BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad - 24 Augustus 1922 ELCK WAT WILS. De toestand in Ierland. De stakingen in de Ver. Staten. De toestand in Oostenrijk. €en Amerikaansche vliegenier heeft een machine uitgevonden, waarmee het mogelijk is, graan van de lucht uit te zaaien. De uitvinding moet een ware uitkomst zijn voor de Amerikaansche farmers, die groote uitgestrektheden graanland te bezaaien hebben. Met groote vaart, slechts een paar voet boven het te bezaaien land vliegend, (tan de machine bij eiken overlangschen „zaaigang" het zaad in regelmatige rijen over een breedte van ongeveer 9 meter uitstrooien. Het systeem berust op het volgende Onder aan de machine zijn, verstelbaar naar de gewenschte afstanden, geperfo reerde metalen buizen aangebracht. Door middel van luchtdruk wordt het zaad uit de buizen geblazen, met vol doende kracht om het op de vereischte diepte in de aarde te doen dringen. De machines kunnen met een snelheid van 128 K.M. per uur vliegen en in een dag van 7 werkuren 1000 acres bezaaien (een acre 4840 vierkante yardseen yard 0.914 meterj-fOm hetzelfde werk in den zelfden tijd te doen, zouden er honderd man noodig zijn, die allen tege lijkertijd zouden werken met goede span nen paarden. HUISHOUDELIJKE WETENSWAAR DIGHEDEN. Het is dikwijls van belang om den onaangenamen reuk, die aan petroleum eigen is en die zooiang blijft hechten aan vaten en voorwerpen, waarin deze stof bewaard is geworden, weg te nemen. Reeds dikwijls had men daartoe verschil lende middelen beproefd, steeds met een vrij ongunstig resultaat. Een middel, dat uitstekend voldoet, is een mengsel van kalkmelk met een zéér kleine hoeveel heid chloorcalcium. Hiertegen, is petro- ieumreuk niet bestand. Groote gaten in kousen of sokken ver stelt mn vlug als men er een stukje fijne tulle ophecht en dan met het stopgaren de gaatjes der tulle eerst naar den eenen en dan naar den anderen kant doorstopt. De tulle is onvoelbaar bij het dragen van de gestopte kous. Het kost vaak heel veel moeite, uit flesschen, waarin sterkriekende vloei stoffen zijn geweest, de onaangename lucht te verdrijven en ze tot andere doel einden wederom geschikt te ^aken. Met goed gevolg kan daartegen worden aangewend het gebruik van gemalen bruin mosterdmeel. Men schudt een weinig daarvan met lauwwarm water in de flesschen, schudt er eenige keeren mede en laat vervolgens den inhoud wegvloeien dit herhaalt men een paar keeren. Bruin mosterdzaad is ook goed om sterke lucht van de handen Üit defi aard dfer zaaE wórden cfezë maat regelen nog verder voortgezet en uitge bouwd. De tot dusver bij de regeering aan hangige voorstellen komen reeds, naar de geldswaarde van einde Juli gerekend, op een bedrag van rond 360 milliard aan mindere uitgaven per jaar. De politieke en financieele moei lijkheden van Cuba. De poststaking in Spanje. Het onderzoek naar de wreedhe den in Klein-Azië. Dreigende arbeidsconflicten in Australië. Het proces Debepckelaere. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Mislukte aanslag op een trein. Een treinongeluk. Een regenmaker ontboden. Immigratie en lepra. Een listig burgemeester. BINNEN DE OMHEINING. BINNENLANDSCH NIEUWS. R.-K. Internationaal Esperanto- Congres. Congres voor Godsdienst- Ethnologie. De Kabinetsformatie. R.-K. Int Eperanto-Congres. De Koningin naar Scandinavië. LUCHTVERKEER. Vliegen zonder motor. KERK EN SCHOOL Z.Em. Kardinaal van Rossum. Heer; Ja, heden bij uitzondering, De moord op Michaël m Collins. De draadlooze dienst meldt uit Londen nog het volgende over de moord op den opperbevelhebber van het leger van den Ierschen Vrijstaat: Generaal Michaël Collins de meest vooraanstaande persoonlijkheid in den Ierschen Vrijstaat, en de opperbevelheb ber van het leger van dien staat is ver moord. Hij viel gisteren vlak bij Bandon, in het graafschap Cork, in een hinder laag en werd door de Iersche opstande lingen doodgeschoten. Binnen den tijd van tien dagen heeft de Iersche Vrijstaat twee van zijn grootste figuren verloren: Griffith en Collins. Uitvoerige berichten over de manier, waarop Collins den dood vond, ontbreken nog. Reeds geruimen tijd hadden de ul tra's het op hem gemunt, en een paar maanden geleden was te Dublin een aan slag op hem gepleegd. De pleger van dien aanslag was toen gegrepen en had verklaard, dat hij gehandeld had „op be vel van de leiding." In het laatst van de vorige week was de auto van Collins uit een hinderlaag beschoten, bij welke gelegenheid de be stuurder gewond werd. Zonder zich te laten intimideeren door de voortdurende bedreiging waaraan zijn leven bloot stond, bewoog Collins zich onbevreesd temidden van de burgerij; en hij weigerde zich te laten afbrengen van zijn taak: het weergeven van de rust en orde aan Ierland. Het is aan Collins' be kwaamheid, gepaard aan den wil van de overgroote meerderheid van het volk van den nieuw-gestichten Ierschen Vrijstaat te danken, dat de Iersche opstandelingen als georganiseerde krijgsmacht zijn versla gen. Collins' dood is de eerste vrucht, die de verraderlijke guerilla heeft afgewor pen. De tijding van den dood van Collins is door het opperbevel van het leger van Zuid-Ierland en de onderteekening dragende van Richard Mulcahy be kend gemaakt, tegelijk met het bevel dat er geen daden van weerwraak mogen .worden gepleegd. De kennisgeving luidt: „Ieder donker uur dat Collins door leefde, scheen zijn schitterende kracht nog te stalen en zijn vroolijke dapper heid nog te sterken. Zijn onafgedaan levenswerk moet door u allen worden Voortgezet. Laat uw eer niet worden be smet door wreede daden van weerwraak." Mede is bekend gemaakt, dat de Dail Eireann onverwijld zal worden bijeenge roepen. Collins was nog maar 33 jaar oud. Het ■Jerst vestigde hij de aandacht op zich als een handig en onvindbaar aanvoerder tegen de Britsche strijdkrachten, voor de Iersche Vrijstaat in het leven was geroe pen. Zijn onversaagdheid dwong zijn toen malige vijanden, hem te achten. Toen de wapenstilstand tot stand kwam, maakte hij deel uit van de Iersche delegatie, die besprekingen hield met Britsche ministers; en spoedig bewees hij, even verstandig te zijn in den raad als hij zich onversaagd had betoond in het veld. Krachtig ver dedigde hij het Engelsch-Iersche verdrag, dat hij had mee onderteekend, en dat de instemming vond van de groote meerder heid der Ieren, ten spijt van het verzet van De Valera en diens onverzoenlijken. Kortom Collins was een man, die zoowel kon vechten als zijn woord houden. Hij was geëngageerd met een Iersch meisje; maar het huwelijk was uitgesteld tot dat de dringende taak van het herstel der orde zou zijn volbracht. Wat precies de invloed zal zijn van den dood van Collins op de toekomst van Ierland, valt moeilijk te schatten. Zijn wijsheid en bekwaamheid zullen ernstig worden gemist; maar het is zeer waar schijnlijk, dat zijn dood de Ieren zal wak ker schudden en hen er toe zal aanspo ren, die elementen te verpletteren, die verantwoordelijk zijn voor zijn dood. Lloyd George heeft een telegram ge stuurd aan den waarnemenden voorzitter van de Iersche voorloopige regeering. Cosgrove. In dat telegram betuigde Lloyd Georrge zijn diepe droefheid, en hij voegde daaraan toe: De Vrijstaat heeft een strijder zonder vrees verloren, die een leider van groote energie en toewijding was. Er ging een merkwaardige bekoring uit van zijn persoon. Ik verzoek u, aan de leden van uwe regeering mijn diepgevoelde sympathie te betuigen met het feit,' dat Ierland dezen briljanten zoon heeft verloren op een oogenblik, dat de eigenschappen die hij in zoo speciale mate bezat moed en beslistheid voor zijn land zoo noodig lijn." Een gestoorde bruiloft. Kolonel Ignatius O'Neill, een van de beste strijders uit het Vrijstaatleger, had dezer dagen verlof gekregen om in het huwelijk te treden. Hij was met zijn bruid, miss May Lehane Lahinch en haar bruidsmeisjes op weg naar Roscrea, waar het huwelijk zou worden voltrokken, toen zijn automobiel, even buiten de stad, toen de kerktoren al in zicht was, door een grooten troep rebellen omsingeld werd. De kolonel werd gevangen genomen, zijn gezelschap werd toegestaan te vertrekken. Een paar dagen later kreeg miss Lehane een boodschap, dat, zoo zij zich op een bepaalde plaats meldde, zij naar haar bruidegom zou worden gebracht en de gestoorde huwelijksplechtigheid zou kun nen doorgaan zij ging op de boodschap in en werd naar een boerenhofstede ge bracht, waar een geestelijke wachtte om in tegenwoordigheid van een groep rebel len het huwelijk te voltrekken. Echtge noot en echtgenoote mochten een poos sa menblijven, doch daarna moest mrs. O'Neill naar haar huis in Lahinch ver trekken en haar echtgenoot in de handen der rebellen achterlaten. De correspondent van de „Daily Mail" te New York meldt, dat nieuwe bewijzen van communistische activiteit in ver band met de stakingen in de industrie in de Vereenigde Staten zijn gevonden toen de politie te Chicago een inval deed in de kantoren van een bekenden agitator, den leider der jongste staking in de me taalnijverheid, die onlangs uit den staat Colorado als gevaarlijk anarchist werd verbannen. De inval had plaats na het vernielen van een goederentrein van de Michigan Central Railway in Indiana. De stakers hadden een groot aantal moeren verwijderd, die de rails met de dwars liggers verbonden. Een politie-agent, die op de rails van den Pennsylvania-spoorweg buiten Chicago patrouilleerde, vond verscheidene stukken dynamiet onder de rails. Een paar minu ten later passeerde een passagierstrein de plaats. Verder worden daden van sabo tage uit verscheidene andere deelen des lands gemeld. De conferentie van vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders in de anthra- ciet mijnen is sine die verdaagd. De De partijen kwamen niet tot overeenstem ming. Men schrijft van Oostenrijksche zijde aan het „Hbld. Wanneer er van den treurigen financiee- len toestand van Oostenrijk sprake is, ont moet men herhaaldelijk de zienswijze, als zoude de Oostenrijksche regeering alle heil van buitenlandsche hulp verwachten en niet ook zelve alles wat haar mogelijk is doen, om door het scheppen van nieuwe inkomsten en vóór alles door beperking der uitgaven, evenwicht in de staatshuishouding •te brengen. Ofschoon ingewijden wel we ten, dat dit verwijt geen steek houdt, zal het toch aan weinigen duidelijk zijn in weSk een veelijzdige richting de regeering Seipel in dit opzicht werkzaam is geweest. Wat voor alles de beperking der uitgaven betreft, beteekent het breken met het stel sel van het verleenen van groote staats subsidies aan industrieele ondernemingen, een besparing van 18 milliard kronen, wel ke besparing des te meer van gewicht is, aangezien hij de daling van den kronen- kcers, die intusschen heeft plaats gevon den, het deficit van het staatsbedrijf nog grooter zou zijn geworden. Verdere bespa ringen werden nog verkregen door de op heffing van ambten en inkrimping van het aantal ambtenaren. Intusschen zijn aan de zen vorm van besparing, zooals alle re geeringen maar te goed weten, bijzon dere moeilijkheden verbonden, aangezien de ambtenaren, wier betrekkingen opgehe ven worden, toch niet tegelijkertijd ophou den te bestaan en de staat er weinig bij zou winnen, indien hij het personeel dat hij ontslaat, als werkloozen moest gaan onder steunen. Niettemin zijn ook in deze rich ting reeds noemenswaardige besparingen, met name door samenvoegingen van amb ten en de daaruit voortvloeiende vereen voudiging van het bedrijf, tot stand ge bracht. Zonder den lezer met vele bijzon derheden te vermoeien, kan worden mede gedeeld, dat het ministerie voor 't verkeers wezen alleen reeds een besparing van over de 400 millioen kronen heeft verkregen. Een verdere 300 millioen kronen hoopt men in de naaste toekomst te bezuinigen door dit ministerie over te brengen naar vrij ge komen lokalen van het voormalige minis terie van oorlog. Tot een andere categorie der besparingen behoort de beperking van het tot dusver bestaande vervoer tot uiterst verlaagd tarief door de spoorweg-beamb ten en hun gezinnen genoten, waardoor reeds dadelijk 800 millioen kronen per jaar verkregen wordt. HOE BOEKEN GERESTAUREERD WORDEN. tlenig kostbaar product der drukkunst is reeds van den ondergang gered door de be kwaamheid van den „boekendokter," diie het wist te herstellen r dus het „Nieuwsblad van den Boekh." De kunst van deze restaurateurs van boeken is minder bekend dan die der restaura teurs van schilderijen, maar zij is wellicht nog moeilijker en vereischt groote erva- ring. Voor deze dure „chirurgische" be handeling komen natuurlijk slechts zeld zame en kostbare boeken in aanmerking. De mooie druk uit de 16e eeuw, die jaren lang in een kelder heeft gelegen, door den boekworm verteerd en met vochtvlekken bedekt is, wordt bij zaakkundige behande ling weder voor minstens 400 verdere ja ren tegen de vernietigende invloeden be ltand. De reiniging van zulk een boek ge schiedt het best, door de Vochtvlekken ie verwijderen met overrpangaanzure kali. Al le vlekken verdwijnen bij deze bewerking, maar het gevolg is, dat het mangaan-oxyde resultaat van dit oxydatieproces, zich vast hecht op het papier, en het aldus een brui pen tint geeft. Dit bruine mangaanoxyde lost echter op in een zuur, en met behulp van sterk ver dund zwavelzuur onttrekt men het dus weder aan het papier, dat daarna een fraaie, witté kleur vertoont. Behandeling met een dunne lijmoplossing schenkt het papier dan weer sterkte en duurzaamheid, en ten slotte worden alle aldus behandelde bladzijden gelijk van tint met de overige gemaakt, waarna de gerestaureerde Mad- eijden niet meer van de oospronkelijke |zijn ite ondersoheiden. GRAANZAAIEN PER VLIEGTUIG. Tegenover de inkrimping der uitgaven staat anderzijds ook een vermeerdering der inkomsten. Zoo hebben verschillende be- lastingverhoogingen plaats gehad, waarvan met name die der verbruiksbelasting op al coholische dranken tegelijkertijd ter beteu geling van het in menige laag der bevolking ingevreten alcoholgebruik, van beteekenis is. De verhooging der spoorwegtarieven (van 15 Aguustus af), de heffing der doua nerechten in goud en andere maatregelen voltooien het beeld. Aan den vasten wil der regeering om alle krachten in te spannen ten einde de staatshuishouding in evenwicht te brengen, kan derhalve niet getwijfeld worden. Neemt men daarbij nog in aanmerking de voor het verarmde land werkelijk reusachtige pres tatie, als hoedanig de zonder buitenland sche hulp verkregen verzekering van het, voor de eerste oprichting der Nationale Bank benoodigde kapitaal beschouwd ntoet worden, dan zal men, als de zoo vaak be loofde en voor de bekroning van het werk, alsmede voor het mogeüijk te maken van den overgang naar normale toestanden, be noodigde buitenlandsche hulp, thans, in het laatste uur, toch nog uitblijft, in elk geval moeten erkennen, dat de schuld van dit mislukken stellig niet aan een gebrek aan goeden wil of aan energie van de zijde van Oostenrijk kan worden toegeschreven. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington maakt hekend, dat rap porten die zijn binnengekomen, wijzen op een bevredigende oplossing van de politieke en financieele vraagstukken van Cuba. De leden van het stakingscomité der postbeambten zullen worden vervolgd we gens beleediging van den minister-president en het verlaten van hun post. Daar hr>f postpersoneel binnen den vastgestelden termijn het werk niet heeft herval, zal de minister van binnenlan.iseho za:r«n reeds morgen nieuw mannelijk personeel benne- men De minister is van meening, dat bin nen 72 uur alle achterstallige poststukken zullen besteld zijn. Uit de „Temps" blijkt, dat de Fransche regeering reeds vroeger aan de Engelsche had te kennen gegeven, dat zij geen credie- ten te harei beschikking had ter bestrijding der kosten (een derde der benoodigde 100.000 gouden francs) voor de interna So nate enquête in Klein-Azië en dat zij, door dat hel parlement niet bijeen was, zich die credieten niet kon laten openen. En geland dringt alsnog op betaling aan, maar (aldus de „Temps") het is niet duidelijk hoe de Fransche regeering een andeT ant woord zou kunnen geven. Bovendien, wel ke voorzorgen men ook frioge nemen om er het aanzien van te wijzigen, de enquête waarom hel gaat, heeft noodzakelijkerwijs een politieke strekking en het is geenszins zeker dat het Fransche parlement zich bij deze politiek zal willen aansluiten door de vereischte credieten toe te staan. De regeering van Australië is voornemens om de wet op de arbitrage, die meer dan 2 j. geleden door 't parlement werd aange nomen, in te trekken, omdat deze wet vol gens den premier een fout was en de loo- nen te sterk had opgedreven. De arbeiders, die beweren dat de intrekking van de. wet een toestand, die reeds meer dan zeventig jaar bestaat, zou te niet doen, dreigen met algemeene staking en verklaren dat deze staking het begin zou zijn van een strijd in geheel Australië tot het behoud van de wetten, die den arbeiders sociale recht vaardigheid verzekeren. Gisteren werden de laatste getuigen ten gunste gehoord. Het belangrijkste getuige nis wat dat van graaf de Broqueville, ge wezen Belgische minister-president te Ha vre, wiens naam herhaaldelijk in deze de batten is genoemd. Getuige spreekt Fransch. Hij brengt hulde aan Mr. van Cauwelaer, die met zijn toestemming naar het front is vertrokken, om, er een onderzoek naar de taaltoestanden in te stelten, en na zijn terugkeer te Havre een rapport heeft in gediend, dat de eigen ervaringen der mi nisters bevestigde. De taalcommissie te Ha vre was bestemd, om de Vlamingen te be wijzen, dat de regeering hare beloften van gelijkheid in rechte en in feite wilde hou den. Deze commissie kwam op aanstichting van getuige ïoï sïan.3. Graaf dé Broqueviï- le, meent zich te heravneren, dat de belof te van gelijkheid van Vlamingen en Walen door de Belgische regeering afgelegd werd na de afkondiging, in bezet België door de Duitschers, van de bestuurlijke scheiding. Getuige verklaart, in gemoede overtuigd te zijn geweest van het bestaan eener geheime organisatie aan het front. Bewijzen heeft hij echter niet, ook niet van het door an der beweerde leiderschap van Dr.Debeucke- laere. De frontbeweging heeft trouwens geen invloed gehad op de militaire actie van het Yzerleger. Zij was immers niet an ti-Belgisch. Op een vraag van de verdedi ging antwoordt de ex-premier, dat het werk van zekere Vlaamsche intellectueelen aan het front schadelijk is geweest voor de Vlaamsche beweging. De soldaten zelf wil den van geen Waalsche en Vlaamsche re gimenten hooren. Mr. van Dieren vestigt Je aandacht op het gisteren gehor.r I «vjui genis van prof. van der Essen, gewezen kabinetschef van minister de Broqueville generaal Leman zou hebben gepolst over een over een eventueele indeeling van het leger in de Vlaamsche en Waalsche regi menten en voegde er aan toe, dat de regee ring er zelfs aan dacht, bij wijze van proef en op beperkte schaal, Vlaamsche eenheden in te stellen, maar graaf de Broqueville zei- de, dat zoo de taalcommissie alles mocht behandelen, hij zelf liever ontslag zou heb ben genomen, dan de splitsing van het le ger te aanvaarden. Van het verslag van een in Februari 1918 te de Pamnei onder voor zitterschap van koning Albert gehouden, ministerraad, dat na den oorlog door Le Soir werd gepubliceerd, en waaruit blijkt dat het kabinet wed degelijk de mogelijk heid van een degelijke hervorming heeft besproken, beweert getuige, dat de be spreking zeer verward was, en de onder teekening van het verslag door Brunet, den huidigen voorzitter der Kamer, op een ver gissing moest berusten. (Beweging) Over tDr. Debeuckelaere heeft hij verdeT niets anders meer te zeggen, dan dat hij steeds een uitstekend soldaat is geweest. Daarop werden nog een zestal andere getuigen gehoord, die allen gunstige ver klaringen aflegden. Mr. van Dieren deelt dan mede, dat de verdediging van de andere getuigen ten gunste afziet, waarna bepaald wordt, dat de auditeur heden, Donderdagochtend het requisitoir zal uitspreken, en Mr.van Die ren er nogmaals op aandringt, dat nog voor morgenavond een einde komen aan dit proces. Vervolgens wordt de zitting opge heven. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Cairo maakt melding van een mislukten aanslag op een sneltrein, toen deze gevuld met van vacantie uit Alexan- drië terugkeerende vooraanstaande Euro peanen en Egyptenaren, het station te Cairo binnenstoomde. Twee schoten wer den nl. gelost op den Britschen machinist. De kogels troffen de locomotief juist toen de trein het stootblok naderde, zoodat vermoedelijk een ernstig engeluk zou zijn geschied, indien de machinist was geraakt De bedrijver van den aanslag ontkwam. De machinist en de stoker van een snel trein van de Michigan Central Railway kwamen op verschrikkelijke wijze om het leven doordat de locomotief in het dorp Rockland tegen een goederenwagen c-p- ffelstë, die geladen was met terpentijn eti gasoline. Zoowel de locomotief als de goe derenwagen vlogen in brand. In Zuid-Italië heeft hei sedert vijf maanden niet geregend Volgens dé „Mat- tino", heeft de Italiaansche regeering den Amerikaanschen regenmaker Hatfield ont boden, die, naar men zich wellicht her innert, in Canada succes heeft gehad; het ging althans regenen nadat hij zijn ge heimzinnige regentoestellen had geïnstal leerd. Met die toestellen is hij nu in Na pels aangekomen; hij heeft verzekerd, dat het binnen een week zou stortregenen. De „Klinische Wochenschau" meldt, dat in Noord-Amerika de lepra tengevolge van de immigratie toeneemt. In 25 staten wer den 1200 gevallen geconstateerd. De open bare gezondheidsdienst heeft een waar schuwing uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat te Carville een lepra-insti tuut bestaat, dat ruimte biedt voor 200 patiënen. De regeering heeft gelden ter ber schikking gesteld tot het nemen van pre ventieve maatregelen. De correspondent van de „Daily Mail" te New York maakt melding van een list van den burgemeester van Johnstown, een zekeren Joseph Cauffield Day, om een aantal overtreders van het drankverbod er in te laten vliegen, welke in heel Amerika groote vreugde heeft verwekt De burge meester had maandenlang tevergeefs ge vochten tegen de uitbreiding van den smokkelhandel in sterken drank en had zelfs met tegenstand te kampen van Bondsagenten, die paardenwedrernen be vorderden, waar sterke drank werd ver kocht, dien zij verzameld hadden. Toen de burgemeester tot de vervolging overging van het eerste hotel in de stad, dat er een geheimen drankverkoop op nahield en de veroordeeling achterwege bleef, omdat de acte van beschuldiging het straatnum mer van het hotel niet noemde, nam de burgemeester een list te baat. Toen de burgers Zaterdag op straat kwamen, wa ren de muren der stad met door den bur gemeester geteekende plakkaten beplakt, die bekend maakten dat de burgemeester, in verband met den toestand van den watervoorraad, die tengevolge van de la kenswaardige nalatigheid van publieke werken een gevaar voor de openbare ge zondheid was geworden, had besloten, het drankverbod op te schorten en het distil- leeren en den verkoop van bier toe te staan. De burgers gaven zich over aan een zwelgpartij, waarvan een groot pu bliek schandaal het gevolg was. Gedwongen om op te treden, zonden de autoriteiten te Washington tientallen drankverbodsambtenaren naar Johnstown die alle café's sloten. Sinds Vrijdag woeden er branden in de bosschen der Gironde en in de Landes. Het terrein, waarop de brand woedt, neemt steeds grooter afmeting aan. De brand neemt het karakter van een ramp aan. Verscheidene dorpen worden door de brandende bosschen ingesloten; 2000 sol daten, de brandweer en de bewoners be strijden het vuur. Lloyd George, die met vacantie ver toeft in Brynawelon, zijn verblijf te Wa les, is bezig met het te boek stellen van zijn gedenkschriften. Om het ministerieele huis, waaraan ge bouwd wordt, staat nog steeds de hooge, flinke schutting, die alle ingluren van den buitenstaander belet, zoo schrijft de „Stan daard". En daaromheen scharrelen onze liberale en socialistische journalisten, of zij iets gewaar mochten worden van het geen daarbinnen voorvalt. Niemand die dit ten kwade duiden zal. Het behoort tot het edele vak, waaraan de sportieve trek niet valt te ontzeggen. Zelfs is het te verstaan, dat er hier en daar iemand is, die beweert door de dik ste plank heen te zien, en evenzeer is het te begrijpen dal men buiten de omheining door eenig rumoer soms tracht de aan dacht van wie daar binnen arbeiden, te trekken. Wat men echter alzoo vertelt, draagt te zeer het kenteeken van vrucht eener speelsohe fantasie te zijn, dan dat men er eenige waarde aan zou kunnen hechten. Het ongeduld, dat men in sommiger kring toont, is verklaarbaar. Maar betee kenis heeft het niet. Ook bij vorige crisis duurde de oplossing lang en werd het eind Augustus of begin September vóór de schutting weTd afgebroken en het gebouw geheel zichtbaar werd. Men kan er zeker van zijn, dat er met ernst gearbeid wordt. Degelijk overleg vooraf omtrent het program is noodig. De voorbereiding kan niet te zeer tot in alle deelen zijn ver zorgd. En dat kost tijd. Wat wij begeeren, is geen haastig ge- timmertje, maar een degelijk gebouw, dat de stormen, die te wachten zijn, kan door staan. En hoe heohter het fundament is, des te beter zal het belang van land en volk zijn gediend. Zondagmorgen om elf uur werd een plechtige H. Mis opgedragen op de H. Landstichting bij Nijmegen. Alie congres sisten, per auto daarheen gebracht, had den zich daar in de open lucht veree- nigd. In de CJoenaculum-basiliek werd de H. Mis opgedragen door den Zeor- Eerw. Heer Beker, den Oostenrijkschen pastoor, die in een welsprekende pre dikatie, in het Esperanto uitgesproken, den vrede schetste, welke alle vreemde lingen in het weldoende, hulpvaardige Nederland ondervinden. Vóór de H. Mis zongen alle congres sisten het Veni Creator in het Esperan to en bij de Consecratie het „Ni Volus Dion". Na de H. Mis sprak1 pafer een propagandarede uit, terwijl alle congres sisten zich verzameld hadden voor het H. Hart-monument. De bezienswaardigheden der H. Land stichting werden vervolgens bewonderd, waarna een bezoek gebracht werd aan Berg en Dal. Op het 3e Internationaal B..K. Ethno- logisch Congres, dat van 6 tot 14 Sept. te Tilburg gehouden zal worden, heb ben dagelijks vijf conferenties en één avondvergadering plaats, ui'g: nomen Zon dag 10 September, waarop niet wordt vergaderd. Het congres wordt geopend Woensdag 6 Sept. des morgens 8 uur in het ge bouw der Gemeentelijke Koopmansbeurs, Piusplein, waar al de vergaderingen ga- houden worden. De voertaal is Eranseh of Duitsch. Het congres belooft belangrijk te wor den, zoowel door de groote deelname uit het buitenland, als door de te b* handelen onderwerpen. Bespreking met de Rechtsche leiders. De Rechtsche fracties hebben nu allen, geantwoord op het door Jhr. Ruys de Bee- renbrouck toegezonden regeering sp rog ram. Tegen vanmiddag zijn de heeren Mgr. Nolens, Mr. Schokking en de Monté ver Lonen uitgenoodigd tot nadere besprekin gen. De „Tel." wijst er op, dat de crisis in ieder geval vóór 3 September moet zijn opgelost met het oog op het vertrek van de Koningin naar Scandinavië. In dc Dinsdag te Nijmegen gehouden slotzitting heeft het congres in het hoofd bestuur der R.K. Esperantisten-Wereldver- eeniging gekozen: als president Pater Mes tan IWeenen), als vioe-presidente mej. Larroche (Parijs), als secretaris den heet Schendeler (Eindhoven) en als vice-secre taris den heer Hookham (Londen). Pater C. PreUer O. P. (Alkmaar) werd be noemd in den raad van bijstand van het hoofdbestuur. Holl. Nb. meldt uit Kopenhagen: Koningin Wilhelm ima en Prins Hendrik worden van 58 September hier ver wacht. Zij zullen Dinsdagmiddag vroeg tijdig aankomen en aan het hoofdstation officieel worden ontvangen. Later zal er een reoeptie zijn in het Raadhuis, gevolgd door een bezoek aan het slot Rosenborg en een feestmaaltijd in het koninklijk pa leis Amaliënborg. Des Woensdags ont vangen de hooge bezoekers het diploma tieke corps en de Nederlandsche kolonie in Kopenhagen. Na een bezoek aan het Nationale Kunstmuseum staat een uit stapje naar Frederiksborg in het noorden van Seeland op het programma, ter wijl 's avonds een galavoorstelling plaats heeft in den Koninklijken Schouwburg. Donderdag wordt Amager bezocht, een der voorsteden van Kopenhagen, met zeer interessante Holandsche herinneringen, eri daarna de Nederlandsche tentoonstel ling. Het vertrek is bepaald op Vrijdag De .Daily Mail" heeft thans onder dei auspeciën van de Engelsche Royal Aera Club een prijs uitgeloofd van 1000 pond voor een wedstrijd in September in Enge land te houden en open voor luchtvaarders van elke nationaliteit voor een vlucht van den langsten duur met een motorloos zeil- vliegtuig. De prijs wordt gewonnen door den deel nemer die opstijgt van een bepaalde plaats en binnen dezelfde ruimte weer neerkomt en intusschen den langsten tijd in de lucht blijft, waarbij de duur der vlucht niet minder dan 30 minuten mag bedragen. te verdrijven bij het wasschen is slechts een kleine hoeveelheid voldoende. Wanneer twee glazen in elkaar zijn gezet en klemmen, zoodat men bij het uitnemen kans zou hebben, een of beide te breken, doet njen in het bovenste koud water en houdt het onderste in warm water. Ze laten dan heel spoedig los. Als het vet om te bakken warm wordt, vóór ge klaar zijt om het te gebruiken, legt ge er een stukje droog brood in het vet zal dan niet branden. Als men geen puinsteen bij de hand heeft en zich met inkt of dergelijke zaken de handen heeft vuil gemaakt, zoodat ze niet terstond met zeep alleen te reinigen zijn, kan en door aanwending van wei nig alcohol zich redden. Bevochtiging der handen met een beetje gewone brand spiritus of welke andere alcoholische vloeistof helpt ons in die gevallen. MODERN BEROUW. „Heb je nu ook berouw over wat je ge daan hebt, Hendrik?" „O zeker wel, moedertje, als ik u daar pleizier mee doel" EEN NIEUW ROOVERSNEST. Cipier: „Wat heeft die weder gedaan?" Veldwachter: „Dat is een zakkenroller, die in Flagrantie betrapt is. Cipier; „Dat is de zesde al, die jullie in Flagranti gesnapt hebben. Dat Flagranti schijnt 'n recht rooversnest tezijnt" UITVLUCHT. De kleine Frits komt uit de school te huis met zijn schrijfboek dat vol inktvlek ken is. Zijn vader beknort hem terdege, maar het zoontje weet zich te verdedigen. „Vader," zegt Frits, „ik ben geheel on schuldig. Naast mij op school zit een klei ne neger uit Cameron en die heeft van daag erg uit zyn neus gebloed." MUZIEK EN DE MAAG. De pachter van de restauratie in het Theodoor Thomas-Concertgebouw te New- York zeide eens, over muziek sprekende: ,,'t Is merkwaardig welk een invloed mu ziek op de maag heeft. Op avonden, wan neer het orkest de muziek yan Wagner speelt, heb ik vijfmaal meer afzet van la- gerbier dan anders. Op de Mendelssohn- Men meldt uit Wittem aan de „Msb.?1 Zijne Eminentie Kardinaal W. van Bossum, verblijf houdende in het kloos ter der Redemptoristen te Wittem, maakt meermalen rijtoeren in de omgeving. Donderdag zal Z.Em. Wittem verlaten. Bezoekers worden niet toegelaten. Zon dagmiddag werd de Kardinaal van de kloosterpoort naar de kerk geleid door een langen stoet van Eery, gees telijken. De geloovigen van het rectoraat Wittem hadden den weg met bloemen gestrooid. Zegenend de vele geloovigen, avonden koopt niemand broodjes met ham, en aangezien ik daar 85 pet op ver dien, houd ik niet van Mendelssohn, Jo- hann Strausz is de componist, die den wijn laat vloeien. Wie eene wals van Strausz hoort, gevoelt zich opgewekt en bestet dadelijk een flesch champagne." EEN GEFORTUNEERDE HUURDER. Hij had de kamers gehuurd, mooi ge meubileerde kamers voor een flinken prijs. Eensklaps zei hij tegen zijne hospita, juf frouw Slipmeier: Zyn wij alleen? Ja.. Kan ons niemand afluisteren? De muren hebben dikwjjls ooren. Wees gerust, meneer, Betje is naar de markt en mijn zoon is beneden. En al de andere commensalen zijn uit Hier hoort ons niemand. Om 8 uur van avond laat ik één meubel brengen, één van mezelf. Het is vierkant en zwaar en ik zou graag het naar boven laten sjouwen, zonder dat iemand van de andere commensalen het merkt.. Je begrijpt wat het is? Neeii, meneer, dat begrijp ik niet. Zijn mond aan het oor der goede vróuw brengend: Het is mijn brandkast. Ja, ziet u, men kan tegenwoordig niet te voorzichtig zijn. U vertrouw ik maar anders hoeft niemand in huis te weten, dat hierboven een brandkast staat. Dus mondje dicht. Ik ben als een pot, meneer. De brandkast werd 's avonds heel ge heimzinnig gebracht en door twee sterke kerels naar boven gedragen. Juffrouw Slipmeier had goede maatregelen geno- nomen: niemand in huis had er iets van gemerkt. Tien maanden later stond juffrouw Slip meier in twijfel wat te doen? Kon zij het wagen? Zou zij hem, den meneer der best gemeubileerde kamers durven aanspreken? Zij besloot te wachten. Hjj moest eens kwaad worden en vertrekken. Zij wachtte nog 3 maanden. Doch hij betaalde niet. Toen moest de kogel door de kerk. Hij stoof op en liep 's avonds kwaad de deur uit en kwam niet meer terug. De brandkast had hij onder den arm imeegcr"*nen een mooie, fijn gemaakte kast van papier-maché, die weer aan bet andere eind der stad haar dienst moest doen en den „gefortuneerden meneer" eenige maanden gratis logies bezorgen. OP DE HOOGTE. Advocaat, 't Spijt me, maar zulk eene twijfelachtige zaak, verdedig ik niet Cliënt; Wat twijfelachtig? Een half jaar gevangenisstraf krijg ik zeker.' ZAKKENROLLER. 't Is toch verschrikkelijk hoe de alge meene armoede de heele wereld door toe neemt, want wat is me dat nu weer voor een massa goedkoope horloges, die de menschen op zak hebben! EEN UITHANGBORD. Laat u niet bij mijn concurrenten be driegen. Kom bij mij. DE OPLOSSING. Huurder (tot huisbaas): Zoo kan het niet blijven, mijnheer. In den kelder staat het water een halven meter hoog. Mijn kippen verdrinken. Huisbaas: Neen, zoo gaat het niet langer. Weet je wat je doet? Huurder:???? Huisbaas: Neettt eenden. HET LAATSTE WOORD. Een Engelsche courant bevat het vol gend verhaal. In een stad in Engeland waren eens twee worstenmakers, die vlak tegenover elkaar woonden. Op een zekeren dag plaatste de eene van hen een bord boven zijn deur, met het opschrift: „Wij leveren worsten in het heele district." Den volgenden dag werd er aan den anderen kant van de straat een bord ge plaatst, waarop stond: „Wij leveren wor sten over het geheele land." Nu moet hij mij niet kunnen overtroe- vep dacht de eerste en liet meteen een nieuw bord schilderen en wel met het op schrift: „WÜ leveren worsten aan den Koning." Een dag later stond simpel boven de deur van den anderen worstenmaker te lezen: „God beware den Koning." OOK EEN GETUIGSCHRIFT. Iemand ontsloeg een bekwamen, maar hoogst oneerlijken tuinman uit zijn dienst. Ter wille van zijn vrouw en kinderen gaf hij hem een getuigschrift, aldus luidende: „Ik getuig, dat X. twee jaren lang als tuinman in mijn dienst is geweest, en dat hij in dien tijd meer uit mijn tuin gehaald heeft dan een mijner vorige tuin lieden." ZWAK IN T REKENEN. Onderwijzer (tot 'n boer): „Je zoon Pierke is heel zwak in 't rekenen. Zeker 'n familie-kwaal!!" Boer: „Nou, meester, ge mot 'ns 'n keer iets bij ons komme koope!" VERKEERD BEGREPEN. 'n Mooi jong meisje stapte in de tram waar alle zitplaatsen bezet waren, 'n Oude heer stond op. „Nee, nee, dank u," zei zjj, „ik kan best blijven staan." „Ik....M begon de oude heer, maar zij gaf hem 'n zachten duw zoodat hij weer zat, en zeide met 'n lieven glimlach: „Heusch, 't is niet noodig. Blijft u toch zitten." „Ikke...." hernam de oude heer; maar zij viel hem weer in de rede en dnwde hem nogmaals op z'n plaats. Toen werd ie woedend en schreeuwde opeens: „Maar ik mot er uit!" („N. E,") BOOSAARDIG. Juffrouw Smits verbeeldt zich onweer-* staanbaar te zijn. „Toen ik gisteravond de salon binnen kwam," vertelt zij aan haar vrindin, hoorde ik meneer A. zeggen: „Is dat de mooie juffrouw Smits?" „Ja", mompelt de vriendin, „mei den nadruk op 't woordje dit! HET BOVENKAMERTJE VAN TANTE. Karei: „Zeg tante, mag ik even in nw bovenkamertje zien. Ik zal heusch niet bang zijn. Tante: „Bang zijn jongen, hoe kom je daaraan?" Karei: „O, tante, vader zet gisteren, dat het daar niet recht pluis was!" EEN NIET-ROOKER. Conducteur: Mijnheer, dit is eca coupé voor niet-rookers. Heer: Dat ben ik. Conducteur: Maar u rookt toch!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5