RESTANTEN-GPRU1MING Vrijdag 25 Augustus 1922 45sto Jaargang No. 14230 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i EERSTE BLAD De nadagen van het com munisme. STADSNIEUWS. AGENDA 26 AUGUSTUS Op straat gezet. Het nieuwe Hanze-gebouw. Bakkersnachtarbeid. Hinderwet. M. T. S. Nu reeds verplaatst. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Gevonden voorwerpen. Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Nieuwe zaak. Programma Examens Hoofdacte. Verlof Drankwet. L. PAAN AKKE R'S SCHOEN MAGAZIJN Levering van electriciteit aan perceelen met muntgas. BURGERLIJKE STAND. AMSTERDAMSCHE BEURS. 0 KORTE BERICHTEN. Verdronken. LAATSTE NIEUWS. De Beuckelaere vrijgesproken Pastoor P. Schetter. Diefstallen te Baarn. IT DEN 0MTREK. noordwijkerhout. J. J. WEBER Sl ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht ASSENDELFT. Da abonnementsprijs be* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3-25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57% Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Teleioonnuu tiers: 1426 2741 en 1748. Postr.-kt-ning No 5970 Adverfentiën 35 casts per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pe: regel Vraag- en Aanbod- advortentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. i - Na het mislukken van de jongste in ternationale Conferentie te '&-Graven- hage hebben wij in een artikel, getiteld „de klucht van Den Haag" de veronder stelling gewaagd, dat de heeren in Rus land zich weinig van het officieele échec zouden aantrekken en kalm zouden door gaan met hun pogingen om van particu lieren het geld los te krijgen, dat zij zoo zeer behoeven. Dat men in Rusland daar voor inderdaad alles over heeft en hoe langer hoe minder kieskeurig wordt, blijkt wel uit het onderstaande: Op het congres der communistische partij te Moskou heeft Rykof bij de be handeling van het vraagstuk der buiten- landsche concessies onder meer het vol gende gezegd: Op het oogenblik heeft de sowjet-regee- rin£ meer dan ooit behoefte aan buiten- landsch kapitaal en technische hulp uit het buitenland. Lange jaren nog zal de sowjet-republiek afhankelijk zijn van het buitenlandsche kapitaal. In ons eigen be lang hebben wij aan buitenlandsche con cessionarissen aanbiedingen gedaan, die werkelijk niet de minst belangrijke ge bieden in economisch opzicht betreffen; bij de jongste onderhandelingen zijn zelfs zeer voorname mijncentra en petroleum- velden aangeboden, daar wij zelf voor- loopig niet in staat zullen zijn de natuur lijke rijkdommen van Rusland stelselmatig en voldoende te exploiteeren, terwijl voor een regelmatige en gezonde ontwikkeling onzer industrie een intensieve exploitatie van -Ruslands natuurlijke rijkdommen een volstrekte noodzakelijkheid is. Terwille daarvan moeten wij onze communistische beginselen dus eenigszins ter zijde stellen en de taktiek, die wij tot nu toe volgden in onze onderhandelingen met vertegen woordigers van het buitenlandsche kapi taal, laten varen. De toestand van onze industrie is zoo kritiek, dat wij aan deze kwestie onze volle aandacht hebben te schenken. Wij hebben evenwel geen tijd te verliezen met langdurige overwegingen. Ik voorzie, ging Rykof voort, talrijke tegenwerpingen van de zijde der deelne mers aan dit congres, waarvan velen tegenstanders zijn van het betrekken van het buitenlandsch kapitaal bij den arbeid voor het economisch herstel van Rusland. Ik wil hen evenwel waarschuwen, dat elke vertraging en elk protest ernstige gevolgen zal hebben voor onze partij. Deze noodkreet om geld klinkt wel heel anders dan de dreigementen van vroeger» toen het heette, dat het roode leger heel het westen zou vermeesteren en van Rusland uit het wereldproletariaat zou gered worden uit de klauwen der thans bestaande orde. De teruggang van het communisme gaat met rassche schreden: eerst bet terug geven van den grond aan de boeren en het opgeven van allerlei andere commu nistische idealen in het binnenland zelf; thans het zich met handen en voeten overgeven aan het westersche ..kapita lisme." In den grond het gewone verschijnsel, dat wij bij alle radicale partijen nu al ja ren lang hebben waargenomen: men be gint met de meest hersenschimmige plan nen tot omverwerping der bestaande or de en zoodra de leiders er zelf boven op zijn en hun onmacht inzien om een werke lijke politieke en sociale reformatie tot stand te brengen, paaien zij hun volgelin gen met de voorspiegeling om door sa menwerking met den „vijand", de tegen partij langzaam te verzwakken en langs meer geleidelijken weg tot het einddoel te geraken.... een einddoel, dat altijd «an den verren horizont blijft. En de massa laat zich altijd maar weer verleiden: of de leiders Domela Nieuwen- .huis, Troelstra of Wijnkoop heeten, of buitenlandsche namen dragen; het ver schijnsel is internationaal. Toch schijnt in Rusland bet inzicht snellej; door te drin gen dan elders, vermoedelijk, omdat het, échec van het bolsjewisme zoo buiten gewoon is. Het ledental van de communis tische partij vliegt achteruit en bedraagt vóór heel dit millioenenrijk nog maar 300.000 leden. Als de sowjet-bonzen dit eens luider verkondigden, misschien, dat het Westersche kapitaal dan nog wat .toeschietelijker werd! Sociëteit „St. Bavo." Gewone zittingen. Den Hout H. O. V. Concert half 4 H. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraal 49. Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve op Zon en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 10—12 en des nam. van 24 en van 89. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Het gezin, dat perceel Oranjeboom- Straat 95 bewoonde, is op straat gezet. Het bestaat uit man, vrouw en 3 kinde ren, De inboedel staat op straat, Zooals bekend, is eenige maanden geleden door de af deeling Haarlem van de „Hanze" aangekocht gewor den het schoolgebouw der Haarlem- sche Schoolvereeniging aan de Jaco bijnestraat 15 en 17. Reeds lang bestond bij de afdeeling het plan, een eigen gebouw aan te koopen, om daar het Hanze-bureau in te vestigen en de gelegenheid, het schoolgebouw in eigendom te verkrijr gen, werd dan ook graag door haar benut. Nu, zij heeft er geen rouwkoop aan. Het gebouw telt ongeveer een do zijn lokalen, flinke, ruime vertrekken, zooals wel te begrijpen is, want een schoollokaal heeft gewoonlijk wel rui me' afmetingen. De lichtinval is prach tig, vooral in de lokalen aan de tuin- zijde. De tuin zelf heeft, zooals hij thans is, geen recht op die benaming. Het is meer een groote plaats de vroegere speelplaats der school kinderen, doch in de toekomst zul ten er wel niet veel kinderspelletjes meer gedaan worden. Oorspronkelijk lag het in het voor nemen der „Hanze", in het gebouw het Hanze-bureau te vestigen en de overige lokaliteiten te verhuren als vergaderlokalen of aan een of andere Katholieke vereeniging, welke daar dan haar domicilie zou kunnen ne men. Door een enkele R.K. vereeni ging was ten deze reeds in principe een gunstige toezegging gedaan. Daartoe was het evenwel noodig, dat verscheidene veranderingen in het schoolgebouw zouden worden aange bracht. Het praedicaat van school moest er niet meer op van toepassing kunnen zijn. Het gebouw zou dpn ook inwendig een duchtige verandering ondergaan. Hier en daar zou n muur weggebroken worden, om een twee tal lokalen tot een groot geheel te vereenigen, een nieuw verfje zou er aan gegeven worden, de vloeren zou den worden gebeitst, kortom, het ge heel zou men een zoo gezellig mo gelijk aanzien geven; 't stempel school zou geheel van het gebouw verdwij nen. Doch aan al deze plannen is voorloopig de bodem ingeslagen. Het gebouw van de „Hanzebank" aan de Gedempte Oude Gracht vereischt een noodzakelijke verbouwing. Het huis is niet modern genoeg meer en zeker niet voor een bankinstelling, welker zaken steeds omvangrijker worden. Daartoe moest de instelling natuurlijk ergens anders voorloopig onderge bracht worden en er waren daartoe reeds pogingen aangewend, doch in den opzet was men niet gestangd. De aankoop van het schoolgebouw door de „Hanze" bracht evenwel het ge- wenschte tijdelijke onderdak. De Haar- iemsche afdeeling bood namelijk aan de Hanzebank eenige lokalen ten ver huur aan, welk voorstel door de bank aanvaard werd. En met ingang van 1 September a.s. zal zij in een drietal benedenlokaliteiten van de voormalige school worden ondergebracht. De „Hanze" heeft reeds 1 Augustus 1.1. de beschikking over het gebouw ge kregen. Eerst was de datum vastge steld op 1 September. De ingang van de bank zal zijn door de deur der school. In het pand, waar het hoofd der school gewoond heeft, is nu reeds het Hanze-bureau gevestigd, zoodat de beide instellingen dus toch geheel van elkander afgescheiden zijn. Door de vestiging van de Hanzebank in het gebouw is 't echter onmogelijk geworden, in het perceel de noodige verbeteringen aan le brengen. Die ver bouw moet dus uitgesteld worden, een uitstel, dat zeer zeker wel een half jaar zal beloopen, want een der gelijk tijdsverloop is ongetwijfeld wel gemoeid met het optrekken van het nieuwe gebouw der Hanzebank. Moeten de eerste plannen dus op gegeven worden, dit beduidt voor zeker geen afstel van de zaak, want niet zoo gauw zal de Hanzebank haar biezen gepakt hebben, of het werk neemt een aanvang. Toch zal ook de zen winter getracht worden, de over blijvende ruimte, dat zijn alle boven lokalen, zoo productief mogelijk te maken. Die lokaliteiten zullen dan ook eenigszins opgeknapt en geheel gemeubileerd worden en voor ver gaderlokalen geschikt worden gemaakt. Een mooie uitbreiding van de gelegen heden tot vergaderen wordt daarmede verkregen. Nog andere plannen heeft het Hanzebesluur in petto. Aan B. en v is verlof aangevraagd tot het vei- koopen van alcoholhoudenden drank. Meerdere lokalen zullen dan min of meer ingericht worden als sociëteits gelegenheid voor de leden der „Han ze'''." Er zal een buffet worden inge richt. Dit alles streeft de „Hanze" als doel na, om, zooals wij reeds zeiden, de groote ruimte zoo productief mo gelijk te maken. Het benoodigde meu bilair is reeds besteld en zal waar schijnlijk in den loop der volgende maand aankomen. Tegen 1 October hoopt men dan met de exploitatie van het gebouw te kunnen beginnen. Waar de zaak alzoo goed aangepakt en dusdanig voorbereid is, mag wel verwacht worden, dat zij zal rendee- ren in de naaste toekomst. Naar r.\'\ak van het remeen°ch" - pelijk rapport ter uitvoering van het bepaalde in artikel 35, elfde lid, en artikel 36, elfde lid, der Arbeidswet 1919, op verzoek van den Minister van Ar beid door de vakvereenigingen van werk gevers en arbeiders in het broodbak- kersbedrijf door middel van de Centrale Commissie, bedoeld in artikel 23 der Landelijke Arbeidsregeling voor het Bak kersbedrijf uitgebracht, is door den Mi nister van Arbeid toestemming verleend, dat in verschillende 'gemeenten tusschen 5 en 6 uur des voormiddags bakkers- arbeid wordt verricht. Die toestemming is o.m. verleend aan alle gemeenten in de provincie Noord- Holland met uitzondering van: a. de gemeenten: Amsterdam, behalve bet landelijk ge deelte der voormalige gemeente Sloten (met name de dorpen Sloten en Os dorp) en voorts behalve de dorpen Lans dorp, Durgerdam, Holijsloot, Zunderdorp en Schellingwoude en het bij de gemeente Amsterdam, gevoegde gedeelte der voor malige gemeente Oostzaan, Haarlem, Schoten, Bloemendaal, Heem stede, Velsen, Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Kromme nie, Beverwijk, Purmerend, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Helder, behalve het gedeelte Koegras, Hilversum, Bussum, Naarden b. het zoogenaamde Haarlemsche ge deelte der gemeente Haarlemmerliedo en Spaarnwoude. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat bij hunne be schikking van 23 dezer de beslissing op het verzoek van A. Mosseveld, om ver gunning tot oprichting van een rookerij van vleeschwaren (worst en spek), met kokerij, een zouterij en eene inrichting tot het machinaal bereidqj» van vleeschwaren, waarbij eiectrische kracht zal worden aan gewend, tot een vermogen van 1 PK. tot 't aandrijven van te plaatsen werktuigen, in het perceel aan de Gasthuislaan no. 131 hoek Brouw-erstsraat, is verdaagd. De heer J. Stulp, machinist aan de Middelbare Technische School te Haar lem, behaalde 23 dezer te 's-Gravenhage de akte N j. (Machine-bankwerken). De Torpedobcot, die een paar dagen gemeerd lag aan het Korte Spaarne, is nu weg en ligt thans aan de Oostvest, dicht bij de Amsterdamscbe poort. Donderdagavond had het laatste avondconcert plaats in de Groote Kerk. Het orgel werd bespeeld door den heer George Robert. Vcor dit concert was enorme belangstelling. De Groote Kerk kon de bezoekers van dezen avond haast niet bergen. Het programma clat gegeven werd, was geheel samengesteld op verzoek van de bezoekers, die dan ook hoogst genotvollen avond smaakten. Terug te bekomen bij: H. Koerman, Merkmanstraat 17, Fransch leerboek. 0. Bleiswijk, L. Begijnestraat 79 rood, grijze ceintuur. J. Post, L. Annastraat 25, wit hondje met penning. H. de Bruin, Ja cobijnestraat 24, dameshorloge met hals band. H. Hesterman, Duvenvoordestraat 4, zwarte hond. Kennel Fauna, Park laan 119: Witte hond, gebracht door v. Klooster, Slachfhuisstraat 93. Zvart-witta kat, gebracht door v. Koden, Wouwer- manstraat 45. Zwarte kat, gebracht door H. Wubbels, Antor.iestraat 4B. Giize kat, gebracht door Drogtrop, Begijnhof 2 rd. Gijze kat, gebracht door F. Ëiffert, Gr. Houtstraat 174, Giljon, M. V. Heems kerkstraat 36, merkdoekje3. J. Adelaar, Z.B. Spaarne 2 rd., grijze reticule. J- v. d. Berg, Tulpenstraat 36, witte da messchoen. J. Rijbroek, 2e Zuid Polder straat 57, boodschappentasch. P. Hofkes, Leidschestraat 95, paardentuig met bel len, J. Smit, Coltermanstr. 6rd., arm band. A. Apelboom, Celebesstraat 5, broche met haar. G. Roosma, v. Zeggelen- straat 24, koralen collier. M. Hartel, Frankestraat 43, bruin-zwart hondje. G. Diekman, Ravelingsteeg 6, R. K. kerk boekje. C. Leeuwis, Regulierstraat 13, kinderklompjes. M. v. S'.eynen, Wesler- gracht 97 rd., lorgnet in étui. 0. Schou ten, Spaarnwouderstraat 99, oorbelletje- Wed. De Korte, Korte Wijngaardstraat 8, beneden, damespantalons. G. J. Beun- d?r Pepijnstraat 15', portemonnaie. W- Treffers, L. Heerenvest 12 rood, fabrieks- penning. G. Tierie, Zuiderstraat 25, zwarte pet. Tot bestuurslid werd gisteravond- in de plaa'ts van den heer B. J. Schuyf gekozen, de heer Jde Haring. De heer C. Molenaar heeft in de Antho- niestraat 58 zijn nieuwe zaak in fornui zen en huishoudelijke artikelen geopend. Tot op heden was de zaak gevestigd in de Dubbele Buurt. De nieuwe winkel ziet er keurig uit, is flink ruim en tot in de kleinst mogelijke onderdeelen goed verzorgd. Hij mag dan ook gerust een aanwist voor de Antho- niestraat genoemd worden. Achter den winkel is een eiectrische smederij gevestigd is. Deze verplaatsing in alle opzichten een verbetering zijnde, zal voorzeker hare vruchten wel afwerpen. voor het concert in den Hout te geven door de Haarlemsche Orkestvereniging onder leiding van den 2en dirigent Wil lem Knikker op Zaterdag 26 Aug. om half vier: 1. Vliegeniersmarsch, Nico Gerharz. 2. Ouverture „Banditenstreiche", F. v. Suppé. 3. „Estudiantina", walzer, E. Waldteufel. 4. Fantasie „I Pagliacci", R. Leoncavallo. 5. Ouverture „Zampa", F. Hérold. 6. „Friihlingserwachen", romance, C. Bach 7. „Faust", ballet, Ch. Gounod. Geëxamineerd, 14 candidaten. Geslaagd de heeren A. H. I. de Jong, Amsterdam; H. de Lange, Leiden; J. J. Liljens, Hille- gom: T. Nooitgedacht, Medemblik; J. P- Polling, Watergaafsmcer; J. Roggeveen, Hoofddorp; P. Sommeling, Amsterdam; J- C. W. van 't Sant, Uithoorn. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is in- GROOTE HOUTSTRAAT 46. gekomen een verzoekschrift van het Dag. Bestuur der R. K. Middenstandsvereeni- ging „de Hanze" om verlof ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alco holhoudenden drank, anderen. dén ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden-voorlokaal, be- neden-achterlokaal, boiven-voorlokaal en 2 boven-ach terlok alen van het perceel aan de Jacobijnestraat no. 15, en in het beneden-voorlokaal, beneden-achterlokaal boven-voorlokaal en boven-achterlokaal. van het perceel .aan de Jacobijnestraat Ter inzage is gelegd het rapport van den accountant Taco Mulder, in _Febr. j.l. aan B. en W. uitgebracht inzake levering van electriciteit over den munt meter in perceelen, waarin reeds een muntgasmeter is geplaatst. De rapporteur beziet de kwestie hoofd zakelijk van een financieel standpunt van de zijde dor gemeente en stelt aldus de vraag, welk geldelijk voor- of nadeel de gemeente er bij kan hebben, wanneer de levering van electriciteit over' den munt meter wel plaats heeft. De. heer Mulder heeft voor zijn bere kening aangenomen, dat het gaat om een aantal muntg-sve-bruil ers, we'ke nog geen elect ic'te t voo ver ic't ng gebrui ken. Dat aantal is rond 10,000, voor wie 10,000 electriciteitsme'ers geplaatst zou den moeten worden. Verder zouden moe ten worden aangebracht aanvoerleidingsn en 10.000 binnenleidingen en lampen met toebehooren. De kosten hiervan zouden bedragen 10.009 el ct iciteitsme er s f 230.010; aan- voerleidingen f 290.009 en 10.090 instal laties f 535.000; in totaal f 1.055.000. De jaarlijk che exploitatiekosten hiervan zouden bedragen in totaal f 80.350. Tegenover deze jaarlijksehe meerdere kosten van f80,350, zou aan het gasbe drijf slechts worden bespaard in totaal een bedrag van f 7510. Uit het bovenstaande volgt dat de ex ploitatie der electriciteitsmeters in de 10.000 perceelen, waarin dan voortaan al leen gas voor koken zon worden gele verd, op basis van de prijzen en loonen •van het oogenblik jaarlijks f 80.350— f 7510 is f 72.840 meer zou kosten. Het gasverbruik voor verlichting is geschat op 1.600.000 M3. Het totale electriciteite- verbruik per jaar in de 10.000 woningen is gesteld op 870.000 K.W.U. De groote moeilijkheid is om te be palen hoeveel de productie van deze 870.000 K.W.U. electriciteit en levering tot bij den verbruiker zal kosten en hoeveel kosten door het gasbedrijf zullen worden bespaard wanneer dit bedrijf 1.600.000 M3. gas minder behoeft te le veren. Het is volgens den rapporteur niet moeilijk in te zien, dat het electri- citeitsbedrijf eventueel veel minder meer kosten zal hebben, dan de kosten van 870.000 K.W.U., berekend tegen den ge middelden kostprijs, bedragen; en dat het gasbedrijf ook eventueel belangrijk minder zal besparen dan de kosten van 1.600.000 M3., berekend tegen den ge middelden kostprijs. De accountant komt tot de conclusie, dat voor een behoorlijke vergelijking de eventueel te besparen kosten aan het gasbedrijf en de eventueele meerkosten van het eiectrische bedrijf, bij de reser ve capaciteit, waarover de bedrijven te genwoordig beschikken, als volgt kunnen worden geschat; A. Meerkosten buiten de distributie bij levering van 87O 000 K.W.U. electriciteit over den muntmeter aan 10.000 verbrui kers, in totaal f 16.944. b. Besparing bij het gasbedrijf, wan neer aan de 10.000 muntgasverbruikers geen gas voor verlichting behoeft te wor den geleverd (buiten de distributie); in totaal f 95.102. Hiervan gaat af een bedrag van f 64.909 voor opbrengst van cokes, teer en zwavelz. ammoniakalzoo een totale besparing gevend van f 30.193. Dit is berekend naar een kolenprije van f 18 per ton. Volgens de verkregen uitkomsten zal nu het electrisch bedrijf voor de veron derstelde levering f 16.944 aan produc tiekosten krijgen, terwijl bij het gas bedrijf f 30.193 op de productiekosten zal worden gespaard. Dit maakt een ver schil wan f 13.249. Dit laatste bedrag moet worden afgetrokken van f 72.840 om te krijgen de meerdere uitgaven die jaarlijks noodig zullen zijn om de 10.000 muntgasverbruikers naast gas voor koken electriciteit voor verlichting te leveren. Deze meerdere uitgaven bedragen dus f 72.840—f 13.249 is f 59.591. Dit bedrag zou dus op de afnemers moeten kunnen worden verhaald of de overwogen levering zal aan de gemeen te jaarlijks 'n aanzienlijk bedrag kosten Tegenover de berekende grootere kos ten zou kunnen worden berekend een meer ontvangst aan electriciteit dan aan gas van f 39.800, berekend naar een gasprijs van 16, en een electriciteits- prijs van 34 cent. Per saldo zou er dus een nadeel per jaar voor de gemeente overblijven van f59.591 min f 39.800 of rond f20.000 terwijl de muntgasverbruikers te zamen meer voor verlichting zouden moeten be talen f 39.800. Inmiddels moet men overwegen, dat er voorstellen zijn de prijzen van gas en electriciteit terug ta brengen voor levering over den muntmeter tot resp. 15 en 31 cent, hetgeen een andere be cijfering en een andere verhouding geeft. Ook moet nog rekening .gehouden worden met de daling van den kole^i- prijs en de distributie-kosten-- Het onderzoek van den accountant heeft hem tot het resultaat gevoerd, dat de gemeente een belangrijk gelde lijk' nadeel zou hebben, wanneer de 10.000 muntgasverbruikers voorzien wor den van electriciteit Voor verlichting, terwijl de verbruikers op hooge kos ten komen. Een en ander doet hem besluiten, dat uit een commercieel en financieel oog punt het plaatsen van een electrischen muntmeter voor verlichting in perceelen, waar gas over den muntmeter wordt geleverd, moet worden vermeden. Geboren: 23 Augustus, d. van J. Jans sende Jong. z. van M. M. G. Tim merBalm. z. v. G. M. E. v. Waard Dreijer. 24 Augustus, d. van S. C. Dijkstrav. Baren. d. van J. T. Elfers v. d. Bilt. d. van J. M. KolBeaufort d. van A. Kalfde Graauw. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87%, 6 pet. Indië 95%. Culturen. Koloniale Bank 113%, In dische Bank 89%, Vorstenlanden 142%, H. V. A. 328. Industrieele waarden. Jurgens 24. Oliewaarden. Koninklijke 411, Con sols 117, Orion 36%. Tabakken. Deli Mij. 185, Besoeki 30, Rotterdam Deli 16, Senembah 278. Rubbers. Amsterdam Rubber 68, Deli Batavia 38, Nederl. Rubber 38, Rott. Ta- panoeli 12. Scheepvaartwaorden. Holl. Am. Lijn 108, Holl. Boot 18, Kon. Holl. Lloyd 104, Japanlijn 65, Paketvaart 81, Scheepvaart Unie 85, Marine 14. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 74, Steel 105%, Smelting 65%, Anaconda 112, Cigar 81, Atchison Topeka 108, Voting Rails 28, Denver IK, Sout- hern Pacific 99, Union Pacific 154%. 7 pet. Indi ël02, 6 pet. N. W. S. 99%. Woensdag is te 's-Hertogenbosch een. 9-jarig zoontje van schipper J. Paaij uit Maartensdijk, die met zijn schip „Lena Maria Louise" in de Dieze lag, te water gefaakt en verdronken. Een paar weken geleden verloor de schipper op dezelfde wijze een 3-jarig dochtertje. Men seint ons uit Brussel dat de B-eu- ckelaere vrijgesproken is. Naar wij vernemen, is de Zeereerw. heer P. Scheffer, pastoor te Waddinxvcen, Don- derdag j.l. van de laatste H.H. Sacramen ten voorzien. De toestand is tot heden niet gevaarlijk. Men seint ons uit Baarn; Te Baarn neemt in den laatsten tijd, het aantal diefstallen onrustbarend toe. Nabij 't tennisveld aan de Spoorweglaan en uit het rek voor het Postkantoor wer den op klaarlichten dag een zoo goed als nieuw Real en Fongersrijw-iel ontvreemd. Maandagnacht werd uit den tuin van den notaris een met honing en bijen gevulde korf vermist. Ondanks de ijverige naspo ringen van rijks en gemeentepolitie is nog geen spoor der daders ontdekt. Vergadering gemeenteraadDe ge meenteraad alhier vergadert a.s. Zater dag 26 Aug., des namiddags half zeven. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken2. Adres van de Oranjerver- eeniging, om een subsidie ten bedrage van 75 pCt. van de netto opbrengst der kermis; 3. Aanvulling van de algemeene politieverordening. Dezer dagen vergaderde alhier in café „de Zwaan", de Oranjevereeniging, on der voorzitterschap van den burgemees ter. Deze opende de vergadering en sprak er zijn spijt over uit, dat deze niet nog beter bezocht was, ofschoon de opkomst bevredigend was te noemen. Verder me- memoreerde spr. de aanleiding tot het houden dezer vergadering, welke gele gen was in het feit, dat eenige bestuurs leden gemeend hadden als zoodanig Ie moeten bedanken. Daar het echter vol gens sprekers meening zeer te betreuren zou zijn als het gemis aan bestuursleden afbreuk zou doen aan het welslagen van het a.s. feest, had het bestuur gemeend in deze vacatures te moeten voorzien, waarvoor deze vergadering dan ook hoofdzakelijk was belegd.. Ook deelde spr. nog mede, dat de nestor van het bestuur, de heer H. van Dijk, aanvankelijk ook bedankt had, maar het hem gelukt was, dezen tot an dere gedachten te brengen, zoodat deze bijna onmisbare kracht voor het bestuur behouden bleef. Nog deelde spreker mede, dat bedankt hadden de heeren A. van Kuiten, E. J. Hoogervorst, W. Gul- demond en J. Wassenaar uit het dorp en de heeren H Heemskerk en P. Warmer dam uit de Zilk. Wat betreft deze twee laatste heeren vloeit dit voort uit het feit, dat de Zilk op een anderen dag zal feestvieren en deze heeren hun werkzaamhden dan daar zullen verrichten. Het bestuur was echter van meening, dat met versterking van drie nieuwe leden kon worderi vol staan en daarom heeft het zich tot een drietal personen gewend, om hen te ver zoeken in het bestuur zitting te nemen waarvoor zij zich ook bereid hebben verklaard. Voorts bracht de- voorzitter woorden van dank aan de afgetreden leden voor alles wat door hen in het belang der ver eeniging en voor het slagen der georga niseerde feestelijkheden is gedaan. Deze woorden werden door applaus onderstreept. Door de heeren J. Westrik en P. Marij- nen werd voorgesteld om de heeren Joh. Pennings, Joh. van Dijk en Jac. van Noort, die door het bestuur bereid ge vonden waren een benoeming te aanvaar den bij acclamatie te benoemen. Met Barometerstand 7.55. Achteruit, OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Augustus. Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 744.2 m.M. t« Saerna. Verwachting van den avond van 25 tol den avond van 26 Aug. Matige tot Zuid- Westelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrok ken met nog regen of onweersbuien. Later wellicht opklarend. Aanvankelijk iets koe ler. welk voorstel de vergadering door luio applaus instemde. Door den voorzitter werden zij geluk ge- wenscht met het vertrouwen, door de le den in hen gesteld en de wensch uitge sproken, dat zij mogen meewerken, om het feest goed te doen slagen. De heer Joh. Pennings dankte den voorzitter voor de waardeerende woorden, tot hem gericht en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide zijn volle medewerking toe om in 't belang van de vereeniging werkzaam te zijn. Nadat nog eenige minder belangrijke zaken waren besproken en er o.a. door een lid was verzocht, om ook dit jaar voor den Winkelwedstrijd weer eenige prijzen beschikbaar te stellen, wat in na der overleg met de afd. der „Hanze" zal worden geregeld, sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst en aangename samenwerking. Zooals men weet, wordt het feest Don derdag 14 September gevierd. R.-K. Volksbond. Onze afd. van den R.-K. Volksbond, hield deze week haar maandvergadering, welke niet best be zocht was. Allo, Volksbonders, trouwer de bijeenkomsten bijwonen, vooral in deze voor den arbeider gewichtige tijden. De voorzitter, de heer Huipen, die voor 't eerst als zoodanig leidde, opende en bracht nogmaals dank voor het in hem gestelde vertrouwen en sprak den wensch uit met zijn medebestuurders op aange name en vruchtbare wijze de bondszaken te behartigen. Hierna wijdde hij eenige waardeerende woorden aan onzen Hoog- waardigen Bisschop bij zijn gouden priesterfeest en deed hij de aangename mededeeling, dat voor de feestgave x Monseigneur de leden onzer afdeeling een som van 125 hebben bijgedragen; in de zen tijd van loonsverlaging en werkloos heid, een mooi bedrag, waaruit blijkt, dat er bij de Volksbonders offervaardig heid is. De heer Corn. Boon Kz. bracht namens de commissie van Verificateurs een goedkeurend verslag uit ove r de re kening van den penningmeester. De re kening werd goedgekeurd en de penning meester. en de commissie werd dank ge bracht. Verder brak de voorzitter een lans voor de retraiteclub en spoorden al len aan om lid van deze club te worden en aan een retraite deel te nemen. Wij moeten in onze standorganisatie niet al leen opkomen voor onze stoffelijke belan gen, maar vooral ook onze geestelijke be langen behartigen. Wat zoo mooi kan in de retraite. Nadat werd medegedeeld dat er dezen winter door een lid van het hoofdbestuur twee. ontwikkelingsavonden zullen gegeven worden, sloot de voorzit ter, de heer Hempe met eenige hartelijke dankwoorden en christelijken groet.'deze gezellige vergadering. In een volgende bijeenkomst wordt grooter opkomst ver wacht. Excnrsie L. W. C. De leden der Ver eeniging van oud-leerlingen van den Land bouw Winter Cursus alhier hebben onder leiding van hun leeraar, den beer E. A. v. d. Klift een excursie door het noorden van ons land gemaakt. In Friesland werd eerst de boerderij van den heer J. v. d. Woude te Deersum bezocht, waar een prachtcollectie fokvee werd bezichtigd, o.a. de mooie, regelmatig gebouwde stier Jan 51 (F. R. S. 12454). Het fijne en toch sterke beenwerk viel bijzonder op bij de ze zwaargebouwde fokdieren. Ook werd kennis gemaakt met een mooie vertegen woordiging van het Lincoln-schapenras. Prachtdieren! Te Grijskerk werden bij den heer Gorter de Oldenburger hengsten Wilfried (G. P. S. 154) en Affino (G. P. S. 282) bezichtigd, voorts werd een bezoek gebracht aan den heer K. K. de Waard waar eenige paarden en ook het interieur van een Groningsche boerderij werd be keken. Te Westerlee bij Honschoten kre gen ze bij den heer Kloosterboer de be roemde stamboek merrie Freulona en bij den heer Vinkers den Duitschen hengst „Gilo", eigenaar Hackney club Winscho ten, te zien. Freulona is kampioen Ned. Landbouw tuigpaard 1913, den Haag. Ook werd een bezoek gebracht aan het stand beeld te Heiligerlee en werd op de boer derij van den heer D. Pol de beroemde en vele malen bekroonden hengst „Simon" bezichtigd. De stroocartonfabriek „Rijder- land" werd bezocht, waar met een mooi stuk veenkoloniale industrie werd ken nis gemaakt. Verder werd er gepeddeld van Winschoten naar Assen en werden onderweg de Hunebedden en den Baller- kuil bij Rolde in oogenschouw genomen. Te Assen werd de trein gepakt, die de reizigers behouden te Krommenie-Assen- delft bracht. Een mooie en leerzame ex cursie, die navolging verdient

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1