TSTE NILUWS S£HBUWB0I6JAHSKEC INGEZONDEN, SPORT EN SPEL. LAWN-TENNIS. Gemengd Nieuws. Kerk en School Kinder- en Famliievoorstellinp DICK TROM m. «iSa h O VAN ONZE RAADLOOZE TELEFOON; o De Fransche Ministerraad. Na de mferentie te Londen. De toestand in Ierland. Het Engelsche Hof bezuinigt. Brand in een weeshuis. Een Duitsch-Amerikaansch verdrag. De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten. De spoorwegstaking in de Ver. Staten. Het zou niet in de bedoeling van den president liggen om een aanbeveling te doen voor een of anderen wettelijken maatregel, doch eenvoudig om mede te deelein, wat hij had gedaan en den maat schappijen de ven-zekering te geven dat zij zouden kunnen rekenen op volledige bescherming van pogingeln om het pu bliek te dienen door het herstel van het normale verkeer. Gevaarlijk spelletje! De Noord-Deutsche Lloyd. At/or d«a Inbond dezer rabriek «telt cl Redactie zich niet aansprakelijk. ZEILEN. UIT BEN OfêfREK, HEEMSTEDE. SCHOTEN. Doodelijk ongeluk. NOORDWIJKERHOUT. SPAARNWOUDE. VELSEN. IJMUIDEN. UITGEEST. CASTRICUM. LISSE. SASSENHEIM. Het 40-jarig priesterfeest van pastoor Thus. NOORDWIJK. Motor-ongeval. Dinsdagavond had de motorrijder, de Missieweek en Missiecongres te Utrecht. Pater TheissHngr O. P. Zondag 20 Augustus des 8middags 2 uur. naar het bekende Jongensboek. 10)11 RAMBOUILLET, 16 Augustus. De mi- sierraad is om 2 uur weer bijeengeko- •n. Manouri, de minister van binnen- idsche zaken, deelde om drie uur aan journalisten mee, dat er geen sprake was van het bijeenroepen van de Kamer. Om 4 uur 25 ging de raad uiteen. PARIJS, 16 Augustus. De ministerraad weft vanmiddag de verschillende moge- lijkheflen onder het oog gezien, welke uit de beslissing van de commissie van herstel inzake het moratorium voor Duitschland kunnen voortvloeien. Men verwacht, dat de commissie Don derdag bijeen zal komen. PARIJS, 16 Augustus. Poincaré heeft vanavond Louis Dubois, Schanzer en Sforza ontvangen. PARIJS, 16 Aug. De Commissie van Herstel komt Donderdag bijeen. Zij zal waarschijnlijk de Duitschc vertegenwoor digers hooren. De Fransche regeering is bereid te han delen overeenkomstig de beslissing der, C. v. H., doch indien deze onbillijk zou zijn, zoo zij een schending was van den geest, zoo niet van de letter van het verdrag van Versailles, o.a. dpor een weigering om het onbetwistbaar in gebreke blijven van Duitschland te constateeren. dan zou het Fransche Kabinet zijn vrijheid van actie hernemen en op eigen initiatief op Duitsch land de economische en financieele con trolemaatregelen toepassen, welke het noo- dig zou achten, binnen de grenzen der Fransche voorstellen te Londen. BRUSSEL, 16 Augustus. De Koning heeft Theunis en Jaspar ontvangen, met wie hii zich langdurig onderhouden heeft over den toestand na de conferentie van Londen Morgen zal er een kabinelsrnad worden gehouden, waarin de Belgische afgevaar digden verslag zullen uitbrengen over hun zending. PARIJS, 16 Aug. De Information ver neemt uit Rome: De anti-Engelschgezinde richting wint eiken dag veld. De vrienden van Schanzer betoogen, dat hij geen goe de resultaten ter conferentie heeft be haald, omdat niets op kan tegen „Lloyd George's wisselvallige en hardnek kige zelfzucht". De Corriere della Sera verneemt uit Londen: De deskundigen zeg gen, nooit slechter conferentie te hebben bijgewoond. Officieus geeft men te ver staan, dat de kwestie van de Duitsche schuld pas kan worden opgelost, als die der geallieerde schulden opgelost is. Daar om feliciteert men Schanzer, niet aan de bemiddelingspogingen te hebben meege daan, daar buiten die gedragslijn slechts kunstmatige schikkingen mogelijk zijn. De teraardebestelling van Griffith. LONDEN, 16 Aug. Heden werd te Du blin het stoffelijk overschot van Griffith ter aarde besteld Alle regeerings- en za kenkantoren hadden hun deuren geslo ten. Duizenden sloegen den lijkstoet gade, die^ uit hooge regeeringsambtenaren, mi litairen, geeseliiken, vertegenwoordigers van gemeentelijke lichamen uit geheel Ierland bestond. Nog meer bruggen opgeblazen. LONDEN, 16 Aug. Gisteravond hebben ongeregelde troepen verscheidene brug gen over de Shannon, in Carrick, in het district Shannon, opgeblazen. Dit ver oorzaakt den boeren groot ongemak, die het binnenhalen van den oogst in een uitgestrekt gebied hebben gestaakt. Een brandende trein in een station. LONDEN, 16 Aug. Ongeregelde troenen hielden op vijf mijlen van Tralee een ttein aan en dwongen de bemanning hem in brand te steken. Daarna zetten zij de locomotief op vollen stoom en stuurden den trein met een vaart van zestig miil per uur naar het station van Tralee. De trein bracht het station zwa re schade toe, doch menschenlevens gin gen niet verloren. Een succes der rebellen. LONDEN, 16 Aug. Een groote troep republikeinen van Dundalk rukte Gree nore, in het graafschap Louth, binnen en bezette de stad zonfler tegenstand te ondervinden. Gemeld wordt dat de re publikeinen de haven van Greenore heb ben gemineerd, ten einde een landing van Vrijstaattroepen te beletten. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Londen meldt, éa.t de koning overweegt, opnieuw bezuinigingen in het koninklijk huishouden in te voeren. MONTREAL, 16 Aug. Volgens schat ting zijn een tiental personen omgeko men bij een brand, die gisteravond heeft gewoed in een Joodsch jon oshuis te Shawbridge, in Quibeo. De weezen werden snel naar de bovenste verdieping van het gebouw gebracht, waar de oudere jongens van beddelakens touwladders maakten. Zij lieten de kleine jongens van een balcon omlaag zakken en daal den daarna zelf af. GENèVE, 16 Aug. De Duitsche regee ring heeft het secretariaat van den Vol kenbond ter registratie den tekst van het verdrag, waarbij de oorlogstoestand tusschen Duitschland en de Ver. Staten wordt opgeheven, toegezonden. Het sluit zich aan bij een reeks internationale overeenkomsten, die door Duitschland bij de inwerkingtreding van het Volken- bondspaot zijn geteekend. Het betreft 60 verdragen, waarvan de moeste Aan den Volkenbond zijn medegedeeld. CLEVELAND, 16 Aug. In zeven eta- ten is last gegeven, de werkzaamheden in de zachte steenkoolmijnen te her vatten, terwijl de mijnwerkers van ver scheidene andere staten hun voornemen hebben te kennen gegeven, zich onver wijld bij de nieuwe overeenkomst te zul len aansluiten. WASHINGTON, 1 6 Aug. President Harding zal in de eerstvolgende 48 uren de spoorwegstaking aan het Congres en het land voorleggen. De bekandmaking op het Witte Huis van het besluit om zich tot het Congres te wenden had plaats nadat de stakingsleiders hun brief had den bekend gemaakt, waarin zij het laatst door Harding voorgesteld com promis afgewezen. Ofschoon de leiders, der niet-stakende organisaties hun be middelingspogingen voortzetten, wordt door officieels personen gezegd, dat de president bij den tegenwoordigen stand van zaken geen mogelijkheid zag voor een nieuw compromisvoorstel. BERLIJN, 16 Aug. Op het Poolsche vliegveld van Putzig zouden tijdens een militaire sportfeest door aviateurs bom men worden geworpen. Een hunner liet een bom vallen boven de menigte toe schouwers, waardoor tien personen wer den gedood en 20 gewond: HAMBURG, 17 Aug. Naar het Hamb. Fremdenbl. uit Keulen verneemt, liepen aldaar gisteren geruchten, dat de Nord- Deutsche Lloyd, zijn eigendommen in Amerika voor milliarden zou hébben ver kocht. Op de Eerlijnsche beurs sprak men van bijzondere prijzen en op de Erankf. beurs zeide men, dat de aan deden van de Noord-Deutsche Lloyd, worden ingevoerd. Al deze geruchten wor den evenwel Voor onjuist verklaard. i" 1 OTTO-OTTO EN DE PSYCHISCHE GENEESWIJZE. Aan de Redactie. Hel wordt thans zeker tijd, dat de ze nuwartsen hun stem laten hooren om het groote leekenpubliek, waarvoor onze vak litteratuur moeilijk te bereiken is, erop te wijzen, hoe grenzenloos onverstandig het is, zich in de handen van tooneel-hypno- tiseurs c.a. hypnotiseurs of magnetiseurs die geen arts zijn, te begevA. En hoe gevaarlijk het tevens is! Hoeveel voorbeelden zouden er te geven zijn van b.v. maagkankergezwellen, die door een leek-magnetiseur, in 't Ra dium, dat ze nog geopereerd, konden worden, niet herkend, en magnetisch wer den behandeld zóólang tot het gezwel te groot was voör operatie! Het publick meent, dat de hypnotische geneeswijze niet door (bevoegde) artsen wordt gebruikt als geneesmiddel. Hoe komt het aan deze onjuiste mee- ning? Een feit is, dat niet alleen vroeger door verschillende medische autoriteiten, die de hypnose onvoldoende kenden, een afkeu rend oordeel is uitgesproken er over, b.v. in 1887 door den beroemden Duitscher Ewald die betoogde, dal psychotherapie (ook hypnose) den arts onwaardig was en in de handen hoorde te zijn van „Schafer- kuechte" e.a. magnetiseurs. Ook thans nog is de groote meerderheid der artsen onbekend met de juiste techniek, indica ties enz. en mogelijke resultaten der hypnose. Stotteren, hysterische toevallen en ver lammingen, functioneele blindheid etc., etc., nu ja, dit weet wel iedereen, dat der gelijke aandoeningen door hypnose, bij goede techniek, geheel en blijvend gene zen kunnen. Maar de meeste artsen en het groote pu bliek weten niet, dat met hypnose, door een geoefend hypnotiseur, een groot aan tal werkelijk organische ziekten veel vlugger en beter genezen dan zonder hypnose diezelfde patiënten, die soms al voorbeeld: ischias. v De meeste gevallen van ischias kan men in 1 M hypnotische behandelingen geheel pijnvrij maken en in enkele dagen daarbij blijvend genezen, terwijl zonder hynose diezelfde patiënten, die soms al maandenlang aan het bed gebonden wa ren, toch véél langer voor herstel behoef den. En ischias kan men toch zeker als een organische ziekte beschouwen. Verder kan in veel gevallen het herstellen der functies na een beroerte belangrijk ver sneld worden door hypnose. Zoo zou ik door -kunnen gaan. De hypnose beschouw ik dan ook als een zóó belangrijken factor ter genezing, dat ik gelijk een beroemde arts eens zei, dat hij zonder morphine geen arts zou willen zijn, zeg, dat ik zonder hypnose geen zenuwarts zou willen zijn. Hoe te veranderen, dat de hypnotische geneeswijze toch nog zoo weinig gemeen goed der artsen is? Ik meen, dat de arts de hypnose kan en moet leeren, evengoed als hjj de chirurgie kan en moet leeren. Vele artsen zullen blijken, hoewel ze chi rurgie geleerd hebben, hievoor niet den minsten aanleg te hebben, zoodat ze zoo weirig mogelijk aan chirurgie zullen doén in n loopbaan. Evenzoo met de hyp nose. Maar dat het in het belang van de menschheid zal zijn, als meer artsen dan tot nu toe de hypnose lege artis gaan toe passen, staat voor mij vast. Het publiek vergete echter niet, dat er thans reeds verschillende artsen zijn, die geregeld de hypnose toepassen en dat zij, die een grondige studi-t van de hypnose hebben gemaakt en daarbij dus weten wanneer ze wel en wanneer ze niet dient toegepast, en elk gevaar of onaangenaam heid weten te vermijden, beter in staat zijn een ziekte tot blijvende genezing te bren gen, dan welke leekmagnetiseur ook. S. KOSTER, Zenuwarts, te Haarlem, Alejanderstraat 8. TENNISWEDSTRIJD. De deelname aan de Tenniswed strijden, die op de banen der L.H.T.M. achter het Grand Hotel te Zandvoort zullen worden gehóuden, is zeer groot. Het aantal inschrijvingen overtreft verre het aantal dat 'zich andere jaren heeft aangemeld. De groep dames sin gle telt 23 inschrijvingen, de groep hecren single niet minder dan 60; terwijl voor dames double een tien tal paren zijn opgegeven en voor mixed double een dertigtal. Onder de inschrijvers vinden we de namen van de meest bekende spelers van andere jaren. Zoo hebben zich onder de demes opgegeven o. a. mevr. Straub, mevr. Job, mevr. Van Gu- lick, mej. Laan en mej. Veltman. Bij de heeren ontmoeten we de be kende namen Van Roldanus, Joker, Laan, Bijleveld, Mollerus en Eilers. Bij gunstig weer zal het onder deze omstandigheden niet aan belangstel ling ontbreken. De wedstrijden zijn gistermorgen om negen uur begonnen. HAARLEMSCHE ZEILYEREENIGING H. Z. V. houdt a.s. Zondag haar eersten onderlingen zeilwedstrijd met medewerking van kleine booten uit de Zaanstreek en Leiden. Reeds een veertigtal zal mededingen in de ver schillende klassen, als gondels, sloe pen, tjotters en Z.V.V.-klasse. De wed strijd wordt gehouden op 't Noorder Buiten Spaarne van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij tot de Wa termachine te Spaarndam. De lijn van afvaart is even voorbij de Jan Gijzen- vaart. We hopen, dat de Haarlemsche be zitters van kleine zeilscheepjes zullen medezeilen en dat heel wat kijkers den Spaarndammerweg zullen opgaan. Met een flink windje en een zonne tje zal dit zeilfeest het begin kun nen zijn van een opleving van de zcil- sport van kleine scheepjes. Door de politie alhier is aangehouden W. K., die bij onderzoek bleek te zijn ontvlucht uit het krankzinnigengesticht. Endegeest te Oegstgeest. Mej. J. de J., wonende te Amsterdam had op den Binnenweg het ongeluk te vallen doordat zij met haar rijwiel tus schen de tramrails geraakte. Zij viel voor een met hout beladen wagen, welke van de tegenovergestelde rictiting kwam, waardoor een der wielen over haar bovenlichaam reed. Ook had zij een hoofdwonde bekomen. Zij is naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht. Terug te bekomen bij Mevr. Beunder, Zomerlustsfraat 7, een hondenpemringr P. Hoogeveen, Achterweg 22, een grijze pet; Kleist, Lorentzkade 206, een kinderjum per; Bur. v. pol. Boekenrodestraal 9, een hondenhalsband. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Jiet exajnen Fransch L. O. mej. M. M. Hof stede, alhier. Gisteravond omstreeks 6 uur is op den Rijksstraatweg nabij de lighal een droevig ongeluk gebeurd. Het bijna 2-jarig zoontje van den heer A. v. d. Putten kwam de woning aan den Rijksstraatweg 172 uitloopen, toen juist de stoomtram naderde. De kleine was bij de ouders in de keur.en en slipte in een onbewaakt oogenblik de denr uit. De ma chinist van de tram zag den kleine te laat, doordat er een haag langs de huizen is. De tram rijdt daar vlak langs en onmid dellijk, toen het kind op de rails kwam, werd het aangereden. Het knaapje werd op slag gedood. Bijna direct nadat het ventje het huis uitgeloopen was, werd het vermist. Men liep naar buiten, doch helaas juist in dat eene oogenblik was het droe vig voorval reeds gebeurd. De ontsteltenis der arme ouders laat zich niet beschrij ven. De ontboden geneesheer, dr. Linden- bergh, kon slechts den dood constatee ren. Het lijkje is naar het bureau van politie overgebracht. Den machinist treft geen schuld. Speldjesdag. De opbrengst van den j.L Zondag alhier gehoudéh speldjesdag voor „Herwonnen Levenskracht", be draagt 146,4514. Volksfeesten. Donderdag 24 Augustus a.s. zal op een terrein nabij den Stompe- toren alhier een groot volksjaarfeest ge houden worden. Het programma vermeldt o.a. 1. Ringrijden voor heeren en dames, alleen voor inwoners van den kring Spaarnwoude. Tobbesteekspel voor jon gens van 14 tot 18 jaar. Roosjesknippen voor meisjes van 14 tot 18 jaar. Zakloo- pen voor jongens van 9 tot 13 jaar. Bal spel voor meisjes van 9 tot 13 jaar. Wiel- rijden met hindernissen voor meisjes boven 14 jaar. Het uur van aanvang der verschillende wedstrijden zal op het terrein worden be kend gemakt, kend gemaakt. Koninginnedag. Het Chr. Fanfare corps Juliana alhier, zal na afloop der feestelijkheden op Koninginnedag een fakkeloptocht houden door Wijkeroog. Brieven Binnenland. Centraal Adm. Bureau van het Vissoherij- bedrijf en aanverwante vakken, IJmui- den, 2 stuks; M. J. Poulk Amsterdam; Mej. A. Visser, Rotterdam; Cursus Zelfontwik keling Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. J. Cuipers, Amsterdam; L. J. Bouman, Maassluis; Mej. F. de Bast, Amsterdam; zonder adres, 2 stuks; J. Hanse Amster dam; P. Meyer Amsterdam; Mw. Bo- gaart Lips Amsterdam; zonder adres; Nau- de Hendriks Amsterdam; J. v. Rhijn, Kat wijk zee; J. H. Smit, Amersfoort; Mw. Rogge Alkmaar. Briefkaarten Buitenland. Agnes Jansen, Berlin; Charley Montreal; C. v. Muiden, Walcheren am( Rhein. Zaterdag 19 Aug. a.s. zal de voetbal vereen. „Stormvogels" alhier, haar 10- jarig bestaan vieren. 's Middags worden eenige voetbalwed strijden gespeeld, terwijl na afjoop hier van het bestuur in Hotel no. Een recepi- eert. 's Avonds worden de feestelijkheden voortgezet De Loonsverlaging in de Visscherij. In zake de door de reders aangekondigde loonsverlaging kunnen wij melden dat deze zou gelden voor de kolen- en vracht- lossers, voor schippers, stuurlieden en machinisten, uitgesloten zijn de matro zen. Echter zou per schip een man min der worden meegegeven. Naar wij ver nemen zal het bestuur der afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbei ders officieren het voorstel naast zich neer leggen en er dus niet over con- fereeren Slapte. Wegens slapte in het bedrijf, wordt er op de fabriek van de' fa. K. Zonjée, alhier, slechts drie dagen in de week gewerkt. Onbestelbare brieven. Verzonden in de 1ste helft van Augustus: Muller, IJmui- den; Spruijt, Haarlem; Catharijnesingel, Utrecht. Opbrengst collecte. Voor de te bou wen St. Gerardus Majellakerk te Den Haag werd in beide fl. H. Missen op Zondag j.l. door den benoemden pastoor 343 ingezameld. Voorzeker een aardig bedrag. Ruiterstoet. Dinsdagavond passeerde een ruiterstoet van circa 25 ruiters ons dorp en tevens een aantal jongelui op versierde rijwielen, afkomstig uit Aker sloot, memt het doel hun jubileerenden Pastoor, vanaf het station Uitgeest feeste lijk in te halen. Een muziekkorps op een bakwagen gezeten, vergezelde den stoet. Dat een en ander veel nieuwsgierigen op de beèn bracht, behoeft wel niet gezegd. Burgerlijke Stand. Overleden: Willem Kansen, oud 20 jaar. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 18 Augustus a.s., des n.m. 7 uur, ten. Raad huize. Agenda: 1. Vaststelling notulen van de vorige> vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling ontwerp in structie Directeur-Administrateur der Lichtbedrijven. 4. Behandeling ont werp verordening op beheer van het Gas- en Electriciteitsbedrijf. 5. Behan deling voorstel tot opheffing van den borgtocht van den oud-Gemeenteont vanger, den heer D. Schotvanger. 6. Behandeling prae-advies inzake uitvoe ring Leerplichtwet met ontwerp ver ordening en instructie. 7. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De aanbeveling luidt als volgt: I. Uit de ouders: 1. J. P. Baas, aftr. 2. D. R. de Jong. 2. A. C. Veen. 2. J. Harbers. 3. Jb. Res, aftr. 2. H. Hemmer. 4. C. de Groot. 2. J. Weel. II. Uit de onderwijzers der Openbare en Bijzondere Scholen: 5. A. Nijsen,a ftr. 2. D. C. Kooiman. 6. P. A. van Westen. 2. J. Kamp. III. Niet wettelijk aangewezen leden: 7. J. M. Goes, aftr. 2. D. C. Twisk. 9. Wijziging suppletoire begrooting dienst 1922. 9. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1923 en benoeming commissie tot on derzoek. 10. Behandeling schrijven Gedep. Staten inzake jaarwedde Ge meente-Ontvanger. 11. Bespreking en voor zooveel mogelijk behandeling uitvoering Yleeschkeuringswet. 12.Rond vraag. Burg. Stand. Ondertrouwd: Jaco bus Vergouw, 30 j. en Johanna Groen tjes, 22 i-, beiden te Castricum. ter jenige gegevens omtrent de ver moedelijke daders te hebben. HILLEGOM. R. K. Jongensschool. Tot onder wijzer aan de nieuwe R. K. St. Jo- seph-jongensschool is benoemd de heer P. C. de Bruijn, te Nijmegen. Het personeel aan die inrichting is hiermede compleet. Seriewedstrijden. Bij het naderen van het einde der seriewedsirijden van L.F.C. neemt als vanzelf ook het spannende karakter toe. A.s. Zondag zullen in 't veld komen te 'half twee S.J.C. I en Oranje-Wit I demifinale. Te 3 uur L.F.C. I—S.M.C. I demi- finale en te half 5 SJ.C. II—S.M.C. II le ronde. In vervolg op ons verslag van het feestelijk inhalen van pastoor Thus ver melden wij nog, dat de jubilaris toege sproken werd door den heer J. P. Gou verneur, eere-voorzitter van het feest comité. Spr. huldigde den pastoor en eindigde zijn toespraak aldus: ,,Wij brengen U een openbare hulde, niet om daarmede een demonstratie te houden van wereldschen luister, maar van hoogere orde; wij willen toonen, dat wij gevoelen grooten eerbied voor den Her der; wij huldigen U als Priester, als gezant van Hem, dié reeds vóór 40 jaren door den mond van den Prins der Kerk, tot U sprak: ,,Weid Mijne lammeren". Aanvaard, Zeereerw. Hooggeëerde Heer Pastoor, hetgeen Uwe kinderen U uit de volhejd des harten bereiden. Sta ons toe, dat wij in dezen geest, in den geest van Roomsche blijdschap, onzen tocht aan vangen naar den tempel waar straks wij allen U zullen omringen, om het altaar." Des avonds 8 uur werd in de prach tig versierde kerk een plechtig Lof ge celebreerd door den pastoor, geassisteerd door de Weleerw. heeren kapelaan P. M. Verhoofstad, diaken, en P. Pa chalis Rreukel, O. Oarm., subdiaken. Onder het Lof hield de Veleerw. heer Verhoofstad een toespraak, waarbij Zijn- eerw. als tekst gebruikte 1 Cor. 4 15: „Al hebt gij duizend leermeesters in Christus, vele vaders hebt gij niet, want Ik heb u door het Evangelie voortge bracht Zijneerw. schetste den priester als leermeester, wetgever en vooral als vader, en herdacht hoe do Jubilaris in deze kwaliteiten veertig jaren lang heeft gearbeid. Onder meer wees de ge wijde redenaar er op, hoe pastoor Thus vele jeugdige personen in de eerste leerjaren voor bet priesterschap heeft opgeleid. Het Zangkoor onder directie van den heer J- O. Matze (organist de heer P. W. v- Niekerk) voerde op voortreffelijke wijze verschillende meerstemmige gezan gen uit, om te besluiten met het jufcel- lied: j.Laudate Dominum", „Looft den Dinsdagmorgen 10 uur droeg de jubi laris een plechtige Hoogmis pp, geassis teerd door de Weleerw. heeren J. M. Verhoofstad, diaken, A. Goossens (oud- kapalaan) subdiaken en pa'er P. Breukel, ceremoniarius. Voor de H. Mis werd door het zang koor uitgevoerd de Veni Creator van J. Pr. .Wolf; gazongen werd de missa in honorem S. Frederici van Jos Gruber, terwijl na do H Mis de „Hulde aan het Priesterschap" van J. Haagh door het ruime kerkgewelf als een vreugde zang werd uitgejubeld. De heer H. Zwetsloot had hierbi- de bariton-soli en de heer Th. Witteman de tenor-soli; Na net Evangelie sprak de Zeereerw. Jubilaris zijn parochianen toe, hen harte lijk dankend en hun verzekerend ziin blij vende toewijding aan de belangen der pa rochie. Om 1 uur was er een receptie, waarop allereerst het feestcomité verscheen. De voorzitter van dit Comité, de heer H. Ba der, bóod Zijneerw. aan als geschenk der parochie een som gelds, bestemd voor een mozaïek vloer in het priesterkoor, Na den heer Bader voerden nog het woord de heeren Van Reisen, namens het Kerkbestuur, Roest, namens het Armbe stuur en de bursemeester, de heer Gou verneur. Door alle sneekers werden de hartelijkheid en eenvoudigheid van den jubileerenden herder geroemd en de wensch geuit, 'dat hii nog vele jaren zou kunnen werkzaam zijn. De heer Matze bracht in welgekozen woorden naar vorrfi, wat pastoor Thus voor het Katholiek onderwijs gedaan heeft. Hierna werd de receptie ©enigen tijd onderbroken en in den prachtig versier den tuin voor de pastorie had de pas toor te midden van' zijn familieleden een kinderhulde in ontvangst te nemen. De schoolkinderen zongen ZijnEerw. daar on der leiding van den heer Matze een feestlied toe, waarna de jongeheer A. Matze als feestgave een verzilverd al- taarkruis aanbood voor den expositie- troon. De Pastoor dankte vriendelijk voor deze hulde, de kinderen voorhoudend zich reeds in hun prille jeugd een ide aal voor oogen te stellen, dat met Gods hulp moet worden bereikt. Bij de voortzetting der receptie voer den nog het woord de heeren v. d. Eist (Volksbond), Bisschop (Hanze), Ver klei) (L. T. B.), Elferink (Deus De- dit), Prins (Bibliotheek) en Zwetsloot (Amicitia). Des avonds werd de feestviering be sloten met een plechtig Lof, waarna Te Deum van A. Mosmans en ten slotte een Danklied, gedicht door kape'aan Verhoof stad. In den loop van den avond kwam Voorhout's Muziekcorps „St. Caecilia," een serenade brengen. Woensdagmorgen is er op de scholen feest geweest voor de kinderen. Vermelden' we nog, dat des morgens zeer vele parochianen tot intentie van hunnen herder tot de H. Tafel waren genaderd. Dinsdag is op Sportgebied voor de R. K. jongelui en voor de sport in 't algemeen een gewichtige dag geweest, immers het resultaat van een lange pe riode van hard werken, van wikken en wegen zou te voorschijn worden gebracht, 's Morgens waren alle leden van voet- balvereeniging en Patronaat ter H. Ta fel genaderd om den dag mej; God te beginnen en met Hem begonnen te laten zien dat de R. K. sport iets hoogers ten grondslag heeft dan sport om de sport. In de Hoogmis te tien uur preekte kapelaan Looyaards (Algm. Bondsadvi- seur D. H. V. B.), en wees in zijn preek op het noodzakelijke van goed ge leidde R. K. Sport, 's Middags te vier uur zou het park geopend worden. Feestelijk begroetten ons reeds van ver re de vlaggen en vlagjes en wimpels, klapperend en wapperen in den vrij stevigen wind. De heeren die hadden medegewerkt om het terrein te versieren hebben oer van hun werk gehad. Het gras was een dag te voren gemaaid zoodat alles mooi op eene lengte was. Te drie uur vulde zich het terrein reeds met de talrijke genoodigden onder welke wij o.p.. opmerkten: den heer Balfoort, Rijksinspecteur voor Lichamelijke opvoe ding tweede inspectie te den Haag, den Z. E. heer v. Everdinghe rector van het Gymnasium te Katwijk, verschillen de professoren van het Seminar! Hage- veld; den WelEdelgestrenge heer G. Bulten Burgemeester van Voorhout en lid der Tweede Kamer in der Staten Generaal, eveneens den heer Moerel, van Oudewater lid der Tweede Kamer. Ook verschillende besturen van corporaties te veel om te noemen, kapelaan Leoyaard3, Geest Adviseur der D. H. V. B., kape- Politie, Patronaatscommissie, met den, we laan Van Leeuwen; Commissaris van Politie, Patronaatscommissie, met den, we zouden bijna zeggen alomtegenwcordigen heer O.V erwey. Kapelaan Braakman zegende hierna 't terrein en de gebouwen in. In de ruime tribune hadden intusschen de genoodig den i. plaats genomen. Als lirecteur van patronaat en gezellen- vereeniging verwelkomde hij de aanwezi gen, die door hun komst belangstelling toonen in het R. R. Jeugdwerk, waar, naast geestelijke ontwikkeling ook licha melijke ontwikkeling wordt betracht, en aan de jeugd een gezonde en goede ont spanning wordt gegeven. Men streeft in het jeugdwerk een dubbel doel na, voor nu en voor later. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Spr. hoopt, dat naast de zegen van God, die hij zoo juist, door de Wijding en gebeden der H. Kerk heeft afgesmeekt, dit werk goede vrucht moge dragen en dat de parochianen allen hun sympathie zullen geven om dit schoone \yerk voort te zetten. Daarna knipte 7.E. het wit-zwarte lint door, wat den toegang tot het terrein afsloot en verklaarde het park voor geopend. Kapelaan van Leeu wen het woord verkrijgende sprak den wensch uit, dat allen die zich voor dit werk intresseerden en tot stand brachten, daarvan veel genoegen zullen mogen he ieven, speciaal de pafronaats-commissle. De heer van Gerwen dankte als voorzit ter van S. J. C. de commissie voor de vele werkzaamheden die ''»n in staat stelde in zoo'n prachtig park te kunnen voethallen en bood namens de leden van S. J. C. aan hun directeur, kap. Brnakipan een bloe menhulde aan. Ook namens de voetbal vereniging Wilhelmus werd' een bloem stuk aangeboden aan den directeur, met een woord van dank voor het genoegen den eersten wedstrijd te mogen spelen in het Sportpark tegen S. J. C. Door eenige leden van het patronaat werd dank gebracht voor het werk in hun belang gedaan. Hierna volgd de voetbalwedstrijd Wil helmus T van Voorburg tegen S. J. C. I, die na een spannende strijd door S. J. C. werd gewonneA met .31. De leiding in handen van den heer v< Veen uit Amsterdam, lid van hoofdbe stuur D. H. V. B. was goed bezorgd. Tusschen en na den voetbalmatch die hoewel gespannen toch zeer vriendschap pelijk werd gespeeld demonstreerden de turners heel netjes hun standen en vrije oefeningen. die correct werden uitge voerd. Iedereen had plëizicr in het klei ne turnertje, een miniatuur-mannetje. Na afloop van deze turnoefeningen ging men achter het muziek weer naar het dorp terug. Op den terugtocht werd bii 2 leden van de patronnatsrnmmissie die veel voor het sportpark hebhen gedaan, een kleine serenade gebracht n.I. hij de heeren C. Verwev en P. .T. de Groot. Daarna ging men naar het Juvenaat te rug waar de stoet werd ontbonden Het fanfare muziekkorps „Exsel'sior" heeft zich dapper geweerd en de pauzen aan gevuld met een goede mop muziek. (Ongecorrigeerd.) heer van O. uit Kampen, op aen weg Hoiteu -j.vijs.eu het ongeluk te vallen, doordat een hond voor zijn motorrijwiel sprong. Van O. werd ernstig verwond ens was geruimen tijd bewusteloos. Na oor een arts uit Rijkken verbonden te zijn, werd hij naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. tiet bekeeriiiysivetj. op de Eilanden vuil Oceuiue. De Congregatie der Raters Maristen werd gesuent uuor uen hernieuw. Jean Ciauüe cohii. in 1636 weru ze door i'aus uiegonus vAi mj ue n.eve: Omnium genuuin saius, goedgekeurd. Zooais ua eersie woorden \un uit Jfauselijk scmij- ven- „üet heil aller volkeren" Het aauioo- neu, wera ze goedgekeurd met het opzet telijk doel om net licht des Geioots aan de arme, vertalen wiluen van oceame to mengen. „ie midden van den arneid voor het iieu aer zielen het leven van Maria weer ie geven en voort te zeilen aat is vol gens huren regel net voornaamste en eigen ooel dezer Congregatie. üetrouw aan uai programma heelt de jonge Congregatie zicü met atleeu toege-, wiju aan ue opteiaixig der jeugd in huro- pu, Amerika, Mexico en isieuw-z-eeiaud, maar ook haar mneidsveid over verscnu- lenüe Missieianuen, ais Amerika, jSueuw. z-eetano en nooiozakei'jk over Oceame uitgestrekt Daar, in de verre enanuen der ouiie huidzee, onder hel branaend licht der tropischezou, ging ze, reeds in net jaar van hare goedkeuring, hare jonga kracht beproeven m den strijd tegen air godsdienst en kanamhsme. Den 2*en Decemner 1666, drie maanden na de eerste gelorten-aiiegging, scheepten zich eenige Maristen in, om ae reis naar Oceame ie aanvaarden. Onder hen bevon den zich de Raters Osanei en Dataillou, twee gelooisheiden, van wie de'eerste door zijn martelaarschap, de andere door zijn onversaagd en vruchtbaar werken den naam van God zou verheerlijken ondet de heidenen. Beiden bereikten hunne missie na een zeereis van negen maanden. Rater Chahel werd op 't eiland Tutuna, Pater Batailiou op Wallis met een broeder aan wal gezel. Na vier jaar van bijna volslagen aizon-. dering, te midden van allerhande lichame lijk en geestelijk lijden stieri Rater Chanel den marteldood op 28 April 1841. Hij mocht de vruchten van zijn opoiiereud werken in zijn leven met meer aanschou wen. Maar des te grooter was de oogst dien zijn opvolgers mochten binnenhalen. Heel het eiland bekeerde zich tot den waren Godsdienst. Ook de moordenaars, door da genade getroffen, kwamen tot beter in-, zicht, betreurden hun misdaad en hekeer den zich. Nederigheid, onverstoorbare zachtmoedigheid waren de karaktertrek ken van Oceanië's eersten martelaar, die op den len November 1889 gelukzalig verklaard werd en wiens mooie leuze was; Maria beminnen en Haar doen beminnen, Rater Batailiou, vuriger van aard, werk te onophoudelijk aan de hekeeriug van Wallis. Hij had het geluk binnenkort op dit eiland het leven der eerste Christen gemeenten te zien bloeien. Die Pater Ba tailiou zijne benoeming tot Apostolisch Vicaris kwamen brengen, vonden hem in de grootste armoede en konden hun tra nen niet weerhouden b(j het zien van de zen missionaris zonder schoeisel met gansch vergane en gescheurde kleeren. Vijf jaren had hij in Wallis geleden en gestreden. Zijn werkkring zou zich nu uit breiden en meer dan dertig jaren zal de onvermoeide Bisschop den zivaren last dragen van de stichting eener afgelegen missie. De missie waarin deze twee eerste Ma risten werkzaam waren, is Congo, ook wel Centraal Oceanië genoemd. Wallis bezf nu een Seminarie ter opleiding van in landsche priesters. Verscheidene oud leerlingen ontvingen reeds de H. Wijdin gen en werken met vrucht naast de Euro peesche missionarissen. Talrijk waren de navolgers van dez twee baanbrekers, maar hun bloed zoi nog meer dan eens vloeien, eer zij in a de uitgestrekte eilandengroepen van dei Stillen Oceaan vasten voet zouden gekre gen hebben. Zoo werd o.a. ook Nieuw Caledoni met het bloed der Geloofsverkondigers ge drenkt. Twee missionarissen verdwenei opeens, zonder dat men ooit iets van hei hoorde, zoodat men moet aannemen, da ze bij de toen nog algemeen gebruikelijk- feestmalen van menscheneters opgegetei werden. Ook de broeder-missionaris Blais Marmoiton bezweek daar onder de slagei der wilden in 1847. Maar nergens vondén de missionarissei zooveel moeilijkheden als op de Salomon eilanden. Wegens hun ongezond klimaa en de ruwe zelen hunner inwoners wa ren ze langen tijd gevaarlijk voor di Europeanen, in de zeven jaren hare eerste evangelisatie verloor er de Sociëtei van Maria twee bisschoppen en elf mis sionarissen door doodslag én ziekte, zoo dat deze eilanden tijdelijk moesten veria ten worden, in afwachting van 'l uur vai Gods genade De Missionarissen van Mi laan poogden wel het missiewerk te her vatten, maar moeslen hét na drie jaar op geven. Zoo gingen 55 jaren voorbij zon der dat een i-ieuwe poging kon gedaai worden om in aanraking met die heidenet te komen. Slechts in 1898 zetten de Ma risten het onderbroken werk weder voort Tegenwoordig Vormen de Zuidelijke Salo monen een Apostolisch Vicariaat en ld- Noordelijke een Apostolische Prefectuur Welke hinderpalen bet bekeeringswerk ooi nu nog bijzo- op de Noordelijke eilan den, bij de - van de beruchte „kop pensnellers" Nieuw Guinea ontmoet zal de geachte lezer, kunnen zien uit eet brief van een missionaris dier streeken geschreven in 1915, welken we nader zul len afdrukken. De HoogEcrw. Paler L. ffg, Rins O. P. - generaal der E E, P.P ^*,mini- eanen. verblijft enke'e dagen in Roltar- dam en vertrekt dan naar Engeland vooi een visitatiereis. ywuMmwmi miil—i nww ui Entrée t 1.50, f 1,25, f 1.—f0.75. f 0.60 en f 0.40 alles inbegrepen. Plaatbespreken 10 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2