S. J. DE GOEDE Tandarts Göipr Bezuiniging Electriciteit. falitraarilanp a f0.70 Wielrijders Heemstede en Amsterdam. I S. J. DE GOEDE INGEZONDEN, Te loop HERVAT. R.-K. Burgerdochter De bezuiniging bij de spoorwegen. Tabak. Familiepassen voor België. ÜST M OMTREK. ZANDVOORT. GEMENGD NIEUWS. Verkeersongevallen te Amster dam. Een waarschuwing. De treinen uit Duitschland. De moord der De Witten. Gasvoorziening over groote afstanden. De moordaanslag te Oostenhout KORTE BERICHTEN. Door een auto gedood. Brand. Verdronken. ORDE EN ARBEID. Het vakbureau en de bedrijfs organisatie. SPORT EN SPEL VOETBAL. CRICKET. ATHLETIEK. LEBER EN VLOOT. Géén lijst van „gegadigden voor burgerbetrekkingen" meer. Voor de* inhoud dezer rubriek stelt ét Redaetie zioh niet aansprakelijk. LAATSTE NIEUWS. N!EIIW-VENNEP. ÏRISËMBUS. Advertentiën. Nlcolaas Hendrik Braakenburg Momenieel verkoopen wij met garantie ALLE KAARSSTERKTE 220 volt Tevens verkoopen wij uit 11 kolosaal groote voorraad bene- den elke concurrentie - Alle i sosrten Snoer en Draad. Dia- 1 zed patronen van 6 tot 60 ampère. Fittings, Afsluiters, i Transformators enz. enz. Nicolaas Hendrik Braakenburg 1897 1922 Christianus van Rooijen Jansje van Duren DANKBETUIGING. DANKBETUIGING. A. v. d. PUTTEN. HUWELIJK. ZIJLSTRAAT 11 TELEFOON 3039. ZIJLSTRAAT II. Tel 3039 HOTEL SP00RZICHT MATINEE. HEEFT DE PRAKTIJK ATTENTIE S SI Auto's voor Sportterrein en Toerwerk 35 d. per K.M- Belt even op No. 2 2 0 3 Aanbevelend, J. TER W A L PARKLAAN 121 Dag en Nacht geopend. /crsctiiksctie -regeling .weinig gunstigs voorspelt. Of de vorderingen van d-en Verfeehr#Jond te hoog zijn, is een andere vraag. De reusachtige waardevermindering van de mark moet nog meer dan tot nu toe het geval was, al spoedig tot een stij ging van de loonen leiden. Daaraan is niet te ontkomen. Het zou voor het westelijke industrieele Duitschland een ramp betee- kenen, indien het nu zoo dicht voor den terugkeer tot normale toestanden op den Rijn, toch weer tot een groote staking zou komen. Het Roergebied kan zonder een ongestoorde -Scheepvaart op den Rijn op den duur niet bestaan. Dat heeft de slaking in het scheepvaart bedrijf weer bewezen! Het is foo eenvou dig te beweren, dat de zeeschepen, die voor Rotterdam .bestemd waren, naar Eruden zouden gaan o'm daar te lossen! De meeste dezer profeten kennen Emden niet; zij vergeten,' dat daar heel andere voorwaar den gelden, en dat een haven als Emden, nooit in staat kan zijn om behalve haar eigen natuurlijk achterland ook, nog plot seling het geheele Roergebied te bedienen. Door een kanaal waarop slechts een be perkt aantal kanaaischepen vaart en één of twep spoorwegen, zijn de vrije Rijn en de reusachtige overlaadlnrichtingen van de ha vens als Rotterdam en Amsterdam hooi! te vervangen. Ook niet voor korten lij<V Naar van zeer betrouwbare zijde, gemeld wordt, is het gedurende deze staking reeds voorgekomen, dat zeeschepen, die in Emden zouden worden gelost, weer naar andere havens moesten worden gestuurd. Dat voorts de spoorwegen van het Noorden naar hier evenmin in staat zijn om de Rijjistransporten plotseling over de ne men, behoeft geen- verder betoog. Nu reeds klagen de Duitsche spoorwegen over den grooten goederenaandrang. De laatste staking heeft ten gevolge gehad, dat bij na alle Duitsche ontvangers van goederen van overzee het betrekken van deze goe deren (ertsen, granen steenkolen enz.) hebben moeten uitstellen, waardoor de goederenstroom tijdelijk veel kleiner was geworden. Op den duur is dit natuurlijk niet vol te houden. Door den kleineren aanvoer gedurende de laatste moeilijk heden op het Nederlandsche gedeelte van den Rijn is de behoefte thans grooter dan ooit, zoodat juist nu een nieuwe herle ving van de staking voor het toch al niet in een benijdenswaardige positie verkee- rende Duitschland, de alleronaangenaam ste gevolgen zou kunnen hebben. Samenwerking van de Bonden. Op uitnoodiging van den „B. A. N. S." (Bond van Ambtenaren in dienst der Ne derlandsche Spoorwegen), kwamen Vrij dagmiddag te Utrecht bijeen de vertegen woordiger' van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegperso- vmeel,'den R.K. Bond van Spoorwegperso neel „St. Rafaël", den Neutralen Bond v. Spoorwegpersoneel en den Bond van Ambtenaren in Dienst bij de Nederland sche Spoorwegen, ter bespreking van de maatregelen, welke eventueel gemeen schappelijk zullen kunnen worden geno men tegen de voor het personeel drei gende verslechtering in loon- en arbeids voorwaarden. De samenwerking kwam tot stand op den volgenden grondslag: ..De hoofdbesturen der vijf organisaties van Spoorwegpersoneel ontkennen, dat de ongunstige bedrijfsuitkomsten der Spoor wegmaatschappijen een redelijk motief op leveren voor de verslechterinigen, zooals die: le. door loonsverlaging voor het werk- plaatsnersoneel; 2e. In een brief van den Raad van Com missarissen der Nederlandsche Spoorwe gen; door vermindering der wedden. 3é. door het voorgenomen uitstel der pensioenregeling; 4e. door de reeds in werking getreden en thans bekend gemaakte nieuwe ppfiing tot aanzienliïke uitbreiding van dë arbeids tijden van elke groep van bet personeel. Rot uiting komen en dat die verslech teringen dus niiet door het personeel kunnen aanvaard worden. Zij besluiten daarom in gemeen overleg geznmenliik den strijd tegen de aangekon digde terugduwing van het personeel te zullen voeren en ziin bereid, bet verzet van haar leden daartegen, indien zulks te ziiner th'd noodzakeliik mocht blijken, dandiVerkeliik tol uiting te brengen. Een comité werd samengesteld, bestaan de uiit de volgende personen: P. Moltma- ker. N Nathnnn. G. .Touwstra (Ned. Ver.), F. Nievard. H. Timmermans (S. Raphael), P de Haan, Neutrale Bond, L. Willem sen (B. A. N. S.) en O. v. d Kooy (Prot Chr Rnnrl) Tot verbruik bereide tabak mag tot 1 November a.s. in het vrije verkeer niet voorzien van zegels worden verkocht. Tot dien datum is ook de losse verkoop van sigaren uit van zegel voorziene verpak kingen geoorloofd. Het Belgische gezantschap deelt nog mede, dat voor Nederlanders familiepas- #en, waarop de man, de vrouw en kinde ren beneden de 15 jaren vermeld zijn, geldig zijn voor^ België. Deze passen dragen uilsluitend oen naam van familie- passen en hebben geene andere bestem ming zooals, bij vergissing, in sommige feiaden medegedeeld is. B, en W. besloten aan mevr. .Brouwer Bex wink el alhier en aan A. M. Krabbé te Bu.ssum een bewijs van btewoonbaar- verklaring te verstrekken respectievelijk voor de perceelen Zandv.la.an 179b en Brederodestraat 105; alsmede aan het be stuur der stichting „Elia" voor perceel Dr. Joh. Wergenstraat 24 en aan D. v. Zetten voor perceel Passage 14. ■Zonneschermen. Besloten is, de zon neschermen van de ingezetenen dez r ge meente, die niet voldoen aan de ge stelde eischeh, na afloop van het Bad seizoen van dit jaar, in orde te laten naken. Er is omtrent de veiligheid op de open bare straat te Amsterdam een leerzame statistiek verschenen waartoe de politie en het gemeentelijk bureau voor de statistiek hebben samengewerkt. Met behulp van een telkaartstelsel is nl. nagegaan hoeveel ver keersongevallen er in het eerste halfjaar van 1922 zijn voorgevallen, welke de oor zaken en de gevolgen er van zijn geweest. De moeilijkheid school echter in de vraag; welke ongevallen daarbij zijn mede te tel len, In een groote stad met een druk ver keer is, zooals vanzelf spreekt, het aan tal kleine ongevallen op straat zeer groot; dikwijls worden deze niet eens door de politie geconstateerd, omdat de slachtol- fers zich reeds verwijderd hebben, voordat de politie tegenwoordig is. Het scheen daarom het zuiverst.deze kleine ongevallen, voor zoover ze door de politie waargeno men zijn, niet meer te rekenen en alleen te letten op de ongevallen van ernstiger aard, d.w.z. waarbij de dood het gevolg is, li- chaamsdeelen gebroken worden, min of meer langdurige invaliditeit ontslaat, be langrijke materieele schade wordt geleden en dergelijke. Van deze laatste zijn er in het eerste halfjaar 140 geconstateerd, waarbij met doodelijk gevolg 15, met lichamelijk leisel 112 (1-17 slachtoffers), en met belangrijke materieele schade 13, waarbij valt op te merken, dat in de gevallen, waarin naast belangrijk letsel ook materieele schade was geleden, het ongeval alleen onder die met lichamelijk letsel is gerubriceerd. Bovendien constateerde de poitie over hetzelfde tijdvak nog 546 kleine ongeval len; hiervan hadden 206 met rijwielen plaats. OndeT kleine -ongevallen worden verstaan aan- of overrijdingen met gering lichamelijk letsel of met geringe materieele schade. Zij bedroegen in: Januari 63, waar onder 8 met rijwielen; Febrimri 71, waar onder 21 met rijwielen; Maart 72, waaron der 25 met rijwielen; April 91, waarónder 36 met rijwielen; Mei 101, waaronder 47 met rijwielen; Juni 148, waaronder 69 m^t rijwielen. Natuurlijk is in werkelijkheid het aantal kleine ongevallen grooter geweest, omdat er ongetwijfeld talrijke geschied zijn, welke niet ter kennis van de politie zqn gekomen. In Reizen en Trekken schrijft mevr. E. T. te Apeldoorn: „Waarschuwing bootreis op de Donau. In Nov. 1921 waren we in Weenen, wil den vandaar naar Boedapest. De portier van ons hotel Astoria ried ons aan deze reis per boot over den Donau te maken, prees dezen tocht als „durehaus schön und kommode." Om halfacht 's ochtends vertrok de boot der Ungar. Oestenr. Dampfsehifffahrtges., waarop we al dade lijk alle comfort misten, die men van een passagiershoot, welke een officieeje ver binding lusschen beide steden onder houdt, mocht verwachten. Daarbij was al les aan boord, het eten en de bediening incluis, verregaand vuil en onsmakelijk, om 8 uur 's avonds moesten we vol gens de officieele dienstregeling in Boeda pest aankomen; toen legde de boot ech ter aan in Esztergom, een plaatsje 4 a 5 uur varens van Boedapest, en deelde de kapitein ons mede, dat we daar dien nacht zouden blijven liggen. Meteen wer den de hutten aan boord tegen faneyprij- zen aan de meestbiedenden verhuurd en stegen even plotseling de prijzen van de consumptie. Wij wenschten den nacht niet in deze omgeving door te brengen en be sloten in eén hotel in Esztergom te over nachten. Men weigerde aanvankelijk ons van boord te laten gaan; nadat we flink met fooien g^verkt hadden, werden we eindelijk doorgelaten, echter met achter lating van onze bagage in de garderobe. In het hotel te E., waar we overnachtten, hoorden we, dat de boot meermalen eenige dagen onderweg bleef, en dat het behalve enkele landslui, die de duurdere treinreis niet konden betalen, steeds vreemdelingen waren, die „er in liepen". We zijn den volgenden ochtend met den trein verder gegaan naar Boedapest; de boot kwam pas dien avond om 6 uur aan in een toestand van grenzelooze vervui ling en zonder eenig voedsel meer aan boord. Onze bagage kregen we terug na veel moeite en veel fooien. In Hongarije reizend, vindt men overal toestanden van absoluut anarchisme en wanorde; deze bootreis heugt me echter als een hijzonder sterk staaltje daarvan; laten mijne mede leden met onze ervaring eventueel hun voordeel doen." In de laatste dagen komen de D-treinen uit Duitschland en Zwitserland met groote vertraging binnen. De trein uit Bazel was Woensdagavohd weer 50 minuten te laat. Deze vertraging schijnt uitsluitend een gevolg te zijn van het groot aantal vacan- tie-reizigers, dat naar Nederland terug keert.. De treinen zijn propvol, soms in Bazel al, tenminste dezer dagen vertelden reizigers, dat zij van die plaats af hadden moeten staan. En in alle Duitsche plaatsen is er nieuwe toevoer. Allen in de wagens te brengen geeft natuurlijk vertraging en Duitschland heeft niet voldoende mate rieel om grootere treinen te maken. Wat er aan te doen is? Alleen een stijging van de mark zal uitkomst kunnen brengen. (Hbld.) A.s. Zondag is het 250 jaar geleden, dat Jan en Cornelis de Witt op gruwelijke wijze zijn vermoord. Vereerders van de nagedachtenis der gebroeders zullen zich, naar het Vad. verneemt, des namiddags te vijf uur bij het standbeeld van Jan de Witt ,op de Plaats te 's-Hage vereenigen. In het weekblad Vraag en Aanbod no. 16 van 17 Augustus behandelt de ingenieur A. 0. Koppejan de technische vraagstukken, 'die bij de gasvoorziening over groote afstanden optreden. Dit on derwerp is thans aan de orde van den dag, zoowel wegens de concentratie van gasfabrieken, waartoe de minister van binnenlandsche zaken de medewerking van Gedeputeerde Staten heeft ingeroe pen, als met het oog op aanhangige plan nen om een aantal steden in het Zuiden van ons land te voorzien met gas van' de cokesovens der Staatsmijnen. De gasvoorziening over .ifstendan tot 10 K.M. biedt geen bijzondere moei lijkheden, ".nodat modern ingerichte gas fabrieken met kamorovens binnen dien kring steeds in het voordeel zulten zijn.' De cokes-ovens, zooals die in Zuid-Lim burg o.a. bij de mijn Emma zijn geves tigd en ook bij het hoogovenbedriji' te Velsen worden opgericht, beschikken a!s regel over een belangrijke overmaat van gas als bijproduct. Het lag voor de hand om een afzet te zoeken door gasvoor ziening van de omgeving. Wegens de groote beschikbare hoeveelheden is men dikwijls aangewezen op afstanden van vele tientc'1 kilometers. Om met be trekkelijk nauwe b: isleid'n en te hunnen' volstaan, is het noodig om de ga-druk tot eenige atmosfesren op te voeren. Voor afstanden boven 50 K.M. komen druk ken tot 30 atmosfeeren in aanmerking, maar gewoonlijk gaat men niet zoo hoog en schakelt liever eenige persinstallaties in de leiding, zoodat het transport in een overeenkomstig aantal trappen plaats heeft. Het is daarmede mogelijk bij gelijke buisdiamoters en gelijk arbeidsvermogen voor hét s amenpersen, meer gas te trans porteeren of omgekeerd voor dezelfde hoeveelheid gas kteine biirdrimeters (of kleinere pompen) te kiezen. Vroeger dacht men, dat het sterk sa menpersen. van gas de kwaliteit zou. be- naterien (condensatie van koolwaterstof fen), doch dit bedraagt slechts enkele procenten van de calorische waarde voor koolwaterstof;ijke gas en, en vervalt ge heel en al bij de gassen, welke arm aan koolwaterstoffen zijn. Het gas nu der moderne gasfabrieken bevat zeer weinig koolwaterstoffen en deze worden er bij de cokesovens zelfs nog uitgewasschen (benzol wasschors.) Voor gasleidingon over betrekkelijk ge ringe afstanden kunnen gietijzeren of sialen naadloOzo buizen met de gewone sokverbindingen, mat lood en stri'-touw afred ebt. to g si vo den. I'o e i 2 a - mosfeeren komen ook wel flensverbin- dingen voor met ingedraaide groeven e:i klitegéritpa' .king of vo gens Ameri- kaansek voorbeeld overschuifmoffeu met gummidichting. Voor alle drukken kun nen ook schroefdraadverbindingen ge bruikt worden, terwijl in den laatsten tijd stalen buizen veel autogeen aan el kaar worden gelascht, hetzij stomp of nog met een soort sokverbinding. Daar bij zijn de gasverliezen aanmerke.ijk klei ner dan bij de gowone verbindingen. De stalen buizen worden vooral toege- gopast voor zeer hoogen druk en in grond, welke aan zakkingen onderhevig is, zooals bijv. in de mijndistricten of in slappen bodem. De gietijzeren huizen worden in- en uitwendig geasfalieeid, de staten buizen bovendien omwikkeld met in heete as falt gedrenkt juteband ter bescherming tegen beschadiging. Het gasverlies kan bij toepassing van gewone sokverbindingen voor drukken tot 0.4 atmosfeer praetisch na eenige be drijfsleven gesfeld worden op ca. 1 kub. M. per kilometer buis en per uur, vrij wel onafhankelijk van don buisdiameter. Voor drukken tot 2 atmosfeer zal dit verlies ronds 2 k 3 kub. M. zijn en het stijgt verder ongeveer evenredig met den wortel uit te drukken. Teneinde een vergelijking te kunnen maken van de bedrijfskosten eener gas voorziening over groote afstanden met de transportboden der ben odigde kolen voor gasfabricage tor plaatse van gebruik geeft de schrijver nog een berekening van de vereischte buisdiameters, van de gasverltezen en van het arbeidsvermogen voor de perspompen. Om een zekere hoe veelheid cokesovengas op een druk van 4 atmosfeeren te brengen, blijkt 10 pet. van de hoeveelheid noodig te zijn bij samenpersen door middel van gasmotoren, zoodat 90 prt. voor transport overblijft. Aan het slot van zijn artikel komt de heer Koppejan tot de conclusie, dat al thans technisch er geen moeilijkheden bestaan om desnoods geheel Nederland van uit één centraal punt van gas te voorzien. Economisch zal het wel voor- deeliger blijken te zijn de verschillende groote gasfabrieken en verscheidene mid delmatige goed ingerichte of nogal af gelegen fabrieken te laten bestaan, maar de tijd is tooh werkelijk rijp om althans een begin te maken met de gasvoorzie ning over groote afstanden. Behalve de gewone rubrieken bevat dat zelfde nummer van Vraag en Aan bod nog oen mededeeling over den ex port naar België en Frankrijk en een artikel over collectieve regeling der ar beidsprestatie i n de bouwvakken. De vermoedelijke dader van den moordaanslag op een Eerw. broeder té Oosterhout is door den rijksveldwachter te Zegge gearesteerd op het oogenblik, dat hij in den trein wilde stappen. Hij had zich uitgelaten in een café dat de justitie hem zocht. Het signalement klopt („Msb." Te Naarden is op den Amersfoortschen straatweg een zoontje van W. de R. van 6 jaar, dat spelende met andere kinderen van de Veetentoonstelling in het Bosch van Bredius komende, on verwachts den weg overstak, door een automobiel overreden. Het knaapje was onmiddellijk dood. Tengevolge bet omvallen van een pe- troleumtoestel, is de woning van S. Schoorstra te Ternaard geheel uitgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Het zoontje van E. de Vries te An- jurn is bij óe oudcrlijko woning in een put gevallen en verdronken. Het Bestuur van het Bureau voot do R.K. Vakorganisatie verklaart uitdrukke lijk, dat hot in geenerlei opzicht iets te maken heeft met de publicatie van den heer Henri Harmans inzake de be drijfsorganisatie. De uitgave van de brochure op deze materie betrekking heb bend door de Federatie van Dioc. Volks- en Werklierlenbniiden, geschiedt zondér eenig overleg met het R.K A'akbur.eau. Het Bestuur van het R.K. Vakbureau heeft zich reeds tot het Federatie-Be stuur gewend, omdat door de uitgave van deze Brochure verwarring kan worden ge sticht nopens het standpunt dat inzake bedrijfsorganisatie door de R.K. Vakbe weging wordt ingenofnen. Bedoelde brochure verdedigt een sy steem dat niet door de R.K. Vakorga nisatie wordt aanvaard en heeft derhal ve alleen in zooverre beteekenis, dat ze de persoonlijke meening van den schrij ver weergeeft. Allerwcge gaat men zioh prepareeren op het a.s. vooetbalseizoen. In afwachting van de competitie, waar mede de N. V. B. in den loop dezer maand wel voor den dag zal komen, spe len onze vereenigingen reeds vriendschap pelijke- en seriewedstrijden. Tevens doen de meest fantastische ver halen over de samenstelling der elftallen de ronde. Vooral H. F. C. schijnt het dit jaar te moeten ontgelden. Zoo kan men dezer dagen weer lezen, dat Peddy Francken in de voorhoede zou uitkomen. Peddy zit echter in Indië en zal zijn steun zeker niet dit jpijér aan de „Good Old" .verke nen, t Dat Zwang 3e mid. voorplaats zou be zeilen is eveneens onjuist, terwijl van het uitkomen van Roetje Sypesteyn al even min iets waar is. Men zei dus voorzichtig met alle moge lijke verhaaltjes, zelfs al komen ze uit de courant. Een feit is het echter, dat de Span- jaardslaanmenschen dit seizoen een heel goed elftal in het veld kunnen brengen. Met de beschikking over spelers als Ben Verwey, Kervel, Kuipers, Tancrelle en Reydon is b.v. een backstel en midden- linie te vormen waarvan we alleen maar willen zeggen dat menig eerste klasser er aan kan ruiken. Ook in de voorhoede, syaarin in elk ge val Miezerus, v. Beekum en Cohen, Ter- vaert wel zullen uitkomen schuilen goede krachten. Ot H. F. C. zich echter in den Overgang er bovenop zal weten te werken? Laten we het hopen, doch voorop stellen, dat er dan terdege zal moeten worden aange pakt. Vereenigingen als 't Gooi, Stormvogels, Ado e.d. zullen er ditmaal ook alles op zetten. Van onze andere Haarlemsche elftal len hoorden we nog niet veel. Bij Haarlem heerscht begrijpelijkerwijze een stilt^. We vertrouwen echter, dat na de vergadering van gisteren de augresstal aan den Schoterweg wat gereinigd zal zijn. Ook R. c. H. liet tot op heden weinig van zich hooren. Edo heeft in de Gebr. v. d. Laan een aanwinst gekregen en de resultaten door deze Haarlemsche vereeniging reeds ver kregen, doen ons in het a.s. seizoen veel verwachten. H. F. C. trekt nlorgen naar het sterke U. D. indeventer. We zijn zeer benieuwd wat ze er hier van terecht zullen brengen. De sportliefhebbers, die van cricket en andere zomersporten nog maar steeds niets moeten hebben,' kunnen een kijkje gaan nemen op het Edo-terrein. Edo ontvangt er het Haagsche Ado terwijl bovendien nog worden gespeeld H. S. V.Bloemendaal en Amstel—Edo? JAN B. SUPPORTERS-OOMITfe VAN DE H F. 0." Het Supporters-Gomité heeft zich voor gesteld op den 26èn Augustus a.s., des avomls 8 uur precies, in het voormalige paviljoen van de Sociëteit „Trou moet Blycken", thans café „Dreefzicht", een feestavond te organiseeren ter blijde her innering van het behalen van het kam pioenschap van H. F. 0. in de 2e klasse A vim den N.V.B. Op dien avond zal tevens het club gebouw in gebruik worden genomen, waar de supporters zich niet alleen aange naam kunnen bezig houden, maar withr ook, en dat is de hoofdzaak, sportbladen, locale bladen en andere lectuur, zoowel ontspannend als wetenschappelijk, voor hen ter beschikking liggen. Ook ligt in het plan lezingen over ver schillende onderwerpen te doen houden ter verdere ontwikkeling der leden, zoo mede cursussen te doen geven in het eenvoudig boekhouden bij genoegzame deelneming. Voorta zal op dien avond de clubvlag worden onthuld en aan 't comité wor den overgereikt. De Nieuwe Musicale Haarlemsche Vriendenkring heeft zioh belangeloos be schikbaar gesteld met haar strijkorëhea#. NEDERLAGEN WEDSTRIJDEN EDO. A.s. Zondag' ontvangt Edo A.D.O. uit den Haag. Voor de eerste afdeeling spelen 4 uur H. S. V. IBloemendaal I; Amstel I Schoten II. TT Het programma voor Zondag a.s. luidt als volgt: le Klasse. HaarlemV. O. 0. H. 0. 0.Hermes. Om den Telegraafbeker. Bood en WitV. V. V. 2e Klasse. Haarlem 2V. V. V. 2 (Op V. V. V.-ter- rein). A.0.0.Vleermuizen. rit waarbij de deelnemers een vooraf be paald traject, binnen en tevoren vast- gestelden maximum tijd afleggen, en zich in zelf gevormde groepen langs den weg bewegen. De tijd wordt zoodanig gesteld, dat men met een toeristengang rijden de nog gelegenheid heeft om onderweg af te stappen, teneinde zich te kunnen verpoozen. R.K. GYMNASTIEK EN ATHLETIEK- DEMONSTRATIE. Zoo is dan morgen de dag daar, dat, voor de eerste maal, onze Haarl. R.K. Gymn. Ver. „Ursus", met medewerking van de andere, in Haarlem en Omstjo- ken gevestigde, R.K. vereenigingen op gebied van Gymnastiek en AthlethioJc in het openbaar een grootsche demonstratie houden. Dat is een feit van gewicht voor heel de Roomsche sportbewëging. Buitengewoon gunstig is de samenval- ling dezer demonstratie met de huldiging van Monseigneur den Bisschop. b Heel Roomsch Haarlem stroomt naar Heemstede om Monseigneur te huldigen eö wordt meteen in de gelegenheid ge steld kennis te maken met onze Room sche gymnasten. Records zullen dien dag wel niet ver beterd worden. Maar de kans is groot dat ons optreden zoo'n gunstjgen indruk maakt, dat onze gelederen danig zullen tvordea versterkt. Het programma luidt als volgt: Mas sale oefeningen voor mannen en jongens. Dito voor dames en meisjes, (Deelne mers pl.m. 250). Verder wedloop over 5000 M. 20 deel nemers. Hordenloop, 19 deelnemers, Vèr- springen, 30 deelnemers, 100 Meter wed loop, 25 deelnemers. Hoogspringen, 15 deelnemers, Kogelstooten 15 deelnemers, 400 M. wedloop, 10 deelnemers, Touw trekken, 8 ploegen, Estaffetteloop, 8 ploegen. ELF-DORPEN-TOCHT. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van de jaarlijksche her denking van Leiden's Ontzet in 1574, werd °P 3 October 1912, door de 3 October- Yereeniging te Leiden een groote Sport- denionstratie georganiseerd, waaraan o.m. een afstandsrit voor wielrijders en rijd sters was verbonden. Deze afstandsrit, ge naamd: „De Elf Dorpen rondom. Leiden", was destijds een groot succes. Van de 378 deelnemers kwamen er 335 aan den start, die allen den tocht volbrachten. Het doel van deze afstandsritten is, om bij personen, die het rijwiel slechts als ge makkelijk verplaatsingsmiddel gebruiken, den lust op te wekken, om per fiets naar buiten te gaan, teneinde hun kracht, ge zondheid en levenslust té verhoogen, en meer kennis van land en volk te krijgen. Bij deze ritten wordt men niet verplicht het tempo van een leider te volgen, zoo dat de achterste deelnemers niet in het stof, door hun voorgangers opgewekt, be hoeven te rijden. Het is ook geen snel heidswedstrijd, waarin de mededingers el kaar de zege bevechten, maar het is een Ten einde de administratie te vereen voudigen, heeft do Minister van Oorlog bepaald, dat bij zijn Departement gren lijst van gegadigden voor burgerbetrek kingen'' meer zal worden aang 'houden. Het indienen van verzoek chriften, wel ke de strekking hebben om plaatsing in een burgerbedieniijg te verkrijgen, kan derhalve voortaan worden nagelaten. De commandanten van korpsen en hoofden van leger-iprichtingen doen in den vervolge voor d e aanvulling van vacatures een keuze uit d9 personen, die bii de organen der arbeidsbemiddeling (arbeidsbeurzen als anderszins) zijn in geschreven. Gegadigden voor burgerbe trekkingen dienen zich dus van nu af te doen inschrijven bij bedoelde organen in hunne woonplaatsen dan wel door bemiddeling van de hierbedoelde orga nen bij de arbeidsbeurzen in de ge meenten in welke zii tewerkstelling be- geeren. Als voorbeelden neem 3k de morgen trein die uit den Haag te 8.21 in Haarlem aan komt en de middagtrein, die 5.19 uit Am. sterdam en 5.41 uit Haarlem vertrekt. Et heb dit plan voorgelegd aan de Ka mer van Koophandel te Haariem, die gaar ne weten zal, of ook meerdere inwoner» van Aerdenhout en Heemstede met mijn denkbeeld instemmen. Zij, die zulks doen, verzoek ik hun aahaesiebetuiging bij bij in te zenden. Dr. L. G. KORTENHORST, v. Hogendorpstraat S, Heemstede post Haarlem. DE VERBINDING AERDENHOUT— De verbinding vap Aerdenhout en Heem stede naar Amsterdam en omgekeerd is verre van ideaal. Terwijl in de laatste jaren Aerdenhout en Heemstede tal van inwoners rijn gaan tellen, die dagelijks naar Amsterdam rei zen, is de ontwikkeling van het verkeer met de hoofdstad bij den snellen groei dezer forensenplaatsen achter gebleven. De reis van Aerdenhout naar Amsterdam per tram vergt een goed uur, terwijl om de reds per trein te maken, men genoodzaakt is per fiets, auto of stadstram een lange route af te leggen, voor het station-Haarlem bereikt is. Naar mijne meening zou het verkeer tusschen AerdenhoutHcemsiede en Am sterdam belangrijk verbeterd worden, wanneer de vroeger bestaande tremhalte aan den Zandvoortschen weg werd her steld. Wanneer 's morgens eenmaal en 's mid dags eenmaal 'n geschikte forensentrein aan de halte zou stoppen, zouden naar mijne meening vele inwoners van Aerden hout en Heemstede ten zeerste zijn ge baat. Autoongeluk. Donderdagmorgen om streeks 8 uur kwam een auto aangereden uit de richting Hoofddorp. Even voor het dorp Nw. Vennep kwam er defect aan de stuurinstallatie, waardoor de bestuurder niets meer te zeggen had over den wagen, zoodat deze met een flinke vaart in de wegsloot terecht kwam. De inzittenden werden er uit geslagen en twee dames kwamen in de bagger terecht. Door toe geschoten hulp waren zij echter spoedig uit hun benauwde positie gered. Toen zij weer op het droge waren, bemerkte men dat een der dames nog een snij wond aan het hoofd had bekomen, vermoedelijk door het breken oer spiegelruiten. Per telephoen went een auto van de firma C. L.deGroot van Hoofddorp gealarmeerd die de familie weer naarAmsterdan bracht Door de firma de Groot werd de auto weer cp het crogt gehaaid, welke zoo goed als geheel was vernield. Nader vernemen wij nog, dat de in- zittende familie uit Amsterdam afkom stig was. Ze wilde een dagje te Noord- wijk aan Zee doorbrengen, met het hier- ooven beschreven gevotg. Vr. Mogen we medenemen naar Keve- laer, zonder overlast aan de grens: 1, brood, kaas en boter 2. sigaren en hoeveel ongeveer cn 3. hoeveel Marken. Anlw. 1. U moogt medenemen een klei ne hoeveelheid voor eigen gebruik. Totaal b.v. niet meer dan ongeveer 5 K.G. 2 Si garen ook een kleine hoeveelheid voor eigen gebruik. 3. Zooveel ge wilt, maat als ge meer dan 1060 mark meeneemt, geef ze dan aan bij de grens bij het rei zen naar Duitschland. U krijgt dan een bewijs en kunt zoo noodig later het geld dat u overhoudt weer terug nemen naar Holland. Vr. van P. J. W. te Z. Antw. Wat bedoelt u ,met dichtmaken van uw gummi-regenjas. Is de jas. niet waterdicht of is" de jas kapot? Vr. Een dienstmeisje komt met 1 Juni in betrekking en ontvangt met de maand h^ar geld. Met 15 Aug. zegt zij haar be trekking op tegen 1 October. Meeft zij het recht haar godspenning te behouden of moet zij dien aan mevrouw teruggeven? Antw. Zij mag den godspenning behou den. Heden overleed, voorzien van de laatste H. H. Sacra menten, mijn dierbare man in den leeftijd van 53 jaar. M. B. M; BRAAKENBÜRG- Hiet Bl'daal, 19 Aug. 1922. De H. H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben in de kerk van de H. Drievuldig heid op Woensdag 23 Aug. te 7.30, 8.15 en 9 uur gezongen Requiem. Verzoeke geen rouwbeklag. Geen bloemen. «BS Heden overleed, na voor- 'H. Sacramenten, mijn beste Sacramenten, mijn beste schoonzoon in den leeftijd van 53 jaar. A. HIET-v. d. VELDT. Huize Duinrust, Overveen. Den 8en September a.s. hopen onze geliefde Ouders en den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in den echt zijn verbon den. Dat zij nog lang door God gespaard mogen blijven, is de wensch van hun Dankbare kinderen. Halfweg 18 Augustus 1922. Lijnderdijk 18. A. HERBEN en Echtgenoote, be tuigen langs dezen weg hun harte- lijken dank voor de vele bewijzen van sympathie van buren en vrien den, ondervonden bij hun gouden huwelijksfeest. 6667 Door dezen voel ik mij, ook na mens mijn vrouw, gedrongen, voor de vele bewijzen van deelneming en hulp, ondervonden van familie, buren en pleegzuster der Lighal, bij het droevig ongeval mijn zoontje overkomen, hartelijk dank" te zeg- gen. Weduwnaar, 28 jaar, 1 kind, R.-K. en vaste betrekking, zoekt kennismaking met net meisje of jonge weduwe, R.-K., 2530 jaar zonder kinderen, om na weder zijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Br. onder No. 6664, Bureau van dit blad. wegens verbouwing, kozijnen, ko zijnen et! ramen met spiegelglas, ko zijnen met deuren enz. Adres N. GRACHT 44. Wij verkoopen nog steeds met ga rantie 1ste klasse Engelsche rijwie len 4 56.50. Prima buitenbanden a 1.85 Overslijtbare binnenb. a 0.55 Dunlop binenbanden a 1.10 Groote voetpompen 0.55 Zadeldekken 0.35 Bagagedragers op de as 0.40 Tevens kunnen wij u beneden EL KE concurrentie aanbieden Bulli-, Berko-, Philag en alle soorten kaars olie- en Carbidlampen. Komt zien en overtuigt u, zonder verplichting tot koopen. STATIONSPLEIN. ZATERDAG en ZONDAG Biedt zich aan een ter assistentie in de huishouding, te- gen 1 October, v.g.g.v. Brieven on der No. 188a Bureau „De Gelder lander", Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3