SEMEN6D NIEUWS. KORTE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. KERK IN SCHOOL ORDE EN ARBEID. SPORT ER SPEL CRICKET. VOETBAL BOKSEN. LUCHTVERKEER. "Hfe SCHAKEN. KUNST EN KENNIS. RECHTZAKEN. MARKTNIEUWS. Cns vroolijk Hoekje. 7 )e toekomst van het Gooi en de nieuwe verkeerswegen. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit zfet Gooi In de omgeving van den Sijdjesberg gelegen in de Z. helft der groote bui tenwijk van Huizen zijn door een groote combinatie, plannen ontworpen voor bouw van middenstandswonin gen deze heuvel behoort met den Tafelberg, het toppunt van Gooiland, tot de Westelijke der beide heuvel ruggen, die het Gooi in de richting Z.-zeekust doorsnijden en ligt te midden van een brok ongerept-natuur nabij het Bikbergerbosch ('t laatste reeds genoemde door den tramaanleg dwars er door heen). Heel dit complex was, indien het al tot bebouwing moet komen, als aangewezen voor uitgifte van grootlandgoederen-systeem, zoo goed als de reeas genoemde Paviljoen- Huizerhoogt-groep. Doch de hooge belasting te Huizen schrikt de zeer gegoeden af en elke kleine belastingbe taler is dus deze gemeente welkom niet geheel toevallig zal genoemde woningwijk verrijzen op pl.m. 5 min. afstand van de baan voor snelver keer langs Bikbergen-Bredius ont worpen en die de bewoners dus binnen het half uur in Amsterdam brengt. De beide bebouwingsplannen (rondom den Paviljoen-heuvel en den Sijdjes berg) zijn waarschuwend voorbeeld van hetgeen komen zalis eenmaal het geriefelijk snelverkeer tusschen hoofdstad en het Gooi tot stand geko men, dan begint een ongekende in vasie naar dit schoone laadschap, waarvan we de bovengenoemde be bouwingen als voorloopers hebben te beschouwenAmsterdam grijpt in den drassen laagveenbodem naar hoog gezonde uittochtsoorden om zich heen. Welke kantoorman blijft nog in de grachtenstad als de electr, sneltram- baan hem in 25 30 min. naar zijn Gooisch landhuisje brengt, een baan bovendien, die aan de halten onderweg de reizigers opneemt en een gang naar het station NaardenBussum be spaart of de meer gegoede, die een auto heeft, is in nog korter tijd langs den special.en autoweg van 30 meter breed zich reeds langs „Oud-Crailoo" en den „Gooischen Boer" afteekenend; van Amsterdam in het hartje van dit schoon landschap. Niet voor niets adverteert de Bouw-Maatschappij Crailoo „Grond verkrijgbaar 30 M. boven A.P. midden in het Gooi 23 K.M.van Amsterdam." Wat is 23 K.M. voor het modernste vervoermiddel onzer tijden langs een weldra gereed zijnde automobielbaan, uitlsuitend voor autoverkeer, die zijns gelijke in Nederland niet zal hebben. Hoe zullen financieel-zwakke ge meenten tegenover deze „invasie" staan Blaricum heeft de Jodenwijk van 300 perceelen geweigerd ook (nog) den kleinbouw op de Z. afhelling van het Paviljoen-complexdeze gemeente kan weigeren, zij heeft 2 a 2)4 P.Ct.' H. O. Huizen heeft de versnippering toegelaten en wat staat hier te wachten, als het in 1927 eens komen mocht tot opheffing der Gooische gronden van Stad en Lande, wanneer de 15 jaren verplichte instandhouding der Erfgooiers-gemeenschap eens voor bij (Erfg. wet 1912) is? Dan komen pl.m. 2000 H.A. zegge tweeduizend bunder van de meest-ongerepte heide en bosch-complexen vrij. Moge er als het onverhoopt komt tot liquidatie van dit Gemeenlands-bezit tenminste een gemeente-combinatie in het Gooi tot stand gekomen zijn, financieel krachtig genoeg, om uit dezen (eeu wen-ouden) boedel het landschaps- schoon te redden, dat anders onver biddelijk den grondspeculanten ten prooi valt Verschrikkelijk. Een bombardement. Overreden en gedood. <iVaarschuwing voor wielrijders. géfSA?, geïe'g«Si ïn Kef ïöft3êr goedé rem men afdalen der wegen van Berg en Dal naar Beek en van het Hengstdal naar Ub bergen. Groote en kleine ongevallen, waar onder zelfs met doodelijken afloop, komen door eigen onvoorzichtigheid en 't niet let ten op de waarschuwingsborden nog bijna dagelijks voor. Dood gevonden. Een ongelukkig schot. De waanzinnige conducteur. Laffe overval. De Dam te Amsterdam. Een Jeugdige dief. De valuta-kwestie In de practijk. dagen kwam een dame UIT Duilschlajh'd naar Holland in het bezit van een bedrag f 500. Dit geld werd haar aan de grens afgenomen en zij ontving daarvoor marken tot een bedrag van M. 40 per gulden; de Duitsche Staat heeft daarmede dus een aardig zaakje gedaan. Vier huizen in de asch gelegd. Een troepje Chineezen weg. Het nieuwste. Tusschen de wagons. Twee kinderen verdronken. Valsch bankbiljet. De schoenen en lederindustrie. De Minister van L., N. en H. heeft, naar de „Msb." meldt, aan den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten, als antwoord op 't adres dier bonden, waarin door deze invoerbelemmering van schoenen en leder werd gevraagd, den volgenden brief gbzonden In antwoord op Uw schrijven d.d. 20 Juli jl. door U en vier andere ver- eenigingen tot mij gericht, behelzende het verzoek te willen bevorderen, dat ten spoedigste een verbod tot invoer van schoenen en leder wordt uitge vaardigd, behoudens de door U ge noemde uitzonderingen, heb ik de eer U te berichten, dat de regeering niet over middelen beschikt, om de industrie door het nemen van door U bedoelde tijdelijke maatregelen te beschermen tegen de concurrentie tengevolge van den invoer van produc ten, welke in verband met lager en kostprijs tegen aanzienlijk lagere prijzen worden aangeboden, dan waar voor deze in ons land kunnen wor den vervaardigd en verkocht. Zooals U in den genoemden brief vermeldt, is door het Kamerlid Flies- kens c.s. een wetsvoorstel ingediend, ten doel hebbend, aan de regeering de noodige macht te geven, om maat regelen te treffen als door U gewenscht worden. In verband daarmede zal moeten worden afgewacht, welk resultaat de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zal hebben. Ik verzoek U van mijn antwoord kennis te willen geven aan de vier andere verenigingen, welke het schrijven mede hebben onderteekend. Liturgische dag in het bisdom Haarlem. Paters missionarissen S. C. te Arnhem. De staking in het sleepvaartbedrijf. H. F. C. trok gisteren met eenige invallers naar het sterke U. D. in Deventer. De uitslag van den wedstrijd werd 1i. Voorwaar een fraai resultaat voor de blauw-witten. Zondag a.s. speelt H. F. C. hoogst- waarchijnlijk tegen Edo op het terrein aan de Kleverlaan. SERIEWEDSTRIJDEN VAN EDO. Edo heeft gisteren over belang stelling van de zijde van het publiek niet te klagen gehad. Voor de spelers was het echter wel wat warm. Begrijpelijkerwijze deed dit nogal afbreuk aan het spel. De wedstrijd Edo-Ado b.v. had verschil lende fraaie momenten maar verhief zich toch ook niet ver boven een mid- delmatgig 2e klasse spelpeil. Dit neemt echter niet weg dat de roodzwarten weer eens hebben bewe zen de beschikking over een ferme ploeg te hebben. Wel had Ado een viertal invallers doch dit neemt niet weg dat een 50 overwinning voor onze 2ejklasse stad- genooten een alleszins fraai resultaat behoord te worden genoemd. Van den wedstrijd ontvingen wij van onzen medewerker het volgende verslag. nederlagen wedstrijdene.d.o E.D.O. IA.D.O I (DenHaag) 50. Zondag werd A.D.O. uit Den Haag het slachtoffer, tot nog is het geen vereeniging gelukt Edo te slaan, wat toch het doel van deze wedstrijden is. De uitslagen zijn tot nu toe E.D.O,— Stormvogels 1—1. E.D.O. V.V.A.4—0 en nu E.D.O.—A.D.O. 5—0. 10 goals voor en 1 tegen in drie wedstrijden is wel een zeer goed resultaat en geeft goeden moed voor het a. s. seizoen. A.D.O. heeft 4 invallers, E.D.O. 2. Te half drie fluit den heer Wester beek beginnen en plaatsen zich de volgende elftallen tegenover elkaar. A.D.O.: J.v.Brussel. v.d.Locht Filipsche v. Leersum De Graaf Kloos Kools Plontfeber Tap Martens 1 Buitenlaat. E.D.O. s Jacobs Gerrits A.v.d.Laan Ta- nis St etters. C.v.d.Laan J.v.d.Laan Perukel Boeke Sparreboom De Kiefte A.D.O. trapt af en bestormt h^ E.D.O. doel in de achterhoede is het verband nog zoek, het schot gaat ech ter tegen de paal. Dan komt de Edo achterhoede er beter in en zet steeds de voorhoede aan het werk. Als er een kwartier gespeeld is geeft Tanis na goed doorloopen aan Edo de leiding De aanvallen van A.do worden geleidelijk minder, en het Edo voor- hoedespel wordt beter. Spoedig geeft Jacobs, Tanes gelegenheid uit een voorzet de leiding te vergrooten. A.D. O. doet wanhopige pogingen het spel te verplaatsen, doch haar aanvallen worden door de Edo achterhoede on schadelijk gemaakt. Een schot van Mariens komt tegen de lat, wordt inge kopt doch De Kiefte is op zijn plaats. De achterhoede zet steeds de Edo voorhoede aan het werk' Een schot van Tanis houdt v. Brussel uitstekend. Weer gaat de Edo voorhoede ten aan val. Jacobs zet voor, Simon kopt tegen de paal, kopt weer en thns moet v. Brussel ten derde male visschen. Spo- dier hierna is het rusteit AIS weer be gonnen wordt schijnt A.D.O. iets steviger te gaan spelen. De scheids rechter onderdrukt dit spoedig. Edo blijft im de meerderheid. Uit een cri- rnage voor doel brengt Tanis? de stand op 4'0. A.D.O. doet haar ui terste best om tegen te scoren, De achterhoede is echter onverbuddelijk. Nog is de doelpuntenhonger van Edo niet voldaan en met een schitterend schot brengt Tanis de stand op 50 Hierin komt geen verandering en heeft Edo, A.D.O. een geduchte nederlaag/ 'toegebracht.^ Na den wedstrijd EdoAdo be- kampten elkaar in de demi finales van' de seriewedstrijden H.S.V. en Bloe mendaal terwijl op het 2de tërrein AmstelSchoten 2 plaats vond. Bloemendaal wist de witblauwe Haarlemmers met 1—0 te kloppen. De eenige goal in deze wedstrijd, welke allesbehalve mooi was, werd voor den rust gemaakt. H.S.V. heeft zeer zwakke vleugel spelers waardoor de stevige witte achterhoede de aanvallen der tegen partij gemakkelijk kan afslaan. Na den rust maakt Bloemendaal nog een off-side goal. Even voor het einde doet H.S.V. nog pogingen om een gelijk spel van te maken, welke echter geen succes hebben. Intusschen is op het 2de terrein Schoten 2 er in geslaagd Amstel een 20 nederlaag toe te brengen. Volgende week krijgen we dus in de fin alev Bloemendaal tegen Schoten 2. NOORD NEDERLAND—NOORD DUITSCHLAND. Noordelijke elftalcommissie heeft :3e volgende elf aangezocht, Noord- Nederland Zondag 27 Augustus a.s. tegen Noord-Duitschland te vertegen woordigen DoelRambonnetachterRoder- mond, H. Tetzner midden Sissingh, Van Linge, Kaufmannvoor: M. Tetzner, Witlox, J. Bulder, Groen en de Haas. Allen zijn Be Quickers behalve Witlox (Velocitas) en Kaufmann (Achilles). Reserves zijn doelde Jonge (Velo citas)achter: de Wolf (Velocitas); middenLegger (Be Quick)voor Smid (Velocitas.) PIET VAN DER VEER WINT VAN PAUL JOURNEE. In den Vrijdag te Rotterdam ge houden bokswedstrijd heeft P. v. d. Veer Nederlandsch zwaargewicht kampioen, den zwaargewichtrkampi- oen van Frankrijk, Paul Journée in de 7e ronde geslagen. DE GORDON-BENNETT-BEKER. De Belg Demuyter is winnaar ge worden van den Gordon Bennettwed- strijd. Hij daalde met zijn ballon, de „Belgica" in Roemenië. DE VLUCHT OM DE WERELD. Major' Blake, die zijn vlucht om de wereld te Calcutta heeft moeten onder breken ten einde een blinde darm operatie te ondergaan, en wiens metge zellen thans de vlucht voortzetten, is vast besloten zich weer zoo spoedig mogelijk bij de luchtreizigers aan te sluiten naar hij hoopt zal dit te Van couver zijn. CAPABLANCA WINT DEN EERSTEN PRIJS MET 13 PUFTEN. De finale uitslag van het schaak- tournooi is volgens de „Tel". Eerste prijs Capablanca met 13 punten. Tweede prijs Aljechin met 11 punt Derde prijs Vidmar met 11 punten. Vierde prijs Rubinstein met 10% punt. De verdere uitslag is 5 Bogoljubof met 9 punten 6 en 7 Tartakower en Réti met 8% punt; 8 en 9 Maroczy en Yates met 8 punten10 Atkins met 6 punten 11 Euwe met 5 Punt 12 en 13 Wahltuch en Borowsky met 5 punten 14 en 15 Morrison en Wat son met 4% punt en 16 Marotti met l%punt. In de laatste ronde won vandaag Vidmar van Euwe, Capablanca van Marotti, Borowsky van Watson, ter wijl Rubinstein en Yates remise waren De zitting, waarin de prijzen zullen worden uitgedeeld zal morgen plaats vinden onder leiding van mrs. Rowson, de presidente van de Imperial Chess Club. Faillissementen in Nederland. den als lid van het college van Gele- 1 puteerde Staten van Noord-Holland on voorzitter van den Baad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven, binnenkort naar Haarlem te verhuizen. Uit Papendrecht werd Vrijdag jJL aan e Rott. gemeld: Gistermorgen had alhier een verschrik kelijk ongeval plaats. De 20-jarige J. d. H. uit Dordrecht, die schilderwerk ver richtte aan de woning van N. aan de veer pont, wilde op het dak klauteren. De man is daardoor met zijn beenen op de elec- trische draden gekomen, en doordat er een sterke stroom opstond, kon hij ze er niet meer van af trekken. Deerlijk werd hij daardoor aan zijn beenen verwond. Hevig gillend riep hij om hulp, en toen men aan kwam snellen, sloegen de vlammen hoog uit de leiding, waardoor de draad brak. Daardoor ,kon hij er zijn beenen weer af krijgen doch daar de man vermoedelijk bewusteloos was, viel hij van een aanzien lijke hoogte op de steenen. Hevig bloedde hij uit verschillende wonden. De ongeluk kige werd per auto naar het Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. De toestand is van dien aard, dat voor zijn leven wordt ge- Teesd. Donderdagnacht te ruim 3 uur werd, «aar de „Leeuw. Crt" meldt, het gezin van den handelaar C. v. Dijk op Schier monnikoog opgeschrikt door geweerscho ten. Men durfde niet opstaan, uit vrees getroffen te worden, want de kogels ver- breizelden zoo langzamerhand alle glasrui ten en suisden door het vertrek tot in het achterschot van de bedstede.» Een waTe ruïne werd aangericht, geen gordijn bleef voor de ramen, geen enkele ruit heel. Een half uur zal vermoedelijk dit bombarde ment hebben geduurd, toen trokken de da ders weer af. Daar het huisje alleen staat, kon niet op hulp worden gerekend. Het mag een wonder worden genoemd, dat geen menschenlevens zijn te betreuren. bp den Amersfoortschenweg te Bussem fs een 5-jarig meisje van W. de Rijk, uit Naarden, door de auto van den heer N., uit Laren, overreden. De kleine wilde juist den weg oversteken, toen de auto kwam aanrijden en dwars over het lichaampje Teed. Zwaar gewond werd de kleine in de villa van den heer J. binnengedragen, waar het na een half uur overleed. Den automo bilist treft geen schuld. De burgemeester van Ubbergen (Geld.) irerzoekt net volgende te melden: i „Wielrijder^ jvorden herinnerd aan het Twee oude dames, welke te Tiel ge zamenlijk stil leven, kregen dezer dagen bezoek van een familielid. Hij vond de deur gesloten. Hij wist zich door den tuin toegang te verschaffen en vond beide vrouwen liggende op den grond. Een ge neesheer constateerde dat de jongste der twee door een beroerte was getroffen. Vermoed wordt, dat de oudste haar heeft willen opbeuren en toen ineen is ge/akt. Te Hien (gem. Dodewaard) had de 15- jarige P. L., terwijl hij op het korenland musschen keerde, het ongeluk zich in den voet te schieten, doordat het geweer, waarvan hij den loop op zijn klomp had gezet, onverwachts afging. Na smartelijke pijnen is hij thans aan de gevolgen in het ziekenhuis te Nijmegen overleden. De tramconducteur die in een vlaag van waanzin in zijn woning aan de Has- selaerstraat te 's-Gravenhage zijn vrouw om het leven bracht, is naar het krank zinnigengesticht „Oud Rosenburg'' ender Loosduinen overgebracht. Het lijk van de vrouw is voor onderzoek gebracht naar het Gemeenteziekenhuis. Zekere K. uit Obbicht Limb., kwam ein de vorige week 's nachts per rijwiel huis waarts van uit Gangelt (D.) Buiten dit dorp gekomen werd hij door een vijftal personen overvallen cn ernstig mishan deld. Met revolvers dwongen zij hem geld af te geven. Daarmede niet tevreden mishandelden zij K. zoodanig, dat hij be wusteloos neerviel, waarop de bandieten met het geld, papieren en pas benevens zijn rijwiel op de vlucht sloegen. K. had veel bloed verloren en eenlangen tijd op de plaats van overval blijven liggen. Zon dagavond bereikte hij zijn woning. K. is onder doktersbehandeling en zal wel eeni gen tijd niet kunnen werken. De Duitsche politiei is met het gebeurde in kennis gesteld. „De Bouwwereld" schrijft: „Eenigen tijd geleden hebben wij een afbeelding van den DDom te Amster dam gegeven, om de aandacht te ves tigen op den onwaardigen toestand, waarin het voornaamste plci.i vaa. do hoofdstad des rijks verkeert. i j&[_ Sedert is die toestand nog onwaar diger geworden, omdat het gemeente bestuur heeft toegelaten, dat het voor malige kffiehuois de Bisschop op de: hoek van het Damrak, -aaien toJ boven met de schreeuwendsto reclames werd bedekt. Mag men de dagbladen gelooven, dan is het gemeentebestuur van Amsterdam nu toch eindelijk op „verbetering" van den DDam bedacht. Er zal namelijk., voro het Koninklijk Paleis 'n terras met opritten, hallustrades, lantaarns en an der raais gemaakt worden, waarvoor, om met Janus Tulp te spreken, „het geld disponibel is", trots den berooiden staat van de stadskas. Onze zeevarende vaderen kenden niets verschrikkelijkers, dan een vlag op 'n modderschuit. Zij zouden het terras daar zeker bij vergelijken, als zij het konden zien. Jacob van Campen zal zich in zijn graf te Amersfoort omdraaien, als men zijn meesterstuk, dat toch al zoo geschonden is, nog verder schendt. Maar, zoo wordt beweerd, het ge meentebestuur heeft het ontwerp aan het oordeel van de Rijkscommissie voor de Monumenten onderworpen en deze heeft het gedgekeurd, omdat het ter ras vroeger bestaan zou hebenEr wordt zooveel beweerd, en wij gelooven voor alsnog niet, dat deze commissie, die het puikje onzer geleerden en kunste naars bestaat en met de geschiedenis van Amsterdam en zijn bouwkunst uiter aard goed op de hoogte is, zulk een oordeel zou hebben gegeven, tenzij haar leden als wijlen Homerus, in slaap mochten zijn geraakt. Dat één dichter in den dommel raakte, is tot daaraantoe, doch dat een geheel college in den duè zit „lastaat niet". Wij hoorden onlangs het verhaal van een dame, die door de tijdsomstandig heden in 6lechten doen geraakt, haar beste japon, die een groote vlek had en van onderen een nog grooter gat, „toonbaar" meende te kunnen maken, door er een kraag van kostbare kant, welke zij nog bezat, op te zetten. Maar toen zij dus op het feest verscheen, werd z ijuitgelachen. Waarom niet werd zij uitgelachen. Waarom niet Kever de kant te gelde gemaakt en de japon hersteld? Als wij den Dam het statiekleed der Amsterdamsche stedemaagd mogen noe men, dan is „de Bisschop" de groote vlek, „de poel" het groot© gat en „het terras" de kanten kraag. Laat de ste demaagd verstandiger zijn dan de dame van ons verhaal en, nu zij den kraag neg moet koopen, liever beginnen, met de vlek te verwijderen en het gat te stppen. Dat zal veeol minder ko6ten dan de kraag, en haar statiekleed zal er dan tenminste weder „toonbaar" uit zien." Door de recherche te Eindhoven is Don derdag een onderzoek ingesteld naa'r ge pleegde diefstallen door een kind van 8 jaar, wonende te Stratum. Bedoelde jon gen heeft Donderdag een diefstal gepleegd door middel van inklimming uit een wo ning tot een bedrag van 388 mark. Een andere jongen, die den diefstal zag plegen, volgde den jeugdigen dief, die zich met zijn buit naar de heide begaf en het geld al daar verstopte. Nadat het diefje zich huis waarts begaf, nam de andere het geld op en bracht het bij de eigenaresse. Door het boefje is alsnog bekend, dat hij op Dinsdag 8 Augustus van 2 vrouwen op de markt te Eindhoven een poriemon- naie heeft ontvreemd, resp. inhoudende f 3.58 en f 3.85, en hij dezer dagen op het Philipsterrein een heer een portemon- naie heeft ontrold, inhoudende 2 bankbil jetten van f 10, een zilverbon van 2,50 en «enige centen. Er schijnt geen bezwaar te zijn, om met veel geld naar Duitschland te gaan, maar wel om met eenig geld van beteekenis uit Diritschiand terug tg komen, althans dezer Een dame had in Duitschland een praeh- tigen bontmantel gekocht. Aan de grens werd zij aangehouden en moest naar een afzonderlijk vertrekje gaan, waar haar de mantel werd afgenomen. Zij mocht dien niet over de grenzen brengen. De mogelijk heid bestaat, dat ze had moeten declaree- ren en uitgaande rechten betalen. Hoe dit zal afloopen, is nog niet bekend. De valuta-kwestie heeft schromelijke ge volgen. Dezer dagen nog zond een koop man hier ter stede een wissel naar Duitsch land ter voldoening van een markenbe drag. wat anders 4000 zou geweest zijn. Hij voldeed zijn schuld met een bedrag van 260. Vrijdagmiddag brak te Valthermond (Drente) brand uit in een gedeelte van de dubbele arbeiderswoning, bewoond döor Jan Niks, dat geheel verbrandde. Ook ver brandde de andere helft, bewoond door. de wed. J. F. H Nendorf. Daarnaast stond een woning, bewoond door A. Torenbosch en G. Mulder, welke woning ook in vlammen opging. Eveneens verbrandde nog de woning van W. Oosthof. De brand is vermoedelijk ontstaan in den schoorsteen ten huize van J. Niks. Aan blusschen viel niet te denken. Over het algemeen is er zeer weinig gered. Alles was verzekerd, uitgezonderd de inboedel van Oosthof. De houten woning, staande tusschen de woning van Torenbosch en die van Oost hof, werd merkwaardigerwijze niet door het vuur aangetast. Zaterdagmiddag zijn te Amsterdam op de „Ambon" 125 Chineezen ingescheept om naar hun vaderland te worden over gebracht. Te vier uur vertrok de boot van de Sumatrakade. Een detachement mari niers ging mede voor het handhaven van de orde. Te Tiel is gevankelijk uit Druten aange bracht een persoon, die zich voor inspec teur der Tabaksbelasting uitgaf en op verschillende plaatsen in Maas en Waal de bordjes „tabaksvergunning" afkeurde, er nieuwe verkocht en bij enkelen 5 voor tabaksbelasting inde. Bij het rangeeren van kolenwagens op do mijn Oranje-Nassau te Heerlen, geraak te dc bejaarde arbeider M. tusschen de buffers. De ongelukige bekwam zwaar in wendig letsel, waaraan hij weldra be zweek. M. was gehuwd en woonde te Maastricht. Te Tegelen waren een tweetal jongens, zekere S., oud 15 jaren en K., oud 10 jaren, bezig met braambessen plukken, toen de jongste K. in een soort moeras wegzonk. S. wilde hem te hulp komen, met het noodlottig gevolg dat beiden om het leven kwamen. (N. Venl. Ct.) Door den directeur eener bankinstelling te Eindhoven is bij de recherche aldaar gedeponeerd een bankbiljet van 60, hetwelk vermoedelijk valsch is en bij uitbetaling op het postkantoor aldaar was ontvangen. De Liturgische dag van de Dioc. Litur gische vereeniging in het bisdom Haar lem zal te Gouda gehouden worden op 2 October. Dehandeld zal worden het on derwerp de H. H. Engelbewaarders. j Met ingang van 1 September zal dei ZeerEerw. pater H. v. Mierlo, overste van het missiehuis aan den Velperweg der Paters missionarissen S. C., Arnhem verlaten, om aan het hoofd van een rec toraat te Sittard te komen. Zijn opvolger is de Zeereerw. pater Gulgka, prof. aan het seminarie te Til burg. Tevens zal het noviciaat te Arnhem terugkeeren, terwijl de theologanten voor taan hun studies te Stein zullen maken. Men meldt uit Frankfort aan de Main: Het gevaar voor een staking op den Rijn in Duitschland schijnt voorbij te zijn. Op den Boven-Rijn neemt men weer transporten Aan naar eq y»q Rotterdam. Uitslagen van gisteren le klasse. HaarlemV.O.C. Gewonnen door Haarlem met 18 runs op de le innings. H.C.C.Hermes. Gewonnen door H.C.C. met innings en 84 runs. H.C.C. 242. Hermes 64 en 94. OM DEN TELEGRAAFBEKER. Rood en WitV.V.V. Gewonnen door Rood en Wit met 47 runs op de eerste innings. V.V.V. 104. Rood en Wit 151. 2e klasse. V.V.V. 2Haarlem 2. Gewonnen door Haarlem 2 met innings en 76 runs. V.V.V. 2 52 en 108. Haarlem 2 236. OVERZICHT. De wedstrijd Rood en WitV.V.V. is gisteren voor den Telegraafbeker over gespeeld. De competitiewedstrijd, welke eenige weken geleden door V.V.V. werd gewon nen en toen tevens voor den beker gold is na de uitspraak van den N.C.B. een draw geworden. Vandaar dat om den Telegraafbeker thans moest worden overgespeeld. Het is thans den Haarlemmers ge lukt een overwinning te behalen. V.V.V. trok eerst naar de wickets en zat voor de lunch reeds voor een goede 10Q runs aan den kant. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Rood en Wit dit totaal niet zou over schrijden doch Mr. Davidson zorgde weer eens voor een verrassing en bracht de Spanjaardslaanmenschen in veilige haven. In een wedstrijd welke aanvankelijk stond in het teeken der lage totalen won Haarlem op het kantje van het Rotterdamsche V.O.C. Toen V.O.C. na de eerste innings een achterstand van 18 runs had waagden zij zich aan een 2de innings. De Rotterdammers waren toen beter op dreef en voornamelijk East, die met een keurige 90 not out bleef, zorgde er voor dat het 143 voor 5 werd. V.O.C. zond toen Haarlem naar de mat, doch de Rotterdammers zagen geen kans voor het verstrijken van den speeltijd een resultaat te bereiken. H.C.C. bracht F(ermes een 3 punten nederlaag toe waardoor het kampioen schap den Hagenaars thans niet meer kan ontgaan. t Gedeeltelijk gecorrigeerd. De Daily Telegr. verneemt uiit Kaap stad: Professor Klein en dr. Fisher, twee Duitsche geleerden, die in Noord-Rhodesit proeven nemen met 'een middel tegen slaapziekte, hebben gunstige resultaten bereikt. Twee dagen, na de behandeling, ver toont het bloed der patiënten geen spoor meer van de ziekte. De experimenten zul len worden voortgezet, tot de geleerden zekerheid hebben, dat het resultaat der behandeling van duurzamen aard is. Volgens mededeeling van het Handels- informaiebureau van Van der Graaf Co.s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Aug. in Nederland uitgesproken 64 faillissemen ten tegen 38 faillissementen m dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Aug. 1922 1.807 faillissementen tegenover 1315 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GOUDA, 18 Aug. Aangevoerd Snjj- boonen le soort f 13.6026; Idem 2e soort f312; Stokboonen f 8.4016.60; Trosboontjes f 13—17.40; Stamloonen f 3.107.20; Spekboonen f 0.701.80; Pronkboonen f 1.90—5.40; Uien f 1012 Sjalotten f59; Witte uitjes f229; Augurken, fijn f 40—52Idem fijn bas terd f2440; Idem basterd f 1121; Idem grof f 6Idem bommen f 23 Postelein fl.308.60; Doperwten f 26— 28, alles per 100 K.G. Komkommers le soort f 1103Idem 2e soort f 0.60 1.10; Idem halve f0.100.40; Idem ge le* f 0.10—3; Bloemkool f 1—13; Andijvie le soort f 0.80—1.90; Idem 2e soort f 0.20—0.50; Kropsla f 0.20—1.20; Ge le Savoyekool f 1.406; Boodekool f 1 —5, alles per 100 stuks. Tomaten A f 12.40x-16.60; Idem B. f 8—13.20; ld. O. f9.50—14.50; Idem kriel f 0.70—3 80; Idem rijp f6.1012.80; alles per 100 pond. Peen fl.507.50; Kroten f 0.50 2; Peterselie f 1.10—1.20; Seldsrie f 0.9Q—2.2Q ftlleje per 1QQ bes.. Suiker- OP ZIJN PLAATS GEZET. éen politiek tinnegieter verkocht on. iangs zijn wijsheid ten huize eener geestige dame en ergerde zich niet weinig over de aandacht, die zij aan haar lievelingshond schonk. „Hoe kan iemand van uwe ontwikka ling zoo gehecht zijn aan een beest?* vroeg hij. „Omdat het dier nooit over politiek praai," was het leuke antwoord. De president van de vereeniging heet „Neuzenkoning" en is met zoo'n geweldi gen kokkerd van een neus begiftigd, dat men bij aanschouwen, de handen in» "enslaat van verbazing. peren f510; Dirkjes f 58; Clapp's Favorite f 23—35 alles per 100 K.G. Perziken f 0.010.23; Meloenen f 0.12— 0.50 per stuk J Eieren f 7.508.10 per 100 stuks. j ALKMAAR, 19 Aug. Vee. Aangevoerd 22 paarden f 150400, 77 koeien f 200—550, 36 nuchtere kalveren f 1428, 618 scha» pen f 4057, 4 vette varkens f 80—130, 2 magere f 3440, 131 biggen f 1931, 15 bokken en geiten 413. BOVENKARSPEL (Station), 19 Aug. Aardappelen. Koks 0.70—0.90, Due. f 0.70—0.90, Schotse f 1.35—1,55, Kleine f 0.501.45, Blauwe f 1.151.20, Bonte f 1.251.35 per baal, aangevoerd 7300 balen. Augurken f 0.210.40 per K.G., aangevoerd 740 K.G. Bloemkool le soort f 4.509.50, 2e soort f 0.751.60 per 100 st., aangevoerd 21.000 stuks. Roodo kool 0.10—0.90 per 100 K.G., aange voerd 134.800 K.G. Gele kool 1.402,40 per 100 K.G., aangevoerd 11.500 K.G., witte kool f 0.20—0.70 per 100 kilogram, aan gevoerd 24.500 K.G. Slaboonen f 0.45— 1.55 per 15 K.G., aangevoerd 365 zak. CULEMBORG, 19 Aug. (VeMmgsvereenk ging Culem'borg en omstreken.) Lord Suf» flied 30 c., birkjesperen le soort 5)47 )4 ct., Tulpappelen le soort 10)4 ot., Selinen le soort 20 ct., Koningspitten le soort 9)4. ot., Rietperen le soort 8)4 ct., Jacobsap» pelen 4 ct„ Heerenperen le soort 67)4 ct., Reine Victoria 39 ct., Diamantperen: 9)4 ot., Prinses Marie 5)4 ct., Haneperen 2)4 ct., lange Perzikperen 6)4 ct., Astri- cans le soort 10)4 ot., N.-H. Suikerperen' le soort 6)47)4 ct., zure appelen 4)4 ct., Gijsbertperen 6)4 ct, Souvenir de Congres le soort 14)4 ct., Ju+teperen le soort 721' ct., Krazen le soort 2024 ot, valappelen 2)4 ct., Tesseiaars le soort 10 ct., alles per K.G. LEIDEN, 19 Aug. Boter. Prima fabriek» boter (controle) f 2.402.45, prima boe- renboter f 2.402.50 per K.G. Aanvoer en handel middelmatig. Turf. Van 14 tot 19 Aug. Aangevoerd 350.000 lange, f 89 per 1000 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Aug. Langedijker Groentenveiling. Weekbericht De week zette zich in met enorme laga prijzen, vooral de roode en gele kool. Met de witte was 't iets beter, doch zijn deze in het laatst der week teruggeloopen. De aanvoer van roode kool bedroeg 700.000 K.G.; met prijzen van 0,30 tot 1.30 de 100 K.G. de middenmarkt was niet hooger dan 0.700.80. Gele kool, aan voer 173.250 K.G., prijzen 0.80—1.70, witte kool, aanvoer 178.800 K.G., prijzen 0,70—2,80 de 100 K.G. De laatste dagen was de hoogste prijs voor witte kool 1.50—1.60 de 100 K.G. Ook bloemkool werd aangevoerd, 50.300 stuks. Van dit artikel waren de prijzen goed en liepen nog tot 14.20 de 100 stuks, van af 4.90 voor eerste soort, 2de- soort 0.80 3.90 de 100 stuks. Wortelen. Aanvoer 5400 bos met prijzen van 1.102.30 de 100 bos, losse wortelen, aanvoer 13975 K.G., prijzen 0.602.10. Hoewel dus voor wortelen de aanvoer klein was, blij ven de prijzen nog zeer laag. Aangevoerd werden 4500 K.G. slaboonen, prijzen 3.90 7.80. De fabrieken zijn hiervan druk aan het inmaken, doch ze worden van elders ingevoerd, daar hier voor de fa brieken niet noemenswaard geteeld wordt Nep aanvoer 7777 K.G., prijzen: zilver- nep 4.1012.90, gele nep 4.506.80, drielingen 2.306.90 de 100 K.G. Uien aanvoer 19.250 K.G., prijzen 3.308.20 de 100 K.G. Van nep en uien zijn de prij zen ook in dalende richting. De aardap- pelenaanvoer bedroeg 461.300 groote en 16.150 K.G. drielingen, waarvan de prij zen als volgt: Schotsche muizen 1.80— 5.90, schoolmeesters 1.603.90, blauws 2.705.40, Eigenheimrs 1.602.90, blauwe Eigenheimers 3.304,50, kok» sianen 1,502, Duce 1.402.10, bra vo 1.90, borgers 2.30, drielingen ƒ1.90 4.30. kleine kriel 1.30150. D aan voer van aardappelen wordt van week tot week minder. De prijzen bleven vrijwel constant, vooral blauwe en blauwe Eigen heimers werden gevraagd. Deze zijn dan ook mee van de beste. Nog werd aange voerd een partijtje bieten, welke werden gekocht voor 1.30 de 100 K.G. Over dure groenten behoeft dus niet geklaagd te worden, 't Is echter voor tuinders en handel een treurige boel. AMSTERDAM, 19 Aug. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop). ZeeuwschC, Bonte 33,25, id. Eigenheimers 1,75 2, id. Blauwe Eigenheimers 22.25, Noord-Hollandsche Blauwe 2.50, id. Bonte 2.80, IJpoldcr Eigenheimers 1.75—2, id. Blauwe 2.19—2.40, Hil- legommer Zandaardappelen 4.805* Schoolmêesters 3.50 per H. L. AMSTERDAM, 19 Aug. (Bericht v/h Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene). Yellow Transparant extra 26— 34, id. I 1418, zure Kruilingen 6— 10, Mr. Gladstone 1216, Godlin Kos- wick 814, tulpappelen 810, alles per 100 K.G., bessen 0.500.58 per K.G., jutteperen f 0.320.38, clap's favo rite 0.180.32, zwaarshalzen 68, buré 1216, Madame Mathon 814, dubb. dirkjesperen 811, dirkjesperen ƒ57, n.h. suikerperen 59, kruide niersperen 2436, oomskinderen 24 36, Goedsballen 57, Mad. Tryfe 16 20, Poire Madame 1824, beurre Gif- far 1214, Reine van Denekamp 12— 16, blauwe pruimen 3644, Friescha pruimen 3844, Reine claude 3840, alles p. 100 K.G., morellen ƒ0.360.52, frambozen 0.801.10, p. K.G., perziken le s. 0.12—0,22, 2e s. 0.06—0.08; me loenen 0.42—0.76 per stuk; bloemkool le soort 9.5014.90; 2e soort 4.20— 8.40 per 100 stuks; duinzandaarappelen 610.20; aardappelen 2.404.50; drielingen 1.402; tomaten 26—32; spercieboonen dubbel 68.50; id. enkels 1116; snijboonen 1826 per 100 K.G.; augurken fijn 0.360.44; id. bav terd 0.120.16 per K.G. Bloemen: Rozen 4.5010, Gladiolen ƒ2.50—5, Am. Anjers 7—9, Violieren 4.508, Snijgroen 36, Dalia's 2.30 3.30, Lelies ƒ2126 per 100 stuks. DELFT, 19 Aug. Kaas. Ter markt waren 27 stapels komijnekaas, 0.52— 0.70- le stgpel ZQSte kaas, 0,80 K-G»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6