RESTANTEN-OPRUIMING Vrijdag 25 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14230 EERSTE BLAD UIT DEN 0B3TRE&. 0 Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige op lage. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De nadagen van het com munisme. HAARLEM. Van onze Rechtbank. Burgerlijke Stand. N.V. „Industriebank". Hinderwet. Kennisgeving. Besmettelijke ziekten. Onze winkelstand. Naar een Katholieke landkolonfct Aanbesteding. Het Stadion-ongeluk. LANGS DEN WEG. L. PAAN AKKE R'S SCHOEN MAGAZIJN Herfstweer. Jubileum. Treurig ongeval. Garnizoensberichten. Examens Hoofdacte. Personalia. Voetbal. Incassodienst. Niet doorgegaan. M. T. S. NOORDW1JKERHOUT. KROMMENIE. IJMUIDEN. J. J. WEBER Sl ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Begrafenis van Orlemans. Goedkoop fruit ASSENDELFT. D# «bonnemenfapriis B» draagt vooi Haarleio en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Jeleloonnuu ners: 1426 2741 en 1748. Post», ''•■ning No 5970 COURANT Xdverïenïiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Na het mislukken van de jongste in ternationale Conferentie te 's-Graven- hage hebben wij in een artikel, getiteld „de klucht van Den Haag" de veronder stelling gewaagd, dat de heeren in Rus land zich weinig van het officieele échec zouden aantrekken en kalm zouden door gaan met hunvpogingen om van particu lieren het geld los te krijgen, dat zij zoo zeer behoeven. Dat men in Rusland daar voor inderdaad alles over heeft en hoe langer hoe minder kieskeurig wordt, blijkt wel uit het onderstaande: Op het congres der communistische partij te Moskou heeft Rykof bij de be handeling van het vraagstuk der buiten- landsche concessies onder meer het vol gende gezegd: Op het oogenblik heeft de sowjet-regee- ring meer dan ooit behoefte aan buiten- landsch kapitaal en technische hulp uit het buitenland. Lange jaren nog zal de sowjet-republiek afhankelijk zijn van het buitenlandsche kapitaal. In ons eigen be lang hebben wij aan buitenlandsche con cessionarissen aanbiedingen gedaan, die werkelijk niet de minst belangrijke^ ge bieden in economisch opzicht betftffen; bij de jongste onderhandelingen zijn zelfs zeer voorname mijncentra en petroleum- velden aangeboden, daar wij zelf voor- loopig niet in staat zullen zijn de natuur lijke rijkdommen van Rusland stelselmatig en voldoende te exploiteeren, terwijl voor een regelmatige en gezonde ontwikkeling onzer industrie een intensieve exploitatie van Ruslands natuurlijke rijkdommen een volstrekte noodzakelijkheid is. Terwille daarvan moeten wij onze communistische beginselen dus eenigszins ter zijde stellen en de taktiek, die wij tot nu toe volgden in onze onderhandelingen met vertegen woordigers van het buitenlandsche kapi taal, laten varen. De toestand van onze industrie is zoo kritiek, dat wij aan deze kwestie onze vo^le aandacht hebben te schenken. Wij hebben evenwel geen tijd te verliezen met langdurige overwegingen. Ik voorzie, ging Rykof voort, talrijke tegenwerpingen van de zijde der deelne mers aan dit congres, waarvan velen tegenstanders zijn van het betrekken van het buitenlandsch kapitaal bij den arbeid voor het economisch herstel van Rusland. Ik wil hen evenwel waarschuwen, dat elke vertraging en elk protest ernstige gevolgen zal hebben voor onze partij. Deze noodkreet om geld klinkt wel heel anders dan de dreigementen van vroeger, toen het heette, dat het roode leger heel het westen zou vermeesteren en van Rusland uit het wereldproletariaat zou gered worden uit de klauwen der thans bestaande orde. De teruggang van het communisme gaat met rassche schreden: eerst bet terug geven van den grond aan de boeren en het opgeven van allerlei andere commu nistische idealen in het binnenland zelf; thans het zich met handen en voeten overgeven aan het westersche „kapita- eme." In den grond het gewone verschijnsel, dat wij bij alle radicale partijen nu al ja ren lang hebben waargenomen: men be gint met de meest hersenschimmige plan nen tot omverwerping der bestaande or de en zoodra de leiders er zelf boven op zijn en hun onmacht inzien om een werke lijke politieke en sociale reformatie tot stand te brengen, paaien zij hun volgelin gen met de voorspiegeling om door sa menwerking met den „vijand", de tegen partij langzaam te verzwakken en langs meer geleidelijken weg tot het einddoel te gerakeneen einddoel, dat altijd •an den verren horizont blijft. En de massa laat zich altijd maar weer Verleiden: of de leiders Domela Nieuwen- huis, Troelstra of Wijnkoop heeten, of buitenlandsche namen dragen; het ver schijnsel is internationaal. Toch schijnt in Rusland het inzicht sneller door te drin gen dan elders, vermoedelijk, omdat het échec van het bolsjewisme zoo buiten gewoon is. Het ledental van de communis tische partij vliegt achteruit en bedraagt voor heel dit millioenenrijk nog maar 300.000 leden. Als de sowjet-bonzen dit eens luider verkondigden, misschien, dat het Westersche kapitaal dan nog wat toeschietelijker werd! Zedenmisdrijven- Wegens zedenmisdrijven werden gis teren door de rechtbank veroordeeld: D. K. en S. B., beiden te Wormerveer, K. tot 3 jaar en B. tot 1 jaar van^enisstraf en G. W., te Westzaan tot 3 jaar gevangenisstraf, allen met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen K. was 5 jaar, tegen B. 2 jaar en tegen W. 6 jaar gevangenis- straf geëischt. D. H. O., te Zaandam, tegen wien de vorige week wegens het veroor zaken van den dood door schuld 6 maanden gevangenisstraf geëischt was, werd heden door de rechtbank vrij gesproken. Verduistering- J. G., van beroep reiziger, heeft tot 2 maal toe een fiets op afbetaling gekocht, maar al spoedig staakte hij die afbetaling en beleende de barre; tjes in de Haarlemmermeer. Beklaagde zeide, het gedaan te heb ben, om zijn kostgeld te kunnen be talen. Wanneer hij weer werk had gekregen, zou hij de fietsen weer uit den lommerd gehaald hebben en verder gegaan zijn met de afbetalin gen. Door ziekte was hij hierin ver hinderd geworden. Het O. M. eischte 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Nog een fietsenkmestie! De varensgezel J. de G. had op 13 Juni hl. te Bloemendaai een fiets gestolen. Bekl. ontkende. Een getuige kwam ech ter hem vertellen, dat bekl. hem gevraagd had, de fiets, welke hij (bekl.) bij zich had, te verkoopen, aan welk verzoek get. gevolg gegeven had. De fiets, welke een jaar te voren 170 gekost had, werd nu voor 16 van de hand gedaan. Get. had 1 voor de moeite gekregen en de rest was door hen samen opgemaakt. Ook dit ontkende bekl., doch de offi cier meende het feit wel bewézen. Bekl. heeft al verscheidene straffen achter den rug, doch geen enkele schijnt indruk op hem gemaakt te hebben. Misschien, dat een strenge straf hem nog op het goede pad terug brengt en daarom eischte de of ficier 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. v. d. Goot, pleitte vrijspraak, daar z.i. het wettig bewijs niet geleverd was. Tegen den getuige, v. d. M. geheeten, die dan moet terecht staan, werd wegens heling 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt met aftrek der preventieve hechte nis. Mr. v. Leeuwen vroeg een voorwaarde lijke straf. Gelddiefstal. Toen C. v. D. huisknecht was in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", kaapte hij, toen hij de kans schoon zag, van J. S„ eveneens huisknechfaldaar, twee brief jes van 25 Een er van gaf hij cadeau aan G. N. Zij werden echter gesnapt en nu moesten zij terechtstaan. Tegen beiden werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraken van 24 Augustus 1922. S. B. los werkman, te Wormerveer, thans gedetineerd, overtreding art. 247 W. v. S. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. D. H. O. kleermaker, te Amsterdam. Vrij gesproken. G. W., los wedkman, te Westzaan, thans gedetineerd, overtreding art. 249 W. v. S. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. H. M. de H. hofmeester, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. Voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Ondertrouwd: 24 Augustus. M. Gast en M. H. Steensma. B. Boeiens en C. A. Vester. H. van Dijk en A. v. d. Pol. M. Verweij en G. ten Braak. M. van Niekerk en H. C. van Es. A. v^ d. Velde en Th. M. Huijboom. L. Tun- mers en J. Schrage. H. 0. Stuit en J. G. Hesselink. P. J .F. Rijbroek en M. M. Smit. F. H. Verpoorten en S. Blankwater. Getrouwd: 24 Augustus. P. Noorda en A Vreeken. P. Ruifrok en G. C. Kapsenberg. A. Th. van der Vossen en M J. van Meerten. P.. J. van Kessel en F. W. Martin. A. de Fouw en H. M. J. Zuurendonk. M. J. W. Har donk en H. G. Keijzer. C. A. Bakker en J. van Zanten. A. A. Hardesmeets en C. de Bruijn. J. Ramakers en A. J. van Keulen. H. A. Brinkman 'en G. D. Stadt. Geboren: 23 Augustus, d. van J. M. VisariusPriester. z. van M. C. Zedel Bom. 24 Augustus, z. van A. Wijkhui- sende Raadt. 23 Augustus, z. van E. S. HollanderWaalewijn. Verschenen is het verslag over het 21ste boekjaar (1921/22) der N.V. Industrie- bank." Er wordt in gezegd, dat, tengevolge van de algemeene malaise geen zaken werden aangeboden welke, met kans op slagen, in studie konden worden genomen; wel is ten gevolge van de malaise en daarmede ge paard gaanden grooten teruggang van de koersen eene waardevermindering van eenige fondsen te constateeren; het hier door geleden verlies kon echter uit de ge m:.aKtc winsten worden bestreden. De bedrijfsresultaten van de ondernemin- mingci. waarbij de Bank tielangeft heeft, waren over het algemeen gunstig; tegen over de minder gunstige dividenden van sommige maatschappijen stonden de be tere van andere, zo ,dat de uitkecringen f ët.67 2 30J4 bedroegen, makende met de interest ad f 785.25 en het onverdeeld saldo over 1920 ad f 4.031.95 K, een bruto winst van f 56,489. 51. De onkosten bedra gen f 5.689,06X welk bedrag hooger is dan gewoonlijk, daar het boekjaar ditmaal loopt van 1 Januari 1921 lot 30 Juni 1922; na afschrijving van dezen post en van 20.278,95 op „Deelnemingen" tengevolge van koersverlies zooals bovengemeld, blijft een netto winst over van f 30.520.89'A- In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders zijn de ba lans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. De balans sluit in activa en passiva met een bedrag van 445.920.64, de winst- en verliesrekening in debet en credit met een bedrag van f 56.489.51. Het dividend is vastgesteld op 5K pet. of f 41.25 per aandeel. Voor de oprichters- bewijzen wordt uitgekeerd een bedrag van f 4.50 per stuk. Burgem. en Weth. van Haarlem ma ken bekend, dat bij hunne beschikking van heden aan H. W.. Heijboer vergun ning is verleend tot uitbreiding van zijne koek- en banketbakkerij, gevestigd in 't perceel si d. Spaarnwouderstraat no. 33, door het daarin plaat *3n van een dubbele heete hiehtoven, ter ver vanging van een be3taanden oven en het plaatsen van een electromotor van 1 P.K. ter vervanging van 'n bestaan- den electromotor van l/s P.K. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van he den aan H. Vasan, firma P. J. Vasen, vergunning is verleend tot uitbreiding van zijne wasscherij en drogerij, geves tigd in het perceel aan het Zuider Buiten Spaarne no. 32, door het vergrooten van het ketelhuis en het daarin plaatsen van een horizontalen stoomketel van 25 M2. verwarmend oppervlak en 8 atmospheren overdruk ter vervanging van den bestaan- den stoomketel. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 21 en Augustus j.l. executoir verklaard kohier op de Personeele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der direc te belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldige! verplicht zijn hunnen aanslag op den bii de wet bepaalden voet te voldoen. Vanwege de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Nederlandsche Dahliavereeniging zal 22 September in het gemeentelijk con certgebouw een groote dahliakeuring wor-% den gehouden. Alleszins wordt vertrouwd, dat, dank zij de vele doeltreffende maatregelen, de keuring in alle opzichten zal slagen. In de week van 13 tot en met 19 Augustus kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Haarlem 2 van diph'heritis, Haarlemmermeer 2 van diphtheritis, Krommenie 1 van diphtheritis, Zaan dam 1 van buiktyphus, Zandvoort 1 van diphtheritis, Hillegom 1 van diphtheritis. Donderdagavond heeft de heer J. H. Franken zijn geheel nanr de eischen des tij-cis ingerichte Paarden- en Var- kensvleeschhouwerij aan de Paul Kru- gerstraat no. 45, hoek Tugelastraat ge opend. De heer Franken heeft goed be grepen, dat het er hij het verkoopen van consumptie-artikelen en in het bijzonder voor vleeschwaren, op de eerste plaats op aankomt zorg te dra gen voor een ruimen en frisscheoi winkel. Deze ziet er dan ook goed uit en heeft behalve electrische verlichting en keurige tegelwanden, een granieten vloer, terwijl een groote, fraaie koelcel zal zorgdragen voor het frisch houden der vleeschwaren. De marmeren toonbanken en de met passend decoratiewerk versierde witte muren, dragen er toe bij dat het geheel een aangenamen indruk maakt. Woensdagavond vergaderden in „SE Bavo" de besturen van Mariavereeni- ging en Kruisverbond, om de eerste voorbereidselen te treffen voor den Bloemendag, welke in het laatst van September zal worden gehouden ten bate van het R. K. Reclasseeringis- werk, op initiatief van „Sobriëtas en de R. K. Reclasseeringsvereeniging. Zooals men weet, wordt er reeds gewerkt aan de stichting van een Landkolonie voor katholieke ontsla gen gevangenen en daar de noodige gelden ontbreken, om dit noodzake lijk onderdeel van het reclasseerings- werk tot stand te brengen, hoopt men door middel van een over het ge- heele land te houden bloemendag daartoe te komen. Op deze bijeenkomst werd besloten een Bloemencomité samen te stellen, dat de leiding der plaatselijke actie op zich neemt. Eenige katholieke or ganisaties op charitatief en sociaal ge bied zullen ten spoedigste worden uit- genoodigd een vertegenwoordiger(ster) in dat comité te benoemen. Katho liek Haarlem krijgt dus weer eens gelegenheid, om te helpen aan een mooi en onontbeerlijk liefdewerk! Vanwege het Ministerie van Water staat is Donderdag aanbesteed 't bouwen van 2 bruggen, bestaande brug en verleg gen, aansluitende bij vaarslooten met bijbehoorende werken te 's-Gravenhage en Wassenaar, ten behoeve van verbetering van den weg Roomhuis den Deijl met den verbindingsweg Benoordenhoutschenweg. Laagste inschrijver was W. H. N. Nee lissen, Haarlem, voor 153.100. De toestand van den gangmaker Ull rich is niet vooruitgaande, die van de Lange onveranderd. GROOTE HOUTSTRAAT 46. Opgepast! Reeds vermeldden we, dat door de politie veel strenger zal worden opge treden in den vervolge tegen die fiets rijders, die ook trottoirs en voetpaden als hun domein beschouwen. Tot nu toe werd dit door de vingers gezien, te veel eigenlijk en het is goed, dat daarin verandering komt. Door verschillende soorten fietsrijden- de menschen, zooals slagersjongens, krui deniersbedienden e.d. wordt er schijn baar een genoegen in gevonden, stoepen af te jakkeren, op! gevaar af, voetgan gers van de been te helpen. Het is moge lijk, dat een goed trottoir prettiger rijd dan de dikwijls ongelijke groote weg, maar dat mag tochgeen reden wezen, trottoirs te berijden. Door fietsrijders wordt heel veel er over geklaagd, dat voetgangers zoo veel den grooten weg houden, wat voor de rijdende mensch- heid een last is, maar ook hier gaat het spreekwoord van den pot en den ketel op. Enfin, misschien brengen de strengere politie-maatregelen aan de zon daars wat beter het begrip van orde hij. De paar dagen moed weer, welke we gehad hebben, schijnen al weer genoeg te wezen. Gisteravond stak plotseling een stormwind op,- welke het ergste deed vreezen. Ramen en deuren rinkelden, dat het een lieve lust was. Gelukkig duurde het niet heel lang. Van ongelukken ver namen wij niets. Maar met dat al is het zomerweertje er weer vandoor en heeft het meer weg van den herfst. Neen, van een mooien zomer kunnen we niet spreken! De heer C. Priesman was Woensdag 25 jaar werkzaam bij de Haarlemsche Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad." Te tien uur werd hij door de directie ont vangen en hem een gouden horloge be nevens een couvert aangeboden; het kan toorpersoneel verraste hem vervolgens met een schemerlamp waarna tenslotte het fabriekspersoneel als blijk van be langstelling een klok aanbood. Ook ont ving de jubilaris eenige bloemstukken. Den verderen dag bracht de heer Pries man in den kring der zijnen door. De koperslager J. v. d. S., werkzaam aan de Centrale Werkplaats, had het ongeluk bij het afschrapen van een ko peren pijp een stuk gereedschap in het oog te krijgen met het noodlottig ge volg dat hij dit oog zal moeten missen. S. is ter verpleging naar het Diaconessen- huis overgebracht. Bij Kon. besluit van 14 Augustus is benoemd tot tweede luitenant bij het wa pen der infanterie bij het 10de regi ment, de cadet G. J. van Buuren. HAARLEM. Geëxamineerd 14 candi- daten; geslaagd de heeren G. N. Meurs en R. J. Talen, beiden te Amsterdam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden ex amen acte Boekhouden M.O. slaagde de heer H. Kruse, alhier. Te 's-Gravenhage is voor het tweede gedeelte van het notarieel Staatsexamen geslaagd de heer D. Bakker, alhier. Bij Koninklijk besluit* van 21 Au gustus 1922 zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Velsendr. U. Hubert Noodt, te Meppel, G. M. W. Margadant en J. T. Groosmuller, beiden te Haarlem. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte Nj, de heer J. Stulp en voor acte Nk, xdê heer B. Meiring, beiden alhier. „Haarlem" zal haar seizoen aanvangen met een internationalen wedstrijd en wel op 31 Augustus tegen de First Vienna Footballclub uit Weenen. Deze buitenl. vereeniging zal van 29 Aug. tot 4 Sept. a.s. de gast zijn van „Haarlem" en de sportliefhebbers zullen dan op Koninginnedag kunnen genie ten van het sublieme Oostenrijksche voet bal. Er spelen in dit elftal niet minder dan 8 Internationalen. De First Vienna bezet momenteel de 3e plaats in den Oostenrijkschen Bond en heeft in Juni j.l. met 42 van Haarlem gewonnen. „Haarlem" zal met haar zelfde elftal van verleden jaar uitkomen, doch de juiste opstelling is nog niet bekend, daar enkele spelers nog met vacantie in het buitenland zijn. Wij hopen hierop ech ter nader terug te komen. Voorverkoop voor dezen wedstrijd zal vanaf heden geschieden bij de firma Maas, tegen de bekende prijzen. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat het met den incassodienst nog veel erger is dan wij schreven. Ook al wil men zich de moeite getroosten zelf uit te rekenen wat men is verschuldigd, is dat vrijwel ondoenlijk, omdat na invoering der nieuwste „bezuinigingsmaatregelen" de stand van de meters niet meer op de kaarten wordt geschreven! Wij vertrouwen, dat de critiek nu al thans dit zal uitwerken, dat de meterop- nemer voortaan achter op het waarschu wingsbriefje schrijft, hoeveel men ge bruikt heeft. Dat is toch het minste, dat wij mogen eischen. Wegens het ongunstige weder is Woens dagavond hét concert van de Haarlem sche Orkestvereeniging in de Stadstent, in den Hout, niet doorgegaan. Aan de Middelbard Technische School te Haarlem is met ingang van 1 Septem ber 1922 benoemd tot leeraar in de Staathuishoudkunde en de Sociale Wetge ving: de heer Mr. F. Vorstman te Heem stede. Vergadering gemeenteraad- De ge meenteraad alhier vergadert a.s. Zater dag 26 Aug., des namiddags half zeven. De agenda vermeldt: 1- Ingekomen stukken; 2. Adres van de Oranjewer- eeniging, om een subsidie ten bedrage van 75 pOt. van de netto opbrengst der kermis; 3. Aanvulling van de algemeene politieverordening. Dezer dagen vergaderde alhier in café „de Zwaan", de Oranjevereniging, on der voorzitterschap van den burgemees ter. Deze opende de vergadering en sprak er zijn spijt over uit, dat deze niet nog beter bezocht was, ofschoon de opkomst bevredigend was te noemen. Verder me- memoreerde spr. de aanleiding tot het houden dezer vergadering, welke gele gen was in het feit, dat eenige bestuurs leden gemeend hadden als zoodanig te moeten bedanken. Daar het echter vol gens sprekérs meening zeer te betreuren zou zijn als het gemis aan bestuursleden afbreuk zou doen aan het welslagen van het a.s. feest, had het bestuur gemeend in deze vacatures te moeten voorzien, waarvoor deze vergadering dan ook hoofdzakelijk was belegd. Ook deelde spr. nog mede, dat de nestor van het bestuur, de heer H. van Dijk, aanvankelijk ook bedankt had, maar het hean gelukt was, dezen tot an dere gedachten te brengen, zoodat deze bijna onmisbare kracht voor het bestuur behouden bleef. Nog deelde spreker mede, dat bedankt hadden de heeren A. van Kuiten, E. J. Hoogervorst, W. Gul- demond en J. Wassepaar uit het dorp en de heeren H. Heemskerk en P. Warmer dam nit de Zilk. Wat betreft deze twee laatste heeren vloeit dit voort uit het feit, dat de Zilk op een anderen dag zal feestvieren en deze heeren hun werkzaamhden dan daar zullen verrichten. Het bestuur was echter van meening, dat met versterking van drie nieuwe leden kon worden vol staan en daarom heeft het zich tot een drietal 'personen gewend, om hen te ver zoeken in het bestuur zitting te nemen waarvoor zij zich ook bereid hebben verklaard. Voorts bracht de voorzitter woorden van dank aan de afgetreden leden voor alles wat door hen in het belang der ver eeniging en voor het slagen der georga niseerde feestelijkheden is gedaan. Dezè woorden werden door applaus onderstreept. Door de heeren J. Westrik en P. Marij- nen werd voorgesteld om de heeren Joh. Pennings, Joh. van Dijk en Jac. van Noorf, die door het bestuur bereid ge vonden waren een benoeming te aanvaar den bij acclamatie te benoemen. Met welk voorstel de vergadering door luid applaus instemde. Door den voorzitter werden zij geluk ge- wenscht met het vertrouwen, door de le den in hen gesteld en de wensch mee sproken, dat zij mogen meewerken, om het feest goed te doen slagen. De heer Joh. Pennings dankte den voorzitter voor de waardeerende woorden, tot hem gericht en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide zijn volle medewerking toe om in 't belang van de vereeniging werkzaam te *zijn. Nadat nog eenige minder belangrijke zaken waren besproken en er o.a. door een lid was verzocht, om ook dit jaar voor den Winkelwedstrijd weer eenige prijzen beschikbaar te stellen, wat in na der overleg met de afd. der „Hanze" zal worden geregeld, sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst en aangename samenwerking. Zooals men weet, wordt het feest Don derdag 14 September gevierd. Geslaagd. Voor het examen Fransch L. O. de heer Poel, onderwijzer aan school A, alhier. Herwonnen Levenskracht. De op brengst bedroeg 78.01; verleden jaar bijna 70, alzoo vooruitgang van ruim acht gulden. Verkocht werden 657 speldjes. Dank aan de milde gevers. Personalia. Geslaagd voor het toe latingsexamen der R.-K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen (N.-H.), Rita Pouwendaal, leerlinge der R.-K. School alhier. Naweeën der verkiezingen. De heer Visser, onderwijzer der U. L. O.-schooI alhier, wonende in één der huizen van de woningbouwvereeniging „Patrimonium", plakte als vurig propagandist der S. D. A. P. de verkiezingsplaat met de drie bullebakken (kapitaal, reactie, milita risme) op den voorgevel van zijn huis, iets wat in strijd is met zijn huurreglement. Toen de heer Luyt, secretaris van ge noemde vereeniging, den heer Visser ver zocht de plaat te verwijderen, wird ge antwoord met grof geschut, met het ge volg, dat huuropzegging volgde. De huurcommissie, in deze zaak uit spraak doende, stelde „Patrimonium in 't gelijk. Of de woning wordt nu ontruimd, of de heer Visser komt misscniea nog vrij met zijn excuus aan te bied ia. We zijn benieuwd naar den afloop. Politiek. Eindelijk heeft de heer L. ten Wolde Tz. besloten, zijn verkiezing tot lid van den gemeenteraad aan te nemen. Iets nieuws. De pas opgerichte Christelijke Oranjevereeniging zal Ko ninginnedag luisterrijk vieren op het plein der nieuwe Christ. School of bij slecht weer in 't gebouw. 's Avonds zal een optocht door het dorp gehouden morden en een concert gegevtn door het Chr. Fanfarecorps van Zaandijk, onder leiding van* den heer T. de Wies. En dat in de rooie Zaanstreek!! Burgerlijk^ Stand. Geboren: Jacob, z. v. T. Velthuis en J. de Roo. Ondertrouwd: N. Andrea van Wormer veer en A. Woud. W. C, Willemsen van Weespercarspel en G. M. Baars. Getrouwd: K. Breek, weduwnaar van C. Pieket te Alkmaar en Geertje de Wit alhier, vooiheen te Alkmaar. Voor het examen Nijverheids onderwijs, akte Nb, is te vs Graven- hage geslaagd de heer H. van Roest, alhier. Eerste H- Mis. Onze plaatsge noot, de WelEerw. pater R. F. Lij ding, heeft Zondag in de kerk alhier zijn eerste plechtige H. Mis opgedra gen. Z.Eerw. werd daarbij geassisteerd door den WelEerw. heer Janssen Schmidt, kapelaan, alhier, als diaken en den WelEerw. pater E. Vermeer, als sub-diaken. De feestrede werd ge houden door den ZeerEerw. heer B. A. Lasance, pastoor alhier. Het zang koor voerde eerst de driestemmige Mis van Cuypers en na de H. Mis de Priestercantate uit. Pater Lijding werd 15 Aug. .jl. te Utrecht priester gewijd. De Noordzeesluizen. De 14 ijze ren deuren van de oude Noordzeeslui zen zullen allen worden uitgehaald en hersteld. Dit werk wordt op 15 Sept. te Haarlem aanbesteed. De ra ming bedraagt f21000 TM Barometerstand 7.55. Achteruit. OPGAVE VAN: Men seint ons: Bij duizenden verdrongen de men schen zich Donderdagmorgen voor hot sterfhuis op het Iepenplein te Am sterdam van waaruit om half elf het lijk gedragen werd van den Zondag avond op het Stadion zoo ongeluk kig om het leven gekomen helper bij de wielerwedstrijden den heer Chris Orlemans. In den stoet die door drommen, menschen gevolgd werd, reden twee open landauwers mee waarin circa 40 bloemstukken lagen opgestapeld. Achter den lijkwagen gingen ama teurs en professionals, gangmakers en stayers, o.a. de Roos, Slesker, Aandewiel, Kaeser, Klaas van Nek, Moeskops, Nankman, Engelen, Bak ker, Douwes en Anspach, de stayers Storm, Snoek, Blekemolen en Dic- kentman, deden als slippendragers dienst. Óp weg naar de Ooster be graafplaats hadden zich duizenden opgesteld om den lijkstoet te zino voorbij trekken. Men meldt uit de Betuwe, dat daar op sommige plaatsen zóó'n fruitovervloed is en de fruitprijs zóó laag, dat het plukken niet eens geloond wordt. R.-K. Volkskond. Onze afd. van dén R.-K. Volksbond, hield deze week haar maandvergadering, welke niet best be zocht was. Allo, Volksbonders, trouwer de bijeenkomsten'bijwonen, vooral in deze voor den arbeider gewichtige tijden. De voorzitter, de heer Huipen, die voor t eerst als zoodanig leidde, opende en bracht nogmaals dank voor het in hem gestelde vertrouwen en sprak den wensch uit met zijn medebestuurders op aange name en vruchtbare wijze de bondszaken te behartigen. Hierna wijdde hij eenige waardeerende woorden aan onzen Hoog- waardigen Bisschop bij zijn gouden priesterfeest en deed hij de aangename mededeeling, dat voor de feestgave -an Monseigneur de leden onzer afdeeling een som van 125 hebben bijgedragen; in de zen tijd van loonsverlaging en werkloos heid, een mooi bedrag, waaruit blijkt, dat er bij de Volksbonders offervaardig heid is. De heer Corn. Boon Kz. bracht namens de commissie van Verifioateurs een goedkeurend verslag uit ove r de re kening van den penningmeester. De re kening werd goedgekeurd en de penning meester en de commissie werd dank ge bracht. Verder brak de voorzitter een lans voor de retraiteclub en spoorden al len aan om lid van deze club te worden en aan een retraite deel te nemen. Wij moeten in onze standorgaeiisatie niet al leen opkomen voor onze stoffelijke belan gen, maar vooral >ook onze geestelijke be langen behartigen. Wat zoo mooi kan in de retraite. Nadat werd medegedeeld dat er dezen winter door een lid van het hoofdbestuur twee ontwikkelingsavonden zullen gegeven worden, sloot de voorzit ter, de heer Hempe met eenige hartelijke dankwoorden en christelijken groet, deze gezellige vergadering. In een volgende bijeenkomst wordt grooter opkomst ver wacht. Excursie L. W. C. De leden der Ver eeniging van oud-leerlingen van den Land bouw Winter Cursus alhier hebben onder leiding van hun leeraar, den heer E. A. v. d. Klift een excursie door het noorden van ons land gemaakt. In Friesland werd eerst de boerderij van den heer J. v. d. Woude te Deersum bezocht, waar een prachtcollectie fokvee werd bezichtigd, o.a. de mooie, regelmatig gebouwde stier Jan 51 (F. R. S. 12454). Het fijne en toch sterke beenwerk viel bijzonder op bij de ze zwaargebouwde fokdieren. Ook werd kennis gemaakt met een mooie vertegen woordiging van het Lincoln-schapenras. Prachtdieren! Te Grijskerk werden bij den heer Gorter de Oldenburger hengsten Wilfried (G. P. S. 154) en Affino (G. P. S. 282) bezichtigd, voorts werd een bezoek gebracht aan den heer K. K. de Waard waar eenige paarden en ook het interieur van een Groningsche boerderij werd be keken. Te Westerlee bij Honschoten kre gen ze bij den heer Kloosterboer de be roemde stamboek merrie Freulona en bij den heer Vinkers den Duitschen hengst „Gilo", eigenaar Hackney club Winscho ten, te zien. Freulona is kampioen Ned. Landbouw tuigpaard 1913, den Haag. Ook werd een bezoek gebracht aan het stand beeld te Heiligerlee en werd op de boer derij van den heer D. Pol de beroemde en vele malen bekroonden hengst „Simon" bezichtigd. De stroocartonfabriek „Rijder- land" werd bezocht, waar met een mooi stuk veenkoloniale industrie werd ken nis gemaakt. Verder werd er gepeddeld van Winschoten naar Assen en werden onderweg de Hunebedden en den Baller- kuil bij Rolde in oogenschouw genomen. Te Assen werd de trein gepakt, die de reizigers behouden te Krommenie-Assen delft bracht. Een mooie en leerzame ex cursie, die navolging verdient.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1