Onschuldig veroordeeld ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. De beiaardfeesten te Mecheien. Petrus Canisius-Vereeniglng. GCtfFKGD NIEUWS. Het Goud in den Rijn. Een electrische fiets. Inbraak. Oud-gedienden. Brand te Amersfoort. De Duitsche uitverkoop. Valsche munters. Verpakking van fruit. De gecombineerde actie van de spoorwegorganisaties. De strijd in het Rijnsleepvaart- bedrijf. SPORT EN SPEL Stedenwedstrijd. RotterdamHamburg 12. FEUILLETON De omstandigheden, waarin Lucien voor wien hij altijd een warme gene-, geheid gekoesterd had, verkeerde, hadden op Georges Darier diepen in druk gemaakt, en al vroeg toog hij dan ook den volgenden dag er op uit, om met Paul Harmant over zijn be schermeling te gaan spreken. Hij sloeg de rue de Murillo in en vond op het bordes van het huis den kamerknecht van den millionnair. „Kan mijnheer Harmant mij ont vangen „Tot mijn spijt moet ik mijnheer vertellen, dat mijnheer Harmant op reis is," antwoordde de bediende. „Duurt die reis lang hernam Georges, onaangenaam verrast. „Ik zou het U niet kunnen zeggen, maar juffrouw Mary zal 't wel weten. Zij zal mijnheer zeker wel willen ont vangen en u alle inlichtingen geven, die u wenscht. Zal ik mijnheer Darier aandienen Georges was met de familie Harmant fcenoeg bekend, om te weten, welk een grooten invloed het jonge meisje op haar vader had. Hij haastte zich dan ook te antwoorden „Wanneer ik mejuffrouw Harmant niet te ongelegen kom, overhandig haar dan mijn kaartje maar." „Wilt U dan maar even met me naar den salon gaan ik zal de juf frouw gaan waarschuwen." Zoodra zij den naam van den be zoeker gelezen had, ging Mary, die al geruimen tijd met haar toilet gereed was, naar beneden. „Goeden morgen, mijnheer Darier," ,zeide zij op haar aangenamen toon, i terwijl zij Georges de Hand reikte J „uw visite was zeker wel niet voor mij 'bestemd, maar ik vind het toch aardig, dat U mij eventjes goeden dag komt zeggen. Gaat u zitten, dan kunnen we even wat praten." „Hoe maakt u het, mejuffrouw „O, buitengewoon, ik heb me nog nooit zoo goed gevoeld als den laatsten tijd." Een plotselinge en hevige hoestbui belette haar, verder te spreken. „Die vervelende hoest," mompelde zij, nauwelijks verstaanbaar, toen deze wat bedaard was. „Zoo hopeloos hardnekkig als ze is, het kan me uit mijn humeur brengen." En tegelijkertijd veegde zij zich de zweetdruppels van het voorhoofd. „U doet toch zeker wel uw best, ze te genezen ?"vroeg Georges, die ech ter zeer goed wist, door welke onge neeslijke kwaal zij was aangeast. „O, voortdurend!" antwoordde Mary Dokters en medicijnen bij de vleet. En je zoudt toch zeggen het s ge makkelijk genoeg om zoo'n kleine keel-aandoening te bestrijden 1 Maar laten we daar maar niet meer over spreken. U kwam zeker om mijn vader te srpeken „Ja juffrouw." „Hij is voor een week of drie op reis, dat wil zeggen, dat hij niet voor de volgende maand weer in Parijs terug zal zijn. Ik ben alleen, en eerlijk gezegd heb ik wel eens oogenblikken, waarop ik die eenzaamheid erg ver velend vind. Maar, waarover had u mijn vader widen spreken Wij schrij ven elkaar geregeld, en als het over een dringende zaak gaat, zou ik er dadelijk over kunnen schrijven. „O het- is tijd genoeg, wanneer ik hem bij zijn thuiskomst daarovar spreek, maar ik vind 't gelukkig, dat ik zoo de gelegenheid heb, even met u te spreken, want ik zou u willen verzoeken, mij met al uw macht te helpen „Heel graags-Waarover gaat het „Om in de fabriek een jongen man geplaatst te krijgen,, 'n leerling van de Technische school, een uitstekend teekenaar en bijzonder kundig mé- canicien." „Een vriend van u „ja, een schoolvriend. Hij is heel zwaar getroffen door het tragische einde van zijn vader, wien men zijn geheele vermogen ontstolen heeft, en door den dood eener tante, die wel veel van hem hield, maar hem niets had na te laten. Zoo heeft hij niets dan zijn werk, om van te leven." „Wat u vraagt, mijnheer Darier, is een heel mooie daad, en met alle ge noegen wil ik trachten u te helpen. Uw vriend kan op mij rekenen. Ik zou zelfs bijna voor het welslagen durven instaan. Mijn vader komt den tweeden van de volgende maand terug. Laat uw beschermeling, die ook de mijne zal zijn, dus den derden komen, dan zullen we wel zien." „U bent wel goed, juffrouw, en ik moet u hartelijk bedanken." Georges was opgestaan. Mary druk* te hem hartelijk de hand en geleidde hem naar de vestibule. De jonge advocaat keerde naar de rue Bonaparte terug, en schreef een kort briefje aan Lucien om hem het resultaat van zijn pogingen mede te deelen. De zoon van Jules Labroue behoef de nog slechts af te wachten. {Wordt vervolgd.1 echreed de Kardinaal naar de kerk. Bri1 het binnentreden der kerk zangen de studenten den kerkvorst het „Ecce sa- cerdoe" toe. De Kardinaal celebreerde aan 't schitterend verlichte hoogaltaar een plechtig pontificaaal Lof. Na de indrukwekkende plechtigheid schonk de Kardinaal allen zijn zegen. Bij het ver laten van het bedehuis zongen de stu denten: „Tu es Petrus". Maandagechtend 7 uur droeg de Kardinaal aan het hoofd altaar een stille H. Mis op. Bijna al de inwoners van het rectoraat en velen uit verren omtrek ontvingen uit de handen van den Kardinaal de U. Com munie. Onder voorzitterschap van dr. D. Sloet Is Dinsdag te Utrecht de jaarlijkscbe ver gadering van de Apologetische Vereeni- ging Petrus Canisius gehouden. Volgens het door den secretaris, dr. Th. van Oppenraay, uitgebrachte jaarverslag heeft de Vereeniging in het afgeloopen vereenigingsjaar slechts twee boekjes doen verschijnen: Beknopt overzicht der cere moniën in hei H. Misoffer en de liturgi sche gewaden, door den secretaris samen gesteld, en Heiligen-vereering, door A. Hetz, met goedkeuring van den schrij ver mgr. D. J. O. Fallize uit het Noorsch vertaald. Deze werkjes zijn de eerste van een serie' vooral voor andersdenkenden bestemd. Van het eerste zijn reeds 1700, van het tweede 400 exemplaren verspreid. Eerlang zal een tweede herziene uitgave van het Nieuwe Huis verschijnen. In Maart werden 500 exemplaren gedrukt van een vliegend blaadje getiteld: Broe ders, een opwekking aan andersdenken den om van lectunr cn conferenties ge bruik te maken, ten einde den R. K. gods dienst (beter) te teeren kennen. Aan an dersdenkenden werd veel literatuur over den Roomschen godsdienst ter leen gege ven. Beantwoord werden 388 aanvragen om inlichtingen De Vereeniging versprei de 7431 werkjes. Het aantal overgangen naar de R. K. kerk door de leder^van Pe trus Canisius direct bewerkt, wordt min der, daar de meeste overgegane personen zichrechtstreeks wenden tot den geeste lijke, wiens conferentie zij volgden. Tien overgangen werden door Petrus Canisius bewerkt: de Vereeniging is met een twin tigtal andersdenkenden nog in correspon dentie. Op den tweeden Nederl. Katholie kendag had de Vereeniging een eigen sec tie, waarin de heer Bruine een inleidirf; hield, over de beste methoden voor het bekeeren van andersdenkenden. Blijkens het verslag van den penning meester bedroegen de ontvangsten f 7805 en de uitgaven 7441.200, zoodat er een batig saldo is van 303 De heer G. Brona hield een inleiding over: Inhoud, vorm en verspreidings methode van Apologetische lectuur. De voorzitter deed ten slotte een be roep op de leden om zooveel mogelijk ge schikte lectuur ter verspreiding op le zen den aan prof. dr. Van Oppenraay te Rij- senburg. Een vergadering met het bestuur van Geert Groote, ten einde op apologetisch gebied meer samenwerking te krijgen of wel een splitsing van werkzaamheden te bewerkstelligen, werd in het vooruitzicht gesteld. Zij zal in September gehouden worden. De Naturwiseeoschaftliche Wochen- echrift bevat een interessant artikel om trent het goud,, dat de Rijn bevat. Hier is geen sprake van den schat der Nibelungen, doch van werkelijk, écht goud, dat uit het water van tien Rijn wordt gewonnen. Lange eeuwen hebben langs de boorden van den Rijn goudwas- scherijen bestaan en tot voor betrek kelijk korten tijd werd langs het ge deelte tusschen Basel en Main? nog goud gewonnen. Waarschijnlijk hebben zich hier de Kelten reeds op de goud- wasscherij toegelegd, in ieder geval staat het vast, dat in de Middeleeuwen dit bedrijf bij de Franken in hoog aanzien stond. Haar hoofdzetel had de goudwas- scherij daar, waar de gebieden van de Zwaben en de Franken aan elkander grensden. In 868 na Chr. komt deze nijverheid voor het eerst in de litera tuur voor, n.l. in het Evangelieboek van Godfried van Weissenburg. Trouwens de sage van het Rheingold moet zich aan bestaande feiten vastgeknoopt heb ben, hetgeen daaruit blijkt, dat reeds de Edda spreekt van het goud van Breisach. En reeds ten tijde van Ju lius Caesar vervoerde men het Rijnsche goud naar Rome. Langs de Badensche oevers wieschen de bewoners neg tot in het midden van de vorige eeuw goud, ja er wonen zelfs heden ten dage nog oude lieden, die zich herinneren, dat zij in hun jeugd moesten meehelpen daarbij. Toch was de opbrengst van de goudwasscherij slechts zeer gering, zij bracht slechts een dagloon van circa f 1.50 op, zoo dat zich slechts menschen er mee on ledig hielden, die niet beters te doen hadden. In de stille seizoenen van 't jaar wieschen de boeren en de visschers goud. Gewoonlijk wachtte men de hulp van de natuur af, daar bij hoog en rustig water de opbrengst het grootst was. Het goud bevindt zich in het fijne kiezelzand van de Rijnbedding in heldergele, ronde plaatjes van 0.5 tot 0.7 millimeter doorsnee en 0.1 milli meter dikte. Deze plaatjes wegen slechts 0.05 milligram, zoodat men voor een gram goud ca. 20.000 van deze plaatjes noodig heeft. Ter hoogte van Basel zijn deze plaatjes iets groo- ter, nL tot 1.5 millimeter in doorsnee, Mannheim echter weer kleiner. De methode van deze goudwinning was vrij eenvoudig. Het goud heeft een Spe cifiek gewicht, dat zevenmaal grooter is dandat van zand en viermaal groo ter dan de ijzerdeeltjes. Waar nu de stroom een verlangzaming ondergaat, moeten dus de gouddeeltjes zeer snel op den bodem neerslaan. Aan den ande ren kant kan men een rijken neer slag van gouddeeltjes vinden, wanneer de 6troom sneller wordt en de lichtere 6toffen van de bedding en de oevers 't eerst meevoert. Zoo komt het, dat men in enkele bochten van den Rijn, als ook op die plaatsen, waar bijrivieren zich in den Rijn storten, soms zeer goudrijk zand vindt, hetgeen op enkele plaatsen ook het geval is, wanneer de sterk gezwollen rivier zich terugtrekt, zoodat het zware goud- of ijzerhoudende zand op de oevers blijft liggen. Van daar, dat men steeds de goudwasscherijen slechts daar gevonden heeft, waar de stroom reeds in een rustiger bed ge Ttomen is en de oevers breed en vlak zijn Op die plaa.tsen, waar het goud het veelvuldigst voorkomt, vindt men over het algemeen beddingen van z.g. ijzerzand. Dit zijn stukken erts van gladden, ronden vorm (gladgeslepen door den stroom), die op onregelmatige wijze tusschen het kiezel van den bodem ver spreid liggen. Dergelijke ertsbeddingen zijn tusschen Basel en Mainz steeds zeer ijk aan goudzand. De oppervlakte van deze goudvlakten bedraagt soms 200 5 300 M2., terwijl de dikte tot 20 c.M. kan stijgen. Om vast te stellen of het de moeite waard was, het goud te gaan winnen, wiesch men bij wijze van proef een aantal scheppen goudzand. Uit het volgende kan blijken, hoe zwaar die goudwasschers aan de Rijnoevers moesten werken, om aan hun dagloontje van een daalder te gerakenReiss, een van de oude goudwasschers, vertelt, dat hij in de buurt van Philippsburg wel 70 goudplaatjee per schep heeft geteld, soms zelfs 100. Nog in don winter van 1897-'98 had' Reiss binnen enkele we' ken voor zeventig mark goud gewonnen, zoodat ook hij nog een dagloon van twee mark vijftig bereikte. Ondanks dit harde geploeter voor weinig geld, zijn in den tijd tusschen 1804 en 1834, dus in dertig jaar, aan de groothertogelijke munt te Karlsruhe niet minder dan 150 K.G. Rijngoud vermunt. In het jaar 1832 waren er langs den oever van den Badensohen Rijn 400 goudwasschers aan het werk. In overeenstemming hierme' de bedroeg de opbrengst per tien jaar 8.333 K.G., zoodat een enkele goud- wasscher per jaar niet meer dan 21 gram goud won met een waarde van ongeveer f 35. Daarbij moet men nog bedenken, dat het Rijngoud niet zuiver is, doch voor 934 duizendsten uit goud en voor 66 duizendsten uit zilver be staat. Die menschen behoefden er ech ter niet van te leven, dlaar zij een dagloon verdienden van ongeveer twee mark of fl.20, zoodat zij per jaar niet meer dan een maand hebben kunnen- werken. Hieruit kan men zien, dat de goudwinning uit den Rijn steeds is be schouwd als een bijkomstige verdien ste, waarvan men niet kon leven. Verscheidene malen is reeds de vraag opgeworpen, of men van de goudwin ning uit den Rijn geen grootbedrijf zou kunnen maken, doch het schijnt, dat de technische moeilijkheden te groot zijn. Dat is het nieuwste: het electro-mo-torrij- wiel. In het ..Motorrijwiel" staat er de vol gende beschrijving van: Het rijwiel is van gewone constructie; het frame heeft alleen twee horizontale buizen, waardoor het in kracht heeft ge wonnen; de bovenhuis is aan de achterzij de Iets naar beneden gebogen, terwijl het zadel lager -is aangebracht dan dit bij ge wone rijwielen het geval is. De voorvork is van het gewone, niet veerende type. De electrische energie, die het vehikel moet voortbewegen, komt uit twee series accumulatoren,-die terzijde van het achter wiel in smalle kisten zijn aangebracht. De motor heeft een sterkte van 3/10 paarden kracht, terwijl de overbrenging naar het achterwiel plaats heeft door middel van een ketting. Tusschen de bovenhuizen is een soort versnellingsmechanisme aangebracht; waar door het mogelijk is de machine in twee standaard tempo's te doen loopen. De laag ste is 10 5 12 K.M. de hoogste 20 tot 25 K.M., waarmee de maximum snelheid is bereikt. De behandeling van de machine is uit den aard der zaak zeer eenvoudig: men schakelt in, rijdt weg en verzet het snel- heids-handle naar gelang men langzaam of sneller rijden wil. De rem op het voor wiel kan met de hand worden bediend, het achterwiel kan met den voet worden ge remd. Verder is de machine van alminium voet-rusten en een electrische lamp voor zien. Dit electro-motorrijwiel heeft natuurlijk een aparte roeping te vervullen. Het is geen machine voor toerisme, althans voor toerisme over groote afstanden, omdat de batterij slechts beperkt stroom levert, n.l. voor ongeveer 100 K.M. Als dienstmotor in de stad en voor klei ne tochten heeft deze machine echter haar voordeelen. Ze is zeer eenvoudig, behoeft weinig, terwijl de snelheid, die ze ont wikkelt, ruim voldoende is en die van een gewoon rijwiel overtreft. Bovendien is de gang geheel geruischloos. Dit laatste kan men ook een nadeel noe men! In één nacht hebben dieven, vermoe delijk Duitschers, op verschillende plaat sen van Spekholzerheide (Limburg) getracht in te breken. Bij zekeren H. in de Schaesbergersfraat sneden zij een ruit uit, en verwijderden de blinden. Door het lawaai, dat ze hierbij maaakten, werden de huisgenooten wakker en de dieven op de vlucht gedreven. .Ze lie ten een 50 pfenningstuk achter, waar mede ze de stopverf van de ruit hadden verwijderd. Daarna bezechten de dieven de woning van den schoenmaker D., waar ze ook op de vlucht werden ge dreven, evenals op nog twee andere plaatsen. Uit de woning van den land bouwer C. stalen de dieven ruim 200 gulden, kleeding stukken, een nieuw cas- tuum enz. Op de te Maarheeze (Limb.) uitigo- schreven schietwedstrijden der Burger wacht arriveerden Zondagmiddag per auto uit Mierlo een vijftal leden der Burger wacht, die om hun ouderdom wel ver melding verdienen. De oudste van hen had reeds de 93 bereikt, terwijl de jong ste zijn 65e was ingetreden. Te samen telden zij 392 jaren. In den korpswed strijd behaalden zij 109 punten (een 3- tal landstormers slechts 90 punten) Een kranige prestatie voor die ouden van dagen, die zeker „als het moet" hun man nog zullen staan. Aan ieder van hen zal een medaille worden uitgereikt. In den afgeloopen nacht is brand uit gebroken in een perceel aan de Utreeht- schestraat te Amersfoort, waar de rij wielhandel van J. van Putten gevestigd is. Toen de brandweer verscheen viel aan redding niet meer te denken. De ge- heele rijwielzaak stond in lichte laaie. Het perceel brandde nit. De oorzaak is onbekend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eigenaar was al leen thuis, toen de brand uitbrak. De Berlijnsche correspondent van het „Ilbld." meldt, dat er dagelijks groote scharen vreemdelingen waaronder tal vau Nederlanders, naar het bezette gebied trekken, om daar profijt te trekken uit de daling van de mark en alles koonen, wat ze machtig kunnen worden. Hun aantal wordt op 200.000 geschat. Naar uit Keulen verluidt, trachtten de zaken zichzelf te beschermen, door de prijzen der artikelen voor buitenland- sche koopers, die niet tot de bezettende macht behooren, met 50 pet. tot 100 pet. te verhoogen. Daar deze maa: rin gelen echter niet hielpen, hebben een reeks Keulsche firma's hun zaken voor buitenlanders gesloten. De Keulsche bur gers en vakvereenigingen en coöpera ties dringen op krachtige maatregelen aan, ten einde paal en perk te stellen aan den Duitschen uitverkoop, welke in omvang dien van het vorig jaar over treft. De arrestatie van den man en de twee vrouwen, die betrokken waren bij het in betaling geven van een valschen gulden aan een vischventer op den Sehiedam- schedijk te Rotterdam, heeft tot respjtaat gehad, dat een uitgifte van valsche gul dens in den kiem gesmoord is geworden. Bij den man, die zich op de komst van den politieagent uit de voeten maakte, werd nadat hij op het politiebureau was verhoord, een huiszoeking gedaan, echter zonder resultaat. Men ging toen hiertoe over in de woning van een der vrouwen, met het gevolg, dat daar eenige matfrj- zen, gips en een aantal gereedschappen tot het maken van valsche guldens gevon den werden. De verklaringen van de ge arresteerden werden aanleiding, dat de tweede man, een bankwerker, die tot dus ver ongemoeid was gelaten, Woensdag morgen vroeg uit zijn bed werd gelicht en overgebracht naar het politiebureau. In zijn kamer had men een kistje met anti moon gevonden. De drie uitgegeven val sche guldens zijn in beslag genomen. Ze waren zeer slecht nagemaakt, hetgeen di rect te zien is. Voor zoover men kan na gaan, is het viertal niet in de gelegenheid geweest, nog meerdere valsche guldens in betaling te geven. De bankwerker, een ze kere H. "H. P., in de Molensteeg woon achtig, heeft zich indertijd, ongeveer drie weken geleden, schuldig gemaakt aan de inbraak bij de firma R. aan de Molen- steeg, waarbij toen een 50 5 60, als mede een gouden horloge, gestolen werd en slechts een toevallige omstandigheid de inbreker stak den sleutel verkeerd in het sleutelgat verhinderde, dat de brandkast, waarin zich 12.000 bevond, geopend werd. P. woonde op de tweede verdieping van het pand nummer 27 in de Molensteeg, tegenover de bakkerij van de firma R. (Msb). Naar aanleiding van de te Tiel te houden fniittentoonstelling, bespreekt de heer D. L. Booy, te Echten, se cretaris van de Provinciale commis sie van de veijingen in Gelderland, Utrecht en Overijsel, in De Betuwe als Fruitstreek o. m. de Amerikaansche wijze van verpakking van appels voor export. „De zorg, die de Amerikanen be steden aan hun fruit, begint al bii het plukken. Het mandje waarin ge plukt wordt is klein en van binnen gevoerd, zoodat daarbij geen kneu zingen kunnen voorkomen. Zoo spoe dig mogelijk wordt het fruit in ste* vige kisten naar de plaats vervoerd, waar het verpakt moet worden. Dit vervoer heeft plaats op voertuigen met veeren. Op deze plaats (meestal een koele schuur, maar in ieder geval koel) blijft het fruit enkele dagen in de boomdflardlnsten staan, om moge lijk toch bij het plukken ontstane kneuzingen bij 't latere pakken beter te kunnen vinden. Als het tijd is om te pakken, wordt het fruit eerst gesor teerd naar de qualiteit en daarna naar de grootte en vervolgens verpakt. De systemen, die bij de sorteering en verpakking worden toegepast, ver schillen nog al eens; het koi.it voor, dat door speciaal personeel alle appe len naar qualiteit worden gesorteerd. Deze sorteering is Extra Fancy, Fancy en Choise. Daarna worden de appelen voor de tweede maal gesorteerd en wel naar de grootte. Deze sorteering geschiedt meestal door den pakker. Hij zorgt er voor, dat de appelen, die in één kist gaan, zoo gelijk mo gelijk van grootte zijn. Door toepas sing van dit sorteeringssysteem krij gen we dus, dat van alle drie kwa liteiten ook nog enkele grootten voor komen. De grootte wordt meestal aangegeven door het aantal appelen per kist, ook wel door het aantal rijen per kist. In Californië onder scheidt men in de grootte de 4 rijen, de 41/2 rijen en de 3ll/2 rijen. Het sorteeren naar de grootte geschiedt ook wel machinaal, terwijl dan tevens de appelen machinaal worden schoon geveegd, d.w.;z. dat de resten van sproeivloeistoffen worden afgeveegd door heen en weer bewegende lap pen. De verpakker wikkelt alle vruch ten in een afzonderlijk papiertje (al thans van de fijnste soorten hoewel het ook nog wel voorkomt op enkele plaatsen, dat de choise in papier ge wikkeld wordt). De kist wordt van binnen afgezet met papier, dat soms in een randje eindigt, dit alles om de geopende kist een fleurig aanzien te geven. De kist wordt dichtgespijkerd en voorzien van een merk of etiket. Zoodra het pakken geëindigd is, wordt de kist met het fruit naar de bewaarplaats gebracht; dit is soms een door luchtcirculatie verkoeld pak huis en ook dikwijls een pakhuis in een der groote steden, dat met behulp van ijs of met andere middelen ver koeld wordt. Er wordt in beide ge vallen zorg voor gedragen dat het fruit zoo spoedig mogelijk komt op een temperatuur van 32—30 graden Fahrenheit, en dat het zoo constant mogelijk op die temperatuur wordt gehouden. Als het fruit eenmaal in de koelpakhuizen is, wordt het er niet weer uitgehaald dan alleen voor het vervoer naar de laatste verkoops plaats en naar de plaats van con sumptie. Alle vervoer naar die plaatsen ge schiedt in koelwagens en in koelruim ten in het schip. Uit door de regeering genomen proeven is gebleken dat het fruit, dat het meest constant op een temperatuur van 32 gr. gehouden is, de meeste houdbaarheid heeft. Het is gelukt op deze wijze fruit tot negen maanden na het oogsten goed te houden. Als we de bewerking van het fruit in ons eigen land gaan vergelijken .iilht die uit Amerika, dan valt ons het verschil terdege op. Het is niet mijn bedoeling, om te beweren, dat de Nederlandsche telers en „exporteurs deze Amerikaansche praclijken voet stoots over moeten nemen, maar ik wil slechts wijzen op het verschil in behandeling van het fruit hier en 5d,»ar, en trek dan de conclusie, dat ér voor de Nederlandsche telers en exporteurs nog heel wat te verbete- xren valt." Naar de Tel." verneemt omvatten de vijf organisaties van het spoorwegperso neel, die Vrijdag j.l. besloten hebben tot samenwerking in den strijd tegen loonsverlaging, uitstel der pensioen-re geling en verlenging van arbeidstijd, 47.000 leden van het ongeveer 50.000 man sterke personeel. De actie x%n de organisaties zal om te beginnen bestaan uit: het versprei den van een gemeenschappelijk mani fest, het houden van gemeenschappelijke vergaderingen (alléén St. Raphael zal hieraan niet deelnemen) en een groote demonstratie in Den Haag, waaraan de leden van alle organisaties zullen deel nemen. Geen arbitrage. Als antwoord op de motie, die Maan dag door de stakersvergadcringen te Rot terdam en Dordrecht is aangenomen, is van werkgeverszijde bij den Centralen Bond te Rotterdam het volgende ant woord ontvangen „Uw brief hebben wij ontvangen. De commissie kan uw voorstel, daarin ge noemd, (oplossing door arbitrage) niet aanvaarden. Zij wenscht U echter mede te deelen, dat de overeenkomst, zooals deze door uw hoofdbestuur in de ver gadering van 9 Augustus geaccepteerd is, nog s teeds ter teekening gereed ligt. Geen boot wordt echter in de vaart ge bracht, met oud personeel, alvorens het contract is geteekend. Inmiddels gaat de commissie voort met haar booten te bemannen met werkwilli- LANGENDIJK, 23 Aug. In de heden ge- In tulen veilingen weid e'asl I voor Bioemkool, le soort per IHO sinks 4 80 13 30: idem 2e soort 1.703.40; Wor telen per 100 bos 1.402.20; Roode kool, le soort, per 100 K.G. 0.301; Gele kool, le soort, per 100 K.G. 0.70 1.60; Witte kool, le soort, per 100 K.G. 1.401.50. Aardappelen: Scholsche mui zen, per 100 K.G. 2.505.20; School meesters, per 100 K.G. 1.602.70; Blau we, per 100 K.G. 2.404.50; Eigenhei mers per 100 Kg. 2.80; Due per 100 Kg. 1.801.90; Bieten, per 100 Kg. 1 1.20; Zilvemep, per 100 K.G. 9; Gele nep per 100 K.G. f 1.903.20; Drielingen per 100 K.G. 2.202.30; Uien, le soort, per 100 Kg. 2.403.20; Losse Wortelen per 100 K.G. 11.30; Slaboonen, per 100 Kg. 6.50—8; Snijboonen, per 100 Kg. 18.60—20.80. Aanvoer 13575 stuks bloemkool, 117100 Kg. roode kool, 22850 Kg. witte kool, 57800 Kg. gele kool; '1160 bos wortelen, 8300 Kg. losse wortelen, 49750 Kg. aard appelen, 2900 Kg. drielingen, 1200 Kg. nep, 565 Kg. slaboonen, 34 Kg. snijboo nen, 500 Kg. bieten, 1850 Kg. uien. AMSTERDAM, 24 Aug. (Bericht v.h. Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong Koe ne.) Jutteperen f 2432, Olaip's favorite f1826, Zwaanshalzen f68, Buré f12 16, Madame Mathou f 814, Dubb. Dirkjesperen f 811, Dirkjesperen f 5- 7, N.-H. Suikerperen f 59, Gouds' allen f 57, Madame Tryfe f 1620, Poire Madame f 1824, Beurré Giffar f 12 14, Yellow Transparant extra f 2430, id. id. le soort f1418, Zure Kruilin- gen f 610, Mr. Gladstone f 1218, Codlin Keswick f 814, Tulpappelen f 8 —10, Reine van Denekamp f 2430, Bes sen f 6066, Blauwe Pruimen f 2836, Friesche Pruimen f 2630, Reine Claude f 2430, alles per 100 K.G.. Perziken le soort f 0.160.22, id. 2e scort f 0 07 0.12, Meloenen f0.380.72 per stuk; Bloemkool le soort f914 per 100 stuks. Duinzandaardappelen f 7.5010.50, Aard appelen f 2.80—4, Tomaten f 2834, Spereieboonen (dubb.) f 68.20, id. (en kele1) f 11.5017, Snijboonen f 1622 p. 100 K.G. Augurken, fijn f 0.360 42, id. basterd f 0.12—0.18 per' K.G Bloemen. Rozen f 47, Gladiolen f 2 4.20, Am. Anjers f 6—8, Violieren f 3 —4.50, Dahlia's f24.50 per 100 stuks; Lelies f 1720 per 100 kelken. Snij'groen f47 per 100 ranken. ENSCHEDE, 22 Aug. Eieren. Aan voer 5000 stuks. Prijzen f 78 per 100 stuks. AMSTERDAM, 23 Aug. Ter markt waren aangevoerd: 285 vette kalveren le qual. f 1.401.45, idem 2e id. fl,20 idem 3e idem, f 1 per K.G.; 50 nuch tere kalveren f 1322 per stuk; 489 vette varkens le qual. f 1'26, 2e id. f 1,22, spekvarkens f 1,20 per K. G. schoongewicht. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop), Zeeuwsche bonte f 3,25, id. Eigenheimers f 2—2,20, id. blauwe Eigenheimers f 2,252,40, Friesche borgers f 1.90, Noord-Holland- sche blauwe f 2.102.50, id. bonte f 3, id. muizen f 2 104.20, IJpolde E gea- heimers f 2—2.10; idem blauwe Eigen heimers f 2.252.50, Hillegommer Zand- aardappelen f 55.50, schoolmeesters f 2.80, alles per H.L. GOUDA, 23 Aug. Bloemenveiling. Juliana Dahl 5—15 cent; Pompoen 10 20 cent; Gladiolen 520 cent; Scabiosa 210 cent; Monbretia's 716 cent; Del phinium 510 cent; Lupine 510 cent; Asters 36 cent; Zinnia's 25 cent; Hadley rozen 415 cent; Ophelia 1030 cent per 10 stuks. HAARLEM, 23 Aug. Groentemarkt. Aardappelen 0.030.10 per K.G. An dijvie 0.702.10 de 100 struiken. Ap pelen 0.040.14 per pond. Peren 0,3340,18 per pond. Bloemkool 0.040.14 per stuk; Roodekool 0.03 —0.06 per stuk. Savoyekool 0.060.10 per stuk. Groenekool 0.030.0-5 per stuk. Salade 12.20 de 100 stuks. Postelein 0.300.50 per mand. Worte len 0.040.08 per bos. Prei Ö.10 0.30. Selderij f 0.040.15 per bos; Kom kommers 0,30,06 per stuk. Uien 0.050.06 per pond. Snijboonen 0.22 0.26 per K.G. Heerenboonen 0.050.08. Wittekool 0.02J40.03 per stuk. Spinazie 11.40 per kist. Pieterselie 0,030,06 per bos. VOORSCHOTEN. Vrije Veiling. Kippen eieren f 9 t:t f 9.70; eendeieren f 9 per 100; kippen f 1.60, duiven 0.20, konijnen f 0.40 tot f 0.50 per stuk; prinsesseboo- nen f 0.10 pr K.G.; roode kool f 5 per 100; appelen 0.06—f 0.08 per K.G.; pe ren f 0.03f 0.10 per K.G. komkommers f 1.50—f 2 per 100. WOERDEN 23 Augustus. Aangevoerd 300 stuks, le kw. 42 a 45, 2de kw. 38 5 41. Met Rijksmerk 39 a 48. Handel matig. door een ongeval uit. In Kef tfjdvaE daf Rotterdam met 10 man speelde maakte de Hamburgsche centervoor een tweede doelpunt. Daarna kwamen de bezoekers weer in den aanval, zonder er echter in te slagen den stand in hun voordeel te veranderen. In het Roterdamsche elftal waren Weber, Formenooy en Rufftlse d« besten. De Berlijnsche scheidsrechter wat zeer goed. Ten aanschouwe van 12000 toeschou wers had Zondag de return-wedstrijd plaats tusschen de vertegenwoordigende Hamburgsche en Rotterdamsche elftallen. De eerste wedstrijd, op Hemelvaartsdag in tropische hitte te Rotterdam gespeeld, werd naar men weet door het thuiselftal met 32 gewonnen. Hoewel het Rotter damsche elftal niet het sterkst was, dat uitgezonden had kunnen worden, heelt het uitmuntend partij gegeven. Eerst na 35 mi nuten kon Hamburg door zijn centervoor de leiding nemen. Hierna spanden de Rot terdammers zich duchtig in, met het ge volg dat Formenooy 3 min. voor rusi ge lijk maakte. In de tweede helft had Rot terdam het beste deel van het spel, maar het slechte schieten der voorhoede deed succes uitblijven. Na 20 min. viel Weber Het is een onbetwistbaar feit dat dd klokkenspel-concerten, die Jef Denijn, stadsklokkenist van Mecheien (België), eiken Maandagavond in Juni, Aug. en Sept. geeft, een wereldroem hebben ver* worven; De oorzaak hiervan is ten eerste, dat vroeger Denijn's vader en daarna Jef Denijn zelf, aan het carillon te Mecheien vele technische verbeteringen hebben aangebracht, waardoor dat carillon vroe ger even primitief ingericht als onze te genwoordige HoUandsche carillons, thana een instrument is, waarop men niet al* leen, zooals bij ons eenvoudige stukken kan spelen, maar waarop men tevens klassieke meesterwerken op schitterende wijze kan uitvoeren. De tweede reden van Denijn's roem is zijn prachtig cariilonspel. Door zijn voor beeld geinspirieerd, heeft men ook op veld andere plaatsen van België, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, bene-, vens in twee Nederlandsche steden, n.l. Arnhem en Nijkerk, de carillons volgens het door Denijn uitgevonden systeem ver beterd, en ook op die carillons wordt door begaafde klokkenisten uitstekend spel ge geven. Doch tot nu toe heeft niemand Denijn geëvenaard en men mag dan ook zonder overdrijving zeggen, dat men niet weet, wat op het modern carillon kan be reikt worden, zoolang men geen concert van Denijn heeft gehoord. Algemeen wordt erkend, dat de thans aan Denijn gebrachte hulde werkelijk verdiend is. Wij meenen onze lezers althans een be knopt overzicht der feesten te moeten ge ven, temeer daar ook verschillende land* genooten onder wie de heer van Zuylea uit Gouda daarwerkelijk aan het feest heb ben deelgenomen. Zaterdag 12 Augustus bracht een stoet, bestaande uit alle vereenigingen van Me* chelen, den jubilaris eene ovatie. Denijn sloot zich'bij den stoet aan, ini gezelschap van zijne familieleden en vrien den. In de stedelijke feestzaal werd Denijn op schitterende wijze gehuldigd en werden hem drie klokken en meer dan 50 bou- quetten aangeboden. Zondag te 10 uur had de opening der beiaardtentoonstelling plaats; te 12 uur werd Denijn officieel door het stadsbe stuur van Mecheien gehuldigd; 4 uur werd de schitterende cantate „de Beiaar dier" uitgevoerd door ruim 300 personen} te 6 uur werd het beiaardcongres ge opend. Des Maandags werd het congres voortgezet en o.a. gsproken door den heer van Zuylen, die het onderwerp „De bei aard in het volksleven behandelde. Spre ker erkende dankbaar, dat de belangstel ling voor de beiaardkunst, ook in Neder* land, steeds toeneemt, wat spr. voor een groot deel toeschrijft aan de medewer king der Nederlandsche pers. Voor deze medewerking dankt spreker de Nederl, pers in 't algemeen en de plaatselijke bla den in het bijzonder. Spr. zegt: de belangstelling kan nieï *van eenen kant komen. Wanneer wij, bei aardiers, wenschen dat het publiek be lang stelt in ons spel, dan moeten wij ook' toonen, dat we belang stellen in het pu bliek, door steeds „elck wat wils" te ge* ven, voor zoover dit op onze primitieve HoUandsche carillons mogelijk is. Als wij dat steeds trouw doen, mogen wij verwachten. dat het carillon een steeds grooter plaats zal aan innemen in het openbai leven, in het volksleven. Maandagavond gaf de jubilaris een con cert, wat, zooals altijd, buitengewone be* langstelling trok Na afloop van het concert werd Deniini bezocht en gelukgewenscht door H. M. de Koningin van België en prinses Josél Des Zondags had de jubilaris ten pa* leize van Kardinaal Merrier de pauselij* ke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifioe" ontvangen. Dinsdag voormiddag speelde o.a. onze landgenoot de heer van Zuylen. Door hem werden uitgevoerd: La Brabangonne (zoo* ais men weet, is dit de naam van het Bel* gische volkslied); Gavotte, A. Czibulkaf M:ther, I'm dreaming erf vou. Chick Sto ry: Kerstlied, Louis Nouret; Fantasie uit de opera „de Regimentsdochter", Doni zetti. Zijn spel werd zeer geprezen, evenalt daf van den heer Meylt, uit Nijkerk. Dinsdagmiddag werden alle deelnemers aan het congres in audiëntie ontvangen ten paleize van Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mecheien. Z. Em. onderhield zich zeer vriende*, lijk met de congresleden, waarna in den tuin van het phleis eene foto werd ge maakt, waarbij de Kardinaal te midden der congressisten plaats nam. Dinsdagavond wederom bespelingen, eindellijk als slot nummer van het feest de „ontgloeiing vaa den toren.". Terwijl de toren verlicht door Bea- gaalsob vuur, daar slaat als eene ont zaggelijke vuurzuil, speelt het carillon da Rrabangonne, luidt de enorm zware St. Salvatorklok en schetteren bazuinen vanl den torentrans. Het geheel maakte op ieder een onver- getelijken indruk. De Denijnfeeslen behoo* ren tot het verleden. Algemeen wordt echter verwacht, dat zij zullen nawerken, vooral in dezen zin, dat zii ook den Hollandschen klokkenisten hebben geïnspireerd al het mogelijke te doen, om ook in Holland de beiaardkunst tot dezelfde hoogte te brengen, welke zij in België hèeft bereikt. 58 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6