BUITENLAND. NA DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De ontvolking van Frankrijk. De toestand in Ierland. De stakingen in de Ver. Staten. De mijnstaking in Nieuw Schotland *:en valataoordeel der Danziger rechtbank. Clynes over den internationalen toestand. De Beiersche coalitiepartijen ver werpen het compromis. GEM, BOITENL BERICHTEN. Onder dwang van den echtgenoot. Een Benauwd kwartiertje* Een vreeselijk ongeluk. Nootlottige boschbranden. BINNEMLmSCH NIEUWS. NAKLANKEN VAN HET GOUDEN BISSCHOPSFEEST. SPORT EN SPEL. GEMENGD NIEUWS. Steekpartij. Gratie geschonken. Een tramconducteur vermoordt zjjn vrouw. MARKTNIEUWS. Nieawe orienteering 'der Fran- sche politiek? Het denkbeeld van een rechtstreeksch accoord met Duitschland begint terrein te winnen, seint de Parijsche corr. van het Hbl. Terwijl men volhoudt dat de Fran- sche regeering haar vrijheid van hande len zou kunnen hervatten indien de Com missie van Herstel er niet in zou slagen een oplossing te vinden, welke overeen komstig den geest en niet volgens de letter van het verdrag van Versailles is, geeft mén te kennen dat Frankrijk deze vrij heid zou kunnen gebruiken om een recht streeksch accoord met Duitschland te slui ten. Men ziet niet af van het plan eener economische bezetting van de Ruhr, doch men houdt rekening met de mogelijkheid dat Duitschland er zelf in toestemt en er geen vijandigen maatregel in zal zien. Duitschland zal moeten begrijpen dat, wanneer Frankrijk over alle Ruhrkolen beschikt, het tegenover Engeland een be tere houding kan aannemen, vooral ten opzichte van de intergeallieerde schulden. De iaatste kwestie, zoo schrijft senator Jouvenel in de „Matin" zou zelfs den voorrang moeten hebben boven de scha- devergoedingskwestie. Zij zal een zeer ge wichtige beteekenis krijgen bij den a.s. terugkeer uiit Washington van den Fran- schen financieelen gedelegeerde, die er niet in is geslaagd de Amerikaansche re geering te overtuigen. De mogelijkheid eener rechtstreeksche overeenstemming met Duitschland wordt In alle bijzonderheden onderzocht Men bespreekt met eenige voldoeninng het feit dat de Duitsche gedelegeerde Fisher reeds een officieuse bespreking met de leden der Commissie v. Herstel heeft gehad, die een compromis niet willen overhaasten en geneigd zouden zijn een speciale delega tie naar Berlijn te zenden, indien de Duit sche minister van financiën niet zelf naar Parijs kan komen. De Britsche gedelegeer de, Bradbury, sprak de hoop uit meenings verschillen in de Commissie van Herstel te kunnen verrrfijden. Men veronderstelt dat de Commissie van Herstel de Duitsche regeering zou kunnen voorstellen haar verzoek om een moratorium door andere voor Frankrijk aannemelijke voorstellen te vervangen. Afgevaardigden der Commissie van Herstel naar Berlijn. Havas meldt: De commissie van Herstel heeft met algemeene stemmen besloten Bradbury, lid der commissie en Mauclerc, voorzitter der garantie-commissie, te ver zoeken naar Berlijnn te gaan teneinde van de Duitsche regeering eenige onnmis- bare inlichtingen te verkrijgen. Zij zullen morgen vertrekken en zullen eenige dagen te Berlijn vertoeven, waar zij waarschijn lijk Hermes en Bergmann zullen ontmoe ten. Een statist'ek in de „Oeuvre": Op de honderd gezinnen toont het aantal ge boorten de volgende daling aan: 333 in 1865, 248 in 1913, 166 in 1920. Dit komt hierop neer dat de personen der beide ouders niet meer vervangen worden door de geboorten van twee kinderen. De ont volking in den werkelijken zin des woords is dus begonnen. De laatste positie der opstan delingen. Volgens de „Daily News" wordt ver wacht, dat de opstandelingen voor het laatst stand zullen houden op een front van twintig mijl langs de Blackwater-ri- vier tusschen Millstreet en Mallow (in het graafschap Cork). Ontkomen wordt on- mogelijk geacht, daar alle wegen sterk bezet zijn. Uit New York wordt gemeld, dat de conferentie der spoorwegbesturen met de leiders der vakbonden tot heden is ver daagd, zonder tot een definitief resultaat te komen. Blijkens bericht uit Phiiladelphia is de conferentie in zake de staking in de anthracietmijnen tot heden verdaagd «Lewis namens de arbei ders en Warringer namens de eigenaars hebben optimistische verklaringen afge legd nopens het resultaat. De „Dominion Coal Company" te Glace Bay (op het eiland Cape Breton) meldt, dat haar mijnen onder water loopen ten gevolge van het feit, dat de mijnarbeiders hun werk in den steek hebben gelaten. Men schrijft uit Danzig aan het „Hbld.": In Duitschland staat de rechter op het standpunt, dat een buitenlander het recht heeft schadevergoeding ke vorderen, indien zijn vordering in marken niet intijds door den Dudtschen schuldenaar wordt betaald en als gevolg van de waardedaling der mark de schuldeischer op den dag der be taling geringer bedrag aan eigen geld voor het Duitsche geld kan inwisselen dan het geval zou zijn geweest, indien de schuld op tijd zou betaald zijn." De grondslag voor deze uitspraak vormt de theorie, dat Duitsch geld in het buiten land het karakter draagt van een soort gcederen, waarvan de prijs door den wis selkoers bepaald wordt. Daalt de wisselkoers respectievelijk de prijs, gedurende de pe riode, die verstrijkt tussohen den overeen gekomen betaaldag en den dag van beta ling dan ontstaat voor den buitenlandschen schuldeischer een schade, waarvoor hij vergoeding kan vorderen. Daarbij neemt dc rechter aan, dat de schuldeischer het Duitsche geld dadelijk na ontvangst in eigen geld zou hebben omgezet. Het bijbrengen van bewijzen, die tot die gevolgtrekking kunnen leiden, is daarom noodzakelijk. De schuldeischer moet aanneembaar weten te maken, dat hij met het Duitsche geld zoo danig zou hebben gehandeld, dat hij nu in het bezit van eigen geld zou zijn geweest en dait hem dit geld ontbreekt, omdat hij het Duitsche geld niet intijds ontvangen heeft, als gevolg van het in gebreke blijven van den schuldenaar. In tegenstelling met het bovenstaande is de Danziger handelsrechter van oordeel, dat Duitsch geld ook in het buitenland geld blijft en derhalve daar niet het ka rakter draagt van een soort goederen. Het wordt ook niet voldoende geacht, dat eischer duidelijk maakt, dat hij het Duit sche geld dadelijk na ontvangst aan zijn bedrijfskapitaal, dat nog steeds uit geld van het eigen land bestaat, zou hebben toegevoegd. De zeer gewrongen redenee ring geeft dan verder aan, waarom zulks niet voldoende is. Het is namelijk de vraag, om met dat toegevoegde kapitaal later winst behaald of verlies geleden zou zijn. Indien de schuldeischer het op tijd betaalde Duit- 'sehe geld dadelijk in eigen geld had Inge- wisseld en aan zijn bedrijfskapitaal toege voegd, dan zou hij het met dit kapitaal te zamen weder hebben omgezet en andere waarden daarvoor hebben ingeruild. De opbrengst van het Duitsche geld, uitge drukt in het eigen geld, zou dan derhalve "niet meer in zijn bezit zijn geweest. Het zou verbruikt zijn en de schuldeischer moet daarom verder kunnen aantoonen, dat hij door dit verbruik een winst zou hebben behaald, die hem nu is ontgaan, omdat de betaling van het Duitsche geld niet op tijd heeft plaats gehad. Dit laatste bewijs zal wel zoo goed als nooit kunnen worden geleverd. Dientenge volge werd ook de eisch tot schadever goeding ten bedrage van Mk. 10.000, inge diend door een Deensche firma, omdat haar schuldenaar een in 1913 betaaibaar bedrag van Mk. 167 eerst in 1920 had voldaan, afgewezen. Met eenige voldoening geeft een Danzi ger „Landgerichtsdirektor" in een artikel over dit onderwerp als zijn oordeel te ken nen, dat de bovenstaande theorie waar schijnlijk de dam zal worden, die dergelijke valutaprocessen zal tegenhoudenwant het bewijs is toch niet te leveren. Natuur lijk zou een eisch tot schadevergoeding moeten worden erkend, als de schuldei scher kon bewijzen, dat hij het Duitsche geld zou hebben omgezet en daarvan rente zou hebben getrokken Dat het eigen geld dus nog aanwezig en niet ingeruild zou zijn. Maar ook dit gevaar is niet groot. In zijn openingsrede als voorzitter van het jaarlijksch congres der Na tional Federation of General Workers heeft Clynes,) een overzicht gevend van den economischen toestand in het afgeloopen jaar, de totale loons verlaging van Groot-Brittannië geschat op bijna tien millioen pond sterling per week. Hij schreef de economische depressie voor een groot deel toe aan internationale politieke fouten. Een lange periode, gedurende welke men vrij zou blijven van moeilijkheden in de industrie, zou ongetwijfeld ge- wenscht en van algemeen voordeel zijn, als men het zoover kon brengen. Clynes zeide voorts, dat vóór de oorlog uit was en consequent sedert het einde, de arbeidersbeweging er op had aangedrongen, dat de vrede, zou worden gebaseerd op goeden wil en samenwerking en dat de politiek, die streefde naar een economische ineenstorting van verslagen volken, zeker op de overwinnaars zou neer komen. Het plan der arbeidersbewe ging was, de verslagen landen in staat te stellen de verwoeste gebieden te herstellen door middel eener inter nationale leening, die de verslagen landen zouden terugbetalen, maar waarvan het bijeenbrengen met hulp van alle landen zou geschieden. Het plan van Labour eischte, dat de hand, die de Fransche en Belgische steden vernielde, zou helpen ze te herbou wen. Labour deed eveneens een be roep op verzoening met Rusland en erkenning der Russische regeering, zonder (lat Labour evenwel goedkeur de wat deze regeering deed of 9e methoden, waardoor deze regeering werd gehandhaafd. Een door de persagentschappen ge publiceerde officieuse nota verklaart echter dat Frankrijk geen compromis over een moratorium kan aanvaarden en dat Poincaré, ondanks de geruch ten, handhaaft, wat hij te Londen heeft verklaard. Men spreekt van een nieuwe ban kiersconferentie, welke nieuwe beslui ten voor de intergeallieerde conferen tie in November zou voorbereiden, en het mogelijk zou maken tot Decem ber ernstige besluiten uit te stellen. De „Oeuvre" schrijft: „Dit zijn wel licht de voorteekenen van groote ver anderingen in onze politieke oriën teering en in het Europeesche stel sel." De beslissing in Beieren is geval len. De Berlijnsche overeenkomst Is in de gemeenschappelijke vergadering der Beiersche coalitiepartijen, zij het ook ten deele in beleefden vorm, ver worpen. Graaf Lerchenfeld heeft nu tot taak, nieuwe besprekingen met de regeering te Berlijn in te leiden. Het Beiersch kabinet heeft zich aan het besluit der coalitiepartijen onderwor pen, doch graaf Lerchenfeld heeft ge weigerd voor de tweede maal onder handelaar te spelen. Daarom zal dit maal een uit andere regeeringsverte genwoordigers samengestelde commis sie naar Berlijn gaan, die zeer nauw keurig omlijnde opdrachten meekrijgt. Deze commissie is reeds gisteren naar Berlijn vertrokken. Het gevolg van het besluit der Be'ersche coalitiepartijen is, dat de ver ordening der Beiersche regeering van 4 Augustus niet, zooals in de Berlijn sche overeenkomst was aangenomen, zal worden opgeheven, doch in wer king zal blijven. Eenigen tijd geleden meldden wij het een en ander omtrent een proces te Lon den tegen een echtpaar, dat terecht stond wegens het verzenden van tele grammen in zake wedrennen, waarvan het uur van afzenden opzettelijk vroeger was gesteld, om het te doen voorkomen, dat zij verzonden waren vóór de uitslag be kend was. Daarbij kwam de vraag aan de orde, of hier gold de aloude wettelijke bepaling, dat een vrouw geacht werd on der dwang van haar man te handelen, indien zij een daad pleegde in zijn te genwoordigheid. Dezer dagen is voor den politierech ter van West Londen weder een beroep op deze bepaling gedaan, en met succes. Er stonden een venter en zijn vrouw te recht wegens diefstal en heling van een portemonnaie van een klant, die deze in het stalletje van het echtpaar had laten liggen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vrouw de portemonnaie aan haar man had overhandigd, die het voorwerp in oen fruitmand had gelegd. Ondervraagd, ont kenden beiden, de portemonnaie te heb ben. Namens de vrouw werd voor den politierechter aangevoerd, dat een vrouw, die een diefstal pleegde in tegenwoordig heid van haar man, verondersteld werd onder zijn dwang te handelen. De magis traat zeide dit te betwijfelen, daar de eerste daad, het wegnemen, door de vrouw zelve was verricht, maar hij wilde zijn twijfel te haren voordeele doen strekken en haar ontslaan. De man kreeg 40 shil ling boete. Dezer dagen werden twee vacantiegan- gers uit Bath aan de rotsachtige kust van West-Somerset door den vloed ver rast. De eenige kans op redding bestond voor hen hierin, dat zij tegen de steile rotsen opklommen naar het station van de kustwacht, dat toen zij 20 voet geklom men men waren, nog 250 voet boven hen lag. Toen zij halfweg waren, gleed een van de twee uit en begon naar om laagte sul len. Hij wist echter nog juisteenuitsteken- den rand te grijpen enklemde zich met de andere hand aan een bo.fje gras vast. Zijn metgezel begreep, dat hij zonder hulp zijn vriend niet kon redden en besloot den gevaarlijken klimtocht zoo spoedig moge lijk te voltooien en hulp te halen bij de kustwacht, ondertusschen zijn vriend aan sporend vol te houden. Een der kustwachters daalde tot 80 voet boven den mand in nood, af en liet een stevig touw zakken, dat hij om zijn schou ders moest vastmaken. Dit was onmogelijk daar hij een zak op den rug had. Daarom schreeuwde de man den kustwachter toe. het touw weer op te halen er een lus in te maken en dan weer te laten zakken. Zoo gelukte het den man te bevrijden uit zijn b(marden toestand, waarin hij zeker een kwartier verkeerd had. In Verviers bracht een jong meisje haar verloofde, die naar Keulen zou vertrek ken, naar het station. Toen de trein aan kwam en de jongeling er reeds ingespron gen was, hoewel hij nog niet stilstond, raakte het meisje in het gedrang en kwam te vallen tusschen het perron en den trein. Zij werd vermorseld en stierf onmiddel lijk. Bij het zien van de ramp verloor de jonge man zijn bezinning en rende rade loos het station uit. Men heeft hem niet meer teruggezien.. Door boschbranden zijn twee steden in het Noordoosten van Minnesota vernield. Er zijn zes dooden en honderden zijn dak loos; de inwoners vluchten. Door het overlijden van burggraaf Tatmouth gaat het pairschap over'op een kleinzoon van den eersten burggraaf, een bewoner der Vereenigde Staten, die op den aanvalligen leeftijd van.... 94 jaar dezen titel erft! Het internationale congres van me taalbewerkers te Boedapest, waaraan Nederlandsche vertegenwoordigers deel nemen, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de federatie zich bij de Tweede Internationale aan sluit, en elke samenwerking met Moskou weigert. Het zond een groet aan alle Rus sische metaalbewerkers, in de overtuiging dat deze geen aanhangers van het bosje- wistisch stelsel zijn. In de „Msb." schrijft P. Hyacinth Her mans, een uitvoerig artikel, waarin tal van lezenswaardige bijzonderheden voor komen uit het leven van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, wiens gouden priesterfeest met zooveel luister door het Katholieke Haarlem gevierd is. Na de groote kinderliefde van den Doorluchtigen Kerkvoogd voor zijn ouders geschetst te hebben, vervolgt de schrijver: „Edele ouders, zoo mochten zij gepre zen worden, deze Joannes Franciscus Collier, afkomstig uit Blankenbei-ghe en Johanna Catharina de Craecke, geboor tig van Ostende, die te zamen een ge lukkig en voorbeeldig Katholiek gezin stichtten in de drukke havenstad Vlis- singen, waaar vader Gallier de bepruaf- de en betrouwbare loods was voor de in- en uitvarende schepen, die in de Schelde kwamen ankeren. Edele ouders van vromen eenvoudi- gen levensstijl, maar die door den zoon, teen hij geroepen werd tot het door luchtig ambt, dat hem het recht schonk tot het voeren van een wapen, zoo fijnzinnig dankbaar gevierd werden door het bisschoppelijk wapenschild te doen beheerschen door beider nagedachtenis. In dat wapen zien wij een vaartuig, ge meenzaam Kraak geheeten, herinnerd aan den naam zijner moeder de Gra'scke, varend op' een rivier de Schelde, waar vader de betrouwbare 1 oods en be proefde gids was; rivier en kraak veilig verlicht door de ster, symbool van het licht dos geloofs. En dan daarboven 't devies dat een levensprogram werd in devies dat 'n levensprogram werd „in zake geloof nooit aarzelend", wat waer duidde op de beproefde kunde van den vader, die nooit weifelend, recht door zee altijd den veiligen weg te vin den wist. Hierbij past al dadelijk een merk waardige gebeurt! nis uit de kindsheid van den jongen August Gallier, een ge beurtenis die bijna de kleur krijgt van een profetische voorbgduidenis. Eens werd de jonge August, toen pas amper tien jaar oud, door vader mee genomen aan boord voor een reis naar Antwerpen. Het weer werd boos, en va der bezorgd voor zijn jongen, bond hem vast aan den mast opdat de knaap niet van boord zou slaan. Maar de knaap kende geen vrees, een trek, die ook den Bisschop is eif>m gebleven, en bezag het avontuur met wakkeren goest. Toen overkwam het schip een ongeval, wat 't eigenlijk was, wist degene die 't ons verhaalde, niet precies te zeggen al leen Monseigneur zou 't nog kunnen vertellen maar niemand van d beman ning bemerkte 't, zelfs niet de erva ren loods vader Gallier. Alleen de wakkere jongen aan den mast zag 't gebeuren, maakte zijn vader er opmerkzaam op, en zoo werd door zijn jonge waakzaamheid schip en bemanning voor een ernstig ongeluk behoed. - Was 't niet een soort van profeti sche voorafbeelding van zijn toekomend ambt, dat de tienjarige Augustinus Gal lier een schip en loods redde.". Onder de jaren die Z. D. H. als leeraar in het Seminarie Hageveld door bracht, lezen wij, dat „Mijnheer" Gallier zooals Mgr. op het klein-seminarie ge noemd werd, „primus inter pares" was van veelzijdige begaafde collega's. In de rechte, statige, altijd iet of wat plechtige figuur van „mijnheer Gallier" teekende zich een lijn van een zekere gezagssuperioriteit af, welke de studen ten in de altijd zoo rake typeering, der jeugd eigen, als bij een spontaan ho mogene geestessolidariteit er toe bracht om in hem te zien en vooral te flaspec- teeren „de baas'*. 'De „baas", niét in den zin van alles bedillende bazigheid, maar in 't juiste aanvoelen van zijn geestelijk en zedelijk overwicht van zijn graag erkend gezag en domineerende autoriteit, in het in tuïtieve schatten van een karakter, dat de jeugd zoo direct aanleiding geeft om te bewonderen en te respecteeren. „Hij hield ervan in vrije uren wan delingen te maken naar zee, meestal in gezelschap van Prof. de Rijk, die schil der van huis uit gaarne naar het spel der golven keek. Ook het schietgeweer nam hij graag op schouder, en als hij dan eens een mooie kans had gemaakt kon hij zich bij het binnenkomen der klas soms niet weerhouden even tegen z'n jongens te zeggen: „daaarginds, waar het kreupelhout zich verheft heb ik zoo juist een mooien haas aangeschoten". Onvergetelijk grappig kon de altijd deftige „mijnheer Gallier" vaak voor den dag komen. Zoo wordt thans nog door hen, die 't meemaakten, m'et veel smaak verteld, hoe i op Hageveld een nieuwe brandspuit voor eigen gebruik was aangeschaft. Zeker om zijn spor- tieven aanleg was „mijnheer Gallier" na tuurlijk tot „opperbrandmeester" be noemd, en hij zelf had de kwiekste jon gens van zijn klas tot brandbrigade ge kozen. En nu zeker met de bedoeling om deze brigade voor eventueele gebeur tenissen te trainen, verscheen op ze keren dag „mijnheer Gallier" onvter- wachts in de studiezaal hief met een plechtig gebaar zijn potlood omhoog en sprak de historisch geworden woorden: „terstond brand!" Men zegt dat deze proef niet gelukte, maar dit kan wel een ondeugendheidje zijn, omdat men ook van „mijnheer Gal lier" weet te vertellen, dat hij als leeraar in de physica wat de uitkomst zijner physische experimenten betrof 't gewoonlijk tegen zijn meer practisch- handigen collega prof. van Santen moest afleggen, ofschoon hij zich dan altijd te redden wist met de verklaring: „de heeren zien toch wel, hoe 't had kunnen gaan". En toch was de physica zijn lieve lingsstudie vooral in verband met de practische resultaten, als het electrisch tramsysteem, de draadlooze telegrafie, 't vliegwezen enz., 'voor welke moderne vin dingen hij een opgetogen bewondering koesterde." Hoe de benoeming van „Mijnheer Gallier, den leeraar, tot Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem op een gewo nen morgen in Maart 1892, geschiedde? „Mijnheer Gallier" kwam juist voor den zooveelsten keer van zijn leven uit de rhetoricales, en daar vond hij, oolijk aeergezeten in zijn onverzorgde, ietwat rommelige kamer Mgr. Rottemanne, den Bisschop zelf. En deze zegde hem aan, dat hij „mijn heer Gallier" na zijn achttienjarig Se minarieleven van voorbeeldige plichtsbe trachting had uitverkozen tot Vicaris-Ge neraal van zijn Bisdom en hem tegejijk had verheven tot Kanunnik van het Ka pittel van Haarlem. Dien dag waarden er droefenis en vreugde binnen de oude muren van 't Seminarie Hageveld, zooals een Maart- sche dag vaak tegelijk vriendelijken zon neschijn kan geven en betrokken luch ten, want er was vreugde over de eea*- vólle verheffing van den gevierden lee raar en den man van zoo gezien le venspijl, wien de hooge uitverkiezing zco ten volle paste, maar er heer3chte te vens droefenis in aller harten over het heengaan van hem, die voor 't laatst zou zijn „mijnheer Gallier" en als zoodanig zooveel jaren lang ziel en karakter had gegeven aan 't Hageveld-che leven." In „Eigen Haard" herdenkt de heeT J. Heerkens Thijssen, met groote dank baarheid, al hetgeen Mgr. Gallier .gedu rende zijn welbesteed leven heeft tot stand gebracht. Het bestuur van een uitgebreid en volkrijk diocees eischt inderdaad een veelomvattende zorg. Niet alleeu .tcch moeten de priesters gevonden worden om de talrijkeparochiën ieder naar hun aard en bevolking van geestelijke zorg te voorzien, maar Ook most het oog des bisschons gedurig gericht blijven op de behoeften aan nieuwe parochiën, welke zich gedurig opdoen. „Wie ook maar van verre zich een denkbeeld kan vormen van de zorg, die de gedurige bezetting, maar vooral ook de stichting van nieuwe parochiën vereischt, hoe vooral bij dit laatste een groote kennins van plaatselijke toestan den en een vooruitziende blik vereischt wordt, moet wel met ontzag vervuld wor den jegens den man, die, trotscb 't klim men der jaren, vaak gekweld door licha melijk lijden, dit alles geregeld tot stand brengt op een zóó voortreffelijke wijze, als we dit van dezen bisschop hebben gezien. En toch is dit maar een onderdeel, zij het dan ook een zeer voornaam ond'or- deel, van zijn uitgebreide taak. Daar naast tcch vragen de talrijke katholieke vereenigingen op geestelijk en sociaal gebied zijn voortdurende aandacht. En dit is geen holle phrase, maar herhaal delijk kan men het hooren, dat aan het scherpziend oog van Mgr. Gallier wei nig ontgaat en dat hij merkwaardig goed op de hoogte is van alles wat er om gaat in de katholieke wereld tusschlan Texel en Ylissingen. Ieder die bij den bisschop is binnen getreden, staat versteld van de groote bekendheid met feiten en omstandighe den, maar niet minder van het hridietr oordeel, dat uit den mond des bi.sschops spreekt. De hulde, welke hem thans gebracht wordt, is inderdaad een uiting van be wondering voor dit buitengewoon regeer- talent, maar niet minder van groote dankbaarheid voor hetgeen deze kerk vorst door zijn wijze wenken ten bate van zoovelen gewrocht heeft. Het mag dan ook niemand verwonderen, dat zich aan die hulde en aan die bewijzen van dankbaarheid de algemeene bede paart, dat Mgr. Gallier nog jaren lang in on verzwakte kracht voor zijn diocees ge spaard moge blijven." Een oud-Haarlemmer schrijft o.m. on der den titel „Bij een gouden Priester feest" in de „Residentiebode" „Mgr. Gallier leefde mee met den ar beider, zooals deze zich organiseerde in den R.K. Volksbond. Hij was de Be schermheer, maar niet alleen als dra gende bloot een ©eretitel. Ditarvoor trou wens begreep hij te veel de volksziel en den machtigen invloed van de sociale organisatie, ook op het geloofsleven. Zijn liefde ging uit naar de Room- sche Arbeidersorganisatie. Is Mgr. daar om, wat men zou kunnen noemen een „arbeid0rs"-bisschon. Wel neen! Die Rooinsche Middenstand herinnert zich een diocesanen Katholiekendag in Delft, waar Mgr. de noodzakelijkheid bepleitte van Roomsche Middenstandsorganisatie. En het succes? Men zie de Hanze en haar instellingen. En na de Middenstandsorganisatie kwam, onder krachtigen invloed van Z.D.H., de Roomsche werkgevers-orga nisatie. De genegenheid van onzen Bisschop is als die van een waren Herder, voon al zijn schapen, als de liefde van eten goeden Vader voor al zijn kinderen." ATHLETIEK VOOR VOETBALLERS. In de wedstrijden om het athletiek- kampioenschap van den N. V. B. en er kende Benden, die op Zondag 16 Juli te Nijmegen en op Zondag 30 Juli te Haar lem zijn gehouden, hebben de volgende voetballers een diploma van den N. V. B. behaald: 100 M. bardloopen: Oh. Bovens (H. B.S.), W. Mast (Ajax, A'dam), A. Kwak- kernaat (Quick, Nijmegen), G. Maas bommel (Sparta), H. A. Broos (U.V.V., G. J. Reuser van Alphen (Quick, N.) Nijst ('t Tweede Venlo), H. M. M. van Rappard (H.B.S.) en Schippers (het Tweede), allen 11 Va seconde. 400 M. hardloopenA. Paulen (Haar lem), 54 3-5 seconden. KogelstootenA. A. Houtzager (D.V. O.), 10 08 M. en C. F. W Schöttelndreier (Quick, N.), beiden I.7O M.D. Kniep- stra (Quick, N.) S. van Duijn (Haar lem), en G. J. Reuser van Alphen (Quick, N.), allen 1.65 M.J. Pielage (Haarlem) en A. H. Soetekouw (D.V. 0.), beiden 1.60 M.; E. Engel (H.F 0.), A. van Beekum (H.E.O.) en A Kaan (Haarlem), allen 1.55 M. Verspringen met aanloop: Jac. Boot Jr. (W.E.C.), 6.57 M; H A Broos (UV U.), 6.49 M. en G. J. Reuser van Alphen (Quick, N.) 6.31 M. 110 M. hordenloop: O. E. van Rap pard (H.B.S.), 17 seconden. SpeerwerpenO. E. van Rappard (H.B.S.41.08 M. 200 M. hardloopen: H. A. Broos (U.V. V.), 23 2-5 seconden en M. vëin den Berge (Het Noorden), 24 seconden. Polstokhoogspringen: S. Dekker (Z.E. 0.), 3.20 M. en O. E. W Schöttelndreier (Quick, N.), 3.10 M. 800 M. hardloopen: A. Paulen (Haar lem), 2 minuten 9 4-5 seconden; A. P. Havenaar (D.V.O.), 2 min. 101-5 sec. A. R. M. Publiekhuijzen (Quick, N.), allen 2 min. 15 sec. Voorts behaalden een clubdiploma: 4 X 400 M. Estafette: (D.V. 0.) 3 min., 45 1-5 sec., Haarlem, 3 min., 47 4-5 sec. en (Quick, N.)., 2 min. 48 4-5 sec. Team race: 3 K.M. (ploegen van drie): (D.S.V.), 11 min. 251-5 sec. Er werden dus 24 diploma's in Nij megen verworven en 18 in Haarlem. OM DEN MISS-BLANCHE-BEKER. Het Rotterdamsche elftal, dat Zondag a.s. te Hamburg tegen het vertegen woordigend Hamburgsch elftal zal spe len, is thans definitief als volgt sa mengesteld H. Offerman (Hermes-D.V.S.), doel; Weber (V.O.O.) en Klip (Sparta), achter; Zuidam (Sparta), Hulsman (Feijenoord) en Van der Velde (Feijenoord), mid den; Schram (Excelsior),. Pijl (Eeijen oord), Koonings (Feijenoord), Forme- noy (Feijenoord) en Ruffelee (Sparta), voor. LEONID AS. Pettereon, de bekende Eeijenoord- rechtsbuiten, speelt het a.s. seizoen voor Leonidas. E. te Kolsté, die indertijd als rechtsback van Eeijenoord's eerste elf tal den wedstrijd van het Overgangs elftal tegen de Eederatie-ploeg mede- maakte, zal dit seizoen eveneens voor de Blauw-Witten uitkomen. Leonidas gaat Zondag op" bezoek bij de Roosen- daalsche Alliance, bij welke gelegenheid de nieuwe krachten zullen debuteeren. DE AFSTANDSRIT OSTENDE—SPA. Van 23 tot 29 Augustus wordt de afstandsrit Ostende-Spa gehouden. Even als vorig jaar zullen ook nu Nederland sche officieren deelnemen, naast Fran sche en Belgische. Onder hen is winnaar van het vorig jaar de Belgische kapi tein-commandant Hanon de Louvet met den hengst Yemen. Het af te leggen parcours is thans van Ostende naar Spa en bestaat uit 5 étappen in tegenstel ling met den rit van 't vorig jaar^ die in omgekeerde richting ging en uit 6 gedeelten bestond. Op den Schiedamschedijk te Rotterdam, heeft een machinist Donderdagavond toen hij tijdens een twist een vrouw met een mes wilde steken, een andere vrouw ge troffen, evenwel niet ernstig. De man vluchtte daarna den dijk af de stad in, achtervolgd door een aantal bewoners van het zeeliedenkwartier. Eerst in de Oost molenstraat slaagde men er in, den ma chinist te grijpen en aan de politie over te leveren. Deze heeft hem, daar hij aan de hand verwond was, eerst verbonden en toen in verzekerde bewaring gesteld. Naar than? een onzer Russische mede werkers meldt, heeft het presidium van de al-Russische uitvoerende commissie den Nederlander Hannson en den Rus Sinofjef, van de firma Nobel, die door de revolutionaire rechtbank te St. Peters burg ter dood veroordeeld waren, toch nog gratie geschonken. Het bericht uit Finsch-Zweedsche bron, dat het vonnis al voltrokken was, schijnt dus voorbarig te zijn geweest. (N. Crt.) Vrijddfmiddag om een uur of twee heeft in de Hasselaerstraat 54 bij den Westduinweg te 's-Hage een echtlijk drama plaats gevonden. Een tramcondrA- tur Q. P. de L. heeft daar in een vlaag van versïandsverbijs'tering zijn vrouw ttfel een scheermes den hals afgesneden. Hij is toen naar zijn huisdokter ge-: vlucht en vandaar door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar den Centra-, len Observatiepost gevoerd. De man was aan z'n woning gekomen toen zijn vrouw niet thuis was en had toen eenigen tijd bij de twee kinderen doorgebracht. Toen zijn echtgenoote thuis kwam, nam hij haar mede naar da slaapkamer, waar hij de misdaad vol bracht, In de omgeving verwekte het geval groote consternatie. ZWOLLE 18 Aug. Vee. Men besteed de voor neurende en versch gekalfde koeien 220407, dito vaarzen en schotten f 160 270, gusitekoeien voor de vetweide of stal 250280, dito vaarzen f 160270, voorjaarskalvende koeien f 175300, ljfl jarige springslieren f 90250, 134-jarige pinken f 80—150, jonge fokkalveren f 80 150, nuchtere kalveren f 825, vette koeien en ossen aan bouten 85125 ot., dito stieren 80110 ct„ dito kalveren 10O 140 ct., dito schapen 4070 ct., per K.G. lammeren f 1228, 6-weeksche biggen f 1726. 14-weeksche dito 2228 drachtige varkens f 110140, magere dito 75115 per stuk, vette dito 9094 ct., dito voor Londen 7076 ct. per K.G. Aangevoerd 2098 «tuks, als: 743 runde ren, 199 kalveren, 303 schapen, 299 lam meren, 554 varkens en biggen, handel wli- Iig. LEEUWARDEN, 18 Aug. Vee. Aang<* voerd 220 stieren f 120700; 30 ossen! 358 vette koeien f 225470, per K.G. f 1.10—1.30; 935 melk- en kalfkoeien: f 200520-, 218 vette kalveren f 3085; 98 pinken f 60150 430 graskalveren 3570; 95 nuchtere kalveren f 1016; 774 vette schapen f 2454; 640 weide- schapen 1430; 625 lammeren f 917; 525 vette varkens f 85190, p. K.G. f 0.88 0.96; 105 magere varkens f 3590; 475 vette biggen f 35-^-60; 83 kleine biggen f 1525; 25 paarden, 30 bokken. Er was een flinke vraag voor het buiten land. Overige handel in melk-en kalfkoeien kalm, vette koeien prijshoudend, koekalve ren traag, stier-kalveren goed en prijshou dend, vette varkens prijshoudend, zouters flauwer 8891 c., voor Londen sluitende lager 80—86 c., per K.G. Slachtschapen minder, weideschapen prijshoudend. Eieren. Aanvoer 10.000 stuks kippen- 6834 c., 150 stuks eenden- 910 c. LEEUWARDEN, 18 Aug. Boter. Aanvoeg 15/8 en 112/16 v. Fabrieks- f 1.73—2,32, noteering v. d. commissie 2.35 per K.G. Kaas. Sleutelkaas f 0.230.60 Nagelkaas f 0.20—0.33 Goudsche f 0.18—0.72 Edam mer f 0.310.67, Aanvoer 45.956 K.G. ZWOLLE, 18 Aug. Boter. Aangevoerd 85/8 v, 20/16 v. en 340 stukken, samen 2070 K.G. Prijs 1/8 V. f 42—4634, per Kg, f 2.30—2.40. Vee aanvoer 743 runderen, 147 graskal veren, 52 nuchtere kalveren, 293 schapen, lammeren, 299 varkens èn 554 biggen, Men besteedde voor vette koeien 85125! ct„ dito kalveren 100140 ct., dito var kens 9094 ct. per K.G., schapen f 154® per stuk. Handel in neurende en verschge- kalfde koeien alsmede vaarzen mindeli vlug; vet vee prijshoudend, stieren minder, kalveren vlug, schapen prijshoudend. ALKMAAR, 18 Aug. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 128.000 K.G, Fabriekskaas kleine 48, commissie 47* boerenkaaa kleine 49, commissie 45, Handel goed. AMSTERDAM, 17 Aug. Bericht van het Nieuwe Veilingsgeb. expl. De Jong en Koene. Fruit en groenten. Clapp's favo rite 1526, Zwaanshalzen 69, Mooi Neeltjes 6—8, Madame Mathou f 10 14, Dubb. Dirkjesperen 913, Seigneur d'Esperen 18—22, Precose de Trevon 1622, Dirkjesperen 58, N. H. Sui kerperen f 59.50, Haantjesperen 6 7.50, Kruideniersperen 2232, Ooms- kinderen 22—32, Goudsballen 6—8, 20—26, Beurre Giffar 1416, Reina 2026, Beurre Giiffar f 1416, Reine van Denekamp 1520, YelloAr Trans parant extra 2236, idem I 1620, Zure Kruilingen 68, Mr. Gladstone 12—15, Codlin Keswick 11—15, Tulp- appelen 810, Bessen 4252, Blau we pruimen 38—44; Friesche pruimen 36—52; Reine claude 5262, alles per 100 K.G.; Morellen f 0.48—0.54, Frambozen 1—1.10 p. K.G.; Perziken I o,120.22, idem II 0.050.11, Me loenen 0 320.68 per stuk; Bloemkool I 11—13.50, id. II f 3.20-7.40 per 100 stuks; Duinzandaardap. 810.50, aard-i appelen f 2.403.69, Drielingen 1.40— 2.20, Tomaten f 2430, Spercieboonen. dubbele f 58, idem enkele 1722, Snijboonnen 1827 per 100 K.G.; Au gurken fijn 0.24—0.33, idem basterd 0.090.15 per K.G. LEIDEN. 18 Aug. Veemarkt. Aange voerd 682 runderen, 109 kalveren, 1568 schapen, 71 stieren, 165625; 151 kalf- en melkkoeien, 210—475; 251 varekoeien f 135280; 185 vette ossen en koeien* 255—58, per K.G. 0.90—1.20; 24 gras- kalveren, 2570; 68 vette kalveren* 35—140, per K.G. 0.75—1.10; 41 nuchi tere kalveren f 818; 654 vette schapen* f 3852, per K.G. 1.141,26; 914 wei deschapen, 29—36; 233 magere varkens 25—45, per K.G. 0.840.84, 400 big gen, 818; 3 paarden, 115190: 26 veulens, f 35—85; 11 bokken of «geiten* 4—16 GOUDA, 18 Aug. Bloemenveiling. t' Dahlia's 10—40 cent. Rozen 1040 cent- Gladiolen 12—25 cent. Delphinium 4—10 cent. Anjers 10—22 cent. Geranium 22? cent. Asters 320 cent. Zinnia 2^-6 cent* Violieren 10 cent. Montbretia 1015 cent. Alles per 10 stuks. Gypsophylla 12 nl per bos. LEEUWARDEN, 19 Aug. Aangevoerd 15/3 en 112/6 vaten boter. Prijs 2.23— 2.32 commissie 2.35. ZWOLLE, 18 Aug. Boter. Aanvoeg 1970 K.G., waarvan 80 1/8 vaten, 20 1/16 vaten en 340 stukken van V2 K G., prijs 2.30—2.40 per K.G.j per l/8 vat van 20 K.G. prima 4650, afwijkende 42; per 1/16 vat van 10 K.G. 2123. Han del willig. ALKMAAR, 18 Aug. Kaas. Aange voerd werden 180 stapels kaas, wegende 128.000 K.G. Men besteedde voor fabrieks kaas met merk 48, id. zonder merk' 45.50, boerenkaas met merk 49, id* zonder merk 46, fabriekscommissie kaas met merk 47, id. zonder merk' 45. Handel goed. LEIDEN, 18 Aug. Kaas. Aangevoerd 140 partijen. Besteed werd: le soort Goudsche Kaas per 50 K.G. 4650, 2a soort idem id. 4045, le soort Leidsche Kaas per 50 K.G.' 4345.50, le soort idem idem 38—42. Handel slap. Aan de Stadswaag gewogen: 103 partijtjes, 4446 st„ 32.371 K.G. LEEUWARDEN, 18 Aug. Aangevoerd 45956 kilo kaas. Sleutel 23.60, nagel 20—t 33, Goudsche 18—74 en Edammer 31—67 cent. LEEUWARDEN, 18 Aug. Eieren. Aangevoerd 10.000 K.G. kipeieren 6—8% ct. per stuk; 150 K.G. eendeieren 910 cent. ZWOLLE, 18 Aug. Eieren. Kipeierea 7.—0 per 100 stuks. Aaifvoer 60.000,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10