BUITENLAND. De besprekingen te Berlijn geëindigd. Het bestuur over Elzas-Lotharin- gen. De conferentie voor Internationaal recht. Het proces De Beuckelaere. Een aanslag op Poincaré beraamd? De toestand in Ierland. Lloyd George's terugkeer naar Londen. Geen spoorwegstaking in Engeland De toestand in China. De politieke verhoudingen in Egypte. Amerika en het onderzoek naar de Turksche wreedheden. De arrestatie van communisten in de Ver. Staten. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. Een brutale dief. Zware brand te Calais. Solidariteitsstaking te Havre. Een Indische veerboot omgeslagen. Een aanval op de politie in Engelsch-Indië. De koning der valsche spelers overleden. Om het Fransche front te bezoeken. De opstand in de gevangenis te Brandenburg.. Opwinding onder de Sikhs. Een fortuintje. BINNENLfiNDSDH NIEUWS. De vreemde werkkrachten in Limburg. Verlaging der spoorwegtarieven. De electrische spoorlijnen in bet Gooi. Pastoor P. Scheffer. Minister De Visser. GEMENGD NIEUWS. Hij zag er tegen op. Lijk gevischt. Er in geloopen. De storm. Berooving door bedwelming. KORTE BERICHTEN* LUCHTVERKEER- Vliegen zonder motor. I. C. A. R. KUNST EN KENNIS. „Cyrano". KANDEL EN NIJVERHEID. De Zevende Jaarbeurs. UIT BOEK EN BLAD. VRAGENBUS. J. J. WEBER ZOON. L Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. MARKTHIEOWS, De officiëele besprekingen tusschen Bradbury en Mauclère eenerzijds en den Duitschen rijkskanselier en den minister van financiën anderzijds zijn gisteren ten einde gebracht en de vertegenwoordigers der Commissie van Herstel zijn naar Parijs vertrokken. Ofschoon ndet gezegd kan worden, dat deze onderhandelingen een positief resul taat hebben opgeleverd, zijn er toch ver schillende denkbeelden geopperd en on derzocht. De vertegenwoordigers der C. v. H. ge- looven niet in slaat te zijn, de commissie over den huidigen toestand van Duitsch- land uitsluitsel te kunnen geven, hetgeen het voornaamste doel dezer reis naar Ber lijn was. Z ijzuilen de commissie van de bovenvermelde denkbeelden op de hoogte stellen. De hooge commissaris van Elzas-Lotha- ringen Alapetite zal binnenkort worden te ruggeroepen en vervangen door een iiqui- dateur, belast met de aansluiting uit be- stuursoogpunt van de drie heroverde de partementen, met de verfransehing van het plaatselijk leven en de organisatie van eenige instellingen van het Duilsche regi me, die m stand zullen blijven. Er zal met spoed een studie gemaakt worden van de unificatie van het fiscale stelsel van Elzas- Lotbaringen en Frankrijk. De conferentie voor internationaal recht te Buenos-Ayres ving gisteren haar werk zaamheden aan. Er zijn 40 landen verte genwoordigd. Daar er in den loop der zitting een motie werd ingediend nopen} de organisatie van den Volkenbond gaven de Fransclie gedelegeerden, het voornemen te kennen, zich terug te trekken. Het in cident had geen gevolg. Met 31 tegen 32 stemmen nam de con ferentie een voorstel van den Britschen gedelegeerde aan betreffende de stichting van een permanent internationaal gerechts hof ter berechting van oorlogsmisdaden, ondanks het verzet van den Spaanschen ge delegeerde, die verklaarde, dat het een "po litieke kwestie betrof en die het hof van arbitrage voldoende achtte. Omtrent het slot van het proces, wordt Bog het volgende gemeld: Gisterenmorgen kwam mr. Pi card aan het woord en betoogde punt voor punt, dat de beschuldiging enkel op vermoedens berustte. In zijn repliek zeide de auditeur-mili tair, dat hij de beslissing aan den krijgs raad overliet. Indien deze meende, dat de feiten niet waren bewezen, kon hij vrij spreken. „Doch mijn eerlijke overtuiging", aldus de auditeur, „is, dat De Beuckelaere moet verantwoordelijk gesteld worden voor het défaitisme en het overloopen aan het front." Hierna kwam nog mr. Van Dieren aan het woord, waarna de raad ging beraad slagen. Wegens gebrek aan bewijzen werd daarop De Beuckelaere vrijgesproken. Na deze uitspraak ontstond er onder het publiek in de zaal een spontane mani festatie. Bij het verlaten van het gebouw werd de krijgsraad toegejuicht. Aan de verdedigers en De Beuckelaere werden ovaties gebracht door een grooten troep betoogers. Een kleine optocht trok daarna naar het gebouw van de Vlamingen op de Groote Markt. De „Matin" meldt, dat volgens geloof waardige aanwijzingen, ingekomen bij de Duitsehe recherche zekere Genther of Gunter, lid van de organisatie Consul, er in geslaagd is de grens te overschrijden op weg naar Parijs met de opdracht Poin caré te vermoorden. In Parijs en omstre ken worden zorgvuldige nasporingen ge daan. Verwacht wordt dat Cosgrave, ^het te genwoordige verantwoordelijke hoofd van de regeering van den Ierschen Vrijstaat, binnenkort naar Londen zal komen om met de Britsche regeering overleg te ple gen inzake bepaalde vraagstukken. Gemeld wordt dat de terugkeer van - üoyd George te Londen geen verband houdt met den toestand in Ierland, doch met het schadevergoedingsvraagstuk en het feit dat gouverneur Cox, de vroegere candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, die te Londen is aan komen, met den premier wenscht te con- 'ereeren. 1 -.$» Dezer dagen maakten wij melding van een dreigende spoorwegstaking als gevolg van een geschil tusschen de directies en het werkplaatspersoneel. De directies wil den de oorlogstoes'agen groot 26% shil ling in drie maandelijksche termijnen van 28 Juli af afschaffen, de vakorg. be toogden dat de overeenkomsten, die tot 1 October loopen, dit verboden. De „Eve ning Standard" meldt thans, dat het „In- dustrieele HoF' in deze zaak uitspraak heeft gedaan en zich np hetsandnunt heeft gesteld van de vakorganisaties. Zoodat het gevaar van een staking op de spoorwegen voor het oogenblik geweken is. De „Daily Telegraph" verneemt uit diplomatieke bron, dat aangezien Tang Sjao-Yi de functie van premier niet heeft aangenomen, Wang Tsjceng-Hoei de lei ding van zaken heeft, terwijl alleen de ministers van Buitenlandsche Zaken, Ver keer, Marine, Justitie en Qnd^fwijs op het oogenblik in functie zijn en de an dere ministers, van Binnenlandsche Za ken, Financiën, Oorlog. Landbouw en Handel weigeren, hetzij wegens tegen stand van generaal Woe Perfoe, of we gens de financieels moeilijkhe'en, waar in China verkeert, als minister op ts tre den en door hun vice-ministers worden vertegenwoordigd. Het Kabinet bestaat derhalve slechts in naam. Volgens een bericht van de ..Associa ted Pressuit Peking heerscht onder de Britsche onderdanen in Mandsjoerije groote ongerustheid ten gevolge van een dreigement van maarschalk Tsjang Tso- lin den gouverneur van Mands:oerije, dat hij zijn bescherming aan de Britten zal onttrekken als represaille voor wat hij de minachting van den kant der Britten voor zijn gezag noemt. Tsjang Tso-lin verklaart dat de kooplieden van Mand- sjoerije bezig zijn met de organisatie van een boycot van den Britschen han del. Den 12den Augustus ontbood hij Britsche en Amerikaansche kooplieden naar Moeken, zijn hoofdstad, en deed toen een verbitterden aanval op de Brit ten, waarbij hij beweerde dat gedurende de campagne, die hij heeft gevoerd om de heerschappij in China en waarin hij tegenover Woe-Pei-foe .de nederlaag leed, zijn mannen werden gedood door bommen die uit Britsche vliegmachines waren' geworpen. De correspondent van de „Morning- post" te Cairo meldt dat in den politie- ken toestand van Epypte een belang rijke wijziging op handen is. Sedert het kabinet-Sarwat 'pasja aan het bewind kwam, is het Egyptische volk in drie hoofdkampen .verdeeld, waarvan het eene het Kabinet steunt, het andere in de oppositie is meerendeels Zaghcelisten 'en het derde een invloedrijke, doch werkelooze groep is, die Ach vroeger om het kabinet-Adly pasja schaarde Vernomen wordt, dat deze laatste groep eenigen tijd geleden zich onder leiding van Adly reorganiseerde, doch dat de leiders toen van moening waren, dat in afwachting van do voltooiing der Grond wet, het uitvaardigen van kieswetten en de verkiezing van leden van de Wet gevende Vergadering het tijdstip nog niet was aangebroken om een krachtige actie te ontplooien. Den laatsten tijd echter, met den terugkeer van Boesjdi pasja in Egypte, begint de groep een meer uitgesproken vorm aan .te nemen. Thans wordt n.l. gemold, dat zij, onder leiding van Adly en Boesjdi, ernstig de publicatie overweegt van een program en het ineenzetten van een organisatie voor een verkiezingscampagne. De par ty zal waarschijnlijk geheel onafhanke lijk optreden, niet bepaald tegen het ka binet, doch zich toch haar volle vrij heid van handelen voorbehouden. De hooge commissaris der Vereenigde Staten te Konstantinopel verklaart, dat zijn regeering er in heeft toegestemd, haar aandeel te dragen ten bedrage van 1000 pond sterling in de onkosten van de commissie van onderzoek, waaraan Britannië, Erankrijk, Italië en Amerika, deelnemen, in zake de beweerde wreed heden in Klein-Azië. De zeventien communisten, die Don derdag in Michigan werden gearresteerd, zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens „crimineel syndicalisme". Hun werd medegedeeld, dat zij .tegen een borgtocht van 10.000 dollar voor elk op vrije voeten konden worden gesteld, doch de gearresteerden hadden niet de beschikking over deze gelden. Een der gearresteerden verklaarde, Engeisehman te zijn. Een man, die zich voor een Amerikaan uitgaf, kwam Woensdag in een juweliers zaak te Londen en verzocht een aantal ju- weelen ter waarde van 1000 pond naar zijn hotel, Piccadilly Hotel, te zenden. Twee employés kweten zich van deze taak. Toen zij in het hotel arriveerden, nam de „Amerikaan" ze mede naar de zitkamer eener suite, „Tk wil de sieraden even aan mijn vrouw laten zien," zeide hij en ging naar de deur der slaapkamer. De employé's zetien uiteen, dat zij dit alleen konden toestaan, zoo hij 1060 pond als waarborg stortte. „Very well," antwoordde de „Ame rikaan" en nam een ring ter waarde van 300 pond van de tafel en sloeg daarna de deur van de slaapkamer voor den neus van de verraste employé's dicht. Zij kwa men tot de ontdekking dat zij opgesloien waren en dat het belkoord was doorge sneden en de telefoon eveneens onklaar gemaakt. Toen de employé's, die uit het raam schreeuwden, eindelijk bevrijd wa ren, was de dief verdwenen. Donderdagavond is in de Carnot-haven een groote brand uitgebroken. Verschei dene loodsen zijn reeds vernield. Men vreest, dat het vuur ook een loods zal aan tasten bevattende verscheidene duizenden hectoliters rum. De oorzaak is onbekend. De schade bedraagt verscheidene millioe- nen. De bond van vakvereenigingen te Havre besloot tot een solidariteitsstaking van 24 uur, heden te beginnen. Een zwaar beladen veerboot, die tallooze passagiers naar een godsdienstfeest ver voerde, is op een zandbank in de rivier ge- loopen en omgeslagen. Vijftig personen verdronken, waaronder achttien kinderen. Volgens een bericht uit Pabna. 40 mijlen ten noord-oosten van Calcutta, werd ge wapende politie, die naar Charkhallilpoer was gezonden om den vrede te bewaren in verband met geschillen tusschen landhee- ren en pachters, door duizend dorpelingen aangevallen. De politie maakte van haar vuurwapens gebruik en verwondde ver- scheidenen der aanvallers. Nadere bijzon- derbeden zijn niet bekend. Ardisson, de koning van de valsche spelers, heeft op 68-jarigen leeftijd de band aan zichzelf geslagen. Veertig jaar lang was hij een „beroemdheid" geweest in de speelzalen van badplaatsen. Nie-\ mand verstond beter dan hij de kunst, met de kaarten te knoeien, en daarbij zich van de medeplichtigheid der croupiers te verzekeren. Langen tijd gelukten zijn ope raties, die hem veel geld opbrachten. Maar op een dag werd in het Casino van Monte Carlo zijn toeleg ontdekt en werd aan Ardisson verzocht zich in geen enkel speel-etablissement meer te vertoonen. Van dat oogenblik af was zijn signale ment in alle speelclubs bekend. Toch wist hij zijn practijken voort te zetten, door zich op behendige/ wijze te vermom men. Zoo kwam hij eens in het Casino eener groote badplaats als een grijsaard met een eerwaardigen witten baard, een roset in het knoopsgat en door een ka merdienaar in een wagentje gereden. Dien avond won hij een venmogen. In een Parijsche speelclub kwam hij eens als Aziatisch prins vermomd; na gedurende drie avonden meer dan 100.000 francs verloren te {rebben, ging hij den vierden avond mei meer dan Ï.5Ö0.ÖÓÓ francs strijken. Hij had op deze wijze een aardig vermogen verzameld. In de omstreken van Toulon had hij een prachtig buiten gekocht. Maar hij was grenzeloos ver kwistend. En na den rijkdom gekend te hebben, zag de koning der valsche spelers zich tot den bedelstaf gebracht. Te Mar seille trachtte hij op de koloniale ten toonstelling zijn vroegere practijken nog eens in toepassing te brengen. Maar hij was te oud en het mislukte hem. Daarop draaide hij de gaskraan open en in een hotel te Toulon. Een 13-jarige Amerikaansche jongen wilde het Fransche front bezoeken. Hij verliet op een goeden dag de ouderlijke woning te Binghampton in den staat New- York en wist aan boord te sluipen van de „Finlande", die naar Èelgië vertrok. On derweg kwam hij voor den dag, te Ant werpen aangekomen wist hij aan zijne bewakers te ontkomen en nam den trein naar Brussel, vanwaar hij de Fransche grens bereikte. Te Hirson werd hij door een gendarme aangehouden, die hem, daar hij alleen Engelsch sprak, niet begreep en hem weer losliet. Per trein wist hij naar Parijs te komen, ofschoon hij geen kaartje had. Aan het station wist hij aan de con troleurs te ontkomen en ging Parijs be zoeken. Men vond hem 's nacht op straat, en door de politie ondervraagd, vertelde hij, dat hij het Fransche front had willen bezoeken, daar hij in geestdrift was ge raakt door de yerhalen van den grooten oorlog. De ouders hadden een beiooning van 500 dollars uitgeloofd voor dengeen, die hun zoon zou terugvinden. Op 7 Augustus zijn in de slrafgevange- nis te Brandenburg door een aantal ge vangenen de bewakers in een gemeen schappelijke arbeidszaak op den grond ge worpen en vastgebonden. De gevangenen hebben zicli meester gemaakt van de sleu tels en deuren van cellen opengemaakt. Maar heel weinigen hebben den moed ge had om te ontvluchten, in het geheel acht. Zes werden onmiddellijk weer ge arresteerd, een werd na verzet doodelijk gewond, de laatste, die tot levenslange tuchhuisstraf was veroordeeld, ontkwam. De Pruisische regeering maakt bekend, dat deze opstanc^ en vlucht niet het ge volg geweest zijn van slechte voeding en gebrek aan lectuur. De 6 gevangenen die weer gepakt zijn, hebben allen verklaard, dat alleen vrijheidsdrang hen had gedre ven tot vluchten. De „Times" verneemt uit Lahore, dat een groote opwinding heerscht onder de Sikhs in het gebied van Amritsar. On langs werden verscheidene inlanders ver oordeeld wegens diefstal van eigendom van den opzichter van een heilige plaats doch dit oefende geen afschrikwekkend voorbeeld. Een sterke politiemacht arreS' teerde zestig personen. Een negenjarig Indianenmeisje te Mus- kbgee, in Oklahoma, dat haar levenlang nog niet anders dan de bitterste armoede had gekend, is plotseling de bezitster ge' worden van een jaarlijksch inkomen van niet minder dan een klein millioen. Zij is nl. de eigenares van een strookje grond dat de regeering vele jaren geleden aan haar ouders in concessie had gegeven. Een paar weken geleden vonden mijnon derzoekers petroleum onder den bodem en deze petroleum vult thans dagelijks 5000 vaten. Het meisje weet eenvoudig niet wat zij met haar zoo plotseling ver worven schatten moet aanvangen! Zij heeft maar al vast de meest luxueuze auto mobiel gekocht, die er te vinden was, waarin zij zich den heelen dag Iaat rond rijden. Besloten is om het proces tegen de medeplichtigen aan den moord op Rathe- nau niet te Berlijn, maar in Leipzig te voeren. In September zal deze zaak voorkomen. Er is in Spanje opnieuw sprake van belangrijke miliiaire operaties in Marok ko, die onverwijld zouden beginnen. Er zijn reeds verscheiden kleine oorlogs schepen naar de wateren van Alhucemas gezonden. Naar de ,,Msb," verneemt, zal de B.K. Kamerclub in September een reis ma ken door Limburg. Deze reis houdt verband met de kwestie der vreemde werkkrachten in Limburg, welke drin gend een oplossing vraagt. Naar onze zogsman mededeelde, werken aan de Staatsmijn alleen 2700 vreemde werk krachten, welke grootendeels sleepdien sten verrichten. De B.K. Kamerlèden zullen zich persoonlijk van den werke- lijken toestand op de hoogte stellen. De vrachttarieven voor verschillende groentensoorten zullen door de Ned. Spoorwegen met 1 September met on geveer 20 pCt. per wagonlading wor den verlaagd. De Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan den minister van Waterstaat een adres ge zonden, waarin er op wordt aangedron gen, het tot stand komen der nieuwe electrische spoorweglijnen op het ont worpen tracé te doen verhinderen. Adr. is van meening, dat de aanleg der nieuwe lijnen het financieel tekort der Spoor- en Tramwegen nog zal ver- grooten. Uit een exploitatie-oogpunt is de electrificatie 'der stoomtram niet toe te juichen, daar de lijn Amsterdam BussumHilversum te Bussum eri Hil versum op zeer ongunstige punten aan komt. Bij niet-electrificatie der lijn AmsterdamAmersfoort, gepaard gaande met den aanleg van een locaalspoor- weg AmsterdamHilversum, zullen vele gemeenten, zooals Baarn, Maartensdijk, hierdoor niet geholpen worden. Electrificatie van de lijnen der Gooische Stoomtram zal reeds verbete ring brengen, en wanneer dan tevens uitvoering werd gegeven aan de reeds lang bestaande plannen in zake elec trificatie van de spoorlijn Amersfoort- Amsterdam en nieuwen stationshouw te Hilversum, zou ongetwijfeld volkomen in de verkeersmoeilijkheden, waar die be staan, voorzien kunnen worden. Naar wij vernemen, is de Zeereerw, heer P. Scheffer, pastoor te WaSdinxveen, Don derdag j.i. van de laatste H.H, Sacramen ten voorzien. De toestand is tot heden niet gevaarlijk. Volgens het ,,Hbld." zou minister De Visser teruggekomen zijn van zijn voor nemen om geen portefeuille te aan vaarden Van een' bruidspaar, dat gisteren te IJmuiden in den echt zou worden ver- bonden, was op het beslissende oogen blik de bruidegom verdwenen met ach terlating van een briefje, waarin hij meedeelde tegen het huwelijk op te zien wegens den duren tijd. Te Lobith is Donderdag uit den Bijn opgehaald het lijk van een 65-jarig mans persoon dat een messteek in den hals en een ter hoogte van het hart ver toonde. Zijn hoed was geheel over zijn gezicht getrokken. Of hier misdaad in het spel is, kan door het geneeskundig onderzoek nog niet worden uitgemaakt. Vermoedelijk is de man een Duitscher, daar hij slechts Duitsch geld bij zich had, waaronder plaatselijk geld uit Em merik. Eenige weken geleden ontving iemand te Leiden een aangeteekenden brief uit Amsterdam, die een aangegeven waar de van f 16 móest bevatten. De enve loppe. die eenigszins geschonden was, be vatte slechts f 1.86 en een paar stukjes courantenpapier. Aanvankelijk bestond 't vermoeden, dat een postbeambte zich aan fraude had schuldig gemaakt. Nadat evenwel de enveloppe scheikundig was onderzocht, heeft gisteren de Leidsche recherche in samenwerking met die te Amsterdam termen gevonden om giste ren den afzender van dien brief te arresteeren. Door hevigen storm is gisternacht aan het gemeentelijk badbedrijf te Hoek van Holland groote schade aangericht. Veer tig badcellen, h'et kantoor van de Eerste Hulp en het wasehlokaal zijn door de hooge zee uit elkaar geslagen en tegen het duin geworpen. Alleen de b.dkce'.son zullen waarschijnlijk nog gebruikt kun nen worden. Naar Aanleiding van het reeds gepubli ceerde over de vergiftigingszaak met bella donna, waarvan daders in Amsterdam en Den Haag zijn gearresteerd, wordt nog ge méld: Brakkee is niet dadelijk, doch eerst na zes dagen hardnekkig ontkennen door de mand gevallen. Daarbij heeft de recherche de volgende methode gevolgd. Een inspecteur liet den verdachte, die beweerd had niets van bella donna, atropine en de scheikunde in het algemeen af te weten, onder voorwendsel dat hij diens handschrift wilde zien, schei kundige formules opschrijven. Daarbij bleek alras, dat de verdachte meer van scheikunde afwist dan hij wilde doen voor komen; zich aldus verraden ziende, legde hij spoedig een volledige bekentenis af. Door deze bekentenis kwam de politie het rooverscomplot in Amsterdam op het spoor. Hoe de Amsterdamsche schuldigen werk ten, is reeds gepubliceerd. Als bijzonder heid kan nog vermeld worden dat Brak- kee eens per abuis een gedeelte van een glaasje likeur, waarin de antropine zich bevond, zelf heeft leeggedronken met het gevolg dat hij dien zelfden nacht nog in het Wilhelminagasthuds moest worden op genomen en daar naast een zijner slacht offers, een Amsterdamschen medicus, kwam te liggen. Thans staat ook bij de politie vast dat al de beroovingen gepleegd zijn in het tij'd- •vak, dat de echtgenoote van Brakkce we gens overtreding van art. 251 W. v. S. in de gevangenis vertoefde. Toen zij ontslagen werd en bemerkte, welke gevaarlijke handelingen er in haar woning geschiedden, heeft zij haar man aangeraden naar den Haag te verhuizen, omdat zij vreesde dat de een of den ande ren dag, deze kwade praktijken toch uit zouden komen. In den Haag heeft het echtpaar slechts tweemaal de verdoovingstruc toegepast. Eenmaal, gelijk bekend is in den winkel in do v. d. Neertstraat tegenover den heer en mevr. v. Oort (tengevolge waarvan arresta tie volgde) en eenige weken daarvoor op Plem 1813, tegenover een onbekend geble ven heer, die wel een bonbon aannam, doch niet bedwelmde. Vrouw Brakkée be weert echter thans dat haar man dat geval op Plein 1813 maar verzonnen heeft bij zijn bekentenis. In den beginne wisten de daders nog niet hoe groot het kwantum atropine was, dat voldoende en daarbij juist genoeg was om iemand tijdelijk te verdooven. Daarom hebben zij die hoeveelheid sys tematisch opgevoerd tot gram, hun slachtoffers dus als proefkonijn gebrui kend. De eerste „proeve" werd op een Am sterdamsche vrouw van verdachte zeden genomen en wel in een café in buurt IJ. IJ aldaar. Maar omdat het kwantum toen blijkbaar te gering was, had het gif een verkeerde uitwerking en het slachtoffer .werd alleen maar woest en vechtlustig, waarop de gifmengers ijlings de vlucht namen. Verschillende vrouwen van verdachte ze den deden dienst als lokvogels naar hel huis in de Lutmastraat, doch ook kwam liet voor dat'Brakkee en Doorgeest gasten op 'n spelletje kaart noodigden en in het verloop van den avpnd bedwelmden. Zij zeiven noemden het „een kunstje flik ken" maar zij zijn meestentijds niet bijs ter fortuinlijk geweest met het „flikken" van kunstjes, want nimmer hebben zij meer dan f 500 tegelijk kunnen afnemen van een slachtoffer. Meermalen hebben slachtoffers 8 5 9 dagen in liet Wilhehninaziekenhuis moe ten doorbrengen eer zij weer op streek waren na de vergiftiging. Niet alleen Hermina J. Sehildmeijer, de minnares van Doorgeest, doch ook hare beide zusters en een zekere "juffrouw Dor reboom zijn medeplichtig. Bij den voormaligen drogist Vos, thans fotohandelaar, zijn geen .chemische prae- paraten gevonden, die gebezigd werden bij de beroovingen. Deze medeplichtige heeft de atropine tegen buitensporig hoogen prijs aan Doorgeest verkocht. De politie veronderstelt, thans de ge- heele gevaarlijke bende geknipt te heb ben. 'Doodgedrukt- Te .Weesp werd de zesjarige B. Bos door een vrachtauto met zijn hoofd door een ruit gedrukt en zijn lichaam tegen een muur, waarbij het ventje zoo vreeselijk aan hoofd en lichaam werd verminkt, dat de dood spoedig intrad. Donderdag heeft bij de wedstrijden der motorlooze vliegtuigen de ingenieur Mentzen uit Hannover opnieuw een re cord gevestigd, n.l. door thans meer dan t drie uur in de lucht te blijven. Het deelnemen van de Eransche mili taire luchtvaart aan de komende vlieg- feesten is thans verzekerd en zelfs kan gemeld, dat niet minder dan dertien Fransche militaire vliegtuigen, voor de I.C.A.B. naar Botterdam zullen komen. Terwijl reeds zes tanthangars verrezen zijn, is nu ook fnet het opbouwen van een derden Bichardshangar begonnen. Het vliegveld Waalhaven zal ook nog voor de opening van de I.C.A.B. een eigen klein post- en telegraafkantoor krijgen. Verder heeft het bestuur met nage laten zijn aandacht te wijden aan de kwestie der motorlooze vliegtuigen, die den allerlaatsten tijd zulke belangrijke prestaties verricht hebben. Dit is echter steeds gebeurd in bergachtig terrein, waarhij het begin van de vlucht van een hoogte af kon plaats hebben. Het is dan ook onzeker of in een geheel vlakke streek deze vliegtuigen reeds een vlucht van beteekenis kunnen doen. Niet temin is op verzoek van het bestuur de heer Plesman naar de Bhoen ver trokken om te onderzoeken of op de I.O.A.B. een demonstratie van een mo torloos zeRvliegtuig mogelijk zou zijn. In December a.s. zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn dat Edmond Ros- tand's meest rwerk „Cyrano de B rgerac" voor het eerst te Parijs werd opgevoerd. De première had plaats op 28 Decem ber 197 in het theater la Porto de St. Martin. Coquelin vervulde de rol van „Cyrano de Bergerac." Sedert is het werk een wereldsucces geworden het overleefde zijn beide makers. Bosiand die de verzen schreef en Ooquelin die aan do figuur van „Cyrano" aanzicht gaf, zoodat hij in de herinnering bijna uit sluitend als de groote jOyrano-vertolker voovt'ecft. Eostand's meesterwerk bereik te in Erankrijk een oplagé-cijfer als zelden aangetoond kan worden. In den Franschen tekst werden niet minder dan 549.000 exemplaren verkocht. En er is bijna geen land ter wereld waar „Cy rano do Bergerac" niet op het speelplan genomen is. De Koninklijke Vereeniging „Het Ne- derlandsch Tooneel dier acteur Dr. Wil lem Boyaards, bereidt, naar wij verne men, ter herdenking van het vijf en twintig jarig bestaan van Eostand's Cy rano de Bergerac" in December een se rie heropvoeringen voor, in een geheel nieuwe ensceneering. En het behoeft tvel niet gezegd te worden dat daarin de rol van „Oyrano" gespeeld zal worden door dien anderen grooten Oyranovertol- ker Hubert Laroche. (Tel.) Het Jaarbeur3bestuur heeft thans weer een reclameclaat verspreid om de aan dacht te vestigen op de van 49 Sep- temberte Utrecht te houden 7e Neder- landsohe beurs. De plaat, Mercurius voorstellende, is uitgevoerd naar een ontwerp van den kunstenaar Leo Gestel. MIDDENSTANDSCONGRES. Door jhr. J. C. Mollerus te Ildeemen- daal is voor het a.s. Middenstandscon- gres, dat 6 en 7 September te Zwolle wordt gehouden, een prae-advies geschre ven over het onderwerp:: „Aan welke organisatorische eischen moet de pa- troonsvereeniging in het algemeen vol doen??". Welk prae-advies thans in druk is verschenen. Het bepaalt zich tot eenige punten van praclisch belang, eensdeels ontleend aan eigen ervaring, anderdeels gediept uit pu blicaties van verschillenden ard. Vr. Mijn zoontje wordt met Septem ber 1922 13 jaar en heeft alle klassen doorlóopen. Kan ik hem dan laten wer ken op fabriek of als loopjongen? Anlw. Als hij 13 jaar geworden is, eer der niet. Vr. Mijn vrouw heeft een naaister die om de 14 dagen een dag bij haar komt om te naaien. Nu neemt deze juffrouw- elk jaar met goedvinding van haar 14 da gen verlof, zoodat elke mevrouw, waar zij werkt, haar een dag missen moet. Zou u zoo goed willen zijn om mij te willen mede deelen, of wij verplicht zijn haar voor dezen dag uit te betalen? Het is niet overeengekomen, haar ver lof te geven. Antw. Als uw vrouw niets met haar af gesproken heeft van verlof behoeft die va- cantiedag niet uitbetaald te worden. Vr. Ik heb een commensaal. Deze gaat met een week vacantie. Is hij nu verplicht mij deze week ook kostgeld te geven? Antw. Verplicht is hij het niet; gewoon lijk wordt dit onderling geregeld. Vr. Ik heb een matiamac stormproef- jas. welke begint te kleven, zoodat men haar haasi niet meer durft te dragen. Be staat er een middel, om dat te voorko men en dat oplossen van de rubber tegen te ^gaan? Antw, Neen. S. J. W.. te Schoten. Uw vraag is niet duidelijk genoeg. Kan uw tweede aanslagbiljet soms forensenbelasting be treffen? Vr. Ik heb 10 kippen: ze krijgen iedere week een pond rijst, een schelp zand en loopen 's avonds een uur los en evengoed 2 5 3 windeieren op een dag. Wat moet ik daar nog meer aan doen? Antw. U moet zorg dragen, dat er voortdurend kalk in de ren is. Mogelijk krijgen de dieren die te weinig. Vr. van J. B. te Haarlem omtrent pas sen. U hebt, ook al gaat u zich voor goed in België vestigen, toch een pas noodig. De in uw bezit zijnde pas kan verlengd worden. Voor die verlenging, welke uiter lijk 3 maanden na hef verloopen van den pas moet aangevraagd zijn, moet u zich wenden tot den burgemeester. Barometerstand 766 m.M. Vooruit OPGAVE VAN: 4 Vr.: Heeft een dagmeisje recht op achl dagen vacantie en zoo ja, moet zij c, ook kostgeld hebben? Antw.: Zij heeft geen recht on yaitCtS. tie. 1 H'OOPDDOIÏP. 25 Aug. 1922. Tam* oude f 13,5014. Tarwe nieuwe f 10 5Q 11.50. Bogge f 8.259. Gerst Cheval- lier f 8.509.50. Wintergerst f 89. Haver f 1012. Groene erwten f 16.5iJ 17.50. Karwei f 80'90. Alles per 100 K.G. SCHAGEN, 24 Augustus 1922. 16 Sti«, ren, f 80—425. 54 Geldekoeien (mag.) f 200305. 80 Idem (vette) f 300610» 20 Kalfkoeien f 250—460. 20 Pinked f 60110. 21 Nuchtere kalveren f 14—» 28. 478 Schapen (vette) f 3850. 191 Lammeren f 142432. 16 Bokken ed iten, f 310. 4 Varkens (mag.) f 40 45. 106 Idem (vette) p. K.G. f 0 90 1,04. 76 Biggen f 2028. 40 Konijnen f 0,50—1,50. 394 Kippen f 0.75—2. 144 Kg. Boter f 2,252.50. 8315 et. KipeiereJ f 78. 1749 st. Eendeieren f 6. LEEUWARDEN, 25 Aug. Vee. Aangd. voerd 235 stieren 110680; 340 vette koeien 220—470, per K.G. f 1.10—1.30; 864 melk- en kalfkoeien 200530; 131 vette kalveren 35—85; 58 nuchtere kal- veren 10—16; 440 vette schapen 20—» 56; 507 weideschapen 1430; 315 tam* meren 10—20; 518 vette varkens 85—» 190, p. K.G. 0.880.86; 885 magere varkens 3585; 422 vette biggen 35 58; 35 kleine biggen 1424; 18 paar-» den, 40 bokken. Handel in melk- en kalfkoeièn stug} voor uitvoer goede vraag naar kalf koeien; vette koeien prijshoudend, stieren lager, slierkalveren met goeden handel en prijshoudend, koekalveren iets meer gevraagd, vètte kalveren met tragen han-» del en duur, varkens prijshoudend. Zou ters 8891 c., voor Londen 80—85 c. pe* K.G. Wolvee iéts duurder. Eieren. Aanvoer 5000 stuks kippen- 7-*, 9% c. LEIDER, 25 Aug. Vee. Aangevoerd} 782 runderen, 112 kalveren en 1836 schaf pen. 97 stieren 170640; 139 kalf- en melkkoeien 200480; 282 varekoeien 140275; 191 vtette ossen 245575 (schoon a. d. haak 90—130 ets. per Kg.); 73 graskalveren 3085; 66 vette kalve ren 30150 (schoon a. d. haak 70—» 100 ets. per Kg.); 46 nuchtere kalveren 8—19; 312 vette schapen 3850» schoon a. d. haak 116128 ets. per Kg.;' 1524 weideschapen 2834; 357 magere varkens voor fokkerij voor Londen, 23 55, per Kg. levend gewicht 80 ets.; 359 biggen 818: 2 paarden; 6 veulens 401 95; 15 bokken of geiten 312. Kaas. Besteed werd voor le soort GomSfv sche kaas per 50 Kg. van 44_48; 2e soort Goudsche kaas per 50 Kg. van 40 43; te soort Leidsche kaas per 50 Kg. van 4346; 2e soort Leidsche kaas per 50 K.G. van 4346; 2e soort Leidsche kaas per 50 Kg. van/3842. Handel ma tig. Aan de Stadswaag gewogen: 107 par* tijen, 4680 stuks, 33,146 K.G. LEEUWARDEN, 25 Aug. Boter. Aam voer 22/8 en 109/15 v. Fabrieks- f 1.86— 2.39, noteering v. d. commissie f 2.40 per» K.G. Kaas. Sleutcllkaas 0.100.59, Nas gelkaas f 0.190.37 Goudsche 0.10 0.71, Edammer f 0.33—0.59. Aanvoer 58726 Kilogram. VOLENDAM, 24" Aug. Eieren. Aan de cierenveiüng waren aangevoerd 81.000 eendeneieren 7.307.60 en 1600 kippen-» eieren 77.35 per 100 stuks. Zwolle 25 Aug. Boter. Aangevoerd 80/81 v., 20/16 v. en 320 stukken, samen 1960 K.G. Prijs v. f 4449, pep K.G. 2.40 —2.50. Vee. Aanvoer 723 runderen, 122 graskal veren, 38 nuchtere kalveren, 370 schapen» lammeren, 361 varkens en 838 biggen» Met besteeddevoor vette koeien 85—» 125 ct., dito kalveren 100140 ct., dito varkens 9092 ct. per K.G., schapen f 14' —40 per stuk. Handel in neurende en kal vende koeien, alsmede vaarzen en pinken slecht: vet vee prijshoudend; 'stieren rede lijk; kalveren en schapen minder vlugj nuchtere, kalveren duur. GOUDA. Bloemenveiling 25 Aug. Dahlia 5—15 cent; Dahlia pomp. 5— 20 cent; Asters 35 cent; Scabiosa! 2—4 cent; Korenbloemen 2—4 cent; Zinnia's 3—6 cent; Anjers 1525 cent; Gladiolen 1020 cent; Pyrethrum 4 —6 cent; Ilj-deangea 3—7 cent: La thyrus 35 cent; Hadley rozen 720 cent; Ophelia rozen 8—25 cent alles per 10 stuks. A.s. week veiling op 29 Augustus} en 1 September. ALKMAAR, 25 Aug. Kaas. Ter markt waren 170 stapels, wegende 120.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 49, commis sie i 50, boerenkaas kleine f 49, com missie f 47, Handel goed. 1 AMSTERDAM, 25 Aug. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwschal Bonte f 3.103.25, id. Eigenheimers f 2 10 2.30, id. Blauwe Eigenheimers f 2.3C 2.50, Friesche Borgere f 1.902,- Noord-Hollandsche Blauwe f 2.60, idem; Bonte f 3, IJpolder Eigenheimers f 2, HiUegommer Zandaardappelen f 4,5.50» Schoolmeesters f 2.1Q per H.L,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2