BINNENLAND. IïrktIèuwsT" OEM, BlilYENL. BERICHTEN. Parijs Jeeggeloopen. Door drie knoopen verraden. DE KATHOLIEKE GEESTELIJK HEID. BINNENLANDSGH NIEUWS. De arbeidsmarkt. Negende sociale week. Kath. West-Friesche Landdag. De Arbeidswet VERKEER EN POSTERIJEN. Het tekort bij de Nederlandscïie spoorwegen. GEMENGD NIEUWS. De strijd in het Rijnsleepvaart- bedrijf. Wijsheid noch schoonheid. Werkloosheid in Oost-Friesland. Het gevaar van inkoopen in Duitschland. Vorst. Een kostbaar transport. Bijen. Eindelijk gesnapt. De Russen in den Haag. De geldverspilling in het departe ment van Koloniën. KORTE BERICHTEN, W erkloosheidsbestrijding. In arrest gesteld. Weer gevonden. Inbraak te Leimuiden. GRDE EN ARSEID. De Rijkswerkloozenverzekering. Loonsverlaging of ontslag Staking' te Zaandam. LANDBOUW EN VISSGMERIJ. Bloemboilenveiling. SPORT EN SPEL WIELRIJDEN. ïn Frankrijk heeft mén van Zondag tot en met Dinsdag het zakenleven stop gezet Na den Zondag vond men het niet noodig alleen voor den Maandag de winkels en banken te openen, daar het Dinsdag im mers Maria Hemelvaart was. Heel Parijs is blijkbaar op dien dag leeggeloopen, al heeft het slechte weer veel kwaad aan de feestvreugde gedaan. In BouIogne-sur-Mer was het aantal toeristen zóó groot, dat velen den nacht hebben moeten doorbrengen op stoelen of op matrassen in de hals der hotels. Zelfs hadden ongeveer achthonderd personen, die geen onderdak konden vinden, den stationchef verzocht in de spoorwegcou pés te mogen slapen. Inbrekers hadden uit den kelder van een koopman in Temath eenige koste lijke hammen, een paar kazen en enkele flesschen champagne weggehaald. Maar de inspanning van den arbeid had één der dieven drie knoopen van zijn vest doen verliezen, welke later in den kelder werden gevonden. De veldwachter ging op jacht naar de onverlaten, en zocht op de kermis naar iemand met drie kry>open te weinig aan zijn vest. Hij trof i lierdaad in een her berg een jongen man uit het dorp aan, iie drie knoopen miste, en hij arresteer de hem. De dader bekende. Prof. Daels heeft een rechtsvervol ging ingesteld wegens laster tegen den uitgever van „La Flandre Libérale" te Gent Het proces zal vermoedelijk in October voorkomen. Door prof. Daels wordt als schadevergoeding geëischt: 20,000 frank, en de gedwongen opneming van het von nis in de Belgische pers voor een geza menlijk bedrag van 10,000 frank. Eveneens zou een rechtsvervolging worden ingesteld tegen a] de andere Bel gische bladen die laster over prof. Daels hebben verspreid.. Gisteren is Northcliffe begraven te Finehiey, in Noord-Londen, nadat in de Westminster Abbey een rouwdienst was gehouden, die door vele mannen van aanzien en door vele andere belangstel lenden was bijgewoond. Het loongeschil in de drukkerijen buiten Londen is vanochtend bijgelegd. De vertegenwoordigers der gezellen heb ben er in toegestemd, zekere progres sieve loonsverlaging aan een stemming on der de leden te onderwerpen, terwijl de patroons zich bereid hebben verklaard al hun gezellen weer in dienst te nemen. Volgens het jongste bulletin is de toestand van d'Annunzio veel verbeterd. De Italiaansche Senaat heeft de voorloopige twaalfden tot 31 Dec. aan genomen en is daarna sine die verdaagd. Sedert een week is het in Italië snikheet; in Rome en Napels lijdt men er hevig onder. In Foggia wees de ther mometer 112 gr. in de schaduw aan. Tal van boschbranden zijn uitgebroken. In Zweden woedt thans een strijd over de al of niet invoering van een drankverbod. Een draadloos N. T. A.- bericht uit Stockholm meldt, dat alle Zweedsche Kamers van Koophandel zichr tegen het verbod hebben uitgespro ken. omdat het de Zweedsche financiën en Zweden's industrieel leven zon schaden. (Op het oogenblik haalt de staat 110 mil- lioen kronen uit de drankbelastingen). De Perzische regeeringstroepen heb ben na hevige gevechten de bergstellingen tusschen Dihnan en Oeraemia, die de Koerdische opstandelingen onder hun lei ders Ismail Agha en Alais Simko bezet hielden, vermeesterd en groote hoeveel heden oorlogstuig buitgemaakt. Simko, wiens stam in de streek ten N.W. van hel Oeraemia-meer woont, is naar de 7'wrk- sche grens gevlucht De „Messagero" meldt dat er te Mantua vrij ernstige incidenten tusschen een groep Volksarditi en fascisten hebben plaats gehad. Wij lezen in het „Ov. Pgbld.": Midden Augustus viert het katholieke volk in ons land priesterfeesten. Ditmaal is zelfs een onzer bisschop pen onder de jubilarissen en de regee ring heeft dezen kerkvorst met een zeer hooge en zeer zeldzame onderscheiding begiftigd. En nog een paar andere gees telijken hebben koninklijke onderschei dingen ontvangen. Dit feit geeft aanleiding er eens op zettelijk op te wijzen, hoe groot de goede invloed der katholieke priesterschap is voor het algemeen burgerlijk leven. Wij, katholieken, als wij nadenken ten minste, weten dat wel. Maar bij het groot vooroordeel dat ten opzichte onzer pries ters bij andersdenkenden bestaat, is er reden het licht te doen vallen op het me dewerken der katholieke geestelijken aan de stoffelijke welvaart hieronder dan de stoffelijk-geestelijke ook gerekend voor ons land. Hun arbeid aan het godsdienstig-gees- telijke is op zichzelf reeds van geweldige beteekenis voor het stoffelijke. Zif werken aan al de factoren welke noodig zijn voor een goede samenleving: vrede, orde, zede lijkheid, eerlijkheid, arbeidzaamheid. Zij gaan voor aan de geloovigen in hun re gelmatig deugdzaam leven; zij zijn ten te genwicht tegenover de slechte elementen, die de burgers zonden lokken op ver keerde paden, die ook naar den onder gang der gemeenschap leiden. Men denke zich de katholieke geeste lijken eens wegt Maar ook hun rechtstreeksche arbeid aan het stoffelijk welzijn strekt zich naar vele zijden uit. In ieder priesterleven is dat aan te wijzen, en het moet al een &«el groote uitzondering zijn, wanneer niet op de een of andere manier de in vloed van den priester in de parochie ook op stoffelijk gebied valt te bespeuren. Ge zwegen nog van den intcllectueelen ar beid rn het algemeen en de groote betee kenis daarvan voor de volksontwikkeling. Waarlijk, het commandeurskruis aan Mgr. Callier en de ridderkruizen aan eenige andere priesters verleend, zij heb ben een bijzonder algemeene beteekenis, daargelaten dat zij persoonlijk zijn ver diend. De Juli-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevat het overzicht van den stand der arbeidsmarkt in het 2e kwartaal. Uit de inleidende algemeene beschouwingen blijkt, dat de malaise in de industrie over het geheel voortduurde en dat de waarge nomen toeneming der werkgelegenheid voor een belangrijk deel was te danken aan seizoen-invloeden. In het bouwbedrijf bleef de werkgele genheid dooreengenomen ten achter bij die van een jaar geleden, doch al was de werkloosheid onder vaklieden in som mige gemeenten op zich zelf beschouwd niet zonder beteekenis, toch was zij in verhouding tot het totaal aantal vakarbei ders in het gehele land slechts van gerin gen omvang te noemen. Ook buiten de nijverheid heeft de werk gelegenheid meestal min of meer te wen- schen gelaten. Zoo b.v. in den landbouw, waar in den regel de werkloosheid be perkt blijft tot de eerste maanden des jaars, doch het nu in de meeste provin ciën plaatslijk ook gedurende de volgende maanden voorkwam, dat de werkgelegen heid onvoldoende was (vooral in Gronin gen, Drente en een deel van Friesland, het geheele le half jaar door werkloosheid). Voorts in den tuinbouw, waar in de groentecultuur in verschillende plaatsen ondanks het seizoen eveneens door een grooter of kleiner aantal arbeiders geen of niet geregeld werk te bekomen was. Was de zeevisscherij in April reeds van kleineren omvang dan een jaar geleden, vooral in de daarop gevolgde maanden Mei, Juni, bleef zij, vnl. door de mindere uitoefening van de bedrijfsvisscherij op haring, bij de overeenkomstige maanden van het vorig jaar ten achter. In de veen derij werkten de ongunstige bedrijfstoe- stand en vooruitzichten zeer remmend op de lust om dit graafseizoen flink te Ia- ten produceeren. Vooral daar, waar de vooraden nog het grootst waren, is zoo als voor de hand ligt het minst gewerkt. Het gemiddelde aantal arbeiders per werkdag in het havenbedrijf te Amster dam bedroeg in dit kwartaal 4581 (teecn 4635 in het vorige en 4936 in het 2e kwartaal van 1921). Voor zoover voor Rotterdam cijfers ter beschikking staan (nog geen opgave over Juni) blijkt daar uit eveneens dat de toestand dooreenge nomen bij dien van 1921 ten achter bleef, al was in Mei ondanks een in de laatste week voorekomen gedeeltelijke werksta king het weekgemiddelde van de door de losse arbeiders verrichte taken (31870) iets hooger dan veyleden jaar (29191). In hei programma der Sociale Week ie een kleine wijziging gekomen. Volgens het destijds gepubliceerde pro gramma zou Dr. Deckers Dinsdag 26 September a.s. in de middagvergadering spreken over: De Gemeente en de open bare zedelijkheid en Ir. J. Zoetmulder in de avondvergadering over: De Ge meente en de Volksgezondheid. Thans is bepaald, dat Ir. Zoetmul- N der in de middag-vergadering en Dr. Deckers in de avondvergadering zal spreken. De eerstvolgende meeting van den Kath. West-Frieschen Landdag zal wor den gehouden te Hoorn. Voorloopig is als algemeen onderwerp gekozen J euglorganisatie". Wijziging Rusttijden- en Arbeidslijsten- besluit. Bij Kon. besluit is het Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaateen gewijzigd als volgt: Artikel I. In artikel 1, eerste lid, onder a, van het Rusttijden- en Arbeids lijstenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1920 wordt in plaats van „vijf uren" gelezen: „vijf en een half uur". Artikel II. Artikel 2 van het Rust tijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1920 wordt ge wijzigd als volgt: In het eerste lid, aanhef, wordt in plaats van „vijf uren" gelezen: „vijf en een half uur". In het eerste lid, onder b, wordt in plaats van „81/2" gelezen: „9". Artikel HL Dit besluit treedt inwer king met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staats blad, waarin het geplaatst is. (Dagtee- kening ie 14 Augustus). Bij Kon. besluit is verder bepaalt: Artikel XX der wet van 20 Mei 1922 (Staatsblad no. 364), tot wijziging van de Arbeidswet 1919, treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien van afkondiging van dit besluit (Af kondiging 14 Augustus). In het jongste nummer van Econ. Stat. Ber. schrijft jhr. J. A. van Kretschmar van Veen over het tekort bij de Nederl. spoorwegen. Na uitvoerige bespreking van de loonkwestie zegt schr. dat behalve door vermindering van uitgaven, verbe tering ook kan komen door vermeerde ring van ontvangsten. Hiertoe is in de eerste plaats noodig verbetering van den economischen toestand in het land, waar aan de spoorwegen weer kunnen mede werken door maatregelen om het verkeer te ontwikkelen en hun bedrijfsrekening sluitend te maken. De gewone cirkelgang. In normale tijden is het krachtigste middel tot verkeersontwikkeling steeds gevonden in lage tarieven. Zoowel voor het reizigers- als voor het goederenver voer behoorde Nederland vóór den oor log tot de landen met de laagste tarieven; toch was er een zeer behoorlijk even wicht in de spoorwegfinanciën. De toena- ming der exploitatiekosten noodzaakte tot ariefsverhooging; trapsgewijze, tot ze thans rond 100 pCt. hooger zijn. ongere kend de intrekking van bijzondere zeer lage tarieven en ongerekend het verval len van concurrentie-tarieven, die, waar plaatsen door twee lijnen te Bereiken wa ren, naar de kosten werden berekend. Verder zegt schr. dat in ieder geval be strijding van het tariefbcginsel nu klinkt als sarcasme! Wanneer het "bedrijf in één jaar een verlies oplevert van 33.000.000, dan moet het gemiddelde vervoer beneden kostprijs hebben plaats gehad; de spoorwegen heb ben hun product het vervoer met verliies moeten verkoopen; zij konden den prijs niet nog hooger stellen, omdat de vraag naar het artikel verminderde. Zoo lang in Nederland groote winsten wer den gemaakt, vooral volop loonend werk was, het reizen in het buiitenland werd belemmerd en de concurreerende vervoer middelen bij duurder gebruiksmateriaal en hoogere loonen eveneens him tarieven moesten verhoogen; kon de verhooging der tarieven zich in de ontvangsten af spiegelen. In den loop van 1921 en voor al in 1922 is gebleken, dat de grens is bereikt en dat van verdere verhooging geen heil is te verwachten. Behalve aan de vermindering van welvaart is dit te wijten aan het goedkooper werken van de concurrentie, die dadelijk van lagere loonen en gemakkelijker arbeidsvoor waarden kan gebruik maken. Incidenten te Rotterdam. Wij lezen in de Tel: x Gistermiddag heeft de Rotterdamsche rivierpolitie het vaartuig „Christiaan", waarmede de stakers in het Rijnsleep- vaartbedrijf op de rivier varen ten einde werkwilligen tot staken te bewegen, aan gehouden en de geheele bemanning ge arresteerd. De „Christiaan" had op de Nieuwe Maas bij Bolnes een sleepboot „Willem Maria", die de Rijnschepen „Maasstroom 32" en de „Toevalligheid" sleepte geënterd. De stakers begaven zich aan boord van de „Willem Maria", maakten met geweld de trossen los en bedreigden de bemanning. Daarna ver wijderde zich de „Christiaan" weer. Ten gevolge daarvan kwamen de „Maas stroom 32" en de „Toevalligheid" met elkander in aanvaring en kregen beide vaartuigen aanzienlijke schade. De „Chris tiaan" werd daarop door de rivierpolitie aangehouden en opgebracht naar de Parkhaven waar de geheele bemanning, bestaande uit 10 stakers, in verzekerde bewaring werd gesteld. Een tweede incident deed zich gisteren avond voor in de Nassauhaven, waar de kapitein van de Duilsche sleepboot „Wed- digen" plotseling aan boord van zijn vaartuig overvallen werd door 6 stakers. Zij mishandelden hem en brachten hem o.a. een messteek in den rug toe, waarna zij zich uit de voeten maakten. De kapi tein is door dr. Post verbonden. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Wanneer gij komt in een stad, waar in de straten allerlei vuilnis ligt opgehoopt van dagen her; waar de varkens rond- wrocten; waar stank en vuil u den adem benemen en menschen leven in vervuiling en verrotting, dan knijpt ge, lezer, uw neus dicht en weet ge niet hoe spoedig gij zult verdwijnen. Anders denkt de bekende schrijver Hen ri Borel daar over. We bladerden een de zer dagen eens in zijn „Wijsheid en Schoonheid uit China," waarin hij een beschrijving geeft van de stad Amoy. „De schitterende Rem brand ttiek-mooie, en afschuwelijke leelijke, en toch miracu leuze schoonheid bevattende echt Chi- neesche stad. Het is een doolhof van zóó nauwe straatjes en steegjes dat twee menschen elkaar hier en daar moeilijk kunnen passeeren, en een rijtuig er niet zou kunnen rijden. De meest afzichte lijke, nauwe sloepen in Amsterdamsche en Rotterdamsche volksbuurten zijn er ruim en zindelijk bij. Schurftige, met zweren bedekte honden en vette zwarte varkens loopen u langs de beenen; hier en daar ligt een doode rat, en overal ligt onnoembar vuil en hnmonde ver rotting. Wie hier nooit geloopen heeft zal nooit weten wat stank en vuil is. En wie nooit een met etter en vuil en zweren be dekten Chineeschen bedelaar er heeft zien strompelen, weet niet wat mensche- lijke misère is. Hoe er menschen in deze vervuiling en verrotting leven is voor een Europeaan een raadsel; ze sterven dan ook bij hon derden, maar altijd komen er weer meer b'j- En toch is, volgens Henri Borel, in deze vervuilde, stinkende, vol van ont binding rottende stad „een schoonheid om van te zingen en te jubelen." Dan toch zeker met den zakdoek voor den mondl Ons dunkt, dat wijsheid en schoonheid verre zijn te Amoy, en dat we bekocht zijn met de bladzijden uit het boek van Bortjl, waarin hij den lof zingt van deze smerige Chineesche stad! In het oostelijk gedeelte van Fries land heerscht sinds geruimen tijd onder de arbeiders een zorgwekkende werk loosheid Zooals bv... in de gemeenten Weststellingwerf, Achtkarspelen en Dan- tumadeel. In het tot de eerstvermelde gemeente behoorende dorp Noordwolde, waar vóór het uitbreken van den wereld oorlog als gevolg van den gretigen af trek, welken de daar gefabriceerde stoe len en andere rietwerk-producten in Frankrijk vonden, de kleine luiden een welvarend bestaan hadden, zijn thans wegens de sinds een achttal jaren in die industrie heerschende malaise ongeveer 70 arbeiders werkloos. Dezer dagen togen eenige in dat dorp woonachtige arbeiders met door hen ver vaardigde rietvlecht-voorwerpen per fiets naar het in den Frieschen Zuidwesthoek gelegen 6tadje Workum; terwijl zij van daar den volgenden dag met hun koop waar naar Bolsward, Sneek, enz. reis den. Wegens de overal ondervonden con currentie hebben die mannen na een paar dagen zwerven slechts ongeveer f 3 kunnen verdienen. In nog slechter conditie dan de riet- vlechters bevinden zich de t# Noord wolde wonende arbeiders, die het riet- vleehtvak niet verstaan. Het in een dezer dagen gehouden raadsvergadering der gemeente Weststel lingwerf geconstateerde feit, dat, mede als gevolg van het tot het verleden be- hooren der vroeger belangrijke export van haar producten naar Frankrijk, de rietvlechtnijverhoid thans in die streken geen vast bestaan meer oplevert, blijkt ten overvloede uit het „recente" ontslag, hetwelk wegens de in het bedrijf heer schende slapte aan een gedeelte van het in de te Noordwolde en Gorredijk ge vestigde fabrieken der bamboe-industrie werkzaam personeel is gegeven. Het is derhalve ten zeerste te be treuren, dat, zooals ook door den heer E. v. d. Vegt in de voorgemelde ge meenteraadsvergadering werd verklaard, het vestigen van nieuwe industrieën op hei Friesche platteland onder de vrome wenschen moet worden gerangschikt, en de boeren wegens hun tegenwoordigen alles behalve rooskleurigen toestand niet veel tot een radicale of krachtige be strijding der werkloosheidplaag kunnen bijdragen. De bovenvermelde feiten en het even min bemoedigend vooruitzicht dat in den a.s. winter de werkloosheid en de daar uit voortvloeiende ellende in Friesland nog veel meer landarbeidersgezinnen zul len teisteren, dan zulks sinds geruimen tijd reeds het geval is, zijn echter voor de vroede vaderen der betrokken Frie sche gemeenten geen beletselen, om de plagen zooveel mogelijk te bestrijden. En wel door haar slachtoffer reeds thans in de huidige zomerperiode niet alleen via de burgerlijke armbesturen geldelij- ken onderstand, maar ook, als zij daar toe in staat zijn, arbeid te helpen ver schaffen. Zoo heeft het gemeentebestuur van Dantumadeel met de blijkbare bedoeling ze te laten ontginnen en cultiveeren een groote oppervlakte woeste grond gekocht; terwijl het door de Ned. Herv. Gem. te Surhuizum aanbestede slatwerk van een ongeveer 1200 M. lange wijk een gevolg is van een tot haar door B. en W. van Achtkarspelen gericht verzoek om de werkloosheid te helpen bestrijden en wel tot leniging van den nood der arbeiders gezinnen. Do Duitsche „Kriminal-Polizei"wed ijvert met de Belgische bezetting in het aanhouden en overbrengen naar Aken van personen, die niet in het bezit zijn van de vereischte papieren, om zich in Duitschland te bewegen. Het oog der Duitsche politie is scherp en vro dt st'eds scherper, hoe meer marken voo- een Hol- landschen gulden to koop zijn. De boe en bedragen soms 2000 marken en meer. Een heer uit Nieuwe 'haren (Limb had zich met zijn twee zoontjes te Aken in meut e kleoren ges'okea. Qnd r weg op de terug eis. in de eléctrisohc tram moest het drietal uitstappen. De kle-ren m es'en ter iggege en worden en een hooge som moest aan boe'e worden betaald. Een huisvader had voor zich, zijn vrouw en zoon nieuwe schoenen ge- ko-ht- Aan Panne h i'e moest het, drie tal de schoenen uittrekken en ecnire duizenden marken biets he'a'en. Een in woner van een Ho l ndsche grensgemeen te. een Dnitscher. werd bij Aken aan gehouden. Niet alleen werd hij onge sloten, maar bovendien ook mi-hnndsld. Van de mishandeling deed hij aangif te bij de Duitsche justitie. We in Aken door de Belgen -gevangen wordt gezet, geniet tevens het voorrecht gedurende zijn gevangenschap te mogen schrobben en allerlei eorveewerk te verrichten. Do boeten zijn totaal willekeurig. De mees ten krijgen geen bewijs van betaling; trouwens daar vragen ze ook niet naar, blij als ze zijn weg te kunnen komen. Een paar inwoners van Eijgelshoven zijn ook eenige dagen in de kost geweest bij de Belgen. Over de behandeling zijn za niet bijzonder te spreken. Een dame werd gevisiteerd en had een blouse, pas gekocht in Aken bij zich. Het vonnis luidde: einsperren of 8000 mark boete. De dame besloot bet laatste, maar ze had slechts guldens. Een caféhouder in de buurt ontfermde zich over de dame; hij wisselde haar guldens in voor 200 mark. De koers was ruim 300. 't Werd een dure blouse voor de dame. (Msb.) In Oostelijk Groningen heeft het Woensdagnacht zoo gevroren, dat een dunne ijskorst 's-morgens 7 uur nog in de slooten was waar te nemen. Via Kleef is deze week een transport van 380 kisten met zilvergeld, juweelen enz. naar Holland verzonden ter waarde van 30 millioen Mark van het Oostenrijksche Comité van levensmiddelenvoorziening. Men schrijft uit Barneveld: Al is de tijd van het zoogenaamde drij ven der bijen immens, volgens een oud spreekwoord, komt men St. Laurens (10 Augustus) de bijen op de pens reeds voorbij, toch werd in bijna geen enkelen korf zooveel honig aangetroffen, dat van drijven sprake kan zijn. Is h.et ho- niggewin dus tot nu toe zuinig geweest, over 't algemeen hebben de bijen voor spoedig gefokt, zoodat de volken krach tig en talrijk zijn. Werkt het weder dit na jaar dus eenigszins mede, dan kunnen de nijvere diertjes op de heide nog heel wat honig verzamelen. Alleen hierop is de hoop der bijenhouders in deze stre ken nog gevestigd. Reeds enkele malen vermisten arbeiders in de cacaofabriek van de Erve de Jong te Wormerveer hun ontvangen weekloon of een gedeelte ervan uit hun kleeren, die zij in de kleedkamer hadden opge hangen. Daar de diefstallen bleven aan houden, werden de nummers van de uit betaalde bankbiljetten opgeschreven en legde een der benadeelde arbeiders zich op het platte dak boven de kleedkamer in hinderlaag, nadat er eA gat in het pla fond was geboord, waardoor hij alles kon zien, wat er in de kleedkamer voorviel. Niet lang duurde het of een 21-jarige ongehuwde arbeider trad binnen en on derzocht dc Uleeding van zijn medearbei ders. Na eenig zoeken verdween het loonzakje van een arbeider in zijn zak. De politie werd gewaarschuwd en na fouilieering werden de ontvreemde bank biljetten in de kousen van den dief ge vonden. Vóór zijn ontdekking had het veelbe lovend jongmensch meermalen zijn ver ontwaardiging geuit over de laagheid, om medearbeiders te bestelen. Hoe Z{) bewaakt werden f e heer Pool, inspecteur bij de cen trale recherche in Den Haag, onthult thans in een artikel in „De Politiegids" op welke wijze de Russische Sovjet-del legatie, tijdens haar verblijf te 's-Gra- venhage bewaakt werd. Hij was met de bewaking der Rus- Ben belast en daartoe logeerde hij ook een viertal weken in het Oranje-hotel, teneinde voortdurend contact te houden met de leden der delegatie, hen zoo noodig behulpzaam te zijn en hen te waarschuwen voor mogelijk dreigende ge varen. De heer Pool vertelt dan o.a. het vol gende: „Allereerst was de zorg der politie gericht op de bewaking zelve, die, be halve door geüniformeerde agenten, ge schiedde door rechercheurs en agenten met politiehonden geposteerd rondom den vleugel der Russen. De' tweede zorg .gold het toezicht op het bezoek aan de delegatie. Teneinde te kunnen nagaan of zich onder de vote bezoekers, die zich met allerlei doelein den tot de leden der delegatie wend den, geen kwaadwilligen bevonden, werd ten opzichte van ieder hunner zooveel mogelijk de identiteit vastgesteld, natuur lijk op een zoo min mogelijk opvallen de wijze. Een derde zorg was de veiligheid der Russen, indien zij gich buiten het ho tel begaven. Een enkele maal zong een groepje schoolkinderen uit volle borst het „Wil helmus" en een paar maal reed één der Hollandsche roesde broeders per rijwiel met een dito vlaggetje voorop, in dfl buurt van het hotel, om duidelijk te de- monetreeren, dat ook in Holland geest verwanten der bolsjewiki leefden. Overigens viel het verblijf der Rus sen op de badplaats hoegenaamd niet op. Ze Wandelden of zaten nagenoeg el- kén avond te midden der badgasten, zonder dat nagenoeg ooit één hunner zich de onmiddellijke nabijheid der veel besproken Russen bewust was. Het is wel merkwaardig, dat de Rus sen zich in hun dien en laten overi gens precies gedroegen als de door hen zoo diep verachte „bourgeois". Eenigeoi hunner droegen bij voorkomende gele genheden smoking of heogen hoed, ze gaven af en toe enkele bevriende gede legeerden een diner .of dineerden bij hen, wisselden met autoriteiten en me degedelegeerden allerlei gebruikelijke plichtplegingen enz. en ten opzichte van de poiitie waren ze vriendelijker en voorkomender dan het overgroote deel hunner partijgenooten hier te lande". Na aanschouwing ter plaatse komt de „Rsb." gedeeltelijk terug op haar ver wijt aan het departement van koloniën in zake de geldverspilling van de beschil- (ierHe gangen. De muren zijn niet gewit maar wit ge schilderd, terwijl de oorspronkelijke kleur crème was. Deze kleur was som ber en, nu de muren opnieuw geverfd moesten worden, zijn ze witgeverfd. Het was ook onjuist, dat ze het vorige jaar geverfd waren, terwijl de muren in het nieuwe gebouw nog in de grondverf stonden en feitelijk nog geverfd moesten worden, wat nu is geschied. Het witten of stucadooren gold ook al leen een bepaald stuk, waar door de verbreking gaten in de muren waren ontstaan. Wat de kwestie van de tegels betreft, werd aan het blad het volgende medege deeld: Vroger waren verschillende afdeelingen van het departement ondergebracht bui ten het hoofdgebouw en nu wenschte de minister uit een oogpunt van bezuiniging, dat alle ambtenaren in het gebouw on der dak zouden 'worden gebracht. Dit is geschied en velen buizen nu op den zolder, in een temperatuur, die alles behalve aangenaam is. Om hierin nu tegemoet te komen, zijnde archiefbergplaatsen, die beneden zijn, ontruimd en voor werklokalen inge richt. Om deze nu zoo geriefelijk moge lijk te maken, zijn de gewone steenmu ren hier fraai gewit en met mooie wit te tegels versierd. Afgezien van de vraag of dit nu al dan niet noodig was, dient meegedeeld, dat hierover het departement van Kolo niën geen schuld treft, maar de rijks bouwmeesters, die onder Waterstaat res sorteeren. In Emmen zijn deze week 928 weitdoo- zen, meest veenarbeiders(sters). Intusschen zullen een 1000-tal arbeiders te werk wor den gesteld bij het kanaa'l Ane-Couvorden. De Leilsche politie heeft op last van den officier van justitie in arrest gesteld zekere W„ café- en restauranthouder al daar, wegens het onttrekken van verschil lende goederen aan een hem toebehoorden boedel, zoowel voor als na zijn faillietver klaring. Onder andere bleken verdwenen le zijn meubelen, sieraden,' horloges, en rijwielen. Een gouden broche, door mej. K. L. te Midwolde (Gr.) in 1904 verloren, is thans bij het bewerken van een stuk -land weer teruggevonden. In den afgeloopen naoht hebben inbre kers getracht, de brandkast van de boterfa- briek „Holland" le Leimuiden, filiaal van de melkfabriek „Holland" te Amsterdam, open te breken. Hun pogingen zijn evenwel miislukt. Met ingang van 3 September zal de Christelijke Mijnwerkersbond zich aan sluiten bij de Rijkswerkloozenverzekering. De directie van de rijwielenfabriek Adek te Arnhem heeft aan het personeel een loonsverlaging van ongeveer 25 pCt. voorgesteld, met de mededeeling, dat wie daarmee geen genoegen neemt, met in gang van morgen ontslagen is. Het perso neel heeft besloten de loonsverlaging niet aan te nemen. Woensdagmorgen is het losse perso neel van de N. V .Dekkers Houthandel en van de firma Brainzeef te Zaandam in staking gegaan De staking is gericht tegen de in Mei ingevoerde loonsverla gingen, waarmee de Federatie van transportarbeiders geen genoegen hééft genomen. Te Bovencarspel heeft Woensdag de bekende Bloembollenveilings-Ver- eeniging West-Friesland haar vijfde groote veiling van leverbare bloembol len gehouden. In 't geheel werden. 1.100.000 stuks bollen geveild. Belang stelling matig. Prijzen over het geheel iets lager. Voor de dikke bollen wer den nog hooge prijzen besteed. VAN DE RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. De uitslagen luiden: Wedstrijd voor nieuwelingen over 3600 Meier, met 3 klassementen. Eindrit: 1. A. v. Duyn; 2e L. Kooymans; 3e R. J. Velt- kamp. Wedstrijd voor amateurs over 3600 M. met 3 klassementen .Eindrit: 1. N. de Bruin, 2e S. Leene. Afvalwedstrijd tuschen Erkelens, Bon tekoe, Peeters en Jhr. Bosch v. Draken- stein over maximum. De amateurs won nen met 10 meter. GOUDA, Veiling van 16 Augustus. Snijboonen le soort f 12.7022.30; dito 2e soort f 1—10; StokbooneM f 10—15.90; Trosboontjes f,1217.70; Stamboonen f 2 6; Spekboonen f 0.802.20Pronk- boonen f 1.304; Sjalotten f 79; Uien1 f 9.1011.10; Witte uitjes f 828; Au gurken fijn f 3344; dito fijn basterd f 1830; dito basterd f 720; dito grof f 311dito boonen f 2Postelein f 4.30 —9; Doperwten f 15—17; Capucijnera f 23, alles per 100 K.G.; Komkommers le soort f 1.202.30; dito 2e soort f 0.60 1.30; dito halve f 0.100.40; dito gels f 0.106; Bloemkool f 0.1011; Roode kool f 1.906; Gele savoye kool f 2.20 7; Andijvie le soort f 1.903.10; dito 2e soort f 0.301.80; Kropsla f 0.10 1alles per 100 stuks. Tomaten A' f 12.90—16.10; dito B f 9.30—10.90; dito 0 f 11—11.80; dito kriel f 0.70—1.40; dito rijp f 7.6013; alles per 100 pond. Peen f 1.508; Kroten f 1.102.40; Uien f 1.304.50; Selderie f 0.902; Peterselie f 11.20; alles per 100 bos. Zuring per kist f 0.050.27; Suiker peren f 811; Dirkjes f 712; Clapp's Favorite f 2526; Keswick f 612; alles per 100 K.G. Perziken f 0.03O.O7J Meloenen f 0.310.55; alles per stuk. Eieren f 7.107.50 per 100 stuks, per; Bur. v. pol. Bokenrodstraat 9, eet» SOHAGEN, 17 Aug. 1922. Aangev. 17 Stieren f140280. 72 Geldekoeien mag.)' f 100325, 90 idem (vette)' f 300510, 10 Kalfkoeien f 250475, 93 Pinken f 80 130, 25 Nuchtere kalveren f 1430, 83 Schapen (mag.) f 1824; 319 Idem (vet te) f35—50; 403 Lammeren f14—20 72 Varkens (vette) per K.G. fl1.08; 109 Biggen f 22—3022 Konijnen f 0.401.10 309 Kippen f0.751.50; Haantjes f0.25 —1.25. 253 K.G. Boter f2.30—2.40 7989 stuks Kipeieren f 6.507.252054 stuks Eend eieren f 5.75. LANGENDIJK, 17 Aug. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort f 5.9013.90; IdenK 2e soort f 1.203.40 per 100 stuks; Roo de kool le soort f 0.401; Gele kool, ls soort 0.801.60: Witte kool, le soort f 1.20—1.50 per 100 K.G. Aardappelen per 100 K.G.: SchotschS muizen f 1.904.60; Schoolmeester» f 1603; Blauwe, per 100 K.G. 4.60— 5.40; Eigenheimers per '100 K.G. f 2.20— 2.80; Blauwe eigenheimers f 3.30—4.50; Drielingen f 3.403.70; Kleine f 1.30; Koksianen ƒ1.50; Due, f 1-802 Zilver- nep 8,9010.10; Gele nep, 4.906.80; Drielingen 2.604.80; Uien, le soort pef 100 K.G. f 7.308.20; Losse wortelen per 100 K.G. 0.801.30; Slaboonen, per 100 K.G. f 5. Aanvoer 4000 stuks bloemkool, 122150 K.G. roode kool, 23900 K.G. witte kool, 25100 K.G. gele kool; 1875 K.G. iosss wortelen, 80500 K.G. aardappelen, 67S K.G. drielingen, 1566 K.G. nep. 195 K.G. slaboonen 4356 K.G. uien. AMSTERDAM. 17 Aug. Boter (©ent*. Botermijn.) Hoogste pr. f2 36, midden- prijs f 2 27, laagste prijs f 2.17. HOORN, 14 Aug. Kaas. Aangevoerd 5 stapels fabriekskaas f 47; 29 st. boe renkaas f 50; 21 st. boerencommissia f 44; totaal 55 stapels wegendo 25.103 K.G. Handel vlug. DELET, 17 Aug. Boter. Ter markt waren 163/8 en 9/16 te zamen 4350 K.G. Prijs f 2.25—2.50 per K.G. GOUDA, 17 Aug. Kaas. Aangevoerd 194 partijen, le soort f 4245, 2e soort f 3941. rijksmerk f 4046, zware f48. Handel matig. SCHIEDAM, 17 Au?. Moutwijn. (Off, not., medeged. door H. J. Jansen, na mens de commissie uit de Kamer van' Koophandel aan de Beurs) f13 per H. L., ad 46 pet. zonder fust en zonde» belasting. Melassespiritus ad 100 pet. per H. L. f28, ruwe graanspiritus p. H.L. ad 50 pet. f 13 zonder belasting. Spoeling pet ketel f 1.90. AMSTERDAM, r 17 Aug. Aardappelen^ Bericht van Jac. Knoop. Zeeuwsche Boni te f 3.25—3.50. ld. Blauwe 2.80—3, id. Eigenheimers 1.902.30. idem Blauwe Eigenheimers 22.25; Friesche Bergers 1.60, idem Blauwe Borgers 22.10;" Noord-Hollandsche Blauwe 2.502.80, ld. Bonte f 2.80—3; Zeeuwsche Eigen heimer poters 22.20; Hillegommer Zandnardappelen 4.805; Schoolmees ters 2.80—3.15 per H.L. AMSTERDAM, 17 Aug. Bericht van bef Nieuwe Veilingsgeb. De Jong en Koene. Seigneur/d'Esperen 1822, Precose da Trevon 1622, Clapps favorite f 15— 26, Zwaanshalzen 79, Mooi NeeltjeS 79, Madame Mathou 1014, dubb. Dirkjesperen 1014, Dirkjesperen 9 10, N. H. Suikerperen 58, Haantjes- peren 67, Kruideniersperen 24.— 34, Oomskinderen 2434, Gondshallen 810, Madame Tryve f 1522, Poire Madame 1926, Beurre Giffar 15— 16, Reine van Denekamp 1620, Yel low Transparant extra 2026, Yellow Transparant I 1620, Zure ruilingen f 7—10, Mr. Gladstone 12—15. Codlilt Keswick 1014, Tulpappelen 8—10, Bsssen 4252. Blauwe Pruimen 40 48, Friesche pmrimen 3858, Reine Claude f 58—70, Morellen 0.48—0.57, Frambozen 11.10 per 100 K.G; Per ziken I f Ó.12—0.22, idem II 0.06— 0.12, Meloenen 0.35—0.70 per stuk} Bloemkool I 1214, Idem II 4.801 7.60 per 100 stuks; Aardappelen 2— 2.60, Drielingen 1.40—2.30. Tomaten 10.2013.40, Spercieboonen dubbel 5 —7, idem enkel f 16—22, Sniiboonen 18 —28, Augurken fijn 24—34. Augurken basterd 0.090.15 per 100 K.G HAARLEM, 16 Augustus 1922. Groen- tenmarkt. Appelen 10—12 ct. p.p.; Pe ren 322 ct. p. p.; Aardappelen 312 ct. per K.G.; Roode Kool 610 ct. per stuk; Groene Kool 5—7 c t. per stuk; Savoye- kool 5—10 ct. per stuk; Uien 10—20 ct per K.G.; Salade 11-60 de 100 krop; Wortelen 68 ct. per bos; Heerenboonen 68 ct. per K.G.; Snijboonen, 1225 ct per K.G.Andijvie 0.902.60 de 100 stuks; Postelein 5055 ct. per mand} Spinazie 1020 ct. p. mand; Kervel 34! ct. per bos; Seldery 210 ct. per bot| Rabarber 1012 ct. per bos; Komkom mers 35 ct per stuk; Pieter Selle S—41 ct. per bos. ALPHEN, 16 Aug. Veilingbericht Coöp. Tuinbouwveilingver. „Alphen a/d. Rijn en Omstreken". Heerenboonen ƒ2.90ƒ16.10, snijboonen 217.60, spekboonen 1.103.60, postelein 56.20, zuring 4, aardappelen 2.705.40, tomaten A 25.50ƒ27..10, B 1220, C 2527.10, augurken fijn 62, bas terd 9—16, grof 5, dubb. grof 3, peren 712, appelen 6, alles per 100 K.G. Andijvie 0.20—f 1.40 per 100 bos. Kropsla f 0.600.70, komkommers I 2.10 4.20, idem II 1.301.90, bloemkool I 26, idem II 1f 2, idem III Ó.25, savoyekool 5, roode kool 3, eieren 7.50, meloenen 14— 65, alles ,per 100 stuks. VOORSCHOTEN. Vrije veiling. Kippen eieren 9.109.60 per 100; eendeneieren 9.00 per 100; kippen 2.50—ƒ2.75 pee stuk; duiven 0.40.45 per stuk; ko nijnen 0.401.40 per stuk; snijboo nen 1.00 per 1000; prinsesseboonen 0.100.11 per K.G.; roode kool 5.00 per 100; peren 0.15 per K.G.; komkom mers 0.020.03 per stuk; prei 0.03 per bos. Veiling V. P. N.: Kippeheieren 7.60— 9.40 per 100; eendeneieren 8.20— 8.50 per 100; kippen 1.15 per stuit,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6