RÜN01TLEESCH Waarschuwing aan het geachte publiek van Haarlem en Omstreken -5 DUINKONIJNEN 1 TATII^ *^i Eenig adres Korte Zijlstraat 32rd. BINNENLAND. Telef. 2904 Telef. 2304' HEERENH0EDEN Ververij en Chem. Wasscherij Rimdvleesch. Jac. Kenter Eerste kwaliteit D. Schoutsen RestaetroIIen blanco papier J. KUMMER. Uit het model J. LÖTTGERING 15 BARREVOETSTRAAT, het huis met den Amerikaanschen Gevel. JOH. MOHRINGER Pzn. P. VAN DER STAD W. R0QDENBURG Fa. A. VERN0UT SCHOOLBOEKEN DE KLASSEN BIJ ONZE SPOOR WEGEN. BINNENLAMDSCH NIEUWS. Aan onze Roomsche vrouwen. goéd als allé RoomScKé vVöWetf. - Drankbestrijding. Jaarverslag Sobriëtas. De varkensziekte. Het suikerverbruik in Nederland. R.-K. Sociale Leidsters in Neder land. m'ej. Kolfschonen pSsoonlijk' kaÖÈefh' krijgen. Kaarten voor 6 besprekingen kosten f 53 besprekingen f 2.50 en iedere afzonderlijke bespreking fl. De Koningin-Moeder te Bentheim. De reis der Koningin naar Scandinavië. De Kabinetscrisis. UIT ONZE OOST. Het vliegongeluk bij Antjol. Gé. Hét noodzakelijk gevolg hiervan is, dat het vliegtuig naar de buiten zijde van de bocht slipte en aan voor- waartsche snelheid verloor. Waar in I dit geval het vliegtuig, in verband met de maximum-belasting, weinig of niets „over" had, wreekte deze besturings- fout zich onmiddellijk en stortte het vliegtuig naar beneden. HANDEL EN NIJVERHEID. De positie van den Dollar aan de Amsterdamsche Beurs. ORDE EN ARBEID. De staking in het Rijnsleepvaart- bedrijf. Samenwerking spoorwegorgani saties. Staking te Hattem. GEMENGD NIEUWS. Ook een beroep. Staking van marktbetalers. Inbraak te Tiel. Een ongeluksvogel. Onfortuinlijke fortuinzoeker. De teerpot is geworpen. PAARDENSPORT. Ie Kwaliteit Lappen f 0.60 p. pond Vette Lappen 0.50 Stukjes 0.70 Rosbief 0.80 Biefstuk 1.00 Rollade 0.80 Haas (gelard.) 1.20 Fijne gekookte Rookworst 75 cent p. pond Haarlemsche Vleeschhal H00GSTR. 12 - Tel. 2904 geraakte en verregende worden bij ons weer als nieuw gerélnigd en gevormd. Sr Houtstr. 5a Telef. 771 Laat U niet verlokken door zoogenaamde faillissement verkoopingen. T""*% .A. TV /T" de naam blijft voor U een waarborg. Zorgt, dat gij voor Uw kleeding I J B\ri den minsten prijs betaalt en daarvoor de beste kwaliteiten ontvangt. T\TT* ""I'""V /V. -a/T d'e d® bleeding kampioen is en de kampioen zal blijven, zal voor l3fl -A _j£.JLwJL reclame verkoopen"gedurende het geheele afloopende seizoen: Dames Regenmantels vanaf f 5.—, dat is cadeau geven. Verder Heeren;, Jongens-, Meisjes- en Kinder Regenjassen. Jongens- en Heerencostuums. Kinder-, Jongens- en Heeren Ulsters, Winterjassen en Demi's, voor spotprijzen. Wij ver zoeken U voor den goeden gang van zaken en ook voor U vooral, in de middaguren te koopen, daar wij 's avonds han den te kort komen. Denk er om VAN DAM heeft geen filialen, is en blijft gevestigd LANGE MARGARETHASTRAAT 4-6-11 TELEFOON 1676 LOON-, ZAAG SCHAVERIJ Afd. TIMMERFABRIEK, NASSAU- LAAN 9. - Tel. 3716 Vierzijdig schaafwerk. Ingericht voor Massawerk Vraagt Prijs. 3 pond Ossenlappen f 1.50 3 pond Roastbeef 2.25 3 pond Rollade 2.25 LINSCHOTENSTRAAT 48 TELEF. 188 Poelier - KLEINE HOUTSRAAT - Tel. 188 SCHAGCHELSTRAAT Accountantskantoor van Haarlem, Nieuwe Gracht 3 Tel. kantoor 934, huis 3604. TEEKENBEHOEFTEN weder verkrijgbaar a 0.25 per Kilo. Drukkerij „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49. CENTRALE VLEESCHHAL Schagehelstraat 9 CENTRALE VLEESCHHAL Schagehelstraat 9 60 cent 70 cent 75 cent 25 cent 35 cent 15 cent 10 cent 8 cent Uit een artikel in de „N. Haagsche Ct.'t over de exploitatie van onze spoorwegen: „Naar mijn inzien wordt het comfort, dat de eerste en tweede klasse boven de derde geniet, onvoldoende in rekening ge bracht. Het verschil tusschen II en III is toch enorm. Let op de plaatsruimte. Die is als 3 2, alleen dan wat de breedte betreft Want ook overwars wordt er rekening mee gehouden. Mr. Van Gijn heeft dan ook uitgere kend, dat de hoogere klassen leven ten koste van de derde. Tusschen II en III is dat gemakkelijk aan te toonen. Op de plaatsruimte wees ik reeds. De verhoudingscijfers zijn dus 2 3. Breng nu ook nog de meerdere diepte van den coupé in rekening, dan wordt het misschien: 2 4, neem dan het meerdere comfort door zachte kussens, aschbakken, consumptietafeltjes, toegang tot de restauratiewagens, de meerdere be leefdheid van sommige conducteurs en men mag de cijfers gerust stellen op 1 3. Komt zulks nu tot uitdrukking in de prijzen? Heelemaal niet. De vrachtprijsverhou ding is slechts 3 2. En de weelderige eerste klas betaalt slechts het dubbele van de derde. Dat lijkt nu toch eigenlijk naar niets. In Dnitschland zijn de verhoudingen al thans iets beter. Daar is de tweede ook twee keer zoo duur als de derde en de eerste is drie keer zoo duur. Hier echter wordt de kapitaalkrachtige bevoorrecht voor den minderen man. En nu komt het ergste nog. De hoogere klassen zijn in den regel zeer dun bezet, terwijl de derde productief is. Men ziet dan ook vaak het verschijnsel, dat men in de derde 13 -en 14 passagiers duwt in plaats van 10, terwijl eenige leege wagens, ruim en rijk bekleed, zonder doel mee- bungelen. Men moest aan het spoor eens een ex ploitatierekening maken wat de hoogere klassen kosten en opbrengen. Ongetwij feld zou het blijken, dat ze verlies >ple- veren en dat de derde rendabel is. Er zou dan m. i ook niet anders opzitten, dan de prijzen bij I en II te verhoogen; het gevolg daarvan zou zijn meer toeloop naar de derde klasse; men zou veel van het moois kunnen afschaffen en het be drijf meer rendabel maken. Mogelijk zou men even democratisch kunnen worden als de N.Z.H.T.M., de tramwegmaatschap pij, die het verkeer tusschen Leiden, Katwijk en Noordwijk verzorgt, waar alles één maar alles keurig is. Op zichzelf vind ik het niets erg, als men zich door ophoopende drukte zooals nu, eens wat behelpen moet in een ver voermiddel, maar het ergert me, dat de coupé's voor den minderen man (hoewel ook vele verstandige beter gesitueerden tegenwoordig derde klas reizen) volge stopt worden, terwijl zij, die te weinig be talen, plenty place hebben. Als dat niet veranderen kan, dan moet de maatschappij maar zorgen, dat er altijd en onder alle omstandigheden veldoende plaatsruimte Het Comité voor Celebes is aan den .tooravond van den opbouw van het Sprookjes- en Legiendenland, of, om de spreekwijze van veie goede bekenden te bruiken, van de poppententoonsteBing. Dankbaarheid vervult ons, moet ons ver vullen, voor de heerlijke medewerking die gevonden werd in Noord en Zuid, Oost en West van ons landje, ja zelfs buiten de grenzen. Een treffend groot aantal Room sche vrouwen waren weer prachtig, be wonderenswaardig edelmoedig. Zoowel met haar tijd als met haar geld. Tal van Room sche mannen waren het eveneens. Dit laatste getuigen de cadeautjes, in ons ma gazijn, voor de a.«. bekroonden; het blijkt ook uit de voorbereidselen voor onze ten toonstelling. Bijna afles ervoor wordt kos teloos gedaan. Men voelt zich fier op d'e Roomsche goedgeefschheid. Maar, lezeres, mocht gij nog niet meege daan hebben om een pop te koopen, een pop aan te kleeden, of lootjes van een kwartje te nemen, doe het dan gauw. We moeten kunnen zeggen, dat het Sprookjes- en Legendenland opgebouwd is door zoo Als 20 Oct. a.s. de mooie tento'otlsïel- lingszalen te Nijmegen, Keizer Karelplein 11, opengaan, dan moet iedere katholieke vrouw met gerechtvaardigden trots kunnen zeggen: „Daar heb ik aan meegewerkt. Mee gewerkt doordat ik 'n pop heb gezonden; meegewerkt door een pop te helpen aan- kleeden; meegewerkt door lootjes te heb ben gekocht, die me daarenboven kansen geven op de poppen daar uitgestald. En lezeres, stuur de pop tegen 15 Sep tember; stuur ze naar het afdeelingscomité in uwe slad of naburige stad; of naar de Nijmeegsche adjunct-magazijn-meesteress, mej. D. Payens, Kelfkensbosch 22, Nijme gen. En koop minstens één lot. Komt tusschen 20 en 29 October a.s. naar de tentoonstelling, Keizer Karelplein, Nijmegen; maar vooral zoo, dat ge fier zeg gen kunt: „Die is van ons, Roomsche vrou wen, en daar heb ik aan meegewerkt." Het Comité: Mevr. A. Kloppenburg-Lutz, presidente, St. Annastraat 118. Mevr. J. van der Lans-Russel, secreta resse, Parkweg 126. Mej. O. van Eupen, 2de secretaresse, Bijleveldsingel 12. Mej. E. van Genk, magazijnmeesteresse, Graafsche straat 14. Mej. M. Kar.thaus, penmingmeesteresse, Wilhelminasdngel 24. In een boekdeel van 170 blz. is het jaarverslag van Sobriëtas verschenen, hetwelk in een twintigtal hoofdstukken een afgewerkt beeld geeft van onze Roomsche Drankweerorganisatie. Hoogst belangrijk is het, te zien, hoe in 1921 de drankweeractie weer is opgeleefd en de inrichting van Sobriëtas weer werd uitge breid. De 10 Dioc. Bonden met hun Kruisver- bonden en Mariavereenigingen, Jongens- en Meisjesbonden, tellen 91,652 leden, van welke ruim 1/3 de geheelonthouding be oefent. Zes tijdschriften en propagandabladen verspreiden op ^regelde tijden de gezonde drankbestrijdersbegrippen onder onze katholieke bevolking, terwijl bovendien de boekhandel van Sobriëtas bij duizendtal len zijn brochures, vlugschriften, alma nakken, strooi- en aanplakbiljetten en nog zooveel andere propaganda-middelen onder de oogen van het publiek brengt. In alle Dioc. Bonden kwam de oprich ting van. een diocesaan bureau of bezol digd Secretariaat tot stand of werd er voorbereid. De algemeene actie, welke ge voerd werd, had vooral ten doel een nau were samenwerking tot stand te brengen tusschen de Roomsche Drankweer en de andere Katholieke Vereenigingen en uit breiding te geven aan het Sobriët.is- Jeugdwerk. Zoo tracht de centrale en dioeesane leiding de toekomst der katho lieke drankweerbeweging te verzekeren door een alcoholvrij vereenigmgsleven en een anti-alcoholische opgevoede jeugd. Te Geervliet (Z. H.) heerscht de gevrees de varkensziekte in hevige mate. Verschei dene dieren zijn reeds door de ziekte aan getast. In ons land is het suikerverbruik de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen zoo als blijkt uit het navolgende staatje van verbruik in kilogrammen per inwoner per jaar: 1910 14.96 K. G.; 1911 15.17 K. G. 1912 15.41 K. G.; 1913 16.32 K. G.; 1914 16.15 K. G.; 1915 16.82 K. G.; 1916 19.13 K. G.; 1917 21.17 K. G.; 1918 25.99 K. G.; 1919 23^0 K. G. Het program van de bijeenkomst to Arnhem heeft eenige aanvulling onder gaan. In de afdeeling „Arbeid" zal mej. Hütten, bestuurslid van den R.K. Tex- tielbond spreken over Vakorganisatie. De onderwerpen: „Waar en hoe be reikt men krachten voor het sociaal werk": Inl. mej. Mr. Boekelman to Utrecht en „Politieke Voorlichting", inl. mevr. JanzenHemmelder, Arnhem, zijn ondergebracht in de afdeeling: „Ge zinsleven" Inwoonsters van Arnhem en omstre ken, die uitsluitend aan de besprekingen wenschen deel te nemen, kunneii bij („Centr.") De Koningin-moeder is Dinsdagavond te Bad-Bentheim aangekomen, komende van Arolsen, en zal aldaar tot Zater dag blijven om vandaar voor eenigen tijd naar Het Loo terug te keeren. De aankomst te Apeldoorn is bepaald op des avonds 8 uur 26. Naar de „N. Crt." verneemt, zal het Nederlandsche oorlogsschip, aan boord waarvan H. M. de Koningin bij haar bezoeken aan Kopenhagen, Stockholm en Christiania de leden der Nederlandsche koloniën zal ontvangen, Hr. Ms. Zee land zijn, welke bodem vermoedelijk 2 September, onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee Putman Cra mer, naar de Scandinavische wateren zal vertrekken!^ De reden waarom de ontvangst aan boord van een onzer oorlogsschepen zal geschieden is, naar het blad meent te weten, hierin gelegen, dat noch de Ne derlandsche gezant in Zweden, noch die in Denemarken, welke laatste tevens ge- acccrediteerd is bij het Hof van Noor wegen, er in geslaagd zijn sedert hun aankomst een perceel te vinden, vol doende geschiktheid en ruimte biedend voor huisvesting van het gezantschap. Men meldt uit Den Haag aan het Hhld., dat de conferentie, die de tijde lijke voorzitter van den ministerraad, jhr. Buys de Beerenbrouck, j.l. Woensdag in zijn d'epartement gehouden heeft met de vertegenwoordigers der drie recht- sche fracties in de Tweede Kamer, de heeren Nolens, Schokking en De Monte VerLoren, tot zeer laat in den namiddag geduurd heeft, waaruit de berichtgever afleidt, dat het niet zoo gemakkelijk is om overeenstemming te verkrijgen over het ontwerp-regeeringsprogram, dat aan de rechtsche partijen is voorgelegd. In dit verband zijn vermeldenswaard de ge ruchten die de ronde doen, als zou de kabinetsformateur zelf (blijkens uitla tingen aan derden) vreezen zijn op dracht niet tot een gooi einde te kun nen brengen: geruchten, waaromtrent wij uit den aard der zaak geen bevestiging konden verkrijgen en die wij dus slechts als zoodanig mededeelen. De Bandoengsche correspondent van de „Loc." meldt: Wij zijn in staat, volledig te publi- ceeren de conclusie, waartoe de com missie, ingesteld om de oorzaken na te speuren van het vliegongeluk, het welk Zaterdag 8 Juli bij Antjol gebeur de, kwam naar aanleiding van het door haar opgemaakte proces-verbaal. De commissie sprak dan als haar Doordeel uit: le. Het vliegtuig had volgens de gegevens, geldende voor Midden-Euro pa, zijn maximum belasting. 2e. Aangezien motor-vermogen en draagvermogen van het vliegtuig in een tropisch klimaat, in verband met de hooge temperatuur, vermindert, is het vliegtuig eenigermate overbelast geweest. 3e. Het vliegtuig was dus uit den aard der zaak zeer moeilijk te vlie gen, waardoor elke fout, welke zich bij mindere belasting weinig merkbaar zou maken, waarschijnlijk noodlottige gevolgen zou hebben. 4e. Uit de verklaring van den eenig in leven gebleven passagier en de verschillende ooggetuigen, blijkt, dat de heer Hussni kort na den start een bocht heeft willen beschrijven. 5e. Bij het beschrijven van deze bocht is .geen voldoende helling aan het vliegtuig gegeven, n.l. niet in over eenstemming nftt den straal van de bocht. 7e. Toen de heer Hussni met het betreffende vliegtuig op Vrijdag 7 Juli 1922 een proefvlucht maakte, was het 3 jaar geleden, dat hijrdit type had gevlogen en was het vliegtuig niet volbelast. 8e. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat tóén eenzelfde besturings- fout werd begaan, welke fout, in ver band met de lichtere belasting, geen nodlottige gevolgen heeft gehad. 9e. Al blijkt uit de certificaten van den heer Hussni, dat deze vroeger een goed vlieger is geweest, is dit nog geen bewijs dat hij den laatsten tijd nog over de daarvoor vereischte eigenschappen beschikte. Dit kan al leen worden vastgesteld door peri odieke keuringen, zooals o. m. gelden voor de militaire vliegers. Resumeerende is volgens de com missie het ongeval te wjjten aan de volgende oorzaken: le. Onvoldoende voorbereiding van den tocht (niet geoefend met volbe last vliegtuig). 2e. Lichte overbelasting van het toestel. 3e. Besturingsfout van den heer Hussni. 4e. Het ontbreken van deskundig toezicht van Staatswege op vliegers en vliegtuigen. De heer J. Westerman Holstijn, vice-pre sident van de Nederlandsche Bank, schreef over bovenstaand onderwerp, een artikel in het tijdschrift van de Neder landsche Kamer van Koophandel te New York. Het volgende wordt hieraan ont leend: Tot voor kort speelde de dollar op de Amsterdamsche beurs, in tegenstelling met het pond sterling, slechts een zeer on dergeschikte rol. Gedurende den oorlog kwam hierin verandering en het scheen een tijd lang alsof de dollar het pond zou gaan vervangen. Schrijver gaat de verschillende koers fluctuaties na en bespreekt de maatrege len, door de. Nederlandsche Bank inder tijd genomen, om de nadeclige gevolgen van den ln$en stand van den dollar, voor onze industrie te paralyseeren. In November 1918, na den wapenstil stand, begon de dollar weer te stijgen, in de eerste helft van 1919 werd de pariteit bereikt, terwij! ze in 1920 tot 35 pet. bo ven pari steeg. Daardoor onstond voor de Nederland sche Bank de vraag, of het al dan niet gewemscht was een verdere stijging te voorkomen, door uitvoer van goud naar de Vereenigde Staten. De hooge stand van den dollar, toch maakte het voor on ze importhuizen zeer moeilijk om goede ren uit de Vereenigde Siaten in te voe ren. Dit was met name het geval met den graanimport. De Nederlandsche. Bonk heeft echter be sloten de goudreserve niet te verzwakken en wel om de volgende redenen: Allereerst werd aangenomen, dat als oorzaak van de stijging van den dollar, het feit moest worden aangenomen, dat Eu ropa gedurende den oorlog van crediteur de debiteur van de Vereenigde Staten was geworden. Toen de Vereenigde Staten deze vorderingen begonnen te innen, ontstond daardoor in alle landen een groote vraag naar dollars, die den koers ook in Hol land steTk deed stijgen. Geen enkel land, zelfs Engeland niet, deed eenige poging om aan deze vraag naar dollars door goudverschepingen te voldoen. Onder deze omstandigheden kon de Nederlandsche Bank met kans op succes geen goud uitvoeren. Bovendien zouden de andere landen van deze daad meer hebben geprofiteerd dan Nederland zelf, daar het grooter aanbod van dollars, dat door verkoop der goudreserve zou ont slaan, in de veel dringender behoeften van de andere landen zou voorzien. Daarbij kwam nog, dat de Duitsche her- slelverplichtingen in goud of goudwaarden moesten worden voldaan en de dollar in dien tijd de eenige goudwaarde was, dié er bestond. Op die Dollar-aankoopen voor Duitsche rekening kan een groot deel der koersstij gingen van den dollar worden terugge voerd. Thans ïs de situatie echter belangrijk veranderd. t Allereerst toch is aan Duitscbland toe gestaan haar verplichtingen ook in francs en ponden te voldoen. Ten tweede hebben de nadeelen, die voor de Amerikaansohe industrie uit den abnormaal hoogen dollarkoers ontsproten er toe geleid, dat men in de Vereenigde Staten maatregelen heeft genomen, om den koers weer tot 'n meer normaal peil terug te brengen en wel door uitstel van betaling en kredieten toe te staan. Zoowel Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Zwitser land, alsook Nederland hebben belangrijke leeningen in de Vereenigde Staten afge sloten. Het gevolg van een en ander was, dat de dollar weldra daalde tot een niveau dait meer normaal kan worden genoemd. Daardoor wordt de weg voor een terug keer naar den gouden standaard gebaand en het is zeer waarschijnlijk dat Neder land en ook landen als Engeland, Zweden, Japan enz. weldra den beslissenden stap zullen doen. Uit schr.'s verdere beschouwingen blijkt, dat de fluctuaties, die de dollarkoers te Amsterdam sedert 1914 te zien gaf, haar oorzaak vonden bij den dollar en niet bij den gulden. 1 Schreven 22 rijpaarden, waafofide'r S var] Fransche en 4 van Nederlandsche officie ren, Frankrijk en België zonden hunne cracks, waaronder de prijswinnaars van t vorige jaar. Twee Fransche en acht Bel gische paarden dingen mede in de épreuva uttel ée. De Centrale. Bond van Transportarbei ders heeft met meerderheid van stemmen besloten de staking in het Rijnsleepvaart- bedrijf op te heffen. Het nieuwe contract behelst het vol gende: lo. opheffing der op 10 Juli door den C. B. geproclameerde staking voor het personeel van Rijnsleepbooten en de boo ten van de Belgische vaart. 2o. Verplichting van den C. B. er voor te zorgen, dat de symoathiestaking der Duitsche vakbonden beëindigd wordt. 3o. het werk te laten hervatten op de zelfde loonen en voorwaarden die door de werkgevers in het Rijnsleepvaartbedrijf en de Belgische vaart voor het uitbreken (der staking waren aangeboden. 4o. Contraclueele overeenkomst tot Juli 1923. Naar aanleiding van het genomen be sluit tot samenwerking der verschillende spoorwegorganisaties schrijft Het Rechte Spoor, het orgaan van St. Raphaël o.m.: „De kwestie staat eenvoudig zoo, dat ten aanzien van de te nemen maatrege len van tegenweer de hoofdbesturen zoo dikwijls de situatie dat vordert, zuilen overwegen, welke maatregelen het meest doeltreffend zijn in het belang van het personeel. En het spreekt van zelf, dat onze organisatie evenals iedere andere dat zal doen, de te nemen maatregelen zal toetsen aan hare beginselen. Bovendien zullen alle te nemen maatregelen, van eenigszins beteekenenden aard, vóóraf in onze eigen organisaie besproken en daar omtrent eene beslissing genomen worden. Er wordt dus gewone vakvereenigingsac- fie gevoerd, zooals St. Raphaël dat steeds heeft gedaan." Aan de emaille- en lakwarenfabriek te Ilattem is Donderdag onder het perso neel, bestaande uit 100 man, een sta king uitgebroken om loongeschil. Toen de patroons, geholpen door kantoorper soneel, zelf eenig laad- en loswerk zou den verrichten, moest gemeente- en rijks politie er aan te pas komen om toe zicht te houden en stoornis te voorko men. De fabriek staat nu stil. Twee personen, tegen wie aan dé Oostgrens bij Winschoten proces-verbaal was aangezegd, gaven als hun vak of beroep op „smokkelaar", Op de bekende veulensmarkt te Tiel, die in het laatst van Augustus steeds een grooten aanvoer van paarden kent, was voor het eerst marktgeld ingevoerd. De boeren weigerden echter grooten- deels, om het betrekkelijk vrij hooge be drag van 60 cent voor paard en veulen ia deze dagen van slappen paardenhandel te betalen en hielden op de straat buiten de markt een geanimeerde handelsbijeen komst, welke de politie vruchteloos trachtte te verhinderen. Te Tiel is tijdens afwezigheid van dé bewoners ingebroken bij ds. E. J. v. d, Br., predikant bij de Ned. Herv. ge-, meente aldaar, die buitenslands zijn zo- mervacantie doorbrengt. Met een valschen sleutel is vermoedelijk de buitendeur ge- j opend, waarna uit een deur in de gang een i paneel is gezaagd, waardoor men in de kamers kwam, waar alles is overhoop ge- haald. Wat er ontvreemd is, kan nog niet i vastgesteld worden. Dinsdagmorgen heeft j men de inbraak ontdekt. De familie is door de politie telegrafisch verzocht ovec te komen. De werkman H. Hein, in dienst van da, houthandelaar G. Wijma te Apeldoorn^ was Woensdag bezig een stuk hout, in dé cirkelzaag te bewerken. Plotseling schoot het stuk hout den ars beider tegen de borst en veroorzaakte een inwendige bloeding, die zijn opneming inl het ziekenhuis noodig maakte, j Dezelfde patiënt verloor eenigen tijd geleden in dezelfde fabriek door een ons i geval één zijner oogen. In een hotel in Den Haag heeft dé I recherche een Zwitser en zijn echtgenoote aangehouden, waarmede de Belgische justitie nog een appeltje te schillen heeft. De Zwitser is vertegenwoordiger inl horlogeriën te Brussel van een firma uit Parijs. De zaken in Brussel gingen slecht,- en waarschijnlijk om te trachten er weer bovenop te komen, heeft de Zwitser uit da zaak 15000 francs genomen, waarmedé hij is gaan spelen op de renbaan in Oss tende. Inmiddels was de zaak uitgelekt, dé Belgische justitie zocht hem wegens ver duistering en in een auto is de Zwitser toen over de Nederlandsche grens ger vlucht. De Haagsche recherche kreeg ech ter vermoeden op hem, omdat het echt-, paar zich zonderling gedroeg. Daarop zijn zij aangehouden. Bij het verhoor is ges bleken, dat de man bovengenoemde ver duistering op zijn geweten had. Het gebeurde eenige dagen geleden. Bij de Beurs te Amsterdam. Een jongen sjouwt een bus met vloeiende teer op zijn schouder. Een haastige fietsrijder, fijn gekleed, rijdt hem aan. De teerpot valt, zoodat de inhoud als een zwart tapijt over het asphalt uit-^ zwalpt. De fietsrijder en zijn instrument er midden in! Veel volk schiet toe om: den gevallen jongeman te zien opstaan uit den poel van ellende. Eerbiedig blijft het eohter op een afstand en steeds verwijdt zich de kring der om standers, naarmate de vloed toeneemt. Geen politie, die het 'm zoo lapt! Eindelijk gelukt het den fietsrijder het glibberige pad te verlaten. Een hoera'tje van het publiek. En zoa droop-ie af in letterlijken en fjguuxi lijken zin! I - Xu'Kjd"). OSTENDE—SPA. Voor de raid OstendeSpa zijn inge- Steads Voorradig Varkens- Kalfsvleesch. Bestellingen gratis thuisbezorgd door geheel Haarlem en Omstreken. Beleefd aanbevelend, N.B. Geef Uw naam en adres op, eerstdaags wacht U een verrassing. -, v-- r'i Vanaf heden wederom verkrijgbaar PRIMA DUINKONIJNEN tl p. st. Aan huis bezorgen zonder prijsverhooging.a contant. Osssenlappen en gehakt 80 cenl Rollade en Stukjes 90 cent Rosbief en Rib 100 cent" Biefstuk 125 cent Vet 100 cent Lamslappen 50 cent Lamscarbonade 60 cent Lappen z. b. 80 cent Bout, z. b. 100 cent Lid van het Ned. Instituut van Accountants. Oud Hoofd van het Accoufai^p- bureau der directe Belastingen te Amsterdam Medewerker: G. STEGWEE. Oud adjunct accountant der di recte Belastingen. BOEKHANDEL Warmoesstraat 10 Concurreerende prijzen! Ossenlappen Stukjes en Rollade Rosbief en Rib Pekelvleesch, per ons Rookvleesch, per ons Rookworst, per ons Bloedworst, per ons Leverworst, per ons U NIL- JENEVERi 13.30 itrlilelil li SIM JE IHIE"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6