J£#I/V-7AB\£TïEH INGEZONDEN. WIELRIJDER. HEEMSKERK. VELSEN. Een eChrQ koken SCHOTEN. Vmr dM inhoud dezer rubriek «teil Redaetie zich alet aansprakelijk. Het Stadion-ongeluk. fiEMENGD NIEUWS. Valsche Tabakszegels. Een gelukkig toeval. Kindermoord. RECHTSZAKEN. Verduistering en valschheid in geschrifte. De zaak-Zandvliet. BINNENLANDSCH NIEUWS. De ex-keizer. Secretarissen der Huurcommissies. Verzending van levend pluimvee. n;V. „DË TIJDGEEST": Dinsdag 22 Augustus 1922. r" DRANKBESTRIJDING. „De Kruisbanier." Be gemeenteraad vergaderde Maandag avond voltallig. Wat zelden het geval is, was, dat de publieke tribune geheel bezet was met belangstellenden. De voorzitter opent de bijeenkomst. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die goedgekeurd worden. Van de vereeniging „Koninginnendag" las de voorzitter een schrijven voor, in houdende het verzoek om subsidie voor haar eerstdaags te houden volksfeest. Namens B. en W. wordt voorgesteld 125 voor dit doel af te staan, wat op 2 na algemeene stemmen n.L die der heeren de Wilde en de Vries wordt aan genomen. De heer de Wilde is botweg tegen elke subsidieering met het oog op de be rooide gemeentefinanciën, ook zelfs waar het gold voor betoonden ijver en activi teit van den rijksveldwachter Boerema, waar B. en W. zich hadden voorgesteld dezen ambtenaar eene extra toelage ad 150 te geven. Toch kwam ook dit er door, alleen de heer de Wilde stemde blanco. Ook hadden B. en W. voorgesteld, om aan den oud-gemeentewerkman de Jong, die in den laten avond zijns levens in be hoeftige omstandigheden verkeert, voor den a-s. winter een bedrag, groot 50, uit te trekken voor aankoop van proviand en brandstoffen, waarmede de raad accoord gaat Aangaande de wet op de vleeschkeu- ring krijg* onze gemeente een eigen ge bouw voor noodslachtingen. De heer de Wilde zag liever zulk een gebouw hier niet verrijzen. Spreker zag daarin het bewijs, dat ten onzent veel vleesch geslacht wordt van minderwaar dig gehalte. De voorzitter zegt dat dit volstrekt nog nipt het geval behoeft te zijn, daar toch iedere slachting onder toezicht van des kundige zal staan. De najaarsschouw zal gehouden worden op 19 September e.k. De heeren de Vries en de Wilde geven te kennen, liever geen werkzaam aandeel In deze schouw te nemen, zoolang men door Ged. Staten hierin belemmerd wordt. Gaarne zag men van dit college eene plattegrond aangegeven van de wegen en wateren welke aan schouw onderworpen zijn. Nu, dat zal nog wel een poosje duren, alvorens daaraan voldaan zal worden. De heer de Vries dringt nogmaals er op aan bij B. en W., goed toe te zien aangaande eene door Nijman aan te bren gen waterkeering op zijn grond aan de Margerettelaan. Deze waterkeering moet aan alle eischen voldoen, wat betreft een onbel emmerden waterdoorvoer. Ten slotte vraagt de heer de Wilde naar de mogelijkheid, om ook ten onzent eene belasting te heffen op publieke vermake lijkheden, waarop de voorzitter deze spreker aanraadt in eene volgende bij eenkomst een dergelijk voorstel bij den raad in te dienen. Hierna sluiting. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad wae de heer Landeweert afwezig. Voorzitter was wethouder Handgraaf. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgemees ter op zijn daartoe gedaan verzoek verlof is verleend om zich van 21 Augustus tot en met 17 September e.k. buiten de gemeente op te houden. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 1 Juli 1922, waarbij aan deze gemeente tot wederopzegging verdunning wordt verleend, dat het onderwijs te Velsen minder dan zeven achtereenvolgende leer jaren zal bevatten. Een schrijven van J. Stolp, dat hij zijne benoeming tot lid der kommissie voor de werkloosheidsverzekering aan neemt. Als voren van R. H. P. Fischer, dat zijn benoeming tot keuringsveearts, hoofd van dienst aanneemt. Het verslag van het Centraal Admi nistratiebureau van het visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden over 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van W. Rumpine te Wijk aan Zee en Duin om hem alsnog een vergunning te verleenen voor een stand plaats met drie rijtuigen aan de Ka naalkade te Wjjkeroog. Naar B. en W. ter afdoening, daar deze aangelegenheid tot de bevoegdheid van dit college behoort. Als voren Mej. J. de Vries te Wij- keroog om ondersteuning. Ter afdoening naar B. en W. Als voren van J. H. Doderer, om eervol ontslag als leeraar in de lichame lijke oefening aan de gemeentelijke vis- scherijschool en onderwijzer in genoemd vak aan de openbare scholen. Voorgesteld wordt, het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van 26 October 1922 of zooveel eerder als in de vakature zijn voorzien. Een schrijven van H- van Veen e.a. te Wijkeroog inzake bespoediging van woningbouw. Naar B. en W. ter afdoening; bij don Hoofdi..opecteur vcor de Volkshuisvesting is reeds op spoed aangedrongen. Een adres van den IJmuider Bestuur- dersbond om stappen te doen tot het ia het leven roepen van een steunrege ling voor zoo mogelijk alle uitgetrokken werknemers. Voorgesteld wordt, zich terzake tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden indien, naar het oordeel van B, •n W., uit de in te zenden opgaven van de vakorganisatie blijkt, dat inderdaad aan een speciale regeling op dit punt behoefte bestaat. Als voren voor den administrateur der burgerlijke armbesturen om verhooging van salaris met f 150 per jaar, met een adhaeeie-betuiging van het schaalarmbe- t stuur. Te behandelen bij de begrooting voor 1923. Medegedeeld wordt: Ingevolge art- 49 van het werklieden- reglement is bij de stukken gevoegd een ait3praak van het werkliedengerecht, in take strafoplegging aan een gemeente werkman. In verband met deze strafzaak hebben B. en W. aan de hoofden van dienst medegedeeld, dat indien een gemeente werkman een schop of dergelijk klein gereedschap van huis mede moet nemen, dit voor hem geen motief oplevert om later dan den vastgestelden tijd op het •werk te komen. Naar aanleiding van daaromtrent ge maakte opmerkingen van den heer Da vidson, bij de rondvraaag in de raads vergadering van 6 Juni 1922, deelen B. en W. den gemeenteraad mede, dat het. in de bedoeling ligt, den Grootan Hout- of Koningsweg geleidelijk te ver beteren. Op de loopende begrcoting, zoo wel als op de conceptbegrcoting voor 1923, zijn daartoe gelden uitgetrokken. Verder zij medegedeeld, dat het gedeel te van den Rijksstraatweg nabij het ge bouw van den R.K. Volksbond te Wij keroog reeds door den Rijkswaterstaat is hersteld geworden. Door den directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land is verzocht, de tijdelijke waterlei ding aan dat bedrijf mert ingang van 26 Juni 1922 te doen ophouden, mits daardoor niet de gelegenheid afgesneden wordt om zoo noodig opnieuw met de levering voort te kunnen gaan. Als gevolg daarvan is de levering door de gemeente-waterleiding op genoemden (fatum stopgezet en is aan den directeur van het P. W. N. medegedeeld, dat indien de wenschelijkheid blijkt, dat de waterleiding hervat worde, daaraaan zal worden voldaan, onder voorbehoud, dat de gemeentewaterleiding voldoende expi- citeit bezit om de gevraagde levering uit te voeren. Vanaf 1 Januari tot 26 Juni 1922 werd in totaal aan het P. W. N. 67012 M3. water geleverd. Naar aanleiding van de vraag van den heer Peek, gedaan bij de rondvraag in de raadsvergadering van 25 Juli j.L, betreffende werkverruiming, deelen B. en W. mede, dat zij deze aangelegenheid hebben gesteld in handen van de com missie tot verschaffing van productieve werkgelegenheid, om advies. Ingekomen rijn nog een schrijven van het bestuur der Schoolver. „Uw Konink rijk Kome" te Wijkeroog, waarin het be richt het verzoek van 13 Juli j.l. van be schikbaarstelling van 257.70 voor de vol ledige invoering van het 7e leerjaar in te trekken. Een schrijven van het bestuur van de Santpoortsche Vrouwenclub, waarbij het zijn teleurstelling uitspreekt over het niet- beschikbaar stellen van het gymnastieklo kaal van school F voor den cursus in ko ken en tevens verzoekt alsnog een andere lokaliteit voor het beoogde doel af te staan. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van A. H.Esser en H. J. Vet te IJmuiden om vergunning tot het plaatsen van een zweefmolen op 't Willems. plein ter gelegenheid van den Koninginne dag. Naar B. en W. ter afdoening Besloten wordt een door de ambtenaren aangeboden portret van den afgetreden ge meente-secretaris, den heer Th. J. Nijnoldy Daniels, onder dankbetuiging te aanvaar den. De voorzitter benoemt in de commissie tot het nazien der geloofsbrieven van het nieuwe inkomende lid de heeren Nijsser, Diependaal en Langendijk. De commissie adviseert tot toelating, waartoe wordt be sloten. De heer Poortenaar legt de vereischte be lofte af en neemt zitting. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wij ziging van het raadsbesluit inzake de ver pachting van het vischrecht in de Jan Gij- senvaart en de Delft. Over het voorstel tot het verleenen van ontslag en op wachtgeldstelling van eenige werklieden van den Reinigings- en Ontsmettingsdlenst wordt langdurig gedis- cuseerd. De heer Sluiters vreest dat het nog niet zeker is dat de twee werklieden, die-vrij willig ontslag vragen, pensioengerechtigd zijn. De heer Schilling betreurt dat hij vroeger zijn stem aan deze reorganisatie gegeven heeft. Spr. noemt het een avontuur en ge looft dat van bezuiniging niet veel zal te recht komen. Spr. vraagt of aan ontsla genen geen toeslag op het pensioen gege ven kan worden. De heer Vermeulen weet ook nog niet of deze reorganisatie wel zoo bezuinigend zal werken. Dit voorstel kost al ruim f 8400. Spr. is er niet voor om het wachtgeld in eens uit te keeren. Dan vindt spr. het ver keerd, dat er zooveel mogelijk werklieden worden ontslagen, beter ware zoo weinig mogelijk. Spr. vraagt, waar er nog vier jongelieden in lossen dienst zijn, of niet 4 der ontslagenen, hoofden van gezinnen, de ze plaatsen kunnen innemen, b.v. 2 jaar lang tegen hun thans geldend salaris. Wethouder Dumebier is er niet tegen om di-t in B. en W. te overwegen. De heer Dalmeyer zegt dat de begrooting van !923 uitwijst dat er nog niets bezui nigd wordt. Spr. stelt voor het geheele voorstel nog aan te houden. Dit wordt aangenomen met 132 stem men. Tegen de wethouders. Goedgekeurd worden de voorstellen tot huur en verhuur van een gedeelte zeestrand te IJmuiden tot grond-overdracht voor wegverbreeding te Velseroord: tot verlen ging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen te Velseroord: prae advies op het verzoek van A. de Groot Lz. te Santpoort inzake wijziging van den brandduur der straatver lichting; subsidie-aanvrage ten behoeve van de R.K. Schoolvereeniging St. Lauren- tins te Velseroord. Aangehouden wordt het voorstel tot toe- kénning van een vergoeding voor het bezit van het diploma gasfitter en gratificatie aan J. J. Schliker voor het leiden van een cursus ter opleiding van fitters. De wijziging der verordening betreffende het gasbedrijf van en de gaslevering door de gemeente wordt goedgekeurd. Het voorstel van de inwerkingtreding deT verorderingen op de heffing en invor dering eener straatbelasting nader op Januari 1922 te bepalen, wordt met 105 stemmen aangenomen. Aan de Vereen, voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland wordt voor 1920 een extra-subsidie van f 2214.48K toegekend; aan de R.K. Vereen, voor Kraam- en Zie kenverpleging ..Het Wif-Gele Kruis" te Be verwijk met 114 stemmen een subsidie van f 400 voor 1922. De financiëele besluiten worden goed- keurd. Opnieuw wordt vastgesteld de ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de Vleeschkeu- ringswet 1919. Benoemd worden tot leden van het colle ge van zetters de heeren J. G. Handgraaf, P. Heere en N. C. Hin. Tot onderwijzeres in de gymnastiek aan de Openbare school Mej. C. E. van Ekeren alhier. Tot lid der commissie van bijstand voor de Financiën de heer L. Poortenaar. Bij de rondvraag zegt de heer Schilling binnenkort te zullen komen met een voorstel tot productieve werkverschaffing. Hierna wordt de vergadering gesloten. Afscheid aan den gemeentesecretaris. De aftredende gemeente-secretaris, de heer Th. J. Wynoldy Daniëls, heeft gisteravond voor den aanvang der raadsvergadering afscheid genomen van <jpn raad. Daarbij waren zijn echtgenoote en de oudste zoon, kapitein Wynoldy Daniëls, aanwezig, benevens bijkans alle ambtena ren ter secretarie, de gemeente-boden eni. De oudste wethouder, de heer J. P- Handgraaf, sprak den scheidenden secre taris toe met de volgende woorden: „Als waarnemend Burgemeester, thans voorzitter -van deze vergadering, wil ik naar aanleiding van uw gedaan verzoek nog een enkel woord daaraan toevoegen. Op 1 Januari 1894 is u in dienst getre den als secretaris dezer gemeente. De ge meente telde toen 7880 inwoners. Sinds dien tijd is de gemeente snel in zielenaan tal toegenomen, thans bedraagt het aantal inwoners ongeveer 29 000. De uitbreiding van de bevolking eischte van u steeds meer werkkracht, waarmede levens gepaard moest gaan uitbreiding van het personeel. Na dezen langen tijd van arbeiden is fhans voor u het oogenblik daar, dat u den gemeente-dienst gaat verlaten, tenein de, naar ik hoop. nog vele jaren te mogen genieten van uw verder leven. Mijnheer de secretaris, ik dank n na mens de gemeente voor al het goede, dat u hebt verricht en ik bied hierbij een oor konde aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat u met uwe echtgenoote nog zeer vele gelukkige jaren zult mogen genieten van uw pensioen." Zichtbaar aangedaan antwoordde de se cretaris daarop als volgt: „Laat ik mogen aanvangen met een woord van dank aan den gemeenteraad, dat het mij vergund is een enkel woord in uwe vergadering te spreken. Dat is een voorrecht, dat den gemeente-secretaris maar in enkele gevallen te beurt valt en wel bij zijn komen, als de verwachtineen omtrent zijn persoon en zijn werk hoog gestemd zijn, en bij zijn gaan, als de ba lans is opgemaakt. De welkomstgroet van voor meer dan 29 jaar is reeds lang verstomd, de af scheidsgroet weerklinkt nog in mijn hoofd en hart. Van hen, die tegenwoordig waren bij de welkomstgroet, is niemand meer hier. Ik ben de eenig overgeblevene hier op deze zelfde plaats. En nu is ook voor mij aangebroken het oogenblik van scheiden. Dat stemt mij zeer weemoedig. Bij mijn zilveren feest, enkele jaren ge leden, werd mij een gedenkpenning ge schonken, waarop staat afgebeeld het ge meentehuis. Een uwer, de nestor van uwe vergadering, heeft dat toen genoemd mijn ambtelijk tehuis. En dat was het tot he den. Maar het stemt niettemin tot dankbaar heid. Hoevelen niet moeten het voorrecht missen tot in het 63ste jaar op hun post te blijven. En 'tmoet erkend, dat waar de arbeid volwaardige krachten eischt, de ouderen -moeten plaats maken voor de jongeren. Het gemeentehuis zal straks voor mij niet anders zijn dan het is voor ieder in gezetene, een gebouw, bestemd voor den openbaren dienst. Ik zal er voorbij gaan als een, die tot het verleden behoort. Maar toch, ondanks dit alles, zal mijn hart er aan biijvei. hangen en mijn geest er telkens in terugkeeren. Dankbaar, dat ik er werk en brood mocht vinden. De vriendelijke woorden, tot mij gespro ken, zal ik bewaren als een goede herin nering. De vriendelijke wijze, waarop mijn afscheid mocht geschieden, stel ik op hoo- gen prijs. Mijn komst hier, mijn koperen en zil veren ambtsfeest, mijn afscheid, 't zullen dagen zijn, die ieder met eigen herin neringen in mijn geest zullen blijven voortleven. Ik hoop van ganscher harte dat het of fer, van mij gevraagd, de gemeente ten goede moge komen en dat het de gemeen te Velzen en u allen moge wel gaan." De secretaris en zijne familie namen hierop afscheid van de raadsleden en ook van de pers. Wij kunnen nog melden, dat de schei dende secretaris aan de ambtenaren ter secretarie heeft aangeboden zijn portret in kleuren, in lijst. Op deze lijst komt een koperen plaatje met deze woorden: „Aan mijne kameraden ter gemeente-seertarie, 1 Juni 1893—15 Sept. 1922," De ambtenaren hebben het bij request aangeboden aan de gemeente, met ver zoek het een plaats te geven op het ge- mentehuis, bij voorkeur in de raadszaal. Waar deze raadzaal reeds meerdere portretten bevat en ook een beeltenis in gips van burgemeester ver Loren van Themaat, zal aan het portret van den heer Wijnoldy Daniëls zeker ook wel een plaats worden geschonken. Personalia. Tot bedrijfsleider van de Cokesfabrieken der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier is benoemd Ir. Th. P. L. Petit, ingenieur bij de Fransch- Hollandsche Oliefabrieken Calvé-Delft. AI weer een uitzetting. In de Dr. Leijdstraat is een woning gerechtelijk ont ruimd, omdat de eigenaar er zelf in moest. Het gezin van De B. me#»®en in wonend gezin kwam daardoor op straat. De bewoners werden voor den nacht bij familie ondergebracht. De meubelen ston den den ganschen nacht op straat, be waakt door een der huisgenooten. TUBERCULOSEBESTRIJDING EN „NAZORG". Vele menschen kennen de vreeselijke ziekte, n.m. de tuberculose, die jaar lijks meer slachtoffers eischt, ondanks alle bestrijding. Ook in Haarlem en Omstreken zijn er veel patiënten, maar ook zijn er gelukkig onder, die na een grondige Sanatorium- kuur weder g heel genezen zijn. Het is over die ontslagen patiënten, dat ondergeteekenden dit stukje plaat sen. Heel dikwijls, of liever altijd, gebeurt 't, dat de ontslagen patient of patiente uit een Sanatorium, zijn of haar betrek king heeft verloren, door de te langen duur van de Sanatoriumkuur, die het herstel mogelijk maaakte. Als dus zoo iemand terugkeert in de maatschappij, wat al een groote over gang is, moet hij of zij direct zoeken naar een geschikten werkkring. Immers, zulke pa'.ienten zijn financieel erg achteruit gegaan, dus moeten direct in hun levensonderhoud kunnen voor zien. De uitspraak van den dokter is: vol komen genezen, dus in de meeste go- vallen zijn zulke men-chen weer geheel geschikt voor hun werk. Daar er in alle bedrijven groote ma laise heerscht, en ook bezuiniging, is bet in dezen tijd uiterst moeilijk om een betrekking te vinden. Komen ech ter zulke ontslagen patiënten voor een vacature in aanmerking, maar hoort de directeur of chef, dat ze zooveel maan den in een inrichting hebben door ge bracht, dan is het resultaat „nihil", en keert de pas ontslagen patient moede loos naar huis terug. In de meeste gevallen werken zulke dingen fataal voor de pas herkregen gezondheid van den patient. Het is daarom, dat wij u willen vra gen, deze menschen, die toch ze"'er recht hebben op een men-chwaaacdig bestaan en werken willen, te helpen in alle op zichten en niet af te stooten. Op initiatief van zulke onts'agen pa- tienten is in Nederland een Vereeni ging opgericht, die hun belangen be hartigt. Ook te Haarlem is een aldeeling gesticht. Zij wil uitsluitend trachten de ontslagen palienten uit Fanatoria of Lig- hallen aan gepast werk te helpen. Wanneer ge dus ook mede wilt werken om bovengenoemden te steunen, wijs hun da» ni=t a", d-ch neem hm zoo .iege lijk in uw dienst, ze zijn vo'gens den dok ter weer geheel valide en in staat hun werk te verrichten. U mijnheer de -Redac.eur dankend voor de verleende plaatsruimte verblijven wij met de meeste hoogachting, De Vereeniging tot teverdering der belangen van T.B.D.-ratienten in Nederland. Afdeelirg Haarlem en Omstreken. H. de Jong, secr Kennemerstraat 9 b rocd. Geachte Redactie! Wat mag toch wel de reden zijn, dat tijdens de vacantie van den stadsorganist den heer George Robert, plaatsvervan gers van elders werden aangewezen om de wekelijksche, door het publick zoo op prijs gestelde orgelconcerten te ge ven? Hebben we niet een stadgenoot die ten volle voor deze taak berekend is? Het moet U, met anderen en mij ver wonderen, dat ook dit jaar weder, de heer Hendrik Andriessen gepasseerd werd, en ik vraag nogmaals waarom een Haarlemsch Kunstenaar vergeten wordt. Dankend voor de opname Hoogachtend, Uw abonné P. Haarlem 19 Aug. '22. In den toestandvan den gangmaker Uhlrich is eenige verbetering gekomen. De toestand van v. Langen is hetzelfde als gisteren. Naar aan het „Huisgezin" wordt me degedeeld, zijn te 's-Hertogenbosch val sche tabakszegels in omloop. Er moet reeds tot arrestatie zijn overgegaan. Zaterdagmiddag viel, naar het „U. D." mededeelt, in de Komeetstraat te Utrecht een 2!/2-jarig kind uit een raam van de bovenverdieping. Het toeval wilde, dat er juist een juffrouw passeerde, die het ongeluk zag .gebeuran en zoo veel tegenwoordigheid van geest had, dat zij het kind in haar armen opving, zoodat het gaen letsel bekwam. Een vreeselijk drama In een der noodwoningen nabij de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen (gem. Kerkrade), heeft zich Maandag nacht een vreeselijk drama afgespeeld. Een mijnwerkersweduwe, moeder van 'n viertal kinderen, heeft daar haar jong ste kindje van ongeveer een half jaar oud, door ophanging gedood. Daarna poogde de vrouw zich zelve op te han gen, doch de politie, die door den oud sten zoon was gewaarschuwd, kon haar nog bijtijds het leven redden. De ont aarde moeder is in verzekerde bewaring genomen, in afwachting van een onder zoek naar haar geestestoestand. Voor de Rotterdainsclie .Rechtbank dien- de gisterochtend de zaak tegen den heer R. Moerkerk, hoofdcommies ter secretarie alhier, beschuldigd van verduistering en valschheid in geschrifte. De Rechtbank werd gepresideerd door den heer Mr. van Hilten. Officier van Justitie: de heer Mr. Holstein. Toegevoegd verdediger: de heer Mr. de Gidts. Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij io het tijdperk ,van 1917 tot 1922 te Gouda, opzettelijk na te noemen effecten, toebehoorend aan Geertje Zwart, weduwe van H. J. Nederhorst, zich we derrechtelijk heeft toegeëigend: f 858.74 bestemd voor betaling van ge meentebelasting Gouda, f 8000 bestemd om te dep. bij de kassiersfirma Wed.Knox en Dortland. f 1982 voor de betaling van twee obligaties Staatsspoor, f 2544.34 of f 1544.34 bestemd voor Rijksinkom stenbelasting. f 578.32!/2 bestemd voor grondbelasting, f 150 bestemd voor be taling van kerkelijke belastingeffecten, f 2000 aandeelen Nationale Bankvereeni- ging. f 8000 aandeelen Kaashandel Maatschappij Gouda, f 7000 aandeelen Nedorlandsohe Kabelfabriek. f 2500 aan- deelefi Koninklijke Ned. Stearine Kaar senfabriek „Gouda". 200 pd. st. aandeelen Peruvian Corporation. 500 pd. st. aan deelen (preferent) Peruvian Corporation 2000 pesetos aandeelen 61/2 Argen- tiniën Oedula K. 5000 pd. st. aan deelen Southern Railway. Beklaagde wordt verder ten laste ge legd, dat hij van een en ander valsche kwitanties heeft opgemaakt en wel: a. een kwitantie van den gemeente ontvanger van Gouda ten bodrage van f 5152.46. b. een kwitantie van den gemeente-ontvanger van Gouda ten be drage van f 858.74. o. een biljet van deposito-ontvangst van de Nationale Bankvereeniging ten bedrage van f 5000. d, een bewijs van ontvangst van de Na tionale Bankvereeniging ten bedrage van f 2000. e. een bewijs van ontvangst van de Kaashandel Maatschappij „Gouda" ten bedrage van f 8000 voor 8 aan deelen dier Maatschappij. Als getuigen zijn gedagvaard de heeren: 0. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger te Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. Gouda, D. Hoogendijk, directeur der 'Na tionale Bankvereeniging en J. L. van Eijk, directeur Kaashandel Maatschappij Gouda. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde en barst in snikken uit. De Officier van Justitie merkt te genover beklaagde op, dat hij toch een behoorlijk inkomen had. Beklaagde zegt, dat hij tot 1921 een aanmerkelijk lager inkomen had dan den laatsten tijd. De President van de Rechtbank ver wondert er zich over dat de verduiste ringen zoo lang hebben kunnen voort duren. Dê getuigen komen binnen. Aan den heer Kroon worden twee kwitanties voorgelegd geteekend door zijn naam ter kwijting van gemeentebelas ting. Op een vraag van den president antwoordt de heer Kroon, dat de geplaat ste handteekeningen niet de zijne zijn en ook niet op zijn handteekening ge lijken. Een gelijke verklaring wordt door de heeren Hoogendijk en v. Eijk afgelegd ten aanzien van de andere gefingeerde kwitanties met hun handteekeningen. De Officier van Justitie acht de ten laste gelegde feiten bewezen, mede door beklaagdes bekentenis. Spr. wil dus niet spreken over de dagvaarding, doch al leen over de straf. De feiten zijn van emstigen aard en betreffen verduistering en, nog erger, vervalschingen. Wat is het motief geweest van deze daad. Het mo tief is geweest een ongebreidelde specu latiewoede. Het is niet verklaarbaar, dat beklaagde geld noodig had, want be klaagde zegt zelf een goed salaris te hebben. Er is dus geen verontschuldi ging te vinden. Beklaagde was een hoog geacht burger, die zeer veel vertrouwen genoot en van Mevrouw Nederhorst een onbeperkt vertrouwen. Spr. wil in ver band met een en ander een ernstige straf requireeren en wel een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, Mr. de Gidts, wil op eenige onjuistheden wijzen in de dag vaarding. De 200 pd. st. aandeelen Pe ruvian Corporation zijn geen aandeelen, doch obligaties. Bovendien wordt gespro ken van 2000 pesetos, hetgeen moet zijn pesos. Beklaagde is altijd hulpvaardig geweest, en was iedereen ter wille. Ook Burgemeester en Secretaris der gemeente Gouda zijn vol lof over de wijze waarop beklaagde zijn taak vervulde. Die waar deering bleek ook bij beklaagdes 25- jarige ambtsvervulling en een brief bij die gelegenheid spreekt van die getrouwe plichtsvervulling enz Deze .brief zal spr. aan de Rechtbank voorleggen. Beklaagde's huiselijk verkeer was ook goed en vrouw en kinderen zien den terugkeer van man en vader met verlangen tegemoet. De Officier heeft als oorzaak van de daW genoemd het speculeeren, maar er is nog een oorzaak en wel het ontbreken van controle hij beheer van een zoo groot vermogen. Het salaris met bijver diensten, was voor beklaagde vóór 1921 f 3000 en nu f 4200. Dit salaris is niet zoo hoog ten onzichte van het vermogen dat beklaagde to beheeren had. Dezen morgen nog, had pleiter een telefonisch onderhoud met den heer Nederhorst, waarbij hij, mede namens zijn moeder, de meest mogelijke dementie vraagt voor beklaagde. Door de preventieve hechtenis is be klaagde reeds zwaar getroffen en hij zal Gouda moeten verlaten. Pleiter verzoekt eerbiedig om nog nota te nemen van een rapport van de vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen, welk ran- port aan de rechtbank zal worden voor gelegd. Pleiter vraagt voor beklaagde voorwaardelijke veroordeeling. De officier van Justitie vindt de fou ten in de dagvaarding niet ernstig, het zijn slechts schrijffouten. De 'raadsman van beklaagde noemde als tweede mo tief de slechte controle. Wanneer men een vertrouwen geniet als beklaagde had, dan maakt dat vertrouwen dat aan een stren ge controle niet wordt gedacht. Van een dame op een leeftijd van 70 80 jaar is geen groote en strenge controle te verwachten. Bekl. wist dit en dat maakt de daad ernstiger. Het betreft een ver duistering van bijna 100,000. Dat is te ernstig voor voorwaardelijke veroordee ling. De verdediger, mr. de Gidts, - merkt nog op, dat de Officier spreekt van „strenge" controle, maar hier was absoluut geen controle. Het verduisterde bedrag is in verband met het vermogen dat beklaagde beheerde, niet groot. Beklaagde verklaart tot de daad geko men te zijn. doordat hij bij zijn vroeger laag salaris geldgebrek had, zich toen geld toegeëigend had en nog gedacht had door speculeeren het tekort aan te vullen. De Rechtbank bepaalde de uitspraak over 8 dagen. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank eischte vier jaar gevangenisstraf, tegen Zandvliet, den gewezen penningmeester van de Haagsche Coöperatieve Voorschot- vereeniging en Spaarbank, wegens ver duistering van ruim f 7.500 ten nadeele van die instelling. De Duitsche Keizer heeft ruim veertien dagen geleden te Arnhem vertoefd om een bezoek te brengen aan zijn vroegeren adjudant Graaf van der Goltz, op diens buitenverblijf 't Jachthuis, op het land goed Zijpendal. Herhaaldelijk kwam het voor dat secre tarissen van Huurcommissies als pleitbe zorgers optraden voor andere Huurcom missies of voor den kantonrechter, wal tot zeer ongewenschte toestanden aan leiding gaf. Naar „Het Centrum" verneemt, Is dezer dagen een circulaire van den Minister verschenen, waarbij dit optreden voortaan verboden wordt 50 reductie op de spoorwegtarieven. Door de Nederlandsche Eier-, (Pluim vee en Wild)-veiling. Oude Vischmarkt a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam, werd bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht een adres aanhangig gemaakt, tegen de ont- Trekking van 509 nummers ten overstaan vaa Notaris A. G. Mulié. Prijs van f 25COO 2009 5C00 3386 1000 18 3 9661 200 235 546 387U 100 56 - Prijzen van t 90." eigen geld.) 24 2570 4907 7370 9021 11143 13886 16GS7 18581 36 2605 32 7429 79 11296 1392916104 9l 107 12 5068 55 9187 11320 39 74 18614 27 19 5107 59 9262 22 69 83 l7 68 50 15 62 72 62 86 92 20 89 72 84 65 84 81 93 16309 56 204 2736 92 68 932411436 140CO 57 98 27 2267 5217 71 61 42 3 67 18794 330 2935 5316 76 9514 72 60 16456 18829 33 53 27 96 48 80 78 58 53 36 3052 5420 98 964211564 14125 16515 19014 89 74 31 7551 5811616 56 58 18 488 3111 49 7605 9319 25 97 16655 19156 609 38 57 14 40 3414218 98 72 34 88 5535 21 10C01 35 19 16712 19311 60 3203 98 39 11 73 20 17121 83 96 14 5608 46 44 79 68 84 19427 703 84 66 51 1010311740 91 88 6l 78 3317 5753 92 25 43 14332 17201 19520 86 89 60 7718 27 53 14495 29 7l 850 3408 65 55 4711817 97 41 90 79 15 5806 65 75 57 14554 51 95 975 31 6C13 71 78 11941 85 63 19616 1009 32 81 81 10216 95 14733 79 39 68 3526 6103 7837 20 12127 59 94 73 76 82 10 52 75 47 69 17335 19859 1155 3604 6202 79 78 51 14882 69 19918 1226 29 6343 7922 10304 73 14905 17400 23 98 49 57 30 29 12283 15041 6 26 1306 3721 63 60 46 12471 62 78 30 44 3848 6501 61 54 12510 15105 17672 20006 56 84 24 81 58 58 15 17705 38 1401 86 26 8032 80 12602 29 96 72 38 3942 31 47 10401 42 15211 97 20144 1512 4019 36 77 37 64 1532417863 64 1655 96 57 88 61 12820 79 83 20221 1713 4186 6603 8103 82 28 15412 17970 75 24 4237 98 16 10546 69 59 83 90 39 52 6702 39 65 90 90 84 20312 51 66 H 65 66 12928 99 18009 20414 1825 68 37 70 10603 37 15567 16 80 68 4498 52 74 42 13039 15633 81 20535 74 4533 73 842410721 50 54 18169 74 88 35 6853 44 43 56 64 18215 20620 2056 69 6923 51 78 13160 69 34 27 2168 98 44 77 10818 13233 15705 68 48 74 4611 54 95 46 13328 16 83 58 2203 470S 7060 8590 10939 13518 85 18306 20717 15 33 7116 8722 88 13642 15834 73 42 2341 45 36 74 90 45 44 18430 20966 44 4314 82 8830 97 85 15932 44 71 46 22 90 9911124 13739 65 94 80 2404 27 7223 8921 28 42 77 18517 40 73 7323 32 33 53 79 39; 2541 78 68 9019 34 86 16046 76* Vorige lijst ontbreken 13244 en 6503, V $5789 mz. 5787 18555 m.z. 18558. - 430e NED. STAATSLOTERIJ. ^Trekking van Woensdag 23 Au&j j 3e Klasse 3e Llist, Hooge priizent 3097 1000. 20979 ƒ400. 00 00a zm 8900 10991 O lOlty C'lft J éUUj 11060 12433 14417 17232 elk 1002] Prijzen van 45: 44 79 83 128 137 184 259 261 274 303 436 465 472 49(1 494 637 943 1129 579 666 963 1172 601 681 971 1180 627 755 1055 1211 628 762 1086 1217 630 810 1110 1337 633 839 1116. 1382T 1471 1516 1533 1628 1642 1645 1683 1776 1820 1869 1917 1952 1981 201 2061 2064 2146 2158 2212 2261 2329 2419 2539 2550 2607 2685 2839 2860 2960 2993 3040 3047 3051 3143 3145 3226 3245 3271 3326 3418 3431 3489 3554 3563 3634 3718 3785 3869 3871! 3890 3931 4024 4036 4126 4273 4395 4427 4492 •4494 4674 4720 4926 5085 5158 5239 5240 5243 5273 5283 5337 5397 5524 5541 5551 5607 5615 5627 5663 56S8 5723 5744 5795 5855 5953 5959 6128 6129 6215 6248 6283 6284 6313 6348 6412 6465 6479 6546 6584 6651 6726 6746 6771 6809 6944 7022 7032 7843 7110 7254 7456 7672 7756 7809 7896 7939 7979 8044 8072 8093 8109 8182 8186 8290 8326 8380 8412 8439 8652 8730 8740 8851 8881 8997 9003 9025 9055 9076 9342 9346 9370 9376 9407 9411 9446 9462 9488 9538 9622 9694 9763 9884 9887 10086 10201 10258 10294-10349 10367 10370 10405 10406 10423 10450 10515 10653 10672 10710 10722 10768 10792 10833 10840 10984 11012 11112 11165 11245 11294 11441 11549 11556 11609 11637 11690 11752 11766 11770 11796 11912 11964 12064 12144 12184 12198 12225 12234 12298 12360 12418 12441 12556 12564 12566 12615 12616 12650 12696 12728 12730 12844 12846 12973 13046 13099 13119 13222 13250 13406 13503 13653 13687 13696 13706 13733 13741 13832 13855 13893 13932 14086 14142 14150 14157 14164 14196 14208 14251 14252, 14301 14356 14373 14423 14466 14507 14573 14655 14670 14672 14715 14750 14811 14833 14838 14873 14882 14939 15041 15055 15085 15119 15247 15258 15330 15524 15531 15551 15678 15750 15784 15788 15793 15815 15871 15907 15913 15977 16014 16106 16119 16224 16334 16419 16490 16568 16714 16761 16826 16831 16840 16848 16854 16863 16869 16873 16895 16949 16961 16972 17028 17140 172481 17340 17348 17352 17406 17438 17482 17488 17552 17602 17604 17765 17809 17837 17934 18003 18013 18098 18150 18154 18172 18190 18194 18198 18249 18272 18318 18431 18486 18568 18571 18649 18731 18794 18915 18927 18948 18967 18988 19119 19131 19246 19312 19333 19455 19512 19522 19525 19539 19613 19626 19667 19743 19748 19781 19799 19820 19825 19871 19912 19918 19990 20027 20054 20064 20066 20102 20111 20117 20161 20181 20220 20235 20243 20275 20276 20282 20320 20391 20420 20483 20484 20522 20588 20634 2C652 20671 20812 20863 20882 20896 20954 20972 20975 20992 21022 21085 21106 21181 21242 21272 21278 21314 21318 21339 21357 21366 21513 21519 21554 21581 21609 21636 21657 21660 21754 21809 21821 21825 21889 21928 21967 21972 22099 22101 22230 222*" 22296 22301 22330 22416 22421 22495 22532 22555 22613 22628 22698 22703 k 22918 22927 22941 3e Klasse le Lijst: 4221 m.z. 4227. 3e Klasse 2e IMjst11112 m zettend hooge tarieven voor de verzending van levend pluimvee, dat, zooals men weet niet anders ten vervoer werd aange nomen, dan als bestelgoed tegen dubbele tariefsberekening, wat een zwaren druk uitoefende op den gemaakten prijs. Als gevolg van dat adres had de heet Th. Langenhoff j.L Zaterdag een onder houd met den vertegenwoordiger, den heer Fischer, van den chef van den dienst van Handelszaken en Goederentarieven, den heer BorgerhoffMulder, met dit resultaat, dat van Woensdag 30 Augustus af tot en met Dinsdag 31 October, levend pluimvee ten vervoer zal worden aangeno men, tegen berekening van het enkelvou dige bestelgoederen-tarief, dat dus zeggen wil, dat in de twee maanden, waarin de opruiming van het aantal oude kippen, enz. het grootst is, een reductie zal wor den verleend van 50 op het thans be.- staande tarief. In de „Kruisbanier" deelt de heer J. G. Suring mee, dat hem op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber door het federatief bestuur van Sobriëtas ontslag als hoofdredacteur en als lid der commissie van redac tie van de Kruisbanier is verleend, De ZeerEerw. Pater Ildefonsus te Helmond neemt zijn plaats in,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2