RESTANTEN OPRUIMING AHIAATJE5 r Naklanken van het Bis- schopsteest. Vrijdag 18 Augustus 1922 45st° Jaargang No. 14224 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Opnieuw een oud probleem. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. De waterverontreiniging te Volendam. Brandje. Kennisgeving. Verregaande baldadigheid. Het Wegenplan der Provincie Noord-Holland. IIIIIIIIIIII'IIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIHIIM L, PAANAKKER Schoenmagazijn ALLÉÉN GROOTE HOUTSTRAAT 46 K ll^llllllillllllllllillllUHIIII III JlliHtillllllllillllilllllR Brand in een E. S. M.-wagen. Bevorderd. De Nagtzaamstraat. Van onze Rechtbank. Burgerlijke Stand. Onbestelbare stukken. t, tprr PT l fcFrr rr is. pfr Processie naar Noord wijk. J. J. VVEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Personalia. Jubileum. HEEMSTEDE. KROMMENIE. De abonnemenfsprijs b«< draagt voot Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0-25 Franco per post p- kwart, bij vooruitbet. 3.57 H Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnun.uers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE Advertentiën 36 cent* per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De geschiedenis der menschheid lijkt heel vaak op een stilstaand water: in rus tige tijden van politieke ontspanning en economische hoogconjunctuur schittert de beschaving aan de oppervlakte als de waterlelies op de plas; maar nauwelijks komt er heftige beroering door revolutie, oorlog, economische depressie, pf aller lei leelijks komt naar boven. De achter ons liggende jaren hebben dit maar al te zeer bewezen en de na-oorlogsche perio de, waarin wij thans verkeeren, geeft er dagelijks nieuwe voorbeelden van. Nauwelijks is het besef doorgedrongen, dat de gouden jaren van de oorlogswinst ma^r bedriegelijke schijn hebben gege ven en de welvaart voor langen tijd terug Is gezet, of, wat in kalmer tijd meer be dekt en minder luid werd gepropageerd, wordt openlijk en algemeen besproken, wordt als wetenschappelijk voorgedragen. We bedoelen het vraagstuk der overbe volking in verband met de economische malaise. Zoolang men zich werkelijk op weten schappelijk terrein houdt en nagaat, hoe door emigratie, ontginning van woeste gronden, verandering van arbeidsverdee- ling en dergelijke meer evenwicht kan Worden gebracht op de sterk geschokte arbeidsmarkt, kan men zulke studie na tuurlijk niet -~ders dan loven. Maar he laas staat men nu weer evenals na den Napoleonistischen tijd en thans veel bru- S taler klaar met het „eenig afdoende mid del" van de kunstmatige geboortebeper king. De onbeschaamde wijze, waarop dit ingrijpen van den mensch op een terrein, Waar zijn wil geen wetten te stellen heeft, wordt besproken en door den befaamden nieuw-malthusiaanschen bond wordt ge propageerd, is te ergerlijk om aan te ge- Ven en getuigt slechts hoeveel verrotting er huist onder het gladde oppervlak, dat Wij „beschaving" noemen. En toch, wij hebben ons er op voor te bereiden, dat dit vraagstuk in de naaste toekomst het meest van alle belangstel ling wekken zal. In zooverre kan men het eens zijn met wat dezer dagen de be kende economist Keynes schreef: „Het bevolkingsvraagstuk wordt allengs niet uitsluitend een probleem voor den ©economist, maar het zal in de naaste toekomst de grootste van alle politieke kwesties worden. Het zal een kwestie zijn, die enkele van de diepste instinc ten en emoties van het menschdom zal wakker maken, en de zienswijzen daar over zullen wellicht met evenveel harts tocht worden naar voren gebracht als bij vroegere godsdiensttwisten." Maar als dit zoo is, dan zou juist de Wetenschappelijke wereld goed doen hier de grenzen van het vraagstuk door het geweten te trekken. Ingrijpen van den mensch in het bevolkingsvraagstuk door kunstmatige geboortebeperking noemde onlangs nog een beroemd Amerikaansch professor een bedreiging van het meri- schelijk ras. En vele geleerden onder schrijven dit gelukkig nog. Daartegen over doet het kil aan een wetenschappe lijk man van wereldreputatie, als de juist genoemde Keynes, zoo nuchter over deze hoogst gewichtige zaak te zien schrijven en, al trekt hij zelf de conclusies niet, de misdadige gevolgtrekkingen uit sombere bespiegelingen toch al te gemakkelijk •foor anderen te laten maken. Te meer bevreemdt zulks, waar de schrijver zelf de zeer scherpzinnige opmerking maakt, dat de vraag of er op een bepaald oogen- blik al of niet overbevolking zal zijn niet" te beantwoorden is, omdat zij afhangt van factoren, die ons onbekend zijn. „Indien men aannemt, schrijft hij, dat het werkzame leven van een mensch duurt van 'zijn 17e tot zijn 67e jaar, dan zal het aantal nieuwe arbeiders, dat zich jaarlijks op de arbeidsmarkt aanmeldt, rekening houdende met het percentage der over levenden, afhangen van het verschil tus- schen le geboorte-percentages van 17 jaar geleden en 67 jaar geleden. Dit wil zeg gen, dat de jaarlijksche veranderingen in het aanbod van arbeidskrachten, op het huidige oogenblik -niet afhangen van iets, dat thans geschiedt of kort geleden ge- schied is, maar van gebeurtenissen, van welke er eenige plaats hadden in 1855, ten tijde van den Kx-im-oorlog, en van Welke er geen enkele meer plaats vond na 1905. Zij hangen dus af van invloeden, die met de huidige omstandigheden niets te maken hebben. Compenseerende krachten, die daartegenover worden gesteld, kxm nen hun volledigen invloed pas twintig jaar later doen gelden, tenzij zij vernieti ging van levens tengevolge zouden heb ben, een vorm van compensatie die ech ter hoogst onwaarschijnlijk lijkt. Wat veel waarschijnlijker te gebeuren staat, is een gestadige daling van den levensstandaard, zóó geleidelijk, dat men den overgang van de verschillende stadia in elkander ter nauwernood zal bemerken." Maar wanneer dit zoo is, dan doet im mers de mensch ook verstandiger 2elf geen „voorzienigheid" te spelen en nu al vast niet de wereld van over twintig jaar te ontvolken, uit vrees, dat er dan misschien te veel menschen zullen zijn. En die vrees werkt ook Keynes in de hand door zijn sombere speculaties over het uitdrogen onzer economische hulp bronnen en dergelijke angstaanjagende voorspellingen. De uitvindingen van stoom en electriciteit hebben aan de 19de eeuw plotseling een geheel ander aanzien ge geven. Wie zegt ons, dat niet straks het menschelijk vernuft vindingen doet, welke aan het verkeer en bedrijfsleven wederom een geheel nieuwe wending geven; of dat binnen korten tijd nieuwe bronnen van rijkdom worden aangeboord? Bij zooveel onzekers is alleen passend vertrouwen op een Voorzienigheid, zonder Wier toelating geen haar op ons hoofd gekrenkt wordt. Het ééne zekere wat wij weten is, dat een geslacht, 't welk zijn na geslacht wil „reguleeren" zelfmoord pleegt en gevaarlijk is voor zich zelf en geheel de maatschappij. Frankrijk is ons ten voor beeld, dat, wanneer het op dezen voet van kinderbeperking voortgaat over tien jaren geen 25 millioen zielen meer zal tel len. En de diepste oorzaak voor de des tructieve Fransche politiek, waaronder heel Europa thans lijdt, is dan ook niet anders dan de wanhoopsdaad van een uit stervend land, dat meer vitale volkeren rondom zich ziet wassen in kracht en ge tal en zich aldus onherroepelijk de macht ziet ontglippen, welke het op den duur door geen geweld of dreigement behou den kan. Alleen daar, waar in het bevolkings vraagstuk niet de politiek of de economie, •naar de christelijke moraal het laatste woord spreekt, zal een gezond en krachtig ras opgroeien en daaraan is onherroepe lijk de toekomst. •Iet lid der Provinciale Staten van Noord-Holland Dr. M. de Hartogh heeft de volgende vragen bij Gedeputeerde Sta ten ingezonden: 1°. Is het aan Gedeputeerde Staten be leend, dat te Volendam onduldbare water verontreiniging heerscht en dat daardoor de uitroeiing van de voortdurende typhus- epddemie onmogelijk wordt gemaakt? 2°. Zijn Gedeputeerde Staten van mee- nin.v dat het Bestuur; der gemeente Edam alles doet wat in zijn vermogen is om in dezen toestand verbetering te krijgen? 3°. Zoo neen, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid in te grijpen en er bij het ge- sheentebesuur van Edam op aan te drin gen, dat het daartoe ernstige pogingen in het werk stelt? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Het is aan Gedeputeerde Staten inder daad bekend, dat te Volendam zeer ern stige waterverontreiniging heerscht. Die verontreiniging heeft tweeërlei oor- kaak. In de eerste plaats wordt in het polder water, hetwelk zich in de kom van het dorp Volendam bevindt, door de bevol king alles weggeworpen, waarvan zij ziel» vul ontdoen. Het gemeentebestuur erkent, dat zulks, trots verbodsbepaling en politie toezicht, geregeld geschiedt. De politie-verordening bevat nam. het verbod om reukverspreidende of schade lijk voor de gezondheid te achten stoffen in wateren te werpen. In de tweede plaats wordt het polder water even buiten de kom van Volen dam op voor neus en oog zeer ergerlijke wijze verontreinigd door de eenden die zich daar bevinden in gedeeltelijk in het water gelegen hokken. Deze eenden, ten getale van omstreeks 50.000, worden o.a. gevoe derd met zoogenaamd „nest," dat is kleine visch, en met gemalen mosselen. Deze toedingsmiddelcn, op zich zelf al niet wel riekend, gaan spoedig tot bederf over en. wo- a]s z;j voor eenden zelfs niet meer genietbaar zijn, in het water weggespoeld. Dit water krijgt daardooi een vuile bruine kleur en verspreidt, vooral bij wann weer. een ondragelijken stank. De politieveordening bevat mede eenige bepalingen om ten deze op vier zoo gering mogelijk te maken, doch ook hier is de medewerking der bevolking afwezig. Ook het bestuur van den Zuidpolder waakt tegen verontreiniging van de sloo- ten, door eene bepaling in zijn keur om trent het modderen daarvan in de nabij heid der eendenhokken, terwijl het ge meentebestuur in de kom het water gere geld iaat uitbaggeren. De verontreiniging door de eenden zal het verspreiden van een typhus-epidemie niet in de hand werken, eerder tegengaan, omdat er ten gevolge van den staat van vervuilin" waarin hét water ter plaatse van de eendenhonderijen verkeert, geen of geringe kans bestaat, dat het voor reini ging zal worden aangewend. Ditzelfde is niet het geval ten aanzien van het water in de kom van Volendam Weliswaar deelen Burgemeester en Wet houders mede, dat de toestand van het water van dien aard is, dat het juist ab soluut onmogelijk is dit voor reiniging van vaatwerk en dergelijke te bezigen, zoodat althans hierdoor geen gevaar lmstaat voor verspreiding van typheuze ziekten, doch de praketijk is in tegenspraak met deze be- we'-g. Bij een door een der leden van Gedepu teerde Staten persoonlijk aan Volendam gebracht bezoek bleek, dat de vuilheid van het water in de kom, de bevolking er geenszins van afhoudt in dat water vaatwerk te spoelen. De Inspecteur van de Volksgezondheid voor de besmettelijke ziekten, Dr. H. Al- dershoff, door bedoeld College om advies gevraagd, heeft medegedeeld, dat febris ty- en dat zich aldaar 20 gevallen in 1920 en 21 in 1921 voordeden, terwijl zich deze ziekte in 1922 tot 3 gevallen beperkte, welke voorkwamen vxxr 21 Maart. Bij het door hem ingesteld onderzoek kwam hij tot —de ingesteld uuuerzocK swam nij overtuiging, dat de gebrekkige voorziening met goed drinkwater aanlei ding geeft tot verspreiding der ziekte. In dit verband zij er op gewezen, dat de eerste termijn van 20 pet. voor den aanleg der buisleiding naar Volendam in de laatste Zomerzitting der Staten bij de 2e suppletoire begrooting van he Provin ciaal Waterleidingbedrijf van N.-HoTland is toegestaan en dat de Directeur binnen twee jaren aldaar water hoopt te kunnen ieveren. Zal dus in 1924 vermoedelijk het gevaar voor de hygiëne zijn opgeheven, het aes- thetische bezwaar zal blijven bestaan, ten zij r- ordt gebroken met het stelsel om alle vuil water te werpen en de eendenhou derij gestaakt wordt. Hr' 'te zal in verband met die econo mische omstandigheden der bevolking wel niet spoedig kuphen gebeuren. Tegen het eerste echter zal voel krach tiger moeten worden opgetreden door het gemeentebesuur, al moet worden toegege ven, dat het niet gemakkelijk zal zijn alle overtredingen te achterhalen. Gedeputeerde Staten hebben er niettemin bij het gemeen tebestuur op aangedrongen, dat het daar toe ernstige pogingen in het werk stelt. Indien een geregelde waterverversching in de slooten, die daarvoor in aanmerking komen, zou tot stand gebracht kunnen worden, zou natuurlijk de toestand aan zienlijk verbeteren en zou zeer zeker het aesthetische nadeel voor een groot deel kunnen worden opgeheven. Doch daarbij stuit men op allerlei practische en techni sche moeilijkheden en vooral op het finan- ciecle bezwaar. De kosten toch van 'n der gelijke waterverversching zouden aanzien lijk zijn. Dit middel is ook in de Tweede Kamer op 2 Februari 1921 aangeprezen door den heer Van de Bilt bij de behandeling van de begrooting van het Deparement van Ar beid {Handelingen blz. 1379). De Minister van Arbeid heef daarop den 3en Februari geantwoord, dat hij door een zijner inspecteurs een rapport had laten samenstellen, en dat hij naar aanleiding daarvan in overleg zou treden met zijne amblgenooten van Landbouw en Water staat, doch hij vreesde, dat het hoofdzake lijk zou blijken een kwestie van gel(J te zijn, aangezien verschillende waterstaats werken zouden moeten worden uitgevoerd om een beteren afvoer van het watèr te verkrijgen. Gedeputeerde Staten hebben in dit ant woord aanleiding gevonden den Minister mededeeling te verzoeken van het resul taat, waartoe dit overleg heeft geleid. Uit het onvangen bericht bleek, dat het bedoelde overleg nog niet was beëindigd; tot zijn leedwezen moest de Min. intus- schen mededeelen, dat van rijkswege niet op geldelijken steun voor de verbetering van den gezondheidstoestand te Volendam mocht worden gerekend. Woensdagmorgen kwart over 11 is een be gin van brand ontstaan in de voorma lige leerschool aan het Sophiaplein. Successievelijk zijn door de jeugd alle ruilen dier school ingegooid en nu kun nen alle mogelijke voorwerpen naar bininen geworpen worden. Woensdag werden door de lieve jeugd brandende lucifers op een voor een der vensters liggende matras en een bundel hooi gegooid, svaardoor deze in brand geraakten. Onmiddellijk werden de bran dende voorwerpen uit het gebouw ver wijderd en op de binnenplaats gedoofd. De brandweer was aanwezig, doch be hoefde geen dienst te doen De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het op den llen Augus tus j.l. executoir verklaard kohier no. 13, op de personeele belasting, dienst 1922, op heden aan den .ontvanger der directe be lastingen is ter 'nand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens her innerd dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Op een stuk land achter de Hasebroek- straat staat een keet, toebehoorende aan den timmerman v. F. De keet was goed gesloten en men meende haar aldus be veiligd te hebben tegen mogelijke bal dadigheden. Doch eenige vandalen wis ten raad. Na met een valschen sleutel de deur geopend té hebben, hebben zij hun vernielzucht bot gevierd. O.m. is een paneel ingetrapt, pennen van de ra men genomen, ruiten ingeslagen en spie ën waarmee de keet in elkaar zit weg genomen. Door de politie is gelukkig reeds een gedeelte der dader; gearres teerd, n.l. G., wonende te Haarlemmcr- liede en N. en B., wonende te Haarlem. Het lid der Prov. Staten van Noord- Holland, P. H. L. J. Lommen te Castri- cum, heeft de navolgende vragen bij Gedeputeerde Staten ingezonden: 1. Kan door Gedeputeerde Staten wor den medegedeeld in welk stadium het Provinciaal wegenplan verkeert? 2. Achten Gedeputeerde Staten den tijd niet gekomen om belangrijk meer dan tot heden het geval was, gelden uit de Provinciale kas aan te vragen voor aanleg, verbetering en onderhoud van alle wegen in de Provincie (met uitzondering van de Rijkswegen) welke voor het verkeer van meer dan plaatselijk belang zijn? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: 1. De Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat heeft voor eenigen tijd een overzicht ingezonden van alle, wegen in deze provincie, met vermel ding welke daarvan z.i. voor het door gaand verkeer in het gewest van beteeke- nis zijn en welke meer in het bijzonder van plaatselijk belang moeten worden ge acht. Dit overzicht is bij Gedeputeerde Staten in onderzoek en vormt inmiddels een leidraad voor hunne beslissingen op subsidieaanvragen of verzoeken om an dere maatregelen ten behoeve van weg- verbeteringen. Van een bepaald „provin ciaal wegenplan" kan echter op dit oogen blik nog niet worden gesproken. 2. De toestand van vele wegen in de provincie eischt, ook naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, verbetering. Zij zul len echter de vraag, of de provincie bij de heerschende minder gunstige economische toestanden voor die verbetering belang rijke bedragen beschikbaar zal willen en kunnen stellen, eerst aan het oordeel van de Vergadering der Staten kunnen onder werpen na afloop van het onderzoek, be doeld in het antwoord op de eerste vraag. Donderdagmorgen omstreeks 8 'A uur, ont stond nabij Sloterdijk door kortsluiting brand in een motorwagen van een Haar- lemsehe tram, die van Haarlem kwam. De vlammen sloegen weldra onder den wagen uit. De Amsierdamsche brandweer was inmiddels gewaarschuwd. Nadat zij het vuur gedoofd had, bleek, dat de vloer van den wagen goeddeels was ver brand en de motoren ernstig bescha- digd. De reizigers hebben tijdig den wagen kunnen verlaten. Het rijtuig dat reeds op dood spoor was gereden, zou naar de werkplaats in Haarlem worden ge trokken. De heer D. Ketter, expediteur Ijij de posterijen en telegrafie, ten bureele van den controleur alhier, is met ingang van heden bevorderd tot chef-expediteur. Officieel wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 1 September 1922 aan-de Oosterstraat de naam „Nagtzaamstraat" zal gegeven worden. Velen hebben Woensdagavond van de gelegenheid geprofiteerd de kathedraal met haar schitterende versiering en ver lichting jft oogenschouw te nemen. Ook Z. D. H. Mgr. A. J. Callier kwam met zijn familie, en vergezeld van den Vi caris-Generaal en eenige geestelijken, de kerk nog eens bezichtigen. Z. D. H. onderhield zich o.m. ook met den heer Bosse, die deze verlich ting aanbracht. De heer Hendrik Ar.driessen bespeel de het orgel. In het verslag van de feestelijkheden in ons nummer van Woensdag zijn ver schillende drukfouten geslopen. Wij stel len het op prijs een ervan te recti- ficeeren. Waar melding wordt gemaakt van de dankzegging van den Bisschop na de Pontificale Hoogmis laat de zetter het machtig zangkoor het „Jesu, dulcis Memoria" zingen in „de kapel." Dit nu, hoe mooi de zang ook was, zou niet buitengewoon vermeldenswaard geweest zijn. Maar wat wel de moeite waard was is, dat het zangkoor uit „den koe pel" inplaats van in de kapel zong. Dat was een machtig, treffend moment, wat door de vermelding aan de vorgete- lijkheid moge worden ontrukt! Aan de lijst der plaatselijke organi saties, die ter receptie gingen, moet nog toegevoegd worden de R. K. Volksbond. Zondagmiddag a.s. vindt de huldiging van den Bisschop door alle R. K. or ganisaties in het Sportpark te Heem stede plaats. Omstreeks 1 uur zal Mgr. per auto aan het Bisschoppelijk Paleis worden af gehaald. Om half 2 zal het defileeren der organisaties aan aanvang nemen. Daarna zullen eenige gymnastische eofeningen uitgevoerd worden door „Ur- sus." We mogen nog de aandacht vestigen op de zeer fraaie étalage die de heer Coebergh, Ged. Oude Gracht, boekhan del. bij gelegenheid van 't gouden Pries terfeest van Z. D. H. Monseigneur Cal lier ons te zien geeft. De smaakvolle kunstzinnige wijze waaï- op de heer Coebergh aan zijn vereering voor 't kerkelijk gezag uiting heeft ge geven, mag wel met een enkel woord vermeld worden. Z edenmisdrijven. Het O. M. bij de Haarl. Rechtbank eischte Donderdagmorgen tegen D. K. te Wormerveer 5 j. gevangenisstraf, wegens het plegen van niet nader te noemen han delingen met zijn 15-jarige dochter. Tegen den buurman van K„ S. B.. werd twee jaren gevangenisstraf geëisoht we gens het plegen van hetzelfde feit met hetzelfde meisje. Vervolgens eischte het O. M. nog 6 jaar gevangenisstraf tegen G. W. te Westzaan, die eveneens niet nader te noe men handelingen met zijn minderjarige dochter had gepleegd. Verder moest zich verantwoorden D. H. O., 28 jaar, kleermaker, te Zaandam, die 13 Mei j.l. op den weg Purmerend Amsterdam niet voldoende het midden van den weg gehouden had, waardoor het zijspan van den motorwagen onder ïlpen- dam met een brugleuning in aanraking kwam en de vrouw van bekl. die in het zij span wagentje zat, zoodanig gewond werd, dat zij twee dagen later overleed. Het O. M. eischte ter zake van dood door schuld, 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, met de voor waarde, dat bekl. gedurende dien tijd niet zou motorrijden. Geboren: 15 Augustus, d. van M. Bar- retteSol d. van M. J. B. v. d Paa Schoemaker 16 Augustus, d. van C. J. Mensing—Zeestraten d. van S. W. v. Lunenburgv. Eeden d. van A. J. v. Meursv. Nieuwmegen d. van G. E. J. de LoorDeschepper 17 Augustus, z. van .0 J. Uiterwijk— Kuit d. van 0. E. A. Plant jéHee sels. Ondertrouwd: 17 Augustus, 0. M. W. v. Emmerik en H. C. Otter H. M. Groenendaal en M. W. E. Wasmus B. J. Offenberg ea H. J. Bitterberg K. L. Ennik en H. Mulder J. Jak en C. O. Cramer B. Rijbroek en M. v. d. Weijden J. Huijboom en 0. 0. Assendelft. Getrouwd: 17 Augustus, H. Portegies en S. W. Germeraad J. H. Kloes en A. J. Lemmers - G. v. d. Raad en M. v. d. Bent A. J. Reijèrs en G H. Kerkhoven K. Slijper en A. Hofer Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus. Binnenlandsche brieven: Mej. E. Baas L. A. v. d Berg! Toombergen, Den Haag; J. Boelen Am sterdam; J. Boer, Haarlem; mej. de Boer, Amsterdam W. Bijker, Wijk' aan Zee; J. v. d. Burg, Amsterdam; mej. Corrie, id.jongedame T. Clup, Rot terdam; mej. W. Corstanje, Utrecht; G. Dieperink, BussumC. de Donder, Noord- wijk Binnen; P. Douwes, Ede; P. Duin, Haarlem; A. H. v. d. Geest, Lisse; Ge meentebestuur, Amsterdam; R. K. Ge sticht, Breda; fam. Gordijn, Amsterdam; H. J. v. H., Haarlem; adv. bur P Hen driks, Amsterdam; adv. kantoor Jans- sens Co., idem; T. Lamme, Sliedrecht; adv. bur. A. de la Mar Azn., Amster dam; mej. IT. P. A. Merks, Haarlem; J. Molenaar, Zand voort; Gebrs. L. van Nierop en Co. AmsterdamHarry van Praag Sigaar, idem; W. Rampes, idem; C. Reitfma, Amersfoort; Ricardo's adv. bur., Amsterdammevr. Roeke, Zand voort; Smit, Vogelenzang; Snabilié, Haarlem; meer. Spaanhofer, Santpoort; Zuster A. v. Steen, Amsterdam; De Telegraaf, Amsterdam; Max R. Unnes, idem; mej. .S v. d. Veene, Den Haag; H. W. Versteeg, Heer; mej. Mie Vis been, Uitgeest; E. A. Weldron, Amster dam; N. V. Wolfhezen, Wolfhezen, Onbekende binnenlandsche brieven: Zuster Aelreda, Roermond; P. Albers, Amsterdam; E. Bast, idem; mej. A. 0. v. Beek, idem; Th. Beng, Rotterdam; v. d. Berg, idem; mej. D. Bolleurs, Den Haag; mej. L. de Bont, Breda; mevr. M. v. Duijl, Aalten; Ekkendonk, Si mon Emmering, Amsterdam; H. Gaijen, Haarlem; mej. Gerrie v. d. End, Zeist; mevr. Eshuis, Utrecht, J. A> Fontein, Haarlem; mej. M. Gottmer, Den Haag; mej. M. Hagen, Hilversum; mevr. Hel sloot, Heemstede; mej. H. C. v. Hoek, Rotterdam; mevr. Hof, Den Haag; mej. A. Hunting, Amsterdam; mej. H. Jan een, HaarlemW. Kuilder, ZwollePietje Luijcke, Haarlem; Corrie v. Oosten, Be verwijk; David Paik, Amsterdam; F. Pi ker, Haarlem; Rood veld, Amsterdam; J. Roskam, LoosduinenG. v. Rossum, Am sterdam; mej. E. Rotmans, Rotterdam; mej. G. Saelman, Haarlem; Jan Schou ten, Opende; D. Siegerist, Egmondaan Zee; fam. Simons, Amsterdam; A. Smit, Epe; A. v. Strolenberg, Amsterdam; da mes Tasman, Overveen; Jonge juf fr. J. v. Tongeren, Amsterdam; mej. A. Tijsse, Zandvoort; mej. C. Vermeeren, Amster dam; H. Vinkenooij, idem; Hannie Vis, Haarlem; Cor Vogelau, P; mej. Tine Vriend, Leeuwarden; F. Wessels, Nij megen; P. Westerhuis, Amsterdam; L. de Zwaan, idem; mej. L. v. d. Zwiep, idem; Zijtveld, idem; 17 briefkaarten zonder adres. Onbekende buitenlandsche brieven: Hotel Auerwut, Zeil; Hotel Austria, idem; Fraü L. Boelen, Zeil; Mme N. Broese, Paris; Hotel Krone, Zeil; A. A. Lührs, Hamburg LouiseManders, Liege; J. Nieberg, Pa ris; A. Schattbacker, Zeil; Gasthof Fi- scherwirt; Hotl Union, Frankfurt-Main. Onbekende buitenlandsche briefkaarten. H. J. Baars, Brockenhaus; S. Bakker, Vellinger Mme. A. Gröning, Paris; fam. J. Heije, Miinchen; Mme. M. v. Houlen, Luzem; Sophie Huber, Wien; G. H. Kap pers, Bentheim; J. Lomans, Freiburg Ba den; Fr. E. M. Maltauch, Wien; H. Schuitmaker, Hamburg; Mrs. A. Urich, Mijerstown. Onbekende brieven met port belast. Wed. J. Boersma, Haarlm; J. H. de Bois, Haarlem; Wed. J. Boom, Zandvoort; F. J. Brinkmann, Haarlem; M. Cinjee, Ca- pelle a/d IJsel: Coltop, Zandvoort; Hen drik Corijnus, Tilburg; P. Driesen, Haar lem; A. H. Tikkert, Haarlem; Gem. Elextr. Bedrijf, Haarlem, Haarl. Dagbl. 6537, 6739, 6914. 6882, 6913; H. W. Heinen- broeck, Haarlm; O. G. van Heteren, Heemstede; Wed. C. L. Janus, Zandvoort; Wed. F. A. Jutten, Haarlem; J. N. Klein, Haarlem; C. Koree, Haarlem; C. Kruije- wijk, Haarlem; Mej. G. Machilsen, Laren; De Nieuwe Haar], Courant, Haarlem; H. Partegies, Haarlem: E. Salm Hzn., Zand voort; Betsy Scheelings, Haarlem; J. C. E. L. Schonhiitt, Haarlem; Stads Editie 10913 3750: Mevr. Smitsz, Rotterdam; Wd. J. F. de Veer, Haarletn; Wed. J. A. Vermeulen, Aerdenhout, H. Voordenhaaken. Haarlem; G. de Vrües, Haarlem: fam. Wilger, Am sterdam; Hel Zondagsblad, Haarlem. Onbekende briefkaarten met port belast. Eddie Aansloot, Haarlem, 2 st.; Mej. Clara, Haarlem: Dames Ellv, Driehuis; Mej. M. Fabel, Haarlem; J. C. v. Grijp, Haag; Mej. Hennings, Haarlem; J. Kneep- kens, Haarlepi: Mevr. W. Koppen, Haar lem; A. Kot, Hilversum; Mej. H. Moring, Apeldoorn, 3 St.; Jongej. C. Nelis. Den Hoorn (Gron.) J v. d. Putten, Heem stede: Mej H. PotsSchornagel, Scho ten; Reveu der Sport, Utrecht; fam. Spits, Schoten; Annie de Vries, Haarlem; Nelly de Vries, Haarlem; Mej. de Wijs, Schoten. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te ver melden opdat deze bij onbsfelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Vooris is het gewen scht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Men schrijft ons: Gisteren, den 17en Aug. vierde de kerk het feest van den TL Jeroen, den pastoor martelaar van Noordwijk. Met heiligen ijver bestuurde deze her der zijn kudde; met grooie liefde, tot voo: beeld aan zijn schaapjes, gaf hij zijn bloed en zijn leven voor Christus, ster vend onder de wreede slagen der Noor mannen. Sinds 22 jaar eert Haarlem dezen ge loofsheld op bijzondere wijze door in processie naar Noordwijk te trekken te voet, in den nacht van Zaterdag op Zon dag onder het octaaf van zijn feestdag. Dezer dagen bij het feest van onzen bisschop is de katholiciteit van Haarlems mannen wel gebleken; nu is het weder om aan hen, te toonen, dat hun geloof ook krachtig genoeg is om een daad van pië teit te stellen door het deelnemen aan de zen bedetocht naar het graf van St. Je roen. De 22e bedevaart, de eerste tijdens het pastoraat van den in Haarlem zoo beken den pastoor J. H. W. Borsboom, moet een grpotsch karakter hebben, door het groot aantal deelnemers; het moet nu ver de honderd te boven gaan. Haarlemsche krachtige mannen toont nu uw Roomschen durf, uw Roomsche liefde. Komt in grooten getale Zaterdagavond te samen in de St. Josephgezellenvereeniging, om van daar uit den bedetocht te ondernemen. De voorspraak van St. Jeroen bij God zal u een steun zijn in uw verder leven, en veel zal hij weten te verkrijgen voor hen, die hem hier zullen eeren. Vóór alles ver- sterke hij u in het geloof, waarvoof hij zijn bloed vergoot. Men zij er opmerkzaam op gemaakt, dat de bedevaartgangers weer tijdig genoeg terug zullen zijn, om de huldiging van den Bisschop op het Sportpark te kunnen bij- Barometerstand 7.66. Vooruit. OPGAVE VAN: Den 23en Augustus zal 't 25 jaar gele den zijn dat de heer H. J .Zoet in betrek king kwam bij de firma W. Voet en Zo nen, goud- en zilversmeden, alhier. Voor den heer Zoet zal deze dag wel niet onge merkt voorbijgaan. De heer J. Tersmitten herdacht Dins dag j.l. den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Kleynenberg en Co. Van het personeel ontving de jubi laris een bloemstuk en van de patroons de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Door de politie alhier is aangehouden W. K„ die bij onderzoek bleek te zijn ontvlucht uit het krankzinnigengesticht Endegeest te Oegstgeest. Mej. J. de J., wonende te Amsterdam had op den Binnenweg het ongeluk te vallen» doordat zij met haar rijwiel tus- schen de tramrails geraakte. Zij viel voor een met hout beladen wagen, welke van de tegenovergestelde richting kwam, waardoor een der wielen over haar bovenlichaam reed. Ook had zij een hoofdwonde bekomen. Zij is naar het St Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht. Terug te bekomen bij Mevr. Beunder, Zomerluststraat 7, een hondenpenning; P. Hoogeveen, Achterweg 22, een grijze pet; Kleist. Lorentzkade 206, een kinderjum per; Bur. v. pol. Boekenrodestraat 9, een hondenhalsband. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Fransch L. O. mej. M. M. Hof stede, alhier. Inschrijving Handelscursus ,flanze." Dat de Hamielscersus in eene dringende behoefte voorziet blijkt wel hieruit, dat zich niet minder dan zestig leerlingen heb ben aangemeld: Processie naar Kevelaar. De afdee- ling Alkmaar (voorzitter de Hoogeerw. heer Ooms) organiseert dit jaar voor het eerst na den oorlog eene Processie naar Kevelaar. Zij vertrekt Maandag 11 Sept., terwijl de terugkomst is bepaald pp IS Sept. d.a.v. De kosten met inbegrip van de pas, be dragen f 12. Aanmelding moet geschieden voor 1 Sept. a.s. bij den Zeereerw. heer Pastoor Beukers. Goed afgeloopen. Leek het, dat P. H., koetsier bij de firma Dral en Groot, zich buitengewoon bezeerd had, een onderzoek met Röntgen-stralen in 't R.K. Ziekenhuis te Alkmaar heeft uitgemaakt, dat de wer velkolom niets heeft geleden en alleen dus enkele spieren gescheurd zijn. We hopen, dat de oppassende jonge man na eeniger. tijd rust, geheel hersteld terugkeert. Het worde licht en 't is licht. Veel is er gemopperd over de niet brandende lan taarns. We zagen zelfsde menschen op middeleeuwscbe wijze, voorzien van lan- taarntjes, 's avonds op de straat. Gelukkig is aan de misère een eind. f Werd ook hoog tijd. Oranjefeesten. De Middenstandsver- eeniging Krommenie betloot in haar laatst gehouden vergadering afwijzend te beschik, ken op het verzoek der yereeaigtng „Kront-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1