Restanten-Opruiming Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste bla d In en om Haarlem. Donderdag 24 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14229 Uit dsn Haarlsmschen fêsaseestferaad. STADSNIEÜWS. L. PAANAKKER's SCHOENMAGAZIJN AGENDA 25 AUGUSTUS N.V. „Industrie!) ank". Hinderwet. Kennisgeving. Besmettelijke ziekten. Onze winkelstand. Naar èen Katholieke landkolonie. GR. HOUTSTRAAT 46 M. T. S. Het Stadion-ongeluk. Herfstweer. Jubileum. Treurig ongeval. Garnizoensberichten. Examens Hoofdacte. Personalia. Voetbal. LANGS DEN WEG. Gemeenteraad. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Vé «bohnem entsprijs M» draagt voui Haarlem en Agentschappen; Per Kwartaal 3-25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem.' Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE A'dverTenïiên 38 (tak per regel Bij .ontract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- sdvortentiên 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Er moest een bepaling in de gemeen tewet zijn, waarbij de burgemeester de bevoegdheid had om op een bepaalden dag en een bepaald uur een stembus ten stadhuize klaar te zetten, waarin de raadsleden onder toezicht van den secre taris hun stembriefjes konden werpen, over voordrachten van B. en W. tot het doen van benoemingen. Was dit mogelijk, dan zouden raadsvergaderingen als van gisterenmiddag overbodig zijn. Immers, nu was de burgemeester verplichte een ver gadering uit te schrijven met het oog op de vele te vervullen posten bij het lager onderwijs, de vervolgcursussen enz. Dat kan niet tot September wachten. Maar daarvoor alleen is het zonde en jammer een raadsagenda op te maken en dus worden er wat loopende zaken bij gezet. En eenmaal bij elkaar, weet dan de Raad wel een paar uurtjes vol te praten; hoe dat is den heeren na afloop zelf een raad sel! Van het bestuur van den R.-K. Politie bond Sint Michael was een verzoek om subsidie ingekomen voor de vakschool voor agenten. De school laat iedereen toe, die de christelijke beginselen is toe gedaan en geeft een diploma na afloop van den cursus. B. en W. adviseerden ,voor het loopende jaar 25.en voor het volgend jaar 50.— te geven. En over zoo iets wordt in onzen Raad een debat gehouden! De heer Peper achtte het noodig, naar aanleiding van dit ver zoek zijn bekende bezwaren tegen het ibestaan van een politiemacht en tegen het subsidieeren van confessioneele vereeni- gingen voor de zooveelste maal te berde te brengen en meende bovendien, dat, wanneer zelfs het diploma van den neu tralen bond geen bewijs van deugdelijk heid gaf, zeker deze imitatie geen waar borgen zou schenken, Den heer Peper gunt men in onzen Raad zulke ontboezemingen; de man zit nu een maal op zijn eenzame post om altijd maar te getuigen voor zijn communistische be ginselen. Maar dat de heer Poppe nu voor de sociaal-democratische fractie ook nog een rede en een nog veel langere ging houderr tegen deze 25.contributie aan „Sint Michaël", was toch al te gek! De heer Poppe, de ijverige, had zich niet tevreden gesteld met de lezing van het adres, maar had ook de toelichting bestu deerd, een toelichting, welke voor een aanvraag aan den Haarlemschen Raad overbodig kan genoemd worden, maar Waarin de heer Poppe toch wel met wat al te veel achterdocht een poging ont dekte om van de politie een klasse-in stituut te maken. Niemand gaf eenig ant woord op de toornige uitvallen der beide roode heeren, waardoor het vuurwerk als een natte zevenklapper aandeed. Het voorstel van B. en W. werd met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarop kwam het voorstel van B. en iW, aan de orde, om van de beslissing van Gedeputeerde Staten betreffende de Haarlemsche Schoolvereeniging in hooger beroep te gaan bij de Kroon. Wethouder Heerkens Thijssen deelde daarbij mede, dat het de bedoeling van B. en W. was, een verwerping van hun voorstel door den Raad uit te lokken; zeker een niet alledaagsch geval! Men herinnert zich, da^| de Raad onlangs weigerde tegen het advies van B. en W. in, gelden beschik baar te stellen voor een school van ge noemde vereeniging in het Florapark, Ge deputeerden beslisten daarop, dat B, en iW, opnieuw een voordracht zouden in dienen en dat de Raad de gevraagde gel den dan wel zou toestaan, B. en W. wer den dus in het gelijk gesteld. Op deze be slissing van Gedeputeerden, staat, vol gens de wet, beroep open op de Kroon. B. en W, zijn echter van meening, dat dit beroep een onbegonnen werk is en dat men nul op het rekwest krijgt. Vandaar hun voorstel om in hooger beroep te gaan met het advies aan den Raad om dat voorstel te verwerpen. Het voorstel werd echter toch aangenomen met 14 tegen 12 stemmen, zoodat de Raad het er nog eens op gaat wagen. Er werd door den heer Wolzak nog een andere mogelijkheid geopperd om van den voorgenomen schoolbouw in het Florapark af te komen, n.m. het bestaan Van een servituut 'op den grond, waarbij alleen het bouwen van villa's daar ter plaatse zou toegestaan zijn. Wethouder Heerkens Thijssen bestreed dit met een geleerd betoog. Mr, Loosjes vertelde de historie van deze zaak: de Doopsgezinde gemeente zou indertijd het geld voor aankoop van dezen grond aan de ge meente beschikbaar hebben gesteld onder voorwaarde, dat daar niet anders dan vil- la s zouden worden gebouwd; een erf- belastbaarheid dus van den grond. Wet houder Brucb betoogde daartegenover, dat deze oude historie geen iin meer had, omdat de Hooge Raad heeft uitge maakt, dat zulke algemeene condities niet verplichten. En nu mag de Raad zoo machtig zijn als hij wil, het Burgerlijk Wetboek kan hij niet corrigeeren. De heer Wolzak beaamde dit alles - wij zijn 't ook op dit punt, als op vele andere eens, schertste mr. Bruch aan 't adres van zijn partijgenoot maar onze notaris wilde toch betoogen, dat er een moreele, zij het dan geen wettelijke verplichting voor den Raad kan bestaan om, waar alle bou wers tot nog toe aan villabouw in het Florapark gehouden zijn geworden, geen uitzondering voor deze eene school vereeniging toe te staan. Wij vreezen ech ter, dat met dit ethisch argument de tot standkoming van de school in het Flora park wel niet zal worden belet. Er was nog een andere aanvraag om geld op grond van de nieuwe onderwijs wet, n.m. van de vereeniging „School met den Bijbei" om een lagere school te kun nen plaatsen in de Leidsche buurt. De heer Poppe probeerde om den Raad ook hierbij te bewegen tot een afwijzende houding. Een gemeenteraad is toch geen automaat, waar je aan den eenen kant een dubbeltje in gooit en aan den anderen kant een school uitkomt, vroeg dit Raads lid verontwaardigd. Maar zijn vergelijking deugt niet. Geen dubbeltje, maar een aan vraag wordt er in den gemeenteraad „gestopt". En hier was het een verzoek om 148.500. De heer Poppe wilde er niet aan. Opnieuw vroeg hij om een op gaaf van de lokalen, waarover de ge meente beschikt, alvorens hij over deze aanvraag wilde beslissen. Wethouder Bruch zei niet onjuist, dat het argument van de lokalenruimte on uitputtelijk scheen om den particulieren schoolbouw tegen te houden en toonde aan hoe onzinnig het was, om tegen 3eze aanvrage in te gaan, welke in alle op zichten aan de wettelijke eischen vol deed. Waar in het betoog van den heer Poppe een verdekte insinuatie zat, als zou het gemeentebestuur het openbaar onderwijs maar aan zijn lot overlaten, terwijl het bijzondere zijn volle pond kreeg, was het niet onaardig en zeker buiten*verwachting van den heer Poppe, den heer Loosjes spontaan hulde te hooren brengen aan de onpartijdige en tevens uitmuntende lei ding der onderwijsafdeeling door wethou der Bruch; mr, Loosjes, liberaal en des kundig op onderwijsgebied als weinigen in den Raad! De heer Poppe was zoo verstandig geen tweede maal het woord, noch min der stemming te vragen dan alleen om zich met de toezeggingen van den wet houder tevreden te verklaren. De rondvraag was hoe zou het anders op zoo'n mageren middag! druk jezet. We vermelden slechts 'n enkel punt. Het sociaal-democratisch raadslid, de heer Kingma, verwekte een klein rel letje met een interpellatie over de weige ring van den burgemeester aan den Bond van arbeiderszangvereenigingen in Ne derland om op 27 Augustus a.s, een vuurwerk af te steken in het Bronge bouw, Aan de Vereeniging „Koninginne dag" was dit wel toegestaan, fantaseerde de heer Kingma, zeker omdat de Com missaris van politie voorzitter dier ver eeniging is. Maar aan den bond van so cialistische zangvereenigipgen wordt het geweigerd. Dat is partijdig enz.! Heel veel blijft er van dit betoog, bij nader inzien, niet over. De Commissaris van po litie is eerst de vorige week als lid van het bestuur van „Koninginnedag" geïn stalleerd. De heer Kingma is dus niet bijster goed ingelicht. En wat de „partij digheid" betreft, de burgemeester ver telde, dat hij reeds vier maal achtereen heeft toegestaan vuurwerk af te steken in het „Brongebouw". Maar de omwoners meenen nu genoeg overlast te hebben ge had, speciaal de Mariastichting, het Dia- conessenhuis en Sarepta. De zieken kla gen erover. Nu heeft de burgemeester be sloten geen vuurwerk meer in den tuin van het „Brongebouw" te laten af steken; men moet maar een ander terrein zoeken. Bij uitzondering, uit oude traditie, zal het misschien alleen nog aan „Konin ginnedag" worden toegestaan, wanneer deze Vereeniging dit jaar zoo spoedig geen andere gelegenheid kan vinden, Partijdig? Wel de vorige maand is het verlof nog verleend aan de socialistische zangvereeniging ,,de stem des Volks". Ondanks dit alles diende de heer King ma toch een motie in, om de houding van den burgemeester af te keuren. Vermake lijk was de mededeeling van den heer Peper, dat hij tegen deze motie zou stem men, omdat zijns inziens de arbeiders in dezen ernstigen tijd wel wat anders te doen hebben dan te fuiven en pleizier- reisjes te maken, waarin de leiders der S. D. A. P. hun voorgaan! De motie werd natuurlijk verworpen. De overige vragen en antwoorden vindt men in het verslag. Sociëteit „St, Bavo". Rederijkers, 8 u. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Risschoppelijk Museum Janutraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlcenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. RK. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 ■nr. Zaterdags alleen van 912 uur. 7. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Spaarbank „St. Rosa" van half 8 half 9 in het Patronaatsgebouw, Nassau laan 50. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Luxor-theater Groote Houtstraat 139: 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Luxor-tcaroom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Heemstede—Groenendaal. Concert door de H. O. V., 7 uur, Verschenen is het verslag over het 21sle boekjaar (1921/22) der N.V. Industrie- bank." Er wordt in gezegd, dat, tengevolge van de algemeene malaise geen zaken werden aangeboden welke, met kans op slagen, in studie konden worden genomen; wel is ten gevolge van de malaise en daarmede ge paard gaanden grooten teruggang van de koersen eene waarde verminder i dg van eenige fondsen te constaleeren; het hier door geleden verlies kon echter uit de gic- maakte winsten worden bestreden. De bedrijfsresultaten van de ondernemin- mingrn, waarbij de Bank belangen heeft, waren over het algemeen gunstig; tegen over de minder gunstige dividenden van sommige maatschappijen stonden de be tere van andere, zo «dat de uitkeeringen f 51.6-2 30bedroegen, makende mei dg interest ad f 785.25 en het onverdeeld saldo over 1920 ad f 4.081.95 een bruto winst van f 56,489, 51. De onkosten bedra gen f 5.689,66 welk bedrag hooger is dan gewoonlijk, daar het boekjaar ditmaal loopt van 1 Januari 1921 tot 30 Juni 1922; na afschrijving van dezen post en van 20.278,95 op „Deelnemingen" tengevolge van koersverlies zooals bovengemeld, blijft een netto winst over van f 30.520.89J4. In de gisteren gehouden algemeene ver-, gadering van aandeelhouders zijn de ba lans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. De balans sluit in activa en passiva met een bedrag van 445.920.64, de winst- en verliesrekening in debet en credit met een bedrag van f 56.489.51. Het dividend is vastgesteld op 3% pet. of f 41.25 per aandeel. Voor de oprichters- bewijzen wordt uitgekeerd een bedrag van f 4.50 per stuk. Burgem. en Weth. van Haarlem ma ken bekend, dat bij hunne beschikking van heden aan H. W.. Heijboer vergun ning is verleend tot uitbreiding van zijne koek- en banketbakkerij, gevestigd in 't perceel a. d. Spaarnwoudorstraat no. 33, door het daarin plaatsen v,m een dubbele heete luchtoven, ter ver vanging van een bestaanden oven en het plaatsen van een electromotor van 1 P.K. ter vervanging van 'n bestaan- den electromotor van t/s P.K. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat hij hunne beschikking van he den aam H. Vasen, firma P. J. Vasen, vergunning is verleend tot uitbreidbar van zijne wasscherij en drogerij, geves tigd in het perceel aan het Zuider Buiten Spaarne no. 32, door het vergrooten van het ketelhuis en het daarin plaatsen van een horizontalen stoomketel van 25 M2. verwarmend oppervlak en 8 atmospheren overdruk ter vervanging van den bestaan- den stoomketel. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 21 en Augustus j.l. executoir verklaard kohier op de Personeele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der direc te belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herinnerd, dat de^ belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bii de wet bepaalden voet te voldoen. Vanwege de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Nederlandsche Dahliavereeniging zal 22 September in het gemeentelijk con certgebouw een groote dahliakeuring wor den gehouden. Alleszins wordt vertrouwd, dat, dank zij de vele doeltreffende maatregelen, de keuring in alle opzichten zal slagen. In de week van 13 tot en met 19 Augustus kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Haarlem 2 van diphtheritis, Haarlemmermeer 2 van diphtheritis, Krommenie 1 van diphtheritis, Zaan dam 1 van buiktyphus, Zandvoort 1 van diphtheritis, Hillegom 1 van diphtheritis. Hedenavond heropent de heer J. H- Franken zijn geheel naar de eischen des tijds ingerichte Paarden- en Var ken s v 1 e es ch h o u \v e i -ij aan de Paid Kru- gerstraat no. 45, hoek Tugelastraat. De heer Franken heeft goed be grepen, dat het er bi] het verkoopen van- consumptie-artikelen en in het bijzonder voor vleeschwaren, op de eerste plaats op aankomt zorg te dra gen voor een ruimen en frisschem winkel. Deze ziet er dan ook goed uit en heeft behalve electrische verlichting en keurige tegelwanden, een granieten vloer, terwijl een groote, fraaie koelcel zal zorgdragen voor het frisch houden der vleeschwaren. De marmeren -toonbanken en de' met passend decoratiewerk versierde witte muren, dragen er toe bij dat het geheel een aangenamen indruk maakt. Gisterenavond vergaderden in „St. Bavo" de besturen van Mariavereeni- ging en Kruisverbond, om de eerste voorbereidselen te treffen voor den Bloemendag, welke in het laatst van September zal worden gehouden ten bate van het R. K. Reclasseeringts- werk, op initiatief van „Sobriëtas" en de R. K. Reclasseeringsvereeniging. Zooals men weet, wordt er reeds gewerkt' aan de stichting van een Landkolonie voor katholieke ontsla gen gevangenen en daar de noodige gelden ontbreken, om dit noodzake lijk onderdeel van het reclasseerings- werk tot stand te brengen, hoopt men door middel van een over het ge- heele land te houden bloemendag daartoe te komen. Op deze bijeenkomst werd besloten een Bloemencomité samen te stellen, dat de leiding der plaatselijke actie op zich neemt. Eenige katholieke or ganisaties op charitatief en sociaal ge bied zullen ten spoedigste worden uit- genoodigd een vertegenwoordiger(steir) in dat comité te benoemen. Katho liek Haarlem krijgt dus weer eens gelegenheid, om te helpen aan een mooi en onontbeerlijk liefdewerk! Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is met ingang van 1 Septem ber 1922 benoemd tot leeraar in de Staathuishoudkunde en de Sociale Wetge ving: de heer Mr. F. Vorstman te Heem stede. De toestand van den gangmaker Ull rich is niet vooruitgaande, die van de Lange onveranderd. De paar dagen mooi weer, welke we gehad hebben, schijnen al weer genoeg le wezen. Gisteravond slak plotseling een stormwind op, welke het ergste deed vreezen. Ramen en deuren rinkelden, dat het een lieve lust was. Gelukkig duurde het niet heel lang. Van ongelukken ver namen yij niets. Maar met dat al is het zomerweertje er weer vandoor en heeft het meer weg van den herfst. Neen, van een mooien zomer kunnen we niet spreken! De heer C. Priesman was gisteren 25 jaar werkzaam bij de Haarlemsche Stoomzeepfabriek ,,Het Klaverblad." Te tien uur werd hij door de directie ont vangen en hem een gouden horloge be nevens een couvert aangeboden; het kan toorpersoneel verraste hem vervolgens met een schemerlamp waarna tenslotte het fabriekspersoneel als blijk van be langstelling een klok aanbood. Ook ont ving de jubilaris eenige bloemstukken. Den verderen dag bracht de heer Pries- Inan in den kring der zijnen door. De koperslager J. v. d. 8., werkzaam aan de Centrale Werkplaats, had het ongeluk bij het afschrapen van een ko peren pijp een stuk gereedschap in het oog te krijgen met het noodlottig ge volg dat hij dit oog zal moeten missen. S. is ter verpleging naar het Diaconessen- huis overgebracht. Rij Kon. besluit van 14 Augustus is benoemd tot tweede luitenant bij het wa pen der infanterie bij het 10de regi- ment( de cadet G. J. van Buuren. HAARLEM. Geëxamineerd 14 candi- daten; geslaagd de heeren G. N. Meurs en R. J. Talen, beiden te Amsterdam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden ex amen acte Boekhouden M.O. slaagde de heer H. Kruse, alhier. Te 's-Gravenhage is voor het tweede gedeelte van het notarieel Staatsexamen geslaagd de heer D. Bakker, alhier. Bij Koninklijk besluit ,van 21 Au gustus 1922 zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Velsen: dr. U. Hubert Noodt, te Meppel, G. M. W. Margadant en J. T. Groosmuller, beiden te Haarlem. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte Nj, de heer J. Stulp en voor acte Nk, xde heer B. Meiring, beiden alhier. „Haarlem" zal haar seizoen aanvangen met een internationalen wedstrijd en wel op 31 Augustus tegen de First Vienna Footballclub uit Weenen. Opgepast'J Gisteren vermeldden we, dat door de politie veel strenger zal worden opge treden in den vervolge tegen die fiets rijders, die ook trottoirs en voetpaden als hun domein beschouwen. Tot nu toe werd dit door de vingers gezien, te veel eigenlijk en het is goed, dat daarin verandering komt. Door verschillende soorten fietsrijden- de menschen, zooals slagersjongens, krui deniersbedienden e.d. wordt er schijn baar een genoegen in gevonden, stoepen af te jakkeren, op gevaar af, voetgan gers van de been te heipep. Het is moge lijk, dat een goed trottoir prettiger, rijd dan de dikwijls ongelijke gropte weg, maar dat mag toch geen reden wezen, trottoirs te berijden. Door fietsrijders wordt heel veel er over geklaagd, dat voetgangers zoo veel den grooten weg houden, wat voor d« rijdende mêncch- heid een last is,- maar ook hier gaat het spreekwoord van den pot en den ketel op. Enfin, misschien brengen de strengere politie-maatregelen aan de zon daars wat beter het begrip van orde bij; Deze buitenl. vereeniging zal van 29 Aug. tot 4 Sept. a.s. de gast zijn van „Haarlem" ©n de sportliefhebbers zullen dan op Koninginnedag kunnen genie ten van het sublieme Oostenrijksche voet bal. Er spelen in dit elftal niet minder dan 8 Internationalen. De First Vienna bezet momenteel de 3e plaats in den Oostenrijkschen Bond en heeft in Juni j.l. met 42 van Haarlem gewonnen. „Haarlem" zal met haar zelfde elftal van verleden jaar uitkomen, doch de juiste opstelling is nog niet bekend, daar enkele spelers nog met vacantie in het buitenland zijn. Wij hopen hierop ech ter nader terug te komen. Voorverkoop voor dezen wedstrijd zal vanaf heden geschieden bij de firma Maas, tegen de bekende prijzen. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: lo. een schrijven van den heer E. Hin- driks hoofd van School no. 11 houdende mededeeling dat Jiij uit hoofde van zijn gezondheidstoestand niet meer in aanmer king wenscht te komen voor de betrek king van leeraar aan de gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, doch bereid is die betrekking te blijven waarnemen tot dat zijn opvolger is be noemd; 2o. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland ten geleide van een afschrift van een uittrek sel uit het Koninklijk Besluit van 22 Juli 1922 no. 27 houdende goedkeuring van de besluiten van den Raad d.d. 21 Sep tember 1921 no. 181 tot vaststelling eener verordening op de heffing eener slraatbe- lasting (tot 1 Januari 1923) en <44 Juni 1922 No. 261 tot wijziging oer verorde ning op de heffing eener belasting onder den naam van Eeges; 3o. een besluit van dezelfden tot ver daging hunner beslising omtrent het raadsbesluit van 12 Juli 1922, no. 28 be treffende verhuring van een gedeelte van het perceel Nassauplein 2.; 4o. een bericht van ontvangst van de zelfden van de bij raadsbesluit van 12 Juli vastgestelde Verordening houdende aanwijzing van een gedeelte der gemeen te bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van tapijten. 5o. een besluit van dezelfden waarbij met vernietiging van het raadsbesluit d.d. 22 Maart 1922 No. 22 wordt verstaan, dat na door Burgemeester en Wethou ders met het bestuur der Schoolvereeni ging „de Hout" gepleegd overleg eene nieuwe beslissting op de aanvrage van dat bestuur d.d. 23 December 1921 behoort te worden genomen en zoowel de Raad als het Schoolbestuur opmerkzaam wordt gemaakt op artikel 17 der Lager Onder wijswet 1920 krachtens welk artikel par tijen binnen 30 vrije dagen in beroep kun nen gaan bij de Kroon; b. aan G. Ligtenbérg, eervol ontslagen werkman in lossen dienst bij het Open baar Slachthuis is met ingang van 15 Ju ni 1922 een pensioen verleend van 243, per jaar; c. Gesteld worden in handen van Bur gemeester en Wethouders, om prae-advies: lc. een schrijven van het Dagelijksch Bestuur van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Banketbakkers Vereeni ging houdende verzoek om wijziging van art. 105 bis der Algemeene Politieveror dening; 2o. een adres van de besturen der Haarlemsche Handelsvereenigtng: de R.K. Middenstandsvereeniging ,St. Jozef" afd. van de Hanze en de Christelijke Midden standsvereeniging B. O. A. Z. houdende betuiging van instemming met den in houd van bovengemeld verzoekschrift. 2. Herstemming over voorstel B. en W. inzake het gebruikmaken van de vrij stelling van het geven van onderwijs in een vaste klasse door een scheo hoofd. t Het voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 11 stemmen. 3. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der begrooting, dienst 1923 Stadsapotheek. De heer VISSER betoogt, dat dit voor stel een duur zaakje kan worden en wenscht op deze zaak terug te komen.' Aldus wordt besloten. 4. Voorstel B. en W>.. tot vaststelling kohier straaatbelasting, dienst 1921. Aangenomen. 5. Voorstel van BB. en W. tot aan vaarding van een geschenk. Aangenomen. Verzoekschrift bestuur Haarlem's Mu ziekkorps om vacantie voor de orkestleden, met praeadvies van B. en W. Mevr. WILLEKES MACDONALD treedt in een beschouwing over de laagte der salarissen van de leden van de Haarlem sche orkestvereeniginig. Zij wenscht daarom ook vacantie aan die leden te geven. Spreekster wenscht geen strijkmuziek bui ben; dat geschiedt ook niet in 't buiten land; zij heeft bij ondervinding dat die muziek buiten niet tot haar recht komt. De heer KLEIN vraagt of concerten ook 'swinters op Zondagavond gegeven worden. Wethouder BRUCH zegt dat het niet de bedoeling is aan het aantal concerten te tornen. Wat de vraag van den heer Klein betreft, spr. meent, dat deze ernstig in overweging moet genomen worden. 7. Voorstel van B. en W. verieenen bij drage in het wachtgeld van den voorma- ligen Directeur van het vaccinatiebureau. Aangenomen. 8. Voorstel B. en W. verleenen subsi die aan den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael". De heer Peper houdt een betoog waar in hij tracht te bewijzen dat subsidie aan een Kath. Politiebond uit den booze is. Hij is dus tegen het voorstel. De heer POPPE zegt, dat beweringen die kant noch wal raken voorkomen in de memorie van toelichting van 't desbe treffend adres. Die memorie is voor open baarmaking niet bestemd. Spr. vindt het h—erend, dat in het adres er op gewezen wordt, dat de adressanten zich geroepen achten de maatschappij weer op de been te helpen. Spr. gaat verder te keer tegen andere zinsneden van> de memorie van antwoord, o.a. tegen deze, dat de socialisten de macht in handen trachten te krijgen. De heer Poppe vraagt, hoe die menschen er toe komen om subsidie te vragen om dat zii confessioneel zoo hoog staan. Spr. wil allerlei gegevens over criminali teit aanhalen uit een boekje van zijn par tijgenoot Bongers. De VOORZITTER verzoekt spr. zich OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Augustus. Hoogste barometerstand 765,4 m. M. le Biarritz. Laagste barometerstand 741,1 m. M. te Skagen. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Augustus: Aanvanke lijk matige tot krachtige Noordwestelijke tot westelijke, later afnemende en krim pende wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met regen of onweersbuien, later tijdelijk opklarend, en iets warmer. bij het onderwerp te bepalen. De heer POPPE zegt, dat er een vak school voor de politie moet zijn, maar geen klasse-instrument in den meest slechten vorm. Het voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 14 tegen 12 stemmen. Voorstel B. en W. tot wijziging Raads besluit van 28 Juli 1920 no. 27 tot ver hooging van pensioenen. Aangenomen. Voorstel B. en W. inzake verhaal van premie, door ambtenaren verschuldigd voor weduwen- en weezenpensioen. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verhuur van grond enz. onder Lisse. Aangenomen. Voorstel B. en W. tot beschikbaarstel ling gelden voor het maken van een los- wal nabij de Duvenvoordestraat. De heer GROENENDAAL vraagt, hoe een loswal daar met succes kan aange bracht worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN con stateert bij afwezigheid van den heer Slingenberg, dat hier geldt de uitvoering van een raadsbesluit. Spr. doet een be roep op de commissie van O. W. Het is mogelijk, dat de opmerking van den heer Groenendaal daar ter sprake gebracht kan worden. Intusschen is uitstel niet raadzaam. De heer v. OMMEREN zegt, dat het de bedoeling is die kade op te werken. Er komt dan een aardige opslagplaats. De heer GROENENDAAL legt zich ten slotte bij het advies der Commissie van O. W. neer, al vindt hij die plaats niet geschikt. De heer v. d. KAMP zegt, dat we hier een uitgezocht plekje hebben; het ei van Columbus is er mee gevonden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Voorstel B. en W. tot overdracht van grond nabij de Leidsche Vaart. De heer KLEIN zegt, dat in 1915 aan Vroom Dreesman 250 per vierkante M. is gegeven en nu wordt voorgesteld om voor 310 M2 1550 te laten betalen en komt tot de conclusie, dat hij zijn stem aan dit voorstel niet kan geven. De he^r HEERKENS THIJSSEN ver dedigt het voorstel. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Voostel B. en W. tot het in hooger beroep uitlokken van eene beslissing om trent de weigering tot het verleenen van medewerking aan de Haartemsche School vereeniging tot den bouw van een school. De heer HEERKENS THIJSSEN zal te gen stemmen en hoopt dat meerderen dit zullen doen. Hij vraagt stemming. De heer WOLZAK zegt dat verschillende personen die in het Flora-park wonen door de gedachten zijn geleid, dat er alleen villa's zouden worden gebouwd. Daarom komt het hem niet billijk voor, dat er thans ter wille van één, een school mag gebouwd, worden. Spr. wenscht in deze een uitspraak van den Raad. De heer v. d. KAMP zegt, dat men al druk aan 't breken is, zou de heer Wolzak dus denken, dat hij die school weg kan houden? De heer BRUCH wijst er op, dat, als er erfdienstbaarheid is, wij er niets aan kun nen doen. Wij kunnen wel motie's aanne men, maar hebben ook rekening te houden met het Burgerlijk Wetboek. Spr. wenscht in hooger beroep te gaan en daarom tegen te stemmen. Het voorstel wordt met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. 15. Voorste] B. en W. beschikbaarstel ling gelden voor den bouw van een bij zondere school aan de Leidschestraat. De heer POPPE meent dat al degenen die op deze school zullen gaan, zeer waar schijnlijk op andere scholen kunnen onder gebracht worden. Op dien grond wenscht spr. niet te stemmen voor den bouw eener bijzondere school. De heer BRUCH constateert dat hief weer blijkt hoe allerlei dingen worden uit gedacht om den bouw van bijzondere scho len tegen le werken. Hier zal op de meest goedkoope manier gebouwd worden. De Ambachschool is niet geschikt voor 2e H. B. S. dan legen 1 2 ton onkosten, en dan zijn er nog niet voldoende lokalen. Ook het lyceum is niet gschikl. In de heele Leidsche buurt is nog geen Christelijke school De raad heeft alle reden om deze aan vraag toe te staan. De heer POPPE wenscht geen machine te zijn inzake den bouw van scholen. Spr. zou de ruimten op al die scholen willen overzien, alvorens met het voorstel van B. en W. mee te gaan Spr. zegt, dat er in het Zuiden nog geen Openbare Schooi bestaat. Spr. persisteert bij zijn meening dat eeTst de schoolruimten moeten onderzocht worden. Dé heer LOOSJES blijft voldoende ver trouwen stellen in den wethouder van Onderwijs, die ook het Openbaar Onderwij»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1