MÊÊkm Zaterdag 19 Augustus 1922 45s*o Jaargang No. 14225 De Kathedraal als symbool. ingezonden Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geilluistreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 20 AUGUSTUS AGENDA 21 AUGUSTUS De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Huldiging van Mgr. Callier. Personalia. Vermelding. Procesverbaal. Onze winkelstand. Het bezoek aan de Kathedraal. Gemeentezaken. Bloemendag voor de H. O. V. Gemeenteraad. VRAGENBUS. H UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SPORT EN SPEL Het nieuwe „Haarlem" bestuur. LAATSTE NIEUWS. Toch staken! Haarlemmerliede en de Knngti wetten. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. D« abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 A Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 6970 HAARLEMSCHE Advert entiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden tne- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advortentiên 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Tot het meest onvergetelijke uit de blijde dagen van het gouden priester feest van onzen bisschop zal blijven het idee van plebaan Westerwoudt om de kathedrale kerk een week lang tot een levend octaaf van den grooten jubeldag te maken. Welk een onge meen grooten bijval heeft dit besluit gevonden; hoeveel dui,zenden hebben in de afgeloopen dagen het machtige kerkgebouw bezocht; hoe is heel Haarlem en de wijde omtrek op deze wijze deelgenoot geweest van het gou den feest van den Haarlemschen Hoo- gepriester! Maar ook, hoeveel edele gevoelensi zal deze daad van den plebaan gewekt hebben in de harten van duizenden! [Wie de groote scharen geloovigen en ongeloovigen eerbiedig en vol bewon dering heeft zien schrijden, des daags en vooral des avonds, in de blanke ruimte van dezen tempel, die zal nog lang aan deze feestweek met Room- fcche blijdschap terugdenken. Vooral des avonds! Wanneer het gouden licht van binnen uit door de hooge ramen en uit den top van den koepel straal de, dan was het of een magneet de massa aantrok. En eenmaal binnen in de vreedzame ruimte leek het, of men niet scheiden kon. Zoele bloe mengeur steeg van het hoogaltaar op en viel uit de nissen neer; als won dere sterren schitterden de electrische bollen aan de zoldering en het zil veren licht in den koepel glansde als het maanlicht aan den zuider nacht hemel. Hoevelen zijn in deze dagen eerst .recht de oogen opengegaan voor de schoonheid van dit heerlijke bouwwerk. In den Bosch, in Keulen, in Antwerpen, in Vlaanderen, in N.- Frankrijk en langs den Rijn bewon deren wij de oude kathedralen en juichen terecht om de schoone over leveringen uit de middeleeuwen. Die ranke vormen, die grijze muren, dat kantwerk van steen heeft ons zooveel te zeggen over den rijpen tijd, waar in het Katholicisme de alles bezielen de godsdienst was. Dan worden zelfs verweerde stee- nen en scheuren dierbaar en geen offers zijn groot genoeg om door voortdurende restauratie in stand te houden het werk van den ouden tijd, waaraan onze jaren knagen. Wij zien daarbij echter vaak over 't hoofd, dat onze eigen tijd een nieuw ■meesterwerk heeft voortgebracht, waarnaar latere geslachten eerbiedig «uilen opzien, maar waarvan wij al leen de nog onverwelkte schoonheid kunnen aanschouwen. Hoe is de blankheid van de nieu we „Sint Bavo" in den goudglans van zijn zacht-gele steenen, de schoon heid van dezen tempel in zijn wonder- fijn beeldhouwwerk, de rustige ruimte van dit majestueuse gebouw in de geniale verdeeling van zijn hogen en oplossing in den wijden koepel, hoe is gansch de machtige ge dachte van het geheel en de feil- looze uitwerking der onderdeden van deze moderne en toch eerbiedwaar dige kathedraal weer gaan spreken tot ons in deze dagen, nu wij dit heer lijke Godshuis zoo in rijken feestdos hebben gezien. De zorgen van plebaan Wester woudt, welke in den tijd van voor bereiding van en gedurende deze feest dagen wel zeer groot moeten zijn ge weest, zijn wel beloond. En, naar wij vernamen, zal de fijnzinnige waker over den Haarlemschen tempel die zorgen ook in de toekomst blijven behouden. Voor de a.s. Kerstdagen bestaat al het plan om de vier hoek torens rondom den koepel, welke van gebrandschilderd glas zijn, eveneens te verlichten, zoodat het machtige bouwwerk ook naar buiten dan nog meer zal spreken. Hoe wordt op deze wijze de nieuwe „Sint Bavo tot een symbool in de zen tijd, nu allerwegc het Katholi cisme als een helder licht op den kandelaar staat te midden van een zoekende en naar hooger leven smach tende schare. Hoe sterk gevoelden wii dat reeds gisterenavond. Buiten stond de helder verlichte koepel van de machtige kathedraal hoog tegen den donkeren onweershemel, waar de blik semschichten sloegen uit zwarte wol ken. En binnen, onder de rustige, hooge bogen, klonken statige orgel tonen en zongen krachtige mannen stemmen gewijde liederen. In de breed© paden sehuivelde zacht een groote menigte mannen, vrouwen en kinde ren, indrinkend met oogen en ooren de schoonheid van klank en kleuren, bevangen door de harmonieuse ruimteverdeeling van dezen Room- ©chen tempel. En rondom tegen de pilaren, bij de vele altaren in de nissen, staan de banieren geplant der organisaties van ambachtslieden en godsdienstige cor poraties, heeft zelfs de „Hanze" haar eigen auter, dat de schoonheid van dezen tejnpel siert. Ziedaar de lenen de kathedraal, de mooiste tijd van het Katholicisme herleefd in de twin tigste eeuw Buiten de zwarte nacht en de oir weer-zware wolken jagend aan het uitspansel; binnen, in de bisschops kerk, de vrede, de rust, de harmonie, de kunst en de schoonheid in den dienst van God. Zoo was „Sint Bavo" ons in deze dagen een heerlijk symbool en als zoodanig zal ze blijven de mooiste herinnering aan een gouden feest. In den Hout 254 uur Concert H. O. V. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. Stadsschouwburg 8 uur Ned. Too- neelensemble van Rotterdam: De tante v. Charley. Terrein Kostverlorenstraat te Zand- voort 1 uur Wedstrijd voor Politie honden. Rusthoek Bloemendaal Avondcon cert 1% uuif. R.K. Sportpark, Heemstede 1% uur Huldiging Mgr. A. J. CalLier. Sociëteit St. Bavo Hoofdbesturen L. T. B., 11 uur. R. K. Veehouders, 7 A uur. Bisschoppelijk Museum. Janutraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopen'd van 25 en van 7 tot 9 uur behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9Sdt siur, nam. van 25 ■ur. Zaterdags alleen van 912 uur. Y K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorstelling De nachtdienst der Apothekers wordt waar genomen deze week door de firma's C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat; 't Gildehuis, Koninginneweg 3. Woensdag van 7 A9 uur. NIEUWE GROENMARKT: Het Comité tot huldiging van Monseig neur den Bisschop, verzoekt ons te mel den, dat op order der politie, de toegang tot het Sportpark, morgen om half 2 wordt gesloten. Ieder zorge dus op tijd aanwezig te zijn. Voor het te 's-Gravenhagre gehoudan examen Hoogduitsch M.O. slaagde Mej. M. N. H. Belger, alhier. Voor de te Haarlem gehouden examens Hoofdacte slaagden de heeren S. M. Be- naud, Bloemendaal; N. 0. Schouten, S. de Vries, en W. van Wijk, allen Haar lem; G. Warner, Amsterdam; A. N. B. Wolffenbuttel, Nieuw-Vennep. In verband met de vernieling van een keet op het bouwterrein aan de Haze- broekstraat zijn een negental jongens vgn 11 ^tot 16 iaar oud opgespoord. Door een a^ent is gisterenmorgen om streeks 11 uur procos-verbaal opgemaakt tegen F. M., die op de Kleverlaan een paard heeft laten werken dat ©en 'wond aan de borst had. Tegen L. M., is even eens proces-verbaal opgemaakt daar pok hij een gewond paard liet werken. De welbekende sigarenwinkel „De Land bouw" gevestigd in de Barteljorisstraat 42, wordt heden heropend, na een keu rige restauratie. Het magazijn ziet er aangenaam en frisch uit. Wat de qualiteit der merken betreft, zal iedereen, die eens het magazijn bezoekt, naar waarde kun nen beoordeelen. De leiding is in goede handen. Gisterenavond den laatsten avond was het bezoek aan de kathedraal Sint Bavo, misschien nog drukker dan andere avonden, ondanks- het ongunstige weder. Het orgel werd bespeeld door de heeren P- J. v. Kessel, J. Nibbering en Chr. Hul sebosch. Gezongen werd door het Bavo- koor en eenige gasten. Om kwart voor elf gelukte het, na veel moeite, de kathedraal door de honderden bezoekers te doen ontruimen. Vandaag werden de vaandels onderge bracht naar het R.-K. Sportpark te Heem stede, om daar morgen weer dienst te doen. B. en W. stellen voor: Aan den Neder- landschen R. C. Politiebond „St. Michaël", tot dekking van de kosten van oprichting en instandhouding der vanwege dien bond te 's-Hertogenbosch gevestigde politievak- school, voor het tijdvak 1 Juli tot 31 December 1922, een subsidie toe te kennen van 25.behoudens nadere financieele regeling betaalbaar te stellen op den post volgnummer 187 der gemeente-begrooting dienst 1922. Voor het jaar 1923 een subsidie toe te staan van 50.-—. Op het verzoek om voor het bezit van het vanwege dien bond uit te reiken diploma aan de betrokkenen een toelage te verstrekken, afwijzend te beschikken. B. en W. stellen voor: Behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland voor de ge meente met groote erkentelijkheid ten ge schenke te aanvaarden, van het bestuur der Vereeniging tot uitbreiding der verza meling van kunst en oudheden op het Frans Halsmuseum, twee schilderijen te plaatsen in dat museum en voorstellende: le. De Verzoeking van St. Antonius, door Hendrik Mandijn (begin 16e eeuw), en 2e. Een gezicht op de Stad HsSirlem, door Reijer Claesz, Suycker (17e eeuw). B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van de Gedeputeerde Staten van Noordholland te bepalen: I. dat de gemeente op de gemeente-ambte naren of gewezen gemeente-ambtenaren in den zin der Weduwenwet voor de gemeen te-ambtenaren 1913, voor wie krachtens art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbi. no. 240) door haar een bijdrage zal moeten worden gestort, behoudens het bepaalde sub III ten volle zal verhalen het bedrag, door haar verschuldigd over het tijdvak van 1 October 1913 tot 1 Juli 1919; II. dat de gemeente aan hen, die als leeraren bij het gemeentelijk middelbaar onderwijs of als onderwijzer bij het ge meentelijk lager onderwijs werkzaam zijn of geweest zijn en door wie ingevolge het bepaalde bij art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) een bijdrage in het algemeen burgerlijk pensioenfonds zal moeten worden gestort, zal vergoeden het bedrag, verschuldigd over het tijdvak van 1 Juli 1919 tot 1 Juli 1922 voor zooveel de leeraren betreft en over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 1 Juli 1922 voor zooveel de onderwijzers betreft, of (zoo de belanghebbenden na 1 Juli 1919 resp. 1 Januari 1920 zijn in functie getreden of vóór 1 Juli 1922 zijn ontslagen) over dat deel van bedoelde tijdvakken, waarin zij in dienst der gemeente zijn werkzaam ge weest; III. dat het sub I bedoelde verhaal niet zal worden toegepast en de sub II be doelde vergoeding ook zal wordén uitge keerd over het vóór 1 Juli 1919, resp. 1 Januari 1920 verloopen (jjdvak, waarin de gemeente, zoo de belanghebbenden uit zicht hadden gehad op pensioen voor hunne eventueele weduwe en weezen, de bijdragen voor hare rekening zou hebben genomen; IV. dat de vergoeding aan de onder wijzers bij het lager onderwijs wordt toe gekend onder voorwaarde, dat de gemeen te de door haar betaalde bijdrage terug ontvangt indien en voor zoover deze voor rekening van het Rijk wordt genomen; V. dat bij de toepassing van 't verhaal en de uilkeering der vergoeding de regel wordt in acht genomen, dat op de ge meente-ambtenaren, bedoeld sub I, gedu rende een tijdvak van zes jaren jaarlijks zoo mogelijk een zesde gedeelte van het door de gemeente te vorderen bedrag wordt verhaald en aan de leeraren en on derwijzers, bedoeld sub II, gedurende een tijdvak van vier jaren jaarlijks zoo mo gelijk een vierde gedeelte van de aan hen te vergoeden bijdrage wordt uitgekeerd. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar in de plant- en dier kunde aan de 2e Hooifere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier, voor den cur sus 19221923: den heer G. A. van Schaickf op eene wedde en onder de be palingen, genoemd in de voor deze in richting geldende regeling. Men verzoekt ons te melden: De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal op 31 Aug. (Koninginnedag), met toestemming van Burgemeester en Wet houders, een bloemendag honden, ten einde het nog resteerende te kort aan te vullen en de burgerij en de bezoe kers der concerten in den Hout en der Volksconcerten in de Stedelijke muziek zaal, in de gelegenheid te stellen, van hunne belangstelling in het orkest te doen blijken. Daarvoor zal echter de medewerking van zeer vele jongedames noo- dig zijn. Zij, die voor dit goeie doel de Orkest-Vereeniging willen steunen, wor- en vriendelijk maar dringend verzocht, zich, met opgaaf van woon plaats en leeftijd, s p o e dig schrifte lijk aan te melden bij den heer Ph. K. Schouw, verlengde Wouwermansstraat 82. Het kan ook per telefoon (130) of persoonlijk geschieden. D e B aad onzer gemeente komt as.. Woensdagmiddag om half 2 uur bijeen. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken 2. Herstemming over voorstel B. en W. inzake het gebruikmaken van de vrijstelling van het geven van onderwijs in eene vast® klasse door een school hoofd; 3. Voorstel B. en W. tot goedkeu ring der begrooting, dienst 1923 Stads- aotpheek; 4. Voorstel B. en W. tot vast stelling kohier straaatbelasting, dienst 1921; 5. Voorstel B. en W. tot aan- ivaarding van een geschenk; 6. Verzoek schrift Bestuur Haarlem's Muziekkorps om vacantie voor de orkestleden, riieit praeadvies van B. en W.7. Voorstel B. en W. verleenen bijdrage in hot wachtgeld van den voormaligen Direc teur van het vaccinatie-bureau; 8. Voor stel B. en W. verleenen subsidie aan den Ned. B.K. Politiebond „St. Michael" 9. Voorstel B. en W. tot wijziging Raadsbesluit van 28 Juli 1920 no. 27 tot verhooging van pensioenen; 10. Voor-- stel B. en W. inzake verhaal van pre mie, door ambtenaren verschuldigd voor weduwen- en weezenponsioen11. Voor stel B. en W. tot verhuur van grond enz. onder Lisse; Voorstel B. en Wi. tot beschikbaarstelling gelden voor het maken van een loswal nabij de Duven- voordestraat; 13. Voorstel B. en Wi. tot overdracht van grond nabij de Leidsche Vaart; 14. Voorstel B. en W. tot het in hooger beroep uitlokken van eene be slissing omtrent de weigering tot het verleenen van medewerking aan de Haar lemsche Schoolvereeniging tot den bouw van een school; 15. Voorstel B. en Wi. beschikbaarstelling gelden voor den houw van een bijzondere school aan de Lfeid- schestraat. 16. Voorstel B. en W. tot wijziging van het huishoudelijk reglement der Commis sion tot wering van schoolverzuim. ID Voorstel B. en W. tot toekenning van vergoeding ingevolge art. 100 der Da ger Onderwijswet aan twee bijzondere scholen. 18. Voorstel B. en W. tot over plaatsing van een onderwijzer naar school No. 26. 19. Benoeming van: a. een tijde lijk leeraar in Staatswetenschappen, II. B. S. met 5 j.c. b. een tijdelijk leeraar in plant- en dierkunde, 2e H. B. S. met 5 j. e. c. een tijdelijk leeraar in stenografie, H. B. S. met 3 j. c. enz. d. een tijdelijk leeraar aan den Cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers (es sen). e. leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs, f. een tijdeltijk leeraar in boekhouden aan de gemeentelijke avondschool voor nij verheids jndrr wijs. g cea tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs. h. onderwijzend personeel aan de Vervolgcursussen Nr. 3 en 4. Vr. Wanneer kan zij vertrekken? 30 September nu gedanen arbeid of 1 October 's morgens? Antw. Gewoonte is 30 September na ge danen arbeio. Vr. Om met vacantie naar België te gaan is dan alleen een bewijs van Ne derlandschap voldoende? 2. Zijn er va- cantiekaarten t*t 15 Sept. om met spoor te reizen te krijgen? 3. Ik heb kippen die elkaar op den rug geheel kaal pikken. Wat is daar aan te doen? Antw. 1. Een pas hebt u noodig, doch geen visum. 2. Tot 15 September. 3. Koop snavelringen Vr. Sinds eenige weken bewoon ik een nieuw huis en nu blijkt m'n flu- weelen kleed, wellicht ook door het vochtige weer, den laatsten tijd erg te zijn uitgeslagen. Is daar iets aan te doen? Antw. We vermoeden dat uw huis vochtig is en is dat het geval, dan zou wel eens kunnen blijken, dat in uw kleed geen'vlekken zitten, doch dat het aan 't verkleuren is. Overigens is uw vraag moeilijk te beantwoorden, zoolang we niet weten wat voor soort vlekken het zijn. Een universeel mid del voor alle vlekken is nog niet uitgevonden. Melkvlekken worden an ders behandeld dan b.v. olievlekken. Melkvlekken neemt u af mlt warm water, zoo noodig nawrijven met ben zine. Overigens kunt u als vlekken- middel voor uw kleed eens probeeren een tamelijk natte afborsteling met een afkooksel van 60 gr. tabak op 3 liter water. Een ander middel is gelijke" deelen lavendelspiritus, zwavel- aether en ammoniak, goed vermengd en gebruikt als benzine. Helpt niets van dat alles, meldt het ons dan nog even. Vr. vkn B., te H. 1 j Antw. Welke vraag was dat? j Vr. Welke is de kortste weg van Haarlem naar .Volendam en over Am sterdam terug met opgaaf van af stand Antw. Haarlem, Halfweg, Amster dam, Tolhuis, Buiksloot, 't Schouw, Broek in Waterland, Monnikendam, Volendam. Afst. 38.5 K.M. Dit is de kortste weg. Vergunning- Aan P. F. Bruinsma alhier, is vergunning verleend tot Ket leggen van een vlonder over het fiets, pad langs de Zv.laan voor het terrein, waar genoemde 3 dubóele villa's bouwt. Het 5e sunpletoire kohier v. d. plaatselijke directe belasting naar het in komen van het jaar 1921-'22, vastgesteld bii raadsbesluit van 28 Juli 1922, goed gekeurd bij besluit van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, is vanaf 16 Aug. 1922 gedurende 5 maanden ter Sle- cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Een nieuw vaandel. Meer en meer trachten de R.-K. Vereenigingen alhier in het bezit van een vaandel te komen, en de leden der organisaties die dit mis sen, bemerken vooral bij groote Room- sche feesten wat zij bij de anderen achter staan. „St. Deus Dedit", de afd. van den R.-K, Land- en Tuinbouwarbeidersbond, moest het tot nu toe zonder een banier stellen. Wel bestonden zij reeds jaren, maar de slechte financieele toestand hunner kas als gevolg van lage loonen en vanzelf lage contributie veroorloofde hen niet, om aan een vaandel te denken. Maar nu is het er en naar aanleiding van dit heuglijk gebeuren, hebben wij een bezoek gebracht bij een der bestuursleden om eens het een en ander ervan te vernemen. Als er één vereeniging met zorgen te kampen gehad heeft, was zijn oordeel, dan is dit onze afdeeling. 20 Februari 1903 werd de afdeeling opgericht. Een oud reglement liet zien, dat de contributie 254 cent per week was. Ja, zei onze zegs man, was elke bloemistarbeider nu maar lid geweest, dan hadden vele kleintjes een grooten gemaakt, maar eerstens had den wij den strijd tegen de z.g. neutralen te voeren, en ten 2e was de vrees, om ge zien te worden in de vergadering, groot. Zoodat na afloop van een vergadering de leden één voor één de vergadering ver lieten. Dit alles is nu gelukkig anders, zeide hij en trotsch de malaise gaan wij steeds vooruit in ledenaantal. Ons bestuur en ook het meerendeel der leden, zeide hij, zagen er tegenop kerkelijke plech- ligheden bij te wonen, zoo zonder vaan del, en al jaren was het onze hartewensch, maar hopge contributie mochten wij van de steeds laagste loonen onzer leden niet vragen en vrijwillige bijdragen bleven om dezelfde redenen uit, totdat in Januari van dit jaar een vaandelcommissie wed be noemd, die onder leiding van haa™ ijve- rigen adviseur, den WelEerw. Heer Kap. Brinkman met kracht de zaak aanpakten. Wij wilden, zeide hij, er iets extra's van maken en meenden dit niet beter te kun nen doen, dan onzen plaatsgenoot, den heer Jan Wiegman een ontwerp te laten maken, dan waren wij ervan overtuigd, dat wij iets extra's kregen. En dat hebben wij bereikt. En dat er spoed achter gezet is, blijkt wel uit het feit, dat in dien korten tijd niet alleen het vaandel ge maakt moest worden, maar de hoofdzaak, de financiën, voor het grootste deel ge regeld moest worden. De firma Luckx en Zn., Knnstborduur- inrichting te Haarlem mankte naar het ont werp van den heer Jan Wiegman het fraaie vaandel, dat natuunlijk alles vrijwel beval wat het bloembollenwerk betreft. Op paars- fluweelen ondergrond is bovenaan over de geheel© breedte den tdkst, waarvan in kloeke letters „St. Deus Dedit." Daaronder is op symboliek© wijze het karakter van den bond uitgebeeld. In het midden de zon de heerlijke Gave Gods, die de bloemen, vruchten en gewas sen doet groeien en bloeien door hare warmte, en blijheid geeft aan alles. UIT HET H. B. C.-KAMP. Neen, lezers, niet over zomersport, ook niet over het volgende seizoen, maar nog een klein praatje over het slót van het seizoen 19211922. Zondag is het dan voor H. B. C. de grrroote dag. De finale om den Bis schopsbeker. Als er ooit een kansje is om dezen te winnen dan is het nu. Tegen D. O. N. K. een D. H. V. B.er, met niet eens een kampioenstitel. En dan in den jare 1922, het gouden feest van den schenker! Op denzelfden dag dat Z. D. H. door vereenigingen, ook die er sport, gehuldigd wordt op het Sport park. Een gebeurtenis dus die nimmer vergeten zal worden. Er kan gewonnen worden, temeer omdat de spelers dit wil len, wat wel blijkt uit het opkomen van het elftal, dat er aldus uit zal zien: H. Nesskens, J. Vester, E. Mooren, Th. Leuven, L. v. d. Vlugt, J. v. d. Vlugt, Herm. Neeskens, H. Leuven, A. Mooren, C. Warmerdam, K. Delissen. Als reserve gaat J. v. Deursen mee. De, leiding is in handen van den heer Kruiver, secr. van den D. H. V. B. In groote getale zullen de sportvrien den komen zien en aanmoedigen. Met vrachtauto's (hoeveel er wel zullen rij den, weet ik niet, maar wel heel wat), )en per fiets, wat maar een uur rijden is naar Noordwijk. In den regel ben ik „neutraal" maar a.s. Zondag hoop ik de laatste overwin ning mede te maken om het dierbare kleinood, en dan mede te juichen op de behaalde overwinning, die behaald kan worden, mits de luidjes nu maar eens' niet denken, dat het wel „zal gaan" of als het soms warm is, wat in Au gustus wel eens kan gebeuren, ook in 1922, dat allen de warmte zullen trot- seeren. Allen bezield met de gedachte, de be ker moet naar Heemstede! en dan zal het wel gaan. Om 12.30 verzamelen RBaadhuisplein voor den autotocht, de fietsers kunnen er zich dan bij aansluiten of een half uur later vertrekken. KEES. Op de gisteren gehouden vergadering der H. F. C. „Haarlem" werd het volgen de bestuur gekozen: E. Hartog, voorzitter; M. Houtkooper, vice voorz.; J. Paulen, secretaris; G. Spiekerman, Ara. Maas, A. Bieshaar, G. Lembeek en J. van Balen Blanken, com missarissen. Zooals reeds gemeld, hebben de zelfstan dig werkende arbeidersgroepen in het bouwbedrijf te Amsterdam bestelen om, met ingang van 7 Aug. liet loon, dat in die groepen wordt betaald, te verlagen van 67 50 tot 60 per week. Na&r het Volk mededeelt, is dat beslui' genomen, omdat daardoor vooruitzicht op werk werd geschapen en de loonen, ook uit concurrentieoogpunt, niet meer op het oude peil gehandhaafd konden blijven. De leden van deze arbeids-coöperaties hebben votle medezeggenschap gehad bij bet nemen van het besluit en hebben er dus zelf toe besloten. Niettemin heeft nu de Plaatselijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders voor hen de staking geproclameerd. HET BISSCHOPSFEEST. Haarlem, 19 Aug. '22. M. de R. In de N. H. Gt. van Vrijdag avond lazen wij dat de toegang tot het Sportpark Zon dag toegankelijk is op vertoon van een toe gangsbewijs. Tot heden hebben wij alleen de eer gehad van de „Vereeniging van Groote Gezinnen" een toegangskaart te ont vangen. Noch van R.K. Volksbond, noch Vrouwenbond of Vakbond hebben wij iets ontvangen. Nu is onze vraag deze: is het een verplichting van toegangsbewijzen te zijn voorzien, dan zullen wij en velen met ons de reis naar Heemstede niet aan vaarden. Ook waren er juist gisteren avond eenig kennissen bij ons welke er ook zoo over dachten. Help ons even uit den droom, want het moet een grootsche hul- di"in- worden. Met vriendelijken dank voor uw ant woord Uw abonné A. B. Naschrift. Niemand late rich weerhou den naar hel Sportpark te gaan omdat hij geen toegangsbewijs heeft, ook zonder dat bewijs denken we dal men er wet binnen zal komen. Maar ten overvloede doelt men ons oog het volgende mede. Aan alk Haarlemsche Vereenigingen is verzocht door de commissie aan de N.S.A. opgave te verstrekken van het aantal kaar ten dat men noodig had voor de leden. Niettegenstaande dit verzoek zijn er zeer veel vereenigingen geweest die geen o))gave hiervan gedaan hebben, waardoor natuur lijk thans de leden geen kaarten kunnen krijgen. Hieraan is niets te doen en de schuld hiervan ligt bij de resp.besturen. Wie het dorp Haarlemmerliede na ja ren afwezigheid bezoekt, zal gewoonlijk tot de conclusie komen: „Er is weinig' veranderd. Overal wordt gebouwd, maar in „De Lie'' bleef alles hetzelfde." Waren er dan daar geen inwoners, die hun eigen dommen wilden vergrooten, vernieuwen of verbouwen? Was de woningnood ook daar niet groot? Daarop kan met een vol mondig „ja" geantwoord worded. Men- schen, die hun gWoorteplaats lief had den, die er jaren hun brood hadden ver diend, die niets liever wilden dan be graven te worden, waar heele geslachten waren ter aarde besteld, worden ge dwongen als plattelanders naar de stad te trekken en slijten daar hun laatste le vensjaren. Waarom? Omdat er wel ge bouwd kan, maar niet gebouwd mag worden. In 1852 is er in de Staten-Generaal een wet aangenomen, bekend onder den naam Kringenwet Deze is later nog al eens -ge wijzigd en komt hierop neer, dat rondom vestingwerken of forten twee kringen worden getrokken: een kleine en een groote kring en er verschillende bepalin gen zijn gemaakt, die het bouwen, ver bouwen, vernieuwen enz. van de eigen dommen binnen den kring regelen. Tot voorbeeld eenige zeer mooie ge valletjes van de laatste jaren. Veehouder D. V. moet ruimen voor de verbreeding van den Amsterd. straatweg. Zijn perceel wordt onteigend. Hij wil wat achteruit opnieuw bouwen en weet ver gunning te krijgen van de Genie, maar dan moet hij precies bouwen wat hij af gebroken heeft. Halt, zegt de Gezond heidscommissie, dat is veel te laag. Je huis voldoet dan niet aan de eischen. Tenslotte gaat hij aan 't remplaceeren. Hij wil een huis ter groottV van zijn hooiberg bouwen, maar dan wordt zijn schuur weer te klein. Misschien iets voor de conferentie te Londen. Een ander staaltje. Iemand heeft een schuur en wil die vergrooten. „Mag niet", zegt de Genie. Een nieuwe van 40 M2 kun je bouwen, op 2 M. afstand. Als die te klein is, mag je er nog een zetten van 40 M2, weer op 2 M. afstand." Voor Artis was 't doenlijk, maar hier heeft men 't vee liefst in één stal, wat bespa ring van bouwkosten en arbeidsloon geeft. Th. R. had een schuur, die op zekeren nacht verbrandde. Niemand gunde hem de schade, maar toch dacht menigeen: .,'t Is gelukkig, 't Ding stond leelijk in den weg of liever op den weg." Hij wilde een nieuwe bouwen. „Ho!" sprak de gemeen, te. „Niet daar, dat gaat niet. 5 M. terug asjeblief.' „Zeker", zei de Genie, „je moogt wel bouwen, maar dezelfde schuur op dezelfde plaats." Tenslotte heeft hi: op z'n erf een schuur gebouwd, geheel van hout en geen paal in den grond, want anders was hij aan de 40 M2 gebonden. Nu is een houten schuur op veengrond niet zeer aanbevelenswaardig, wat ieder begrijpen kan. Het waterschap Rijnland verhoogde verleden jaar de kade of Kerkweg van den Binnenpolder, om meer waterber ging in z'n boezem te krijgen. Wanneer die werken nu overal klaar zijn en het peil stijgt, komt menigeen in de positie van den man op de reclameprent tusschen Halfweg en Amsterdam. Ophoogen mag niet. Dat ondervond A. N., die vergun ning had z'n land (ik meen 40 c.M.) op te h^ogen. Hij gooide er natuurlijk 80 c.M. op, want vuilnis enz. slinkt na een jaar ongeveer tot op de helft. „Te veel op gehoogd", oordeelde de Genie. Nu ziet men den eigenaar heel dikwijls weghalen, wat er eens opgebracht is. Later mag hij 't er weer opbrengen. Geen boom kan geplant, geen hekje geplaatst, geen paal kan in den grond geslagen worden, of de Genie eischt een aanvrage, die na een maand of drie wel eens beantwoord wordt. Hoe lastig dat is, ondervond iemand, die verleden jaar ziek vee had, wegens het slechte drinkwater. Hij besloot een nortonpomp te slaan, maar moest eerst vergunning hebben. De man had de brutaliteit genoeg om door te zetten, anders had men het^ spreek woord van .,'t kalf" en ,.de put kunnen veranderen in: „Na 't crepeeren van vee slaat men een norton. De kringwetten zijn een geweldige la»' voor de bevolking en belemmeren dei: bloei van de plaats. Hoe daarin verbetering kan gebraent worden, een anderen keer. Op het veld, waarin de zon niet hare stralen, zijn de voornaamste bloemsoor ten uit deze slrelken weergegeven, die daar door het juiste beeld geven van de werk zaamheden der leden van den hond. Aan beide zijden bovenaan is een ver siering van klimopbladeren aangebracht, als beeld van de onverbreekbaarheid. De spreuk onderaan ..lik plant, en God zal wasdom geven" is op den bond in 'I algemeen van toepassing. Al zal dit vaandel niet in grootte de overige overtreffen, in kunst en fraaiheid zal het voor geen enkele der andere Roomsche vaandels ondrdoen. Dc heer Wiegman en de firma Luekx kunnen er van overtuigd zijn dat hun werk a.s. Barometerstand 7.70. Vooruit. OPGAVE YAN: Zondag op .het R.K. Sportpark aan de Molenwerfslaan bij de Bisschopshuldiging ieders bewondering zullen afdwingen. Thans is het tentoongesteld in de eta lage van de firma S. J. v. Rooden, Raad huisstraat alhier, waar hettot Zondag middag ter bezichtiging zal blijven. Bestuur en leden mogen met genoeg doening terugzien op het wrk van denge nen, die er toe hebben bijgedragen om hun harlewensch in vervullinig te zien gaan, niet alleen, maar ook dat dit ten slotte zoo vlug van stapel is geloopen dat het reeds den lóen Aug. met het gouden feest van onzen beminden Bisschop in ge bruik genomen kon worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1