Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Tot inkeer gekomen? KORTE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederland en de Leipziger Messe. Suikerindustrie en bescherming. SIHNENLANDS6H NIEUWS. De Zuiderzeewerken. (l.(IAADLOOZE TELEFOON tgssl VAN ONZE De reis van den Oostenrijksche bondskanselier. De dwangmaatregelen in Elzas- Lotharingen opgeheven. De Engelsche pers over Poincaré's toespraak. Duitschland en de toespraak van Poincaré. Engeland, Frankrijk en de Ooster- sche kwestie. Bezuiniging bij de Italiaansche marine. Een ongeluk in Beieren. De stakingen te Havre. Diefstal op een schip. De kerkvervolging in Rusland. De Kabinetscrisis. Het is bezwaarlijk te betwisten, dat De telefoonverbinding met Engeland. De Tabakswet. Een zeer groote gift. Het koninklijk bezoek aan Scandinavië. Koninklijk bezoek aan Maastricht. De Gooische spoorwegplannen. Minister De Visser. Bloemendag van Sobriëtas. Medegedeeld door de SPAARNt,b*tiK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENEN. LONDEN Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL ROME NEW-YORK. Bankpapier 0.14 0.151)4 19.92 20.02 18 92 19.02 11.45% 11.43 68.10 55.30 44.40 48.90 11.40 2.56 v, 0.17 0.201/j 20.10 20.20 19.10 19.20 11.48314 11.511* 68.30 55.50 44.60 49.— 11.60 2.57«(4 SPORT EN SPEL Y0ETBAL. ZWEMSPORT. ZEILEN. ATHLETIEK. Wedstrijden van den Noord-Holl. Athletiekbond. Om den Gordon Bennet-beker. CRICKET. „BRON STEE" modelmelk karnemelk yog h urt t Een der correspondenten van de „Voorwaarts" meldt: De heele boel was al klaar voor de plechtige huwelijksvoltrekking van een Rozenburger en z'n aanstaande wederhelft. In gezelligheid waren de bruids dagen gesleten te midden van verwan ten van weerszijden en van kennissen. Van de veertien bruidsdagen is min stens 10 dagen 't „zij leven lang" aan geheven en het bruidspaar bracht, door elke toast minzaam te aanvaar den, tal van eilandbewoners in den waan, dat er weldra een gelukkige verbintenis tot stand zou komen tus- schen twee menschen, die niet meer zonder elkander zouden kunnen leven. Helaas zijn velen, die op den tröuw- dag broemen lieten aanrukken, in liooge mate teleurgesteld geworden, toen ze de laconieke mededeeling ontvingen, dat deze kostbare attentie geen beteekenis meer kon hebben, aangezien de jongelui van hun voor nemen hadden afgezien. Voor het eiland Rozenburg is dit inderdaad een gebeurtenis. Door een stier aangevallen. On der Zuidhorn is een landbouwer door een stier zoodanig gestooten, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een rmzelcool. Op het land van M. Mulders te Steenbergen is een witte kool gegroeid, waarvan de middellijn ruim een Meter was. Br waren twee man noodig om ze te dragen. Hoenderpokken. Te Aalten zijn de hoenderpokken onder de kippen uitge broken. Reeds zijn een aantal hokken aangetast. Maatregelen worden genomen om uitbreiding dezer ernstige ziekte tegen le gaan. Men schrijft van uit Leipzig: Van hetgeen ons land in verschillend opzicht aan karakteristiek en merkwaar digs bieden kan, zal in Leipzig gedurende de a.s Herfstmesse een zeer volledig beeld gegeven worden. Op Woensdag 30 Augus tus heeft 's namiddags tusschen 4 en 6 uur in de zaal van de „Alte Handelsbör- se" en de Neschmarkt een vertooning van de bekende film „Nederland" plaats, waarbij de heer W. P. F. van Deventer, directeur van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (je vereischte toelichting zal geven. De leden van het „Verbond sachsischer Industr^ler" zijn tot deze filmvertooning uitgenoodigd, te vens de in Leipzig nieuw gestichte Duitsch- -Nederlandsche Vereeniging, persvertegen woordigers en anderen, zoodat velen hun kennis van Holland op gebied van stad en landschap, van scheepvaart, handel, nijverheid, landbouw enz. zullen kunnen verriiken. Op denzelfden dag houden Nederland- sche bezoekers der Messe hun gebruike lijke ..Hollander Abend, die. samenvallend met den vooravond van. den verjaardag onzer Koninsin, een bijzonder nationaal karakjer hebben. Het is .gewoonte, d»t verschillende autoriteiten der stad Leipzig, van Saksen en liet Buitsehe Rijk op deze avonden mede. aanzitten. Fen gezelschap van de Nederlnndsehe Reisvereeniging zal aan hun tocht naar Berlb'n een kort uitstapje naar Leipzig on dienzelfden Woensdag verbinden, ten einde een indruk te verkrijgen van de Messe en de geweldige hedriivigheid, die zii aan de stad verleent. Men is voorne mens, dit bezoek te besluiten met bijwo ning van voornoemden Hollandschen avond. De Herfstmesse wordt geopend op 27 Augustus en duurt tot 2 September. s Door een twaalftal suikerfabrieken, be- hoorende tot coöperatieve vereenigingen zoowel als aangesloten bij deCentrale Suikermaatschappij, is op 27 Mei j.l. een rekest gezonden aan de regeering betreffende belemmering, welke de Ne derlandsche suikerindustrie in België en Frankrijk ondervindt door de surtaxe, welke de Belgische en Fransche regee ring op de in Holland gefabriceerde heft, terwijl daarentegen bieten, in Ne derland geteeld, vrij en die landen in gevoerd kunnen worden. Het rekest verzoekt de regeering stap pen te doen, opdat die surtaxe op de Hollandsche suiker door België pn Frankrijk opgeheven worde, of anders den uitvoer van Hollandsche suikerbie ten te verbieden. voor, dat onze regeering zal trachten Ook „De Grondwet" pleit er thans de surtaxe opgeheven te krijgen: Immers de belasting op den invoer van Hollandsche suiker beteekent een bescherming van de Fransche en Bel gische suikerindustrie ten keste van de Hollandsche, die, doordat men in Bel gië o.m.. nog met twee ploegen arbeidt, doordat de vrachten lager, kolen en kalksteen goedkooper zijn, toch reeds gehandicapt is De regeering heeft, om deze ophef fing te verkrijgen, o.i. een machtig re présaille-wapen in de hand, in het feit, dat zij (len uitvoer van Nederlandsche bieten naar België en Frankrijk óf kan verbieden, óf zoodanig kan belasten, dat deze gelijk staat met de surtaxe, die door bovengenoemde landen geheven wordt op de Hollandsche suiker. Wij meenen, concludeert het blad, dat in een tijd als deze, de regeering niets onbeproefd mag laten om onze eigen industrie zooveel mogelijk te beschermen. De Minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een hernieuwd on derzoek in te stellen naar de baten, welke van de afsluiting en droogma king der Zuiderzee mogen worden venvacht, waarbij zij in het bijzon der haar aandacht zal hebben te wij den aan de wijze van verkaveling der aan te winnen gronden en aan de voordeelen voor de omliggende pro vinciën ten aanzien van afwatering en zoelwatervoorziening. Tot voorzitter is benoemd de heer dr. H. J. Lovink, oud-directeur-gene raal van den landbouw, te 's Graven- liage; lot secretaris de heer F. J- Lig- tenberg, ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken, te 'g Gravenhage, ik 'v.1' PRAAG, 23 Aug. Rijkskanselier Sei- pel heeft aan dr. Benesj twee vragen gesteld. De eerste of Benesj het verzoek van Oostenrijk om een crediet wil steu nen bij den Volkenbond, de tweede of Oostenrijk zich om steun tot naburige staten zou wenden? Benesj antwoordde: Het is onmogelijk den Volkenbond te negeeren, dcch het is mogelijk dat men zich tot naburige staten wendt. Er be staat geen derde mogelijkheid. Oosten rijk heeft zich tot Tsjecho-Slowakije ge wend omdat deze de eerste was, die be langstelling voor het lot van Oosten rijk betuigde. Seipel heeft te Praag de beste beoordeeling van de toestanden in Oostenrijk gevonden. De plannen om Oostenrijk te verdoelen of bij Duitsch- land te voegen, worden als fantastische denkbeelden gekenmerkt. Deze plannen rijn in staat alle constructieve arbeid te verhinderen. PARIJS, 23 Aug. De Temps ver neemt uit Weenen: De Fransche regee ring heeft Benesj verzocht het kabinet Seipel metterdaad te steunen in rijn po gingen om het politiek en oeoonomisch bestaan van den Oostenrijkschen staat Je redden en Seipel uitgenoodigd te Pa rijs te komen. BERLIJN, 23 Aug. Volgens een me dedeeling uit Praag is het resultaat van dr. Seipel's reis naar Praag, dat de hulp van Tsjecho-Slowakije rond175 milliard kronen bedraagt, waarmede men meent dat de Oostenrijksche regeering tot de oprichting der circulatiebank en het ten uitvoer brengen der nieuwe be lastingmaatregelen kan uitkomen. PARIJS, 23 Aug. De Elzasser bla den hebben gemeld, dat de dwangmaat regelen in den Elzas rijn opgeheven. Dit is juist. Daar de Fransche regae- ring op de bijeenkomst te Londen vol doening heeft gekregen inzake de beta ling van de vergoeding van de particu liere sohulden door Duitschland, hadden deze dwangmaatregelen geen zin meer. Het bezoek, dat Alapetite, de hooge commissaris der republiek in den Elzas, vanmiddag aan Poincaró heeft gebraacht, staat dan ook in geenerlei verband met deze maatregelen, gelijk sommige bla den gezegd hadden. LONDEN, 23 Augustus. De meeste bla den wijden vandaag opnieuw hoofdarti kelen aan Poincaré's toespraak te Bar le Due. Alle commentaren zijn doordrongen van een waardeering voor wat Frankrijk door Duitschland heeft geleden en alge meen drukt men zijn teleurstélling uit, dat Frankrijk maar steeds het Engelsche standpunt inzake de vergoedingen blijft miskennen. Men legt opnieuw den nadruk op het feit, dat Engeland evenzeer ver goeding wenschf als Frankrijk en dat het verschil van meening alleen loopt over de vraag hoe deze moet worden verkre gen. De Morning Post is van meening, dat het element van verschil in Poincaré's toespraak gemakkelijk kan worden over dreven. Voor zoover wij, zegt het blad, den geest van den Franschen premier kennen, houden wij het er voor, dat hij vastbesloten is twee klippen te vermijden. Hij is vast besloten door geen onnoodige strafmaatregelen Duitschland's draag kracht te ondermijnen en voorts beslist gekant tegen elke politiek of eiken maat regel, welke tegen de openbare meening in dit land zou indruischen. De Fransche premier weet heel wel, dat men in dit land een zeer oprechten eerbied en aan hankelijkheid koestert voor Frankrijk en bij zou de laatste zijn om iets te doen, dat het gevoel zou verzwakken, dat, als het versterkt wordt, zal voortduren ook als de regeering heen is gegaan. Poincaré weet eveneens, dat de ongelukkige ver schillen tusschen beide landen niet te wij ten zijn aan een grondig verschil van ver langens. Bovendien is noch Poincaré, noch het land, dat hij vertegenwoordigt zoo mal om in de verbolsjewieking van Duitschland het middel te zoeken om Frankrijk's leege schatkist te vullen." BERLIJN, 23 Augustus. Naar aanlei ding van Poincaré's voorstelling van Duitschland's verrichtingen in zijn toe spraak te Bar le Due maakt de Deutsche Allgemeine Zeitung een tegenrekening op, waarin zij tot een heel anderen uitslag komt. Poincaré had beweerd, dat Duitsch land aan het eind van den oorlog slechts een zeer kleine buitenlandsche schuld had en als eenige betalingen van beteeke nis sinds den wapenstilstand de vergoe dingen had. In het geheel zou Duitsch land van 1919 tot 1921 aan het buitenland slechts 32 miljard mark papier betaald hebben, terwijl Frankrijk in dienzelfden t'jd 54 miljard heeft moeten betalen. Poincaré, zegt de Allgemeine, heeft klaar blijkelijk niet den moed het Fransche volk onder het oog te brengen wat Duitschland inderdaad volgens het vredesverdrag heeft moeten betalen. Dit zijn in de eerste plaats rechtstreeksche betalingen, als rijks en staatseigendom in de afgestane streken tot een bedrag van 5.4 miljard mark goud, koopvaardijschepen, ongerekend die voor Amerika, voor 4.4 miljard, achtergelaten voorraden, 1.8 miljard, rollend materiaal in het afgestaan gebied 1.5 miljard, Saar- mijnen 1 miljard, voorts fabrieksmachi— nes voor het herstel voor 871 miljoen, kolen, cokes enz. 692, vee enz. 299, bin nenvaartuigen, havenmaterieel, telegraaf kabels 218, kleurstoffen, landbouwmachi nes enz. 132 miljoen, samen 16.3 miljard mark goud. Daarbij komen betalingen in baar, tot 31 Mei 1921 ten bedrage van 488, tot 31 Augustus 1921 599 miljoen, dan 12 maandelijksche stortingen en 26 procent volgens de Recovery Act, tot 1 Juni 1922 508 miljoen, particuliere schul den tof 1 Juni 1922 598 miljoen, samen ongeveer 2.2 miliard mark goud Dan nog de kosten van de bezetting, schade gele den in het buitenland en in de koloniën 1 miljard; verlies Duifsche vórderingen op zijn bondgenooten uit den oorlog 7 mil jard, liquidatie van Duitsch bezit in het buitenland 11.7 miljard. Dit maakt 38.2 miljard mark goud, in plaats van 32 mil jard mark papier. In mark napier zou den de rechtstreeksche betalingen, naar de berekening van de Allgemeine 9550 miljard naar den huldigen koers bedra gen. Daarbii somt de Allsemeine dan de indirecte verliezen op, welke voortvloeien uit hef gemis aan de opbrengst van de afgestane streken, bet verlies dier streken als afzetgebied, de vernietiging van bet oorlogstuig, de onkooperii van Duitsche effecten, den sfelselmatigen - uitverkoon van Duitschland de strak aangedraaide belastingscbroef. enz. Het bedrag hiervan is nog veel grooter dan van de directe betalingen, zoodat de 132 miliard van de overeenkomst van Londen volgens de All gemeine reeds lang is gedelgd. LONDEN, 23 Augustus. Men -toont hier sroofe verbazing over de verklaring van Parijs, dat Frankriik niet kan deelnemen aan het voorgestelde onderzoek naar de zoogenaamde wreedheden in Anatolië. De Dailv Telegraph .wijst er op. dat de En gelsche regeering op Fiankriik's eigen verzoek er in beeft toegestemd Amerika en andere onziidigen uit te noodigen deel te nemen aan een onderzoek door liet Roode Kruis, in plaats van door de en- tentelanden. De Roode Kruisafgevaardig- den hebben reeds voeling gezocht te Athene en te Angora. De verontwaardi ging, welke zoowel hier te lande, als in Amerika gewekt is door de jongste, wel gegronde verslagen van de barbaarsohe behandeling van de niet-Turkscbe bevol king, is geweldig en de openbare meening steunt krachtig het verlangen naar een grondig onderzoek Het heeft hier natuur- liik verbazing gewekt, dat deze gevoelens niet door Frankriik gedeeld worden en dat het voorstel, dat oitsluitend op toser. wegingen van menschlievendheid berust! op eenigerlei verzet heeft moeten stuiten." De bladen zijn niet in staat Frankrijk's vrees te begrijpen dat aan een onderzoek op zoo'n manier geleid politieke beteeke nis zou worden gehecht. Wat het verdere bezwaar betreft, dat Frankrijk geen fondsen beschikbaar heeft om het noodige geld uit te putten het onderzoek, wijst men er op, dat Frankrijk's aandeel niet meer dan 4000 pond sterling zou bedragen. ROME, 23 Aug. De ministers van marine en financiën besloten belangrijke bezuinigingen aan te brengen in de ma- rinebegrooting. Twee algemeene directies zullen worden opgeheven, de bouw van eenige hqlpvaartuigen zal worden opge schorst de bewapening van een aantal oorlogsschepen zal worden beperkt. De vlootmanoeuvres zullen tot een minimum worden teruggebracht en de marinetroe pen zullen van 46.000 tot hoogstens 40.000 worden verminderd. ROSENHEIM, 23 Aug. Da bladen mel den dat dl Wendelsteinbahn door onbe kende oorzaak bij het Berghotel omge kanteld is. Dertig tot veertig personen werden gewond, waaronder eenigan ern stig. Een persoon, die uit den omval- lenden trein sprong, viel in den afgrond. HAVRE, 23 Aug. De vereeniging van bouwvakarbeiders heeft tegen morgen ochtend de staking afgekondigd zonder aanduiding van den duur. HAMBURG, 24 Aug. Bij het bmnenloo- pen van het s.s. Incrodhom werd d0or vlagseinen te kennen gegeven dat politie aan boord moest komen. Et waren door de bemanning omvang rijke d ifcf s tallen gepleegd ten bedrag® van 1 mill. mark. 8 leden van de bemanning werdlen voor den rechter van instructie ge bracht. KOPENHAGEN, 23 Aug. Volgens een be richt uit Moskou werd het over bisschop Anatole te Irkoetsje uitgesproken doodvon nis door fusilleering voltrokken. De sov jet overheden hebben de echtgenooten der Sociaal Revolutionnairen laten arresteeren. De (anti-rev.) „N. Haagsche Ct." schrijft: „De vraag is opgeworpen of het geen aanbeveling zou verdienen, dat de for mateur van het nieuwe Kabinet zich zou belasten met de portefeuille van Financiën, nu bet te voorzien is, dat in de eerstvolgende periode aan dien bewinsman een overheerschende positie zal toekomen. Zoo behoort het althans te zijn. Een alleszins belangrijke vraag, die niet zonder meer kan worden voorbij- Het valt toch niet te ontkennen, dat de Kabinetsformateur de man is, van wien de inspiratie, de drijvende en door zettende kracht zal dienen uit te gaan in de naaste toekomst. Het zal zijn stem pel op het beleid van het geheele Ka binet moeten zetten. In het generaal gesproken is dit steeds het kenmerkende van dengene, aan wien het Kabinet zijn samenstelling dankt. Thans geldt dit in versterkte mate. het toekomstige werkprogram van het Kabinet van dien aard zal zijn, dat van den Kneuterdijk het beslissende woord zal dienen uit te gaan bij de oplossing van tal van problemen. Meer dan eenige andere is daarom de portefeuille van Financiën ditmaal be langrijk. Zij zou derhalve het best passen in handen van hem, die door het ver trouwen der Kroon zal zijn geroepen om te verwezenlijken hetgeen da inhoud van de jongste stembusuitspraak is. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat onder bepaalde omstandigheden het niet wel mogelijk is aldus te handelen. Objectief gezien echter is het moei lijk om de juistheid te ontkennen van hetgeen dr. Kuyper over deze quaestie nu 25 jaar geleden eens sprak: '„Laat de premier gaan zitten op dien zetel, waarvan het beslissende woord ter op lossing van de politieke problemen van het oogenblik moet gesproken worden." We zijn dan ook geneigd om, los van de politieke situatie van het oogenblik, de gestelde vraag in bevestigden zin te beantwoorden." Naar de „N. CL" verneemt, belooft de nieuwe telefoonlijn naar Engeland een groot succes te worden. Reeds wordt er een groot gebruik van de lijn ge maakt, uit den aard der zaak het meest door de twee groote koopsteden Am sterdam en Rotterdam, doch 's-Graven- hage. het derde station dat met Enge land voorloopig mag telefonecren, maakt ook geen slecht figuur tegenover de twee zustersteden. Het comité van actie van kleine fa brikanten in de sigarenindustrie heeft, naar het U. D. meldt, te Utrecht een openbare protestvergadering tegen het banderollen8ysteem gehouden. Nadat de heeren W. Goubitz en J. Veldkamp uit Amsterdam het woord hadden gevoerd, heeft de vergadering een motie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat de on dergang van de klein-industrie in de tabaksnijverheid onherroepelijk vaststaat, indien de banderolles met ka:r romps'.omp in de Tabakswet gehandhaafd blijven, en den Minister van Financiën wordt verzoobt, te bevorderen, dat de wet zoo danig worde gewijzigd, dat de belasting wordt geheven op de ruwe tabak. Het Ned. Nansen Comité te Amsterdam ontving van iemand, die onbekendwenscht te blijven, een gift van f 7000, welke buitengewoon dankbaar werd aanvaard, daar, indien het Comité thans uit geld gebrek gedwongen zou, zijn hare werk zaamheden niet tje voltooien, een groot deel der door haar gevoede menschen toch den allerafschuwelijksten dood te gemoet zou gaan. De gever heeft door zijn gift de basis gelegd voor de f 300.000, welke het Co mité nog noodig heeft, om zijne actie tot den volgenden oogst voort t» zetten. Het Comité hoopt, dat velen dit voor beeld zullen volgen, opdat de bewoners van d e Hollandsch-Russische dorpen Hol land niet het wreede verwijt zullen ma ken van met zijn hulp enkele maanden te vroeg te zijn opgehouden. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau verneemt, gaat de reis van Apeldoorn via Groningen, Warnemunde, Gjedser, Kopenhagen, Malmö, Stockholm, Chris- tiania, Kopenhagen terug naar Apeldoorn. De reis zal geheel met den Koninklijken Hoftrein gemaakt worden. Het ligt in de bedoeling, dat de Konin gin bij haar bezoek aan de Skandinavi- sche hoofdsteden de aldaar gevestigde Nederlandsche kolonies zal ontvangen en zal die ontvangst telkens geschieden aan boord van een der Nederlandsche oor logsbodems. De Koningin heeft goedgunstig beschikt op een verzoek, om het volgend jaar een bezoek aan Maastricht te brengen. Vereeniging „Hendrick de Keyzer" heeft een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden over de veelbespro ken Gooische spoorwegplannen. Hoewel de zaak niet rechtstreeks tbt den kring onzer bemoeiingen behoort, al dus het adres, meent de Vereeniging toch, dat ook van haar zijde een ernstig prptest tegen de voorgenomen Gooische Spoorwegplannen dient gehoord te wor den. Door een mogelijke uitvoering dezer plannen, wordt een van de zeer weinige stukken natuurschoon in de nabijheid van Amsterdam met volkomen ondergang be dreigd. En dit is van niet minder mis schien zelfs van grooter belang, dan het sinds de laatste decenniën meer en meer gebruikelijk geworden redeloos schenden en verknoeien van steden en stadsdeelen ter wille van zoogenaamde eischen van modem verkeer. Adressante is van meening, dat die eischen welker gegrondheid in som mige gevallen niemand in beginsel zal ontkennen in casu geheel overdreven worden voorgesteld, en dat met name de tegenwoordige bediening van liet Gooi sche verkeer volkomen bevredigend is, ook in de oogen van hen die er het meest dadelijke persoonlijk belang bij hebben. En in het algemeen is het haar overtui ging dat, indien niet het algemeen belang en een onvermijdelijke noodzakelijkheid het tegendeel voorschrijven, overwegingen van ideëelen aard, die ten slotte den diepsten invloed hebben op het geluk en de geestelijke gezondheid van een volk, den voorrang moeten hebben boven de materieele en uitsluitend op praktisch nut gerichte, welke met hoogere belangen geen rekening houden. Op grond van een en ander verzoekt de vereeniging den Minister dringend, te willen verhinderen, dat de bedoelde plan nen tot uitvoering komen. De Haagsche berichtgever van het „Hbld." verneemt, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ruim drie weken geleden aan den Minis terraad heeft geschreven, dat hij zich niet meer voor een portefeuille beschikbaar stelt. Intusschen is, zoowel van de zijde van zijn ambtgenooten als van die zijner partijgenooten, zooveel aandrang op hein uitgeoefend om op zijn besluit terug te komen, dat hij voor zichzelf gevoelt aan dien aandrang gevolg te moeten geven, wanneer niet een ander zou worden ge vonden in de Christ. Historische Partij, die zijn plaats zou kunnen en willen in nemen. In ieder geval heeft de heer De Visser niet het voornemen zich geheel aan het politieke leven te onttrekken, want hij zal, indien deomstandigheden hem niet doen aanblijven als Minister, zijn plaats als lid van de Tweede Kamer in nemen. Door het Centraai-Bureau van Sobriëtas is aan de Besturen van alle Mariavereeni- gtngen en Kruisverbonden een „Regeling van den 4en Nationnten Bloemendag van Sobriëtas ter kennis gebracht. Hierin is o.m bepaald, dat in elke plaats, waar eene Ma- riavereeniging bestaat, deze is aangewezen om het initiatief te nemen tot het oprich ten van een plaatselijk Bloemencomité, hetwelk niet enkel uit de leden der Ma- riavereeniging wordt gevormd, maar waar in zoo mogelijk ook zitting nemen R. K- vrouwen en meisjes die geen lid zijn, voor al bestuursleden van liefdadige en sociale vereenigingen, benevens, zoo dit wensche- lijk wordt geacht, een geestelijke. Dit comité zal de medewerking vragen der mannen-drankbestrijders, Dr. Ariënsaf- deelingen, Consultatiebureaus, Reddingsbri gades, Reclasseermgsinstellingen, enz. en deze uitnoodigen tot deelname aan de ac tie naar plaatselijke omstandigheden. Vóór 1 Sept moeten deze Comité'® bij het Gen- traal Bureau te 's-Bosch de bloempjes en strooi- en aanplakbiljetten bestellen, welke zij noodig hebben. OM DEN ZILVEREN BAL. Aan de wedstrijden om den Zilveren Bal, die Zondag 3, 10 en 17 September op het terrein van Sparta te Rotterdam gehouden worden, zullen de volgende vereenigingen deelnemen: Feijenoord 1 en 2, V.U.C., Excelsior, H.B.S., O.D.S., V.O.C,, Hermes D.V.S. Sparta, S.V.V., Quick (den Haag), A.D.O., H.V.V., Willem II, Philips Sportvereeniging, Velodtas (Breda). Het programma luidt als volgt: 3 September: A: 10llVi FeijenoordV.U.C.; Th. van Zwieteren. B: 114412/4 ExcelsiorH.B.S.; J. Hazen. C._ 12 1SA: O.D.S.Feijenoord II; prof. I. Snapper. D: 13,4—3 V.O.C. H.-D.V.S.; G. van Bisselick. E: 34% Sparta—S.V.V.; W. Eymers. F; 4%5% Quick(Haag)—A.D.O.; J. Mutters. Vrijgeloot zijn: H.V.V., Willem II, Sport vereeniging Philips en Velocitas.. Zondag 10 September: G; 1014111/4 H.V.V.—Velocitas; W. Eijmers. H: 1114i2i/2 Winnaar B—Winnaar C. J: 12M—134 Willem II—Philips; J. Hazen. K: 1%3 Winnaar EWinnaar F; J. Mutters. L: 3414: Winnaar AWinnaar D; Th. v. Zwieteren. M: 4146l/2 Winnaar GWinnaar J. E. G. v. Bisselick. 17 September: N: 1011%: Winnaar HWinnaar L. J. Mutters. O: 1011% Winnaar KWinnaar M; W. Eijmers. P. Eindstrijd 3 uur Winnaar N,Win naar O; H. Tromp. BE-QUICK—VIENNA. De Groningsche voetbal vereeniging Be- Quick heeft met 42 van Vienna uit Wee nen gewonnen. Tijdens de rust was destand 32. Gemeld wordt dat de snelheid en bet zeer goede combineeren der Hollanders een zeer goeden indruk hebben gemaakt DE WEENER AMATEURS IN NEDER LAND. Naar de „N. R. Crt." verneemt, komen de Weener Amateure de volgende week op nieuw naar Nederland en zijn de vol gende drie weJdstrijden vastgesteld: 31 Augustus, Amsterdam: AjaxWeener Amateure; 3 September, Haarlem: Haarlem Weener Amateure; 5 9feptember, Gronin gen: Be QuickWeener Amateure. De laatste toer dezer Oostenrijkers lever de hen 6 overwinningen. 1 gelijk spel en 1 nederlaag op; 31 doelpunten voor en 14 tegen. POGINGEN, OM OVER HET KANAAL TE ZWEMMEN. De Engelschman Burgess en de Fransch- mam Michel hebben Dinsdag een poging gedaan om het Kanaal over te zwemmen. Zij zijn 's ochtends bij kaap Gri&nez te wa ter gegaan en hebben het tot een mijl af- stands van Dover gebracht. Toen hebben zij, na 18 uur in het water te zijn geweest hun poging moeten opgeien; om welke re den is niet vermeld. Naar men weet is de 56-jarige Burgess de eendge na kapietin Webb, die er in geslaagd is het Kanaal over te steken, in 1911, toen hij van Engeland naar Frank-1 rijk zwom. KONING CHRISTIAAN WINT EEN EER STEN PRIJS. Het 10 meter lange jacht „Rita" van Ko ning Christiaan heeft bij de door de Ko ninklijke Deensche Yachldub gehouden re gatta den eersten prijs gewonnen, De uitslagen van bovengenoemden bond luiden: 1500 M. hardloopen: 1. G. v. d. Zei (U. D. I.) in 4 min. 38 3/5 sec.; 2. E. C. de Vlieger (Ajax), 4 min. 40 3/5 sec.; 3. F. Kermer (Ajax.) 200 M. hardloopen nieuwelingen: 1. J. Boot (Hercules) in 24 7/10 sec.; 2. F.. Boot (Volharding) in 25 sec.; 3. W. Mast (Ajax); 4. A. A. Bogaerd Aiax). Discuswerpen: 1. B. de Boer, Jahn, 36.88 M.; 2. W.. v. Zadel, Btocmendaal, 31.74 M.; 3. A. Haan, Haarlem; 4. J. Freyser, Bloemendaal. Polstok vèrspringen: 1. P. Spaarwater (A. A. C.) 7.85 M.; 2. H. Eikema (A, A, C.) 7.48 M.; 3. S. Dekker, Olympia (Zaandam) 4. M. Dekker, Olympia. 4 maal 200 M. estafette: 1. A. A. C.., 1 min. 37 5/10 sec.; 2. Haarlem, 1 min. 38 2/5 seè.; 3. Hercules, 1 min. 38 4/5 sec. Voor den sportparkbeker was het eind resultaat als volgt: •1. A. C. C., Amsterdam, met 7560.70 punten; 2 Hercules, Wormerveer, 6980.60 p.; 3. Volharding, Purmerend, 6643.95 p.; 4. Jahn. Edam, 6588.12% p.; 5. Olym pia, Zaandam, 6500,85 p.; zoodat de A. A. C. opnieuw houder is geworden van den sportparkbeker. „Tel." De Belgische luchtschipper de Muyter is tot winnaar uitgeroepen van den wed strijd om den Gordon Bennet, die te Ge- nève gehouden ia. FLAMINGO'SINCOGNITI (2e dag) Om kwart over elven wordt begonnen. Roberts met 42 en Humphrey met 35 zijn not out gebleven. De aanval bestaat uit Reydon en Koelemaa. Op 112 ver vangt Posthuma den eerste en bowlt met den eersten bal Roberts voor 56. Ed wards verdwijnt spoedig in de slips ge vangen door Dé Kessler op 't bowleoi van Jansen, die inmiddels aangezet is, Humphrey staat hard te slaan en vol tooit met een 6 zijn century. Als hij met 6 de honderd is gepasseerd wordt hij door een Engelschman (die de Klerek wegens een blessuur vervangt) in het verre veld gevangen. (30/66). Achter zijn! naam stonden 16 vieren en 4 zessen. Slechts één kans ontsierde zijn fraaie score. De wickels vallen nu regelmatig. Motion wordt on 205 fraai door Koe- leman op long-of f gevangen. Verder ko men Robuck en Landale respectiev. met 15 not out en 10 in de dubbele cijfera Met lunch was de stand 215 voor t verlies van 9 wickets. Met 11 extra's wordt 't totaal 239. Posthuma bowlde 't best met 8 voor 95. De Hollanders beginnen om kwart voor drie met Wackwjtz en ,de Klerek op. Burrouws en Cartwr.ght. Wackwitz ver dwijnt spoedig in de slips gevangen door Cooper en Leeser krijgt ook een O achter zijn naam daar Benstead hem op point vangt. Jhr. P. Feith en de Klerek! voeren nu den stand op tot 61waarop de eerste voor een gqpde 32 door Roberts gebowld wordt. (30/61). Op 67 wordt de Klerek door Benstead, die nu aan gezet is, gebowld en van Gogh wordt vlak daarna op denzelfden bowler in de slips gevangen. Dé Kessler en Jansen zijn de eenigen die nog boven de tien komen met 16 en 10. 't Totaal^ wordt met 12 byes, 12 legbyes en 4 No-balla 112, zoodat de Engelschen met 185 runs winnen. De wickets werden door de zeven verschillende bowlers verdeeld. Capt. Mo tion had met 3 voor 12 de beste bow-^ lingcijfers. De volledige 6coree zijn: - 2de innings Incogniti. 1. D. Roberts-bowled Posthuma 56 2. Maj. V. C. Humphrey e. Sub stitute b. Posthuma 106 8. Maj. R. O. Edwards c. Dé Kessler, b. M. Jansen 1 4. Capt. M. D. Motion, 0. Koeleman b. Posthuma 19 5. Maj. G. H. Cartwright bowled Posthuma 5 6. Capt. B. Burrows, e. P. Feith, b. Posthuma 2 7. P. S. Cooper, c. L. Reijdon, b. Jansen 1 8. F. B. Landale played on Pos thuma 1® 9. L. O. R. Ashley bowled Koele- man 8 10. C. R. Benstead, c. M. Jansen, b. Postliuma 4 11. Col. 0. Disney Robuck not out 1# 12. P. Shirley Snell, c. P. Feith, b. Posthuma 3 Extra's 9 Totaal 239 Bowlingcijfers: O. M.O. R. W. Mr. J. J. Koeleman 14 2 87 1 L. Reijdon 4 19 O. J. Posthuma 26 8 95 8 Th. de Klerek 3 30 M. Jansen v 12 2 47 2 Val der wickets; I—112; 2—130; 3—166; 4-172; 5—174; 6—176; 7—205; 8—210; 9—215; 10—227x II—239. Flamingo's 2de innings. 1. E. F. Wackwitz, c. Cooper, b. Cartwright 0 2. Th. de Klerek bowled Ben stead 3 3. K. Leeser, c. Benstead, b. Bur rows 0 4. Jhr. P. Feith bowled Roberts 32 5. Mr. J. H. H. Kessler, c. Lan dale, b. Roberts 16 6. L. van Gogh, c. Cartwright b. Benstead 0 7. M. Jansen bowled Motion 10 8. P. Lammerts v. Bueren bowled Snell O 9. Mr. J. J. Koeleman not out 6 10. 0. J. Posthuma c. Cartwright b. Snell 6 11. L. Reijdon bowled Snell r 12. Mr. F. A. Davidson bowled Cooper V j v Extra's 28 i Bowlingscijfers: Totaal 112. Capt. Burrows Maj. Cartwright C. R. Benstead D. Roberts Capt. Motion E. Sirlehy Snell Maj. Cooper 73 J Val der wickets: fj 1_7; 2—8; 3—61; 4—67; 5-67; u 6—87; 7—89; 8—93; 9—99; 10—109;. 11—112. O. M.O. R. H. 5 2 12 1 6 1 23 1 6 3 11 2 6 15 2 4 1 11 li* 3 12 3 - 0 1 I HEEMSTEDE TELEF. 28055 LiiAN 9 IS EN 2 - 5.30 UUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3