BUITENLAND BINNENLAND^ Tweede Blad - 22 Aïigiastes 1922 Brieven uit Frankrijk. Onschuldig veroordeeld HET PARIJSCHE BEDELAARS- GILDE STERFT UIT..,. Het gilde der Pkriische bede laars sterft uit. Wh' zien ze niet meer, zoo talrijk als voor den oor log, die levens-ongelukkigen, te koop loopend met hun lichaams gebreken, nun werkelijke ot voor gewende blindheid uitbuitend, om een aalmoes te krijgen. Hier en Öaar aan den inganr van een kerk gebouw, of publieke vermakelii- neid, staan zii nog die uitgeteerde vrouwen met een niet minder be klagenswaardig kind op de armen, het medelijden der voorbijgangers wekkend'; een enkele kreupele of lamme hurkt nog neer op den hoek van een straat, maar het ]e- ger van bedelaars is de laatste ja ren sterk gedund. Zij bezitten niet meer die machtige organisatie, waarvan allen lid waren die dit meest vriie van ade beroepen had den uitgekozen. De plaats hunner bijeenkomsten in vroegere dagen, des morgens voor hun dagtaak be gon, en des avonds als deze was geëindigd, „Ie cour des Miracles" is verlaten en binnenkort gullen de gebouwen die dit pleintie om ringen worden afggebroken.. Zii zullen geen nieuw verblijf behoe ven te zoeken, de Parijsche bede- aar is een eenling geworden, die in tegenstelling met de organisatie [woede onzer dagen, meer en meer jop zichzelf gaat staan. De redenen voor deze verminde- In'ng van het aantal bedelaars zijn niet ver te zoeken. Men schrijft ze [toe aan de veel strengere maat- ïegelen door de politie tegen hen genomen, de weinig begeerlijke opzending naar een bedelaars-ko lonie bii de eerste aanhouding en de verzwaarde straf in geval van herhaling. De mogelijkheid gemak keliiker dan vroeger arbeid te Vinden, doet zich eveneens gelden. Frankrijk telt bii gebrek aan vol doende werkkrachten, gevolg van Jde steeds afnemende bevolking 't geringste aantal werkeloozen. Goed betaalde arbeid in dienst |van staat óf gemeente, ligt opge schept. En al is de bedelaar van huis uit lui en weinig tot werken geneigd, bii* geeft den voorkeur aan ëen beroep dat zijn vrijheid met in gevaar brengt. Het zijn dan pok slechts de voor werk onge- schikten die men nog aantreft op !de boulevards, steunende op een stok of voorzien van een bordje het lichaamsgebrek vermeldend. Grooter factor is nog de duurte Van het leven, de moeilijkheid van Velen om zelf het hoofd boven [water te hóuden, niet in staat aan anderen te geven, waar zii zelf tekort komen. Hoe gemal<- kelijk greep men vroeger niet in den zak om een enkele stuiver in ide wijd uitgestrekte hand of in ide vragende hoed van een on gelukkige te laten pliiden. Een stuiver is in dezer, tijd zelfs voor den bedelaar een onbevredigend bedrag en voor der! gever dikwijls een te veel geëiseht offer. En ze ker zijn er maar weinigen in staat, [rekening houdend met den levens standaard de stuiver van vroeger door een heele of halve franc te yèrvangen. Het bedelaarsbedriif is niet meer loonend, ziedaar de hoofd-oorzaak van het merkwaardige verschijnsel Hat Parijs, eens Be£ eldorado van Ideze, grootendeels parasieten, niet langer" zijn straten ziet over stroomd met havelooze wezens, specuieerend op den weldadig heidszin der goedhartige Fran- schen. Hoe moeilijk het leven van sommigen js, die noodgedwongen moeten voortgaan hun dagelijksch brood bedelend te verdienen, werd mij verteld door een tweetal 'blin den, die dag in dag uit, sedert Jange jaren, aan den ingang der j,Madeleine" hebben postgevat. Aan het leven van dezen man en vrouw is een roman verbonden, die men moeilijk zóu gelooven als men niet wist, dat zij waar was. Jong zijn zii gehuwd, hii een ifve- rijy werkman, zii een levensblii en bekoorlijk 'atelier-rneisje. Een on gelijks bezet. Zii vergezelde hem, [welijksjaren reeds van het gezicht en gebrek dwong hem de plaats in te nemen die hii nu, oud en moe ,van het bedelaarsbestaan, nog da gelijks bezet.- Zii verezelde hem, moedig en troostend in de lange luren, die lagen tusschen het bren gen des morgens en het halen des avonds, werkend op hun kleine benauwde dakkamertje voor groo- te magazijnen. Schamel was het loon, dat zii verdiende en het ver langen levensvreugde te genieten werd in haar wakker. Had zii dan geen recht als zoovele anderen te FEUILLETON fc6 Wie kent dien naam niet? Aan Paul Harmant danken wij de geruisch- looze naaimachines en de verbeterde guillocheermachine, waarmede mijn vader zich reeds heeft beziggehouden, zooals tante mij verteld heeft. Enfin, je zult de rechterhand worden van een talentvol manzei- tffo Georges. - Hoe zal ik daarvoor genoeg dank baar kunnen zijn, als jé dat voor me zoudt doen. Dat is van ondergeschikt belang. Maar spreek met niemand, absoluut met niemand over ons onderhoud en over hetgeen ik je beloofd heb. Laat alles aan mij over en reken op me. Je blijft eten, niet waar Maar-wilde Lucien beginnen. O., geen excusesonderbrak Georges hem. Ik zeg je van te voren, dat ik ze toch niet aanneem^ zelfs niet, al zou je door je werk verhinderd zijn, dat klaar moet genieten, vrii te ziin van zorgen en ellende. En eens, toen haar han den te vermoeid waren om te wer ken, haar oogen piinlijk van het turen op het fijne naaiwerk, werd dat verlangen te groot. Zii be zweek 'voor de verleiding, maar al te zeer zich aanbiedend in een wereldstad als Parijs. Tevergeefs wachtte dien avond de blinde man op zijn levensgezellin. Zii.was heengeggaan voor goed, had een man gevolgd die haar \veelde aan bood en genot. En altijd wachtte nog de man bii de „Madeieine" niet begrijpend, niets vermoedend omdat hii steeds nog geloofde in de liefde van zijn vrouw, niet ge looven kon dat -zii hem had ver laten. Meer dan 15 jaren ginen voorbii het was een lichte lentemorgen, maar voor hem was het duister als altijd en eentonig klonk ziin vraag om een aalmoes, vroeg zijn 'dem met een afwezigen klank, dat maar al te duidelijk verraadde dat zijn gedachten in het verleden verwijlden. En eensklajjs stond naast hem een ongelukkige als hij, bedelend en vragend als hij, een vrouw wier oogen bijna even verduisterd wa ren als de zijne, juist genoeg kon zij nog zien om hem te herkennen, en een kreet van vreugde en wroe ging ontsnapte haar toen zii ,in dien mededinger der armoede, haar man van vroeger erkende: Veel spraken zii .niet, woorden waren niet noodig om deze twee levens weder samen te brengen, die zoo lang gescheiden waren ge weest. Zii sprak niet ©ver moeilijkheden die zii had ondif .onden, over il- lussies die niet verwezenlijkt wa ren, over de wroeging die knaag de aan haar geweten. Zii vertelde hem alleen dat ook haar oogen niet meer helder konden zien, door den overspannen arbeid van vroeger jaren,, dat zii gekomen w&s om hem te halen, alsof geen jaren waren voorbijgegaan, sinds dien dag, dat zi; de dwaas-verlei dende wereld was ingetrokken, zonder hem En nog altijd staan zii daar, sa men het leed deelend, minder on gelukkig dan vroeger toen ieder hunner ai'een ziin leven moest slijten. Zelfs, nu de dagelijksche inkomsten ziin verminderd., hun ouden dag de vermoeienissen moeilijker doet dragen, zijn zij te vreden, omdat zv weer vereenigd zijn Klinkt dit verhaal niet als een sprookje,, als een modern cinema drama En toch het is werkelijk heid, het is de levettsware ge schiedenis van de twee blinde be delaars bij de „Madeleine". Zii kunnen niet het voorbeeld volgen van hen, die het „vak" den rug hebben toegekeerd om iéts anders te beginnen, zij blijven behooren tot wellicht hun laatste uur is gekomen, tot dat uitstervende ras van Parijsche bedelaars, waaron der, naast zooveel geveinsde el lende, toch ook zooveel werkelijk leed werd geleden. Parijs, 16 Augustus 1922. Mr. P. v. S. Poincaré aan 't woord. Georges schelde en andermaal ver scheen de oude dienstbode. Nog een bord bijzetten, zeide de jonge advocaat. Maak het menu wat grooter en breng behalve de Corton, die mijn voogd zoo gaarne drinkt, nog twee flesschen Champagne boven. Madeleine ging weg en de heeren hervatten het gesprek. Een oogenblik geleden hebt u gezegd, mijnheer, "dat uw vader een uitvinder waS, vroeg Etienne Castel aan Lucien. Bent u, misschien de zoon van Jules Labroue, wiens fa briek twee en twintig jaar geleden in brand is gestoken Ja, mijnheer en mijn ongelukkige vader werd in dienzelfden nacht ver moord. Is je vader vermoord vroeg Georges verbaasd. Daar heb je me nooit iats van verteld. Ik wist 't zelf niet, Georges. Als kind en in mijn jeugdjaren heeft men mij dat nooit willen zeggen. Ik heb het eerst vernomen bij den dood van mijn tante. Lucien vroeg daarop aan Etiepne, of hij zijn vader had gekend. Ik had hem nooit gezien, maar ik hoorde, zooals iedereen, spreken over Frankrijk en zijn schuldeischers. De Engelsche arbeidersleider Thomas over de houding van Frankrijk. De Fransche communisten te Moskou. EngeSand's „verwoest gebied". het drama van Alfortville. Zoodoende heb ik den naam onthouden. En bij'na onhoorbaar voegde de schilder hieraan toe 't Is wel een zonderlinge speling van het noodlot, dat de zoon van 't slacht offer de intjenre vriend wordt van den zoon van den vermoorde. Is de misdadiger gestraft, vroeg Georges. Een vrouw, schuldig bevonden aan moord en brand, werd veroordeeld tot levenslange opsluiting, antwoordde Lucien. Een vrouw riep Georges ver baasd uit. Janadat zij hare misdaden had volbracht is zij gevlucht. Zij is gearresteerd in de pastorie van een dorp in de buurt van Parijs. Georges zag Etienne Castel onder vragend aan. Je vergist je niet, vriend, ant woordde de schilder, die dien blik bad begrepenDe vrouw, waarover mijn heer Labroue spreekt is dezelfde waar van ik je straks heb gesproken. Dus, u hebt die vrouw gezien? vroeg Lucien levendig. Ik heb ze gezien en gesproken. Waar De toestand in Ierland. Het herstel van het Fransche Noorder-departement. Beieren en de Rijksregeering. Het ontwerp-tariefwet in de V. S. aangenomen. Vervolging van leiders der post staking in Spanje. De stakingsbeweging in de Ver. Staten. SERI. BUITENL. BERICHTEN. De schipbreuk van de Raleigh. Op de pastorie van Chevry bij pastoor Laugier, den oom van Georges. En, hernam Lucien, wat was 't voor een vrouw Een mooie en flinke vrouw, die iedereen voor zich innam door haar sympathiek uiterlijk, antwoordde Etienne. Zij scheen zeer gedrukt onder haar lijden. Zij ontkende haar misdaad, niet waar Zeer beslist. Zij beweerde on schuldig te zijn en het slachtoffer van valsche beschuldigingen. Misschien sprak zij de waarheid. Georges en Etienne keken Lucien met verbazing aan Heeft men haar veroordeeld, vroeg Etienne Wat wilt u daarmee zeggen, mijn heer In de geschiedenis der menschelijke gerechtigheid vindt men overal ge rechtelijke dwalingen. Alles scheen tegen haar saam te spannen.... Er werden talrijke be wijzen vor hare schuld aangevoerd. En waren die bewijzen valsch Heht U het proces gevolgd, mijnheer? Ja en met de grootste aandacht. En wat was uw persoonlijke De vliegtocht om de wereld. Vlootbezoek aan de Oostzee. Onbeschaamde dranksmokke laars. De executie van Allaway. Auto-ongelukken, Eén spoorwegongeluk. DWAZE REDENEERING. HET SPOORWEG-TEKORT. BINNENLANSSGH NIEUWS. Dr. S. C. M. Soer t. De reis der Koningin naar Scandinavië. Flink zoo! overtuiging na de behandeling Dat zij schuldig kon zijn aan het haar ten laste gelegde. Kon zijn, herhaalde Lucien, die woorden met nadruk uitsprekende. U durft dus niet beslist een schuldig uit te spreken en als u lid van de jury waart geweest, zoudt u een onschul dig hebben uitgesproken. Dat is niet onmogelijkzeide Etienne na een oogenblik nadenken. Het is zelfs waarschijnlijk. Lucien ging verder Ik heb het proces gelezen, mijn heerMijn tante had de couranten bewaard uit dien tijd. Ik voor mij ben overtuigd, dat de aangeklaagde on schuldig wa^ Bovendien heeft mijn tante mij voor haar dood verzekerd, dat zij nooit aan de schuld van Jeanne Fortier heeft geloofd, hoewel de schijn tegen haar was! Zoo, mompelde Georges, die ongelukkige vrouw heette Jeartne Fortier. Ja, antwoordde Lucien. Daarna zich tot Etienne Cftstel wendende: Herinnert u zich nog, wat zij tot hare verdediging aanvoerde? Zekereen schurk, 'de meester knecht van de fabriek in Alfortville' vervolgde haar met zijn liefde en had een oog op het vermogen van uw vader. Hij had zióh in 't hoofd ge zet Frankrijk te verlaten met het ge stolen geld Jeanne mee te nemen. Deze man, die Jacques Garand heette, had haar, naar zij zeide, een brief ge schreven, die het bewijs bevatte van de misdaad, door hem volvoerd. Maar ze kon dat schrijven niet overleggen. Dat is waarzeide Lucien ca toch is 't zeker, dat die brief bestond. De meesterknecht Garand was inder daad de dief, de brandstichter en de moordenaar. U vergeet, dat die man als slacht offer zijner opoffering is gevallen. Niets is minder waar.... Ik geloof dat niet en mijn tante geloofde het evenmin. Ik heb mij tot taak ge steld om den waren moordenaar van mijn vader op te sporen en zoodoende te bereiken, dat die vrouw in hare eer hersteld wordt Wat nut kan dat hebben ant woordde de artiest. Een en twintig jaar zijn verloopen. De vervolging is verjaard. De wet staat machteloos er tegenover. (Wordt vervolgd.) Een gedenkteeken onthullend te Triau- court voor degenen, die in den oorlog gevallen waren, herinnerde Poincaré aan de invasie van het begin van den oorlog, toen de Duitschers brandden, roofden en moordden. „Gij, die uw ouders, vrouwen, kinderen en vrienden zaagt vailen," zoo vervolgde de minister-president, „zoudt gij kunnen begrijpen en aannemen, dat er thans, na de overwinning, menschen op de wereld zijn te vinden, zoo verblind, dat zij ons aanraden, de daders van dergelijke aan slagen ongestraft te laten en Duitschland de schadeloosstelling te laten houden, welke hét schuldig is aan de gezinnen dier slachtoffers?" Poincaré herrinnerd er aan, dat er vóór 1914 eenige aigemeene wetten wérden voorgesteld, waardoor de internationale conflicten werden verzacht; onnoodige wreedheden werden op conferenties ver boden, waarop tevens de regelen van hef volkenrecht werden vastgesteld, maar het imperialistische Duitischhland wei gerde zich te onderwerpen aan deze voor schriften die stoeds door zijn leger mis kend werden „Het was geen oorlog, het was een gedisciplineerde barbaarschheid en een officieele aanmoediging van mis daden tegen het gemeene recht. Alle Duit schers waren bekend met deze aanmoedi ging, deden mee aan de plunderingen en verbrandden onze ongelukkige provincies. Zij aanvaardden allen de verantwoorde- 'fijkheid, zij waren aïïen solidair met het gepleegde kwaad. Allen zijn gelijkelijk ge houden de schade te herstellen, welke wij leden Wij zullen weten te eischen,, dat zij ze herstellen." Gisteren heeft de Fransche premier te Bar-le-Lfcc gesproken. Men zie hiervoor onder de telegrammen. °De „Matin" meldt, dat toen Poincaré te Londen de vertegenwoordigers ontving van de geallieerde staten, wier schuldei- scher Frankrijk is, hij de verzekering gaf, dat Frankrijk geen betaling hunner schul den zou eischen, wat er ook mocht gebeu ren tengevolge van de nota van Balfour. Thomas, di te Chester het woord voerle, zeide dat indien de Arbeiders partij morgen aan den dag de macht in handen kreeg, zij niet op eigen gelegen heid het werkloosheidsvraagstuk kon op lossen. Het kon alleen worden opgelost, wanneer de Arbeiderspartij tevens fun damenteel 's lands internationale politiek wijzigde. Wij gaan als natie, zoo zeide hij, gebukt onder de werkloosheid tengevolge van de blinde en dwaze politiek, die te Versailles is vastgesteld. Duitschland dien de te betalen, doch daar Frankrijk het Duitschland onmogelijk maakte te beta len, had Engeland thans oneenigheid met Frankrijk. De vriendschap met Frankrijk moest behouden blijven, doch Engeland was niet bereid, deze vriendschap aan te houden ten koste Van de worging en ver hongering van zijn volk. Indien Frankrijk Duitschland hetzij naar rechts, hetzij naar links dwong, zou dit óf militarisme óf communisme bqjeekenen, hetgeen niet slechts noodlottig zou ziin voor Enge land, doch ook voor Frankrijk. Op het congres der communistische fe deratie van de Seine kwamen aan de or de de herziening der statuten ingevolge de instructies van Moskou en de herzie ning van artikel 9 van het statuut der communistische Internationale, hetwelk de uitsluiting moglijk mankt van degenen die tot de internationale zijn toegetreden. De denkbeelden van Moskou werden m,et 90 tegen 30 stemmen goedgekeurd. Over art. 9 werd niet gestemd. Deze dag is van beteekenis voor het na tionale congres der communistische par tij. Hij bevestigt de overeenstemming tus- schen de linkerzijde (Souvarine) en het centrum (Frossard), die het met Moskou eens zijn, tegen de federalistische elemen ten der Fransche communistische partij. De minister van Arbeid, dr. Macnamara, schrijft in de „Observer" een artikel, waar uit, de omvang der werkloosheid blijkt, die, zoo zegt de minister, Britannië's i,verwoest gebied" is, dat door den jongsten oorlog geschapen is. Macnamara zegt: „Gedurende de tien jaren, die aan, den oorlog vooraf gingen, waren van de vakvereenigingen ge middeld slechts 4.7 der leden werkloos. De grootste depressie gedurende deze tien ja ren was in 1908, toen het werkloosheidper- oen lage 7.8 bereikte. Onmiddellijk vóór het uitbreken van den oorlog was het cijfer 2.8 percent. De oorlog verwoestte hel ge- heele stelsel van internationalen handel en bedrijf. De cijfers der werkloosheid onder de leden der vakvêreenigingen gedurende de laatste twee jaren zijn een grimmig be wijs van de verwoesting in de jaren tus- sciien 19141918. Zij bereikten hun cul minatiepunt in Juni van het vorig jaar, toen hel werkloosheidspeDcenlage 23.1 per cent bedroeg. Sedertdien is de werkloosheid voortdurend, doch pijnlijk langzaam ge daald, met het resultaat dat het percentage thans 14.6 bedraagt. Doch dit cijfer is toch nog bijna tweemaal zoo hoog als het ergste cijfer van tien jaren vóór den oorlog." Verder wijst Macnamara er op dat op 1 Juli 1921 2.040.278 als geheel wedkloos bij de arbeidsbeurzen waren ingeschreven. Op het oogenblik waren 1.328.600 arbei ders als werkloos ingeschreven. De minis ter meent dat de cijfers elke week een ver betering te zien zullen geven ofschoon niet in bizonder sterke mate, totdat de seizoen- slapte intreedt, die de herfst met zich mee brengt. Hij gelooft niet dat de werkloos heidscijfers dit jaar tot onder de 1.020.000 zullen dalen. De schrijver wijst er op, dat niet mag worden vergeten dat het thans leeds de derde winter is, waardoor de werkloosheid onvermijdelijk veel scherper zal worden gevoeld. Macnamara zet vervolgens uiteen, wat de regeering heeft gedaan om deze ongekende werkloosheid te lenigen en wat zij voorne mens is te doen om de moeilijkheden van den aanstaanden winter te boven te komen. Ten eerste hebben regeerihg en gemeenten sedert de depressie tusschen de 40 en 50 milüoen pond sterling voor openbare re liëfwerken uitgegeven. Ten tweede heeft de regeering totnogtoe haar goedkeuring gehecht aan hnndelscredieten tot het doen herleven van den handel tot een totaal be drag van 16 K mill, pond sterling. Dit plan dat tot het einde der volgende maand reikt zal worden uitgebreid. Ten derde heeft de regeering den vorigen herfst beloofd om kapitaalscredieten te waarborgen, en \vel tot een bedrag van 25 millioen pond, voor de uitvoering door particuliere ondernemin gen van ondernemingen, die er op berekend zijn de werkloosheid te verminderen; de regeering heeft reeds 17 millioen pond aan leeningen voor zulke werken, zooals de electrificatie van spoorwegen en het aan leggen van havens, uitgegeven. Het ligt in het voornemen om het ihnximum van de kapitaalsgarantie van 25 millioen te verhoo- gen tot 50 millioen pond. Ten vierde heb- J ben "de armbesturen gedurende de depressie niet minder dan 60 millioen pond aan zie ken en behoeftigen uitgekeerd krachtens de wet op de werkloosheidsverzekering, waar van drie vierde door werkgevers en werk nemers wordt opgebracht. De minister verkOaart dat „nooit eerder stelselmatiger of verreükender plannen zijn uitgevoerd ter leniging van de ellende der werkloosheid." De aanslag op Collins. Een automobiel, waarin, naar men meende, Collins zat, werd in de nabij heid van Dublin aangevallen door rebel len, die bommen wierpen en een zwaar geweervuur openden, waardoor de chauf feur werd gewond, De inzittenden beant woordden het vuur en brachten den re bellen verliezen toe. Collins was op het tijdstip van den aanval reeds mijlen ver weg. Uit een enquête van „Excelsior" over het herstpl van het Noorder-departement blijkt, dat op 1 Augustus er van de 335 duizend H.A. verwoest bouwland nog 300 in orde moesten worden gebracht. Wat de industrie betreft is 59 van de scha de hersteld. Het aantal arbeiders bedraagt 94 van dat van 1914, Er werden 112.075 huizen weer in orde gebracht. Het werk van het herstel kostte reeds 15 milliard en de voltooiing er van vor dert een zelfde som. De besprekingen met de Beiersche mi nisters Schweyer en Gürtler over de Beiersche vragen aan de rijksregeering zijn Zondag beëindjgd. Onder voorzitterschap van rijkspresident Ebert werd een confe rentie gehouden van leden der rijksre- geering en de beide Beiersche ministers, waarin het resultaat der besprekingen tus schen den rijksminister van justitie en den Beierschen minister van justitie be sproken werd. De beide Beiersche minis ters zijn Zondagavond naar Miinchen te ruggekeerd, om het resultaat der bespre- kimjen aan den Beierschen ministerraad voot te leggen. Deze ministerraad zou gis teren bijeenkomen. Van het resultaat van de beraadslagingen te Miinchen zal het thans afhangen, of het Beiersche incident als definitief geëindigd kan worden be schouwd. De Senaat heeft met 48 tegen 25 stem men het door de regeering voorgestelde ontwerptariefwet aangenomen, dat vele zware invoerrechtsbepalingen bevat. Na een debat van vier maanden zal het ont werp eindelijk in een gemeenschappelijke vergadering van Senaat en Representan tenhuis aan de orde komen. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen de leden van het stakingscomité van het postpersoneel, daar de Spaansche regeering een ge schrift, dat gepubliceerd is in antwoord op een rede van den minister-president San chez Guerra, van strafbaren aard acht. De voorzitter en de secretaris van het stakingscomité der postbeambten werden Zaterdagavond gearresteerd. De postman nen, die dit geval hadden voorzien, had den tevoren twee plaatsvervangers be noemd. Te Bilbao zijn de voorzitter en de iècretaris van het plaatselijk stakings comité gearresteerd. Volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken zijn er door postbeambten daden van sabotage ge pleegd te Madrid en te Valencia, s Gompers, de president van de Ameri- kaansche Federatie van den Arbeid, ver klaart, dat Hardings Boodschap in het Congres de moeilijkheden van den toe stand in de industrie heeft vermeer derd. Zijn Federatie zal zich verzetten tegen een wetgevenden maatregel, die Hardings denkbeeld uitvoert, n.l. dat de spoorwegarbeidersraad wordt bekleed met de bevoegdheid om zijn beslissingen dwingende kracht te verleenen, of dat aan de Bondsregeering zal worden toege staan, vergrijpen tegen vreemdelingen te straffen. Gompers noemt de voorstellen een poging, om de hulpbronnen van Ame rika ter beschikking te stellen van het kapitaal en verklaart verder, dat Hardings rede in het Congres te onpas was, daar de mijneigenaars in conferentie waren en daarna een minder Ypschikkelijke houding tegenover de eischen der mijnwerkers aan den dag legden, Honderd-acht-en-veertig leden van be sturen van spoorwegvakorganisaties kwa men te New-York Woensdag bijeen om een beslissing te nemen ten aanzien van de voorstellen van de bemiddelingscom missie tot het beëindigen van de spoor wegstaking. De voorstellen draaien om de quaestie van het behoud door de arbei ders van hun ancienniteitsrechten. Indien de besturen de voorstellen goedkeuren, zal de staking zonder twijfel eindigen. (Zaterdag werd gemeld, dat het voor stel hierop neerkwam, dat zoowel de terugkeerende stakende arbeiders als de nieuw-aangestelden voorloopig aan het werk zouden blijven en later een proces Van „uitdunning" zou worden toegepast.) De bemanning van den kleinen kruiser Raleigh, die op de kust van Labraror schipbreuk heeft geleden, is gisteren te Londen aangekomen. ZIJ deen mede, aat toen de kruiser strandde, hooge zeeën over het schip heensloegen, zoodat het leven van de opvarenden groot gevaar liep, temeer daar redding in de booten vrijwel onmogelijk leek. Er werden vier vlotten over boord ge zet maar redding door middel van hen was alleen mogelijk als een reddingslijn naar het strand werd gebracht en daar stevig bevestigd. Voor dit gevaarlijke wdtkje meldden zich dadelijk luitenant Hopper en tal van matrozen aan. Zij slaagde er in de lijn op de kust te bevestigen maar ten koste van hun eigen leven; hun boot sloeg om en op een na alle opvarenden, tien in getal, verdronken. Slechts luitenant Hopper wist het strand te bereiken en de lijn, die hij bij 't omslaan van de boot beet had, vast te maken. Langs deze lijn konden de vlotten met de gehecle verdere bemanning het strand bereiken. Drie dagen na de stranding heb ben twee oorlogsschepen de geredden van de onherbergzame kust gehaald. Bij afwezigheid (door ziekte) van ma joor Blake, die te Calcutta in het hos pitaal ligt, hebben zijn collega's Mac- millan en Malins den vliegtocht om de wereld voortgezet; zij zijn Zaterdag in een nieuw watervliegtuig naar Rangoon vertrokken. Sindsdien is nog niets verder van hun vernomen. Men koestert eenige ongerustheid betreffende hun lot, daar er dezen Zaterdag in de Golf van Ben galen een wervelstorm had gewoed. Een Engelsch eskader oorlogsschepen vertrekt heden uit Sheerness voor een kruistocht van vijf weken in de Oostzee. Eenige dezer oorlogsschepen zuilen tus schen 7 en 13 September een bezoek brengen aan Riga, Memel en Danzig; an dere schepen zullen tusschen 8 en 13 Sep tember een bezoek brengen aan Reval en Helsingfors. Vervolgens zal het heele es kader een bezoek brengen aan Stockholm, Kopenhagen en Goteborg. 's Konings vierde zoon, prins George, zal den tocht meemaken. Het eskader zal uit negen schepen bestaan. De onbeschaamdheid der dranksmok kelaars in de haven van New York werd Donderdag op treffende wijze geïllus treerd, toen onder de oogen van een hondertal douane-ambtenaren en pier- politie zes mannen aan boord kwamen van het „White Star"-stoomschip „Home ric" tijdens «en onderzoek van de pas sagiersgoederen zich vollaadden met fles schen met whisky, naar de haven terug keerden en in een motorboot ontsnap ten. De mannen gingen door massa's passagiers en hoopen bagage op de pier heen, tot een douane-ambtenaar de hal zen ontdekte van twee flesschen, die uit de zakken van een der mannen van het gezelschap kwam gluren, waarvan elk lid een pak in de hand droeg. De ambtenaar riep den man aan, waarop het heele gezelschap de vlucht nam naar een mo torboot, die aan het einde der pier wachtte, en er in sprong. Terwijl de pas sagiers uiteenvluchtten op het geluid van de revolvers der douane-ambtenaren, ver dwenen de smokkelaars onder spottend handgewuif, onder een kogelregen tus schen de andere schepen in de rivier. Thomas Henry Allaway, de chauffeur die het vorig jaar December te Bourne mouth juffrouw Irene Wilkins heeft heeft vermoord, is Zaterdag te Winchester opgehangen. De gouverneur der gevan genis deelde aan een persvertegenwoor diger mede, dat Allaway zich flink had gehouden, doch tevens, dat hij niet mocht mededeelen, of Allaway voor zijn executi nog een verklaring had afgelegd. Alla way zou echter niet bekend hebben, dat hij den moord heeft gepleegd, terwijl hij den avond te voren tegenover zijn vrouw en broer nog eens zijn onschuld zou hebben betuigd. Het einde der vorige week kenmerkte zich door een aantal automobiel-onge lukken te Londen, waarbij in totaal 13 personen werden gedood en 40 gekwetst. Het ernstigste ongeluk had plaats bjj Hastings, waar een motorbus omsloeg en in een sloot terecht kwam, zoodat 8 personen, die onder de bus terecht kwa men, verdranken en zes werden gewond, ook een Hollander, die te Ashford woont. Gistermorgen zijn bij Gravesend, in Kenth, twee treinen tegen elkaar gebotst. VóorzooVeel totnagloe bekend is werden zeven passagiers gedood en veertien ge wond. Uit een Reuter-bericht blijkt, dat do treinen, die op elkaar zijn gebotst, arbei- derstreinen waren. Volgens een telegram uit Christiania spreekt dr. Nansen het bericht tegen, dat hij Herriot, lid der Kamer en mairé van Lvon, zou vergezellen bij de bespre kingen, die deze zal houden met vertegen woordigers der sovjet-regeering. - Via Tokio wordt gemeld, dat in de Chincesche provincie Hoenan als een ge volg van den burgeroorlog hongersnood is uitgebroken. Dagelijks sterven er duizend en meer menschen van gebrek. Pius XI is de eerste paus, die een automobiel bezit, aldus meldt de Romein- sche correspondent van de „Daily Mail". Het is een geschenk van de Roomsch- Katholieken van Milaan aan hun vroege- ren aartsbisschop. Hét is een nieuwste model Bianchi van 50 P.K. In een spoorwegwerkplaats te Boe dapest vernielde een brand 42 wagons. De schade bedraagt 1 milliard Kronen. Op een vergadering van Spoorwegper soneel, dezer dagen te 's-Hage gehovt- den, zeide de redenaar: „Er ie thans een financieele impav» ons land, veroorzaakt door den oorlog Doch wij ambtenaren hebben dezen oer [op niet helpen ontketenen, wij behoeven r dus niet voor te boeten." In dien geest wordt meer gesproken. Maaar 't is toch een dwaze redenoe- ring. Men kan zich nauwelijks voorstel len, dat iemand op deze wijze zijn hoor ders tracht „voor te lichten", en dat „denkende" menschen zulke sprekers se rieus nemen. Er is niemand in Nederland, die voor den oorlog aansprakelijk gesteld kan worden. Onze Regecring heeft steeds den vrede bevorderd. Zooals Mr. Troelstra in 1914 verklaarde: Toch „boet" heel Nederland vcor den oorlog. Het ondervindt de jammerlijke gevolgen van de verarming der volken, van de financieele en economische cri sis. Nederland ligt nu eenmaal in Euro pa en niet op Mars of Jupiter. Onze boeren zijn al even onschuldig aan den oorlog als de spreker in Den Haag. Toch ondervinden zij het terdege, dat vele exportmogelijkheden zijn afge sneden, dat met name Duitschland niet koopen kan. Onze fabrikanten, onze arbeiders in dte particuliere bedrijven hebben den oorlog evenmin ontketend. Maar zij gevoelen de malaise. Zij lijden onder de werkloos heid. Zij moeten zich groote vermmcSei- ring van hun inkomsten laten welge vallen. Ook de ambtenaren zullen offers moe ten brengen. Tenzij de spreker op de Haagsche ver gadering een middeltje weet, om de ge volgen van den oorlog af te wentelen op anderen. Bijv. op zoogenaamde Be woners van een andere planeet. Men weet nooit, waartoe demagogen alzoo in staat zijn, schrijft „Patrimonium" Ofwat zij aan het publiek dur ven wijs te maken. x Afschaffing der eerste klasse „Patrimonium" schrijft: Er moet ook op de exploitatie van onze Spoorwegen worden bezuinigd. Met het oog daarop mag de vraag wel eens worden overwogen, of de eerste klasse niet moet worden afge schaft. Voor het vervoer van een darde klaspassagier is noodig 300 K.G. mate riaal en voor dat van een eerstie-klas- ser 1C00 K.G. De coupé's zijn ruimer en weelderiger ingericht. De tarieven zijn voor de eerste klas, in verhouding tot de derde te laag. Maar verhoogt men die tarieven, dan wordt er nog minder van de eersto klasse-ccupé's ge bruik gemaakt Veel beter ware radi- i kale afschaffing. Althans in de treinen voor het binnenlandsche verkeer. Do „vèrsobering" eischt, dat allen eenvoudiger leven. Oók degenen, die ge woon zijn om eerste klas te reisfem, moeten maar met minder gemakken te vreden zijn. Zelfs zouden wij dadelijk zijn te vinden voor de opheffing Ook van de tweede klasse, indien aan getoond werd, dat een dergelijke maat regel Spoedig tot een meer economische exploitatie zou 1 eiden. Een bedrijfsleiding, die zelfs tot ver laging van matige loonen de toevlucht 'moet nemen, mag voor krasse maatre gelen van anderen aard niet terugdeir zen. In de Raphaëls-kliniek te Munster i. W. is in den ouderdom van 60 jaar over leden de heer S. C. M. Soer, arts, bekend om zijn lang-jarige praktijk als baddok- tcr d'- Xneipp-methode in Ginneken. Omtrent d ereiis naar het buitenland van de Koningin met officieele bezoeken aan de hoven van Denemarken, Zweden en Noorwegen, wordt vernomen dat het vertrek uit Apeldoorn tiepaald is op Maandag 4 September, en de aankomst 1e Kopenhagen, waarheen de Koningin zich per trein begeeft, den 5en September zal plaats hebben. De bedoeling is dat het verblijf te Kopenhagen tot en met den 7en September zal duren, waarna den 8en naar Stockholm wordt vertrokken. De 10e en 11e September zijn bestemd voor het verblijf te Stockholm, welke stad den 12en verlaten wordt. Na een niet-officiéel oponthoud onderweg jvordt H. M. dan den 15en Sept. te Christiania verwacht, alwaar den 16en en I7en wordt verbleven. Het vertrek uit Christiania zal den 18en plaats hebben, terwijl de Ko ningin den 20en September te Apeldoorn kan worden terugverwacht. De gemeenteraad van Den Haag heeft Maandag met 21 tegen 13 stemmen aan genomen de motie-Quant, waarin ver klaard wordt, dat de opvoring van het tooneelsluk Reigen in den Kon. Schouw burg niet had mogen worden toegelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5