UIT DEN OMTREK* INGEZONDEN. VELSEN. ZANDVOORT. HET ONGEVAL VAN ZONDAG. straat opliepen om aan de praats des onheils te komen. Gelijk met ons toe terde een auto achter ons aan, waarin gezeten was de h eer Commissaris van Politie met een zijner Inspecteurs. Ge noemde was op het terrein gewaarschuwd waar juist de wedstrijd van Politie-hon- den was aangevangen. Aan het strand komend zag men dan ook op een 20 M. afstand van het droge zand een om geslagen boot met een achttal sparte lende personen. Ook waren reeds aan wezig eenige leden der reddingsbrigade en Dr. Varenkamp. Spoedig was de „Zeemeeuw" en de boot van het Orange- hotel te water, bemand met de gebr. A. Kraayenoord, Joh. de Geer en E. Burrij. Beide eerstgenoemde employé's Gr. Badhuis, tweede employé d'Orange en Burrij postbeambte. CASTRICUM. BENNEBROEK. SCHOTEN. HEEMSTEDE. RLOEMENDAAL. VOGELENZANG. HEEMSKERK. Voor da* Inhoud dozer rubriek stelt él Redactie zioh niet aansprakelijk. VRAGEMBUS. N.V. „DE T(cJ£)GE£ST'\J Maandag 21 Augustus 1922. 430e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 22 A 3e Klasse 2e Lijst. Hooge prijzen: 22477 2000. 13392 150O- 16607 1000, 1323 400. 6694 8971 19559 22439 elk 100. Priizen van 45: 228§Ü -v Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, in den vervolge 50 vergoeding le geven voor het bezit van het diploma gasfitter en daartoe een artikel in te lasschen in de verordening tot regeling der loonen van de gemeente-werklieden. Verder stellen zij voor, f 100 gratificatie te geven aan J. J. Schliker voor het leiden van een cursus ter opleiding van fitters. B. en W. stellen een wijziging voor der verordening, betreffende het gasbedrijf van en de gaslevering door de gemeente. B. en W. stellen voor, over het jaar 1922 f 400 subsidie te verleenen aan de R.K. Vereeniging voor kraam- en zieken verpleging „Het Wit-Gele Kruis" te Bever wijk. Gevraagd wordt f 500 subsidie. B. en W. stellen voor, aan het be stuur der R.K. Schoolvereeniging „St. Lau- rentius te Velseroord als beschikking op zijn verzoek d.d. 14 April j.l. subsidie te verleenen tot de volgende bedragen: a. ingevolge artikel 9 der verordening voor eenmaal 25 pet. van f 20625 is 5156.25. b. ingevolge artikel 8 sub d der veror dening over het tijdvak van 1 September t/m. 31 December 1921, zijnde 1/3 jaar, een derde der getaxeerde waarde van het gebouw der school en van den daarbij in gebruik zijnden grond, verminderd met de bijdrage bedoeld in artikel 9, of 1/3 maal 2 pet. van 17728,75 is f 118,19; c. over 1922 2 pet. van f 17728.75 is f 354. 57 y,. R en W. stellen voor, eenige werklie den van het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst te ontslaan en op wachtgeld te stellen. Deze werklieden zijn overcompleet ge worden door de onlangs aangegane over eenkomst in zake den afvoer van vuil uit de gemeente. B. en W. vragen machtiging tot nieu we huur en verhuur van een gedeelte van bet zeestrand. In de raadsvergadering van 24 Jan. '22 werd in handen van B. en W. gesteld om praeadvies, een adres van A. de Groot Lzn. arts, te Santpoort, houdende het verzoek, het dorp Santpoort, benevens de omgeving, des nachts van eenige verlichting te doen voorzien. Verder werd van de zijde der politie liet verzoek gedaan om uit een veiligheidsoog punt, de straatverlichting te Wijkeroog ge deeltelijk van avond- in nachtverlichting om te zetten. Omtrent beide verzoeken werd het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken ingewonnen. Door deze commissie werd geadviseerd, niet tot het aanbrengen van nachtverlich ting over te gaan, doch het daarheen te leiden, dat langs den geheelen Rijksstraat weg SantpoortVelsenWijkeroog- de straatverlichting tot des nachts 12 uur blijft branden. Opvolging van dit advies zou echter, zoo als nader bleek, een ombouw en het plaat sen van eenige schakelborden noodig ma ken, wat met niet onbelangrijke kosten ge paard zou gaan. Bij nadere berekening bleek toen, dat het mogelijk was de avondlampen tot des nachts 12 uur te doen branden zonder dat het in artikel 9 van het contract der straat verlichting vermelde maximum aantal branduren werd overschreden. Aan het P.E.N. werd daarom verzocht, deze wijziging in den brandduur te doen aanbrengen, aan welk verzoek bereids werd, voldaan. B. en W. stellen den gemeenteraad thans voor, hen te machtigen, adressant voor noemd met het bovenstaande in kennis te stellen onder mededeeling, dat aan zijn ver zoek tot het aanbrengen van nachtverlich ting in verband met den financieelen toe stand der gemeente niet kan worden ge daan. B. en W. stellen voor, eenigen grond over te nemen voor wegverbreeding te Vel seroord. De kosten van bestrating worden geraamd op f 1610. B. en W. stellen voor, den termijn van ontruiming de onbewoonbaar verklaar de woningen Zeeweg D2, Kanaalweg E31, Kalverstraat E86* 162, 164 en 166 te ver lengen met 6 maanden. B. en W. stellen voor, goedgunstig te be schikken, op het verzoek der vereeniging voor ambachtsonderwijs in Kennemerland om een extra subsidie over 1920 tot een bedrag van f 2.214, 84K, waardoor zij in staat zal gesteld worden aan het personeel de resteerende 40 pet van het verhoogde salaris uit te betalen. De gemeente-secretaris. Onze ge meente-secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls, heeft, na bijkaan 30 jaar dit ambt te hebben vervuld, eervol ontslag gevraagd. Met hem gaat een man heen, die als weinig anderen onze gemeente van klein groot heeft zien worden niet alleen, maar dezen groei intens heeft meege maakt. Immers, het hart van de ge meente klopt toch op de sercretarie, daar is het raderwerk, waar alles in elkaar loopt Hier worden de huwelijken ge sloten, de nieuwe wereldburgers en ook zij die deze wereld verlaten ingeschre ven. De plaatselijke wetten worden hier gemaakt, de rijkswetten hier uitgevoerd. De financiën der gemeente worden hier verzorgd, de begrootingen hier gemaakt. En van heel dit fijne raderwerk der gemeentelijke huishouding heeft de heer W^noldy Daniëls bijkans 30 jaar lang ée leiding gehad en deze was bij hem in welvertrouwde handen. Toen de heer Wijnoldy Daniëls hier in functie trad, kwam hij uit Sliedrecht, waar hij ook secretaris was. Velsen had toen nog maar 7000 inwoners en waar Sliedrecht er, toen 10.000 had, leek dit voor den functionnaris wel een terug gang. Maar het is dit niet geweest, immers Velsen was een gemeente met een mooie toekomst, gelegen als het was aan de Noordzee en het Noordzeekanaal. De heer Wijnoldy Daniëls heeft de ge meente dan ook zien groeien, zooals zeer waarschijnlijk wel geen opvolger na hem zal meemaken. Hij zag onze bevolking verviervoudigen, n.l. van 7000 tot 28000 zielen. Dit was natuurlijk verblijdend, maar 't gaf op de secretarie 6teeds veel werk. 't Beteekent, dat de heer Danëls Velsen heeft zien worden van kleine tot een der 30 grootste gemeenten van het land. Zeer terecht zei Burgemeester ver Lo- ren van Themaat bij het 25-jarig jubi leum van den secretaris: „In uw tijd is de gemeente Velsen groot geworden, on der uw 25 jaren valt de geweldige groei der gemeente. Bovendien vervormde onze gemeente zich in dezen tijd van een dorp tot een stad. Dit bracht allerlei moei lijkheden mee en toch heeft u daaraan steeds het hoofd weten te bieden en hebt u alles kunnen bijhouden. Het aan tal ambtenaren nam verbazend toe en toch hebt u zich bekwaam getoond aan 't hoofd der secretarie te staan." Dat wak volkomen Juist gezegd. Toen de heer Daniëls hier kwam, was alles nog zeer gemoedelijk. De heer Enschedé was Burgemeester en de, seoretarie was op Santpoort. Later werd de secretarie naar Velsen verplaatst. Dagelijks wandelden Burgemeester Weerts en de secretaris van Santpoort naar Velsen, waar zij van 104 uur op de secretarie vertoefden. Hoeveel man werkten daar? De secre taris, de heer Steen en een paar volon tairs. Zoo kwam geleidelijk de groei der be volking, die immer aanwies, tot 10,000, tot 15,000, tot 20,000 enz. En steeds was uitbreiding noodig, kwamen er weer amb- naren bij. Openbalre Werken werd zelf standig en bezit nn zelf een groot per soneel, voorts kregen we meer zelfstan dige zaken, als de controle der gemeente belastingen, de verificatie der financiën enz. De secretarie breidde zich uit tot vier afdeelingen. En bij dit alios bad de secretaris (Mr. ver Loren van The maat wees er terecht op in zijn feestrede bij bovengenoemd jubileum) ook nog tijd scheppend werk op 't gebied der ge meente-administratie te doen. Hij toch voerde het stelsel van agendeeren in, dat later door tal van andere gemeen ten is overgenomen. En de heer Koste lijk wees er toen op, dat verscheidene jongelui van den secretaris de kennis der gemeente-administratie hebben aan geleerd. Ook daar mag wel op worden gewezen. Verschillende jongelui, die hier vroeger op de secretarie zaten, hebben nu reeds een burgemeestersambt. In onze gemeente zelf hebben wij een paar uit nemende hoofdambtenaren, die veel aan den secretaris hebben te danken. Veel heeft de heer Wijnoldy Daniëls anders zien worden. Onder hem kwamen het gasbedrijf, de waterleiding, het grondbedrijf, de keuringsdienst en nog veel meer dingen tot stand. De woning bouw gaf ook veel werk. En nog meer de distributietijd. Een nieuw gemeentehuis werd ge bouwd, meermalen uitgebreid en nu is 't al lang weer te klein. Zoo zijn deze 25 jaren voor den secretaris jaren van onvermoeiden arbeid geweest. Het ging net als in een gezin met veel kinderen, hoe grooter de gemeente werd, boe groo- ter ook de zorgen. Maar in alles ging de secretaris met zijn tijd mee. Kon het in de negentiger jaren wel eens gemoedelijk toegaan op de secretarie, toen het werk en dus het aantal ambtenaren steeds groeide, zorgde de secretaris dat er ook werd gewerkt. Bij deze drukke werkzaamheden vond de secretaris ook nog tijd om zich te wijden aan het algemeen belang. Van het Witte Kruis in onze gemeente is hij een der stichters. En langen tijd is Velsen met 2500 leden de grootste af deeling van deze Noord- Hollandsche vereeniging geweest, den laatsten tijd alleen door Haarlemmer meer op zij gestreefd. Het Wijkgebouw te IJmuiden is tevens Reddingsgebouw voor Schipbreukelingen en bij de opening daarvan verwierf de heer Wijnoldy Dani ëls verschillende buiL_'andsche decora ties. Na zijn aftreden als voorzitter werd de heeer Dajiiëls Eere-voorzitter der af- deeling Velsen van het Witte Kruis. In de oorlogsjaren heeft hij ook het Vaderland gediend en wel bij de land weer, waar hij van kapitein opklom tot luitenant kolonel tit -staionscommandant. De secretaris was ook een man van represensatie. Wanneer op de secretarie een feestje was, hij was altijd de man, die de huldigingsspeech afstak en ook bij droevige plechtigheden was hij de woordvoerder. Een van de dingen, die hij er ook graag bijnam, was het slui ten van huwelijken. Meer dan 1600 pa ren heeft hij hier in den echt ver bonden. De laatste jaren kreeg de beer Wij noldy Daniëls ook nog liefhebberij voor archivaria. Hij is begonnen met het aan leggen van een historische verzameling, die bij voortzetting den grondslag kan vormen voor een museum. Op het ge bied van historische gegevens heeft hij al heel wat verzameld. Verschillende artikelen over den vroegeren tijd uit Velsens geschiedenis zijn door den heer Daniëls geschreven voor ons blad en daarin verschenen. En nu is zijn tijd van heengaan daar. Een rijk leven ligt achter hem. Een welbesteed leven in dienst van de ge meenschap. Veel- dank zijn wij hem ver schuldigd. In de geechiedenisbladen der gemeente zal bewaard blijven, dat in de moei lijke periode van 18931923, Velsen een secretaris had, die 30 jaar de leiding van de secretarie had en dat op uitne mende wijze. Wij bewaren de beste herinneringen aan den heer Wijnoldy Daniëls, die altijd voorkomend in alles behulpzaam was. En wij wenschen hem een prettigen, onbezorgden levensavond, en hopen, dat hij mag zien, dat er weder betere tijden voor onze gemeente mogen aanbreken. Want aan onze gemeente had hij zijn hart verpand, haar voorspoed is hem veel waard. Bovenal hopen wij, dat hij mag be houden het optimisme en den blijden geloofszin, die altijd bij hem samen gingen. Dan zal zijn levensavond 'n tijd zijn van rust en vertrouwend wachten. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. O. K. Kahlsmann en P. J Jae ger. J. van Duivenbodsn en E. S. Hofboer. Geboren: Arend, z. van A. Koper en W. v. d. Bosch. Engelina en Maria, dochters van H. van Koningsbruggen en K. Zwemmer. Jansje, d. van R. Ko per en J. Terol. i Aantal Badgasten. Op heden ver toeven alhier een tweehonderd tal Bad gasten meer dan het vorigb jajr op den zelfden tijd. 16 Augustus 1921 bedroeg het aantal 5593, thans 5776. Het alge meen totaal is echter tot nn toe onge veer 1400 minder dan in het seizoem 1921. Toen was het algemeen totaal 11526 en dit jaar 10134 tot oo heden. Onze correspondent schrijft ons nog over het omslaan van het pleizierbcotje: Heden namiddag, het zal omstreeks 1 uur geweest zijn, toen per trein, tram en fiets een legio bezoekers bij voort during onze badplaats binnenstroomde, ging plots de mare over ons dorp, er is weer een ongeluk gebeurd, een plei- zierbootje met 5 personen is in zee om-* geslagen 1 Wij voegden ons direct bij den stroom nieuwsgierigen die als van zelf thans met verhaasten tred de Kerk Allen maakten zfch zeer verdienstelijk en mocht het gelukken allen van een wissen dood te redden. Een bijzondere vermelding verdient de badman A. Ko per van „Neptunus" welke het ongeluk ziende gebeuren direct ter plaatse ging eh vier personen redde, waardoor hij zelf eenige oogenblikken onder dokters behandeling moest. Eenige der opvaren den werden in de serre van d'Orange gebracht, de overigen werden opge nomen door de heeren Koning en Wee- ring. Een bijzonder woord van hulde-is hier wel op zijn plaats voor d9 politie-red- dingsbrigade voor hun tactvol en spoe dig optreden waardoor gaen men'chen- levens te betreuren zijn. Wij vernemen nader dat de boot toe behoorde aan den heer Jac. Zollenherg. Als schipper was aan boord Arie Mole naar, als matrozen Piet Molenaar en Klaas Paap. Acht personen waren ih de boot welke voor 38 personen plaats biedt- De overigen van het gezelschap zijn genaamd de dames M. 0. Verdur- men, P. Beek, Er. Mars en de hee ren Verdurmen en P. G. Picavet, wel ke dus allen met een nat pak en de schrik vrij kwamen. Wij vroegen een ervaren zeeman wat de oorzaak zijn kon, omdat weder allerlei geruchten de ron de deden. Volgens zijn vermoeden was de boot (welke een der beste is) om geslagen doordat zij in het zcogenaam- den „middenslag" terecht was gekomen tegen de zeebank, de boot te l'cht aan belasting en de inzittenden door den golfslag naar een zijde gedreven waar door de boot ook gedeeltelijk lio'at h»t roer bloot komt dus stuur'oos het welk beteekent, de boot niet meer in de macht te kunnen houden. Het moeit niet aan onkunde of anderzins .worden toegeschreven, maar is als ongeval te beschouwen, hoewel bij een dergelijke branding en windsterkte de zeelieden niet van onvoorzichtigheid zijn vrij te pleiten. Raadsvergadering. Vrijdagavond fe 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de heer Middelveld met kennis geving. De raad is overigens voltallig. Wegens ongesteldheid wordt de gemeentesecretaris vervangen door den heer Bregman. De notulen van de vorige vergadering worden zonder wijzigingen vastgesteld. Als stemnummerwordt getrokken nr. 4 zoo dat de rondvraag zal beginnen bij den heer F. Twisfc. De voorzitter zégt naar aanleiding van een vraag van den heer Schipper in de vo rige vergadering gedaan, dat in 't vervolg geen stagnalie bij het onderwijs zal ont staan door het houden van het jaariijksch onderzoek voor verlofgangers in de open bare school 1. Van de ingekomen stukken vermelden we: 1. een schrijven van de erven Jhr. Ge vers omlrcnt het gebruik van zand heigeen vrij komt door dé voorgenomen afzanding van een gedeelte duingrond onder deze ge meente. Besloten wordt te berichten dat de gemeente bedoeld zand voor de wegen niet kan gebruiken. Omtrent de vraag van werkverschaffing zal nader met. bedoelde erven worden geconfereerd. 2. Voor kennisgeving wordt aangeno men dat Ged. Staten goed vinden dat het vuilnis van de gem. reiniging mag worden gebruikt als verhardingsmateriaal op den oprit van den schulpweg aan zee. 3. Idem een schrijven van hetzelfde col lege waarbij bericht van ontvangst wordt gezonden van de vastgestelde verordening tol herziening van strafverordeningen. 4. Een schrijven van de Commissie van bestuur om vaststelling van een verorde ning bedoeld in art. 4 lid 1 der Hinderwet waardoor het mogelijk wordt gemaakt dat inrichtingen bedoeld in de Hinderwet op het terrein van Duin en Bosch zonder vooi- afgaande kennisgeving mogen worden op gericht en uitgebreid wordt in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om praeadvies. Voor kennisgeving wordt aangenomen een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente begrooting dienst 1921. 6. De ingekomen rekening van de Ge zondheidscommissie over 1521 wordt in handen van de commissie gesteld tot na- zieh van do gem. rekening. 7. Een besluit tot het verleenen van ontheffing aan W. M. v. d. Scheer ten aanzien van zijn aanslag H.O. van God. Staten wordt voor kennisgeving aangeno men. 8. Idem 2 besluiten van Ged. Staten tot vaststelling, van de uitkeering over 1922 krachtens de wet op de Fin. Verhouding tusschen rijk en gemeente en de nooduit- keering volgens wet noodwet 1921. Het jaarverslag van de Gezondheidscom1 missie over 1921 wordt ter visie gelegd. 9. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten omtrent b©t te loor gaan van de subsidie van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs over 1919 wordt besloten alsnog aan Hare Majesteit de Ko ningin te verzoeken' tot het bedoelde be drag ad f 19750, een schadeloosstelling te mogen ontvangen. 2. Vaststelling instructie Directeur Ad ministrateur der Bedrijven. Art. 1 en 2 worden ongewijzigd vastge steld. Bij art. 3, 2e lid bepleit de heer Zandber gen het laten vervallen van dat gedeelte van dat artikel omdat door het beperken van het doen inwonen in zijn ambtswoning de directeur te veel aan banden wordt ge legd. De heer Schipper wenscht de bepaling zoodanig gewijzigd te zien dat alleen on derverhuur verboden !s. De voorzitter zegt dat de bedoeling is dat inwonende, niet tol het gezin behoorende, niert op hel terrein mogen komen. De heer Zandbergen steunt het voorstel van den heer Schipper. De heer G. Kuijs meent wat de beide vo rige leden wenschen juist in de onderwer- pelijke bepaling wordt uitgedrukt. Nog nemen verscheidene leden aan de discussie cTeel doch ten slotte wordt hef art. ongewijzigd vastgesteld. Bij het artikel regelde het verlof wat voorgesteld wordt van 4 welken, bepleit de heer Spaansen dat z.i., deze vacanfie te tang is. De heer Schipper is het in den aanvang hiermede eens, maar nadat de heer" Zand bergen gewezen heeft dat de directeur in ambulanten dienst is en dus feitelijk nooit vrij is, steunt de neer Schipper het voor stel van den heer Zandbergen 't artikel on gewijzigd te, aanvaarden. De heer Spaansen doet het voorstel het verlof te bepalen op 14 dagen hetgeen aan eengesloten kap worden genoten en daar naast nog 8 dagen hetwelk in gedeelte moet worden genomen. Dit voorslel wordt door ie heeren Zandbergen en' Schipper uitvoe rig bestreden en krijgt geen steun zoodat het niet in stemming kan worden gebracht. Nadat de instructie in zijn geheel is voorgelezen wordt deze onveranderd vast gesteld. 3. Vaststelling verordening op het be heer van het Gas- en Electriciteitbedrijf. De art. 1 tot en met 18 worden ongewij zigd vastgesteld. Bij art. 19 bepleit de heer Twisk dat de eerste 5 pet. van verlies dat de bedrijven zullen hebben door de gas- en electriciteifsverbraikers moet worden ge dragen. De heer Zandbergen vraagt hoe het dan omgekeerd moet. Het voorstel ondervind geen. steun en de verordening wordt hierna ongewijzigd vastgesteld. 4. Opheffing borsteiling oud gemeente ontvanger D. Schotvanger. De voorzitter zegt dat deze persoon reeds lang uit ge meentedienst —is en overleden is doch op een perceel grond in de gemeente rust nog steeds een hypothecaire inschrijving voor de gemeente. Er is geen bezwaar tegen de ze te roveeren. Hiertoe wordt besloten. 5. Behandeling van het prae-advics in zake de tóepassing van de leerplichtwet. Overeenkomstig het voorstel daarin ge- daa.i wordt besloten de tegenwoordige le den eervol ontslag fe verleenen. Een verordening tot het ter school doen brengen van tijdens de schooltijden op den openbare weg aangetroffen leerplichtige kinderen ontmoet alleen bedenking bij den heer Zandbergen, die voorstelt deze ver ordening van de agenda af fe voeren, het geen niet ondersteunt wordt waarna hel ontwerp ongewijzigd wo-rdt vastgesteld. Een ontworpen hulsh. reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim wordt ongewijzigd aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden hierna bij stem ming benoemd: de heeren J. P. Baas, A. C. Veen. J. Res. C. de-Groot P. A. van Wes ten, H. A. Ni.isen en D. C. (Twisk. 6. De supp. begrooting dienst 1921 wordt Overeenkomstig den wensch van Ged. Stalen gewijzigd. 7. Door B. en W. wordt de begrooting vóór 1923 aangeboden en tot leden van de commissie van onderzoek benoemd de heeren Zandbergen, Middelveld en G. Kuijs. 8. Het schrijven van Ged. Staten om trent de jaarwedde regeling voor den ge meenteontvanger wordt in handen van Burgemeester en Wethouders "gesteld om Prpe-advics. 9. Hierna wordt uitvoerig besproken de uitvoering van de Vleesobkeuringswet en doet in de eerste plaats de voorzitter me dedeeling van een conferentie met het ge meentebestuur van Alkmaar omtrent de keuring vanwege het slachthuis van Alk maar alsmede de controle, terwijl de slach ting in Castricum zou blijven geschieden. Na ampele bespreking wordt besloten vast ie houden aan het eens genomen be-; sluit dus een keuring en controle door het gemeentebestuur zelf uit te voeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Schip pér uitbreiding van het rayon waarin de vuilnis wordt opgehaald. De heer Spranden verzoekt het werklie den reglement te herzien. Ten slotte wordt besloten- de kosten van de zekerheid van den directeur der iichtbc- d rijven niet door de gemeente te laten be talen. L)e voorzitter doet hierna nog enkele mc- ciedeelingen inzake de aansluiting aan het waterbedrijf van de provinc-ie en wordt be sloten de directeur uit te noodigen eene bespreking en uiteenzetting te komen hou den. Hierna sluiting. Eerste H. Mis, Pater v. d. Meer Het waa Zondag en Maandag wederom een bijzondere dag voor ohze parochie. Binnen betrekkelijk korten tijd deed een derde zoon der parcwhie hisr zijn eerste H. Mis. Voor dit heugelijk gebeuren werd allés in het werk gesteld om den feesteling een alleszins waardigen in tocht in de parochie te laten doen. Zondagmiddag te half vijf arriveerde je nieuw gewijde priester Pater Ema nuel van der Meer te Station Vogelen zangBennebroeki 'en- werd daar ontvan gen door den Z.Eerw. heer Pastoor en Kapelaan van Bennebroek en den waar nemend Burgemeester, den heer P. Zee straten, alsmede een groote Rerewacht te paard en per versierd rijwiel. Na een korte begroeting stelde de op tocht zich in beweging: voorop do mu- zidkvereeniging ;>St. Michaël" van Heem-, stede, 2. een dertigtal paardrijders met geel-witte sjerp, 3. het rijtuig met den Eerw. Pater, Pastoor, Kapelaan en de waarnemende Burgemeester, 4. een veer tigtal versierde rijwielen en daar achter een rijtuig met familieleden. RouteStation, Zwarte weg, Benne- broekerlaan, Glipperweg tot naar het ou derlijk huis. Zeer veel parochianen had den de vlag uitgestoken. De belangstelling was buitengewoon groot. Op alle hoeken en straten stond het zwart van menschen. Het was een prachtige en waardige tocht, waaraan de muziek van „St. Mi chaël" allen luister bijzette, en waar van de leider, de heer Coomans, alle eer heeft. Nadat de Eerw. Heer Zoon door de ouders was begroet en ontvangen, trad heer L. Hulsbosch naar voren, om den Eerwaarde Pater aldus toe te spre ken. Eerwaarde Feesteling. „Het is mij een eer en tevens een groot genoegen, U Eerwaarde feesteling een kort woord te mogen toespreken. Uit naam der Eerewacht heet ik U Eerwaarde hartelijk welkom in Uwe en onze Parochie en feliciteer U met het groote geluk van Uw H. Priesterwijding. Moge do goede God U zijn rijksten zegen schenken, opdat Gij waardig Pries ter moogt zijn en blijven." Mét een 1;V» zal Hij leven, werd deze welgemeende toespraak besloten. Blijkbaar zeer bewogen en met ont roerde stem dankte de nieuwgewijde priester voor de eer hem bewezen en bracht alle hulde hem gebracht op God terug, die zeker Zijn zegen niet zal onthouden aan hen die Hem, in zijn nederfgen dienstknecht' hebben gediend. Hierna werden wijn en sigaren ge presenteerd aan de Eerewacht, waar mede deze alleszins luisterrijke intocht van den Eerwaarde Dominicaner Pater E. van der Meer was afgeloopen. Maandag 21 Aug. te 9 uur droeg Z.Ew. zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk. Z.Ew. werd geassis teerd door den Eerwaarden Heer Pastoor den Kapelaan en een ordebroeder. Het Altaar was rijk versierd met bloemen, het koor goed bezet en de Kerk vol met belangstellenden. Na het Evangelie heklom de Zee ree rw. heer Pastoor Wassen den kansel. In een schoone en treffende toespraak schet ste de gewijde spreker de waardigheid grootheid en macht van het H. Priester schap en tevens de groote verantwoorde lijkheid vaan den Priester vöor het zielenheil van anderen. Duid-lijk en ontvoerend deed de Eerw. feestredenaar ons begrijpen de groote verhevenheid van het Pr'ester-cfaap en d» beteekenii daarvan ook in het maat schappelijk leven. Met een ge'ukwen'ch aan den nieuw- sowijden priester en hem een vrucht baren arbeid in den wijngaard des Hee ren toewsn-chende, \besloot Z.Ew. zijn indrukwekkende en met de groots'® aan dacht. gevolgde feestrede. Bij de voortzetting der H. Mis was nog een bijzonder treffend moment de H. Communie-uitreiking door den Eerw. Heerzoon aan de ouders, fami lieleden en velen anderen. Na de H Mis werd den nieuwen Priester nog een lied toegezongen, waarin ook gedoeld wordt op zijn roeping als missionaris. En hiermede was ook deze kerke lijke plechtigheid afgeloopen. Wij meenen hierbij nog te mogen vermelden, dat bij deze plechtigheid ook de heer en mevrouw Jhr. v. Len- nep en echtgenoote tegenwoordig wa ren, welke bij deze gebeurtenis op zoo bijzondere wijze van hun sympa thie blijk hebben gegeven. Bij de vele gelukwenschen aan den pas gewijden Pater, willen wij ook de onzen voegen en hopen, dat het hem gegeven moge zijn vele en rijke vruch ten voor zijn Meester te vergaren. Ook aan ouders en familie onze gelukwenschen; dat zij nog vele jaren getuigen mogen zijn van den zegen rijken arbeid van dezen priesterzoon. KoninginnedagDoor het hoofd bestuur der Vereeniging „Koninginne dag", te Haarlem, is voor den Etalage wedstrijd te Schoten, te houden 30 Aug. a.s., een jury toegezegd; als mede een zilveren medaille beschik baar gesteld. Als juryleden hebben .zich welwillend bereid verklaard de heeren M. Binger, te Haarlem; B. W. de Kanter,' te Bloemendaal en J. C. Peereboom, te Haarlem. Vanavond en ook Vrijdag zal zang repetitie voor de Aubade gehouden vyorden in de Oude Kerk- „De Bisschopsbeker" De fraaie be ker, een geschenk van Mgr. den Bis schop, Zondag door H.B.O. gewonnen, is in de etalage van den heer T. van Odijk, sigarenhandel, Raadhuisstraat al hier tentoongesteld. Op den achtergrond de fraaie clubvlag met het Wapen van Heemstede en de letters H.B.O. en om geven doos groen en bloemen komt de fraaie beker zeer goed uit. Nu is ieder Heemsteder in de gelegenheid dit prach tig geschenk van Z.D.H. te bezichtigen. Rijwieldief aangehouden. De Bloe- mendaalsche politie heeft op heeterdaad aangehouden een rijwield'ef, wiens op sporing door verschillende politie-auto- teiten, o.a. te Haarlem en Amsterdam werd verzocht. De politie heeft hiermede oen goe de vangst gedaan. Schieten. Bij den gehouden onderlingen wedstrijd Van het vendel „Vogelenzang" der B. B. W. is de uitslag: Personeel: A.: 1. H. J. v. Toneren 91; 2. P. v d. Berg 90; 3. J. v. d. Berg 88; 4. P. Roeien 88: 5. G. Mooienkind 86; 6. A. Th. v. d. Hulst 86; 7. A. v..d. Ploeg 82; 8. G. Roeien 77. B.: 1. G. Kromhout 88; 2. J. Schrijvers 85; 3. C. Schrijvers 75: 4 G. J. Kerkvliet 73; 5. C. v. d. Raadt 70; 6. A. Kerkvliet 70; 7. L Warmerdam 56; 8. J. Rolvers 52. Geluksbaan: 1. G. Mooienkind, 2. C. v. d. Raadt; 3. J. v. d. Berg; 4. J. Rolvers. Ondertrouwd: C. M. Goejer en A. G. Scheepmaker; H. J. Lammers en E. J. Wielart; J. P. J. Prins en ,M. v. Putten; J. Langeveld en J. M. C de Winter; J. de Baas en W. v. d. Veldt. Getrouwd: A C. van Harten met M. E. v. Poeteren; G R. J. Bos met E. L. Pe- schar. Bevallen: N. v. LoyBeerthuizen, d. Overleden: Jaca. Petra. Raaphorst, wed. van L. Prins 67 j. -i Geachte Redactie. Naar aanleiding der klachten over onge regeldheden bij het Sportfeest ter eere van Z. D. H. den Bisschop te Heem stede gegeven, kan ik u als mijn per soonlijke ondervinding mededeelen dat een der orde commissarissen het publiek toestemming gaf binnen de afsluiting te komen (dit was bij den ingang), later poogden weer andere commissarissen het terrein vrij te maken, wat* niet mogelijk was. 't Was misschien goed bedoeld maar fout. Dus was hier aan den kant van 't publiek geen schuld. Hoogachtend, EEN MEDE FEESTVIERENDE. TOESCHOUWER. Vr. Kunt u mij ook zeggen, wanneer er Kennis in Zaandam en in Alk maar is? Antw. Ons niet bekend. Vr. Wij hebben een marmeren schoorsteenmantel. Deze was erg bruin gebrand. Nu hebben wij het met zoutzuur geprobeerd. Maar nu is het gla,zuur er af, Zoudt U geen middel 72 2775 4690 422 2825 4844 69 92 66 500 3043 91 24 63 4939 6811 57 82 44 23 605 93 48 86 97 69 790 3119 5003 92 3222 5146 864 32 47 70 40 933 54 35 66 1042 3320 1101 37 71 5402 79 37 91 5506 94 65 1258 1349 66 1413 Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulii. Prijs van f 2C0Ó 12994 1500 20760 400 2567 5555 11098 200 15479 100 4820 12395 13213 14230 16262 Prijzen van t, 90.-- eigen geld.) J 4475 6664 8715 11570 13418 16423 18805 225 2604 83 77 17 87 21 40 32 34 64 4520 90 24 11644 42 99 55 349 78 24 6710 85 7! 99 16575 88 64 86 81 13 8971 11713 13614 16677 18926 31 9039 20 13778 16700 19039 40 50 £6 13853 60 56 '53 9711849 67 16848 83 82 9137 64 13925 57 19163 73 71 14023 85 19205 93 76 64 16903 29 26 9381 12047 14128 49 40 37 82 64 32 91 42 43 9533 12114 86 17107 66 45 83 67 14290 41 88 80 9602 68 14369 85 96 51 6946 16 80 14463 17303 1S354 58 59 9759 12200 84 17415 79 67 92 70 6 14502 17515 19433 72 7011 85 9 65 17619 ö9 39 5271 7152 10003 55 14702 24 74 44 5317 7213 6 82 5 32. 88 33 13 12305 49 46 98 41 10101 V 14S27 81 19515 50 10238 44 70 17707 48 84 84 46 74 34 19839 51 3400 76 7309 10334 96 75 82 88 68 23 77 97 67 12411 14935 17803 19981 96 65 5858 7486 10501 38 15060 92 88 1536 79 91 7690 92 44 69 17912 2C040 46 91 5741 .7754 10613 70 15145 68 43 91 3515 48 61 17 1254/ 68 18047 fc4 1630 46 89 7826 31 74 15230 73 75 99 51 5804 93 10703 96 56 85 20119 1725 3634 15 7909 1812610 15329 95 20243 28 56 64 24 33 18115 2C352 47 63 73 49 40 17 66 61 77 10829 8515502 20 20406 70 8072 42 93 14 92 84 94 83 8912719 28 18224 94 72 93 5977 8137 10912 50 43 98 20574 77 3892 6C12 98 15 54 15647 18313 20641 78 39C0 65 8201 41 1974 62 6176 19 11039 2012 4056 92 90 78 2123 4120 6251 95 SO 49 26 76 98 11105 83 73 94 8316 11202 13163 2291 94 6329 8403 60 93 2335 4208 31 63 65 13200 15907 80 25 6406 8211308 29 35 co 97 60 650 8575 52 51 16034 18643 2413 4314 33 8677 84 56 16115 50 21 86 41 8705 11530 74 43 95 24 4430 6657 14 65 13326 16362 18795 40 78 88 99 1811 3705 39 29 64 40 62 50 15 20703 69 15702 39 24 86 18 18464 94 22 18501 20894 40 4 20953 44 33 79 93 55 80 93 8 131 254 310 358 441 514 548 617 715 747 753 786 806 895 918 1007 1034 1046 1088 1214 1216 1240 1266 1293 1312 1329 1369 1372 1534 1610 1615 1649 1700 ,1749 1779 1899 1948 1996 2115 2144 2216 2235 2345 2399 2418 2426 2436 2490 2613 2520 2651 2799 28'73 2943 3237, 3238 3334 3353 3487 3552 3692 3693 3738 3749 3767 3775 3776 3780 3826 3889 4017 4053 4062 4104 4115 4152 4208 4308 4312 4417 4470 4511 4563 4599 4625 4661 4865 5061 5062 5079 5089 5143 5176 5188 5224 5266 5295 5299 5303 5395 5550 5566 5584 5665 5691 5694 5711 5745 5919 6024 6066 6092 6116 6155 6212 6273 6290 6298 6396 6429 6488 6516 6650 6764 67 ÓS 6778 6882 6883 6933 6936 6983 6990 7004 7044 7083 7121 7131 7160 7196 7220 7256 7269 7340 7444 7550 7577 7596 7698 7761 7774 7806 7848 7900 7911 8024 8154 S160 8162 8292 8302 8335 8413 8461 8564 8738 8773 8784 8829 8957 8984 8985 9031 9102 9121 9156 9188 9246 9261 9451 9463 9468 9651 9672 9712 9714 9723 9765 9832 9913 9914 10040 10089 10169 10204 10275 10292 10319 10350 10427 10437 10576 10650 10676 10709 10743 10782 10830 10875 10916 10943 10965 10978 11021 11045 11046 11111 11112 11116 11140 11185 11293 11298| 11313 11408 11417 11433 11434. 11454 11486 11568 11589 11592 11617 11635 11687 11730 11786 11853 11857 11866 11900 11913 11925 11944 12056 12115 12199 12233 12244 12273 12282 12300 12314 12328 12332 12358 12394| 12395 12505 12593 12667 12811 12871 12877 12916 12944 13081 13107 13195 13216 1324B 13264 13322 13342 13404 13464 13469 13574 13575 13591 13603 13608 13736 13743 137S5{ 13790 13879 14095 14129 14138 14139 142061 14265 14266 14268 14303 14341 14474 14687; 14692 14809 15238 15432 15865 14712 14881 15254 15491 15918 14713 14895 15271 15535 15941 14721 14945 15297 15560 15954 14731 15026 15345 15630 16004 14756 15070 15355 15719 16066 147625 15216] 15377j 15819 16077Ï 16124 16172 16183 16189 16190 16192 16205| 16242 16289 16366 16468 16481 16536 16556: 16798' 16597 16638 16726 16727 16734 16787 16841 16844 16951 16963 17011 17077 17080' 17099 17168 17228 17239 17390 17408 17489' 17504 17508 17528 17533 17617 17652 17673 17682 17744 17799 17803 17816 17848 17906; 17975 18033 18049 18073 18079 18128 18153, 18274 18447 18530 18532 18606 18639 18644 1865D 18772 18799 18922 19018 19037 19084] 19192 19350 19422 19478 19530 19655 19710! 19741 19752 19754 19785 19798 19810 19830! 19850 19854 19856 19878 20056 20083 2008SI 20118 20158 20185 20197 2020Ó 20201 20301] 20339 20346 20380 20405 20679 20697 20760] 20820 20842 20854 20872 20912 21006 21084 21095 21160 21188 21281 J1385 21389 21408 21470 21500 21517 21556 21565 21644 21728, 21759 21761 21814 21909 21938 22049 22083 22124 22206 22244 22279 22307 22378 22385 22387 22407 22507 22513 22523 22547 2257II 22574 22647 22719 22773 22793 22852 22913 22928 22957 |j£ja j weten of een onzer lezers, hoe het glazuur er weer op le krijgen is? I Antw. Daar zal een vakman bij moe* ten komen. Vr. Mijn kippen hebben het snot en daarbij ruiken ze erg uit den mond?, 2. Is gemengd voer, waar veel ha ver in zit, slecht voor jonge hennen? Is veel mais geven niet beter? 1 3. Is het goed in het ochtendvoerj eenige korrels zout te doen Antw. 1. Warm houden, zoo warm! 't maar kan is een voornaam punt. Een weinig fenegriek door het och* tendvoer plus een stuifje bicarbonas en enkele druppels goede olijfolie per exemplaar, zullen tot genezing mee* vw erken. Maar er vallen vele slacht* offers. De oogen eenmaal per dag voorzichtig schoonmaken met een zacht linnen lapje. Vervolgens één druppel 1/2 pet. oplossing van nitras- argentie in t oog laten druppelen en er tenslotte een weinig roode kwik- zalf opbrengen. Snotziekte is zeer be smettelijk. De gezohde vogels van de zieke scheiden. Alles ontsmetten waar ze mede in aanraking komen. 2 en 3. Wendt u tot een kenner; om de voedering te leeren vereischt te veel ruimte,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2