met den enden CABLE BUITENBAHD ROQBEN BINNENBAND. Hillegomsche Brieven. N.V. „DETIJDGEEST"? UITGEEST. NOORDWIJK. HILLEGOM. ZAANDAM. HALFWEG. BLOEMENDAAL. LISSE. IJMUIDEN. 8EMEHGD MlfUJWS. Ondernemende werklieden. Vergiftige bonbons. Een geschil dat 3 jaren hangt Aanvaring op de Maas. De Koninginnedag-viering. Ontredderd. Op z'n Chineesch. ZOO NEEN, DOET HET DAN TERSTOND. Bij alle rijwielhandelaren 16.- en f3.25 Storm en hooge waterstand. Donderdag 2Q Augustas Ö22 ONZE A.S. FEESTEN, i Het staat te gebeuren: reeds ge- ruimen lijd heeft het bestuur der Hil legomsche Harddraverij-vereeniging er naar gestreefd, aan de Paardensport een Volksfeest te verbinden. Dit jaar zal dat doel worden bereikt. We wil len er dit keer eens wat van ver tellen. dan weet de burgerij meteen, hoe 't 13 en 14 September zal zijn en wat er die dagen zal gebeuren. Woensdag 13 September zal het Volksfeest gehouden worden. Dat be looft een leuken dag voor jong en oud. Voor de jeugd is er hier als regel weinig te bele en en wij kunnen ons best indenken, dat ouders en kinderen blij zijn, als de groote vacantie ach ter den rug is en 't gewone school leven weer zijn gang gaat. Er is zoo weinig vertier en afwisseling, dat de kinderen ten slotte hun ouders en zichzelf vervelen. Moest nu niet terdege rekening ge houden worden met de drukte in het bedrijf, dan was het ideaal, de jaar- lijksche feesten ongeveer midden Au gustus te houden, doch dat is vlakaf eene onmogelijkheid en daarom moet een en ander een maandje later. We begrijpen, dat het jonge goedje brandend nieuwsgierig is, om te we ten, wat er te doen is. Nu, laat ieder die .twee dagen maar gerust vrij hou den: men zal dubbel tevree zijn over de afwisseling van het programma en ook over het leuke, dat een echt Volksfeest met zich brengt. Eigenlijk zouden we moeten spreken over een kinderfeest, maar welke volwassene geniet zelf niet, als kinderen genie ten? We zouden haast vergeten te zeg gen, dat de Volksfeesten worden ge houden op het terrein van de oude ijsbaan, dus aan ieder bekend en voor de vele vreemdelingen, die zullen ko men, heel gemakkelijk te bereiken. Tegelijk voegen wij er bij, dat de toe gang tot dit feestterrein vrij is, dus; gratis, voor niemendal. Eerst krijgen we dan: hardloopen met hindernissen voor jongens en drie balletjes op een blaadje dragen voor meisjes. Als die twee leuke wedstrijden af zijn, krijgen we pauze. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er gedurende de pauze een voet balwedstrijd gehouden wordt door Hellinen op het land van den heer Witteman, bij de nieuwe ijsbaan. Is de pauze geëindigd en dus de in wendige mensch verst^t, dan is er voor de jongens een prachtige spijs vertering. Zij moeten dan kun vaar digheid toonen in het zakloopen. Hier na krijgen we voor de jongens een reizigerstournooi. Dat is iets origi neels, waarvan we het geheim en het leuke niet willen verklappen.Voor de spijsvertering der meisjes is óók voldoende gezorgd: dezen mogen haar vaardigheid toonen in het muilloopen. Dan krijgen we nog tonnetjesrijden voor jongens en ten slotte plankrijden per fiets voor jongens en meisjes. Er is dus variatie. Het is een bewijs van energie en van meeleven met het kind en met het volk, wat „de Commissie van 16" hier onderneemt. Er is op het feest terrein allerlei leuks: draaimolen, vliegmolen, zweefmolen, vischtent, poppenkast, entosspel, hoepla, poffer tjeskraam, oliebollenkraam, schommel- schuit en Kokadorus. 't Geheel is heel wat aantrekkelijker dan vroeger met de kermis, toen we hier en daar een pover tentje zagen. De commissie heeft met de belangen der winkeliers wel rekening gehouden: er is b.v. geen koekkraam en geen speelgoedkraam, omdat de winkeliers hier in al die zaken ruim gesorteerd zijn. Allen zullen uit het voorafgaande zelf wel de conclusie trekken, dat er voor groot en klein keus is, va riatie en attractie; voegen we er nog aan toe, dat het terrein des avonds electrisch wordt verlicht, hetgeen een leuk effect zal maken. De commissie heeft gemeend, alles aan één persoon in pacht te geven en wel aan een vertrouwd persoon, die de uiterste zorg zal dragen, dat alles netjes is en er geen geharrewar ontstaat of ruzie over de staan plaatsen. Het spreekt van zelf, dat het schit terend voorbeeld der Harddraverij- Commissie, die toont mee te leven en alles te willen doen voor de gan- sche burgerij, aanspraak mag maken op aller medewerking. We willen het krasser zeggen: de burgerij moet het zich een eereplicht rekenen, steun te verleenen aan de commissie voor al haar arbeid en zorgen. Rest dus de vraag: hoe kan die steun worden verleend? De vereeniging vraagt hier voor alléén, dat de burgerij bij de winkeliers kaarten koopt voor de Harddraverij van Donderdag 14 Sep tember. De prijzen daarvoor zijn mi niem, liggen onder ieders bereik. 's Morgens van den tweeden feest dag op de Van den Endelaan gecos- tumeerd ringrijden voor paren per fiets en 's middags de groote Hard draverij, alles opgeluisterd door de mooie muziek ^/izer wakkere Rai/- moniekapel. Verder geeft men meer luister aan de feesten door te vlaggen. Dat kost geen geld en brengt er van zelf de feeststemming in: dus doen, hoorl Verder de werkzaamheden zóó regelen, dat men die beide dagen zooveel mogelijk vrij heeft. Waar het kan, geven de patroons hun personeel of arbeiders die 2 dagen als vacantie; waar dat niet kan, geve men keusi tusschen één heele dag of 2 vrije middagen. Wij brengen een eere-saluut aan de commissie voor haar durf, te meer waar de gemeente geen subsidie be hoeft te geven, dus de zaak zichzelf bedruipt. Bij goed weer en goeden wil zullen we feest vieren, zooals Hillegom dat meermalen getoond heeft te kunnen. Aan dien goeden wil twij felen wij niet 't minst. Ieder noodige zijn familie of vrienden van- elders bovendien, om met het Volksfeest tegelijk een Familiefeest te houden. Zóó moet het gaan en zoo zal het ook zeker gaan! Leve de Hillegomsche Harddraver ij-Comir u» v HTT >T .EGOMMEB» Benoemd. Onze vroegere plaatsgenoo- te, Mej. A. M. Bangert, is met ingang van lSept. a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. School te Wormerveer Herwonnen Levenskracht. De op brengst van den speldjesverkoop voor Herwonnen Levenskracht heeft totaal ruim f 70 opgebracht Geslaagd. Onze vroegere plaatsge noot, de heer C. Koppenol, slaagde dezer dagen voor het examen hoofdacte Burgerlijke stand. Geboren: z. van G. v. d. Kommer en J. Plas; d. van J. Winter en C. Veldmans; z. van P. Goed- hart en A. Oosterwal; d. van G. v. d. Eng en W. Möhring. Overleden: Jansje Dam, oud 83 jaar. Uitslag verkooping. Ten over staan van de notarissen Mr. C. J. Boerlage en J. E. Heenk, had in het hotel „de Ooievaar" de openbare ver kooping plaats van twee perceelen weiland. Perceel 1, groot 5.69.52 H.A., vond hoogste bieder in D. Meijer, alhier, voor f 12.800. Perceel 2, groot 1.41.60 H.A., vond hoogste bieder in G. Willemse, even eens alhier, voor f 3640 en werd op f 10 gemijnd door B. Wittebrood. In combinatie gebracht werden bei de perceelen gekocht voor f 16.600 door Jn. van Twuijver, Assum, alhier. Ongeluk. De metselaar B., wo nende alhier, had op een bouwwerk te Wassenaar het ongeluk van een 10 M. hoogen steiger te vallen. Hij kwam met zijn rug op eon partij steenen terecht en bezeerde zich ernstig. Met een auto van den Eersten Hulpdienst werd hij naar Den Haag vervoerd, alwaar ernstige kneuzing van den ruggegraat werd geconstateerd. Veiling. Woensdagavond had in café „Flora" ten overstaan van Nota ris J. A. Overmeer te Nieuw Vennep de verkoop bij opbod plaats (krachtens' art. 1223 B. W.) van een Bloembollen- schuur met stellingen, loods en erf ge legen aan de Meeresteinstraat ter groote van 14 A. 20 c.A. in gebruik bij den heer J. A. Vendel. Een en ander werd in hoogste bod gebracht op f 10.000 door den heer D. Hoogeurning te Oegst- goe?t en me' f 1500 ver' oogi dor den zelfden bieder. Toeslag Woensdag a.s. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat de afdeeting der algeme9ne wetenschappen der Technische Hcoge- school te Delft, voor het afnemen van examens n& de zomervacantie van 1922, zal worden aangevuld met versehi'lende deskundigen buiten dis h_oge c' o 1, om is onder hen de heer J. Vader, w. i„ directeur der gasfabriek, alhier. Klooster plechtigheid. Donderdag had hier een dubbele plechtigheid pPats in het Xaverinsklaoster dor Zu ters II s i- linnen van Weltevreden. Eenigen deden haar Geloften, anderen ontvingen he' re ligieuze kleed. De Zeeree rw. heer Pas toor Lucassen celebreerde eu trad op als gedelegeerde van Zijne Doorluchtige Hoogwaard'gh id den Bsschop van Haar lem. De Weleerw. Pater Alexander O. *Cap. en de Weleerw. Kapelaan Schnei der assisteerden, terwijl de Weleerw. Pater W. Hellings S. J. met verlof uit Ned. Indië de feestrede hield. Aangenaam moet het geweest zijn voor Révérendo Mère Madslrine, Superieure, dezo stichtende fee tviering te can chou- wen in de geheel nieuwe kapel, die et telijke dagen te voren werd ingewijd. Burgerlgke stand. Geboren: A. W. Deddingvan der Wiel, d. A. van LaarKimmijser, d. M. S. D. Roo- zenvan Daalen, z. A. van Rees van Sinderen, z. A. P. J. Huynink van 't Veer, z. A. C. A. B. André de la PortePeereboom, z. M. Oh. tEC. Nieuwpoortvan Drunen, d. Ondertrouwd: J. J. Hirs en Tj. Kooi- stra. Getrouwd: W. Gnoop Koopmans en A. D. van Tienhoven. W. G. Beelen en P. J. Rive. Overleden: P. H. Bossoher, 53 j. N. H Braakenburg, 53 j. B. M. Wijsman, 36 j. Burgelijke stnad. Geboren: Catha- linus, zoon van A. F. J. van der Mark en van J. Pechier. Theodo.- is, zoon van J Warmerdam en van E. Bakker Getrouwd: J. P. Kemper eu Q. A. de Wit. A. G. van Zwet en 0. G. de Kuyper. Voor het exartien Nijverheids onderwijs, akte Nb, is te sGraven- hage geslaagd de heer H. van Roest, alhier. Eerste H- Mis. Onze plaatsge noot, de WelEerw. pater R. F. Lij ding, heeft Zondag in de kerk alhier zijn eerste plechtige H. Mis opgedra gen. Z.Eerw. werd daarbij geassisteerd door den WelEerw. heer Janssen Schmidt, kapelaan, alhier, als diaken en den WelEerw. pater E. Vermeer, als sub-diaken. De feestrede werd ge houden door den ZeerEervv. heer B. A. Lasance, pastoor alhier. Het zang koor voerde eerst de driestemmige Mis van Cuypers en na de H. Mis de Priestercantate uit. Pater Lijding werd 15 Aug. ,jl. te Utrecht priester gewijd. De Noordieesluizen. De 14 ijze ren deuren van de oude Noordzeeslui- zen zullen allen worden uitgehaald en hersteld. Dit werk wordt op 15 Sept. te Haarlem aanbesteed. De ra ming bedraagt f 21000. Groote verduistering. Door de re cherche is gisteren gearresteerd M. J 0. v. R„ bedrijfsleider der firma Wed. S. J. Groen, reederij en viechhandel al hier. Deze moet zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeele dezer firma tot een bedrag van ongeveer f 30,000 Hij moet gedurende anderhalf jaar valsche kwitanties hebben afgege ven en de daardoor verkregen gelden zich hebben toegeëigend. Het onderzoek in deze zaak duurt nog mort. De WelEerw. pater v. d. MEER O P. die j.l. Maandag zijn eerste H. Mis te Bennebroek opdroeg. (Het fraaie bloemstuk, is van P. J. van Engelen en Zoon te Heemstede). In de glasfabriek Uto te Schiedam (firma Herman Jansen) wordt een inte ressante proef genomen. De firma ziet in verband met de lage valuta's der omlig gende landen, evenmin als de meeste glas fabrieken in Nederland, kans hare glas ovens in werking te stellen. De moeilijkheid is hoofdzakelijk gelegen in de hooge bedrijfskosten. Nu is een aantal arbeiders overtuigd, dat zij, wan neer zij belang er bij hebben, de bedrijfs kosten aanmerkelijk kunnen reduceeren en aldus, gepaard aan intensieven arbeid, het bedrijf winstgevend kunnen maken. De firma is ook van die meening. Men is dus overeengekomen, dat rle firma het commercieele gedeelte der zaak blijft drijven, dus den inkoop van grond stoffen en den verkoop der producten. Wekelijks wordt afgerekend: de firma be taalt het gefabriceerde glas na aftrek van hetgeen zij aan grondstoffen heeft geleverd. Het verschil tusschen een en ander is het arbeidsloon en deze som wordt volgens een vastgestelde schaal, elae week door het werkvolk verdeeld. ''Vordt dus goed gewerkt, dan ontvangen de werknemers een hoog, en bij slecht ver ken een laag loon. Een reservefonds moet als schokbreker dienst doen. De Haagsche en Amsterdamsche recher che hebben gezamenlijk een uitgebreid onderzoek ingsteld naar vergiftigingen door middel van bonbons, waarvan in Den Haag een vrouw liet slachtoffer werd. Naar het „Hbl." meldt, bleek, dat te Am sterdam in de Lutmastraat in een ver dacht huis de bron van de vergiftigingen schuilde. Bezoekers werden in dat perceel gelokt en het was al eens eerder opgeval len, dat zij er uit kwamen als lieden die stom en stomdronken waren. Inderdaad waren zij niet beschonken doch onder den invloed van bedwelmende middelen, welke hen in den vorm van sigaretten of bonbons werden gegeven. Het doel was natuurlijk de slachtoffers te bedwelmen en hen dan te berooven. In dat perceel heeft de politie een huis zoeking gedaan en ook in een pand op Kattenburg. De slachtoffers, het waren er Velen, waren al eerder gehoord. Zij wisten niet veel te vertellen, daar het vergif, het bekende Belladonna, het herinneringsver mogen stoorde Toch wisten zij genoeg om een spoor aan te wijzen. Het geval deze week in den trein met de vergiftigde sigaret staat ook met deze zaak in verband. Het vergif bleek te zijn geleverd door een drogist, Vos in het Sar- phatipark, die Donderdag door de politie in hechtenis is genomen. Voorts is gearresteerd, een bootwerker, die van zijn werk is gehaald. Hij wordt er van verdacht het vergif te hebben gekocht en in de verdachte huizen te hebben ge bracht. De hoeveelheden Belladonna, welke den „gasten" werden aangeboden, waren niet doodelijk. Het was uitsluitend het doel te bedwelmen De politie zet het onder zoek in deze zaak voort, niet alleen hier ter stede, maar ook in de residentie, waar zich vermoedelijk trawanten van de roo- vers ophouden Men schrijft aan de „Standaard": Het oude stadje Hattem bezit, behalve een in historischen stijl gerestaureerde poort, ook een zeer oude kerk met mo numentalen toren, schitterend bewijs van wat de bouwkunst in oude tijden ver mocht. Maar de toren kwam in verval en het klokkenspel was zoodanig defect, dat, inplaats van de bekende melodie, op heele en halve uren, slechts enkele onsamen hangende geluiden, meer gelijkend op de slagen op een gescheurden ijzeren pot, over het oude stedeke klonken. Restauratie was dus wel noodzakelijk. De kerktoren is stedelijk eigendom Hattems gemeenteraad voelt veel voor het behoud van historische kunstwerken, zoodat besloten werd toren en klokken spel de noodige reparatie te doen onder gaan. Aan een timmerman-aannemer te Hat tem werd opgedragen in z.g.n. daghuur den toren te herstellen, dus niet bij aan besteding. Ten aanzien van het omvang rijke steigerwerk, dat wèl is aanbesteed, werd overeengekomen, dat voor huur j onderhoud 7.50 per week zou betaald worden, ook dus als, na de beëindiging der torenrestauratie, voor de herstellin van het klokkenspel intactlaten van -J-n steiger noodig zou zijn. In Juni 1919 werd met het werk een aanvang gemaakt, ter wijl aan de firma H. van Bergen te Heili- gerlee door het Gemeentebestuur wérd opgedragen het klokkenspel te herstellen. De kosten daarvan zouden 6000 bea- gen, doch het Rijk zou daarvoor een niet onbelangrijke subsidie geven. Later kwam het Gemeentebestuur tot de overtuiging, dat eenvoudige herstel ling van het klokkenspel op den duur niet bevredigen zou, waarom aan de firma V i Bergen een gewijzigde opdracht werd ge geven, n.l. om het klokkenspel te ver nieuwen en dus de oude klokken te vergieten. Dit werk zou 12000 kosten, doch ook het Rijk zou dan hoogere subsidie geven, maar door die Rijksbijdrage verkreeg de Rijksklokkenraad het recht zich met het werk in te laten. Deze Raad stelde aan de firma Van Bergen enkele eischen, waarmede bij de vernieuwing moest worden rekening ge houden. De firma Van Bergen weigerde evenwel aan die eischen te voldoen, zich beroepende op de opdracht van het Ge meentebestuur. Het Gemeentebestuur had namelijk de opdracht naar eigen inzicht gegeven, zijnde geheel onbekend met Het bestaan van een Rijksklokkenraad. Dit geschil is al dien tijd hangende en de toren staat nu al ruim 3 jaren achter steigerwerk verborgen. In 't begin van 1921 was het herstellings werk zoover gevorderd, dat niet verder kon worden voortgegaan zonder aanbren ging van uurwerk en klokkenspel. Ware dat er geweest, de verdere werkzaam heden zouden spoedig voltooid zijn. Intusschen gaan de kosten door en is de daarvoor geraamde post reeds belang rijk overschreden. Ook is het Gemeentebe stuur al overgegaan tot het aanbrengen van een klok aan het Stadhuis, omdat anders in Hattem geen enkele klok den officieelen tijd aanwijst. De firma H. van Bergen wil nu een rechterlijke beslissing uitlokken over de vraag of zij gehouden is aan de eischen van den Rijksklokkenraad te voldoen, terwijl 't Gemeentebestuur haar werk had opgedragen, zonder daarbij advies van die Raad in te winnen. Zal Hattems toren nu het voorbeeld van den Utrechtschen dom volgen blijvend „steigeren?" Op de Maas ter hoogte van Kralingsche Veer heeft Woensdagmiddag een aanva ring plaats gehad tusschen de vrachtboot „Merwede" van de firma Fop Smit en Co., die naar Dordrecht overstak en de Du.it- sche sleepbooten „Wacht am Rhein V" cn „Wacht am Rhein IV." De sleepbooten wa ren aan elkaar gekoppeld en hadden twee lichters op sleeptouw. Hierdoor was het hun onmogelijk tijdig te manoeuvreeren om de „Merwede" te ontwijken.Van de „Merwede" werd de bovenboeing ernstig beschadigd, terwijl de hijschinrichting en de stoomlier vernield werd. De andere sleepboot bekwam zoo goed als geen scha de. Persoonlijke ongelukken gebeurden er niet. Bij 'de openlucht-voorstelling in het Sta dion in de Hoofdstad op 31 Augustus, 's avonds om half negëh, za! bij den „intocht" (een hoofdmoment van de voorstelling „Alexander de Groote in Babyion") de groepeering Ier deelnemers zijn als volgt: le groep: 10 opvoeders in witte Griek- sche gewaden met kransen en Olijfbla deren om het hoofd; 2e groep: Thebaan- sche aanvoerders in oorlogsgewaad; 3e groep: Meden, Perzen, Scythen met hunne aanvoerders; 4e groep: 100 zangers; 5e groep: 16 wedloopers; 6e groep: 20 Gladia- loren; 7e groep: 8 paardrijders; 8e groep; 10 tooneelspelers; 9e groep' 30 Macedoni sche voetknechten met zilveren helmen, speren en schilden; 10e groep: Macedoni sche ruiters 30, getooid met gouden hel men, lansen en schilden; 11e groep: 25 vrouwen; 12 groep: 20 Amazonen; 13e groep: Alexander de Groote in volle wa penrusting, koningshelm, mantel enz. op zijn groolen schimmel Bucephalos. Bij den tweeden omgang rit en ment hij zijn gou den zegekar, getrokken door zes schim mels; 14e groep: 8 van zijn beroemde aan voerders op zegewagens of te paard (deze groep wordt gevormd door bekende artis- ten); 15e groep: Egyptische danseressen, 10 negers: 16e groep: 8 koningen, vooraf gegaan door Darius de Medieëer; 13e van 9 personen, vrouwen en familie van Alexander, waaronder Thaïs; 17e groep: 20 Nubiërs; 18e groep: Grieksohe vaandeldra gers. Einde der voorstelling om half elf, met het oog op het vertrek der bezoekers naar Haarlem en het Gooi. Om 11 uur 22 ver trekt een extra-trein van liet W. P.-station tiaar Utrecht en 's-Hertogenboseh. Belastingaanslag van één cent. Dezer dagen kreeg „Het Volk het vol gende belastingbiljet in handen: „De ontvanger der gemeente Almelo verwittigt u.... (volgt naam), dat gij voor het belastingjaar 1921, blijkens het door den raad vastgesteld kohier, in bo ven na nSeslngen lot een som van f 0.01. Deze aanslag js invorderbaar in één ter mijn. verschijnende 31 December 1921." Stel u voor dat dit bedrag invorderbaar was in vier of in tien termijnen. Wij zou den echter wel eens willen weten hoeveel de gemeente bij dergelijke aanslagen moet bijpassen. Donderdagochtend werd door het sleep bootje „Zuster'' van Kampen in zee stuur Ipos drijvende aangetroffen een anttakeld, teeg praamschip. De sleepboot stevenden eenigen tijd rondom het schip, doch toen alle seinen onbeantwoord bleven, werd koers gezet naar Schokland om haar be manning versterken. Vervolgens werd teruggekeerd en gejukte het verbinding te krijgen met hel hulpeloos zwalkende vaar tuig, de „Ora et Labora" en dit te Kampen binnen te brengen, waai het in de haven is vastgelegd. Naar vermoed wordt zijn de opvarenden tijdens den storm door een an der vaartuig overgenomen. In de Ghineesche wereld, zoo schrijft de Deli-Courant, kunnen toch zonderlinge din gen gebeuren, waarbij ons koele, Wester- sche verstand niet reiken kan. Zoo speelde rich het volgende af. Een Chineesche vrouw had een kleintje gekre gen, doch. werd in het kraambed ernstig ziek en de kans, dat zij in leven zou blij ven, was zeer gering. De pasgeborene was dus van alle moe derhulp verstoken en de vader voorzag, dat het kind weldra zou sterven. Een Westerling zou dan alles in het werk stellen, om den nieuwen wereldbur ger in het leven te houden. Maar de Chi nees dacht daarover anders en bracht het kind, dat zoo springlevend was als iets, maar vast naar dendoodgraver. De doodgraver, een oude goeie Chinees, kreeg er de boodschap bij, dat hij hier al vast een toekomstige sollicitint naar het graf kreeg, en dat hij later maar de reke ning moest presenteeren. Nu, de man nam den kleuter, een aller aardigst klein Chineesje van twee weken, van den zonderlingen vader over. Dit ge schiedde in April. Dezer dagen nu kreeg de moeder, die weer opgekikkerd was, een begrijpelijk ver langen naar haar kleintje. Maar in plaats van een klein jochie, met kleurige strikjes door zijn sprieterig haar gevlochten en zonnelachende amandeloogjes, kwam de doodgraver. Met dé rekening ad f 8, contant te voldoen. Of U asjeblieft maar even betalen wil! En de 8 gulden, wegens bet verzorgen eener begrafenis werden vol daan en de som werd gekwiteerd. Het leed was voor de Chineesche moeder zwaar te dragen, want al kunnen derge lijke vreemde dingen gebeuren, een moe derhart is en blijft een moederhart. En zoo gauw toen de vrouw jn zooverre her steld was, dat zij loopen kon ging ze met droef gelaat naar het graf van haar klein tje. En was van plan om met Chineesch ritueel den Grooten Geest verder de bewa king over te dragen over 'haar te vroeg verscheiden kleuter. Doch op hel kerkhof was het grafje niet te vinden. Dies loog de verantwaardigde vader naar den Chineeschen doodgraver op informatie uit en ontdekte daar zijn kind, dat intusschen den aanvalligen leef tijd van 2J4 maand had bereiktl De kleine w-as zoo gezond als een visch en kraaide lilt ii nik kenis pustt MICHEL van plezier. Ja, daar stond de Ghineesche doodgraver, met berouwvol gelaat. Hij had het kind liefderijk opgevoed en meende door de begrafenisrekening zijn kosten voor de opvoeding eenigszins goed te maken. En eerstdaags zal de man rich hebben te verantwoorden wij] hij den zonderlingen vader voor f S in den nek heeft gezien. De moeder heeft haar kleuter thans inblaken- den welstand terug. Verwoesting op hel strand. Woensdagmiddag om kwart over drieen teekende de peilschaal te Hoek van Holland reeds 113 d.M., hoigeen onheil spellend hoog was. Er woei een hevige wind uit het N.-W. die tegen den avond tot stormkracht toenam en in den nacht steeg de waterhoogte tot 122 d.M. Men had dan ook in den namiddag reeds een aanvang gemaakt met het ne men van maatregelen ter beveiliging van de inrichtingen op het strand, die door zanddammen werden omringd, wat niet kon beletten dat sommige IV2 voet on der water geraakten, waarbij de exploi tanten in levensgevaar verkeerden daar de tenten dreigden weg te spoelen. De vrouwen der exploitanten waren met haar huisraad en artikelen van waar de de duinen in gevlucht, terwijl de mannen don ganschen nacht in de weer waren, om nog te redden wat er te redden viel. Van de gemeentelijke strandekploitatie bleven alleen de oude, thans, als cabine dienstdoende badkoet sen staan, wier wielen tot aan de na ven in het zand wegzonken. Verder is alles omver gewaaid en vernield. De strandstoelen zijn alle tegen de inrich tingen gedreven en eenïge zijn diep be dolven onder het zand. Het dwarsplan- kier op het strand is geheel, het rech te plankier gedeeltelijk vernield. De stukken liggen overal over het strand verspreid en er zijn er tot zelfs on der Terheijden weggedreven. Het ge- heele strand bood een tconeel van ver woesting en verwarring aan. Voor de tenten is het strand schier onbegaan baar. Overstrooming van den IJsel. Door het niet voldoende uit'.oopen van den IJsel tengevolge van den aanhou denden Noord-Westen wind, staan vele weilanden in de IJselstreek van Kampen tot ver voorbij Zwolle—Kator- veer reeds blank, zoodat het vee hco- gerop moest worden gebracht. Het Apeldoornsche Kanaal is in 24 uurruitn 60 c.M. gewassen en loopt nog steeds in. Van den IJsel af tot aan de Groo te Wetering bij de Heerenbergersluis onder Hattem liep een groot deel van 't weiland onder. „De Homoet", het weiland der Hattemmers, staat voorbij het Kleine Veer, hier en daar even eens onder water, zoodat ook daar het vee hoogerop moest worden geschaard. GOUDA. Veiling van 23 Aug. Snijboonen le soort f 14—27,50, dito 2e soort f 0.40—13; Stokboonen f6.70 17.60; Trosboonljes f 9 9018.60; Stamboonen f4.10— 9.80; Spekboonen f 1.40—4.20; Pronkboonen f 0.10—6.90: Sjalotten f8—11; Uien f9.10—9.50: Witte Uitjes f2—30; Augurken, fijn f34—41, dito fijn basterd f 20-30, dito basterd f 1016, dito grof f 4—6, dito bommen fl; Postelein f38.10; Spi nazie f 6.10; Doperwten f 10—15 per 100 Ivg.; Komkommers le. soort f 1.10 1.90, dito 2e soort f 0.601.10, dito halve f 0.20—0.60, diio gele f 0.30— 2.20; Bloemkool f 115; Andijvie le soort f 1—2, dito 2e soort f 0.20—0.90; Kropsla f 0.10—0.80 per 100 stuks; Zu ring f 0.25 per kist; Tomaten A f 8.30 —9, dito B f5.20—8, dito C f6.20— 7.70, dito kriel f 0.70—2.70, dito rijp f 1.10—11.10 per 100 pond; Peen f 1.40 f—6.20; Kroten f 0.20—2.10; Selderie f 0.40—0.70; Peterselie f 0.10—0.60 per 100 bos; Augurken, fijn f 1.321.55 dito fijn basterd f 0.80—1.02 p. mand je; Suikerperen f 7; Diamant f 8; Dirkjes f7—8; Jutten f20; Clapp's Favorite f 19—25; Beurré d'Amantis f 20; Glasappelen f 10; Kes-wick f 8 —10; Streepappelen f7 p. 100 Kg. Meloenen f 0.20—0.44; Perziken fO.Ot —0.19 per stuk; Eieren f7.10—8 per 100 stuks. AMSTERDAM, 24 Aug. Boter. (Centr. Bolermijn.) Hoogste prijs 2.37, midden- prijs f 2.27, laagst prijs f 1.50. AMSTERDAM, 24 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bon te f 3.253.50, id. Eigenheimers f 2.30 2.40, id. Blauwe Eigenheimers f 2.50 2.60, Friesche Borgers 1.902, IJpol- der Eigenheimers f 2.25, id. Blauwe Eigenheimers 2.50, Hillegommer Zand- aardappelen f 45.60, Schoolmeesters 2.60—2,80 per H.L. AMSTERDAM 24 Aug. (Bericht van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong en Koene) Reine claudes f 2226, Friesche pruimen f 2232, blauwe pruimen f 2434, jutte peren f 2432, Clapp's favorite f 1626, Zwaanshalzen 6—8, Beurré f 1214, Madame Fathou f 814, dubb. Dirkjes peren f 810, Dirkjesperen 47, N.-H. Suikerperen f 48, Goudsballen f 46, Madame Tryfe f 1620, Poire Madame f 18—24, Beurré Giffar f 12—14, Yellow Transperant extra f 2632, id. id. 13 17, Zure kruMdngen f 6—10 Mr. Glad stone 1618, Codlin Keswick f 712, Tulpappelen f 814, Reine van Dene kamp f 2226 per 100 K.G.; Perziken I f 0.17—0.22 id. II f 0.06—0.11, Meloe nen f 0.300.68 per stuk; Bloemkool I 814, Duinzandaardappelen f 7.50 9.60, Aardappelen f 2.804.50 per 100 k.g.; Tomaten f 0.26—0.32 per k.g.; Sper- cieobonen dubbel 68 id. enkel f 10 16, Snijboonen f 1622 per 100 k. g.; Augurken fijn f 0.360.42, id. basterd f 0.11—0.17 'per k.g. Bloemen, Rozen 4r—9i Gladiolen 2 Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Prijs van f 100 14196 i Prijzen van f 90.-P eigen geld.) 9 2095 4!»0 7019 5493 13294 15366 17071 18357 134 2500 4403 7345 10308 13620 83 17196 98 294 2COO 4953 7552 10453 84 15501 17416 18578 331 2758 5114 7815 71 14080 15712 54 19023 544 2805 5376 8349 10649 14103 13 17583 71 839 £6 5421 8526 10S2S 60 16042 17732 19652 1271 3038 95 8882 11439 14231 94 44 19818 1733 3155 5911 8980 11772 14557 16132 73 19961 1863 3341 6143 9070 12279 14797 16865 18113 20318 1912 3745 6213 9159 12537 14962 17034 57 20418 20302903 6632 9424 1279615205 44 1829420928 —3.50, Am. Anjers f 610, Violieren f 4 —6, Dhalia's f 2—5 per 100 stuks; Lelies f 1924 per 100 kelken; Snijgroen 4-1- 8 per 100 ranken. VOORSCHOTEN, Veiling VE.V. Kip peneieren f9.1010.90 per 100 st. Een deneieren f 10.50 p. 100 st. Hanen f 0 85 per stuk. Peren f0.100.12 per KG. KATWIJK a.d. RIJN. VeiÜDg van 23 Aug. Eigenheimers per 25 K.G. f0.80 1.20, ld. drielingen f0 400 60 Bloem kool le soort f8.30—12.60, ld. 2e soort f 2.203.90, Peen per 100 bos f 2.80— 3.50. Aanvoer 460 K.G. groote aardap pelen, 17200 bloemkool, 2400 boi peen. ALPHEN, 23 Aug. Veilingberieht Coöp. Tuinbouwveiling „Alphen a.d. Rijn en Omstreken". Tuinboonen f 2.10 2.60 Heerenboonen f 8.3016.40. Snijb onen f 2.60—21.10. Postelein f 5—6 60, Aard appelen f2.50—6, Tomaten A f 12.10— 14, B f8—11, 0 f8.12, honken f5— 6.20. Augurken fijn f 6270, bastero f 12, grof f8—10, dubb. gr. f 5, Pe ren f2—26. Appelen f 5—6, Roodekool f 0.80 alles per 100 K.G. Selderij f0 70, Rabarber f 0.401, Prei f 13, Andij vie fO.503, alles per 100 bos. Komkommers le scort f 2.20 5.10. Bloemkool f 6—9, 2e soort f 2—4, Roode kool f2, Wittekool f4, Meloenen f10 68, alles per 100 stuks. LANGENDIJK, 24 Aug. In de heden ge houden veilingen werd betaald voor; Bloemkool, le soort, per 100 stuks 3.50 5 12.75 Wortelen, pér 100 bos 0.40,, 2.30 Roode kool, le soort, per 100 K.G. 0.30,, 1.10 Gele kool, le soort, per 100 K.G. 0.70,, 1.40 Witte kooi; le soort, per 100 K.G. 0.80,, 1.20 Aardappelen: Schotsche muizen, per 100 K.G. 1-80,, 5.10 Schoolmeesters, p. 100 K.G. 1.50,, 2.10 Blauwe, per ÏOO K.G. 2.30 4.60 Eigenheimers, per 100 K.G. 1.90 2.50 Drielingen, per 100 K.G. 1.60,, 2.40 Kleine, per 100 K.G. 1.40,, 0. •Due, per 100 K.G. 1-60 1.80 Zilvernep, per 100 K.G. 8.70 0. Gele nep, per 100 K.G. 3.10 3.30 Drielingen, per 100 K.G. 1.70 0. Uien, le soort, per 100 K.G. 3.00 4.30 Losse wortelen, per 100 K.G. 1.1-30 Slaboonen, per 100 K.G. 6.7.30 Snijboonen, per 100 K.G. 16.30 20.70 Aanvoer 6540 stuks bloemkool, 112400 K.G. roode koot, 51200 K.G. witte kool, 68450 K.G. gele kool. 2075 bos wortelen, 3450 K.G. losse wortelen, 36700 K.G. aard appelen, 1600 K.G. drielingen, 490 K.G. nep, 960 K.G. slaboonen, 53 K.G. snijboo-i nen, 1965 K.G. uien. WIJK BIJ DUURSTEDE, 23 Aug. Vei- lingsver. Wijk bij Duurstede en Omstre ken. Ter fruitveiling besteedde men heden voor: Heereperen l.e soort 57 ct„ 2e srt.* 24 ct„ Harmsperen le soort 57 ct., 2e soort 3—4 ct., Sijsjesperen le soort 6 —8 ct., 2e soort 2—3 ct„ Beurré de Me- rode le soort 10—14 ct., 2e soort 4—6 ct., Noordhollandsche Suikerperen le srt. 4—8 ct.. 2e soort 2—4 ct., Dirkjesperen le soort ft—10 ct., 2e soort 35 ct., Cala- basperen le soort 37 ct., 2e soort 2 ct.,- Clapp's Favorite te soort 2325 ct„ 2e soort 914 ct., Zwaanhalzen le soort 6 8 ct., 2e soort 25 ct., Jutteperen le soort 1518 ct., 2e soort 47 ct.„ Fok- keperen le soort 37 ct., 2e soort 12 ct., Diamantperen le -oort 69 ct., 2a soort 13 ct., Rietperen le soort 47 ct., 2e soort 23 ct., Charlemowsky le soort 914 ct., 2e soort 57 ct., Lord Sheffield le soort 914 ct„ 2e soort 4 7 ct., Langzoet le soort 67 ct., 2e soort 24 ct., Frambozenappelen le soort 8 12 ct., 2e soort 46 ct., Princese Nobles le soort 714 ct., 2e soort 36 ct., Glas appelen le soort 59 ct., 2e soort 23 ct.. Blauwe pruimen le soort 1625 cL, Reine Victoria 1727 ct., Witte pruimen 3842 ct., Krozen 18—26 ct., Abrikoos- pruimen 1926 ct., Belle de Louvain le soort 27—32 ct.. Reine Claude le soort 2036 ct., per Kg. Abrikozen 1.20 1.30 per 100 stuks, Perziken 812 ct. per stuk. Aardappelveiling: Aardappelen 35 ct< per Kg DELFT, 24 Aug. Boter. Ter markt waren 173/8en 7/16 v., te zamen 3890 K.G. Prijs f 2.35—2.60 per K.G. GOUDA, 24 Aug. Kaas. Aangevoerd 193 partijen, le soort f 4245, 2e soort f 38—41, rijksmerk f 40—46, zware f 49. Handel flauw. HOORN, 24 Aug. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabriekskaai f49, 32 st. boe renkaas f49, 20 st. boerencommissie f 46, Handel zeer vlug. GOUDA, 24 Augustus. Kaas. Aange voerd 193 partijen. Handel flauw, lsta qual. f 4245, 2de qual. f 3841. Zwaar dere f 49, 2de qual. f 40—46, (Rijks- merk.) Boter. Weinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter f 110—125. Veemarkt. Me'k es red. aanvoer. Han del red. f 250400. Vette varkens. Wei nig aanvoer. Handel flauw, f0.490.51 per half K.G. Magere varkens, red. aan voer. Handel flauw, 4550 ct. per half K.G. Magere biggen, red. aanvoer. Han del flauw, f 2.503 per week. Zuiglam- meren, red. aanvoer. Handel red. f 20 28. Nuchtere kalveren, red. aanvoer. Handel red. f 1320. Eieren. Red. aanvoer. Handel vlug, per 100 stuks f 7—8.5a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2