den psalmist: Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi: Wat zal ik den Heer wedergeven voor alle3 wat Hij mij geschonken heeft. „Het meet voor don priester wel een vreugde zijn, wanneer hij zoovelen in feeststemming aanwez:g ziet om met hem in het H. Offer dank te brengen voor de ontvangen genaden. Gij hebt, aldus sprak spr. de parochianen van den HoogEerw. heer Deken toe, God dank gebracht, hedenmorgen, toen gij tot in tentie van den jubilaris de H. Commu nie hebt ontvangen; gij doet dit thans onder de H. Mis. Gij dankt God, dat Hij u dezen priester schonk als herder over deze parochie. Gij kunt niet van mij verwachten, dat ik de verdiensten van den HoogEerw. jubilaris voor u en voor d eze parochie hier kom schetsen. Aan mij, die in hem niet slechts den priester eer, maar ook den broeder lief heb, zou dit niet passen. Maar dit kan ik wel zeggen: In den korten tijd, dat ZijnHoogEerw. hier werkzaam is, hebt gij hem leeren kennen als een in ieder opzicht voorbeeldig priester en ijverig en zorgzaam vader en herder uwer zielen. Dit doet een sohoone toekomst voor u en uw parochie tegemoet zien. Om God daarvoor te danken, zijt gij thans bij eengekomen. Op de eerste plaats dus een uiting van dankbaarheid jegens den goeden God is dit feest, maar ook een uiting van dankbaarheid jegens den jubilaris zelf. Dit hebt gij aan den dag gelegd door uw zoo ruim en hartelijk geschonken feestgeschenk, dat gisterenavond den ju bilaris is aangeboden; schitterender nog door hedenmorgen de H. Communie te ontvangen en nu in het H. Misoffer gebeden voor hem tot God op te zen den. De gewijde redenaar vroeg dan nog maals een vurig gebed voor den pries ter, die meer dan iemand overtuigd is, dat hij veel gebed noodig heeft. Daarom bidt veel voor uw herder, opdat God hem verrijka met de genaden, welke hij noodig heeft om zelf als priester heilig te leven, met wijsheid zijn parochie te besturen en de zware taak, ook van de ken dezer stad, nog vele jaren met op gewektheid moge volbrengen. Vraagt dit bij dit plechtig Offer en vooral op de zen schoonen feestdag van Maria, die onze Middelares is bij God en uitdeel ster KL er Goddelijke genaden. Als nog een bewijs van dankbaarheid vroeg de gewijde redenaar den aanwe zigen aan God het voornemen aan te bieden, om steeds trouw te blijven aan de plichten, die gij als Katholieken en als parochianen te vervullen hebt. Ver nieuwt nog eens het besluit om met kinderlijke vo'gzaamheid le luisteren naar het woord van uwen herder en met hem mede te werken in hetgeen hij voor het heil der zielen noodig oordeelt. Als gij dat doet, dan is deze feestdag niet alleen een uiting van dankbaar heid, maar ook een versterking van den heiligen band van liefde, die den pries ter en de geloovigen, den herder en de parochianen verbindt. Dan mogen wij hopen, dat wij eenmaal in de vreugde des hemels het eeuwig dankfeest mo gen vieren. Amen. Dinsdagmiddag werd tusschen tweo uur en half vijf aan de pastorie een druk bezochte receptie gehouden. Des avonds om half 8 werd een plech tig Lof gecelebreerd, waarna Te Deum en uitvoering der' feestcantate, welke is gecomponeerd door den koordirecteur, den heer J. Bakker, en welke Maandag dagavond den Hoogeerw. jubilaris was aangeboden. De voorbereidingen tot een grootsche viering van dit priesterfeest heeft men voor den jubilaris verborerea weten te - - N t LONDEN, 15 Aug. Terwijl Poincaré voor zijn vertrek het stilzwijgen heeft bewaard aangaande het mislukken der conferentie,hebben andere afge vaardigden hun overtuiging te kennen gegeven, dat de entente moet blijven voortduren. Theunis zei: „Ik ben er zeker van, dat wij weer bijeen zullen komen. Het is onmogelijk zich een breuk of zelfs een verwijdering tus schen Engeland en Frankrijk in te denken. De Entente is van te groote beteekenis. Zij is de basis van de bui tenlandsche politiek en. de voorwaar de voor den algemeenen vrede." Deze gevoelens worden door alle Engel- sche bladen met warmte onderstreept. LONDEN, 15 Aug. De bladen lateD niet na te wijzen op de beteekenis van de kleine plechtigheid,welke Poin caré heeft verricht voor het verla ten van Londen op het graf van den onbekenden soldaat in de abdij van Westminster. /Vergezeld van zijn staf, heeft de Fransche premier op eer biedige wijze een krans met driekleu rig lint op de zerk gelegd waarna hij eenige oogenblikken in stil gepeins verzonken bleef. PARIJS, 15 Aug. Poincaré is van avond om 7 uur aan de Gare du Nord te Parijs aangekomen en werd door de menigte luid toegejuicht. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft de Kamers tegen 22 Augustus bijeen geroepen. Poincaré zal dan rekenschap geven van de gedragslijn door hem te Londen gevolgd. DE VERGOEDING DER PARTICU LIERE SCHULDEN. BERLIJN, 15 Aug. De regeering heeft nog geen bericht ontvangen van het uitstel van vier weken vóór de betaling van de vergoeding voor de particuliere schulden. Zij heeft een kwart van het vandaag vervallende bedrag, n.l. 500.000 pond sterling, verzonden aan de clearing houses te Parijs en Londen. Deze verrichting, welke een onvergelijkelijk veel hoogere krachtsinspanning noodig maakte, dan in het aanbod van 14 Juli, volgens den toen geldenden koers vastgesteld, bewijst, dat Duitschland zijn uiterste best doet om zijn goede bedoeling te toonen. LONDEN, 15 Augustus. De kabinetsraad heeft kennis genomen van het verslag van de commissie voor de werkloosheid. Men verneemt, dat de pommissie voorstelt den financieelcn steun uit te breiden, welke de regeering reeds verstrekt heeft voor plannen om de werkloozen aan arbeid te helpen. Tevens zijn verschillende ander» plannen ingediend met het doel den han del te sirmnen. De ernstige vooruitzichten inzake de werkloosheid zijn natuurlijk nog scherper omlijnd door het mislukken van de conferentie der geallieerden, welka de hoop op een herlering van den Euro- peeschen handel nog meer vermindert. CLEVELAND, 15 Augustus. De staking in de vetkoolmijnen is geëindigd door de eenstemmig door de patroons en werklie- den aanvaarde overeenkomst. ROME, 15 Augustus. De Tempo meldt,- dat dev geneeSheeren, die d'Annunzio be handelen, ernstig ongerust zijn. Zij vree zen, dat de dichter, als hij van zijn schedelbreuk en hersenschudding mocht genezen, volslagen blind zal blijven. De rebellen bedreigen Drogheda, LONDEN, 15 Aug. (R. B. D.) Rebellen, ten getale van naar schatting 600 tot 1000, omsingelden Drogheda, dat de Vrijstaters stevig vasthouden. De strijd om Dundalk, LONDEN, 15 Aug. (R. B. D.) Gemeld wordt, dat de Vrijstaters bij de gevechten te Dundalk gisteren 10 man aan dooden en 30 aan ernstig gewonden verloren. De strijd in het gebied van Cork. LONDEN, 15 Aug. (De Vrijstaters bezet ten Buttevant, in het graafschap Cork* waarbij zij elf gevangenen maakten. WEENEN, 15 Augustus. De „Reich* post" meldt: Kanselier Seipel heeft er gis teren tijdens een diplomatieke receptie met nadruk op gewezen, hoe de ganscha economische toestand de stappen der Oos- tenrijksche regeering bij de mogendheden rechtvaardigde en hoé noodzakelijk het was, dat er door bemiddeling der confe rentie van Londen spoedige en doeltref- fende economische hulp wordt verleend. PARIJS, 15 Augustus. De „Intransï- geant" verneemt uit Turijn, dat verschei dene Franschen, die een tocht maakten door het dal van Aoste, bij het bestijgen van het fort van Bard, in een ravijn ge stort zijn. Het aantal slachtoffers zou 12 bedragen. MADRID, 15 Augustus. Uit Toledo wordt gemeld, dat daar ter stede heden om bij tweeën een aardschok is geregis- treerd op een afstand van 2730 K.M. WARSCHAU, 15 Augustus. - Uit Omsk wordt gemeld dat 9 personen ter dood zijn véroordeeld wegens het bieden van tegenstand tegen de inbeslagneming in da kerkert van eeredienst-voorwerpen. ROME, 15 Augustus. De Senaat heeft met algemeene stemmen een door Mazzo- ni ingediende motie van vertrouwen in da regeering aangenomen. houden en zoo was het voor hem een bijzondere verrassing, Maandagavond, bij zijn terugkeer na een reisje Van enkele dagen, aan het station te worden opge wacht door eeen groote menigte, waar onder tal van vrienden en vereerders, die van elders waren gekomen. Het bestuur der feestcommissie deed Mgr. Ariëns plaats nemen in. een der rijtuigen en zoo werd de jubilaris, bege leid door een eerewacht te paard, vooraf gegaan en gevolgd door meisjes op ver sierde fietsen en de dapper spelende fanfare, naar buis geleid. Dit was een goede inzet van het feest, waaruit tevens bleek hoe,algemeen bemind Mgr. Ariëns in de gemeente is. Immers heel Maarssen was bij deze in haling aanwezig. In het dorp hadden tal van inwoners door het uitsteken van vlaggen ook uiterlijk van hun feest vreugde willen doen blijken. De kerk was zoowel van buiten als van binnen keurig versierd met groen en veel levende bloemen. De plechtige Hoogmis van half elf werd door Monseigneur Ariëns opge dragen. In zijn predikatie herinnerde Mon seigneur aan den dag, nu 40 jaar ge leden, waarop hij tot priester gewijd werd, eene waardigheid zoo hoog en ver heven, dat groote heiligen voor de ver antwoording, kan die bediening verbon den, teruggeschrikt zijn. Groot zijn de gaven door God aan hem geschonken en met de H. Maagd roept hij uit: Mijn ziel maakt groot den Heer. Vier jaar lang mocht Monseigneur verbleven in Rome, het centrum der Christenheid, vier jaar lang in de stad, waar de plaatsvervanger van Christus woont, de H. Mis opdragen. Daarna kwam de jubilaris in een fabrieksstad, aan welk verblijf hij nog steeds met vreugde terugdenkt, waar het arbeidsveld groot, het werk zwaar doch zoet was. Hierna kwam de pastoor in Maarssen, waar hij veel steun vond in zijn werk. De ge wijde redenaar denkt o.m. aan de Eerw. Zusters, door wie de opvoeding der jeugd met zooveel toewijding volbracht wordt. Veel heeft Mgr., waarvoor hij dankbaar moet zijn; naast God brengt hij dezen dank aan de parochianen. Hij verzoekt hun hem steeds te blijven helpen door hun gebeden. Op gevoelvolle wijze her denkt Mgr. Ariëns zijn ouders en memo reert hun groote godsvrucht. Daarna worden ook de overige familieleden in dankbare herinnering gebracht Wanneer sprekers leven tot heden vrucht heeft mogen dragen, dan komt niet hem, doch alleen aan God hiervan de eer toe. Echter niet alleen van dank, ook van spijt is het hart van den gewijde redenaar vervuld om zijn talrijke tekortkomingen, en daarom vraagt hij zijne parochianen dit H. Misoffer als zoenoffer op te dragen. Als uitstekend middel om God meer en meer te beminnen, prijst Monseigneur dan de veelvuldige Heilige Communie aan. Aan de voeten der H.- Maagt legt de ge wijde redenaar dan al zijn verdiensten neer, Zij, het grootst van allen, het driMst bij onzen Goddelijken Verlosser. Sluitende met een gebed tot Haar, die ons aller Moeder is, vraagt de jubilaris „En toon ons na deze ballingschap Jezus, de ge zegende vrucht uws lichaams. In de middaguren werd receptie ge houden. Het woord werd ook gevoerd door bur- TELEFOON NOS. 1428, 2741 EN 1748 NASSAULAAN 49 HAARLEM gemeester Eggink, wiens hartelijke woor den door den jubilaris werden beant woord. Van de aanwezigen bij deze recep tie noemen we verder: Mgr. dr. Sloet van Abcoude; dr. Verhagen, aalmoezenier van den arbeid in Limburg; Mgr. van Schaik van Culemborg; de wethouders in Maars sen en Maarsseveen, de oudste en da jongste parochiaan (deze laatste was dien dag geboren en gedoopt) Vervolgens had in den tuin de aanbie ding van het groot huldeblijk plaats. Daarbij voerde allereerst het woord dr. Hoogveld, directeur van het op te rich ten R.-K. Lyceum te Utrecht en penning meester van het Huldigingscomité. Deza herinnerde na een geestdriftige rede, waarin de voortreffelijke eigenschappen van den jubilaris werden geschetst, er aan dat bij het fc5-jarig jubileum het Ariënsfonds werdgesticht .Het was da keuze van den jubilaris geweest de vor ming van een fonds voor een leerstoel in het missiewezen te stichten aan de op te richten Katholieke Universiteit Daarvoor schonk spreker den jubilaris een bedrag ter hand, bijeengebracht uit alle deelen des lands. Voorts sprak de heer Bianchi uit Amersfoort namens het Kruisverbond en de Maria-vereeniging in het Aartsbisdom,' die mede een bedrag overhandigde tot eerste bijdrage voor de oprichting van een retraitehuis in Leusderdorp en de uit breiding der R. K. Drankweercentrale ta Heidhausen. De HoogEerw. jubilaris heeft voor dit alles zeer bewogen op de hem eigen wijze geantwoord. Bij deze huldiging in den tuin waren o.m. aanwezig Mgr. J. van Schaik, pas toor dr. Blom, de heer J. Zoetmulder, voorzitter van Sobrëitas te Heerlem, K. Brouwer uit Hilversum, J. Zwetsloot uit Baam, Jos Veltman namens den R. K, Bond van Werkliedenverenigingen, van Hilst namens St Joseph te Utrecht, M, Vloeibergs namens de Dr. Ariënsvereeni- ging, prof. dr. Roels, mevr. Steenberghe- Engeringh, namens den R. K. Vrouwen bond, C. J. Kuiper namens het R. K. Vak bureau. Daarna1 heeft een .deputatie uit da arbeidersbeweging in Enschedé den jubi laris een album aangeboden. Te 7 uur werd een plechtig Lof gecele breerd, waarna in den tuin van het patro naat de huldiging door de parochianen plaats had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7