RESTANTEN OPRUIMING mmmm Kiiimmmmiiiiiisniiiuiiiiii nLimmiiimiiimiimiiiB Vrijdag 18 Augustus 1922 45s*® Jaargang No. 14224 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Opnieuw een oud probleem. rj STADSNIEUWS. AGENDA 19 AUGUSTUS Ongelukkige val. Geen verlof meer. Festival. Garnizoensberichten. Zakkenrollers. Tooneelnieuws. Politieke stroomingen in onze kiesvereeniging. Verkoopingen. Van het Bisschopsfeest. Besmettelijke ziekten. Programma E lllllll!lirMlllllllll"!llli|||||||||lllllllllllllllllili;llilllllM L. PAANAKKER Schoenmagazijn ALLÉÉN GROOTE HOUTSTRAAT 46 Gemeenteraad. Inbraak. Vergunning Drankwet. Onvoorzichtig. Bekroond. Onze Industrie. Dienstplicht. Burgerlijke Stand Gemeentezaken. Personalia. Ned. Bond tot redden van Dren kelingen. Jubileum Th. J. F. Corstens. tiet öisschopsteesl- J. J. WEBER ZOO*. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. Doodelijk tramongeluk. Intern. Telegrafistenwedstrijd. Een rede van Poincaré verwacht. D« Abonnementsprijs be* draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Pe» Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. (Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HAARLEMSGHE COURANT Adverfentiën 35 cent* per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advortentiën 14 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De geschiedenis der menschheid lijkt heel vaak op een stilstaand water: in rus tige tijden van politieke ontspanning en economische hoogconjunctuur schittert de beschaving aan de oppervlakte als de waterlelies op de plas; maar nauwelijks komi er heftige beroering door revolutie, oorlog, economische depressie, of aller lei leelijks komt daar boven. De achter ons liggende jaren hebben dit maar al te' zeer bewezen en de na-oorlogsche perio de, waarin wij thans verkeeren, geeft er dagelijks nieuwe voorbeelden van. Nauwelijks is het besef doorgedrongen, dat de gouden jaren van de oorlogswinst maar bedriegelijke schijn hebben gege ven en de welvaart voor langen tijd terug is gezet, of, wat in kalmer tijd meer be dekt en minder luid werd gepropageerd, wordt openlijk en algemeen besproken, wordt als wetenschappelijk voorgedragen. .We bedoelen het vraagstuk der overbe volking in verband met de economische malaise. I Zoolang men zich werkelijk op weten schappelijk terrein houdt en nagaat, hoe door emigratie, ontginning van woeste gronden, verandering van arbeidsverdee- ling en dergelijke meer evenwicht kan iworden gebracht op de sterk geschokte arbeidsmarkt, kan men zulke studie na tuurlijk niet -ders dan loven. Maar he laas staat men nu weer evenals na den Napoleonistischen tijd en thans veel bru taler klaar met het „eenig afdoende mid- del" van de kunstmatige geboortebeper king. De onbeschaamde wijze, waarop dit ingrijpen van den mensch op een terrein, waar zijn wil geen wetten te stellen heeft, wordt besproken en door den befaamden nieuw-malthusiaanschen bond wordt ge propageerd, is te ergerlijk om aan te ge- Ven en getuigt slechts hoeveel verrotting er huist onder het gladde oppervlak, dat Wij „beschaving" noemen. En toch, wij hebben ons er op voor te bereiden, dat dit vraagstuk in de naaste toekomst het meest van alle belangstel ling wekken zal. In zooverre kan men het eens zijn met wat dezer dagen de be kende economist Keynes schreef: i „Het bevolkingsvraagstuk wordt allengs niet uitsluitend een probleem voor den oeconomist, maar het zal in de naaste- toekomst de grootste van alle politieke kwesties worden. Het zal een kwestie zijn, die enkele van de diepste instinc ten en emoties van het menschdom zal wakker maken, en de zienswijzen daar over zullen wellicht met evenveel harts tocht worden naar voren gebracht als bij de vroegere godsdiensttwisten." Maar als dit zoo is, dan zou juist de wetenschappelijke wereld goed doen hier de grenzen van het vraagstuk door het geweten te trekken. Ingrijpen van den mensch in het bevolkingsvraagstuk door kunstmatige geboortebeperking noemde onlang- nog een beroemd Amerikaansch professor een bedreiging van het men- schelijk ras. En vele geleerden onder schrijven dit gelukkig nog. Daartegen over doet'het kil aan een wetenschappe lijk man van wereldreputatie, als de juist genoemde Keynes, zoo nuchter over deze hoogst gewichtige zaak te zien schrijven en, al trekt hij zelf de conclusies niet, de misdadige gevolgtrekkingen uit sombere bespiegelingen toch al te gemakkelijk door anderen te laten maken. Te meer evreemdt zulks, waar de schrijver zelf de zeer scherpzinnige opmerking maakt, dat de vraag of er op een bepaald oogen- blik al of niet overbevolking zal zijn niet te beantwoorden is, omdat zij afhangt van factoren, die ons onbekend zijn. „Indien men aannemt, schrijft hij, dat het werkzame leven van een mensch duurt van zijn 17e tot zijn 67e jaar, dan zal het aantal nieuwe arbeiders, dat zich jaarlijks op de arbeidsmarkt aanmeldt, rekening houdende met het percentage der over levenden, afhangen van het verschil tus schen 'e geboorte-percentages van 17 jaar geleden en 67 jaar geleden. Dit wil zeg gen, dat de jaarlijksche veranderingen in het aanbod van arbeidskrachten op hét huidige oogenblik niet afhangen van iets, dat thans geschiedt of kort geleden ge schied is, maar van gebeurtenissen, van welke er eenige plaats hadden in 1855, ten tijde van den Krim-oorlog, en van welke er geen enkele meer plaats vond na 1905, Zij hangen dus af van invloeden, die met de huidige omstandigheden niets te maken hebben. Compenseerende krachten, die daartegenover worden gesteld, kun nen hun volledigen invloed pas twintig jaar later doen gelden, tenzij zij vernieti ging van levens tengevolge zouden heb ben, een vorm van compensatie die ech ter hoogst onwaarschijnlijk lijkt. Wat veel waarschijnlijker te gebeuren staat, is een gestadige daling van den-levensstandaard, zóó geleidelijk, dat men den overgang van de verschillende stadia in elkander ter nauwernood zal bemerken," Maar wanneer dit zoo is, dan doet im mers de mensch ook verstandiger zelf geen „voorzienigheid" te spelen en nu al vast niet de wereld van over twintig jaar te ontvolken, uit vrees, dat er dan misschien te veel menschen zullen zijn. En die vrees werkt ook Keynes in de hand door zijn sombere speculaties over het uitdrogen onzer economische hulp bronnen en dergeljjke angstaanjagende voorspellingen. De uitvindingen van stoom en electriciteit hebben aan de 19de eeuw plotseling een geheel ander aanzien ge geven. Wie zegt ons, dat niet straks het menschelijk vernuft vindingen doet, welke aan het verkeer en bedrijfsleven wederom een geheel nieuwe wending geven; of dat binnen korten tijd nieuwe bronnen van rijkdom worden aangeboord? Bij zooveel onzekers is alleen passend vertrouwen op een Voorzienigheid, zonder Wier toelating geen haar op ons hoofd gekrenkt wordt. Het ééne zekere wat wij weten is, dat een geslacht, 't welk zijn na geslacht wil „reguleeren" zelfmoord pleegt en gevaarlijk is voor zich zelf en geheel de maatschappij. Frankrijk is ons ten voor beeld, dat, wanneer het op dezen voet van '-'nderbeperking voortgaat over tien jaren geen 25 millioen zielen meer zal tel len. En de diepste oorzaak voor de des tructieve Fransche politiek, waaronder heel Europa thans lijdt, is dan ook niet anders dan de wanhoopsdaad van een uit stervend land, dat meer vitale volkeren rondom zich ziet wassen in kracht en ge tal en zich aldus onherroepelijk do macht ziet ontglippen, welke het op den duur door geen geweld of dreigement behou den kan. Alleen daar, waar in het bevolkings vraagstuk niet de politiek of de economie, maar de christelijke moraal het laatste woord spreekt, zal een gezond en krachtig ras opgroeien en daaraan is onherroepe lijk de toekomst. S'. Bavo. Gewone zittingen. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da- gel ijlt» uitgenomen Zaterdag, Zon- «n feestdagen toegankelijk. ïf. K. Leeszaal en uitlcenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 25 en van 7 tot 9 uur behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 25 ■ur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs poor vrouwen- Kleine Houtweg 13 -Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Gisteravond omstreeks 8 uur was de 10-jarige jongen C. O., wonende Lange Poellaan op een dak van een perceel in de Barendsestraat geklommen om er een bal af te halen. De jongen viel van het dak en kwam op zijn hoofd terecht. De eerste hulp bij ongelukken werd door een agent opgebeld. Ook Dr. K. E. de Jong was spoedig ter plaatse. Deze-constateerde een lichte hersenschud ding. De jongen is naar zijn woning vervoerd. De chef van de Centrale Werkplaats alhier heeft de volgende bekendmaking aan het personeel uitgereikt: „Aan het personeel wordt bekend ge maakt, dat voortaan bij 25 en 50-jarige dienstvervulling geen extra verlof meer aal worden verleend. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Muziekvereeniging „Voor waarts", directeur de heer S. A. v. d. Broeko zal zooals we reeds in 't kort mededeelden Zaterdag 26 Aug a.s. een festival worden gehouden in den iBrontuin 's Middags zal door de deelnemende vereenigingen een wandeling door de stad worden gemaakt naar het Brongebouw. Door de gezamenlijke muziekkopsen 400 man sterk zal dan een marsch ten uitvoer worden gebracht. -■ -D® volgende muziekgezelschappen zul len daaraan deelnemen: Muziekvereeniging „Apollo", van Zaan dijk; „Forzando", van Amsterdam; „Kunstkring" en „Crescendo", beiden v. Spaarndam; „Harmonie-Crescendo", „Laurens Janszoon Coster" en „ExceL sior", allen van Haarlem; „Oefening Kweekt Kunst", van Bloemendaal. In afwachting van de voorgenomen dislocatie blijft volgens het „Hbld." de schoolcompagnie van den motordienst te Haarlem voorloopig in garnizoen, waar zij zich thans bevindt. In de Bijenkorf te Amsterdam is aan ©en inwoonster van Haarlem een porte- monnaie met f 200 ontrold. Zondag 20 Augustus komt het Ned. Tooneel-Ensemble van Rotterdam, met het beroemde blijspel „De Tante van Charley", j.l. te Rotterdam 50 keer opgevoerd. Het is niet onmogelijk, dat het be roemde blijspel dezen winter in de oorspronkelijke taal zal worden op gevoerd. 28 Augustus laatste voorstelling Opera Italiana „La Tosca". Men schrijft ons: Donderdagavond vergaderde de jn dit biad bekend gemaakte Sociale en Poli tieke Studieclub „Sint Bavo". Uitvoerig werd gesproken over het doel en het we zen der club. D statuten en van zelf de naam worden in beginsel vastgesteld, een en ander zal nog nader worden uitge werkt. Na aanneming der concept-statu ten werden de bestuursleden gekozen en wei de heeren C, P. Kerkvliet, J. Adelaar en W. H. J. Vogels, waarvan de eerste voorzitter werd. Daar bij geruchte ver nomen was, dat de Kiesvereeniging zelve een studieclub zou oprichten werd beslo ten, dat indien dit gebeurt, samenwerking te zoeken. Mocht er al geen algeheele samenwerking tot stand komen, dan toch zouden de bijeenkomsen dier club ook door onze leden bezocht worden. Duide lijk en met nadruk werd er op gewezen, dat de club niet tegen of naast de Kies vereeniging stcat, doch slechts beoogt de ontwikkeling der katholieke beginselen volgens de Rerum Novarum, bijzonderlijk onder den werkenden stand. Zoowel man nen als vrouwen kunnen als lid toetre den. Er zullen vergaderingen worden be legd, waarin een inleider met een van te voren aangegeven onderwerp optreedt, welke inleider zoovee! mogelijk uit de eigen leden wordt genomen en er wordt gelegenheid gegeven tot debat. Tevens zullen urgente zaken behandeld worden, zoo b.v. werd nu de vraag gesteld om bij het bestuur der Kiesvereeniging er op aan te dringen te komen tot een vergadering van den Kieskring Haarlem, ter vaststel ling onzer gedragslijn in zake de te ver wachten vergadering van den Landelijken Bond van Kieskringen, welke bijeenkomst door de Maasbode reeds werd aangekon digd. Men meende, dat onze afgevaardig den wel niet met* een4 imperatief mandaat mochten worden gezonden, doch zij dien den volgens de vergadering toch zeker de politieke stroomingen in onzen Kieskring te kennen. Ook vond men het alles be halve in den haak. dal de vo-ij-zitter van den Kieskring, penningmeester van den Landelijken Bond is in de gegeven om standigheden. Verder werden nog verschillende aan gelegenheden besproken, doch werden geen definitieve besluien genomen om het bestuur, pas gekozen de handen vrij te laten. De voorziter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, wees op de zware taak, die hij op ziïn schouders had genomen en riep de medewerking der le den in. Hij bracht een woord van dank aan de oprichters, die al jaren, ondanks de onvoldoende medewerking de club hadden in stand gehouden en ten slotte nieuw leven hadden weten in te blazen. Voor het 'pgeven van nieuwe leden en als correspondentieadres werd aangenomen de heer J. Adelaar, Popelingstraat,- alhier. Aan de concept-statuten ontleenen wij dat de Roomsch Katholieke Sociale en Politieke studieclub „Sint Bavo" wordt gevormd door katholieke kiezers(ressen) van Haarlem en ten doel heeft de ontwik keling der katholieke beginselen volgens deRerum Novarum,bijzonderlijk onder den werkenden stand. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen; b. het houden van lezingen en voor drachten door en voor de leden. c. het bespreken van sociale en politie ke onderwerpen (urgente); en d. het daadwerkelijk deelnemen aan de sociale- en politieke actie. Om als lid te worden toegelaten moet men opgegeven worden aan het Bestuur, hetwelk op de eerstvolgende vergadering bedoelde personen aan ballotage onder werpt. Wel mogen te goeder naam be kend staande katholieken geïntroduceerd worden, doch zulks behoeft de goedkeu- ring der vergadering Notitie van de perceelen die verkocht zijn in 't Notarishuis, Bilderdijkstraat 1, b.d. Zijlweg, te Haarlem, op Donder dag: 17 Augustus 1922. Notarissen A. Bonga te Amsterdam en B- O. A. van Cranenburgh te Haarlem. No. 1. Het woon- en winkelhuis aan de Schagchelstraat. Get. No. 12 zwart en rood, J. G-. Akersloot f 6375. Notaris R. 0. A. van Cranenburgh. No. 2. Een huis en erf aan de Eijp- straat. Get. No. 5, J. Krikke f1435. Notaris D. W. van Niekerk. No. 3 Een huis en erf aan de Leliestraat. Get- No. 18b, P. Roelant f 1910. Notarissen A. Bertling en G. Wol zak Hz. No. 4. Een huis en -erf aan de Tetterodestraat. Get. No. 50, opge houden f 8400. Notaris J. Koolhoven. No. 5. Een huis en erf aan het Begijnhof. Get. No. 10> T. Kroon f 1900. No. 6. Een huis en erf aan het Begijnhof. Get. No. 12, A. Akersloot f 1405. Notaris A. J. 0. Daamen. No 8. Een huis en erf aan de Zuid-Brouwersstraat Get. No. 13, J. B. Krbon v Diest f 1520. No. 9. Een huis en erf aan de Zuid-Brouwersstraat. Get. No. 15, J. B. Kroon v. Diest f 1360. No. 10, Een huis en erf aan de Zujd-Brouwersstraat Get. No. 17, H. 0. Louw f 1320 No. 11. Een huis en erf aan de Zuid- Brouwersstraat. Get. No. 19, P. Schrij ver f 1325. Ook gisterenavond werd de kathedraal door zeer vele belangstellenden ook niet-Roomsch-Katholieken bezocht. Den geheele of vond was het druk ko men en gaan. Verschillende zangnummers werden uit gevoerd door koren, ook eenige soli's werden ten gehoor® gebracht. De heer Andriessen bespeelde het orgel. Ook he denavond is de kathedraal weder ge opend van 8 tot half elf. Het orgel zal wederom bespeeld en er zal gezongen worden. Aan de lijst van vereenigingen die ter receptie bij den Bisschop gingen, verzoek men alsnog toe te voegen de afdeeling Haarlem van den Ned. B. K. Bond van Handels- Kantoor- en Win kelbedienden. Ook maakt men ons opmerkzaam dat de heer burgemeester van Heemstede, Z.D. H. den Bisschop kwam comph- menteeren en zeer hartelijk werd toe gesproken. De Bisschop sprak o m. de verwachting uit, dat de Burgemeester nog meermalen in de gelegenheid zou zijn een „inwijding" in zijne gemeente bij te wonen. In de week van 6 tot en met 12 Augustus kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Berin-b oek 1 van diphtheritis; Haarlem 1 van buiktyphus en 1 van roodvonk, Noordwijk 1 van diptheritis, Oegstgeest 1 van buiktyphus. voor het Concert in Den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkest- vereeniging, onder leiding van Willem Knikker, op Zondag 20 Augustus a.s., om half drie: 1. Marche Lorraine, L. Ganne. 2. Ouverture „Piqué Dame", F. v. Suppé. 13. „Sirenenzauber", w-alzer, E. Waldteufel. 4. Potpourri aus „.Der fidele B-auer" L. Fall. 5. Ouverture „Venus auf Erden", P. Lincke. 6. „Die Mühle im Schwarzwald", R. Eilenberg. 7. Musikalische Taüschungen. Een vergadering van den Gemeente raad van Haarlem zal worden gehou den op Woensdag 23 Augustus 1922, des namiddags ten l1/, ure, zoonoo- dig voort te zetten de^ avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Men heeft zich in den nacht van Woensdag op Donderdag door ver breking van een hek en met behulp van een valschen sleutel toegang ver schaft tot de woning van den heer E. H. Krelage, «Kleine Houtweg 23, terwijl de familie uitstedig was. Er wordt niets vermist. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij Ged. Staten der provincie Noord-Holland is in gekomen een verzoekschrift yan M. Molenkamp, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten, in de gelagkamer van het perceel aan de De Witstraat No. 19. Door het rare balanceeren met 'n hengelstok door twee jongens, kwam in de Doelstraat een voorbijrijdende juffrouw op de fiets doordat de stok tusschen de spaken van het rij wiel terecht kwam zoo leelijk te vallen, dat zij een bloedende hoofd wonde bekwam en een groentenwin- kel moest worden binnengebracht, waar verder voor haar werd gezorgd. De fiets was onbruikbaar geworden. Op de te 's-Gravenhage gehouden Schoenen tentoonstelling werd de heer A- Huykman alhiei/ in groep 1, afd. 2, klasse 1 (luxe schoeisel voor abnormale voeten) met een gouden medaille be kroond en in Groep 1, afd. 1, klasse 1, met een diploma voor gouden medaille. Aan W: P. N. Kooij is voor den proeftijd van één jaar vergunning ver leend tot oprichting van eene inrich ting voor machinale houtbewerking, in het perceel aan de Kromme Elleboogsteeg no. 4 en het daarin bezigen van eljec- trische beweegkracht voor het aandrijVen van te plaatsen werktuigen. Uitspraken in zake vrijstelling' De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenige uit spraken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tian dagen na den dag van deze bekendma king in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor dezie ge meente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester -zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan., kan bo vendien de Commissaris der Koningin binnen denzelfden termjjn bij de Koningin in beroep komen. Geboren: 17 Augustus, z. van J. 0. WiedijkZonneveld 18 Augustus, d. van C. T. BronkhorstMeijer. Ondertrouwd: 18 Augustus, J. F. Broe ken en H. A. Nelissen. Overleden: 17 Augustus, M. Antonisse, 32 jaar, Burgwal 18 Augustus, A., 1 maand, z. van A. Wapstra, Holsteijnstr. B. en W. stellen den Raad voor: Met wijziging van zijn besluit van 12 Juli 1922, no. 38, over te plaatsen als on derwijzer naar school no. 26, den heer M. A van Heuven. Te bepalen, dat deze overplaatsing in gaat op 1 September 1922. Den pensioengrondslag van den benoem de met ingang van dien datum vast te stellen op 3,400. Tot wederopzeggens, te beginnen in 1922, in het aan den gewezen Directeur van het vaccinatiebureau voor Haarlem en Omstreken toe te kennen wachtgeld jaarlijks bij te dragen eenbedrag van 306 onder voorwaarde, dat door bet Rijk en de provincie Noord-Holland tezamen een bedrag van tenminste 719 .wordt bijge dragen. Sedert 1 Mei 1920 wordt aan ieder der secretarissen van de Commissiën tot we ring van schoolverzuim een tegemoetko ming van 300 's jaars verleend, uit welk bedrag tevens de kosten moeten worden bestreden voor bureaubehoeften en drukwerken, met uitzondering van de kosten voor aanschaffing der twee re gisters, vermeld in art 8 van het huishou delijk reglement. Door de invoering van de nieuwe leerplichtwet zijn de werk zaamheden van die commissiën aanmer kelijk uitgebreid.' Elk geval van willekeu rig' schoolverzuim moet thans in af wijking van vroegere bepalingen door haar worden onderzocht, en de uitslag van dit onderzoek schriftelijk aan den in specteur worden medegedeeld. Voor kantoorbehoeften en gedrukte stukken zullen de secretarissen dus be langrijk meer hebben uit te geven dan vroeger, waarom het B. en W. billijk voorkomt om te voldoen aan het verzoek van de Commissiën, om boven de toelage ad 300 's jaars aan de secretarissen een bedrag van 75 voor bureaukosten toe te staan. Artikel 145 der op 1 Juli j.l. in werking getreden Pensioenwet 1922 (S. 240) maakt het noodzakelijkdat de pensioenen voor hen, wier recht op pensioen met of na 1 Januari 1920 is ingegaan, opnieuw wor den berekend. Geeft de berekening, welke zal plaats hebben op den voet der nieuwe wet, een hooger-totaal aan dan het bedrag dat de betrokkenen thans met inbegrip van de bij de wet van 29 Mei 1920 (S 283) bedoelde verhoogingen ontvan gen, dan wordt het pensioen te rekenen met 1 Juli j.l. op het hoogere bedrag vastgesteld. Deze bepaling doet de vraag rijzen, welk standpunt de gemeente heeft in te nemen ten aanzien van :4e krachtens laatstgenoemde wet bij Raadsbesluit d.d. 28 Juli 1920, nr. 27, toegekende verhoo gingen. B. en W. stellen voor het volgende be sluit te nemen: I. De verhoogingen, krachtens bedoeld raadsbesluit toegekend op pensioenen, waarop recht is ontstaan op of na 1 Januari 1920 en die (zonder de verhoo ging) ingevolge, de Pensioenwet 19422 (S 240) meer zullen bedragen dan wan neer zij worden berekend overeenkom stig de tot 1 Juli 1922 gegolden hebbende pensioenregelingen, worden met ingang van den datum, waarop zij zijn ingegaan, ingetrokken, met dien verstande, dat het geen reeds is uitgekeerd, slechts zal wor den teruggevorderd voorzooveel betreft het bedrag dat sedert 1 .Xili 1922 is uit betaald, zoo noodig na verrekening met hetgeen den belanghebbenden toekomt krachtens het bepaalde sub II. II. Op pensioenen, toegekend of ver hoogd op grond van de Pensioenwet 1922 (S. 240) of nog toe te kennen op grond van vroegere wettelijke regelingen, wordt door de gemeente met ingang van den datum waarop het pensioen of het opnieuw berekende pensioen ingaat, een verhooging toegelegd tqt zoodanig bedrag, dat het pensioen met de van. gemeente wege toegekende verhooging in totaal ge lijk is aan het bedrag, dat de belangheb benden bij berekening hunner pensioenen naar de regelingen, welke tot 1 Juli 1922 voor hen golden, in verband met het Raadsbesluit d.d. 28 Juli 1920, nr. 27, zouden hebben ontvangen. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen L. O. slaagde Mej. M. Hi Hof stede. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen teekenen M. O. akte M. A. slaagde de heer D. W. J. Janse, alhier. Bij de te Haarlem gehouden examens voor den Ned. Bond tot redden van Dren kelingen slaagden de volgende can-didaten: Examen A: Mej. C. E. de Klerk, de hee ren H. v. d. We-erd, N. J. Zwart en A. G. Geerts Jr. Jtiploma B: de heeren A. H. de Bruin Jr. en A. Wapstra. Diploma C: Mej. A. Meyei en de heer A. Schrender. Vandaag herdenkt de heer Th. J. T. Corstens, magazijnchef der afdeeiling con trole der Posterijen alhier den dag, waar op hij veertig jaa-r geleden zijn ambte naarsloopbaan begon. Begon, want twee jaar was de jubilaris „agrée" en daarom is hel „officieel" nu nog te vroeg om een 40-jarig ambtenaars jubileum te vieren. Maar dat nam niet weg dat den heer Corstens van vele, vele zijden overgTOote belangstelling werd be tuigd. Hem was door zijn chefs op de allereerste plaats „verboden" op het kan toor te komen teneinde dezen jubileums- dag nu eens rustig in den kring der zij nen te kunnen doorbrengen, Daar, in zijn woning, werd de heer Corstens dik in de bloemen gezet met bloemstukken van het kantoorpersoneel, van de voetbalclub H. F. C., die in den heer Corstens een sup porter van eerste grootte bezit, van de supportersclub H. F. C. en vele anderen. Een aardige attentie was een bloemstuk van den heer B., die eenigen tijd geleden bij een voetbalwedstrijd zijn been brak •;n toen door den heer Corstens in de -jerste oogenblikken werd bijgestaan. Den heelen dag kwamen kaartjes en te legrammen en schriftelijke bewijzen ge tuigenis afleggen van de algemeene ach ting, die de heer Corstens geniet. Leuk was een telegram, dat de jubilaris ont ving, van directie en personeel van het postkantoor te Voorburg, zijn eerste standplaats. Ook tal van personen kwa men den heer Corstens gelukwenschen. Laten we er bijvoegen dat deze talrijke blijken van sympathie wel verdiend zijn. De heer Corslens is een model ambtenaar ,;n toch ook weer niet. Model wat betreft .rijn groote accuratesse en stipte plichts betrachting; niet-model waar hij in zijn functie een soepelheid en vindingrijkheid ijan den dag heeft gelegd, die in een par ticuliere bedrijfsinrichting benijd zouden -'in; niet-model ook waar het betrof zijn De reeks van feesten, bij gelegen heid van het Gouden Priesterfeest van onzen Bisschop, is nog niet ten einde. A.s. Zondag komt heel georganiseerd Katholiek Haarlem naar Heemstede, in het R. K. Sportpark aan de Molen- werfslaan, om Mgr. hartelijk geluk te wensehen met dit zeldzaam en schoon feest, aldus een inzender. Er werd eens gesproken over Mon seigneurs gouden feest en de wensch werd uitgesproken, dat nu eens de leden der organisaties zelf hun hulde zouden willen brengen aan Monseig neur en niet weer doo-r bemiddeling van de Besturen. En Monseigneur werd bereid gevon den een soort receptie te houden, waarbij alle Roomsch georganiseerde Katholieken van Haarlem gelegenheid zouden hebben tegenwoordig te zijn. Het spreekt van zelf, dat zulks in de open lucht zou moeten gebeuren. Gelegenheid geven aan duizenden, kan hier in Haarlem alleen in de open lucht. Welnu, dat zal a.s. Zondag ge beuren. Natuurlijk was de K. S. A. het aan gewezen lichaam, om die grootsche huldiging op touw te zetten. Zij is met de voorbereiding vol komen geslaagd. Het wordt een schit terende betooging. Wanneer de eigenlijke hulde aan Mgr. is gebracht, wordt de middag verder aangevuld door een gymnas- tiekuitvoering en met athletiekwed- strijden, waaraan wordt deelgenomen door de R. K. Gymnastiek vereenigin gen „Ursus", van Haarlem; „W.I.K.', van Heemstede; „W.I.K.", van Am sterdam; „Excelsior" van Haarlem: de Haarlemsche Patronaten, benevens leden van de R. K. Voetbalclubs, in Haarlem gevestigd. Een en ander heeft plaats in het R. K. Sportpark voor Haarlem, aan de Molenwerfslaan, te Heemstede en begint om half twee. Alle R. K. Vereenigingen, op welk gebied ook, zijn tot deelname uit- genoodig en ontvingen de aange vraagde toegangsbewijzen. Moge het een waarlijk grootsche huldebetooging worden! Barometerstand 7.66. Vooruit OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Augustus 1922. Hoogste barometerstand 770,4 m.M. te St. Mathieu. Laagste barometerstand 748,8 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Augustus: Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer overdag. werktijd. Voor h-em bestaan geen kan tooruren. Op de eerste plaats het werk, daarna pas de werktijd, schijnt dikwijls zijn stelregel te zijn. Deze stiptheid en soepelheid, gevoegd bij de aangename om gangsvormen, heeft gemaakt dat de heer Corstens bij chefs, ondergeschikten en al degenen waarmede hij in aanraking komt, een zeer gezien persoon is en alom geacht in vele kringen. -De heer Corstens is sinds 15 Februari 1889 in Haarlem werkzaam en bij „con trole" betast met de verzending van ze gels naar postkantoren hier te lande en naaf de koloniën. Daarvoor was de heer C. werkzaam te Voorburg, aan het post kantoor te Den Haag en bij het hoofd bestuur der Posterijen in Den Haag. Namens het personeel der controle werd den heer Corstens een divan met kleed aangeboden. In den loop van den dag kwamen successievelijk al de leden van het personeel den heer Corstens feücitee- ren. ARNHEM, 18 Aug. Door het uit een in beweging zijnde tram springen raakte gisteravond de 55-jarige v. d. K. te Arnhem onder den bijwagen met het gevolg, dat de dood -onmiddellijk intrad. BERLIJN, 18 Aug. Heden begint te Berlijn de internationale telegrafisten-wed strijd. Gisteren zijn de deelnemers door den Rijkspostminisiter ontvangen. Onder de gasten zijn vele bekende personen uit het internationale verkeerswezen. Uit Ne derland is aanwezig de heer v. d. Poel. PARIJS, 18 Aug. Poincatfé zal Maandag a.s. de zitting van den Algemcenen Raad openen. Bij deze gelegenheid zal hij waar schijnlijk een politieke redevoering uit spreken, waarin hij zijn houding tijden» de conferentie van Londen zal uiteenzette?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1