BIHNENUNDSCH NIEUWS. N.V. „DE TIJDGEEST"; OMUTDEN1. HILLEGOM. LISSE. BEVERWIJK. CASTRICUM. HEEMSKERK. door Ged. Sfafen hferlri belemmerd wordt. Gaarne zag men van dit college eene plattegrond aangegeven van de wegen en wateren welke aan schouw onderworpen zijn. VELSEN. Een echte koker 'f I® CT.CTI is altijd M vooralen wan m den naam A.MIJRHARDT met SCHOTEN. BENNEBROEK. ZANDVOORT. ZAANDAM. RECHTSZAKEN. Verduistering en valschheid in geschrifte. De zaak-Zandvliet. De ex-keizer. Secretarissen der Huurcommissies. Verzending van levend pluimvee. Dinsdag 22 Augustus 1922c 6ü 61 81 22477 2000. 13392 1500. 16607 1000. 1323 ƒ400. Prijzen van DRANKBESTRIJDING. „De Kruisbanier." In de „Kruisbanier" deelt de heef J. G. Suring mee, dat hem op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber door het federatief bestuur van Sobriëtas ontslag als hoofdredacteur en ais lid der commissie van redac tie van de Kruisbanier is verleend. De ZeerEerw. Pater Ildefonsns te Helmond neemt ziin plaats in. CU het politierapport. Door dé poli tie zijn 'i paarden aangetroffen, die on beheerd op straat liepen. Zij werden bij den stalhouder B. ondergebracht Later zijn zij door den eigenaar Br. afgehaald. De heer L. in de Prins Hendrikstraat deed aangifte, dat een vrachtauto het zonnescherm voor zijn winkel heeft stuk gereden. Door den heer J. G. te Velseroord werd aangifte gedaan van mishandeling van zijn vrouw, door zekere G. van hier. De oorzaak Is een geldkwestie. Ook door mej. D. alhier werd aangifte gedaan wegens mishandeling van haar 14-jarig dochtertje door den badman van het zeestrand alhier. In den arm ge-schoten- Toen de hfter A. W. N ieberdi ug in «ijn bui tenplaat» wandelde met 'n geweer gewa pend, om klein schadelijk wild te schie ten, ging onverwacht» een schot af, het welk dan arbeider van den landbouwer van de Morel in dén arm trof. Dokter Hanrath verleende geneeskundige hulp. Geitenkeuring. Vanwege de R.-K. Geitenfokvereeniging ..De Werkmanskoe werd Zaterdagavond de jaarlijksche gei tenkeuring gehouden door den assitent Rijksveeteelt consulent, den heer van Leeuwen. Er waren ter keuring ruim 50 geiten oi lammeren aangevoerd, waar onder vele prachtexemplaren. Twintig geiten werden in het register ingeschre ven, terwijl eenige lammeren in het gei- tenstamboek werden opgenomen. Het be stuur, daartoe in staat gesteld door eeni ge ingezetenen, had voor de beste exem plaren geldprijzen beschikbaar gesteld. De jury had hier echter geen gemakke- lijken taak. Hare uitspraak was voor wit ongehoornd en reeds ingeschreven: lste prijs, J. P. Berbeés 2e prijs W. Mes man; 3e prijs, dezelfde, voor wit onge hoornd bij deze keuring ingeschreven, lste prijs, Gebr. Langeveld; 2e prijs, dezelfde; 3e prijs, D. Hoogkamer, voor overige geiten, lste prijs, C. van Steijn; 2e prijs H. Siebels; 3e prijs, P. v. d. Lans Pz., voor wit ongehoornde lammeren, lste prijs. Gebr. Langeveld; 2e prijs, W. Vrij burg; 3e prijs. Th. v. d. Voort Cz. Dat het streven der vereeniging, om alleen wit en ongehoornd te fokken, geen ijdele wensch is, bleek wel uit het feit, dat niet een bont of gehoörnd lam werd aangevoerd. Bij de Zondag voortgezette serie- wedstrijden van L. F. C-, zijn de uitsla gen aldus; S. J. C. IOranje Wit I, 2—. L F. C. I-S. M. C. 1. 1—0 en S. J. C. II en S. M. C. II, 12. Er was buitengewoon veel publiek en de bijval van L. F. C. was -machtig, toen zij op S. M. C, de over- nd wist te behalen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Van Balen en K. Cornelisse. G.J. Tum- mer en K. J. E. Koops. Getrouwd: P. Wijdeman en C. M. Bak ker. Geboren: d. van T. Teunissen-van Nes. d. van A. Bakker-Goudsblom. z. van G. Tol-Heijnis. d. van J. Half- Affourtit. z. van W. Koom-van Velt- huijsen. d. van H. M. A. Schelvis- Sprengers. Burgerlijke Stand. Geboren: Emma, tf. van J. Beentjes en A. van Duijn. Petrus, z. van N. de Graaf en J. Schou ten. Johannes Nicolaas, z. van C. Kroone en M. Mettes. Overleden: Adriana Sureveen, 24 j. te Castricum. Ondertrouwd: L. Aardenburg, 26 j. en G, Scheerman, 29 j., beiden te Castricum. Jacobus Vergouw, 30 j. te Uitgeest en J. Groentjes, 22 j. te Castricum. Collecte. Naar wij vernemen, heeft de collecte, welke vorige week Dinsdag werd gehouden voor den bouw van de kapel voor het in aanbouw zijnde Seminarie opgebracht de som van 188. Polderbestuur. In de jongst gehou den vergadering van het polderbestuur is uit 12 sollicitanten naar de betrekking van poldersecretaris, benoemd, in plaats van. wijlen den heer B. A. Theissling, de heer G. Louter alhier. Hinderwet. Door B. en W, is in de laatst gehouden vergadering vergunning verleend aan Gebr. Schermer, tot het op richten van een inrichting voor een maal derij, terwijl aan de firmma Balvers en Hopman vergunning werd toegestaan tot het uitbreiden van de bestaande inrich ting voor machinale houtbewerking ge naamd „Wilti". Werkverschaffing. Naar wij verne men bestaan er bij de Erven Jbr. Ge vers plannen tot het afzanden van een gedeelte van de onder deze gemeente liggende duingronden, waarbij tevens de bestaande weg naar het Jachthuis en de jachtopzienerswoning „Kijkuit" zal wor den verlegd, zoodat in dezen weg geen bochten meer zullen zijn, maar recht wordt aangelegd op de bestaande wo ning. De gemeenteraad vergaderde Maandag- *vond voltallig. Wat zelden het geval is, was, dat de publieke tribune geheel bezet was met belangstellenden. De voorzitter opent de bijeenkomst De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die goedgekeurd worden. Van de vereeniging „Koninginnendag" las de voorzitter een schrijven voor, in houdende het verzoek om subsidie voor haar eerstdaags te houden volksfeest. Namens B. en W. wordt voorgesteld 125 voor dit doel af le staan, wat op 2 na algemeene stemmen n.l. die der heeren de Wilde en de Vries wordt aan genomen. De heer de Wilde is botweg tegen elke subsidieering met het oog op de be rooide gemeentefinanciën, ook zelfs waar het gold voor betoonden ijver en activi teit van den rijksveldwachter Boerema, waar B. en W. zich hadden voorgesteld dezen ambtenaar eene extra toelage ad 150 te geven. Toch kwam ook dit er door, alleen de heer de Wilde stemde blanco. Ook hadden B. en W. voorgesteld, om aan den oud-gemeentewerkman de Jong, die in den laten avond zijns levens in be hoeftige omstandigheden verkeert, voor den a.s. winter een bedrag, groot 50, uit te trekken voor aankoop van proviand en brandstoffen, waarmede de raad accoord gaat Aangaande de wet op de vleeschken- ring krijg* onze gemeente een eigen ge bouw voor noodslachtingen. De heer de Wilde zag liever zulk een gebouw hier niet verrijzen. Spreker zag daarin het bewijs, dat ten onzent veel vleesch geslacht wordt van minderwaar dig gehalte. De voorzitter zegt, dat dit volstrekt nog niet het geval behoeft te zijn, daar toch iedere slachting onder toezicht van des kundige zal staan. De najaarsschouw zal gehouden worden op 19 September e.k. De heeren de Vries en de Wilde geven te kennen, liever geen werkzaam aandeel jn deze schouw te nemen, zoolang men Nu, dat zal nog wel een poosje duren, alvorens daaraan voldaan zal worden. De heer de Vries dringt nogmaals er op aan bij B. en W., goed toe te zien aangaande eene door Nijman aan te bren gen waterkeering op zijn grond aan de Margerettelaan. Deze waterkeering moet aan alle eischen voldoen, wat betreft een onbelemmerden waterdoorvoer. Ten slotte vraagt de heer de Wilde naar de mogelijkheid, om ook ten onzent eene belasting te heffen op publieke vermake lijkheden, waarop de voorzitter deze/ spreker aanraadt in eene volgende bij eenkomst een dergelijk voorstel bij den raad in te dienen. Hierna sluiting. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond go- houden vergadering van den gemeente raad was de heer Landeweert afwezig. Voorzitter was wethoudef Handgraaf. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een mededeeling van dan Commissaris der Koningin, dat aan den burgemees ter op zijn daartoe gedaan verzoek verlof i» verleend om zich van 21 Augustus tot en met 17 September e.k. buiten da gemeente op te houden. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk Bealuit van 1 Juli 1922-, waarbij aan deze gemeente tot wederopzegging vergunning wordt verleend, dat het onderwijs te Velsen minder dan zeven achtereenvolgende leer jaren zal bevatten. Een schrijven van J. Stolp, dat hij zijne benoeming tot lid der kommissie voor de werkloosheidsverzekering aan neemt. Als voren van R. H. P. Fischer, dat hq zijn benoeming tot keuringsveearts, hoofd van dienst aanneemt. Het verslag van het Oentraal Admi nistratiebureau van het vissoherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden over 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek ran W- Rumping te Wijk aan Zee en Duin om hem alsnog een vergunning te verleen en voor een stand plaats met drie rijtuigen aan de Ka naalkade te Wijkeroog. Naar B. en W. ter afdoening, daar deze aangelegenheid tot de bevoegdheid van dit college behoort. Als voren Mej. J. de Vrie» te Wij keroog om ondersteuning. Ter afdoening naar B. en W. Als vorep van J. H. Doderer, om eervol ontslag als leeraar in de lichame lijke oefening aan de gemeentelijke vis- 6cherijschool en onderwijzer in genoemd vak aan de openbare scholen. Voorgesteld wordt, het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van 26 October 1922 of zooveel eerder als in de vakature zijn voorzien. Een schrijven van H. van Veen e.a. te Wijkeroog inzake bespoediging van woningbouw. Naar B. en W. ter afdoening; bij den Hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting is reeds op spoed aangedrongen. Een adres van den IJmuider Bestuur- dersbond om stappen te doen tot het in het leven roepen van een steunrege ling voor zoo mogelijk alle uitgetrokken werknemers. Voorgesteld wordt, zich terzake tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden indien, naar het oordeel van B. en W., uit de in te zenden opgaven van de vakorganisatie blijkt, dat inderdaad aan een speciale regeling op dit punt behoefte bestaat. Al» voren Voor den administrateur der burgerlijke armbesturen om verhooging van salaris met f 150 per jaar, met een adhaesie-betuiging van het sohaalarmbe- stuur. Te behandelen bij de begrooting voor 1923. Medegedeeld wordt; Ingevolge aart- 49 van het werklieden- reglement is bij de stukken gevoegd een uitspraak van het werkliedengerecht, in zake strafoplegging aan een gemeente werkman. In verband met deze strafzaak hebben B. en W. aan de hoofden van dienst medegedeeld, dat indien een gemeente werkman een schop of dergelijk klein gereedschap van huis mede moet nemen, dit voor hem geen motief oplevert om later dan den vastgeetelden tijd op het werk te komen. Naar aanleiding van daaromtrent ge maakte opmerkingen van dan heer Da vidson, bij de rondvraaag in de raads vergadering van 6 Juni 192" deelan B. en W. dan gemeenteraale, dat het in de bedoeling ligt, Irootom Hout- of Koningsweg geleide.,., to ver beteren. Op de 1 nopende begrooting, soo- wel als op de oonoeptbegrooting voor 1923, zijn daartoe gelden uitgetrokken. Verder zij medegedeeld, dat het gedeel te van den Rajksstraatwog nabij het ge bouw van den R.K. Volksbond te Wij keroog reeds door den Rijkswaterstaat is hersteld geworden. Door den directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf \>n Noord-Hol land is verzocht, de tijdelijke waterlei ding aan dat bedrijf met ingang van 26 Juni 1922 te doen ophouden, mits daardoor niet do gelegenheid afgesneden wordt om zoo noodig opnieuw met de levering voort te kunnen gaan. Als gevolg daarvan is de levering door de gemeente-waterleiding op genoemden 8etum stopgezet en is aan den directeur van het P. W. N. medegedeeld, dat. indien de wenschelijkheid blijkt, dat de waterleiding hervat worde, daaraaan zal worden voldaan, onder voorbehoud, dat de gemeentewaterleiding voldoende expi- citeit bezit om de gevraagde levering uit te voeren. Vanaf 1 Januari tot 26 Juni 1922 werd in totaal aan het P. W» N. 67012 M3. water geleverd. Naar aanleiding van de vraag van don heer Peek, gedaan bij de rondvraag in de raadsvergadering van 25 Juli j.l., betreffende werkverruiming, deelen B. en W. mede, dat zij deze aangelegenheid hebben gesteld in handen van de com missie tot verschaffing van productieve werkgelegenheid, om advies. Ingekomen zijn nog een schrijven van het bestuur der Schoolver. „Uw Konink rijk Kome" te Wijkeroog, waarin het be richt het verzoek van 13 Jult j.l. van be schikbaarstelling van 257.70 voor de vol- fedige invoering van het 7e leerjaar in te I rekken. Een schrijven van het bestuur van de Sanlpoortsche Vrouwenclub, waarbij het zijn teleurstelling uitspreekt over het niet- beschikbaar stellen van het gymnastieklo kaal van school F voor den cursus in ko ken en tevens verzoekt alsnog een andere lokaliteit voor het beoogde doel af te staan. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van A. H.Esser en H. J. Vet te IJmuiden om vergunning tol het plaatsen van een zweefmolen op 't Willems plein ter gelegenheid van den Koninginne dag. Naar B. en W. ter afdoening Besloten wordt een door de ambtenaren aangeboden portret van den afgetreden ge meente-secretaris, den heer Th. J. Nijnoldy Daniels, onder dankbetuiging te aanvaar den. De voorzitter benoemt in de commissie tot het nazien der geloofsbrieven van hot nieuwe inkomende lid de heeren Nijsser, Diependaal en Langendijk. De commissie adviseert tot toelating, waartoe wordt be sloten. De heer Poortenaar legt de vereischte be lofte af en neemt zitting. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wij ziging-van het raadsbesluit inzake de ver pachting van het vischrecht in de Jan Gij- senvaart en de Deift. Over het voorstel tot het verleenen van ontslag en op wachtgeldstelling van eenige werklieden van den Rednigings- en Ontsmettingsdienst wordt langdurig gedis- cuseerd. De heer Sluiters vreest dat het nog niet zeker is dat de twee werklieden, die vrij willig ontslag vragen, pensioengerechtigd zijn. De heer Schilling betreurt dat hij vroeger zijn stem aan deze reorganisatie gegeven heeft. Spr. noemt het een avontuur en ge looft dat van bezuiniging niet veel zal te recht komen. Spr. vraagt of aan ontsla genen geen toeslag op het pensioen gege ven kan worden. De heer Vermeulen weet ook nog niet of deze reorganisatie wel zoo bezuinigend zal werken. Dit voorstel kost al ruim f 8400. Spr. is er niet voor om het wachtgeld in eens uit te keeren. Dan vindt spr. het ver keerd, dat er zooveel mogelijk werklieden worden ontslagen, beier ware zoo weinig mogelijk. Spr. vraagt, waar er nog vier jongelieden in lossen dienst zijn, of niet 4 der ontslagenen, hoofden van gezinnen, de ze plaatsen kunnen innemen, b.v. 2 jaar lang tegen hun thans geldend salaris. Wethouder Dumebier is er niet tegen om dit in B. en W. te overwegen. De heer Dalmeyer zegt dat de begrooting van 1923 uitwijst dat er nog niets bezui nigd wordt. Spr. stelt voor het geheele voorstel nog aan te houden. Dit wordt aangenomen met 132 stem men. Teeen de wethouders. Goedgekeurd worden de voorstellen tot huur en verhuur van een gedeelte zeestrand te IJmuiden tot grond-overdracht voor wegverbreeding te Velseroord; tot verlen ging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen te Velseroord; prar ïdvies op het verzoek van A. de Groot te Santpoort inzake wijziging van den idduur der straatver lichting; subsidie .uivrage ten behoeve van de R.K. SchooJveineemging St. Lauren- tius te Velseroord. Aangehouden wordt het voorstel tot toe kenning van een vergoeding voor het bezit van het diploma gasfitter en gratificatie aan J. J. Schliker voor het leiden van een cursus ter opleiding van fitters. De wijziging der verordening betreffende het gasbedrijf van en de gaslevering door de gemeente wordt goedgekeurd. Het voorstel van de inwerkingtreding der verorderingen op de heffing en Invor dering eener straatbelasting nader op Januari 1922 te bepalen, wordt met 105 stemmen aangenomen. Aan de Vereen, voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland wordt yoor 1920 een extra-subsidie van f 2214.48K toegekend; aan de R.K. Vereen, voor Kraam- en Zie kenverpleging „Het Wit-Gele Kruis" te Be verwijk met 114 stemmen een subsidie van f 400 voor 1922. De financiëcle besluiten worden goed- keurd. Opnieuw wordt vastgesteld de ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de Vleeschkeu- rinsswet 1919. Benoemd worden tot leden van hel colle ge van zetters de heeren J. G. Handgraaf, P. Heere en N. C. Hin. Tot onderwijzeres in de gymnastiek aan de Openbare school Mej. C. E. van1 Ekeren alhier. Tot lid der commissie van bijstand voor de Financiën de heer L. Poortenaar. Bij de rondvraag zegt de heer Schilling binnenkort te zuilen komen met een voorstel tot productieve werkverschaffing. Hierna wordt de vergadering gesloten. Afscheid van den gemeente-secretaris. De aftredende gemeente-secretaris, de heer Th. J. Wynoldy Daniëls, heeft gisteravond voor den aanvang der raadsvergadering afscheid genomen van den raad. Daarbij waren zijn echtgenoote en de oudste zoon, kapitein Wynoldy Daniëls, aanwezig, benevens bijkans alle ambtena ren ter secretarie, de gemeente-boden enz. De ond5fe wethouder, de heer J. P. Handgraaf, sprak den scheidenden secre taris toe met de volgende woorden: „Als waarnemend Burgemeester, thans voorzitter van deze vergadering, wil ik naar aanleiding van uw gedaan verzoek nog een enkel woord daaraan toevoegen. Op 1 Januari 1894 is u in dienst getre den als secretaris dezer gemeente. De ge meente telde toen 7880 inwoners. Sinds dien tijd is de gemeente snel in zielenaan tal toegenomen, thans bedraagt het aantal inwoners ongeveer 29.000. De uitbreiding van de bevolking eischte van it sleeds meer werkkracht, waarmede tevens gepaard moest gaan uitbreiding van bet personeel. Na dezen langen tijd van arbeiden Is Ihans voor u het oogenblik daar, dat u den gemeente-dienst gaat verlaten, tenein de. naar ik hoop, nog vele jaren te mogen genieten van uw verder leven. Mijnheer de secretaris, ik dank u na mens de gemeente voor at hef goede, rfat u hebt verricht en ik bied hierbij een oor konde aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat u met uwe echtgenoote nog zeer vele gelukkige jaren zult mogen genieten van uw pensioen." Zichtbaar aangedaan antwoordde de se cretaris daarop als volgt! „Laat ik mogen aanvangen met een woord van dank aan den gemeenteraad, dat hel mij vergund is een enkel woord in uwe vergadering le spreken Dal Is een voorrechl, dat den gemeente-secretaris maar In enkele gevallen le beurt valt en wel bij zijn komen, als de verwachtineen omtrent ziin nersoon en zijn werk hoog gestemd zijn, en bij zijrt gaan, als de ba lans is opgemaakt. De welkomstgroet van. voor meer dan 29 jaar is reeds lang verstomd, de af scheidsgroet weerklinkt nog in mijn hoofd en hart. Van hen, die tegenwoordig waren bij de welkomsigiuct, i; niemand meer hier. Ik ben de eenig overgeblevene hier op deze zelfde plaats. En nu is ook voor mij aangebroken het oogenblik van scheiden. Dat stemt mij zeer weemoedig. Bij mijn zilveren feest, enkele jaren ge leden, werd mij een gedenkpenning ge schonken, waarop staat afgebeeld het ge meentehuis. Een uwer, de nestor van uwe vergadering, heeft dat toen genoemd mijn ambtelijk tehuis. En dat was het tot he den. Maar het stemt niettemin tot dankbaar heid. Hoevelen niet moeten het voorrecht missen tot in het 63ste jaar op hun post te blijven. En 'tmoet erkend, dat waar de arbeid volwaardige krachten eischt, de ouderen moeten plaats maken voor de jongeren. Het gemeentehuis zal straks voor mij niet anders zijn dan het is voor ieder in gezetene, een gebouw, bestemd vo<*- den openbaren dienst. Ik zal er voorbij gaan als een, die tot het verleden behoort. Maar toch, ondanks dit alles, zal mijn hart er aan blijven hangen en mijn geest, er telkens in terugkeeren. Dankbaar, dat ik er werk en brood mocht vinden. De vriendelijke woorden, tot mij gespro ken, zal ik bewaren als een goede herin nering. De vriendelijke wijze, waarop mijn afscheid mocht geschieden, stel ik op hoo- gen prijs. Mijn komst hier, mijn koperen en zil veren ambtsfeest, mijn afscheid, 't zullen dagen zijn, die ieder met eigen herin neringen in mijn geest zullen blijven voortleven. Ik hoop van ganscber harte dat het of fer, van mij gevraagd, de gemeente ten goede moge komen en dat het de gemeen te Velzen en u allen moge wel gaan." De secretaris en zijne familie namen hierop afscheid van de raadsleden en ook van de pers. Wij kunnen nog melden, dat de schei dende secretaris aan de ambtenaren ter secretarie heeft aangeboden zijn portret in kleuren, in lijst. Op deze lijst komt een koperen plaatje met deze woorden: „Aan mijne kameraden ter gemeente-seertarie, 1 Juni 1893—15 Sept. 1922." De ambtenaren hebben het bij request aangeboden aan de gemeente, met ver zoek het een plaats te geven op het ge- mentehuis, bij voorkeur in de raadszaal. Waar deze raadzaal reeds meerdere portretten bevat en ook een beeltenis in gips van burgemeester ver Loren van Themaat, zal aan het portret van den heer Wijnoldy Daniëls zeker ook wel een plaats worden geschonken. Personalia. Tot bedrijfsleider van de Cokesfabrieken der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier is benoemd Ir. Th. P. L. Petit, ingenieur bij de Fransch- Hollandsche Oliefabrieken Calvé-Delft. Al weer een uitzetting.In de Dr. Leijdstraat is een woning gerechtelijk ont ruimd, omdat de eigenaar er zelf in moest. Het gezin van De J5. met een in wonend gezin kwam daardoor op straat. De bewoners werden voor den nacht bij familie ondergebracht. De meubelen ston den den ganschen nacht op straat, be waakt door een der huisgenooten. Het Priesterfeest. In het gisteren ge plaatste verslag, betreffende den intocht en plechtige eerste H. Mis van Pater v. d. Men, werd geen melding gemaakt van de waarlijk mooie eerepoort voor den ingang der Kerk. Waar deze eerepoort er werkelijk keurig uitzag en de makers er van, de heeren W. v. Lierop en H. v. d. Eist, er alle moeite en zorg en tijd voor hebben overgehad, meenen wij, volledigheidshalve, goed te doen, met dit nog even te releveeren. Pe Staatecrt bevat de statuten van de Maatschappij tot Exploitatie van Brood- en Banketbakkerijen voorheen Gebroeders van der Werff, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden ex amen Acte teekenen M. O., slaagde de heer C. A. Quint, alhier. Voor de Rotterdamsche Rechtbank dien de gisterochtend de zaak tegen den heer R. Moerkerk, hoofdcommies ter secretarie alhier, beschuldigd van verduistering en valschheid in geschrifte. Pe Rechtbank werd gepresideerd door den hoer Mr. van Hilten. Officier van Justitie: de heer Mr. Holstein. Toegevoegd verdediger: de heer Mr. de Gidts- Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij in het tijdperk van 1917 tot 1922 te Gouda, opzettelijk na te noemen effecten, toebehoorend aan Geertje Zwart, weduwe van H. J. Nederhorst, zich we derrechtelijk heeft toegeëigend: f 858.74 bestemd voor betaling van ge meentebelasting Gouda, f 8000 bestemd om te dep. bij de kassiersfirma Wed.Knox en Portland, f 1982 voor de betaling van twee obligaties Staatsspoor, f 2544.34 0f f 1544.34 bestemd voor Rijksinkom stenbelasting. f 578.321/2 bestemd voor grondbelasting, f 150 bestemd voor be taling van kerkelijke belastingeffecten, f 2000 aandeelen Nationale Bankvereeni ging- 8000 aandeelen Kaashandel Maatschappij Gouda, f 7000 aandeelen Nederlandeche Kahelfabriek. f 2500 aan deelen Koninklijke Ned. Stearine Kaar senfabriek „Gouda". 200 pd. st. aandeelen Peruvian Corporation. 500 pd. st. aan deelen (preferent) Peruvian Corporation. 2000 pose tos aandeelen 672 °/o Argen tinian Cedula K. 5000 pd. st. aan deelen Southern Railway. Beklaagde wordt verder ten laste ge legd, dut hij van een en ander valsche kwitanties heeft opgemaakt en wel: a. een kwitantie van den gemeente ontvanger van Gouda ton bedrage van f 5152.46. b. een kwitantie van den getneen te-011 tv anger van Gouda ten be drage van f 858.74. c. een biljet van deposito-ontvangst van d§ Nationale Bankvereeniging ten bedrage van f 5000. d. een bewijs van ontvangst van de Na tionale Bankvereeniging ten bedrage van f 2000. e. een bewijs van ontvangst van de Kaashandel Maatschappij „Gouda" ten bedrage van f 800Ó voor 8 aan deelen dier Maatschappij. Als getuigen zijn gedagvaard de heeren: 0. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger te Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteerL JOHN, P, ROCKEFELIER. Gouda, D. Hoogendijk, directeur der Na tionale Bankvereeniging en J. E. van Kijk, directeur Kaashandel Maatschappij Gouda. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde en barst in snikken uit.» De Officier van Justitie merkt te genover beklaagde op, dat hij toch een behoorlijk inkomen had. Beklaagde zegt, dat hij tot 1921 een aanmerkelijk lager inkomen had dan den iaatsten tijd. De President van de Rechtbank ver wondert er zich over dat de verduiste ringen zoo lang hebben kunnen voort duren. De getuigen komen binnen. Aan den heer Kroon worden twee kwitanties voorgelegd geteekend door zijn naam ter kwijting van gemeentebelas ting. Op een vraag van den president antwoordt de heer Kroon, dat de geplaat ste handteekeningen niet de zijne zijn en ook niet op zijn handteekening ge lijken. Een gelijke verklaring wordt door de heeren Hoogendijk en v. Eijk afgelegd ten aanzien -van de andere gefingeerde kwitanties met hun handteekeningen. De Officier van Justitie acht de ten laste gelegde feiten bewezen, mede door beklaagdes bekentenis. Spr. wil dus niet spreken oyer de dagvaarding, doch al leen over de straf. De feiten zijn van ernstigen aard en betreffen verduistering en, nog erger, vervalschingen. Wat is het motief geweest van deze daad. Het mo tief is geweest een ongebreidelde specu latiewoede. Het is niet verklaarbaar, dat beklaagde geld noodig had, want be klaagde zegt zelf een goed salaris te hebben. Er is dus geen verontschuldi ging te vinden. Beklaagde was een hoog geacht burger, die zeer veel vertrouwen genoot en van Mevrouw Nederhorst een onbeperkt vertrouwen. Spr. wil in ver band met een en ander een ernstige straf requireeren en wel een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, Mr. de Gidts, wil op eenige onjuistheden wijzen in de dag vaarding. De 200 pd. st. aandeelen Pe ruvian Corporation zijn geen aandeelen, doch obligaties. Bovendien wordt gespro ken van 2000 pesetos, hetgeen moet zijn pesos. Beklaagde is altijd hulpvaardig geweest, en was iedereen ter wille. Ook Burgemeester en Secretaris der gemeente Gouda zijn vol lof over de wijze waarop beklaagde zijn taak vervulde. Die waar deering bleek ook bij beklaagdes 26- jarige ambtsvervulling en een brief bij die gelegenheid spreekt van die getrouwe plichtsvervulling enz Deze .brief zal spr. aan de Rechtbank voorleggen. Beklaagde's huiselijk verkeer was ook goed en vrouw en kinderen zien den terugkeer van man en vader met verlangen tegemoet. De Officier heeft als oorzaak van de daatf genoemd het speculeeren, maar er is nog oen oorzaak en wel het ontbreken van controle bij beheer van een zog groot vermogen. Het salaris met bijver diensten, was voor beklaagde vóór 1921 f 3000 en nu f 4200. Dit salaris is niet zoo hoog ten opzichte van het vermogen dat beklaagde te beheeren had. Dezen morgen nog, had pleiter een telefonisch onderhoud met den heer Nederhorst, waarbij hij, mede namens zijn moeder, de meest mogelijke clementie vraagt voor beklaagde. Door de preventieve hechtenis is be klaagde reeds zwaar getroffen en hij zal Gouda moeten verlaten. Pleiter verzoekt eerbiedig om nog nota te nemen van een rapport van de vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen, welk rap port aan de rechtbank zal worden voor gelegd. Pleiter vraagt voor beklaagde voorwaardelijke veroordeeling. De officier van Justitie vindt de fou ten in de dagvaarding niet ernstig, het zijn slechts schrijffouten. De raadsman van beklaagde noemde als tweede mo tief de slechte controle. Wanneer men een vertrouwen geniet als beklaagde had, dan maakt dat vertrouwen dat aan een stren ge controle niet wordt gedacht. Van een dame op een leeftijd van 70 4 80 jaar is geen groote en strenge controle te verwachten. Bekl. wist dit en dat maakt de daad ernstiger. Het betreft een ver duistering van bijna 100,000. Dat is te ernstig voor voorwaardelijke veroordee ling. De verdediger, mr. de Gidts, merkt nog op, dat de Officier spreekt van „strenge" controle, maar hier was absoluut geen controle. Het verduisterde bedrag is in verband met het vermogen dat beklaagde beheerde, niet groot. Beklaagde verklaart tot de daad geko men te zijn, doordat hij bij zijn vroeger laag salaris geldgebrek had, zich toen geld toegeëigend had en nog gedacht had door speculeeren het tekort aan te vullen. De Rechtbank bepaalde de uitspraak over 8 dagen. Het O.M. bij de Haagsohe rechtbank eischte vier jaar gevangenisstraf, tegen Zandvliet, den gewezen penningmeester va de Haagsche Coöperatieve Voorschot- vTC'oniging en Spaarbank, wegens ver duistering van ruim f 7.500 ten nadeele van die instelling. De Duitsche Keizer heeft ruim veertien dagen geleden te Arnhem vertoefd om een bezoek te brengen aan zijn vroegeren adjudant Graaf van der Goltz, op diens buitenverblijf 't Jachthuis, op het land goed Zijpendal. Herhaaldelijk kwam het voor dat secre tarissen van Huurcommissies als pleitbe zorgers optraden voor andere Huurcom missies of voor den kantonrechter, wat tot zeer ongewenschte toestanden aan leiding gaf. Naar „Het Centrum" verneemt, is dezer dagen een circulaire van den Minister verschenen, waarbij dit optreden voortaan verboden wordt. 50 reductie op de spoorwegtarieven. Door de Nederiandsche Eier-, (Pluim vee en Wild)-veiling, Oude Vischmarkt a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam, werd bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht een adres aanhangig gemaakt, tegen dp ont- Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Prijs van f 25C00 2009 5000 3386 1000 18 3 9661 200 285 546 3870 100 56 Prijzen van t 90.— eigen geld.: 24 2570 4907 7370 9021 11143 13886 16087 1858v 36 2605 32 7429 79 11296 13929 16104 9l 107 12 5068 55 9187 11320 39 74 18614 59 9262 22 69 83 D 62 72 62 86 92 20 65 84 81 93 16309. 56 68 932411436 14000 57 98 71 61 42 3 67 18794 76 9514 72 60 16456 18829 96 48 80 78 58 53 98 964211564 14125 16515 19014 56 58 18 97 16655 19156 34 14216 98 72 21 10C01 39 11 46 44 27 19 5107 68 50 15 89 72 84 204 2736 92 27 2867 5217 330 2936 5316 33 53 27 36 3052 5420 89 74 31 7561 53 11616 488 3111 49 7605 9819 26 609 38 57 14 40 35 73 79 19 16712 19311 2017121 83 68 84 19427 51 1010311740 91 88 61 92 25 43 14382 17201 19520 27 53 14495 29 71 4711817 97 75 57 14554 7811941 85 41 90 51 95 63 19616 79 39 94 73 34 83 5535 60 3203 98 96 14 5608 703 84 66 78 3317 5753 86 89 60 7718 850 3408 65 55 79 15 5806 65 975 31 6013 71 1009 32 81 81 10216 96 14733 68 3526 6103 7837 20 12127 59 76 82 10 52 75 47 6917335 19859 1155 3504 6202 79 78 51 14832 6919918 1226 29 6343 7922 10304 73 14905 17400 23 98 49 57 30 29 12283 15041 6 20 46 12471 62 78 30 54 1251015105 17672 20006 58 58 15 17705 38 80 12602 29 96 72 31 47 10401 42 15211 97 20144 36 77 37 64 1532417863 64 57 88 61 12820 79 83 20221 82 28 15412 17970 75 16 10546 69 59 83 96 39 65 90 90 84 20312 65 66 12928 99 18009 20414 70 10603 37 15567 16 86 74 42 13039 15633 81 20535 50 54 18169 71 56 64 18215 20626 26 8032 1306 3721 68 44 3848 6501 56 84 24 1404 86 38 3942 1512 4019 1655 98 1713 4186 6603 8103 24 4237 98 39 52 6702 51 66 11 1825 68 37 68 4498 52 74 4533 73 8424 10721 88 35 6853 44 43 2056 69 6923 51 78 13160 69 34 27 2168 98 44 77 10818 13233 15705 68 48 74 4611 54 95 46 13328 16 83 58 2203 4706 7060 8590 10939 13518 85 18305 20717 15 33 7116 8722 8813642 15834 73 42 2341 45 36 74 90 45 44 18430 20966 44 4814 82 8830 97 85 15932 44 71 46 22 90 991112413739 65 94 80 2404 27 7223 8921 28 42 77 18517 40 73 7323 32 33 53 79 39 2541 78 68 9019 34 86 16046 76 Vorige lijst ontbreken 13244 en 6503 5789 ui. 5787 18555 m.z. 18558 430e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 22 Aug. 3e Klasse 2e Lijst. Hooge prijzen: 6694 8971 19559 22439 elk 100. ƒ45: 8 131 254 310 358 441 514 548 617 715 747 753 786 806 895 918 1007 1034 1046 1088 1214 1216 1240 1266 1293 1312 1329 1369 1372 1534 1610 1615 1649 1700 1749 1779 1899 1948 1996 2115 2144 2216 2235 2345 2399 2418 2426 2436 2490 2613 2620 2651 2799 2873 2943 3237, 3238 3334 3353 3487 3552 3692 3693 3738 3749 3767 3775 3776 3780 3826 3889 4017 4053 4062 4104 4115 4152 4208 4308 4312 4417 4470 4511 4563 4599 4625 4661 4865 5061 5062 5079 5089 5143 5176 5188 5224 5266 5295 5299 5303 5395 5550 5566 5584 5665 5691 5694 5711 5745 5919 6024 60661 6092 6116 6155 6212 6273 6290 6298. 6396 6429 6488 6516 6650 6764 6768 6778 6882 6883 69J3 6936 6983 6990 7004 7044 7083 7121 7131 7160 7196 7220 7256 7269 7340 7444 7550 7577 7596 7698 7761 7774 7806 7848 7900 7911 8024 8154 8160 8162 8292 8302 8335 8413 8461 8564 8738 8772! 8784 8829 8957 8984 8985 9031 9102 9121 9156 9188 9246 9261 9451 9463 9468 9651 9672 9712 9714 9723 9765 9832 9913 9914 10040 10089 10169 1020* 10275 10292 10319 10350 10427 10437 10576! 10650 10676 10709 10743 10782 10830 10875 10916 10943 10965 10978 11021 11045 11046 11111 11112 11116 11140 11185 11293 11298 11313 11408 11417 11433 11434 11454 11486 11568 11589 11592 11617 11635 11687 11730 11786 11853 11857 11866 11900 11913 11925' 11944 12056 12115 12199 12233 12244 12273 12394 12282 12300 12314 12328 12332 12358 12395 12505 12593 12667 12811 12871 12877! 12916 12944 13081 13107 13195 13216 13241! 13264 13322 13342 13404 13464 13469 13574! 13575 13591 13603 13608 13736 13743 13785' 13790 13879 14095 14129 14138 14139 1420(3; 14265 14266 14268 14303 14341 14474 14687,) 14692 14712 14713 14721 14731 14756 14762 14809 14881 14895 14945 15026 15070 15216| 15238 15254 15271 15297 15345 15355 15377 15819; 15432 15491 15535 15560 15630 15719 15865 15918 15941 15954 16004 16066 16077! 16124 16172 16183 16189 16190 16192 16205; 16242 16289 16366 16468 16481 16536 16556 16597 16638 16726 16727 16734 16787 16798f 16841 16844 16951 16963 17011 17077 17080{ 17099 17168 17228 17239 17390 17408 17483 17504 17508 17528 17533 17617 17652 1767 17682 17744 17799 17803 17816 17848 1790^ 17975 18033 18049 18073 18079 18128 18154 18274 18447 18530 18532 18606 18639 1864* 186501 18772 18799 18922 19018 19037 19084 19192 19350 19422 19478 19530 19655 19710 19741 19752 19754 19785 19798 19810 19830, 19850 19854 19856 19878 20056 20083 20088 20118 20158 20185 20197 20200 20201 20301 20339 20346 20380 20405 20679 20697 20760 20820 20842 20854 20872 20912 21006 21084 21095 21160 21188 21281 £1385 21389 21408 21470 21500 21517 21556 21565 21644 21728 21759 21761 21814 21909 21938 22049 22085, 22124 22206 22244 22279 22307 22378 22385, 22387 22407 22507 22513 22523 22547 22571b 22574 22647 22719 22773 22793 22852 228811 22913 22928 22957 :.l cJiiiT* zettend hooge tarieven voor de verzending van levend pluimvee, dat, zooals men weet niet anders ten vervoer werd aange nomen, dan als bestelgoed tegen dubbele tariefsberekening, wal een zwaren druk uitoefende op den gemaakten prijs. Als gevolg van dat adres had de heer Th. Langenhoff j.l. Zaterdag een onder houd met den vertegenwoordiger, den heer Fischer, van den chef van den dienst van Handelszaken en Goederentarieven, den heer Borgerhoff—Mulder, met dit resultaat, dat van Woensdag 30 Augustus af tot en met Dinsdag 31 October, levend pluimvee ten vervoer zal worden aangeno men, tegen berekening van het enkelvou dige' bestelgoederen-tariet, dat dus zeggen wil, dat in de twee maanden, waarin da opruiming van het aantal oude kippen^ enz. het grootst is, een reductie zal wor den verleend van 50 op het thans be staande tarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2