Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Dinsdag 22 Augustus 1922 45st® Jaargang No. 14227 Een dictator noodig? Sic transit Vereenvoudiging rechtspraak. Statuten. Verlof Drankwet. Lichamelijke Opvoeding. STADSNIEUWS. AGENDA 23 AUGUSTUS R. van Harencarspel t. Examens Hoofdacte. Gemeentezaken. Programma Rijkspostspaarbank. LANGS DEN WEG. Kloosterjubilé. Verbetering. Het Bisschopsfeest. Personalia. De verbrande auto. Jacht op grof en klein wild. E. S. AL—N. Z. H. T. M. Nederlandsch Nansen-Comité. OUD» EN NIEUW^HAARLEM. mmmi: Bloemendag, ten bate van het Haarlems Orkest. Giften. Opgespoord. Burgerlijke Stand. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. De Kabinetscrisis. AMSTERDAMSCHE BEURSv D« abonnementsprijs n»> draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Pet Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5734 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426. I 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Adverlentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanhod- advortentiën 1—4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetering. i In de „Nieuwe Courant"- schrij'ft de laatste dagen een medewerker onder den schrikwekkenden schuilnaam „Cassandra belangwekkende artikelen over bezuini ging. Belangwekkend, omdat daarin op dit schijnbaar afgezaagde thema nog nieuwe, onverwachte variaties ten gehoore wor den gegeven; belangwekkend ook, omdat eveneens tegen de verwachting in, de schrijver in dit oud-liberale blad zijn be zuiniging niet tracht te vinden in loons verlaging van personeel en dergelijke. In tegendeel: in een vorig artikel werd zelfs uit bezuinigingsoogpunt gevraagd om behoud van de tegenwoordige salaris sen van het overheidspersoneel, maar werd geëischt, dat al de overtollige men- schen bij leger en vloot en dat zijn juist de dure heeren in de hooge rangen zouden worden ontslagen; dat ambte raren en leeraren bij het M. O. en gym nasiaal onderwijs een achturigen werk dag of ten naaste bij zouden krijgen enz. En in zijn jongste artikel van gisteren avond zien wij den schrijver tot dezelfde vermaning aan handel en industrie komen, welke wij kort voor de verkiezingen neer schreven: dat n.m. „een groot deel, mis schien het grootste, der schuld van de salarisverhooging der ambtenaren (van ministers, generaals, en vice-admiraals, tot stokers op de gasfabrieken toe) is te danken aan de vraag van handel en in- dustrie, die a prix fantastiques zeeofficie ren, ambtenaren, scheikundigen, de vloot, de bureaux, en de scholen deden verla ten. In hun actie tegen den ambtenaar ver geten handel en industrie te veel, dat de wet van vraag en aanbod ook geldt ten nanzien van het overheidspersoneel." En dan deze vermaning, die in een blad als de „Nieuwe Courant" zeker zeer eigenaardig aandoet: „Ook in het particulier bedrijf zal die- nen te worden bezuinigd. Het voorbeeld, gegeven door de directies van groote on dernemingen moge tot leering strekken. Ook deze moeten overgaan tot salaris vermindering in de eerste plaats ten na- deele van zich zelve. In de tweede plaats worden afgeschaft of verminderd de groo te commissaris-toelagen. Dat geeft aan deelhouders meer inkomsten, geeft hun meer moed eg meer vertrouwen. De klacht tegen ons geuit door verschillende groot-kapitalisten, dat zij hun geld niet meer wenschen te steken in Nederland- sche ondernemingen, zal dan vervallen. Het zeer nauwe verband tusschen „Krieg und Kapitalismus", strekte tijdens en na den oorlog de directies tot excuus, thans is dat verband vervallen en bedenken ook zij, dat een versobering in haar bedrijf alleen dan moreele basis heeft, zoo zij den moed hebben zich zeiven eerst van een deel hunner nog te hooge salarissen te ontdoen." Naar iemand, die in eigen kring zulke harde waarheden durft zeggen, kan het zijn nut hebben ook verder te luisteren. Welnu, „Cassa"dra" beweert, dat het er met de toekomst van Nederland aller- bedenkelijkst uitziet, zpó bedenkelijk, dat alle middelen te baat genomen moeten worden om de nieuwe staatsbegrooting kloppend te maken. Ook het uiterste mid del, n.m. het benoemen van een dictator. In de oorlogsjaren benoemden de Engel- schen een dictator Lloyd George; de Fran- schen Poincaré; de Duitschers verzuimden dit. De Romeinen namen steeds, wanneer hun land in gevaar verkeerde, hun toe- ylucht tot een dictator; en ook de oude Bataafsche republiek deed dit door alle macht in handen van den stadhouder te leggen. Maar thans hebben wij geen oor- logs- maar een vredesdictator noodig, en wel een bezuinigingsdicfator, meent de schrijver. In deze raadgeving schuilt meer pijn lijke ernst, dan men uit den rhethorischen opzet 2<>u vermoeden. Wie b.v. den loop der kabinetscrisis bekijkt, kan vermoeden, dat het uitblijven van een oplossing voor namelijk te wijten is aan gebrek aan over eenstemming tusschen de christelijke par tijen over den omvang der bezuinigings maatregelen. En wij durven daarbij het vermoeden aan, dat de Katholieke kabi netsformateur op het oogenblik een lich tere taak zou hebben, wanneer hij tot in alle lagen der bevolking en niet het minst van zijn eigen partijgenooten het diepe besef aanwezig wist van de noodzakelijk heid van groote bezuinigingen, zelfs ten koste van persoonlijke offers. Maar nog te veel wachten wij op het initiatief van de leiders onzer vakorganisaties, organi saties van alle standen, om naar doel treffende middelen uit Ut zien tot oplos sing, althans verlichting van de economi sche crisis in ons land. Al te veel heil wordt verwacht van halve middelen, pro tectie, exportcredieten en dergelijke, mid delen, die aan den eenen kant wegnemen, wat zij aan den anderen kant geven. Maar verlichting op het geheele terrein is slechts te verwachten van daling der voortbrengingskosten. En gelijk mr. Kortenhorst dat zoo juist in de Maas bode uiteenzet „of deze daling politie ke en sociale beroering zal teweeg bren gen, ^ou op zichzelf geen reden zijn, om ervoor uit den weg te gaan; maar zij kan worden voorkomen, wanneer de mannen, die invloed hebben op het christenvolk en die het vertrouwen genieten der massa, tijdig zorg dragen voor juiste voorlich ting en nu juist nu hun meening eens zeggen over den toestand van het oogenblik. „Laten zij, die thans zwijgen en voor enkele jaren in het eerste gelid stonden, om de rechten van den arbeider te verde digen, zonder diplomatieke taal, doch on omwonden, aan het Roomsche volk de leiding geven, die het zoozeer behoeft en waarop het recht heeft." Doch niet alleen de arbeidersleiders, zouden wij willen zeggen; maar ook de leiders der werkgevers en middenstan ders; doch laten zij het doen in en na ge meenschappelijk overleg. Laten eerst de leiders van het georganiseerde bedrijfsle ven tot de conclusie komen, dat daling der productiekosten het groote middel is om den stand van de Nederlandsche gulden intact te houden en laat men het onder ling eens worden over de wijze, waarop dit moet geschieden. Dit zal niet zoo moei lijk zijn; maar laat men dan ook den moed hebben gegamenlijk de resultaten dier overwegingen bekend te maken. Jammer, dat dit niet eerder is geschied; nog eens, de zeer zware taak van onzen kabinetsformateur zou op het oogenblik heel wat gemakkelijker zijn en wij zou den de toekomst lichter inzien. Want, wanneer Jhr. Ruys niet slaagt in zij» moeilijk werk en dat is niet zoo on mogelijk dan bestaat inderdaad de kans, dat de onheilspellende schrijver van de „Nieuwe Courant" gelijk krijgt en men op zoek gaat naar een bezuinigingsdicta tor, iets, wat wij voor ons land en onzen volksaard niet gewenscht achten. Maar ieder volk heeft de regeering, welke het verdient. En het onontkoombare dilem ma is: zelf, door eigen offers, het econo misch leven gezonder maken, of wel scherp ingrijpen van hooger hand. Een derde uitweg is er niet, dan een, dien \rij geen van allen willen, n.m. alge- heele inzinking als in het begin der acht tiende eeuw. De torpedoboot „Tangca" is voor 1500 aangekocht door een aardappe lenhandelaar en ligt gemeerd aan het Korte Spaarne, waar nu in het ruim, waar vroeger de zoo gevaarlijke torpedo's geborgen werden, aardappelen zijn. De tor pedoboot was voor haar eigenlijke bestem ming totaal onbruikbaar geworden en was reeds ruim een jaar te Amsterdam opgelegd. Een heele verandering anders. Oorspronkelijk bestemd schepen in den grond te boren en aldus mee te werken, aanvoer van producten te verijdelen, moet de boot nu diienen om de menschen van voedsel te voorzien. Er is heel wat bekijks voor het torpe do-aardappelen schip. We hebben reeds melding gemaakt van de invoering van de vereenvoudiging der rechtspraak bij de Kantongerechten, De „Staatscourant" maakt thans mei- ding van het Bijzonder Reglement ter be paling van de dagen en de uren van aan vang der gewone zittingen van het Kan tongerecht te Haarlem. Burgerlijke en handelszakct Er zal op iederen Vrijdag des voormid dags t 11 uur eene gewone zitting worden gehouden ter behandeling van burgerlijks en handelszaken. Strafzaken. Er zal op iederen Woensdag dep voor middags te 10 uur eene gewone zitting worden gehouden ter behandeling van strafzaken. Buitengerechtelijke werkzaamheden. Voor deze werkzaamheden zal op iede ren Vrijdag des yoormiddags te 10 uur eene ziliting worden gehouden. Op Nieuwjaarsdag, den Christelijken tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den Christelijken tweeden Pinksterdag, de twee Kerstdagen en den verjaardag des Konings worden geen zittingen gehouden. Dit reglement treedt in werking 1 Sep tember 1922. De „Staatscourant" bevat de statuten van Je N. V. tot exploitatie vqn de Mo tordekschuit „de Jonge Willem" en van de Vereeniging tol bevordering van Ele mentaire VerstandsoefeningAbeiden qlhier. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ingevolge art. 37 der Drank wet ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van G. F. Heiden- daal om verlof ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel aan den Jansweg nr. 9, en van Catha- rina van Wetering, weduwe van P. Schou ten, om verlof ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de be neden-voorlokaliteit van het perceel aan de Molensteeg nr. 7. In de gem. zweminrichting zijn in het ■tijdvak van 116 Augustus totaal 15499 baden genomen, verdeeld als volgt: Abonné's, mannen 5767 Idem vrouwen 47.78 35 ets. baden, mannen 162 Idem vrouwen 779 10 ets. baden, mannen 704 Idem vrouwen 693 Kosteloos manner ISO*. Idem vrouwen 7^32 Sociëteit St. Bavo. Haarl. Inkoop- Combinatie. half 9. Transportpcrso- necl, 8 uur. Bestuur Mariavcreeniging 8 uur. Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5 tot half 8. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. 7?. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend Zon- en feestdagen. B. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco, bijnenstraat 15 Alle werkdagen/ voorm. van 9—12 uur. nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. It. K. Arbeidsbeurs foor vrouwen. - Kleine Houtweg 13 - Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Hier ter stede is op 52-jarigen leeftijd overleden de heer R. van Harencarspel, Rijksinspecteur der spoorwegen. De be grafenis is a.s. Woensdagmiddag om 12 uur op de begraafplaats aan de Klever- 'aan. Geslaagd de dames C. A. de Boer, M. P. Visser, M. Verwey, M. Ch. Veen, allen te Amsterdam; J. E. Sickema te Wormer- veer; H. M. A. Willeman te Aalsmeer; A. Walst te Anna Paulowna; H. S. Veltman |e Velsen; M. M. Witteveen te Koudekerk ÏZ.-HJ en G. Scholten te Amsterdam, HET ONGELUK OP DE STADIONBAAN. De toestand van den Duitsche gangma ker Ulrich, die Zondag j.l. zeer ernstig gewond werd, is nog steeds bedenkelijk. De begrafenis van het slachtoffer Orle- mans zal Donderdag a.s. plaats vinden. B. en W. stellen voor, Gebr. Lange- veld te Lisse vergunning te verleenen tot het dempeh van een gedeelte sloot langs hun terrein aan de Leidschevaart te Lisse en het hebben van een uitgang van dit terrein over den berm naar bovenge- noemden weg en voorts aan genoemden, voor zoover de rechten der gemeente Haarlem betreft, te verhuren voor den tijd van 3 jaren en 4 maanden, ingaande 1 September 1922 en mitsdien eindigende 31 December 1925, een gedeelte, ter grooite van 15 M2, van het perceel kad. bekend gemeente Lisse sectie A no. 955, voor 0,12 per M3 en per jaar. voor het Concert in den Hout, te geven door de Haarlcmsche Orkestvereeniging, onder leiding van den 2en dirigent Willem .Knikker, op Woensdag 23 Augustus, des avonds om 8 uur: I. 1. Militarmarsch F. Schubert 2. Ouverture „Fra Dioavolo", M. D. F. Auber 3. „An den schonen blauen Donau", walzer, J< Strauss 4. Fantaisie de l'opéra „Mignon", A. Thomas II, 5. Marche de „la Princesse Polichinelle" 6. Ouverture „Tutti in Maschera Pedrotti 7. Zwei ungarische Tanze (op verzoek) J. Brahms 8. Suite de l'opéra „Faust" Ch. Gounod Totaal 15490 Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij - en hulp- poslkantoren. Maand Juli 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd m den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f £31.716.35 1) en - terugbetaald f 272.330.43. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 40.614.08. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg bedroeg 249. Door tuschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 3000, en afgesehre- ven f 2150. Derhalve meer in- dan afge schreven f 850. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 2. 1) Hiernoder 190 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent, en 866 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 1 cent. (Schoolsparen). .«•MM m m m m mm mm mm mm» Aandacht noodig! Aan heel veel huizen ziet men in de raamkozijnen op een der bovenverdiepin gen een kleine uitstalling van bloemen. Potten met geraniums, reseda's, han gertjes en nog vele andere staan soms in bonte mengeling bijeen, nu en: dan niet onaardig gearrangeerd, maar toch gewoonlijk wel een niet heel vaardige hand op het gebied van „tuinieren" ver radend. Doch dat doet er minder1 toe. Het toont toch liefde van do menschen voor de blcemen en hun liefhebberij voor de verzorging er van doet aangenaam aan. Doch die bloemenrekjes brengen ook wel eens onaangenaamheden en toch der gelijke, we'.ke zoo gemakkelijk vermeden kunnen worden. Bij het begieten der bloemen bijv. is toch heel makkelijk er tegen te waken, dat een waterstraaltje op een of anderen argeloozen voorbij ganger terecht komt. Ook i3 heel goed er voor te zorgen, dat bloemen of blade ren, welkte afvallen en op de straat to- reehtkemen, onmiddellijk verwijderdwor den, daar zij anders wel eens gevaar voor de passage kunnen opleveren. Wat dezer dagen in een onzer hoofdstraten te zien was, was evenwel met die zorg in flagranten strijd. Het is mogelijk, dat een wervelwind langs het perceel "ge gaan is, de stoep er voor was als be zaaid met bladeren en bloemen, uit den hooge nedergedaald. Het was meer dan erg, zooals het er daar uitzag. Waarom dan niet meteen zoo iets weg doen rui men; dat is toch zoo'n heksentoer niet. Het verhoogt het aspect van onze stad en doet het verkeer vooral voor be jaarde voetgangers minder grvaar'ijk zijn Als de vele „vensterbank-bloementuin houders en- houdsters" eens wat meer acht hieraan schenken,- komen we al heel stuk in de goede richting.. De WelEerw. pater C. H. M. Cami- nada te Delft, herdenkt 1 October, dat hij 25 jaar geleden in de orde van den H. Francisous trad. Dit bericht zullen de Katholieke Haar lemmers en vooral de parochianen van de kerk van den H. Antonius wel goed in hun ooren knoopen, want ongetwij feld zullen dezen den nog niet zoo lang hier werkzaam zijnden pater van hun belangstelling willen doen blijken. Niet j.l. Donderdag, maar alleen Woensdagavond is in de Kathedraal het orgel bespeeld door den heer Hendrik Ahdriessen. Aan de lijst van organisaties, welke Zondag j.l. op het Sportpark te Heem stede aan de huldiging van den Bis- sohop deelnamen, moet nog toegevoegd worden de „Hanze." Onze stadgenoot, de heer B. van der Velden, is geslaagd voor het te 's-Gra- venhage gehouden examen boekhouden M. O. Aan de Middelbare Technische Sohool te Haarlem is, met ingang van 1 September e.k. benoemd tot leeraar in de Weifctuig- bouwkunde en de Mechanische Technologie de heer Ir. G. Hofstede, W.I., zich noemen de en schrijvende Ir. G. Hofstede Koop man, bedrijfsingenieur bij de N.V. Rotter- damsche Ijzer- en Métaalgieterij. Gisteravond ongeveer 8 uur zijn de over blijfselen van de de vorige week verbran de vrachtauto van den Zeeweg weggesleept. Dit weghalen trok nogal wat bekijks. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland wordt bekend gemaakt, dat in Noord-Holland: a. de jacht op reebokken zal worden geopend op Maandag 2 October 1922, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Vrijdag 1 December 1922, met zonson dergang; b. de jacht op reegeiten zal worden geopend op Woensdag 15 November 1922, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Vrijdag 1 December 1922, met zonsondergang; c. de jacht op reekalven niet zal wor den, geopend; d. de jacht op klein wild, met uit zondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 2 Sep tember 1922, met zonsopgang; e. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Maandag 2 October 1922, met zonsopgang; f. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. In de maand Juli werden op de lijn Amsterdam—Zandvoort 340.724 (411.676) reizigers vervoerd; op de lijn Bloemendaal—Ceintuur 209.676 (238.374); op de lijn Haarlem—Over- veen 16.363 (22.281)op de lijn Lei denHeemstede 60.133 (61.165); op de lijn Heemstede—Haarlem—Over- veen 515.442 (511.075); op de lijn HaarlemAlkmaar 47.076 (48.876). De ontvangsten bedroegen respec tievelijk f 154.472,76 (f 197.602.12Vs); f 20.967,60 (f 23.058,13); f 1.617,50 (f2.187,10); f 17.283,45 (f 17.434,78): f 52.455,82 (f 53.147,17); f 11.773,421/, (f 12,464.33). De tusschen haakjes geplaatste cij fers geven het vervoer en de ontvang sten over Juli van het vorige jaar aan. De muziek, welke men gewoonlijk op de kleine badplaatsen hoort, we behoeven het onzen lezers niet te vertellen, ze weten het maar al te goed, het is of hoempa van een on volledig bezet blaasorkestje of een sentimeriteele viooltoon van een gek- doend vioolspeler. Gisterenavond waren we te Zand voort en wqs het een verrassing eens iets anders te hooren. Het oor werd n.t. gestreeld door de goede muziek van een muziekensemble, bestaande uit 2 violen, alt-riool en piano. Naderbij komende ontwaarden we drie jongelieden, wier houding en streek doch bovenal wier spel, aan leiding gaven te constateeren dat zij wat men noemt „geschoold" waren. En ook de hen begeleidende pianist bleek een muzikaal man te zijn. Het kwartetje stond op een groote last- auto en bij informatie vernamen we van een beschaafd collectant, dat twee dezer jongelui aan het Amster- damsche conservatorium studeeren, doch hun vacantie besteden door hier en daar Aider den naam Muzieken semble „Fancia" voor bovengenoemd comité concerten te geven en de op brengst aan dat comité af te dragen. Genoemde collectant verklaarde ons teleurgesteld te zijn over ons Ge meentebestuur, dat weigerde verlof te geven op straat te musiceeren, waar door zij noodeloos werden opgehou den en zonder iets te hebben ont vangen in deze stad, verder konden trekken. We meenden het streven van deze sympathieke jongelui wereldkundig te moeten maken en verzoeken onzen lezers eenige aandacht aan dit en semble te willen schenken en hun oor, doch vooral hun portemonnaie goed open te houden. Op hun ver deren tocht zij hun veel succes ge wenscht. Zij maken heel goede mu ziek en speelden op ons verzoek een zeer mooi lied van den Russischen componist Glinka. KERKHOFF. Hierboven ziet men de verandering aan den Zijhveg, hoek Kinderhuissingel, in beeld gebracht. De eerste teekening herinnert aan den oorspronkelijken toestand met bet huis der familie van der Vossen; op de tweede teekening is het nieuwe gebouw der Sociëteit Vereeniging afgebeeld, dat juist dezer dagen door de ver wijdering van de schutting te zien is gekomen. Als een eigenaardigheid mag worden opgemerkt, dat nu op de vier hoeken van de Zijlbrug gelegenheid tot veririssching bestaat: 1ste voor de leden van de „Vereeniging" in hun nieu've huis; 2de aan den overkant in den melksalon „de Sierkan"; 3de op den hoek Zijlstraat, het welbekende café „de Zijlpoort" en op den anderen hoek esn herberg. Haarlem is nog niet droog! r In aansluiting met ons vorig bericht, waarin werd medegedeeld dat op a.s. Koninginnedag, Donderdag 31 Aug., met toestemming van B. en W. van Haarlem en met welwillende mede werking van den heer Limperg, voor zitter van de Vereeniging ter Bestrij ding der tuberculose, een bloemendag voor de H.O.V. zal gehouden worden, vestigen wij nogmaals gaarne de aan dacht op deze collecte. De bedoeling van den bloemendag is om het nog resteerende tekort van plm. f 3000 in de kas der H.O.V. aan te zuiveren en zoo mogelijk een re serve-kapitaaltje te vormen. Het concert van Mevrouw Noorde wier bracht circa f 7000 op en het comité van den H. O.V.-bloemendag wenscht nu in de allereerste plaats hen in de gelegenheid te stellen, die gaarne wat voor de in standhouding van het Haarlems Orkest willen bij dragen, maar daarvoor geen groote sommen kunnen afzonderen. De trouwe bezoekers T>an de volks concerten en de concerten in Den Hout, hebben hier dus de gelegenheid te toonen dat zij behalve een dankbaar applaus ook een klein financieel offer voor de H. O.V. over hebben! Voor het doen slagen van den blocmverkoop zij'n circa 550 jonge meisjes noodig. Wij vertrouwen, dat tal van 'jonge meisjes een paar uren zullen willen opofferen voor dit goede en echt Haarlemsche belang. Voorzitter van het bloemencomité is ons oudste Raadslid, Dr. H. van den Berg en wij zouden zeggen: „Deze naam zegt voor alle Haar lemmers zooveel, dat alleen al om „den drager ervan na zijn inspanning „in deze zaak niet te leur te stellen, honderden jonge dames zich gaarne „zullen aanmelden." Wij doen dus niet alleen een beroep op de H.O.V.-liefhebsters, maar ook een beroep op de tallooze patiënten en oud-patiënten van den nestor van onzen Gemeenteraad, om zich onver wijld aan te melden bij den heer Ph. K. Schouw, administrateur der Haar lemsche Orkest-Vereeniging, Wouwer- mansstraat 82. Telefoon 1308. Zie de advertentie! Mej. B. A. f 2 Voor de Weensche Priesters. Door de recherche is opgespoord de dief die in de laatste dagen in de omgeving van ste dagen in de omgeving van Haarlem Haarlem herhaaldelijk timmergereedschap uit keeten, staande op bouwterreinen stal. Het is de 72-j. G. K., die bekend heefLEen groot gedeelte van het gestolene is in be slag genomen. Ondertrouwd: 22 Aug. W. Bergsma en S. Wolff. Getrouwd: 22 Aug. J. Bootsma en M. A. J. Poulen; C. C. G. J. Hezemans en P. C. C. M. Negrijn. Bevallen: 19 Aug. A. M. Geijssen—Joos- ten, z.; 22 Aug. J. A. de Jong—Bischo- fer, z. Overleden: 20 Aug. P. B. Bosch, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; P. M., 14 d., d. van R- H. Christoffels, Kamperlaan; 21 Aug. N. Jasperse, 48 j., M. v. Heemskerk- straat; A. v. Zanten, 71 j., Esschilderstr:; E. PeetoomZijp, 65 j., Rollandstraat,, Barometerstand 7.58. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BilL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Augustus 1922. Hoogste barometerstand 769,1 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 747,1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 22 tut den avond van 23 Augustus: Matige zui delijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken met waarschijnlijk regen of onweer, later opklarend, aanvankelijk zelfde temperatuur, later iets koeler. Men seint ons heden uit den Haag: Naar wij vernemen, heeft de kabinets formateur Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, tegen morgenmiddag de heeren Mgr. Nolens, Mr. SchoSking en d> Monté Verloren uitgencodigi tot het houden van eenige besprekingen in ver band met het door hem onlangs ain de fracties der rechterzijde toegezonden ontwerp regeeringsprogram en de thans van alle die fracties ingekomen ent- woorden. De Beurs opende heden: vast Staatsfondsen. 5 pet- Nederland b7, 6 pet. Indië 9534- Culturen. Koloniale Bank 118K, In dische Bank 92 34, Vorstenlanden 150, H. V. A. 347. Industrieele waarden. Jurgens 31. Oliewaarden. Koninklijke 425, Con sols 121, Orion 36. Tabakken. Deli Mij. 193. Besoeki 23, Rotterdam Dell 116, Senembah 287. Rubbers. Amsterdam Rubber 70, Dcli Batavia 40, Nederl. Rubber 44, Rott. Ta- panoeli 10. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 112, Holl. Boot 18, Kon. Hall. Lloyd 10J4, Japanlijn 70, Paketvaart 87, Scheep vaart Unie 89, Marine 16. Amerikaansche waarden. Hide art Leather 74. Steel 106 K, Smelting 68, Ana conda 110, Cigar 7934, Atchison Topeka 109, Voting Rails 29, Denver IK, Sout hern Pacific 98 K, Union Pacific 154 K. 7 pet Indië 102, 6 pet, Nederland 10034- X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1