LAATSTE NIEUWS, Lafayette m LAATSTE WEEK £5 RESTANTEN DAMESCONFECTIE Zaterdag 26 Augustus 1.922 45ste Jaargang No. 14231 Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïHus- streerd Zondagsblad in acht bladzijden. Eerste Blad. Belangstelling in de bedrijfsorganisatie geoorloofd? '-Jk VAN.®WZE ^jppAADLOOZE TELEFOON De toestand in Ierland. '■>ry KES3KBERICHTEN. 0VERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te. 10 uur de Hoogmis 3 uur Vespers. ZATERDAG te half 8 Lof. Gedurende de week zijn de H.H. Missen te 7 uur en half 9. HEEMSTEDE. ZONDAG half 8 en 9 uur stille H.H. Missen. Ha.f 11 Hoogmis. 3 uur oefening van de H. Kruisweg. 6 uur Lof. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter éere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds 7 uur Lof. VRIJDAG 8 uur gezongen H. Mis ter eere vap Jesus' Godd. Hart. 's Avonds 7 uur Lof. STADSNIEUWS. AGENDA 27 AUGUSTUS 28 AUGUSTUS AGENDA Een nieuw kleedingmagazijn. Douchebaden. Onderafdeeling Haarlem e.o. van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren. Te snel rijden. Botsing. Onze Wethouders. E. H. B. O. T00NEEL. Personalia. Koninginnedag. RESTANTEN OPRUIMING L. PAANAKKERS Schoenmagazijn Alléén Groote Houtstraat SCHOTEN. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Ontslag bij de Rijkstelegraaf. De motorlooze vliegtuigen. IVad.) Nederlanders bij een autoongeluk in Frankrijk gewond. De ex-keizer. De diefstal te Bergen. Trampersoneel St. Raphael afd. St. Augustinus. Jongensfiets f 40.- Heerenfiets f 75.— OR. HOUTSTRAAT Dé hbonnemenïsprijs ¥j@' draagt rooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week J 0.25 Franco per post p. kwart. Hj vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan (49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, i 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Adverïenïiên 35 cent* per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regel* 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. F De vorige week hebben wij mel ding gemaakt van een tweetal bro- tehures, uitgegeven door de federatie Van R. K. .Werkliedenbonden, te 's Gravenliage. 'Daaronder noemden twij, den interessanten overdruk van artikelen in „het Roer", van de hand Van Henri Hermans, onder den titel -„het gnoote vraagstuk der bedrijf so r' ganisiatie". Nauwelijks was 't boekje van de pers of het Vakbureau te iütrecht meldde in een communiqué niets met het geschrift van Henri Hermans te maken te hebben en geenerlei verantwoordelijkheid te dra gen voor den inhoud. Wat deze eigen aardige en ongewone afwijzing be duidde, kan men in ons nummer van heden lezen onder de rubriek „Uit het Sociale leven", waar onze mede werker er een verklaring van geeft. Het geval lijkt ons echter interessant genoeg, om er nog wat meer over ite zeggen, daar de zaak ook met be doelde verklaring en naderen uitleg on,zes inziens niet is afgedaan. Hoe groot de fout van den heer Henri Hermans is óm op eigen ge legenheid artikelen te schrijven over een brandend sociaal vraagstuk en deze door de Federatie van Werk- liedenvereenigingen te laten uitgeven, (zonder contact met het Bureau vian de R. K. Vakorganisatie, terwijl juist de vakorganisatie zeer in het bijzon der bij dit vraagstuk is betrokken Wij wagen 't niet dit te beoordeelen. De schrijver is behalve leider van de Roomsche Standsorganisaties ook on der veel meer lid van de Tweed,'e Kamer en heeft zich op sociaal ter rein zoowel als spreker als schrijver een uitstekenden naam verworven. [Wij kunnen ons indenken, dat hij over dat aller belangrijkste vraagstuk van de bedrijfsorganisatie iets te zeg gen had. Welke functie gaf hem daar toe verlof, welke belette hem dit? Moeilijke vragen, waarop 't antwoord op de eerste plaats aan den betrok kene zelf blijft. Maar nu de brochure verschenen is, zouden wij willen zeggen: Vraag niet wie het zegt, maar wat er ge zegd wordt. En wat Henri Hermans zegt, is inderdaad de moeite waard. Toen het Paaschmanifest van 1919 verschenen was, hebben wij over den frisschea durf, die er uit sprak en de soli dariteit der standen, welke aan het plan der bedrijfsraden ten grondslag lag, mede onze waardeering uitgespro ken, hoewel de zwakheid van enkele Üeelen als het in gedrang komen van den consument tusschen ondernemer en werknemer en de voorloopige uit sluiting van de niet-katholieke vak- genooten, ons toen al niet ontgingen. Maar wij meenden, dat een proef met het ontworpen plan alleszins de moeite waard was en dat de prac- tjjk wellicht de oplossing van de moei lijkheden zou brengen. Glashelder toont Henri Hermans nu echter aan, dat de onvolkomenheden 'fundamenteels fouten waren. En zijn betoog, dat men de eenheid wilde bou wen op den grondslag van de schei ding, moge pijnlijk aanvoelen, daar om is het niet minder juist. De mo- J derne vakorganisatie is, zooals in de brochure uiteengezet wordt, geboren uit de tegenstrijdigheid van belangen tusschen patroons en arbeiders. Laten wij zeggen, dat deze vorm nood zakelijk was, dat de scherpe kanten er in Roomsche en christelijke kringen rijn afgeveild, in wezen zijn het toch strijdorganisaties, waarop moeilijk \,,het gebouw der bedrijfsge- meenschap" is op te bouwen. En wie zal ontkennen, dat de schrijver hier juist zag, wanneer hij omtrent deze i'undamenteele fout zegt: „Uit deze hoofdfout vloeide voort die andere fout, dat men als „bedrijfsorgani satie" beschouwde en leerde beschouwen, wat feitelijk niets anders was dan een in stituut tot regeling der arbeidsvoorwaar den, en zelfs dat niet eens, want de eigenlijke regeling bleef overgelalen aan de „partijen"; in de vakvereenigingen. Toen het er dan ook op aankwam, toen het bedrijfsleven in ernstige moeilijk heden verkeerde, éénmaal bij de enor me prijsstijgingen en de noodzakelijk heid dientengevolge van loonsverhooging, en een andermaal bij het ontstaan en die her doordringen van de algemeene malaise die loonsverlaging aan.de orde stelde, toen het er dan ook op aan kwam, ging van de Bedrijfsraden absoluut geen lei ding uit. Op de vragen: of alle prijsstij gingen wel gerechtvaardigd waren en of eerst aan verhooging en later aan verla ging van Ioonen niet te ontkomen viel en op alle andere, hiermede verband hou dende vragen van economischen aard, werd geen antwoord gegeven door de colleges, die men hiertoe mocht geroepen achten, omdat zij zich hadden aangediend als „bedrijfsorganisatie", maar wél door elk der ledengroepen van die colleges, en dan „natuurlijk" zóó verschillend dat er naar hartelust over gevochten werd! En zoo werd het mooie en groote beginsel dér solidariteit publiek tot een aanfluiting gemaakt." Harde waarheden? Ja, maar waarheden! Is nu de groote vraag zelf opgelost met het stelsel, dat Henri Hermans voor dat der bedrijfsraden in de plaats schuift. De schrijver der brouchure zelf zal wel niet denken ten deze den steen der wij zen gevonden te hebben, al kan men hem niet een compliment onthouden voor de knapheid, waarmede hij uit het bedrijf zelf, uit de fabriek als kern, langs orga- nischen weg tot een publiekrechtelijke bedrijfsregeling komt. Maar ook dit sy steem heeft in zijn onderdeden nog zwak ke plekken; juister ware misschien ge zegd, dat men gaarne de uitwerking van belangrijke details zou willen I zien om over de schoonheid van het geheel te kunnen oordeelen. Zoo lijkt ons b.v. de plaats van de tegenwoordige vakorgani satie, welke volgens den schrijver voor lopig behouden moet blijven, in het eerste stadium van den groei niet erg duidelijk. Maar het proces als geheel genomen heeft veel aanlokkelijks, omdat er zulk een natuurlijke groéi in rit, omdat er zoo wei nig in wordt gedwongen en geforceerd, zoo weinig van boven af wordt „gemaszregelt." Iptussohen, het is ons niet te doen om een oordeel, nooh een aanprijzing, noch een veroordeeling uit te spreken; daarvoor zou een minstens even groote verhande ling als van den schrijver noodig zijn. Wij willen slechts hetoogen, dat er te lang over het groote vraagstuk der bedrijfsorganisa tie gezwegen is en dat het nu hoog tijd wordt deze zaak Minstens aan de orde te stellen, openlijk te hespreken, des noods openlijk uit te vechten. Maar dit laatste dan in een geest, zoo als onder Christenen past, niet terzijdestel-^ ling van persoonlijke gevoeligheden, welke niet op het gezond verstand maar op ijdele „Rechthaberei" gegrond zijn; met terzijde steling, met opoffering desnoods van alles, wat nie* rechtstreeks met het groote vraag stuk verband houdt. En voor zulk een zakelijk debat geeft de brochure-Hermans zeker een schoone gelegenheid. fr? ö'vV JV 5 'C' •■•tj-Mi HET EINDE DER BESPRE KINGEN TE BERLIJN. PARIJS, 25 Aug. In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat te Berlijn geen enkel voorstel van belang werd go-1 daan en btat is derhalve waarschijnlijk, dat de Commissie van Horstel, die mor gen bijeenkomt, slechts het in gebreke blijven van Duitschland zal kunnen con- Btateeren. Tot het laatste oogenblik- werd gewacht op ten minsto een geste, waaruit de goede wil der Duitschers had kun nen blijken, maar de gedelegeerden ver lieten Berlijn zonder aanvullingsvoorstel. DE VERDACHTE DUITSOHER GEARRESTEERD. PARIJS, 25 Aug. Het bericht, dat de recherche op het punt stond een Duitsch onderdaan, Gunther genaamd, in hechtenis te nemen, die tot do geheime organisatie Consul behoort en tot op dracht hoeft een aanslag op Poincaré te plegen, is wel degelijk juist. Op het eind van den avond heeft de recherche, die in het bijzonder naar de westelijke voorstedon was getogen, oen in dividu gearresteerd, welks signalement aan dat van Gunther beantwoordt. De gureté Générale weigert nochtans op hot oogenblik eeniga officieele mededee- ling te doen, wolk© het onderzoek zou kunnen schaden. EEN ANTWOORD OP DE JONGSTE REDE VAN POINCARé. BERLIJN, 25 Aug. In het heden gepubli ceerde officieele Duitsche antwoord op Poincaré's rede te Bar-le-Duc wordt ge zegd: De Fransche minister-president heeft een vergelijking gemaakt tusschen de Duit- (Sche bétalings- en handelsbalans. Ben feit is, dait de jongste depreciatie der mark van 1/150 tot 1/450 van de vre- deswaarde door de politiek der bedreigin gen en retorsies is veroorzaakt. In liet Duitsche antwoord heet het ver der: De Duitsche economie is door den oorlog volkomen uitgeput en door het ver drag van Versailles van alle activa be roofd. Daarin onderscheidt zich Du-itseh- lands toestand van dien van Frankrijk niet alleen nu, maar ook een vergelijking met den toestand van Frankrijk na 1871 is toe laatbaar. De vrede van Frankfort had de Fran sche economie volkomen intact gelaten.- Het land kon alleen door arbeid door den verkoop van buitenlandsche waardepapie ren en ,door middel var buitenlandsche credieten betalingen aan het buitenland doen. Dat alles is door het vredesverdrag on mogelijk gemaakt of is geweigerd. Frankrijk heeft na 1871 evenals thans rijn crediel behouden. Aan Duitschland is een internationaal crediet geweigerd onder het motief, dat het verdrag van Versailles en het ultimatum van Londen Duitschland onwaardig hebben gemaakt crediet te ver krijgen. De bewijsvoering van Poincaré, dat Diutschlarid de depreciatie der mark zelf veroorzaakt heeft is dus onjuist. Iets der gelijks zou ook groote waanzin zijn ge weest. Alleen Frankrijk en de Fransche in dustrie hadden belang bij de daling 1 der marlt. Dit feit verklaart de anders onbegrijpe lijke Fransche politiek. Hoe meer de mark daalt, des te goedkooper krijgt Frankrijk Duitsche kolen. Tegen 25 goudmark met vijf goudmark premie vóór twee jaar, wordt thans slechts vier a vijf goudmark in totaal per ton berekend en op de re kening der schadevergoeding afgeschreven. Frankrijk maakt daardoor voor zich zelf ©en winst van milliarden, waarvoor Duitschland niet wordt gecrediteerd, en kan aldus zijn ijzerindustrie van billijker kolen voorzien. De buitenlandsche ijzerin dustrieën konden daar niet mee concurreè- ren, vandaar mjllioenen werkloozen in Amerika en Engeland. Poincaré heeft ten onrechte beweerd, dat Duitschland in De cember 1921 aanbetalingen in baar geld en aan leveringen in natura pas vier mil- lioen goudmark bad opgebracht. In werkelijkheid heeft Duitschland aan betalingen in baar geld 2.2 milliard en aan leveringen in natura 16.3 milliard goudmark opgebracht. Daarbij komen 19.7 milliard goudmark voor de bezettingskos- ten, he>t geliquideerde Duitsche eigendom hi het buitenland, tezamen meer dan 38 milliard goudmark. Met de waarde van de door Duitschland afgestane gebieden en ko loniën komt men tot 100 milliard goud mark, gelijk minister Ral hen au dit in zijn Rijksdagrede van 28 Maart 1922 berekende d.w.z. een derde van het geheele Duitsche nationale vermogen van vóór den oorlog. Ook het verwijt voor het begunsti gen der kapitaalvlucht is volkomen on gegrond. De Duitsche regeering heeft doeltreffende maatregelen genomen en richtte de vraag tot Poincaré of d<j Fransche maatregelen tegen de kapitaal- vlucht .eenig succes hebben. Op het oogenblik, waarop de econo mische instorting van Duitschland door alle betrokken Ëuropeesche staten door gemeenschappelijken arbeid moet worden verhinderd, kunnen zulke redevoeringen als Poincaré steeds weer houdt, alechta onheil brengen. i DE AMERIKAANSCHE GEZANT BIJ DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. BERLIJN, 25 Aug. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de Ameri- kaansche gezant te Berlijn, Houghton, gisteravond rijkskanselier Wirth ©en bezoek gebracht om inlichtingen over den politieken toestand in te winnen. De Dail Eireann. Naar draadloos verluidt zal het Dail Eireann nu 9 September bijeenkomen. Successen der Vrijstaters. De Valera in Louth. LONDEN, 25 Aug. De Vrijstaters zijn bij verrassing te Kinsale geland en hebben deze plaats genomen. De rebellen namen de vlucht, nadat zij de kazernes hadden vernield. De Vrijstaters namen ook Dunmanway. Dit zijn de twee laatste steunpunten der rebellen in het graafschap Cork. Meer dan 150 republikeinen zijn gevan gen genomen bij een omtrekkende bewe ging in het district Morroe, graafschap Limerick Volgens berichten uit Belfast is De Va lera plotseling opgedoken in het graaf schap Louth, waar zich vele republikein- sche benden bevinden onder bevel van generaal Aiken, die beschouwd wordt als een der bekwaamste rebellenleiders. Men gelooft dat de opstandelingen in Louth een,nieuwen aanval voorbereiden, wellicht op Dublin. DE LOONSVERLAGING IN HET HA VENBEDRIJF. LONDEN, 25 Aug. Op de hier gehouden nationale conferentie van havenarbeiders werd medegedeeld, dat blijkens de rap porten uit de afdeelingen een aanzienlijke meerderheid zich verklaard heeft vóór het aanvaarden van het voorstel der werkge vers om de loonen te verjagen met twee shillings per dag en wel in twee termij nen, n.l. in October 1922 en Juni 1923. Naar aanleiding hiervan gaf de confe rentie machtiging tot onderteekening der overeenkomst met de werkgevers. DE ENGELSCHE «OORLOGS SCHULD AAN DE VER. STATEN. LONDEN, 25 Aug. In gezaghebbende Britsche kringen wordt verklaard, dat er een zeker misverstand schijnt te bestaan omtrent de verklaring in Balfours nota, dat het door Engeland van de Ver. Staten geleende geld feitelijk, ofschoon niet for meel, geleend werd ten behoeve der bond- genooten en niet voor Engeland zelf. Men brengt in herinnering, dat Sir Ro bert Horne, de kanselier van de schatkist op 20 Oct. 1921 in antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde: „Dé eenvou digste wijze om den stand van zaken "iieen te zetten is m. i. deze:: Engeland leende van de Ver. Stalen, nadat dit land in oorlog was gegaan, de som van 4.277 millioen dollar of 879 millioen pond ster ling pari. Gedurende de periode, tijdens welke Engeland van de Ver. Staten geld leende, schoot de Engelsche regeering aan de ge allieerden een bellrag voor van 897 mil lioen pond. Indien wij niet hadden be hoeven te voldoen aan de verzoeken om hulp van onze geallieerden, hadden wij geen hulp behoeven te vragen aan de Ver. Staten." In bovengenoemde gezaghebbende krin gen wordt toegegeven, dat met uitzonde ring van een bedrag van ca. 140 millioen dollar, dat aan de Britsche regeering werd geleend met het doel om weder onmid dellijk te worden geleend aan Rusland voor uitgaven in de Ver. Staten, het gan- sche bedrag van de voorschotten der Ver. Stalen aan de Britsche regeering werd besteed voor de uitgaven der Britsche regeering in de Ver. Staten. Maar met nadruk wordt verkjaard, dat, indien de Britsche regeering niet genood zaakt was geweest om voorschotten te verstrekken aan haar geallieerden voor hun uitgaven in het Britsche rijk en in neutrale landen, zij zich niet om finan- cieelen bijstand tot de Ver. Staten had be hoeven te wenden. Voorts vergete men niet, dat de Engel sche regeering er in het begin van 1918 bij Amerika op heeft aangedrongen, haar de verantwoordelijkheid van de schouders te nemen, gelegen in het financieren der geallieerden, in ruil waarvoor zij aanbood al haar eigen uitgaven in de Ver. Staten te financieren zonder van de regeering der Ver. Staten Ie leenen, doch deze laat ste wenschte niet op dat voorstel in te gaan. EEN GEZONDE ZOMER. Draadloos wordt gemeld, dal het sterf tecijfer te Londen verleden week het laagste was, dat nog ooit is geregi streerd, n.l. 8.1 per 1000.. In de overeen komstige week van het jaar 4921 bedroeg het sterfecijfer 11,5 per 1000. Voor de afgeloopen week bedroeg in vijf groote steden jn Engeland en Wales het sterftecijfer 9.1 per duizend, en in de overeenkomstige week van 1921, 10,9 per lAWtSh.' ZfBcp mdr- Op een der dagen van de afgeloopen week hadden voor de Zijlbrug drie ongevallen tegelijk plaats, welke men hierboven in beeld ziet gebracht. Zoodra er een politie man voor verkeersagent kan worden vrijgemaakt, is de Zijlbrug de eerste sollicitant. 1000. Men schrijft deze gunstige cijfers toe aan den invloed van de zware regens op het insectenleven. De gezondste zomer is die, waarin het zwaar regent in de tijden dat de insecten zich voortplanten. Stadsschouwburg De tante van Charley 8 uur. Rusthoek Bloemendaal Concert half acht. Luxot-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Commissie van Be- 8 uur schil- Sociëteit „St. Baoo" - roep Lager Onderwijs ders 8 uur. Stadsschouwburg Opera Italöana Tosca 8 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve op Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R- K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2—half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondag- en nachtdienst der Apothekers wordt deze week waargenomen door v. Rijn's Apotheek, KI. Houtweg 15 en de firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijhveg 88. Gisterenavond heeft de heer S. de Vries een nieuw kleedingmagazijn ge opend in perceel Botermarkt 29. De nieuwe winkel ziet er keurig uit. Het houtwerk is nieuw geschilderd en de electrische verlichting verdient wel apart vermeld te warden. De etalage is keurig uitgestald en doet zien, wat ©en mooie, goede costuums er te krij gen zijn. Verscheidene fraaie bloemstukken mocht de heer de Vries ontvangen bij gelegenheid der opening zijner zaak. Den eigenaar good luck! In do afgeloopen week zijn in het douchebadhuis aan het Leidscheplein 648, in dat aan den Koudenhorn 307 en in dat aan den Schotersingel 935 baden genomen. Deze xrèrgaderde op 24 dezer, onder voorzitterschap van den heer C. Berg man, secretaris van Halfweg.) Elf leden waren tegenwoordig. De rekening over 1921 werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de afdeelings- vergadering te Amsterdam werd be noemd de heer A. Koelma, te Haar lem. Ten aanzien van de wijziging der statuten van don bond, werd besloten te ijveren voor het bghoud van diens tegenwoordige samenstelling. De gerin ge uitzetting der grenzen, die 't Hoofd bestuur voorstelt, wordt nog te groot- geacht. In het ontwerp der nieuwe statuten werden nog tal van wijzigingen noodig geacht. Deze zijn evenwel van ondergeschikten aard. Aan het slot der vergadering werd in een motie afkeuring uitgesproken aan het adres van den voorzitter, wegens uitvoering van ©en niot-genomen, doch door hem gefingeerd besluit. Tegen een dertiental personen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens te snel rijden met auto of motorfiets. Mooi zool Hoe strenger opgetreden, hoe beterl EXCURSIE. Onder leiding hunner onderwijzers maakten de leerlingen van den tuinbouw- wintercursus, alhier op Donderdag j.l. een exursie. In den voormiddag werd te Leiden de Rijksplantentuin met de ver schillende kassen o.a. de Victoria Regia- kas, bezichtigd onder de deskundige voorlichting van het personeel. Over stelpend is daar het aantal planten soorten uit alle deelen der wereld bijeen gebracht en de jongelieden, die al eenig oog op de plantenwereld krijgen, konden hun hart aan den vormenrijkdom op halen. Na een paar uur was men moe. Nu even iets gebruikt en het gezelschap ver trok naar Loósduinen, waarin den middag gezien werden de reusachtige complexen van glashuizen, waarin als 't ware fabriek matig groenten en fruit werden geprodu ceerd, reeksen van kassen 50 M. lang, 10 M. breed, en daarnaast of het ijsvelden waren, groote oppervlakten overdekt met broeiramen. In de kassen op heden snijboonen en tomaten, onder 't platte glas meloenen. Als bijzonderheid werd nog bezichtigd een kweekerij met ette lijke kassen vol Kentia's in Nederland iets buitengewoons. Even nog een opgje in de practische ingerichte veilingsge bouwen en een bezoek aan een gewone, maar goed gesorteerde bloemisterij en daarna trok het gezelschap naar Scheve- ningen, in de hoop met een strandwan deling den dag te sluiten, maar toen kwam de regen en dreet de reizigers in een snel tempo naar tram en trein, waar mee ze dankbaar aan allen, die bijgedra gen en meegewerkt hadden om den tocht ogelijk te maken, weer in Haarlem aankwamen. Gisteravond half 7 had nabij de Ostade- straat een aanrijding plaats tusschen een wagen der E. N. E. T. en een auto, ko mend© uit de Jan Steenstraat. Van de auto werd èen spatbord en de as beschadigd. Een inzittende dame werd er uit geworpen doch bekwam geen ernstig letsel. Mr. Slingenberg, wethouder van Open bare Werken, hoopt 1 September en mr. Bomans, wethouder van Financiën, 4 Sep tember zijn werkzaamheden ten Stadhuize l© hervatten. In de étalage van den winkel van „Sa- nitas" aan de Kruisstraat zijn artikelen ten toon gesteld, welke gebruikt worden door de vereeniging „Snelverband" van Eerste Hulp bij Ongelukken. N'V. Het Schouwtooneel. Hoewel op jiet eind van het vorig seizoen voortdurend uitverko?hte zalen het voor de N.V. Het Schouw:ooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Mnsch wenschelijk maakten de serie op voeringen van het dolle blijsoel „Als je maar 'n verleden hebt" voort te zetten, maakten reeds vroeger aangegane ver bintenissen dat onmogelijk. Honderden, die nog niet in de ge legenheid waren het stuk bij je wonen spraken daarover hun teleurstelling uit. Om' daaraan tegemoet te komen besloot de N.V. Het Schouwtooneel de twee eerste voorstellingen van het nieuwe seizoen in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zaterdag ,2 en Zondag 3 September te bestemmen voor reprises van „Als je maar 'n verleden hebt.' Woensdag 6 September kan het eer ste nieuwe stuk, waarover wii nog na dere mededeeliiigen zullen verstrekken, worden tegemoet gezien. Bij beschikte king van den minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en can- didaat-notarissen te Haarlem H. 'J. Raedt, oud-inspecleur der registratie te Haarlem. Tot directeur van de Gemengde Zang- vereeniging „Euphonia" te Schngen, af- deeling van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, is benoemd de heer Leo Pielage, alhier. Het kerkconeert, dat op Koninginne dag zal worden gegeven, zal zijn van hal f 23 uur. Als solisten zullen optreden de heer George Robert, mej. Di Moorlag (so praan) en de heer Sam Swaab, con certmeester bij het residentie-orkest, deo Ilaag. Koninginnedag. Door den heer v. d. Plug, Soendaplein, is voor de a.s. feesten een gouden medaille als publieksprijs be- schibaar gesteld. De prijzen der kinderspelen zijn bij den heer Verboog, die voor- den etalage-wed strijd bij den hegr Roosen, beiden aan den Schoterweg, geëtaleerd. -- Statuten. De Staatscourant be vat de wijziging in de statuten van da Protestantsche Bewaarschool, thans ge naamd: Bijzondere Protestantsche Be waarschool, gevestigd alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Burger, Eikenlaan 7, een damestascli met inhoud; Hofste, Leliestraat 13rood, Haarlem,, een por- t'emonnaie met inhoud; G. Bovertjes, Eikenlaan 6, een portemonnaié met inhoud; J. v. d. Vlugt, Glipperweg 42, een nikkelen armband; Wit, Schouw- tjeslaon, een kamwiel t je van een motor; Bureau van Politie, Boeken rodestraat 9, een huissleutel. Met het oog op de bezuiniging is aan ruim tweehonderd tijdelijke ambte- naren en klerken hij den Rijkstele graafdienst, over het geheele land, te gen 1 October a.s. ontslag aangezegd. Te Rotterdam bedraagt het aastal 40 a 50. Naar wij van de directie der Fok ker-vliegtuigen fabriek vernemen, heeft Fokker Vrijdag in het Rhöngehergte met een passagier een vlucht volbraoht in een motorlco3 vliegtuig. Dit is de eer ste maal, dat met een dergelijk vlieg tuig een passagiers-vlucht is gemaakt. Uit Parijs wordt geseind, dat de Ne- derlandsche consul te Rijssel, de heer Roozendaal en zijn vrouw Donderdag ge wond zijn bij 'n auto-ongeluk nabij Vichy Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Vichy. De heer Roozendaal is*buiten gevaar. De toestand van zijn vrouw is ernstig. Mevrouw Menistock is gedood. Men seint ons: De Duitsche ex-këizer heeft met zijn adjudant von Ilsingen Donderdagavond omstreeks 8 uur Zeist per auto bezooht; vooraf werd de gemeente eveneens be zocht door den ex-kroonprins. Beidèn zijn op dien avond de gasten geweest van Mr. Blenkenhaven. Niettegenstaande da komst geheim was gehouden, waren toch enkele personen die de villa van den heer Blankenhaven passeerden in de ge'egsn- heid de beide hooge gasten van nabij te aanschouwen. De keizer, hoewel oud geworden, zag er gezond en opgewekt uit. Te ongeveer middernacht vertrok het gezelschap weer per auto naar Doom. Men seint ons uit Apeldoorn d.d. 26 Augustus: De Duitscher H., verdacht van di^stal met inbraak in den huize Den Braam he Bergen is dezer dagen door de politie te Wageningen gearresteerd en werd giste ren naar Apeldoorn overgebracht, voor het doel van aanwijzing van de plaats, ,waar hij de gestolen voorwerpen heeft verborgen. Bij kilometerpaal 132 vond men bij een dennenboom onder mos en takken verborgen een bewerkt houten kistje, waarin een gedeelte van de gesto len zilveren voorwerpen zich bevonden. Na deze aanwijzing is H. gevankelijk naar Arnhem overgebracht.' In de deze weelk plaats gehad hebbend© huishoudelijk vergadering, waarin de pe riodieke verkiezingen plaats vonden, were bij acclamatie ais voorzitter dier afd. her kozen de heer L. Geers. Herkozen werd voorts de heer J. Out en als nieuw geko zen leden de heeren Th. van Schie en Klashorst. Aftredend waren de heeren Traxel, die zich nie herkiesbaar had gesteld en J. Hilterman. Door den voorzitter werd een woord van welkom gebracht aan d« nieuwe bestuursleden en een opreqht woord van waardeering aan de aftreden den, in het bijzonder aan de heer J. Hil terman voor zijn ijver, steeds betoond. Spr. hoopte dat zij als propagandisten voor de organisatie St. Raphael zouden blijven werken. Heerenfiets met torpedo en nieuwe Michelinbanden 45. Damesfiets 80 en Heerenficts 110. Compleet, SCHOTERWEG 74rood. nog zoo .goed als nieuw, wegens vertrek ter overname. Dubb. rem, nikk. velgen. Spotprijs. KRUISWEG 27rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1