A Donderdag 17 Augustus 1922 45sto Jaargang No. 14223 EERSTE BLAD Twee mooie brochures. UIT DEN OMTREK. I L>it nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM Verlof Drankwet. Het Bisschopsieest. Het Bisschopsieest. De verslering en verlichting der Kathedraal. Herkend, Programma. Koninginnedag. Biljarten ïerzoekschrift san J. H. gs puijser om Dinsdagavond in Café de Kastanjeboom te Examen Hoofdacfe. Personalia. Brandje. waarde van de tulp, en daarom heeft waarschijnlijk geen handelskweeker van nieuwe tulpen in deze richting gewerkt, ofschoon het blijkbaar niet moeilijk zou zijn om een heele reeks van veelbloemige tulpensoorten in het levefi te roepen. In Frankrijk hebben vóór den Heer Bony ook anderen het beproefd, vandaar dat in de Fransche Tuinbouwpers, vooral in de Revue Horticole, telkens weer nieuwe boomen over de veelbloemige tulpen worden opgezet, (o.a. in de jaar gangen 1865, 1882, 1904, 1909, enz. SCHOOLBOUW VOOR BIJZONDER ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente op 9 dezer afwijzend heeft be schikt op het verzoekschrift, ingekomen op 27 Mei 1922, van het Bestuur der Stichting „Noorderkerk en School" te Haarlem, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor het veranderen en vergrooten van het school gebouw aan de Velserstraat no. 55. De afwijzing geschiedde op grond, dat niet is voldaan aan de in art. 73 der wet omschreven vereischten. In herinnering wordt voorts gebracht, dat, 0 dat, ingevolge art. 76 2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen (fe rekenen van heden), van ge noemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in berioep kan komen. Tot dien datum liggen alle bescheiden, op deze beslissing betrekking hebbend, van heden af kosteloos voor een ieder ter inzage op de Secretarie der gemeente (5e Afdeelinh). MUSSCHENPLAAG. In de Over-Betuwe, waar men voor eenige jaren zeer goede resultaten heeft gehad met de verdelging van de huismusch gaat men daarmede op nieuw beginnen. De Afdeeling O.B. van de Geld. Mij van Landbouw heeft besloten de musschenbestrijding op nieuw ter hand te nemen. Er zijn land bouwers die voor honderden guldens schade hebben aan door musschen opgevreten veldgewassen. Vooral de tarwe heeft het moeten ontgelden en op sommige perceelen, vooral in de buurt van boomen en elzenheggen, is de aar geheel leeggehaald. Pluimveetentoonstelling. Burgerlijke Stand. VOORHOUT. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. punt wordt door den Baad urgent D« abonnementsprijs f>ë< draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal j 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. (Telefoonnummers: 1426, i 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Adverfentiëo 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advortentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij ontvingen dezer dagen twee mooie •brochures, waarop wij hier ter plaatse even de aandacht willen vestigen. De eene draagt tot titel: „De Sociale ge dachten van het Christendom", door Georg Wieber; de ander: „Het groote vraagstuk der bedrijfsorganisatie". De eerste werd vrij vertaald, verklaard en aangevuld door het Kamerlid Henri Her mans; de tweede is een oorspronkelijke studie van den zelfden helderen denker Het boekje van Wieber bevat eigenlijk niets nieuws; maar het heeft de groote verdienste oude waarheden in een nieuw kleed te hebben gestoken; alles, wat er woelt in de onrustige geesten van heden te hebben belicht met de levenwekkende waarheid van het christendom. Ziehier een voorbeeld. In zijn eerste hoofdstuk heeft de schrijver het „over den inwendi- gen strijd der menschheid", den strijd tus- sehen zelfzucht en gemeenschapszifi. De schrijver zegt hierover: „Deze twee groote ideeën: egoïsme en zedelijke verheffing kampen om de we reldheerschappij. Op den grondslag van de eerste idéé staat het uiterste kapitalisme en ook het socialisme van Marx: beide willen be- heersching van de eene klasse door de andere. Het groot-kapitalisme jvil het volk der onderste lagen knechten en het so cialisme van Marx wil, door de diktatuur Van het proletariaat, de hoogere standen door de lagere laten beheerschen. De socialisten mogen zooveel praten als zij willen over menschenliefde, in den grond der zaak is deze „liefde" menschenhaat, die voortkomt uit hun klassenstrijd en kastengeest. Het socialisme zou, indien het overwon, de menschheid weer terug werpen in de vreeselijke engte der kas- tenindeeling, zooals die bestond in de oud heid, onder de Egyptenaren en Indiërs en zooals zij thans weer is ingevoerd door de Bolsjewiki in Rusland. Daarom is het socialisme ook geen cultuur, maar inte gendeel reactie en barbaarschheid." Een andere greep, waar de schrijver het heeft over de individualistische en de sociale idee. Hij schrijft: „Deze (de individualistische) levens beschouwing kan zich uitbreiden van de eenling tot eene klasse, tot een stand of een kaste, die dan tegenover andere standen dezelfde aanspraken doet gel den als het individu tegenover de gemeen schap. Individualistisch is de absolute Staat, individualistisch is de heerschappij van den adel door geboorte, individualis tisch is ook de socialistische idee, voor zoover zij de diktatuur van eene klasse aanneemt als een programpunt en den klassenstrijd wil vertegenwoordigen. „De sociale idee daarentegen is het geloof en de hoop, dat de gemeenschap, hetzij stam of volk, stad of staat, het hoofddoel van alle maatschappelijk stre- ven is. Zij betuigt, dat de eenling slechts sis lid of orgaan van een grooter geheel zijne taak vervullen kan; dat het per soonlijk belang ondergeschikt is aan het gemeenschapsbelang .Deze idee wil, dat de eenling uit plichtsgevoel en uit be wustzijn van dén innerlijken samenhang der menschheid zijn belangen niet in strijd verdedigt, maar dat ook boven den eco- met de belangen zijner medemenschen nomischen strijd die bestaansvoorwaar de is van het menschdom zich ver zoenend verheft de zedelijke gedachte, die de volkshuishouding moet reguleeren." Zoo zouden wij kunnen doorgaan; bijna op iedere bladzijde worden wij vastge houden door frissche gedachten, kernach tige uitdrukkingen, nieuwe beelden en wij hegrijpen het zoo volkomen, dat de ver taler, die niet enkel in naam maar ook Zoo geheel metterdaad de leider der Roomsche standsorganisaties voor werk lieden is, in een voorwoord schrijft, het als zijn plicht te hebben beschouwd, „om het mooie boekje van Georg Wieber ook in de Nederlandsche taal te doen Verschijnen." Mogen velen het zich nu ook en plicht achten, deze keurige bewerking Van dit hoogst actueele boekje, te lezenl ^el tweede brochuurtje is de verzame ling van een reeks opstellen, die Henri rmans ïn 't maandschrift „Het Roer" schreef, en waarop, nu we deze artikelen als een geheel bijeen hebben, m:er c'e aandacht vallen zal. Dit is deze studie ook ten volle waard! £roote vraagstuk" noemde de Achnjyer zijn beschouwing over de be drijfsorganisatie niet ten onrechte. Inder daad, het brandende vraagstuk van den dag onder de sociale kwesties. Hier wordt door iemand uit de sociale practijk met tevens een helder hoofd, een opbouwende critiek geleverd op het ont worpen bedrijfsradenstelsel, dat de ka tholieke wereld in Nederland nu al een paar jaar bezig houdt: een critiek, die. waar zij het besproken stelsel als te on soliede gebouwd, afwijst, een eigen sys teem aangeeft, dat geleidelijk en van den grond af op den fabrieksraad moet borden opgetrokken. vertrouwen, dat deze brochure aan leiding zal geven tot vruchtbare gedach- tenwisseling. Wij hopen er binnenkort zelf ook op terug te komen. De zakelijke wijze, waarop de schrijver zun belangwekkende meening uiteenzet, zal, naar wij hopen, van zelf dwingen tot een meer objectieve behandeling van dit zeer actueele probleem dan wij tot nu toe m den pennenstrijd Veraart-Kortenhorst hebben waargenomen. Uitgaven van de federatie der dio- sane R. K. Volks- en Werkliedenbon- den' den Haag. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van p. A. Ebbing om ver lof van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van perceel Linschotenstraat No. 4. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een Barometerstand 7.63. Achteruit MGR. GALLIER DE KINDEREN TIJDENS DE AUÖADE TOEWUIVEND. Rechts van Mgr.: Pater Cornelius, Franciscaan in 't Klooster te Eecloo (België), broeder van Mgr.; links „tante Charlotte", zuster van Mgr., verblijvende in Huize Duinrust te Overveen; op den voorgrond Luduina en Jeanne Callier, uit Gent, de twee oud-oom-zegstertjes, door Mgr. na de Pontificale Hoogmis gevormd; de dame, rechts van Pater Cornelius, is de schoonzuster van Mgr., vrouw van zijn overleden broeder; daarnaast een neef van Mgr., vader van Luiduina en Jeanne, en halve broeder van de naast hem staande kloosterzuster, soeur Jeanne, directrice van de Normaalschool te Diest; geheel rechts van Z. D. H. staat op onze repro ductie Mgr. Möllmann, vicaris-generaal van het Bisdom; links van tante Char lotte, Mgr. Dr. Hensen, directeur van het Ned. Hist. Instituut te Rome en daar naast Mgr. Bosman, deken van Amsterdam, proost van het Hoogwaardig Kapittel. verlof tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de 3 benedenlokalititen van perceel Groo te Markt No. .25. Naar wij vernemen zal de Hoog- Eerw. heer Plebaan Westerwoudt de versiering en verlichting der kathe draal nog eenige dagen ongerept laten. Dat is voor velen een welkome ge legenheid om het fraaie bouwwerk eens goed in oogenschouw te nemen. De plebagn zal zorgen voor behoorlijk geleide. Wie de kathedraal zien wil, melde zich aan bij de deur ter zijde van de pastorie. Door de pastorie be reikt men dan de kerk en kan langs een anderen uitgang het gebouw ver laten. De gelegenheid is den geheelen dag open, tot 'sa vonds elf uur toe. Het te IJmuiden door den, stoomkop- per Maasmond V aangebrachte lijk is her kend als te zijn van den heer Cornelis- sen uit Amsterdam, een der twee personen die op Zondag 6 Augustus bij het baden zijn verdronken. der Orgelbespeling in de Gröote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 17 Augustus 1922, 'savonds van 7V2—8V2 uur, dooi- den heer R. G. Crevecoeur, Enkhuizen: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2. Sonate No. 3 c fel. t., A. Guilmant. a. Preludio: Allegro maestoso confu- oco; b. Adagio mol toc. Fuga: Allegro 3. Evocation a la Chapelle Sixtine, F. Lisizt. a. Miserere van Allegri; b. Ave veram van Mozart. 4. Pastorale uit de 12e Sonate, J. Rheinberger. 5. Marche solemnelle, A. Mailly. Dinsdagavond vergaderde de commissie voor de Kinderfeesten en Volksvermaken onder voorzitterschap van den heer M. Binger, die de beide nieuw-benoemde hoofdbestuursleden, de- heeren Th. A. Wesstra en E. H. Tenckinck hartelijk welkom heette. Aan den afgetreden voorzitter, den heer Herbert Cremer, bracht spr. namens bo vengenoemde commissie een woord van dank voor de wijze waarp hij steeds de commissie voorlichtte en krachtig steunde. Verder werd voorloopig het volgende programma vastgesteld: 's Morgens: Carillonbespeling, Kinder aubade op de Groote Markt onder leiding van den heer J. de Nobel. De volgende liederen zullen ten gehoo- re worden gebracht: „Wilhelmus," „Be ter te geven dan te ontvangen," „Merck toch, hoe „Sterck," „Wiihelmina van Nassauwe" en „Een triomfantelijk lied van de Zilvervloot." Van de Groote Markt gaan de kinderen in optocht met muziek voorop naar den Hertenkamp, alwaar kinderspelen zullen worden uitgevoerd .waarvoor verschei dene prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Ook zal de jeugd getracteerd worden. Des middags is er kerkconcert; daar na concert op de Groote Markt en even eens des avonds van half zeven tot half- acht. De concerten zullen wordén gegeven door de Haarlemsche Orkestvereeniging en door Harmonie-Crescendo; althans wanneer de voorgestelde plannen worden goedgekeurd. Verder ligt 't in de bedoe ling des middags een concert te geven in den Bron-tuin en daar een luchtballon °P te laten, een met heete lucht of een gevuld met gas. Dat hangt van nadere be sprekingen af. Des avonds zullen de feestelijkheden wederom in den Bron-tuin plaats hebben en bestaan uit een muziekuitvoering, bal- champêtre, bioscoop en vuurwerk, ter wijl na afloop daarvan in de groote zaal van het Brongebouw het bal wordt voort gezet. Als attractie zal de heer Binger des avonds om halfnegen met een nieuw tpe- stel van een sterkte van 20 milioen kaar sen in den tuin van het Brongebouw een film-opneming doen, welke nog dienzelf den avond na afloop van het vuurwerk op het doek zal worden vertoond. Ook is men nog in onderhandeling met een lucht-evolutionist. Onder zeer groote belangstelling werd Heemstede de returnmatch gespeeld tus- schen v. Hoofd, van de biljartclub D. V. S. te Velseroord en W. Kobus vaa de Kastanjeboom te Heemstede. In de de vorige week gespeelde partij in het café van den heer P. v. Vuren te Velseroord wist v. Hoofd een groote overwinning te behalen, n.m. 500377, zoodat Kobus om te winnen 623 caram boles moest maken. Al direct is Kobus er in; beginnend met 21 heeft hij in 5 beurten 86, terwijl v. Hoofd er slechts 34 heeft. Dan volgt voor Kobus een poedel en 3 eenen maar de 10e beurt is weer een fraaie 33, ter wijl de 5 beurten van Hoofd slechts 10 caramboles opleveren. Stand na 10 beur ten 12244. In de 12e beurt maakt v. Hoofd een fraaie 40, die Kobus in de 17e beurt maakt. Na beurten is de stand 192109. Dan maakt Kobus in 12 beurten 8' poe dels. De stand is na 30 beurten 250163. v. Hoofd maakt in de 31ste beurt een mooie 67, waardoor de stand 250230 wordt. De volgende 10 beurten gaan weer door ketsen gemist, met die serie is echi ter de strijd beslist 599344. De volgende 4 beurten, waarin Kobus 20, 44, 37 en 27 maakt, tegen v. Hoofd 7, 1, 3, 7, geven vrijwel de beslissing. Na 52 beurten is de stand 539363. In de 55ste beurt krijgt Kobus een goede kans om de serie van 67 door v. Hoofd gemaakt, te verbeteren, maar de 60ste, die zeer gemakkelijk was, wordt door Kitsen gemist, met die serie is ech teer de strijd beslist 599344. Toch heeft Kobus nog 5 beurten noo- dig om de 24 carambolus te maken, en in 60 beurten maakt hij de 623 caram boles tegen v. Hoofd 419 in 59 beurten. Eindstand: Kobus 1000, v. Hoofd 919. Hoogste serie v. Hoofd 67, Kobus 59. HAARLEM. Geëxamineerd 15 candi- aten: geslaagd de heeren: B. W. Blase, E. Ch. J. Tubbergen en J. Ch. Vos, te Amsterdam; R. J. Rozema, te Sassen- heim; A. A. Piek, te Schoten; D. P- van der Togt, te Haarlemmermeer; B. J- Oploo, te Haarlem, en Tj. Tromp, te Zaandam. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het eaxmen Hoogduitsohe taal M. O., act» A, mej. M. A. M. Belger, alhier. Voor het examen Hoogduitsche taal M. O., acte A, is nog geslaagd, mej. A. Kingma, alhier. Een auto van de Gruyter, beladen met graan, geraalkte Dinsdagavond om ongeveer half vijf op den Zeeweg door onbekende oorzaak in brand. De auto werd geheel vernield. Eenig graan lag verstrooid op den weg; de andere zak ken waren nog bijtijds uit den auto gehaald kunnen worden. VEELBLOEMIGE TULPEN. E. K. schrijft im het Wkbl. van Pl.C.": Ofschoon zooals uit het volgende zal blijken, over het verschijnsel van veel bloemigheid bij tulpen, niet veel nieuws te vertellen valt, kan het misschien zijn nut hebben naar aanleiding van het ar tikeltje in de Revue Horticole nog iets te zeggen, om te voorkomen dat, vooral in kringen van niet-vakgenooten, de be- teekenis van de mededeeling in het Fran- sche vakblad worde overschat. Zooals in het stukje wordt medegedeeld kent men veelbloemigheid bij tulpen reeds eeuwen lang. Toen de Revue Horti cole in 1882 eën gekleurde plaat gaf van een veelbloemige „Blauwe vlag" (dubbel late tulp, in Frankrijk bekend onder den naam „Roi des bleus") heeft mijn vader in een artikel in de Revue Horticole van hetzelfde jaar op de algemeenheid van het verschijnsel der veelbloemigheid ge wezen en o.a. vermeld dat in den Hortus Eystettensis van 1613 en oudere werken uit dien tijd geregeld meerbloemige tul pen zijn afgebeeld. Tevens noemde hij verschillende species van het geslacht Tulipa, die hetzelfde verschijnsel ver- toonen, en thans kan daaraan nog Tulipa praestans, in 1882 nog niet bekend, wor den toegevoegd. Het verschijnsel komt bij alle rassen van tulpen voor, nu eens meer, dan eens minder, en het is bij enkele verscheiden heden zelfs vrijwel regel, zoodat bijvoor beeld de Heer Bony in 1909 onder den naam „Veelbloemige tulp Monsieur^ S. Mottet" een bepaalde soort als zoodanig kon aanbieden. Ondanks de bekendheid die zoowel de Revue Horticole als in Engeland in 't bijzonder Rev. Jacob aan deze tulp gegeven hebben, heeft zij geen opgang gemaakt. Veelbloemigheid ver hoogt de schoonheid noch de decoratieve Van links naar rechts: Mgr. Taskin, praeses van Warmond; Mgr. Möflmann; de jubilaris; Mgr. Dr. Hensen; Mgr. Bosman. Naar wij vernemen is de heer J. H. van den Broeke benoemd tot keurmees ter van het pluimvee op de landbouw tentoonstelling te Alkmaar, op 13, 14, 15 en 16 Sent. a.s. Getrouwd: 16 Augustus, F. Hees* mans en M. C. de Zwaar. J. Pel en A. v. d. Pad. J. de Vries en C. M. v. d. Kloet. J. Vosse en A. P. de Jong. G. Kruijswijk en P. H. Scheepmaker. H. W. Kleinenbroich en S. Beukman. G. J. Kortz en C. C. G. v. Etten. A. v. Meel en J. C. Maerten. H. Derlagen en B: v. Wooning. K. v, d. Heijde en W. J. Kruijer. W. A. Touw en A. C. Dam. H. F. J. I. Warmerskerken en A. E. B. Eilers. J. F, W. Oomen en A. H. Pijpers. Ondertrouwd: 16 Aug. G. Watzema en C. J. Schreur; L. H. Vrieslander en S. Barend; P. J. Rosenhart en B. E. Glas; C. Christiaans en W. Molenaar; A. J. v. Looij en B. Tiiebie; A. Treffers en C. Keur; J. Nooteboom en .1. A. de Jager; J. van Allena en N. Gort. 'Geboren: 14 Augustus: z. van C J. C. FransenTrestorff. d. van C. C. Beek man—de Weers. 15 Augustus d. van M. Hartog-Korremans, d. van A. C. Beüvker-Ooswald. z. van J. A. Bonge- naar-La Pierre. Overleden: 15 Aug. B. J. Delemarre, 56 jaar, M. v. Heemskerksraat. D. E. Meijs-Martin, 48 jaar, Groendaalsteeg. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente was op Maandag 14 Aug. j.l. des avond 7 uur, in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer G. Bulten, burgemeester. Aanwezig alle leden. Er is een vacature. De voorz. leest een se'tr ij Ven vcor van den heer A. de Groot, waarin deze zijn ontslag als lid van den raad vraagt, wegens vertrek naar elders. De voorz. f preekt eenige woorden van waardeering aan 't adres van den afgetredene, voor 't vele 'goede, in 't belang der Gb- meente gedaan. Medegedeeld wordt, dat de heer W. P. Warmenhoven, die in de vacature de Groot tot lid van den raad wes benoemd, deze benoeming niet hoeft aan vaard. Daarna werd door t Oentraal Stembureau de heer J. R- Nijssen aan gewezen. Deze heeft bericht zijn benoe ming te aanvaarden. Een commissie, be staande uit de heeren öolijn, Roozen en v. Werkhoven, onderzoekt de geloofsbrie ven van 't nieuwbenoemde lid en rappor teert, dat tot toelating geen bezwarHn bestaan. Aldus wordt besloten. De heer Nijgen wordt j-a l®St vereischte eeden af. De voorz. felici teert den nieuwbenoemde en hoopt, dat hij met veel ambitie in 't algemeen be lang werkzaam zal zijn, waarop do hoer Nijssen dankt. De notulen worden goedgekeurd. Bij loting wordt tot voorstemmer aan gewezen wethouder Warmerdam. Ingekomen zijn da volgende stukken: Naast de goedkeuring van andere Raadsbesluiten door Ged. Staten, ook die van de uitvoering der Vleesohkeurings- wet met de gemeenten Lisse, Noord- wijkerhout en Sassenheim. Ged. Staten deefen mede: 1. dat bij beschikking van den Minister van O., K. en W. van- 14 Juli 1922, de Rijks vergoeding, bedoeld in Art. 49 der L. O. W.l 878, over 1920 nader bepaald is op f451.28. (Dit betreft belooning Her- halingsonderwijsj2. dat bij Kon. Besl. van 19 Juli 1922, goedgekeurd is het raadsbesluit van 24 Mei 1922, om 't maximum percantage der plaatselijke in komstenbelasting op 5 pOt. te bepalen 3. dat de uitkeering krachtens de wet ten van 24 Mei 1897 en 12 Nov. 1921 aan deze gemeente bedragen resp. f4415.04 en f 4415.04. De Minister van Arbeid deelt mede, dat ontheffing is verleend tot de ver plichte keuring van huisslachtingen en 't aanschaffen van een destructor. Het Prov. Rest. van Z.-H. bor.olit, dat hoewel hier geen verplicht openbaar her- halingsonderwijs hoeft gegeven te wor den, daar alhier geen O. L. S.. bestaat, het toch goed is een verordening dien aangaande in 't leven te roepen, om op alle eventualiteiten, in deze, voor bereid te zijn. B. en W. zullen spoedig een verordening ontwerpen. Aangeboden wordt 't verslag, handelin gen en bevindingen van de Giezond- heidscommissie te Alphen aan den Rijn. Uit het verslag van den Warenkeu- ringsdienst te Leiden, stippen wij aan: er hadden keuringen plaats op 't La boratorium 81, ter plaatse 590; in 4 gevallen werd tot een bespreking uit- genoodigd of gewaarschuwd of proces verbaal opgemaakt; 14 monsters werden afgekeurd. Dit verslag loopt over het tijdvak van 1 Jan.1 Juli 1922. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De Ohr. Zangvereeniging verzoekt ovce 1922 een subsidie, daar zij dit jaar in groote kosten vervalt, wegens 't herstel den van de piano en aanschaffing mu ziekstukken. B. en W. stellen voor f25 toe te kennen. De heer Nijssen vraagt of nog meer dere vereenigingen van dien aard sub sidie genieten, waarop bevestigend wordt geantwoord. De heer Oolijn stelt voor f 50 te ge ven, daar genoemde vereeniging over 1921 van de haar toegezegde subsidie, geen gebruik heeft gemaakt, waarop de heer Roozen opmerkt, dat er dan zeker geen behoefte aan was. 't Voorstel-Co- lijn wordt niet ondersteund, waarop dat van B. en W. z.h.st wordt aangenomen. Aan de orde is de verwarming van 't Gemeentehuis. B. en W. zeggen in hun prae-advies: dat 't aankoopen van drie nieuwe kachels f 375 zou kosten, dat door 't aanleggen van centrale-ver warming alle lokalen kunnen worden verwarmd, waaronder ook de gevangenis cel en brandsouit, vooral dit laatste is van belang, dat door verdwijning der kachels een schoorsteen vervalt, die gron dig gerepareerd moet worden, eo op die plaats een raam kan worden aange bracht, dat de aanleg van 't laatste f2500 zal kosten, d.w.z. de centrale verwarming en de plaatsing van raam etc., dat Centrale verwarming maar de helft aan brandstoffen verbruikt, in ver- ue '5j uiojtfBAv sjeipesj ep ^utpnoq W. voorstellen, tot aanleg van centrale verwarming over te gaan. De heer' v. d. Voet heeft berekend, dat centr. verwarming ieder jaar f 80 meer kost, dan kachels. Worden de brand stoffen goedkcoper, dan wordt de ver houding tot de kachels vcor 0. V. on gunstiger. Tegenover de meerdere uit gaven, staat echter de verwarming van meer lokalen en verbetering van de se cretarie. Hoewel spr. gelooft, dat de O. V.'door B. en W. te optimistisch wordt voorgesteld, zal spr. voorstemmen. De heer Nijssen is tot eenzelfde be- rekening gekomen. De heer Roozen meent, daat de ma chine van de O. V.'s 's nachts door moet branden, waarop de Voorz. antwoordt, dat dan de radiatoren worden afgasloten en geen warmte verloren gaaat. Wethouder v. d. _Laan erkent, dat O. V. duurder zal zij'n, dan 't gebruik van kachels, doch 't meerdere gerief dekt volkomen die greotere uitgave. Nog meer dere leden voeren hierover 't wcocd. Hierop wordt 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met de stem OPGAVE VAN: van den heer Nijssen tegen, aangeno men. In verband hiermede wordt besloten een geldleening aan te gaan groot f 2500, tegen hoogstens 6 1/4 pet. rente, af te lossen in 20 jaren. De meerderheid van B. en Wi stelt voor om het aanleggen der O. V. on dershands aan te besteden, daar hier in de gemeento ean specialiteit op dat ge bied is. De heer v. d. Voet informeert of aan publieke aanbesteding groote kos ten zijn verbonden, waarop bevestigend wordt geantwoord, 't Voorstel in stem ming gebracht, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren v. d. Laan en v. d. Voet tegen. De Ned. R.K Politiebond „Sti Mi chael" vraagt subsidie voor de oprich ting van een R.K. Politie-vakschool te 's Bosch en de erkenning van 't politie- diploma door die school uitgereikt. B. en W. stellen voor op 't eerste afwij zend en op 't tweede goedgunstig te beschikken. Aldus geschiedt. Medegedeeld wordt dat bij de uitvoe ring der Vleeschkeuringswet bij zaken van diep-ingrijpenden aard, door Lisse steeds de dagslijksche besturen der ge meenten, deze combinatie vormende, ad vies zaal worden gevraagd. De kosten van 't laboratorium komen, voor reke ning van den betrokken veearts. De gemeenterekening 1921 wordt aan geboden. Deze sluit met de volgande be dragen: gewone ontvangsten f57.521.07Vs, buitengewone ontvangsten f 53.266.78, to taal f 110.787.85V2; gewone uitgaven f 55.864.62Vï» b uitengewone uitga ven f 54.135.79V2, totaal f 118.000.62, de gewone dienst een bajig saldo van f 1656.45 en de buitengawone een nadee- iig saldo van f 8691211/2, aldus 't ba tig ,8 aldo f 787.23V2- Tot de Oommis- missie tot nazien der rekening worden benoemd de heeren Roozen, Colijn en v. Werkhoven. Ged. Staten is ter zake der Distri- butierekening 1918-T9 gebleken, dat af hoewel de administratie van den toan- maligen gemeenteontvanger zich in een slordigen toestand bevpnd, deze zich niets wederrechtelijk heeft toege'igend, doch dat 't vorige college van B. en W. in deze een groot verwijt treft. Ged. St. begrijpen niet, waarom in 't eene geval 't niet verantwoorde bedrag wel en in een ander geval dit niet op de jaeker- heidsstellitig, van den overleden gemeen teontvanger wordt verhaald. B. en W. stellen voor do nog ver schuldigde bedragen ter dezer zake te betalen en niets op de zekerheidsstel- ling van den overleden gemeente-ontvan ger te verhalen, onder uitdrukkelijk bla ding dat de f 361.49Vs. welke zich bij overname te veel in kas bevonden, op den dienst 1921 blijft gehandhaafd en met intrekking van ter dezer zake ge nomen besluiten. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag brengt wethouder v. d. Laan den slechten toestand der go ten ter sprake en zegt, dat door ver laging der kolken een betere wateraf voer is te verkrijgen. Hierover ontspon zich een zeer uitgebreide discussie, wel ke tot eindresultaat had, dat 't voorsel van wethouder v. d. Laan beproefd zal worden. Tevens wijst spr. op een gat in den weg, in den afloop van de brug bij 't perceel van de firma P. v. Reizen en Zn. Dit heef "tde aandacht van den voorzitter. De heer Van Werkhoven informeert naar 't verhuren van 't gemeentetenrein aan de voetbalclubs. De voorz. antwoordt, dat 't eene ter rein groot genoeg is, doch dat men voor Ijt andere terrein overleg zal moe ten plegen met den pachter van het andere terrein, de heer P. v. Werk- hovc^j Bz. Intusschen heeft de voorz. uit officieuse bron vernomen, dat een der clubs, n.m.l. S.BO., is opgeheven, De heer Nijssen wil de bordjes, aan gevende de maximum snelheid van voer tuigen, verplaatsen. De voorz. z~gt, dat hiervoor ncodig is wijziging der Alge- meene Politie-Verordaning. De heer v. d. Voet wijst op punten, die in de A.P.V. als gevaarzijn opgenomen., en niet aan ds gestelde eischen vojdoen. Spr. wil tevens bat punt 40 Meter voorbij 't perceel Wijk III 23, van af de richting Lisse, als gevaarlijk opnemen. Na .een opmerking van den voorz. zal spr. op een volgende vergadering met een beter omschreven voorstel komen. Voorts zegt spr., dat op ver schillende plaatsen gaten in de wegen liggen en vraagt zich af, of onze wegen wel bestand zijn tegen het 'moderne verkeer? Naar een oplossing hiervan zal ge zocht worden. Spr. vraagt of v. d. Lans in het vervolg niet in een drukken tijd het bodeschap behoeft waar te nemen. Ditmaal komt hem wel een gratificatie toe voor buitengewone diensten. Dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1