Geen mflitaïre- en hattdelsattaclié's meer? UIT ONZE OOST. Een ernstig ongeluk met een kabel. LUCHTVERKEER. De vliegtocht om de wereld. De nieuwe Fokker verkeersvlieg tuigen der K. L. M. L C. A. R. Vliegen zonder motor. BE^NQD NIEUWS. Brand te Delft. Berooving van een Rotterdam mer. Ook prettig. Gasverstikking. Vliegongeval. Een brandje te Amsterdam. Een gevaarlijk sujet. Valsche munters gearresteerd. Het treinongeluk te Gravesend. Treurige prijzen! KORTE BERSTEN. Vechtpartij. Doodgeschoten. ORiE EN ARIEID. De arbeidsvoorwaarden der havenarbeiders. De staking in de Rijnsieepvaart. HANDEL EN NIJVERHEID. Benzol als concurrent van Benzine. Nederlandsch Fabrikaat. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIËUWS. UMDB0UW EK VISSCHERIJ. De malaise in den groentenhandel. Zware „Opperdoesers." Ontslagen. Houtskool voor onze hoenders. De stand der bieten. De lage prijzen aan de veilingen* SPORT EM SPEL - De overleden bokser. x ZWEMSPORT. - Naar de „Tel." verneemt, wordt op het Ministerie van Buitenland sche Zaken de laatste hand gelegd aan de ontwerp-be- grooting voor 1923, waarop ongeveer f 900.000 bezuinigd zal worden. Deze be zuiniging maakt veel ingrijpende verande ringen noodzakelijk, en naar het blad ter oore kwam zal o.a. voorgesteld worden hel instituut der militaire atlaché's op te heffen, alsook dat der bandelsattaché's. De economische berichten, die ten dien ste der consulaire en diplomatieke verte gen woon!igers door hel Departement van Buitenlandsche Zaken wonden uitgegeven, zullen ophouden te verschijnen. Daar binnenkort de huur verstreken zal zijn van het pand aan het Rezuidenhout, waar de afdeeling „Economische Zaken" is ondergebracht, zal getracht worden deze afdeeling wederom onder te brengen in het gebouw aan het Plein, ofschoon hier aan veie moeilijkheden verbonden zouden zijn. In den consulnircn dienst worden ver schillende wijzigingen voorgesteld, terwijl waarschijnlijk de consulaten te Parijs en Antwerpen zullen worden opgeheven. Tevens verneemt het blad, dat overwo gen wordt den gezantschapspost Sofia op te heffen en de Nederlandsche belangen in Bulgarije te laten behartigen vanuit een der posten in een der omliggende rijken. Uit Weltevreden wordt geseind d.d. 21 Aug.: Tijdens het hijschen van een kabel ten behoeve van de nieuwe antenne voor het radio-station te Malabar, is een kabel te midden van koelies gevallen. Voor zoo ver tot dusver bekend, zijn er vier gedood en zeven gewond. Het bedrijf te Malabar is zeer ernstig gestoord. Volgens nadere berichten zijn bij het ongeluk te Malabar twee dooden en vijf zwaar gewonden, waarvan eenigen le venslang verminkt zuilen blijven. Velen zijn licht gewond. Het afdeelingshoofd, dr. C. J. de Groot, stond juist op het punt voor de eerste maal op vol vermogen r.aar Holland te seinen. Dr. De Groot is zelf nauwelijks aan den dood ontkomen, een inlander, die vlak naast hem stond, is gedood. Daar Majoor Blake thana in het hospi tal te Calcutta ligt, zetten zijn collega's Mc. Millan en Malins den onderbroken vliegtocht om de wereld voort. Zij ver trokken Zaterdag naar Rangoon in een nieuwe aeroplaan, doch men heeft tot op heden niets meer van hen gehoord. Men is eenigszins ongerust over hun lot, daar Za terdag in de Golf van Bengalen een hevige cycloon woedde. Wij deelden onlangs mede, dat de K. L. M. van de Fokker vdiegtuigenfabrick twee groote verkeersvliegtuigen van een nieuw type heeft gekocht, welke op de lijn BerlijnMoskou reeds groote praes- taties hadden getoond. Het eerste der bei- do vliegtuigen is Donderdag in de regel matige vaart gebracht en legde daarbij den afstand RotterdamLonden bij tegenwind in den verrassend korten tijd van twee uur t8 min. af. Gewoonlijk wordt dit tra ject bij zulk een tegenwind in ruim 3 uur afgelegd en de tijdwinst is dus buiten gewoon. In Engeland waar men een groote be wondering heeft voor de Nederlandsche luchtvaart, werd de komst van dit eerste nieuwe Fokkervliegtuig met spanning ver beid. Een van de wedstrijden, die op het pro gramma van de I. C. A. R. staan, namelijk de rondvlucht voor verkeersvliegtuigen, omvat ook het uitwerpen van een aantal pakketten couranten. Deze paketten wor den «van kleine parachutes voorzien en moeten van ten minste 50 M. hoogte wor den afgeworpen, zoodanig dat zij zoo dicht mogelijk bij aan te geven doelpun ten den grond bereiken. Een van de prac- tische en nuttige toepassingen van de luchtvaart zal namelijk kunnen zijn het snelvervoer van pakken drukwerken naar een groot aantal plaatsen aan een zekere route gelegen zonder dat op ieder dier plaatsen landing of oponthoud noodig zal cijn. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Ber lijn meldt, dat de Nederlandsche vliegtui gen-constructeur Fokker een zeker bedrag in guldens heeft uitgeloofd (250,000 mark bij den tegenwoordigen koers) voor een overlandvlucht zonder motor onder nog nader te stellen voorwaarden. Dinsdagmiddag omstreeks half een is door onbekende oorzaak op het Vrouw Jutteland te Delft een zware uitslaande brand uitgebroken in het manufacturen- magazijn van den heer J. v. d. Krol. Aan behoud van het groote winkelhuis viel niet te denken. Dit is nagenoeg geheel uitgebrand. De brandweer wist aangren zende perceelen te behouden. De heer S. Jr., wonende te Rotterdam, is bij Düsseldorf met zijn auto toerend, tegen een anderen wagen gereden. Zijn •chlgenoote brak een arm, hij zelf en zijn kinderen, die ach eveneens in de auto be vonden, bleven ongedeerd. Van de con sternatie maakten de inzittenden van de aangereden auto gebruik, om den heer S. onder bedreiging zijn portefeuille met 1300, alsmede mevrouw S. eenige kost bare sieraden afhandig te maken, waar mede ze zich snel uit de voeten maakten. De Duitsche politie heeft echter reeds een chauffeur aangehouden, die er van verdacht wordt bij deze berooving be trokken te zijn geweest. Men bemerkte Maandagnamiddag op te Prins Hendrikkade te Rotterdam, dat de aldaar gevestigde scheersalon van W. E. M. onder water liep. Het water stroomde de straat op. Een smid werd ontboden en deze forceerde de deur. Bij onderzoek bleek, dat het water van de eerste verdieping kwam. Daar brak men de keukendeur open, wijl de familie die deze étage bewoont, wegens uitstedigheid niet aanwezig was. In de keuken liep de waterkraan, terwijl de gootsteen verstopt was. De familie zal wel geen prettige thuiskomst hebben! In een groep flatwoningen, staande aan ie Potgieterstraat te Rotterdam, was men de stookinrichting aan het probeeren. Waarschijnlijk doordat de schoorsteen niet goed functiooneerde, werd het ketelhuis méï vergiftige gassen gevuld. paarcTóof werden de 21-jarige huipinonleur A. V. en diens 31-jarige broeder J. V., benevens de 28-jarige G. A. door het gas bevangen en zakten bewusteloos ineen. Een opzich ter, die juist voorbij kwam, haalde ter stond assistentie en na korten tijd mocht het gelukken de drie mannen weer bij te brengen. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Het wa tervliegtuig W. 52 is gisteren zwaar be schadigd in de Zuiderzee neergekomen. De bestuurder en waarnemer werden ge red. Het vliegtuig is 's avonds Iaat te Enk huizen aangebracht en is heden naar Nieuwediep vervoerd. In den vroegen morgen omstreeks 8 uur steeg een ontzettende rook op uit hel magazijn van kantoormeubelen N. V. Wets en Co., aan het Damrak 49 te Am sterdam. Voorbijgangers waarschuwden de brand weer, die bij aankomst zich geplaatst zag voor een zware taak. Een brandweer man met het rookmasker voor baande zich door den verstikkenden rook een weg naar den vuurhaard, die bleek te zijn in den veTwarmingskelder achter liet gebouw. Daar was een voorraad verbran- dingsvuil aan het broeien, hetgeen den ontzettenden rook veroorzaakt had. Een 18-jarige bediende der firma Wels vond men in de nabijheid bewusteloos. Door een broeder van den geneeskundigen dienst werd hij bijgebracht. Het brandje zelf had niet veel te betee- kenen. Zonder dat er noemenswaard wa terschade werd toegebracht, wist de brandweer in een minimum van tijd een eind te maken aan het dreigend gevaar. De politie te Wagcningen heeft Maan dag den Duitschen kellner A. D. F. Mei- ningen, uit Hannover, aangehouden, die met een valschen pas naar Nederland was uitgeweken, omdat hij zijn meisje met een revolverschot in den schouder had ver wond, waardoor zij thans in een zieken huis wordt verpleegd. Bij fouilleering bleek de man verschillende inbrekers- werktuigen bij zich te hebben, henevens een aantal artikelen, door hem, zooals hij bekende, ontvreemd bij inbraken, ge pleegd in of bij Oldenzaal, Hengelo, Zwol le, Apeldoorn enz. Het rijwiel, dat hij bij zijn aanhouding bereed was in Renkum, den avond te voren, gestolen. Zondagnacht had hij nog getracht te Oosterbeek in te breken, en daartoe een ruit -uitgesneden. Door hot rinkelen van het glas waren echter de bewoners wak ker geworden. De man is eerst naar Renkum en ver volgens naar Arnhem gebracht. In den vorig en nacht werden ©enige agenten op den Schiedamschen dijk te Rotterdam aangesproken door een man, die vertelde dat zijn baas, de straatven ter W. K. een valsche gulden had ont vangen van twee onbekende vrouwen. Deze vrouwen hadden haring.gekocht van v'on venter en waren toen naar twee mannen geloopen, die op eenigen af stand stonden te wachten. Bij de komst der politie ging één dier kerels op de vlucht doch de twee vrouwen en de an dere man werden gearresteerd, verdacht van 't uitgeven van alsch geld. In de woning van den werkman B. V. werd huiszoeking gedaan. Echter werd niets gevonden. Dinsdagmiddag werden de woningen der twee vrouwen B. M. en J. B. door de recherche onderzocht. In de kamer van eerstgenoemde vond men matrijzen van gips, die gebruikt werden voor het maken van valsche gul dens. Ook zijn er nog gereedsohapjttfa voor het bedrijf van valsche munters in beslag genomen. De politie stelt thans een ondetrzoek in of de drie aangehoudenen nog moer valsch geld in omloop hebben gebracht. De eerste berichten omtrent de bot sing van twee werkmanstreinen te Gra vesend blijken maar een slag te hebben geslagen naar het aantal dooden en ge wonden. Niet zeven personen werden gedood, doch drie; niet veertien perso nen werden gewond, - doch 61, de miees ten licht Uit de krantenverslagen blijkt, dat de eene trein van achteren op den anderen inreed, die vijftien minuten vroeger van Oharing X'ross naar Strood was ver trokken en te Gravesend oponthoud had. Er heerschte een dikke mist toen de botsing plaats had, tengevolge waarvan de tweede trein vermoedelijk door het onveilig sein is heengereden. Toen men den trein hoorde naderen, liep een ar beider met groote tegenwoordigheid van geest door den mist langs de lijn om den machinist te beduiden, dat hij rem men moest, hetgeen hij ook deed, waar door de kracht van de botsing aanzien lijk werd verminderd en waaraan velen waarschijnlijk het behoud van hun le ven te danken hebben. De lcoomotief van den tweeden trein reed halverwege in den laatsten wagen van den eersten trein, terwijl de eerste wagens van den eersten trein ingedrukt werden. In het station van La Bochelle zijn Zaterdagavond twee treinen met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat een twintigtal reizigers min of mew ernstig gewond zijn. Een warmoezier te Hoogkarspel (N.-H.) moest zijn roode kool van de hand doen tegen 10 cent de 100 K.G. Voor den in houd zijner met 1600 K.G. beladen schuit kreeg hij dus slechts 1.601 En dan had hij nog de moeite van het vervoer. Aan huizen van een paar tuinders in Venhuizen (N.-H.) stond de kennisgeving dat daar gratis roode kool te bekomen is! Bij een vechtpartij tusschen personen uit Enschede Zondagavond j.l. op den Hengeloschenweg, aldaar, heeft een der de. zekere F. Lucas, uit Rotterdam, een mesteek in den buik gekregen. Hij is naar het ziekenhuis in Enschede over gebracht. Zijn toestand is levensgevaar lijk. De daders zijn in arrest. Te Zondert is de 20-jarige landbou werszoon K., die aan toevallen leed, bij de ouderlijke woning gevonden. Hij was door een geweerschot gedood. Verdronken. Te Kerkdriel is Zondag bij het spelen aan de Maas een 8-jarige jongen verdronken. De vader zelf haalde het lijkje van zijn zoontje op. De eteclrlscKé 'draad. -r Maandag kwam een opperman te Scl^gen met een vracht steenen in aanraking met een elec- trischen draad. Hij sloeg achterover van den ladder en bleef op de plaats dood. De ongelukkige laat een weduwe met 7 jeugdige kinderen na. De Scheepvaartvereeniging „Noord" en de besturen van den Modernen, den R. K. en Christelijken Transportarbeidersbond hebben te Amsterdam besprekingen ge voerd over de loons- en arbeidsvoor waarden der havenarbeiders. In verband met de, door de werkgevers in Juni inge voerde looncn en arbeidsregeling heeft de afdeeling Amsterdam van den Centra- len Bond van Transportarbeiders een ver gadering belegd, waarin met algemeene stemmen werd besloten de voorstellen van de werkgevers niet te aanvaarden. De arbeiders hebben een zeer groot be zwaar tegen de overschrijding van den acht urendag. Üc stakers vragen arbitrage over de loon- kwestie en willen onderhand den arbeid hervatten. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders zendt het volgende communiqué: Op vergaderingen van stakers is de vol gende, motie aangenomen en aan de com missie uit de werkgevers opgezonden: „De vergadering van bij de staking in de Rijnvaart betrokken arbeiders,, gehou den te Rotterdam en Dordrecht op 21 Augustus 1922, besprekende den stand van het conflict, verklaart hare goedkeuring te hechten aan de opossing der beman- ningsrcgeling als in de conferentie van 9 Aug. j.l. getroffen, zoomede aan het aan gaan van een overeenkomst met de werk gevers tot 1 Juli 1923, zij verwerpt echter den eisch der werkgevers tot handhaving van het verlaagde loon in de volle over tuiging, dat het verlangen öm het loon op hel vroeger peil te herstellen op volkomen billijke en goede gronden steunt. Zij stelt vast, dat indien de werkgevers het voor stel van het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders om na her vatting van den arbeid de vraag van de loonsverhooging aan arbitrage te onder werpen hadden aanvaard, de stakers even eens bereid zouden geweest zijn in dit voorstel te treden en verklaart zich alsnog bereid het loongeschil met de werkgevers adus ter oplossing te brengen. In een door reeders te s-Hage gehou den conferentie is besloten, in het ver volg zeeschepen, -waarvan de lading voor Duitschland bestemd is niet meer naar andere havens, in het buitenland te diri- geeren. Zulks aangezien de vaart op den Rijn thans de gewone verscheping weder mogelijk maakt. Zooals bekend werden er in den laatsten tijd geregeld schepen, wel ke in Rotterdam moesten lossen, instruc ties gegeven naar de Duitsche havens te stevenen. Ln een overzicht, welke de „Ohemikor Zeit." geeft van de Chemische In dustrie in. Nederland, vermeldt dit blad dat de beide teerdistdlleerderijen hier te lande haar bedrijf wel zouden stop zet ten, indien niet de contracten, welke zij; met de gasfabrieken hebben loopen, haar dwongen tot afneming van het door de fabrieken geproduceerde teer, ten ge volge waarvan dat teer moest worden verwerkt om ergero verliezen te voor komen. Wellicht is dit bericht eenigszins aan gedikt en moet het met een korrel zout worden genoten, dcch zooveel is wel ze ker, dat de toestand voor dit bijpro duct der gasfabrieken verre van roos kleurig is, meldt bet eerste nummer van het „Maandblad v. G. W. en E." De prijs, welken de fabrieken thans besommen, is zoo laag gedaald, dat men meer verdient met het in eigen bedrijf gemengd met cokesziftsel onder de vu ren op te stoken. Daarom moet men alles, wat dienen kan om het bedrijf op te fleuren, miat ingenomenheid begroeten. Het bericht in „Gas-Journal" met betrekking tot de toepassing van ben zol voor motorbrandstof, dient daarom als het begin der verbetering in de teerindustrie te worden beschouwd. In Engeland zucht men, evenals overal, onder den druk der petroteum- magnaten, met als gevolg dure benzine. Precies als bij ons. Nu hebben de Engelschen reeds ge durende den oorlog de toepassing van benzol ernstig in studie genomen en de resultaten zijn zeer gunstig gewielest. Benzol bleek niet alleen een uiterst betrouwbare motorbrandstof, doch zij le verde daarenboven een grooter aantal kilometers per liter dan benzine. Bij ons te lande heeft men direct na den oorlog het mengsel van benzol m|at spiritus weer laten varen en heeft de benzine weer het monopolie verkregen, terwijl de benzol uit eigen teer hier geproduceerd, voor een groot deel haar weg naar het buitenland moet vinden. In Engeland heeft men de eenmaal verkregen toepassingssfeer voor een niet onbelangrijk deel kunnen behouden en heeft de National Benzole Company zich verder met het verbeteren der resulta ten en der werkmethoden voor zuive ring van het product bezig gehouden. Thans is er tusschen deze benzol maatschappij en de Agwi Petroleum Com pany een overeenkomst gesloten totpro- duceeren en verhandelen van een zoo genaamd fifty-fifty mengsel, dat onder den naam van National Benzole Mixture in den handel gebracht wordt. Dit is dus een mengsel van gelijke volumina prima geraffineerde benzol en petroleum- benzine, welke de bovengenoemde onaf hankelijke petroleum-maatschappij in eigen raffinaderij produceert. Het half om half mengsel heeft ziclh in Engeland als motorbrandstof reeds ge heel ingeburgerd en in de praktijk looft men van dit mengsel niet alleen het grootere aantal kilometers per liter, doch ook het zachtere loopen van den motor en de betere wterking in heuvel achtig terrein. De vraag is reeds zoo danig geworden, dat er een tekort aan benzol is en men niet aan alle aanvra gen kon beantwoorden. Ons dunkt, dat in deze richting ook voor onze Nederlandsche teerindustrie 'n weg naar verbetering der economische omstandigheden te vinden ware. Als een bewijs, dat men in de benzol een te vreezen concurrent ziet, moge gelden, dat van den kant der groote petroleum- concerns alles gedaan werd en wordt, om ook de controle over dit benzol mengsel te verkrijgen, hetgeen echter tot dusverre op een fiasco is uitgeloopetn, aangezien de samenwerkende Agwi Pe troleum Company en National Benzol Company sterk genoeg op eigen boenen staan om hun onafhankelijkheid te handhaven. In de aflevering van 20 Aug. treffen wij o.a. aan: Een beschouwing over de Nederland sche Suiker-industrie, waarin uitvoerig een overzicht der ontwikkeling van dezen tak van vadcrlandsche nijverheid wordt gegeven. De beschouwing die de heer G. de Clercq in een vorige aflevering heeft ten beste gegeven over het onderwerp: „De invloed der loonen op den kost prijs" heeft ten gevolge gehad een weer legging van het standpunt door den heer de Clercq ingenomen waarbij intusschen de heer de Clercq weer van repliek dient. In een bijdrage „De zevende Neder landsche Jaarbeurs" wordt kort en krach tig betoogd, waarom deelname aan de Nederlandsche Jaarbeurs, van 4 tot 9 Sept. a.s. te Utrecht te houden, van be lang is voor handel en industrie. „Van alles wat" bevat weer talrijke, korte, belangwekkende berichten, terwijl de lezeressen met belangstelling van den inhoud van de rubriek „Van en voor de Vrouw" kennis zullen nemen. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ACHILLES (K.N.S.M.) 21/8 v. Algiers n. Amsterdam. ANJER (R. Lloyd) uitreis p. 18/8 Perim (verbetering). ABBEKERK (H.-Austr.-Iijn) thuisreis 21/8 te Duinkerken. ALBIREO (R.Z.A.-iijn) 20/8 v. Buenos Ayres n. R'dam. ALDABI (R.Z.A.-iijn) thuisreis p. 21/8 Quessant. ALGORAB (R.Z.A.-iijn) uitreis 21/8 te Montevideo. BACCHUS (K.N.S.M.) 21/8 v. Samos n. Algiers. BRIELLE (K.N.S.M.) 21/8 v. Baiik Pa pan naar Soerabaya. BANDA (Nederl.) thuisreis 21/8 te Suez. BOVENKERK (Br. Indië lijn) thuisreis 20/8 v. Madras. CASTOR (K.N.S.M.) 21/8 v. Gibraltar n. Amsterdam. DJOCJA (R. Lloyd) 19/8 v. R'dam te Batavia. DJEMBER (R. Lloyd) uitreis p. 21/8 Port Said. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis 21/8 te Marseille. GLAUCUS (Oceaan) JapanR'dam 18/8 te Penang. HAARLEM (W.I.M.) Chili-Hamb. 19/8 te Panama. HEEMSKERK (H.O.Afr.-lijn) uitreis 21/8 v. Beira n. Mozambique. IDOMENEUS (Java-New IJork-lijn) Java-Boston p. 21/8 Perim. INO (K.N.S.M.) 21/8 v. A'dam te Kopen hagen. JAVA (Nederl.) 19/8 v. Batavier n. A'dam. JAN PIETERSZ. COEN (Nederl.) uit reis 21/8 v. Suez. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 20/8 te Sabang. LUNA (K.N.S.M.) 20/8 v. Hamb. te Bremeft. MENTOR (Oceaan) Japan-R'dam 19/8 te Hongkong. MEERKERK (Br. Indië lijn) uitreis 20/8 te Madras. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) 22/8 v. New IJork te R'dam. OUDERKERK (H.O.A.-lijn) 21/8 v. Grimsby te Esbjerg. pATROClUS (Oceaan) Batavia-A'dam 19/8 te Londen. POELDIJK (R.Z.A.-iijn) 19/8 v. Bahia n. Rio Janeiro. pIJRRHUS (Oceaan) JapanA'dam p. 19/8 Gibraltar. RANDFONTEIN (H.Z.Afr.-lijn) 19/8 v. R'dam te Kaapstad. SOMMELSDIJK (H.A.L.) 21/8 v. R'dam n. Hamb. STRABO (K.N.S.M.) 21/8 v. A'dam te Gothenb. TROILUS (Oceaan) Japan-R'dam 19/8 te Kobe. TJIKARANG (Java-China-Japan) 19/8 van Shanghae n. Batavia. TELLUS (K.N.S.M.) 21/8 v. Alexandrie te Beyrouth. VEENDIJK (Br. Indië lijn) Java-New IJork p. 20/8 Sable Island. GELFLAND (H. Lloyd) thuisreis 21/8 te Falmouth. GAASTERLAND (H. Lloyd) 20/8 v. A'dam te Buenos Ayres. HERCULES (H.W.Afr.-Iijn) 19/8 v. Monrovia n. Las Palmas. KENNEMERLAND (H. Lloyd) thuis reis 21/8 v. Rio Janeiro. MAASLAND (H. Lloyd) thuisreis 21/8 Santos. MARMEVO (H.W.Afr.-lijn) uitreis 21/8 v. Boulogne. POLLUX (H.W.Afr.-lijn) 20/8 v. Lagos te Duala. pARIGI (Paket) A'dam-Batavia 21/8 te Port Said. RIJNLAND (H. Lloyd) uitreis p. 21/8 Fern Noronha. WAALDIJK (R.Z.A.-iijn) 21/8 v. Rot terdam te Hamburg. ZOSMA (H.O.A.-iijn) thuisreis 21/8 v. Shanghae Shanghai. AMSTERDAM, 22 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop. Zeeuwsche Bon te f 3, id. Eigenheimers f 1.802,10, id. Blauwe Eigenheimers f 2.25, Friesche Bor- gers 1.751.90, Noord-Hollandsche Blauwe f 2.10—2.45, id. Bonte f 2.50— 2.60, id. Muizen f 2.10, IJpolder Eigenhei mers f 2 id. Blauwen 2.25—2.50, Hille- gommer Zandaardappelen f 55.50, Schoolmeesters f 2.40 per H.L. AMSTERDAM, 21 Aug. Eieren. (Veiling Prinsengracht). Aanvoer 76.521 stuks. Prij zen: kippen- hoogste f 8.25, laagste f 6.15. AMSTERDAM, 22 Aug. (Bericht van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene). Jutte peren 2432, Clapp's favorite f 1826, Zwaanshalzen f 68, Buré f 1216, Madame Rathou 814, Dubb. dirkjesperen f 811, Dirkjesperen f 57, N- H. Suikerperen f 57, Goudsballen f 57, Madame Tryfe f 1620, Poire Madame 16—24, BeuTre Giffar f 12—14, Yellow Transparent extra f 2430, id. id. Ie srt. 1418, Zure Kruilingen f 6 10, Mr. Gladstone f 1218, Godlin Kes wick f 814, Tulpappelen f 810, Reine van Denetramp f 2430, Bessen f 6066, Blauwe pruimen f 2836; Friesche primen f 1832, Reine claude f 2832 per 100 kilogram, Perziken I f 0.16 0.22, id. II f 0.070.12 per stuk, Meloe nen 0.360.72 per stuk; bloemkool I f 914 per 100 stuks, duinzandaardappe- len f 7.5010.50, aardappelen f 2.804.60 per 100 K.G., tomaten f 0.280.34 per K.G., spercieboonen dubbel f 68,20, id. enkele f 11.5017, snijboonén f 1622 per 100 K.G, augurken fijn 0.360.42, id. basterd f 0.12—0.15 p. K.G. Bloemen. Rozen 48.50, Gladiolen f 24.50 Am. Anjers f 68, Violieren f 4—6.50, snijgroen f 4.509, Dahlias f 2.506, Lelies f 1828, alles per 100 stuKs. BODEGRAVEN, 22 Aug. Kaas. Ter markt waren 379 wagons. Prijzen le soort f 44 46, 2e soort 3942, rijksmerk f 40 50. Handel matig. GRONINGEN, 22 Aug. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: 22 Aug. 15 Aug. Roode tarwe 11.00—12.00 11.50—12.25 Witte tarwe 11.50—12.50 11.50—12.50 Int. rogge 9.00—10.75,, 9.00—11.00 Nwe rogge 6.009.25 9.009.50 Wintergerst 7.00— 9.75 10.00—11.75 Zomergerst 7.009.50 10.5011.50 Witte haver 12.00—13.50 11.75—13.10 Zwarte haver (oude oogst) 12.5014.25 ld. (nw. oogst 7.509.50 Gr. erwten 12.0017.50 Paardeboonen 12.0013.00 12.5014.00 Wierboonen 12.0013.00 12.5014.00 Waalsche id. 13.00—15.00 Karwijz.(oud) 65.0085.00 70.0095.00 Kanariezaad 15.00—17.00 15.00—17.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 it.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 et. per K.G. GOUDA, 21 Aug. Aangevoerd Snij boonén le soort f 15.40—25.80; ld. 2e soort f 314.10; Stokboonen f 10.20 18.50; Stamboonen f 5.60—8.90; Spekbflonen f 15.30; Pronkboonen f 3.20-5.50; Sjalotten f 5—6; Uien f9 —12.70; Witte Uitjes f3—20; Augur ken, fijn f36—51; Idem fijn basterd f 1733;. Idem basterd f9—14; Idem grof f2— 6; Idem bommen f 1—2; Doperwten f 1520; Postelein f3 9.70; Spinazie f 7.909.70, alles per 100 K.G. Komkommers le soort f 1.20 —2.30; Idem 2e soort f0.401.40; ld. halve f0.100.50; Idem gele f0.40 3.10; Bloemkool f 0.3019; Roode- kool f 2.50—4.50; Gele Savoyekool f 1.50—4.70; Andijvie le soort f 1.30 —2.90; Idem 2e soort f0.601.40; Kropsla f0.101.30, alles per 100 st. Tomaten A f 9.20-12; Idem B. f 9 10.40; Idem C. f9.50—10; Idem kriel f 0.60—2.70; Idem rijp f 10.20—11.90 per 100 pond. Peen f 1.90—7.60; Kro ten f 1.20—3.10; Selderie f 0.60—1.40 Peterselie f 0.20—0.80; alles per 100 bos. Zuring per kist f 0.03—0.09; Sui kerperen f 811; Dirkjes f 89:- Clapp's Favorite f 27 per 100 K.G. Meloenen f 0.08—060; Perziken f0.02 —0.17 per stuk. Eieren f7.90—8 per 100 stuks. PURMEREND, 22 Aug. Kaas. Aan gevoerd 56 stapels boerenkaas 4950, 15 stapels fabriekskaas 47—48, 1393 Kg. boter 2.352.45. Eieren 78 et p st ROTTERDAM, 22 Aug. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 194 paarden, 52 veulens, 2 ezels, 1669 magere runde ren, 718 vette runderen, 368 vette kalve ren, 253 nuchtere kalveren, 350 graskal veren, 338 schapen of lammeren, 289 big gen, 9 bokken of geiten, 48 overloopers. De prijzen waren per half Kg.: Koeien 40—60—62%—72%—75 et. Ossen 45—55 57%6567% et. Stieren 35 15—55 —57% ct. Kalveren 42%—52%—65—70 ct. Prijzen per stuk van mager vee. Melk koeien f 240460. Kalfkoeien 335— 510. Stieren 170—485. Pinken 130— 265. Graskalveren 4580. Vaarzen 230—345. Paarden 300—475. Biggen 1828, siachtpaarden 100200. Big gen per week 33.75. Hitten f 200 375. Fok nuchtere kalveren slacht nuchtere kalveren 1520. Overloopers 30—50. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was flink; maar beste ossen waren niet aanwezig. De handel was lang zaam. De prijzen waren voor beste soor ten tamelijk hoog. Voor een enkel puik beest werd nog 2% cent boven de notee ring besteed. Bij uitzondering soms nog iets meer. Stieren waren goed aangevoerd, de handel was tamelijk en de prijzen wa ren niet lager. Voor een enkel best exem plaar werd iets boven de noteering be taald. Men kocht voor het buitenland. Vette kalveren waren minder ruim aan gevoerd, de handel was matig en de prij zen waren niet hoog. Het buitenland be taalde voor een enkel best kalf nog iets boven de noteering. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeiei^ tamelijk ruim, de handel was lui en de prijzen ondergingen weinig verandering. Er werd voor het buitenland gekocht. Jong vee was behoorlijk aangevoerd, de handel was matig en de prijzen onder gingen weinig verandering. Graskalveren waren iets beter aangevoerd, de handel was langzaam en de prijzen bleven onge veer op dezelfde hoogte. De beste soor ten waren traag te verkoopen. Nuchtere fok- en slachtkalveren waren niet zoo ruim aangevoerd, de handel was flauwer en de prijzen iets minder. Werk-slacht- paarden, hitten en veulens waren goed aangevoerd, de handel was langzaam en de prijzen ondergingen bijna geen veran dering. Biggen waren middelmatig aange voerd, de handel was kalm en de priizen waren niet hooger. Overloopers met klei nen aanvoer, de handel was matig en de prijzen bleven vrijwel onveranderd. Groaingen, 22 Ang. De prijzen wa ren als volgt: kalf- en melkvee f450 525, f 350400, f 200300, kalfvaarzen f 275—325, f 175—225 stieren 95—100 ct,, 70—80 ct., slachtvee f 1.20—1.25, fl— 1.05, vette kalveren f 1.051.10, 8595 ct., melkschapen f 1825, weideschapen f 2835, f 2024, weidelammeren f 15 25, vette lammeren f 2027, vette scha pen f4550, f4870, loopvarkens f25 35, biggen f 1722, f 2.753 in de week, vette varkens 96ct., 9294 ct., Londensche varkens 7675 ct., zou ters 8488 ct. De handel in kalf- en melkvee was vlug; de prijzen waren ruim zoo hoog. De handel in slachtvee was kalm en prijshoudend. De prijzen der stieren wa ren evenals die der vette kalveren iets lager. De prijzen der nuchtere kalve ren waren van f 713 per st., eveneens lager. De handel in vette lammeren was slecht; de prijzen waren lager. Vletie schapen en weideschapen waren prijshou dend. De handel in weidelammeren was vlug en deze werden tegen hoogere prijzen verhandeld. Vette varkens eveneens. Lon densche varkens en zouters lager. Loop varkens en biggen ruim prijshoudend. Purmerend, 22 Aug. Aangevoerd 910 runderen,' waaronder 400 vette- en melkkoeien. Stieren 80135 ct, per K.G., Geld. koeien f125275, melkkoeien f 275 —400, 124 stieren f290—300, 147 vette kalveren f 1.30—1.50 per K.G., 170 nuch tere fok- en slachtkalveren f 1042, 516 vette varkens fl1.07 per K.G., 30 magere varkens f 2648, 226 biggen f 12 22, 1429 schapen f3554, 706 over- houders f 1834. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor West-Friesland, te Hoorn heeft aan den Minister van Water staat een adres gezonden, waarin ge wezen wordt op de zeer groote ma laise die in den groentenhandel heerschl. Het artikel is zoo laag geno teerd, zegt het adres, dat het ter veiling brengen niet loonend is, zoo dat het product op het land verrot. Van grooten invloed zijn hierbij de hooge vrachttarieven bij het vervoer per spoor. Worden deze verlaagd, dan heeft dit een gunstigen invloed op den export en dus ook op de prij zen ter veiling. In het belang vani groenten- en aardappeltelers dringt de Kamer er bij den Minister op aan, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, die er toe leiden, dat bij voorbeeld voor den tijd van drie maanden een verlaging van 75 0/0 op de spoortarieven voor groen ten ver" voer wordt toegestaan. Door den heer P. Leur te Opper does (bij Medemblik) zijn zeer groo te en zware aardappelen geteeld; één daarvan woog niet minder dan 2Vs pond. Een zak aardappelen van 50 pond zwaarte, bleek 49 stuks te be vatten. Naar de „Heveabode" (blad voor het personeel der N.V. Vereenigde Ned. Rubberfabrieken, Doorwerth) mededeelt, is de directie tot haar spijt genoopt, tot voorloopige slui ting van haar fabrieken op Zater dag 26 Aug. a.s., over te gaan, Inl vehband hiermede wordt aan het per soneel per 26 a.s. ontslag gegeven. Door afwezigheid van verschillende belanghebbenden kunnen pas in da week daarop verschillende eindbe- sprekingen plaats hebben. Op een zaak waarvan menig oude erva ren fokker op de hoogte is, maar die over het algemeen toch veel te weinig bij den pluimveehouder bekend is, willen wij dit maal eens wijzen. Zorg, dat uw kippen steeds houtskoc onder hun bereik hebben. Voortreffelijk is het, voor alle soorten van pluimvee, wanneer men onder het week voeder wat houtskoolpoeder mengt of nogj liever, een kastje met houtskool zóó op stelt, dat de dieren naar eigen believen daarvan nemen kunnen. De houtskool is een natuurlijk en uit stekend voorbehoed- en geneesmiddel te gen alle soort krankheden, welke met da voeding verband houden. Zij verhindert in maag en darm de vorming van scha delijke zuren, en vervult nog meer andera goede functies in het spijsverteringsproces der dieren. Onschatbare diensten verricht de houts kool bij den opfok der kuikens, die bete? gedijen, wanneer zij steeds houtkool onde? hun bereik hebben. Zij groeien sneller aan, bevederen zich beter, de veeren worden glanzender, de dieren behouden een goe den appetijt en zijn veel meer bestand te gen ongunstige weersinvloeden en ziekten* dan de dieren, welke het zónder houtskool- Opname moeten stellen. Het onderscheid ini wasdom van kuikens, welke steeds houts kool tot hun beschikking hebben en die, welke het zónder moeten stellen, is zee? beduidend. Oudere hoenders komen met houtskot*, sneller en beter door den rui en doorstaan den overgang van het warme naar het koudere jaargetijde lichter, terwijl houts kool ook op het ei-er leggen van overwegend] gunstigen invloed is. In Duitschland wapr men in sommigd streken ontelbare massa's ganzen mest, wordt hierbij óók al van houtskool een dankbaar gebruik gemaakt. Bij ons te lande is, zooals gezegd, bij ver scheidene ervaren fokkers de gunstigd werking van houtskool dn den hoenderhof, wèl bekend. Wij raden echter iederen! pluimveehouder aan: breng houtskool on der het bereik van uw dieren en zorg er voor, dat het hun daaraan nimmer ont breekt. (De zaaier.)! Over den stand van het bietengewa* meldt de Grondwet, dat uit een vergelijken de monistername, welke werd gedaan ini Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland is gebleken, dat het gewas ten opzichte van het vorige jaar nog ver ten achter is. Het gemiddelde gewicht per biet is onge veer 180 gram en het gemiddelde suiker gehalte ongeveer twee prooent geringe? dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Aangezien de uitzaai dit jaar aanmer kelijk minder is dan het vorig jaar, zal door de stellig te verwachten mindere opbrengst en niettegenstaande verschillende fabrieken niet in bedrijf zullen komen, da campagne dit jaar aan die fabrieken dia wel zullen werken, slechts van korten duur zijn. Men meldt uit Langendijk: In deze tuinbouwstreek worden de aard appelen en kool, als gevolg van de uiterst lage prijzen, ais veevoeder gebruikt Naar vernomen wordt, heeft de sectie opi het lijk van den bokser D. Romime geen inwendige kneuzingen vastgesteld. Ten overvloede heeft men daarop het ruggemerg aan een microscopisch onder zoek onderworpen. Dit is nog niet ge heel afgeloopen en de eind-conclusie nog niet getrokken, maar wel staat reeds vast dat van zwaar lichamelijk letsel ook hier geen sprake kan zijn. Drie Hollandsche deelnemers. - De zwemwedstrijd in de Seine had eert talrijk publiek tezamen gebracht, dat ge schat werd op 800.000 menschen. Een uu? voor den aanvang had een dichte men- schenmassa zich langs de oevers en op dei bruggen opgesteld. 60 deelnemers hadden zich aangemeld, waaronder 3 dames. De eerst aankomende was een Fransdn- man n.l. Rebeyrol van Bordeaux in 2 uur> de tweede Scbaner, Italië, de derde La- noy, Straatsburg, de vierde was dé Hol lander Cor Zegger, in 2 uur 1 min. en 2/5 sec. De 7e was ook een Hollander Vani Jenus, in 2 uur 4 min. 23 2/5 sec. Holland was verder vertegenwoordigd door Plantenga. Classement der naties: Frankrijk 1 plu? 3 plus 8 is 12 punten; Italië 2 plus 5 plus 6 is 13 punten; Holland 4 plus Plus 1' is 23 pun te»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6