BUITENLAND BINNENLAND. Tweed® Blad 17 Augustus 1922 ke&sfeM Y<mg7 m? mtM mmmsrm Hulpbetoon aan Qostenrijksche Geestelijken. NA Dp CONFERENTIE TE LONDEN. De toestand in Ierland. Eert verdacht Duitseh stoomschip. Het kleine Duitsche stoomschip „Dortmund" kwam onlangs uit Cork te Dublin aan. Om redenen, die niet zijn medegedeeld, werd de achter docht der legerleiders door dit schip ge-wekt, dat Maandagavond in de ha ven onder bewaking is gesteld. Aan boord werd een wacht van nationale soldaten geplaatst. De Valera's plannen. De correspondent van de „Daily Mail" bij het zuidelijke leger seint, dat er alia aanwijzingen zijn dat de Valera, die naar gemeld wordt in een weelderig landhuis hij Feremoy zijn intrek heeft genomen, ieder idee heeft laten varen om den opmarsch van het Vrijstaatsleger van O'Duffy ernstig te betwisten en zich zal vergenoegen met het leggen van hinderlagen en het verstoren in het algemeen van het vreedzame leven der gemeenschap. Een spoorwegviaduct door rebellen vernield. De rebellen zijn aansprakelijk voor de grootste sabotage tot dusver in Groot-Britannië en Ierland gepleegd. Zij hebben namelijk het beroemde spoorwegviaduct van Mallow vernield, waarvan het herstel drie maanden zal duren. De positie der rebellen. De Londensche bladen melden, dat met uitzondering van de persoonlijke volgelingen van de leiders, het ge- heele insurgentenleger in Ierland in staat van ontbinding schijnt te ver- keeren. In alle richtingen heerscht een algemeene beweging uit de steden naar de heuvelachtige ontoegankelijke landen, waai4 de insurgenten kleine rooversbenden vormen, welke van plundering leven. Onder de steden en dorpen, welke door de rebellen tijdens de laatste dagen zijn ontruimd, zijn Fermoy, Kinsale, Macroom, Ballincolling en Blarnes. Naar gemeld wordt, bevindt De Va lera zich met zijn troepen te Mallow. Donderdag j l. werd hij te Cork gezien tijdens de ontruiming en naar gezegd wordt, heeft hij de stad in een ge sloten rijtuig verlaten, vergezeld van een wacht van gewapende mannen. De moraal der insurgenten aldus de „Daily News" wordt beschre ven door de burgers, welke met hen in aanraking zijn geweest. Velen ma ken van elke gelegenheid, die zich voordoet, gebruik, zich van him wa pens te ontdoen en naar hun huizen terug te keeren. Een marsch van werkloozen alt Birmingham naar Londen. Een deputatie werkloozen is op marsch van Birmingham naar Lon den. Zij wordt hedenmiddag om streeks twaalf uur te Londen ver wacht en zal op het ministerie van arbeid ontvangen worden, waarschijn- heeft degenen, die met de beweging sympathiseerenuitgenoodigd naar Hyde Park te trekken ten einde de mannen uit Birmingham te ontmoe ten en hen vervolgens naar Poplar te begeleiden. Ernstige moeilijkheden bij de En gelsche spoorwegen verwacht. Er is in Engeland vooruitzicht op ernstige moeilijkheden, voortvloeiend uit het voorstel tot verlaging der loo- nen van de metaalbewerkers in de spoorwegwerkplaatsen van Groot-Brit- lannië in evenredigheid met de ver lagingen, ingevoerd door de federatie van werkgevers in de metaalindustrie, trie. In een vergadering, Dinsdag gehou den tusschen de betrokken vakver- eenigingen en den nationalen bond van spoorwegpersoneel werd met al gemeene stemmen overeengekomen er de spoorwegdirecties van in kennis te stellen dat er vóór October geen verlaging der loonen mag geschieden en dat, alvorens zulk een loonsver laging veroorloofd is, de directeuren- daarvan tijdig kennis moeten geven. Later op den dag werd een gemeen schappelijke conferentie gehouden van de vertegenwoordigers der spoorweg maatschappijen en der vakvereenigin- gen. Na een korte zitting ging de conferentie uiteen, om den spoorweg- directeuren gelegenheid te geven het standpunt, door liet personeel inge nomen, te overwegen. De directeuren vroegen een loonsverlaging van 16Va shilling per week op dezelfde wijze toegepast als de verlaging van den duurtebijslag door de werkgevers in de machinenijverheid. Het gemeen schappelijk comité van het personeel antwoordde, dat eenigerlei loonsver laging slechts kon plaats hebben vol gens den regelmatigen weg ingevolge uitspraak van een industrieel scheids gerecht. Loonsverlaging bij ae Canadee- sche spoorwegen Uit Montreal wordt gemeld, dat de directies der Canadeesche spoorwe gen, in weerwil van de bedreiging niet een staking, de loonen van het werkplaatspersoneel hebben verlaagd. Naai* verklaard wordt ligt de eenige hoop -op een vermijden van een sta king in de mogelijkheid, dat de di recties afwachten tot er een verzoe- niugsraad optreedt alvorens de ver laging door te voeren. Inmenging der Sovjet in de recht spraak yan Letland. Een protestnota van Noorwegen aan Moskou. De legervermindering in Japan. De werkloosheid in Engeland. Vliegeraanvallen op Inlandsche dorpen. GEM. BUITENL. BERICHTEK. Briand opgepikt. Een huwelijk van gevangenen. Een vliegtuig achterhaald. Veldmaarschalk Sir Henri Wilson. Postdiefstal. Spoorwegongeluk in Britsch-Indië. BELANGSTELLING MET EEN BIJSMAAKJE. BMiENLflNBSCH NIEUWS, Is hulp aan Weenen nog noodig? Nieuw R.-K. Dagblad? De bedreiging van het Gooi. Bezoek Kroonprins van België. FEUIL LETON niet meer verfde, waren wit. Het was uitgesloten, dat Georges zich iets van e tragische gebeurtenissen herinner- UnSChUldip VBrOOrdBBlQ ie, aangezien hij toen slechts drie en een half jaar was. De gewaande Paul Harmant nam het woord. „Ik ben hier heen gezonden door mijn bankier Eduard Hallberger, een De jonge advocaat had een vrouw van vijf en veertig jaar in huis, die de huishouding deed en uitstekend kon koken. Gewoonlijk at hij thuis, als hij niet door zijn gewezen voogd Etienne Castel aan tafel werd genoo digd. Op zijn beurt kwam Etienne vaak bij Georges eten. De jonge man had een lijvig dossier voor zich, op het oogenblik, dat de dienstbode hem het kaartje van Paul Harmant bracht. „Laat maar binnenkomen," zeide hij. Jacques Garaud overschreed den drempel van het kantoor. Na een en twintig jaar bevond de ellendeling, die de oorzaak was van het ongeluk van Jeanne Fortier, zich in tegenwoor digheid van den zoon van zijn slacht offer. De brandstichter van Alfortville, de moordenaar van mijnheer Labroue was vijftig jaar. Zijn haren, die hij uwer clientenIk benxFranschman en kom van Amerika. De gezondheid van mijn eenige dochter en ook haai» verlangen, om naar Frankrijk te gaan, hebben mij doen besluiten naar het geboorteland terug te keeren. Ik kan evenwel niet zonder bezigheid zijn en ofschoon nyjn vermogen" ruimschoots voldoende is om rust te nemen, ga ik ui Frankrijk toch weer opnieuw be ginnen.... Ik heb in Courbevoie groote terreinen gekocht, maar op het oogenblik, dat ik wilde gaan bouwen, zijn er moeilijkheden gerezen." De gewezen compagnon van Ja mes Mortimer gat duidelijke aanwij zingen en legde een afschrift van de koopacte over. Georges las de acte en zeide Gij zijt absoluut in uw recht, mijnheerAls gij er een proces van maakt, zult gij dat winnen.... ik sta er u borg voor. Dus.u wilt die zaak in behande ling nemen Met genoegen. Alleen heb ik een volmacht noodig. Maak u ze maar gereed. Ik zal zè invullen, dan behoeft U ze iriaar te teekenen. Geef mif dan even uw naam, voorn'aam en beroep op. Paul Alexandre Harmant, inge nieur mecanicien, Murilio straat 27, Parijs. Ik zal er dadelijk werk van ma ken en ik zal u op de hoogte houden. U krijgt spoedig een brief van mij. Als u mij persoonlijk wilt inlich ten, zal ik u gaarne ontvangen. En ik zal gaarne van die vriend- lijk uitnoodiging gebruik maken. Na verloop van een maand zagen de tegenstanders van Paul Harmant af van het voeren van een proces, dat zij zeker zouden verliezen. Met den bouw werd aanstonds een qanvang gemaakt. Georges' was twee maal in de Murilio straat geweest, waar hii zijn rijken cliënt had opgezocht in zijn werkcabinet.Vader en dochter had den hem allerhartelijkst ontvangen Het werkzame leven van Jacques Garaud, die persoonlijk toe zicht hield op zijne onderneming, was oorzaak, dat h'ij het grootste ge deelte van den dag afwezig was. Mary bleef in het hotel, waar zij zich geenszins verveelde, aangezien de dochters van verschillende bankiers en industrieelen tot hare vriendinnen behoorden. Overigens deed de Parijsche lucht het meisje geen goed. Er was een licht blosje zichtbaar op de overigens bleeke wangen. Een korte, droge hoest, hardnekkig terugkeerend was 'n weinig geruststellend geluid. Jacques maakte zich ongerust over deze ver schijnselen en liet, ondanks het tegen stribbelen va'n Mary een dokter halen. Na een langdurig onderzoek sprak de geneesheer geruststellende woorden en schreef een behandeling voor. Zonder beaald coquet te zijn, kleed- dè het jonge meisje zich toch gaarne chic en had tot hare beschikking een der beste coupeuses van Parijs, me vrouw Augustine,- die hare klanten telde in de aristocratische, artistieke en financieele kringen van Parijs. Hoewel zij ruime ateliers bezat aan de Sint Honore street was mevrouw Augustine verplicht, om hare steeds groeiende clientele naar behooren te kunnen bedienen, behalve haar vast- personeel, bovendien nog bekwame naaisters aan te nemen, die in de stad woonden en bij wie zij vverk uitbesteed de. Daaronder was er ééne, die zij bij zonder mocht en gaarne voor vast aan haar huis had verbonden. Maar Lucie, zoo was de naam van het meisje, hechtte te zeer aan hare onaf hankelijkheid en wilde haar kamertje, op een der hoogste etages van een huis op de Bourbonkade niet verlaten. Lucie was ruim twee en twintig jaar. De gunstelinge van mevrouw Augustine was door iedereen geacht en bemind. Men vermoedde, dat zij een verloofde had, haar buurman, den teekenaar Lucien Labroue. XVI. Na den dood van mevrouw Berlin was Lucien Labroue alleen achter gebleven, met eenige duizenden fran ken. Op verlangen van haar overleden broer had zij Lucien goed laten studee- ren en het had er allen schijn van, dat er eens een flink mecanicien Uit zou groeien. Zijn aspiraties gingen bo vendien dezelfde richting uit. Toen hij met zijn studie gereed was, begon hij uit te zien naar een goede betrek king, waar hij zijne kennis zou kunnen benutten. Hij slaagde hierin niet bijzonder goed. Invloedrijke relaties had hij niet: Hij moest evenwel leven en daar bij nog de grondbelasting betalen voor de terreinen in Alfortville, die hij niet wilde verkoopen en waarop hij even min een hypotheek wilde nemen. Hij besloot in een atelier te gaan werken, waar hij zijn brood kon ver dienen en zich practisch kon bekwa men. Hij wist daarnaast ander werk te krijgen het ontwerpen van plannen en tee'keningen en toen deze werkzaam heden hem éen voldoende /bestaan opleverden, verliet hij hetatelier, waar hij niets meer kon leeren. Hi» werkte liever thuis. Gehéel toevallig kreeg hij een kamer in 't zelfde huis, dat door Lucie werd bewoond. Lucien had haar al vaak op de trap ontmoet. Aanvankelijk hadden zij elkander gegroet, daarna had zich bij den groet een glimlach gevoegd en- nog later hadden zij bij 't ontmoeten een enkel woord gewis seld, dat zich weldra uitbreidde tot een gesprek. Ten slotte werd hieruit de Liefde geboren een reine, ernstige en eerbare liefde. (Wordt vervolgdJ In de maand Mei hebben we vele Oostenrijksche Geestelijken bezocht. Mogen we U van onze bevindingen let^ verhalen? Goed, dan beginnen we. De electrische trein trekt ons hoo- ger, steeds hooger de bergen in. Na Mittenwald gaan we de Duitsch-Oos- tenrijksche grens over, we krijgen de eerste Oostenrijkers te zien. Het zijn matnnen van het treinpersoneel, met dienstpetten op, die tweemaal te hoog zijn; 'n soort hooge hoeden met een klep er aan. Hooger, immer hoo ger gaan we de bergen in; ons trein tje wringt zich rakelings langs de rotsen, het kruipt door tunnels en rommelende, grommelende rolt het over ravijnen, zoo ijzingwekkend diep, dat we ons onwillekeurig vasthouden gaan aan ons prutserig treintje, dat tusschen die bonkige bergen een ding uit een speelgoeddoos te gelijken begint. Wij, die komen reizen uit een land, dat vlak en plat is als een plank, rijden door de bergen van Tyrol. En bij ons, die blijde en dankbaar zijn, voor de schoonheid, welke wij zien mogen aan die bergen met de toppen wit en grijs van sneeuw en ijs, met de flanken groen van wei en bosch en met spartelende watervallen in iedere spleet; bij ons komt naar boven liet: „benedictie monies et colles Domi no, zegent bergen en heuvelen den Heer; benedicile glacies et nives Do mino", zegent ijs en sneeuw den Fleer. Nog een tunnel van 1800 Meters, ge kapt door de rotsen van den machtigen Martinswand, nog een reeks van klei nere knipoog-tunneltjes en het dal der Inn met Innsbruck ligt in al zijn schoonheid voor ons. De priester, die in Innsbruck onze gids en leidsman wezen zou, ontving ons aan het station. We hadden elkander nooit gezien en nooit gesproken, nüat anders dan uit briefwisseling kenden we elkander. Maar in de komende da gen zal hij spreken met ons, over dia armoede der priesters van zijn stad, en van zijn land, zal hij ons brengen op de armoedige kamertjes waarin zij wonen. Toen we hem de hand gaven, zagen wij reeds armoede, voor hij 'n enkel woord had gezegd. Want hij was bleek en mager, en dat van ontbering, en het kleed dat hij droeg was versleten en een ander had hij niet. En zeer teeke nend voor de armoedige levenswijze der priesters was ook het allerarmoedigste hotel, waarheen hij ons bracht, 't Was een vervallen huis, met een donkeren gang, met een trapdeur, waarvan do ruiten stük waren, met een uitgeloof.en wenteltrap, die naar een gelag'-aner voerde met vervelooze banken en s'oe- len er in. We hebben er met hem koffie gedronken, die in bierglazen ons werd voorgezet, en we hebben er een stuk droog anijsbrood bij gegeten. En toen zijn we ons kwartier eens eventjes gaart inspecleeren. Het kamer tje was proper, het bedje was helder, de menschen waren: gut katholisch; we heb ben het logies genomen en zijn, omstreeks 5 uur, op stap gegaan met onzen goeden priester-gids. Ons eerste bezoek ging naar de priesters van de voorstad Hötting Er woonden twee priesters van de Orde van Premonstreit, zij bedienen cr eene paro chie van - over de 8000 zielen. We bellen aan bij den pastoor nog eens bellen., wachten; wachten., toe; bel nog maar eens.Eindelijk gaat de deur open; wij worden in de Kanzlei gelaten bij den pastoor. Wij waren niet aangekondigd en kwamen geheel onverwacht: maar toen de pastoor van: „Holland" hoorde, begon zijn gelaat al vroolijk te staan; en toen hij hoorde van „Priester Hilfsaktion", toen lachte hij met heel zijn gezicht, en toen hij ons hoorde noemen den naam van de familie die hem patroneerde. toen kwam hij los; blijde en dankbaar vertellende, hoe goed hij werd geholpen, en hoe goed en hoe waardevol en hoe welkom was, alles wat hem uit Holland toegezonden werd. Zonder die hulp uit Holland, zou hij den winter niet zijn door gekomen. Wij konden hem hulp brengen voor den zomer, en wel uit de gelden van het Engelsch-Iersche Priester-Comité. Met enkele pond Sterlings maakten we hem den koning te rijk af. Na een bezoek aan zijn inderdaad zeer schoone kerk na men we afscheid van hem. Zijn kapelaan troffen we niet thuis, hij was op ziekenbezoek. Teruggaande naar Innsbruck ontmoetten we hem. Met den hoed in de hand snelde hij op ons af..;Hij wist dat we komen zouden en dacht niet anders dan: „daar zijn dis Holanders" Over zijn wit habijt droeg hij een over jas, die wel obit zwart zal zijn geweest; die gekeerd was en nog wei eens herkeerd zal zijn; 't geleek in alle geval nog op een overjas. Een nieuwen uit Holand is hem rseds toegezegd. Met 'hem zijn we gegaan naar het kamertje van onzen priester-gids. Een blind paard had daar in huis geen schade kunnen doen. Daar op dat kamertje hebben zij ons verteld van de armoede der priesters en van het gebrek dat zij hebben te lijden. Zij persoonlijk hadden een Staatsinkomen van 5000 Kronen in de maand. En een hemd kostte toen 8000 Kronen en een paar schoenen 20.000 Kro- ik.i en een overjas 80.000 Kronen. Geen wonder, dat zij schoeisel en onder- en bo- venkleeding lapten en herstelden en..... „flickten bis es nicht mehr flidkbar is. Er werden plannen gemaakt voor den volgenden dag. Dan zouden wij bezoeken den Proost, dan zouden wij gaan naar den Administrateur, naar de meest behoeftige priesters, naar den nestor, der priesters, den 92-jarigen Theodoo H.... en naar het stadje Hall. We waren blijde, dat zij ons dien avond een genoegen konden doen. Zij bezorgden ons toegang tot de lezinfe, wellke P. I.ipard S.J., dien avond hield voor de Akademüker der Universiteitsstad Innsbruck. Wordt vervolgd. F. J. A. WERNERS, Kap. St. Aug., Nijmegen. Kleeding en kleedingstoffen,, schoeisel en levensmiddelen zende men aan Kape laan Fr. Werners, Gerard Noordtstraat 13, Nijmegen; giften' in geld aan Rector Alb. Madkelenberg, Zwfj sen straat 5, Tilburg. De Engelsche per» tegen Poincaré Met betrekking tot het comminiquó Van Havas over de conferentie te Lon den, schrijft de „Daily Chronicle", dat het blad van meening is, dat Groot- Brittannië onmogelijk de bewering van Poincaré kan goedkeuren, dal, omdat Frankrijk 52 pOt. van de schadevergoe ding Jcrijgt, dit land overwegende stem moet hebben in de vaststelling van die voorwaarden, waarop deze van Duitsch- land zal worden verkregen. Dit ia een zaak, waarin alle mogendheden samen werken, desnoods met alle hulpbronnen - precies zooals zij deden in 1914. Dientengevolge hebben al'en van ons volledig stemrecht. Evenmin is het waar dat Frankrijk meer betrokken is bij het geen er gebeurt dan Groot-Brittannië. Het is op Groot-Brittannië, dat de voornaamste last van slechten handel en werkloosheid is gevallen 'als gevolg van den economi'cben waarvoor de Fransche politiek weinig heeft gedaan om hem te verbeteren. Do „Daily News" komt met nadruk op tegen Poincaré's bewering in dezelfde verklaring, dat Duitschland's politiek er naar streeft zich bankroet te doen ver klaren. Zich bezighoudende met hetzelfde on derwerp, ontkent ook de „Westminster Gazette", dat de val van de markt 'n bewijs is van den kwaden wil van Huitschland en zijn financieele deskun digen en staatslieden. „De koers van de valuta wordt vastgesteld door menschen met koel hoofd en helder' verstand, wier bezigheid de internationale financiën be treft. Het is de schatting van de Duit- Bche capaciteit betalen en het ge- heele verloop der wisselkoersen hebben kracht en beteekenis gegeven aan heb Britsche standpunt, dat niets van Duitschland zal zijn te krijgen, tenzij dit land tijd gegeven wordt zijn binnen- landsch leven op te bouwen." De „Times" begroet met ingenomen heid de verklaring van Poincaré, dat de mislukking der oonferentie niet be hoeft te beteekemen een scheuring in de Entente. Het is evenwel duidelijk, voegt de „Times" er aan toe, dat nu alleen op Frankrijk de verantwoordelijk heid rust voor de beslissingen, welkte een emstigen invloed zullen hebben op een ernstdgen invloed zullen hebben op de naaste toekomst van Europa. Deze beslissingen betreffen ook ons efi wij kunnen ze dan ook niet met onver schilligheid gadeslaan. Reeds vóór het vertrek van Poincaré naar Londen was besloten het parle ment, bijeen te roepen in geval van een intergeallieerd conflict. Vandaar dat men geloofde dat de Kamers Dinsdag a.s. bijeen zouden komen. Tal van personen echter ontraden deze bijeenroeping, welke de ongerustheid zou kunnen complicee ren. Zij stellen voor alleen de parle mentaire commissies voor buitenlandsche zaken bijeen te roepen, of te wachten tot de Commissie van Herstel een be sluit in zake het moratorium zal nemen en de regeering een definitief plan van actie zal vaststellen. Men doet opmerken dat de politieke kringen nog over eenigen tijd beschik ken om den loop der gebeurtenissen niet te overhaasten, daar de Commissie van Herstel tot den 3ten Augustus tijd heeft om haar antwoord aan Duitschland te overhandigen. Men rekent thans vooral op België om te trachten een oplossing te vinden, want indien de Belgische ge delegeerde met den Fransche tegen het moratorium stemt, beduidt dit dat het moratorium niet is aanvaard met twee tegen twee stemmen. Om echter Duitschland's in gebreke blijven vast te stellen in een beslissing van twee tegen twee niet voldoende, want voor een positieve beslissing is een regeering onafhankelijk van de Com mis- Het werklooizeti comité van Poplar sie van Herstel zal moeten optreden. Men houdt nog met een andere Bel gische interventie rekening. België zou, bij het weigeren van een moratorium tegelijkertijd van zijn deel der Duitscho" betalingen kunnen afzien tot het einde van het jaar. Baar de betalingen voor dit jaar geheel aan België zouden toe komen, zou Frankrijk Januari kunnen afwachten zonder in een moratorium toe te stemmen. Aldus zou het uitstel zijn verkregen zonder nieuw oonflict, noch sancties tegenover Duitschland. Alle bladen maken met voldoening mel ding van de sympathie-betooging bij Poincaré's aankomst aan het station. Hij werd luide toegejuicht en men hoorde uitroepen als: „Woest sterk", Houdt stand"! Het „Journal" schrijft: Men dient zich thans niet met kleine middelen tevre den te stellen. De gelegenheid is gun stig voor ons om ons van kortstondige combinaties los te maken, en indien er een groot spel moet worden gespeeld laat het dan ten minste voor een waar neembaar resultaat, voor beslissende en duurzame voordeelen zijn. De radicale „Ere Nouvelle" vreest, dat Frankrijk voor het dilemma zal komen te staanèf te capituleeren, 6f het verdrag van Ver sailles te verscheuren, en een tijdperk van avonturen te openen. Het blad be treurt dat er geen oontinentale politiek van solidariteit der oorlogsdebiteuren te gen het Anglo-Saksische egoisme ver wezenlijkt is. In tusschen wordt gemeld dat de Fran sche Ministerraad gisterenmorgen te Rambouillet bijeen kwam. Hij keurde met algemeene stemmen de houding van Poincaré goed. Het wérd niet noodig geacht de Kamer bijeen te roepen. In den namiddag werd de zitting voort gezet. Er word verzekerd, dat maarschalk Foch en- generaal Desgoutte zich naar Rambouillet hadden begeven, om zich ter beschikking van tl'en plaats hebbenden ministerraad te houden. De regeering van Moskou heeft, naar de correspondent van de „Times" te Riga meldt, een scherpe nota gericht tot de re geering van Letland tegen de executie te Riga van den Letlandschen moordenaar Upmal alias Purinsk of Kruinsk, die twee Letlanders had gedood. Moskou dreigt met repressailles, ofschoon Upmal een Let- Iandsch burger van Letlandsche nationali teit is. Verleden weck werd er een groo- te vijandige demonstratie gehóuden voor de legatie van Letland te Moskou. De le gatie telefoneerde aan het commissariaat van buitenlandsche zaken, dat militie zond meer dan een uur nadat de betoo- gers vertrokken waren, na de ruiten bij de legatie te hebben ingeworpen. De sovjetregeering heeft voorts de con ferentie te Riga in zake de uitwisseling van gevangen genomen burgers tijdelijk geschorst. De Noorsche handelsdelegatie te Mos kou heeft namens de Noorsche regeering aan het Russische volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken een protestnota gezonden tegen de door de Sovjet-regee ring bevolen inbeslagneming van hout en vlas, toebehoorende aan Noorsche onder danen. De nota zegt, dat de Noorsche regee ring reeds bij herhaling heeft geprotes teerd tegen de Sovjet-wetgeving betreffen de de nationaliseering van buitenland sche eigendommen; zij is van meening, dat de Russische regeering niet het recht heeft tot het inbeslagnemen van eigen dommen van Nctorsche onderdanen. Uit Tokio wordt d.d. 15 Aug. gemeld, dat de eerste stappen inzake de militaire reorganisatie daar dien dag gedaan zijn. 7 artillerie-regimenten werden ontbon den en 326 troepofficieren waaronder 42 generaals werden op wachtgeld gesteld. De laatste statistieken van het ministerie van arbeid in Engeland toonen aan, dat de vermindering der werkloosheid lang zaam voortduurt. Bijna 24.000 personen zijn minder ingeschreven als werkloozen dan een week geleden, doch het totaal aantal personen zonder werk bedraagt toch nog het kolossale cijfer van 1.382.000 Uit Simla wordt gemeld, dat als vergel ding voor den aanval op de Roayl Welsh Fusiliers bij Ladha in het gebied der Mah- soeds op 29 Juli, den lOen Augustus luchtoperaties uitgevoerd zijn tegen de dor- VaW AbcToëT KftTurfan Knel. TJWë BK4- TTctmdifjé parïlj fs ïallooze malen Beïwlsf tol-gevechtyliegtuigen vlogen over de dor pen en wierpen een groot aantal bommen neer. De verliezen aan de zijde der aan gevallenen bedroegen drie dooden en twee gewonden. Vier huizen werden vernield, de oogst werd over een groote uitge strektheid beschadigd en een aantal stuks vee werd gedood. i Op een landweg bij het dorp Cocherel. in de buurt van Rouaan, zag een veld wachter, die een landlooper zocht, welke zich aan diefstal had schuldig gemaakt, Zaterdag j.l. een individu loopen, wiens houding hem verdacht voorkwam. Toen hij den man vroeg, waarheen hij ging, antwoordde deze dat hijwandelde. Daar hij geen enkel papier bij zich had verzocht de veldwachter hem mee naar het bureau der gendarmerie te gaan. Onderweg zoide de onbekende tot den veldwachter: „Je kunt trotsch zijn, man netje, je hebt een goede vangst gedaan." Bij zijn aankomst verzocht hij even te mo gen telefoneeren, hetgeen hem Werd toege staan. Groot was de verbazing van den veldwachter toen de arrestant den pro cureur van Evreux opbelde en dezen ver zocht een order tot zijn in vrijheidsstelling le geven daar hij Aristide Briand was, oud-minister-president en Kamerlid. In het stadhuis van Ivry is eergisteren het huwelijk gesloten tusschen Henri Cor- dom, die wegens anti-militairistische actie in de Santé-gevangenis opgesloten is, en Marthe Morissonneaud, veroordeeld we gens een complot tegen de veiligheid van den Franschen staat. Onder politie-geleide werden bruid en bruidegom van de gevangenis naar het stadhuis gebracht. De bruidegom kon nau welijks loopen daar hij een weck „honger staking" achter den rug had. Op een vraag van den magistraat of Cordom Marthe Mprrissomnead tot vrouw wilde hebben, antwoordde hij: „Ja, al lang." De voorlezing van het artikel van het burgerlijk wetboek, volgens hetwelk de vrouw den man overal moet volgen, wekte onder de gegeven omstandigheden den lachlust op van het publiek, dat aan het slot de Internationale poogde te zingen. Een heer en dame hadden Maandag twee plaatsen besproken in een vliegtuig voor Genèvê. Toen het uur van vertrek was gekomen, waren zij niet op het vliegterrein van Le Bourget en het vliegtuig ging zon der hen heen. Een kwartier later echter kwam een auto met de twee laatkomers aanstuiven. De stationschef zeide: „De vlieger is juist een kwartier weg, maar ik zal hem even terugroepen." Het telefoneerde draad loos met den bestuurder hoog in de lucht, die liet weten binnen tien minuten terug te zijn. Een kwartier later vertrok de machine weer, nu met alle reizigers. Een aantal politieke vrienden van den vermoorden veldmaarschalk Wilson heb ben een huis te Ascot aangekocht en dit aan Lady Wilson aangeboden. Uit verzegelde postzakken, uit Canada afkomstig, bleken bij aankomst aani het Euston-sation te Londen meer dan honderd aangeteekende stukken ontvreemd te zijn. Blijkbaar is de diefstal gepleegd tusschen Liverpool en Londen. Blijkens een bericht uit Lucknow had er een erpstige botsing tusschen twee goe derentreinen plaats in het station Bads- janghar bij Lucknow. Een machinist en een tweede beambte werden gedood, een stoker werd ernstig gewond. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat de politieke partijen te Wiesbaden van Duitsch-nationalen tot meerderheidssoc. in een verklaring aan de Rijnlandcommissie protesteeren tegen ontslag van dr. Momm- De katholieke Staatspartij is, den laat- sten tijd vooral., het voorwerp van bizon- dere belangstelling, in de organen van verschillende andere partijen. Een belangstelling echter met een bij smaakje, en niet vrij van een zekeren ten- denz. Het schijnt wel, of die organen maar niet kunnen heenkomen over het feit, dat de katholieke eenheid bij de verkiezingen ge handhaafd bleef en onze partij, in stede van verzwakt, met zetelwinst uit het strijdperk trad. Zob schrijft nu, o.a. de „Vrijzinnig Democraat", dat de R.-K. partij „allerlei pressie (heeft) moeten toepassen, om haar ouden aanhang te behouden", terwijl het blad daarop volgen laat: Er is altijd min of meer tegenstelling geweest tusschen de verschillende stroo mingen in die partij. Hoe kan dit ook an ders? Haar samenstelling was gebaseerd op eenheid van godsdienstige richting en deze kan nu eenmaal geen grondslag zijn voor staatkundig beleid. Nieuw is deze bewering waarlijk niet, zegt het „Centrum." „De eenheid d^ katholieken als staat- en ontkend, wat niet wegnam, dat ze be stond en, na een enkele maal verstoord te zijn geweest, zich herstelde en bleef be staan. Zoo gaat het ook nu. Wat Kin bladen van andere richting daaromtrent ook moge worden geschre ven, geprofeteerd en.... gewenscht, maakt de feiten en de werkelijkheid niet ongedaan. En dat onze partij op heel wat deugde lijker grondslag steunt, dan bijv. de hopeloos verstrooide liberale partij, heeft de ervaring sinds lang uitgewezen. Voor 't overige is het wel merkwaardig, dat, terwijl de „V.-D." de eenheid van godsdienstige richting als basis voor het staatkundig beleid radicaal wil uitschake len, de behoefte aan het godsdienstig element zich ook in de kringen zijner eigen partij, doet gevoelen, getuige o.a. de beschouwingen van den heer Buma. Op den duur schreef deze heer in de „V.-D." van 5 Augustus zal de V.-D. Bond het niet zonder godsdienst kunnen =tellen. En nu vindt zijn betoog wel is waar vin nige tegenspraak, maar het feit, dat in die kringen een dergelijke verklaring kon wor den afgelegd, teekent toch." Trouwens, ook in de liberale en zelfs in de socialistische gelederen zijn sinds langer of korter tijd stemmen opgegaan, om te getuigen, dat de behoefte aan gods dienst in het openbare leven niet weg te cijferen valt. Die behoefte doet zich bij een groot deel des volks steeds duidelijker kennen. En dus moet de „Vrijzinnig-Democraat" zich, wat den grondslag voor de eenheid onzer katholieke Staatspartij betreft, maar niet al te „ongerust" maken! De perscommissie van het Ned. R. K. Huisveetings-Comité te 's-Hertogenbosch. schrijft ons: In de pers deed dezer dagen een bericht de ronde, volgens hetwelk het gemeentebestuur van Weenen verdere hulp uit het buitenland zou hebben af gewezen. Hoewel in dit bericht speciaal de kindervoeding wordt genoemd, zou de indruk kunnen gevestigd worden, dat de toestanden te Weenen dermate veran derd waren dat verdere hulpverleening uit het buitenland niet meer gewenscht zou worden, zooals de uitzending van kinderen na.gr ons land, het in stand houden van kinderheime te Weenen, het verzenden van Liebeegaben enz., gelijk door het Ned. R. K. Huisvee tings-Co mité geschiedt. Dit zou volkomen in tegenspraak zijn met de herichten, die het comité bijna dagelijks uit Weenen ontvangt en die spreken van een steeds toenemenden nood en om verderen steun vragen. Het dagelijkseh bestuur Van het co mité heeft zich dadelijk met de hoogste autoriteiten te Weenen in verbinding ge steld, ten einde ten deze opheldering te ontvangen en het doet, steunende op de dagelijks binnenkomende ernstige berichten een krachtig beroep op 't Ne- derlandeche volk om in zijn liefdadig heid voor de Centrale Rijken niet to verflauwen en een verdere krachtige hulpverleening mogelijk te maken. Het bestuur stelt zich voor het resul taat van zijn onderzoek in de pers meda te deelen. De stichting van een R. K. dagblad der partij Arts voor Breda e.o., is, naar wij vernemen, verzekerd. N. v. d. IX Men schrijft ons uit het Gooi: Wie thans den weg BlaricumHuizen passeert, ziet op de laatste verheffing der Gooische hoogten het schilderachtige com plex heuvelen Paviljoen-Huizerhoogh, welke hier met mooie vergezichten over het vlakke Eemgebied afdalen naar de Erfgooiersweiden, een blok van een 20-tal woningen in aanbouw, waardoor dit fraaie panorama geheel wordt onder schept; maar ook ten W. van dezen weg is de spade al in den grond; op de N. af helling van den Paviljoenheuvel, waar eenmaal de rotonde zich verhief, zijn de uitgravingen voor drie kleine landhuizen vlak bij en onder de mooie boomgroepen reeds zichtbaar. En dit is nog maar een begint De Amsterdamscbe firma, welke hier met groot materiaal aan den arbeid is achter de in aanbouw zijnde huizen is een sznal-spoor aangelegd heeft plannen voor een huizencomplex van300 perceelen, welke van de Pa viljoenhoogte in de richting van den Tafel berg gedacht zijn, dus dicht bij den ont worpen tak van het snelverkeer Laren BlaricumBrediusNaardermserAm sterdam; een der mooiste brokken Gooi sche natuur op de noordelijke heuvelen zou daardoor een Amsterdamsche (kleine! middenstandswijk worden. Wel heeft Bla ricum, dat door dezen reuzenbouw zijn inwonertal ongeveer zou zien verdubbe len, voorloopig bouwvergunning gewei gerd en de plannen tot 20 perceelen be perkt, maar de Raad heeft, helaas! ook met 4 tegen 3 stammen verworpen het voorstel om het geheele paviljoen-complex links en rechts van den weg voor 275,000 aan te koopen, waardoor de ge meente de bebouwing en uitsparing van natuurschoon geheel in de hand zou heb ben gehouden! Zondagavond kwam de „Alpha Hl", het jacht van den Belgischen consul te Arn,- t. 62

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5