BUITENLAND. BINNENLAND. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 21 Augustus 1922 Jan Adriaensz Leeghwater. BIMNENL&KDSCH NIEUW? NA DE CONFERENTIE TE LONDEN. Beieren en het Rijk. FEUILLETON Onder het vertellen had Etienne voortdurend naar Georges gekeken om te zien welke uitwerking zijn verhaal op hem had en te onderzoeken of wellicht herinneringen uit een ver verleden zouden worden opgeroepen. Georges had bedaard geluisterd. Dat is vreemdzeide hij. Men beweert altijd, dat de indrukken van een kind onuitwischbaar zijn. Dat schijnt bij mij niet het geval te zijn.... Ik herinner er mij niets «leer van. Hoe oud was ik toen Drie en een half jaar. Dat is dus een en twintig jaar geleden Ik weet er niets meer van. Denk eens goed na. Dat is gemakkelijk gezegd Het is nacht.... absoluut duister. Wel nu, hernam Etienne Castel, Je hadt in den tuin, waar die scene voor viel het houten paardje bij je, dat je moeder je had gegeven en daar ik het schilderij tot in onderdeden precies wil hebben, zou ik dat paardje wil len hebben, om het naar de natuur te kunnen teekenen, want ik heb 't al leen maar geschilderd, zooals ik 't mij herinnerde. - Ik zal 't laten brengen, vriend of ik zal 't zelf brengen. -— Ik dank je bij voorbaat. Zooals je mij hebt gezegd, ging Georges voort staan mijn moeder, mijn oom en jij op het schilderij En jij zelf Heb je plan om dat doek te ver- koopen Waarom vraag je me dat Omdat ik nog geen enkel stukje van je in huis heb en ik dit doek van je koopen wilde, dat voor mij meer dan "een kunstwerk zou zijn. Je schijnt dus rijk te zijn. Ik ver koop mijn doeken duur, hoor Dat weet ik. Maar ik weet ook, dat je me als vriend zult behandelen. Etienne Castel haalde de schouders op. Het is werkelijk kostelijk, mijn jongen zeide hij luid op lachend. Heb je dan niet begrepen, dat dat stuk van mij is en ik het alleen ga bijwerken, het je aan te bieden O I Jieve voogd i De stakingen in de Ver. Staten. De Europeesche schulden. De poststaking in Spanje. Uit Perzië. Ierland. Uit Oostenrijk. De werkloosheid in Engeland. GEM. BÜITENL. BERICHTE!. De motorlooze zeilvliegliiigen. LASTER IN „HET VOLK." Bezoek Itaüaansche oorlogs schepen. Een kolen transporteur ingestort Een vakvereenlging een bedrijf? De Karaperbinnenpoort te Amers foort. Staatscommissie Visscherij- inspectie. J. N. Hendrix. Ik wilde er een verrassing van maken. Maar dat gaat nu niet meer. Als ik 't klaar héb, zal ik het hier brengen. Maak er dus een goed plaatsje voor vrij. Geestdriftig drukte Georges de han den van den schilder. Ge zijt erg goed voor mijzeide hij, bij voorbaat mijn dank. Maar zeg me eens, die vrouw, die bij mijn oom werd gearresteerd en die de hoofdpersoon op je schilderij vormt, wat had die gedaan Zij werd beschuldigd van een drievoudige misdaad diefstal, brand en moordantwoordde de artiest. Hoe ongelukkigIs zij veroor- deeld Ja, tot levenslange opsluiting. Dus, zij was inderdaad schuldig. Ongetwijfeld, want de rechters hebben voldoende bewijzen gevonden, om haar te veroordeelen. Kent gij haar naam. Ik heb hem vroeger gekend, maar ben hem vergeten. Er werd gebeld Madeleine kwam binnen. Er is een heer, die mijnheer wenscht te sprekenHij heet t LucienLabroue. Georges was verwonderd ^en ver heugd tegelijkertijd. Lucien Labroue, herhaalde de schilder verbaasd. Jaeen vroegere makker van het collége een vriend, dien ik in vijf jaar niet meer heb gezien Kent gij hem Ik geloof wel, dat ik hem bij naam ken. Mag ik hem ontvangen, terwijl j e hier bent Dat sta ik je niet alleen volgaar ne toe, maar ik verzoek je zelfs hem dadelijk binnen te laten komen. Een oogenblik later stond Lucien aan de deur van de kamer. Georges stak hem beide handen toe. Lucien!.... beste Lucien! Heel aardig, dat je gekomen bent. Wat ben ik blij je hier te zien. Dat is wederzijdsch.. ..ant woordde Lucien, terwijl hij voor den schilder eert lichte buiging maakte. Mijn voogd en vriend.... zeide de jonge advocaat, mijnheer Etienne Castel." Een groot schilder, wiens talent ik bewonder.... antwoordde Lucien, opnieuw buigend. U tast me in mijn zwak, mijn heer zeide de schilder glimlachend, Artiesten worden gaarne geprezen. Woon je in Parijs, vroeg Georges zijn aan vriend. Ja, sedert twee jaar. Je hadt vroeger altijd zin om in de werktuigkunde te gaan. Sta je nu aan *t hoofd van een inrichting Helaas nog niet Hoe dat En iemand met jouw kennis Die heeft me heden nog tot niets gediend. Ik verdien zoowat mijn brood met het maken van teeke- ningen, en het eopieeren van machines. Heb je moeite gedaan, om een betrekking te vinden Zéér veel, naar steeds vergeefs. Ik ben nu eigenlijk een beetje ontmoe digd en daarom kom ik je eens opzoe ken. Dat hadt je al eerder moeten doen. Een jonge man als jij moet zijn vleugels uitslaan en zijn vlucht nemen maar niet vegeteeren. Het spijt me, dat je zoo lang hebt gewacht, vóór i je bij me bent gekomen. Morgen reeds zal ik moeite voor je gaan doen Heb je misschien iets in 't zicht? Wat zotidt ge denken van de posi tie van directeur in een groote fabriek van spoorwegmateriaal Dat zou mijn stoutste verwachtin gen overtreffen. Welnu, er bestaat kans, dat ik die betrekking voor je kan machtig wor den. Luister toe. Een Fransch inge nieur mecanicien, die in Amerika een groot vermogen heeft verdiend, is in 't vaderland teruggekeerd, met de be- doeling er soortgelijke fabrieken te vestigen, als hij in de Vereenigde Sta ten had. Die ingenieur is een cliënt van me. Ik kan hem een grooten dienst bewijzen en kan hem dus een gunst vragen, die voor hem zelf van 't grootste belang is. Op het oogenblik is hij bezig enorme ateliers te bouwen langs de Seine, bij Courbevoie en weldra zal hij een oproep doen voor bekwame mecaniciens, teekenaars.Jenz, Hij heet Paul Harmant. Paul Harmantherhaalde Lucien. Zou dat de compagnon zijn van James Mortimer in New-York Dezelfde. Ik hoor, dat je zijnnaam kent. (Word vervolgd^ De Purmer zal, gelijk reeds gemeld is, mer en in 1635 bij de pas voltooide Scher- 30 Augustus a.s. met opgewektheid haar mer. Als naar gewoonte werden telkens driehonderdjarig bestaan veiren. Geen feesten gevierd en maaltijden gehouden, wonder, dat te dezer gelegenheid hulde maar of onze ingenieur weer de tafel gebracht wordt aan een eenvoudig, maar mocht bedienen, meldt de historie njet. groot man, die het vaderland onschat- AI watermolens stellende en plassen bare diensten bewees door uitgestrekte droogmakende rijpte bijfden vermaar(jen plassen in vruchtbaar land te herschep- waterbouwkundige een grootsch denk- pen. De naam van Jan Adriaensz. Leegh- beeld, het temmen van dien waterwo|f water zoo schrijft de heer C.G.J. Maas het vraatzuchtige Haarlemmermeer. Een uit Zwaagdijk in de feestgids van de uitgewerkt plan beschreef hij in1 het Purmer, zal op de feestdagen op ieders „Haarlemmermeerboeck", waarvan de lippen zijn en 't is zeker niet ten onpas titel verder luidt„tot een remonstrae- eenige woorden aan zijn nagedachtenis tie verklaaring end voorbereijdinghe om te wijden. Of hij het leeg maken van de Haarlemmer- ende Leijtse-meer te waterkommem-aan zijn naam verplicht bedijcken, alsook van de diepten, meende te zijh, kunnen wij niet zeggen gronden ende nuttigheijt derselwe, mits- maar zeker hebben weinigen hun naam gaaders van meest alle de meren, die in grooter eer aangedaan dan hij. Noordt-Hollandt tegen den Huizdndijck Jan Adriaensz. Leeghwater werd in en Saandam bedijckt en tot tand ge- 1575 in het dorp De Rijp geboren, dus te maakt zijn sedert het jaar 1608, geduren- midden van het waterland, dat hij heeft de tot het jaar 1641." De oude druk van helpen droogmaken, want aan de bema- dit werk verscheen in 1641, nadat Leegh- ling van alle groote en tal van kleinere water zijn „Voorbereijdinghe tot het wateren in Noord-Holland, heeft hij ijve- bedijcken ende droogmaken van de rig deelgenomen. Hij noemde zich een- Haarlemmermeer" had aangeboden aan voudig „Ingenieur en Molenmaker," de Staten van Holland, Frederik Hen maar had bovendien „landmeter, tee- drik, de regeeringen van Haarlem, Leiden kenaar, olieslager, timmerman, metse- Amsterdam en Gopda en de heemraad laar, schrijnwerker, horlogemaker, klok- schap van Rijnland. Gedurende twaalf kensteller, waterduiker, rijmer, oudheid- jaar had hij allerlei berichten ingewonnen kundige en kroniekschrijver," achter zijn peilingen gedaan, berekeningen gemaakt' naam mogen plaatsen. Reeds in 1570 was kaarten geteekend enz. Ofschoon reeds een begin gemaakt met het bedijken van or 'u-j. de Beemster, maar de oorlogsjaren, die weldra volgden, hadden de voortzet ting van 't werk voor onbepaalden tijd doen uitstellen. De onrustbarende uit breiding van den waterplas, die soms 25 morgen lands op eenmaal verslond, was oorzaak, dat in 1607 opnieuw octrooi voor de droogmaking werd verleend. Aan Leeghwater droeg men het toezicht over het werk op en het stelien der wa termolens. Op Nieuwjaarsdag van 1608 werden de molens aanbesteed in de herberg van Anna Francken op den Nieuwendijk te Amsterdam en den lOen April het dijk werk op het kasteel te Purmerend. Zoo Ijverig toog men aan den arbeid onder 66 jaar oud, toen het merkwaardige boek verscheen, beleefde de schrijver nog drie herdrukken ervan. Na zijn dood werd het 'telkens opnieuw uitgegeven, het laatst in 1838, dus kort vóór men eindelijk tot de uitvoering van den om vangrijken arbeid overging. Te midden van zijn veelvuldige bezig heden vond Leeghwater nog den tijd, alles op te teekenen, wat hem merkwaar dig voorkwam, zoowel wat hem medege deeld werd, als wat hij zelf ondervond. Die merkwaardigheden gaf hij uit onder den tiaam^ van „Kleijne Chronijcke" en „Kleijn Chronijckjen" en vielen zoo zeer in den smaak, dat ook deze boekjes meer malen herdrukt werden. Toen Frederik Hendrik 's Hertogen- leiding van den voortvarenden Leeghwa- bosch belegerde en daar last van 't water ter, dat reeds in den zomer van 1612 de had, werd de hulp van Leeghwater inge- Beemster droog lag, zoodat de wegen roepen, om 't water uit het leger te ma al te gebruiken waren. Het is te begrijpen, len. Volijverig kweet hij zich van die dat er van alle kanten belangstellenden opdracht, en, wij weten, met veel succes, en nieuwsgierigen kwamen opdagen, om De faam verbreidde den naam van den een kijkje te nemen, en dat er duchtig feest Werd gevierd. Dit feest had den 4en Juli plaats en werd vereerd met de tegen woordigheid der Prinsen M'aurits en Frederik Hendrik, uitgenoodigd door de „Edele Heeren bedijkers van de Beem ster." Een deftige stoet van Amsterdamsche en Noordhollandsche, zelfs Haagsche en Rotterdamsche heeren wachtte de hooge gasten op. Nadat men de schoone ver overing, op 't natte element behaald door samenwerking van wind, geld en 't ver- verdienstelijken waterbestrijder tot ver over de grènzen. Geen wonder dus, dat men ook elders van zijn bekwaamheden partij wenschte te trekken. In België, Frankrijk, Duitschland, Engeland werd hij geraadpleegd over waterstaatszaken telkens vond men hem dan ook in. 't buitenland aan 't droogmaken of land meten. Bovendien maakte hij verschil lende soorten van sluizen en v'ond hij een nieuwen oliemotor uit. Nu eens werk te hij als metselaar aan 't stadhuis te Amsterdam of aan den toren van de Nieu- nuft van den ingenieur, in oogenschouw we Kerk, dan weer vervaardigde hij het had genomen, ging men aan tafel. Na tuurlijk was Leeghwater ook van de par tij, alleen niet in de kwaliteit van vol- brenger van 't groote werk, maar in die van tafelbediende. En gevoelde hij zich door die bejegening niet uiterst gegriefd ?- Integendeel37 jaar later dacht de nederige man nog met genoegen aan dit feest. Is er meer noodig om den geest van dien tijd te kenmerken In 't eerste jaar leverde de Beemster al een rijken oogst op van kool- en raap- klokkenspel voorden Wester- en den Zuidertoren aldaar, terwijl de vrije uren, die hem overbleven, gebruikt werden tot het maken van fraaie voorwerpen van hout, ivoor, marmer en koper. Eindelijk nog verstond hij de kunst onder water te duiken en daar geruimen tijd te vertoeven. Hij verkreeg voor zijn uitvinding octrooi van de Staten-Gene- raal, maar heeft daarvan slechts twee maal gebruik gemaaktin 1605 te 's Hagerin tegenwoordigheid van den zaad, tarwe, gerst en haver. Leeghwater Stadhouder en in 't volgend iaar ter ge- TOfirf Hoortron Ua4 C~4- 1 i. jr - zegt daarvan „Het Coolzaat was soo- veel en overvloedrijk gewassen, dat alle de olymolens in Noordt-Hollandt in dien tijd wel een jaar lanck daerop mochten gaande blijven ende ghenoech hadden om te wercken." En zoozeer nam de Beemster jaarlijks in bloei en welvaart toe, dat ze het groote „lusthof van Noord-Hollandt" mocht heeten. In 1622 vinden wij Leeghwater bij de Leege Purmer, in 1626 bij de droge Wor- legenheid van de kermis te Amsterdam. Het sterfjaar van den buitengewonen man is niet juist bekend, alleen weet men, dat hij nog op 74-jarigen leeftijd rijmde „Oock somtijds met de Pen te speelen, Te Teycken en Kercken en Kasteelen, Daerbij te schrijven, grof en fijn, Dat kan (Godt lof) noch heel wat ziin." Duitschland en de Commis sie van Herstel. Een uitweg mogelijkt De delegatie, die door de commissie yan herstel naar Berlijn gezonden wordt, is Zaterdagavond met den trein van 7 uur 40 naar Berlijn vertrokken. De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Men verwacht hier niet veel van de zending van Mauclère en Bradbury door de Commissie van Herstel naar Berlijn. Weliswaar betreft het niet slechts een poging tot het inwinnen van nieuwe inlichtingen, wat overbodig ware. Beide heeren hebben opdracht met de Duitsche regeering onderhandelingen aan te knoopen, in den loop waarvan ze haar hopen te bewegen productieve panden aan te bieden in ruil waarvan haar een mora torium kan toegestaan worden. Dit zou een succes voor Brandbury zijn, al schijnt hij niet veel voor zulke panden te voelen. De bedoeling is, nu het onmogelijk bleek het Fransche en het Engelsche standpunt naast elkaar te stellen, een schikking tus- schen beide ontwerpen, waarmee bij voor baat Duitschlands instemming zal wor den gevraagd. Aldus hoopt de commissie voor de geallieerde conferentie, die in November over de kwestie van de geal lieerde schulden wordt verwacht, de taak te vergemakkelijken. Om deze reden worden de Duitsche deskundigen dan ook niet hier (te Parijs) gehoord. Daarbij komt, dat de commissie zoo weinig mo- gelijk personen bij de aanstaande bespre kingen wil betrekken en minister Hermes, die voor zulke gesprekken aangewezen is, het bed houdt. Begin volgende week zal Wirlh gehoord worden. De Petit Parisien onderstelt, dat dit onderzoek tot het eind van deze week zal duren en het antwoord der commissie pas over tien dagen te wachten is. Intusschen komt er kritiek tegen deze procedure los. De Echo de Paris meent, dat zij evenals het waarborgcomité zoo doende haar prestige zal verspelen en be spreekt de mogelijkheid de Duitsche re geering te dwingen de goudreserve, die n°g in de Duitsche Rijksbank is, ter waarde van een milliard goudmark, naar den Linker Rijnoever over te brengen Van militaire sanclies wordt niet gerept,, daarentegen wordt gewaarschuwd tegen economische bezetting van Duitsch ge bied met ijzermijnen, daar de geallieer den Frankrijk het overwicht dienaan gaande toch al benijden. Links juicht men die beslissing toe, daar Pomcaré, als hij na de beslissing der commissie, in strijd daarmee zelfstandig tegen Duitschland zou optreden, het ver drag van Versailles zou schenden, dat hij aldoor zegt te wilen uitvoeren. Aan dien kant ook worden hem de concessies voorgehouden door hem sinds Londen ge- daan, daar hij eerst slechts van een mora torium voor zes weken wilde hooren, ter wijl 't nu tot 't volgende jaar zou duren, natuurlijk alleen tegen stevige waarbor gen, als hoedanig hij zich" echter met een heffing van 26 procent van de waar de van den Duitschen uitvoer en de in beslagneming van de i douane opbrengst ten behoeve van de kas der vergoeding schijnt te willen vergenoegen. De Matin spreekt over een mogelijke schikking, volgens welke Duitschland ge durende de eerstvolgende maanden zijn verplichtingen zou volgen, nadat de be trokken sommen,voor België bestemd door Engeland voorgeschoten zijn, welk land met België een rekening heeft, zoodat het daarop niet verliezen zou. De geallieer den moeten echter eerst nagaan of er al dus niet een nieuwe prioriteit geschapen wordt, waaronder Frankrijk in de eerste plaats zou lijden. De meening te Berlijn. Zaterdagmiddag om zes uur hebben de vertegenwoordigers der verschillende de partementen op de rijkskanselarij te Ber lijn een bespreking over het vraagstuk van herstel gehouden. Tevens is ook de nieuwe crisis van de mark ter sprake ge komen. De bespreking had verder tot doel het programma te ontwerpen voor de aanstaande onderhandelingen met de vertegenwoordigers der commissie van herstel. In Berlijnsche officieele kringen wordt aan deze onderhandelingen met Bradbury en Mauclère een buitengewoon groote beteekenis gehecht. De te Berlijn vertoevende vertegenwoor digers van de Beiersche regeering zijn uit genoodigd de besprekingen bjj te wonen. De rijksregeering wil hierdoor bewijzen, dat het haar wensch is ook de regeerin gen der bondsstaten op de hoogte van den toestand te houden. De Berlijnsche ver tegenwoordigers der overige bondsstaten zouden waarschijnlijk de bijeenkomst ook bijwonen. De rijksregeering deelt mede, dat zij vanwege de tegenwoordige omstandig heden van eiken aankoop van deviezen heeft afgezien en in de eerstkomende tij den ook wel geen deviezen zal koopen, daar zij voor de betalingen voor de com pensaties voorloopig vier weken uitstel heeft gekregen en ook de betalingen voor het herstel voorloopig zijn uitgesteld. Een persbureau meldt hog, dat op buitenlandsche zaken en op de departe menten van finantiën en economische za ken hard wordt gewerkt aan de voorbe reidingen voor de aanstaande onderhan delingen met de vertegenwoordigers der commisie van herstel. De kwestie der panden, die de Fransche regeering met het oog op een eventueel moratorium zal eischen, wordt door de rijksregeering zeer ernstig overwogen. De rijksregeering staat echter op het standpunt, dat als panden slechts voorwerpen in aanmerking kun nen komen, die het economische presta tievermogen van Duitschland niet nog meer zouden verzwakken. Dit is trou wens ook in het belang der entente, want elke vermindering van prestatie-Ver mogen van Duitschland kan met een ver mindering der prestaties voor het herstel worden gelijk gesteld. De Duitsche re geering zal zich bovendien niet kunnen vereenigen met de maatregelen, die de soevereiniteit van Duitschland zouden aan tasten. Deze overwegingen zullen bij de aanstaande onderhandelingen als basis voor het Duitsche standpunt dienen. De Engelsche pers over den toestand. De Times schrijft over de geruchten, In de Fransche pers, dat Frankrijk tot on verwijlde krachtige actie besloten zou zijn. Het blad betoogt: „Die organen van de Fransche pers, die onmiddellijke bezetting van het Roergebied en andere drastische maatregelen door Frankrijk voorspellen, bewijzen een slechten dienst zoowel aan hun eigen land, als aan de kansen die nog altijd mochten bestaan op een anderen afloop, dan een rampspoedigen." Allerwegen wordt in de Engelsche pers verademing betuigd, dat de commissie voor de vergoedingen besloten heeft tot het zenden van de nieuwe enquete-com- missie naar Duitschland vóór beslist wordt of een moratorium zal worden toegestaan. Op deze manier zal naar men denkt een oneenigheid in de commissie zelf worden vermeden en zullen de staatslieden der entente den tijd hebben eens goed na te denken over de alleronaangenaamste gevolgen, die een breuk of een onafhan kelijk optreden zouden hebben. De Parijsche correspondenten van de Engelsche bladen melden, dat er aan het departement van buitenlandsche zaken te Parijs een veel verzoenender geest aan het licht treedt. Van Fransche zijde ziet men geen bezwaar meer in het houden van besprekingen te Berlijn over de waar- borgkwestiie en er zijn ook van Fransche zijde voorstellen gedaan met betrekking tot die besprekingen. De Westminster Gazette drukt dan ook de hoop uit, dat de commissie van her stel een uitweg zal kunnen vinden uit het slop, waarin men op de conferentie te Londen geraakt was. Schweyer, de Beiersche minister van gezonden Beiersche ministers, hebben Zaterdag een eerste onderhoud met den rijkskanselier en met eenige rijksministers gehad. De besprekingen, die onder voor zitterschap vani Wirth werden gevoerd, duurden tot twaalf uur 's middags. Schweyer, de Beiersche ministed vatt binnenlandsche zaken, overhandigde den rijkskanselier een brief van graaf Ler- clienfeld. Hierin geeft de Beiersche mi nister-president een overzicht van de jong ste politieke gebeurtenissen te Munchen, gebeurtenissen, die het zenden van deze nieuwe delegatiie noodig hébben gemaakt. Graaf Lerchenfeld hoopt, dat men er «thans in korten tijd in zal slagen het de finitief eens te) worden. In den loop van den middag heeft Radbruch, de rijksmi nister van justitie, een onderhoud gehad met zijn Beierschert collega Gurtler. Na af loop van dit onderhoud zou een nieuwe algemeene bijeenkomst plaats vinden. De besprekingen hebben over het algemeen een gunstig verloop. Gisteren zou een nieuwe bijeenkomst onder voorzitterschap van den rijkspresident plants vinden. V- 55 De Beiersche' ministers zijn van plan reeds in het begin der volgende week naar Munchen terug te keéren. Bij de verschillende gesprekken was vandaag ook von Preger, de Beiersche gezant ie' Berlijn, tegenwoordig. De rijksminister van verdediging heeft aan de Beiersche rijksweer verboden aan de huldebetooging voor Hindenburg deel te nemen, hetgeen te Munchen veront waardiging gewekt heeft. Onmiddellijk nadat het verbod te Munchen bekend was geworden is in telefonisch gesprek mgt Berlijn tegen dit verbod geprotesteerd. Naar verluidt, hebben bemiddelaars aan dé besturen der spoorwegmannen een compromis Voorgesteld ter regeling van de staking in de werkplaatsen, waarbij hel werk var- stakers en nieuw-aangenomen arbeiders zal zijn verzekerd, gedurende de begin-periode van de hervatting van het werk in de kolenmijnen. Uit Halifax (Nova Scotia) wordt gemeld, dat een speciaal tijdelijk politiecorps is ge organiseerd om de pompinstallaties in de mijnen te besehermen. In Glace-bay is uit gebreide schade in de mijnen teweegge bracht door het stijgen van het water. D, autoriteiten zijn van oordeel dat drie dief mijnen nooit meer zullen kunnen wor den geopend. Johnston, de president van do Chemical National Bank, is ha zijn terugkeer uit Europa geïnterviewd over de oörldgssehul- den. Hij verklaarde, dat er onder de hui dige condities in de wereld geen stabiele toestanden bunnen bestaan. Het is nood zakelijk en behoorlijk, dat de Ver. Stalen van den stand van zaken kennis nemen. „Doof nauwkeurige bestudeering van de toestanden die aan dit alles ten grondslag liggen ben ik or Zeide Johnston van overtuigd dat Europa meer schuldig is dan het betalen kan. Indien, door het zwaaien met een tooverstaf deze verpletterende schulden van de regeeringen Onderling bonden worden uitgewdscht, zouden in de wereld als met één slag de normale toe standen hersteld zijn. De wereld ziet op naar de Ver. Staten om de leiding te ne men. Er is voor ons een groote kans weg gelegd. De dag der afrekening is onver biddelijk. Er moet spoedig een regeling worden getroffen. Hoe spoediger een nieu we régeling wordt getroffen, hoe beter het zal wezen. Zoo lang wij zooals thans geschiedt dé zaken maar op hun be loop laten, zal de wereld In opschudding en onzekerheid blijven verkeeren. De postbeambten te Madrid, die weer aan het werk zijn gegaan, hebben dit al leen gedaan onder voorbehoud van het toepassen der reglementen in volle kracht, zonder dat djt echter tot ernstige vertra ging in den dienst mag leiden. De regeering zou geneigd zijn, van de post-beambten een rendement te vragen, overeenkomstig de eischen van den dienst. De Madrileensehe bladen hebben verno men, dat politic-agenten en gendarmen plaats zouden nemen in de postrijtuigen, om het personeel tot aan het eindpunt van de lijn te begeleiden, hebben alle leidende postbeambten en die van het centrale bu reau het werk in den steek gelaten ma vooraf alle postzakken te hebben geledigd en den inhoud ervan te hebben door de war gegooid. Een kapitein en twee offi cieren van de burgerwacht hebben van nacht de centrale postkantoren bezet, die hun door den administrateur werden over gedragen. Geen enkele postbeambte is aan wezig. De zalen zijn volkomen uitgestor ven, zoozeer, dat de postbeambten, die met geldswaarden naar het platteland zijn vertrokken, niet konden worden gedechar geerd. Een afdeeling Perzische troepen, die van Ispahan naar ATabistan onderweg was, is door mannen van een stam der Koeghela's aangevallen. Meer dan honderd soldaten zijn gedood. Alle wapenen en uitrustings stukken zijn verloren. De overblijvenden zijn naar Ispahan teruggeweken. De reden van den aanval is tot nu toe onbekend. De opstandelingen te Dublin zijn Za terdag voortgegaan met uit hinderlagen té schieten, maar door de waakzaamheid Van de vrijstaters werden alle plannen der opstandelingen om tot een georganiseer- den aanval over te gaan verijdeld. Een aideeling der vrijstaat-troepen, die in automobielen van Tipperary naar Thur- hes reed, werd te Kilfaecle, in de buurt 1 van Tipperary uit een hinderlaag over- vallen door opstandelingen. Gedurende twee uren werd er wederzijds met machi negeweren geschoten. Twee vrijstaters werden ernstig gewond. De bondskanselier Seipel heeft de ver- j tegenwoordigers van de entente ontvangen om hun aandacht te vestigen op den toe stand die geschapen is doordat de con ferentie te Londen de kwestie der kre dieten aan Oostenrijk naar den Volken bond verwezen heeft en door de vertra ging, die hierdoor veroorzaakt wordt wat betreft de stichting van de nieuwe emis- siehenk. Seipel zou Zondagavond naar Praag vertrekken om er een bespreking te hou den met Benesj. Dinsdagavond zal hij van Praag naar Berlijn gaan om er met Wirth te spreken. Deze beide besprekingen zul len betrekking hebben op de regeling van de kwestie van midden-Europa, welke regeling door de ostenrijksche regeering zeer nabij geacht wordt. Ter toelichting van eeo motie, waarin ontevredenheid wórdt betuigd over de gedragslijn der regeering inzake de W.erk- löösheid. heeft Ber Tillett in dé ie Lea-- mingtofl gehouden conferentie van deti HA- tionalen arbeidersbond gezegd, dat hij de toekomst donker Inzag. Hij voorzag een tijd van kwade praktijken, bankroet en chaos. Zoolang de midden-Europeesche kwestie niet is geregeld, is er weinig kans op herleving van handel en bedrijf. Hij (B. T.) gaf daarom de arbeiders der geheele wereld in overweging, een staking te beginnen, die zou moeten duren totdat de financiers hun geschillen hebben gere geld en den wisselkoersen gestabiliseerd. Clynes verklaarde zicb vierkant tegen de door Fillett aanbevolen methode van een internationale staking, waarvan niet het minste heil is te wachten ter bestrij ding' van werkloosheid. De arbeiders partij weet een geneesmiddel, maar kan het aan de gemeenschap of de regeering niet opdringen, tenzij ze daarvoor den steun krijgt van de zakenwereld en voor al ook van de plaatselijke autoriteiten. Op den wedstrijd voor motorlooze zeil- vliegtuigen in de Rhoen (Midden-Duitsch- land) heeft de gediplomeerde ingenieur Martens van de technische hoogeschool te Hannover met een motorloos zeilvliegtuig 45 minuten gevlogen op een hoogte van ongeveer 100 M. Bij een nieuwen vlucht van de Wasserkuppe at landde hij op 13 K.M. afstand na een vlucht van één uur en 6 minuten. Hij heeft hiermee den uitgeloofden prijs van 100.000 mark ge wonnen, De Duitsche bladen zeggen, dat het probleem van de zeilvlucht door deze praestaties, die van de grootste beteeke nis voor de toekomstige ontwikkeling van het vliegwezen zijn, opgelist is. Vanwege het gebrek aan arbeids krachten in het Kaligebied in het Werra- dal (Midden-Duitschland) zijn een groot aantal studenten van alle Duitsche uni versiteiten gedurende de vacantie in de kalimijnen aan het werk gegaan. Uit Frankfort aan de Main wordt ge meld, dat de stakende typografen gisteren besloten hebben de arbeiderspers te doen verschijnen, zoodat thans de sicaal-demo- cratische en communistische bladen weder verschijnen. Als reden van dit be sluit wordt opgegeven, dat op deze wijze opgekomen kan worden tegen de on juiste geruchten, die verspreid worden door de aan de arbeiders vijandig gezinde bladen van buiten. In de magazijnen van het Tsjechische theater in Pilsen heeft een geweldige brand gewoed. De schade bedraagt onge veer vier millioen Tsjechokronen. De gemeenteraad heeft onmiddellijk 500.000 kronen ter beschikking gesteid en zal verder een beroep doen op banken en particulieren. Bij de Rheinische Elektrowerke te Knappstadt bij Keulen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij drie arbeiders zoo ernstige brandwonden hebben opgeloopen, dat zij daaraan be zweken zijn. Twee van hen waren gehuwd. Verscheiden anderen jrijn licht gewond. In St. Petersburg stijgen de prijzen weer onrustbarend. De voorraden van de St, Petersburgsche centrale coöperatie zijn uitgeput. De arbeiders zijn ontevreden in verband met het feit, dat sommige rantsoenen reeds geheel of gedeeltelijk worden ingehouden. Uit Las Palmas wordt gemeld: Negen Duitschers, komende van kaap Juby, hebben verklaard, oud-soldaten te zijn, die door de Franschen in Turkije krijgsgevangen waren gemaakt. In Alge- rië waren zij geinterneerd. Zij, wisten naar het binnenland van Marokko te ont vluchten. Daar zijn zij door stammen aan de westelijke kust gevangen genomen en verkocht aan den bevelhebber van de Spaansche post Juby. Volgens deze man nen zijn er nog andere Duitschers in de macht van dezelfde stammen. Het Duitsche rijkskabinet heeft, zooals wij reeds meldden, besloten de sa larissen der beambten met 38 pet. te ver hoog en. De loonen der rijksarboiders zullen met 12 mark per uur worden verhoogd. Deze verhoogingen zullen het rijk jaarlijksch 125 milliard papiermark kosten. Het gevolg zal een nieuwe verhooging der tarieven bij de spoorwegen en de post zijn. Na 7 weken te hebben geduurd, is de tramstaking te Stettin met de neder laag der stakers geëindigd. Hef vliegtuigverkeer tusschen Ko ningsbergen en Moskou is thans officieel toegelaten. Reizigers zullen alleen 's Zon dags worden vervoerd. De reizigers die Berlijn 's avonds met den sneltrein van 6.32 verlaten, vertrekken per vliegtuig om half negen den volgenden ochtend uit Koningsbergen om na een landing te Kowno en te Smolensk al om kwart over 6 's avonds te Moskou aan te komen. Men wint op deze wijze vier dagen tijd. Sinds 1 Mei zijn door de vliegtuigonderneming 114 vluchten uitgevoerd. Afgelegd werden 82.070 kilometer, vervoerd 358 passagiers en 649 kilogram post. Bij de tusschentijdsche Lagerhuisver kiezing in Zuid-Hackney (Londen) in de vacature-Borromley, is de coalitie-unio nist Dolst verkozen met 9118 stemmen te gen den arbeiders-candidaat Knight, die 9046 stemmen verwierf. Het dept. van Staat te Washington heeft goedkeurend beschikt op een ver zoek van de Western Union Telegraph Cy. tot Hef mogen leggen van een tele graafkabel tusschen de Ver. Staten ea Duitschland over de Azoren. De „Leidscbe Crt' schrijft: In „Het Volk" wordt het R. K. Wees huis aan de St. Jacobsgracht te Leiden belasterd. Reeds enkele maande* geleden werd in genoemd blad een verhaal opgedischt van twee jongens, J. N. en G. V., wj«i bij hun ontslag „hun spaargeld" zou zijn achtergehouden. Bij informatie bleek ons toen, dal hier werd gelasterd. De regenten van het weeshuis meenden echter, dat het laster lijke in de gegeven voorstelling zoo be- slist-gewild en bovendien zoo duidelijk- waarneembaar was, dat een weerlegging te veel eer bewezen en bovendien allen goedvillenden overbodig zou zijn. Wij hebben ons toen naar deze meening ge schikt! Doch nu er wederom dezer dagen in „Het Volk" een zelfde verhaal wordt op gedischt en wel van zekere J. A. L. en C. U. en nu ook buiten Leiden de „Volk" verdichtsels aandacht trekken en men er daar op reageert, meenen wij een enkel woord naar aanleiding daarvan te moeten schrijven. Wat de verhalen betreft over de rede nen van ontslag van bedoelde jongens naast héél veel verzinsels is er een kern van waarheid in. Alleen één van de vier is niet ontslagen; hij. had den regle- menfairen leeftijd om heen te gaan! Doch niemand van dezen heeft ook maar één cent van zijn spaargeld moeten missen! -i Wanneer de jongens in het Weeshuis geld verdienen, ontvangen zij een zesde deel van hun weekgeld (als zij b.v. 12 gld. verdienen 2 gld.) als zakgeld. Hun wordt voorgehouden daarvan e sparen op een eigen spaarbankboekje, in persoonlijk be zit. En dat spaargeld blijft te allen tijde hun eigendom, wat er ook gebeure. Het overige gedeelte van het loon wordt eigendom var. het Weeshuis, ter bestrij ding der kosten voor huisvesting, voe ding, kleeding (die natuurlijk voordat" de weezen gingen verdienen geheel door het Weeshuis moest worden bekostigd). Zot» geschiedt het ook in een gezin. Maar na sparen de regenten van dat overige loon, hetwelk men vergete dit niet dus geheel eigendom Is geworden van het Weeshuis, een reglementair bepaald ge deelte op, om dit later als belooning uit te keeren, wanneer de betrokkene in het Weeshuis en daarna zich tot zijn 23ste jaar behoorlijk heeft gedragen. En die be'ooning nu zal hoogstwaar- schijnnlijk aan de vier jongens, die in „Het Volk" worden ten tooneele gevoerd, als zij 23 jaar zijn geworden, niet worden uitgekeerd. Hierbij zij nog opgemerkt, dat zéér zel den dit als belooning bedoelde geld wordt ingehouden. Ziedaar de waarheid over het ingehouden „spaargeld". Hoe men ook overigens over het hier geschetste systeem moge denken ieder een, ook iedere „Volk"-Iezer, zal moeten erkennen, dat het bedrog is en laster, wanneer er geschreven wordt, dat ontsla gen verpleegden van het R.K. Weeshuis te Leiden „hun spaargeld" wordt onthou den. Wij hebben hiermede het zooveelst# „Volk"-lasterpraatje ontmaskerd." Thans is bepaald dat het Italiaansehe opleidingsschip „Ferrucio" en de Italiaan sehe torpedojager „San Martino" den llen September ons land zullen bezoe ken waarbij echter, in afwijking van een vroeger voornemen, uitsluitend de haven van Amsterdam zal worden aangedaan. Vier ton schade. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 18 Augustus: De geweldige kolentransporteur van de Steenkoolhandelsmaatschappij te Tand- jong-Priok is ingestort De schade be draagt vier ton, maar wordt door verze» kering gedekt. Wethouder Wibant van Amsterdam heeft aan de Tel. medegedeeld, dat de aanslag van den Algem. Nederl. Diamant- bewerkersbond in de zakelijke belasting op het bedrijf waarschijnlijk op een ver gissing berust. Men meldt ons De uitvoering van het raadsbesluit tot afbreking van de Kamperbinnenpoort te Amersfoort, is door de regeering ge schorst tot 1 April 1923. Bij Kon. besluit is onder dankbetui ging de Staatscommissie voor do Vjv* scherij-inspectie ontbonden. Naar wij vernemen, zal de heer J. N. Hendrix, lid van Gedep. Staten, zioh. verplicht rien, met het oog op de voort durende toeneming zijner werkzaamhe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5