korte geriorten, Bijeenkomst van R.-K. Sociale Leidsters in Nederland Intern. Arbeidsconferentie. Zevende R.-K. Intern. Esperantis ten-congres te Nijmegen. Het 25-jarig Regeerings-jubileum van de Koningin. t)p uitnoodiging van de Vereeniging „Oranjebond" te Den Haag en van den Na- tionalen Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal" te Amsterdam is Zaterdagmid dag te Utrecht een druk bezochte bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers van Oranje-vereenigingen en Oranje-gezin- de-vereenigingen uit alle deelen des lands, ter bespreking der plannen betreffende het brengen van een algemeene hulde aan de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig VERKEER EN POSTERIJEN. Directe verbinding UtrechtNij megen en AmersfoortArnhem. KERK EN SCHOOL Vader- en moederzorgen van den Missionaris op de Salomon- eilanden. en Kind êenïgé waarffë óp de saiomoH- GELENSD NIEUWS. Hoendercholera. Vertrek der Chineezen. Nog wapens gevonden. Zaterdagmiddag zijn per s.s. „Am- bon'.' der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" twee honderd zeven Chi neezen, die hier geen middelen van bestaan hadden, naar China vertrok ken. Aanvankelijk was het plan, dat zij per stoomschip „Oostkerk" naar hun land zoude terugkeeren. Dit vaartuig was echter niet tijdig genoeg aanwezig, met dit gevolg, dat het afscheid een week werd uitgesteld. Tevens werd bepaald dat de Chineezen met een ander stoomschip, de „Ambon" naar de plaats hunner bestemming (Hong kong) zouden vertrekken, en hoewel van zekere zijde met ieede oogen werd aangezien dat een aantal Chineezen werd uitgewezen, toch liet men het besluit niet varen. Aangezien de „Vondel" om één uur moest vertrekken, kon de „Ambon" pas later voor de loodsen, waarin de Chineezen geborgen waren, meren. Er was een groot detachement politie van 80 man onder bevel van den in specteur de Vries Humelvan 't bureau Kattenburg om en in de loods opge steld. De algemeene leiding berustte bij den commissaris der Centrale Re- cherce. Wie denkt, dat het inschepen vat) de Aziaten vlug in z'n werk ging, heeft het i mis. Om half drie werd een aanvang gemaakt en de klok wees reeds kwart voor zeven, alvorens de „Ambon" los van den wal was. De namen moesten worden geno teerd (wat eigenlijk weinig beduidde, daar het met het namen opgeven steeds geknoei is geweest) de kleedingstukken werden gefouilleerd, de bagage nageke ken en wat moeilijker was, de Chi neezen moesten aan boord worden gehouden. Om half drie gingen de eersten over de loopplank. Aanvan kelijk weigerden de mannen te ver trekken, tenzij de Chineesche gezant hun zulks beval. Eindelijk beloofde de commissaris, dat hij zich telefonisch met den gezant zou verstaan. Toch waren er nog veertig agenten voor noodig om den troep te verdrijven. Hun gemoederen waren blijkbaar zeer bewogen, want ze gesticuleerden heftig en kakelden onafgebroken. Die had zijn schoenen vergeten, een tweede z'n hemd, een derde wat anders. Ze wilden weer gaan zoeken in de loods en wanneer de politie den heeren hun zin had gegeven lag het schip er Zon dagmorgen nog. Maar eindelijk toch was het eerste ploegje aan boord. Daar was een afdeeiing mariniers, die met de geladen geweren over den schouder er voor zorgden, dat de Chineezen in het logies tercht kwamen en beletten, dat zij het hazenpad kozen. De bagage werd door personeel der maatschapppij en door politieagenten aan boord gesleept. Er werden n.og in de koffers van eenige zonen van het Hemelsche Rijk verrassende von d sten gedaan. Een paar rechercheurs, die met de visitatie belast waren vischten eenige revolvers op en liefst een paar duizend patronen. De eige naars in wier bagage deze verboden waar werd aangetroffen, keken de politiebeambten aan met gezichten waarop diepe verontwaardiging viel te lezen. Eindelijk, om kwart vóór zevep ongeveer, waren er, wèl geteld, twee honderd zeven Chineezen aan boord van de „Ambon". In het logies was het een gepraat en gesnater van je welste. Ze berustten echter spoedig in hun lotsigaretten en opiumpijpen kwamen te voorschijn en spoedig geleek de ruimte onder het dek op hun verblijf in de loods. Het was bij zevenen, alvorens de sleepbooten het stoomschip los van den wal trokken. Om zeven uur pas seerde het vaarjuig de De Ruyterkade, waar eenige Amsterdamsche meisjes trachtten een laatsten groet te wisse len met hun vrienden, die langzaaam voorbijvoeren. Deze bleven echter irt het logies, zoodat van gewuif met zakdoeken niets kwam. Bij de kleine kolonie, die zich thans reeds op zee bevindt, zijn leden der Vrie Vingers en van de Bo-On. Er zijn van het eerste genootschap even wel veel meer leden aan boord dan van het andere. De raddraaiers van de Drie Vingers hebben vermoedelijk allen Amsterdam verlaten van de Bo-On zijn er geen „vooraanstaande" personen bij. Naar ons ter oore kwam behoeft dan ook niet gevreesd te worden, dat de uitgewezenen elkaar onderweg in de haren -vliegen. Met dat al blijft de kans op nieuwe excessen te Amsterdam voortbestaan. Immers, de Chineezen, die voor de reserve der schepen van de maat schappij „Nederland" zijn aange wezen, blijven achter. Het zijn er'een paar honderd, die, al naar gelang de behoefte is, invallen. Daarbij komt, dat de schepen, die hier aankomen, telkens weer nieuwe Chineezen mee brengen. Ook uit Rotterdam kunnen er komen, zoodat er feitelijk toch geen goede controle op is. Naar verluidt, zou het aantal Chineezen, dat zich op dit oogenblik te Amsterdam bevindt, nog op vier- a vijfhonderd geschat kunnen worden. Eenige zekerheid, dat we voor goed van de Chineezenrelletjes af zijn, ont breekt dus ten eenen male. In de opiumkjtten in de Bantammerstraten is het niet zeer vol. Maar er zijn er toch steeds. De zoogenaamde „reser visten" worden binnenkort overge bracht naar de loods, die de uitge wezen heden hebben verlaten. Dat kan echter pas gebeuren, wanneer dit 'ogies aan een grondige schoonmaak is onderworpen. De reservisten zijn geheel vrij. Ze worden niet genoodzaakt in de loods te blijven en kunnen vrij in en uit wandelen.. Ten allen tijde kunnen ze zich naar de stad begeven, om zich in hun verenigingslokalen te ver- jOoozen. Maar het is te verwachten, dat ze er den voorkeur aan zullen geven in de loods te blijven, daar hun dit niets kost. De huisvesting eihfle verstrekking van eten geschiedt na'ar we hoorden, geheel voor rekening der maatschappij '.Nederland". Meeldauw. Stuk ijzer op de rails. Een goede vangst. Auto-ongeluk. KUNST EN KENNIS. De vogel-cholera. UIT BOEK EN BLAD. Een Iris-nummer. UOT1ÖUW EN V1SSUHER1J. Long worm bij runderen. Kippenmest In dén groen tentulrt. MARKTNIEUWS. 36y4. op 6, 7 en 8 September 1922, in bet Pensionaat Sacré Coeur te Arnhem. Door de belangstelling, die het comité voor voorbereiding van verschillende zij den mocht ondervinden, is het voorloopig programma dezer bijeenkomst cenigszins gewijzigd, en zal het antwoord op de vraag: „Welke sociale onderwerpen hou den de gedachten onzer leidsters bezig?" in zes punten verdeeld, en in meerdere onderdeden gesplitst, door verschillende R.K. Leidsters aldus worden ingeleid en besproken: 1. Gezondheid. Kraamverzorging en wijkverpleging. Ziekenverpleging in huis. Inl. zuster Grasveld te Arnhem. Opleiding tot R.K. ziekenverpleegster. Inleid ster mevr. van Lentvan der Scfiriek, 's-Gravenhage. 2. Arbeid. Beroepskeuze en Nijverheidsonderwijs. Landbouwonderwijs. Inl. mej. Fr. Eversmann, landbouwkun dig ingenieur, Wageningen. Sparen door ongehuwden. Inl. mej. E. Trip te 's-Gravenhage. 3. Gezinsleven. Bevordering der huiselijkheid. Inl. mevr. Steenberghe-Engeringh, pres. der Fred. v. R. K. Vrouwenbonden, Utrecht. Invloed van het Schoonheidsgevoel en litteraire ontwikkeling. Inl. mevr. Steenhoff-Smulders te Kostgeld misbruik. 4. Sociaal werk. Waar en hoe bereikt men krachten voor het Sociale Werk. Inl. Mej. Mr. Boekelman te Utrecht. Politieke voorlichting. Inl. Mevr. Janzen-Hemmelder te Am- Rapport der Opvoedkunde Commissie. Inl. Mej Peeters te Bloemendaal. 5. Zorg voor verwaarloosden. Maatschapelijk Werk en Kinderpolitie. InL Mej. v. d. Brink, Inspectrice van Kinderpolitie te Amsterdam. Missiewerk in het vaderland, inl. Jonkv. M. van Lennep, Bethanië, Bloemendaal. Woonwagen werk. Inl. mej. F. Haye, dir. v. d. R.K. school voor Maatschappelijk Werk, Amsterdam. 6. Godsdienst. Het gedachten- en gemoedsleven der so ciale Werkster. Spreker Dr. J. Beuns, S. J. Nijmegen. De onkosten voor het bijwonen dezer Bijeenkomst en logies in het Sacré Coeur, bedragen voor loeien van den R.K. Vrou- wenbond f 12.50, voor niet-leden f 15. welk bedrag te voren moet worden opge zonden aan de Penningmeesteresse Mevr. van der Camp-Bouman, Lindeplein 17, Heerlen (L.). Voor haar, die van half 10 tot na de laatste bespreking op Sacré Coeur ver blijven is het bedrag f 10 Extra ontbijt f 0.50. Extra souper 1. Extra diner f 1.50. Thee f 0.25. Deelnemsters gelieven zich op te geven bij Mej. L. Kolfschoten, Marktstraat 22, Arnhem, die gaarne alle gewenschte inlich tingen zal verschaffen, en voor de eerste 60 deelneemster logies kan bestellen in het Sacré Coeur. Wie zich daarna aanmeldt, »1 zelve voor logies moeten zorgen. De Nederlandsche afgevaardigde. Vrijdag j.l. confereerden de Vakcentra les (het N. A. S. doet niet mee) met ver tegenwoordigers van de Minister van Ar beid over de afvaardiging van den arbei ders-vertegenwoordiger voor de Interna tionale Arbeidsconferentie, welke in Oc tober gehouden wordt. Het resultaat van de besprekingen was, dat de vakcentrales nader onderling over leg zullen plegen om zoo mogelijk te kun nen komen tot een gemeenschappelijk advies van den Minister. Het zevende R.-K. Internationaal Es perantisten-Congres, dat te Nijmegen van 19 tot en met 23 Augustus wordt gehou den, is in de feestelijk versierde zaal van Hotel de Bonte Os aangevangen. Er waren een honderdtal Esperantisten uit Nederland, Duitschland, Engeland, Frank rijk en Oostenrijk. De voorzitter van het congres, Pater Preller O. P., van Alkmaar, riep den aan wezigen het welkom in Nijmegen toe, waarna de voorzitter van de R.K. Espe- rantisten-Wereldvereeniging, de heer P. A. Schendeler, van Eindhoven, de openings rede hield, waarin hij de beteekenis van dit congres schetste en zijn doel, het ver sterken van de organisatie der wereld- vereeniging. Vervolgens voerden vierschijlende bui- tenlandsche esperantisten het woord, t. w. de Z.Eerw. heer Becker, van Breslau, voorzitter van den Duitschen R.-K. Espe- Tantistenbond en onder-voorzitter van de Wereld vereen iging, mej. Larroche, van Pa- riis, eveneens onder-voorzitster van de Wereld-vereeniging, Pater Mestan, van Weenen, voorzitter van den Oostenrijk- schen R.-K. Esperarrtistenbond, die te vens de groeten overbracht van kardinaal Piffl te Weenen en van mgr. Rössler, bisschop van Sankt Pölten, pater Plank, van Weenen, onder-voorzitter van de Weensche R.-K. Esperan-tisienvereeniging de heeren Hallbedl en Sappl, beiden van Graz, de heer Hookham, van Londen, mej. Mezger, van Neurenberg, die verzocht het volgende congres in Neurenberg te houden. Alle redevoeringen werden in Esperanto gehouden. Schriftelijke groeten werden voorgelezen uit Denemarken, Weenen, Bamberg, Zwe den en Spanje. Daarna speelde een orkest de verschillende volksliederen uit de ten congresse vertegenwoordigde landen, wel ke alle door de aanwezigen staande wer den medegezongen, waarop de gemeen schappelijke zang van het Esperanto-lied volgde. Een gezellig samenzijn besloot den eer sten avond. regeeringsjub ileum. Een paar honderd vereenigfngen hadden zich door een of meer afgevaardigden doen vertegenwoordigen, terwijl een groot aan tal andere vereercigingen schriftelijk haar instemming hadden betuigd» Besloten we'rü aïïerèërst lot Keï Vorrfiën van een comité onder den naam „Natio naal huldigingscomité 1923." In het voorloopig bestuur daarvan wer den nu reeds benoemd: Albert van der Horst te Amsterdam, voorzitter; A. C. Ver beek te Den Haag, 1ste secretaris; J. P. S. Ketting te Den Haag, penningmeester; F. A. Dudok van Heel, te Bussum; J .P. Brouwer, te Schiedam; kapitein W. G. de Bas, te Utrecht; J. de Winter, en mej. A. H. M. Janssen, beiden te Rotterdam; W. F. Zuiling en C. Henskens, beiden te 's-Her- togenbosch; A. C. Stadlander, te Harder wijk; M. Meyerink, te Zwolle; en Th. B. Brand te Heilo (Noord-Holland). Het be stuur zal nog worden aangevuld met per sonen uit die provincies, welke daarin nog niet vertegenwoordigd zijn. Het secretariaat van het comité is gevesilgd: Luthersche Burgwal 13, te Den Haag. De verdere besprekingen droegen een voorloopig karakter. Georganiseerd zal worden een nationaal huldebetoon, namens het geheele land aan de Koningin te Am sterdam in de week van 4 tot 9 September 1923. Het comité zal de plannen verder uitwerken. De heer Albert van der Horst uit Am sterdam deelde tijdens de vergadering nog mede, dat, zonder dat daaraan voor de vereenigingen eenig financieel risico ver bonden zal zijn, het in de bedoeling ligt bij gelegenheid van de huldiging een ge denkboek aan H.M. aan te bieden, waar van dan tevens elk der deelnemende ver eenigingen een exemplaar zal ontvangen. Aan het kiuispunt der spoorlijnen AmersfoortResteren en UtrechtArn hem wordt een verbindingsboog gelegd voor het goederenvervoer UtrechtReste renNijmegen. Later kan deze waar schijnlijk ook voor het personenvervoer gebruikt worden. Onderzocht wordt nu de mogelijkheid van een tweeden boog bij genoemd kruis punt voor een directe verbinding Amers foortArnhem „In Maurau", zoo schrijft P. Bertheux, „waar ik sedert 15 maanden woon, heerscht Satan, om zoo te zeggen, als eenige heer en koning. Ongelukkig Maurau! Nauwelijks 20 zijner inwoners zijn in de laatste zeven jaar gedoopt, en hoeveel dezer lieden zijn vast in het ge loof? Als Gods werken de onze eenigs- zins geleken, konden wij wel inpakken en onze tenten ergens anders opslaan. Maar onze gezichtskring is te eng; ons komt hel slechts toe te zaaien in vreugde of in zorgen; het zaad zal echter zeker opko men en gedijen, daar eiken morgen onze Heer en Heiland het met zijn bloed be giet, en de zwaar beproefde missionaris voegt daar eenige droppelen van het zijne aan toe. Ijen klein voorval zal u bewijzen, dat onze lieden, hoewel nog zeer wreed (ze steken n.l. een mensch met dezelfde koel bloedigheid aan het braadspit, als een keukenmeid in Europa een kip) toch ook voor betere gevoelens vatbaar zijn. Twee maanden zal het weldra geleoen zijn, dat ik aan een hevigen koortsaan val leed en me onrustig op m'n stroo- mat om en om draaide, in de hoop met de heeren koortsbacillen, die zich onder- tusschen doof hielden, in onderhandeling te kunnen treden, toen men mij de bood schap bracht, dat de zoon van een op perhoofd, ziek, doodziek was, en dat de vader voor den stervende „het water, dat na den dood weer levend maakt", be geerde. Dadelijk wil ik opstaan, maar mijn beenen weigeren nu den dienst, en God biddend, nat Hij den kleinen toch voor zijn Paradijs bewaren wil, val ik machte loos op mijn. mat terug. Tegen den avond, of liever gedurende den nacht, voel ik me wat beter, en laat de boot gereed houden. Ik kruip er in, leg me op den bodem en een gunstigen wind brengt ons spoedig bij den kranke. Maliohi, zoo heet het opperhoofd, een oud bandiet, die nu echter onze vriend ge worden is, wachtte reeds niet meer op mijn komst. Toen hij mij echter, zoo el lendig met heelemaal vertrokken gezicht, binnen wankelen zag, keek hij me strak aan en zei: „Bemint ge ons dan'zoozeer?" Ik kon daarop niets antwoorden, ik drukte hem slechts de hand. Ik. voelde een rilling door me heengaan, maar dat was geen gevoel van koorts: het was een zoet gevoel, waaraan ik niet weerstond, en ik weet niet zeker, of niet een paar tranen in mijn baard verdwaalden. Voor de eerste maal hoorde ik op de Salo- mon-eiianden zulae woorden. Ik zond daarvoor een hartelijk dankgebed op tot den goeden God. Ik doopte het zieke kind en keerde terug met de hoop in het hart, dat de kleine Jozef in den hemel voor de bekeering van zijn vader zal bidden. Deze Mahohi staat inderdaad op het punt zich te bekeeren. Weet ge wat hem daarvan te rug houdt? Hij heeft een kale plek op zijn hoofd en op de Salomon-eilanden is zoo iets een schande. Voor niets ter wereld zoii Mahohi voor anderen zijn hoofd ont- blooten; hoe kan hij dan de kerk be treden? Ik zal hem een napje moeten la ten maken. Ik zal u nu nog de levensgeschiedenis van Gabriël vertellen, maar slechts on der voorwaarde, dat gij zijn eerste broek betaalt. Het was eind Februari. Pater C. en ik keerden uit Malaiba, het beruchtste van alle eilanden, waar het kanibalisme nog hoogtij viert, terug. Nauwelijks hadden we voet aan wal gezet, toen men ons meldde, dat in het dorp Sungu, eenige mijlen van hier, een kind geboren was. Daar de moeder sinds eenigen tijd ka tholiek was, sprong ik dadelijk opnieuw in de boot om den pasgeborene te gaan doopen. Onderweg kwelde me opeens de vraag, of het wurmpje nog leefde. Het was do vorige week ter wereld gekomen; mijn ongerustheid was daarom niet zon der-reden, want op Maurau worden de meeste kinderen dadelijk na hun geboorte weer uit den weg geruimd. En de moeders volvoeren, helaas, zelf dat afschuwelijke werk. En waarom? Op zekeren dag vroeg Pater C. aan een jonge moeder: „Wat heb je met je kind gedaan? Spreek." „Ik heb het gedood", luidde het onverschillige antwoord. „Maar, ellendige, dat is verschrikkelijk." „Het kind was niet schoon!" En daar om had de moeder haar eigpn kind den schedel met een steen stukgeslagen en de overblijfselen aan de varkens voorge worpen. Wij hadden goeden wind; we landden dan ook spoedig in Sungu, waar me da delijk meegedeeld werd, dat het kind nog leefde. „Waar is het?" vroeg ik. Men wees op het nabijzijnd woud. Op Marau moeten de moeders, als hun tijd gekomen is, zich naar het midden van het bosch terugtrékken, en daar 810 dagen ver blijven; in het dorp te komen is hun in dien tijd absoluut verboden. Een bar- baarschhejd zeker, maar hebben vrouw eilanden? Ik wenschte bij het kind ge bracht te worden. Daar keken ze me allen aan met oogen die me zeiden: „Maar, heb je je verstand verloren? Weet je niet, dat dat streng verboden is? De duivel zal je verscheuren." Ik bleef ech ter bij mijn verlangen, en daar men lang zamerhand den Pater als een buitenge woon mensch is gaan beschouwen, bracht men mij ten laatste naar de schuilplaats. Onder een palm lag de moeder op den blooten grond uitgestrekt en naast haar een bolwangig popje. Ik nam het op den arm, en zeker wel wat onhandig, dat geef ik toe, trachtte ik het schreiend kind te sussen. De moeder was nu, om zoo te zeggen, in den zevenden hemel. Ik gaf de vrouw een kort preekje en gelastte haar, naar het dorp terug te keeren, en den anderen morgen naar het kerkje te komen om het kind te laten doopen. Tot zoover ging alles goed. De moeder verliet zonder te veel verdriet haar kluis en volgde me naar het dorp. Maar ik had buiten papa gerekend. Die kwam 's avonds thuis, en zonder meer beval hij zijn vrouw het kind den nek te breken. De ongelukkige, die het zeer goed meende, bood eerst tegenstand en liet toen aan haar tranen den vrijen loop. De Voorzienigheid had het echter zoo be schikt, dat een gedoopte knaap de scene bijwoonde. Ijlings kwam hij tot mij en vertelde me wat er voorgevallen was. Ik wendde mij tot God om voorlichting en liet den vader het volgende weten; „Mijn vriend, als ge je kind doodt, schrijf ik dadelijk aan den gouverneur en verlang van hem, dat hij je laat ophangen. Over weeg het wel in je buik." (Hier de zetel van het verstand). Heeft de kerel in zijn droom misschien het touw om zijn hals gevoeld? Ik weet het niet. Hoe het ook zij, den anderen morgen vroeg kwam de moeder, vergezeld van alle dochteren Eva's uit het dorp tot mij, en ik maakte me klaar voor den doop. Maar wat was dat? Het kindje, dat den vorigen avond helder rood was, was nu koolzwart. De moeder had het eenvoudig met roet be smeerd. Dat was mooierl Tegenwoordig is Gabriël een dik ke reltje met driedubbele kin. Zijn grootste vreugde is met zijn dikke knuistjes in mijn baard te woelen of den vinger In zijn neus te steken. Gedenk hem in uwe gebeden en ook denk aan zijn eerste broek." De pluimgedierte- en konijnenvereeni- ginp voor Maastricht en Omstreken Het Zuiden, te Maastricht, heeft Donderdag een spoedeischende vergadering gehou den in verband met het uitbreken van de hoendercholera op ver schillende plaat sen in ons land. Ter vergadering waren o.a. aanwezig dr.. te Hennepe, van dia Piiiksseruminrichtirg te Rotterdam, en dr. Hameleer3, dierenarts te Maastricht. Uit de mededeelingen van dr. te Hen nepe bleek, dat de te Eij-sden ingevoerde kinnen uit Italië de cholera in ons land hebben gebracht. Besloten werd te trachten krachtig mee te helpen aan de bestrijding van het gevaar voor de Nederlandsche hcen- derstapels, en het volgende te'egram aan den Minister van L., N. en H. te- zenden „De Vereeniging enz. verzse'ct uwe Excellentie maatregelen te némen tot bestrijding der cholera en eventueel qua rantaine en inenting van pluimgedierte uit buitenland te overwegen." In een op 23 dezer te houden open bare vergadering zullen verdere maat regelen worden besp-roken. Men schrijft uit Barnereld. Hoewel later dan andere jaren, heeft de gevreesde meeldauw' ook nu weer hét blad van het eiken hakhout uit deze streken sterk oanget-st. Sommige wal en en bosschen zien er uit, alsof zij met kalkwater zijn overgoten. De groei dar jonge loten, waaraan de meeldauw zich bij voorkeur hecht, wordt hierdoor ten ueerste belemmerd. Reizigers, die Zaterdagmorgen met den trein, die ongeveer half negen te Utrecht arriveert uit de richting Den Bosch, zijn meegekomen, meldden, dat deze trein in de buurt van Schalkwijk plotseling stopte ©n daar een kwartier oponthoud had, om» dat er zooals het treinpersoneel zeide een stuk ijzer op de rails lag. Den stationschef ta Schalkwijk moet hiervan zijn kennis gegeven.' (U. D.) poor de centrale recherche te 's-Hagp is onder leiding van een inspecteur aan gehouden op de Laan van Meerdervoort W. S., 35 jaar, recidivist, die door re chercheurs in bezit bevonden werd van plaatwerken met en zonder lijsten, die bleken afkomstig te zijn van diefstal door middel van opensluiting uit de zaak van den heer Cramwinckel aan de Piet Heinstraat aldaar. pe recherche meent in S. den dader te hebben gevat van talrijke diefstallen door insluiting, insluiping en openslui ting f® 's-IIage in de afgeloopen maan den gepleegd. Op hem werd bij de ar restatie een complete collectie loopers, gummi handschoenen, zaklantaarn' en an der inbrekersmateriaal gevonden Zondagmiddag ia op den Hengeloschen- w6g onder Lonneker, de y op het rijwiel pad rijdende wielrijder Heetebry, uit En schedé, door een auto uit Almelo aan gereden. De chauffeur moet onder den invloed van sterken drank geweest zijn. Heetebry werd met een gebroken been en föho iderk.vetmur in hel Ziekenh li te Enschedé opgenomen. Een politie-onder- zoek is dadelijk ingesteld. Een goede vangst Te Hupsel bij Eiber gen heeft de landbouwer Weerkamp 8 bunsings gevangen, tot groote vreugde der kippenhouders, waarvan een zelfs 200 kuikens door deze vraatzuchtige die ren heeft moeten missen. Doodelijk ongeluk. Op de Nieuwe Amstelbrug te Amsterdam is een tot nog toe onbekend persoon onder de electri- sche tram geraakt. Hij is zwaar gewond naar bet O. L. Vr.. gasthuis vervoerd, waar hij een uur later aan de gevolgen overleed. jjit het raam gevallen De zeven jarige O. v. D. te Schiedam, die aan deken, die uit het raam hing, wilde grijpen, verloor het evenwicht en viel ongeveer 5 Meter naar beneden. Het ventje werd met ernstige inwendige ver- wondingen opgenomen' en naar heï He kenhuis vervoerd, alwaar het korten tijd later overleed. Nu thans, blijkens enkele berichten van de laatste dagen het vraagstuk der vogel- of hoendercholera in ons land aan de or de is, moge hier in herinnering worden gebracht wat over dat onderwerp is mee gedeeld door dr. B. J. C. te Hennepe Jzn. bacterioloog aan de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, in een brochure over „be strijding van besmettelijke pluimveeziek ten". Deze brochure welke op ruime schaal wordt verspreid (zij is gedrukt in 30.000 exemplaren) is een uitgave van de Nederlandsche Federatie van Vereenigin gen van Bedrijfspluimveehouders (Neder landsche Pluimvee Federatie). De tekst wordt gevormd door een lezing, door dr. Te Hennepe, dezen winter op verschillen de plaatsen gehouden. Wij lezen in de bro chure o.m. het volgende; Het komt helaas nog voor, dat een ei genaar, bij wiens dieren eene ziekte uit breekt, en die bemerkt, dat de ziekte niet te keeren is, de rest zijner dieren opruimt, d.w.z. ze op de markt verkoopt of aan opkoopers verkoopt. Wie van deze vogels koopt, haalt natuurlijk daarmede de smet stof binnen. Maar ook ieder die de vogels beetgepakt heeft, zooals dat op markten zoo vaak gebeurt, neemt de smetstof me de. Verder is ok het transportmateriaal, manden, kisten, stroo enz. besmet en dit zelfde materiaal wordt zonder ontsmetting herhaalde malen gebruikt. Worden er nu eenige dagen later gezonde vogels in ver pakt, dan worden dezen ook besmet en brengen de smetstof weer over op het erf van den nieuwen eigenaar. Maar we weten ook allen hoe de op koopers zelf den boer afreizen en overal rond loopen en in de hokken komen. Van het eene erf trekken ze naar het andere, aan kleeren, handen of schoenen vaak een massa smetstof van het eene erf naar het andere overbrengende. De dieren- die naar de markt gebracht worden, kunnen ook schijnbaar gezond zijn, doch „smetstofdragers" zijn. Blijven deze dieren nu in goede conditie, dan ge beurt er niets, maar worden ze tijdens het transport verzwakt, dan kunnen ze weer ziek worden en heel veel smetstof verspreiden. Ze worden dan vaak tijdens het transport reeds ziek en komen dood aan. Men spreekt daarom ook wel van „transportziekte". Zoo is er met Poolsche ganzen veel cholera overgebracht naar an dere landen van Europa, terwijl toch de ganzen in Polen gezond afgeleverd wer den. Het geval te Rolde staat ons allen nog duidelijk voor den geest. Als men leest hoe de heer Koning in Avicultura beschreef, de slechte transportwijze dan begrijpt men dat de ganzen tijdens het transport ontzettend leden en verzwakten en als slachtoffer vielen van de bacillen, waar ze eerst geen last van hadden. Van een transport dat de heer Koning ontving waren 500 ganzen gestorven. Kapitein Kooiman heeft op deze manier omstreeks 1900, de cholera met Ita-liaan- sche kippen in ons land zien komen, en deze ziekte kreeg toen groote uitbreiding in Limburg, Brabant, België en Westfalen. Maar ook door transport binnen 's lands kunnen de dieren erg lijden. Zoo beschrijft de heer Van Asperen Vervenne, pluim veeteelt-consulent, in „Kleinveeteelt" hoe hij te Purmerend op 19 Juli 1921 op een smoorheeten dag, 's morgens een paar duizend eenden zag laden, bestemd, voor Volendam. De eene kist werd op de an dere gezet, uren lang moesten de dieren daarin vertoeven. Op de waarschuwingen van eten deskundige werd niet gelet, wat Volendam waarschijnlijk achteraf zeer berouwd zal hebben. Door mij zelf zijn verschillende gevallen te Volendam ge constateerd, waarbij menschen op de markt te Purmerend een hok eenden (pl.m. 60 stuks) kochten, en deze binnen 2 weken allen aan cholera stierven, daardoor natuurlijk hun geheele omgeving besmettend. Door deze „smetstofdragers" is dan ook het feit te verklaren, dat de handelaars te goeder trouw beweren gezonde vogels af geleverd te hebben en beweren dat de -ziekte door het transport ontstaan is, terwijl wij nu weten, dat zij te voren reeds in aanleg aanwezig was, doch al leen door de slechte transportwijze tot uitbarsting kwam. Tot zoover de brochure. Uit de berich ten van de laatste dagen, weet men, dat er weer nieuwe gevallen van ziekte gecon stateerd zijn. Ditmaal komt de besmetting, die via Eysden is ingevoerd, uit Italië. In de hier genoemde brochure vindt men alles bijeen wat onze pluimveetelers en autoriteiten dienen te weten om de ver spreiding der gevreesde ziekte tegen te gaan. „Floralia" verschijnt als speciaal Iris- nummei. De Irissen worden ook wel or chideeën van het vrije veld genoemd, welken naam zdj verdienen. Veel belang- rijks wordt van dit plantengeslacht ver teld naast beschrijvingen van de ver schillende soorten, vindt men aangege ven hoe de iris als versiering van tui nen en buitenplaatsen kan worden ge bruikt, en hoe men er bloemstukkten van kan maken. Een fraaie plaat in driekleurendruk en vele goede afbeeldingen verduidelij ken den- tekst. Een kwaal, die zich voorai bij vee in natte weiden kan openbaren, is de z.g. longworm-ziekte. Door deze ziekte worden vooral de jonge runderen aangetast. Kalve ren blijken er nogal vatbaar voor, hoewel ook bij oudere dieren de kwaal zich kan openbaren. Het lijden wordt veroorzaakt door kleine gladlijvige witte wormpjes, welke dn groote getale in de ademhalingsorganen der die ren kunnen voorkomen. Meestal vertoonen zich de symptonen der ziekte bij de dieren in den zomer of begin herfst. De verschijnselen zijn duidelijk waarneembaar. De aangetaste dieren heb ben het benauwd en hoesten herhaaldelijk. Na hevige hoestbuien komt dan soms -een massa slijm naar buiten, waarin de wormp jes duidelijk waarneembaar zijn. Vaak ook slikken de dieren het opgehoeste slijm we der naar binnen. Hebt ge als veehouder dieren, waarbij ge verschijnselen waarneemt, die op long wormziekte wijzen, denkt er dan vooral niet te gemakkelijk over, maar waarschuw- onmiddellijk den veearts. Want worden geen geneesmiddelen toegediend, dan ver meerdert de longworm daarbinnen snel en kari dit binnen eenige maanden den dood van het dier tengevolge hebben. De vee arts weet de dieren in betrekkelijk korten tijd (e genezen, Hoeveel tuinders zijn er niet, die pluimvee houden, en die toch nog maar zoo weinig doordrongen zijn van de waarde van den kippenmest. Als zij de waarde van den kippenmest kenden, zouden zij veel meer zorg besteden aan het reinigen van hokken en rennen, en dén mest, welke daaruit komt, zuiniger bewaren. Goed bewaarde kippenmest is een wer kelijk krachtige mest voor den groentetuin en vooral voor bladgroenten is ze van groote beteekenis. 100 Kg. van dezen mest fcat in waarde ongeveer gelijk met 10 Kg. chilisalpeter, 10 Kg. superphosphaat, 2 Kg. patenfkali en 2 Kg. kalk. Het beste is den kippenmest te bewaren in een ton of cementen mestbak, zoodat de waardevolle deelen niet weg kunnen vloeien. Ook dient de mest van de lucht af» gedekt te worden, wat het beste en een* voudigste geschiedt door er een laagje aarde op te houden. Daar deze kippenmest te weinig kalk be vat, verdient het aanbeveling ze te mengen met stafmest, zoo, dat bedde mestsubstan- tics goed dooreen komen. Vooral in verdunden toestand, als gier, gebruikt, voldoet deze mest dan uitstekend. Ook voor grasland en gazons i« een derge lijke bemesting prachtig. J AMSTERDAM 21 Aug. Aardappelen. (BA richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 2.753, id. Eigenheimers 1.75—2, id, blanwe Eigenheimers f 1.752.25, Frie-, sche borgers 1.50 bieden f 1.90 laten, Noord-'Hoülandsche blauwe f 2.102.40i IJpolder Eigenheimers f 1.752, Hille- gommer zandaardappelen f55.50, Schoor meesters f 2.402.80 per H.L. AMSTERDAM, 21 Aug. Vee. Ter markt waren «Tatigevoerd: 377 vette koeden, waar van de prijzen waren: le qua! f 1.30— 1.50, 2e id. 1.10—1.20, 3e id. f 0.90—1] per K.G.; 93 melk- en kalfkoeien f 360—, 600 66 graskalveren f 4095, 41 nuchte re kalveren 1322, 195 schapen f 25—, 40, 93 lammeren 1630 per stuk; 557j vette varkens le qua], f 1.28, id. 2e f 1.21, spekvarkens f 1.20 per K.G. schoonge» wicht. N AMSTERDAM, 21 Aug. Boter. Centrak Botermljn. Hoogste prijs f 2.36, midden» prijs 2.30, laagste prijs f 1.81. ENKHUIZEN, 19 Aug; AaTdappelmarkt, Blauwe aardappelen f 1.401.10, Due II en Due 7075 ct., blauwbonte f 1.061.25! Borgers 1.151.70, Julimudzen f 1.15, alles per baal (50 K.G.). Slaboonen 1.20 2.10 per zak (30 pd.), ROTTERDAM 21 Aug. Vee. Aangevoeri waren 332 vette runderen, 477 vette en graskalveren, 855 schapen of lammeren, 703 varkens. De prijzen waren als volgtf koeien le kwal. f 1.301.40, id. 2e kwal, 1.201.10, id. 3e kwal. f 10.90, ossen le kwal. f 1,25—135, id. 2e kwal. f 1.15 1.05, id. 3e kwal. 0.750.85, kalveren le kwal. f 0.86—1, id. 2e kwal. f 0.75—0.65, id. 3e kwal. f 0.55, schapen le kwal. f 0.70 0.80, id. 2e kwal. f 0.600.50, id. 3e kwal. f 0.40, lammehen 0.850.95, var kens le kwal. f 11.06, id. 2e kwal. f 0.96 90, id. 3e kwal. 0.860.80, licht soort f 0.82—0.92, alles per K.G. Vet vee en vette kalveren met williger handel dan de vorige week, prijzen voor: prima kwaliteit iets hooger; varkens in al- Ie kwaliteiten <tot redelijken handel tot iets vastere prijzen; schapen en lammeren met minder handel dan de vorige week. ROTTERDAM, 21 Aug. Tabak. Aange voerd per s.s. „Innsulinde' 6213 pn. Java; als: 2693 GB/M, 1421 pn. DB, 819 pn. M/Besoeki, 199 pn. L, 1081 pn. Gawok. Katoen. Noteering van de Vereeniging voor den Katoenhandel. Rotterdam Cot ton Association. Fully middling 71% c. per half K.G. Buitenlandsche granen flauw. Rogge Western 2 disp. 1110.30 riaar kwal.. La Plata disp. 16.75; gerst, 47 K.G. Do- nau disp. 200, dito 62 K.G. 190, 48 p.Amerik. malting stoomend 184, Cana da 3 aang. f 197, stoomend 195, Sept.- Oct. aflad. 188, 48 p. White clipped 9.30, Aug.-Sept. en Sept-Oct. aflad. 9.10; Canada 3 disp. 11, dito Aug.- Sept en Sept.-Oct. aflad. 9.80; Mais. Amerik. mixed aangek, 162, stoomendd 164, Siept.-Dec. lev. 165, gele La Pla ta nieuwe oogst, stoomend 254, oude oogst disp. 190, Donau disp. 190, Galfox disp. 188. De heden in veiling aangeboden 15 Ohm La Platagerst werd ten deele verkocht ad 176, boorderij, plus 1 pet. Binnenlandsche ranen. Tarwe jarige bij tamelijk aanbod langer verkocht 13.50 14. Van nieuwe tarwe, gerst 'en haver waren de eerste partijtjes ter markt, wel ke van slechte kwaliteit en moeilijk tel plaatsen waren. Rogge belangrijk lager 8.509.25. Erwten niuwe zeer moeilijk te plaatsen, gedeeltelijk onverkocht 17.5018.50, extra droge kwaliteiit daarboven betaald. "Zaden. Lijnzaad voer 2122, zaal 2425; mosterdzaad bruin 4244, idem geel 4045; koolzaad 4850;' karwijzaad 90—95; kanariezaad 20-» 21 per 100 kilo. Vlas. Aangevoerd 3300 K.G. blauw 1.60—1.90, 4000 K.G. Groningsch f 1.50 —1.80, 1450 K.G. Holl geel 1.50—1.80;' 1900 K.G. wit 1.20—135, 5100 K.G. D* wroot 1-251.35 Aardappelen. Blauwpitten 2.402JG» Brielsche Eigenheimers 2.102.60, Zeeuwsche idr 1.502.00, Blauwe id, 1.80—2.30. Eieren. Zeeuwsche en Ovcrmaasche 6—8. Lijnolie. Vliegend 46, Sept. 41, 41%, Oct./Dec. 3734, 38, Jan./April Veevoeder. Lijnkoeken Noord-Amerik. loco 13.25, stoom 13.25, Sept./Dec. lev. 13.40, Jan./April 13.50, merk SK loco f 13.50, stoomend 13.50, Sept. lev. 13.50, id. van Noord-Amerik. zaad loco 14.25, stoomend 14.25, merk maple leaf stoomend 15. Indische Cocoskoeken loco 9. Katoenzaadmeel (dubb. gezeefd Texas) Sept./Oct. aflad. 13.25. Inlandsche Voorslag Lijnkoeken loco 12.75, Sept. lev. 12.75, id. Lijn koekschilfers loco 13.50, id. Cocoskoe ken loco 10.75, id. Raapkoeken loco 7, alles per 100 K.G. en gedeeltelijk 'tweede hands. In publieke veiling verkocht ca. 100 ton min of meer beschadigde Manchoe- rijsche soyakoeken f 9.159.40, boord vrij in balen plus 1 GOUDA, 21 Augustus. Bloemenveiling. Juliani Dahlia 0.05—0.18; Pompom Dahhie 0.050.20; Rozen 0.050.20; Gladiolen ƒ0.050.20; Osters ƒ0.030.10; Papaver 0.010.05; Monbre.tia 0.07. —0.15 per 10 stukfe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6