Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Maandag 21 Augustus 1922 45s*® Jaargang No. 14226 Huldiging van Z. D. H, Mgr. A. J. Callier, ter gelegenheid van zijn gouden Priesterfeest op het R.-K. Sportpark te Heemstede. - 1111111 iiliiÉÉl mm STADSNIEUWS. AGENDA 22 AUGUSTUS. Triduura R. K. Jongenspatronaten. Haarlemsche Jacht-Club. Kamer van Koophandel. Herhalings-Oefeningen. N.V. Het Schouwtooneel. Rijwielverduistering. Muziekconcours te Alkmaar. Burgerlijke Stand. LAATSTE NIEUWS. Geen postwissels naar Duitschland. „Weldadigheid naar Vermogen." Dankbaar! Gevonden voorwerpen. Programma Aangehouden. HEEMSKERK. SCHOTEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. LISSE. NOORDWUK-AAN-ZEE. Verdronken IJMUIDEN. HALFWEG. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. WORMERVEER. HEEMSTEDE. De Zondagsdrukte. Een dag van ongelukken. Twee personen verdronken. D« kb'onnemenïsprlj) draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3-57 H Bureaus: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnuii.mers: 1426 1 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 JWvërïenfiln 55 eanïs per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tussehen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pe: regel. Vraag- en Aanbod- advcrtenfiën 1—4 regel? 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Tocht naar het terrein. Als de Katholieken in Haarlem feest vieren, dan is dat in de heele stad te bemerken, maar wanneer zij een feest vie ren, zooals deze dagen geschiedde, dan is geheel Haarlem volop in feestvreugde en feestdrukte. Hoe was het op den ju- bilédag zelf niet een ongekende drukte in de stad, en hoe stroomde het niet al de volgende avonden naan de grootsch ver sierde Kathedraall En zoo was het ook gistermiddag in de stad een ,drukte, die je dadelijk ertelde, dat er iets bijzonders gebeuren moest; wegen en straten vol menschen, massa s Wachtenden bij de tramhalte's waar de dubbel beladen trams steeds maar weer de menschen in hopeloos wachten met onge duldige gezichten lieten staan. En wie nog heelemaal een vreemde ling in Jeruzalem was, zou het in de trams aan de uitbundige vroolijkheid vooral van jong, maak evengoed van oud en uit de gesprekken wel hebben moeten opmaken, wat er te gebeuren stond, en waar half Haarlem heenstroom- de. De feestelijk wapperende vlaggen in Heemstede wezen je vanzelf den weg naar het R. K. Sportpark. En je mocht van geluk spreken, als je je met afwis selende vriendelijke-gezichten en ellebo gen-politiek door den chaos op de niet te breede Heemsteedsche wegen had heengewerkt om een beetje tijdig je plaatsje te kunnen innemen. t Op het terrein. Naar de leiding ons mededeelde, was llles wat men op het terrein zag, om heining, tribune, vlaggen, wimpels, deco ratie, daar aangebracht, zonder dat het één cent heeft gekost. De firma Randoe gaf in bruikleen de ketels, het prachtige tapijt en den troon hemel. De heer P. J. v. d. Berg zorgde Voor het transport. De firma Vroom Dreesmann schonk zooveel vlaggen doek en satftiet als maar moodig was. De heeren Kimman van het Houtplein ston den gratis een luxe-auto af om Monseig neur naar het terrein te brengen. De bouwheer van het seminarie, de heer C. A. M. Jonckbloedt gaf zooveel hout als benoodigd was en een twaalftal timmerlie den hebben .evenals alle andere hier ge noemde personen, geheel gratis avond aan avond hard gewerkt om al dat ge timmerte en die stevige afrastering in el kaar te zetten. Vele menschen van verschillende stan den hebben ^-belangeloos gedaan wat zij -konden doen om allen in de gelegenheid te stellen Monseigneur te huldigen. Die mooie samenwerking doet dit feest idubbel feestelijk zijn. Aan weerzijden van het terrein waren Inuziekkorpsen uit Heemstede, (St. Mi chael), en Schoten (St. Caecilia) opge steld en tussehen die beide in stond de tribune opgeslagen, waar tegen twee uur de auto's voorreden, die Monseigneur met zijn familie en verder gezelschap aan brachten. Onder gejuich en fanfare's der muziek korpsen waren de auto's het terrein op gereden, en besteeg Mgr. de tribune,, waar aan zijne zijde de Voorzitter van het hul digingscomité, de heer Neijn van Hoog- Nverff, 's Bisschops broeder en zusters, en ter andere zijde de Vicaris-Generaal van het Bisdom, Mgr. Möllmann, Plebaan Westerwoudt, en verder vele andere E. H Geestelijken en "genoodigden plaats ipamen. Onder meer merkten wij op de beide secretarissen van Mgr. de 7,. E. H. v. d. Tuijn en Pichot, de Z. E. H. Rector Son- daal, Past. Boogmans en IJzermans, kap- Brinkman, Caarls, Goes, Dr. Droog, Mr. Heerkcns Thijssen, Mej. Peeters, enz. Het défilé. Nauwelijks was Mgr. met zijn gezel- Schap gezeten, of het défilé nam een aanvang. Terzijde van het terrein was het al steeds een drukte en geloop geweest Van al degenen, die in den stoet zouden Xnedegaan, en die, ieder in zijn eigen groep moesten worden ondergebracht. Het was een gekrioel, een menschen- draaikolk, maar wanorde?.... Ieder zag toch zijn eigen vaandel. Gauw genoeg kon je je bij je eigen groep aansluiten, en keurig ingedeeld marcheerde de Room sehe vlaggenparade het terrein op, de tribune voorbij. Voorop, en het was, gelooven we, wel het meest enthousiaste gedeelte van den stoet, de R. K. Vrouwenbond achter zijn schitterende nieuwe vaandel, zingend, en geestdriftig den bisschop toewuivende; oude moedertjes even opgewonden-blij als de jongeren. En in wat een getal waren Ze opgekomen! Bravo Vrouwenbond; als gij er niet geweest waart, had, laten we niet zeggen de grondtoon, maar wel de dominant ontbroken in het jubelend feest- accoord. Dat wil niets beteekenen ten nadeele der andere vereenigingen. Daar kwamen ze alle aan, een onafzien bare rij van groote en kleine vanen, op schriften, transparanten. Na den R. K. Vrouwenbond de weesjes en het meisjespatronaat uit Heemstede, de Katholieke Kring, de R. K. Vereeniging van Bouwvakpatroons, de R. K. Brood- Koek en Beschuitbakkers, de A. R. K. A., de Ned. R. K. Volksbond, de R. K. Tuin- arbeiders, Gemeentearbeiders, Metaalbe werkers, Spoor- en Tramwegpersoneel, Post- en Telegrafiepersoneel, Bouwvakar beiders, R. K. Grafische bond, Kruisver- bond, R. K. Bond van Technici, R. K. Politiebeambten, St. Josephsgezellen met e K. K. V. Zwaluwen, Jongenspatronaat St. Bavo van Heemstede, St. Antonius- Pafronaat, St. Bavo-patronaat (Haarlem), St. Agnes-Patronaat, Mariakrans (Spaar- cf r- Joseph-vereeniging (Speerne), St. rranciscus-Liefdewerk, St. Fran- ciscus van Sales-patronaat, de voet- balvereenigingen „S. D. S." en „Victrix", verschillende godsdienstige ver eenigingen en corporaties, en nog ver scheidene, die in dien wirwar van vaan dels aan onze aandacht ontsnapten. Wij willen dan ook niet beweren, in deze op somming volledig te zijn geweest, zij dient alleen oin eenigszins een indruk te |jeven van de grootsche vlaggenparade,^ die in deze reusachtige menschenmenigte aan het oog voorbijtrok. Aan het einde van den stoet defi leerden de deelnemers aan de Athletiek- wedstrijden, de Sportvereenigingen „Ur- suc" uit Haarlem, „W. I. K." uit Amster dam, en verschillende leden van andere Haarlemsche Sportvereenigingen. Het publiek was tén laatste niet meer te houden, en drong steeds meer naar vo- rèn, en naar de Bisschoppelijke tribune. Ten slotte hadden alle vereenigingen zich opgesteld midden op het feestterrein, voor de tribune. 1 Rede Voorz. K. S. A. Nu nam de voorzitter van de K. S. A. in Haarlem, als zoodanig voorzitter van het huldigings-comité, de heer Neijn van Hoogwerff. het woord. Spr. verzekerde Mgr., hoe de juichende voorbijtocht van de organisaties van Haarlem en omstre ken beteekende de volle instemming harer leden met de hulde Mgr. deze dagen ge bracht. Zij betuigen hierdoor hunne dank baarheid aan den geestelijken vader van het vereenigingsleven op alle gebied in dit diocees, en die dankbaarheid wordt niet alleen bewezen door de opkomst bij deze huldebetooging zelf, maar ook door de moeite, die men zich gegeven heeft, om deze grootsche demonstratie voor te be reiden. Spr. brengt na dien dank aan Mgr. te vens den wensch uit, dat Z. D. H. nog lang tot heil van Haarlem's vereenigings leven gespaard moge blijven, en dat hij nog lang de vervulling aanschouwen mo ge van de belofte, die wij dezen dag af leggen, de eenheid tussehen al die orga nisaties steeds te zullen bewaren. Hierna werd door al het publiek Room- sclie blijdschap gezongen. En wat hinder, dat de achtersten op het veld al eens een regeltje achter den voorsten aankwamen? De geestdrift was er, en niemand die er te minder om zingen wilde. En als even zoo'n niet bedoeld refrein weerklonk, lachte Mgr. hartelijk met de anderen mee. Rede Mgr. Calier. Thans nam Z. D. H zelf het woord Mgr. vreesde, dat zijne stem zulk een menigte niet geheel zou kunnen bereiken, maar op Zijne vraag riepen zelfs de verst verwijderden, dat zij Mgr. wel konden ver staan. Ik wist wel, sprak Mgr., en heel goed, en miine secretarissen wisten het nog wel beter, hoeveel vereenigingen er in Haar lem waren, maar nu pas heb ik er een duidelijk begrip van, hoe goed Haarlem is georganiseerd, wanneer ik zulk een menigte hier voor mij zie. Al zijn er altijd en overal nog achterblijvers, Mgr. ver klaarde toch trotsch te kunnen zijn op de organisaties van Haarlem, en van de omstreken, Heemstede, Schoten en nog verder. En waarom het meest? vroeg mgr. dat behoef ik eipenliik niet te zeggen. Dat is de eenheid, die zich hier evenzeer als in hef kerkelijke en geloofsleven zoo heerlijk manifesteert. Al onnze vanen ziin gekroond met het kruis, dat is het sym bool. dat we niet alleen in huis of in de kerk. zooals ons lied het zegt, Poomsch moeten zijn, maar Roomsch ook daar buiten, in ons openbare leven. Die Roomsehe eenheid is onze kracht en onze roem. Mgr. durft gerust de or ganisatie in ons bisdom als voorbeeld te stellen voor het geheele land, en snreekt den wensch uit, ze in die eenheid nog steeds meer te mogen zien bloeien. Mgr. wees er dan op. dat het de K. S. A. was. die de vereenigingen hier voor deze betooging samenbracht: laat het de K. S. A. zijn die den band blijft vor men, die in alles de vereenigingen büift samenhouden in de ééne Roomsehe een heid. Het buitenland beniidt ons onze K. S. A en waar deze den laatsten tiid al eens een noodkreet heeft doen hooren, moeten wij met vereende krachten ons inspannen om haar in stand te honden. God zegene dan den arbeid onzer Roomsehe vereenigin gen, en ais onderpand van den hemel- schen, schenk ik u mijn Bisschoppelijken zegern En terwijl allen in eerbiedige stilte neer knielden en het plechtige Eatiinsche ge- bed^weerklonk. teekende de gezalfde hand het heilige teeken over de gebogen hoof den op het wijde veld. Een donderend driewerf hoera werd dan door de aanwezigen aangeheven, en opnieuw defileerde de Roomsehe wapen schouw van het midden van het terrein den Bisschop voorbij, om daarna zich te verso reiden. Hierna nam de sportdemonstrafie een aanvang, die gedeeltelijk door Mgr. en Z'in gezelschap met belangstelling werd gevolgd. Tegen half vier reden de auto's weer voor en terwijl Mgr. en de zijnen het ter rein rondreden speelde de muziek „Lang zal hij Iven", waarmede door het publiek uit volle borst werd ingestemd. Onder luide toejuichingen verlieten zii het ter rein. De huldebetooging door de organi saties van Haarlem en omstreken aan den jubileerenden Bisschop gebracht is een grootsch en waardig besluit voor deze feesten geweest. Is het te wijten aan de Algemeene lei ding inzake deze sportfeesten, of heeft het nuhliek hieraan schuld, wij weten het niet. Echter, waren er meer orde-commissaris sen en was er meer Politiehulp geweest, en had ten slotte het publiek iels meer be reidwilligheid en medewerking getoond, ook de sportfeesten zouden geslaagd zijn, terwijl ze nu jammerlijk in duigen zijn ge vallen. Om maar een voorbeeld te noemen: Het terrein was verdeeld in verschillende ba nen waarin de athleten moesten loopen; deze banen waren gelegen aan de zijkanten van het terrein. Op een gegeven moment stond het publiek, trots de hekafbakening over deze loopbanen op het terrein; door de orde-commissarissen vriendelijk verzocht zich weder achter het hek te begeven gaf men dien heeren ten antwoord, dat aan het publiek toestemming was gegeven, om het terrein tot zoover te betreden. Er zijn dan ook maar 2 nummers van dit athletiek ■PJ£firamm3.a^wgtkt. n.l. 100 meter hard- DE BISSCHOPSHULDIGING OP HET SPORTTERREIN; MONSEIGNEUR SPREEKT VAN AF DE TRIBUNE, loopen en 5000 M. hardloopen. Op de 100 meier was eerst A. Verheem (Ursus) in 12 2/5 sec.; tweede A. Karfage (W. I. K.) in 13 1/10 sec.; derde Schut (W. 1. K.) in 13 1/5 sec. 5000 Meter. Eerst aankomende A. Mul ders H. B. C. in 18 min. 45 sec.; tweede P. v. Hoften L. U. V. Algemeen klaagde men over den tragen gang der afwikkeling dezer Athletieknum- mers. De heer Hooy deelde ons mede, dat de overige nummers zouden vervallen, aangezien hij geen kans zag, gezien de slechte medewerking van het publiek deze nummers af te werken. De heer Hooy hoopte deze geheele sportdemonstratie nog eens opnieuw te kunnen orgariiseeren; ho pen wij dat dan ook het handhaven der or de, en verdere regeling, de volle aandacht der heeren leiders mogen hebben. Sociëteit „St. Bavo." Bollenveiling 10 uur Rechtskundig Advies van half 9 tot half 10 Reddingsbrigade 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling van 23 u. door mej. M. Barbas. Bisschoppelijk Mnseuti]. JanMtrnal Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 ■ur. Zaterdags alleen van 912 uur. 3. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. ran 24 en van 89. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorslelij'ng Men verzoekt ons opname van het vol gende: Voor de gezamenlijke jongienspatrona- ten dezer stad en omgeving wordt het jaar- lijlksch Triduum gehouden van Woensdag 23 tot Zondag 27 Augustus in de kerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groen markt, onder leiding van den WclEerw. Pater Driessen "O.F.M. De ouders dier jongens worden beleefd, doch dringend verzocht, hun jongens daar heen te zenden, zoo mogelijk er ook bij te genwoordig te zijn, vooral wat betreft het sluitingslof op Zondagmiddag 5 uur, daar dan ook de ouders zullen worden toege sproken. De oefeningen zijn Woensdag, Donder dag en Vrijdag, des avonds half 8 en Zon dagmorgen 6 uur H. Mis met algemeene H. Communie, het plechtig sluitingslof op Zondagmiddag 5 uur. 5 Het programma der Nationale- en Onderlinge Zeilwedstrijden, te houden op Zaterdag 16 en Zondag 17 Sep tember 1922, te houden op het Noor- der-Buitenspaiarne is als volgt samen gesteld: I. Nationale Groepswedstrijden in 12-voets Standaard jollen voor drietal len, afgevaardigd door aangesloten vereenigingen. II. Nationale Wedstrijd voor 12- voets-jollen. 1 III. Nationale Wedstrijd voor Scheldejollen, bemand door 3 perso nen, waarvan één niet ouder dan 16 jaar mag zijn. IV. Nationale Wedstrijd in Schelde jollen voor Juniores (hiermede wor den bedoeld zij, die niet eerder een eersten prijs in Scheldejollen hebben behaald). V. Nationale Wedstrijd voor 12- voets-jollen, bemand door dames. VI. Onderlinge Wedstrijd voor 12- voets-jollen (Ineke-prijs). De prijzen bestaan uit Jachtclub bekers en geld. Naar wij vernemen zal 12 September a.s. de eerste vergadering, na de va- cantie van de Kamer van Koophandel plaats hebben. De Burgemeester van Haarlem roept met verwijzing naar de door hem bij aanplakking gedane openbare kennis geving, bij deze op den dienstplichtige Hendrik Jan Karei Mons, uit de ge meente Amsterdam, van de lichting 1919, behoorende tot het Regiment Genietroepen, lie Bataljon, om zich op den 4en September 1922 te bevin* den te Utrecht bij zijn korps, voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem bij zijn vertrek met groot-verlof medegenomen, ten einde krachtens art. 31, eerste lid b, ih verband met art. 33 der Dienst plichtwet (Staatsblad 1922 no. 43), voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te worden gesteld. Evenals de vorige jaren heeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, ook voor het a.s. tooneelseizoen wederom Coupon-boekjes verkrijgbaar aesteld. Door de recherche is aangehouden en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld, de 31-jarige J. H. F. A. T., zonder vaste woonplaats, die op 11 Augustus 1.1. bij den rijwielhandelaar G. een rijwiel huurde en het daarna beleen de. Het ontvangen bedrag deelde hij met J. G. H. en vermoedelijk nog een ander, zekeren S., tegen welke beide laatsten pro ces-verbaal is opgemaakt. Zaterdag en Zondag waren de laatste twee dagen van het Alkmaarsche Muziek concours. Het weer -was schitterend en de belangstelling zeer groot. O.m. werden prijzen behaald in de 3de afd. Harmonie, een 3e prijs door „Utile Dulci", Haarlem, dir. F. J. v. d. Burgt, met 1421^ punt. In de le afd. Harmonie was Haarlem niet opgekomen. In de eere-afdeeling Harmonie verwierf Beverwijk's Harmoniekapel, Beverwijk, met 180 punten een eersten prijs. Geboren: 18 Aug. d. van T. Wiersma- Herrema. d. van C. A. v. Geijlswijk- Zandbergen. z. van F. E. Schaap- Klabou. z. van A. M. M. IJsselmuiden- v. Uden. 19 Aug. z. van J. C. v. d. Wateren-v. Straten. z. van E. J. Jan- sen-Cornet- z. van I. Jongert-Kooij. 20 Aug. z. van A. F. Blaauw-Berkhout. d. van A. Velden-Kok. z. van J. Kos- ter-Moser. 21 Aug. d. van C. C. J. de Jong-Groenendaal. 4, van M. Moer- man-v. d. Bergh. Overleden: 18 Aug. A. T. Mosk, 17 j., Kleverlaan. W. W. Wesselink, 12 j., Kruistochtstraat. J, F. v. Hoorn, 84 j., Pieter Kiesstraat. 19 Aug. W. Schutte, 62 j., Gasthuisvest. E. Vrugt-Schipper, 46 j., Ged. Raamgracht. R. v. Haren- carspel, 52 j., v. Eedenstraat. A. Kuijl- v. d. Eng., 27 j., Kamperlaan. die, tegen aanmerkelijke reductie ver krijgbaar, tevens recht geven op één dag vroeger plaatsbespreking dan voor niet-couponliouders, 'n voorrecht dat blijkens de ervaring vooral bii drukbe zochte 'voorstellingen niet te onder schatten is. Hoewel daartoe niet verplicht, heeft de Directie van Het Schouwtooneel besloten ook dit jaar de ongebruikte coupons 19211922 nog gedurende de maand September geldig le doen zijn. De Directie verzoekt ons te wil len mededeelen, dat coupons, die in de laatste week van Augustus worden besteld, niet kunnen worden thuis- bezorgd, doch uitsluitend verkrijgbaar \J| DEN OMTTF^EK zullen zijn aan het Bureau van den Stadsschouwburg. j De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat de dienst der postwissels, kwitanties, verreken- zendingen en pakketten met verrekening in het verkeer met Duitschland met in gang van heden in beide richtingen is ge staakt. Maandelijksch overzicht. In Juli is uitgegeven: Brood f3.72, wekelksche ondersteuning f 172.45, totaal f716.17. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur ver loor een heer een portefeuille met inhoud op het Houtplein. Dit werd bemerkt door een man, die de porte feuille opraapte, den heer achterna liep en hem zijn eigendom overhan digde. De heer nam de portefeuille in ontvangst en verwaardigde zich zelfs niet een woord van dank te uiten. Dat is dankbaarheid. M. Praag, Gierstraat 70, beursje; W. v. cl. Vaart, Rozenprieelstraat 27, col lier; G. v. Dijkhorst, Oranjestraat 129, koperen gewicht; J. v. d. Helm, van Marumstraat 46, lorgnet in étui; A. v. Blokland Bakkerstr. 19 rd. medaillon met portret. Th. Ólthoff, Rozenprieelstr. 38 r. man- teltje (grijs); R. de Kruijf, Gasthuis- laan 114, portbet met spiegel; S. C. v. Hinle, L. Wijngaardstraat 9, Kind- derportemonnaie; H. de Kuster, Zo- cherstraat 78, heerenportemonnaie en portretten; J. v. Bekkum, Brouwers vaart 110, damesportemonnaie; J. F. Weers, de Haasstraat 8, halsband met penning; Kennel Fauna, Parklaan 119: zwarte hond, gebracht door J. de Vos, Soendastraat 48; gele hond, gebracht door Tuinstraat la; Zwarte hond, ?gebracht door B. Huybens, Groote Houtstraat 52boven; Hulshoff, Ripper- dastraat 18rood, muzielAasch met mu ziek; P. J. Arends, Atjehstraat 22, Schoten, damesarmbandhorloge; E. v. Esch, Nassaulaan 31K, bril; C. Keur, le Vooruitgangstraat 12, cahiers; J. Viesselman, de Clercqstraat 131, br. ceintuur; v. Heijningen, Delftstraat 33zw., blauwe ceintuur; J. v. d. Pol, Hoogewoerdstraat 13, dasspeld; G. Dumaine, Kruisstraat 37, grijze dames- handschoen; P. Schipper, Spaarndam- merpolder, Spaarndam, dameshorloge; J. H. A. Sinck, Papentorenvest 16, schilderskiel; Kennel Fauna, Parklaan 119: grijs katje, gebracht door Bon net, Colensostraat 62; Schweitzer, N. Kruisstraat 17zw., mandjes met bal en speelgoed; J. de Rooij, Eendracht- straat 12, broodmes; L. v. Baar, Kam perstraat 19, ring met sleutels; E. Dijkstra, Gen. de Wetstraat 26, schoen tje (zeemleder); Donselaar, Franke- straat lOrood, kindertaschejN. Le- quin, Houtmarkt 49rood, vulpenhou der; A. Dermison, Ripperdastraat 15, zakmes; J. P. Hendriks, Bakkerstraat 39, zakmes. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, op Dinsdag 22 Aug. 1922, des namiddags van 2—3 uur, door mej.. M. Barbas. 1. Fantasie en FujJi c kl. t. J. S. Bach 3e band no. 6. 2. a. Mélodie Guilmant; b. Regrets 0. F, Hen driks Jr. 3. Kyrie de la messe de Noël Oésar Franok. 4. Koralen Joh. Brahms, a. O Welt, ich musz dich lassen; b. Herzlich thut mich erfreuen. 5. Vision J. Rheinberger. 6. Can- zona' A. Guilmant. 7. Andante fu- nèbre S vend sen. Door de politie zijn als de daders van het brandje in de school aan het Sophia- plein aangehouden F. K. en P. B, De snijboonencampagne is in vollen gang en al mag Heemskerk nog niet lot het boonencentra behooren de genoemd worden, het vormt niet-» temin na de aardbeien een voorname bron van inkomsten ten onzent. Aanvankelijk stond het gewas goed, maar nu we in het hartje zitten, blijkt, dat de pluk lang niet meevalt. Het beste bewijs daarvoor is, dat de prijzen eer op- dan afloopend zijn. In vele velden treedt in de onderste lagen een schimmelplant op. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. StegemeijerKops. d. van C. D. A. Verheul—Rotteveel. d. van H. P. de Goedevan der Scheer. d. van A. B. M. TclmanGieben. d.. van A. E. Beerevan Stnaaten. d. van E. Kohiervan Dantzig. d. van J. G^SmolenaarsHoederdos. z. van A. W. de VriesOostendorp. Ondertrouwd: F. N. Klaassen en Y. Aardema. H. Hoekstra en A. S. Veenstra. N. de Jonge en M. Schilp. Getrouwd: P. J. Driessen met M. E. Bilars. M. Tierie met A. E. Kamlag. J. H. van Westerhoven met M. J. Duineveld. ^A. M. de. Nijs met M. A. E. Hesseri. Overleden: A. J. van der Putten, m. 22 maanden. Naar wij vernemen zal het R. K. Harïnoniekorps „St. Jacobus alhier, zijn gewaardeerde medewerking ver- leenen op het Volksjaarfeest „Wil- helmina", door een concert onder lei ding van den directeur, den heer Joh. Smit, te geven. Het zal beginnen des avonds te half acht. Voor het te 's Gravenhage ge houden examen Fransch L.O. akte A, slaagde de heer A. P. van Ditmarsch, alhier. Gistermiddag heeft een droevig ongeluk alhier plaats gehad. Omstreeks kwart voor vijf gingen de Rotterdammers W. Hofman en J. Wal- dekker, die met hun meisjes, zich op het Zuiderstrand bevonden, in zee zwemmen. Zij waren nog niet ver in zee, toen Hof man in een z.g.n. „trek" geraakte en meegesleurd werd. Op zijn hulpgeroep trachtte Waldekker hen. te naderen, doch werd zelf door den „trek" meegesleurd. Ijlings toegeschoten hulp wist Waldek ker nog met moeite te redden, doch Hof man kon men niet meer bereiken. Een hem toegeworpen lijn wist de ongelukkige helaas niet meer te grijpen. Door ver schillende personen werd in bootjes naar den ongelukkige gedregd, zonder resultaat echter. Om 7 uur 's avonds spoelde het lijk aan het strand aan. Het werd naar den politiepost overgebracht. De droef heid van zijn meisje en de beide anderen die hen vergezelden, was aandoenlijk. Het treurige ongeluk verwekte door het geheele dorp diepe ontroering Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Nijverheidsonderwijs slaagde de H. van Roest, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Nijverheidsonderwijs slaagde de A. M. Kuppers, alhier, Barometerstand 7.68. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Aug. 1922. Hoogste barometerstand 766.5 m.M. le Weenen. Laagste barometerstand 743.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Augustus; Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind, ne velig tot lichtbewolkt, droog weer, iels warmer overdag. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Nijverheidsonderwijs slaagde dr A. de Louw, alhier. Op hol. Op de Kerklaan alhier elocg door het breken van het lemoen een paard, gespannen voor een melkwagen, op hol. De voerman 0. S., wonende te Haar lemmermeer, kreeg daarbij van het- paar 't een trap tegen het linkerbenedenbeen, doch wist het paard op den Binnenwe-; tot stilstand te brengen. Het bleek, dat S. door den trap van het paard ean gecomplioeerde beenbreuk had bekomen. Dr. Droog heeft hem voorloopig ver bonden, waarna hij per pilitie-rijwiel- brancard is overgebracht naar de Maria- Stichting te Haarlem. - Broedertwist. L. P. H. wonende al hier, slceg Zaterdagavond ia beschon' e toestand de ruiten van de woning van zijn broer aan de Raadhuisstraat mot een stoel stuk. Zijn broeder, hierover in woede ont stoken, greep een bijl en bracht zijn broeder daarmede een paar slagen op het hoofd toe, waardoor deze een paar bloedende hoofdwonden bekwam, welke door Dr. Tombrock zijn verbonden. Gevonden voorwerpen. Terug te he komen bij: A. Draijer, Kerklaan 117, e°n armband. Dijkhorst, Wilhelminaplein 9 een voetpomp. Met het schitterende zomerweer Zondag was het aan de stoompont weer geweld druk. Duizenden, neen tienduizenden voet gangers en vele honderden auto's rijtuigen en duizenden fietsers zijn dezen dag weer over 't kanaal gebracht. De booten van Amsterdam brachten duizenden aan voor Wijk aan zee en dat alles gaf Wijkeroog weer een ontzellend druk verkeer. En deed iedereen nu maar voorzichting, maar he laas, er zijn motor-maniakken, die altijd haast hebben, ook op Zondag. Zoo ge beurde er Zondagmorgen al een ernstig on geval, dat gelukkig nog bijzonder goed af liep. Bij de Corvf rsiaan werd n.l. een met een paard bespannen rijtuig, waarin 5 personen zaten, alkomstig van Heilo, plotseling aan gereden door een ailto, die in woeste vaart van de stoompont kwam snellen. De bot sing was zoo hevig, dat het rijtuig, een boerenwagen met witte kap, geheel vernield werd. De assen werden er afgerukt, de vijf werd; de asen werden er afgerukt. De vijf personen kwamen op straat terecht Een jongen lag bewusteloos en moest door een dokter bijgebracht worden. Gelukkig kwa men de inzittenden er verder met den schrik en wat schrammen af. Een ernstiger ongeluk gebeurde 's avonds dat helaas wei aan eigen schuld te wijlen zal zijn. Des avonds 8 uur waren een drietal jongelieden van omstreeks 20 ja?r in een roeiboot aan bet spelvaren in het Noordzeekanaal, even voorbij de stoom- ponten. Zooals meermalen gebeurd, maak ten zij de boot aan 't schommelen, met bet gevolg dat een hunner, zekere v. Leeuwen uit Beverwijk, zijn evenwicht verloor en te water geraakte. Zijn kameraden wilden hem grijpen, maar door de golvende bewe gingen kantelde toen de boot en geraakten ook zij te water. Op 't gegil zijn direct schippers met bootjes toegeschoten. Een van de drie, genoemde van Leeuwen, die 't eerst te water geraakte, is gered kun nen worden, zijn vrienden, genaamd van Keuien en Lemmers, beiden uit Wijk aan Diiin, zijn echter verdronken. De politie en ook anderen waren dade lijk bezig met dreggen. Om 10 uur werd het eerste en kort daarop het tweede lijk opgehaald. Doktoren e.a. hebben nog ge tracht de levensgeesten op te wekken, mapr tevergeefs. Een massa menschen sloegen het dreggen gade en de ontroering onder de menigte was groot. Alle drie Jongelieden waren werkzaam bij de Melkinrichting Veisen. Een vreeselij- ke tijding voor de ouders om dit op Zon dagavond te hooren, waar hun jongens 's middags gezond en wel waren weggegaan. Diep geschokt was de geredde van Leeu wen. De lijken werden naar e^npolitiepoM op Wijkeroog overgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1