Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad m. Dinsdag 22 Augustus 1922 45s*6 Jaargang No. 14227 Een dictator noodijg? UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Triduum R. K. Jongenspatronaten. Haarlemsche Jacht-Club. Kamer van Koophandel. Herhalings-Oefeningen. N.V. Het Schouwtooneel. „Weldadigheid naar Vermogen. Dankbaar! Gevonden voorwerpen. Aangehouden. Rijwielverduistering. Muziekconcours te Alkmaar. Burgerlijke Stand. ÜSII SCHOTEN. HEEMSTEDE. NOORDWIJK. H AARLEMMERLIEDE. HEEMSKERK. SPAARNDAM. BENNEBROEK. J. J. WEBER ZOON. Opticiens r— Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Bloemendag, ten bate van het Haarlems Orkest. LISSE. Da •b'onncmënTspril* S*1 draagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal f 3.25 Pet Week°-25 Franco pet post p. kwart, bij rooruitbet 3.57 K Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. (Telefoonnummers: 1426, k 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE XÜverTenfiën 35 canis per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents pet plaatsing; elke regel meer 15 cent,, bij vooruitbetaling. In de „Nieuwe Courant" schrijft de wel een bezuinigingsdictator, meent de laatste dagen een medewerker onder den schrijver, schrikwekkenden schuilnaam „Cassandra" In deze raadgeving schuilt meer pijn- belangwekkende artikelen over bezuini- lijke ernst, dan men uit den rhethorischen ging. Belangwekkend, omdat daarin op dit opzet jjou vermoeden. Wie b.v. den loop schijnbaar afgezaagde thema nog nieuwe, der kabinetscrisis bekijkt, kan vermoeden onverwachte variaties ten gehoore wor- dat het uitblijven van een oplossing voor den gegeven; belangwekkend ook, omdat namelijk te wijten is aan gebrek aan over eveneens tegen de verwachting in, de eenstemming tusschen de christelijke par- schrijver in dit oud-liberale blad zijn be- tijen over den omvang der bezuinigings- zuiniging niet tracht te vinden in loons- maatregelen. En wij durven daarbij het verlaging van personeel en dergelijke. In- vermoeden aan, dat de Katholieke kabi- tegendeelyin een vorig artikel werd zelfs netsformateur op het oogenblik een lich- uit bezuinigingsoogpunt gevraagd om tere taak zou hebben, wanneer hij tot in behoud van de tegenwoordige salaris- alle lagen der bevolking en niet het minst sen van het overheidspersoneel, maar van zijn eigen partijgenooten het diepe werd geëischt, dat al de overtollige men- besef aanwezig wist van de noodzakelijk- schen bij leger en vloot en dat zijn heid van groote bezuinigingen, zelfs ten juist de dure heeren in de hooge rangen koste van persoonlijke offers. Maar nog zouden worden ontslagen; dat ambte- te veel wachten wij op het innitiatief van naren en leeraren bij het M. O. en gym- de leiders onzer vakorganisaties, organ! nasiaal onderwijs een achturigen, werk- saties van alle standen, om naar doel- dag of en naaste bij zouden krijgen enz. treffende middelen uit te zien tot oplos- En in zijn jongste artikel van gisteren- sing, althans verlichting van de economi- avond zien wij den schrijver tot dezelfde sche crisis in ons land. Al te veel heil vermaning aan handel en industrie komen, wordt verwacht van halve middelen, pro welke wij kort voor de verkiezingen neer- tectie, exportcredieten en dergelijke, mid- schreven: dat n.m. „een groot deel, mis- delen, die aan den eenen kant wegnemen, schien het grootste, der schuld van de wat zij aan den anderen kant geven salarisverhooging der ambtenaren (van Maar verlichting op het geheele terrein ministers, generaals, en vice-admiraals, is slechts te verwachten van daling der tot stokers op de gasfabrieken toe) is te voortbrengingskosten. En gelijk mr. danken aan de vraag van handel en in- Kortenhorst dat zoo juist in de Maas dustrie, die a prix' fantastiques zeeofficie- bode uiteenzet „of deze daling politie- ren, ambtenaren, scheikundigen, de vloot, ke en sociale beroering zal teweeg bren- de bureaux, en de scholen deden veria- gen, gou op zichzelf geen reden zijn, om ten. In hun actie tegen den ambtenaar ver- ervoor uit den weg te gaan; maar zij kan jgeten handel en industrie te veel, dat de worden voorkomen, wanneer de mannen, wet van vraag en aanbod ook geldt ten die invloed hebben op het christenvolk aanzien van het overheidspersoneel." en die het vertrouwen genieten der massa, En dan deze vermaning, die in een tijdig zorg dragen voor juiste voorlich- blad als de „Nieuwe Courant" zeker zeer ting en nu juist nu hun meening eigenaardig aandoet: eens zeggen over den toestand van het oogenblik. „Ook in het particulier bedrijf zal die- „Laten zij, die thans zwijgen en voor nen te worden bezuinigd. Het voorbeeld, enkele jaren in het eerste gelid stonden, gegeven door de directies van groote on- om de rechten van den arbeider te verde- dernemingen moge tot leering strekken, digen, zonder diplomatieke taal, doch on- Ook deze moeten overgaan tot salaris- omwonden, aan het Roomsche volk de vermindering in de eerste plaats ten na- leiding geven, die het zoozeer behoeft en deele van zich zelve. In de tweede plaats waarop het recht heeft." worden afgeschaft of verminderd de groo- Doch niet alleen de arbeidersleiders, te commissaris-toelagen. Dat geeft aan- zouden wij willen zeggen; maar ook de deelhouders meer inkomsten, geeft hun leiders der werkgevers en middenstan- niëer moed en meer vertrouwen. De ders; doch laten zij het doen in en na ge- klacht tegen ons geuit door verschillende meenschappelijk overleg. Laten eerst de groot-kapitalisten, dat zij hun geld niet leiders van het georganiseerde bedrijfsle- meer wenschen te steken in Nederland- ven tot de conclusie komen, dat daling der sche ondernemingen, zal dan vervallen, productiekosten het groote middel is om Het zeer nauwe verband tusschen „Krieg den stand van de Nederlandsche gulden und Kapitalismus", strekte tijdens en na intact te houden en Iaat men het onder den oorlog de directies tot excuus, thans is ling eens worden over de wijze, waarop dat verband vervallen en bedenken ook dit moet geschieden. Dit zal niet zoo moei- zij, dat een versobering in haar bedrijf lijk zijn; maar laat men dan ook den alleen dan moreele basis heeft, zoo zij moed hebben gezamenlijk de resultaten den moed hebben zich zeiven eerst van dier overwegingen bekend te maken, een deel hunner nog te hooge salarissen Jammer, dat dit niet eerder is geschied; ontdoen. nog eens, de zeer zware taak van onzen kabinetsformateur zou op het oogenblik Naar iemand, die in eigen kring zulke heel wat gemakkelijker zijn en wij zou- harde waarheden durft zeggen, kan het den de toekomst lichter inzien. Want, zijn nut hebben ook verder te luisteren. ,Wel*u, „Cassandra" beweert, dat het er met de toekomst van Nederland aller- bedenkelijkst uitziet, zóó bedenkelijk, dat alle middelen te baat genomen moeten worden om de nieuwe staatsbegrooting kloppend te maken. Ook het uiterste mid del, n.m. het benoemen van een dictator. In de oorlogsjaren benoemden de Engel- schen een dictator Lloyd George; de Fran- schen Poincaré; de Duitschers verzuimden dit. De Romeinen namen steeds, wanneer hun land in gevaar verkeerde, hun toe vlucht tot een dictator; en ook de oude Bataafsche republiek deed dit door alle macht in handen van den stadhouder te leggen. Maar thans hebben wij geen oor- logs- maar een vredesdictator noodig, en wanneer Jhr. Ruys niet slaagt in zijn moeilijk werk en dat is niet zoo on mogelijk dan bestaat inderdaad de kans, dat de onheilspellende schrijver van de „Nieuwe Courant" gelijk krijgt en men op zoek gaat naar een bezuinigingsdicta tor, iets, wat wij voor ons land en onzen volksaard niet gewenscht achten. Maar ieder volk heeft de regeering, welke het verdient. En het onontkoombare dilem ma is: zelf, door eigen offers, het econo misch leven gezonder maken, of wel scherp ingrijpen van hooger hand. Een derde uitweg is er niet, dan een, dien wij geen van allen willen, n.m. alge- heele inzinking als in het begin der acht tiende eeuw. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Voor de gezamenlijke jongienspatrona- ten dezer stad en omgeving wordt het jaar- Mjksch Triduum gehouden van Woensdag 23 tot Zondag 27 Augustus in de kerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groen markt, onder leiding van den WelEerw. Pater Driessen O.F.M. De ouders dier jongens worden beleefd, doch dringend verzocht, hun jongens daar heen te zenden, zoo mogelijk er ook bij te genwoordig te zijn, vooral wat betreft het sluitingslof op Zondagmiddag 5 uur, daar dan ook de ouders zullen worden toege sproken. De oefeningen zijn Woensdag, Donder dag en Vrijdag, des avonds half 8 en Zon dagmorgen 6 uur H. Mis mei algemeene H. Communie, het plechtig sluitingslof op Zondagmiddag 5 uur. •i Het programma der Nationale- en Onderlinge Zeilwedstrijden, te houden op Zaterdag 16 en Zondag 17 Sep tember 1922, te houden op het Noor der-Bui tenspaarne is als volgt samen gesteld: I. Nationale Groepswedstrijden in 12-voets Standaardjollen voor drietal len, afgevaardigd door aangesloten vereenigingen. II. Nationale Wedstrijd *oor 12- voets-jollen. III. Nationale Wedstrijd voor Scheldejollen, bemand door 3 perso nen, waarvan één niet ouder dan 16 jaar mag zijn. IV. Nationale Wedstrijd in Schelde jollen voor Juniores (hiermede wor den bedoeld zij, die niet eerder een eersten prijs in Scheldejollen hebben behaald). V. Nationale Wedstrijd voor 12- voets-jollen, bemand door dames. VI. Onderlinge Wedstrijd voor 12- voets-jollen (Ineke-prijs). De prijzen bestaan uit Jachtclub bekers en geld. Naar wij vernemen zal 12 September a.s. de eerste vergadering, na de va- cantie van de Kamer van Koophandel plaats hebben. De Burgemeester van Haarlem roept met verwijzing naar de door hem bij aanplakking gedane openbare kennis geving, bij deze op den dienstplichtig^ Hendrik Jan Karei Mons, uit de ge meente Amsterdam, van de lichting 1919, behoorende tot het Regiment Genietroepen, lie Bataljon, om zich op den 4en Seplcmber 1922 te bevin den te Utrecht bij zijn korps, voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem bij zijn vertrek met groot-verlof medegenomen, ten einde krachtens art. 31, eerste lid b, in verband met art. 33 der Dienst plichtwet (Staatsblad 1922 no. 43), voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te worden gesteld. Evenals de vorige jaren heeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, ook voor het a s. tooneelseizoen wederom Coupon-boekjes verkrijgbaar gesteld, die, tegen aanmerkelijke reductie ver krijgbaar, tevens recht geven op één dag vroeger plaatsbespreking dan voor niet-couponhouders, 'n voorrecht dat blijkens de ervaring vooral bii drukbe zochte voorstellingen niet te onder schatten is. Hoewel daartoe niet verplicht, heeft de Directie van Het Schouwtooneel besloten ook dit jaar dc ongebruikte coupons 1921—1922 nog gedurende de maand September geldig te doen zijn. De Directie verzoekt ons te wil len mededeelen, dat coupons, die in de laatste week van Augustus worden besteld,niet kunne» worden thuis bezorgd, doch uitsluitend verkrijgbaar zullen zijn aan het Bureau van den Stadsschouwburg. Maandelijkschoverzicht. In Juli is uitgegeven: Brood f3.72, wekelksche ondersteuning f 172.15, totaal f716.17. Zaterdagmiddag ongeveèr 5 uur ver loor een heer een portefeuille met inhoud op het Houtplein. Dit werd bemerkt door een man, die de porte feuille opraapte, den heer achterna liep en hem zijn eigendom overhan digde. De heer nam de portefeuille in ontvangst en verwaardigde zich zelfs niet een woord van dank te uiten. Dat is dankbaarheid. M.-Praag, Gierstraat 70, beursje; W. d. Vaart, Rozenprieelstraat 27, col lier; G. v. Dijkhorst, Oranjestraat 129, koperen gewicht; J. v. d. Helm, van Marumstraat 46, lorgnet in étui; A. v. Blokland Bakkerstr. 19 rd. medaillon met portret. Th. Olthoff, Rozenprieelstr. 38 r. man teltje (grijs); R. de Kruijf, Gasthuis laan 144, portret met spiegel; S. C. v. Hinte, L. Wijngaardstraat 9, Kind- derportemonnaie; H. de Kuster, Zo- cherstraat 78, heerenportemonnaie en portretten; J. v. Békkum, Brouwers vaart 110, damesportemonnaie; J. F. Weers, de Haasstraat 8, halsband met penning; Kennel Fauna, Parklaan 119: zwarte hond, gebracht door J. de Vos, Soendastraat 48; gele hond, gebracht door Tuinstraat la; Zwarte hond, ?gebracht door B. Huybens, Groote Houtstraat 52boven; Hulshoff, Ripper- dastraat 18rood, muziektaseh met mu ziek; P. J. Arends, Atjehstraat 22, Schoten, damesarmbandhorloge; E. v. Esch, Nassaulaan 34K, bril; C. Keur, le Voo rui tga n gs tra a t 12, cahiers; J. Viesselman, de Clercqstraat 131, br. ceintuur; v. Heijningen, Delftstraat 33zw., blauwe ceintuur; J. v. d. Ppi, Hoogewóerdstraat 13, dasspeld; G. Dumaine, Kruisstraat 37, grijze dames- handschoen; P. ^Schipper, Spaarndam- mcrpolder, Spaarndam, dameshorloge; H. A. Sinck, Papentorenvest 16; schilderskiel; Kennel Fauna, Parklaah 119: grijs katje, gebracht door Bon net, Colensostraat 62; Schweitzer, N. Kruisstraat 17zw., mandjes met bal en speelgoed; J. de Rooij," Eendracht- straat 12, broodmes; L. v. Baar, Kam perstraat 19, ring met sleutels; E. Dijkstra, Gen. de Wetstraat 26, schoen tje (zeemleder); Donselaar, Franke- straat lOrood, kindertaschejN. Le- quin, Houtmarkt 49rood, vulpenhou der; A. Dermison, Ripperdastraat 15, zakmes; J. p. Hendriks, Bakkerstraat 39, zakmes. Door de politie zijn als de daders van het brandje in de school aan het Sophia- plein aangehouden F. K. en P. B. Door de recherche is aangehouden en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld, de 31-jarige J. H. F. A. T., zonder 'taste woonplaats, die op U Augustus 1.1. bij den rijwielhandelaar G. een rijwiel huurde en het daarna beleen de. Het ontvangen bedrag deelde hij met J. G. H. en vermoedelijk nog een ander, zekeren S., tegen welke beide laatsten pro ces-verbaal is opgemaakt. Zaterdag en Zondag waren de laatste twee dagen van het Alkmaarsche Muziek concours. Het weer was schitterend en de belangstelling zeer groot. O.m. werden prijzen behaald in de 3de afd. Harmonie, een 3e prijs door „Utile Dulci", Haarlem, dir. F. J. v. d. Burgt. met 1421/2 punt. In de le afd. Harmonie was Haarlem niet opgekomen. In de eere-afdecling Harmonie verwierf Beverwijk's Harmoniekapel, Beverwijk, met 180 punten een eersten prijs. Geboren: 18 Aug. d. van T. Wiersma- Herrema. d. van C. A. v, Geijlswijk- Zandbergen. z. van F. E. Schaap- Klabou. z. van A. M. M. IJsselmuiden- v. Uden. 19 Aug. z. van J. C. v. d- Wateren-v. Straten. z. van E. J. Jan- sen-Cornet z. van I. Jongert-Kooij. 20 Aug. z. van A. F. Blaauw-Berkhout. d. van A. Velden-Kok. z. van J. Kos- ter-Moser. 21 Aug. d. van C. C. J. dc Jong-Groenendaal. d. van M. Moer man-v. d. Bergh, Overleden: 18 Aug. A. T. Mosk, 17 j.. Kleverlaan. VW. W. Wesselink, 12 j-, Kruistochtstraat. J. F. v. Hoorn, 84 j.. Pieter Kiesstraat. 19 Aug. W. Schutte, 62 j., Gasthuisvest. E. Vrugt-Schipper, 46 j., Ged. Raamgracht. R. v. Haren- carspel, 52 j., v. Eedenstraat. A. Kuijl- v. d. Eng., 27 j., Kamperlaan, DE BISSCHOPSHULDIGING ÓP HET SPREEKT VAN SPORTTERREIN; MONSEIGNEUR AF DE TRIBUNE. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. Stegemeijer—Kops. d. van C. D. A. VerheulRotteveel. d. van H- P. de Goedevan der Scheer. d. van A. B. M. Telman—Gieben. d. van A. E. Beerevan Straaten. d. van E. Kohier—van Dantzig. d. van J. G. SmolenaarsHoederdos. z. van A. W. de Vries—Oostendorp- Ondertrouwd: F. N. Klaassen en f Y. Aardema. H. Hoekstra en A. S. Veenstra. N. de Jonge en M Schilp. Getrouwd: P. J. Driessen met M. E. Bilars. M. Tierie met A. E. Kamlag. J. H. van Westerhoven met M. J- Duineveld. A. M. de Nijs met M. A. E. Hessen. Overleden: A. J. van der Putten, m. 22 maanden. Op hol. Op de Kerklaan alhier sloeg door het breken van het lemoen een paard, gespannen voor een melkwagen, op hol. De voerman 0. S., wonende te Haar lemmermeer, kreeg daarbij van het paard een trap tegen het linkerbenedenbeen, doch wist het paard op den Binnenweg tot stilstand te brengen. Het bleek, dat S. door den trap van het paard een gecompliceerde beenbreuk had bekomen. Dr. Droog heeft hem voorloopig ver- honden, waarna hij per politie-rijwiel- brancard is overgebracht naar de Maria- Stichting te Haarlem. Broedertwist. L. P. H. wonende al hier, slceg Zaterdagavond in beschon' ea toestand de ruiten van de woning van zijn broer aan de Raadhuisstraat met een stoel stuk. Zijn broeder, hierover in woede ont stoken, greep een bijl en bracht zijn broeder daarmede een paar slagen op het hoofd toe, waardoor deze een paar bloedende hoofdwonden bekwam, welke door Dr. Tombrock zijn verbonden. Gevonden voorwerpen, r— Terug te be komen bij: A. Draijer, Kerklaan 117, een armband. Dijkhorst, Wiihelminaplein 9, een voetpomp. „De Bisschopsbeker" De fraaie be ker, een geschenk van Mgr. den Bis schop, Zondag dcor H.B.O. gewonnen, is in de etalage van den heer T. van Odijk, sigarenhandel, Raadhuisstraat al hier tentoongesteld. Op den achtergrond de fraaie elubvlag met het Wapen van Heemstede en de letters H.B.O. en om geven doos groen en bloemen komt de fraaie beker zeer goed uit. Nu is ieder Heemsteder in de gelegenheid dit prach tig geschenk van Z.D.H. te bezichtigen. Auto-ongeval. Zondagavond is tijdens den dichten mist een autobestuurder in de klei een verkeerden weg opgereden. Dit bemerkende, is hij weder teruggere den, om weer op den goeden weg te komen, doch reed even te ver terug en de auto zakte achteruit in een weiland- sloot. Maandagmorgen is de auto door Gebr. van Dam weer vlot gemaakt. Geen persoonlijke ongelukken hadden -plaats. Volks jaarfeest Men verzoekt ons te melden, dat drie prijzen (luxe voor werpen) zijn beschikbaar gesteld voor dp mooist versierde rijtuigen en tevens dat de kinderen vrijen toegang hebben en er voor hen een poppenkast op 't tor- rein aanwezig zal zijn. Onder de H.H. Missen is Zondag gecollecteerd ten hate van den vertrek- kenden Pater Diemeer. In 't geheel werd het niet onbelang rijke bedrag van f914 bijeengebracht. Benoemd Onze vroegere plaatsge noot, de heer A. Ophorst, is benoemd tot agent van politie te 's-Gravenhage. Goed aigcloopen. Vrijdagmiddag viel het driejarig zoontje van den heer S. alhier uit een dakraampje ter hoogte van ruim 3 Meter. Wonder boven won der kwam de kleine zonder noemens waardig letsel er af. Een gevaarlijke hond Toen me;. G. alhier, per rijwiel de boerderij van den landbouwer B. in den Houtrakpol- der passeerde word zij door diens hond aangevallen, met hst gevolg, dat haar kleeding werd gescheurd en zij een beet in haar been kreeg. Na betaling van eenig geld plus vrij geneeskundige hulp werd dit zaakje onderhands afge maakt. Een dure en gevaarlijke hond ander3l Eerste H. Mis, Pater v. d. Meer Het was Zondag en Maandag wederom een bijzondere dag voor onze .parochie. Binnen betrekkelijk korten tijd deed een derde zoon der parochie hier zijn eerste H. Mis. Voor dit heugelijk gebeuren werd alles in het werk gesteld om den feesteling een alleszins waardigen in tocht in de parochie te laten doen. Zondagmiddag te half vijf arriveerde de nieuw gewijde priester Pater Ema nuel van der Moer te Station Vogelen zangBennebroek en werd daar ontvan gen door den Z.Eerw. heer Pastoor en Kapelaan van Bennebroek en den waar nemend Burgemeester, den heer P. Zee straten, alsmede een groote Eerewacht te paard en per versierd rijwiel. Na een korte begroeting stelde de op tocht zich in beweging: voorop de mu- ziekvereeniging ,,St. Michaël" van Heem stede, 2. een dertigtal paardrijders met geel-witte sjerp, 3. het rijtuig met den Eerw. Pater, Pastoor, Kapelaan en de waarnemende Burgemeester, 4. een veer tigtal versierde rijwielen en daar achter een rijtuig met familieleden. Route: Station, Zwarte weg, Benne- broekerlaan, Glipperweg tot naar het ou derlijk huis. Zeer veel parochianen had den de vlag uitgestoken. De belangstelling was buitengewoon groot. Op alle hoeken en straten stond het zwart van menschen. Het was een prachtige en waardige tocht, waaraan de muziek van „Si Mi chaël" allen luister bijzette, en waar van de leider, de heer Coomans, alle eer heeft. Nadat de Eerw. Heer Zoon door de ouders was begroet en ontvangen, trad de heer E. Hulsbosch naar voren, om den Eerwaarde Pater aldus to9 te spre ken. Eerwaarde Feesteling. ,,Het is mij een eer en tevens een groot genoegen, U Eerwaarde feesteling een kort woord te mogen toespreken. Uit naam der Eerewacht heet ik U Eerwaarde hartelijk welkom in Uwe en onze Parochie en feliciteer U met het groote geluk van Uw H. Priesterwijding. Moge de goede God U zijn rijksten zegen schenken, opdat Gij waardig Pries ter moogt zijn en blijven." Met een 1:V» zal Hij leven, werd deze welgemeende toespraak besloten. Blijkbaar zeer bewogen en met ont roerde stem dankte de nieuwgewijde priester voor de eer hem bewezen en bracht alle hulde hem gebracht op God terug, die zeker Zijn zegen niet zal onthouden aan hen die Hem, in zijn nederigen dienstknecht hebben gediend. Hierna- werden wijn en sigaren ge presenteerd aan de Eerewacht, waar mede deze alleszins luisterrijke intocht van den Eerwaarde Dominicaner Pater E. van der Meer was afgeloopen. Maandag 21 Aug. te 9 uur droeg Z.Ew. zijn eerste plechtige H. Mis op in de paroclyekerk. Z.Ew. werd geassis teerd door den Eerwaarden Heer Pastoor den Kapelaan en een ordebroeder. Het Altaar was rijk versierd met bloemen, het koor goed bezet en de Kerk vol met belangstellenden. Na het Evangelie heklom de Zeereerw. beer Pastoor Wassen den kansel. In pen schoone en treffende toespraak s-het- ste de gewijde spreker de waardigheid grootheid en macht van het H. Priester schap en tevens de groote verantwror le lijkheid vaan- den Priester voor het zielenheil van anderen. Duidelijk en ontroerend deed de Eerw. feestredenaar ons begrijpen de groote verhevenheid van het Priester Tthap en do beteekenis daarvan ook in het maat schappelijk leven. Met een ge'ukwemcb aan den nieuw- ee wij den -priester en hem een vrucht baren arbeid in den wijngaard des Hee ren toewen chende, besloot Z.Ew. zijn indrukwekkende en met de greots'e aan dacht. gevolgde feestrede. Bij de voortzetting der H. Mis was nog een bijzonder treffend moment de H. Communie-uitreiking door den Eerw. Heerzoon aan de ouders, fami lieleden en velen anderen. Na de H. Mis werd den nieuwen Priester nóg een lied toegezongen, waarin ook gedoeld wordt op zijn roeping als missionaris. En hiermede was ook deze kerke lijke plechtigheid afgeloopen. Wij meenen hierbij nog te mogen vermelden, dat bij deze plechtigheid ook de heer en mevrouw Jhr. v. Len- nep en echtgenoote tegenwoordig wa ren, welke bij deze gebeurtenis op zoo bijzondere wijze van hun sympa thie blijk hebben gegeven. Bij de vele gelukwenschen aan den pas gewijdeif Pater, willen wij ook de onzen voegen en hopen, dat het hem gegeven moge zijn vele en rijke vruch ten voor zijn Meester te vergaren. Ook aan ouders en familie onze gelukwenschendat zij nog vele jaren getuigen mogen zijn van den zegen rijken arbeid van dezen priesterzoon. Barometerstand 7.58. Achteruit. OPGAVE VAM; In aansluiting met ons vorig bericht, waarin werd medegedeeld dat op a.s. Koninginnedag, Donderdag 31 Aug., met toestemming van B. en W. van Haarlem en met welwillende mede werking van den heer Limperg, voor zitter van de Vereeniging ter Bestrij ding der tuberculose, een bloemendag voor de H.O.V. zal gehouden worden, vestigen wij nogmaals gaarne de aan dacht op deze collecte. De bedoeling van den bloemendag is om het nog resteerende tekort van plm. f 3000 in de kas der H.O.V. aan te zuiveren en zoo mo gel ijl? een re- serve-kapitaaltje te vormen. Het concert van Mevrouw Noorde wier bracht circa f7000 op en het comité ran den H. O.V.-bloemendag wenscht nu in de allereerste plaats hen in de gelegenheid te stellen, die gaarne wat voor de in standhouding van het Haarlems Orkest willen bij dragen, maar daarvoor geen groote sommen kunnen afzonderen. De trouwe bezoekers van de volks concerten en de concerten in Den Hout, hebben hier dus de gelegenheid te toonen dat zij behalve een dankbaar applaus ook een klein financieel offer voor de H. O.V. over hebben! Voor het doen slagen van den bloemverkoop zijn circa 250 jonge meisjes noodig. Wij vertrouwen, dat tal van jonge meisjes een paar uren zullen willen opofferen voor dit goede en echt Haarlemsche belang. Voorzitter van het bloemenoomitó is ons oudste Raadslid, Dr. H. van den Berg en wij zouden zeggen: „Deze naam zegt voor alle Haar lemmers zooveel, dat alleen al om „den drager ervan na zijn inspanning „in deze zaak niet te leur te stellen, honderden jonge dames zich gaarne „zullen aanmelden." Wij doen dus niet alleen een beroep op de H.O.V.-liefhebsters, maar ook een beroep op de tallooze patiënten en oud-patiënten van den nestor van onzen Gemeenteraad, om zich onver wijld aan te melden bij den heer Ph. K. Schouw, administrateur der Haar lemsche Orkest-Vereeniging. Wouwer- mansstraat 82. Telefoon 1308. Zie de advertentie! Eerste Plechtige H. Mis. Zondag j.L was het voor de parochie van de H Agatha een feestdag. Een der oud-paro chianen toch, de ZeerEerw. Pater Caze- meris van der Poel vonde Orde der Oarmelieten, droeg in onze parochiekerk zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Za terdagnamiddag was de Neomist door zijn naaste familieleden en de plaatselijke Geestelijkheid per rijtuig van de trein gehaald en naar de ouderlijke woning geblracht. Van verscheidene huizen wap perde te zijner eer de driekleur. Zondag was de vlaggentooi nog grooter. Bij de plechtige H. Mis werd Zijn Eerw. ge assisteerd door den ZeerEerw. Heer Tho- mann, Pastoor der parochie, als Pres byter assistent, den WelEerw. pater Pa- schalis van de Orde der Oarmelieten uit Aalsmeer als Diaken, den WelEerw. Heer v. d. Berg, kapelaan alhier, als Subdiaken en den WelEerw. Hear Hen driks, kapelaan alhier, als Oeremoniaris. Bij het plaatsnemen, in het rijk met groen, bloemen en waslicht versierde priesterkoor zong het zangkoor het ,,Veai Creator" van Hans Muller. Vervolgens voerde het de vierstemmige Mis uit van Greg. Sqngel, waaronder na het Offer torium het „O Jesu amor nu" van Gies- sen. Onder de H. Mas hield de Zeer Eerw. Pater Silvanus van de Orde der Franciscanen, en broeder van de Neo mist, een glee 1 volle fce3tprelikat e Door zijn vurig woord wist Z.Eerw. menig hart te treffen. Een plechtige stonde was het voorzeker voor de familieleden, toen Z.Eerw. hun het Hemelsch Brood toediende. Een onvergetelijk oogenblik'. Na de H. Mis zong het zangkoor op voortreffelijke wijze de Prïestercac- tate. Des avonds te half zes had een plech tig Lof plaats met Te Deum tot slui ting van dit Priesterfeest. Het zangkoor zong onder leiding van j de heer C. Oaspers alhier. Het is zeer zeker een onvergetelijken ag voor de moeder, broers en zusters j van de pas tot priester gewijde geweest, j temeer waar dit reeds de tweede zoon is, wien dit geluk te beurt valt Moge het !hem gegeven zijn onder Gods zegen lan ge jaren te arbeiden in de Wijngaard des Heeren I De muziekvereeniging „St. Gregonus 1 de Groote" van het Patronaat bracht de avonds een serenade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1