B BTNNENLANr UITEN LA N D. Tweede Blad 23 Aifigrustras 1922 Onschuldig veroordeeld MISSIEWEEK EN MISSIE CONGRES TE UTRECHT. De Fransche pers over de rede voeringen van Poincaré. Botsingen tusschen facsisten en socialisten. Britsche persstemmen over de rede van Poincaré. Duitsche persstemmen over de rede van Poincaré. Dreigement tot ontbinding van het Australisch parlement. Een dreigende spoorwegstaking in Engeland? Een Turksche manoeuvre? De poststaking in Spanje. De toestand in Ierland. De toestand in Oostenrijk. lijk, dat ik denzelfden weg opga als mijn voogdMaar hoe sta jij met je vrouw Ik moet eerst eenbehoorlijke positie hebben, vóór ik aan trouwen kan denken, antwoordde Georges. Dat belet je echter niet om er nu al eens over te gaan denken. Nu, dat komt op het zelfde neer. Eerst een positie en dan kunnen we verder zien. Lucie, die mijn vrouw zal worden is net zoo arm als ik. Ze is wees, opgevoed door de liefdadigheid, maar een reine ziel en een gouden hart. Bovendien zeer werkzaam. En je houdt van haar Met heel mijn hart en mijn ziel en uit al mijn krachten zonder haar zou GEM. BUITENL, BERICHTEN. Een ernstige beschuldiging. Tegen de vrouw in overheids dienst. er geen geluk voor mij bestaan. Laten we hopen, dat je spoedig een positie moogt vinden en gelukkig moogt worden. Bij voorbaat noodig ik me zelf op de bruiloft uit. Werk en reken op mij, zeide Georges tot hem. In een hoopvolle stemming ging hij dien avond naar huis. Lucie wachtte met ongeduld op haar verloofde. Ein delijk om half twaalf hoorde zij hem thuiskomen. Zij liep hem op de gang tegemoet Ben jij 't, Lucien vroeg zij zacht. Ja, Lucie, antwoordde de jonge man. DE OPVOERING VAN „REIGEN." BINNENLANDSCH NIEUWS. De Middenstandsbond. Ik was zoo ongerust, weet je Ik was bang. Ik dacht, dat je een onge luk was overkomen. Zoo, zoo, lieveling, heelemaal overbodig hoor. Ik breng je goed nieuws. Heb je Georges Darier gezien Ja. En hoe heeft hij je ontvangen Als een man, die weet wat" op rechte vriendschap is. Ben je er blijven eten Ja. Ik kom nu regelrecht van hem vandaan. En zou hij je een betrekking kun nen bezorgen Ongetwijfeld zal ik binnen een i Familiepassen. De Kabinetscrisis. Gemeente-ontvangers. Het Jachtseizoen. Het bezoek van de Koningin aan Stockholm. UIT ONZE OOST. Een complot? maand als directeur geplaatst worden bij een industrieel, die enorm rijk is, een groote fabriek Iaat bouwen bij Parijs en aan Georges Darier niets kan weigeren. Lucie klapte van pure vreugde de beide handen tegen elkaar. O hoe heerlijk zeg. Wat ben ik nu gelukkig. Maar laten we nu gaan slapen want zoowel gij als ik hebt behoefte aan rust. Goeden nacht 1 FEUILLETON Dat zegt niets. Als de mensche- lijke gerechtigheid mij niet kan helpen, zal ik mij zonder haar wreken. Weet u, vroeg Etienne, of Jeanne Fortier nog in leven is Het is mij niet bekend. Maar dat is gemakkelijk te achterhalen. Als gij wilt, kan ik er voor zorgen zeide Georges. Uit hoofde van mijne positie en mijne vele relaties met allerlei magistraten zal het mij niet moeilijk vallen, dat te weten te ko men. Daarmee zul je me een groot ge noegen doen. Maar we hebben nu lang genoeg ge sproken over mij en datgene, wat me interesseert. Laten we ons nu eens met jou bezighouden. Ben je tevreden Dat kan niet beter. Ik heb niets meer te wenschen. Mijn voogd is mijn beste vriend gebleven. De cliën ten weten,me te vinden. Ik werk.. het gaat goedWat kan ik meer wenschen Een vrouw Georges begon te lachen. Een Vrouw herhaalde hij. Daar mee heb ik nog den tijd. Ik geloof eigen- Op de Nieuw Hebriden, Wordt op de Salomoneilanden, zooals de geachte lezer reeds heeft kunnen zien nog dikwijls in zorgen gezaaid, op de Nieuw Hebriden is dit woord der Schrift „Qui seminant in lacrimis" („Die in tra nen zaaien") nog toepasselijker. Als be wijs zullen wij een brief van een missio naris dier eilanden laten volgen. Hij beschrijft, zooals hij het zelf noemt: De eerste ontmoeting met mijne schaapjes. „Toen ik op de Nieuw Hebriden aan gekomen was, werd ik door den Aposto- lischen Vicaris naar het eiland Espiritu Santo gezonden om daar de statie van Tolomaco te vestigen. Hij zei nu verder; Als u er eenmaal vast zit, kunt u een ont dekkingsreis naar het gebied van Port Olry ondernemen. Op Tolomaco vonden wij een mededinger, een Presbyteriaan- schen predikant die er sedert eenige jaren gevestigd was en aan de inboorlin gen een weinig beschaving gebracht had. De Protestanten waren ons, zooals op nog andere plaatsen, vóór geweest. Wij moesten trachten ten minste als de eer sten naar het gebied van Port Olry door te dringen. Op zekeren dag wist ik eenige Presbyteriaansche jongelingen te bewe gen, mij naar genoemd gebied te brengen. Toen ze echter den oever bereikt had den, was hun goede wil ten einde. Niemand wou zich van de zee of de vaartuigen verwijderen, om met mij naar het oerwoud te gaan. „Pater," zeiden ze me, „die lieden zijn ie wild; als wij naar hen toe gaan, zullen ze ons vermoorden". Ik nam dan mijn toevlucht tot een zeeschelp-trompet, (een groote schelp, van een gat voorzien). Het is een instrument, dat men van verre hoort, en waarvan de inboorlingen bij voorkeur zich bedienen om berichten over te brengen. Werkelijk kwamen op mijn roepen twee mannen den berg af, om te zien, wat aan de kust plaats had. Gelukkig had een hunner een jaar bij een planter ge werkt en kende een beetje de taal die uit mismaakt Engelsch bestaat, dat de wil den volgens hun smaak veranderd heb ben en dat men hier „Pidgin English" of „Bichlamar" noemt. Nadat deze inboor ling eenige kleine geschenken bekomen had, toonde hij zich zeer voorkomend en bracht me naar zijn geboortedorp. Ik kwam juist op tijd om op het dorps plein een tamelijk komisch feest bij te wonen. Dertig mannen stonden in 't rond. Binnen dezen kring traden na elkaar tien andere mannen, die ieder een zwijn aan een touw voerden. Man en zwijn bleven in het midden van den kring staan, Toen kwam een oude, die het opperhoofd scheen te zijn, en voerde rondom het «.wijn een zeer schilderachtigen, maa' moeilijk te beschrijven dans uit. Dan bond hij het dier aan een paal en te ga lijkertijd weerklonk het gelui van viel groote houten klokken. Dit gelui was echter verschillend, naar gelang ze min of meer grootere slagtanden hadden. Als nu de zwijnenopmarsch ten einde was, vroeg ik mijn gids naar de beteeke- nis dezer plechtigheid. Hij zei nu, dat de dieren de prijs waren voor een vrouw, die na vijf dagen opgehangen moest wor den. Natuurlijk werd mijn nieuwsgierig heid nu nog meer opgewekt en ik ver langde verderen uitleg. Daarom liet ik me De redevoeringen, door Poincaré ge houden, worden natuurlijk door de ge- heele Fransche pers gecommentarieerd als een gewichtige gebeurtenis. De „Petit Parisien" is van meening, dat 'de groote rede, ondanks haar flinkheid, vol gematigdheid is en hartelijk tegen over Engeland, dat echter moet begrij pen, dat een Fransch-Engelsche vriend schap onmogelijk is zonder een volko men gelijkheid tusschen beide groote na ties en dat het ontoelaatbaar is om de Duitsche schadevergoedingen en de inter- geallieerde schulden op gelijken voet te behandelen. De „Action frangaise" waardeert het .vooral, dat Poincaré den nadruk legde op het recht voor Frankrijk om een Fran sche politiek te voeren. De „Homme Libre" schrijft, dat Poin caré de getrouwe tolk is van de natio nale gedachte, die optreden eischt. De „Echo de Paris" constateert met voldoening, dat de rede van Poincaré ge tuigt van de vastbeslotenheid om zoo noo- dig tot een onafhankelijker politiek over te gaan Het radicale blad „Ere Nouvelle" be treurt, dat het verdrag van Versailles voor Poincaré heilig blijft ofschoon het in zijn opzet onrechtvaardig is. De „Journée Industrielle" hoopt, dat Poincaré de economische realiteiten zal bestudeeren, want de politiek is slechts een methode en de economische quaesties Zijn feiten. Een methode, die niet op fei- \k> berust, is een slechte methode. De „Matin" meldt uit Rome, dat er te Rome, Genua, Pisa eft Sarzana botsingen plaats hadden tusschen fascisten en so cialisten. Te Vito Romano werd bij een botsing een socialist gedood; een fascist is stervende. Er vielen acht gewonden. De fasdsten beletten Mori bezit te nemen van de prefectuur van Bari wegens zijn partijdigheid ten opzichte der sodalisten toen hij prefect was van Bologna. Commentaar leverend op de rede van Poin caré te Bar-le-Duc toonen de bladen zich niet geneigd teveel gewicht te hechten aan dat deel er van, waarin Poincaré ietwat vinnige opmerkingen maakt over de onbe kwaamheid van Frankrijk's bondgenooten, de Fransche politiek ten aanzien van het schadevergoedingsvraagsituki ten volle te "Vnvaarden. door mijn gids wat verder, naar een kleine hut brengen, wier doel ik door den stank die er van uitging, weldra leerde kennen. Op een klein vlechtwerk, 1.50 boven den grond, lag daarin een lijk, in vollen staat van ontbinding. Drie vrou wen zaten daarbij te zingen en te weenen. „Deze man is voor acht dagen gestorven," zei men mij, „morgen wordt zijn vrouw opgehangen en dan naast hem gelegd." Voordat men echter een vrouw met haar man in den dood vereenigt, moeten de familieleden den prijs van de vrouw aan haar familie terugbetalen. Dat was nu geschied door de overgave der var kens, die ik zooeven biirfewoond had. Dit gruwzaam gebruik, de vrouw den man in den dood te laten volgen, bestond nog een tijdlang, nadat de Missie van Port Olry reeds gevestigd was. Slechts met groote moeite gelukte het me, het af te schaffen. Het vorige jaar nog vluchtte de vrouw van een machtig opperhoofd naar de Missiestatie, wijl ze geen lust had haar man in den dood te volgen. Over het algemeen was ik met mijn onderzoekingsreis tevreden: De inboor lingen toonden wel veel nieuwsgierigheid, maar geen vijandschap. Intusschen was de avond gekomen en het werd tijd naar de lieden van Tolomaco terug te keeren, die aan zee met de boot op me wacht ten. Ik verzocht dus mijn gids me terug te brengen, wat hij zeer graag deed. Spoedig echter bleef hij staan en zei: „Massa" (hij kende me nog niet genoeg om me pater te noemen) nu zijt ge op den goe den weg en behoeft hem slechts te volgen Qm aan zee te komen. Gij kunt dus niet meer verdwalen. Ik kan niet verder met u meegaan, want de zon gaat onder en ik moet hedenavond nog iemand dooden." Gij kunt u voorstellen, hoe verwonderd ik opzag bij deze woorden, die mijn gids als de gewoonste zaak ter wereld uit sprak. „En waarom wil je iemand dooden?" vroeg ik hem. Toen ik pro beerde hem van zijn voornemen af te brengen, antwoordde hij lachend: „Gij blanken, kunt dat niet begrijpen." Dan verliet hij me. Dat was de eerste ontmoe ting met mijne schaapjes." Naast deze zoo moeilijke missies wer ken de Paters Maristen op nog twee an dere eilandengroepen: de Fidji- en de Sa- moa-eilanden, die elk een Apostolisch Vicariaat vormen. Het arbeidsveld der Sociëteit van Ma ria bestaat dus uit 6 Apost. Vicariaten en eene Prefectuur. Bijna overal is de strijd aangebonden met talrijke protes- tantsche genootschappen, die het bekeé- ringswerk der inboorlingen bemoeilijken door hun een bedriegelijken schijn van beschaving en godsdienst op te dwingen. Bijna 500 Maristen, 170 Paters, 75 Broe ders, 220 Zusters (waarvan 153 zwarte) arbeiden met succes aan de bekeering en 't onderwijs der heidenen. Doch onder hen bezwijken er velen, sommigen zelfs x'n de kracht van hun leven. Meer dan elders ook, is hier de klacht van den Zaligmaker toepasselijk: De oogst is groot, maar te schaarsch de ar beiders. Van de op 4 millioen geschatte bevol king zijn er maar 130.000 katholiek. Moge die klacht in de harten van vele edelmoedige jongelingen weerklank vin den en hen doen besluiten zich te wij den aan de verbreiding van Christus' rijk onder de heidenen tot meerdere eer van God en Zijne heilige Moeder Maria. P. V; P. De „Times" wijst er op, dat zijn polemi sche opmerkingen over sommige aspecten der Britsche politiek een antwoord uitlok ken in plaats van den weg naar overeen stemming te openen, maar het blad hoopt, dat een geschil van dezen aard zal worden vermeden, daar het er weinig toe zou kun nen bijdragen de politieke solidariteit on der de geallieerden te herstellen, waarvan Poincaré de vermindering betreurde. Het blad twijfelt niet aan Poincaré's volkomen oprechtheid, wanneer hij zegt, dat Frank rijk alken vraagt de bondgenoot en de vriend van zijn vrienden te blijven en met de vroegere vijanden vreedzame en hoffe lijke betrekkingen aan te knoopen. Maar als hij er aan toevoegt; „wij staan er op dat onze verliezen ongedaan worden ge maakt en dit zal gebeuren," dan zegt de „Times,' is de vraag geoorloofd of hij rij- peliiic de middelen heeft overwogen om volledige schadevergoeding te verzekeren en of hij, bij een poging dit te doen, niet aan Frankrijk en Europa andere verliezen toebrengt dan die, welke hij zoo gaarne zou willen herstellen. De „Daily Telegraph" zegt, dat Poinca ré's opmerkingen over de Britsche regeering en de Britsche politiek scherp waren, doch er zal algemeene er kentelijkheid zijn, dat er niets gezegd werd, dat een eventueele overeenstemming moei lijker zal maken. Evenmin werd met zoo veel woorden verklaard, dat Frankrijk tot een afzonderlijk optreden zijn toevlucht zou nemen ofschoon zijn recht om dit te doen opnieuw bevestigd werd. De „Westminster Gazette" zegt: Als Poin carê er over klaagt, dat Frankrijk niet steeds begrenen wordt door zijn beste vrienden, kunnen wij er ons slechts over verwonderen, dat hij verbaasd is. Als zijn politiek uitvoerbaar was, zou hij merken dat alle misstanden verdwenen. Maar hij kan niet verwachten dat iemand hem be grijpt als hij volhoudt, dat drie jaar lang de overeenstemming tusschen de geallieer den steeds tot stand is gekomen lep koste van Frankrijk. Bij iedere vermindering van den schadevergoedingseisch hebben wij gelijkelijk met Frankrijk offers ge bracht. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat de rede van Poincaré te Bar-le-Duc in de Duitsche bladen deels als een oorlogs verklaring aan Lloyd George, deels als een nieuwe beleediging van Duitschland beschouwd wordt. De rechtsohe bladen eïschen van de regeering een energieke houding tegenover deze verschrikkelijke bedreigingen, die niet in overeenstemming te brengen zijn met het Verdrag van Ver sailles. Hughes.de premier van Australië, heeft Zondag in een rede te Bendigo gedreigd tot ontbinding van het parlement te zul len overgaan wanneer de partijen der ar beiders en boeren niet hun „obstructie- taktiels" staakten, aldus meldt de corres pondent van de „Daily Mail" te Melbour ne. Gedurende de tegenwoordige korte zitting zijn reeds elf moties van afkeu ring, die werden ingediend, verworpen. De kwestie der loonen van het werk- plaatspersoneel bij de spoorwegen be dreigt, zoo melden dé Engelsche bladen, den vrede op de spoorwegen. De spoor maatschappijen stellen voor den oorlogs toeslag van 26 shilling met drie maan delijkse!* termijnen van ö'A shilling elk te verminderen en wel te beginnen met 31 Juli De maatschappijen stellen zich op het standpunt, dat zulk een vermindering reeds aanvaard is door het werkplaats- personeel buiten de spoorwegen. Zondag gehouden massavergaderingen van spoor wegpersoneel hebben een motie aangeno men, die zegt dat het voorstel der spoor wegmaatschappijen een aanslag is op wet tige overeenkomsten, het vakvereenigings- bestuur opdraagt, om met alle middelen aan dezen aanslag weerstand te bieden en op alle spoorwegmannen een beroep doet om zich in dezen aaneen te sluiten. Tho mas, de leider der spoorweglieden, ver klaarde echter in de rede, die hij te Ches ter hield en waarvan ons reeds in een an der verband een uittreksel is geseind, dat hij geen spoorwegstaking zou leiden, in dien hij op andere wijze een eervolle op lossing kon bereiken. De correspondent van de „Times" te Konstantinopel verneemt, dat de Turk sche troepenmacht in het gebied van Is- mid gedurende de laatste paar dagen is versterkt en thans ongeveer vier zwakke divisies zou bedragen. Men legt deze troepenversterking verschillend uit. In zekere kringen wordt zij eenvoudig als tegenbeweging van de Grieksche concen tratie in Thracië beschouwd; in andere meent men dat de Nationalisten den wensch koesteren om druk uit te oefe nen op de Geallieerden, indien de pre liminaire conferentie, die de volgende maand te Venetië zou worden gehouden, geen hoop op overeenstemming met be trekking tot de vredesvoorwaarden tus schen Griekenland en Turkije mocht op leveren. Het Spaansche Staatsblad publiceert een besluit betreffende disciplinaire maatregelen tegen de postbeambten, waarbij de directeur-generaal wordt ge machtigd om zonder eenige formaliteit iederen beambte te ontslaan, die zich schuldig maakt aan individueele of col lectieve insubordinatie of aan stakings daden. De minister-president deelde mee, dat hij talrijke aanbiedingen heeft ontvangen van Kamers van Koophandel en parti culiere organisaties voor het herstel van den postdienst. Hij sprak het gerucht te gen van een vervroegden terugkeer van den koning. De postdirectie heeft 4000 verzoeken om indienstneming doen registreeren. Zij zal overgaan tot de voorloopige benoe ming van candidaten, die voorzien zijn van academische diploma's en geschikt bevonden worden. Er zijn 300 vrouwelij ke hulpbeambten benoemd. Het fonds der spaarbank is overgedragen aan de nationale bank, die zich met den dienst ervan zal belasten. Maandag heeft de politie te Madrid 30.000 brieven besteld. Het postpersoneel der spoorwegen van Asturië en Galicië weigerde bij aankomst te Valladodid den dienst aan de politie over te dragen; de betrokken beambten werden gearresteerd. Een bisschoppelijke veroordeeling. De Roomsch-Katholieke bisschop van Waterford veroordeelde in een pree.k krachtig de vandalentaktiek der rebellen, die de kustwachtstations vernielden en aldus de gevaren voor de zeelieden ver grootten. Een uitspraak van Bernard Shaw. De dramaturg Bernard Shaw, die een bezoek heeft gebracht aan Ierland, geeft een pittig verslag van zijn ervaringen. Hij zegt dat hij de doeleinden van De Valera en Childres niet kan begrijpen en dat hun vorderen in werkelijkheid rooverij betee- kenen, terwijl Ierland daaronder oogen- schijnlijk lijdzaam blijft. Geen Amerikaansch geld voor De Valera. Burr, lid van het Hooggerechtshof te New York, sloeg op verzoek van de rechtsgeleerde vertegenwoordigers van Michel Collins en andere officieren van den Ierschen Vrijstaat een vonnis, dat de uitbetaling aan de Valera en zijn agenten verbiedt van de gelden, die zijn verza meld ten behoeve van de zaak de* Ier- sche republiek. Gemeld wordt dat dit vonnis ongeveer 2.330.000 dollar betreft. (Zie verder onder de telegrammen). De Oostenrijks cl* bondskanselier Seipel heeft reeds Maandag omtrent zijn onder houd met den Tsjechischen minister-presi dent aan persvertegenwoordigers medege deeld, dat hij Bennes er op gewezen heeft, dat de toestand van Oostenrijk buitenge woon verergerd is door het resultaat van de Londensche conferentie, daar op deze conferentie de kwestie van de buitenland- sche credieten voor Oostenrijk nauwelijks is aangeroerd en nu weer naar den Vol kenbond verwezen is. De dringende vraag, welke Seipel den Tsjechischen minister-pre sident aan persvertegenwoordigers mede gedeeld, dat hij Benes er op gewezen heeft, dat de toestand van Oostenrijk buitenge woon verergerd is door het resultaat van de Londensche conferentie, daar op deze conferentie de kwestie van de buitenland- sche credieten voor Oostenrijk nauwelijks is aangeroerd en nu weer naar den Vol kenbond verwezen is. De dringende vraag, welke Seipel den Tsjechischen minister-pre- sident beeft' gesteld en die hij thans aan de geheele wereld zal stellen is deze, of hel niet beter zou zijn, het Centraal-Euro- peesche probleem op het tapijt te brengen, d.w.z. de vraag, of niet Oostenrijk op an dere wijze uit zijn economische en finan- cieele moeilijkheden een uitweg moet zoe ken, n.l. den weg van een economische aansluiting bij een buurtstaat of een.groep van staten. Seipel had bij Benes zoowel voor den ernst van den geheelen Europeeschen toestand als speciaal voor de Oostenrijk se!* moeilijkheden volkomen begrijpen ge vonden. Benes' hoop is, dat de Volkenbond in staat zal zijn Oostenrijk zooveel hulp te verleenen, dat het verdrag van St. Ger main kan blijven voortbestaan. Verder deelde Seipel mede, dat de Oos tenrijkse!* regeering niets heeft verzuimd, maar zich onmiddellijk tot den president van den Volkenbondsraad heeft gewend en zich ook met den voorzitter van de finan- cieele commissie van den Volkenbond in verbinding zal stellen, opdat Oostenrijk een normalen, vreedzamen en organischen uitweg uit zijn moeilijkheden zal kunnen vinden. Zij heeft dezen stap echter niet met groote verwachtingen gedaan. Wat Seipel van Benes hoorde heeft hem echter weer hoop gegeven. Op de vraag, hoe het stond met de kwes tie van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, antwoordde Seipel: Indien van aansluiting bij een vreemde regcering sprake is, dan is het natuurlijk dat Duitsch land het eerst in aanmerking komt. Seipel's meening is, dat de slagboomen tuschen de Midden-Europeesche staten eenmaal moeten vallen en dat tusschen alle staten goede economische betrekkingen zullen ontstaan. In dit kader van alle Centraal- Europeesche landen moet dan ook Hon garije worden opgenomen. Destijds hebben wij medegedeeld, dat de Russische regeering een Engelsche journaliste, een zekere mrs. Stan Harding, die als correspondente van de „New York World" behoorlijk geaccrediteerd, en met toestemming van de Sovjetregeering, naar Rusland was gekomen, onder beschuldi ging van spionnage, ten dienste van Enge land, in de gevangenis had gezet, en haar, nadat zij vijf maanden in de gevangenis had doorgebracht, onder* druk van de Britsche regeering het land had uitgezet. Deze geschiedenis heeft toen in de Engel sche pers, en ook in het Parlement, nogal scherpe critiek uitgelokt, vooral omdat mrs. Harding eerder aan den kant der communisten stond dan aan dien hunner tegenstanders. De „Manchester Guardian" komt thans op deze zaak terug, op grond van verklaringen van Brailsford en an dere hoogstaande getuigen, waaruit blijkt, dat mrs. Harding bij de Sovjetregeering aangebracht is door een andere journa liste, een zekere mrs. Marguerite Harri son, een Amerikaansche, die optreedt als correspondent van het bekende Ameri kaansche persagentschap de „Associated Press." De getuigen beschuldigen er mrs. Harrison van, dat zij mrs. Harding val- schelijk bij de Russische regeering had aangebracht als spion; dat mrs. Harrison zelf toen optrad als spion en informatrice van" de Sovjetregeering; en dat mrs. Har ding gedurende haar gevangenschap aan geboden werd, haar in vrijheid te stellen, indien zij voor de Sovjetregeering even eens als spion wilde optreden. Mrs. Har rison zou een zoodanig aanbod hebben aangenomen in ruil voor haar vrijheid, terwijl mrs. Harding het afwees. De „Manchester Guardian" komt op voor een behoorlijke schadeloosstelling van mrs. Harding en eischt van de „As sociated Press", dat zij, zoo de beschul digingen, ingebracht tegen mrs. Harrison, juist blijken te zijn, deze uit haar dienst ontslaat. Te Florence hebben 2000 oud-soldaten betoogd tegen feet bezigen van vrouwen in overheidsdienst. Zij verbraken de afzet ting van militairen en trokken naar het hoofdpostkantoor „weg met de vrouwen!" roepend en trachtend de vrouwelijke ambtenaren te verdrijven, die doodelijk ontsteld vluchtten. Niet zonder moeite werden de oud-soldaten verspreid. Zij verklaren, dat als met September niet alle vrouwen ontslagen zijn, zij den aan val zullen hervatten. De laatste oommnnist in de Parij- sche gevangenis, Loréal gehaeten, die nog in zijn hongerstaking volhardde uit protest tegen het feit, dat twee geest verwanten niet als politieke, doch als gewone gevangenen behandeld werden, is voor de verleiding van een maaltijd be zweken en heeft aldus zijn staking op geheven. Te Selaioni bij Palermo hebben roovers, na eerst de waakhonden te heb ben vergiftigd, een aanval gedaan op het kasteel Guiggino en daar een wa re slachting aangericht. De slotbewaar der, zijn vrouw en kinderen en eenige bedienden in het geheel negen per sonen werden door hen gedood. Do moordenaars konden ongehinderd vluch ten. De „Echo de Paris" meldt, dat generaal Townshend, uit Angora terug gekeerd, aan Poincaré het Kemalistisch» leger als vrij sterk heeft beschreven. Van het Grieksche leger hing hij een nogal pessimistisch beeld op. Een Havas-bericht deelt mee, dat de politie te Kattowitz een Duitsch ar beider arresteerde, toen hij in een bad inrichting voor arbeiders een mijn wil de leggen. Enkele medeplichtigen wer den ook aangehouden. Zij bekenden le den te zijn van een organisatie die hun een groote som gelds had beloofd voor het geval de aanslag slaagde. Een R.B.D.-bericht meldt nader, dat behalve het reeds gemelde aantal dooden en gewonden, bij de treinbotsing te Gravesend, nog drie personen blij ken gedood en 61 gewond. In de tooneelrubriek van „De Nieuwe Eeuw" lezen we het volgende over de op voering van Schnitler's „Reigen" in Den Haag:: „Terwijl de Katholieken in Den Haag nationaal en internationaal hun prach tig Jeugdcongres hielden ter bescherming en opvoeding der jeugd en Zondagmid dag de Gezellenuittrokken met banieren en harmonieën om hun St. Joseph-gezel- lendag te vieren, werd zonder eenigen schroom in den Schouwburg, die mede met 't geld der Katholieken wordt in stand gehouden, door een gezelschap van vreemdelingen Schnitzler's ergerniswek kend „Reigen" opgevoerd. Men weet niet waarover men zich méér verwonderen moet, over het feit zelf, dat dit tegen allen goeden smaak, fatsoen en zeden strijdende stuk in de Residentie mocht worden opgevoerd dan wel over de laakbare-luchlhartige wijze waarop de burgemeester in den raad de toestemming tot de opvoering verdedigd heeft. Ver schillende raadsleden o.a. wethouder van Vuuren en Jhr. Wittert van Hoogland hadden krachtig protest aangeteekend tegen de vertooning. Toen erkende de burgemeester 't stuk slechts vluchtig ge lezen te hebben doch er niets in te heb ben gevonden dat tegen den goeden smaak streed. Notabene, dat zegt men van een stuk waarin de liefde van man tot vrouw niet hooger reikt dan het dier lijke en waarin de afwisselende tafreelen tusschen wisselende mannen en vrouwen telkens eindigen in een duister worden van den Schouwburg, om de consequen tie van de zinnelijke dialogen niet te be hoeven weer te geven Wij teekenen ten krachtigste protest aan tegen de opvoering van dit werk ten onzent en nog wel in een gemeentelijken schouwburg, den schouwburg, waarin óók het geld van den katholieken belas tingbetaler steekt, die nu zijn gemeen- schapsbezit misbruikt ziet voor een er gerniswekkende vertooning. Ergerniswekkend is de luchthartigheid waarmede te 's-Gravenhage de toestem ming is gegeven en verdedigd. Niet de schouwburg-commissie is geraadpleegd maar slechts twee gedelegeerden ervan. En men deed alsof er nog niets met „Reigen" geschied is. Alsof met dit stuk, dat 25 jaar geleden werd geschreven, niets was gebeurd. Alsof er nog pas niet om gevochten en gestreden is in 't bui tenland en alsof er geen kabaal binnen en buiten de schouwburgen o.a. in Oos tenrijk en Duitschland is gewekt door dit stuk, waarbij de politie is te pas ge komen, zoodat alleen reeds om de orde verstoring te voorkomen de vertooning op vele plaatsen verboden werd. De overheid gaf hier in Den Haag een heel slecht voorbeeld. Alsof 't feit niet erg genoeg is dat vreemde gezelschappen, speculeerend op de valuta's, onze vaderlandsche kunst beconcurreeren en onzen vaderland schen tooneelisten die reeds zoo'n moeilijk be staan doorworstelen, het brood uit den mond stooten, wordt al het pogen om door dure subsidies en prijzenswaardige medewerking der tooneeldirecties, het too- neel ten onzent te verhoogen, doodge woon door de Haagsche overheid gesa- botteerd. Want in „Reigen" zit niets ver- edelends, zit alleen het dierlijk lokkende leven van man en vrouw met de per- versche dialogen, die helaas kunst zijn, maar daardoor te fascineerender en een kunst welke door ieder rechtgeaard christen en menig niet-christen veront waardigd wordt afgewezen. De Hamburger Kammerspiele hadde dit afkeurenswaardig stuk werk buiten onze grenzen moeten houden. Nu kunnen we de Duitsche kunstenaars onmogelijk wel kom heetenmogen zij met dit gedoe weer vlug verdwenen zijn!!" De Nederlandse!* Bond van Vereeni- gingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand, houdt op Woensdag 6 en Donderdag 7 September a.s. in de Buitensociëteit te Zwolle, zijn algemeene bondsvergadering met daaraan verbonden congres, ter welker gelegen heid mede het twintigjarig bestaan van den Bond zal worden herdacht. Op de agenda der Bondsvergadering komt o.a. voor de yerkiezing van 4 ze tels in den middenstandsraad. Hiervoor zijn 4 candidaten gesteld, n.l. de heeren A. A. Collenteur, L. Bern, J. Gorris en Th. A. Winter, allen aftredend .en in de vacature-Schürmann, die geen herbenoe ming wenschte, de heeren B. Kramer, bestuurslid der Ver. „Handel en Nijver heid" te Amersfoort, en mr. M. J. Wolff, voorzitter der Arnhemsche vereeniging „Handel en Nijverheid" te Arnhem. Voor de vier zetels in het bondsbe- stuur, wegens periodieke aftreding der heeren J. C. Blankert, E. H. Brokmeyer, F. T. Dreckmeyer en D. P. Rodenberg, zijn bij de gehouden candidaatstelling, welke op 15 Juli j.l. gesloten is, geen andere candidaten gesteld dan de af- aftredenden, zoodat deze als herbenoemd zijn te beschouwen en op -de a.s. bonds vergadering dus geen stemming daarvoor meer noodig is. Voorts bevat de agenda, o.a. een voor stel van het bestuur tot instelling van „De H. Koppel Jz.-medaille." Van deze medaille, die de beeldenaar van wijlen (den voorzitter van den Middenstands bond) H. Koppel Jz. vertoont, zal jaar lijks slechts één ex. in goud uitgeloofd mogen worden voor dengene, die naar het oordeel van een in te stellen perma nente commissie, zich het meest verdien stelijk heeft gemaakt voor de organisatie en de beweging van den Middenstand. Verder zal het bestuur mededeelingen doen betreffende de plannen tot centra lisatie van de neutrale middenstandsor ganisatie, terwijl ten slotte nog op de agenda als punten voorkomen een be spreking over het punt: „Middenstands zaad" en een interpellatie, aangevraagd door de Ver. „Handel en Nijverheid" te Rotterdam, over de „gestie van den Mid denstandsraad." Deze interpellatie omvat twee punten eri wel: le. de eisch van openbarneiti en 2e invoering van evenre dige vertegenwoordiging naar de sterkte der drie Middenstandsbonden. Op het congres, dat na de bondsver gadering gehouden wordt worden de vol gende onderwerpen behandeld: le. „Het marktwezen, zooals dit zich tegenwoor dig ontwikkelt," praeadviseur dc heer R. J. Koopmeiners te épeldoorn. 2c. „Aan welke organisatorische eischen moot een patroonsvereeniging in het algemeen vol doen?" praeadviseur Jhr. J. C. Molierus te Bloemendaal. 3e. „De openbare finan ciën en dc Middenstand" praeadviseur prof. mr. Ant van Gijn-, oud-minister van financiën. 4e. „Kan het voor een mid denstander van belang zijn, zijn zaak om. te zeiten in een N.V.?" praeadviseur mr. J. S. Hoek te Rotterdam, en 6e. „Vlie gende Winkels," praeadviseur mr. M» Koppius te Groningen. Met ingang van 15 Augustus is, zooals bekend, bepaald, dat alleen minderjarige kinderen op een familiepas met hun ouders mogen reizen. Meerderjarige kinde ren hebben elk een afzonderlijken pas noo dig. Nu schijnt het echter, dat verzuimd is aan sommige gemeentebesturen officieel kennis te geven van deze bepaling, zoodat nog steeds bij aanvrage van passen de aan staande reizigers in den waan worden ge laten, alsof de gansche familie op één pas tan reizen. Zoo is ons een gemeente be kend, waar het hoofd van het gezin l.L Za terdag een familiepas aanvroeg, met ver melding, dat één zoon 24 jaar is. Dat kan heel goed, zei men op de gemeentesecreta rie, doch in Den Haag bleek, dat het niet ging. Met ingang van 15 Augustus was het in de dagbladen reeds bekend gemaakt Doch de ambtenaar in dc gemeente, waar de pas werd aangevraagd, maakte de op merking, dat hij op den ouden voet zou voortgaan totdat behoorlijk officieel kennis van den maatregel is gegeven; aan couran tenberichten kan men zich niet storen. Msb Geen spoedige oplossing te oerwachten'r Naar do „N. Crt." verneemt is de een stemmigheid in de rechtsche partijen ten opzichte van het regeeringsprogram van minister Ruys de Bcerenbrouck niet volko men, zooals sommige berichten willen doen gelooven. Zoo schijnt de anti-revolution- naire Kamerfractie de defensie-paragraaf van de hand gewezen te hebben. De oplossing van de moeilijkheid, die overeenstemming verhindert, zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, daar de bezetting van de departementen Oorlog en Marine groote bezwaren meebrengt. Deze worden vooral veroorzaakt door de over tuiging dat met het departement van Oor log alleen belast kan worden een zeer krachtige en ter zake kundige persoonlijk heid, die weerstand zal weten te bieden aan stroomingen uit het departement, die niet samengaan met de opvattingen, die thans met het oog op de toekomstige politiek den doorslag moeten geven. Naar aanleiding van de bekende circu laire van Gedep. Staten van Noord-Holland om de salarissen der gemeenteontvangers te verlagen, omdat de hoofdelijke omslag thans door het Rijk geind wordt, heeft de gemeenteraad van Monnikendam het salaris bedragende van 1200 tot f 1800, voor een event, opvolger gebracht op f 800 f 1200. Op Maiken bedragende f 800f 1200, is het gebracht op f 300f 400. In de ge meente Ilpendam, bedragende f 900—. 1400, is het gebracht op f 700110P De commissaris der Koningin, in de provincie Noord-Holland, heeft aan be langhebbenden ter kennis gebracht: dat in Noord-Holland: a. de jacht op reebokken zal worden geopend op Maandag 2 October 1922, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Vrijdag 1 December 1922, met zonsonder gang; b. de jacht op reegeiten zal worden ge opend op Woensdag 15 November 1922, met zonsopgang, en zal worden gesloten op Vrijdag 1 December 1922, met zonson dergang; c. de jacht op reekalven niet zal wor den geopend; d. de jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 2 September 1922, met zonsopgang; e. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Maandag 2 October '22 met zonsopgang. f. de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mo gen worden uitgeoefend. In verband met het bezoek van Koningin Wilhelmina bereidt Stockholm groote fees ten voor. Er wordt een eerepoort opge richt op den weg, dien de Koningin zal passeeren. De Koningin zal op 9 September aankomen en met den dagtrein van Mal- moe naar Stockholm reizen, daar Zij soo- veel mogelijk van Zweden wil zien. De Italiaansche kroonprins Umberto zal op 1 September met een Italiaansch eskader te Stockholm aankomen en daar tot 9 Sep tember blijven. Prins George van Engeland za^ mid den September te Stockholm aanko men met een Engelsch eskader, bestaande uit 5 kruisers en 8 torpedojagers. Er loopen geruchten, dat te Blitar een complot werd ontdekt. Volgens mededeeling van den ass.-reri- dent van Blitar echter, kwam hot geval hierop neer, dat Javanen uit allerlei ge westen op Djoemahat Legie een bezoek hadden gebracht aan een Hadji aldaar, die tevens president is van de locale S.I. en een befaamde doekoen, om hulp in te roe pen voor genezingen, enz. Het talrijke be zoek trok de aandacht, weshalve de bezoe kers verhoord werden, hetgeen aanleiding gaf tot de geruchten. (Wordt vervolgd)'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5