Reizen in België. De benoeming der arbeidsafge- vaardigden naar de 4e Internat. Arbeidsconferentie. De voorschotten voor woning bouw. De huren der oudere woningen. UIT ONZE OOST. Duitschers te Semarang. GEMENGD NIEUWS. Geldverspilling voor de hoogere ambtenaren. Een hotelrat ontsnapt. Een verduisteraar van rijwielen. Droevig gevolg van dronkenschap. Door electrischen stroom gedood. Onveiligheid op het platteland. „Het Vondelpark". Geldmoeilijkheden van Neder landsche reizigers in Duitschland. Bezuiniging bü het leger. De overleden bokser. Nederland in den vreemde. „Nou Ja, as Je zóó uit MoTfrika komt, bin je 't niet anders meer gewend...." „Met ongedekten hooide". Moordaanslag. Gederailleerd. KORTE BERISHTEN. Dalende prijzen. De ex-kroonprins. Ongeval met doodelijke afloop. Overtreding Loterijwet. Niet alledaagsch verzoek. KERK EN SCHOOL Mgr. Luypen. Eerste Ned. Int. Missie-congres. Overste „St. Louis" te Ouden- bosch. KUNST EN KENNIS. MISSIE-SCHEURKALENDER VOOR 1923. Uitgave van den St. Claver bond, Missiebond der E.Ey P.P. Jezuieten. Voor de vierde maal is de missie* kalender, door H. Koch S. J. met medewerking van verschillende missd- oneerende orden en congregaties sa mengesteld, verschenen. Het doel van deze uitgave ligt op elk blaadje van deal kalender uitgesproken door plaat en tekst: missiekennis kweeken-, missie* liefde ontvonken, missiedaden wekken. Op het dekblad heeft Frans Laza- rom onzen Goddelijken Zaligmaker, den Koning der Apostelen, uitgebeeld op het oogenblik, dat Hij zijn missie- preek houdt: „Vraagt den Heer van den oogst, dat Hij" in Zijn oogst werk lieden zende". Math. IX 38. De ka lender zal gaan toonen hoe deze woorden, eenmaal gesproken tot eeni ge arme visschers van Galilea, ook nog in onze dagen hun volle beteeke* nis behouden hebben. Een hulpkreet eerstens van zielenminnende liefde: „waar blijft immers dat de oogst op het oogenblik te groot is voor het aantal arbeiders, maar een leven- en daiienwekkend woord niet minder, bij zonder in onze dagen en in ons vader land, nu zoovele mannen en vrouwen niet alleen bidden om werklieden maar met de edelmoedigheid der Apos telen alles verlaten om zielen te gaar winnen voor hun Meester. De missie* kalender wil deze arbeiders en ar beidsters in den grooten wijngaard van den hemelsehen Vader aan het werk laten zien om ons op te wekken tot medearbeiden door gebed, belang* stelling en liefdegave. j We worden uitgenoodigd een groot® missiereis te ondernemen. We ver*; trekken den len Januari uit de Kaf* fermissie van Zuid-Afrika en maken dan een rondreis links en rechts doop heel Afrika, totdat we einde Februari langs Egypte Azië binnentrekken. Na tuurlijk daar onze eigen koloniën niet vergeten. Van Azië uit trekken we einde Mei over den grooten Oceaan Amerika binnen, om half Juli in Eu ropa terug te keeren en even aan te wippen in eenige Europeesclie Missie- landen. Einde Juli gaat het weer naar Azië; begin October zijn we weder langs Arabië in Afrika aangeland en steken einde November naar Amerika over om daar tot half December wat rond te toeren. i Zoo zien we onze'eigen missionaris* sen in hun eigen omgeving, temidden van het volk waarvoor zij zwoegen, en lijden; op reis in die verre streken vol gevaren te water en op het land, maar Goddank ook omringd door tal rijke nieuwbekeerden, de kostbare vruchten van hun zielenijver. In den tekst vertellen zij ons dafl van hun missie, van hunne moeilijk* heden, van hun vreugde en hoop op de toekomst. Zoo wordt deze kalender, een missiefilm met een explicateur, die niet als een ambtelijke museumgids een droge opsomming geeft, maart prettig vertelt over het beeld voor ons als een die zelf gezien en be* leefd heeft. Voor afwisseling is ge zorgd: lief en leed, humor en tragiek! trekken in bonte mengeling voorbiji mooie versjes, zelfs raadsels en re bussen, ontbreken niet. Voor een keurige uitvoering heeft de bekende „Ars Catholica" te Leiden gezorgd, zoodat men zich heuseh niet behoeft te schamen dezen kalender 'n plaatsje te geven zelfs in het salon netje, D, NICOLAI S. J-A sterdam, te Kampen nit ree binnenloopen. Maandagochtend arriveerde een auto met den Kroonprins en de Prinses van België, die ach aan boord begaven, waarna de „Alpha III" onder stoom ging om een be zoek te gaan brengen aan het voormalige interaeeringsoord Urk. Naar aanleiding van het bericht over de afschaffing van gecombineerde paspoor ten, verneemt de „Msb." van het Belgisch gezantschap, dal in het bericht slechts be doeld kunnen zijn de gecombineerde pas poorten voor vereenigingen en gezelschap pen, maar niet de collectieve paspoorten voor gezinnen, zooals die tot nog toe be stonden. Deze laatste blijven dus geldig voor reizen naar België. Voorbereidende besprekingen tusschen den minister van arbeid en de vakcentralen. Dc Minister van Arbeid heeft de verte genwoordigers der Nederlandsche Vak centralen tegen Vrijdag 18 Augustus a.s. te half 3 nitgenoodigd voorbereidende be sprekingen Ie honden voor benoeming der arbeidsafgevaardigden van de vierde Internationale Arbeidsconferentie te Ge- nève. Het bestuur van den Nationalen Wo ningraad vestigt in een adres de aan dacht v&c den minister van arbeid op de financieel nadeelige gevolgen, welke de woningbouwver. ondervinden door de late vaststelling der Rijksbijdragen in de annuïteit van de voorschotten, welke aan fte vereenigingen zijn ver leend, overeenkomstig de bepalingen van de Woningwet. Hoewol de vereenigingen tijdig en vol gens den eisch voldoen aan haar finan- cieele en administratieve verplichtingen, ten opzichte van Rijk en gemeente, ver loopt er geruime tijd alvorens de ver eenigingen de beschikking krijgen over de Rijksbijdrage in de annuiteit, welke zij bereids voldaan hebben. Daar de bouwvereenigingen het be drag der annuiteit niet geheel uit eigen kasmiddelen kunnen voldoen, zijn zij, in afwachting van de uitkeering der Rijks bijdragen genoodzaakt het ontbrekende gedeelte op te nemen bij de gemeente of een credietinstelling tegen een rente vergoeding van circa 6 pCt. per jaar. Aangezien de uitkeering der Rijks bijdragen gewoonlijk 624 maanden na de storting der annuiteit geschiedt, zijn vele vereenigingen verplicht aanzienlijke bedragen jaarlijks aan rente te betalen. Ingeval de bouwvereenigingen do be taling der annuiteit uitstellen todat zij de Rijkshijdrags hebben ontvangen, ver vallen zij in een rentevergoeding aan het Rijk van 6 pCt. per jaar over het bedrag der achterstallige annuiteit. Kortom, welken weg de bouwvereeni gingen ook volgen, steeds staan zij voor de verplichting rent» te betalen, waar door haar exploitatie-uitga en, re pe - in vet ijk de huren harer woningen, ver hoogd worden. Hoewel adress nt volk.men be ef., dat de vaststelling der Rijksbijdrage' door het Departement van Arbeid steeds tijd zal vorderen, waarmede renteverlies gepaard gaat, vermeent adressant toch dat de vereenigingen niet «aansprakelijk mogen worden gesteld voor de financieel© scha de welke nit een te late vaststelling der Rijksbijdrage voortvloeit en verzoekt adressant den minister een termijn te bepalen, binnen welken, na ontvangst van de betreffende aanvrage, de Rijksbij drage zal worden uitgekeerd, met dien verstande, dat, bij eventueel© overschrij ding van dien termijn, de bijdrage zal worden vermeerderd met een rentever goeding van 6 pCt. per jaar. Het bestuur van den Nationalen Wo ningraad brengt het volgende onder dia aandacht van den Minister van Arbeid: Als gevolg van de huurverhocgingen der laatste jaren treedt het verschijn sel naar voren, dat de huren der oucüate woningen, daarmede bedoeld de wonin gen, welke geëxploiteerd worden zonder bijdrage in de annuïteit, relatief hoo- gor zijn, dan de huren dernieuwte ver- oomigings-woningen, hoewelde laatste zonder ait»ondcring tegen aanzienlijk Loogore stickiingskosten worden verkre gen en somüjd3 meor woongcrief bieden. Ook komt het meermalen voor, dat in één bouwvereeniging voor een ongo- veer gelijk ty(pe woning een versohil- lendo huur moet worden gevraagd. Vooropstellend de wenschelijkheid, dat do Regeering de nuur der (oudere) wo ningen bepaalt, volgens één vast systeem van kracht voor alle vereenigingen en voor alle woningen, en erkennend de billijkheid de huurders der oude, goed- koope woningen ook iets te doen bij dragen in den last der hoogero huran van de nieuwere woningen, acht adres sant het toch billijk, dat aan de hunr- verhoogingen der woningen een grens wordt gesteld en lijkt het adressant de meest juiste weg, dat hiervoor dezelfde limiet wordt gehandhaafd en dezelfde maatetaf aangelegd, als de Huurcommis- siewet stelt voor woningen van particu lieren. De huurders van vereeniging?woningen behoeven niet in betere, doch mogen ook niet in sleohtere conditie woeden geplaatst, dan de huurders van parti culiere woningen en waar de Regeering de Huurcommissiewet instelde om onge motiveerde winsten van de particuliere huiseigenaren tegen te gaan en huur- opdrijving te voorkomen, komt het adres sant voor, in strijd te zijn met deze opvatting, ten opzichte van de vereeni- gingswoningen met huurverhooging ver der te gaan dan de Huurcommissiewet toelaat, n.l. 50 pOt. boven de huur van 1918. Bereids zijn in sommige gevallen de huren der oude woningen met 100 pOt. verhoogd. Op grond hiervan verzocht de Woning raad den Minister, de huren der oucjs woningen niet hooger te stellen, dam 50 pOt. boven de huur van 1916, hier toe slechts geleidelijk over te gaan en eventueels hoogore huren in het ko mende exploitatie-jaar tot dat peil te verlagen. Aan het Bat- Nbl. schrijfl men uit Se marang. Het aantal Duitsche employe's dat zich hier gevestigd heeft, neemt bui tengewoon sterk toe; men kan schier geen wandeling maken, of men hoort Duitsch spreken. Waaraan dat toe te schrijven is, valt moeilijk uit te maken; dat er systeem bestaat om Duitschers hier geplaatst te krijgen mag als zeker worden aangeno men. Men meldt aan de „Msb.": Het derde hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht is met bet tweede door een tunnel verbonden. Dicht bij deze, tunnel is in het tweede gebouw een -lift. Eenige passen slechts verder is pas een nieuwe tweede lift gemaakt, die dichter bij den tunnel uitkomt Deze lift bespaart een aantal passen, wellicht een vijftig. r Tijd is geld, zal men zeggen. Jawel! Maar die nieuwe lift is alleen voor de hoogere ambtenaren toeganke lijk. -* In een hotel te Deventer had zich Zon dagnacht een persoon toegang verschaft tot een logeerkamer, welke door een heer en dame was besproken. Bij do komst van dezen had de hoteldief zich onder het bed verborgen om op die wijze aan de aandacht van de logeergasten te ontsnap pen. De dame bespeurde echter onraad en dacht eerst, dat zich muizen achter het behang bevonden, doch bij onderzoek kwam men tot de ontdekking dat zich onder het ledikant een man verscholen had. Onmiddellijk werd alann gemaakt en de politie per telefoon gewaarschuwd. Voordat deze verscheen, had de dief zich echter door uit het raam der eerste ver dieping te springen, uit de voeten kunnen maken. Wel heeft de politie nog in alle richtingen gezocht, doch de man was spoorloos verdwenen. Als verdacht van verduistering van rij wielen is door de Utrechtsche recherche ten huize zijner ouders van zijn bed ge licht de 19-jarige B. Dit jongmensch zou bij verscheidene rijwielhandelaren fietsen hebben gehuurd, die door hem niet wer den teruggebracht en aldus zouden vijf of zes rijwielen verdwenen zijn. Te Emmer-Compascum (Drenthe) dreig de Zaterdag een brugwachter, die beschon ken thujs gekomen was, zijn dochter met een mes. Het 18-jarig meisje nam verschrikt de vlucht en sprong uit angst, toen de man haar ook buiten vervolg de, te water. Zij werd levenloos opge haald. De vader is gearresteerd. Toen de 16-jarige J. B. de Vries, wo nende aan den Klompweg te Weesper- Carspel. zijn duiven uit een paal van het P. T. H. wilde grijpen, had hij het on geluk met den electrischen draad in aan raking te komen. Hoewel de heer Van Klaveren, eigenaar van de nabijgelegen stoomwasscherij met zijn auto onmiddel lijk geneeskundige behandeling uit Weesp haalde, kon Dr. Wartena slechts den dood constateeren. Ten plattelande neemt de onveilig heid hoe langer zoo meer toe. Zoo wordt uit den Hoekschen Waard gemeld Te Nieuw-Beijarland hebben dieven getracht hun slag te slaan in de kerk der Oud Geref. Gemeente. Door het ver brijzelen van een ruit schijnt de in breker binnen gekomen te zijn. Door het veelvuldig voorkomen van diefstal len uit kerken en scholen in deze streek hebben de meeste kerkbesturen echter gelden uit de kerk op een veiliger plaats geborgen. Dit was ook hier het geval. Geld was in de kerk niet aanwezig. Er wordt niets vermist. Te Piershil is ingebroken in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Een geldvaasje hebben zij stukgeslagen en den inhoud daaruit gehaald. Ook heeft men een koffer met kleedingstukken van een naaivereeniging opengebroken, waar uit echter niets wordt vermist. Ook in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Gemeente te Goudswaard hebben de hoeren een bezoek gebracht. Door het uitnemen van een ruit zijn zij binnengekomen; ze hebben alles nage snuffeld wat maar geldswaarde kon be zitten, o.a. busjes voor de Jongelings- vereeniging en de zending bestemd. In het geheel wordt hier een f 20 vermist. Te Groote Lindt, een gehucht onder de gemeente Zwijndrecht, is in do Ge reformeerde Kerk ingebroken en in de Hervormde kerk. In het aangebouwde vergaderlokaal vond men twee kasten opengebroken. De inbrekers schijnen niets van hun gading te hebben gevonden. Ook de kerken te Pieterman en Kijf hoek (heide gehuchten in die buurt), hebben een bezoek gehad met voor de inbrekers hetzelfde ongunstige resultaat Het eigenaardige is, wat de drie eer ste inbraken betreft, dat deze alle drie in denzelfden nacht hebben plaats ge grepen. In het melkhuis i# het Vondelpark te Amsterdam zijn thans biljetteh op gehangen van den volgenden inhoud: „Bezoekers van het Vondelpark! „Weet u, dat het Vondelpark een zuiver philantropische instelling is? „Weet u, dat volgens 't laatste jaar verslag er een tekort van f20.000 is? „Weet u, dat met zulk een jaar- lijksch tekort het Vondelpark (de lon gen van Amsterdam) zal moeten ver dwijnen „Ten gerieve van uzelf en uw kin deren, tracht uw park te behouden en helpt daaraan mede met een jaar- lijksche bijdrage, hetrij groot of klein." Men schrijft uit Frankfort a. d. M. aan de*N. Crt.: De laatste dagen zijn mij hier een paar gevallen ter oore gekomen van eigenaar dige moeilijkheden, waaraan Nederlanders op hun doorreis door Duitschland buiten hun schuld waren blootgesteld. Om een herhaling dezer moeilijkheden, die voor de betrokken reizigers onaangenaam ge noeg waren, zooveel mogelijk te voorko men, lijkt het mij dienstig ze mee te deelen. Een Nederlander was uit Indië te Genua aangekomen. Aan geld had hij In dische bankbiljetten bij zich. Toen hij hier een dergelijk bankbiljet tegen marken wilde inwisselen, gelukte hem dit niet, omdat de banken hier dit geld niet ken den. De man werd ten slotte door bemid deling van het consulaat hier ter stede geholpen, maar ten eerste is niet overal eén Nederlandsch consulaat en ten tweede was de eerste gewaarwording bij de mede- deeling dat hij voor zijn Indisch geld geen marken kon krijgen, verre van aange naam. Het tweede geval was dat van een Ne derlander, die te Amsterdam eenige marken-cheques op een der groote Berlijn- sphe banken had gekocht, om daarmede in Duitschland zijn reiskosten te betalen. Men had hem te Amsterdam gezegd, dat hij op deze cheques bij alle filialen der Bank in Duitschland marken kon krijgen. Toen hij hier de eerste chèque aanbood werd hem meegedeeld, dat hij wachten moest totdat het filiaal der Bank hier te Frankfort bericht van haar centrale in Berlijn had ontvangen, dat de chèque kon worden betaald! Dat duurde ten minste één dag, als naar Berlijn getelegrafeerd werd, waar voor de Nederlander dan de telegramkos- ten te betalen had. De reiziger, die deze ervaring opdeed, was direct nadat hij de chèque te Amsterdam gekocht had naar Duitschland vertrokken, zoodat hier in Frankfort bij het filiaal der Berlijnsche Bank nog geen bericht kon zijn aangeko men, dat de chèques konden worden uit betaald. Ten derde hoort men algemeen klagen over de lage koersen welke de Duitsche banken voor guldens betalen. Zilver-guldens worden slechts met de zilverwaarde betaald d. i. ongeveer een derde van den koers. De oorzaak hiervap is, dat de uitvoer van zilver verboden is, en de banken al het zilvergeld, dat zij ontvangen, tegen de zilverwaarde aan de Duitsche Rijksbank moeten afleveren. Maar de koersen, die de banken bij het wisselen van buitenlandsche bankbiljet ten tegen marken berekenen tjaarover wordt geklaagd. Ik hoorde van een Neder lander, die op één morgen, toen de valuta koers tamelijk constant bleef, bij banken verschillende koersen hoorde, waarvan de hoogste en laagste ongeveér 5 pCt. verschilden. De marken in Nederland te koopen en daarmede op reis te gaan, is bij een lange reis niet prettig omdat men dan met heele pakken papier moet sleepen. Het best schijnt een krediet-brief te zijn, hoewel ik ook hierover al heb hooren klagen, om dat bij aanbieding daarvan soms uren lang gewacht moest worden tot de ver langde gelden werden uitbetaald. Het „Ilbld." deelt het volgend staal tje van „bezuiniging" mede: „Onze militaire attaché te Tokio die ook vcor overig Oost-Azië dien poêt ver vult, moet, heerlijk staal van bureau cratie, een jaar tusschentijds ^in Indië dienen, om te bewijzen, dat hij „geschikt' is voor den rang van majoor. Wij moeten dus, juist in dezen voor Oost-Azië zoo belangrijken tijd, 'n hoogst bekwame kracht, die als geen ander in wat daar te observeeren valt is inge werkt, en bovendien Oost-Aziatische taal kennis van beteekenis bezit, een tijd, om nonsens-rédenen missen. Nu zoude een gezond denkend mensoh zeggen, is er iemand direct bij de hand om hem te vervangenkan ten min ste de zeer dure uitzending van iemand nit Holland, de minder dure uitzending uit Indië, aan de sohatkist bespaard blijven? Ja, dat kon. Zooals wellicht bekend zal zijn, heeft de Indische Regeering ambtenaren en officierdn voor Japansche tolken laten opleiden. Eerst werd twee jaar hier onder prof. De Visser gestudeerd. Toen liet mein de menschen hun studie in Japan „voltooien." Voltooien in nog geen twee jaar! Nog geen twele jaar studie in Japan voor deze zoo uiterst moeilijke taal is bespottelijk. Handen vol gelds kostte deze opleiding. Inplaats van dat geld rendabel te maken, en aan de studie van de heeren nog een paar jaar in Japan vast te knoopen, roept men hen juist terug, als de knapsten onder hen ietwat op de hoogte beginnen te komen. Doch het mooiste komt nog. Onder de Indische officieren bevond zich een uit stekend militair, en goed leerling van De Visser, die nu, tot z'n enorme spijt, zijn Japansche taalstudie in Japan moest afbreken, toen hij juist wat op dreef kwam. Deze officier is kapitein. Gegeven dusEen officier van den rang van bovengenoemden attaché! Wel licht eve|n knap als deze in Japansche taal. Nu in Indië bij den Geperalen Staf geplaatst, dus voor Generale Staf- werk, dat toch wel eenigszins gelijk staat met het werk van een militair attaché, geschikt geacht. Inplaats van nu dezen officier, den kapitein bij den Ind. Generalen Staf den attaché zonder eenige extra-kosten te laten vervangen; inplaats van hem gelegenheid te schenken zich (het was hoog noodig) verder in het Japansch te bekwamenlaat men een militair attaché uit Holland overkomen, wiens Japansche taalkennis niet schitterend moet wezen. Schade dus van allerlei aard. Heden, Donderdag, zal het lijk van den overleden bokser, Dirk Romme op Croos- wijk te Rotterdam begraven worden. De sectie is dus afgeloopen, maar het patho- logisch-anatomisch onderzoek is nog niet geëindigd. Naar 't „Vad." verneemt, is in de zaak tot nog toe geen rechtsingang verleend. Veel zal echter afhangen van de conclu sie in 't rapport van den patholoog-ana toom, dr. Rochat. Zooals men weet, zijn er twee factoren aanwezig, die den dood zouden hebben kunnen veroorzaken: de ongelukkige val in het touw, en de stoot in de maagstreek. Wellicht komt in het rapport van dr. Rochat uit, welke factor in aanmerking komt als doodsoorzaak. O. d. S. vertelt in het „Hbld.": In den trein, die, nauwelijks een kwar tier geleden, het grensstation heeft verla ten, tracht ik een plaatsje te bemachti gen .ondanks de troostrijke verzekering van den conducteur, dat alles wel bezet zal zijn. Uit volgepropte compartimenten staren vervelende gezichten, gevolg van den veelal slapeloos doorgebrachten nacht, mij aan; en plichtmatig herhaal ik bij iederen coupé mijn vraag: „Is hier iets vrij?" „Wel ja," klinkt eindelijk de vriende lijke invitatie, „kommen Sie maar bin nen." En op hetzelfde oogenblik worden zes handen hulpvaardig, uitgestoken naar mijn suit-case en regenjas. „Kommen Sie maar binnen en nemen Sie Platz." „Och, mensch, ga door, de dame spreekt toch Holtendschl"- Ik heb mij geïnstalleerd en neem mijn reisgezelschap tersluiks op. Twee struische vrouwen aan den over kant met in haar midden een mansper soon. Ik zie glimmende lakschoenen aan onbehouwen voeten en lichte zijden kou sen, getrokken over plompe vrouwenbee- nen. Groote fluweelen hoeden, op toren- hooge kapsels geplant, verraden de ko mende herfsbmode. En als ik mijn blik ken langs de grove gabardinemantels laat glijden, toegeknoopt tot aan den hals, schemeren tuschen de knoopsgaten schel le, harde kleuren. „Valuta jagers" luidt mijn diagnose. Verschoten achter mijn krant (wat zijn de Hollandsche kranten gróót, vergeleken bij de Duitsche dagbladen van tegen woordig) volg ik den gang der gesprek ken, beluister ik de verhalen van lieden, die ten gevolge van de zonderlinge ver houding tusschen guldens en marken, en kele weken mochten toeven in een mil- lieu dat allerminst het hunne is. „Ik kwam in Weimar," zegt de landge noot, die met een slapenden Duitscher mijn bank deelt, „en ik zeg: Wat kost das Zimmer?" „Tachentig mark per nacht." „Tachentig mark? Dat ist bespottelig, ich kom aus Holand und ich wil best meer besahlen." „Das hoeft nicht," zegt de hotelier. „Das hoeft wèl, zeg ik. Dachten Sie, dasz ich bij oens for fünf und dreissig cent logieren ga? Das doen ich nicht." „En den volgenden morgen heb ik het dubbele van de rekening betaald met nog een gehaaide fooi op den koop toe. O zoo!" Triomfantelijk kijkt de spreker het drietal aan, dat een dergelijk optreden intusschen slechts matig blijkt te waar- deeren. „Wij doen niet aan die fratsen," vér- klaart de dikste der beide vrouwen on omwonden. „Wie der niet mee uit kan, mot het zeggen, dat doe ik in mijn win kel ook." „En hebben jullie nog koopjes ge haald?" informeert de royale. De vrouwen kijken elkander aan, wis selen een blik met hun reismakker, laten schichtig de oogen gaan in de richting van den slapenden Duitscher, schudden heftig van neen. „Mot je niet aan begin nen," vindt de een. „Geeft je niks as kopzorg en zenuw achtigheid," constateert de ander. De trein snelt verder. Dorpen komen en verdwijnen, donkere denneboschen ma ken plaats voor lachende weiden. En het gesprek in den coupé loopt nog altijd over rijtoeren en autotochten, over maaltijden in deftige restaurants en dwaze situaties, gevolg van het elkander niet kunnen ver staan. „Würden Sie bitte meinen Platz freihal- ten? Ich gehe in den Speisewagen", zegt de Duitscher en verdwijnt in de gang. Nauwelijks heeft hij de coupédeur dichtgeschoven of de beide vrouwen knoopen, als op commando^ de dikke, zware mantels los. Ik zie een purperroode zijden jurk, overdadig met zilver bestikt en een ander gewaad, zóó schel paars, dat mijn oogen ternauwernood de kleur kun nen verdragen. Reeds heeft de grootste en dikste van het tweetal zich in haar volle lengte voor mij geplant. „Wat zegt u van zóó'n japon?" „Wat zegt u van die schoenen," infor meert numero twee en legt meteen uit, dat niet één, doch drie paar champagne- kleurige kousen haar beenen bedekken. De reismakker der beide vrouwen mengt zich nu ook in het discours. ,,'k Vertrouw de Duitschers niet," ver klaart hij, met een blik naar den thans ledigen hoek. „Toen ik hem zag zitten heb ik dadelijk tegen de dames gesmoe zeld: „Mond dicht", maar nou we Hol landers onder elkaar zijn, nou zullen julie wat beleven." Lachend kijkt hij mij aan, wendt zich dan tot tnijn buurman, duwt hem de blauwe cheviot mouw onder den neus. „Hoe 's dat pakkie? En die hoed? Echt vilt, voor twaalf honderd marken. Moet je bij ons om kommen! Dat wandelstokkie heb ik óók meegegraaid en mijn Engelsch hemd lag gisteren nog met m'n dassie in Bremen in den winkel." Kinderlijk trotsch demonstreert hij zijn lijfgoederen, en weidt daarbij ter dege uit over de supérieure qualiteit. Intusschen hebben de vrouwen mij in 't vertrouwen genomen. Uit het blonde kap sel halen ze, ik weet niet hoeveel schitter spelden, uit de lijvige handtasschen komen de meest heterogene prullen te voorschijn: doublé armbanden, zoo goed als imitatie leeren portefeuilles, fleschjes Eau de Cologne en doozen bonbons, 'n half dozijn zijden zakdoeken en een paar elastieken jarretelles, een gummi spons en een spiri- tuslampje. ik ben allang den tel kwijt ge raakt en kan mij alleen nog maar ver bazen over het feit, dat de reticules al dien overdaad, verborgen onder smoezelige zakdoeken en vettige boterhaiupapieren, hebben kunnen torsen. „Laat mevrouw nou eerst eens goed je jurk bekijken," zegt de grootste, die met Sjane wordt aangesproken- De ander zet de handen in de heupen, draait als een fol in 't rond, tilt dan plot seling de zijden pracht hóóg op. Ik zie dessous van ordinaire kwaliteit, waarlangs véél kleurige guirlandes benge len. En als ik, eenigszins beduusd, mijn vis vis aanstaar, zegt die lachend: „Zoo heb ik twaalf dassen over de grens ge kregen." „En zóó heb ik voor een heel jaar Em- serpastilles gekocht", legt de ander uit, terwijl zij haar parapluie losmaakt en uit het opgestoken regenscherm toch zeker wel een half dozijn tubetjes laat rollen. Eendrachtig raapt het drietal dien zegen op. En nauwelijks zitten de buisjes veilig in de allesverslindende handtasschen, of de Duitscher herneemt zijn hoekplaats. Dan is 't gesprek verstomd. De mannen turen geïnteresseerd naar buiten; de vrouwen knoopen de mantels weer dicht tot aan den hals. En met een angstigen blik in de richting van den vreemdeling, probeeren zij de glimmende voeten zoover mogelijk onder de bank te schuiven. Een predikant der Geref. Kerf; had uit drukke omgeving 'n om haar natuurschoo veel geprezen gemeente tot vacantie-oord gekozen. De kerk era ad der Geref. Kerk te dier plaatse had dexen predikant verzocht tij dens de vacantie van eigen leeraar j.l. Zon dag te willen voorgaan in den dienst des- Woords. Zondagavond vulde zich het kerkgebouw met een groote schare toehoorders. Al leen in de voorste rijen banken waren nog enkele plaatsen onbezet en daar nam de zuster met de kinderen van den tijdelijk daar verblijvenden predikant plAats. AI spoedig trok het de aandacht, dat deze dame met „ongedekten hoofde" het kerkgebouw was binnengekomen. Nog vóór de godsdienstoefening was aangevangen, hegaf de koster zich naar 's predikanten zuster en verzocht haar het kerkgebouw te willen verlaten. Zij voldeed aan dit ver zoek, vernemende dat de koster handelde op last van den kierkeraad, die hem had opgedragen geen vrouwen met ongedekten hoofde in de samenkomst der gemeente toe te laten. („Stand.") In de l'weeboschstraat te Rotterdam heeft Dinsdagavond de 24-jarige J. G. D. v. d. L., uit Amersfoort, de 20-jarige C. A. B., zijn verloofde met revolverscho ten aan de rechter- en linkerheup gewond. Daarna richtte hij de revolver op zich zelf en bracht zich een ernstige schotwonde aan de rechterkaak toe. Het meisje werd ter plaatse door dr. Loos verbonden, en toen naar haar woning aan de Martinus Stcinsiraat overgebracht. De schilder moest per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsjngel worden overgebracht. De aanleiding van den moordaanslag was het verbreken van de verloving door het meisje. Op de re volver, die in beslag genomen is,bevonden zich nog zes patronen. Bij Hoogkarspel zijn Dinsdagnamiddag eenige wagens van den goederentrein, die om 5 uur te Enkhuizen moest aankomen, gederailleerd. Van Enkhuïzen vertrok om 5 uur en 7 uur een hulptrein om de reizi gers, komende van Amsterdam, over te nemen. Thans is de weg weer vrij. Het landgoed „Ruytershove" op den Wouwschen weg bij Bergen op Zoom, dat enkele jaren geleden voor ongeveer 90.000 verkocht werd en na het aan brengen van allerlei verfraaiingen ruim 120.000 gekost heeft, is thans, naar het „Hbld." mededeelt, bij publieken verkoop ingezet op nog geen 40.000. De ex-kroonprins is van Wieringen naar Doorn vertrokken, waar hij een paar .weken blijven zal. Op het stationsemplacement te Maas tricht is gisterenavond de 50-jarige W. Dijkstra, door een misstap vgn de steen kolenbunkers gevallen en aan de gevolgen overleden. Bij E. v. d. L., te Hoek van Holland heeft de politie beslag gelegd op 80 zak ken (400 K.G.) kippenvoer, wegens over-, treding van art. 1 der Loterijwet. In een der zakken bevond zich, althans zoo luidt de reclame, een bon tegen inwisseling waarvan een, bij de partij behoorend, horloge werd verkrijgbaar gesteld. In het verslag van de vergadering van den Raad der Geref. Kerk van 's-Gra- venhage is te lezen: Ingekomen „een schrijven van E. R. om geld ter leen, ten einde in het huwelijk te kunnen treden". Het verslag meldt dat dit schrijven „in handen van de wijk" is gesteld. Inbraak. Bij den heer N., aan den Ginnekenweg hij Breda, is, tijdens de afwezigheid der familie, ingebroken. Er wordt veel zilverwerk vermist, de schade, door vernieling aangebracht, is eveneens vrij aanzienlijk. f De „Java Post" van 14 Juli meldt: Mgr. Luypen gaat in beterschap steeds vooruit, zoodat Z. D. H. reeds een ge deelte zijner correspondentie zelf behan delt, en met steun een weinig kan loopen. Behoudens nog enkele eventueele wijzi gingen, is het program voor het Eerst Ned. Int. Missiecongres te Utrecht vastgesteld. Het belooft iets grootsch. Een keur van sprekers, zoowel geeste lijken als leeken, heeft zich bereid ver klaard op dat Congres het woord te voe ren en de verschillende hoogst belangrijke onderwerpen in te leiden en uitvoerig met kennis van «aken te behandelen. Veelzijdig zal op dit congres het Missievraagstuk worden behandeld qn besproken en juist het feit, dat sprekers uit de betrokken missiegebieden, door verblijf en ervaring bekend, hun door ondervinding en eigen waarneming gezaghebbend woord zullen doen hooren, verhoogt in sterke mate de belangrijkheid en waarde van dit Eerste Internationale Missiecongres in Nederland. Een vluchtige blik reeds op het pro gram zal den lezer daarvan ovértuigen. Verwacht mag dan ook worden, dat het Congres druk zal worden bezocht. Zijn we wel ingelicht, dan zal er tij dens de morgenvergaderingen gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling. Het eerst daags te verschijnen Programmaboek van Missieweek en Missiecongres, waarin ook de stellingen der sprekers zullen worden opgenomen, zal daaromtrent nadere bi- zonderheden bevatten. We laten hieronder het program vol gen, zooals het tot op heden is saamge- steld. MAANDAG 25 SEPTEMBER. Pontifikaa! Lof ten 6 ure in de Kathe draal. Stadsschouwburg, 8 uur savonds: Opening van het Congres door Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd; ..Welkom in Utrecht" door Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; Begroeting der Congres leden door Mgr. H. van de Wetering, Voorz. Priester Missiebond in Nederland: „Hoopvolle verwachtingen in de Missie gebieden van Scandinavië", door Mgr. A. F. Diepen: Groet van den Deenschen Priester-student Fr. Mariböe. DINSDAG 26 SEPTEMBER. Gebouw van K. en W. 10 uur voorm.; Voorzifter Mgr. Hermus, Alg. Secr. Pries ter Missiebond: „Wat is Missiewetenschap en waarop is zij gebaseerd?" door Dr. Ant. Freitag S. V. D. 3 uur namiddag, Priestervergadering. Voorzitter R. J. A. Janssen, Pastoor; „Kan ieder Priester wel Missionaris zijn?" door Pastoor J. P. Huibers: „Dogma en Dra ma", door Dr. Gerard Brom. 8 uur avond: Indische vergadering: Voorzitter Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; ..Art. 123 Regeeringsreglement van Ned.- Indië", door Dr. J. G. C. Vriens; Groet van een Javaanschen Priester-student Fr. Paschalis Bong Sjon Khin; „Causerie met lichtbeelden over Java", door Pater Jos. Frencken. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen 10 uur voormiddag; Voorzitter Pa ter H Raymakers, C. I. C. M.; „Palestina en de Zionistische beweging", door Prof. Ignace Beaufays, Prof. Univ. Leuven. 3.30 uux namiddag: Onderwijzersverga dering; Voorzitter Dr. G. Bauduin; „Hoe kan de Missie het onderwijs dienen"; dool Broeder Cyprianus. Stadsschouwburg; 8 uur avond; Voors zitter Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien; „Dg toekomst van de Missiën in Siberië", door Mgr. J. de Guébriant, Archevêque de Mars cianopolis, Sup du Sém. et de la Sociétéi des Missions etr „La formation des Sé*: minaristes en Chine", door Pater Ph, Wang, Prof. Chineesche taal- en oud» heidk. Univers. Leuven. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Gebouw voor K. en W.; 10 uur voorm'.j Voorzitter Mgr. J. van Oers, Vicaris Ge-, neraal Breda; „Chineesche Medicijnen", door Pater A. Popelier, Miss. van Scheut! „Ontwikkelde leeken hebben een bijzon'' dere Missieroeping", door Prof. Dr. AI* phons Steger. 3.30 uur namiddag; Sfudentenvergade* ring; Voorz. J. Cohen, Med. Cand.; „Bes zieling en Arbeid", door Ir. Dr. J. Schmut* zer; Apostelschap der studeerende jeugd", door Pater Dr. Callewaert. 8 uur avond; Voorzitter Mr. Dr. D. K. P. N. Kooien; „De Missiejubilea van 1922'" door Dr. AI. Slijpen S.J.; Groet van den president van het Missie Seminarie te Bur* gos; Groet van Prof. Dr. G. B. Tragella, Prof. in de Missiologie aan „de Propa- ganda" te Rome. VRIJDAG 29 SEPTEMBER. Gebouw voor K. en W.; 10 uur voornt.I Voorzitter Pater J. de Louw W.P.; Op* leiding der Inl. Geestelijkheid in Eng. In* dië", door Mgr. 3. Aelen, Aartsbisschop van Madras. 3.30 uur namiddag; Vrouwenvergade* ring; Voorzitter Regent T. Ebbinkhnyzenj ..De nood van de Inlandsche Vrouw ioi Ned. Oost-Indië", door Mej. A. Kloppen* burg; „Het St. Melanialiefdewerk", doorf Mevr. W. Brom-Struick; „De roeping der! Vrouw in het Missiewerk', door Moeder Willibrorda, Gen.-Ass. Cangr. van hel Kostbaar Bloed. 8 uur avond; Voorzitter Mr. Dr. D. A1*- P. N. Kooien; Groet van Dr.John Blowick, Dir. van Th. Mayenooth Mission to China? Groet van Mgr. Alexander Chulaparambil,- Bisschop van Kottayam Travaneore iuj Eng. Indië: Wat Nederland deed, doef en doen zal", door Mgr. Dr. Jan Ola* Smit, Apost. Vic. van Noorwegen en Spits* bergen; Slotwoord van Mr. Dr. D. A. P* N. Kooien; Sluiting door Jhr. Mr. J. W» M. Bosch van Oud-Amelisweerd. In plaats van Br. Theodorins, die ant. gezondheidsredenen niet langer de fun- tie kon vervullen, werd tot overste van.' het Instituut St. Louis te OudenboscÜ benoemd de Eerw. Broeder Bruno, vroe ger Iste assistent en leeraar in de wis kundige vakken aan de Kweekschool. In zijn plaats werd de Eerw. broeder Ni- eosius tot leeraar aan de kweekschool benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6