mandei ei kmverheid. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. m. vmmmis. Voor de huishouding. Jt-WINYER^ HET GROOTSTE GEÏLLUSTREERDE - SPORTBLAD VAN NEDERLAND - N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Klompenbeurs. ME EI De staking in de Rijrisleepvaart. Bedrog bij werklöozensteim. USER EN VLOOT. Kleeding buiten dienst; Het onderofficiersvraagstuk. 85MNRILBIÖSCH NIEUWS. De financiën van Wormerveer. Ned. Spoorwegen. Huldeblijk aan Mgr. Dr. Ariëns. De Staatsbegrooting 1923. De Rijksmiddelen. ^ORT m SPEL Het Schaaktournooi te Londen. LIN0BÖUW EN VISSGHERM. Twee nieuwe aardappelvarieteiten ZALMSALADE. APPELGELEI. helder moet zijn, wordt gewogen en met 3/4 gewicht aan suiker ingekookt. De nieuwe inzichten omtrent den hooibroei. Medegedeeld door de SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENEN. LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL ROME. NEW-YORK. Bankpapier KlfiRKTNIEUWS. vnanden en wintervoeten rowe huid. barsfen. Kloven.^ sndelippea Gebruikt springende lippen. o< 1PUROL» In doozen van 30-60 en9o O NASSAU LAAN 49 HAARLEM H.H. SIGARENWINKELIERS Dinsdag is te Epe (G.) de 5e Ne derlandsche Klompen jaarbeurs gehouden. Er was aanvoer van duizenden paren klompen. De handel was levendig en het bezoek groot. Men schrijft ons nog het volgende over de klompenbeurs: Dinsdag bezochten we de 5e jaarlijksehe klompenbeur3 te Epo (Geld.), aldaar gehouden vanwege de klompenmakers ereeniging met do tedoo- ling den klompenhanrlel te verlevendi gen en meer bekendheid aan 't product van nationale industrie te geven. Be halve uit de omgeving waren er inzen dingen van Enter, Doetinchem, Buurlo en Hattem. De diverse modellen na deren al allengs de Hattemer klompen, e"n oud beproefd model, dat meer en meer mede wordt, dank zij den offi cieel en voorlichtingsdienst van den heer teboom uit Hattem, door de regee- nng aangesteld om de klompenmakers patroons te bezqpken en voor te lichten. Op de beurs was duidelijk te zien, dat dfl modellen zeer verbeterd waren en san draagbaarheid had len gewonnen, zoo dat langzamerhand de prijzen ook ge stegen zijn met f 15 per 100 paar klom pen. Daar 'de klompenmakerij een be langrijke tak van nationale nijverheid ls> zou het, naar men ons ter beurze meedeelde, zeer wepschelijk zijn, dat er bv. minstens een 3-tal adviseurs-voor lichters waren. Te Epe waren Dinsdag grossiers uit diverss plaatsen van Nederland aanwe- zig en pr werden ruim 3000 paar klom pen direct verhandeld en tal van be stellingen gedaan, o.a. uit Amsterdam, en veel uit Zeeland. De prijzen liepen om en bij de f 100 per centenaar 100 paar wat men vrij .goed noemde. Behalve het gewone handwerk, waren er ook machinale klompen aangevoerd en op verschillende paren was aardig snijwerk aangebracht. Het geheel gaf een goed beeld Van da klompenmakerij en de beurs was druk bezocht. De onderhandelingen in Duitschland heropend. De „Msb." verneemt uit Dusseldorf: De onderhandelingen tusschen het' werkgeversverband en de werknemers organisaties in de Duitsche binnenscheep vaart zijn heropend. Het gaat er om of de werknemers de uitspraak van het scheidsgerecht aanvaar den betreffende het bedrag, dat van het loon zal worden ingekort bij het uitbeta len van den toeslag in vreemde valuta. De uitspraak van het scheidsgerecht be treffende de loonen is reeds aanvaard. Hierin is een gemiddelde verhooging van 50 pet. der extra-vergoedingen begrepen. De volgende weekloonen werden daarbij vastgesteld: kapiteins en eerste machinis ten 2630 mark, tweede machinisten 2525 mark, stokers 2450 mark, matrozen 2445 mark en scheepsjongens 9401340 mark, een en ander met een werkweek van 55 uren. Er- bestaat hoop, dat de onderhandelin gen, welke thans heropend zijn, tot eene overeenstemming zullen leiden en dat de staking met hare ernstige gevolgen voor het Duitsche bedrijfsleven nog zal voor komen worden. Men schrijft uit Tilburg aan de Msb.: De Officier van Justitie te Breda heeft de aandacht der gemeentebesturen in zijn ressort gevestigd op het feit, dat er be drog plaats heeft bij het verlcenen van steun aan wérkloozen, in zoover, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij weik hebben, toch rich als werkloos aangeven en daarvoor gaan stem pelen. Dit schijnt door isommigie werkgevers in de hand te worden gewerkt door den werknemers het verdof te geven, nooddg om, dikwijls vrij, ver, elders in de gemeente te gaan stempelen, terwijl het zelfs schijnt voor te komen, dat uitdruk kelijk dit verlof om te gaan stempelen door den p.seud o-werklooze wordt ge- eischt en door den werkgever wordt toe gestaan. Waar deze bedriegerijen ook hier ter stede door den Gem. Dienst voor werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling opgespoord zijn, en tot heden alleen terugstorting van het frauduleus ontvam- gene geëischt werd, zullen-in den vervol ge tegen bedrijven van zoodanige bedrie gerij yan werkgevers- en werknemerszij de, zoo streng mogelijke maatregelen ge troffen worden. Een en ander op ver zoek van voornoemden Officier van Jus titie, ^"an j,^ijikwon heneden den rang van onderofLc.er i3 vergund om builen dienst kleedingstukken van fijn laken te dra gen, mits in snit en kleur niet afwij kend van de vastgestelde1 modellen. Aan de regiments-commandanten is volgens de „Avp. een opgave gevraagd van het aantal onderofficieren, die in het tijdvak 1 Aug. 1921 tot1 Aug. 1922 den dienst verlaten hebben, in ver band met de omstandigheid, dat het ver minderde onderofficierskader in de toe komst een onbegrensde toelating van jon gelieden tot het Instructie-bataljon niet wemschelijk maakt. Iln een uitvoerige correspondentie uit Wormerveer aan liet Volk wordt o.a. medegedeeld, dat geen enkele bank be- rfeid is gebleken, een leening van deze gemeente te plaatsen. De correspondent wijst er echter tegelijkertijd op, dat uit de thans ontvangen bedrijfsrekeningon blijkt, dat geen enkel bedrijf over 1921 verlies hoeft opgeleverd, dus boven zijn begrooting is gekomen en het gasbedrijf zelfs, een belangrijke winst heeft ge maakt. Wat de gemsentehuishjuding aangaat was de inkomstenbelasting geraamd op f 370.000. „Begin 1923 (blijkbaar be- deld 1922) werd m:d gedeeld daoor da in spectie der belastingen: het wordt nf 270.000. Eanige maanden geVen was het reeds f 340.000. En heden ontvan gen wij de vérrassende mededeeling, dat de inkomstenbelasting zal opleveren de som van f 430.000. Wij zullen dus f 60.000 méér dan geraamd is ontvan gen 1" De faillissementsaanvraag (indertijd door de Amsterdams.che Bank) had, vol gens den correspondent, gerust achter wege kunnen blijven. En hij gaat dan voort: „tegenover een vasten schulden last, toen wij aan het bewind kwamen, van f 800.000 hebben wij thans ruim f 500,000 schuld en waren onze kasge'.d- leêningen toen: f 700.000 thans zijn ze: f 267.000." De berichtgever vernam verder, op welke voorwaarden het rijk bereid is, Wormerveer door middel van de Bank voor Nederlandsche gemeenten aan kas geld te helpen. Hij gelooft niet, dat het gemeentebestuur deze voorwaarden zal aannemen. Het zal zich, meent hij, zeker niet onder curateele laten stellen. Da voorwaarden zouden n.l. hierop neerko men, dat de geheele zelfstandigheid van het gemeentebestuur ten offer moet wor- en gebracht.' Met ingang van 18 Augustus worden bestelgoed-zendingen snelvervoer ook ongefrankeerd en bezwaard met voorschot ten vervoer toegelaten. Het „Centr." deelt mede, dat het be drag aan giften van het huldeblijk aan Mgr. Ariëns, de f 6000 reeds zeer dicht is genaderd en dat er nog steeds giften binnen komen. Volgens de A.-It. Nieuwe Ilaagsche Ct." zou het tekort op de Staatsbegroo- ting niet 100, maar 160 miUioen be dragen. De rijksmiddelen hebben over de af- geloopen maand f 1.27 millinon moer op gebracht dan over Juli 1921; over de eerste zeven maanden van dit jaar f 2.20 miUioen meer dan over die periode in 1921. (Bij deze berekening is de accijns op d e tabak buiten beschouwing gelaten.) Het supporters-Comité der „H. F. C." heeft zich voorgesteld op 26 Augustus a.s. een feestavond te geven in de voor malige Sociëteit „Trou moet blijeken". Op dien avond zal tevens het clubge bouw voor de supporters in gebruik ge nomen worden. Het ligt in de bedoeling van hef Co mité daar wetenschappelijke en ontspan ningslectuur ter lezing te leggen. Ook cp sportief gebied zal men er zich van alles kunnen vergewissen. Ten slotte vermelden we nog, dat een clubvlag zal worden overgedragen aan het Comité. De stand is thans: Capablanca 10%, Aljechin 10, Vidmar 9 met een hangpar- lij, Tartakower en Rubinstein 7 met ieder twee hangpartijen. Reti 6%, Maroczy en Bogoljubow 6 met ééné hangpartij, Yates 5i4, Morrison, Atkins en Wahltuch 4%, Euwe en Borowsky 4, Watson 3% en Marotti Ipi. Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Bussum en hoeveel K.M. is deze? Antw. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dicmerbrug, Muiden. Afst. 28.6 K.M. Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren. Afst. 42,8 K.M. Naarden, Bussum, afstand 3 K.M. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Heerlen naar Heel (Limburg) en het aantal kilometers? Antw. Heerlen, Heerlerheide, Amsten- rade, Oirsbeek, Leyenbroek, Sittard, Lunteren Roosteren, Echt, Maasbracht, Heel. Afstand 39.8 K.M. Excellent en Mon&pool. Nu verschillende aardappelsoorten aan het achteruitloopen zijn en het aantal ziekten toeneemt, is het verblijdend, dat weer twee nieuwe variëteiten in cultuur komen.' Ze zijn gewonnen door den be kenden heer Veeenhuizen, cultuurchef v. bet Centraal Veenkoloniaal Proefveld in Groningen. In den herfst worden de knol len ter beschikking gesteld van de leden van den Veenkolonialen Boerenbond, zoo dat ze vermoedelijk het volgend jaar al in den handel komen voor de verdere voortkweeking. A Excellent is een zaailing van 1916, gekweekt van Roode Star als moeder en Preferent als vader. Het gewas is krachtig met stevige stengels en grooie donkergroene bladeren. De kleur der bloemen is licht rose violet. In bloei is het een prachtig gewas, de blpeitijd duurt soms wel 6 weken. Het loof (s zeer sterk tegen de ziektehet wordt zelden ©n dan nog laat en in geringe mate aan getast, zoodat de oogst er weinig van te lijden heeft. Ze rijpt in 't laatst van Soptember mooi geel af en ia begin Oc tober volkomen rijp. Ze kan dus tot de late soorten gerekend wordeh. De knol len zijn vrij groot, rond en soms eenigs- zins plat ovaal met middeldiepe kiem- oogen, de kleur is geel, in doorsnede °°k geel, terwijl ze gekookt op schotel er mooi lichtgeel uitziet. Gedurende de 5 jaren van vergelijkeed onderzoek was de gemiddelde opbrengst 555 H.L. 66 K.G. is 36630 K.G. per H.A. Het is een goede aanwinst voor de Veenkoloniën, om dat oen hooge opbrengst, hoog zetmeel- gehalte, goede 'smaak en goede vorm voor consumptie in deze soort vereenigd rijn. Monppool is een zaailing van 1917 en werd gekweekt van Splendor als moeder en Hassia als vader. Het gewas is hoog en steil met sterke stengels en grootie lichtgroene en gladde bladeren. Het is een bijzonder mooi, prachtig gewas. De kleur der bloemen is roodachtig wit. Het loof is vrij sterk tegen de ziekte', de knollen werden zelden aan getast De tijd van rijpheid is in de eerst» helft van September, kan alzoo tot de middelvroege soorten gerekend worden. De kleur der knollen is mooi geel, in doorsnee geelwit en eveneens Veenkoloniale gronden vrij goed, maar geelwit in de kook. De smaak is op Veenkoloniale gronden vrij goed, maar ze zal op klei en meer zandige gronden vrij zeker een fijne eetaardappel worden. De vorm is ovaalachtig, rond met zeer vlakke kiemoogen, een onberispelijke vorm voor exportaardappel. De gemid delde opbrengst in de 4 proefjaren was 584 H.L. h 66 K.G. is 38544 K.G per H.A. Ook deze soort biedt een mooi vooruitzicht in de aardappelcultuur in het algemeen en voor ,de Veenkoloniën in 't bijzonder, daar deze hij verkoop aan exporteurs of leveringen aan vei lingen nooit af te keuren is wegens gebreken en tevens een hooge opbrengst geeft voor de fabrieken. De aardappelkweekers in de andere provinoiën zullen verstandig doen de ge noemde nieuwe variëteiten in 't oog te houden. IS'KOKEN OP GAS VOORDEELIG? Om het bewijs te leveren dat koken op gas wegens gemak en voordeel te verkiezen is boven dit zelfde werk op kolenfornuis of petroleumstel gaf een vertegenwoordiger van een fa briek een onderhoudende demon (stratie op twee diverse gasfornuizen en een kookstel. Twee meters erbij geplaatst met een duidelijke wijzer plaat voor de controle bewezen, dat er, met zuinig gebruik, tocli veel mee gedaan wordt. Een middag maal voor zes personen werd be reid, bestaande uit soep, aardap pelen, vleesch, groenten,, rijst en pruimen. Het eene fornuis had twee ovens, in de bovenste werden twee cakes gebakken en in de onderste werd het vleesch gebraden. In den oven van het tweede fornuis kookt nog een tamelijk groote visch gaan en nu was het totale gasverbruik 1.20 M. Maar het ging op matige hitte. In de aardappelpan was slechts de onderste laag met water bedekt en we werden weer eens opmerk zaam gemaakt dat de vlam onder de pan moet blijven als zij tegen de kanten opblaast verknoeien we gas. Zoo- dra de aardappelen beginnen te ko ken, draaien we het kraantje lager en ze stoomen verder gaar. Op deze manier wordt ook veel minder zout verbruikt dan bij een volle pan water. De jonge groenten werden droog opgezet en op een laag pitje. Daarna was de beurt aan d? soep en beide andere gerechten en de kokerij begon heel rustig op kleine vlammen. Na ecnigen tijd werden de pannen op elkaar geplaatst, zoodat voor alles nog maar één pit noodig was. Het stuk vleesch tevqren ingezouten ging op een braadslede met rooster. Het wordt op zulk een rooster zonder bo ter of vet heerlijk gaar en zeer malsch, want het vleesch schroeit dadelijk dicht door de hitte van den oven dien men vooruit aansteekt. In de braadslede onder het rooster moet wat water gegoten worden om krom trekken te voorkomen en daarvan maakt men met bijvoeging van boter of vet de jus. De visch onderging dezelfde behandeling eveneens inge zouten, maar om deze mooi»blank op te disschen, werd ze in een vetvrij papier gewikkeld en zoo op het rooster gelegd en na een poosje kregen we deze te' bewonderen. Ze zag er dan ook smakelijk uit, maar het gezel schap was te groot om er van te prce- ven. 't Is licht te begrijpen hoeveel voe dingswaarde op deze wijze behouden blijft, die we anders tegelijk met het water afgieten. Na deze leerrijke de monstratie moesten we den leider vol komen gelijk geven, toen hij beweer de dat het koken op gas het wint vaji het bewerkelijke kolenfornuis?; het wordt ons duidelijk als we beginnen na te gaan wat alléén hetxaanmaken al gedurende een maand kost, terwijl we mei: gas dadelijk beginnen. Tevens kregen we den raad, nqoit de ijzeren onderdeden van het gasstel zwart te maken met kachelpotlood, want dit bedekt verraderlijk den roest en zal het spoedig doen breken. Inwrijven met een lapje met vaseline is het beste om de ringen en pijpen goed te on derhouden. Voor wie in de keuken des winters kachelwarmte noodig heeft, bestaan er gasfornuizen met een klei ne stookgelegenheid zoodat ook dit geen bezwaar meer is orrf gas te ge bruiken. RECEPTEN. Selderij kan goed bewaard blijven als men de bossen te drogen hangt, daarna de blaadjes afplukt en in een bus doet. Er is nog een andere manier waarbij de geurige smaak beter be houden blijft. Men neemt in den na zomer flinke groote bossen, haalt er de blaadjes af, die men wascht, fijnhakt an in een steenen pot bewaart met een laagje zout. Evenals bij de andere in- maak-groenten bedekt men ze met een doekje en een steentje zoodat de pekel goed doortrekt. Van de wortel tjes kunnen we nog plezier hebben. In een pot, of in den grond geplaatst, groeien ze weer snel op en dikwijls kunnen we alzoo genieten van kers- versche selderij van eigen cultuur. Een sAaaltje salade of een restje met wat fijngemaakte aardappelen wordt dooreen geroerd met den inhoud van een blikje zalm. Het kan ook nog opgediend worden met mayonnaise er. hiervoor neemt men een eierdooier, klutst dezen met een weinig zout,voegt er roerende een scheutje azijn bij en daarna onder goed kloppen zeer lang zaam de slaolie zoo lang tot ze stijf is. Het is een zeldzaamheid bij een thee servies een melkkan met deksel te zien en eigenlijk moesten ze er allen van voorzien zijn, daar melk een kweekplaats voor bacteriën is. Ver zuimen we daarom nooit de melk te bedekken. (Op verzoek). Voor de bereiding van appelgelei kunnen afgevallen appels gebruikt worden. De appels worden gewasschen stukgesneden en dan het aangestokene verwijderd dan worden ze met water bedekt, een dag op 'n hoekje van de kachel te trekken gezet (niet koken). Dep volgenden dag worden de appels in een uitgespoelden doek gedaan om uit te lekken. Het vocht, dat geheel Hoe ontstaat hooibroei Dat is de vraag, waarover, van'weten- schappelijke zijde al heel was discussie is gevoerd. De moeilijkheid van de oplossing heeft altijd gelegen in de verklaring van het eerste begin der warmte-ontwikkeling in de vochtige hooimassa. Die warmte ontwikkeling heeft niet plaats gelijk matig in den geheelen hooiberg, maar is geconcentreerd in bepaalde, min of meer in de massa verspreid liggende broei haarden. Langen tijd is door velen aangenomen dat dit begin der warmte-ontwikkeling moest worden veroorzaakt door het op treden van bacteriën. Was door de levens functiessdier micro-organismen de tem peratuur in bepaalde gedeelten eenmaal gestegen tot ongeveer 70 gr. C., waarbij de bacteriën zelf werden gedood, dan trad ook reeds èen begin van verkoling der plantenvezeis in. En was eenmaal verkoling aanwezig, dan liet het verdere verloop zich ongedwongen begrijpen. Fijn verdeelde kool heeft toch de eigen schap van zuurstof uit de lucht te absor- beeren, waarbij wederom in sterkere mate warmte wordt ontwikkeld, voldoende om de massa ten slot'te in gloed te zetten. Een tweetal Nederlandsche onder zoekers, dr. F. W. J. Boekhout en dr. J. J. Ott de Vries van het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn hebben de quaestie, of inderdaad het gevaarlijke broeiproces in den aanvang door micro-organismen wordt ingeleid, aan een nader onderzoek onderworpen. Zij zijn daarbij tot de con clusie gekomen, dat de bacteriëntheorie niet juist kon wezen en zij hebben een andere oplossing van het raadsel naar voren gebracht. (Een uitvoerige publica tie over hun arbeid is indertijd versche nen in de door het departement van Land bouw uitgegeven „Verslagen van land bouwkundige onderzoekingen"). Pogingen om in hooi dat een begin van broei vertoonde, micro-organismen in eenigszins belangrijke hoeveelheid aan tc toonen, leverden een negatief resul taat. Noch direct met 't microscoop, noch door kweeking uit de hooimassa, lieten zich bacillen in massa vinden. Maar ook het microscopisch onderzoek van reeds eenigszins bruin gebroeide jjhooistengels leverde aanwijzingen tegen bacteriën- werking. Van de piantencellen vond men de inwendige celstof, het proto- plasma, geheel of ten deele zwart gekleurd maar de celwanden gaaf en hoogstens pas lichtgeel gekleurd. De kleuring was dus niet veroorzaakt door invloeden van buiten, maar cjoor inwendige werkingen in de cel. Reeds dit geeft grond tot het vermoe den, dat het gansche broeiproces van den aanvang af een scheikundig «proeës Is. Onderzoekingen van de samenstelling der lucht in het broeiende hooi gaven een verdere aanwijzing. Daar viel een belangrijke vermindering op te merken van het gehalte aan zuurstof, terwijl een sterke ontwikkeling van koolzuur had plaats gehad. Bovendien kon de aanwe zigheid worden aangetoond van mieren- zuur, dat ook bij het broeien moet zijn gevormd en dat den zuren reuk geeft aan het broeiende hooi. Een onderzoek van het gebroeide hooi zelf toonde, dat dit in vergelijking met versch hooi een verlies had geleden aan zetmeelachtige en suikerachtige bestanddeelen. Dat alles wijst op een verbinding der zuurstof uit de lucht met bepaalde be standdeelen der plantenvezeis; oxidatie dus van organische stof. Nu is dat oxydatieproces iets zeer gewoons bij reeds verhoogde temperatuur. Bij die oxydatie wordt verder warmte ontwikkeld. Maar zij moet al heel krach tig en snel plaats hebben, wil die warmte ontwikkeling voldoende zijn om een mas sa vochtig hooi in temperatuur sterk te doen stijgen. En het proces moet bij de gewone, oorspronkelijke temperatuur der lucht al een aanvang nemen. Dat was juist de moeilijkheid, waarom voor de inleiding van het proces tot dusver de medewerking van bacteriën was aange nomen. De heeren Boekhout en Ott de Vries onderzochten nu eerst in het laborato rium -of hooi onder algeheele buitenslui ting van bacteriën soortgelijke verbindin gen met zuurstof kèn aangaan als bij broei optreden. Daartoe werd hooi in een met zuurstof doorstroomde buis urenlang op 100 graden verhit gehouden. Bij die temperatuur worden alle bacteriën ge dood. Het resultaat was, dat de veran deringen in het hooi, de ontwikkelde gassen en'de reuk geheel overeenkomstig werden bevonden met hetgeen bij hooi broei gebeurt. Alleen.... men begon nu direct'bij 100 graden. Om die reden werd de proef herhaald, ook onder zooveel fnogelijke buitenslui ting van bacteriën, bij een temperatuur van 33 gr. en bij doorvoering van ge wone lucht (dus ni e meer vaq zuivere zuurstof). En ook bij die pïoef bleken- zij het ook largiamer dezelfde om. zettingen te geschieden als bij hooibroei. In luchtledig gepo.mpte glazen b iizen Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier 0.2311» 0.24'i,4 20.30 20.40 19 27H» 19.37% 11.49314 11.46bg 67.75 55.35 44.60 49.05 11.70 2.5611» 0.2434 0.281.4 20.35 20.45 19.35 19.45 11.50% 11.53 67.95 55.60 44.85 49.20 11.80 2.57*4' hadden bij£gelijke temperatuur de om zettingen niet plaats. Aanwezigheid van vocht daarentegen bevorderde de om zetting. De mogelijkheid van het oxydatie-pro- ces bij gewone luchttemperaturen zonder eenige bacteriënmedewerking, was hier mede aangetoond. Voor de verklaring van de heftigheid, waarmee in de parctijk hooibroei kan optreden, zoodat een snelle temperatuur stijging plaats heeft, die het proces zelf weer bevordert, is verder van belang de aanwijzing der beide onderzoekers, dat in hooi' steeds sporen aanwezig zijn van twee stoffen, die katalytisch, werken, d. w. z. stoffen, welker aanwezigheid versnellend werkt op bepaalde schei kundige verbindingen. Die stoffen zijn in dit geval ijzer, dat een bestanddeel "s van het bladgroen, en verder mangaan Zij wijzen er op, dat men uit de practijk reeds wist, dat- de aanwezigheid van weegbree, hondstong en klaver in het hooi het broeien bevordert en dat die planten daarbij nog eerder verkolen dan het gras. Onderzoek wees uit, dat hét ijzergehalte dier plantendeeien 1 a 2 y2 maal zoo hoog is als van gras. Tegen deze theorie van den hooibroei is door den Oostenrijker Hirmke aange voerd, dat uit vele waarnemingen is gebleken, dat het broeiproces bij de stij gende temperatuur zich niet gelijkmatig versnelt, maar tusschen 35 gr. en 55gr. integendeel vertraagt en eerst daarna weer sneller plaats heeft. Daarin zag hij toch nog weer éen aanwijzing, dat bac teriën er een rol in spelen, die dan tus schen 35 en 55 gr. zouden worden gedood. De heeren Boekhout en Otto de Vries voeren daarentegen aan, dat dit bijzon-' dere verschijnsel bij de bepaalde tempe ratuur ook wel zou kunnen samenhangen met een wijiiging in de sterkte der ka- talyseerende werking van het uit de plantenstoffen vrijkomende ijzer bij die temperatuur. Die mogelijkheid is in elk geval niet buitengesloten en waar het onderzoek naar aanwezigheid van bac teriën zoo sterk negatief uitviel, lijkt het eenigzins gewaagd, nog langer aan bacteriën een belangrijke rol m het broei proces te wilien toekennen. Er is door dit Nederlandsch onderzoek hieuw licht over opgegaan, en de onderzoekers heb ben aannemelijk gemaakt, dat ook het verwante proces der tabaksfermentatie eveneens zonder tusschenkomst van bac teriën totstandkomt. LANGF.NDIJK, 16 Aug. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor: Bloemkool, le soort, p. 100 stuks 3.90 A 11.80 Bloemkool, 2e soort, p. 100 stuks O-®" Wortelen, per 100 bos 1-50 Roode kool, le soort, per 100 K.G. „0.30,, 1.30 Gele kool, le soort, per 100 K.G. „0.70,, 1.50 Witte kool, le soort, per 100 K.G. „0.70 Aardappelen: Schotsche muizen, p. 100 K.G. 1.90 A 4. Schoolmeesters, per 100 K.G. 1.40 2.20 1.40 ,1.60 3.— 5.30 3.30 Blauwe, per 100 K.G. 3.60 Eigenheimers, per 100 K.G. „2.60,, Bravo's, per 100 K.G. 1.90 0. Drielingen, per 100 K.G.' „2.20 „3.70 Kleine, per 100 K.G. 1-20 0. Due, per 100 K.G. „1.60 „1.80 Zilvernep, per 10(J»K.G. „7.20 „7.80 Gele nep, per 100 K.G. 4.50 5. Drielingen, per 100 K.G. 2.30 3.90 Uien, le soort,-- per 100 K.G. 5.80 7.60 Slaboonen, per 100 K.G. 4.30 6 Aanvoer 10820 stuks bloemkool, 132000 .K.G roode kool, 4700 K.G. witte kool, 25150 K.G. gele kool, 1080 bos wortelen, 600 K.G. losse wortelen, 72800 K.G. aard appelen, 2200 K.G.. drielingen, 1490 K.G. nep, 430 K.G. slaboonen, 1955 K.G. uien. AMSTERDAM, 16 Aug. Aardappelen. Bericht van Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonte 3.253.30, id. Blauwe 2.803, id. Ei* genheimers f 1.752.10, idem Blauwe Ei genheimers 2—2.30; Friesche borgers 1.501.60, idem Blauwe Borgers 2 2.25; Noord-Holiandsche Blauwe 2.75* idem Bonte 3; IJpolder Eigenheimers 1.752; id. Blauwe Borgers 22.25; Hillegommer Zandaardappelen 4.805; Schoolmeesters 2.10—2.80; Westland- sche Ronde 4.50; Westlandsche Muizen 4.50, per H.L. AMSTERDAM, 16 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 263 vette kalveren 16 kwal. 1.40—1.50, 2de kwal. 1.15, 36 k~tval. 095 per K.G.; 64 nuchtere kalve ren 1322 per stuk; 440 vette varkens le kwal. 1.26, 2e kwal. 1.22, spek- varkens f 1.20 per K.G. schoongewicht ENSCHEDE, 15 Aug. Eieren. Aanvoer 9000 stuks. Prijzen 6.507 per 100 st. WOERDEN. 16 Aug. *Kaas. Ter markt waren 413 partijen, le soort 4245, 2a soort 3740, rijksmrk 3949, Han del matig. AMSTERDAM 16 Aug. (Bericht v./h. Nieuwe Veilingsgebouw expl. De Jong 'Koene)Reine van Denekamp f 1620, Yellow Transperant extra 2026, Yel low Transperant I f 16—20, Zure Kruilin- gen f 710, Mr. Gladstone f 1215, God- lin Keswick f 1014, TulpappeLen f 8— 10, Precose de Trevon 16—22, Seigneur de d'Esperen f 1822, Clapp's favorite f 1526, Zwaanshalzen f 79, Mooi Keeltjes 79, Madame Nathou f 10— 14, Dubb. Dirkjesperen f 1014, Dirkjes peren f 610, N. H. Suikerperen f 6—8, Haantjesperen f 67, Kruiden iersperen 2434, Oomskinderen f 2434, Gouds- ballen f 810. Madame Tryfe f 1522, Poire Madame f 19—26. Beurre Ciffar 1416, Bessen Prolefic f 7688, Bes sen f 4252, blauwe Pruimen f 4254, roode Pruimen f 5663, Friesche Prui men f 5258, Reine claude 5870 per 100 K.G.; Moreilen f 0.480.57, Frambo zen f 11.10 per K.G.; Perziken I f 12 22, Perziken II f 0.060.11, Meloenen. 0.350.70 per stuk; Bloemkool I f 12 14, Bloemkool II f 4.807.60 per 10O stuk: Aardappelen f 22.60, Drielingen 1.40—2,30 Tomalen f 10,20—13.40, Spercieboonen dubbel f 57, Spercieboo- nen enkele f 1418, Snijboonen f 1628 per 100 K.G.; Augurken fijn f 0.240.34, Augurken basterd f 0.090.15 per K.G. Bloemen. Rozen 49, Gladiolen f 2 4.50, Am. Anjers f 79, Violieren f 4.50 9, Snijgroen 38, Dahlia's f 2.503 per 100 stuks. Lelies 2026 per 100 kelken. BODEGRAVEN, 15 Augustus. Kaasmarkt. Aanvoer 194 partijen, waaronder 155 Rijksmerk, 8597 stuks, wegende pl.m. 51562 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort 4446, 2e soort 3942, met Rijks- merk 4047, zwaarder 50. Handel matig. GOUDA. Bloemenveiling 16 Ang. Varens 8 cent; Plumosus 8 cent pep stuk; Dahlia's 10—25 cent; Rozen 10 40 cent; Montbretia 1015 cent; As ters 24 cent; Scafoiosa 2—4 cent; Pyretrum 27 cent; Gladiolen 10— 30 cent per 10 stuks; Gras 10—20 cent per bos. i 1ESF0RTILUSTUTIE OFFICIEEL ORGAAN VAN DE FEDERATIE VAN R.K. VOETBALBONDEN ACTUEELE VOETBAL- EN ANDERE SPORTKIEKEN IN KOPERDIEPDRUK t DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGTPER KWAR TAAL F 1.50. 1 LOSSE NUMMERS F 0.15 I ABONNEMENTEN WORDEN AANGENOMEN DOOR DE UITGEEFSTER- en anderen, die zich met de verkoop van de SPORT ILLUSTRATIE willen belasten, gelieven zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot de Uitgeefster

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3